De leperse Nachtegaal hield een zeer geslaagde Vogeltentoonstelling te leper het kruis over dejtyn AFDELING MAALSTENEN AFDELING CONSTRUCTIE en MOLENBOUW Nationale LegwedstrIJd - Roeselare Thans Is alles vee! eenvoudiger één of twéé Wit Kraisjes hij het minste onlekkere gevoel en de pijn verdwijnt. U voelt zich onmiddellijk opgemonterd, uw gelaat klaart op, uw hele wezen slraall v/c?r ve.n - tuur- lijke schoonheid OUDERLING DOOR Inlicfatmgera over FIETSER AANGEREDEN de beScasfingsaan- TE LOKER slag worden gratis verstrekt E. DE PONTHIÈRE POLLET TREKT NAAR HAZEBROUCK MÏN5ELWERK HET WEKEL'JKS NIEUWS Nieuwbouw en Herstellingen. Tn ALLE afmetingen. Voor ALLE bestaande molens. Van fabrikant aan verbruiker 50 GOEDKOPf "1 Naar Belga mededeelt heeft de geldomhaling. gehouden op bevel van de Belgische Bisschoppen in al le kerken van het land, Zondag 8 Februari jl. ten voordele van de watersnood, alle verwachtingen overtroffen. Hoewel het nog niet mogelijk is er de volledige opbrengst van te be palen, kan nu reeds gezegd worden dat de som van 30 millioen frank ruim overtroffen werd. De Bisschoppen stellen onmiddel lijk 25 millioen frank ter beschik king van de getelsterden in België; deze som zal verdeeld worden in samenwerking met de opgerichte plaatselijke comité's. Overtuigd dat zij aan de inzich ten van talrijke weldoeners beant woorden, zenden zij eveneens vijf millioen frank aan de getelsterden van Nederland. Zo spoedig mogelijk zal de volle dige gedetailleerde opbrengst van de geldomhaling medegedeeld wor den, alsook welk gebruik men er van zal gemaakt hebben. Mie molens, hetzij onderdraaiende of stenen. boven- of rechtstaande In afmetingen van 0,30 m. diameter st 1,60 m. Dhr Persoone waarvan wij verleden week meld den dat zijn benoeming tot burge meester van Watou in het Staats blad was verschenen. Hartelijk ge lukgewenst Breuts Zoekt g'iet» fhuren of U kopen, Zoekt ge 'n meid, *n plaat» of vatt Wacht niet langer, plaat» nog heden 'n Kleine ZOEKER In ons bladl In dit geheimzinnige land bewonderde men ■vooral een rustig gelaat kenmerk van een evenwichtig gemoed. De pijn die de trekken misvormt moest worden onderdrukt door strenge zelftucht en een onbewogen en strak -voorkomen. Zodoende konden trachten en geest tot hel uiterste i nnen worden» UITSLAGEN NA 140 DAGEN L KLASSEMENT Cl bmta hennen) jjt. - Lichte rassen. mUrem, Oom. fsr 1. W. L. De Rycke Oscar Machelen (Ooetvl.) 720 52.1 gr. 2. Claeys Jer. Westrozebeke 673 63.8 3. Derveaux Mare Zwevegem 571 65.7 4. Vandamme Om. Westrozebeke 602 62.5 5. Hoornaert Vlet. Anzegem 479 56.1 6. Vande Vijvere Om. Schuiferskapelle 457 54.1 7. Weghsteen Om. Kortemark 432 56.1 8. Govaert Osw. Komen 377 63.9 9. Weghsteen Oct. Kortemark 341 51.4 10. Joye Cyr. Lichtervelde 330 54 B. - Zware rassen. 1. R.I.R. Lenaerts P. Waver 777 60.2 gr. 2. Baron de Vinck Zillebeke 769 56.1 3. A. Le Grelle Pulle 749 56,5 4. Persyn Herm. Wingene 720 61.1 5. L. de Boesinghe Rudaervoorde 670 60.1 6. Le Grelle A. Pulle 654 60 7. Dobbelaere Om. Beveren 640 57.2 8. Desmedt Jul. Westrozebeke 638 55 Degelle Jos. Beauvechain 638 57.6 10. Aldenhoff Jos. Clermont 623 56 11. Govaert Osw. Komen 587 53.6 12. N. Hampsh. De Ruyck A. Ertvelde 557 53.8 13. Sussex H. Lenaerts P. Waver 503 57.6 14. R.I.R. Van Kesteren J. Halle Santhoven 484 55.2 C. - Buiten wedstrijd. Kruising Verhaeghe L. Geluwe 647 58.4 gr. II. DE BESTE LEGSTERS NA 140 DAGEN 1. lot 20 Nr7 R.I.R.Persyn H. Wingene 124 50.7 gr. 2. lot 21 Nr2 R.I.R.: Degelle Beauvechain 121 60.6 3. lot 17 Nr 6 R.I.R.: Lenaerts Waver 119 59.6 4. lot 22 Nr 2 R.I.R.Le