Tragisch Verkeersongeval te Vlaiertinge De Roeselaarse Boerengilde herdacht het 60-jarig Jubileum van haar stichting VIVO Firma R. MILLEVILLE, Gasthuisstraat 65, Poperinge Talrijke leden vereremerkt de sterkste verkoopsorganisatie van het land, eindigt het jaar met buitengewone prijsver minderingen VI vo Vrouw valt uit rijdende autobus en wordt op slag gedood. Haar echtgenoot zag het ongeluk gebeuren Nfeuwsjes in 't kort WERELDNIEUWS IN T KORT Ernstige beroering In Noord-Afrlka EissiiLower maakt driedaags bezoek aan Korea Bij de U.N.O. Gewestelijke Agent voor Poperinge en Omtreken HET WEKELIJKS NIEUWS t «fcfiërdtf 13 ÖM. «53 Maandag 8 December 51. waa ▼oor do Roeielaarae Boerengilde een feestelijke dag. Deze verdien stelijke standorganisatie die steeds op de bres staat waar het de be- .angen van de land- en tuinbou wers geldt, herdacht haar 60-jarig bestaan in de Mandelstede. Het was immers in het jaar 1892, toen de toestand voor de landbouwers weinig schitterend was, dat enkele wakkere pioniers het initiatief na men tot de oprichting van de standorganisatie en zo beter hun belangen te kunnen beveiligen. De Jubelviering werd ingezet met een plechtige H. Mis in de dekanale kerk van St Michiel door E. H. Goethals, proost, op gedragen voor" de overleden leden der vereniging. Ruim 160 leden togen ten offer. DE FEESTVERGADERING Na de H. Mis ging in de zaal van de Landbouwschool van het Klein Seminarie de feestvergade- ring door. De Hr A. Loncke, bestendig af gevaardigde en voorzitter van de plaatselijke Boerengilde, dankte in zijn openingstoespraak de talrijke aanwezigen en verwelkomde in het bijzonder de Hr Mat, direc teur-generaal bij het Ministerie van Landbouw, als afgevaardigde van de minister; Z. E. H. Mom- baers, nationaal proost, die de al gemene proost der Belgische Boe renbond Mgr Cruysberghs, ver ving, wegens ziekte belet; Z. E. H. Kan. Vervenne, deken van Roe- selare; burgemeester J. De Nolf; senator Desmedt; volksvertegen woordiger Baron Gillis de Pélichy; Lecluyse, rijkslandbouwkundige; Sys. rijksveeteeltconsulent; Du- mon, Pison en Van Osmael, in specteurs bij de verschillende diensten van de Belgische Boeren bond; Boon, ingenieur, adviseur jubilerende gilde. Er bestaan 180 landbouwbedrij- met de genodigden, deel aan het ven waarvan er 148 familiebedrij ven zijn die werken zonder werk volk. 133 bedrijven hebben een op pervlakte van 3 tot 15 hectaren; 12 een oppervlakte van 15 tot 20 hectaren en 5 een oppervlakte van meer dan 20 hectaren. De Boerengilde telt momenteel 190 leden wat practisch betekent dat, op een paar uitzonderingen na, al de landbouwers bij hun vereniging aangesloten zijn. Na dit rijk gedocumenteerd ver slag nam de Hr Mat, directeur-ge neraal bij het Ministerie van Land bouw, het woord. Spreker onder lijnde vooral het belang van een goede samenwerking tussen de of ficiële diensten van het Ministerie en de vrije organisatie van de Bel gische Boerenbond. Hij stelde met voldoening vast dat deze samen werking in het arrondissement Roeselare-Tielt tussen de ambte naren van het Ministerie en de vrije organisatie de beste resulta ten oplevert. Na een technische voordracht over de toestand en de vooruit zichten in de landbouw door Hr ingenieur Constant Boon, sprak Z. E. H. Mombaerts het slotwoord uit waarbij hij vooral wees op de noodzakelijkheid van een stevige en bloeiende organisatie. UITREIKING DER ERETEKENS Vervolgens werden verschillende leden van de Boerengilde verere merkt. Hr senator Desmedt