VOOR POPERINGE EN IEPER 17 Het hert van de vrede klopt te... V Rome Z. H. Paus Pius XII benoemde 24 nieuwe Kardinalen tijdens geheim Consistorie te Rome Het begon met een Franse Regeringscrisis De Massamoord te Oradour 12 Grauwvuurontploffing te Wasmes Dronken vrachtwagenvoerder rijdt in groep voetgangers te Roeselare Slechts 7 van de 649 inwoners ontsnapten aan de dood Een Frans dorpje werd in 1944 plat gebrand KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER T WERVIK EN OMSTREKEN JANUARI 16 dioden en 8 zwaar gewonden Inwoner uit Wijtschute ouder e§@ slachtoffers Ontroerende hulde van de Paus aan de Kardinalen Stepinac en Wysynski, beide L Communistische landen BUITENLANDS OVERZICHT 21 wan 150 medeplichtige SS-mannen ter verantwoording geroepen De korting op het spoorwegtarief- Brie faillissemen ten per week in Wesfviaanderen Een voorbijganger op slag gedeocl, anderen gekwetst HOOFDBUREEL en REDACTIE: J Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever. J. Sansen. Gasthuisstraat 19, Po-peringe HET WEKELI JKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR~ (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nteuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 49' JAAR. N' 3. Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG 1953 POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 136 fr. Andere landen 4fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. ■INDT gij dat ook niet buitengewoon belangrijk, maar duivels lastig om te volgen? Ge krijgt uw dagblad in handen, dag aan dag kijkt ge naar de grote letterkoppen legt uw blad weer neer en beslist in uzelf dat ge... 't avond er meer zult in kijken, 't Gebeurt dan meer dan eens dat er 's avonds niets meer van in huis komt en... ge zijt de draad kwijt. Dan beginnen al die verschillende benamingen U.N.O., U.N.E.S.C.O., N.A.T.O., Europese Defensie-gemeenschap, Schuman- plan, in uw kop rond te draaien lijk in 't kuipke te Gent; ge geraakt er niet meer wijs uit en dan leest ge ten slotte nog iets over «Benelux» en moet al beginnen nadenken om U te herinneren dat wij zelf daar bij betrokken zijn. En toch, in al die verschillende organisaties gaat het om de wei vaart van de mensen: al weten we dat de Russen nog lid zijn van de U.N.O. om die te saboteren. In vele van die organisaties gaat het om Europa: en daar zijn we bijgevolg weerom zelf bij betrokken. Beeldt U nu maar in dat wij daarover bezig waren, Zondag laatst, in 't Kroontje Ge weet wel wie! 't Begon met nieuwjaarwensen, zo als dat past, en... wie is er nog wel die niet begaan is met het tijdsge beuren. Er wordt veel gedaan om de vre de te bewaren en om de volkswel vaart te verhogen in Europa. Er zijn nog ware staatslieden, er zijn nog vooruitziende mensen die al hun ge zag in de weegschaal gooien. Daar hebben ze nu precies in Frankrijk iemand laten vallen als een bak steen... Schuman, die jaren naeen al het mogelijke deed om Frankrijk met Duitsland te verzoenen en zelfs om vriendschapsbanden te smeden tussen die oude vijanden. Want, er is nu een gemeenschappelijke vijand: het communisme. En tegen die vijand moet het ver weer opgebouwd. Ziet maar hoedat verweer wordt Ineengestoken. Milliarden worden besteed aan bewapening. We horen, zelfs in ons land, van tanks en straalvliegtuigen. We zien hoe onze jongens worden gedrild. We horen onze jongens spreken over valschermspringers en over «commando's». Er wordt van hen een geweldige inspanning gevraagd. Lange dienstplicht voor hen en een enorme snede in de beurs van het land. En dan helpt Amerika ons nog, zoals ook de andere Westerse landen geholpen worden. Zal er nu echter een Europees Leger komen? Zal West-Duitsland opgenomen worden in dat leger? Of zal ieder land, zoals vroeger, zijn eigen leger hebben? Dan kun nen inderdaad de een of de andere dag die legers in plaats van saam te Werken, tegen