Ais U een Piantmachine koopt Europa in teksten en in feiten Het geheimzinnig drama te Heist a/Zee Kamiel Tant vrijgesproken DE VINK Het dodelijk ongeval te Geluwe voor de Boetstraffelijke Rechtbank te leper Assisenhof van Westvlaanderen LUCHTVAARTRAMPEN AGEÏITSCHAPPEÜ BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPU EN SPAARKAS N.Y. Nieuw© Incidenten veroorzaakt door Russische jachtvliegtuigen 35e Amerikaanse atoombom ontploft LANDBOUYIERS TABAKSPLANTERS alle RHEUMATIEK SCIATIEK dan zult U het NIEUW MODEL kopen! DESMYTER GEBR. VANDERSTIC HELEN NORBERT REKLAAMVERKOOP Maarschalk Tito op bezoek te Londen Het Brits-lraans petroleumgeschil «het wekelijks nieuwsZatèrdag 21 Maart 1953. BIÏ. TS, (Vervolg van 1* blad) gesloten zijn bij het Noordatlan- tisch pact, wordt de NATO er on rechtstreeks mee gediend. Het zou dan ook logisch zijn dat Tito tot het Noordatlantisch pact zou toetreden. En wij zien maar één reden meer waarom dit voorlo pig niet mogelijk is, nl. de onopge loste kwestie van Trieste. Denkelijk zal daarover ook te Londen een hartig woordje gepraat worden. Nochtans geloven wij niet dat dit zo gemakkelijk zal weg te werken zijn, tenzij Tito zou bereid zijn grote toegevingen te doen. Inderdaad: in Italië raakt men met Trieste de gevoelige nationalis tische snaar en die zal nu voor de communisten betokkeld worden, nu Tito geen volgeling van Moskou meer is. Daarom zal de Gasperi moeilijk ernstige toegevingen in dat verband kunnen doen. Wat er ook van zij: voortaan staat Tito in het Westers kamp, althans militair gezien. WESTERS WATER IN TITO'S WIJN Te gelijkertijd met de reis van Tito naar Londen werd bekend ge maakt dat de Yougo-Slavlsche ver kiezingen die voor deze lente voor zien waren, tot in de herfst ver schoven werden. Velen vragen zich af waarom. Ons lijkt de zaak duidelijk. Om door het Westen goed ge accepteerd te worden moet Tito een beetje democratiseren. Vooral wan neer men bedenkt dat men van Franco niet wil omdat hij een dic tator is. Om dat nu voor te bereiden heeft men een beetje tijd nodig. Dat men er aan werkt lijkt ons duidelijk. Inderdaad, op het jongste partij congres sprak Kardelj, de vice-pre sident. over de Kolchozen die men destijds naar Russisch model had opgericht, als over kunstmatige instellingenKort nadien werden ze ontbonden en werd grond en vrijheid enigermate aan de boeren teruggegeven. Naar verluidt zou men er ook aan denken het systeem van de éne lijst te laten vallen, en voortaan voor elke plaats toelaten dat er zich twee candidaten voorstellen. Daarmee zou weer een stukje democratische schijn aangenomen zijn. Dat het meer schijn dan werke lijkheid zal zijn, lijkt ons zeker. We hopen alleen ons te vergissen. Over 't algemeen trouwens den ken wij dat Tito vooral zoekt tijd te winnen. Hij weet goed dat deze lente en zomer gewichtige beslis singen moeten vallen in verband met de economische zowel als met de militaire hulpverlening. Wan neer hij nu zijn gewone getruckeer- ae verkiezingen zou houden dan zou dit een zeer slechte indruk maken op de Westerse publieke opinie. Daarom ze maar liever, uitstellen en intussen de indruk wekken dat men ernstig aan 't democratiseren is. Wat er ook van zij: Tito schijnt al half en half familie geworden van de Westerse groten. Wij hebben heel wat tegen Tito, maar moeten erkennen dat hij in de verdedigingsketen een góede schakel kan zijn. Maar mo<ren wij dan vragen dat men tegenover Spanje, waar de dictatuur zeker niet afschuwelijker is, odk een andere houding zou gaan aannemen 18-3-'53 V. WESTERLINCK BERLIJN VOLKSPOLITIE VUURDE OP WEST-DUITSE WANDELAARS Op Zondag jl. heeft de Oost- Duitse Volkspolitie gevuurd op West-Duitse wandelaars, die bij vergissing over korte afstand op Oost-Duits gebied waren binnenge gaan. Verscheidene dier personen werden gewond en aangehouden. De stationchef en 5 Duitse spoor wegbeambten van het station te Tegelhof, in de Franse sector, maar onder Oost-Duits toezicht, werden op de Directie van de Oost-Duitse spoorwegen ontboden om er verslag uit te brengen, maar zij werden er meteen aangehouden. Intussen blijven de Communis ten. niet alleen langs de grenszone te Berlijn, maar over de gehele grens tussen Oost- en West-Duits- land, de verboden grensstrook uit breiden met het gevolg dat vele families worden overgeplant naar andere gebieden. Intussen blijft de vluchtelingen stroom van Oost- naar West-Ber- lijn aanhouden. Statistieken wijzen uit dat sedert 1949 niet min dan 730.000 Oost-Duitsers naar het Westen zijn gevlucht, waaronder 0.000 leden van de Volkspolitie. KENIA. I)p Maoe-Maoe. Deze is nog steeds bedrijvig en vermoord de o.m. andermaal een Inlands Op perhoofd. Anderzijds worden de Maoe-Maoe's duchtig achtervolgd; een aantal werd bij treffen neergescho ten. vele anderen