VOOR POPERINGE EN IEPER Er is geen plaats in Vlaanderen Stropersdrama te Oostduinkerke Postobonnenten 16 11 S Hl Oh, die Electriciteit Mgr De Smedt wijdde en metste de eerste steen in der nieuwe kerk te Oostduinkerke #a Ook voor hen kwam Sinterklaas! ÉiÉl Herdenkingssteen met oorkonde ingemetst doer Minister Behogne Postbode Na de onthulling van het KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG Bladzijden PRIJS DECEMBER 3 Frank 1952 Sinterklaas bij zijn echte vriendjes - J P L i üm IHHr «Ssr Schoot Anseeuw zelf... of weerde hij enkel het jachtgeweer van Legein af Talrijke huiszoekingen en onderhoren in de Gemeente BUITENLANDS OVERZICHT De verlaten Onze Kinderen op hartelijke wijze door de Kindervriend bedacht AAN ONZE Het jaar loopt ten einde en deze week komt de Legt uw abonnementsgeld voor 1953 gereed, want hij komt slechts éénmaal Aan de nieuwe Abonné's Inschrijvingsbulletijn HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Rocselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48' JAAR. N' 50. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 136 fr. Andere landen 4 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen, Gasthuisetraat 19, Poperinge «awsAaoittwet HET begint met Sint Maarten. Ge zoudt peinzen dat de grote Vlaamse Volksheiligen liefst met de korte dagen hun... betaald verlof krijgen. In een groot deel van West- vlaanderen is hij op reis geweest, zoals hij dat sedert eeuwen doet., vooral in de Westhoek. Sint- MaartenshoekNa hem was het de beurt aan Ste Cecilia. Zou er één fanfare zijn, één harmonie, zou er één kerk- of ander koor be staan waar Ste Cecilia niet gevierd wordt? 't Zijn al geen Ste-Cecilia- koren als dat van Antwerpen; er zijn wel muzieken waar nu en dan eens de noten... gekraakt worden, maar Ste Cecilia kan daarover en al wie blaast of zingt viert de pa trones van de muzikanten, en viert dapper en luid. Hier en daar heeft Ste Catharina ook haar klanten zitten die op haar wachten. Wan neer die drie terug zijn, staan er twee andere heiligen gereed. Daar hebt ge St Elooi en St Elooi is pre cies op weg als reeds St Niklaas zijn witte schimmel laat losmaken en zijn bagage laat aanbrengen. St Elooi weet dat hij thuis is bij boeren en smeden, bij metaal bewerkers, mekaniekers, electrie - kers, garagisten, bij al die mannen die een overalaantrekken om met hamers, tangen, Engelse sleu tels en alle vreemde mekaniek met zwaar of licht metaal om te gaan. Dees jaar was St Elooi bijzonder welgezind: 't deed hem immers da nig deugd te zien hoe die kerels van hamer en voorhamer samen- tropten daar waar St-Elooisreli- kwieën» werden rondgedragen. Da gen op dagen heeft de oude bis schop zijn volk zien vieren. Intus sen was Ste Barbara op weg, in de eerste plaats naar de mijn werkers, maar ook naar onze brandweerlieden en de oude... ka- rablniers. 9t Niklaas? Hoe hij het gedaan krijgt, kan geen mens weten. Zijn reis gaat per vliegtuig, per heli copter, per auto. Niet te verwon deren dat zijn trouwe schimmel soms zijn kop schudt en meent dat het zo veel beter ging als St Ni klaas te... peerde door de lucht roeI3e en door de hoge schouw zijn pakken liet naar beneden glijden. Hoe St Niklaas nu nog alles ver zint en schikt, zijn reis duurt van jaar tot jaar langer. Het is een wonder ding, waar men de heili gen buiterigooidé, daar haalt men St Niklaas in; waar nooit een kruis hing in de... winkel, daar staat nu een levensgrote St Ni- kjaas. De heilige is er zelf ver- ergérd in; men sleept hem overal binnen, geren of nó, hij moet mee. Vroeger