elkander de strijd aanbinden! Ge ziet, er wordt gezocht naar eenheid, maar 't blijft bij zoeken. Er- is nog te veel wantrouwen onder de. landen. En dat wantrouwen belet en verhindert het enige groot ge vaar te zien: Hamsr en Sikkel. Er wordt gezocht naar een Euro pees... parlement. We hebben in derdaad een «Raad van Europa» die zetelt te Straatsburg. Knappe koppen zijn bezig om van Europa een soort van Verenigde Staten te maken, met ministers, parlement en senaat, verkozen door de ver schillende West-Europese landen. Dat Is' ook al een buitengewoon schoon plan. Daardoor zouden de kleine geschillen uit de weg worden geruimd, zouden al die plagerijen van douane-renten vervallen, zou er een samenwerken zijn van honderd vijftig millioen mensen; dan zou er werkelijk één grote markt zijn!... We waren nog nooit zo serieus geweest. We geleken zo wat aan di plomaten en de zaal van 't Kroon tje» scheen ons... Straatsburg te zijn. Zelfs het groen planvoor de landbouw kwam ter sprake en Benelux kreeg ook zijn deel! Kom, we kenden er niet veel van... en van al die andere dingen kenden we evenveel, 't is te zeggen... even wei nig. Maar we konden toch de be doeling vatten, de grond van dat alles: de veiligheid van onze Wes terse landen en die veiligheid, de vrede is zodanig veel waard dat we er alles voor over hebben. En, om die veiligheid moet er meer saam horigheid zijn onder de landen en moet gezorgd voor de welvaart tan alle West-Europeërs. Meester was nog maar weinig tussengekomen. Hij luisterde aan dachtig, maar zweeg. Hij liet ons onze gang gaan en waarachtig, we... gingen I 't Was een hele conferentie ge worden en al de stamgasten waren er bij betrokken. We hadden wer kelijk «succes» en 'k was verwon derd dat gewone mensen als wij met zulke ernstige zaken kunnen bezig zijn. 't Verwonderde me toch dat Meesterniet roerde, al ver moedde ik wel dat hij iets in zijn mond had. En hij had er iets in! We waren lijk uitverteld! 't En- denuit gepraat... 't Viel stil ln ons zaaltje! Hebt ge niets vergeten, zei Meester al met eens? Ja, we wisten wel dat hij er meer over wist, maar wat hadden we nu vergeten? Meester begon en... hij kwam er in en bleef er in tot het einde Gelukkig, zei Meester, er wordt nu veel gedaan voor de vrede, of beter, er wordt veel gedaan om een oorlog te vermijden; en wel door bewapening, 't Is nodig, want we weten wat oorlog en... verwoesting kost. 't Geld en de offers die we daartoe besteden zijn nooit te groot. Stoffelijke welvaart brengen en die verhogen is een beste middel om on ze mensen af te houden van het communisme. Dat is zo klaar als de zon. Maar er is meer nodig... Hebt ge niet gelezen dat er in de eerste da gen iets bijzonders gebeurt te... Ro me? Een twintigtal nieuwe... kardi nalen, waaronder een Hindoe! Het hart van de wereldvrede klopt te Rome. Vandaar komt de ware vrede. De Kerk kan het wantrou wen wegnemen, omdat de Kerk al leen bewijst dat alle mensen broe ders zijn; omdat zij allen kinderen zijn van een zelfden Vader. Ras, kleur of natie komen daarbij niet te pas. Er was reeds een Chinese kar dinaal, maar die is verbannen... een teken dat er geen vrede meer is in China! Ge hebt nog iets vergeten, zei Meester. Wat doen wij voor de Vrede? Gij hebt toch de brief ho ren voorlezen van onze jonge bis schop? Daar waar hij handelt over de internationale bidweek. Dat kost ons geen vermeerdering van lasten voor leger en bewapening, dat kost ons dagelijks een paternoster! Gaan we sputteren, of gaan we 's avonds thuis die belasting betalen, opdat het vertrouwen zou terugkeren on der de mensen en de landen, opdat de gelovige mensen die, zonder schuld, tot afgescheurde kerken be horen, de weg terug zouden vinden naar het Vaderhuis en opdat heel de wereld zou begrijpen dat de vre de van hierboven moet komen, langs die man die hier O. L. Heer zelf vertegenwoordigt... Het hart van de vrede klopt te Rc-me!... Neem een paternoster! 