rr Na het Salon der Landbouwmachines... WIJ ZAGEN VOOR - - HET WEKELIJKS NIEUWS F. Zaterdag H Maart 1953. Bla. 9. Tractor Allis-Chalmers model van IB P.K., uitgerust met een gaaimachine Amazone Bemerk achteraan de gedragen egge en op de achtergrond, de meststof strooier. Model G met maalbalk en enkele schijf egge. De Diesel tractor Fahr van BS PJBT., met godragen één- sohariga wentelploeg. Bemerk de grote bodemvrijheid. Cultivator op achtergrond. Bon indrukwekkend beeld van de tractor WD, van 36 P.K., uitgerust met een hooüader. W?' "7 v èfj-è 11 i i 1 Het Salon der Landbouwmachi nes, waar de Belgische landbou wers zich ieder jaar als op af spraak ontmoeten, blijft, spijts al les, het hoogtepunt van het land- bouwleven in België. Brengen we hulde aan de inrichters wier ta lent, bekwaamheid en zin voor tucht onze nationale faam eer aandoen. Bewonderen we eveneens de exposanten die zich van jaar tot jaar inspannen om aan de landbouwers de meest moderne machines voor te stellen, die, op gebied van landbouwmechanisatie, over de gehele wereld worden ver vaardigd. En God weet welke in spanningen ze zich hiervoor moe ten getroosten! Meer en meer wordt de Belgische landbouwer zich bewust van de weldaden der motorisatie. De arbeidskrachten zijn schaars en... duur. De land bouwer wil zijn bedrijf uitbaten in familiekring, dit wil zeggen: zijn werken beter, vlugger en de gelijker uitvoeren met minder kos ten en met eigen middelen. Hiermee is alles gezegd: het is de triomf van de tractor waaraan ALLE mogelijke werktuigen kun nen aangepast worden en van de landbouwmachine, die door een tractor en 1 man kan bediend worden. Nieuwe methodes Wij hebben op het Landbouw- salon een kleine tractor van 12 paarden bemerkt, die alle werken kan uitvoeren, nodig op een klein bedrijf. In dit opzicht, gaf een be stuurder van de N.V. Hilaire Van der Haeghe, ons een zeer kon- te maar veelzeggende toelichting: Een tractor voor alle werken op sommige bedrijven, voor sommige werken op alle bedrijven! Deze tractor van lage prijs, ver vaardigd door de fabrieken «Allis- Chalmers», biedt zeer grote voor delen. Oordeel zelf maar: de mo tor is achteraan gebouwd, zodat de werktuigen tussen de voor- en achterwielen kunnen gemonteerd worden, dus vóór de bestuurder, die alzo een volledig toezicht heeft op het w.erk. Anderzijds, kunnen de werktuigen in enkele minuten aan- en afgebouwd worden. Het toestel beschikt over een speciale kruipgang van 2,6 km./u. voor nauwkeurige werken, bij voorbeeld in rijencultuur. Wat dit laatste punt betreft, moet opge merkt worden, dat zowel voor- als achterspoor van de tractor kun nen versteld worden van 91 cm. tot 1,63 m., per 10 cm. Zeer be langrijk is ook het feit, dat het brandstofverbruik berekend wordt in onderdelen van de liter! Gedurende het Landbouwsalon hebben we verscheidene foto's ge nomen, die enkele toepassingen, mogelijk met deze wonderbare tractor, duidelijk illustreren. De beelden (hiernaast, hieronder, hier boven) tonen U het model G achtereenvolgens uitgerust met een zaaimachine Amazoneen een egge (bemerk op de achter grond de meststof strooier)met een maaibalk en een enkele schijf- egge, met een sproeitoestel en met een hakmachine. Het spreekt van zelf, dat de tractor eveneens kan voorzien worden van een ploeg, een cultivator, enz. Hij kan bovendien ook aanga- wend worden voor vervoer. Iets over wielen! Wie was de uitvinder van het wiel? Niemand stelt zich die vraag omdat men dit principe aanvaardt als een vanzelfsprekend feit, dat altijd heeft bestaan. En