kwam hij uitsluitend voor de kinders. Nu zijn de groten dol jaloers geworden op de kleinen, de Sint moet meer de grillen voldoen van mama'sdan de begeerten van de kleinen. Met dat alles is de... poulariteit van St Niklaas er een geworden zonder einde. Geluk kig maar dat heiligen daar tegen kunnen St Niklaas heeft nu al verre zijn nrogramma afgewerkt, en de wit te schimmel staat weer op stal voor een jaar. De Vlaamse volks heiligen hebben zeker onder me kaar wel gesproken en geconfereerd over hun wedervaren bij hun reis in onze streken. Eigenaardig is het wel: aan die heiligen wordt geen concurrentie gedaan; men vond geen Missom Ste Cecilia of Ste Barbara te vervangen. De drie Bisschoppen St Maarten, St Elooi, St Niklaas vonden nog niemand die 't wagen durfde te grijpen naar hun mijter of staf. Zelfs bij de Waalse mijnwerkers onttroonde men Ste Barbara niet. Smeden, mijnwerkers, muzikanten en Ka- trientjes behoren nog tot het kruim van ons volk. Maar we hebben nog anders dan kruim... We hebben er die af- en wegglijden van ons volk; die na der leefden van Parijs en. van Brussel, ons volk achterlijk vonden en verlichte bollen meenden te zijn. «Verlichte bollen»! Al heb ben we nu van die bollen in onze straten hangen! Die hadden geen patroon, ze waren Immers geen... vulgaire arbeiders, ze zochten veel eer het gezelschap van vulgaire boeren en arbeiders te ontgaan. Zij zochten rijk, selectgezel schap, ge weet wel of je weet het misschien niet waar ieder feestje een... fortuintje vraagt! We kenden in vroeger jaren die beruchte réveillcnswaar de macht plezieriger wordt gemaakt dan de dag. 't Begon met Nieuw jaar, maar men sleepte er, vooral in de oorlog 14-18 ook... Kerstdag bij. Want de protestantse Duitsers vierden ook Weihnachten Was dat niet als een vloek? Is dat niet als een vloek? Op de dag dat God zelf mens werd in een stal en in een krib... op de dag van de goddelijke ar moede de rijkdom en de... luxe laten triomferen! Ik zeg nog veel te weinig als ik spreek van rijk dom en... luxe! Paste bij de «me nu's met gans en kalkoen, met al de fijne beetjesen cham pagne»... paste... 't kribbeke daar wel bij? En waar men niemand vond, geen ersatzvoor een Ste Bar bara of een St Niklaas, daar vond men er wel iets op om 't kribbe ke te vervangen. Men vónd er de Père Noël op uit. Ge hebt toch reeds die Père Noëlgezien? Die Père is waar achtig geen... pater! Het is dat gedrochtelijk oud ventje met lange baard, een... Russisch frakske, enz. dat ons, waarachtig, de krib en het degelijk Kerstgebeuren moet doen vergeten! Een vloek? En ik heb waarachtig reeds in onze eigen steden en gemeenten winkels gevonden waar... prent kaarten worden verkocht met die «Père Noël» en 'n «Joyeux Noël»! Onze Christen Arbeidersvrouwen e;i een stel Westvlaamse kunste naars hebben daarop geantwoord met echteKerstdag en Nieuw jaar-prentkaarten uit te geven. Van daaruit kwam reeds reactie. Maar wat deden of wat doen wij? Wel, 't is zo eenvoudig! We kopen dergelijke pruts niet. Die zijn voorbehouden voor de mensen die de armoede van Kerst stal en kribbe niet meer begrijpen en niet meer verdragen kunnen. Maar we doen nog wel iets an ders: we gaan, in de andere we ken van het jaar, die winkels voor bij, waar ons in deze weken die gedrochtelijke Père Noëlschijnt uit te lachen! Voor dat baaske is er ruimte en plaats genoeg achter het IJzeren Gordijn, maar niet in Vlaanderen! Hier is wel plaats voor het kmd in de kribbe, we zijn Bethlehem niet vergeten! PÉ VLAMYNCK. if- Hl m ImÊÊÊÊÊÈÈm Jij» ft W fSfe - >Wm Welja, waarom