Naguib en Nato 'T WINTERT Pyramid ASPERGESOEP Royco "Hm De heerlijke smaak van Lente-asperges ROVCO, 'nfesfjjn...in een ooq kerkelijk Nieuws E@u donderslag aan cie politieke hemel te De Panne ZAKDOEKEN Jongeling uit Oosf- nieuwkerke uit de vaart gekaald te Roeselare Vorst, ijzel sneeuw en storm eisen meerdere slachtoffers WERELDNIEUWS IN 'T HORT Meubelfabriek uitgebrand te Halewijn-Menen De oorlog In Korea De moeilijkheden in Noord-Afrika Bij de U.N.O. Conferenties te Parijs Tito verbreekt diplomatieke betrekkingen met Vatikaan Zaterdag 20 Dee. 1952 Biz. 7- (Vervolg van 1* blad) frankrijk, en dat aldus de pro- Hemen der Westerse verdediging bemoeilijkt worden. Denk maar san het vraagstuk der Britse sol daten in de zone van het Suez- üanaal en aan de voorstellen tot gemeenschappelijke verdediging v»n het nabije Oosten. Het pro- Heem blijft nog steeds onopgelost en weegt op de gehele strategie vso de vrije wereld. Wij moeten dus wensen dat het jieilig Arabisch verbond tussen de generaal en de kolonel zou pogen een positieve houding aan te ne men tegenover het Westen. Maar dan ook dat Engeland en Frankrijk vooral een uiterste inspanning zou den doen om de nationalistische gevoelens der ontwakende Arabi sche landen naar hun Juiste waar de te schatten. DE NATO WEER BIJEEN Maandag jl. is de Raad van het Noord-Atlantisch Pact weer te Pa rijs bijeengekomen. Dit is de tiende vergadering se dert de ondertekening van het Pact, en de tweede bijeenkomst dit jaar. Jammer genoeg zal er niet zeer veel positiefs uit deze conferentie iunnen voortspruiten, aangezien de Amerikaanse afgevaardigden geen verdragende engagementen zullen kunnen nemen. De mannen van Truman zullen inderdaad op 20 Ja nuari de plaats moeten ruimen voor die van Eisenhower. Ai wat zij dus nog kunnen doen Is, zoals men dat noemt, de lopende zaken afhande len. Mgr De Smedt dient HH. Wijdingen toe Op Zaterdag 20 December,, om streeks 8 uur, zullen in de St-Sal- vator-kathedraal te Brugge, hh. Wijdingen worden toegediend door Mgr Emiel-Jozef De Smedt, bis schop van Brugge. Worden gewijd: 17 nieuwe priesters, 27 onderdia kens en 21 die de mindere orden of de kruinschering ontvangen. ken landen ondertekend. Maar het moet nog door de respectieve par lementen bekrachtigd worden. Iedereen kent nu de moeilijk heden die zich dienaangaande voor doen: aarzelingen in Frankrijk (la France, c'est l'Europe quoi) en homerische strijd van Kanselier Adenauer om het Pact door West- Duitsland te doen aannemen. Wel nu, het is volgens ons duidelijk: indien Frankrijk en Duitsland er niet in slagen door wederzijdse ver standhouding die kern van West- Europese vrede en stabiliteit te vestigen, dan zal Amerika zich niet langer meer interesseren aan die initiatieven. Voor Amerika komt het er op aan zich te verdedigen. Daarvoor getroosten zij zich enorme inspanningen, hoge belastingsdruk en enorme uigaven. Zij onderhou den in Europa een ste] divisies. Zij financieren voor een groot deel on ze wederbewapening. Zij wensen Dinsdagvoormiddag ging het als dat wij meer zouden doen om ons een lopend vuurtje te De Panne Nieuwgekozen C.V.P.-gemeenteraadsIid gaat over tot de minderheidscoalitie. De huidige vergadering te Parijs sl er dus ongeveer een zijn zoals die welke verleden jaar rond het- Klfde tijdstip te Rome gehouden werd en die niet meer was dan een voorbereiding tot de conferentie van Lissabon, die In Februari van dit laar doorging en waar de op drachten, door het Comité der Wij ten aan elk land toegewezen, her ten werden en aangepast. Te Parijs zal men nu de volgende conferentie voorbereiden, ln die zin dat men er zal overgaan tot een algemeen overzicht van de toestand en het vastleggen van de opvattin- in van elk land omtrent de grote problemen van de Westerse verde diging. )e grote onbekende zal echter Iven de houding van de Repu- telnse Regering en meerderheid to de Verenigde Staten. En die on bekende is des te groter, omdat we nu zullen te doen krijgen met een itel Amerikaanse ministers, ambte naren en diplomaten die ongeveer vreemd zijn aan wat de Ihimanadminlstratie sedert 1945 heeft gedaan. Zullen er geen eigen aardige reacties volgen, die eerder it vrucht zdjn van een theoretische 'attlng en een gebrek aan prac- he ondervinding en kennis van dtWest-Europese wereld? En anderzijds: hoe zal Europa In de eerstkomende maanden evo lueren? Dat ia ook van overwegend belang. Nu meer dan ooit. Vergeten n niet dat Eisenhower de staf- was van het Nato-hoofdkwar- 'ler en dat hij als dusdanig steeds Iel geageerd heeft voor een Euro- ites leger en een Europese politieke oenaderlng. Het verdrag betreffende het