VOOR POPERINGE EN IEPER Gelukkig en Zalig Nieuwjaar fize ipÉlmÉrl Orientales Ecclesice Beste Lezer, CHARLES E. WILSON 16 1953 Wielerminnend Roeselare feestte zijn verdienstelijke en graag geziene sportfiguur ya[eer Ollivier Aanklacht tegen kerkvervolging in kommunistische landen öe nieuwe Minister van Defensie der Verenigde Staten Pauselijke Encycliek bij het Jaareinde Als de klok slaat te middernacht... KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS JANUARI 3 Frank 1953 Huwelijk van prinses Josephine- Charlotte op 9 April 1953 te Luxemburg Lekvrije barsd die buitenband everbodig maaki lEen sympathieke hulde van groots formaat 714 DODEN TIJDENS KERSTVERLOF IN DE VER. STATEN Drie soldaten onder één dak Nieuwe muntstuk ken ¥®re 50 ceretiem ire ©mloop De zaak vare de goucüere sokken nog niet tere einde PèWnge Tel. 9. en REDACTIE: Gaathulsstr. 19. Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever; J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS ONZE 3 UITGAVEN t POPERINGE en IEPER Xmet Wervik en randgemeenten). ROESELARY (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK .(Veurne-Nleuwpoort-Diksmulde en randgemeenten) 49* JAAR. N' 1. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 136 fr. Andere landen 4 fr. p. weck EEN Jaar te weg; niemand hield het tegen. Er ls een nieuw Jaar! Ge moest er niet achter zoeken, het... presenteert zich self. Dat alles gaat van zelf, automatisch,. Ge ziet hoe niet wij met de tijd, maar de tijd met ons speelt; het spel van komen en gaan. Zalig Nieuwjaar! Die jaarwende is toch een ge beurtenis. Een hagelblank blad krijgen we in onze handen en ieder van ons volk zal het vol schrijven. We zijn gewoon die Nieuwjaardag te vieren; gewoon mekaar te begroeten met dat oud, in-Vlaams Zalig Nieuwjaar Daarmee begroeten de kleinen Vader en Moeder; daarmee be groeten de ouderen vader en moe der. Dan brengen zij die 't ouder lijk huis ontgroeiden en een eigen gezin bouwden, hun eigen «klei nen» mee bij de grootouders. Zeg maar bij... Peter en Meter. Alle grootvaders en grootmoeders im- mers heten bij ons Peter en Me ter; dat horen zij ook liefst want de doopvont... smet! Ik hoorde een enkele keer een. kleine guit Opa zeggen tegen... Peter, maar Peter was voor dat woord... doof! Hij was... Peter! Daarmee begroeten zusters en broers mekaar. Dat is de fami liedag. Wilt ge weten hoe nouw een familie aaneensluit, kijk dan hoe breed de deuren open staan van 't ouderlijk huis op Nieuwjaar. Er zijn, Goddank, nog vele zulke families in Vlaanderen en er zijn nog vele grootmoeders die verdolen in de voornamen van hun kinders, kleinkinders en achterkleinkinders. Patriarchale families? Zeker, maar ook... schone families. Voor die is Nieuwjaardag een gebeurte nis. De kleinen vergeten die dag niet en Peter en Meter? Zalige dag voor hen; dan mag het kleingeld al eens huilen, zij leven in die bende, zij gevoelen zo diep en zo preus dat zij, de ouden van da- gt.n... voortleven in de grote ben de; dan hebben die nieuwjaar- wensen van de stamelende kleintjes zin,,, dan hebben de kleine Nieuw jaar-geschenken zin... daar is het zalig Nieuwjaar! Vrienden wensen mekaar Za lig Nieuwjaar» naar oud Vlaams gebruik. «Gelukkig en Zalig Nieuwjaar Daarmede bedoelen we zo veel, dat we 't veelal niet begrijpen. We weten immers maar te goed dat het in 't nieuwe jaar zal toegaan zoals ln al de voorbije, versleten Jaren. Er zullen dagen zijn van re gen en wind, van koude en hitte, we kunnen immers de natuur niet veranderen. We weten dat er da gen zullen zijn van rouw, van ziek te, van verveling, van tegenslag, evengoed als dagen van vreugde