VOOR POPERINGE EN IEPER 16 A O Het antwoord aan de Pastoor I De Boerengilde van Poperinge vierde haar 50-jarig Jubileum Postabonnenten Het Stropersdrama van Oostduinkerke opgehelderd? Postbode Rond het overlijden van Z. Exc. Mgr Six KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS DECEMBER 3 Frank 1952 De nieuwe Hulshuurwet HuorpriJsvermiBi- dering voor kroost rijk® gezinnen Oostdulnkerke krijgt een nieuwe kerk BUITENLANDS OVERZICHT Het Provinciaal IVluziekfornool Mgr Cruysberghs, Nationaal Proost, en Hr Ir C. Boon, technisch Adviseur van de B. B., zaten de Academische Zitting voor ..ij) m seflenfetta AAN ONZE Het jaar loopt ten einde en deze week komt de Legt uw abonnementsgeld voor 1953 gereed, want hij komt slechts éénmaal Aan cl© nieuwe Afoonné's flnscbrijvingsbulletijn Soldaten zwaaien af op Kerstavond Werd na vijf jaar de moordenaar van jachtwachter i Legein ontmaskerd tengevolge van een vechtpartij Anseeuw Kamiel in het nauw gebracht en aangehouden HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: p. BRAS-DEKLERCK. de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervlk en randgemeenten). ROESELAR" (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48' JAAR. N' 49. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 136 fr. Andere landen 4 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge k heb er deugd van, zei Piel! Dat ts ongeveer een maand geleden: een Zondag-avond. Brussel geeft een luister spel uit: Bernadettezei Piel; maar mijn radio heeft iets op zijn stembanden, een zware ver koudheid van een van de lampen, 'k Zou die uitzending niet geren missen; "k ben naar hier gekomen We luisterden, leefden die zo be kende gebeurtenissen weer mee, hoorden de stem van de Soubirous, van burgemeester, politiecommissa ris, prefect en pastoor. Piel verroer de niet, smoorde niet, hij... luister de. Ik kreeg hem maar heel wakker als 't spel ai een tijd voorbij was. Weet ge wat mij meest trof, Pé?... de doening van de pastoor van Lourdes. Er is nu een Avenue Peyramalete Lourdes, dat is de naam van die pastoor; hij had er werkelijk recht op dat zelfs de stra ten over hem zouden spreken. Hebt ge er op gelet, Fiel, welke rol die pastoor speelde? Van die verschijningen zei hij niets, trok er zich niets van aan. De pastoors zijn de... laatsten om aan verschijnin gen en mirakels te geloven, 'k Heb dat meer dan eens gehoord en... 't is waar! Maar pastoor Peyramale werd er bij betrokken, hij kon er niet uit. Op die fameuse dag stond voor hem in de pastorij dat arm kind, Bernadette. Zij had een bood schap voor Hr Pastoor. En die bood schap bracht ze zelf; een boodschap van die... Dame! Die Dame wenste dat er bij de grot een kerk zou ge bouwd worden. Neen, de pastoor lachte het kind niet uit, hij zag wel dat die kleine rechtzinnig en eerlijk was, hij kwetste dat kindergemoed niet, maar hij gaf een boodschap mee voor die... Dame: «Zo die Da me wenst dat een kerk wordt ge bouwd, dat Zij dan ten minste zich kenbaar make. Wie is Zij? Dagen op dagen vraagt nu Ber nadette aan die Dame wie Zij wel is. Tot antwoord... een glimlach, niets meer! Tot eindelijk op 25 Maart, O. L. Vrouw-Boodschap, het antwoord komt: de Dame heft de ogen ten hemel, kruist de handen over de borst en antwoordt in het... dialect van LourdesIk ben de Onbevlekte Ontvangenis 't Moet wel gebeurd zijn zoals we hoorden in dat luisterspel, Pé. De pastoor was als aan de grond ge nageld toen de kleine zienster hem dat antwoord bracht. Nu geloofde hij wel! Hoe dikwijls zou Bernadet- te die woorden hebben herhaald op weg van de grot naar de pastorij? Die woorden mocht ze niet verge ten. Die woorden die zij zelf nooit had gehoord, die woorden, waarvan de betekenis haar helemaal ont snapte. Die avond hebben ik en Fiel nog lang over Lourdes gesproken. Wie