Van twee Rechtbanken I De Seizoenarbeiders vierden feest te Roeselare PiusXIlop 2Maart 77 jaar Liefhebberskriterium Na de Watersnood van 1 Februari 28 VOOR POPERINGE EN IEPER De Bisschop en de Trimard Onze Koninklijke Familie lasterlijk aangevallen Eerste opvoering - Interview met de schrijver - Perscritiek Verzekert het succes van uw koers Het Wekelijks Nieuws '53 20 Proeven40.003 fr. MJisai SOCIALISTISCHE RIMRAM 121 Jubilarissen aan de eer, er door Z. Exc. Mgr De Smedt geluk gewenst Buitenlandse aanhitsing, gepaard met leugenachtige beweringen, jagen onze linkse partijen andermaal op tegen ons Vorstenhuis Eers&e Minister Veen Houtte legt verklaring al voor de Kamer VRIJSTELLING VAN OUDSTE ZOON DER GROTE GEZINNEN KWAM TE ROESELARE OP DE PLANKEN... 14 Jaar Paus Het prijzencijfer van 18.000 fr. op 40.000 fr. gebracht! KOEKSiNRiCHTtnS, WILT U UW KOERS ALLE SUKSES BIJZETTEN DOET DAN ONMIDDELLIJK UW AANVRAAG OM UW KOERS IN ONS KRITERIUM OPGENOMEN TE KRIJGEN. Schrijft in voor het LIEFHEBBERSKRITERIUM 1S53 VAN HET WEKELIJKS NIEUWS Officiële dodenlijst in Nederland telt 14J37 slachtoffers 12 Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG FEBRUARI 1953 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordatraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever; J. Santen, Gasthuisstraat 19, Poperinge K weet het, gij hebt, van ver tenminste, dat enig proces gevolgd van Oradour-sur- Glane, in de 'buurt van Limo ges. 10 Juni 1944 werd heel dat Frans dorpje zonder meer... uitgemoord door een S.S.-compagnie. Heel de bevolking, ouden van dagen, vrou wen en kinders, meer dan zes hon derd mensen. Enkel© mensen ont snapten. Generaal Lammerding had het bevel gegeven tot een weer- wraakmaatregel, omdat Franse par- tisanen een Duits officier hadden gedood. Kapitein Kahn deed het bevel uitvoeren. De hele bevolking werd in de dorpskerk saamgejaagd en daar neergeknald; dan werd de kerk door brand vernield en de compagnie trok dan verder op, want de Engelsen en Amerikanen waren ontscheept in Normandie. Dat is het sober, koude verhaal van een der meest weerzinwekken de «scènes» uit de barbaarse oor log. Recht zou echter geschieden en de beulen dier weerloze bevolking zouden worden gestraft. Generaal Lammerding verbleef in Duitsland in de Engelse zone. De Engelsen leverden hem niet uit en de chef-beul verdween. Kapitein Kahn sneuvelde ln de strijd in Normandie. Bleef over: een twintigtal solda ten die men na veel opsporingen nog ontdekken kon... Duitsers en dertien Elzassers. Onder die Elzas- sers was er één, Booz, die zich vrij willig aangemeld had bij de beruch te S.S. De anderen waren, lijk zeer vele Elzassers, eenvoudig na de be zetting van de Elzas, ingelijfd ge weest bij de S.S. Zonder meer... in gelijfd. Waren zij plichtig? Hadden die twintig werkelijk gemoord? Onder die Elzassers was er een die onlangs teruggekeerd was uit Indochina, waar hij het Frans Oor- logskruis had verdiend! Hadden die Duitsers geschoten op die weerloze massa? Twee be kenden. Maar ook zij hadden moe ten kiezen: schieten of zelf nadien neergeknald worden omwille van dienstweigering. Mesx dan acht jaar na die gru weldaad nam het Frans Militair Gerecht die zaak in handen. Meer dan acht jaar later! Moes ten de slachtoffers niet gewroken? Heel de streek van Limoges eiste recht! Oradour was een soort pel grimsoord geworden voor Franse partisanen; er was een gedenkplaat aangebracht geweest, de gemeente had het kruis van het erelegioen ontvangen. Oradour was een