en blijdschap, dagen van zegen. Ook daaraan kunnen wij niets veran deren. Maar wij stoven het niet af met Beste wensen of van de bonne année Dat klinkt als een ijdele ton. Dat is tabakrook; die hangt er nog niet heel of is reeds verdwenen! Dat nieuwjaren komt in de mode bij hen die liever dat «zalig» achterwege laten. Die... schijnen althans te begrijpen dat wij iets anders bedoelen met onze oud-c h r i s t e 1 i j k e, oud-Vlaamse wens. Dat is immers de hertewens van wie 't goed meent met vrien den en kennissen, met alle men sen; dat is immers een uiting van christelijke naastenliefde. Voor al len is de toekomst een vreemd ding, een raadsel, maar geluk kan elders liggen dan in voorspoed, weelde, rijkdom en moderne nieu wigheden. Geluk is ook een vreemd ding, dat helemaal van binnen zit, zich schuil houdt, niet zo veel af hangt van al wat uiterlijk schoon is of blinkt; veel meer afhangt van uw... geweten. Wie geen schuld draagt kan ook in zware dagen nog gelukkig zijn. En we voegen er dat woordje zaligbij. Maar dat woordje is èn weegt als goud. Want alles komt ten slotte daarop neer en daarop uit. Dat is de ware rijk dom, de ware schat, die ge niet bergen moet of wegstoppen in een brandkast of in een of ander kluis van een bank, maar die ge binnen U draagt en waar niemand iets van ziet, ook niet met X-stralen!... Zalig! Korte wens, grote en diepe be tekenis! Maar we moeten het wil len begrijpen. En we moeten me nen wat we zeggen. Dan eerst be wijzen we een dienst wanneer we aldus Nieuwjaar wensen. Een Zalig Nieuwjaar wens ik dan aan al de lezers van Het Wekelijks NieuwsDat wens ik diepgemeend, zij zijn immers, waar ze ook zitten mogen, vrienden en kennissen, misschien reeds van ja ren ver. Vreemden met wie ik we kelijks een kouterke sla, een ge moedelijk kouterkenaar oude Vlaamse gewoonte. Het zij voor hen allen een zalig jaar. Dat kun nen wij, hoe gemeend ook, slechts wensen, maar dan gaan onze ge dachten ook naar Kern die alleen onze wensen kan verwezenlijken. ...Zalig Nieuwjaar! PÊ VLAMYNCK. De Oppermaarschalk van het Hof deelt mede: het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Josephine-Charlotte met Zijn Koninklijke Hoogheid Jan van Lu xemburg zal op 9 April 1953 te Lu xemburg plaats hebben. Van heden af zullen de protocol diensten zich beijveren om de hu welijksplechtigheden definitief vast te stellen. De huwelijksmis zal in de O. L. Vrouwkathedraal te Luxemburg gecelebreerd worden door de Bis schop van Luxemburg. Waarschijnlijk zal de huwelijks zegen gegeven worden door Mgr Cento, apostolisch nuntius, geac crediteerd bij het Groothertogelijk Hof. wordt deze week aan ons blad toegevoegd, leder een kijlce dus goed na of hij, bij het ter hand besteld krijgen van ons blad, ook onze WANDKALENDER 1953 toebedeeld krijgt. Kan op elke standardvelg gebruikt worden. Een Franse fabriek van banden en kunstrubberwaren heeft thans een band zonder binnenband, die zij ais vrijwel lekvrij beschouwt, op de markt gebracht. Deze band is vervaardigd van zeer harde rayonne. De binnen wand is bekleed met een product, dat hoofdzakelijk bestaat uit niet gevulcaniseerde butyl (kunstrub ber). Dit product heeft, aldus ge bruikt, de eigenschap de eventuele gaten in de wand dadelijk auto matisch te stoppen. Het ventiel is rechtstreeks op de band en de velg bevestigd. Deze band kan op elke uitgeholde standaardvelg ge bruikt worden. Z. H. Paus Plus XII heeft ter gelegenheid van het jaareinde een Encycliek gericht tot de Oosterse Kerken, waarin de H. Vader handelt over de nieuwe storm van vervolgingen die in de commu nistische landen de christelijke gemeenschap