immers ging ooit naar Lourdes en zweeg verder over zijn bedevaart of over zijn... reis? Zelfs de gapers, die als simpele toeristen om... het eigenaardige van het schouwspel eens over het plein en langs de grot voorbijlopen, komen onder de in druk, al zouden ze 't nog loochenen. Geen mens ontsnapt aan die indruk. Die avond spraken wij nog lang over onze indrukken! Maandag 8 December, feest van de Onbevlekte Ontvangenis! Ik denk aan Lourdes, aan Berna dette, aan Pastoor Peyramale. Ik niet alleen, maar de millioenen die Lourdes bezochten, de tienduizen den die, uit Vlaanderen, Maria gin gen bezoeken. 8 December 1854. Paus Pius IX verklaart, in aanwezigheid van hon derden Bisschoppen, tot geloofs punt, dat de Lieve Vrouw, Moeder van God, onbevlekt is ontvangen; nooit de vlek van de erfzonde heeft gekend. Met grote eerbied zal Ge- zelle later dichten: O ene uit al die Adams val heeft onverlet gelaten! Met meer liefde, met meer ver trouwen dan ooit, zouden alle gelo vigen, die toch haar kinders zijn, naar Moeder opzien. Maar had iemand durven denken lat Moeder antwoorden zou? Dat Moeder haar kinderen... bedanken zou? Februari 1858! Eerste verschij ning te Lourdes. Te Lourdes, in een woeste, bijna onbewoonde streek. Op die ruwe rots zet zij haar voet, die hemelse Dame! Zij verschijnt aan een arm, zie kelijk kind, dat al zijn schatten in zijn zielken droeg! Een kind arge loos, onbekend. Wie kan geloof hechten aan de praatjes van een... dwaas kind? Wie?... Niemand. Uit nieuwsgierigheid, uit... anti klerikalisme, lopen duizenden naar de grot om Bernadettes... aardige doening te zien. Sommigen geloven wanneer zij de kleine in hemelse verrukking aanschouwen. Tot Pastoor Peyramale de vraag stelt: Vraag eerst aan die «Dame» wie Zij is. 25 Maart 1858. Op die zelfde dag, waarop de Lieve Vrouw antwoord de aan de Engel Mij geschiede naar uw woord Gods Moeder werd en de onze op die zelfde dag ant woordt de Lieve Vrouw aan Pastoor Peyramale en aan ons allen: «Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis Niet alleen Pastoor Peyramale, maar zij allen die 8 December 1854 de proclamatie van het geloofspunt hadden bijgewoond, moeten hetzelf de ervaren hebben als de pastoor van het kleine arme Lourdes uit die dagen. Maria is wat wij van Haar hebben getuigd... Zij is de Onbe vlekte Ontvangenis. Maria bevestigt zelf wat de Katholieke Kerk ver klaarde. 8 December. Kan het anders of onze gedachten gaan naar Lour des, naar die grot, naar dat beeld op de rots, dat beeld van de Lieve Vrouw, zoals Zij verscheen aan Ber nadette. En we lezen de woorden: Ik ben de Onbevlekte Ontvange nis! 8 December. We denken aan Lourdes, wij allen die er eenmaal gingen, wij allen die hopen er een maal Mosder te gaan bezoeken. We denken aan de wonderen die we kennen, we horen van de vele ge naden, van de mysterieuse wonde ren van Lourdes. Wat doen wij thuis, in onze pa rochiekerk op Maandag 8 Decem ber? Zou onze kerk niet moeten vollopen die dag? Is er een bede vaarder die op die dag verzuimen kan Maria te groeten in de kerk? Kan een van haar kinderen, die dag laten voorbijgaan zonder aan het grote voorrecht te denken van Moeder: «Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis 8 December 1952! 8 December 1854. Over twee jaar 1954. Hoe zal Maria's Vlaanderen die 8 December 1854 herdenken? Wordt het niet stilaan tijd ons voor te be reiden?... Vlaanderens Bedevaart vooraan?... Zeker! Maar tot in de kleinste parochie!... Stel niet lan ger uit! PÉ VLAMYNCK. Voornaamste bepalingen. Ten behoeve van onze lezers vat ten wij hier nogmaals de voornaam ste bepalingen samen van het nieu we ontwerp voor huishuurwet zoals het werd goedgekeurd door de Ka mercommissie van Justitie en waar schijnlijk zal worden bekrachtigd. Vallen nog ónder toepassing van de wet na 1 Januari 1953 de huizen en appartementen waarvan de huurwaarde op 1 Augustus 1939 niet hoger was dan onderstaande cijfers. Te Brussel agglomeratie) Huizen: 8.000 fr. 