deel de op last van de Hr minister van Landbouw, mede dat het Z. M. de Koning behaagd heeft het Land bouwereteken 1" Klas toe te ken nen aan de Hr Jules Dobbelaere en de Hr schepen Henri Desmet om hun respectievelijke 40 en 25 jaren activiteit in het bestuur der bii de Boerenbond. De voorzitter herinnerde aan de 60-jarige werking van de plaatse lijke Boerengilde ten bate van de Roeselaarse land- en tuinbouwbe- volking en onderlijnde hierbij vooral de grote verdiensten van de stichters der gilde; Z. E. H. De ken Loys; -Francois Moerman, eerste voorzitter; verder Edmond S Loncke, Felix Verduyn. Henri Dobbelaere, Remi Van Isacker, Emiel Loncke, Pieter Buyse, Ed mond Lefevere en Henri Demeu- lenaere. De Hr A. Dewulf, secretaris, bracht vervolgens verslag uit over de werking der gilde gedurende die zestig jaar en wees hierbij op de omstandigheden, waarin onder het impuls van de werking te Leu ven, de Roeselaarse Boerengilde tot stand kwam. Hij schetste verder het ont staan van de Boerengilde als daar zijn: de coöperatie samen aan- en verkoop: de spaar- en leengilde naar het stelsel Reffeisen; de sa menwerking der dorsor dernemin gen: het veekweeksyndica.at; de veebond naar het stelsel Fratteur; het zwijnensyndicaat; de verschil lende verrekeningen; de geiten- bond, enz... De grote stuwkracht aan de gilde werd gegeven na de oorlog 1914-1918 wanneer de Boerengilde tussenkwam in het herstel der verwoeste landerijen en het ver delen van de uit Duitsland inge voerde dieren als herstelvergoe ding in natura. Op dit ogenblik ziet de toestand op gebied van de landbouw te Roeselare er als volgt uit; Aan volgende leden werd wegens 25 jaar onafgebroken trouw aan de organisatie door de Boerengil de een verguld ereteken overhan digd: Adriaens Arthur, Bisschop Achiel, Bylo Jules, Costenoble Jo zef, Cogbe Odiel, Couvreur Henri, Dsceuninck Gustaaf. De Cock Henri, De Cock Jules, Deforche Jozef, Dejonghe Florent, D">ionghe Jules. Demeulenaere Jozef, Demeu- lenaere Jules, Desmet Henri, De- witte Victor, Dewulf Achiel, De- wulf Kamiel, Dhaene Gustaaf, Dobbelaere Jules, Dombrecht Ka miel, Dutoit Octaaf, Goddeeris Ju les, Grymonprez Armand, Haeghe- doren Camiel, Hoorne Urbain, Hoorens Oscar Kindt Jules. La- gae Achiel, Lefevre Jules. Lepla Octaaf. Luyckx Achiel, Meersse- man Henri. Moerman Jozef, Nop- pe Adolf, Noppe Edmond, Nuytten Cyriel, Provoost Henri, Sanders Henri, Taillieu Camiel. Vandamme Julien, Vancanneyt Michel, Van- demoortele Frans, Stragier Gerard, Vandenbroucke Oscar, Vandeputte Richard, Vandenhaeghe Jul., Van- dermeersch Hector, Vandevelde Jeroom, Demeulenaere Richard, Vanhaelcwyn Henri, Vanzieleghem Victor, Vandekerckhove Arlhur, Vandeghinste Henri, Ver.kind.ere Alberic, Wallaeys Jules. Na deze flink geslaagde foest- vergadering begaven de feestvie renden samen met de genodigden zich stoetsgewijze naar het stad huis waar een groepsfoto werd genomen. HET FEESTBANKET Ruim 165 leden van de jubelvle- rende vereniging namen, samen feestbanket dat in de zaal van het Arsenaal doorging. De beeltenis van de H. Isidoor, patroon van de boeren, prijkte op de ereplaats, samen met de kunstfoto's van de twee eerste voorzitters en de vijf gewezen proosten van de Roese laarse Boerengilde. Deze foto's zullen nadien overgebracht worden naar het lokaal der gilde waar ze eeuwig zullen getuigen van het vele werk dat verricht werd door deze noeste werkers ten bate van de landbouw- en tulnbouwstand. Toespraken werden gehouden door de Hr bestendig