...hier het nieuwe succes van FRWtNSOtP OM VMllt Klaar in 70 minuten ROYCO STGERMAIN de hartige erwtensoep VAN HEI Criteria voor werkaanvaarding door werklozen Automobilisten TU VAN MARCKE Losse Wekelijkse I Leon Verhaeghe Boksnleuws Boksmeetlng te Leke GILLEN-NIELSËN WINNEN DE ZESDAGEN TE KOPENHAGEN W0UDSP. HOUTHULST ZWAAR GESTRAFT Losse Sport raleuwsjes CARRARA-Z0LL WINNAARS IN DE ZES DAAGSE TE BERLIJN Hef vervoer van vinken voor de zangwedst rijden T elevlsie-crcchef Wielrijder deet dodelijke val fe Komen Nieuwe onderrichtingen in het Staatsblad verschenen LAAT U NIET BEETNEMEN 18 maanden gewaarborgd MDP Rijselstraat 30, IEPER KAREL SYSTX HOOSMAN Zaterdag 13 December te Gent Hieronder volgt het volledig pro gramma van de bokeroeeting die Zaterdag, 13 dezer. te Gent in het Kuipje doorgaat en waarvan Karei Svs - Al Hooaman de voornaamate attractie vormt. Zoals men ziet zijn de nevenkampen goed ver zorgd. PROGRAMMA Liefhebbers 8x8 mimi STEVENS. 67 kg. (Oent) tegen VAN OUDENHOVE, 67 kg. (Aalst). Beroepsboksers 6x8 min.: MBSKENS, 60 kg. (Aalst) tegen 9CHERENS, 60 kg. (Vilvoorde) Beroepsboksers 8x3 min.: DE VISCH, 59 kg. (Oent) tegen LESSEINE 59 kg. (Brussel). VICKY, 80 kg. (Kortrijk) tegen P. DOORENBOSCH, 80 kg. (Ned.). Beroepsboksers 10x3 min.: DE WULP, 67 kg. (Blankenberg») tegen NICO SCHOEMAKER, 67 kg. (Nederland). Beroepsboksers 10 x 3 min. (zwaar) KAREL SYS tegen AL HOOS MAN (V.S.A.). De pas gestichte Boxtngclub Leke richt op Zondag 14 dezer haar eer ste meeting in. De lokale beroeps bokser Doom levert er de hoofd kamp tegen de Menense bokser Vandries. Zeven Uefhebberskampen vormen de omlijsting. Ziehier het volledig programma: Beroepskamp over 6x3 min. Doom (60 kg.) Leke, tegen Van dries (60 kg.) Menen. Daarbij zeven prachtige Uefheb berskampen tussen Boxingclub Leke en Menen B. C. Depoortcr (75 kg.) B.C.L., (Jon- kershove) tegen Vanlerberghc (75 kg.) Brugge. Vermeersch (61 kg.) B.C.L. (Beerst), tegen Petit (61 kg.) Me nen. Voet (65 kg.) BCTi., tegen fia- raert (65 kg.), Menen. Vincke (70 kg.) B.C.L. (Dikmuil- de), tegen Clllis (68 kg.), Menen. Debrue (60 kg.) B.OJL., tegen Vandevyver (59 kg Menen. Hendrlckx (54 kg.) B.CL., tegen Tytgat (54 kg.), Menen. Steenlandt (60 kg.) B.OJL., tegen Kindt (60 kg.), Menen. Poorten te 18 u. Gong te 19 u. Prijzen der plaatsen: 50, 35 en 35 fr. Werklozen: 20 fr. Locatie Boxing club Leke, Dorpstraat 55. Telefoon Dlksmuide 2618. De tweestrijd tussen de spurters Gillen-Van Vliet is in het voordeel van de Luxemburger geëindigd, die met zijn ploegmaat Nielsen een puike zege in de Zesdaagse van Ko penhagen heeft afgedwongen. Zijn rivaal Van Vliet daarentegen heeft vrede moeten nemen met een ere plaats, in de buurt van... onze landgenoten. De eindstand: 1. GILLEN-NIELJ3EN op 1 ronde: 3. Giorgetti-Laursen op 2 ronden: 8. Bareth-Olsen 4. Bouvard-Hansen 5. Lakeman-Hemmingsen 6. Intra-Joergensen op 3 ronden: T. Van Vllet-Klamer 8. Gosselln-Schandorff 9. Acou-Andersen op 5 ronden: 10. Janesen-Drewsen 816 p. 11. Kamber-Christensen 125 p. 12. Schnoor-Larsen 102 p. .<HErr wooMja mauw» i>w. ictrt - m*. Yi. 172 p. 216 p. 232 p. 190 p. 172 p. 146 p. 856 p. 257 p. 211 p. Beslissingen wan het Comité van Beroep Tijdens de vergadering van het Comité van Beroep werden de on derstaande beslissingen getroffen: Twee hoger beroepen van Woud- sport en van speler Hllalre Gunst werden verworpen. Het hoger be roep van de speler werd onbedui dend geoordeeld, zodat hij tot het einde van het seizoen 1952-1953 ge schorst blijft. Het beroep van Houthulst tegen de beslissing van het P.C. West- vlaanderen, betrof de incidenten bij de wedstrijd tegen St-Eloois-Win- kel op 26-10-52. Houthulst zal twee thuiswedstrij den met gesloten deuren moeten spelen en al de andere wedstrijden van het eerste elftal zullen op on zijdig terrein moeten gespeeld wor den zolang Woudsport Houthulst de Identiteit van de tweede speler, die een tegenstander geslagen heeft, niet zal laten kennen. Royco-joepen - U kent en waardeert hun fijne smaakl Hier krijgt U nu een nieuwe soep Royco St Germain. Zij komt Juist op tijd want... daar knapt ge van op met deze koude, regenachtige dagen. Het Is een smijdige erwtensoep, heerlijk van smaak en zó voedzaaml En... Mevrouw, ze Is zoveel vlugger klaar dan eigengemaakte erwtensoep. Royco St Germain spaart U lange uren werk. In 20 minuten nauwelijks de tijd nodig voor het koken van aardappelen zijn de erwtjes lekker mals. Reeds als ze op het vuur staat, doel