gevangen genomen en 11 op 2 dagen tijds opgeknoopt. ons m vogelhoekje i Men heeft me reeds herhaalde- ljk gevraagd het eens te hebben iver de vinken, de lievellngsvogels an onze talrijke vinkeniers. Ik vilde wachten tot de vinken zelf ian de beurt kwamen, t.t.z, totdat a zelf hun stem lieten weerklinken h het steeds aangroeiend lente- ioor der vogels. En het ls gebeurd! Ik stond een veertiental dagen ;eleden, in het zonneke en uit de vind, te wachten op de omloop Het Volk*, en achter mij in de loomgaard hoorde ik opeens: «pink >ink pink; pink pinker pinkerde >ink; pink pink pinkHet was sen vink die bezig was haar naam e roepen. Ik geloof niet dat het nodig ls 'eel woorden te besteden aan de leschrijving van de vink er wor- len er zoveel gehouden in een kool lat iedereen gemakkelijk de gele- tenheid heeft er een van dichtbij ■e bezichtigen. Daarbij de vink is ibsoluut niet mensenschuw; ze aat zich gemakkelijk benaderen m bewonderen als een schone ■erschijning. De wijnrode borst, lat pikzwart mutsje, het blauw grijs kopje, de grijsgroene rug, ie twee schitterend-witte vleu- relbanden maken hem tot een 'an onze kleurrijkste vogels, ik schrijf heenwant het vijfje is minder bont getooid m lijkt wel wat op een mus. Toch is ze gemakkelijk ervan te mderscheiden. Als ze op de grond riun voedsel zoeken, dan zijn de vinken van op afstand te herken- ven aan hun manier van voortbe wegen; doorgaans huppelen ze niet, mals de mussen, maar stappen def- :ig vooruit in onberispelijke hou ding. Ook bij het opvliegen zijn ze onmiddellijk te onderscheiden; vin- xen vertonen bij het vliegen veel wit aan de vleugfis. en in de staart worden ook de witte zijveren zicht baar. De vink heeft daarbij een golvende vlucht, t.t.z. sterk rijzend en dalend, en roept soms onder het vliegen binnensmonds tjuub - tjuub Best bekend is de vrolijke en krachtige vinkenslageigen aardig dat onze mensm niet zeg gen dat een vink schuifelt of zingt, maar wel: 'k Heb een vink horen slaan in de boomgaard. Hiermede bedoelen ze het dave rende of roffelende slot van het vinkenlied. Naar dit slot worden de vinken Vlamingen of walen ge roemd. En nergens meer dan bij onze vinkeniers geldt, het spreek woord «wat waals is, vals is!»; van walen moeten ze niet weten omdat ze niet dfureslaanWil len we het vinkenlied onder woor den brengen dhn kunnen we zeggen dat de Vlamingen zingen: «t.let- tjet j esisisikuwietof nog pim- pimpimpjepjepitdruwietde wa len daarentegen sluiten hun zang met fidjuuof zo iets Tijdens de vinkenzettingen vooral van Juni tot. Augustus worden de liedjes met geldige slot cadens suskuwiet in één uur voorgedragen, aangetekend. Het I spreekt dat in die wedstrijden de langzangers het onderspit moe ten delven tegenover de kortzan- gersdie alleen de aanhef en het nodige slot zingen. De vink die het hoogste aantal geldige liederen beeft behaald, wordt beloond. Om U een gedacht te geven hoeveel dit aantal kan bedragen laat ik hier een paar cijfers volgen: 300 lied jes per uur is eerder gewoon; 500 is daad van naastenliefde, waaraan wij mensen een voorbeeld kunnen nemen. We hebben vergeten te zeggen dat het vinkennest zorgvuldig afge werkt is en bestaat uit droog gras, worteltjes, spinrag, woldraad en warm gevoerd is met veertjes en haar. Verder gebeurt het dat de vogel de buitenkant van het nest bezet of beplakt met korstmos, zo dat het wemig opvalt en we soms v erscheidene keren onder het nest (bv, op boomtak) doorgaan vooral eer het te bemerken. DE VINK Vinken, die in de winter zaad eters zijn, worden vanaf de paar tijd insectenetende vogels; wanneer ze nu in het voorjaar nog geen in secten genoeg aantreffen dan zou den ze zich wel eens durven be zondigen aan onze tuinzaden en kiemende planten. Hun naam botvinkherinnert eraan dat ze uitlopende botten, om het jonge groen, aandurven. Waar onze Vlaamse mensen de naam boomga.ardvi.nken gebrui ken. dan bedoelen ze hiermede in landse vinken, hier 's zomers ge vangen, in tegenstelling met de vreemde trekvinken die ze Ooster lingen of Walen noemen. Het is immers bekend dat in de herst dui zenden vinken door ons land heen trekken naar meer Zuidelijke stre ken; toch blijven er enkele hier overwinteren. Tijdens die trek worden jaar lijks duizenden vinken de prooi van de talrijke vogelaars die ze tussen hun netten trachten te lok ken. Gelukkig dat dit nu niet meer gebeurt om aldus aan voedsel te komen. Waarom dan die vinken vangen? Moesten onze vogelvan gers iets meer afweten van het ringwerk dan zouden ze weten dat het merendeel van die trekkende vinken vreemd;, en dus walen, zijn. Ze hebben dus alleen maar kans dat uit een jonge vink (takkeling genoemd) een prijsvink kan groeien, Het Belgische ringwerk heeft be wezen dat onze vinken standvogels zijn, die dus hier blijven gedurende