zou de lieve Kindervriend ook niet de verlaten tinderkens eens speciaal indachtig zijn? Voor die 12 jonge kleuterkes, onschuldige slachtoffertjes van zovele wantoestanden, heeft hij speciaal de reis naar Rurnbeke ondernomen om Onze Kinderen te bezoeken. Zelfs Zwarte Piet was voor die arme drommelkes zo vriendelijk en meevoelend dat hij samen met hen op de foto mocht. Over dit treffend ge beuren verneemt de lezer meer in een artikel dat we in dit blad overdrukken. De electriciteit, traditioneel nauw verbonden aan onze weersomstandigheden, heeft ons deze week lelijke fratsen ge speeld. Wanneer vóór een maand de wind de electriciteit in panne waaide, hebben thans de eerste 3 graden onder 0 de electriciteit in panne gevroren. Woensdag konden we niet werken, Woensdagnacht op Don derdag evenmin en... vóór dat alle loodketels gesmolten waren was het Donderdagmiddag vooraleer we, met een aanzienlijke achterstand, het uitgeven van ons blad konden verder door voeren. We verontschuldigen ons tegenover Lezers en Correspon denten, want er werd lelijk met de schaar gewerkt in alles wat ze ons instuurden. Wij kunnen daar niets aan doen, de lokale Gaselec-mannen evenmin, maar het is werkelijk on verantwoordelijk van de grote bazen zo met alle werk in onze westhoek wispelturig om te springen. We voelen het steeds meer en meer aan de lijve dat er voor hen geen concurren tie» bestaat en dat ze de boel maar laten draaien ten beste of ten slechtste hij kan. We hopen van verdere triestige bediening gespaard te blijven... en dat het binnen een paar weken niet voor de sneeuw, de regen of de mist enz. zijn zal, dat we ons andermaal in ons werk fel gehandikapeerd zullen voelen. Kunnen onze vertegenwoordigers of gemeente- en stads besturen daar niet eens hun woordje in de weegschaal werpen, en er bij de hogere instanties aandringen op de aanpassing der netten? Dergelijke onaangenaamheden gebeuren nooit maar te leper en te Poperinge... bachten de kupe. We twij felen er niet aan dat, moest dergelijke zakenslordigheld in de grote steden zich voordoen, er wel wat anders zou gebeuren. Er zijn zeker niet veel gemeenten meer in ons land die hun kerk, door oorlogsomstandigheden ver woest, niet zagen herrijzen. Oost duinkerke is nochtans in dat geval. Einde Mei 1940 werd de aloude dorpskerk verwoest. Eerst lag het kerkje onder het vuur der Duitse kanonnen en vervolgens werd de genadeslag gegeven door meedo genloze vliegerbommen. De zaal van het patronaat werd als noodkerk ingericht, veel te klein en ongericvig, maar het moest gaan. Een lijdensweg van 12 jaar werd doorgemaakt alvorens men aan de bouw van een nieuwe kerk kon denken. Nu is dan toch de schone dag aangebroken dat met de bouw van een nieuwe kerk wordt aangevangen. Op 6 Decem ber, feest van Sint Nicolaas, die de patroonheilige is der parochie, werd de eerste steen gelegd der nieuwe kerk. DIT IS DE HOEKSTEEN Een grauwe mistige morgen hing over Oostduinkerke, vissersdorp en Boven: een algemeen zicht op de plechtigheid. Vooraan Z. Exc. Mgr De Smedt, met links Z. E. II. Deken Vandcnbcrghe uit Veurne. Verder naar achter bemerkt men o.m. van links naar rechts: dhr Burgemees ter Elorizoone; dhr Behogne, Minister van Openbare Werken; Z. Exc. Ridder Pierre van Outryve d'Vdewalle, Gouverneur der Provincie en dhr Van Elslande, Arrondissementscommissaris. Onder links: Mon seigneur De Smedt maakt met het truweel het kruisteken op de eerste steen; rechts bemerkt men Z. E. H. Goegcbeur, Pastoor te Oostduin kerke; midden: Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle tijdens de eerste-steenlegginp;; rechts: dhr Behogne tijdens het aanbrengen van de gedenksteen; links op dit deel van de foto dhr A. Cottyn, uit Jleule, aannemer der bouwwerken. badplaats, waar het alleen 's zo mers luidruchtig aan toegaat. Enkele minuten voor II uur kwa men de personaliteiten aan het gemeentehuis toe waar zij verwel komd werden door dhr Burgemees ter Florizoone. Onder de vooraan staande burgerlijke personaliteiten bemerkten wij Z. Exc. Ridder Pier re van Outryve d'Ydewalle, Gou verneur der Provincie; dhr Behog ne, Minister van Openbare Wer ken; dhr Van Elslande, Arrondisse mentscommissaris; dhr J. Gilson, Architect van de Groes Alpha en .ontwerper van de nieuwe kerk; dhr A. Cottyn, Aannemer der Bouwwerken, en talrijke vooraan staanden uit de technische dien sten van het Ministerie van Open bare Werken alsmede verschillende medewerkers van de architect en de aannemer. Van 't Stadhuis begaven de geno digden zich stoestgewijze in de rich ting van het bouwterrein. Onder weg, ter hoogte van de noodkerk, sloot Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, die vergezeld was van Z. E. H. Vandenberghe, Deken te Veurne; Z. E. H. J. Goegebeur, Pastoor te Oostduinkerke, en van talrijke priesters uit de omgeving, zich bij de stoet aan nadat dhr Burgemeester de Kerkvorst eer biedig verwelkomde. In groep stapten de schoolkin deren mede op naar het werkter rein dat langs de linkerkant der baan gelegen is die naar Oostduin- kerke-Bad leidt, op een 500-tal meter buiten de eigenlijke dorps kom. Het was werkelijk geen eerste steenlegging pro formazoals men dat vaak meemaakt bij bouw werken die al een flink einde boven de grond zijn opgeschoten, want de bedrijvigheid van de aannemer, dhr A. Cottyn uit Heule, en zijn flinke ploeg werklieden, hééft zich tot nog toe beperkt met 't uitvoe ren van de zeer uitgebreide grond werken. Men mag hier werkelijk spreken van bergen zand die moes ten uitgedolven worden om de de gelijke grondvesten, die de archi tect in zijn plan voorzien heeft, ten uitvoer te brengen. Een indrukwekkende hefkraan, die zich met zijn arm van 20 m. lengte in het midden van het ter rein bevindt, wijst van verre de bouwplaats aan. Op de eerste grondvesten was een 30 cm. hoog muurtje opgetrok ken waarop de witte steen, de hoeksteen der kerk, moest inge metst worden. Het is de hoeksteen zoals zijn opschrift het zegt: HIC EST LAPIS QUI FACTUS EST IN CAPUT ANGULI De plechtigheid begon met het wijden van het houten kruis dat op het werkterrein was aange bracht en vervolgens werd de mooie witte steen gewijd. De aan wezigen volgden ingetogen deze plechtigheid die verricht werd door Z. Exc. Mgr De Smedt. Na de wijding spreidde de bisschop zelf het eerste truweel mortel open om deze eerste steen aan de grondvesten te hechten. Na de kerkvorst kwamen ook dhr Gouver neur. dhr Minister Behogne en dhr Burgemeester Florizoone om beurt deze zinnebeeldige daad stellen. den de zware steen vast op de grondvesten. Alvorens tot de wijding der grondvesten van de nieuwe Kerk over te gaan, sprak de Bisschop enkele woorden tot de aanwezigen om te wijzen op het groot belang van deze dag die de opbouw der nieuwe kerk inluidde. De Kerk vorst prees het werk van allen die hieraan medewerkten en wees op de gevaarlijke taak van de kerk bouwer die vaak grote gevaren te trotseren heeft. Opdat Gods zegen over dit werk en op allen die erin betrokken zijn, zou mogen rusten, bad de Bisschop samen met de aanwezigen een Onze Vader en een Wees Gegroet. Na de wijding der grondvesten