Grelle Pulle 119 55 5. lot 25 N 10 R.I.R.de Boesinghe Ruddervoorde 116 66 III. STATISTIEKEN PER RAS NA 140 DAGEN Eieren Meelvoeder Opbrengst Ra» Hennen p.hen Oem. geus. per hen per hen W. Leghorn 97 58.1 53.6 gr. 9,220 kg. 118,95 fr. New Hampshire 10 66.8 53 gr. 11,270 kg. 138,72 h. Sussex Herm. 9 66 57.6 gr. 9,530 kg. 131,84 fr. R.IJFt. 115 85.2 56,6 gr. 11,910 fr. 190,65 fr. Kruising 9 82.5 58.5 gr. 9,810 kg. 195,73 fr. De moderne methode MYOPLASTIC - KLEBER versterkt de verzwakte buikwand en houdt de organen, zelfs ln de moeilijk*te gevallen, op hun anatomische plaats met zachtaardigheid en zonder hinder, uoalt met de handen De veiligheid op dwe wijze verzekerd, kunt V zonder ge vaar, zwaar werk doen of'allé vermoeienis ondergaan. Buig zaam, Ucht, waebaar, onopvallend, wordt MYOPLASTIC gemakkelijk door ledereen en ln alle seizoenen gedragen. Gecreëerd en gefabriceerd door het INSTITUUT HERNI- AIRE DE I.YON (Frankrijk) wordt het toegepast ln Fin land, Italië, Portugal, Zweden, Zwitserland en ln België sedert 1951. U kunt gratis proeven nemen bij een specialist van 9-12 u. en van 14-18 uur, te: KORTRfJK«Au Crocodllle», 6, Grote markt, Maandag 9: ROESELARE: bij dhr Van de Walle, 26, Markt, Dinsdag 10; VEURNE: bij dhr Versteele. 27, Noordstraat, Zaterdag 21. (d-1187) Dhr E. HARDEMAN Beiden na»r kliniek te leper overgebracht. Wyllement Prosper uit Loker was een wandelingetje aan het maken op de Rode Berg, toen hij plots ver rast werd door de fietser Raekel- boom Mare, 19 jaar oud, uit West- outer. De jongeling kon de man niet tijdig mijden en samen rolden ze ten gronde. Na ter plaats de eerste zorgen te hebben ontvangen, wer den ze bij hoogdringendheid naar de kliniek der Zwarte Zusters te leper overgebracht. Eerstens werd gevreesd voor een schedelbreuk van de ouderling, doch zo erg was het nu wel niet gesteld; het is slechts een hersenschudding en hij klaagt verder over inwendige kneuzingen. Ook de Jongeling klaagt over in wendige kneuzingen en had verders enkele vleeswonden opgelopen. van goede kwaliteit. KOSTELOOS voor Mutualisten. Breukmeester- Orthopedist Te leper: Rijselstraat 1. Te Veurne: Zuidstraat 11. Te VVervik: Ooievaarstraat 24, (d-10.722) HOOFDPIJN - MIGRAINE - DUIZELINGEN TANDPIJN EN ZENUWPIJNEN - LUSTELOOSHEID EN VERMOEIENIS - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN ALLE APOTHEKEN Poeder» i het doo»|« tw» 12 Tr. 16,50 ■Poeder» het d«o»i« ven 24 50. Feeden j bet doosje ven 43 58, -e de controle of het centraal taxa- tiekantoor, waarvan het adres ver meld staat op het aanslagbiljet betreffende bewuste aanslagen. Onctet» boter ven 12 cecbet» iDoosje ven 2 cachet» voor het In TablettenLol er van 24 tabletten. wijl de pijn door zijn gemarteld hoofd hamer de en in zijn slapen bonsde. De uren verstreken traag, af en toe zonk Deron in een lichte sluimering, tot hij plots het gekraai van de haan meende te horen. Zou het reeds dag zijn? Doordringender dan straks hoorde hij andermaal hanengekraai. Dat was de naderende dag, die voor Deron een bevrijding betekende. De man schoof zijn gekneusd lichaam on der het beddegoed uit en richtte zich moei zaam op. Zich steunend tegen de muren, sukkelde hij de gang in en vandaar naar de keuken. Het tocht hier, zij hebben zeker een venster geopend. Overal vond Deron alles in de grootste wanorde. De dieven hadden niets onverlet of ondoorzocht gelaten. Daar het Zondag was. moest hij die dag niemand van zijn werkvolk verwachten, maar tegen 9 uur sukkelde Deron naar buiten en geraakte met moeite een einde ver de baan op, waar hij een van zijn naaste