Het Filmprobleem Op zoek naar de mooiste stem EQUIPE DIESEL TOOTAL; \)e 1ste Regelmatigheidskoers der Vlaamse Bergen voor Motorfietsen De OPEI KAPITAN geeft V al de voordelen van de Amerikaanse wagen verenigd met die van de Europese thans tegen de uitzonderlijk lage prijs van 99*750 N- 6 MOTORSPORT Guegen winnaar. - De Italiaan jndriezxi door onkans yatgescka- ;e!d. - Oubren. Frans cycSo-cross- kampioen, werd derde Losse Sporfnleuwsjes Veldlopen te Roeselare Het dodelijk verkeersongeval te Esen De goede faam van de OPEL KAPITAN is reeds lang gemaakt door duizenden enthousiaste gebruikers Het is een snelle, krachtige en robuuste wagen, die comfort paart aan uitstekende weg- en bochtvastheid Dit is een unieke gelegenheid alleen Opel biedt U voor een dergelijke prijs een gerenommeerde wagen van 13 pk met een moderne zescylinder motor Raadpleeg de Officiële Dealer voor een proefrit I 74500 Fr».! Officiële Dealers IEPER i C. MOTTRIE, Garage Moderne, Maloulaan 28-30 - TeL 149 VEURNE i GARAGE AMERY. De Pannestraat 31 - Tel. 310, Wilt II dat ik JVJWr melk geef M eer boter gee f l'l!OTI4TOI[ ISlllt MIJ Beigen gewend In antefootslng racstssf Rijsel een 33 Fr. - 42 Fr. - 59 Fr. jet was een uiterst zware proef. D opeengestapelde moeilijkheden ijlden nog lastiger in de morgen en wanneer de 20 km. lange ka ftan motorfietsers in de streek jn Mouvaux, Bondues, Le Ques- ,0y, Annentières zich door verijzel- i'splegelgladde banen moest been ban. Niettegenstaande dit, zijn och 32 aankomsten te Cassel ge- otserd, binnen de reglementaire :]d, op de 42 die te 9 u. aan de Gro- 3 Markt te Roubaix hun tuig in weging brachten. Dus is 't bewijs geleverd: de mo- irüets, en de lichtste klas nog wel, ■reest geen moeilijkheden, hoe waar en hoe talrijk ze ook mogen men. Het was onder ruime belangstel- ;ng, bijzonderlijk in de West- laamse westhoek dat deze eigen- ijldige initiatiefrijke proef door ding. Ben zaak was te betreuren: at onze Belgische industriëlen de uitdaging niet konden beantwoor den omdat onze nationale construc- tsiirs, door een triestig minderwaar, .jheidscomplex behept, weer uitke ken en de concurrentiemerken lie- rn begaan. Voor de Nederlanders werd de moyenne van 30 Km. veel boog geacht, hun motorfietsen ebben 30 Km. als topsnelheid op 'iet vlakke; dus onze bergjes ellen voor iets. Na deze beschouwingen kan het fr gerust af. De A.M.C. leper heeft iets gedurfd voor de publiciteit van It lichte motorfiets waaruit de bui tenlandse constructie groot nut kan ereften. Daar deze proef lnterna- lionaal was, met F.Ï.M. tijdopne mers, mag er met de uitslagen en tijden gewerkt worden wat reeds ei het Brussels moto-salon zal te ?ien zlin. Zo heeft de A.M.C. leper dia zo hard ijvert voor ons toerisme ,'iar de Westvlaamse Bergen, weer sen mooie slag thuisgehaald. Zo writ er in de Franse en Italiaanse swrtpers deze week weer duchtig «er de Flandres geschreven en «eer aan duizenden geleerd dat S9 streek wat moois is. (De proef ;rd gelanceerd door het machtige ,'srijse sportblad «I/Equipe»). Deze regelmatigheidskoers ver- 'rok te Roubaix. 