begaven de aanwezigen zich tot bij de ingang van het bouwterrein waar ook de ingang der Kerk zal zijn. Daar werd een gedenksteen onthuld en door Minister Behogne ingemetseld. Het was een indruk wekkend ogenblik, wanneer te midden van een doodse stilte de motoren van de grote hefkraan aansloegen en de zware gedenk steen ter plaatse gebracht werd, waar de overheidspersonen een laag mortel hadden open.gespreid Terwijl de steen zorgvuldig op de goede plaats werd aangebracht ondertekenden de genodigden de perkamenten oorkonde, die herin nert aan de bouw van deze kerk en die, in een loden buis gesloten, ia de gedenksteen wordt ingemetst. De uitvoering van het Vaderlands lied besloot deze plechtigheid. Op een koude Decemberdag stonden wij te midden van het indrukwekkend duinenlandschap van Oostduinkerke. Geen zomer warmte, geen spelende kinderen, doch alleen de stugge winterkou de te midden van grijze duinen, waar geen voetspoor te bemer ken valt in het zand dat in dit jaargetijde niet betreden wordt. Vier jaar geleden stonden wij op dezelfde plaats in de duinen, toen men er het lijk van jacht wachter Legein had ontgraven. De zomertoeristen, die daar ieder jaar genoten van zon en duinen hebben echter nooit vermoed dat zich daar zo'n verschrikkelijk drama afspeelde, want kruis noch teken herinnert er aan dat daar een mens gewelddadig om het leven kwam. De pret der badgasten werd door geen enkele lugubere herinnering verstoord en het zand heeft zich barm hartig over deze tragedie toege dekt. 7 OCTOBER 1948 Als men op de plaats staat, waar jachtwachter Legein in de tragi sche nacht van 7 op 8 October '48 KAMIEL ANSEEUW (Cliché Het Volk Resident - generaal de Hautecloque, die waarschuwt voor terreur in Tunesië. GEEN MIRAKEL EISENHOWER De nieuw verkozen president van de Staten is dus in Korea geweest. Dat was een verkiezingsbelofte, of liever een stuk- van een verkiezings belofte. De generaal had immers gezegd dat hij persoonlijk naar Korea zou gaan om ter plaatse de toestand te bestuderen met het oog op het bereiken van een spoedige vrede. Hij is dus ter plaatse geweest, maar er is nog geen vrede en niets wijst er op dat die vrede zo spoe dig zou komen. Bij sommige naïve Ike-stemmers zal dat wel wat ont goocheling brengen, maar bij de nuchtere mensen over de wereld stond het bij voorbaat vast dat Eisenhower geen mirakels kon doen. Bij eerste opzicht schijnen er twee methodes te bestaan om vlug vrede te hebben. Dat is ofwel zich uit Korea terugtrekken, wat een klinkende nederlaag zou zijn, of wel een grootscheeps offensief ont ketenen om de strijd met de wa pens te beslechten. De eerste oplossing is uitgeslo ten? Daar rijzen verschillende vragen: blocus van de Chinese Kust, aantal te bewapenen Ko reaanse divisies, gebruik van atoomwapens, gebeurlijke samen werking met Chinees Nationalisti sche troepen, enz... Eisenhower zal zich moeten in spannen om een antwoord te vin den op volgende drie vragen: 1. - Beschikken de Verenigde Naties over voldoende effectieven om een beslissend offensief te ontketenen? 2. - Zou een succesvol offensief het gevaar meebrengen de oorlog te doen uitbreiden buiten de Ko reaanse grenzen? 