Euro pees leger werd door de zes betrok- zelf te helpen meeverdedigen. Amerika verdedigen betekent ook Engeland en de Westkust van Europa verdedigen. Daarvoor zijn er minstens nog 12 divisies meer nodig dan diegene waarover het Westen thans beschikt. West- Duitsland kan die leveren. Voor Amerika is het probleem nu zeer eenvoudig. Ofwel komt het Europees leger in de eerste maan den tot stand, ofwel zullen de Sta tes, zonder verder wachten, twee ledige besprekingen met Duitsland aangaan en de Duitsers in staat stellen die divisies uit te rusten Frankrijk zal dan eens te meer kunnen tegen de klaagmuur gaan staan. Maar het zal zijn eigen fout zijn indien Duitsland op die manier weer de eerste mogendheid wordt. Het enige ernstig middel dus om de Eisenhower ploeg een Europees spoor te doen volgen is te bewijzen dat de Europese landen 1) onder ling kunnen accoord geraken en 2) de nodige inspanningen willen doen om hun eigen veiligheids maatregelen te intensiflëren. Dit veronderstelt echter dat men ln alle landen, om te beginnen, een verscherpte politiek van materiële inspanningen volgt en dat men er het geloof wakker houdt dat het zoveel beter is te leven in een land met werkelijke vrijheid dan in een communistisch land. En dat veronderstelt ten tweede dat onze landen onder mekaar de werkelijkheid koud in de ogen zien en niet langer toegeven aan senti mentalisme of aan rancunes uit een ver of een nabij verleden. Een dergelijke nationale en West-Europese politiek postuleert echter een mentaliteit die zich kan verheffen boven de enge, binnen landse partijenstrild en dat b.v. de Belgische Socialisten geen stakin gen organiseren tegen de 24 maand en de Duitse Socialisten niet alle middelen gebruiken om Adenauer ook op dat plan schaakmat; te zet ten en het onderspit te doen del ven. De vrede moet tegen die prijs gekocht worden. ..Tammer genoeg schijnen de Socialisten die prijs niet te willen betalen. Moesten zij alleen de gevolgen daarvan dragen, dan zouden we zeggen: tot daar fian toe. Maar wij zlln er ook bij. En dat maakt de zaak onaangena mer. 17-XH-'52. V. WESTERLÏNCK. de rol van harmonieën en fanfares la de Kamercommissie van het tyenbaar Onderwijs, werd o.m. «tl bespreking gevoerd over de be langrijke rol op het locale plan 'an (ie harmonieën en fanfares; tevens werd de vraag gesteld om activiteit te coördineren. dhr du bus de warnaffe aangesteld tot nieuwe minister van justitie Dhr Charles du Bus de Warnaffe neeft Zaterdag 13 December jl. als nieuwe Minister van Justitie de tl afgelegd ln de handen van fining Boudewijn. Het ls de derde maal dat dhr Ch. Ju Bus de Warnaffe titularis wordt tin een ministerportefeuille. GEMEENTERAADSVERKIEZING Van ledeberg verbroken Socialisten hadden er een Ptonostiekwedstrijd aan verbonden Te Ledeberg hadden de Socia- iten een pronostiekwedstrljd ver raden aan de jongste gemeente- hadsverkiezingen, waaraan mate - prijzen van niet geringe faarde verbonden werden. Om die reden werden thans de '«houden verkiezingen verbroken besluit van de Bestendige De putatie van Oostvlaanderen. Bij deze verbroken verkiezingen had de C.V.P. slechts 28 stemmen kort om de volstrekt meerder - Md te verwerven. senator mulier commandeur in de orde Van st gregorius de grote We vernemen uit Kortrijk dat snator Arthur Muiier vereerd Jerd met het kruis van comman deur in de Orde van St Gregorius J« Grote, om de vele diensten door h«a aan de Kerk en de katholieke Jaak bewezen. Deze onderscheiding hem door Z. H. de Paus verleend W voorstel van Z. H. Exc. Mgr tamlroy zaliger. Het was Z. E. H. •aan. Logghe die de decoratie Werh&ndigde. de werkloosheid Tijdens de week van 30 Novem- op 6 December werden, ten "verstaan van de voorafgaande ®'«ek, een verhoging vastgesteld JJu 6.454 volle dagen werklozen en ï'au 20.187 dagen toevallige werk- 'oosheid. ged. Stwaarborgd door Tootal NIEUWE DAMES 1 8 Fr. PRIJZEN HEREN 32 Fr. Tootal, van marrlantstjr. is. BRUSSEL t. huishuurwet goedgekeurd door de kamer In zitting van Donderdag 11 De cember jl. heeft de Kamer het ■nieuw wetsontwerp op de huishuur goedgekeurd. Tevens het wetsont werp op het legercontingent. In de Senaat anderzijds werd het wets ontwerp ter verlening vao toelagen aan het vrij middelbaar onderwijs bekrachtigd. In de Senaat werd de nieuwe huishuurwet eveneens goedgekeurd ter zitting van Woensdag jl. bij de sabena Tijdens het derde kwartaal van 1952 heeft de Sabena 96.545 passa giers vervoerd tegen 90.358 in de overeenstemmende periode van verleden jaar. Uitgedrukt in passaglers/km. ver tegenwoordigt dit transport 132 mllltoen 103.060 pass/km. tegen 99.161.008 pass/km. in het derde