Ie Autobuslijnen iKRONISK De Belgische Maatschappij van Gas- en Electriciteitsbedrijf in Westvlaanderen (B.M.G.E. in Feeststemming Einde Seizoen Pelsenfabriek Talrijke leden uit hun personeel vereremerkt 3 Provincie Westvlaanderen Arrondissemenfs- fondsen voor Meestbegescfden Z.E.H. Leo Devynck Nieuwe Foorhalle te Roeselare Onderpastoor te Vlamertinge, benoemd te Oostende RSieiramefroil jDRAAGBARE SCHRIJFMACHINE met TABULATEUR kost 5.400 frank en telt onder de beste en sterkste schrijfmachines. Te verkrijgen bij: SAN3EN-VANNESTE Gasthuisstraat 15 POPERINGE. - Tel. 430. S.P.R.L. RIJSELSTRAAT 83 - MENEN - TEL. 565 Verkoop van alle PELSEN en BONTMANTELS aan verpletterende prijsvermindering Magazijnen open gans dc Zóndag. HUIS VAN VERTROUWEN 50 Flessen aikoboï acarsaeslcsgemi te Menen Nat. Arbeidsraad plechtig ingesteld te Brussel Uit de wereld der grensarbeiders Aardschok in hef Brusselse EEN POPERINGENAAR IN DE KEMPEN: Stort 136 fsr. DE WERELDBEVOLKING f Eerw. Pater M. Dewickere SJ. FISCAAL VERHAAL DER BEDRIJFSVERLIEZEN BANK VAN ROESELARE NV Noordstraat 38, Roeselare VOOR NIEUWE INVESTERINGEN MONETAIRE TOESTAND Twee erge ongevallen tijdens sneeuwstorm te IVIenen AGEflTSCHAPPER BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPU EN SPAARKAS N.V. Nieuwsjes In 't kort Kncscsp d@©f dodelijke val te Si-EIoois-WinkeJ 548 AMERIKANEN VER ONGELUKT TIJDENS NIEUWJAARSPERIODE Waarvan 379 door auto-ongevallen. SCHUIF Franse moeder schenkt Seven aan zeventiende kind Ontving medaille van Franse Gezin Onvoorzichtige fletser esufo gevet te Boezinge BILJARTKONING EN KAMPIOENEN 1952 GEVIERD BIJ DE BILJARTCLUB «DE LUSTIGE STOTERS» VAN HET CHR. WERKERSVERBOND TE WERVIK HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 10 Jan. 1953. Blz. 6. ni Al ta ve en Hi ee h< de te dj 7a V II rl R O 2. Pi 1. 2. S. I» R D 3. d vi B 2. 3. 4. 3i Si ri P R t( rr i: 4 Si v P 1 C VVii hoorden vroeger weieens klét gen over de onvoldoende snelheid van de trams der lijnen Veurne Ropexïnge. Veurne-Ieper en Diks- muide-Poperinge. Eenieder dacht dat er verbete ring zou komen wanneer er beslist werd de trams door bussen te ver- vervangen... dat deed toch veel moderner aan. Maar. het werd eens te meer een ontgoocheling. Het is mogelijk dat men zekere la~en behoorlijk snel zijn bestem ming bereikt "en in behoorlijke voorwaarden, doch het is niet ge- noe" te voorzien in een normaal vervoer, er moeten ook maatrege len genomen worden de dagen van grotere toeloop. Hetgeen wij ech ter Zondag 4 Januari jl. gezien hebben pleit in elk geval niet ten voordele van een goede organisa tie der door de N.M.B.S. uitgebate en ingelegde autobusdiensten. Vertrokken uit Veurne met een volle lading, zagen wij aan elke stilstand maar steeds reizigers in stappen tot wij er, te Lo, 80 tel den. Dat is, zo wij ons niet bedrie gen, een overlast van 30 personen! Om het genoegen te doen duren heeft men middel gevonden om de omweg over Alveringem, Fortem en I,o wat te verlengen met over de Rabbelare te rijden, een smalle kronkelende weg die deze omweg nog met een 5-tal km. verlengt. De sneeuw had Zóndag de banen glib berig gemaakt en het was waar lijk niet nodig de bussen zo te overladen, wanneer het reeds ge vaarlijk is te rijden met een nor male lading. Door het gedrang was het on mogelijk voor de uitstappende rei zigers de uitgang te bereiken zon der veel tijdverlies. Zij die instap ten en hun kaartjes moesten krij gen van de chauffeur, want er was "•een afzonderlijke ontvanger op die bus, deden de vertraging nog Stijgen, zodat men Oostvleteren be reikte met een half uur achterstel. Daar kwam het erop aan een stormloop te doen naar de bus voor Poperinge. Hier zagen wij de herhaling van hetgeen wij hierbo ven reeds beschreven, met. dat ver schil echter dat hier nu twee ont vangers dienst deden. Voor de terugreis was het nog erger. Bij het vertrek van op de Grote Markt, te Poperinge, waren 91 reizigers te tellen in de bus en er bleven er nog een tiental bui ten staan die geen plaats vonden. De reizigers waren zó op elkaar verdrongen dat de ontvanger er niet door kon om zijn tickets uit te réiken en dat personen onpas selijk werden. Het personeel deed zijn best om het, in- en uitstappen te vergemak kelijken, doch vooraleer er een vijftal reizigers uitgestapt waren, was er geen spraak voor de an dere van zich te bewegen en naar de uitgang te geraken. Tussen Oostvleteren en Veurne was het een ietsje beter en ging het aantal reizigers de zeventig niet te boven. Maar de drie kwar tier opgelopen vertraging konden niet teruggewonnen worden en toen men eindelijk te Veürne aan landde, konden wij vaststellen dat de bus dié t,e Oostduinkerke aan sluiting geeft aan dé tram naar Oostende, vertrokken was. Militairen die hun garnizoen moesten vervoegen en andere per sonen die huiswaarts keerden, gin gen op zoek naar taxi's om hun bestemming te bereiken, niet zon der diep in hun zak te schieten. De taximen schijnen zich over die 'toestand niet zo in te laten, want deze die mij naar huis bracht vertelde dat hij dezelfde avond twee reizen gedaan had van Veur ne naar Bulskamp om er mensen op te laden die geen plaats von den in de bus, en de trein voor Brussel moesten halen! W.ij stellen de vraag of er dooi de wet. geen verplichtingen wor den opgelegd aan de ondernemers van vervoer en of zulke manier van uitbaten wel strookt met wet telijke schikkingen of kontrakt? Onlangs zagen wij een autocar- Uitb.ater in overtreding nemen om dat hij 33 personen vervoerde in een bus geschikt voor 32. Wij vra gen. ons af wat de politie op het vervoer zou gedaan hebben had ze 91 personen geteld in een bus ge schikt om er 50 te vetvoeren! Zijn er misschien ook twee soort rege len. één voor de N.M.B.S. en één andere voor de private inrichtin gen? Wij kunnen in elk geval vast stellen dat de lijnen die in ver gunning gegeven worden op een veel rationeler wijze werken, al hoewel de concessionnaris nog een vergoeding moet betalen aan de nationale maatschappij. Daarom dan ook: kan deze laatste zich niet beter organiseren, dat ze dan een ander met de uitbating gelasten. 