sym bool geworden. Zo vele Elzassers waren onderge doken, zo vele Elzassers hadden het onmogelijke gedaan om bij de verbonden legers te geraken. Ook heel de Elzas had een jarenlang martelaarschap achter de rug, on der de Duitse bezetting, en talloze jonge mannen waren tegen wil en dank ingelijfd in de Duitse regi menten. Nu zouden Elzassers saam met de verdrukkers voor de recht bank verschijnen. Er was meer dan rumoer ©n beweging in Elzas. Frankrijk moest beslissen! Daar bleef echter de rechtbank. De uit spraak viel: De Duitser Lenz en de Elzasser Booz werden tot de dood veroordeeld; een Duitsman werd vrijgesproken, al de andere beschul digden werden veroordeeld tot en kele jaren opsluiting. Nu ging het aar. 't koken in de Elzas en de Franse Kamer kwam tussen en stemde Amnestie voor de Elzassers, Booz uitgezonderd. Nu kookt het te Oradour, «sym bool van de ongestrafte misdaad! Het kruis van het erelegioen werd reeds teruggestuurd naar het Mi nisterie en de betogingen zijn niet van de lucht. Dat weet gij allen... gerecht, Ka mer, publieke opinie, kwamen tus sen in die vreselijke historie. Waren die beschuldigden plich tig? Allen even piichtig? De jongste dier S.S.-mannen was 17 jaar oud! Dat is het menselijk gerecht Een weerzinwekkende misdaad moet gestraft wie twijfelt er aan? Maar 't gerecht schiet te kort. Wel hebben de rechters gepoogd naar geweten het vonnis te vellen, maar is hun vonnis rechtveerdig? De hoofdschuldigen Lammerding en Kahn... ontbraken. Gevoelen we dan niet dat er een ander gerecht nodig is? Is dat niet de enige conclusie? Eén is er die werkelijk weet wie schuld draagt en wie niet. Eén die niet missen kan, en aan de rechtspraak van Hem zal niemand ontsnappen, nie mand. Noch Lammerding, noch Kahn, noch de beulen van Oradour, noch hun rechters, noch... wij zelf! Waar zou de wereld naartoe gaan zonder dat opperste gerecht? God loochenaars kunnen een wijde mond openzetten, maar een Ora- dour-historie geeft hun het ant woord. Iedereen moet geoordeeld worden naar recht. Dat kan maar die Eén! De andere Rechtbank. Gij herinnert U wel? In 1945 eveneens acht jaar ge leden gooide een Amerikaanse vlieger de eerste atoombom op Hi roshima, een Japanse grootstad. De uitwerking was zc verschrikkelijk dat Japan de strijd opgaf. De piloot van dat vliegtuig, Ka pitein Robert Levi, werd in Amerika als een nationale held gehuldigd. Maar die vliegenier was een «mens». Stoutmoedig was hij ge- In het nr van 19 Februari heeft Vooruitnogmaals be wezen welke achting het heeft voor de godsdienst. De man met de handen in de zak kenschreef letterlijk: «Al die rimram over de komst van de Messias én het ver gaan van de wereld en wat weet ik al, kweekt in slappe hoofden een soort van broeisel, van zure karnemelk en gif tige paddestoelen, waardoor de slappelingen de kluts kwijt geraken... De slappelingen geraken na tuurlijk niet d© kluts kwijt door de InternationaleStaat op, gij, verdoemden der aar de! Zij geraken niet de kluts kwijt door het proza van J. Zuurpruym of Vooruit! Maar wat moet Thuur De Sweemer daarvan denken, die op 16 November in Voor Al len schreef: «Het is een feit dat de meerderheid der Vla mingen, in de gewichtige om standigheden van het leven, beroep doen op de Kerk en haar Sacramenten. Wij, socia listen, ook als wij niet gelovig zijn, hebben daar de grootste eerbied voor. Komedianten!!! weest, roekeloos zelfs, en er was heldenmoed nodig geweest om die vlucht te wagen door de lucht met dat nieuw onbekend monster-wa