's jaars. Appartementen: 6 000 fr. 's laars. Te Antwerpen, Gent, Luik en Charleroi (agglomeraties): Huizen: 6.600 fr. 's jaars. Appartementen: 5.400 fr. 's jaars. In de gemeenten van 20.000 tot 100.000 inwoners: Huizen' 5.400 fr. 's iaers. Appartementen: 2 400 fr. 's laars. In gemeenten van minder" dan 20.000 inwoners: Huizen: 4.000 fr. In 1423 gemeenten van minder dan 20.000 inwoners, waarvan de namen nog niet bekend gemaakt zijn, vervalt de huishuurwet volle dig. Voor de vrijgegeven woningen is er geen huurbeperking. meer. Noch tans kan de huurder, door zich tot de vrederechter te wenden, het recht verkrijgen te blijven wonen indien hij bereid is een redelijke huishuur te betalen. In ieder geval moeten de eigenaars een opzeg ver lenen van zes maanden. Bij overlijden of verhuizen van de huurder valt de woning buiten toepassing van de wet. De openbare besturen kunnen de huishuurwet niet meer inroepen. De huurprijzen blijven ongewij zigd voor de woningen die nog on der toepassing vallen van de wet. De huishuur mag tweemaal zo hoog zijn als in 1939. Mits overeenkomst kan zij op 2,5 maal de prijs van 1939 gebracht worden en de vrederechter kan de huur op driemaal die van 1939 brengen. In woningen door aangeno men bouwmaatschappijen opgetrokken Het Interministerieel Comité van het Gezin vergaderde Zaterdag ochtend onder voorzitterschap van de Hr A. De Taeye, minister van Volksgezondheid en Gezinszorg. Het Comité heeft zich. onder be ding van sommige kleine wijzigin gen. gunstig uitgesproken over het ontwerpbesluit tot voorstelling van het begrip min-gegoede persoon ten opzichte van het betrekken van huizen en woonvertrekken op gericht door de Nationale Maat schappij voor Goedkope Wonin gen. Dit ontwerp behelst tevens het vaststellen van de huurprijsver minderingen, die verplicht door de aangenomen maatschappijen aan de kinderrijke gezinnen dienen toegestaan. De door het Interministeriële Comité goedgekeurde tekst zal on middellijk voor bekrachtiging aan de Ministerraad worden doorge zonden. JL&JfeisjS De maquette der nieuwe Sf-Nlcolaaskerk te Oostdulnkerke, naar het ontwerp en plan van architect J. Gilson, Dit mooi gebouw is uitstekend aangepast bij het uitzicht van de kuststreek. Oostduinkerke werd tijdens de oorlogsjaren zwaar beproefd. De mooi oude kerk was reeds in Mei 1940 het slachtoffer van artillerie- en luchtbombardementen. Na 12 jaar krijgt Oostduinkerke eindelijk zijn kerk terug. Met de grondwer ken is reeds een aanvang gemaakt, zodat alle.s klaar is om Zaterdag 6 December, feest van de H. Nico- laas, patroonheilige der kerk, tot de plechtige eerste - steenlegging over te gaan. De wijdingsplechtigheid en het inmetselen van de gedenksteen zal verricht worden door Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, in aanwezigheid van Z. Exc. Rid der Pierre van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur van Westvlaanderen; dhr Behogne, Minister van Open bare Werken; het Gemeentebe stuur en talrijke geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekle ders. Deze plechtigheid heeft plaats te 11 u. Wij brengen volgende week uitvoerig verslag en foto's over de plechtigheid en mede en kele bijzonderheden over de nieuwe kerk, die zeer mooi van opvatting is. Die Saar ist nicht mehr Deutch Er zijn van die lapjes grond die sedert eeuwen de twistappel zijn tussen grote landen. Zo Elzas- Lotharingen en zo ook het Saar land. Tot tweemaal toe heeft men de Elzas tijdens de oorlog verduitst om het na de oorlog weer te ver fransen. Tot tweemaal toe ook heeft men het Saarland na de oorloa noch Duits noch Frans ge maakt, maar een voorlopig eigen statuut