de heerlijke geur van Royco St Germain U het water in de mond komen. Vóór U haar geproefd hebt, weet U al dat het echte erwtensoep is. Maak morgen eens Royco St Germain klaar... ledereen zal opgetogen zijn over haar fijne smaak. RP 23 02415 BFl 4 De match Frankrijk - België op 26 December, zal door de Engel se scheidsrechter Ewans worden, geleld. HIJ zal door twee Engelse grensrechters worden bijgestaan. A Voor het tornooi der Jongeren, dat toekomend Jaar in ons land wordt betwist, schreven zestien laodeo in, nl. België, Oostenrijk, Frankrijk, Noard-Ierland, Luxem burg, Ierse Vrijstaat, Turkije, En geland.. Spanje, Zuldslavië, Zwit serland, West-Dultsland, Nederland en Argentinië. A De 21-Jarlge Andrieux won heit Frans Winter - achtervolging» - kampioenschap, door de titelhou der Rioland te kloppen. A De gekende Franse bokser Dau- thuille werd door de Franse boksband zijn vergunning voor goed ontnomen. De instanties wa ren immers van oordeel dat hij niet meer bekwaam mocht geacht worden om zich met succes te ver dedigen. Losbandig leven is weeral eens de oorzaak van dit vroegtijdig verval. Dauthullle is Immers nog geen 29 Jaar oud. A De Fransman Humes won afge tekend op punten van de Span jaard SoldevUla. A Naar alle waarschijnlijkheid zal de match Sys - Neuhaus op 81 Januari te Antwerpen in 't Sport paleis doorgaan, met de Europese ütel als inzet. De onderhandelin gen «ouden reeds ver gevorderd sljn. A De ploeg Bruneel - Ryckaert A. won te Gent de 100 km. koppel- rit voor Carrara - Depatiw, Strom - Patterson en Schulte - Peters. A In die veldrlt te Zingem werd Roger Declerck, de jonge belof te, eerste voor Vander Meirsch, Blendeman en Eugeen Jacobs. A Te Buddtogen was Van Kerre- brouck van de partij. Hij werd natuurlijk afgetekend winnaar op Loyaerts, Decoster en Feremans. A De buitenlandse ploeg Potolet - Terruzzl won die 100 km. ploeg- koers te Brussel voor Bruneel - A. Ryckaert, Depauw - Glorieux en Schulte - Peters. A Te Madrid speelde Spanje een fliinike wedstrijd tegen de Argen tijnse grootmeesters. Ze moesten enkel met 0-1 het onderspit delven. A Karei Sy®, Victor Dhaes en Mi- np werden door de Belgische Boksbond voor een Europese titel voorgesteld. A De gekende Westvlaames lief hebber Palmer Delaere heeft be sloten. het rijwiel aan de haak te hangen. Wanneer Carrara-Zoll, drie uur voor het einde van de Berlijnse Zesdagen, nog zeven ronden voor sprong telden op hun onmiddellij ke rivalen, stond hun eindzege vast. Weliswaar slaagden Roth-Bucher er in tot op twee ronden te nade ren. maar er was geen sprake om de beste ploeg uit koers te bedrei gen. De Zwitser Koblet, niet in zijn schik, staakte de strijd zodat Ach. Bruneel met Holthofer als ploeg maat op een eervolle vierde plaats eindigde. De eindstand: 1. CARRARA-ZOLL op 2 ronden: 2. Roth-Bucher op 3 ronden: 3. Preiskeit-Zehnder 4. Bruneel-Holthofer op 6 ronden: 5. Siefert-Schurmann op 11 ronden: 6. Borkowski-Weinrich op 19 ronden: 7. Kutza-Ehmer 519 p. 507 p. 576 p. 317 p. 151 p. 262 p. 272 p. Na de hybride maïs nu ook hybride kippen I Hybride kuikens van H. Wallace Amerika. - Produc- tiekippen bij uitnemendheid. Voor prijzen en in- J lichtingen zich wenden: Handelsbroederij en Pluimveebedrijf Ziehier wat de Minister van Landbouw antwoordde op een par lementaire vraag In verband met het vervoer van vinken, voor de zangwedstrijden c Overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 25 October 1929, gewijzigd bij dat van 29 September 1952, is het ver voer van vinken en vlasvinken, levend, in principe verboden bui ten de periode van 1 October tot 30 November. Met het oog op de deelneming aan vogeltentoonstellingen in het algemeen die slechts mogen plaats hebben van 1 December tot 15 April, mits ministeriële machtiging en aan de zangprijskampen van vinken, waarvan de periode vastge steld is van 16 April tot 31 Juli zander voorafgaandelijke machti ging, is het vervoer van die voigels slechts toegelaten op vertoon van een getuigschrift, uitgaande van de gemeenteoverheid. Dit getuigschrift moet vermelden dat de vogels de eigendom zijn van de bezitters en dat zij bestemd zijn voor de ten toonstelling of zangwedstrijd waar van hoger sprake. Niets staat de gemeentebesturen in de weg een enkel getuigschrift af te leveren geldig voor gans de periode, hetzij der tentoonstellin gen, hetzij der zangprijskampen, op voorwaarde nochtans dat de plaats en datum van deze mani festaties wordt gespecifieerd. Deze