3. - Zal dit offensief het einde van de Koreaanse oorlog beteke nen of zal het minstens er toe bij- AFRIKA dragen de positie der geallieerden materieel te verbeteren? Naar verluidt zouden meerdere plannen voor een grootscheeps of fensief kant en klaar liggen. Te gen de Lente zouden ook de nodige materiële middelen en troepen kunnen bezorgd worden op dat stuk dus geen moeilijkheden. Maar kan men de communisti sche legers omsingelen en vernie tigen zonder tevens de luchtbasis aan t.e vallen aan de overzijde van de Jaloe? Het vcor en tegen van dergelijke operaties werd reeds overvloedig besproken. Of Eisenho wer er voorstander van is. is een open vraag. Maar in elk geval zal hij wel weten dat dit niet kan ge beuren zonder acoord met de an dere landen en vooral met Enge land. Of 'n offensief ten slotte de oor log zou kunnen doen eindigen? Volgens de New-York Herald Tri bune zijn de meningen der mili taire leiders in het Verre Oosten dienaangaande zeer verdeeld. De enen menen dat het zou mogelijk zijn de communistische landlegers te omsingelen en uit te schakelen, terwijl dc anderen vrezen dat een vooruittocht tot aan de Jaloe hen precies veel beter binnen het be reik van de Rode Luchtmacht zou brengen. In het politieke kamp is men al even verdeeld. De enen derken dat China eigenlijk graag gedaan zou maken met de Koreaanse oor log en dit ook werkelijk zou doen, zelfs teven Meskou in, indien de legers die thans ;n Korea vechten werden uitgeschakeld. Anderen daarentegen vrezen dat diezelfde gebeurtenissen 'n verscherpte hou ding van de Chinezen voor gevolg zou hebben. Ook dat punt zal dus niet gemakkelijk door te hakken zijn. Londen schijnt trouwen weinig goesting te hebben om zich door Washington te laten doen. Tegen over het vele geschrijf over het Koreaans geval heeft de Britse regering laten horen dat zij niet te vinden wa.s voor al te veel wa pengeweld. Een offensief, goed, maar niet te ver. Zo tot de 40" pa- ralleel. Dat zou het front met een tachtig kilometer inkorten. De 160 km. die zouden overblijven zou den dan meer en meer uitsluitend aan de Zuid-Koreanen kunnen toevertrouwd worden. Alles wat meer is, schijnt de Britten gevaarlijk toe of onriutig. Bv. een blocus van de Chinese kust zou niets uithalen, aangezien de Russische havens Vladivostok en Port Arthur toch zouden vrij- blijven. Eisenhower persoonlijk zou dan wel van hetzelfde gedacht kunnen ziin. Hij heeft al verklaard dat hij alles zou doen wat mogelijk was om een uitbreiding van het con flict te voorkomen. Indien men, door de Engelse suggestie te vol gen, het zover kon brengen dat de boys terug naar huis kunnen, dan zouden maar weinig Amerikanen meer vralYDn naar een spoedige vrede in Kcrea. (Zie vervolg blz. 2) Volgens Anseeuw werd hij door jachtwachter Legein geraakt toen deze op de vluchtende stroper vuurde. Anseeuw viel, doch toen ae jachtwachter naderbij kwam voel de hij nog kracht genoeg om het op te nemen tegen de jachtwach ter. In de eenzame nacht zou het een gevecht worden op leven en dood. Steeds volgens de verklaring van de wildstroper zelf, zou hij plots gemerkt hebben dat Legein zijn wapen op hem richtte waar op Anseeuw de loop vastgreep en van zich weg duwde. Precies op dat moment ging het schot af dat Legein in het aangezicht trof en hem onkennelijk verminkte. Vol gens de verklaringen van Anseeuw zou Legein dus gedood zijn loor een ongelukkig schot dat uit -zijn eigen wapen afging. Gans 't nacn- telijk drama zou dus volgens An seeuw een fataal ongeluk geweest zijn. Men kan het begrijpen dar, een beschuldigde, die in het nauw gedreven werd, tracht te redden wat te redden is. Maar daartegenover staan ande re feiten en hier dient onderlijnd, dat het lijk beroofd werd de brieventas was verdwenen dat het slachtoffer zorgvuldig wegge- dolven was onder de grond en daarbij het feit dat Anseeuw als dief bekend stond en op zedelijk gebied een zeer laagstaand leventje