kwartaal van 1951. Het vrachtvervoer bereikte een omvang van 3.299.708 ton/km., en het postvervoer bedroeg 822.895 ton/km. australisch minister president in ons land Dhr Menzles, Australisch Minis ter-president, ls Maandag te 16 u. In gezelschap van zijn dochter in de luchthaven van Meisbroek aan gekomen. het schepencollege te gent Ten Gent hebben Socialisten en Liberalen een akkoord gesloten tot het vormen van het nieuw schepencollege vanaf 1 Januari '53. Naar verluidt voorziet het geslo ten akkoord een radicale verbre king der contracten met afschaf fing der toelagen aan de vrije scholen. de verhoging van de ouderdomspenioenen voor de verplichtverzekerden De Kamer heeft Dinsdag jl. de besprekingen ingezet over het wetsontwerp betreffende de ouder domspensioenen. Dit voorziet dat vanaf 1 Januari 1953 het pensioen voor de verplichtverzekerden zal worden gebracht op 26.000 fr. in plaats van 25.000 fr. voor de ge huwden en van 17.300 fr. voor de alleenstaanden. Nog wordt voorzien de bereke ning van het pensioen ln functie van het loon en van de duur van de beroepsloopbaan. Aldus zal het pensioen de 26.000 fr. kunnen over treffen. Nog wordt een verbetering voorzien voor de weduwen die reeds een pensioen zullen kunnen genie ten vanaf het afsterven van hun man. De Kamer hoeft evenwel thans slechts de artikelen te behandelen, welke betrek hebben op de mini mumverhoging op 26.000 fr. van het pensioen, en wat betreft het dekken van de grotere last welke deze verhoging zal meebrengen. Om de hogere lasten van de nieuwe pensioenwet te dekken wordt in het ontwerp o.m. voor zien, een jaarlijkse staatstoelage van 20.000.000 fr. en de afschaffing van het loonplafond voor wat de pensioenen betreft. Meteen worden verhogingen voorzien van de bijdragen vanwe ge werknemers en werkgevers voor de pensioenen. Voor de bijzondere Kamercom missie heeft anderzijds Minister Vanden Daele bevestigd dat ook voor de vrij verzekerden verbete ring komen zal. VOOR VRIJSTELLING VAN VERKEERSBELASTING OP LANDBOUWTRACTORS Wetsvoorstel tot afschaffing van verkeersstraat van 10 km. In de Senaat werd door de HH. Sobry, Estienne, Mondelaers, Mul- lie, Petit en Streel een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van de verkeersstraal van 10 km. voor welke de landbouwtractors en aan hangwagen?. die uitslvitend dienen voor uitbatir iiSbehpeffcen van ver keersbelasting worden vrijgesteld. dat de Hr Marcel Mahieu, derde gekozene op de C.V.P.-lijst met de laatste gemeenteverkiezingen, de ze partij verlaten heeft en een overeenkomst gesloten heeft met de groep Socialisten en Liberalen. Naar we uit zekere bron verne men, ging er Maandag in Pairia een vergadering door der C.V.P.- gekozenen met de Onafhankelij- ken, waarop de bespreking plaats greep over de aan te duiden sche penen. Vooraleer over deze zaak kon geïnterpelleerd worden, zegde Hr Mahieu dat het schepenschap hem toekwam en hij dan ook deze post moest bekleden, hetzij met de C.V.P. of de Liberalen. De Hr Burgemeester stelde voor die zaak voor te leggen aan de groepsraad, waarmede de Hr Ma hieu niet akkoord ging en dan de vergadering verliet, waarop de Dinsdag reeds vernomen werd dat hij nog de Maandagavond een verbond gesloten had met de min derheidsgroep, zodat nu onze ge meente zal bestuurd worden door de coalitie Liberalen-Socialisten, die, niettegenstaande een minder heid bij de kiezing van 300 stem men, toch de meerderheid bekomt. Later in de dag werd nog uit zekere bron vernomen dat het ge tekend akkoord bij de Liberalen beslist dat de Hr Mahieu en oud- Burgemeester Demailly een sche penzetel zullen toegekend worden. Wat nu met Burgemeester Ge- vaert? Nu de zaken zo een ver loop kennen, stelt menig inwoner zich de vraag: Wat wordt er van Burgemeester Gevaert? Met zijn 950 voorkeurstemmen; zal hij het ambt voorts blijven uitoefenen of zal ook een nieuwe burgemeester uit de minderheid voorgesteld worden? Dat het onverwachte nieuwsje het actuele gesprek ls bij de in woners van De Panne, baart geen verwondering en menigeen wacht dan ook met spanning het verdere verloop af van deze duistere wol ken aan onze plaatselijke politieke hemel. Was reeds vijf weken vermist. Maandagvoormiddag 15 Decem ber, omstreeks 9 uur, zagen voor bijgangers langs de rechteroever van de vaart van Roeselare naar de Leie, ongeveer ter hoogte van de herberg «De Groene Wande ling te Roeselare, het lijk van een jongeling op het water drij ven. De stedelijke politie werd verwittigd die het lijk bovenhaal de. Het betreft de 20-jarige Paul Cappelle, wonende wijk De Briek- ke te Oostnieuwkerke. De jongeling was reeds sedert 9 November uit