geburen ontmoette. Deze keek verwonderd op. toen hij de boer aldus toegetakeld voor zich zag, het hoofd gezwollen en met wonden overdekt. Deron vertelde van de nachtelijke overval en van de angstige ogenblikken die hij had meegemaakt. Toen een geneesheer bij de gekwetste ont boden werd, stelde men vast dat het slacht offer wel een' twintigtal kwetsuren had op gelopen. De gendarmen kwamen ter plaats en stelden een nauwkeurig onderzoek in. De sabel en de stok, waarmede de slagen waren toegebracht, werden aangeslagen, maar de opsporingen die volgden, bleken vruchteloos en brachten niets aan het licht. De overval had echter voor gevolg, dat do inwoners van de streek de gruw op het lijf kregen en iedereen er zich aan verwachtte vroeg of laat aan de beurt te komen om het slachtoffer te worden van de rovers. Deron was er betrekkelijk goed vanaf ge komen en zijn sterk gestel hielp hem er weer bovenop, maar iedereen was er zich toch van bewust, dat het werkelijk in de bedoe ling der rovers niet gelegen had, hun slacht offer in het leven te laten. Eigenaardig mag het wel genoemd worden, dat niemand enige verdenking op Abel Pol let liet rusten, die nochtans als dief gekend was en pas een straf had uitgezeten te Loos. Dit is zeker te wijten aan de goede indruk die Abel Pollet tijdens zijn gevangenzitting gelaten had. Zelfs de overheden schenen ervan over tuigd dat Abel zijn leven verbeterd had. Ondertussen ging de rover rustig zijn gang verder met diefstallen te plegen. Hij zwichtte zich wel enigszins van nieuwe geweldplegin gen en trachtte ongemerkt in de woningen van zijn slachtoffers binnen te dringen, zon der de inwoners te verontrusten. De diefstal bij Deron had maar weinig voordeel verschaft in verhouding met het geen Abel Pollet gewoon was als buit in de wacht te slepen. Het weinige dat hij had we ten te bemachtigen, werd dan nog dadelijk verteerd, zodat zijn vrouw en kinderen in de grootste armoede leefden. Geen dag ging voorbij of er was ruzie en krakeel tussen Abel Pollet en zijn echtgenote Julienne Plat- teel. Deze laatste had reeds meer dan eens gedreigd Poliet te zullen verlaten, indien hij niet beter in het onderhoud van zijn ge zin kon voorzien. Abel Pollet ontvluchtte zijn huis en trok vaak dagen lang als een zwerver doelloos de baan op. Op een dezer zwerftochten, tegen het einde van Januari 1905, was hij van Hazebrouck naar Locon getrokken. Tegen de avond was hij in een oude leegstaande koets gekropen, die hij bij een herendoening aantrof. Pollet legde er zich in te slapen. Tegen middernacht stond hij op om zijn eenzame tocht voort te zetten, zonder bepaald doel. Hij haastte zich niet om vooruit te komen. Af eii toe liep hij langs een zijweg een eind van de grote baan weg, om ergens bij een hofstede uit te komen. Het sloeg hem die nacht niet mee. Reeds driemaal had het ge blaf van een waakhond hem doen stilstaan en hem verplicht op zijn stappen terug te keren. 'k Moet geld hebben, vloekte hii. geld... veel geld, want hij wist dat de ellende en de armoede slechte raadgevers waren voor zijn vrouw, die hem twee dagen geleden nog be dreigd had, dat zij hem bij de gendarmen zou gaan aanklagen. Abel had haar toen woest aangekeken en haar met de vuist in het aangezicht geslagen, dat haar het bloed uit de neus gutste. Ga dat verdomd ook aan de gendarmen vertellen, had hij haar toegesnauwd. Julienne was huilend het huis ontvlucht. Toen zij te rugkwam, was Abel heengegaan zonder een woord te spreken. Het spookte hem nu door het hoofd dat hij zijn vrouw het zwijgen moest opleggen en dat kon hij alleen maar doen