afgevaardig de Loncke, voorzitter; Z. E. H. De ken Vervenne; burgemeester De Nolf; volksvertegenwoordiger Gil lis de Pélichy; senator Desmedt, die voornamelijk handelde over de toekomst van de cichoreiteelt. Hij waarschuwde de landbouwers dat voor de naaste toekomst er nog niet te voorzien is dat de cichorei- markt renderend zou zijn en hij gaf de raad voorlopig die teelt op zijn minimum te brengen. Verder werden toespraken ge houden door Hr Henri Desmet, schepen te Roeselare, die in naam der vereremerkten het bestuur der gilde bedankte. E. H. Lourdault, pastoor te Beitem en E. H. Van- ryekeghem, pastoor te Ledegem, beiden gewezen proosten der gil de, spraken een hartelijk woordie tot de leden met aanmaning tot volharding in hun gehechtheid tot de organisatie. Een tombola waaraan verschil lende waardevolle prijzen verbon den waren, geschonken door de onderscheidene diensten van de Belgische Boerenbond, was een welkome verrassing. 's Avonds ging in dezelfde zaal als slot van deze jubelviering een filmvoorstelling door waar.op en kele documentaire filmen over het organisatieleven werden vertoond en die bijgewoond werd door de leden en hun familie. Franse rode wijn 15,fr. St Emilion Chateau Puisseguin 23,fr. Clos des Méaanges (wit) 16,50 fr. Graves demi-sec Louis Bert 24,fr. Porto Westminster48,fr. Pralines Bnllotin, 500 gr29,fr. Ananas Libhy's, 4/4 L26,75 fr. enz... enz... P. S. Wij vestigen uw aandacht op de zogenaamde goedkoper prijzen, doch VERGELIJK EERST DE KWALITEIT; geeft U de beste kwaliteiten aan de laagste prijzen. Zondagavond heeft er zich aan het kruispunt der banen Teper- Belle en Vlamertinge-Voormezele, een tragisch verkeersongeval voor gedaan in de omstandigheden die tot nog toe niet volledig konden op gehelderd worden. Twintig meter vóór dit kruispunt is een vrouw uit een nog In beweging zijnde autobus gevallen, ierwijl haar man aan de halte naar haar stond te wachten. HET LAATSTE FAMILIEBEZOEK De 38-jarige Maria Degroote, echtgenote van Anöré Boen, woon achtig langs de baan van Vlamer- tinge op een 100-tal meter afstand van het hoger vermeld kruispunt, was Zondagnamiddag naar het ge zin van haar broer te Nieuwkerke gereisd om er voor de kinderen te zorgen. Haar broer ligt sedert en kele dagen in de kliniek te Roese lare en zijn vrouw was de Zondag namiddag bij hem op bezoek. De echtgenote Boem. die anders slechts zelden op reis ging, deed de ver plaatsing met de autobus Ieper- Nieuwkerke. DROEVIGE THUISKOMST 's Avonds rond 20 uur, had André Boen zich tot aan de halte van het Café Francaisbegeven om zijn vrouw bij de autobus af te halen. Het was mistig weer en de bezorgde man wilde liever zijn vrouw veilig tot aan huis geleiden over het drukke verkeerspunt heen Te 20.10 uur kwam de bus in het zicht. André Boen zag het voertuig naderen en reeds vertra gen om aan de halte te stoppen. Toen de autobus nog amper 20 meter van het kruispunt was, be merkte Boen met ontzetting dat een persoon uit de autobus viel. Op de foto: dhr Burgemeester De Nolf, rechts dhr Mat, Directeur bij het Ministerie van Landbouw. Links E. H. Van Ryckegliem. Dan ver der rechts: dhr Loncke, Voorzitter van de plaatselijke Boerengilde; E. II. Lombaert, Troost; Z. E. H. Deken Vervenne; E. H. Lourdault; Volksvertegenwoordiger Gilles de Télichy; Senator Desmedt; Schepen Desmet; links dhr Sys, Rijksveeteeltconsulent en verder al de feest vierenden. In het voorbijglijdend licht van de wagen, dat echter maar een ogen blik wat klaarte op de weg