't Is geen zware belasting, pg VLAMYNCK. Op 1.040 meter diepte heeft zich Dinsdagavond rond 21 uur een ver schrikkelijke grauwvuurontploffing voorgedaan in de mijn Escouffeaux te Wasmes in de streek van Ber gen (Henegouwen) De ontploffing ging gepaard met een geweldige instorting waardoor een galerij over 180 meter lengte vernield werd. Stof en rook bemoeilijkten tn aanzienlijke mate de reddingswer ken. die onverpoosd werden aan gevat. Nog dezelfde nacht konden de ongelukkige slachtoffers, waarvan er 11 op slag gedood werden, naar boven gehaald worden. Eveneens werden 13 zwaar gekwetsten naar boven gebracht, waarvan er twee bij hun aankomst in de kliniek te Warquignies overleden. Woensdag overleed nog een slachtoffer en men vreest voor het levensbehoud van de overige gekwetsten. Onder de doden telt men 8 Ita lianen. 2 Belgen, 1 Oekraïner en 3 Algerijnen. Naar verluidt is dit de eerste grauwvuurontploffing die zich in deze mijn voordeed. Uit nader berichten vernemen wij dat onder de slachtoffers die het leven bij deze ramp inschoten, zich een inwoner uit Wijtschate bevindt, de 32-jarige Maurice De- vos, gehuwd doch zonder kinde ren, wonende Ieperstraat 143, te Wijtschate. Woensdag brachten verschillen de overheidspersonen een bezoek aan de geteisterde mijn, o.m. de Ministers Van den Daele en Du- vieusart, de gouverneur van Hene gouwen en de Italiaanse ambassa deur in ons land. Donderdagmorgen bracht Z. Exc. Mgr Himmer, Bisschop van Door nik een bezoek aan de geteister de mijn en aan de gekwetsten. Donderdagvoormiddag begaf Z. M. Koning Boudewijn zich naar Wasmes. De Vorst bracht er een bezoek aan de familieleden der slachtoffers en maakt hun zijn rouwbeklag over. Hij ging het stof felijk overschot groeten der geval len mijnwerkers en begaf zich in de kliniek naar het ziekbed der gekwetsten. Vrijdagmorgen was het aantal doden, aan deze verschrikkelijke mijnramp te wijten, tot 16 ge stegen. De vrlezeman heeft het hij geen bedreiging gelaten maar heeft flink van zich afgebeten en zorgde voor een deugdelijke ijslaag. De schaatsenrijders hebben daar natuurlijk gebruik van gemaakt om aan de slag te gaan. Jammer dat hier en daar het onstandvastig weder met zijn smeltende sneeuw, die smolt en dan weer terug vastvroor, nadelig was voor de gladheid van het ijs. Op vele plaatsen is het nochtans toch tot vrolijke ijspret gekomen waarin jong en oud zijn deel had. Frankrijk heeft dus weer een regering. Het heeft een beetje tijd gekost. De redenen die aanleiding gaven tot het in minderheid stel len van dhr Pinay en diens ont slag dat daarop volgde, waren o. m.: de nieuwe belastingen, de gezinsvergoedingen, de prijs der landbouwproducten, enz., enz. Elke groep had zo zijn eigen grieven. Men ging dus op zoek naar een nieuwe meerderheid... en men kwam tot dezelfde meerderheid terug. De socialisten doen weer Tijdens de jongste wereldoorlog is het vaak tot erge moordtonelen gekomen en dikwijls werden weer loze burgers de dood ingejaagd. Vooral in kritische ogenblikken op militair gebied was het voor de burgers zeer gevaarlijk en kwam het vaak tot het neerschieten van burgers, tot plundering en brand. Het meest tragische geval op dit gebied is zeker dit van het Franse dorpje Oradonr-sur-Glane nabij Li moges in het departement Haute- Vicnne, dat op 10 Juni 1944 door de Duitsers met de grond gelijk ge maakt werd en waar 642 personen, de ganse bevolking op 7 personen na. om het leven gebracht werden. Van de 150 SS-mannen die zich aan deze misdaad piichtig maak ten heeft men er 22 kunnen terug vinden; 21 onder hen verschenen Maandag voor het militair ge rechtshof Aan Bordeaux, Onder de beschuldigden zijn er 12 Elzassers, Fransen dus. die onder dwang ver plicht werden in het Duits leger dienst te nemen. Dit is een tra gisch aspect te meer van het