bepalingen, die reeds in voege zijn vanaf 1929, werden uit gevaardigd ten einde te vermijden diat, gedurende die tijdruimten waar de tentoonstellingen en de zangwedstrijden toegelaten zijn, de eigenaars Van vinken zich heime lijk aan vogelvangst zouden wij den.. Ik neem mij niet voor wijzigin gen te brengen aan de bestaande reglementering». De laatste zif tings reeks voor de internationale crochetwedstrljd La Coupe de Ja Chansongaat door op Zondag 21 December e. k. te Kuurne in de zaal Van Wontex- gem, begin te 17 uur. In deze laatste reeks zullen de vijf kandidaten gekozen worden die zullen optreden op 5 Januari 1953 in de televisie studio's te Rij- sel tijdens de uitzending van 20 tot 20.30 uur. Zoals men weet is de wedstrijd La Coupe de la Chanson begif tigd met talrijke prachtprijzen, waaronder televisiepasten, engage menten voor opname, fonoplaten, enz... en?... De finaal gaat door in de Opera te Rijsel begin Februari. Een enige gelegenheid om onze jonge Vlaamse artisten werkelijk te lanceren in de nieuwe wereld welke men de televisie noemt. Ook de 'ziftingsreeks te Kuurne, zal langs de televisiezender Rijsel uitgezonden worden; inderdaad zul len de reporfcagediensten van Tele- Rijsel ter plaatse voor de film en klankopnamen zorgen. Kandidaten moeten zich drin gend. laten inschrijven bij de Bel gische producer, de Hr Victor Claeys, Albertlaan 16, De Pinte of in de zaal Van Wontergem, te Kuurne (tel. 716.19 Harelbeke) waar ook de plaatsen kunnen be sproken worden. De fletser Scévola Delbée, 32 j., werkman; In de elektriciteits-oen- trale te Komen, wonende op het gehucht Witte Vlag te Komen, kwam rond middernacht in bot sing met een andere wielrijder. Beiden stuikten ten gronde. Dhr Delbée werd door toegesnel de voorbijgangers opgenomen en kon daarna op eigen krachten huiswaarts keren. Thuis echter, werd hij zeer on gesteld en verloor spoedig het be wustzijn. Niettegenstaande de beste zorgen van een haastig ont boden geneesheer overleed hij kort nadien tengevolge van een inwen dige bloedstorting in de hersenen. De andere wielrijder, dhr Jean Fouinard, textielarbeider, wonen de te Komen, werd door de Rijks wacht ondervraagd. 1 p.v.b.a. s s Tel. Menen 31S Wijk F GELUWEèS 75 SI SI Te Denderwindeke werd een knaap gevat in een raapmolen en liep zeer zware verwondingen op aan het onderlijf. Te Ortheville is een legerwa gen in een ravijn terechtgekomen. Een soldaat werd gedood en een tweede gewond. Twee anderen ble ven ongedeerd. Te Baisieux, aan een onbe waakte overweg, werd een auto aangereden door een spoorauto ko mende uit Kortrijk. De twee inzit tenden van de auto werden gedood. In het Staatsblad van 5 Decem ber verscheen een reglementaire onderrichting waarbij de criteria van een behoorlijke betrekking worden vastgesteld. D. w. z. de voorwaarden welke dienen ver vuld te zijn om de werkloze te kunnen verplichten een bepaalde betrekking, hem dpor het steun fonds aangeboden te doen aan vaarden. Ziehier enkele bepalin gen van dit nieuwe reglement. Lichamelijke geschiktheid De werkloze die van oordeel ls dat hij lichamelijk niet geschikt is om de aangeboden betrekking uit te oefenen, moet zulks verklaren op het ogenblik dat hem de be trekking aangeboden wordt, of ten laatste wanneer hij naar het ge westelijk bureau van do Rijks dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid terugkomt om uit leg te verschaffen over het feit, dat hij door de werkgever naar wie hij verwezen werd, niet aan geworven werd. Vakbeweging De aangeboden betrekking moet overeenkomen met het beroep van de werkloze, of met een aanver want beroep dat andere kundig heden kan vereisen, op voorwaar de dat de betrokkene die uit hoofde van zijn vakbekwaamheid spoedig kan verwerven. Na drie maanden vergoede werkloosheid kan de geschoolde arbeider er toe verplicht worden werk te aan vaarden In een ander beroep dan het zijne. Loon De aangeboden betrekking moet bezoldigd worden in overeenstem ming met de collectieve overeen komsten. In geval er geen overeenkomst bestaat moet het loon met de ge bruiken van de streek overeen stemmen. Werkplaats Mits inachtneming van zekere bepalingen mag de aangeboden Vraagt aan uw garagisten de BRUSSEL welke steeds de meeste voldoening zal schenken! OFFICIEEL SERVICE STATION betrekking dagelijkss afwezigheid uit de woning 14 uren veroor zaken. De betrekking waaraan de ver plichting verbonden is ter plaatse te logeren mag aangeboden wor den: a) aan de werklozen van meer dan 