160 Km. moesten .feelegd aan een gemiddelde van Km. in het uur. Te leper werd •reen 500 m. snelheidskoers verre- rlen, staande vertrek en staande iiMomst. Deze 500 m. werd gewon- im door de Fransman Pillot in 32". )a met een gemiddelde van 56,2 In. per uur, wat laat veronderstel- parabolisch te bewijzen, dat 'Hot tijdens de 500 m. koers een «nelheid deed van 80 Km. per u. sllitello en Endriezzi, twee favo- ■itten, hebben de laatste kilometers 'ma kansen verspeeld door te rap s rijden, daar ze in een geheime iaancontrole aan snelheden van 55-70 Km. betrapt werden. De twee dames deelneemsters wa- i Mevr. Degryse uit Tourcoing Mei. Michel uit Nogent, die zich tor de modder op de Kemmelberg a de koude en de ij zei niet Heten itahrikken. Uit naam van de deelnemers be- anken de inrichters (de N.C.M.F. a de Motoclub van leper) al de Meentebesturen, douanes, het de partement van Bruggen en Wegen 4 De Wervifczaan Pillaert, optre dend bij Oercle Brugge, brak ieh de schouder tijdens de match der reservem Clercle Brugge Da- 1 iag Leuven. 4 Er is prake van dat Karei Sys op 17 Januari te Roeselare zou wkeen. Men spreekt van de En- wlsman Reg Andrews als tegen- sttwer. Van een titelgevecht tegen Neuhaus op 31 J&nualrl zou alreeds Wen sprake meer zijn. 4 Jan Sneyers, voor het eerst als pluimgewicht qptredend, sloeg t Luik de Fransman Forni afge tekend op punten. 4 Cyriel Delannoit zal een nieuwe boksvergunning bekomen. Drie tokters verklaarden dat hij volle- herzet is. Delannoit is thans Jaar oud en is er op belust een »eede loopbaan als bokser te be tonen. 4 Marcel Bidot, die verleden Jaar technisch leider was van de ^anse ploeg ln de Ronde van 'fankrijk, zal toekomend jaar de JfJfde functie waarnemen,. Ook in Je Ronde van Italië zal hij de ^barrse ploeg aanvoeren. 4 In de B.V.B.-krhigen ls er spra ke van, opnieuw een oefen- feester aam te werven die zich uit etend met onze vertegenwoordi gende elftallen zou Inlaten. Hij m ook. gedurende de competitie, J9 speurtocht gaan naar bruikbaar talent. en de agenten en clubkommissaris- sen voor hun stipte en zeer hoog geschatte medewerking en perfecte ordedienst. Toekomend jaar gaat de tweede winterproef door op 13 December 1953 en zal open zijn voor alle mo torcategorieën van de 50 cc. af. ai over de 500 cc. moto tot de auto's toe. De koers zal een dag en een nacht duren, een soort 24 uren... en met meer echte koersen op ver scheidene baanvakken om de sport gebeurtenis in de hoogste mate voor het publiek aantrekkelijk te maken. Intussen begint de A.M.C. leper te timmeren aan de internationale cross van de Kemmelberg (inge schreven op het F.I.M.-kalender) die zal plaats vinden op 29 Maart 1953. Uitslagen van eerste winterrit Regehnatigheidsproef voor brom fietsen der Vlaamse Bergen. 1. Guegen Y.; 2. Voreux; 3. Oubron; 4. Pascaud; 5. Pillot: 6. Buz; 7. Morphyre; 8. Philippe: 9. Lajon; 10. Fletcher; 20. Bombeeck (1* Belg). HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 20 Dee. 1952 Blz. 9, De oefencross van A. V. Roesela re gaf volgende uitslagen: Kadetten 950 m.: 1. Van Elslan- der Robert, In 3'41"2/5; 2. Vermant Urbain; 3. Walleghem Wilfried. Scholieren 2.850 m.: I. Sinnesael Daniel, 12'4/5; 2. Desmet Valeer; 3. Verberckt Erie; 4. Saelen René; 5. Borry Germain. Juniors 5.700 m.: 1. Walleghem Jozef, 26'38"; 2. Snoeck Paul; 3. Cappelle Luclen. Seniors 7.600 m.: 1. Leoen Jan, 36'21" 2/5; K. Bagheln en Schepers opgegeven. s i iTi a /li J.' Burgerlijke partijen bekomen samen 989.000 fr. Vóór een 14-tal dagen deelden we de strafrechterlijke uitspraak mede van het dodelijk verkeers ongeval op 12 Oogst jl. te Esen en waarbij de twee militairen Ro ger Clapuyt, uit Moen, en Soetens Gabriël, uit Heestert, op de slag gedood werden. Rond middernacht keerden beide soldaten per moto naar hun kantonnement te Lom- bardsijde terug en botsten op de onverlichte stilstaande autocamion van Desaever. Nadat Delanghe vastgesteld had dat beide mili