de winter. Wat er wel voorkomt is dat de mannetjes en de wijfjes in afzonderlijke benden rondzwerven. Er is dus scheiding der geslachten. Dit werd reeds vroeger opgemerkt door de grote Zweedse natuurkun dige Linnaeus (t 1778) die bij het opstellen van zijn systematische vogellijst de vink bijgenaamd heeft coelebs wat zoveel betekent als ongehuwd - weduwnaar. Hij was nog niet zo zeldzaam; 700 a 800 is de mening toegedaan dat de man- reeds buitengewoon. Ik heb weten een vink. die 860 zangen telde, ver kopen voor 1.500 fr. Als dat geen kostbare vogel is. Een vinken wedstrijd is dus een kamp waarin het gezang der vogels het gevecht lijf-aan-lijf vervangt. Waren die vogels vrij dan zouden ze niet aarzelen mekaar aan te val len en te verdrijven uit elkanders broedgebied. Het is dus een strijdlustige vo gel. Onze vinkeniers weten 'dit en ze weten dit ook uit te baten. Als ze in 't voorjaar ergens een goede vink weten zijn, dan zullen ze met hun kooike en hun lijmstokje ter plaatse gaan om met behulp van hun lokvogel de vrije vink te van gen. Waar dit gebeurt zal het broe dende wijfje dan als weduwe ach terblijven. Maar de natuur is een wonder iets! Waar de mens het vinkenhulshouden heeft geschon den, daar zal het toch terechtko men. Als er in de buurt een twee de vinkenpaar nestelt, dan zal de mannelijke vink ervan de weduwe komen helpen bij het grootbrengen van haar kleintjes. Echte tweewij- verij is dit dus niet zoals sommi gen'het beweren, want van gepaard -, zijn en samen voortbrengen is er getrokken, hier geen spraak. Het is louter een netjes in de winter hier bleven en vrouwenontrouw of celebatair wer den. Intussen zijn we wijzer gewor den dank zij de ringresultaten: doch er is nog zoveel dat we niet weten. Het geheimzinnig drama te Heist-a-Zee, waarvan de behande ling Woensdag voor het Assisenhof van Westvlaanderen een aanvang nam, heeft Zaterdag zijn beslag gekregen. Wij brachten reeds verslag uit over de zitting van Woensdag en gaven meteen het relaas der feiten. HET VERDER GETUIGENVERHOOR Slechts met tussenpozen waren publiek en pers in de zaal toege laten tijdens het verder getuigen verhoor dat Donderdag en Vrijdag in beslag nam. Alhoewel het verhoor van het slachtoffer Simonne Bauwens met gesloten deuren geschiedde en hierover niet veel uitlekte, staat het toch vast dat Bauwens de the sis staande hield volgens dewelke het hier om moordpoging gaat en niet om zelfmoord zoals ze een paar maal verklaarde tijdens het onderzoek. Terwijl Donderdag beschuldigde een kwade dag doormaakte, daar de beschuldigingen tegen hem meer en meer vaste vorm aanna men, is daar Vrijdag plots een kentering in gekomen, toen Dr Go- bert op de getuigenstoel plaats nam. Deze geneesheer verzorgde inderdaad het slachtoffer op de bewuste avond 31 Mei 1948, nadat het drama had plaats gehad. De getuige is formeel om te ver klaren dat rond de wonde de huid verbrand was, wat enkel mogelijk is bij een schot op zeer korte af stand en wel in geval van zelf moordpoging. Trouwens, toen Bau wens nog niet kon spreken deed zij, op een vraag van de dokter hoe zij zelfmoord gepleegd had, teken met haar rechterhand, beduidend dat zij het wapen in die hand vasthield. Deze getuigenis schijnt zeer veel indruk te maken op de jury en de verdediging weet er dan ook voordeel uit te halen. Na enkele andere getuigen ten onlaste, die allen verklaren dat Tant van goed gedrag was, werd de zitting van Vrijdag opgeheven. DE PLEIDOOIEN De zitting van Zaterdag werd in beslag genomen door de pleidooien. Deze werden geopend met het re- quisitor van .substituut Buysse die wees op het wangedrag van de be schuldigde en van het slachtoffer, waaruit ten slotte het drama volg de. Aan de hand van het dossier tracht spreker te bewijzen dat zelfmoord hier uitgesloten is. Vol gens de substituut was het alleen de angst voor weerwraak vanwege Tant die het slachtoffer ervan weerhield eerder klacht in te die nen. De eerste verdediger van Tant, Meester Dewulf, schetst het gebeu ren als een tragiecomedie. voort spruitende uit het wangedrag van beide hoofdpersonen. Hij ziet in de houding van Tant, eenmaal dat hij beschuldigd wordt van moord, het beste bewijs van zijn onschuld, daar hij zich vrijwillig kwam aan melden bij het gerecht. De verde diger beklemtoont verder dat de houding van Bauwens na de feiten, toen zij terug bij Tant ging wo nen, het beste bewijs is dat Tant nooit gepoogd heeft haar om het leven te brengen. De tweede verdediger. Meester Meuleman, houdt zich bij de tech nische kant der feiten en steunt vooral op het getuigenis van Dr Gobert, die Bauwens dadelijk na de feiten in behandeling had. Aan de hand van dit getuigenis bewijst verdediger dat Bauwens poogde zelfmoord te plegen. VRIJSPRAAK Na een korte repliek door Procu reur Buysse en Meester Dewulf, krijgt de Jury volgende twee vra gen te beantwoorden: 1. - Is Tant Kamiel schuldig aan poging tot doodslag op Simonne Bauwens? 