pen. Maar hij was mens gebleven. Hij zelf schrikte geweldig wanneer hij vernam welke verschrikkelijke verwoesting die atoombom had ver wekt. Een deel van de stad was één puinhoop en duizenden mensen kwamen om. Zo geweldig werd Levi aangegrepen dat de gedachte aan die verwoesting hem voortdurend kwelde, hem niet meer losliet. Zijn geweten voelde hij bezwaard: de roekeloze daad was vergeten, maar die verschrikkelijke gevolgen! Be gin Februari dit jaar hoopte Robert Levi weer vrede te vinden. Inder daad, te Philadelphia is de lucht- held opgenomen in de Katholieke Kerk, wenst priester te worden en droomt er van eensdaags in een of andere parochie van Hiroshima zich te wijden aan apostolaatswerk. Van roekeloze luchtheld tot roe keloos onbekende missieheld! Levi wilde rust schenken aan zijn ge zwollen geweten. Zijn geweten?... Want hij was een... mens! Over die bekering en die... roe ping zal te veel... gezwegen worden; ge zult het ondervinden. Hier sprak de rechtbank van het geweten en... Gods genade! PÉ VLAMYNCK. Enkele opnamen uit de feestvergadering. Boven: een gedeelte der voorzitterstafel waar wij v. 1. n. r. bemerken: dhr Machielsen, Voor zitter der Centrale voor Voeding; E. H. Willaert, Proost van het A.C.W.; Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge en dhr Jules Gallens, Gewestelijk Voorzitter. Onder: dhr René Herreman uit Roeselare wordt door Mgr De Smedt gelukgewenst als ouderdoms deken der seizoenarbeiders. Als wij hier spreken van 121 jubilarissen, dan zijn dat 121 trimards die gedurende 25 jaar en meer de balangonover de schouders gezwierd hebben om de harde trek naar Frankrijk te doen, naar de bietenvelden, naar de asten... naar het onmenselijk hard labeur. Jubilarissen van de arbeid zijn het die het zeker nooit hebben durven dromen dat een Bisschop hen met een hand druk, een goed woord en zijn va derlijke zegen zou belonen voor hun hard werk en hen een aan denken zou ter hand stellen met de fiere leuze: «Arbeid Adelt». Dat is Zondag gebeurd te Roeselare en wij moeten cr da delijk hij zeggen dat wij bij vele van die harde mannen het ge voelig hart door de ruwe schors brak en dat wij tranen zagen wegpinken, tranen van diepe ontroering en van dankbaarheid. DE TRIMARDS VIERDEN FEEST Zondag 22 Februari waren de seizoenarbeiders van het Roese- laarse samen gekomen om feest te vieren, een feest dat wel begon met druilerige motregen, maar met een glanzende feestzon in het hart, wat trouwens het bijzonder ste was. Om er een lange en schone dag van te maken, werd tijdig begon nen met een H. Mis te 9 uur, op gedragen ln de Paterskerk door Houtte, Eerste Minister, een ver klaring af in de Belgische Kamer, om zekere rondgestrooide berichten waarin de houding van de Koning in een vals daglicht was gesteld, recht te zetten, (zie vervolg blz. 6) KONING BOUDEWIJN TERUG IN HET LAND Per trein Maandag te Brussel toegekomen. Koning Boudewijn, in gezelschap van de Koninklijke familie, is Maandag jl. uit Antibes te Brussel teruggekeerd. Zondagavond zijn Koning Bou dewijn, Koning Leopold, de Prinses ■as en te onpas stellen jsteJ Te de linksen de vrijstelling van actieve legerdienst van de oudste zoon der grote gezin nen verantwoordelijk voor de 21 maand legerdienst. Tij dens hun interpellatie over de diensttijd hebben de socialis ten zulks nogmaals herhaald. Het was niet moeilijk hen te weerleggen. Terecht herin nerde er dhr Scheere aan dat het een regering van 3 par tijen was die in 1936 deze vrijstelling invoerde en dat de coalitie van socialisten en liberalen haar in 1946 behield. Al het gestook tegen deze vrijstellingen is dan ook de magogie zonder meer. PEEGIE Op Maandag 2 Maart e.k., viert Z. H. Paus Pius XII zijn 77" ver jaardag en de 14" verjaardag zijner verkiezing tot Paus. De H. Vader is thans herstellend van een zware griep. Op Woensdag. 