21 jaar die ongehuwd zijn, weduwnaar of gedlvorceerd; b) aan de gehuwde werklozen In dien zij elke week een volle dag thuis kunnen doorbrengen. Bedienden Gedurende de eerste zes maan den na hun werkloosheid moeten de bedienden van de Cat. A. alleen een betrekking van de vernoemde categorie aanvaarden. Na zes maanden werkloosheid worden die bedienden naar de commissie van advies verwezen' die het geweste lijk bureau kan machtigen aan de betrokkenen een betrekking aan te bieden als bediende van een la gere categorie dan de hunne (Cat. B) De commissie van advies kan eveneens eisen dat de be trokken bediende zich een tweede maal als werkzoekende laat in schrijven in een beroep van han denarbeider. Gedurende de eerste drie maan den van hun werkloosheid, moe ten de bedienden van de Cat. B alleen een betrekking van de ver noemde categorie aanvaarden. Artisten uit het Amusementsbedrijf De werkloze die geen ander be roep heeft dan het beroep van artist, dat hij steeds uitgeoefend heeft, moet op elk behoorlijk werkaanbod ingaan, zelfs voor een ander beroep dan het zijne, als hij gedurende "de twaalf maanden die het werkaanbod voorafgaan meer dan honderd vijftig dagen ver goed werd. Jonge -arbeiders De werkloze die om het voor deel van de werkloosheidsvergoe ding verzoekt op grond van vak studiën die erkend zijn of van een leertijd, mag een door het gewes telijk bureau aangeboden betrek king weigeren, indien die betrek king niet ressorteert onder het hem aangeleerd beroep of een daarmee verwant beroep. Die mo- geliikheid wordt hem verleend ge durende een periode van zes maan den die ingaat op de eerste dag van zijn vergoeding. Grensarbeiders De aan een grensarbeider aan geboden betrekking in het buiten land geldt als behoorlijk wanneer het loon, omgerekend in Belgische frank en verhoogd met al de toe gekende voordelen minstens gelijk is aan het in België door het be voegd Paritair Comité vastgesteld minimumloon, voor dezelfde be roepscategorie" als die waartoe het door de grensarbeider in het bui tenland uitgeoefend beroep be hoort, verhoogd met de kinderbij slag waarop de grensarbeider in België recht zou hebben. Seizoenarbeiders De werklozen, die de gewoonte hebben buiten de streek van hun woonplaats seizoen of campagnes mee te maken, mogen, zo hun ge zondheidstoestand normaal is, der gelijke hun door het gewestelijk bureau aangeboden betrekking niet weigeren, om de enige reden dat zij niet elke week naar hun wo ning kunnen terugkeren. D« Lerend* Steden». UHcn- ve E. Meganck, Bamaatr. 86, Geut. Wij ontvingen, ter bespreking, drie mooi uitgegeven en welverzorg de werkjes, gewijd aan AALST, KORTRIJK en OUDENAARDE, als de drie eerste nummers in deze reeks. Deze drie werkjes kwamen tot stand telkens met de medewerking van het Stadsbestuur, de Kamer voor Handel en Nijverheid, het Nat. Chr. Middemstandsverbond en de toonaangevende kringen uit elke stad op gebied van Cultuur en Sport. De ondertitel die ze dragen, nl. Een Gids op alle Gebiedis geenszins overdreven, want allee wat de stad aanbelangt wordt er door de meest bevoegde personen behandeld, met dezen verstande evenwel dat het hier minder gaat om wandelgidsenof «wegwij zers van merkwaardigheden met daar wat historische feiten of data aan toegevoegd, zoals de vreemde toeristen dat gaarne slikken en even snel, en niet minder gaarne, vergeten. In deze Gidsen die een nieuwe formule huldigen, en waar om wij de uitgevers niet genoeg lo ven kunnen, wordt het hedendaagse leven belicht in al zijn facetten, zoals het zich thans voordoet op gebied van Handel, Kunst, Folklore, Sport, enz. De meest bevoegde per sonen werkten er aan mede, schre ven we hoger. We willen dit even illustreren door er enkel bij Kort rijk te bepalen, stad in onze provin cie, (want om de drie werkjes te bespreken ontbreekt de plaats) en citeren alleen de meest vooraan staanden: Minister Dequae behan delt het Textielwezen; Minister De Taeye de Gezondheidsinstellingen in de stad: Dr J. Soete het archief: dhr L, Depoortere de Tapljtnijver- held. De HH. Directeurs van het Conservatorium, van de Tekenaca demie, van de Handelsrechtbank, van de Onderwijsinstellingen, enz., behandelen de organismen die on der hun beleid ressorteren. Niets ls vergeten. Kortom een werkje dat ieder vreemdeling en nog meer ieder ingezetene van onschatbaar nut is en liefde en trots voor eigen stad aanwakkert. Te Roeselare, over welke stad de ze week nog een nummer wordt ln het licht gezonden (wij zullen niet nalaten het te bespreken) hadden wij een toevallige ontmoeting met een der uitgevers en vernamen dat eerstdaags eveneens een nummer, zijnde het vijfde, aan de stad POPERINGE zal gewijd warden. Zulks kan ons alleen verheugen, temeer dat wij vernamen dat ook hier beroep werd gedaan op de meest bevoegde krachten die de verschillende aspecten, welke Po- peringe biedt, uitstekend zullen be lichten. Ook het Stadsbestuur zeg de zijn medewerking toe, wat reeds het succes verzekert. De Heer Burgemeester van Aalst schreef in de voorrede van het eer ste nummer: Wij wensen dat deze publicatie een zeer grote versprei ding zal kennen». Zijn wens ging op schitterende wijze in vervulling en de reeks De Levende Steden die de kinderschoenen ontgroeide, verdient ten volle het succes dat haar te beurt valt. Schrijver laceft het gelukkig inl Öatief genomen een handboek sa men te «tellen om... muziek te ie ren beluistereo. Elk hoofdstuk om vat een brok muztekgeschiedenu een bloemlezing uit de muzieklite ratuur, bespreking van gramofoon platen, enz. Het werk ia vooral be stemd voor de hogere klassen va: het middelbaar onderwijs wl hopen da* het daar klassiek word maar voor alle muziekllefheb ben» die dergelijk onderricht 1: hun tijd helaas, moesten ontberer is dit boek een onschatbare huil Wij horen zoveel muziek, maar ge nieten ze niet omdat wij ze Jam mer genoeg niet begrijpen. Profl ciat en dank aan de schrijver e: uitgever. Eén wens: a.u.b. zo vlu mogelijk het vervolg op dit eerst deel. Er ls behoefte aanl ANT. DE SAINT-EXUPERY, Fl Claessens. Uitg. Standaax-Boek handel, Antwerpen. Los nr 25 fr abonn. K.V-H.U.-ve: nrs) 90 fr. Antoine de Saint-Exupéry wa niet alleen een beroemd vlieger e moedig soldaat, maar tevens ee groot modem christen en vooraar staand schrijver. Deze brochure een puike inleiding tot de werke en persoonlijkheid van de Saint Exupéry. Ze moge aanzetten t< rde '.-verhandelingen C ROTSEN IN DE STORM, Ast. Berkhof. Uitg. Desclée de Brouwer Brugge. Prijs: ing. 150 fr., geb. 200 fr. (voor de 2 delen). Van de eerste blz. af boeit dit boek, en geboeid leest men het tot het einde toe (ruim 900 blz.). Dit maal neemt Berkhof de lezer mee naar de barre Schotse Hooglanden, waar hij de roman laat spelen van de stoeterij Brendelcliff, inz. van de zoon Harry. Geen overdreven psychologische uitrafelingen, maar leven, actie, in de vlottè stijl de auteur eigen. Een boek dat veel te vreden lezers zal vinden, daarom aangewezen voor iedere volksbi bliotheek. DE RUSSEN KOMEN, Alex. Or- me. Uitg. Heideland, Hasselt. Prijs ing. 95 fr., geb. 115 fr. De bevrijdingvan een Hon gaars dorp door het Rode Leger, met veel talent verteld door iemand van achter het IJzeren Gordijn, die wist te ontsnappen. Het lijvig boek brengt geen politiek betoog, doch een treffend beeld van een Russische invasie. Door zijn hu moristische toon doet het verhaal eer glimlachen dan griezelen; dat kan weieens geen kwaad bij zo'n onderwerp. De ettelijke vertalingen welke het boek beleefde, wijzen op zijn succes. KLAVERREEKS, Uitg. L. van Melle. Gent. Prijs per deel: 30 fr., ing. 45 fr., geb.; de reeks (4 delen): 100 fr., ing., 150 fr. geb. Deze lofwaardige reeks brengt: «Twee Kameraden (L. Sterkens); Lenteruisen (A. Haldermans) De Derde Ontmoeting(J. van Laer); «Luister naar die Stem», (F. Dalle); jongensboeken van de bovenste plank, het een al beter dan het andere, doch alle uitste kende lectuur voor 15-20 jarigen én voor ouderen. Aanbevolen als geschenk bij de komende einde jaarsfeesten. Veel pret er aan! TROUBADOUR-reeks, Uitg. Des clée de Brouwer, Brugge. 38 fr. per deel. Twee sympathieke werkjes: «Mijn broer en ik» (,T. Devós);" «De Chronastr'o» lH. Viot). Rijk aan avonturen en fantasie,'boven dien gezond van strekking. Wat kan mèèr vereist voor gezonde jeugdlectuur? EEN HANDVOL ZWARTE AAR DE. J. Ingerman. Het Kompas, Antwerpen. Geb. 98 fr. Wie over Congo iets leren wil, leze dit boek, al dateren de toe standen er in beschreven van 20 jaar her. Schrijver is protestant, doch steeds tracht hij objectief en zonder engheid te zijn. Hij schreef de verhalen met realiteitszin en grootmoedig begrip tegenover toe standen en personen. Waarlijk zeer verzorgde uitgaaf. INLEIDING TOT HET MU- ZIEKBELUISTERENI. de Sutter, Uitg. Desclée de Brouwer, Brugge, verdere kennismaking met een e ander. EVOLUTIONISMS Ss WERELT BESCHOUWING, Dr N. Wildier zelfde uitgave, 60 fr. De geleerde en penvaardige Pa ter Wildiers heeft goed werk g< daan met het schrijven van des verhandeling. Ze geeft een an woord op de vaak gestelde vraae van waar komen wij? en behar delt in 't bijzonder de leer van h< evolutionisme. Zoals de hele reel K.V.H.U.