zijn ouderlijke wo ning verdwenen. Op de bewuste avond had hij zich per fiets naar Roeselare begeven waar hij het laatst werd gezien toen hij een drankgelegenheid aan de Statie plaats verliet. De volgende mor gen werd zijn fiets aangetroffen aan een gevel niet ver van de herberg, terwijl een arbeider langs de Trakeiweg, nabij de Bruanebrug de identiteitskaart van het slachtoffer en zijn reductie- kaart der kroostrijke gezinnen vond. Peilingen werden onderno men en het signalement van de vermiste werd rondgestuurd, doch alles bleef zonder resultaat. Men vreesde het ergste. Het stoffelijk overschot, dat ln een gevorderde staat van ontbin ding verkeerde, werd naar het dodenhuisje van het stedelijk hos pitaal, Bruggesteenweg te Roese lare, overgebracht. Men gist nog steeds naar de oorzaak van de verdrinking. Wel licht heeft de jongeling in een vlaa^ van neerslachtigheid ge handeld. Hier !s nog een schitterend kooksucces van Royco de nieuwe Royco Aspergesoep, een feest voor tong en gehemelte U zult verrukt zijn over haar heerlijke,lentefrisse geur en over haar fijne, appetijtelijke smaak. Proef deze aspergesoep, het wordt uw lievelingsgerecht en zoals allen die er reeds het genot van kennen, zult U zeggen "Zelden heb ik zo iets lekkers gegeten I" 21 -.01420 BFl Het harde wisselvallige winter weer der laatste dagen heeft heel wat ongelukken veroorzaakt en meerdere slachtoffers gemaakt, zo in het binnen- als in het buiten land. Sneeuw en IJzel maakten vele banen onberijdbaar. Ongelukken bleven dan ook niet uit. Tram- en treinverkeer werd op vele plaatsen belemmerd. In Luxemburg bereikte de sneeuw op enkele plaatsen een dik te van 25 cm. en een wervelstorm heeft het dak afgerukt van een grote garage van de spoorwegen. Te Hasselt stortte het dak van het postkantoor in onder de last van de sneeuw en verwekte de dooi een overstroming en de noodkerk van O. L. Vrouwparochie aldaar ge raakte onder water. Het buitenland werd nog erger geteisterd. In Zwitserland werd reeds een temperatuur van 16° graden waargenomen. In Italië kwamen minstens 20 personen om het leven ingevolge stortregens en overstromingen. Ze ventien dezer sterfgevallen waren te wijten aan de instorting van twee huizen te Barletta. De machi nist van een expresstrein werd ge dood bij de aanrijding van een auto. In Calabrië reed een trein op een hoop neergestorte stenen en aarde; ook de machinist van deze trein kwam om het leven. Nabij Venetië verdronken vijf vissers. Griekenland werd geteisterd door zware overstromingen en meerdere bruggen stortten in, wijl dorpen werden afgezonderd. Te Paimboeuf, Frankrijk, zonk een aak; drie opvarenden verdron ken. Te Metz werden meer dan de helft van de koperen platen welke de daken van de kathedraal be- verdronken. dekten, afgerukt door de storm wind. Te Parijs stortte de tent in van de internationale dierentem- ster Jeannette Mac Donald en vier beren, twee leeuwen, drie tijgers, drie hyena's, drie wolven en drie zeehonden maakten van het nood weer en het invallen van de tent gebruik om de vrijheid te kiezen in de Parijse straten. Onder de voorbijgangers ontstond begrijpelij ker wijze paniek. De dierentemster, haar helpers, politie en brandweer zochten onmiddellijk de dieren op en na drie uur jacht konden alle dieren terug naar hun kooien wor den gebracht, zonder ongelukken De laatste leeuw werd gevat toen hij de trappen van een metro-sta tion wilde afdalen. Op de Orkney-eilanden be reikte de sneeuw een dikte van twee meter. In de V. S. van Amerika kwa men 22 personen om'bij verkeers ongevallen, veroorzaakt door de sneeuw. In de haven van Livorno, Italië, brak een Amerikaans koel- schip, met een lading kalkoenen bestemd voor de Amerikaanse troe pen in Oostenrijk aan boord, mid dendoor na op de rotsen te zijn ge lopen. De bemanning kon worden gered. Nabij Kales werd een Zweeds schip lek geslagen. Stortregens hebben in Yougo- Slavië bepaalde rivieren met 14 meter doen stijgen. Men betreurt er 8 doden. Steden en dorpen wer den overstroomd, bruggen wegge spoeld. Op de Philippijnen heeft het water van een buiten haar oevers getreden rivier een mijn over stroomd. Negen-en-veertig mijn werkers zouden in de mijn zijn Rond 4 uur 's morgens ontstond een hevige brand in het werkhuis der meubefabriek toebehorende aan dhr René Lefebvre-Catteau, gele gen Leiestraat, nabij de Frans-Bel gische grens te Halewijn-Menen. Het vuur was in een der grote werkplaatsen ontstaan, alwaar gro te hoeveelheden meubelen stonden, gereed om verzonden te worden. De brandweer van Halewijn was spoe dig ter plaats. Men moest moedig werken om de in de nabijheid staande woningen, alsmede