tairen op slag gedood werden, reed hij weg en het was slechts na talrijke onderhoren en onder zoeken dat hij bekentenissen af legde. Hij werd dan ook door de Rechtbank van Veurne verwezen tot zeven maand gevangenisstraf en 3.000 fr. boete, met onmiddel lijke aanhouding. Thans heeft de Rechtbank uitspraak gedaan op burgerlijk gebied. De Wed. Cla puyt Roger, Vanoverberghe Deni- se, uit Moen, vorderde een schade vergoeding van 1 millioen 48.000 frank. De moeder van Clapuyt, de genaamde Vanhoutte Elisa, wed. Clapuyt Maurice, uit Zwevegem, vroeg 110.000 fr., terwijl Soetens Camilie, uit Heestert, vader van Gabriël, ln persoonlijke naam en ln naam van zijn echtgenote 589.000 fr. vorderde. Verder eisten de broeders van Soetens samen 130.000 frank. Volgende bedragen werden toe gekend: 722.000 fr. aan de Wed. Clapuyt; 40.000 fr. aan de moeder Clapuyt; 223.000 fr. aan Soetens Camilie, en aan ieder broeder van Soetens Gabriël, 1.000 fr. scha devergoeding wegens vervroegde rouwkosten. Daarmede is deze zaak beëindigd. Voor hen, die voor hem Zaken of genoegen een lichtere wagen pre fereren de 4-cyl. OPEL OLYMPIA Is thans verkrijgbaar voor slechts GENERAL MOTORS CONTINENTAL Naamloze Vennootschap ANTWERPEN Week na week groeit het sukses van onze grote nationale zangwed strijd, ingericht door het geïllus treerd weekblad Ons Volk het water Apollinaris en de Vrien denkring van Radio Luxemburg. De zalen waar de wedstrijden plaats grijpen, lopen, ondanks het ongunstig weder, bomvol. Het aantal inschrijvingen van deelnemers aan de crochet over treft altijd het aantal dat kan toe gelaten worden. In Westvlaande- ren vooral zijn wij verplicht meer dere ziftingsavonden te beleggen om aan de talrijke deelnemers van zangwedstrijd een kans tot deel neming te geven. Het aantal prijzen verhoogt ten andere nog steeds! In VLAMERTINGE werden de deelnemers als volgt geklasseerd op 7 December: 1. John Caïn, Vlamertinge, met «Te Jong»; 2. Laroye Marcelle, Vlamertinge, met «Als Moeder Jarig ls»; 3. Baert Olivier, Nieuwpoort, met «Napolitaans Visserslied»; 4. Gantols Paul, Poperinge, met «Goudblonde Haren»; 5. Verslype Yvette, Vlamertinge, met «Mama»; 6. Pieters Michel, Langemark, met Als jij van mij houdt 7. Denaegel Anny, Mesen, met «Sluizen van IJmuiden»; 8. Lemey Henriette, leper, met «Napolitaans Visserslied»; 9. Kesteman Jozef, Poperinge, met Het Schipperskwartier». Liefhebbers, laat u onverwijld inschrijven voor een ziftingswed- strijd in uw provincie. Uw in schrijving kunt u sturen aan de burelen van Ons Volk Em. Jacqmainlaan 127, Brussel, ofwel bij het Benelux Theaterbureau, Marktstraat 80, Brussel. Enkele maanden geleden trad te Mulheim een slagersdochter ln het huwelijk met Prins Georg Thlma van Saksen, kleinzoon van de laatste ko- nig van Saksen, Frederic August. Het huwelijk is thans een mislukking gebleken en de prins werd naar een kliniek overgebracht, als morphlno- maan, om er een desintoxicatie te ondergaan. Volgens Radio Moskou heeft een Rus een camera uitgevonden, welke ln een menselijke maag kan worden gebracht en waarmede dan, in kleur foto's, de binnenkant van de maag kan worden opgenomen op de gevoe lige plaat, bij 12 opnamen. Een transportvliegtuig van de Chinese Nationalisten is nabij Taipeh tegen een heuvel gevlogen. Men be treurt hierbij 31 doden. In Nederland zal het houden van een televisietoestel 400 fr. kosten per jaar. In de Senaat werden filmopna men genomen van een Senaatszitting om te worden Ingeschakeld ln een film over het ontstaan van een