wierp meende de man zijin Kgen vrouw te herkennen die op de harde be- tonbaan was terecht gekomen. Wanhopig begon de man op de voordeur van de herberg te hame ren en toen de echtgenote Cluyse haastig kwam open doen, bracht de verschrikte man er met moeite uit: «Daar is iemand uit de auto bus gevallen, ik geloof dat het Maria is, geef mij gauw een zak lamp De vrouw greep een zaklamp on snelde met de man mede. Intussen was de autobus tot stilstand ge bracht en kwam ook de autobus geleider, Moerman uit Geluwe. zich. van het gebeurde vergewissen. OT SLAG GEDOOD Bewegingloos op de rug uitge strekt werd de echtgenote Been op het harde betonnen wegdek aan getroffen. De vrouw gaf geen teken van leven meer en bloedde uit mond, neus en oren. jln een minimum van tijd waren ■E. H. Onderpastoor Dewilde uit Vlamertinge en Dr Snick uit leper ter plaatse. De priester diende het slachtoffer «ia extremis» het H. Oliesel toe, de geneesheer kon ech ter alleen het overlijden vaststel len. De Rijkswacht van leper kwam ter plaatse en deed de nodige vaststellingen. Men begrijpt werke lijk niet hoe dergelijke ongevallen mogelijk zijn met het moderne verkeersmateriaal dat thans door de Buurtspoorwegen gebruikt wordt. Bedoelde autobus was van automatisch sluitende deuren voor zien die alleen vanaf het stuurbord kunnen geopend worden. Volgens gezegden van de autobusgeleider had er gans de reis al iets geha perd met de deur van deze wagen. Cp dit punt werd dan ook een ernstig onderzoek Ingesteld naar de verantwoordelijkheid voor dit betreurenswaardig ongeval. Maria Degroote stond bekend als een zeer oppassende vrouw. Het gezin telt twee kinderen, respec tievelijk 15 en 8 jaar oud, die al te liet slachtoffer Maria Degroote, echtgenote André Boen. vroeg hun goede moeder verloren. Een spijtig verkeersongeval te meer het nochtans, bij zorgvuldig onderhoud van materiaal, gemak kelijk kon vermeden worden. An derzijds vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat een deur ge opend wofidt van een voertuig dat nog im beweging is. Van bevoegde zijde dringt zich zeker meer op, dan een eenvoudige vaststelling dei- feiten. Aan de achtbare familie van An dré Boen-Degroote, biedt Het Wekelijks Nieuwszijn oprechte rouwdeelneming aan. Koop tijdig uw scheurkalenc .DE DRUIVELAAR, voor IC 53 met z'n meest volledige reeks naomfe csten Allerfijnste vlaomst moppen Wijze spreuken Zonsopgang en -ondergang Maangestalten -Dl DRUIVELAAR. WORDT UITGEGEVEN DOOR Df DRUKKERIJ STROBBE - IZEQEM EN IS VERKRIJGBAAR IN ELKE PAPIERHANDEL De Zwitserse Mount Everest- expeditie heeft in haar opzet ge faald. Op 2.000 voet van de top moest zij wegens het guur weder en de koude rechtsomkeer maken. Tijdens de tocht verongelukte een sjerpa en kwamen nog twee koelie's 'om het leven. De overlevenden zijn thans op de terugkeer. Te Ukkel werd een knaapje, bij het afstappen van de tram, weggemaaid door een voorbijsnor- rende auto, die niet was gestopt toen de tram stilhield. De kleine liep een schedelbreuk op. De schul dige autovoerder bolde nog een 10Ö-tal meter verder vooraleer stil te houden, De toeschouwers dreig den hem een pak slaag te geven, tot een 20-tal rijkswachters de orde te rug konden herstellen. In de Ohio-rivier, U.S.A.. zonk een vrachtboot waarop 200 auto's êas gefabriceerd, vervoerd werden, ie schade zou meer dan 20 millioen frank bedragen. Te Dourlers, nabij Avesnes, Frankrijk, werd op V: avond van 28 November 11. een jonge vrouw aangetroffen die volledig haar ge