bedreigt. Deze Encycliek, naar haar twee eerste woorden «Orientales Ec clesiae genoemd, is gericht tot ai de hoogwaardigheidsbekleders van de Oosterse Kerken «die in vrede en gemeenschap leven met de Apos tolische StoelWij geven hier een samenvatting en de bijzonderste delen uit deze Encycliek, die een schril licht werpt op de toestanden in de communistische landen. Zaterdagavond dan werd Valeer Ollivier, voor do derde doch hope lijk niet voor de laatste maal, zo als de gulhartige Burgervader in zijn voortreffelijke en humoristi sche speech achteraf verklaarde, door het stedelijk magistraat en de ganse bevolking gehuldigd. Een hulde welke in niets hoefde onder te doen bij de voorgaande feestvieringen waarvan Pim het voorwerp was en die op deze zach te Decemberavond, welke door een lichte mist werd getekend, in Roe- selare's hel en mooi verlichte stra ten een vreugdevolle stemming in het leven riep. Voor dit vreugdevolle en meele vende cachet hadden in de eerste plaats de talrijke verenigingen, die allen op post verschenen om sa men met het Gildemuziek, Ollivier, zijn vrouw, kinderen en Valeer's gelukkig moedertje in open sport auto naar het Stadhuis te begelei den, gezorgd. En op het Stadhuis zelf, waar het ganse magistraat aanwezig bleek, zat er alras de goede stem ming in, wanneer Burgemeester De Nolf op gemoedelijke toon Olli vier in de bloempjes zette. De eerste keer was het in 1942, zegde dhr De Nolf, toen gij, Valeer, de nationale titel der juniors had veroverd; de tweede maal was het in 1950, wanneer ge eenzelfde drie kleur bij de beroepsrenners had in de wacht gesleept en nu, ter gele genheid uwer zeventien overwin ningen staat ge hier voor de derde keer op het Stadhuis Hierop wenste het Stadshoofd Ollivier hartelijk geluk, omdat hij steeds die eenvoudige sympathieke jongen is gebleven van vroeger, waarna Valeer de Zilveren Pal men der Kroonorde op de borst ge speld werd. VALEER CONTR-. HEINZ... Onmiddellijk na de overhandi ging was het de beurt, aan dhr Verbrugghen, sportafgevaardigde van de Belgische Wielrijdersbond, die de verontschuldigd zijnde afge vaardigde-generaal dhr Vande- kerekhove verving, en Valeer, na mens do B.W.B. feliciteerde. Dhr Verbrugghe nam daarbij de kans te baat een bondige terugblik te werpen op de rijk gevulde sport- carrière van de feesteling, die o.m. wegens zijn zege in Brussel-Luik, de mooiste klassieker bij de Onaf- hankeli.iken, bewees op moeilijk terrein zijn woordje te kunnen me- depraten. Vanzelfsprekend dat ook Ollivier zich niet liet pramen het Stadsbe stuur en eenieder die hem steeds ter steun is geweest, voor dit alles to bedanken. Valeer gaf daarbij een bondig relaas van zijn behaal- Het feit «lat Valeer Ollivier zicli tot kerntiskoerser 1952 kioonflr. werd te Roeselare waardig herdacht. Ter dezer geleg nheid kreeg Valeer door dhr Burgemeester De Noif de medaille der Zilveren Palmen der Kroonorde opgespeld (boven), cn werd er onder de aanwezige sport mannen hartelijk verbroederd. Onder: E. II. Begecter, Ollivier, Blomme, Karei Sys ca Kriek Sehotte, klinken op dc gezondheid van de gevierde. de uitslagen in het recente seizoen bijeengefietst en wees er meteen op dat het niet allen kermiskoer- sen waren die hij had veroverd... Er staan ook wedstrijden van stad tot stad op het lijstje, verduidelijk te de baas van de l'Europe en zelfs de koersen rond de torrezijn lang zo gemakkelijk niet te win- nèn, als men wel veronderstelt. Het interessantste van gans Ollivier's smakelijk en luimig opgedist be toog, was echter het verhaaltje, hoe hij te Aarschot wereldkam pioen Muller van 't leer gaf. Heinz hadldolgraag