wet en bestemd voor de opvoeding ln scholen, leger, enz. In de stoomfabrieken te Chalk River, Canada, ontsnapte een atoom wolk door een smalle reet van een atoomzuil. De radio-actieve wolk was heel gevaarlijk voor al wie in de na bijheid vertoefde, zodat bevolen werd aan gans het personeel de fabriek te ontruimen. De fabriek zal voor een 3-tal weken gesloten blijven. VERGELIJK HET RESULTAAT 91poji van het Succes is in Uw bereik. Qrtaar stel vooral niet langer uit PROTECTOR VOEDERS - 222 B.rminshamsTRAAT BRUSSEL (Vervolg ran 1' blad) uitbaters de moed zouden hebben onderaan het contract dat hun wordt voorgesteld, te vermelden dat het akkoord eenvoudig vernie tigd is wanneer een der voor te stellen filmen door de Katholieke Selectiecommissie ongunstig zou worden beoordeeld. In aansluiting hiermee, kunnen wij de zaaluitbaters er niet genoeg toe aanzetten hun programma's te laten opmaken door de Katholieke Filmcentrale, waarin wij ons ver trouwen hernieuwen. Indien alle christelijke bestuurders van cine ma's wilden blijk geven van tucht, dan zouden zij een beslissende in vloed kunnen uitoefenen op het ge halte van hun voorstellingen. Het 'weze ons ten slotte veroor loofd aan de zaaluitbaters te vra gen dat zij waakzaam zouden zijn In het gebruik van plakbrieven en lanceerbandendeze zijn dikwijls slechts bedrog en lokaas op onzede lijkheid. Niemand mag reklaam maken door op do lagere Instincten van het publiek te steunen. Wij herinneren er de dagbladen aan, dat zij niet mogen bijdragen tot het succes van een schadelijke film door er publiciteit voor op te nemen. De filmkritieken mogen nooit nalaten naast de artistieke beschouwingen rekening te houden met de moraal. HET PUBLIEK Deze dwingende plicht betreffen de de filmverdeling, de zaaluitba ting en de publiciteit in de dag bladen zou gemakkelijk te ver vullen zijn, indien de overgrote massa cinemabezoekers voor het merendeel christenen meer zijn eisen stelde. Eens dat de twee millioen toeschouwers er zul len toe beslissen een verdorven film, die in ons land wordt ver toond, niet te gaan zien, zullen zij die flim spoedig zien verdwijnen, en er is weinig kans dat andere fil men van zulk droevig gehalte nog het land binnenkomen. Bezoekers van onze donkere za len», Indien gij toch u,w macht kendet! Het publiek kan door ziln aanwe zigheid of door afwezigheid de ver deling van filmen volledig beïn vloeden. Want een film ls een kos telijk werk; zij slorpt een zo groot kapitaal op dat, om financieel geen verliezen te lijden, geen enkel aan zienlijk deel van de kliënteel mag verloren worden. Ziedaar waarom wij u, bij het aanbreken van de winterfeesten, volgende bepaalde richtlijnen ver strekken; 1) Gij moogt naar geen cinema gaan'zonder vooraf eerst inlichtin gen te hebben genomen over de morele zowel als over de artistie ke waarde van een film. Talrijke dag- en weekbladen, parochiebladen en plakbrieven van de Cinemaselec- tie zullen deze zedelijke kwoteringen aanduiden: zij zijn met de grootste zorg door de Selectiecommissie op gesteld; gij moet er uw vertrouwen aan schenken. En laat uw hoog moed niet spreken door te zeggen: die beoordelingen zijn niet voor mijofwel iedereen spreekt van die film, Ik moet haar zien». Neen, wij verklaren het nadrukkelijk: een christen, die een af te ra den of te mijdenfilm gaat zien, stelt zichzelf bijna altijd bloot aan 'n zwaar zedelijk gevaar, ver oorzaakt dikwijls een hatelijke er gernis en maakt zich plichiig aan medewerking aan het kwade. Het geld besteed om een dergelijke film te gaan zien, zal dienen om er an dere, misschien nog schadelijker, te vervaardigen. 