gegeven in afwachting dat een plebisciet een eigen defi nitieve bestemming zou aanwijzen. Een eerste maal kwam die volksraadpleging toen HU'er aan het toppunt van zijn macht was. En toen was de strijdkreet: Deutsch ist die Saarniet van de lucht en uit de aether. Met 93 beslisten de Saarlanders dat zij terug naar het rijk gingen. Nu heeft het Saarland eens te meer een autonoom statuut en een Economische Unie met Frankrijk. Sedert maanden zijn er tussen Parijs en Bonn onderhandelingen aan de gang om 'n definitief sta tuut te vinden dat aan alle par tijen zou voldoening geven. Gemakkelijk ging dat niet want elk wilde het voor zich. Toen be sliste Minister-President Hoffman nieuwe verkiezingen uit te schrij- Prijsuitreiking te Roeselare. De prijsuitdeling van het Pro vinciaal Muziektornooi, dat dit jaar aan de maatschappijen van tweede klasse werd voorbehouden, gaat door op Zondag 7 December, te 35 uur in het Arsenaal, Polenplaats, te Roeselare. Alle muziekliefhebbers zijn uit genodigd en welkcm. Op St-EIooisdag beleefde de boe renstand van Poperinge in de schoot zijner boerengilde een groot se feestdag. Het jubelfeest van het gouden bestaan der Poperingse boerenvereniging is uitgegroeid tot een feestvertoon, zoals het nimmer te voren uit de schoot der gilde ontbloeide. Krachtige vastberaden heid en geestdrift; gezelligheid en intens geluk waren de hoofdtonen die het zegelied van dit feestvieren in alle harten deed weerklinken. Het Jubileum van de plaatselijke boerenstand is uitgegroeid tot een machtig, schitterend zonnespel, dat zijn stralen liet weerkaatsen over de voorbije werkjaren en zijn licht liet gloren naar 'n hoopvolle toekomst. In St-Bertinuskerk werd door een gewijde zoon uit de Boerenstand een plechtig H. Misoffer opgedragen tot zieleheil der afgestorven leden, pioniers en stichters der gilde; en tot welvaren aller leden der plaat selijke afdelingen aangesloten bij de Belgische Boerenbond. Indrukwekkend was de offer gang der talrijke aanwezige land bouwbevolking, die in familie vaders, moeders, zonen en doch ters hun leven en streven op- Twcs opnamen uit de jubelviering der Hoerengilden. Boven: een «ijkje op de voorzitterstafel tijdens de academische zitting. V.l.n.ri: E. II. William Vanden Berghe, onderpastoor van Sint Bertinus en Proost der Boerengilde Poperinge; Z. E. H. Delanote, pastoor te Bric- 'en en gewestelijk proost der Hoerengilden; dhr Burgemeester Van Wallcghsm- dhr Maurice Dcvos, plaatselijk voorzitter der Bocren- e a- Rnn„ jjjj. (lc feestrede llOUdt. droegen aan de Grote Heer der velden en oogsten. Stil werd het in de kerkbeuken, wanneer Mgr Cruysberghs, alge meen Proost der Boerenorgan^atie in Vlaanderen, van uit de kansel, met fluwelen stem zijn eelietde landbouwbevolking toesprak. Als dansende perels dreunden zijn woorden door de Hoofdkerk en met zachte kennershand ontleedde hij de waarde van het gezin, de ouders en de kinderen. Hij schetste in zonnetaal het belang van het wel geordende gezin, voor de Boeren stand, voor het volk en voor de Kerk. Volkeren verdwijnen niet door veldslagen en oorlogen: maar kunnen te niet gaan langs het ont wrichte gezin Bij het verlaten der kerk kon de koude December-vrieslucht de laai ende geestdrift der jubilerenden niet luwen. Met de drie gildevlag- gen in top. steDten. in geordende rangen. 