2. - Is Tant Camlel schuldig aan slagen en verwondingen toege bracht ln de periode van drie jaar vóór 19 Januari 1952? Na drie kwartuur beraadslaging antwoordt de jury ontkennend op de twee vragen, waarop het Hof een arrest velt, waarbij Tant Kamiel wordt vrijgesproken. In India, nabij Joenakatti stortte een Ujnvliegtuig te pletter. Men betreurt de dood van 16 in zittenden, t.t.z. van alle mederei zenden. In Indo-China stortte een Dakota-toestel te pletter. De 8 In zittenden zouden om het leven zijn gekomen. Alverlngem: Phllibert Ballleul, Dorp 2. Beltem-Rumbeke: Alb. Vanelslander, Kerkhofstr. 134. Bevcren-Roesbr.: Robert Lepée, Hondschootestr. 22. Dlksmnlde: M* G. Van Nevel- Meire, IJzerlaan 4. Hooglede: Marle-L. Pietera, Roeselarestr. 8. leper: Aug. Hendrlckx, Dlkkebusstwg 150. Ingelmunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. Izegera: Rafaël Parret, 9t-CrlsplJnstraat 19. Kemmel: Leo Duplacle, Renlngelststraat 63. Koekelare: Mr Jozef Bulcke, Ichtegematraat 12. Koksijde: Walckiers P. an J., Zeelaan 260. Krombeke: MeJ. Maria Deny», Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster. Nieuwstraat 21. l.oker: W L. Dousy-Mortreu, Dorp 52. Mesen Hector Vercruysse. Ketelstraat 10. Moorslede: Achlel Goemaere. Dadizelestraat 32. Nteuwpoort: Mr Alfons Depelchln, Kokstraat 36. PKIVATI OHOeHNSMfNG BEHEERD DOOR HIT KOMtNKUJK BfiSlUtT VAN It OfC, 19S4 Britse bommenwerper neergeschoten bij zonegrens in Duitsland. LUICE KBUISTRAIT 40 - ANTWERPEN Oostvleteron: MeJ. Y. Van Houtte, Henrl Deberghstr. 6. Poelkapelle: M* W" M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentières 110 Proven Mej. Noëlla Prlnzle Statiestraat, 65. Poperlnge: Paul Devos, M. Dewulfstraat 14. Michel Maes, Westvleterenstw. 26 Roeselare: André Qillls, Germ. Hoetstraat 12 Roesbrugge-Haringe: Gerard Delplace, Gemeentesecretaris. St Idesbald-Koks.: Er. Van Eecke-Deleu, Villa Kerkepanne Frankrijklaan 9. St-Pleterskapelle- Leke: Mr André Provoost. Dorp 12. Veurne: Bureel Plnson. Sporkijnstraat 23. tel. 168 Warneton: Pierre De 81mpel. Wervlk: Valère Verfalllle. Molenstraat 49. Westrozebeke: Mr Aurele Van Damme Statiestraat 136. Westvleterent MeJ. A. Quaghebeur, Poperlngestraat 71. Woesten: Mr Gast. Verfalllle, Steenstraat 34, \V oumen Mr Maurice Debruyne, Dorp 114. U'ulverlngem: Michel Duron, Goudenhoofd 38, Vlnkem Zlllebeke: Mevr. Germ. Coudron- Dorp 46. Vandamme, ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EEN AGENTSCHAP AANVRAGEN. Nog was de wereldopinie gesehokt door het neerhalen van een Ameri kaanse jager door twee Mig-15 vliegtuigen van Russische makelij en behorend tot de Tsjecho-Slo- waakse luchtmacht, toen zich ln Duitsland een nieuw luchtlncident voordeed. Deze maal werden de gevolgen er ger, gezien zeven leden van de Britse R.A.F. er het leven bij In schoten. Dit nieuw incident deed zich voor nabij de zonegrens van de Britse sector en Oost-Duitsland, dichtbij de monding van de Elbe, zijnde het gebied van de luchtcor- ridor tussen Berlijn en Hamburg. Twee Mig's, deze maal behorend tot de Russische luchtmacht zelf, schoten er Donderdag 12 Maart een Britse Lincoln-bommenwerper neer. Het grootste deel van het wrak kwam terecht ln de Russische zone, de rest in de Britse. Twee le den van de bemanning kwamen met hun valscherm terecht ln de Britse zone; hun valschermen wa ren met kogels doorboord, zodat hieruit besloten werd dat de onge- lukklgen nog beschoten werden toen zij ln de luóht hingen, wat barbaars ls. Deze ongelukklgen stierven nadien, wijl alle die neer gekomen waren op Oost-Duits ge- oied ex eveneens het leven bij ver loren. Bij de Sovjet-autoriteiten te Ber lijn werd door de Britse Hoge Com missaris in Duitsland een protest ingediend, dat in bijzonder scherpe termen was opgesteld. De Sovjets verwierpen echter alle schuld en beweerden dat het Brit se toestel de grens had geschonden. Zelfde dag was nog op een ander Brits Llncoln-toestel een schljn- aanval uitgevoerd geworden door Russische Mig's, maar hierbij werd evenwel niet gevuurd op het toestel. Dit gebeurde nabij Kassei, binnen de Britse zone. Op Vrijdag werd dan nog een Brits passagierstoestel, dat even bulten de luchtcorridor van Berlijn naar Munchen vloog, door Mig's be schoten, maar het vliegtuig werd niet geraakt. Nadat het toestel, na een nieuwe koersbepaling, terug bin nen de corridor was komen te vlie gen, kon het ongehinderd zijn vlucht doorzetten. Het stoffelijk overschot van de Britse vliegers die op Oost-Duitse bodem waren terechtgekomen, werd enkele dagen na het barbaarse neer halen, aan de Britse bezettingsover heden uitgeleverd. Door de Amerikaanse, Britse en Franse