2) Evenzeer als gij uw filmen kiest, moet gij uw zalen kiezer. Waar er zogenaamde familiezalen bestaan, zult gij daar bij voorkeur naartoe gaan: door het toezicht dat er wordt uitgeoefend bij de ingang en op de houding van de toeschou wers door de samenstelling van heel hun programma, bieden zij betere zedelijke waarborgen. Het spreekt vanzelf dat de chris tenen nooit door hun aanwezigheid de gelukkig weinig talrijke zalen mogen aanmoedigen, die zich wel overwogen gespecialiseerd hebben in onzedelijke vertoningen. 3) Wij dringen er ook op aan op dat het publiek zou aanvaarden een cinematographische vorming te ontvangen. Met het oog daarop hebben wil de Katholieke Filmliga gemachtigd de opvoeding van de jeugd en de volwassenen te verzor gen, het ontstaan of de ontwikke ling van filmclubs of filmforums te bevorderen of ze zelf te organise ren. Deze zullen aan het publiek Een hevige aanrijding deed zich Maandagavond voor op de baan Rijsel-Roubaix tussen de bestelwa gen van Albert Lamblin uit Waas ten en de personenwagen van Coorman. Deze laatste werd vrij ernstig ge wond, ook de bestuurder van de Belgische wagen en drie der inzit tenden nl. de hh. Georges Pounaert uit Walsten. Julien Vervisch en Omer Verkindt uit Wijtschate. dienden ter vernleging naar een ziekenhuis overgebracht. Later kon den ze naar hun woning terugge bracht woi-den. Uit het onderzoek is gebleken dat het ongeval te wij ten is aan de IJzel. dat gewoonlijk op filmgebied to passief la, leren op te treden en zich een oordeel te vormen zowel op artistiek als op moreel gebied. LET OP UW KINDEREN 4) Ouders, wij smeken er u om, zendt uw kinderen slechts zelden naar de cinema. Tal van onderzoe ken hebben de schadelijke invloed uitgewezen die de flim uitoefent op deze weerloze zielen. Gaat zowel de filmen als de zalen na, waar uw kinderen naartoe gaan, en het ge zelschap dat zij er ontmoeten. In dit opzicht houden wij eraan da actie aan te moedigen die in de on derwijsinstellingen wordt ontplooid om de smaak der Jongeren te vor men en die gekend is onder de be naming Centrale dienst voor on derwijs- en cultuurfllm (CEDOC). Wij verheugen ons erom dat deze dienst, in overleg met de hoger in stanties van de cinemacorporatie, de productie en de verdeling van kinderfllmen bevordert. 6) Ten einde door een duidelijk gebaar uw wil uit te drukken om de culturele en morele hernieuwing van de film te steunen, zult gij niet weifelen u aan te sluiten bij de Katholieke Filmliga, die de zware taak heeft onze doelstellingen te verwezenlijken. Daarom vragen wij u het formulier te ondertekenen, dat heden wordt uitgedeeld en dat geldt als aansluiting. Evenzeer wen sen wij dat ln groten getal de ver bintenis zou worden aangegaan om nooit meer een film te gaan zien die door de keuring als te mij den of «af te radenwerd be stempeld. Deze wenk is verplich tend voor onze onderwijsinstellin gen en onze Katholieke Actiewer- ken. Ziedaar, Zeer Beminde Broeders, de dringende richtlijnen die wij moeten verstrekken. Het is echter tevergeefs dat de mensen zich in spannen wanneer God Zijn genade niet verleent om hun pogingen vruchtbaar te maken. Daarom vra gen wij u, alvorens te eindigen, dat gij uw gebeden met de onze zoudt verenigen opdat de cinema, deze wonderlijke uitvinding van het menselijk vernuft, In plaats van de gedachten te vertroebelen en de zeden te bederven, zou mogen bij dragen tot de glorie