300 leden der plaatselijke boerenorganisatie door de straten der Stad onder het geleide der Kon. Kath. Harmonie «Ste Cecilia». Neg nimmer was men in Poperinge ge tuige van dergelijke luister-ont plooiing van een feestende boeren stand. Door Mr Devos, voorzitter der gilde, werd aan het standbeeld der gesneuvelden een bloemengarve neergelegd, en door de E. H. Proost Vardenbergh° werd een kort gehed voorg~»»gö. Dien-roerend was het o<*enMik waaron de ta'riike om standers gedempt het vroom gebed beantwoordden. Hierna werd in de feestzaal van het Stadhuis de Academische Zit ting geopend. Aan de bestuurstafel was de Voorzitter omringd door Mgr Cruysberghs, door de Hr Bur gemeester der stad, de EE. HH. Ar- rondissements- en gildeproost en door de Hr Ing. Constant Boon, technisch Adviseur van de Belgi sche-Boerenbond. Benevens hoger- genoemden verwelkomde de Heer Voorzitter, in een gemoedelijk in- leidingswoord, enkele andere per sonaliteiten, waaronder de Heer Riiksaaronoom Symoens, de HH. Scheoenen Denvs A. en Roffi««n J„ de Hr W. de Sagher, C.V.P.- voorzitter. alsmede de proosten der organisaties van andere standen. Wanneer' het woord verleend werd aan Ing. Constant Boon, kregen wij een uitgebreid overzicht onzer huidige landbouweconomie ditmaal niet langs de radio, zo als we dhr Boon geregeld kunnen beluisteren, maar bij monde en in zijn tegenwoordigheid. Na enkele algemeenheden ontwikkeld te heb ben. nam spreker de verschillende takken van het boerenbedrijf in ogenschouw, waarbij hij de moge lijke vooruitzichten voor de toe- komst in het daglicht stelde. Te- vejiajiaiideldfi -MLflm-dftJxansen- van onze landbouw in het licht van Benelux en van de nieuwe landbouwgemeenschap die waar schijnlijk binnenkort voor West- Europa zal opgericht worden. Spreker besloot dat het meer dan dringend is dat alle landbouwers hun plaats innemen in de rangen van de Boerenbond, om eensgezind en samenwerkend het hoofd te kunnen bieden aan eventuele geva ren en moeilijkheden, die de toe komst kan brengen. Hierna gaf Mgr Cruysberghs, de gevierde landbouwredenaar, een feestrede uit het bovenste schof ten gehore. Met monkelende stem wist hij vanaf het eerste woord de volle zaai toehoorders een geslagen uur te boeien. Gemoedelijk en tevens sprankelend van geestdrift sprak hij zijn geliefde boeren, boerinnen en jeugd recht naar het hart. Hij schetste de grove wantoestanden die vóór het ontstaan der Boeren bond, de landbouwbevolking wur gend drukte, en waaruit de orga- (Zie vervolg blz. 2) ven en te kijken wat de bevolking van de Saar zelf wilde. En in een plotse godsrede leg den alle West-Duitse partijen sa men een plechtige verklaring af over het Duits karakter van de Saar. En zij vroegen dringend aan alle kiezers niet ter stembus te gaan of blanco te stemmen. De Saarregering en partijen daarentegen stelden de verkiezin gen in het teken van de Europea nisering van de Saar, met een Economische Unie met Frankrijk. De uitslag nu van die verkie zingen die Zondag jl. doorgingen, schijnt nu eerder gelijk te geven aan dhr Hoffman dan aan dhr Adenauer. Inderdaad: 93 van de ingeschreven kiezers zijn ter stembus gegaan, niettegenstaande er geen kiesverplichting bestaat en niettegenstaande het zeer slecht weder. Slechts 21, van de uitgebrach te stemmen waren blanco of nietig dan wanneer dit cijfer bij de laat ste verkiezingen in 191,7, 9 be droeg zonder dat de verkiezin gen een soort plebiscitair karak ter hadden. De Christelijke Volkspartij die van dhr Hoffman) behaalde daar entegen 55 van de stemmen te gen 51,20 in 191,7 en de Sociaal- Democraten (Socialisten) 33 te gen 32 in 191,7. Samen heb ben die twee dus 88 van de uitgebrachte stemmen en zij heb ben zeer scherp positie qekozen tegen de terugkeer naar Duitsland en voor de Europeanisering van de Saar. Dit resultaat heeft, zowel te Pa rijs als te Saarbrücken, grote vreugde verwekt. Men vindt er een nieuwe reden in om te zeggen dat de Franse politiek da goede geweest is en dat Wcst-Duitsland zijn aanspraken op de Saar niet ernstig meer kan handhaven. Duitsland daarentegen zegt: zo een resultaat behalen is gemakke lijk, aangezien de vartijen die een hereniging met Duitsland voor staan verboden waren. De uitslag is bijgevolg getruqueerd. Indien men een werkelijk plebisciet wil