overheden werd gezamenlijk protest aangetekend bij de Russen, om de herhaalde luchtincldenten. In verband met het neerhalen van de Lincoln verklaarde de Hr Churchill in het Lagerhuis op Dins dag jl., dat dit toestel op een gege ven ogenblik zich misschien wel zou hebben bevonden boven Oost-Duits- land, maar dat zeven Britse vlie gers het leven hadden moeten in boeten om een navigatiefout, die normaal slechts aanleiding had moeten geven tot een protest. Dinsdag jl. werd de zaak van het dodelijk ongeval te Geluwe, voor de boetstraffelijke rechtbank van leper opgeroepen. Op Zondag 20 April 1952, deed zich te Geluwe een zwaar ongeval voor die het leven heeft gekost aan de 22-jarige rijkswachter De Bruyne Marcel uit Komen, en waarbij zijn makker, de 23-jarige Carrein André uit Wervik, zeer ernstige verwondingen opliep en 4 maand in de kliniek diende ver zorgd te worden. De Bruyne, die een paar dagen met verlof was, deed een ritje door de streek met de moto van zijn broeder Roger. Op de duozitting had zijn vriend Carrein plaats ge nomen. Gekomen op de Dorpplaats te Geluwe, waar er waterleidirigswer- ken uitgevoerd werden, kwam de motorrijder in een niet afge schermde put terecht, joeg links weg de straat over, dwarste het linkervoetpad en botste vervolgens aan tegen de omheining van het park rond de kerk. De Bruyne was de schedel verbrijzeld, de borstkas ingedrukt en bleef op slag dood. Zijn gezel liep o.m. een fractuur van het schedeldek, de schedel basis, het rechter-boven- en onder kaakbeen en diepe kneuzingen aan het voorhoofd op. Bovengenoemde gevaarlijke hin dernis was steeds door een barri cade afgeschermd, doch deze was juist de morgen van het ongeval verwijderd. Het valt dus uit te ma ken door wie. en onder wiens ver antwoordelijkheid deze afsluiting weggenomen werd. In verband met dit droevig ongeval staan thans terecht 1. Ocsterlinck Alfons uit Kortrijk, nachtwaker in dienst van het N.V. Cie Générale des Conduits d'Eau uit Luik, burgerlijk verantwoorde lijk; 2. Voornoemde maatschappij; 3. Ockier Marcel, onderaannemer uit Kortrijk: 4. Het Gemeentebestuur van Ge luwe, rechtstreeks gedagvaard. HET GETUIGENVERHOOR Volgens de deskundige Emiel Wets, is de uitholling op de baan, alleen oorzaak van het ongeval. Cardoen Jacques, de duozitter Carrein is in geen geval oorzaak van de zwenking van de moto. AMERIKANEN ZENDEN SABRE-JAGERS NAAR DUITSLAND De Amerikanen hebben hunner zijds intussen straaljagers van het type Sabrestraaljagers die op het Korea-front dagelijks overwin ningen boeken bij net treffen met Russische toestellen van het type «Mig», naar Duitsland gestuurd, om er het luchtruim zuiver te hou den. Tot nog toe waren er aldaar slechts Thunderjets Ingezet, die minder snel zijn. Bij gebeurlijke aanvallen zullen zij eveneens het vuur mogen ope nen. Op 18 Maart Jl. werd nu door de Amerikaanse overheden in West- Duitsland aan de Amerikaanse vlie gers bevel gegeven weg te blijven tot op 16 km. van de Oost-Duitse en Tsjeoho-Slowaakse grenzen en binnen de luchtcorridors, dit om al le nieuwe incidenten of actie te vermijden die door de strijdkrach ten van het Oostelijk blok als een vijandige daad zou kunnen worden aanzien. AMERIKAANS TOESTEL BEANTWOORDDE VUUR VAN AANVALLENDE MIG'S BOVEN NOORDELIJKE STILLE OCEAAN Voor de Oostkust van Kaïntsjaka. ln het Noordelijk gedeelte van de Stille Oceaan, werd een Ameri kaans toestel B-50, dat een routi- nevlucht ter verkenning van het weer uitvoerde en opgestegen was uit Alaska, door Russische Mig's onder vuur genomen. De B-50 beantwoordde het vuur waarop de aanvallende Russisch toestellen verdwenen. Geen enkele der toestellen van belde zijden zou geraakt zijn geworden. De Amerikaanse bommenwerper bevond zich boven de internationale wateren, t.t.z. op 40 Km. ln zee. maar niet boven de Russische wa teren. DRIE TSJECHISCHE PH.OTEN HUN LAND ONTVLUCHT Drie Jeugdige leden van de Tsje chische luchtmacht zijn op 13 Maar! Jl, ln een klein Duits toestel naar Oostenrijk gevlucht, waar zij poli tiek asyl verzocht hebben. De lui tenant en twee sergeanten landden op het vliegveld Thalerhof bij Graz in de Britse bezettingszone. DE ONTSNAPPING VAN POOLSE «MIG» NAAR DENEMARKEN TOESTEL ZAL AAN POLEN WORDEN TERUGGESCHONKEN In verband met de ontsnapping van een Poolse piloot, die met een Mig »-Jager op een Deens eiland landde, werd gemeld dat Denemar ken het toestel zou teruggeven aar, ae Poolse overheden. De piloot se'f zou evenwel asylrecht hebben beko men. Uit de U.S.A. werd intussen be weerd dat de inwoners van Mary land deze vlucht zouden hebben go- financieerd, wat evenwel door de piloot werd gelogenstraft. Soldaten bevonden zich op 3.000 meter van ontploffing. Vriend lezer, vogelliefhebber, mocht ge ooit een geringde vogel van gen of bereiken, doe dan