leidde. EEN LASTIG ONDERZOEK Wij schreven reeds dat een ge neeskundig onderzoek fataal werd voor Anseeuw, doch deze voorstel ling van zaken is niet volledig juist, want ondertussen vernamen wij over de gang van het onderzoek nadere aanduidingen. Reeds dade lijk na de moord behoorde An seeuw tot de kring der verdachten, want hij was gekend als wildstro- gedood werd, en men werpt een blik achterwaarts op het grote Kindertehuis van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn, dat aan de overzijde van de Koninlijke baan gelegen is, dan denkt men aan de enigszins vage uitspraak van Peter Hurkos'k Zie een jachtwachter lopen langs een groot gebouw...» Van daar kwam Legein toen hij op dienstronde was, dwar ste de Koninklijke baan en botste op de wildstroper Kamiel Anseeuw die met de lichtbak aan 't jagen was. Wat er toen gebeurde? Peter Hurkos beweerde hierover'k Zie de jachtwachter in strijd gewikkeld £eL werkte aan de opbouw van het met een persoon van grote gestal te..., 'k hoor schoten vallen...». Ook dat klopt met hetgeen thans a: .i het licht kwam, want Anseeuw is een flink gebouwde manskerel. Anseeuw heeft Woensdag 3-12 bekentenissen afgelegd, of ten minste toegegeven dat hi1 in het stropersdrama betrokken is, waar bij Legein het leven inschoot. Of Anseeuw een moordenaar is in de echte zin van het woord? Daarover zal het Assisenhof later uitspraak doen. Ondertussen geeft Anseeuw zijn eigen versie over het drama die thans door het gerecht wordt getoetst aan de vaststellingen die 4 jaar geleden gedaan werden. hotel Hof ter Duinenwaar de schop gehaald werd voor het delven van de put en hij stond op de koop toe zeer slecht aarge schreven. Anseeuw had op de grillige na tuur gerekend en gehoopt dat wind en zand ieder spoor in de duinen zouden uitwissen. Dit ge beurde slechts gedeeltelijk en in zoverre dat de voetsporen in het zand voldoende vaag waren om het nrmen van afdrukken onmogelijk te maken, maar niettemin bleven voldoende sporen over om aan te tonen op welke plaats het lijk m de grond gestopt werd. (Zie vervolg blz. 2) >3 Het woonhuis van Kamiel Anseeuw in de Weldadigheidsstraat te Oostduinkerke, waar 4 jaar lang het geheim van het stropersdrama zorgvuldig bewaard bleef. Vervolgens vestigden twee werkhe- met die mist? 'n Kort nerveus gerinkel aan de telefoon... voor de zoveelste maal vandaag, 'n Nijdige hand die naar de hoorn grijpt... Allo? Allo?... Of we morgen naar Rumbeke komen naar het tehuis van Onze Kinderen om er de komst van St Niklaas bij te wonen? Mens, voor de komst van Sint Niklaas naar Rumbeke gaan en dan nog op een Zaterdagavond, de enige avond in de week waarop we werkelijk eens gerust gelaten wor den. Wel ja, Wekelijks Nieuws, ge zoudt er ons plezier mee doen, én we zijn ervan overtuigd dat de komst van de Sint U ook bevallen zal. Allez, we komen af. Wan neer moeten we daar zijn, wan neer begint dat feestje? Zo vroeg, te 16.30 u. reeds, goed. als er niets speciaals in de weg komt, kunt U er op rekenen. 't Heeft hoop en al 2 minuten geduurd dat gesprek. We reden naar Rumbeke door de mist die zo dik was dat ge er met i een mes door snijden ko:i en on derweg keken we mekaar in d'ogen, precies alsof we ons afvragen wil den wat er werkelijk toe leiden kon ons leven te waaen voor een Sinterklaasfeestje... Wat zou het dan vanavond, vannacht worden Ik weet niet of ge het Tehuis van Onze Kinderen te Rumbeke kent. 'n Grote doening, 'n klooster, vóór jaren gebouwd, dat met de jaren vervallen, gedurende en se dert de voorbije oorlog tot 'n gans ander doeleinde werd heropge- smukt. Daar wonen 84 jongens. 