18 dezer, mocht hij voor de eerste maal sinds 20 Januari zijn vertrekken verlaten, om een korte wandeling te maken in de Vatikaanse tuinen. De Paus herneemt stilaan zijn gewone ac tiviteit. «PEEGIE» IS GEEN «-ISME» Wij hadden het genoegen met Willem de Hazelt van gedachten te wisselen over de opvoeringen van Peegieen dit op de vooravond der eerste opvoering te Roeselare. Natuurlijk werd er ook gesproken over het stof dat Peegiete Brussel in de K.V.S. deed opwaaien en over het zeer gewaardeerde spel van Nand Buyl en zijn toneelge zellen. Maar allereerst een woord over een bepaalde critiek omtrent «Peegie» zelf en dan bedoelen wij hier het verhaal in boekvorm. Wij geven grif toe dat een criticus mond en pen vol heeft over aller lei -ismen Wanneer een uitge ver een dozijn blaadjes bundelt en dat een vlugschrift of een boek noemt, dan heeft dit werk van 's anderendaags reeds de eer van onder een -ismeondergebracht te worden. Zo kennen wij roman tisme, existentialisme, nihilisme en nog een paar dozijn daarbij. Het is graag toegegeven dat kunstcriti- c! een zekere classificatie moeten doen om orde te scheppen in de wereld der litteratuur, maar het komt ons voor dat het keurslijf d,er critiek zo nauw gemaakt werd, dat het volkse er niet meer in past met als gevolg dat het doorsnee publiek de rug keert naar hetgeen wat nog aan de strenge eisen van een -isme voldoet. Willem de Hazelt had de pre tentie niet aan litteratuur te doen, maar in plaats van er zijn Roese- laarse vertelsels uit te flappen op een avond tussen pijp en pint, heeft hij dat op papier gezet en het laten drukken. Zo werd de kring van het publiek ruimer. Dat Peegievan één criticus de dooddoener op zijn huid kreeg als geheel ontbloot van litte raire qualiteitenkon de tien tallen andere persstemmen niet versmoren die Peegieverwel komd hebben. Om het debat te be- Enkele opnamen uit de eerste opvoering van Peegie te Roeselare. Roven: de leurders gereed voor de tricm terwijl zij in de statie van Roeselare de trein afwachten. Links bemerken wij o. m. Antnette, Peegie, Savatte, Schclewip en de Lintmeter. Onder: de apotheose, zonder groot geweld maar goed inslaand, bij het graf van Savatte. Peegie en Antnette komen Savatte op zijn graf danken en trekken tandaar samen het leven in. In de inzet: Savatte zit aan tafel, bedrinkt zich... en maakt zijn testament. Sedert enkele weken reeds is Peegie op de planken gespron gen, eerst te Waregem en vervolgens in de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel. Sedert Zondag 22 Februari is dit ook te Roeselare gebeurd. Wij hoeven aan onze lezers de gebruikelijke voorstellingen niet meer te doen, want Willem de Hazelt die wij allemaal Willem Denys noemen bracht zijn geesteskind Peegie voor het eerst in kontakt met het publiek langs de kolommen van Het Wekelijks Nieuws». Losse, luimige vertelsels groeiden tot één geheel dat iater in twee boekdelen van de pers kwam. Voordrachtavonden en radio lezingen zijn er bij te pas gekomen tot ten slotte zelfs het toneel er zich mede moeide en niemand minder dan Willem Putman 'n to neelmotief ontdekte in 't werk van Willem de Hazelt. Reeds enkele weken geleden kondigden