een hangaar gevuld met vlas, van ver nieling te vrijwaren. Het duurde ongeveer een tweetal uren alvorens alle gevaar geweken was. De brand had echter grote schade aange richt. Grote hoeveelheden meube len en machines werden door het vuur of het water vernield. De oorzaak is nog onbekend. De schade zou ruim zeven millioen Franse franken bedragen. Een on derzoek werd geopend. Zoekt g'iets t'fiuren oj te kopen, Zoekt c/e 'n meid, 'n plaats of wat? Wae.h niet langer, plaats n(>g hedev 'ii Kleine «ZOEKER» in ons oladl WEST-DUITSLAND crisis over europees leger bezworen Het afsluiten van het vredesver drag tussen West-Duitsland en de westelijke mogendheden en het ver drag over het Europees Leger stuit ten sedert meerdere maanden op politiek verzet vanwege Socialisten en andere West-Duitse partijen, be horend tot de minderheid. Voormelde verdragen werden reeds in de Wetgevende Kamer te Bonn in een eerste en tweede lezing goedgekeurd, maar de goedkeuring in derde lezing werd voorbehouden, gezien Prof. Heuss, President van de Republiek, qp 11 Juni 1. het Hoge Hof gevraagd "had zich uit te spre ken over de grondwettelijkheid van de aansluiting van West-Duitsland bij de Europese Verdedigingsge meenschap. Het Hoge Hof bestaat uit twee Kamers en zo beide samen beslissen zijn hun vonnissen bin dend voor beide Kamers. De Rege ring wenste dat slechts een der beide Kamers van het Hof uit spraak zou doen, maar toen beslo ten evenwel de beide Kamers van het Hoge Hof dat zij gezamenlijk zouden beslissen. Er bestond aldus kans, door de samenstelling van de beide kamers van het Hoge Hof, dat de beslissing Zie vervolg hiernevens JST" afwijzend zou zijn en dat de po gingen van Dr Adenauer ten bate van West-Duitslands medewerking aan de Europese Gemeenschap fali- kant zouden uitlopen. President Heuss heeft dan zijn verzoek om advies bij het Hooggerecht inge trokken, tevens bekend gemaakt dat hij niet een uitspraak had ge vraagd, maar slechts een advies. Meteen werd een politieke crisis bezworen. Thans mag worden verwacht dat van regeringswege de bevoegdheid van het Hoge Hof zal worden be perkt. POLEN VERSTERKING VAN GELOOFS VERVOLGING VERWACHT Te Wenen zijn berichten toege komen, luidens welke de laatste tijd, op bevel van Moskou, de geloofs vervolging in Polen door de com munistische autoriteiten in versneld tempo voortgezet wordt. Men zou de betrekkelijk milde behandeling der Katholieke Kerk thans volledig laten varen en haar vernietiging beogen. Het Politbureau te Moskou heeft tevens richtlijnen verstrekt, die de regering te Warschau in staat moe ten stellen geruchten over katho lieke spionnage te verspreiden. De vier prelaten die dezer dagen te Krakau werden aangehouden, zijn hiervan de eerste slachtoffers. WEST-DUITSLAND. Goudwaar- fle voor de Mark. Naar verluidt heeft de West-Duitse Bondsregering besloten de pariteit van de Duitse Mark met betrekking tot het goud vast te stellen. V. S. VAN AMERIKA. De Atoom duikboot. In de U.S.A. staan thans twee duikboten op stapel, die door atoomenergie zullen worden voort gestuwd. Een ervan kreeg reeds de ■naam van «Nautilus». Naar onthul lingen over deze boten zullen ze zo diep en zo stil kunnen kruisen dat zij heel moeilijk zullen kunnen wor den opgespoord. De machines zullen geen geluld maken en er zullen geen uitlaatgassen zijn. Een installatie wordt voorzien om zuurstof aan het water te ontrukken. Van diep in de zee zullen de duikboten acoustische torpedo's kunnen afvuren die zich zelf zonder enige vergissing naar het doel zullen bewegen. Ijsvelden zullen zelfs geen hindernis meer zijn, daar de. atoomduikboten eronder door zul- lemkunnen varen. OOSTENRIJK. De afwezigen. Tijdens het Communistisch vredes congres te Wenen hebben katholie ke jeugdverenigingen strooibriefjes uitgedeeld waarop o.m. vermeld stond De delegaties van volgende groe pen zijn nog niet in Wenen aangeko men: «onze krijgsgevangenen in Si berië, de bewoners van de concentra tiekampen achter het IJzeren Gor dijn, dê arbeiders in de uraniummij- nen, twee kardinalen, 130 bisschop pen en 10.000 katholieke priesters ENGELAND. Nieuwe titels voor de Britse Vorstin. Vroeger droeg de Britse Vorst(in) de titel van «bij de genade Gods Koning (ln) van Groot-Brittannië, van Noord-Ierland en der overzese Dominions Bij be slissing van de Conferentie van het Britse Gemenebest zal de Britse Vorstin, Koningin Elisabeth, voort aan in Groot-Brittannië Koningin van het Verenigd Koninkrijk, Groot- Brittannië en Noord-Ierland heten, én in de andere gebieden en konink rijken Hoofd van het Gemenebest en verdediger des Geloofs V. S. VAN AMERIKA. Wanneer