drama van Oradour. EEN GANS DORPJE UITGEMOORD Een compagnie der Duitse SS-di- visie Das Reichhad opdracht gekregen zich op 10 Juni 1944 van Zuid-Frankrijk uit naar het front in Normandië te begeven. De sol daten verplaatsten zich in vijf vrachtwagens en kwamen rond de middag te Oradour aan. De inwoners vonden het een ge woon oorlogsgebeuren en het gaan en keren der troepen wekte hun be langstelling niet. Pas waren de soldaten van hun wagens of kommandant Dichmann gaf aan de soldaten bevel zich gereed te maken voor de slag De burgemeester werd opgezocht en kreeg van de Duitse komman dant bevel de inwoners op het Marktplein te doen samenkomen, Een blik op de ruïnen van Oradour. Deze foto werd kortelings na de verwoesting van het stadje genomen. Oradour wordt als een oord van ingetogenheid bewaard. Bij de ingang ■van het dorpje hangt een plakkaat dat tot stilzwijgen uitnodigt uit eerbied voor do gevallen martelaren. (Cliché «De Gazet*. voor controle der identiteitspa pieren heette het. Daar dit bevel niet vlot genoeg uitgevoerd werd naar de zin dei- Duitsers begonnen zij zelf de in woners uit hun huizen te jagen. Tevens werd gezocht naar wapens, doch men vond niets verdacht. Niemand werd in de huizen ge laten, zelfs de kinderen moesten naar buiten en de zieken werden van hun bedden gehaald. Dichmann beweerde dat er terro risten verborgen zaten in het dorp maar hierop trad de burgemees ter naar voor en riep de komman dant toe: «Indien gij hier Iets ver dacht kunt vinden schiet mij en mijn gezin dan neer. Nadat iedereen verzameld was op de markt werden twee groepen ge vormd. Vrouwen en kinderen wer den samen gedreven in de kerk en daar opgesloten. De mannen wer den naar de schuren gejaagd waar van nadien de poorten gesloten werden. Een kwartier lang bleef het stil in het dorpje, de Duitsers beraad slaagden. Maar dan gaf de SS-of- ficier Kahn het sein tot de alge mene slachting. Met de machine pistool in de vuist trad hij een schuur binnen en maaide al de mannen neer die er zich in bevon den. Zijn manschappen volgden zijn voorbeeld en begonnen in an dere plaatsen de mannen neer te schieten die zij vonden. Ondertus sen was overal tegen de muren hout en stro opgestapeld en met benzine overgoten waaraan dan het vuur ontstoken werd. Ondertussen was de rooftocht in de kerk begonnen. De heilige vaten werden gestolen en vervolgens werd een springlading in het koor opge steld die enkele ogenblikken later, nadat de soldaten de kerk verlaten en gesloten hadden, ontplofte. Om er zeker van te zijn dat nle- i Elzassers, die onder dwang handel- mand gespaard bleef, vuurden sol- den. te scheiden van deze der daten met machinepistolen van Duitsers. buitenuit door de kerkramen op de overlevenden. Er bleef schier niemand gespaard te Oradour. Slechts twee personen die op dat ogenblik in het dorp waren hadden zich kunnen verber gen en waren ook aan de vuur gloed ontsnapt, vijf andere inwo ners die toevallig afwezig waren ontsnapten eveneens aan de slach ting. TER VERANTWOORDING Slechts heel toevallig kwam aan het licht wie de verantwoordelijk heid draagt voor deze massamoord. Een Elzasser Graeff, destijds in gelijfd bij het Duits leger, vertelde in 1945 zijn ooriogsavonturen. Hij noemde ook de moordscène te Ora dour. Dit kwam de autoriteiten ter ore en Graeff werd ter dood ver oordeeld. Maar daarmede kwam alles aan het licht. Wel kon men een lijst samenstellen van de sol daten die aan deze razia deelna men doch de meesten, vooral de officieren bleken ofwel gesneuveld ofwel verdwenen. Men is er toe gekomen nog 21 overlevende SS-mannen te identi- flciëren. Onder hen zijn er negen Duitsers, waarvan de hoogst gegra deerde slechts adjudant is. De 12 overigen zijn Elzassers waarvan 2 vrijwillig deelnamen bij het Duitse leger en de 10 overigen gedwon gen. Een van deze laatsten is Maandag niet ter zitting versche