wij dit aan toen in December de eerste vertoningen doorgingen te Waregem. Nu wij een opvoering kregen te Roeselare en door Roeselaarnaars, zijn wij in de mogelijkheid het toneelstuk «Peegie» van dichterbij te beoordelen. van Retie en de Prins van Luik, per auto vertrokken uit Antibes naar St Raphael om er plaats te nemen in de speciale wagon die voor hen was vastgehecht aan de sneltrein van Antibes naar Parijs. De trein werd niet genomen te An tibes, waar veel journalisten en nieuwsgierigen het afreizen van de Koninklijke familie stonden te verbeiden, vermoedelijk wel om al die lieden te ontlopen. Te Antibes werd slechts bagage opgenomen, wijl alleen een kamermeisje in stapte in de voorbehouden slaap wagen. Maandag jl. liep de trein uit Parijs, met de slaapwagen waarin de Koninklijke familie vertoefde, het Zuidstation van Brussel bin nen. Alle gordijnen van de wagen waren dicht, wat niet belette dat kijklustigen op de ruiten van., de wagen gingen tikken en riepen «Leve de Koning». Er waren ook wel honderden journalisten aan wezig, zelfs heel veel vreemde, maar zij kregen niemand van de Koninklijk© familie te zien. De wagen werd ondertussen los gehaakt en door een locomotief op sleeptouw genomen tot aan het Paleis van Laken, waar de Koning en medereizenden uitstapten. LASTERRIJKE AANVALLEN TEGFN ONS VORSTENHUIS Eerste Minister Van Houtte legt verklaring af voor de Kamer. Het is onze lezers zeker niet on bekend dat in de loop der laatste weken opnieuw lasterlijke aanval len onder invloed van duistere machten, zowel ln de vreemde als in het eigen land gericht wer den tegen onze jonge Koning Bou dewijn en de andere leden van de Koninklijke familie. Vorige week reeds legde dhr Van De geestelijke vader van Peegie toont ons In een album enkele opnamen uit de eerste vertoning van liet toneelstuk te Waregem. E. H. Willaert, Proost van het A.C.W. De mannen van Loon-pla- ge, Vieille Eglise, die samen schou der aan schouder de bietencam pagne deden in de steenbakkerijen en aan de asten stonden, knielden hier naast elkaar en de priester, die hen in Frankrijk zoveel troost bracht en hen zo dikwijls een har telijk bezoek bracht, E. H. De Jae ger, door hen zo sympathiek ge noemd het Pasterke van de Fransmansrichtte van op de kansel het woord tot hen en sprak hen naar het hart. Na de mis ging het met het gildemuziek op kop door de stad. De Zondagwandelaars bleven een wijl staan en keken met ontzag naar deze helden van de arbeid. De door een 300-tal seizoenarbei ders bijgewoonde vergadering werd ingeleid door dhr Jules Gallens, Voorzitter van het Gewestelijk Vakverbond. Na een welkom tot de aanwezigen werd het woord ver leend aan dhr Leon Bruggeman, Centraal Propagandist der Voe ding. Met grote kennis van zaken wierp spreker een blik in het ver leden om aan te tonen wat in het afgelopen jaar voor de seizoenar beiders gedaan werd. Na gewezen te hebben op het zeer degelijk werk dat verricht werd inzake lo nen en werkvoorwaarden, beklem toonde spreker vooral de uitmun tende initiatieven die het toelieten de banden tussen de werkers in Frankrijk en hun familie hier thuis nauwer toe te halen. Besten dig kon contact onderhouden wor den bij middel van dagbladen, het speciaal tijdschrift der seizoenar beiders «De Brug», uitzendingen langs de B.N.R.O. Kortrijk, enz... Na een hartelijk applaus dat een warme hulde en dankbaarheid uit drukte ten overstaan van het werk verricht door dhr Brugge man, kwam dhr Pol Vanden Eyn- den, Nationaal Secretaris van