met geld..., want liefde was er tussen hen beiden niet. Dat wist hij. Toen het dag begon te worden, was hij te Beuvry aangekomen, een stil dorpje tussen Mervllle en Laventie. Bij de Ingang van het dorp trof hij een viertal nette huizen aan, twee aan weerszijden van de straat. Bij het eerste was een wagenhok aange bouwd, waarvan de poort openstond. Poilet trok het wagenhok binnen en zette zich neer in een duistere hoek, vanwaar hij de straat goed in ogenschouw kon nemen zonder zelf gezien te zijn. Wie daar woonde, wist hij niet. Het inte resseerde hem ook niet. Te Beuvry kende hij niemand en niemand kende er Abel Pollet. Terwijl hij daar zat te mijmeren en uit rustte van zijn lange wandeling, trof het hem dat hij stemmen hoorde, een paar kin derstemmen en een vrouwenstem. Pollet schoof nader bij de muur van waar het ge rucht kwam. Daarachter moest dus de woon kamer liggen. Gaat moeder mee tot aan de school, hoorde hij een kinderstem vragen. Als gij vlug voortdoet en binnen vijf minuten gereed zijt, ga ik mee. Het kleintje slaapt nog en ik kan het huis wel een kwar tier alleen laten Een schok voer door Pollet. Binnen in huis was het gesprek stil gevallen, tot hij plots een vrouwenstem weer hoorde. Haast u, Nicole, en geef een handje aan Paula. Ik ga mee tot aan de school. Met ingehouden adem had Pollet alles af geluisterd. Als er geld in huis is, dan zal 't voor mij zijn, dacht hij, terwijl hij de voordeur hoorde opendraaien. Nog enkele ogenblikken bleef Pollet rustig in zijn schuilhoek en sloop dan voorzichtig tot aan de uitgang van het wagenkot. De straat lag verlaten. Een honderdtal meters naar rechts zag hij de vrouw met haar twee kinderen in de draai van de straat ver dwijnen. Zonder aarzelen greep Pollet de klink van de deur vast, duwde de deur open en trad het huis binnen. Zonder zich te bedenken, opende hij de eerste deur die hij in de gang vond. De slaapkamer, juichte hij, 't is hier dat gewoonlijk het geld zit. In een hoek stond een kinderbedje, waarin het jongste nog sliep. Het trof Pollet dadelijk dat er in dit huls een zekere welstand moest heersen, te oor delen naar de meubels die hij in de slaap kamer aantrof. Maar zijn vermoeden werd bevestigd, toen hij onder de matras een goed gevulde beurs met geld ontdekte. Eens kijken of het de moeite is, mom pelde hij. Pollet telde met koortsachtige haast het geld. Reeds 500 fr., Jubelde hij, terwijl hij de overige kleine goudstukjes, zonder ze verder te tellen, in de beurs deed. Genoeg voor van daag, de bult volstaat. Om de ontdekking van de diefstal zoveel mogelijk uit te stellen, droeg Pollet er zorg voor, geen spoor van wanorde achter te laten. Voorzichtig verliet hij de woning terug langs de voordeur. Op de straat was er nog altijd niemand te bespeuren en Pollet verdween in de richting van Hazebrouck. Als Julienne weer geld heeft, zal ze wel zwijgen, jubelde hij. Tegen de avond was Abel Pollet terug thuis. Onderweg had hij deze keer geen geld verteerd, tenzij om wat eten en drank te kopen. De 500 frank die hij bemachtigd had, wilde hij in voorraad houden, later, als zijn stiel weer op volle toeren draaide, zou hij er wel het zijne van nemen. Met Henri Fauvart trok hij er tegen half Februari op uit om een diefstal te plegen bij landbouwer Charles te La Gorgue. Henrl Fauvart was te weten gekomen dat de land bouwer een grote hoeveelheid gerookt var kensvlees ln voorraad had. Pollet had zich toegang verschaft tot de kelder en had het vlees aan zijn makker aangegeven. Daar de hoeveelheid veel te groot was om door twee gezinnen gebruikt te worden, gaf