ten min ste de moeite de ringgegevens over te schrijven en op te sturen naar het Natuurhistorisch Museum. Vau- tierstraat, 31, Brussel, met vermel ding van de naam van de vogel, het geslacht, de uur van het van gen. enz. Hoe meer gegevens, hoe beter! als ze maar juist zijn! Ge kunt nooit weten hoe üw inzending de wetenschap vooruithelpt. Een vink vroeger gevangen te Izegem bracht het belangrijk resultaat dat de vogel de afstand Maastricht- Izegem (195 km.) had afgelegd in 2 dagen. Zo ge nog meer de weten schap wenst te dienen, schrijf dan de ringgegevens over, bezorg ze te Brussel en... laat uw vogel verder vliegen. Dan bestaat de kans dat hij nogmaals gevangen wordt en dat we te weten komen langs waar en in hoeveel tijd, üw vogel naar zijn winter- of zomerkwartier is V?VVWWWWWVVVWWVVVVVVVWWVVWT",ÜVW\"V'T"VVWVUVVVVVI A. D. Tn ZES WEKEN geneest THEE BUYSE OOK DE PIJNLIJKSTE GEVALLEN. Deze KRUIDEN KUUR is verkrijgbaar: Apotheek M. BUYSE, Statiestraat, EERNEGEM 315) indien niet in Apotheken. De enige aangepaste aan de streek na talrijke opgedane onder vindingen, uitgerust met hef toestel en schaaf inrichting met gans spe ciale voortrein. Plant: aardappelen, tabak, groenten. De machine wordt op punt gezet door specialisten in het vak. ALLE WISSELSTUKKEN STEEDS IN VOORRAAD. DAAROM ZULT U DE NIEUWE PLANTMACHINE KOPEN EN RECHTSTREEKS BIJ DE OFFICIËLE VERDELERS: Reecke - WERVIK - Tel. Komen 212. rue de la Gare, 30 - H0UTEM (bij leper) Tel. Komen 513. (1327) Dewitte Germalne, heeft vroeg ln de morgen van het ongeval be merkt dat het beschermingshekken weggenomen was. De getuigen Deboeuf en Ze- gers verklaren dat de moto niet rap reed. Rose Henri heeft na 7 uur gezien dat de barricade weg was en nadien werd hem verteld dat iémand pet moto, deze was komen wegnemen. Meester Lefere, advokaat te leper, raadsman van De Bruyne Kamiel en Marie-Madeleine Ma- hieu, ouders van het slachtoffer en hunne kinderen Simonne, Roger en Marcella. is ervan overtuigd dat nocfi het slachtoffer noch zijn makker schuld hebben aan het on geluk. Dat het vaststaat dat de be tichte Ocsterlinck de barricade, die de put in de baan gemaakt op de plaats van het ongeval aan de weggebruikers moest aanduiden, weggenomen heeft in de morgen van'het ongeval, en dat hij de vol ledige verantwoordelijkheid draagt van het ongeval. DE VERDEDIGING EN DE BURGERLIJKE PARTIJ AAN HET WOORD Meester Lefere stelt zicli aan als burgerlijke partij voor De Bruyne Kamiel. wegens morele,schade, ma terieel verlies, voor begrafeniskos ten in totaal 412.234,50 fr. plus 50.000 fr. voor zijn minderjarig kind Rosette. Voor Marie-Madeleine Mahieu, moeder van het slachtoffer, vraagt hij wegens morele schade de som van 100.000 fr. Voor de zusters van het slachtoffer, Simonne en Mar cella, elk 25.000 fr. en voor Roger De Bruyne, eigenaar van de moto. in totaal 28.286 fr. schadevergoe ding. Meester Lefere stelt zich even eens aan voor Six Maurice, stief vader en Dc-leu Jeanne, moeder van Carrein André, en vraagt we gens materiële schade, schending van de physische integriteit, pijnen en smarten onderstaan door de ge kwetste in totaal 1.710.977,60 fr. schadevergoeding. Meester Matthys, advokaat te Kortrijk, raadsman van Ooster- linck, neemt aan dat het slacht offer een goed motorrijder was, doch hij kende de moto van zijn broeder Roger niet volledig. Ook de duozittn- zou. volgens verdedi ger, een gedeeltelijke schuld heb ben aan het ongeval, gezien de moto geen handvat had voor de duozitter. Ten slotte bewijst niets dat Oosterlinck het hekken heeft weggenomen. Meester Pollefeys. advokaat te Kortrijk. betwist de burgerlijke verantwoordelijkheid van het N.V. Cie Générale de Conduits d'Eau. Oosterlinck is slechts in dienst als nachtwaker, belast met het aan steken. onderhouden en uitdraaien der vëilieheidslichten cn niets an ders. Ook de moterrijder he°ft de toegelaten snelheid van 40 km. in de kom der gemeente Geluwe overschreden. Meester Leuridan, advokaat te Kortrijk voor Ockier, betwist de ouaanvankelijkheid van de recht streekse dagvaardiging van zijn kliënt. Meester Dehem, advokaat te leper: Oosterlinck de enige be tichte in deze zaak, ls nooit geen ogenblik in dienst geweest van de gemeente Geluwe. Ik zie dus niet in wat het Gemeentebestuur van Geluwe zou kunnen ten laste ge legd worden. De uitspraak zal vallen op Don derdag 2 April. Te Schaarbeek werd een taxi- voerder vermoord in zijn wagen. Twee Jonge lieden, vermoedelijk Italianen, die men zag wegvluchten van de taxi die met het lijk tegen een muur was gehold, zouden de moord hebben ge pleegd. SOVJET-UNIE BIJEENKOMST VAN DE OPPERSTE SOVJET Te Moskou heeft de Opperste Sovjet, die voor de eerste maal se dert de oorlog bijeenkwam, zitting gehouden op het Kremlin. Malenkov hield er een rede. Hier in