nochtans bevinden we ons hier voor één der meest ophefmakende uitvin dingen van het menselijk schep pend genie! Deze gedachte speelde in ons hoofd op het ogenblik dat we een krachtige tractor «Allis-Chalmers», van 36 P.K., van naderbij beke ken. Bijzonder zijn handigheid was opvallend. Inderdaad, welke landbouwer zou ongevoelig blijven voor de moge lijkheden die de wielen van deze tractor bieden? De vooras is ver stelbaar in 12 verschillende spoor breedten. Maar wat werkelijk een exclusief voordeel betekent, iB de ogenblikkelijke en automatische verstelling van de achterwielen door de motorkracht, vanaf de zit plaats van de tractor! Zeggen we onmiddellijk dat deze technische bijzonderheid een rol van eerste rang speelt in rijencultuur, waar tussen de tractor zich kan ver plaatsen zonder de gewassen te beschadigen, en bij werken in zwa den. De afbeelding (hiernaast, hier boven, hieronder) toont duidelijk de werking en het nut van de uit- strekbare wielen, één van de meest gewaardeerde uitvindingen der in genieurs der Allis-Chalmers »-fa- brieken. «Indrukwekkend en... nuttig! Aldus riep egp bezoeker uit bij het zien van een tractor Allis- Chalmers», model WD, van 36 P.K., uitgerust met een hooilader. Deze combinatie tractor-hooilader moet het oog van de reporters gestreeld hebben, te oordelen naar de foto's die reeds in de pers verschenen vóór de opening van het Salon. Natuurlijk hebben wij, op onze beurt, aan de bekoring niet kun nen weerstaan! Nochtans, dit was zeker niet het enige interessante aan de tractor. Inderdaad, achter aan had de tractor een universele en hydraulisch bediende werktuig drager, waarop een grote verschei denheid van werktuigen kan ge plaatst worden. Voor de gelegen heid was de tractor uitgerust met een Canadese egge met 17 veer- tanden, terwijl een ploeg om grachten te graven, toepasselijk op een ondergrond-woeler, alsme de een aanaarder achter de trac tor opgesteld waren. Een mede werker van de N. V. Hilaire Van der Haeghe verklaarde ons, dat een aantal andere werktuigen op de werktuigdrager kunnen aange sloten worden: cultivatoren van verschillende types, extirpator, grondschaaf, ontstoppelschijfploeg, enzovoort. Zeg mij, deze machine met de sierlijke hals van een giraffe, tot wat dient zij eigenlijk? De man antwoordde met over tuiging: Mijnheer dit is één van de «sterren» van het Salon!» De machine van de toekomst Wij bevonden ons voor een silo-, hak- en maaimachine Forage Harvester», voor gras, hooi, stro en alle groene of droge voederge wassen. De werking van de ma chine is drievoudig. Zij maait en hakselt alle .voe dergewassen en ontlaadt ze in de aanhangwagen die haar volgt. Haar vermogen bedraagt 6 tot 10 ton groene voedergewassen per uur. Zij kan eveneens ter plaatse voedergewassen of stro hakselen en in de silo, de schuur of de stal blazen. Bovendien pikt de machine, uit gerust met «pick-up», het in rijen gelegd gras voeder of stro op. Ten slotte, kan een speciaal toe stel om maïs en andere in rijen gezaaide gewassen te oogsten op de machine geplaatst worden, in vervanging van het maaiapparaat. Vergeten we niet dat Ieder van deze bewerkingen slechts een trac tor van middelmatige kracht, één man en een minimum van tijd vergt. De olifant in de porseleinwinkel Onze wandeling door dezelfde stand voortzettend, stootten we op een mastodont van zo maar even tjes 28 ton, die zijn reusachtige laadbak met inhoudsvermogen van 3.100 liter ten hemel stak. Een groep bezoekers omringde voor zichtig het monster, dat er, waar schijnlijk tegen zijn wil, vreed