-verhandellngen, weze d. nummer er uit zeer aanbevolen. UITGAVEN «DE LNTERNATIC NALE PERS Kortemarkstraat 1' Berchem, Antw. Onder deze uitgaven dienen vei meld: «Maak het «elf» (18 fr. methode om allerlei practise!: voorwerpen zelf te vervaardiger «Handig Bedeken» (10 fr.), brens gelijkaardig onderricht; «Radlt bulletin (10 fr.) en «Jongensradic (48 fr.), leren de radio-technie aan; «Het Electronisch Jaarboe) je 1953 (40 fr.) is een agenda va informatorische aard voor electrli kers e.d. Al deze uitgaven welke pi riodisch verschijnen, maken ee schat uit voor knutselaars en ami teurs die hun winteravonden.' nu tig en aangenaam willen doo: brengen. DE WERKEN VAN CHARLE DICKENS, Uitg. Het Spectrin Utrecht-Antwerpen. Prijs bij inw kening: 25 fr. per ex., los 30 fr.si De gunstig befaamde uitgever Het Spectrum nam het gelukk initiatief de werken opnieuw uit': geven van Ch. Dickens, een d grootste vertellers aller tijde Reeds verschenen: «De Pickwid club», 2 delen, grandioze avonti ren; «Olivier Twist»; een jongt te midden gespuis; Martin Chu zlewit», 2 delen, over een fortui! zoeker; «Moeilijke Tijden», kap talisme en klassenstrijd; «In Lol den en Parijs angst en doodsg vaar; De onzakelijke Reiziger meesterlijke schetsen; Grote Ve wachtingen», misdaad; «Kers vertellingen», wereldberoemde ve halen over Kerstdag. Keurig ui gegeven, met de oorspronkelijke i lustratles en tegen geringe pri; stelt deze reeks iedere boekenlie hebber in staat om zijn verlang» volkomen bot te vieren. Hier he« hij boeiende en degelijke lectü voor maanden! De nieuwsgierige lezer die ov de auteur zelf wat wenst te ve nemen, neme Het Verschijn? Ch. Dickens(D. de Lange) t hand, een lezenswaardige brochu van dezelfde uitgeverij (30 fr.). MOSKOU, Th. Plievier. De t tern. Pers, Berchem-Antw. Pr geb. 140 fr. Het sensatleboek van deze Wt ter! Een epos vol tragedie! Ont gensprekelljk hoeft Plievier n: dit boek, en met Stalingrad o van deze auteur, de beste oorloi boeken van de jongste wereldoorl geschreven. Buitengewoon aangr pend beschrijft hij ditmaal, in r manvorm, de Duitse veldtocht t gen Moskou, waarvan hij zelf g tuige was. Het boek wordt dan e tijdsdocument van uitzonderlij waarde. Wie slechts één oorlog boek wenst te lezen, neme dit. HET BOEK VOOR BED. Ui Het Kompas, Grétrystr. 8, Ar werpen. Auteurs en tekenaars werkt samen om een boek samen te sti len voor bedlegerigen (zieken o.d Het resultaat is een prettige tij doder geworden, meteen een zo gen-ver jager en zelfs een vreugd brenger. Dat ls een grote verdie; ste. Ziekenbezoekers die nu ee wat anders dan fruit en bloemj wensen cadeau te doen, kun» best dit boek schenken, al vind; wij het spijtig dat het kathoüë! element er ln ontbreekt. ECHO'S VAN GENERAL MOTORS De uitvinding door de Ni Departure Division van Genei Motors van hermetisch gesloten i tevens voor altijd gesmeerde kogs lagers heeft een einde gesteld ai de veel voorkomende moeilijkhed met de waterpomp van de auto'; De eerste Amerikaanse mas schappij, welke uitsluitend rollage fabriceerde, is de in 1892 gesticb Hyatt Bearings Division van Gen ral Motors. De buisleidingen van de R Chester Products Division van G neral Motors hebben thans we nieuwe toepassingen gevonden, worden nl. gebruikt voor huisve warming door straling en voor li verwijdëren van sneeuw. In c laatste geval worden de buisleidi gen, waardoor warm water strooi) aangebracht onder het voetpad de bestrating. DE RONDE VAN NEDERLAND IN HET GEDRANG De inrichters van de Ronde van Nederland zijn er niet over te spreken dat het Bestuurscomité van de Internationale Wieier Unie hun ronde op het achterplan heeft geschoven. Öolc zijn zij niet ak koord met de voorgestelde data, van 17 tot £3 Augustus, en heb ben zij een ander tijdstip voor gesteld. De Nederlandse Wieier Unie heeft immers aan de inrichters Van de Ronde van Duitsland vol ledige medewerking toegezegd, met de verzekering dat de Neder landse ploeg de Rundfahrt zou betwisten. Door de beschikkingen van de I.W.U. vallen echter die twee rit tenkoersen samen, zodat de Ne derlanders aan hun woord zouden tekort komen. Indien Nederland geen voldoe ning bekomt bestaat er zeer veel kans dat de Ronde niet zou be twist worden. LIEFHEBBERSKAMPIOEN SCHAP 1953 TE DEERLIJK Dit jaar