de Seizoenarbeiders aan het woord om de toekomstactie van het Ver bond. te onderzoeken en de aan dacht te vestigen op een paar spe ciale punten. Het slotwoord van deze vergade ring werd natuurlijk gesproken door E. H. De Jaeger, de priester die de noden van zijn mannen kent en hen recht naar het hart spreekt. Op het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis werd me dedeling gedaan van de laatste cij fers betreffende het aantal Neder landse slachtoffers van de water snood van 1 Februari jl. Hier volgt deze laatste officiële r jave van de betreurde slachtof fers sluiten of «Peegie» al dan niet in een litteraire vorm past, vatte Wil lem de Hazelt pittig samen: «Ge kunt ne camion toch geen buick noemen «PEEGIE» TE BRUSSEL Na de eerste opvoeringen te Waregem, waar veel bijval geoogst werd, is Peegienaar Brussel gekomen om daar geprogrammeerd te worden door de Koninklijke Vlaamse Schouwburg. Dat de K.V.S. deze opvoering aanvatte, heeft in Westvlaanderen veel vraagtekens doen rijzen en men vroeg zich af wat men te Brussel zou terecht brengen van het sma kelijk Roeselaars dat ih het toneel stuk een levenselement vormt. De regisseur heeft de zinswendingen Roeselaars gelaten zoals zij waren, ook de woorden. Twee der spelers, Westvlamingen, konden daar best mee weg. De overigen, volgden wel de Roeselaarse tekstmaar dan op zijn Brussels of zijn Antwerps, wat de uitspraak betreft. Voor Westvlaamse oren heeft dat zeer vreemd geklonken. Anderzijds dient gezegd dat de beroepsacteurs van de K.V.S. zeer voortreffelijk spel leverden, vooral wat Nand Buyl betreft in de rol van Savatte. Onder de toeschouwers bemerkte men de Ministers De Taeye en De- quae die de speler", warm toejuich ten. De pers. zowel de Franstalige als de Nederlandstalige, heeft aan de ze opvoeringen te Brussel commen taren gewijd die in deze zin eens luidend waren, dat men het als een trouwe en gezonde weerspiege ling vond van het Vlaamse volks leven. Er was toch één wanklank, en wel van een zeer strijdend Vlaams blad waarvan de criticus blijkbaar hgt passend -isme niet ontdekte ln zijn woordenschat en «Peegie» dan maar verketterde als een op laag peil staande aan eenschakeling van anecdoten over een volks jongentje De criticus in kwestie had blijk baar niet gezien dat Willem Put man een zeer schone lijn trok in zijn toneelstuk door van Savatte de hoofdfiguur te maken. MAAR LIEFST VAN AL TE ROESELARE In het liedje van Cyper heet het: Cyper leurt hier, Cyper leurt daar, Maar is toch liefst te Roeselaar. Zo is het ook met Peegie ver gaan, het Peegie dat door Wil lem Putman tot toneelspel ver werkt is. Het is Volksveredelingdat Peegiegeprogrammeerd heeft. Officieel was de première vastge steld op Donderdag 19 Maart, doch het feest der seizoenarbeiders, op Zondag 22 Februari, was een te schone gelegenheid om twee voor stellingen te geven en wel voor uit verkochte zalen. De pers was zeer gastvrij door het A.C.V. uitgenodigd om de na middagvertoning bij te wonen. Het hoeft zeker geen betoog dat rasechte Roeselaarnaars een voetje voor hadden op hun Waregemse en Brusselse confrateis bi.i de opvoe ring van het toneelspel. Voor hen was het hun eigen taal. Dit heeft veel bijgedragen tot een zeer vlot spel. daar de taalmoeilijkheden uitgeschakeld werden. Van de andere kant was er af en toe toch wat neiging tot over drijving die precies haar oorsprong vond in het te spontane spel, zo bvb. de jonge Peegiedie met Tanite mee naar Hooglede trekt ,(Zle vervolg blz. 2) Eiland Ver Gebor To mist gen taal Seliouw.