die koers gewonnen, wist natuurlijk dat Valeer geen van de traagste yvas in de sprint en zou benevens een aanzienlijke beurs ook nog een vette premie een armbanduurwerk prijs geven, indien de Rodenbacher het op een akkoordje met hem wilde gooien. Doch die Rodenbacher, die zoals hij het vertelde, niet enkel en 'JCn -u. op geld, maar ook nog wel (jÊtr-weinig op sporteer gesteld is, lNKde het zo aan boord dat Muller d,ie op vijfhonderd meter der meet aan het wiel zat, tijdens de spurt ff er letterlijk uitgereden I l'i'd zonder dat de wereldkam- tyoen het vermoeden kreeg dat Ol- hvier hem in de doeken gedaan had... TER HERINNERING... Van alle overige speeches, die achtereenvolgens door E. H. De- geeter, die do Stadsoverheid na mens Sport.a bedankte en Ollivier even op het podium bracht, door Karei Sys, die als sportman weet wat het beduiden wil, zijn kans niet te krijgen voor een wereldtitel en Valeer op zijn beurt in naam der pugilisten verheerlijkte en door de secretaris van de Wieler en Supportersclub Valeer Ollivier, dhr Vandekerckhovc, werden ge houden, was het betoog van deze laatste veruit het meest gesmaak te. Nadat de secretaris het stedelijk magistraat had geloofd wegens zijn intens medeleven met de di verse aspecten van zijn onderhori gen, wees hij er op, dat. Valeer tot twee maal toe een schitterende re vanche genomen had voor de on herstelbare onrechtvaardigheid ten opzichte van laatstgenoemde. De ze weerwraak door prestaties op de fiets geleverd, moest onwillekeurig de wangen van de verantwoorde lijke Bondsleiders van schaamte- rood doen blozen, want te Bras- schaat klopte hii een internationa le bezetting, onmiddellijk na de voor ons land en zijn vertegen woordigers ontgoochelende ver- riching en te Aarschot leverde hii de proef op de som, wanneer hij de huidige wereldkampioen Mul ler in de spurt geen schijn van kans liet. Wij zijn overtuigd dat onze provinciale afgevaardigde- generaal, dhr Vandekerckhove, al les gedaan heeft wat mogelijk was om de Wesivlaamse renner naar Bettembourg te krijgen, doch het was nu eenmaal een ongeluk voor Valeer in de verste Westhoek te wonen, want in eender welke gouw ware hij met zijn toenmalige sup- prematie in onze koersen zonder enige vrees voor kritiek aangeduid geworden (Zie vervolg blz. 2) Wij weten dat er op dit ogen blik in het Oosten veel gelovigen zijn, die bitter wenen, wanneer ze hun bisschoppen zien doden of ver jagen, of zodanig belemmerd wor den in hun taak, dat zij niet meer in staat zijn hun kudden vrij toe te spreken en, zoals, dit hun recht is, hun gezag uit te oefenen aldus de H. Vader. In zijn opsomming van de nieu we vervolgingen, welke de Kerk te lijden heeft, verwees de Paus uit drukkelijk naar Bulgarije, Roe menië en de Oekraïne. Tussen de bedroevende mede delingen die ons ter kennis worden gebrachtaldus de Paus, is er een die de jongste tijd, meer dan elke andere, niet alleen Ons, niet alleen alle Christenen, doch ook al degenen heeft getroffen die de waardigheid en de vrijheid van de mens eerbiedigen. Wij zouden willen verwijzen naar Bulgarije, waar eens een klei ne, doch bloeiende, gemeenschap van katholieken bestond en waar de Kerk door diepe rouw is getrof fen. De Paus herinnerde er aan dat Mgr Eug. Bossilikoff, bisschop van Nicopolis Bulgarije), samen met drie van zijn priesters ter dood ver oordeeld is en dat velen gevangen werden gezet of dat hun belet werd hun priesterlijk ambt uitte oefenen. Inderdaad, wat, vooral de iong- ste tijd, in Bulgarije is gebeurd, ge- Tijdens de Kerstvacantie, van Woensdagavond tot Maandagoch tend zijn in de Ver. Staten 714 personen bij ongevallen om het le ven gekomen, van wie 535 ingevolge verkeersongevallen. 