van de Schep per. Moge de Almachtige, door de voorspraak van de Heiligen waar van de film de deugden heeft ge huldigd, een overvloed verwekken: van voortbrengers die scena rio's samenstellen, over onderwer pen die niet alleen weldoend maai bovendien christelijk zijn; van spelers die, in het vervul len van hun rol, hun volle kunst en gans hun geweten leggen; van filmverdelers en zaaluit- baters die bezorgd zijn om de dege lijkheid van hun voorstellingen en om de houding van het publiek; van toeschouwers die veel eisend en tuchtvol zijn ln de keuze van hun filmen; van filmkunst ten slotte die ln onze wereld een bron weze van waarheid en schoonheid, een kiem van zuiverheid, een onderpand van vrede onder alle volkeren. Deze Herderlijke Brief werd voor gelezen in alle parochiekerken en openbare kapellen van onze Bis dommen, onder al de Missen, op Zondag 14 December 1952. Gegeven te Mechelen, op 4 De cember 1952. t J. E. Kard. van Roey, aartsbis schop van Mechelen. f Ludovicus-Josephus, Bisschop van Luik. t Andreas-Maria, Bisschop van Na men. t Carolus-Justinus, Bisschop van Gent. t Carolus-Maria, Bisschop van Doornik. t Aemilius-Josephus, Bissahop van Brugge. das, Mijnheer Verschillende prijzen Voor jongens 29 Fr. en 37 Fr. TOOTAL, VAN MAERLANTSTR. 14, BRUSSEL 4. MENGELWERK HET WEKEl'JHS NIEUWS Dat is waar, moeder, en vodden en benen opkopen is ook een eerlijke stiel. Daarbij, dat zal Leon zo'n beetje overal rondbrengen. Ja, zuchtte moeder Fauvart, spijtig dat die zadel zo verre versleten is, ne mens heeft daar meer onkosten aan dan het weerd ls, jammerde de vrouw. Straks komt Leon thuis en hij zal zich weer kwaad maken als zijn tuig niet in orde is om er morgen mee op de baan te trekken. Doe u maar niet te veel moeite om dat oud stuk te herstellen,, kwam Pollet er tussen, 'k weet nog ergens een allerbest ïadel liggen die door zijn eigenaar toch niet meer gebruikt wordt. Als ik dat eens Schoon vraag, dan krijg ik hem gratis voor hiks en doe ik hem u cadeau. Wat? Cadeau? Een nieuw zadel? Als gij het niet graag voor niets krijgt, moog.t gij betalen, 'k zal u een za del doen brengen en ge moet dan maar zelf zeggen wat hij u waard is. Rond 1 uur deze nacht doe ik er mijn broer mee naar hier komen. Blijf op tot hij hier is. e Toen Abel terug thuis kwam. vond hij er August die zich bij het vuur te warmen zat. Maart is wel bijna de hoek om. maar dc kachel doet nog deugd hé broer, be groette Abel hem. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden. Als er tenminste kolen zijn om te stoken kan het geen kwaad dat de Winter wat langer duurt, 't Wordt hoog tijd, Abel, dat er geld binnen komt, want thuis lig gen de muizen versteven van de koude. Is 't weer dat? Dan wordt het hoog tijd dat wij wat geld verdienen. Wij mo gen de zaken niet laten slabakken. Als ge wilt, trekken wij er deze nacht op uit. Gaat ge mee? Als er iets te verdienen ls, ben ik uw man. Veel zal er niet cp te rapen zijn met de zaak die ik in het oog heb, maar de opbrengst wil ik deze keer helemaal voor u alleen laten, als het de moeite niet waard is om te delen, 'k Wil alleen een plezier doen aan moeder Fauvart en haar een paardenzadel aan de hand doen. Gij weet dat die mensen, vooral haar zoon Leon, ons veel diensten kunnen bewijzen. Leen is een rappe kerel die goede ogen in de kop heeft. Wij moeten er een nuttig lid voor de bende van maken. Terwijl Abel en August verder aan het overleggen waren had Julienne wat avond eten gereed gezet. August zat mee aan tafel eii bleef daarna nog wat over onver schillige zaken praten tot Abel rond 10 uur besloot dat het tijd werd om voort te gaan. 