zaam stilstond. Deze zelfde rupstractor Allis- Chalmers met een vermogen van 175 P.K., verbaast de deskundigen van de hele wereld. Voorzien van een stronkenuitgraver met tanden, rooit hij te Retie, in de Kempen, 2 ha. ontbost terrein per dag. Ge middeld bevat dit terrein 2000 stronken per ha,, waarvan de dia meter schommelt tussen 10 en 40 centimeter en meer! Dit verklaart de aanwezigheid van de tractor op het Landbouw salon. Ten dienste gesteld van de landbouw, verovert deze tractor HD-20 iedere dag nieuwe cultuur grond, waarop reeds groene wei den verschijnen en waarop weldra rijke oogsten zullen wiegen... Diesel Steeds in dezelfde stand, werden we gebracht vóór een zeer mooie reeks Diesel tractoren Fahr van 12 tot 60 P.K. Deze tractoren, sierlijk van vorm, zijn zeer gerief lijk en zuinig. Een volledige gam ma van werktuigen kan er op aangepast worden, dank zij hun universeel hydraulisch heftoestel. Onze aandacht werd bijzonder in beslag genomen door een zeer krachtige tractor van 60 paarden met bosbouwuitrusting, omvatten de ladingstoestel met 2 windassen en schoortoestel, verstelbare kop pelstang, beweegbare haak en riemschijf. Het eigen gewicht van de tractor bedraagt 8.330 kgr. De tractor beschikt over al het con tort, eigen aan de lichtere model len: 5 versnellingen voorwaarts, 1 versnelling achterwaarts, (op aanvraag, een kruipgang), vooras met stofvrije veren, twee extra zitplaatsen, enz. De draagbare ontromer Een electrischö, draagbare ont romer, fabrikaat «Westfalia», werd eveneens op het Salon tentoonge steld. Opvatting en model van deze machine zijn geheel nieuw. De ont romer is volledig ingesloten in een wit-gelakte mantel en rust op drie pootjes. Daar de motor ingebouwd is, kan het toestel naar believen verplaatst worden. De ontromer heeft werkelijk een goed voorkomen. Zelden zagen wij zo 'n practische, nuttige en aan trekkelijke! Ook het reinigen zal zeker zeer gemakkelijk zijn, ge zien het gladde oppervlak zonder hoeken van de machine. Nog een woordje over de mest stofstrooiers Amazone het mo del met universele aansluiting voor paard en voor tractor is merk waardig. Het raam in buizencon structie verleent aan de strooier een buitengewone stevigheid. En zo, waarde Lezer, neemt onze kleine verkenning een einde. Was het U aangenaam? Indien U verdere inlichtingen wenst, aarzel dan niet te schrijven naar de N.V. Hilaire Van der Haeghe, Sint- Bernardsesteenweg, 218, Antwer pen, waar uw brief met de meeste aandacht zal beantwoord worden. Uw trouwe dienaar, AGRICOLAX. De volledige reeks Diesel tractoren Fahrvan 12 tot 60 P.K. -v-i1 'j'v.- De électrische, draagbare ontromer Westfalia De motor is ingebouwd. Een exclusiviteit: de uitstrekbare achterwielen door de motorkracht. Model met sproeitoestel. Model met hakmachine. Tractor Allis-Chalmers model B, van BS P.K., met éênscharige wentelploeg. Speciaal gebouwd voor alle werken op middelgrote bedrijven. Silo-, hak- en maaimachine Forage Harvestervoor gras, hooi, stro en alle groene of droge voedergewassen. Steeds de tractor WD, gezien aan de achterkant: universele, hydraulisch bediende werktuig drag er met Canadese egge. Tractor Allis-ChalmersHD.-B0, van 113 P.K., uitgerust met en stronkenuitgraver met tanden. Dank zij zijn hydraulische koppelomvormer, rooit de tractor te Retie, in de Kempen, B ha. ontbost terrein in 8 uur. De krachtige Diesel tractor Fahr van 60 P.K., met bosbouwuit rusting, omvattende ladingstoestel met 8 windassen en schoortoestel. 99

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9