'n Nieuwjaarreiziger. Studieleningen 1953-1954 Aanvragen. De aanvragen om een studiele- ting uit de Arrondissementsfond- ien voor Meestbegaafden, voor het schooljaar 1953-1954, moeten bij le Gouverneur van de provincie vóór 15 Februari 1953, ingediend worden. De aanvraag moet uitgaan van hfct gezinshoofd of van de per soon met de zorg over het kind belast. Zij moet opgeven: lj naam, voornaam, hoedanig heid en volledig adres van de aanvrager; 2) beroep v. de aanvrager (ins gelijks uitdrukkelijk vermel den: werkman of niet); 3) naam, voornaam van het kind en zijn beoogd beroep. Er zal in geen geval rekening worden gehouden met de aanvra gen die na 15 Februari 1953 het Provinciaal Gouvernement zouden bereiken. Het is aangeraden de aanvraag onmiddellijk in te zen den. De' nodige aanvullende in lichtingen zullen nadien door de zorgen van het gemeentebestuur worden gevraagd. De ingezetenen van Brugge, Kortrijk, Moeskroen, Oostende en .Roeselare, zetels van een gemeen telijk fonds, moeten zich recht streeks wenden tot het bestuur van de stad waar ze woonachtig zijn. Het N. C. M. V. Westvlaanderen, dat in 1950 de Foorhalle van Roe selare had opgetrokken, heeft be sloten het initiatief der handelsfo ren voortaan over te laten aan de gewestelijke organisatie van het N. C. M. V. Het N. C. M. Y. Westvlaanderen. bestaande uit 10 gewesten der pro vincie, heeft aan het N. C. M. V. ge west Roeselare de voorrang gere ven tot overname van de bestaande Foorhalle. Het N. C. M. V. gewest Roeselare heeft het wenselijk ge oordeeld een nieuwe Foorhalle te bouwen die op grond van de onder vinding der voorbije jaren, beter Is aangenast aan de vereisten van een degelijk-geschikt tentoonstellings gebouw. De bestaande foorh"1.1.e die inder daad een voorlopige loods was ten titel van proefneming, werd tijdens de laatste dagen te gelde gemaakt om toe te laten een op en top mo dern tentoonstellingsgebouw op te richten. Hij zag het levenslicht te Watou op 1 November 1908, als voorlaatste kind uit een gezin van 14 kinderen, waarvan de vader briefdrager was en er thans nog 5 kinderen in leven zijn. Hij volg de de lagere school in zijn geboorte dorp en in 1924 landt hij aan in het college te Poperinge. Vooraf echter is hij leerling geweest aan dc Normaal school te Torhout, waar zijn geeste lijke leider E. H. Sintobin in hem de toekomstige priester ontdekte. En zo wordt hij student aan het St-Stanis- lascollege te Poperinge van 1924 tot 1929, aan het klein Seminarie te Roe selare: 1930-1931 en aan het groot Se minarie te Brugge: 1931-1935. Daar reeds is hij gekend als de student, die iedereen kan doen lachen en een gan se zaal kan ontroeren. Hij wordt pries ter gewijd op 28 April 1935, en wordt bewaker van de hogere afdeling te Po peringe, waar hij orde en tucht wist te handhaven. Ondertussen was zijn vader gestorven en werd E. H. Leo Devynck aangesteld tot onderpastoor te Vlamertinge op 19 April 1937. Hij kwam er wonen met zijn goede moe der, die er stierf in 1940. Wat hij in die 16 jaren apostolaat uitgewerkt heeft, grenst aan het on mogelijke. Tot in het begin van de oorlog was hij alleen als onderpastoor op deze uitgestrekte gemeente met zijn 4000 inwoners. Hij was er proost van de H. Hartebond, die hij tot grote bloei bracht. Nu nog zien wij die groep mannen in de middenbeuk der kerk, de bond die hij wakker schudde. Hij was er tevens proost van het A.C.W., van de Boerinnenbond, Boerinnen- jeugd. V.K.A.J., Davidsfonds en Mid denstand en geestelijke vader van de Derde Orde. Hij hield ook de leidende hand in de bibliotheek. E. H. Devynck was een goed organi sator, zo richtte hij de jaarlijkse bede vaarten in naar Gistel, waar zijn lie velingsheilige Ste Godelieve vereerd wordt. Vooral in het kader van het Davidsfonds kon hij zijn talenten uit spreiden. Hij was de inrichter samen met Meester Duran en Mej. Duflou van de 14-daagse zangavonden. Zelf gaf hij verschillende voordrachten o.a.: Gezelle, Grimminck, Hollywood en zijn filmsterren, de Russische Revolutie, enz. Zijn studie in geschiedenis, zijn liefhebberij in schrijven was een ver pozing in zijn apostolaatswerk. Hij hield van' toneel en stichtte er de zo bekende Ste-Godelievekring en schreef er enkele welgeslaagde toneelwerken en sketches: Ste Godelieve, Petrov (meesterwerk), Jenny's Kerstfeest, Ar me Treze, Mysteriespel voor Kerstmis, benevens nog andere, die nog in zijn schof liggen en ten gepas ten tijde zul len verschijnen. Hoeveel mensen heeft hij niet blij gemaakt met zijn gele genheidsgedichtjes bij huwelijk of plechtige communie. Zijn grote studie over Pastoor Grim minck is in Het Wekelijks Nieuws verschenen en hierover schreef Mgr. Cruysberghs in zijn bóek «Grote priesters uit Gods Kerk Eerlang zal in het tijdschrift Westvlaanderen een artikel, verschijnen. E. H. Devynck was tevens een goed predikant en was met de passieweken gevraagd in verschillende parochies. Hij was verteller en mensenkenner, dat getuigen de vele huisbezoeken, waar de oude mensen, zieken en klei ne kinderen zijn lievelingen waren. Op de laatste dag van het jaar werd hij volgens zijn eigen verlangen, ver plaatst. Zijn gezondheid liet het niet meer toe, zijn lastig priesterwerk nog volledig uit te oefenen. Hij