heugen scheen verloren te hebben. Ten einde raad werd haar door art sen het zogenaamd waarheids,se rum ingespoten. Hiertengevolge wist zij haar identiteit mede re de len. Z(j was een Belgische vrouw uit Villers-Poterie, die dan ook naar haar haardstede werd terugge^ bracht. ENGELAND. Het Banditisme. In Engeland wordt zeer geklaagd over een uitbreiding van het ban ditisme. Jeugdige schurken zouden de week-ênds ten zeerste onveilig maken. Onder meer wordt gewag gemaakt van een bende jonge gangsters, die onder leiding staan zou van een jonge vrouw. Deze jonge bende zou steeds overvallen plegen met pas gestolen auto's en reeds de hand hebben kunnen leg gen op gelden ten bedrage van 2.400.000 Belg. fr. In Engeland zijn dan stemmen opgegaan om terug de lijkstraffen in voege te brengen. Terugkerend op een vroeger be sluit werd door de Britse Kronings commissie toch toelating verleend om de kroning van Koningin Elisa beth op het televisiescherm te la ten brengen. NEDERLAND. De televisie. In Nederland wordt ermede reke ning gehouden dat de Nederlandse televisie het in de eerstvolgende Jaren niet zal kunnen houden zon der staatssteun. In Nederland zijn nu reeds een 3.000 televisleaoDara- ten in eebrulk- o Nieuw* moord in Tunesië. Bloed!incidenten te Cezabl ancat 7 Europeanen vtrmoonj en 50 inlanders gedood. den zelfs dat de moord ln feit# «t Srovocatle was geweest vanwege ij 'atlonallsten. Uit het onderzoek over de moord zelf zou uitgewezen zijn dat de Hr Ferhad Hasched, nj. dat een eerste maal op zijn wagen was geschoten geworden, aan eet voorbijgaande Fransman die hu hulp wou bieden, zou verklaard heb ben bij aanhollen van een derdt auto, dat zijn vrienden ln aantocht waren. Deze verklaring had tot gt. volg dat de Fransman zijn weg ver. volgde- Daarna werd de moord gt. pleegd. Als gevolg op de moord beval Tunesische Valcbond een algemene staking aan zijn 80 000 aangeslote nen. Meteen werd de staat van bi. leg uitgeroepen en werd andermu overgegaan tot enkele aanhoudlt. gen. Een betoging moest hardhat- dig worden uiteen De nationalistische beroering ln Noord-Afrika heeft een ernstige toestand geschapen ln Tunesië en Frans-Marokko. Deze gisting stond vooral op hoog punt een drietal maanden geleden ln Tunesië Ingevolge de acüe van de Nationalistische Neo-Des tour- partij. Toen reeds werden meerdere aanslagen gepleegd en politieke moorden bedreven, wat een hard handige Franse tussenkomst tot ge volg had. Tussen de Bey van Tunis en de Franse Hoge-Commlssaris, Hr de Hauteclocque, kon tot nog toe geen akkoord bereikt worden. Intussen evenwel werd door de Arabische- Azlatische statengroep de Tunesi sche kwestie voor de U.N.O. ge bracht. De politieke commissie van de U.NO. behandelt tegenwoordig de ze kwestie, maar in afwezigheid van enige Franse vertegenwoordiging, daar Frankrijk uit teken van pro test zich dan uit de commissie te rugtrok. Vanwege Engeland en Bel gië werd sedertdien het Franse standpunt verdedigd. Deze behandeling voor de politie ke commissie van de UJN.O. was slechts olie op het vuur. Zo werd enkele dagen geleden, nl. op Donderdag 4 December jl„ in Tunesië de Hr Ferhad Hasched, secretaris van de Tunesische Con- fédération Générale du Travail een nationalistisch leider, langs de weg doodgevonden, vermoord, met revolverschoten afgemaakt. Deze moord werkte in als een bom. De Neo-Destouraanhangers beschuldigden onmiddellijk de Fran sen de hand te hebben in deze moord, wat graag Ingang vond bij de opgehitste nationalisten. Van Franse zijde werd deze be schuldiging met kracht van de hand gewezen en Franse bladen beweer - edreven. moord op Ferhad Hasch« werd te Algiers, en inzonderlljk V. Casablanca, aanleiding tot ma®, betogingen en bloedig Casablanca vielen duizenden bete- gers Zondag en Maandag Jl. poll:!!