't Zal daar gauw afgelopen zijn, Ju lienne. juist maar een wandeling naar Merville. Kruip maar in uw bed en slaap. Met hoe minder volk vandaag, hoe beter. Door de donkere nacht trokken Abel en August naar Merville. Zij hoefden zich voor niets of niemand te zwichten, want de straten lagen verlaten. Bij de ingang van het dorp hielden zij stil bij de doening van Marchand, een herbergier die de naam had er warm ln te zitten. Abel deed teken aan August bij de poort te blijven staan. Hijzelf hief voorzichtig de klink op en duwde de poort open. Eens op de binnenkoer wipte hij de paarden stal binnen. Hier haalde hij zijn dievenlantaarn bo ven en in de smalle streep licht ontwaar de hij tegen de muur de paardenzadel die hij zocht. Plots werd hij opgeschrikt door een snuivend paard dat de vreemde be zoeker ontwaarde. Ho, vos, slaap maar voort, mompelde Abel tussen de tanden, de baas zal u wel een nieuwe zadel kopen. Hij heeft toch geld genoeg. In een oogwenk was Abel terug buiten, vertrok weer langs de poort en beduidde August met een wenk clat het werk gedaan was. Draag deze zadel vanavond nog naar de weduwe Fauvart, gebood hij aan August. Gij moogt er haar voor vragen wat gij wilt en het geld voor u houden, maar ik denk dat 5 frank wel genoeg zal zijn. Die mensen hebben het ook niet te breed. August keek zijn broer verwonderd aan, alsof hij vragen wilde of dat nu wel de moeite was zo'n wandelin0 te doen. Met kleinigheden moeten wij de Fau- vart's aan onze bende vastbinden. Voor dat kleine plezier dat wij hen vandaag doen, zullen zij ons later niets durven weigeren als wij hen niodig hebben, Nog dezelfde avond stond August Pollet aan het huis van moeder Fauvart. Het vrouwtje was opgebleven zoals Abel haar gevraagd had. Met verwonderde ogen keek zij naar het prachtig getuig dat versierd was met koperen nagels en graag betaalde zij de 5 frank die August haar vroeg, 's Anderendaags was Leon Fauvart druk in de weer om voorzichtig de koperen nagels te verwijderen en door andere te vervangen. Hij vreesde dat hij anders wel eens ln de plaats van Pollet kon gesnapt worden en in de bak vliegen. De eigenaar van de zadel woonde zeker ergens ln het ronde. Twee dagen na deze diefstal kwam Abel Pollet 's avonds bij de Fauvart's binnen. Heeft August de boodschap gedaan, moeder? Ja, en. wel bedankt boor, ge moet maar spreken als ge ons nodig hebt. Dat zal wel op tijd en stond gebeu ren, maar voor 't ogenblik moet ik wat voorzichtiger zijn. ALs ik u of Leon nodig heb zal Ik wel komen, want er zal binnen kort zeker het een en het ander moeten te gelde gemaakt worden van hetgeen ik bij mijn klanten kan vinden. Het naderen van de Zomer deed Abel Pollet naar werk uitzien, al was het maar om bij de mensen de Indruk te verwekken dat hij met eerlijk werk zijn brood ver diende, en hij trok naar Estaires, een' dorp gelegen langs de grote baan van Belle naar Bethune. Bij de herbergier Gruson, die tevens veel land in gebruik had dat hij bewerkte, vond hij werkgelegenheid. De werklust van Abel stond echter op geen hoog peil en na drie maanden vond Gruson bet al welletjes, zodat Pollet buiten vloog. De rover had echter genoeg onder vinding opgedaan om te weten dat er bij Gruson iets te verdienen viel en hij be sloot er in October terug naar toe te gaan, maar deze keer 's nachts. Ondertussen had Abel ondervonden dat zijn schoonzuster, Angèle Platteel, die toen nog