nen. Toen de debatten omtrent deze zaak Maandag te Bordeaux geopend werden, verklaarde de voorzitter van het krijgshof, Saint Saens. dat dit het proces is van de Hitleri- aanse mentaliteit Reeds bij het begin der debat ten werden door de verdediging be sluiten ingediend om de zaak der niet mee en de R.P.F. van de Gaulle ook niet. Na MallatBidault en Soustelle ward Rcnó Mayer als formateur aangestc'Hij slaagde, kreeg de investituur en vormde zijn rege ring. En het meest eigenaardige was dat, bij de discussie over de in vestituur, in do Franse Kamer met geen woord gesproken werd over de redenen van de agitatie tegen Pinay, maa.r dat het hele debat ging over het Europees leger. En het resultaat is: dat men in geheel West-Europa zich de vraag stelt wat er nu van dat Europees leger zal geworden. De Heer Mayer heeft in elk ge val twee dingen gezegd: dat de eenheid van het Frans leger moest behouden blijven, en dat, zo het huidig bestaand verdrag ooit door zijn regering aan de kamers ter bekrachtiging zou worden voorge legd, de regering dan geen ver- trouwensstemming zou vragen, maar elkeen zou vrij laten te stem men zoals hij verkoos. Dat heeft op sommige mensen een formidabele indruk gemaakt. En dat was nochtans absoluut niet nodig. Wat Mayer nu officieel gezegd heeft, ivas reeds sedert lang practisch uitgemaakt. Inder daad de communisten zijn er ra- dikaal tegen. En de Gaullisten eveneens, aangezien het een van de stokpaardjes van de Generaal is dat Frankrijk zijn onafhanke lijk leger moet bepalen. In al de andere partijen mag men zeggen dat de kritiek en de tegenstand ook met de dag groeide. Het ivas dus al lang zeker dat het Euro pees Defensieverdrag door de Franse Kamer niet zou bekrach tigd worden. Maar tot daar bleef alles bij het negatieve. Nu komt er echter, sedert de verklaringen van Minister-Presi dent Mayer, een nieuw element bij: men zal onderhandelen om het, verdrag te doen wijzigen voor aleer het ter bekrachtiging aan de parlementen wordt voorgelegd. Er is dus een koerswending in de Franse buitenlandse politiek in getreden. Het was dan ook duide lijk dat dhr Schuman, die het verdrag ondertekend had. niet kon aanblijven als Minister van Bui tenlandse Zaken. Dat hij niet terugkxoam lijkt trouwens ook wel gedeeltelijk de losprijs geweest te zijn voor de steun die de de Gaulle getrouwe R.P.F.-ers aan dhr Mayer gegeven hebben. Reeds onder Pinay im mers brachten de R.P.F. dissiden ten met Barachin en Billotte kri tiek uit op de buitenlandse poli tiek van Schuman. Nu de authen tieke mannen van de Gaulle ook Mayer steunen kon het niet an ders of daar moest verandering komen. De koerswijziging is cr ten slot te meer één geweest die onvermij- Afschaffing «'oor Raad van Beheer N.M.B.S. beslist Tijdens de jongste vergade ring van de Raad van Beheer van de N.M.B.S. werd besloten: 1. De korting van 25 t.h. op de normale prijzen der enkele biljetten af te schaffen, ver leend aan de officieren die ge- pensionneerd zijn doordat zij de leeftijdsgrens bereikt heb ben of wegens ziekte of li chaamsgebrek voor dat zij die grens bereikten; 2. de korting van 50 t.h. op de normale prijzen der enkele biljetten af te schaffen ver leend aan de kinderen van 10 tot 16 jaar; 3. de korting van 75 t.h. op 50 t.h. te brengen toegestaan aan de kinderen van grote ge zinnen van 10 tot 16 jaar. Deze maatregel wordt van kracht op Zaterdag 10 Januari. delijk was om een meerderheid te hebben ook voor de binnenlandse politiek. Pinay voerde, om zijn binnenlandse politieke meerder heid, een politiek van afwachten op buitenlands plan. Die tactiek kon echter niet blijven duren. Mayer heeft het probleem dan ook positief gesteld cn het, voor Frankrijk, doorgehakt. Wanneer men zich afvraagt wel ke wijzigingen Frankrijk aan het Europees defensieverdrag wenst, dan komt dit in grote trekken neer op hetgeen dhr Struye vorige