Pollet opdracht aan moeder Fauvart om het grootste gedeelte ervan te verkopen. Dat al leen bracht reeds meer dan 70 frank op. Naclruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden. De man antwoordde niet, maar toen August opnieuw met de stok begon te slaan, besefte Deron dat het hier om zijn leven ging. Nog kloek en gezond, niettegenstaande zijn jaren, verweerde Deron zich moedig tegen August Pollet en een ogenblik scheen het dat hij het zou winnen tegen zijn aan rander want hij had de stok met beide handen kunnen vastgrijpen. Abel, die be merkte dat zijn broer het niet halen kon, had een oude sabel gegrepen, die als een pronkstuk aan de muur hing. Hij hield het wapen bij het lemmer vast en begon met de kling op het hoofd van Deron te slaan. Het bloed spatte op de muur, want Abel sloeg om dood. Plots zakte 't ongelukkig slachtoffer roer loos neer. August deinsde verschrikt ach teruit. Hij: is dood, riep hij, houd op met slaan. Zonder een woord te spreken wierp Abel de bloedende sabel op de grond en sloeg lakens en dekens over zijn slachtoffer heen. Zij doorzochten verder het huis maar nergens was er een spoor van geld te vin den. Na een uur vruchteloos zoeken ging Abel terug naar de slaapkamer, hij trok de 'dekking weg en bekeek het slachtoffer. Deron ï'oerde niet. Wij gaan weg,hij is do'od! Zonder verder een woord te spreken ver- trókken de twee bandieten met weinig buit. In dé gang gekomen, scheen Abel Pollet een ogenblik te aarzelen en zonder te spreken draaide hij zich om en ging terug de slaap kamer binnen. Hebt gij er nog iets verloren? vroeg August. Tussen het bed en de muur hebben wij nog niet gekeken. Zonder nog een blik te werpen op het slachtoffer, schoof Pollet het bed van de muur weg. Ziet gij wel dat het goed was nog eens terug te komen, bofte hij, en raapte terzelf- dertijd een beurs op die i :n het bed en de muur verborgen zat. De dief schudde de inhoud in zijn hand en telde 50 fr. Pak maar dadelijk uw deel, zegde hij, terwijl hij August 20 fr. toereikte. Daarna verdwenen zij voorgoed uit de woning. Deron, wel erg toegetakeld maar niet dood. zoals de dieven het dachten, had zich stil gehouden onder het beddegoed dat men over hem heen gesmeten had. Hij vreesde terecht dat ieder beweging hem noodlottig kon wor den, nadat hij getuige geweest was van zoveel brutaliteit vanwege zijn aanranders. Nadat beide Pollets hem voor dood hadden achter gelaten, had hij ieder gerucht in huis op gevangen en vervolgde aldus de dieven op hun plundertocht door het huis. Deron had hen de buit horen delen en had getracht aan de klank van hun stem uit te maken met wie hij te doen had. Een van beide stemmen was hem niet vreemd voorgekomen, maar hij pijnigde vruchteloos zijn geheugen om die stem thuis te wijzen. Daarna was alles stil geworden in huis, maar Deron durfde niet verroeren, uit vrees dat de bandieten nog altijd konden terug keren. De nacht werd lang en verdrietig, ter Het stelen was weer de voornaamste bron van inkomsten geworden voor Abel Pollet en daar hij ondervond dat hij te Hazebrouck zich nog liet best als blauwer kon laten doorgaan, iets wat voor hem een zeer kost baar alibi betekende, verhuisde hij naar daar en ging er bij zijn broeder August gaan in wonen langs de steenweg op Merville. De verhuizing geschiedde tegen het einde van Maart. Nauwelijks was Pollet te Hazebrouck ge vestigd bij zijn broeder August of hij geraak- er in betrekking met zekere Canut Vroment. (Wordt vervolgd) TvüvBLWïic NIauws». Zaterdag 7 Maart 1955. Siz. 12.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12