-Duiveland 227 104 "31 Goeree-Overflakkee 316 140 456 Zuid-Beveland 37 62 99 Beyerla id 131 20 151 Vooiv.e-Putten 11 16 27 Zeeuws-Vlaanderen 5 9 14 Noord-Beveland 38 38 Walcheren 5 5 Tholen 6 50 56 St-Philipsland 6 7 13 Zuid-Holland 12 13 25 Brabant 126 126 252 Noord-Holland 7 7 Aangespoeld: her komst onbekend 13 13 T.tnal 882 605 li.T Wat betreft: de bijdragen gestort Lillo en Kallo stuit op grote moei voor het Nationaal Rampenfonds van Nederland, ten bate van de ge- teisterden, werd tot op Maandag jl. 58.700.000 gulden gestort. De rampschado werd geschat op 16 milliard Belg. frank. De Nederlandse instanties bestu deren thans de maatregelen te ne men om een herhaling van de jongste ramp te voorkomen. Twee mogelijkheden worden hiertoe voor gehouden: ofwel de dijken met één meter verhogen, ofwel de zeegaten afsluiten behalve de uitmonding van de Westerschelde. BELGISCHE DORFEN ROG STEEDS ONDER WATER Wijl in de Kuststreek de herstel lingswerken volop aan gang zijr;. blijven langs de Schelde meerdere dorpen onder water, zo o.m. Vlas senbroek, Berendrecht, Kallo, Hin- gene, Bornem en andere. Het dichten van de bressen te lijkheden, daar die bressen zeer diep zijn geworden. Te Lillo nl. 21 meter, zijnde 13 meter beneder. laag peil. Te Wintam bezocht de Eerste- Minister de geteisterde streken. In de overstroomde gebieden zijn nog steeds 850 soldaten aan de slag om het water te bestrijden. HULP AAN GETROFFEN BOEREN Het Noodcomité van de Belgische Boerenbond deelt mede dat om trent 400 hoerengilden tot nu toe ruim 8.000.000 kg. ruwvoeder ter beschikking hebben gesteld van de veehouders uit de geteisterde ge bieden. Vele gilden hebben daaren boven zelf het vervoer gedaan of bekostigd. Deze hulp die gedurende de volgende weken wordt voortge zet, vertegenwoordigt reeds een waarde die de 5.000.000 frank over treft. ARBEID ADELT Nadat in gezellig samenzijn het middagmaal gebruikt werd, trok ken de seizoenarbeiders terug naar de vergaderzaal voor de feestzit ting. Dhr Machielsen, Voorzitter der Centrale voor Voeding en Sei zoenarbeiders, bracht een inleiden de hulde aan het Kristen Syndi calisme om in deze hulde de trou we seizoenarbeiders zelf te betrek ken alsmede hun echtgenoten voor wie de lange weken scheiding zeer hard vallen. Spreker bracht daarna een eer biedige hulde aan Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, die inmiddels de zaal was binnenge treden, in gezelschap van E. H. Willaert. Dhr Cuylen, Adj. Secretaris van het A.C.V. hield vervolgens een zeer pittige feestrede, die door ge brek aan tijd wel enigszins inge kort moest worden maar niettemin goed insloeg bij de aanwezigen. Spreker huldigde vooral de HH. Bruggeman en Vanden Eynden die zich zonder verpozen inspannen voor de seizoenarbeiders en op prachtig werk mogen terugblikken. Vervolgens bracht dhr Cuylen hulde aan de gevierde jubilarissen, d-e 121 seizoenarbeiders uit het ge west, die gedurende 25 jaar en meer naar den vreemde trokken. Onder luide toejuichingen der aan wezigen kondigde spreker aan dat ieder jubilaris een kunststuk ten geschenke zou krijgen, nl. een tel joor met in de rand de spreuk Arbeid Adelten in het midden de seizoenarbeider afgebeeld zoals wij hem kennen wanneer hij op trekt naar zijn hard labeur. Terwijl dhr'Leon Bruggeman de namen der gevierden voorlas en ieder om beurt naar voor kwam, reikte Z. Exc. Mgr De Smedt aan de gevierden de herinneringen uit. 121 LAUREATEN VAN DE SEIZOENARBEID Wij laten hier de