kwam het aan onze provincie toe het landelijk kam pioenschap der liefhebbers in fr richten. Het Wcstvlaams Comité heeft heel wijselijk gehandeld en nu reeds de inrichter van dit kampioenschap aangeduid. Zo heel rg zal het wel nie t verwond- ren dat Deerlijk de toe,wijziging kn r g. Sportman Fernand Cloet weet im mers iets van inrichten af cn be schikt daarbij over een zeldzame tnooit omloop, waarvan do goed keuring door het Federaal Sport- bestuur nog moet volgen. Hier volgt het uitgestippelde parcours 1 ronde van So km. over Deer lijk, Tiegem, Waregem cn Deer lijk. en om te besluiten: S klassieke ronden van 13 km. ieder over Vichte, Waregem en Deerlijk, hetzij in totaal 182 km. Zoals men reeds weet, wordt dit kampioenschap op 5 Juli 1953 betwist. ONZE MILITAIRE VOET BALLERS NAAR TURKIJE Het Belgisch militair elftal zal in Maart 1953 naar Turkije vlie gen, om er deel te nemen aan hot internationaal militair kampioen schap, waarvoor nog volgende lan den zijn ingeschreven: Frankrijk, Italië, Griekenland, Nederland en natuurlijk Turkije zelf. De wed strijden zullen gespeeld worden in twee reeksen van drie ploegen. De overwinnaars van beide poules zullen dan de finale betwisten; de tweeden zullen om de derde en de vierde plaats spelen en ten slotte de derden om de vijfde en de zesde plaats. DE WERELDTITEL DER MIDDDENGEWICHTEN IS VRIJ De athletiekcommissie van de staat New York maakte Donder dag 4 December da wereldtitel voor midden gewicht en, die op naam van Rag Sugar Robinson staat, vacant omdat Robinson niet in staat is zijn kampioenstitel bin nen dr eerstkomende zes woonden te verdedigen. De voorzitter der commissie, Robert Christenberry, verklaarde dat dc titel voor midden gewicht- kampioen open was vanaf 00.01 u. op Vrijdag 5 December. Dit besluit geldt alleen in de staat New York die geen lid is van de Nationale Boksbond. Christenberry nam deze beslissing omdat Robinson zich niet neerlegde bij de voorschriften van de staat New York, voor schriften volgens welke een kam pioen elke zes maanden zijn titel moet verdedigen. Robinson verdedigde voor de laatste maal zijn titel op 13 Mei toen hij te San Francisco in een wedstrijd van 15 ronden een over winning behaalde op Carl Olson Haivai. Hij had dus tijd tot 13 No vember om te Neio York zijn titel te verdedigen. De commissie had hem nochtans tweemaal uitstel ge- gegeven, de eerste maal tot op 1 December en de tweede maal tot op Vrijdag 5 December. Christenberry verklaarde dat hij zou samenwerken met de Natio nale Boksclub, de Europese Boks- unie en de Britse Boksvereniging om een tornooi in elkaar te steken om een nieuwe kampioen aan te duiden. ZEVENTIEN MAN OP DE HEYZELTRAINING Met het oog op de landcnwed- strijd Frankrijk-België worden de volgende speleruitgenodigd op da Hcyzeitraining van Woensdag 10 December a.s.: Keepers: Boogaerts Ferd. (R. Standard C.L.) Seghers Armand Gantoise) Backs: Dirickx Henri CR.R. St. Gilloise) Saeren Willy (R.F.C. Luik) Van Brandt Alf. (K. Lierse S.K.). I-Ialf-backs: Carré Louis fR.F.C. Luik) Maertens Rob. (R. Antwerp F.C.) Mathonet Jean (R. Standard C.L.) Mees Victor (R. Antwerp F.C.) Forwards: Anoul Leopold (R.F.C. Luik) Bensch Michel (K. Beeringen F.C.) Coppens Henri (R. Beerschot A.C.) Janssens Aug. (U.R. St Gilloise) Lemberechts V. (R.F.C. Malinois) Mermans Jos. (R.S.C. Anderlecht) Straetmans J. (R. White Star A.C.) Van der Auwera J. (R.C. Mechelen) ROND DE VRIJSPRAAK VAN RAMON Het Hof van Beroep te Gent heeft, zoals de lezers wellicht reeds toeten, uitspraak gedaan in het geval Ramon. Deze renner was door de Rechtbank van Eerste Aanleg voor 2/5 verantwoordelijk verklaard in het ongeval dat hem bijna het leven heeft gekost en hem wellicht voor de rest van zijn leven als een wrak zal laten. De uitspraak van het Hof van Beroep is op een vrijspraak uit gedraaid, zeggen wij maar tegen de verwachtingen in. Immers tot nog toe werd algemeen aanvaard dat de renners tijdens de koersen zich dienen te onderwerpen aan de verkeersreglementen die in zwang zijn voor de gewone fietsers. Door het feit nu dat het gemotiveerd arrest zegt dat de renners gedekt zijn dpor de reglementen van de B.W.B. en dat de inrichters van de wegwedstrijden kennis moeten hebben van deze reglementen, ver valt in feite voor de renner alle verantwoordelijkheid. Deze valt nu op de inrichter en meteen is het de renner toegelaten, én aan over dreven snelheid te rijden, én de volledige wegbreedte te gebruiken. Dit houdt