v/erd te Oostende benoemd tot bestuurder van de Kliniek der Christelijke Mutuali teiten, die in 1952 ingewijd werd. Daar heeft hij tevens 30 Zusters Do minicanessen onder zijn leiding en een school voor zwakke kinders. Al la chende zegt hij't Is spijtig dat ik mijn rakel en hou we moet achterla ten, daar ik ginds geen hof heb en wanneer ik ginds bij de ziekenbedden zal staan, zal ik denken aan de zieke mensen en ouderlingen van Vlamer tinge. Ik hoorde het graag stormen in het bos, maar ginder zal de storm der zee mij verheugen. Soms zal ik terugkeren naar de streek, waar ik zovele jaren lief en'leed deelde. Nooit zal ik de Brandhoek vergeten, vooral die oude taaie mensen, die er zo vriendelijk zijn. Het is dan ook met een traan in de ogen dat de Vlamertingenaren hun onderpastoor zien vertrekken, want hij was in vele gezinnen de raadgever en de man op wiens tussenkomst men gesteld was en op wien men altijd kon rekenen. Ze wensen hem dan ook vele gelukkige jaren in Oostende, dan ken hem van harte en hopen eens: E. H. Leo Devynck, pastoor te Vlamer tinge. (9463) Tolbedienden op dienstronde in de Vlamingstraat, op het gehucht der Barakken te Menen, namen in gezegde straat een ongewone druk te waar. Verschillende personen verlieten een burgerswoning van M. M. in deze straat en werden bij nader onderzoek drager bevonden van in totaal een 50-tal flessen alkohol. De smokkelaars werden verzocht de tolbedienden te bege leiden naar het hoofdtolkantoor der Rijselstraat te Menen. De al kohol werd aangeslagen en de smokkelaars zullen zwaar worden beboet. Sedert lang reeds viel er aan de Belgische grenspost te Menen een grote aktivlteit te bespeuren van de Belgische tolbedienden, doch ditmaal was het een ware Nieuw jaarslag! In de marmeren zaal van het Academiepaleis te Brussel werd Woensdag jl, in aanwezigheid van talrijke personaliteiten, o.m. de HH. Voorzitters van Kamer en Se naat, H. Vanhoutte, Eerste-Minis- ter, meerdere Ministers, e.a., door Minister Vanden Daele, de Arbeids raad plechtig aangesteld. De Socialisten hadden laten we ten dat zij de bijeenkomst niet zouden bijwonen omdat H. Minister Vanden Daele er tegenwoordig was. De Liberalen waren er evenwel ver tegenwoordigd. Namen er het woord; de Heer Vanden Daele, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg; de Hr Be- kaert, Voorzitter van het Verbond der Belgische Nijverheid en Heer Cool, Voorzitter van het A.C.V. Allen wezen op de grote taak welke de Nationale Arbeidsraad is weggelegd om oprechte vriendschap en samenwerking te bewerkstelli gen tussen werkgevers en werkne mers en grote diensten bewijzen zal aan het land. Zopas werd in de Noord-Franse fabrieken van Halluin, Komen en Wervik een bericht aangeplakt, waarvan de uitwerking een nadelige invloed zal hebben op het toeken nen van geboortetoeslagen aan alle arbeiders dezer instellingen, dus ook aan de grensarbeiders. Hier volgt ten andere de vertaling van genoemd bericht; PRENATALE PREMIES Reglement op 1-1-53. 1) Om een aanvraag in regel te doen tot het bekomen van een pre natale premie, toegekend door de Caisse de Compensation Interpro- fcssionnelles des Unions Patronales de Halluin, Comines et Wervicq is vereist dat de vader-aanvrager ten minste 3 jaar aan 't werk is in een der fabrieken aangesloten aan ver meld». kas. 2) De prenatale premies zullen worden betaald naar rato van 3.000 frank per maand zwangerschap, re gelmatig vastgesteld door de genees heer, ajin de toekomstige moeders die, ingevolge hun toestand, het werk moeten' staken. Ook aan deze die, alhoewel niet aan het werk op de datum der aanvraag, het bewijs kunnen leveren gedurende minstens 3 jaar te hebben gewerkt in een der fabrieken aangesloten aan ver melde kas. 3) Gedurende de periode van be taling van prenatale premies zullen geen andere premies, zoals Re traite familiale» enz... gelijktijdig meer worden uitgekeerd. Uit de toepassing dezer nieuwe reglementering' vloeit voort dat het inkomen van 80 onzer grens arbeiders gevoelig zal worden be snoeid. Voorwaar spijtig, als men weet dat deze geboortetoeslag een zekere aanvulling betekende voor de scha mele lonen die worden uitbetaald in Noord-Frankrijk. In het Brusselse werd Woensdag laatstleden omstreeks 1 uur van de ochtend, een aardschok waargeno men in het Brusselse. De schok ging gepaard met dof gerommel. De aardschok werd het hardst waar genomen op een 25 Km. ten Zuiden van de hoofdstad. Op sommige plaatsen trilden vensters, deuren en muren, maar schade wordt niet gemeld. op postoheckrekenlng 47.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en II ontvangt ons blad tot einde 1953. Volgens de schattingen door de O.V.V. gemaakt, bedroeg de wereld bevolking in 1950 ongeveer 2 mil liard 406 millioen zielen, In 1650 waren er naar schatting 470 mil lioen wereldbewoners; in 1750: 694 millioen.; in 1800: 919 millioen; in 1850: 1 milliard 91 millioen; in 1900: 1 milliard 571 millioen; in 1920: 1 milliard 834 millioen; in 1930: 2 mil liard 216 millioen. Aldus zou de be volking vervijfvoudigd zijn in een tijdspanne van drie eeuwen. Door een aantal volksvertegenwoor digers werd op het Bureau van de Kamers een wetsvoorstel neergelegd tot wijziging van de gecoördineerde wetten op de inkomstenbelasting en van art. 2 van de wet van 30 Mei 1949 houdende invoering van uitzon derlijke en interpretatieve maatre gelen, inzake rechtstreekse belastin gen. In de toelichtende commentaar voeren zij aan dat art, 32 van de sa- mengeordende wetten voorziet dat de gedurende de twee voorgaande Ja ren of de gedurende de twee vorige dienstjaren ondergane ondernemings- verliezen wél mogen afgetrokken worden van de inkomsten