volledige lijst volgen der jubilarissen met min stens vijf en twintig jaar uitwij king, die elk dit puik gedenkstuk bekwamen. Ardooie. Degrendele Jerome, Kerkhof Gustaaf, Verfaillie Odiel, Verhelle Salomon. Beveren. Alliet Cyriel, Victor Bruynooghe, Callewaert Jerome, Decru Pol, Depla Jules, Houthoofd Firmin, Lattrez Pierre, Parmentier Arthur, Vandepitte Ach iel, Oscat Willaert. Gits. Kesteloot Cyriel, Achiel Missiaen, Pype Cyriel. Serruys Re- naat, Vandenbulcke Richard, Van Sevenant Leon, Vercruysse Gerard en Paret Cyriel, Hooglede. Cornette Clement, Cornette Octaaf, Debusschere Va leer, Defrancq Remi, Deruytter Ri chard, Devos Polydoor, Dherck Hi- laire, Vanmechelen Valeer. Koolskamp. Clarysse Camiel, Cordeny Oscar, Declercq Adolf, Vandewaetere Remi, Verhelle Leon, Vermeulen Aloïs. Lichtervelde. Baert Henri en Odiel, Beernaert Aloïs en Emeric, Berghman Gerard, Bertrem Ar thur, Boddin Alidor en Maurits, Debel Michel, Dejonghe Robert, Delaere Alfons, Deneweth Jules, Desmet Richard, Devoaght Achiel, Duyvejonck Marcel, Gunst Achiel en Emeric, Hendryckx Attdré, Lesy Jules, Maddelein Edward, Meer- schaert Camiel, Missine Arthur, Missinne Henri, Mortier Eugeen, Olevier Prudent, Plets Theophiel, Quakelbeen Maurits, Ramboer Oc taaf, Vandaele Constant, Vande- Verkempinck Alfons en Verstaën casteele Honoré, Vercaemer Leon, Jules. Moorslede. Debal Rudolf. Oostnieuwkerke. Bogaért Del- phon. Bol Marcel, Degryse André, Lamote Omer, Parmentier Alberic, Wullaert Leon, Deprez Omer en Anyca Jeroom. Roeselare. Boddin Achiel en Gerard. Brouckaert André, Carron Tryphon, Declercq Georges. De- croix Leon, Deveeuw Maurits. Ha- vegeer Achiel, Herreman René, Pype Maurits. Rogge Gustaaf, Jules Vergote, Verstraete Oscar en Remi. Rumbeke. Bruneel Alberic, Desmet Gustaaf, Tanghe René en Verbrugghe Achiel. Staden. -Brackez Alfons en Ju les, Crevits Camiel, Degryse Con stant en Oscar, Deruytter Jerome, Lagrou Cyriel, Lamaire Edward, Henri en Odiel, Lefever Oscar, Moyaert Georges, Paret Gaston, Pype Odiel, Vandamme Jules, Ver- caigne Henri, Verslype Maurice, Volcke Cyriel en Henri, Van Raes Cyriel, Van Peteghem Maurits en Crevets Marcel. Voor iedere jubilaris had onze Bisschop een goed woord en een hartelijke handdruk, 't Was voor onze trimards de eerste maal dat zij een Bisschop op hun vergade ring te zien kregen en dat heeft bij hen zeer diep ingeslagen, 't Ging er eenvoudig aan toe, hartelijk en zonder plichtplegingen. Maar na deze uitreiking kwam onze Bisschop zelf aan het woord om aan de seizoenarbeiders te ge tuigen van zijn grote bekommernis om hun lot. Monseigneur riep het beeld op van Pastoor Denijs die zoveel deed vóór zijn Fransmans en herinnerde tevens aan al het geen ook tegenwoordig voor hen gedaan wordt. De Bisschop bewees hier al deze kwesties van zeer dichtbij te volgen en verwees naar het belangrijk werk van E. H. De Jaeger over de seizoenarbeid. (Zie vervolg olz. 2) De 121 .jubilarissen van de seizoenarbeid na de feestzitting. Z. Exc. Mgr De Smedt liceft in hun midden plaats genomen met naast zleb E. IL Willaert en René Herreman uit Roeselare die wij gerust als deken der seizoenarbeiders mogen beschouwen met zijn 53 jaar dienst! 49' JAAR. POSTABONNEMENT 1953: Belgis (tot einde 1953) 125 fr. Andere landen 4 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER Xmet Wervik en randgemeenten), i— R0ESELAR5 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Dlksmuide en randgemeenten)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1