beloofde hij het Sovjetvolk een vrij en gelukkig leven, betoogde dat de Sovjet-politiek gegrondvest blijft op een strikte naleving van alle verdragen, dat de Sovjets willen samenwerken met alle landen, hield voor dat alle kwesties onder de na ties door onderhandelingen kunnen opgelost worden, ook deze tussen de Sovjets en de U.S.A., en verklaarde ten slotte dat de Sovjetstrijdkrach ten zouden worden verhoogd. In Westerse kringen werd op deze rede aangemerkt dat het goed is dat Malenkov van vrede en vreedzame onderhandelingen spreekt, maar dat de Sovjets nog beter door hun daden hun vrede lievendheid zouden bewijzen. SOVJETSTRIJDKRACHTEN SAMENGETROKKEN AAN GRENS VAN WEST-DUITSLAND Luidens berichten van de West- Duitse grenspolitie zouden de Sov jets hoge strijdkrachten hebben sa mengetrokken in Oost-Duitsland en inzonderlijk langs de grens met West-Duitsland, o.m, het gros van het 13" leger Russische luchtlan dingstroepen dat drie divisies en 8 brigades omvat, het 27" korps Si berische pantsertroepen, en andere. SOVJET-VLOOT TWEEDE STERKSTE TER WERELD Naar verklaringen van de Britse Minister van Marine, Hr Thomas, afgelegd voor h;t Britse Lagerhuis, zouden de Sovjets, na de U.S.A., over de sterkste vloot ter wereld beschikken, wijl de Engelse vloot evenwel de beste der drie zou blij ven. WERELDNIEUWS IN 'T KORT OOST-DUITSLANI). Torpedo- boot. gezonken. Naar «Der Tele- gral het West-Berlijnse blad, is een Oost-Duitse torpecloboot gezon ken tijdens oefeningen in de Balti- selie Zee, en een andere zwaar ■be schadigd, doordat mijnen waren ont ploft aan boord dier vaartuigen, Een aantal matrozen zouden gedood of gewond zijn. WEST-DUITSLAND. Zonder nieuws van niillloonen mensen. Het Verbond van «^repatrieerden en krijgsgevangenen van West-Duitsland beweert dat nog ruim 85.000 Duitsers weerhouden worden als krijgsgevan genen in de Sovjet-Unie en men nog zonder nleuWs is over bijna 3 millloen soldaten, burgers en kinde ren. EGYPTE. Koningin Narrlman terug naar lulls. Koningin Narrl man heeft haar echtgenoot, ex-ko ning Farouk, verlaten en is naar Egypte teruggekeerd. Haar moeder ls haar gaan halen. Men meldt dat zij echtscheiding vragen zal. Ex-ko- ning Farouk heeft evenwel de kleine Koning Fouad bij zich gehouden ln zijn verblijf in Italië en weigert die terug te laten keren naar Egypte. PERU. Invoer uit communisti sche landen verboden. Peru heeft alle verdere Invoer uit de communis tische landen verboden. Als reden werd gemeld, de nadelige handelsbe trekkingen met die landen. FRANKRIJK. Gemeenteraads verkiezingen. Op 2 April e.k, zal cie eerste ronde gehouden worden voor de nieuwe gemeenteraadsverkie zingen. De tweede ronde gaat door op 3 Mei e.k. MAROKKO. Sultan vraagt nieuw statuut. Naar het Franse blad Le Figaro heeft de Sultan van Marok ko een nieuw statuut gevraagd voor zijn land, maar zich bereid verklaard de nauwe samenwerking met Frank rijk te behouden. FRANKRIJK. Geen Staliiipleln meer. In het dorp Trlth-St-Léger Noord-Frankrijk, wilde de commu nistische gemeenteraad de Place de la Répubilque herdopen tot Place Stalin. Van hogerhand werd zulks evenwel verboden en de betoging die als protest tegen dit besluit werd ge houden, door de ordediensten verhin derd. Dinsdagochtend, te 5.20 u. (plaat selijke tijd, d.i. 14.20 u. Belg. tijd) had de 35" Amerikaanse atoomont ploffing plaats. Het was een bom van 15 kiloton, waarvan de kracht overeenstemde met 15.000 ton dyna miet, die bevestigd was op een 100 meter hoge toren, die tot ontploffing werd gebracht. Onmiddellijk werd een paddestoelvormige zuil gevormd van vale kleur, die overging naar geel met roze tinten. Stilaan werd de top van de pad destoel breder, waarna hij lang zaam naar rechts neerboog terwijl de basis ervan ineenkromp, zoals een schoorsteen die instort en waarvan de stenen in plaats van op de grond te vallen, door de wind werden meegevoerd. Enkele minuten na de ontploffing, een van de schitterendste die een atoomtuig ooit heeft veroorzaakt, maakte de kop van de paddestoel zich langzaam los, gestuurd door de wind. De rookzuil neeg dan helemaal raar de grond. Deze ontploffing werd teweegge bracht om de gevolgen na te kun nen gaan welke het uiteenspatten van een atoombom hebben zou op een kleine stad. Een 1.000 soldaten en enkele jour- wrakstukken. nalisten bevonden zich op 3.000 me ter van de plaats waar de bom tot ontploffing werd gebracht. Allen za ten in een-mansputten. Vijf minuteiv, na de losbranding kregen zij bevel - hun schuilplaats te verlaten. Geen enkele had enig letsel opgelopen, maar naar verluidt kwamen zij al!» bevend van kop tot teen, na de ver schrikkelijke schok welke zij had den ondergaan, te voorschijn. In de omgeving van de toren wr- ren twee huizen gebouwd en ston den tientallen auto's. Ook proefdie