van het belastbaar jaar of dienstjaar, doch dat het naar hun mening on aanneembaar is dat de verliezen van de onderneming, na deze twee Jaar niet meer in rekening mogen ge bracht worden en bijgevolg geen in vloed meer zouden hebben op de taxatie van de winsten die nadien zouden verwezenlijkt worden. Het is anti-economisch en in strijd met het handelsrecht, zo redeneren zij verder, de winst die vroegere ver liezen compenseert en de balans van debet en credit herstelt, als beschik bare winst te behandelen. Hierdoor wordt trouwens de thesis bijgetre den die sedert lang opgeld maakt in de publieke opinie en uiteindelijk dus de wetgevende kringen heeft kunnen overtuigen. De staat begaat dit gewraakte onrecht inderdaad, waar hij de gunstige resultaten van een bepaald dienstjaar als zuivere winst belast, terwijl deze moeten dienen om de verliezen van meer dan twee Jaar geleden geheel of ge deeltelijk weg te wei'ken. Naar het oordeel van de ontwer pers zou er minstens moeten gere kend worden met de normale duur van een depressieperiode uit de re cente geschiedenis van onze econo mische conjunctuur en het zou der halve moeten toegelaten zijn de vroegere verliezen ten minste voor de vijf laatste jaren onder het volledige belastingsvrijdom te mogen afschrij ven. Dit is Juist de bedoeling door 't vermelde wetsvoorstel nagestreefd. Agentschappen: IEPER, Diksmuidestraat 22 VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamingstraat 35. Alle Bank-, Beurs- en Wissel- verrichtingen. Voordelige voorwaarden. De regering heeft een nieuw wets voorstel Ingediend dat haar disposi tief moet voiledlgen ter aanmoedi ging van belangrijke nieuwe inves teringen, met het oog op de verbete ring van de toestand op gebied van de werkverschaffing. Het eerste voorstel dat neergelegd werd. enkele maanden geleden, be doelde een aantal fiscale ontlastin gen. geldig in zekere streken van ons land, waar de scherpste tekorten in zake werkgelegenheid genoteerd wor den. Onmiddellijk daarop volgde het ontwerp tot oprichting van een Na tionale Maatschappij voor Industriële Investeringen, op te richten in de schoot van de Nationale Maatschap pij voor Krediet aan de Nijverheid. Zojuist is ook een derde ontwerp be kend geworden; het heeft voor doel het begunstigen van de oprichting do uitbreiding, en de rationalisatie van nijverheids- en ambachtsonder nemingen. Dit nieuwe ontwerp gebruikt als middel tot de begunstiging van de Belgische competitiemogelijkheid op de internationale markten en tot de opvoering van onze industriële uit rusting, niet de ontlasting noch dc rechtstreekse deelneming van de staat, maar de waarborg van goede uitvoering, door de staat te verte nen en tie steun door middel van leningen tegen beperkte intrestvoet. Het zijn alleen de openbare kre dietorganismen, de pnrastatalen dus. die een rol te spelen krijgen voor dit wetsontwerp. De staatswaarborg kan gegeven wsfslea beloop van twee milliard, daarin reeds begrepen de staatsgarantie van die aard reeds verleend sedert 1939 en momenteel nog geldend. Anderzijds, eens deze twee milliard opgebruikt, zal men twee nieuwe milliarden kunnen waarborgen door opeenvolgende vrij making van twee nieuwe milliarden. Wat betreft de reductie op de ren te van de in dit ontwerp voorziene speciale leningen wordt er verwezen naar het crediet dat daartoe voor zien is en eventueel aangenomen zal worden in het kader van de staats begroting. In de motivering van dit ontwerp vinden wij de overigens reeds her haaldelijk gehoorde verklaring dat het niet in de bedoeling van de re gering ligt de plaats van het vrij particulier initiatief in te nemen maar zich slechts de nodige actie- middelen te verschaffen om interes sante initiatieven die zouden opdui ken. te steunen en te begunstigen. Als wij ons niet vergissen klinkt in de motivering van het huldig ont werp ook een nieuwe toon door. Waar tot voor kort het gewicht hoofdza kelijk gelegd werd op het principe nieuwe nijverheden schijnt men thans meer belang te gaan hechten aan de uitbouw van de reeds be staande ondernemingen wat trou wens meestendeels heel wat minder risico's vergt en vaak ook betere en spoediger resultaten zal afwerpen op gebied van de werkverschaffing. Kortom, weze het nu als evolutie van de offictëie opinie ofwel bij wij ze van aanvulling, wij kunnen vast stellen dat men aan hogerhand meer en meer kommer aan de dag begint te leggen voor het behoud en de rationalisatie van de reeds voor handen zijnde industriële activiteit, vooral met het oog op de economi sche Integratie war r wij onvermijde lijk naartoe gaan. De weekbaians van de Nationale Bank die thans voorligt, werd afge sloten op de 30" December. Men moet wei speciale redenen gehad hebben om dit niet te doen samen vallen met de laatste dag van het jaar. WIJ zouden dan ook voel klaar der hebben gezien in de afwikkeling van de voornaamste vervaldag van het jaar. dan nu het geval kan zijn. Onze goudvoorraad is volledig on veranderd gebleven, terwijl onze har de deviezen met 90 millioen vermin deren. De normale behoeften van on ze import uit de dollarlanden moet hiervoor aansprakelijk gesteld wor den. Maar het bedrag is vrij onbe duidend. te meer daar wij sedert on geveer zes maand van hier week na week hebben kunnen wijzen op een voorbeeldig evenwicht in onze dollar positie. De financiering van de particuliere sector onzer economie heeft alvast r.en verhoging van circa 1.300 mil lioen veroor^akt in de rubrieken van de gedisconteerde handelswis sels cn van de voorschotten op overheidsfondsen. Wij menen wel te mogen aannemen dat wij hier al voor het maxlmumpeil staan. De banken wachten inderdaad niet tot de laatste