electriciteit uit atoomenergie? Amerikaanse geleerden schatten dat het nog wel 10 50 Jaar zal duren vooraleer electriciteit uit atoomener gie zal kunnen worden gewonnen om kolen en andere brandstoffen te ver vangen. KTma. De Maoe-Maoe-tcrreur. Wegens moord werden te Thomp son Falls, het agitatiecentrum van de Maoe-Maoe, drie leden dier ter reurorganisatie opgeknoopt. Ander zijds werden collectieve straffen uit gesproken zodat reeds eem 4.000 squatter-negersterug naar hun dorpen werden gedreven; maar nu klagen de blanke landbouwers dat zij niet meer over het nodige personeel beschikken. De Kikoejoe's eisen an derzijds verdeling der gronden. ISRAEL. Nieuwe President. De Jr Yitshak Ben Zvie heeft te Tel Aviv de grondwettelijke eed afge legd als nieuwe President van Israël. AUSTRALIË. Monte-Bcllo nog rarlio-actlef. Uit Australië werd gemeld dat het gebied van Monte- Bello, waar de Britse atoombomproe- ven plaats grepen, nog steeds radio actief ls en gevaarlijk bleef. OOSTENRIJK. Liever vuur (lan brandweer. Te Wenen ontstond brand in het Hongaars gezantschap. Twintig compagnies brandweer be streden het vuur van bulten uit, maar hen werd door de gezant ver boden een voet ln het gebouw bin nen te zetten. Dank de tussenkomst van de brandweer werden slechts het dak en de hoogste verdieping vernield. Na de brand weigerde de Hongaarse gezant een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van de ramp. BERLIJN. Toevluchtsoord voor vluchtelingen. In November alleen zijn meer dan 15.000 Oost-Duitsers naar West-Berlijn gevlucht. Dit is nog 1.500 minder dan in Oktober jl. Maandelijks vluohten een 300-tal le den van de Oost-Duitse Volkspolitie naar het vrije gebied. OOST-DUITSLA ND. Spionage. Alle Oost-Duitse huiseigenaars kregen van hogerhand bevel een regis ter te houden van alle bezoeken die hun huurders mochten ontvangen en vsn de verplaatsingen die zij moch ten doen. Met Kerstmis zullen de Oost-Duitsers slechts één kaars kun nen aankopen. ITALIË. De werkloosheid. Italië telt momenteel 1.286.000 werk lozen FRANKRIJK. Proces tegen ult- roeiingsdokters. Te Metz staan thans twee dokters terecht om ln het Duitse concentratiekamp van Struthof, vele mensen om het leven te hebben doen brengen en ook om mensen als proefkonijnen voor al lerlei onderzoekingen, zelfs met do- delilke gevolgen '-e hebben gebruikt. OOST-DUITSLAND. Zuivering. Uit Berlijn wordt gemeld dat de Oost-Duitse Minister voor Handel en Voedselvoorziening, Hamman, aange houden werd, door de Communisten schuldig gesteld van de catastrofale voedselpositie ln het land. Ook te gen de Minister van Voorlichting Elsler zou een campagne zijn Ingezet door de Communisten. YOUGO-SLAVIE. Openlijk tegen liet Vatikaan. In een rede heeft Maarschalk Tito verklaard dat hij nooit zal dulden dat Mgr Stepinac aartsbisschop van Zagreb wordt en de promotie van de prelaat noemde hij een vijandig gebaar vanwege het Vatikaan Na bezoek aan Korea vraagt Eisenhower kennisgeving van plan van Generaal Mac Arthur. Rood-China verwerpt officieel de Indische resolutie door de U.N.O. goedgekeurd. Eisenhower, op zijn terugreis van het bezoek dat hij bracht aan Ko rea, heeft Generaal Mac Arthur verzocht hem het vredesplan ter kennis te brengen dat hij klaar zou hebben gemaakt om een einde te stellen aan de oorlog in Korea. Ook President Truman richtte zelfde verzoek tot de gewezen opperbevel hebber in het Verre Oosten. Het is tot nog toe niet bekend dat Mac Arthur enig gevolg zou hebben gegeven aan deze verzoeken. Vooraf was evenwel bekend, dat hij had verklaard dat hij slechts zijn plan aan Eisenhower wou overmaken. Eisenhower is intussen terug in de U.S.A. aangekomen. Bij zijn aankomst te New-York verklaarde hijWe staan tegenover een vijand die zich niet door woorden ■laat imponeren, hoe zorgvuldig die ook gekozen mogen zijn, maar al leen door daden, daden die ten uit voer gebracht zullen worden op een ogenblik dat wij zelf kunnen kie zen Gepraat over wapenstilstand zou hij een nutteloze tijdsverspiliing j hebben genoemd. Te Tokio werd deze verklaring uitgelegd als zou Eisenhower een geallieerd offensief wensen in Ko rea. Anderzijds heeft de Chinees- Communistische Regering van Pe king, langs de radio, officieel mede- gedeeld dat zij de Indische resolu- tie door de plenaire zitting van de U.N.O., met grote meerderheid goedgekeurd, niet kon aanvaarden, j Peking noemde de Indische resolu- j tie een gecamoufleerde vorm van de resolutie der 21 naties destijds door de Hr Dean Acheson Ingediend. De niet-verplichte repatriëring noemen de Chinezen een gelijkstel ling van het «principe van het vasthouden van krijgsgevangenen en een schending van de conventie van Genève, Wat het krijgstoneel zelf betreft, werden slechts plaatselijke en be perkte aanvallen gemeld, met ver dere luchtactie. 