- posten aan of Europese enkelinger. Legereenheden moesten oprukkes om bedreigde politieposten tc out. zetten en hierbij moest worden ge- bruik gemaakt van vuurwapens Europeanen en politiemannen we den met stenen bekogeld. Uitgangs verbod moest worden ultgevaardigf en het leger moest de orde hand- haven. Naar de laatste berichten werder, in totaal acht Europeanen ver- moord, wijl een 50-tal inlanders ge dood en een 75-tal gewond werden tijdens de bloedige relletjes. Nage noeg 140 lieden zouden zijn aange houden. Nieuwe incidenten worden er nu verwacht naar aanleiding vat de begrafenis van de slachtoffers Intussen werden te Tunis drie moordenaars terechtgesteld. Bezocht soldaten vlak bij de vuurlijn. Beloofde grotere steun aan Zuid-Koreanen. Ike Eisenhower bracht in het diepste geheim «en driedaags be zoek aan Korea, nl. van Dinsdag 2 tot Donderdag 4 December jl. Dit werd pas bekend gemaakt een uur nadat hij reeds was vertrokken. Te Seoel waren grootscheepse voorbereidselen getroffen geworden om de aanstaande U.S.A.-President feestelijk te ontvangen en de Zuld- Koreaanse Regering wachtte op een beraadslaging met Eisenhower, maar om veiligheidsredenen kwam hiervan evenwel niets in huis. De hoge bezoeker, vergezeld van de Generaals Bradley, Mark Clark. Van Fleet «n andere hogere officie ren, trok het land door en bezocht soldateneenhcden tot vlak bii de vuurlijn. President Rhee heeft hij er ontmoet en ook andere Koreaan se personaliteiten. Hij kwam per vliegtuig en ver trok op zelfde wijze naar Goam, waar hij voor de verdere reis naar de U.S.A. terug plaats nam aan boord van de Amerikaanse kruiser Helena Het eerste communiqué over dit bezoek behelsde slechts dat de Ge neraal gekomen was, gezien had, en weer was vertrokken. Tijdens een persconferentie ln Korea heeft Eisenhower verkiaard dat hij geen toverformule heeit om I gevechten, een einde aan de oorlog te stellen I Nog de Indische resolutie over de Korea-kwestie. Grote Vier zouden er vooraf kennis hebben van gekregen. In verband met de Indische reso- I U.S.S.R., noch de U.S.A. zich tegen lutie welke door de grote meerder- I de resolutie hadden verzet en dn en dat hij evenmin van plan lsje strijd tot Chinees grondgebied e te breiden. De grote moeilijkheid ls, w:> hij, deze oorlog tot een goed einde te brengen, zonder hem tot een ai- gemene wereldoorlog te laten ont aarden. Nochtans, zo voegde hi] r aan toe, schijnt het mij toe, late nog veel te verbeteren ls». Bij de Zuid-Koreanen bracht dl; bezoek enige ontgoocheling, omds; het zo diep geheim was geblev»ntt geen tip van de neus van de Gene raal door de inwoners was get®. De" reis was immers per Jeep ge beurd. Terwijl de Generaal utt Seoei vertrok, voerden de Slno-Korewt hun grootste luchtaanval uit s de Koreaanse oorloc uitbrak, maa: naar verluidt werd die aanval vol ledig afgeslagen. Nadat Ikewas vertrokta deelde President Synghman Sta mede dat Eisenhower grootscheeps hulp had beloofd aan Zuid-K Aan boord van de Helens heeft Generaal Elsenhower dan vei der nagedacht over het Koreaan probleem. Zijn besluiten zijn even wel nog niet bekend 4 In Korea zelf, op de frontlij: bleef het naar verluidt tot lokaii held van de plenaire