herfst reeds te Straatsburg ver dedigde: geen denationalisatie van de legers, maar aaneensluiting van de nationale legers onder één op percommando waar de politiek echter nog haar woord over te zeggen krijgt en waar elk land dus vrij zou blijven voortbeslissen of het mee deed of niet in geval er zou te vechten vallen. Wij hebben toen ter tijd gezegd dat wij ook twijfelden aan de noodzakelijkheid van een leger dat als zodanig Europees zou zijn en in zekere mate in hoge mate aan het politiek gezag van elk afzonderlijk land zou ont trokken worden. Eén zaak heeft (Zie vervolg blz. 2) Te Rome had Maandag het ge heim Consistorie plaats in het Va- tikaan, tijdens hetwelk Z. H. de Paus overging tot de benoeming- van 24 nieuwe Kardinalen. Naar de regelen die daaromtrent sedert eeuwen in gebruik zijn, ging deze plechtigheid door in alle een voud en in het geheim. Alleen de H. Vader en de 22 Kardinalen, die tot het Consistorie waren uitgeno digd, woonden deze plechtigheid bij. Het Consistorie werd bijgewoond door de 12 Curie-Kardinalen als mede door de residentie Aartsbis schoppen, die zijn de Kardinalen: Jules Saliège, Aartsbisschop van Toulouse; Pierre Gerlier, Aartsbis schop van Lyon; Bernard Griffin, Aartsbisschop van Westminster; Pierre Agagianian, Patriarch van Armenië; Ernesto Ruffino, Aarts bisschop van Palermo; James Mac Guigan, Aartsbisschop van Toron to; Joseph van Roey, Aartsbisschop van Mechelen; Joseph Frings, Aartsbisschop van Keulen; Mau- rilio Fossati, Aartsbisschop van Tu- rijn en Francis Spellman, Aarts- bisschop van New-York. De te benoemen Kardinalen, van wie de Kardinalen Wysynski, Aarts bisschop van Warschau en Stepi nac, Aartsbisschop van Zagreb, niet te Rome aanwezig waren, wachtten in een afzonderlijke zaal op hun benoeming. Vergezeld van de edelwacht, en voorafgegaan door de pro-opperka merheer de ceremoniemeester en de andere prelaten van de anti-came ra, hield de Paus stil in de para- mentie »zaal om de falda een witte sleep, die hij onder zijn toog draagt, aan te doen. De H. Vader droeg bovendien een kanten super plie, de fluwelen met hermelijn om zoomde mosetta en een met goud geborduurde rode stool. Toen de stoet in de consistorie- zaal aankwam, was de Paus voor afgegaan door een prelaat, die een kruis droeg. Nadat de H. Vader op zijn troon had plaats genomen brachten de reeds vroeger benoem de Kardinalen hun obediëntie. De leden van het heilig college, die boven hun witwollen soutane de paarszijden Cappa droegen met het hermelijnen manteltje, hadden Ook veel gevallen van bedrieglijk bankroet Voor het ogenblik verkeren tal van Westvlaamse handelaars en nijverheidslieden in staking van betaling. Zelden of nooit hebben zich in de provincie zoveel faillissementen voorgedaan als de jongste maan den. Volgens een overzicht doen zich de falingen voor rato van arie per week. De gerechtelijke politie bij het parket te Brugge heeft de handen vol met het openen van onderzoe ken in de gevallen waar bedrieglijk bankroet werd vastgesteld. plaats genomen op banken, die eer vierkant vormden rondom de troop. Nadat de ceremoniemeester, Mgr Enrico Dante, de rituele formule «extra omneshad uitgesproken, waarbij de geestelijken en leken, buiten de kardinalen, verzocht wer den de zaal te verlaten, werd de deur gesloten en was de toegang aan onbevoegden op straf van ex communicatie ontzegd. Alleen gebleven met de Kardi nalen, zegde de H. Vader het ge bed op Adsumusom de bij stand van de H. Geest af te sme ken. Vervolgens hield de Paus een toespraak in het latijn om de be noeming der nieuwe Kardinalen aan te kondig en. De H. Vader onderlijnde het be lang van dit Consistorie en bracht hulde aan de overleden prelaten. Sprekende over de nieuwe benoe mingen zei de Paus o. m,: Wat ons bij de keuze van de nieuwe Kardinalen tot richtsnoer heeft gediend, was de zorg, dat uw Heilig College