82 doden en 120 gewonden bij opstand in gevangenenkamp Op het eiland Pongam, in een kamp van Communistische krijgs gevangenen, zijn gevangenen an dermaal tot opstand gekomen. In het kamp worden er een 9.000 Com munisten gevangen gehouden. Een 3.600 hunner zouden nu aan. de op stand hebben deelgenomen, 't Be gon met de vorming van 'n beto ging, vervolgens op 't aannemen van 'n uitdagende houding en ten slotte begonnen de oproerigen de wachten te bekogelen met stenen en op hen aan te stormen. Scnoten in de lucht konden de gevangenen niet tot bedaring brengen, zodat op hen werd gevuurd. Aldus vielen on der de opstandelingen 82 doden en 120 gewonden, wijl twee bewakers werden gewond. Uit Seoel werd anderzijds verno men dat in Noord-Korea een ouder ling en een meisje van 25 jaar werden terechtgesteld onder de ogen van 100 soldaten, omdg.t de zoon en echtgenoot van de gefusil- jeerden uit het leger was gedeser teerd. Bey van Tunis weigerde Frans hervormingsplan, maar zou nieuwe onderhandelingen willen aanknopen. Nationalistische leiders geïnterneerd. Tunesië en Frans-Marokko blij ven zware moeilijkheden bieden aan de Fransen. Maandag jl. werd aldus eerst ge meld dat de Bey van Tunis beloofd had zijn zege"l van goedkeuring te hechten aan minstens twee decre ten van het Frans hervormingsplan, maar de beloofde bekrachtiging liep evenwel uit op een weigering. Even wel zou hij hebben verklaard bereid te zijn nieuwe onderhandelingen aan te knopen voor meer zelfbe stuur voor Tunesië. De Franse Resident-Generaal, Graaf de Hauteclocque, is na de weigering van de Bey onmiddellijk naar Parijs afgereisd, waar hij met de Franse Eerste-Minister, Hr Pi- nay, over de Tunesische kwestie heeft geconfereerd.. In Franse krin gen is men ten zeerste ontstemd over de weigering van de Bey. Zijn voorstel voor nieuwe onderhande lingen wordt er aanzien als een po ging om de Franse druk op een zij spoor te brengen. Stemmen in Frankrijk zijn dan ook reeds opge gaan om de Bey af be zetten en hem te vervangen. Te Casablanca, ln Frans-Marok ko, hebben Franse troepen hun ma chinegeweren gericht op de uitgan gen van een Moskee, waar de Mu- zulmannen zich verzameld hadden om te bidden. Men vreesde dat na de dienst onlusten zouden uitbre ken. Anderzijds werden nog een 30- tal Marokkaanse nationalistische leiders door de Fransen geïnter neerd, wijl nog een zuiveringsactie werd doorgevoerd. Te Rabat moest een betoging worden uiteengedreven. Anderzijds riep de Groot-Moefti van Egypte de Mohamedanen op tot de «heilige oorlog». De ondervraging te Casablanca van nationalistische leiders deed uitschijnen dat de opstootjes goed georganiseerd waren en dat de mui ters opdracht hadden gekregen zo veel mogelijk politiemannen te do den om zich meester te kunnen ma ken van hun wapens. Inlichtingscomité niet bestendig. Oostenrijk's vredesverdrag ter sprake. Door de voltallige U.N.O.-verga- dering werd o m. een resolutie goed gekeurd waarbij het Inlichtings comité zal worden behouden voor een nieuw termijn van 3 jaar, maar het werd niet bestendigd. Dit dank zij de vastberaden houding van België, Groot-Brittannië en Frank rijk. Naderhand werden evenwel nog andere beslissingen goedgekeurd In zake de niet-autonome gebieden, in zoverre dat de Belgische afgevaar digde verklaarde dat ziin land elk voorbehoud maakte voor het al ,dan niet naleven van wat bij de U.N.O. ter zake werd goedgekeurd. In de politieke commissie ander zijds werd een verrassende uit spraak geveld, nl. dat er geen ver tegenwoordiger van de Bey van Tu nis zou worden géhoord. Door zelfde Commissie werd an derzijds met 37 stemmen tegen 5 en bij 13 onthoudingen besloten de Oostenrijkse kwestie als eerste punt op de agenda te brengen. Deze be slissing werd getroffen niettegen staande Russische bezwaren. Ministerraad v an de E.O.E.S. Bijeenkomst van de N oord-Atlantische Raad. In de Franse -loofdstad werd op Vrijdag 12 Dec. jl Ministerraad gehouden van de E.O.E.S. (Euro pese Organisatie voor Economische Samenwerking). Minister Eden zat de conferentie voor. De Deense Minister van Buiten landse Zaken, Ole Björn Kraft, zat de conferentie voor en hield de openingsrede. Hij drong aan op een vereniging van de inspanningen van alle aangesloten landen, in een Doel was de bespreking van de geest van samenwerking en ver- economische wereldproblemen, het I draagzaamehid, zelfs bij het offer nemen van een overzicht van de j van enkele, souvereine rechten, ter toestand in elk