houden, dan moet men alle par tijen vrij laten ageren cn propa ganda maken. En daar is natuurlijk ook iets van aan. In feite komt alles echter hier op neer. Duitsland wil de Saar vooral Duits en Frankrijk houdt vooral aan de Economische Unie met de Saar, omdat die streek zeer rijk is aan grondstoffen en industriële uitrusting, (Zie vervolg blz. 2) nxamaxKribmvtrimamw\tman i isra— de prijs Voor het jaar 1953 is vastgesteld op 136 frank Alléén zij die wekelijks hun blad door de Postbode thuisbesteld krijgen, zullen door hem om de vernieu wing' ervan gevraagd worden. Wilt hem tevens melden welke uitgave U wenst: ofwel Het Wekelijks Nieuws Roeselare-Izegem-Mcnen, Het Wekelijks Nieuws Kuststreek, Het Wekelijks Nieuws Poperinge-leper-Wcrvik. Wie nog nooit ons blad met de post kreeg, en dit thans wel wenst, dient heel eenvoudig onderstaand inschrijvingsbul- letijn in te vullen en het onder open omslag (met zegel 0,20 fr.) op te sturen naar onze drukkerij, Gasthuisstraat 19, Poperinge. Enkele dagen daarop krijgt hij dan het bezoek van de brief drager die het bedrag van 136 Fr. komt ontvangen. Wij zorgen er dan verder voor dat U regelmatig om de week de door U begeerde uitgave ontvangt. Ondergetekende begeert een postabonnement op «HET WEKELIJKS NIEUWS» voor het ganse jaar 1953 Uitgave(1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (Handtekening) Vergeet niet de uitgave te vermelden: (1) Poperinge-Ieper-Wervik of Roeselare - Izegem - Menen of Veurne - Nieuwpoort - Diksmuide. WIE NU HET BEDRAG VAN HET JAARABONNEMENT, hetzij 136 fr., stort op Postcheck 4763.60 van «Het Wekelijks Nieuws te Poperinge, ontvangt ons blad per post tot einde '53. Ons blad is natuurlijk ook wekelijks te verkrijgen bij al onze lokale verkopers op de onderscheidene gemeenten. Ongeveer 10.000 manschap pen van de klas 1951 moesten op 29 December e.k. afzwaai en. Ten einde hen toe te laten het Kerstfeest in hun familie kring door te brengen, heeft de Minister van Landsverdedi ging besloten ze op 24 Decem ber te ontslaan. B 1 j Alles komt uit... al brengen de kraaien het uit. Voor de zoveelste maal is deze oude volkse spreuk bewaarheid geworden. Onze lezers herinneren zich wellicht de verschrikkelijke moord op jachtwachter Louis Legein te Oostduinkerke in het najaar 1948. Gans de kuststreek stond in beroering toen Vrijdag 8 October het Parket in de duinen van Oostduinkerke het lijk ontgroef van jachtwachter Louis Legein... Stropersdrama of roofmoord? Deze en andere vragen bleven onop gelost. Gissingen en veronderstellingen volgden elkaar op, maar de duinen en bossen, waarover het dodend schot weergalmde, behielden hun geheim. Af en toe flakkerde de zaak weer op, verdachten werden aange houden en even spoedig vrij gelaten bij gebrek aan bewijzen, tot nu plots gans het stropersdrama dat zich daar afspeelde, opgehelderd werd... door een alledaagse vechtpartij. De moordenaar?... Anseeuw Kamiel, vader van afstand gehouden. Ondertussen',] deed het parket van Veurne de ge-f wenste vaststellingen. Vrouw Legeirj en familie, radeloos van angst-, wachtten op de baan op 't nieuw® dat komen moest Toen de ge-i| rechtsdienaren ongeveer 'n halve'] meter diep hadden gegraven, stopt41 ten ze op een aardappelzak. Daar-<: op donkerrode bloedvlekken: en on-l! der 't samengevouwen zielloze li - chaam van Louis Legein... Het ver minkte hoofd nog slechts een klomp I bloed, letterlijk gemalen, vergrui- zeld: geen twijfel mogelijk de jachtwachter werd door 't hoofd 7 kinderen, die vijf jaar lang zijn geheim met zich droeg tot... de wetenschap en het gerecht het hem ontrukten, geschoten van zeer kort bij... Wat: beestige, laffe daad! rijkswacht en het Parket verwit tigd. DE AKELIGE ONTDEKKING Donderdag, 27 December, had in de Kapel van O. U. Vrouw van Ge nade te Scheut, de begrafenisplechtigheid