zoveel mogelijk een levende weerspiegeling zou worden van de gehele Kerk, waarvan het de senaat is. De Katholieke Kerk waarvan de Apostolische Stoel door de wil van de Goddelijke Voorzienigheid het hoofd is is immers aan geen enkele natie, aan geen enkel volk vreemd, zij behoort aan allen toe en omvat allen in eenzelfde liefde en eenzelfde be zorgdheid. Wat meer is, terwijl de volken familie en de gemeenschap der burgers in onze tijd door twist en tweedracht verdeeld en zelfs gro telijks in gevaar gebracht worden, is dit niet het geval met de tot aller heil. door de Goddelijke Verlosser gestichte maatschappij. De Paus vervolgde zijn toespraak met vooral te wijzen op de nood der Kerk in de landen achter het IJzeren Gordijn. En toch Eerw. Broeders, te mid den van de vreugde die wij ge voelen U allen hier verzameld te zien, kunnen wij niet nalaten met droefheid onze welbeminde Broe der de Aartsbisschop van Zagreb, te gedenken, wien het wegens de omstandigheden waarin hij zich bevindt, niet gegeven was om naar Rome te komen. Het is onze innige wens, dat de ganse wereld wete dat bij onze be slissing om hem met de glans van het kardinaalspurper te tooien, ons enige doel is geweest zijn uitste kende verdiensten waardig te belo nen en zijn ganse natie onze op perste welwillendheid te betonen. Wij hebben in het bijzonder ook onze geliefde zonen en dochters uit Joego-Slavië, die in deze moeilijke tijden met bewonderenswaardige moed hun katholiek geloof belij den, hulde en vertroosting willen brengen. Het is vooral zeer ver van de waarheid te beweren, dat wij die prelaat in uw Heilig College heb ben opgenomen, om door een pro vocatie de leiders van Joego-Slavië te beledigen. Die keuze was even min bedoeld, als een antwoord op de zeer hevige uitlatingen, waar door wij en de Apostolische Stoel worden besmeurd, en die wij trou wens van ganser harte vergeven en willen vergeten. (Zie vervolg blz. 2) Nuchtere autobestuurders zullen op glibberige wegen zelden een dodelijk ongeval veroorzaken, omdat zij inzien welke gevaren er in die omstandigheden aan overdreven snelheid verbonden zijn en zij hun snelheid regelen naar de toestand der wegen. Bij een dronken autobestuurder is die zelfcontrole uitgeschakeld, hij kent en beseft geen gevaren meer en rijdt er maar lukraak op los. Dergelijk dood rijder was Zaterdagavond tc Roeselare aan het werk. Zijn dronke- manskuren waren echter fataal voor enkele vreedzame wandelaars cn voor een onder hen zelfs dod <e ijk. DE DODELIJKE AANRIJDING Voor Zaterdagavond 10 Januari hadden de leden der Roeselaarse Biljartclub De Juiste Mikkers hun jaarlijks feest belegd in hun lokaal De Zouaaf Rumbekestr. te Roeselare. Een 14-tal clubmak kers begaven zich, rond 20 uur, in groep naar de plaats der samen komst. Het waren rustige wande laars, die zich op de veilige gaan- paden hielden. Komend uit de Zuidstraat, volgden zij het linker voetpad van de Rumbekestraat pratend over de genoegens die de gezellige avond hen zou brengen. Plots kwam een gesloten vracht wagen, een wagen waarmede mar garine rondgevoerd wordt, uit de Zuidstraat opdagen. De autogelei der scheen niet te beseffen dat de baan zeer onveilig was, omwille van de bevroren sneeuw die er hier en daar nog lag. Hij reed aan hoge snelheid. Met een vervaarlijke zwaai draai de de wagen links de Rumbekestr. in. slipte en reed uiterst rechts over het voetpad van de hoek der straat. Daarop zwaaide de wagen naar links de straat over en maaide er door de voetgangers, die zich op het voetpad, ter hoogte va,n de winkel van dhr M. Declerck bevon den. Nog maakte het logge tuig een zwaai naar rechts, om vervol gens in de richting Rumbeke te verdwijnen. Een onbeschrijfelijk geroep steeg on in de straat. Verschillende per sonen laeen ten gronde. Onmiddel- liik werd van verschillende ziiden huin geboden en men verwittigde politie en