ren: schapen, zwijnen en muizei werden binnen een afstand van 10i tot 2.300 meter aan de gevolgen van de ontploffing blootgesteld. Bestudeerd zal worden hoe men het veiligst is in huis en op straat en hoe huizen het best gebouwd kunnen worden om weerstand f" bieden aan een atoomontploffing.. De Amerikanen hebben het ver loop van de atoomontploffing kun nen volgen langs de televisie. De proefneming zou hebben be wezen dat personen die zich bevin den op 3.200 m°ter van het «nul punt het er levend kunnen af brengen zo zij voldoende beschut zijn tegen de luchtverplaatsing, d" weggeslingerde stenen en andere Lunch bij Koningin Elisabeth. Na een zeereis aan boord van de Yougo-Slavische oorlogsbodem Ga- leb (Zeemeeuw) is Maarschalk Tito, dictator van het Communis tisch. maar van Moskou afgescheurd Yougo-Slavië, te Londen toegeko men. Te Greenwich was hij van de Galeb overgestapt op een kleiner Brits vaartuig, dat hem dan naar Londen bracht, op Maandag jl. Te Londen werd hij opgewacht en begroet door de Hertog van Edinburg, de premier Winston Churchill en de Hr A. Eden. Brits Minister van Buitenlandse Zaken. Tito lachtte breed, nam de ere wacht in ogenschouw en stapte dan met het hele gezelschap ijl auto's. Voor Tito was er een kogelvrije wa gen voorzien. Bij het wegrijden werd evenwel van uit het venster van een nabij gelegen huis een voetzoeker gewor pen. die op een 15-tal meter van de wagen van Tito terechtkwam. Er was slechts een knal en een rookkolom. De hoge bezoeker trok dan naar de residentie van de Britse premier. Dinsdag werd hij ontvangen, sa men mst zijn gevolg, op het Bu- ckingham-Palace, waar hem een lunch werd aangeboden bij Konin gin Elisabeth. Nadien bezocht hij het British Museum, de Tower, en het stadhuis. In de Londsnse straten werd hij begroet door een dichte menigte, die hem toejuichte. De Britse Katholieken hadden krachtig protest aangetekend tegen het bezoek van de Communistische dictator Tito. Naar aanleiding hier van heeft het Nationaal Verbond van Protestanten uit Groot-Bnt- tanje en Ierland» een gemene aan val gedaan op de Katholieken en In een kruiperig telegram aan Tito, hoonden zij zijn slachtoffers. Ondn' meer Mgr Steplnac en andere gees telijken die, naar die protestanten. hevig gekant zijn tegen de bur gerlijke en godsdienstige vrijheid van liet volk en tijdens de oorlog bedreven gruwelen 'zouden hebben goedgekeurd. TWEE STRAALJAGERS STORTTEN TE PLETTER TIJDENS VLIEGMEETING TER ERE VAN TITO Woensdagmorgen woonde Maar schalk Tlto luchtdemonstratles bui te Duxford, Tijdens deze vliegmee- ting botsten evenwel twee straalja gers van het type Meteor op el kaar en stortten te pletter. De twee piloten schoten er het leven bij ln. Toen de piloten van twee andere meteors neerstreken, die samen me1 de twee ongekomen toestellen oefe ningen hadden uitgevoerd, stond de maarschalk op om een laatste hulde te brengen aan de omgeko menen. Een Swifttoestel over schreed de geluidsmuur bij nadere verrichtingen. Italiaanse tankers gaan petroleum halen naar Abadan. De kleine Italiaanse tanker Mi- riella had, zoals reeds vóór enkele weken gemeld, petroleum gaan ha len naar Abadan en was ermede de haven van Venetië binnengevaren. Aanvankelijk had het Italiaans gerecht, ingevolge klacht van de Anglo-Iranian Petroleum Company, de boot in beslag doen nemen, maar naderhand terug vrijgegeven. Een beroep van de A.I.O.C.op het Opperste Gerechtshof van Ita lië kon niet beletten dat de petro leum toch werd gelost. Hierom kreeg de betrokken Ita liaanse Maatschappij van Iran toe- KOREA PLAATSELIJKE AANVALLEN OP HET FRONT In Korea werden langs het front enkele plaatselijke aanvallen uit gevoerd, zowel door de geallieerden als door de Communisten, zonder dat doorbraken tot stand werden gebracht. Door de geallieerde luchtmacht werden anderzijds zware luchtbom bardemeaten uitgevoerd. lating om te Abadan petroleum te gaan halen aan de helft van de wereldprijs. De MiriellaLs intussen weer naar Abadan gaan laden en andere schepen worden ingezet, Te Teheran zelf blijft Mossadegh weigeren de laatste Brits-Ameri kaanse voorstellen te aanvaarden In de Iraanse hoofdstad is de po litieke toestand ook weer rustiger geworden, wijl een verzoenings commissie toenadering betrachtte tussen de Sjah, de Eerste-Minister en de Voorzitter van de Maljis. U. N. O. MOEILIJKHEDEN BIJ AANSTELLING VAN NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL De opvolging van dhr Trygve Lie als Secretaris-Generaal stuit op moeilijkheden in de schoot van de U.N.O. Er werden drie kandidatu ren gesteld, nl. deze van dhr Pear son (Canada), Skreszewski (Polen) en Carlos Romulo (Phillppijnen.) Dhr Pearson behaalde het mëestf aantal stemmen, maar ook het veto der Sovjets.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12