1936 was een recordjaar: toen hebben 555 personen bij verkeers ongevallen het leven gelaten. De familie Boeve, Rijgaerdijk te Avekapelle, heeft drie zonen onder de wapens. Dit zal zeker een hele zeldzaamheid zijn. Eigenlijk zijn er vier die het khaki-uniform dragen, want de vierde zoon, die gehuwd is, is douanier en woont te Abele. Zoon Robert, 23 jaar, was vrij van dienst maar meldde zich als vrijwilliger aan. Hij ligt te Aken gekazerneerd- Urbain, 22 jaar, kon wegens een operatie niet met zijn klasse binnengaan. Thans klopt hij zijn maanden te Soest in Duitsland. De jongste, Hilaire, 20 jaar, ls bij de Eerste Jagers en ligtte Leo- poldsburg. Buiten deze vier zonen, telt de familie Boeve nog drie dochters en ls meteen een der schoonste fami lies van het rustige dorpje Ave kapelle. beurde reeds sinds enige tijd bij andere volken, waar de Kerk van de Oosterse ritus bloeit, namelijk in Roemenië, in de Oekraïne en elders. De Paus weidt dan voornamelijk uit over de vervolgingen in de Oekraïne en in de Oekraïnisehe hoofdstad, Kiev. «Bovendien kunnen wij niet in stilte aan die gelovigen van de La tijnse en Oosterse Ritus voorbij gaan die, na van hun erf en haard verdreven te zijn, werden Wegge voerd naar onbekende en afgelegen landen en daar thans beroofd zijn van hun priesters, die hen zouden kunnen bijstaan en leiden en hun de hemelse troost van de godsdienst brengen. De Paus deed een oproep voor een gebedskruistocht opdat de Goddelijke Majesteit, gesmaad door zovele en zware beledigingen, tot mildheid gestemd zou mogen wor den. Na de vervolgingen oagesomd te hebben die door de Kerk in de lan den achter het IJzeren Gordijn worden geleden, bad de Paus God om verlichting voor de verantwoor delijken. Dit alles is voor ons een oor zaak van zo hartverscheurende droefheid, dat wij onze tranen niet kunnen bedwingen aldus de Paus. Waarom wij God smeken dat Hij degenen moge verlichten, die ver antwoordelijk zijn voor deze droeve staat van zaken en dat Hij zich ook moge gewaardigen een einde te maken aan deze opeenstapeling van beproevingen. De Paus smeekte de prelaten der Oosterse Kerk de vervolgingen, valsheden, laster en beproevingen te verdragen in het licht der woor den van Christus: «In de wereld zult gij beproefd worden, doch schep moed, Ik heb de wereld over wonnen. (Joh. XVI, 33.) Hij spoorde hen aan niet ter neergeslagen te zijn noch bevreesd, doch te betrouwen op de hulp van de hemelse genade. De Paus verklaarde dat Hij troost vond in de kracht waarmede de ka tholieken zich, niettegenstaande 'veie moeilijkheden, aan hun ge loof vastklampen, zodat zij de be wondering van elk eerlijk mens op wekken. VALSE BESCHULDIGINGEN De Paus herinnerde er aan, dat de katholieke leiders in de landen achter het IJzeren Gordijn meest al beschuldigd worden van verraad of samenzwering tegen de staat, Voorwaar,zegt de H. Vader, staan ze voor niemand ten achter in hun vaderlandsliefde, hun eer bied voor het openbaar gezag en hun naleving van de wet, op voor waarde dat deze niet ln strijd zijn met de natuurwet, de goddelijke of de kerkelijke wet. Wat de kommunisten niet be grijpen, aldus de Paus, is dat de Kerk geen tijdelijke macht na streeft, doch de eeuwige redding van de zielen; dat Zij niet intri geert tegen de regerende overheden doch, door lering van het Evange lie. de grondslagen van de mense lijke gemeenschap versterkt. OCTAAF VOOR DE EENHEID VAN DE KERK De Paus wees er op. dat op vele plaatsen deze maand de octaaf van gebeden voor de eenheid van de Kerk zal worden gehouden. Het schijnt