4 onderwijzers, 1 onderwijzeres, ver der enkele juffers die de sociale loep in het Jeven gehoord en aan gevoeld hebben, en aan het hoofd van dat alles staat een moeder, een moeder zonder kinderen die er nochtans 84 heeft en waarvoor ze meer voelt en vecht alsof het de hare waren. 'n Fluitje weerklinkt. In 't gelid stappen daar 'n 70-tal jonge kerels aan van 6 tot 13-14 jaar oud. Ke rels die ge best vergelijken kunt aan die mooie jongenskoppen waarmee al onze Westvlaamse bro- chuurtjes van K.S.A. en Jong- Knapen verlucht zijn. Model jon gens, blauwe kijkers, blonde kop pen, In khaki-sporthemd met vloe ren broek, blote knieën, wollen ge breide kousen en bruine hoge schoenen. Kraaknet in uniform... alleen hier en daar een zwarte knie bewijst dat. er rskkersWoed inzit... en dat het knechtebrokken zijn. 'n Korte: «Dag Mijnheer» als ze ons voorbij trekken en plaats gaan nemen langs weerskanten vooraan in de feestzaal. Inmiddels zijn nog enkele voor aanstaanden uit Roeselare en om liggende toegekomen. Al mensen die van Onze kinderen, Hun ne kinderen maken... 'n Belletje verraadt de komst van de Sint en met Zwarte Piet voorop stapt hij de zaal binnen. Zwarte Piet die dit hoog gezelschap reeds lang kent en... gewoon is ge worden, haalt onmiddellijk zijn fratsen boven; de groten lachen en knippen een oogje naar elkaar; maar de kleintjes wringen de hand jes en zien er beangstigd uit om het lot dat hun te wachten staat. De Sint plaats zich vooraan in de zaal. in een grote zetel: meteen wordt hij het middenpunt der be langstelling en naarmate Zwarte Piet daar op een gewone stoel ver dwijnt. stijgt de Heilige Man in aanzien. Het moet vast en zeker een fijne Sint zijn die alles weet want ziin reukorgaan schijnt fel ontwikkeld... nu, ieder mens groeit met de jaren naar zijn beroep, hoe zou die Heilige Man, die reeds zo oud is dat ook niet gedaan heb ben De vertoning begint. 12 Klein tjes, in 't blauw opgeknant allen broerties tussen «te 3 en a.s iaar. verwelkomen de ,aint. Kostelük om .(Zie vervolg blz. 7) DE PRIJS VOOR HET JAAR 1953 IS VASTGESTELD OP 136 FRANK Alléén zij die wekelijks hun blad door de Postbode thuisbesteld krijgen, zullen door hem om de vernieu wing ervan gevraagd worden. Wilt hem tevens melden welke uitgave U wenst: ofwel Het Wekelijks Nieuws Roeselare-Izegem-Mcnen, Het Wekelijks Nieuws Kuststreek, Het Wekelijks Nieuws Poperinge-Ieper-Wervik. Wie nog nooit ons blad met de post kreeg, en dit thans wel wenst, dient heel eenvoudig onderstaand inschrijvingsbul- letijn in te vullen en het onder open omslag (met zegel 0,20 fr.) op te sturen naar onze drukkerij. Gasthuisstraat 19, Poperinge. Enkele dagen daarop krijgt hij dan het bezoek van de brief drager die het bedrag van 136 Fr. komt ontvangen. Wij zorgen er dan verder voor dat U regelmatig om de week de door U begeerde uitgave ontvangt. Ondergetekende begeert een postabonnement op «HET WEKELIJKS NIEUWS» voor het ganse jaar 1953 Uitgave(1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (Handtekening) Vergeet niet de uitgave te vermelden: (1) Poperinge-Ieper-Wervik of Roeselare - Izegem - Menen of Veurne - Nieuwpoort - Diksmuide. WIE NU HET BEDRAG VAN HET JAARABONNEMENT, hetzij 136 fr., stort op Postcheek 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws te Poperinge, ontvangt ons blad per post tot einde '53. Ons blad is natuurlijk ook wekelijks te verkrijgen bij al onze lokale verkopers op de onderscheidene gemeenten.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1