vergadering van de U.N.O. goedgekeurd werd. maar verworpen werd door de Sov jet-Unie en dezes Satellietstaten, werd door de Hr Nehru. de Indische Minister-President, verklaard dat de Grote Vijf er vooraf kennis van hadden gekregen. Nog dat, noch de India begrijpelijk zeer verrast is weest over de houding van de Sov jets cn de Chinese Communisten. Intussen ls de Hr Visjinski ver trokken uit New-York, na te heb ben verklaard dat de U.N.O. als vre- desinstrument niet bevredigend Is Bij de Comir.lssie voor Inlichtingen over niet-autonome gebieden. België zal beslissing negeren. Een onovertroffen en volledige reeks Diesel tractoren, voor ieder gebruik, voor iedere bodemgesteldheid en voor iedere grootte van landbouwbedrijf. Gemakkelijke aankoppeling van alle gedragen of getrokken werktuigen. Hydraulisch heftoestel met aansluiting op drie punten. ZONDER ENIGE VERBINTENIS VAN UWENTWEGE. VRAAG ONS PER EENVOUDIGE POSTKAART DE NIEUWE GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS FAHR Voor alle Inlichtingen, wendt U tot onze gewestelijke verdelers of tot i In de schoot van de U.N.O.-com- missie foor Inlichtingen voor niet- autonome gebieden werd voorge steld deze bestendig te maken zo lang er volkeren bestaan die geen volledige zelfstandigheid hebben verkregen Die commissie wil ook de inlichtingen bespreken alhoewel die slechts ter voorlichting worden verstrekt en maatregelen van poli tieke aard treffen alhoewel het handvest van de U.N.O. geen be- voegheld verstrekt. Door zekere staten werd zelfs ge ëist dat inlandse afgevaardigden ITALIË HEVIGE VECHTPARTIJ IN ITALIAANSE KAMER Bij de behandeling in de Italiaan se Kamer over het wetsontwerp aangaande een hervorming van de kieswet, waarbij o.m. voorzien wordt dat aan de partij of de groep par tijen die meer dan 50 der stem men haalt, 65 der zetels worden toegekend, ls het tot een vinnig handgemeen gekomen tussen Com munistische en Christen-Demokra- t.ische volksvertegenwoordigers. Een Communistisch afgevaardigde werd bewusteloos geslagen en een zaal wachter die tussenbeide kwam liep i een schedelbreuk op. Verder liep menig volksvertegenwoordiger een blauw oog op. HONGARIJE 32 KERKEN OPGEVORDERD VOOR HET LEGER Vernomen wordt te Wenen dat 32 katholieke kerken aan de Oosten rijks-Hongaarse en Hongaars-You- go-SIavlsche grenzen door de Rus sen voor militaire doeleinden zijn opgevorderd. De katholieke inlichtingsdienst meldt dat in de kerken radar-in stallaties zijn aangebracht. In som mige kerken zijn bioscopen voor het leger ingericht. EGYPTE WORDT EGYPTE REPUBLIEK? Een Egyptische regeringswoord voerder heeft Maandag aangekon digd dat de Nationale Grondwette lijke Commissie binnen een week zal beslissen of de kwestie van een regime republikeir-s of monar chistisch aan het volk voorgelegd zal worden. OOST-DUITSLAND. Honderd duizend lieden verdwenen, Te West - Berlijn heeft de Strijd groep tegen de Onmenselijkheid voorgehouden dat nagenoeg 10.000 mensen verdwenen zijn in Oost- Duitsla nd. FRANKRIJK. Communisti sche uitgestotenen. De bekende communisten Marty en Tillon wer den afgesteld van alle bestuurs functies welke zij vervulden in de schoot van de partij. Zij worden beschuldigd van nationalisme ENGELAND. De CODMtÜB» POLEN. Slavenkampen. Naar wordt beweerd vertoeven thans 180.000 personen in 175 con centratiekampen van Polen, om er dwangarbeid te verrichten. U.N.E.S.C.O. Polen uitgetre den. Polen heeft medegedeeld, besloten te hebben uit de Unesco te treden, omdat het instrument