ons bijzonder ge past dat, voornamelijk bij die ge legenheid. ernstige smeekbeden tot God zouden worden gericht, niet alleen opdat zo spoedig mogelijk de wens van de Verlasser: «Heilige Vader, bewaar in mijn naam degenen die Gij mij ge- geven hebt, opdat ze één mogen De nieuwe muntstukken van 50 centiem, die in omloop werden ge bracht, dragen op de muntzijde een miinwerkershoofd en op de krulszijde een koninklijke kroon. De stukken zijn in koper en een weinig groter dan deze van een centiem, die jaren geleden in om loop waren. zijn zoals wij(Joh. XVII, 11) mogen bewaarheid worden, doch opdat ook de gevangenissen mogen geopend worden en de boeien ont sloten, waardoor thans zovelen jammerlijk gekweld worden om heldhaftig getracht te hebben de rechten en instellingen van de godsdienst te verdedigen en opdat ook de christelijke waarheid, recht vaardigheid, eendracht en vrede, die de grootste giften van allen zijn, overal mogen zegevieren. Da Paus zegde in zijn encycliek dat' het lijden waardoor de gelo vigen van de Oosterse Kerk wor den bezocht, hun sterkte en gods vrucht niet heeft verzwakt, doch hun godsvrucht tot de Heilige Maagd". aan wier onbevlekt Hart zij allen door Ons werden toege wijd. heeft versterkt. Dit alles is ongetwijfeld een voorteken van een zekere overwin ning in de toekomst,» schrijft de H. Vader ten slotte, van die over winning echter die niet voortvloeit Uit het bloed van mensen, die met elkaar in conflict zijn, die evenmin gevoed wordt door de ongebreidelde begeerte naar aardse macht, doch die gevestigd is op rechtvaardige en rechtmatige vrijheid, gerechtig heid, uitgeoefend niet alleen met woorden, doch ook met daden, rechtvaardigheid voor burgers, vol ken en landen. Goudstukken in de aangeslagen mobylette. Ongeveer anderhalve maand is het geleden, dat door de tolbedien den aan de toldienst te Halewijn- bij-Menen, de genaamde Deltour Roger, 32 jaar oud, wonende Rij- selstraat te Halewijn werd aange houden met honderden gouden Louis-stukken in de sokken. Ondertussen werd Deltour we gens deze smokkel veroordeeld, doch een «mobylette» welke zijn eigendom was en welke hij in zijn bezit had toen hij werd gesnapt, werd door de tolbedienden in be slag genomen. De vrouw van Deltour nu, wou steeds opnieuw bezit krijgen van deze mobylette en de toldiensten vermoedden dat er iets in het spel was. Bij nader onderzoek bleek de ka der der mobylette nog 250 andere gouden Louis-stukken te bevatten, zodat de tol reeds anderhalve maand, hoewel zonder het te ver moeden, een gouden mobylette bij zich hield. Alsof de tijd een ogenblik kan stilstaan, zo hebben wij middernacht verbeid... de scheiding tussen het oude en het nieuwe jaar. De dichter heeft ons bij het sterfbed van een oude man gebracht, bij een sukkelaar die door al de dokters verlaten werd omdat zijn rol was uitgespeeld, maar het volgende 'ogenblik bracht hij ons bij de wieg van een frisse boorling... die morgen reeds een hele man moet zijn. Of wilt U, lezer, weten hoe de zakenman het zich voorstelt? Hij toont ons een volgeschreven en een blank kasboek. Om het even welke beeldspraak wij ook oproepen, in de tijdwisseling der jaren zit het geheim der toekomst dat wij trachten te ontsluieren met de lessen van het verleden. Met een tikje zorg blikken wij naar de toekomst en om ons tegen het onbekende te wapenen, grijpen wij naar een vrome wens: Zalig Nieuwjaar. Terwijl het jaar 1953 aanvangt, Beste Lezer, komen ook wij, gewoontegetrouw, U onze beste wensen voor een Zalig en Voorspoedig Nieuwjaar aanbieden. Wij weten dat Gij tot onze kring van beste Vrienden behoort en daarom zijn wij gelukkig