dag om hun voorzorgen te nemen. En .globaal genomen bereikt deze financiering thans zowat 7 mil liard. wat merkelijk minder is dan een Jaar geleden. Wat de financiering van het over heidsapparaat betreft, noteren wij een stijging met 535 millioen. op de debetpositie van de schatkist en van 526 millioen op die van de andere parastatalen. terwijl het zeker is dat hier nog beduidende bedragen zullen bijltomen, vooraleer het hoogtepunt van de vervaldagbehoeften zal zijn overschreden, nl. rond 3 Januari. Ge lukkig was er een beschikbare marge voorhanden van ongeveer 4 milliard, thans dus nog drie, voldoende om elke moeilijkheid als uitgesloten te beschouwen. De monetaire circulatie stijgt met 6.178 millioen in een week en, net als voor de ophalingen van de over heid, Is het zeker dat hier nog ette lijke mlllioenen zullen bijkomen vooraleer wij de de 3* of 4" Januari zullen bereikt hebben. Maar dan zal het peil dat thans terug 't record van de maand Augustus heeft bereikt vrij snel dalen. Onze toestand in het kader van de Europese Betalingsunic moet voor de maand December'normaal op een de ficit uitlopen. Deze week stijgen onze vorderingen met 231 millioen, ter wijl onze schulden tegenover dezelf de partners met 437 millioen oplo pen. Maar uiteindelijk zullen wij vermoedelijk toch de eindjes aan mekaar kunnen knopen zonder te kort, doordat ons een mooi bedrag verschuldigd ls aan rente op onze voorschotten uit de vorige Bö'ift&e. Zaterdag 13 December Jl. werd in alle eenvoud te Gent begraven, Pater Maurlts Dewtckere van de Sociëteit van Jezus. De lezers van het Pope- rlngse, die voor een 4-tal weken langs dit blad 't bericht van zijn overlijden hebben yernomen, zullen ongetwijfeld gaarne Iets meer over hem vernemen Want Pater Dewickere was Poperinge- naar in merg en been; en hij ls het neel zijn leven lang gebleven, in de Kempen gedurende 25 Jaar, in het Gentse gedurende 22 jaar. Een stille figuur was hij, maar een zeer beminnelijk mens, aan wie al de genen die hem gekend hebben gaarne terugdenken. Meer dan veertig jaar heeft hij in het onderwijs doorge bracht, maar degenen die hem daar leerden kennen, hebben hem nooit vergeten, want hij heeft hun veel ge geven. Dc onderwijsloopbaan van P. De wickere begint in 1900: dan liep zijn lange Jezuïeten vorming ten einde. Toen ik theologie studeerde te Leu ven, zo heeft hij mij eens verteld, wil den zo mij Hebreeuws doen studeren en professor maken van H. Schrift; maar ik heb gezegd: Neen, geef dat maar aan een ander, dat is voor mij nietHij was al zes Jaar leraar ge weest van de vierde Latijnse, aan. het college van Turnhout, en hij gaf veel liever les aan jongens dan aan grote mensen. Hij hield van jongens... Toen waren daar ook leraar P. Veys uit Vlamertinge, nu missionaris in Indlë, en P. Hardeman uit Westouter. Toen hij in 1911 uit Oostenrijk te rugkeerde, waar hij een Jaar verbleven had, ging hij terug naar Turnhout, nu als leraar van de derde Latijnse. Het Jaar daarop gaat hij met zijn leer lingen op naar de Poësis, en 17 Jaar lang zou hij nu de Poësis geven, tot 1929. Dan kon hij zijn jubileum vie ren van 25 jaar leraar in hetzelfde college: maar hij heeft het niet ge daan: 't Is de moeite niet waard» zou hij gezegd hebben, ik verdien het niet!» De laatste tien jaar gin gen de leerlingen van zijn Poësis over naar de Rhetoriea van de bekende P. Fleerackers. Pater Dewickere was een buitenge woon leraar. In 1935 heb ik meer dan eens mensen ontmoet die zelden: Pater, dat was nu eens een profes sor! Zijn godsdienstlessen, zijn lessen van geschiedenis, die zal ik mijn le ven lang niet vergeten!» Niet alleen boeide hij zijn studenten, maar oefen- Je er ook oen diepe invloed op uit. Zijn eerste leerlingen heeft hij ge had in 1900; zijn laatste in 1928. On der deze laatste zullen er wel kinde ren geweest zijn van de eersten. Het gebeurt niet zo dikwijls dat een le raar aan zijn leerlingen kan zeggen: Dat heb ik aan uw vader al geleerd, jongen! 't Was 1929. Pater Dewickere was nog altijd een even boeiende leraar. Maar zijn leerlingen haaiden soms te veel punten in hun wedstrijden... Want als de leraar in de prijskamp van geschie denis vroeg: «Wanneer is de slag van Waterlo geleverd, en wie heeft hem verloren?dan wisten ze allen dat Napoleon er de slag verloren had in 1815. En moeilijker vragen werden ook al te gemakkelijk beantwoord: de jon gens zelden het stillekcns luidop en P. Dewickere hoorde het niet al tijd. Toen kwam hij naar Drongen om Nederlandse letterkunde te doceren aan de jonge Jezuïeten die hun can- didatuur in de klassieke philoiogie voorbereidden, 't Was als een Kempi- sche denneboom die overgeplant werd; maar hij vatte grond. Hij vond er ver scheidene van zijn oud-leerlingen te rug, en enkele Jonge mannen uit de Westhoek. Als professor was P. De wickere weer iets speciaals. De eerlijk heid zelf! Hij wist wat hij wist, en ook wat hij niet wist. Wat hij niet wist, daar sprak liij niet over; en hij zei ons niet tè veel van wat hij wél wist. Hij trachtte ons nooit te ver bluffen, of indruk op ons te maken; maar hij leerde ons het kaf van het koren te scheiden, cn te smaken wat schoon ls. Wij zien hem nog voor ons staan, sprekend over Vondel, Hooft, Gezelle, Van de Woestljne. Hij hield oen open boek in zijn handen: een foto van Van de Woestljne bij voor beeld. Luidop en traag las hij dan de ziel van de dichter uit dat portret: Daar ziet U een man, ziet U, die zich verdroomde in de natuur...». Trek voor trek haalde hij hem daar uit en takende hem over in ons gemoed, zo dat wij ong eigen beeld hadden van Van de Woestljne. En als het gedaan was, hield hij met een bruusk gebaar en uitgestrekte