van Amerikaans Imperialisme was gewordenMaar Polen heeft se dert 5 Jaar geen bijdrage meer be taald aan de Un?seo. Tel. 233 WEST-DUITSLAND. Meer dan 1.000.000 werklozen. uit Bonn wordt gemeld dat West-Duitsland thans 1 Vi millioen werklozen telt. In de laatste twee weken van No vember steeg dit aantal Heden zon der werk met 130.000. ISRAEL. Auto van Sovjetge- zant in brand. Te Tel Aviv werd de auto van de Sovjetgezant aldaar in brand gestoken. Dit is reeds de derde sabotagedaad tegen Oost- Europe.se vertegenwoordigers die rcra wordt gepleegd ln de Joodse slaat. OOST-DUITSLAND. Voor de Krijgsgevangenen. De leider van de Duitse Protestantse kerk. Dr Otto Dibelius, heeft Patriark Alexis, hoofd van de Russische orthodoxe kerk, verzocht tussen te komen ten bate van de Duitse krijgsge vangenen die zich nog in Rusland bevinden. In Westelijke kringen wordt geschat dat er zich nog 1.500.000 Duitse krijgsgevangenen bevinden in de Sovjet-Unie, U.N.O. Bedienden ontslagen. Achttien bedienden van de U.N.O. die geweigerd hadden antwoord te geven aan de Amerikaanse federale commissie over subversieve actie, werden ontslagen o.f zullen het van de niet-autonome gebieden to voormelde commissie zouden mot' ten zetelen. De Belgische afgevaardigde hetfl zich evenwel schrap gezet tegen# eisen in de schoot dier commlsi' gesteld, oordelend dat die strij® zijn met het U N.O.-handvest enhf' voogdij verdrag. Mocht de meest er tremistische resolutie aangenomC worden, dan zal België die negert en de commissie boycotten. De actie van België wordt ter de zer gesteund door Frankrijk en geland. V. S. VAN AMERIKA MILITAIRE BESTELLINGEN IN WEST-EUROI'ESE LANDE»' Amerika ls, na maanden voorbereiding, begonnen plannen oP te stellen om opdrachten te geve' voor het vervaardigen van militai; materiaal ter waarde van 1 milliard dollar voor de West-Europese lat' den. De eerste portie van deze nieuw' orders, die omstreeks 00 mlilloen dollar omvat, zal ongeveer over e® week met Engeland getekend wor den. Hieronder valt de product!' voor de Natolanden van de beroeit; de Britse Centurlon-tanks die P zoveel sukses beproefd zijn Korea Verwacht wordt, dat het Ameri kaanse leger, de vloot en de lucht macht ln de volgende landen con tracten zullen plaatsen voor wapen' munitie en ander militair materieel1 Nederland, België, Luxemburg Frankrijk. Italië, Denemarken West-Duitsland, Griekenland, Noor wegen en Zwitserland. Voor de eerste maal zal een deel van de gelden gebruikt worden om complete vliegtuigen over zee te ko pen. Ongeveer 225 millioen doll«r zijn nl. bestemd voor een soortge lijke productie ln Nederland, Belg!' Engeland, Frankrijk en Italië, WEST-DUITSLAND BEKRACHTIGING DER EUROPESE VERDRAGEN OP LANGE BAAN GESCHOVEN- Door de West-Duitse Bonded^ werden na een stormachtig d«oa dat drie dagen duurde, in tweede derde lezing, het vredescontraot m de geallieerden en het verdrag 01 het Europees Leger, goedgekeW"- De goedkeuring in derde 1®°; werd evenwel uitgesteld tot na slissing over de grondwettelijk11® van belde verdragen door «et perste gerechtshof. Bij amendementen werden'^,, wel meerdere bijkomende eisen wensen vooropgesteld In de schoot van het °P?ejc- Gerechtshof is er evenwel ee' j:i- slissing getroffen geworden dreigt alles op de lange to' schuiven en de Duitse de Westelijke verdediging lfj,pet te bri Oppei twflfe m te brengen. De beslissing Opperste Gerechtshof werfi»» twijfel getrokken door m

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 8