geneesheer. De 43-1ari<>e Benoni Ee.ekhout. "choren te Konlskamn op 13 Nov. 1909, echtgenoot van Julia Caen en wonende in de Delcyestraat, 38 te Roeselare. lag levenloos on de stoep uitgestrekt. De geneesheer kon slechts de dood vaststellen. Het slachtoffer h'd een dubbele sche delbreuk opgelopen en verwondin gen over sans het lichaam. De an dere slachtoffers. I.obefle Gilbert, Kantv Omer. Dirckena Florimond. Pa,id Vermeesah en Tijtcat Jerome, urerrtnn ter plaats in de a.not.heek De Beer verzorgd en konden huis waarts keren. Mapc'eg boezemde de toestand van Tijtcat .Terome nochtans racer zorgen in dan aan vankelijk het geval was, hij ver- BENONI EECKHOUT toonde in armen en benen tekenen van verlamming en moest verder in behandeling genomen worden. DE DOODRIJDER AANGEHOUDEN Een der voetgangers, die kans rijk aan de aanrijding ontsnapt was, wist zijn koelbloedigheid to bewaren en waarschuwde dhr L. Lebon, die een 20-tal motet verder bij zijn wagen stond, gereed om weg te rijden en die zelf ter zijde had moeten springen om niet door de vrachtwagen gevat te worden. Dhr Lebon nam onmiddellijk plaats achter het stuur om de vluchtende vrachtwagen te achtervolgen. Bij het binnenrijden van Rumbeke werd deze achterhaald, op het ogenblik dat hij de Rodenbach- straat indraaide, om daar in een autobergplaats te verdwijnen. Toen de bestuurder van de vrachtwagen, Maurits Delameil- leure, vrachtvoerder van beroep, uitstapte, werd hem de vraag ge steld of hij dan niet wist wat er zopas te Roeselare gebeurd was. Delameilleure, die kennelijk onder invloed was van de drank, ant woordde brutaal ontkennend. Ondertussen was de Rijkswacht ervan verwittigd dat de doodrijder te Rumbeke ontdekt werd en dade lijk kwamen Rijkswachters per jeep naar Rumbeke voor verder onderzoek. Niettegenstaande de vrachtwagen aan de voorzijde dui delijk sporen droeg der aanrijding, bleef Delameilleure volhouden dat hi.j var. heel hot gebeurde niets af wist. Nog dezelfde avond kwam het parket van Kortrijk ter plaats voor het gerechtelijk onderzoek. Dela meilleure werd door de rijkswach ters per jeep naar Roeselare ge bracht, doch toen men hem op de plaats van de aanrijding wilde doen uitstappen, werd de toege stroomde menigte zo woedend en werden dusdanige doodsbedreigin gen aan het adres van de dood rijder geuit, dat men het geraad zaam oordeelde Delameilleure maar dadelijk naar de Rijkswachtkazer ne over te brengen. De doodrijder werd onder aanhoudingsmandaat gesteld en op de vrachtwagen werd beslag gelegd. De echtgenote van het slacht offer en haar twee kinderen wer den omzichtig van het jammerlijk ongeval op de hoogte gebracht. Julia Caen verloor in de .jongste oorlog haar eerste man. Maurits Bruggeman, te Leuven tijdens hei, bombardement der stad. Rij dit rampzalig ongeval verloor zij haar tweede man. Benoni Eeckhout. een naarstig werkman, door iedereen geacht. Wij bieden aan de treurende fa milie de betuiging van ons Kriste- lijk rouwbeklag. Ondanks oproepen langs radio en pers en bij middel van waarschu wingsborden langs sommige wegen, olijven de dronken autobestuur ders toch een publiek gevaar vor men. Zij beseffen niet dat het mis dadig is in dronken toestand ach ter het stuur van een auto te zitten. Zolang echter de straffen voor dergelijk misdrijf even klein blij ven als dit thans het geval is, zal geen enkel dronkaard zich daar door laten afschrikken. Men stelt zich daarbij de vraag hoe het toch mogelijk is dat men dergelijke per sonen nog ooit de kans geeft een auto te besturen. Uit de jongste jaren kan men nochtans voorbeel den aanhalen, waaruit blijkt dat een dronken doodrijder na enkele maanden weer de baan op mag. Wanneer er geen wettekst bestaat, die een doelmatige beteugeling van deze misdrijven mogelijk maakt, dat men dan voor nieuwe wettek sten zorge. GEMO.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1