arm de foto voor onze ogen: «Hier hebt U hem». En als wij hem gehad en gezien hadden, trok hij zijn lange arm ln, keerde het bock near zich toe, en vluchtig bekeek hij hem dan nog eens zelf, om te weten of wij hem misschien niet af-gekeken hadden... Zo ls hij daar professor gebleven tot in 1947. Al die tijd had hij regelmatig in De Bode van het Heilig Hart geschreven. Verschillende van zijn talrijke artikelen zijn ln boekvorm verschenen: «De Thuis», «HIJ heeft mij liefgehad». HIJ was 72 jaar oud en gaf geen les meer: maar hij schreef nog voort, tot enkele weken voor zijn dood. Die ver wachtte hij sedert maanden al. Ik ben oud. 77, cn dat kan niet blijven uuren, ik kan ook niet blijven leven. Ze zeggen soms dat hoe ouder men wordt, noe meer men aan het leven houdt. Wel, ik kan het gerust zeggen, dat ls niet waar. Als ze me zouden zeggen: Zie beste Pater, 't is tijd, O. L. Heer komt u halen, dan zou ik onmiddellijk zeggen: Wel Ja, waarom niet, 't ls heel goed. Het zou me niets maken, ik ben altijd gereed». Zo was Pater Dewickerehij was heel zijn leven gereed geweest. O. L. Heer geve hem de schone rust die hij ver langde ill «De Thuis». Hij was de eerlijkheid zelve, begaafd met een zeer scherp verstand, een op recht en warm hart, een zacht cn in nemend gemoed. Hij was iemand waar men kon staat op maken, Iemand die, dag aan dag, jaar na Jaar, zijn stille plicht deed, als priester in offerleven cn gebed, als kloosterling in algehele onthechting, als opvoeder in persoon lijke, onvermoeibare toewijding. «Pa ter Dewickere, 't ls al echtdat er aan is!», zeiden we dikwijls onder elkaar. En het was ook al echt wat men ervan kreeg: waa 't ecu woord van aanmoediging, 't was «echt»; een «Ja», 'i, was echt; een «neen», 't was echt. Men vergiste zich nooit ln Pater Dewickere. Daarom laat hij honderdtallen er kentelijke vrienden achter, dia zullen zoggen: «Hij heeft mo nooit anders dan goed gedaan!» Alveringem: Woensdag, 31 December 1952, deed zich een geweldige sneeuw storm voor te Menen en omliggen de. De zichtbaarheid was zeer be lemmerd. Tal van ongevallen vielen in de streek te noteren en te Me nen-stad noteerden wij 9 autobot singen binnen zeven uren. Als eerste zwaar ongevalEen vrouw levensgevaarlijk gekwetst tij dens botsing. In de Wervikstraat deed zich een botsing voor tussen een kamion der Firma Herremans uit Menen, gestuurd door Gerard Ledoux uit Zonnebeke, en de lichte vrachtwagen, gestuurd door Kep- pens M. uit Ledeberg bij Gent. Door de botsing kwamen de voer tuigen op het gaanpad terecht, waar Vrouw Angele Grymonprez, 29 jaar, wonende Kroonstraat te Menen, werd omvergeworpen en zwaar gekwetst. Het slachtoffer werd bij hoogdringendheid overge bracht naar een kliniek te Menen, alwaar breuken aan het bekken, het been en de knie werden be- statigd. Haar toestand werd als ernstig beschouwd. De politie open de het onderzoek. Een wielrijdster, Vrouw Beeuw- saert, welke aldaar voorbijkwam, ontsnapte aan het erg ongeval, doch haar rijwiel werd totaal bui ten gebruik gesteld. Er ontstond schade aan beide voertuigen. Een tweede ongeval gebeurde aan het gehucht Bruggepoort, al waar Vrouw Madeleine Reynaert, 35 jaar, wonende op gezegd ge hucht, de autobus wou nemen van dhr Vandermeersch uit Moorslede. Door 'n onbekende oorzaak, waar schijnlijk door een misstap, kwam zij onder het voertuig terecht en werd zwaar gekwetst opgenomen en overgebracht naar de kliniek St-Joris te Menen, alwaar erge in wendige kwetsuren aan de heupen, bekken en benen werden bestatigd. De Rijkswacht opende het onder zoek. Te Mechelen werd in het post kantoor vastgesteld dat valse zilver stukken van 100 fr. in omloop zijn gebracht. Te Parijs heeft een moeder een nier uit haar lichaam laten wegne men bij heelkundige bewerking om dit te doen overplanten op haar zoon die bij een ongeval erg gekneusd werd en Wier enige nier was moeten worden uitgenomen. De moeder is naar verluidt welvarend en bij de zoon werd vastgesteld dat de overge plante nier vermoedelijk haar wer king heeft voortgezet. De geneeshe ren kunnen zich evenwel nog niet volledig uitspreken over het al of niet uiteindelijk slagen van de ope ratie. Moest volledig welslagen wor den bekomen, dan zou die overplan ting een omwenteling ln de chirur gie kunnen betekenen; zo wordt voorgehouden. Tijdens een vertoning van Ri- gculettoin de Covent Garden te Londen heeft de tenor Walter Mid- gley zijn valse snor ingeslikt. Zo werd hij gedwongen het toneel te verlaten en moest, dokterszorgen in roepen om de snor weg te doen ne men. BIJ aardbeving in Costa Rica kwamen minstens 26 mensen om het leven .Veie wegen en hulzen werden vernield en onder het puin der ge troffen woningen zouden zich nog slachtoffers bevinden. Te Venetië, in de haven, ont plofte een schip dat geladen was met munitie. Minstens 7 arbeiders zouden hierdoor zijn gedood. Er is nog een vermiste, wijl nog negen andere lie den gewond werden. Te Oostende werd Ingebroken ln de villa Sunbeach bij Hr Vander - meulen en een som van 25.000 fr. ontstolen. Te Londen werd een auto van de directie van Scotland Yard ont stolen aan de hoofdingang van het hoofdkwartier van de Britse politio nele hoge inrichting. Het moeten stoutmoedige dieven zijn geweest. Te Dusseldorf werden proeven genomen met klederen, overdekt met aluminium, dit ter bescherming van brandweerlui tegen de vlammen. Uit de proefnemingen zou gebleken zijn dat de aluminiumbladen de warmte in een verhouding van 95.