aangesloten land en elkanders beveiliging en tot vesti- de maatregelen te nemen om ver- ging van de vrede. De Nato noem- betering te brengen in bepaalde de hij de hoeksteen van de vrede, sectoren. Heer Robert Schuman, Frans In het uitgebracht verslag werd Minister van-Buitenlandse Zaken, o.m. uitgestippeld dat België de verklaarde de toekomst met ver- economische bedrijvigheid en werk- I trouwen tegemoet te zien, maar gelegenheid zou moeten bevorderen vroeg steun voor de strijd door en licht zou moeten afwijken van j Frankrijk gevoerd tegen het Com- de voorzichtigheid inzake economie j munisme in China. Heer de Gispe en financie, dewelke dit land tot ri, Italiaanse Eerste-Minister, ver- nog toe heeft betoond. Verder werd zocht de aangesloten landen hun vastgesteld dat de inflatie over het actie te coördineren in de strijd te- algemeen in Europa is afgenomen, gen de binnenlandse vijand, het AD KRIJGT COMMAND^™ ink^dgdTELCL°SDZ°EE taalten Dezer dagen had eveneens te Pa- defensieplannen kon veroorloven en rijs een vergadering plaats van het dat zijn troepen nog pijnlijk te Militair Comité van de N.A.T.O. en zwak zijn om een massale Sovjet een bijeenkomst van de Noord-At- aanval te kunnen weren. Hij vroeg lantische Raad. i ook meer vliegvelden. In de schoot van het Militair Co- I Ter zitting van Dinsdag werd mité van de Nato werd een akkoord besloten Lord-Admiraal Mountbat- bereikt over het tot stand brengen ten, een Brit, aan te stellen tot van 98 divisies, maar er werd niet t bevelhebber in het Middellandse bepaald binnen welke termijn dit moet geschieden. Nog meerdere an dere militaire vraagstukken werden behandeld. Het Comité heeft meteen de ba lans opgemaakt van wat tot nog toe werd verwezenlijkt. Het heeft ongeveer 25 parate di visies ™eteld, zes Amerikaanse, vijf Britse, vijf Italiaanse, vijf Franse en twee Benelux-divisies, met daar bij Noorse, Canadese en Deense contingenten. De 25 andere divisies Zeegebied. Hierbij werd een sedert lang hangende moeilijkheid opge lost, daar de Amerikanen dit com mando opeisten. Tijdens de zitting van Woensdag heeft de NATO-raad twee resolu ties goedgekeurd. De eerste om de steun toe te zeggen van de At lantische regeringen aan Frankrijk om de strijd door dit laad gevoerd in Indo-China. De tweede om de noodzakelijkheid van de Europese Verdedigingsgemeenschap, West zijn mobillseerbaar, de ene in drie,Duitsland Inbegrepen, te bekrach- de andere in dertig dagen tijds. Het programma van Lissabon is dus niet helemaal uitgevoerd. Een tig en,. Wat betreft de Belgische bijdra ge tot de NATO werd van Belgl- teleurstelling is ook het uitblijven sche regeringszijde beklemtoond, van Duitse contingenten in Let Na-dat België bereid is tot ruimer ver- toleger. dedigingsprogramma over te gaan Maandag Jl. vergaderde vervol- I mits financiële en economische te- gens de Noord-Atlantische Raad. gemoetkomingen van de partners. Als protest tegen benoeming van Kardinaal Stepinac. De Regering van Maarschalk Ti to heeft Woensdagmorgen Jl. de diplomatieke betrekkingen met het Vatikaan verbroken, als protest tegen de benoeming van Mgr Ste pinac tot Kardinaal. Deze verbreking werd te Belgra do bekend gemaakt aan de waar- GROOT-BRITTANNIE CONFERENTIE VAN HET BRITSE GEMENEBEST Tien dagen lang hebben te Lon den zeven premiers en twee minis ters van Financiën van het Britse Gemenebesj; besprekingen gevoerd om de belangen van de Britse Com monwealth te behandelen en te coördineren. Het doei der conferen tie was de mogelijkheden te onder zoeken over een internationaal ak koord tussen crediteur- en debi- teurlanden, tot herstel van het evenwicht in de wereldeconomie. Op de conferentie werden de grondslagen gelegd van een nieuw (Zie vervolg hiernevens) nemende zaakgelastigde van de Apostolische Nuntiatuur in de Yougo-Slavische hoofdstad. Het schijnt wel dat Maarschalk Tito volledig uit zijn humeur is, gezien hij nu ook verklaarde niet op bezoek te gaan naar Engeland zo de helft van de Britten tegen dit bezoek bezwaren opperen. programma ter bevordering van de vrije handel. Hierbij werd om. voor zien: sparen van contanten ter in vestering hi grote nieuwe «ntwik- kelingsplannen, onderhandelingen tot het sluiten van nieuwe inter nationale grondstofovereenkomsten om de prijzen stabiel te maken, en het besluit te treffen om Amerika en West-Europa uit te nodigen tot medewerking aan een plan ter be vordering van wereldproductie en wereldhandel. Tot de omwisselbaarheid van het pond; werd evenwel niet besloten. Anderzijds werd de wenselijkheid geuit van een verhoging van da goudprijs.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7