U deze wensen in ons eerste nummer van dit jaar aan te bieden. Elders in dit blad geven wij V vier jaaroverzichten. Het is het dagboek van 1952. U vindt daar vreugde en ook verdriet in aangetekend; U vindt er alles in weer spiegeld wat een mensenhart in de loop van het voorbije jaar kon beroeren. Wij sluiten er ons werk voor 1952 mede af, maar reeds hebben wij het oog op 1953 gericht om U, Beste Lezer, zoals in het verleden, ook in dit nieuwe jaar met een. stipte allesomvattende berichtgeving ten dienste te staan. En om met een wens te besluiten die past bij ons beroep, hopen wij U volgend jaar een POLITIEK OVER ZICHT te brengen waar wij vredeals hoofdtoon in aantreffen; een SPORTBLADZIJDE omkransd met lau weren van onze sportbeoefenaars. Wij wensen slechts een zeer kleine lijst van RAMPEN en ONGEVALLEN aan onze Lezers te kunnen voorleggen bij het einde van volgend jaar en... dat Zij of hun Dierbaren daar niet bij betrok ken zijn. Mochten echter de LOSSE GREPEN UIT HET JAAR 1953 vol schone gebeurtenissen zijn waarin vreugde en Vlaamse fierheid de hoofdtoon vormen. God geve dat 1953 voor V, Beste Lezer, schoon, goed en voorspoedig weze! DE UITGEVER EN DE REDACTIE. Geen haar beter... Enkele dagen geleden heeft de heer Eisenhower, de nieuwe Presi dent der Verenigde Staten, de heer Charles Erwin Wilson benoemd tot Minister van Landsverdediging, De heer Charles Erwin Wilson is een der meest bekende figuren uit de Amerikaanse automobielindus trie: als President van de General Motors Corporation bestuurde hij een der machtigste concerns ter wereld. Deze benoeming betekent het ein de van een 30 jaar lange succesrij ke loopbaan bij General Motors, waarvan hij Chief Executive Offi cer was sedert 3 Juni 1946. Charles Erwin Wilson werd ge boren te Minerva, in de staat Ohio, op 18 Juli 1890, als zoon van Tho mas E. en Rosalind Unkefer Wil son. Zijn, vader, die zijn studies volbracht had aan Mt. Union Col lege, vlas directeur van de school te Minerva, waaraan ook de moe der van C. E. Wilson als onderwij zeres was verbonden geweest. Zijn grootmoeder van moederszijde, ge boren Purdue, was getrouwd met Jeremiah Unkefer. De Purdues en Unkefers behoorden tot de eerste kolonisten van het Minerva Dis trict. Toen C. E. Wilson 4 jaar oud was, verhuisde hij met zijn ouders naar Mineral City (Ohio), waar hij de lagere school volgde. Toen hij 14 jaar oud was, vestigden de Wilsons zich te Pittsburgh (Pennsylvania), waar hij het diploma van de Bel- levue High School behaalde. Hij studeerde verder aan het Carnegie Institute of Technology en verliet het ln 1909 als electrisch ingenieur. Korte tijd nadien ging de heer Charles Erwin Wilson als stagiaire in dienst bij de Westinghouse Elec tric Manufacturing Co., waar hij 1jaar bleef. Bij deze firma was hij gedurende twee jaar assistent van hoofdingenieur B. G. Lamme. Wilson verheelt niet, dat hij zijn succesrijke loopbaan grotendeels dankt aan de ervaring opgedaan bij déze taak. Zijn werk bij Wes- tinghouse bracht hem meermalen in contact met autofabrieken; al dus leerde hij het grote belang kennen van «prijs» en massapro ductie. Bovendien deed hij er veel practisehe ervaring op. In 1912 ontwierp hij voor Wes- tinghouse de eerste startmotoren voor automobielen, en vanaf 1916 stond hij in voor de fabricatie van alle electrische onderdelen voor auto's. Tijdens de eerste Wereld oorlog ontwierp en leidde hij de fabricatie van de Westinghouse radiogeneratoren en dynamometers voor het leger en de luchtmacht. De heer Wilson kwam bij Gene ral Motors ln 1919 als hoofdinge nieur en verkoopsdirecteur van de automobielafdeling van de Remy