% terug slagen. Een schip dat de verbinding ver zekert tussen verschillende Philip- pljnse eilanden is tijdens een storm weer gezonken. Van de 170 opvaren den kwamen er 80 om het leven. Overbeladlng was de oorzaak. Te Montreal brak brand uit ln een kliniek; de 92 aanwezige baby's konden alle worden gered. Te Kairouan, Tunis, werd een Arabische boer aangevallen door een dromedaris die enkele dagen geleden door de boer was mishandeld gewor den. Het dier scheurde het gezicht van de boer open en knielde dan met zijn volle gewicht op de man tot de ze dood was. Uit Transvaal wordt gemeld dat te Swartkrang. Transvaal, overblijf selen werden "gevonden van 5 exem plaren van een voorhistorisch men selijk wezen de Telanphropvs die volgens de geleerde ontdekker Robinson zouden geleefd hebben 250 a 500.000 jaren voor de Java-mens of de China-mens. Met nieuwjaarsdag werd te Mon- tignles-le-Tillsui een onderwijzer doodgereden en de doodrijder bleek spoorloos te zijn verdwenen. Thans werd de schuldige aangehouden. De dader was een 23-jarige jonge man uit Charleroi. Hij bekende op de plaats van het ongeval een schok te hebben waargenomen, wat verder te zijn gestopt en dan het lijk van een man te hebben gevonden op de schokbreker. Het lijk maakte hij los. legde het langs de baan en nam de vlücht, daar hij niet was verzekerd. Drie andere lieden vergezelden de doodrijder bij de dodenrit, maar van het gebeurde wisten die niets af daar zij geslapen hadden na een nieuw jaarsfuif. Phlllbert Ballleul. Dorp 2. Beitem-Rumheke: Alb. Vanelslander, Kerkhofstr. 134. Beveren-Roesbr.: Robert Lepée, Hondschootestr. 22. Biksrn ulde: M' G. Van Nevcl- Melre, IJzerlaan 4. Hooglede: Marie-L. Pieters, IRoeselarestr. 8. leper: Aug. Hendrlckx, Dikkebusstwg 150. Iiigelmunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. Izegem Rafaël Parret, St-Crispljnstraat 19. Kemmel Leo Duplacle, Reningelststraat 63. Koekeiarc: Mr Jozef Buicke, Ichtegemstraat 12. Koksljde: Walckiers F. en J., Zeelaan 260. Krombeke: Mej. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster, Nieuwstraat 21. Loker: W" L. Dousy-Mortrcu, Dorp 52. Mesen: Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Achiel Goemaere, Dadizelestraat 32. Nieinvpoort: Mr Aifons Depelchln, Kokstraat 36. PRIVATE ONDERNEMING 8EHEERD DOOR MET KONINKLIJK BESLUIT VAN 19 DEC. HM LANGE IIEITWSTRAAT 40 - ANTWERPEN «tnCMT H EK» Oostvleteren: Mej. Y. Van Houtte, Henri Deberghstr. 6. I'oelkapelle: M» W" M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentlères 110. Proven Mej. Noëlla Prlnzle Statiestraat, 55. Poperinge: Paul Devos, M. Dewulfstraat 14. Michel Maes, Westvleterenstw, 25. Roeselare: Andró Gillis, Germ. Hoetstraat 12. Roesbrugge-Harlnge: Gerard Delplace, Gemeentesecrettirls. St Idesbald-Koks.: Er. Van Eecke-Deleu, Villa Kerkepanne Frankrljklaan 9. St-PleterskapeUe- Leke: Mr André Provoost, Dorp 12. Veurne: Bureel Plnson, Sporkijnstraat 28. tel. 158. Warneton: Pierre De Simpel. Wervik: Valère Verfaillis, Molenstraat 49. Westrozebeke: Mr Aurele Van Damme Statiestraat 136. Weetvleteren: Mej. A. Quaghebeur, Poperlngestraat 71. Woes ten: Mr Gast. Verfafflla, Steenstraat 34. W'oumen: Mr Maurioe Debruyn», Dorp 114. Wulverlngem: Michel Duron, Goudenhoofd 38. Vlnkem. Zlllebeke: Mevr. Germ. Coudron- Dorp 46. Vand&mme, ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EEN AGENTSCHAP AANVRAGEN. Het zal velen onder onze lezers aangenaam zijn te vernemen dat onlangs talrijke bedienden en werklieden van deze belangrijke en wijdvertakte Maatschappij in Westvlaanderen, gehuldigd werden naar aanleiding van hen door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg toegekende nijverheids ereteken of hun jubileum van 25 of 30 jaren dienst in deze onder neming. Het Hoger Bestuur had er aan gehouden de jubilarissen en gede- Zaterdagavond was de 12-jarige Valère Dorme bij een verkeerde be weging van de voutekamer ln de kelder gevallen. De ongelukkige werd zwaar gewond aan het hoofd en in bedenkelijke toestand naar de kliniek te Izegem overgebracht. Maandagmorgen is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. 'In totaal zijn 548 Amerikanen het slachtoffer geworden van ongeluk ken tijdens de nieuwjaarsperiode van vier dagen. Ten gevolge van auto-ongelukken kwamen 379 mensen om, een record voor de titeuwjaarsneriode. Door branden stierven 56 perso nen en door andere ongelukken 113. na lezing, ons blad ln de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. overgebracht, Mevr. Lemoine uit Grevelingen fFrankrijk) heeft haar zeventiende kind ter wereld gebracht. Zij is thans 35 jaar oud. Op 16-jarige leeftijd in het huwelijk getreden, heeft zij achtereenvolgens het leven geschonken aan negen jongens en zeven meisjes, voor de geboorte van haar zeventiende kind, Jean-Pierre. Zestien kinderen zijn nog in leven. Haar 43-jarige man werkt in een fabriek te Grevelingen. Mevr. Lemoine heeft de bronzen en zilveren medaille van het Fran se gezin ontvangen. De genaamde Oog'he Hilaire, wo nende Lizernestraat te Boezinge, stapte juist van het voetpad op het ogenblik dat uit de richting van Boezinga-Lizerne een auto opdaag de. De menner van de auto trompte doch Ooghs maakte geen plaats en bleef plots te midden de baan staan. De menner van de personenwagen, Leopold Devrleze, wonende Lange- markstraat te Boezinge, wilde deze mijden en week uit. Op hetzelfde ogenblik keerde Oo'ghe op zijn stap pen terug zodat hij gegrepen werd door de auto. Hij liep hierbij erge kneuzingen op over gans het li chaam en kloeg van inwendige pij nen. Na ter plaats de eerste zorgen ontvangen te hebben werd hij naar het O. L. Vrouw Hospitaal te leper Dc feestvierende biljartclub «De Lustige Stoters» bij het Christen Werkersverbond te Wervik met in hun midden de gevierde koning en kampioenen 1952 der club. Zij zijn omringd door het bestuur en leden