tevens in dat de inrich ters moeten zorgen dat alle nodige voorzorgen worden genomen om ieder ongeluk te vermijden. Waar komt nu dit alles op neerf De meeste wedstrijden worden des Zondags en meestal op drukke ba nen verreden. Welnu, de inrichters moeten maar zien dat er geen on gevallen veroorzaakt worden, ze moeten de nodige maatregelen ne men om te voorkomen dat de ren ners ongevallen zouden veroorza ken. hetzij aan henzelf, hetzij aan anderen, zelfs als ze de rechter kant der baan niet houden. De verantwoordelijkheid der inrich ters wordt dus buitengewoon groot. Bet begrip <f« nodige voor zorgsmaatregelen nemen is zeer vaag en door niemand juist om schreven. Men weet wel waar dit begint maar niet waar dit eindigt. De inrichters zullen er dus wel aan doen steeds te zorgen dat een officiële auto de koers opent en gedurende gans de wedstrijd ter plaatse blijft. Dit is zeker de eer ste en noodzakelijkste maatregel, draaien en onoverzichtelijke Maar wat gedaan aan de talrij ke draaien en onoverzichtelijke bochten enz., enz. f Moest men zo ver gaan dat alle verantwoordelijkheid op de rug van de inrichters wordt gescho ven, dan zouden er zeker heel wat zijn die er de brui aan geven. En met reden ook. DE INTERNATIONALE WIELERUNIE IN HET GEDRANG De uitspraken van de I.W.U. zijn gewoonlijk voor 90 aan hef tige kritiek onderhevig. Iedereen die zich iets of wat aan dit orga nisme interesseert, weet dat het verouderd is en moeilijk voor nieu- xelgheden vatbaar, zelfs al zijn deze effectieve verbeteringen. Zo werd op het jongste congres beslist dat de sprintersreeksen voor de wereldkampioenschappen op nieuw met drie renners zullen be twist worden, daar waar iedereen weet dat dit steeds een aanleiding it geween tot onregelmatigheden. Iedereen gaat op dit stuk akkoord, maar de I.W.U. blijft bij het oude. De beslissing dat op de wereld kampioenschappen op de weg de renners elkaar vam hulpe mogen zijn is al even lachwekkend, ver mits er hier alleen sprake is van morele maar niet van materiële hulp. De uitlating van een onzer degelijkste sportkroniekers is dan ook geenszins overdreven waar hij zegde, dat de renners elkaar wel een klontje suiker mogen geven, maar geen wiel of een tube. De nationale wegkampioenschap- penT Nog een onverkwikkelijke zaak. Deze worden naar B Oogst verschoven. België wilde ze laten betwisten op Bi Juni, maar kreeg geen toelating omdat op die da tum de Ronde van Zwitserland aan de gang is. Frankrijk even wel mag wel de datum van BI Juni bezigen. Twee maten, twee ge wichten. Een spreekwoord zegt dat de kruik zolang te water blijft tot ze breekt, en ze is zeker op de I.W.U. van toepassing. De barst is er reeds, daar is geen twijfel aan, maar wanneer komt de breuk i EEN ONVERKWIKKELIJKE ZAAK Op gmnstig advies van het P. C. Westvlaanderen mag Sint- Eloois-Winkel, Ingevolge de in cidenten tijdens de wedstrijd te gen Woudsport Houthulst, en die het vervoer naar een kliniek van speler Van Outrijve nood zakelijk maakten, in naam van deze speler, klacht bij het ge recht tegen de schuldige indie nen. Aldus luidt het besluit door h Uitvoerend Comité van de B.V. getroffen. Wat wii hierover de kent Heel eenvoudig, dat wij h werkelijk jammer vinden dat h gerecht bij een zuivere sportzax moet betrokken worden. Dit is ker neen pleidooi ten voordele vi Woudsport Houthulst, want u zijn er, als evenwie ook, ernst van overtuigd dat dit elftal fj vervelens toe, de perken van i sportiviteit te buiten is gegaan. 1 tveinig benijdenswaardige faa> die de Honthulstse ploeg in i provincie geniet, hebben zij zek niet gestolen. Dat is een. Aan de andere kant zijn wij oi echter gaan afvragen, waar werkelijkheid de directe aanl* ding tot dit ingrijpen van h gerechtfe zoeken ligt, en zi, wij ons gaan afvragen of de ve antwoordelijke bondsinstanties to licht niet een deel van de schu moeten op zich nemen. Aan hl komt het immers in de eerg plaats toe beter te voorkomt dan te moeten genezenEi strenger optreden tegenover 6 trokken club, of ten minste tegi spelers van de club, ware zek in het verleden meer dan toen.( lijk geweest. Noodzakelijk zelf ti aanzien van de voetbalsport i van haar beoefenaars. Het begr sport houdt immers het bf gr fair-play in. Wie dit begrip te bi ten gaat, moet on de vingers <j tikt worden, en hard, zeer ha zelfs als het nodig is. Hebben verantwoordelijke bondsinstanti dit in het verleden wel altijd e doonf JODEC.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 11