Electric Co., een doohtermaatschap- nij van General Motors, waarvan de hoofdkantoren zich bevinden te Detroit. Later werd hij overge plaatst naar Anderson (Indiana), waar hij als hoofdingenieur een reorganisatie doorvoerde, waardoor de Remy Electric Co financieel een steviger basis kreeg. In December 1921 werd hij di recteur van de fabriek en in Fe bruari 1925 directeur-generaal. Het jaar daarop, bij de fusie van Remy Electric Co. en de Daytin Enginee ring Laboratories Co., werd de heer Wilson president en directeur van de nieuwe Deleo Remy Corporation (thans een Division van General CHARLES E. WILSON Motors), die toen 12.000 arbeiders en bedienden in dienst had. Tijdens de twee daaropvolgende jaren fabriceerde Delco-Remy, on der Wilson's impuls, de bekende Lovejoy schokbrekers, motoren voor koelinstallaties en wasmachines, autolampen en Delco batterijen. Einde 1928 had Delco-Remy fabrie ken in 4 verschillende steden: An derson (Indiana) fabriceerde elec trische uitrustingen voor auto's; Dayton (Ohio) schokbrekers en in dustriële motoren; Cleveland en Anderson autolampen en tenslotte batterijen te Mur.cie (Indiana). In December 1928 werd Wilson vice-president van General Motors t Detroit. De eerste paar jaren, die daarop volgden, hield hij zich bezig met de aankoop van nieuwe bezittingen voor de expansie der maatschappij. Tevens schonk hij zijn volle aandacht aan de onder delen en accessoires-branche. Deze bedrijvigheid had de aankoop of overname tot gevolg van de volgen de maatschappij: Winton Engine Co. en Electro-ï. ve Co. te Cle veland; Northeast Electric Co. te Rochester; Allison Engineering Co. te Indianapolis; Sunlight Electri cal Co. en Packard Electric Co. te Warren (Ohio) en Mc Kinnon In dustries Limited te St. Catharines (Ontario-Canada) De heer Wilson werkte ook mee aan de aankoop der aandelen van de Bendix Aviation Corporation en de maatschappij die later de North American Aviation Corporation werd. De volgende 5 a 6 jaar kreeg de heer Wilson nog grotere bevoegd heid: in de betrekkingen met het personeel en de vakbonden, alsook op het gebied van de productie planning en het toezicht over de onderdelen en accessoires divisions. Wilson werd Executive Vice-Presi dent van General Motors op 1 Mei 1939. Op 6 Junl 1940 werd hij waarne mend President van General Mo tors, toen de heer William S. Knud- sen, President van G. M„ door Pre sident Roosevelt aangesteld werd tot coordinator van de industriële productie in het kader van het nationale defensie-programma. Toen de heer Ktiudsen zich in Januari 1941 volledig uit General Motors terugtrok, werd de heer C.E. Wil son tot president verkozen. Tijdens de vier oorlogsjaren leid de Wilson General Motors bij de massa-productie van oorlogsmate- rieel, voor een totale waarde van 1milliard dollar. General Motors fabriceerde ongeveer een vierde van al de tanks, gevechtswagens en vliegtuigmotoren, die in de V. S. gebouwd werden; ongeveer de helft van al de machinegeweren en ge weren; twee derden van al de 2 M ton trucks en zwaarder; en ruim drie vierden van al de Dieselpk voor de Navy. Gedurige aanpassing was een der voornaamste taken die de General Motors directie o.l.v. Wilson bij haar oorlogsinspanning te beurt viel: telkens moesten de plannen (Zie vervolg blz. 2) EEN NIEUWE HELICOPTER Deze éenmans helicopter, voortbewogen door twee reactiemotoren, werd onlangs getoond te Torrance (Californië). Het gehele toestel weegt 135 kg. en kan 270 kg. vervoeren. Het eenvoudig mecanisme maakt het mogelijk iemand binnen de 10 uur de vliegkunst eigen te maken.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1