der maatschappij, waaronder vrij herkennen: Z. E. H. Ghy- sens, proostdhr Frans Dekens, voorzitter; dhr Albert Delobe], on dervoorzitter; dhr Delva Jozef, secretaris; dhr Delva Remi, schatbe waarder en dhr Georges Vermeulen, lokaalhouder. Verleden Zondag, 4 Januari '53, was de bloeiende biljartclub De Lustige Stotersbij het Christen Werkersverbond te Wervik in feest ter gelegenheid der huldiging van haar koning en kamoioenen 1952, nl. dhr Dekens Cyriel ere-voorzit- ter, de koning 1952: dhr Francken Walter, eerste kampioen en dhr Albert Verhaeglie, tweede kam pioen 1952. Te dier gelegenheid werd in het lokaal «De Katholieke Voi' genbij Georges Vermeulen, een groot feest op touw gezet, tijdens dewelke de koning en kampioenen op bijzondere wijze werden gehul digd door het bestuur der maat schappij. Ook Z. E. II. Ghysens, proost der club, was op deze plech tigheid aanwezig en bracht even eens op een bijzondere manier hulde aan de gevierden der club. Deze viering werd besloten met een groot feestmaal en een gezellig samenzijn oor al de leden dei' rojteftëto.-.. I I - coreerden In een stemmige zaal te verenigen en Baron de Brouwer. Ondervoorzitter, Afgev. - Beheerder en tevens Hoofd van het Personeel, gaf persoonlijk lezing van de ere lijst der gevierden. Deze laatste mochten, naast de gelukwensen van het Hoger Be stuur, uit haar handen de ere tekens ontvangen, alsmede het ju bileumaandenken en een zeer ge waardeerde enveloppe. Het Bestuur nodigde daarpa de jubilarissen en gedecoreerden uit, samen met haar, aan te zitten aan een uiterst verzorgd banket, waar bij de ingenieurs, de dienstoversten en sectoroversten de gelegenheid kregen hun gelukwensen te voegen bij deze van de Directie. In een voorname, doch Intiem" stemming, kende dit feestmaal een zeer grote bijval, te meer daar zich onder de jubilarissen ook de Heer Ingenieur Richard Pycke, Beheer-p: der-Bestuurder der B.M.G.E., be-ö' vond, welke 25 jaren dienst aan® deze maatschappij telt, en ondc- 't wiens impuls, gesteund door ear- -f het Hoger Bestuur, de B.M.G.F zulk een hoge sociale vlucht heeft, genomen. Buiten de Beheerder-Bestuurde" hierboven vernoemd, geven wif gaarne, voor verschillende onzev lezers welke persoonlijk de gevier- den kennen, de naamlijst pc" exnloitatiecentrum. met vermeldir" J van de toegekende eretekens r' 1 jubileum aan deze maatschappij Exploitatiecentrum Blankenberge Damarest Ernest, Knokke, Onde-- - bureelhoofd; Jubileum van 25 Jna- dienst. De Pauw Henri, Blankenberge, Bu reelhoofd van le klasse; Nllverheid'- ereteken van 1" klasse; Jubileum va" 30 Jaar dienst. Vergote Amedée, Blankenberge, monteur: Jubileum van 30 Jaar dien."' Vermeulen Jozef, Blankenberge, 1 cabinewachter: Nijverheidsereteken v. 2" klasse: Jubileum van 25 jaar dient;. Exploitatiecentrum De Panne: Coppyn Raymond, De Panne, CRT- fitter: Nijverheidsereteken v. 2" k!. Pattou Henri, De Panne, Aut.otr- stuur der: Nijverheidsereteken v. 2' k' Swyngedouw Alexander, Adlnkerk". Hulpmagazijnier; Jubileum van 30 j dienst. Exploitatiecentrum leper: De Groote Alberlc, leper, Appar- tuur-monteur; Nljverheldseretcken 2" klasse. Desimpel Cyriel, Zarren, Luchtllir monteejder; Nljverhéldsereteken va 2" klasse. Ghescjuiere Robert, Zonnebeke, E. t Incasseerder: Jubileum v. 25 j. dien' Kesteloot Maurice, leper, Luchtlij' monteerder; Nljverheldsercteken vr 2" kl.Jubileum v. 25 j. dienst. Lscourt Julien, Ploegsteert, Tec' nisch bediende van 2" klasse; NIJV'. heldsereteken van 1" klasse. Maeckelberghe René, leper, Mae!'1 nist-stoker; Nijverhcldsereteken vr 2" klasse. Vandemaele Maurice, Vlamertin: Appara tuur-monteur; Nljverheldsei" teken van 2" klasse. Vandermarliere Gabriel, leper. KU' van 1" klasse: Nijverheidsereteken vr 1" klasse; Jubileum van 30 jaar dien' Wijlen Vankcmmel Marcel, lep Huipmagazijnler; Jubileum van 30 J dienst. Vanllmburg Georges. Langema-' Technisch bediende van 3' klassr Jublleum van 25 Jaar dienst. Verheye Valère, Menen, Technlsr' adjunct van 2» klasse; Jubileum va 25 jaar dienst. Exploitatiecentrum Menen: Callandt Luclen, Wervik, Besten dig Pos tbc waker; NIJvcrheldseretekr van 2" klasse. Camelbekc André, Menen Gasfftt Nljverheldseretcken van 1" klas; Jubileum van 30 Jaar dienst. I.ambeets Joseph, Menen, Klerk v? 1" klasse; Jubileum van 25 j. dien: Lecoutre Edmond, Menen, Schoor t maker; Nijverheidsereteken v. 2c kl. Meheus Albert, Menen, Gasfitte Jubileum van 30 Jaar dienst. Ovcrbergli Georges, Geluwe, Garf':' ter-grondwerker; NljverheidseretekL van 2c klasse. Vanderrheede Omer, Menen, Nlv'' leerder; Nljverheldsercteken v. 2c i' Vandenhoeke Plorent, Menen, Bu reelhoofd van 3" klasse; Nijverheid: ereteken van 1» klasse. Vanderbrugghe Jozef, Menen, Metf- opener; Jubileum van 30 Jaar diens Vereecke Alphonse, Menen, Dienst hoofd; Jubileum van 25 Jaar dienst. Exploitatiecentrum Nieuwpoort: Cornette Gerard, Nieuwpoort, Bu reelhoofd van lo klasse; Jubileum var 25 Jaar dienst. Vanarendt Henri, Nieuwpoort, Tech nisch bediende van 3" klasse; Nljv":- heldsereteken van lo klasse; Jubileum van 30 Jaar dienst. Van eleven Daniel, Brugge, Lasser- smid; Jubileum van 30 Jaar dienst. Exploitatiecentrum Roeselare: Debrouwer Aifons, Roeselare 2" sml<' Nijverheidsereteken van 2o klasse; Ju bileum van 25 Jaar dienst. Debrouwer Maurice, Roeselare, Tech- nlsch-adjunct van 1« klasse; Jubileum van 35 Jaar dienst. Dcmuynck Almé, Roeselare, Machi nist-; Jubileum van 30 jaar dienst. Gryspeerdt Benonl, Ardoole, Maclil nlst: Nijverheidsereteken van 2o kl Jubileum va,n 2,5 Jnar dienst.. Naert Mnurlce, Beveren - Roeseln" hLLjafibiatiil'.Vublic.ui» Y. ao Jaar dien®t

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 6