piaals van Z. Exc. Mgr Six, Apostolisch Vicaris van Leopoldstad. Wij zien hier op de foto: Z. Era. Kardinaal Van Roey, die de bcgrrf-n"s-!icrst bijwoont. In het midden van de foto Z. Exc. Mgr Cento, Apostolisch Nuntius. Over Leopoldstad en het missiewerk aldaar, war Z. Exc. Mgr Six gedurende 18 jaar werkzaam was ais Apostolisch Vicaris, geven wij enkele beschouwingen in een Week-End-i punuASri -reportage op blz 16 van dit DE LAATSTE TOCHT Zoals gebruikelijk zou Louis Le gein, de rentenier-jachtwachter, zijn dienstronde volbrengen op 't jacht gebied van dhr Hannecart. Sinds ongeveer drie jaren is hij bij hem in dienst. Die Donderdagavond, na 6 uur, verliet hij met geweer en zaklamp zijn woning. Waarschijn lijk ging de tocht eerst door het beboste gebied en verder door het blanke duin tot de Koninklijke Baan De Panne-Oostende. Toen hij de straat overstak, om 't overblij vende kleine duinengebied tussen de Koninklijke Baan en 't s*rand te inspecteren, ontmoette hij Mevr. X. Even spreken ze over 't goê were en de vele aórink die er van de wienter gaó syn...» Deze voor spelling verraadde zeker de oude zserat die in Louis schuilde. Wel licht zal Legein alsdan even die «schone aórink» bezien hebben; misschien nog 'n laatste maai het strand bewandeld, niet lange tijd echtsr, want... HET SCHOT IN DE AVOND... Toen de duisternis die Donder dagavond inviel, was 't al vrij koel. De mist dreef gestadig lager over de duinen en geen windje deed de biezen ruisen, 't Was geen gunstig weer voor de stropers. Toch viel rond half-acht 'n somber schot aan de zeekant; een enkel maar... De uitbater langs de Koninklijke Baan wist daarbij laconisch aan zijn huisgenoten op te merken: «weeral 'n keuntie minder! He laas echter... dit was wellicht het schot dat meer dan vleeswonden veroorzaakte, maar een vrouwen hart verscheurde, een man het, le ven en 'n vrouw haar man ontstal. OP ZOEK Alhoewel een jachtwachter geen vaste uurregeling heeft, bleef Louis Legein op die nacht zeer lang uit. Tegen de morgen maakte zijn vrouw zich erg ongerust. Bijna ze ker was haar man iets overkomen, want het lag niet in zijn gewoonte zo lang van zijn tocht uit te blij ven. In ieder geval moest er gehan deld worden. Spoedig werd met en kele famiüegenoten een speurtocht ingezet. De twee groepjes gingen elk hun weg. Het groepje der kin deren wandelde onbewust de plaats voorbij waar vader bedolven lag: niets werd ontdekt. Daarop besloot vrouw Legein een andere jacht wachter, J. C., op de hoogte te brengen. Samen met agent S. W. en vriend T. gingen deze op ver kenning. Na vrij lang.zoeken werd hun aandacht getrokken door voet sporen in 't vaste duinzand. Het spoor leidde r.aar de zogenaamde Keunewegtot «en nlaats niet omgewoelde grond. Onmiddellijk werden, de plaatselijke politie, d.e BESTOLEN!... ROOFMOORD? Het verder onderzoek wees uit Even spoedig als 't gerecht. was cc^ een massa volk ter plaatse. De i ^J11 siacntoner cok ie oesieien. xieo nieuwsgierigen werden echtei op I (Z'e vervolg blz. 7) Een der laatste foto's van jachtwachter Legein die benevens zijn lie- roep als jachtwachter, nog steeds met hart en ziel aan het vissersbe- drijf verbonden bleef. oosrcxuHkERKC POLDERSTRAAT WfSfJbf POORT Hierboven een kaartje dat ons een trouw beeld geeft der streek waar de moord gebeurde. 1. Het huis waar Legein woonde. 2. Toont ons de plaats aan waar uit een kuil het lijk van Legein bovenge haald werd. (Deze kuil ligt op de plaats waar vroeger de «Keune weg» doodliep). 3. De plaats waar het jachtgeweer van Legein te ruggevonden werd in 't Hanneeartbos.ie (gelegen langs de Polderstr.) 4. Plaats waar liet grastliof «Hof ter Dulrjcii grelegren is (op 400 meter van de plaats waar 't lijk gevonden Hard) langs de Kon. Kaan.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1