ongehuwd was, er niet voor terug schrok, om hem en zijn broer op hun nachtelijke tochten te vergezellen. Om geen argwaan te wekken, want de Pollet's werden goed in het oog gehouden n,a verschillende kleine diefstallen in de omgeving, ging Angèle Platteel August ver wittigen toen Abel besloot op 8 October bij Gruson een slag te slaan. Het drietal vertrok samen naar Estaires waar zij rond middernacht bij de herberg Gruson aankwamen. Abel Pollet had zelf, korte tijd vóór hij zijn dienst bij Gruson verliet, het schuif- slot vernield dat aan de binnenkant van de Ingangspoort van de koer was aangebracht. Het was toen zogezegd per ongeval ge beurd. Gruson wist zelf niet hoe het ge komen was en had er zeker niet aan ge dacht het slot te doen herstellen. De dieven hadden het dus gemakkelijk en kwamen zonder moeilijkheden op de binnenkoer waar zij Angèle Platteel op wacht lieten staan. Ondertussen verschaf ten Abel en August zich toegang tot de kelder waar zij een goede voorraad van eetwaren, boter, vlees en hazepastei konden in beslag nemen. Alles had hoop en al een kwartiertje ge duurd en ongemerkt konden de dieven weggeraken. Samen trokken zij terug -naar Oud-Berkijn waar in de woning van Abel de buit gedeeld werd. Rond die tijd hadden zij nog verschil lende kleine diefstallen gepleegd, maar Abel en August ondervonden dat zij ook meer en meer verdacht werden. Een paar maal hadden zij gendarmen thuis gekregen die echter nooit bewijzen konden ont dekken. In November van dat Jaar veranderden CLINE POLLET (Zuster van Abel) dan ook belde Pollet's van woonst. Abel liet zijn vrouw en kinderen te Oud-Berkijn achter en trok naar Caestre waar hij zijn intrek nam bij zekere Catharina Vanhille. August Pollet, die zich twee jaar voordien reeds te Vleteren gevestigd had, besloot ook verderop te trekken en vestigde zich te Godewaersvelde. Meteen had Abel een nieuwe medewerk ster voor zijn bende ontdekt, want Catha rina Vanhille zou van dan af als verheel ster optreden en veel gestolen goed aan de man brengen. De bende trok immers van de ene hof stede naar de andere om er te stelen. Alles kon hun dienen en de verheelsters hadden de handen vol om het gestolene te verkopen. Diefstallen waren meestal winterwerk en in de Zomer van 1899 trok Abel er weer op uit om werk te zoeken bij een land bouwer. Deze keer belandde hij bij land bouwer Ducater te Merville. Op dezelfde hofstede keerde hij terug ln de nacht van 24 op 25 November van datzelfde Jaar. August en Abel trokken er alleen op uit. De landbouwers van de streek waren het echter al wat wijzer geworden door al de diefstallen die in de streek gepleegd wer den en Ducater had zelfs de vensters van zijn woning stevig gebarricadeerd zodat het voor beide Pollet's een moeilijke zaak werd. Door het hekken van de hof geraakten de dieven gemakkelijk op de binnenkoer, maar stonden nu voor een stevig gesloten woning. Eén enkel venster alleen met lich te traliedraad afgesloten, maakte uitzonde ring op al de andere ramen, die goed af gesloten waren, maar het was tamelijk hoog gelegen. Abel wist raad. Hij klom op de schouders van August die tegen de muur had post gevat en slaagde erin met een flinke ruk de traliedraad weg te rukken. De ruit breken was maar kinderspel en in een oogwenk had Abel zich maar binnen gewerkt. Daar hij de woning goed kende was hij langs binnen dadelijk terug bij de voordeur die hij ontgrendelde om zijn broer August binnen te laten. (Wordt vervolgd)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9