Knoop van 13 j. ond vermoordt 61-jari§e www to tpiiorp E.H. Joris De Jaeger benoemd tot Hoofd aalmoezenier bij de Seizoenarbeiders Silvo WEEK van de "Uw zilverwerk is te kostbaar om bet te verwaarlozen EBN TOESPRAAK VAM DE H. VADER OVER VEREN IGD EUROPA ROSENBERG Thans is Veel minder nodig één of twee <t Wit Kruisjes hij het minste onlekkere gevoel en de pijn verdwijnt. U voelt zich onmiddellijk opgemonterd, uw gelaat klaart op, en U is weer in form WILT U TER TROUWE BEDIEND ZIJN? 133, DOORMKWIJK - KORTRUK OP GOEDE VRIJDAG OPENBARE KRUISWEGEN IN WESTVLAANDEREN het kruis over de/i 'GRIEP STRAMHEID - KOORTS HOOFDPIJN MIGRAINE - DUIZELINGEN - LUSTELOOSHEID EN VERMOEIENIS - TANDPUN EN ZENUWPIJNEN Het oordeel van eert vakman Paster Denys krijgt eindelijk een opvolger (Wordt vervolgd) VSILVER POLISH DE BLIJDE INTREDE VAN KONING BOUDEWIJN De grootmaarschalk; deelt mede: De Koning zal op 3 Mei aan Hasselt, op 17 Mei aan Bergen, op 31 Mei aan Brugge en op 7 Juni 1953 aan Aarlen een officieel be zoek brengen, waarmede de offi ciële bezoeken aan de Belgische provinciën worden voltooid. DE ONDERTROUW VAN PRIN SES JOSEPHINE CHARLOTTE Prinses Margaret van Engeland zal huwelijk bijwonen. Zaterdagvoormiddag, 14 Maart jl„ werd de ondertrouw van Prinses Josephine - Charlotte van België met Erf grootprins Jan van Luxem burg met groot ceremonieel open baar bekend gemaakt aan het stadhuis te Brussel. Het historisch document had veel bekijks. Daar toe gaf de burgemeester het sein. Ook te Luxemburg werd de on dertrouw officieel uitgeplakt. Anderzijds werd bekend dat Prinses Margaret van Engeland het huwelijk van Prins Jan met Prinses Josephine-Charlotte bijwo nen zal. DE VERZEKERING TEGEN ZIEKTE EN INVALIDITEIT Socialisten zoeken andermaal herrie Nadat in Kabinetsraad de Rege ring haar besluiten had vastgelegd inzake verzekering tegen ziekte en invaliditeit, werden op Vrijdag 13 Maart JL, 's avonds, de afgevaar digden van de verschillende mu tualiteiten ontvangen door dhr Van den Daele, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. Door dhr Minis ter werden de afgevaardigden op de hoogte gebracht van de Regerings besluiten. In het kort bomen deze beslui ten hierop neer: De criteria blijven behouden, maar zullen verbeterd worden om zo dicht mogelijk de Belgische werkelijkheid te benaderen. Het principe van de scheiding tussen prioritaire en bijkomende diensten blijft behouden; de grens van de bestaande Indeling kan evenwel verlegd worden, maar niet zodanig dat de verantwoordelijkheid der mutualiteiten wegvalt. Voor de ver effening van het verleden wordt het bestaan der ziekteverzekering in twee perioden ingedeeld: de pe riode van 1945 tot 1948 is definitief afgehandeld; 1949 is eveneens af gesloten; de verdeling van de gel den voor de Jaren 1950 tot 1953 zal gebeuren op grond van de gemid delde uitgaven van de jaren 1950 en 1951, die gekend zijn. Geheel deze kwestie is zodanig moeilijk en ingewikkeld dat men niet onmiddellijk een oordeel over de nieuwe besluiten van de rege ring kan vellen. Al de mutualitei ten zullen de nota's van Minister Van den Daele in hun bestuur on derzoeken, en daarna verdere be sprekingen voeren met de minister. Door de Christen Mutualiteiten werden de regeringsbesluiten ten volle bijgetreden. Bij de Socialisten zijn zij ander maal in slechte aarde gevallen en hebben er aanleiding gegeven tot nieuwe aanvallen tegen de Rege ring. De verschillende socialistische organisaties hebben hun actie ge bundeld en sturen thans aan op stakingen, als protest tegen de Re geringsbesluiten over de ziekte- en invaliditeitsverzekering. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 1 tot 7 Maart jl. werd, ten overstaan van de voorafgaande week, een vermin dering vastgesteld van 4.942 volle dige werklozen en van 11.989 dagen van gedeeltelijke of tijdelijke werk loosheid. OMROEPT AXE Uit een door de Minister van Verkeerswezen verstrekt antwoord, blijkt dat het bedrag van de netto ontvangsten van de omroeptaxes voor de dienstjaren 1951 en 1952, respectievelijk 228.624.958 en 242 millioen 450.568 frank toedroegen. DE PRIJZEN DER MELK Van 15 dezer af wordt de prijs van de melk als volgt: melk in kruiken 6 fr.gesteriliseerde melk in flessen 7,25 fr.; gestassaniseerde melk in flessen 6,75 fr. 30 GESNEUVELDE KOREA-VRIJWILLIGERS GEREPATRIEERD In een der loodsen van het bun kerstation te Zeebrugge, die tot een grote rouwkapel omgebouwd was, heeft Zondag Jl. een groots militair eerbetoon plaatsgehad voor de acht en twintig Belgische en twee Lu xemburgse gesneuvelden van het vrijwilligerskorps in Korea, wier stoffelijk overschot in de morgen door een Nederlandse boot was binnengebracht. Het was de tweede maal dat ge sneuvelde vrijwilligers naar België teruggekomen zijn. De gesneuvelden die werden te ruggebracht, zijn: de Luxemburgers R. Mores en R. Stutz; de Belgen: kapitein J. Loquet (Namen)de luitenanten J. Coppens (Elsene) en J. Janet (St Jans Molenbeek), de onder-luitenant R. Miserez (Na men), eerste-sergeanten A. Biron (Marche - en - Famenne)J. Doll (Hasselt), R. Gennart (Jumet) en J. Van der Perre (Anderlecht), de IMK'IlllSifswi Sinds de Grieken is Apollo door zijn klas sieke schoonheid, de kracht en de sierlijkheid van zijn vormen, het prototype van -het mannelijke ideaal. Als god hezat hij het geheim van een volmaakte gezondhc' ren van een ecuvviqe jeugd. Tweedehandswagen Veel herrie en veel lawaai, omdat de Rosenberg's ter dood veroordeeld zijn in de Ver enigde Staten. Wij vragen de doodstraf voor niemand. Maar, waarom wordt er geen lawaai en geen herrie ge maakt, als de hoofden van onschuldigenmet tiental len rollen achter het Ijzeren gordijn? Er zit Iets huichelachtigs ln, en dèAr mogen we niet aan meedoen. Vanguard 1949 - Dodge 48 - Oldsmobile 47 - Packard 47-48 - Buick 48-50 - Mercury décapotable 49 - Mercury 50 - Ford 2 en 4 d., 46 51 - Hans a 49 - Lincoln 49 - Studebaker 49 - Cam. Fordson 250 en 500kgr. - enz., enz. Op Goede Vrijdag S April wor den in alle parochies van het bis dom Brugge, ingevolge de richt lijnen verstrekt in de Vastenbrief van Mgr De Smedt, openbare kruiswegen georganiseerd. De Bisschop zal op die dag de kruisweg te Bredene-Sas leiden. Te 20 uur vertrekt aldaar een pro cessie aan de oude kerk. Aan de noodkerk heeft vervolgens een kruisplantlng plaats. Na de geza menlijke gebeden volgt een toe spraak van de Bisschop. Alle inlichtingen worden kosteloos per brief verstrekt. (1456) ALLE APOTHEKEN Poeden r het doosje vaftj 2 li. 16.5a de grachtBeiden stapten nader en ontdekten het lijk van de on gelukkige echtgenote en moeder in een diepe gracht, liggend in de modder, bedekt met gehakt hout. Toen het lijk opgehaald werd stelde men vast wat er gebeurd was. De ongelukkige was de sche del ingeslagen en het aangezicht totaal verminkt. Spoedig werd de rijkswacht ver wittigd en kwam het parket ter plaatse. Het daarop ingestelde on derzoek leidde toen, met behulp van een speurhond, naar een dichtbij gelegen inrichting, waar een afdeling gevestigd is van een verbeteringsschool, waar de 13-ja- rige Roger Simons, uit Lier, wel dra in verdenking kwam. Dit door het feit dat hii 's namiddags met de andere jongens gaan spe len in een bosje en onder voor wendsel van er zijn jas te hebben achtergelaten, er terug naartoe had mogen gaan en een tijdje weg was gebleven, rond het uur dat vrouw Van Hoeymissen naar huis zou gaan. De jongen werd ondervraagd en legde weldra bekentenissen af. Binst de tijd dat hij naar het bosje was teruggegaan en er uit gezien had naar zijn jas, had hij een vrouw zien aankomen. Gegre pen door een plotse drift had hij een hard stuk hout opgeraapt en zich schuil gehouden achter een grote populier. Toen de arme vrouw hem voorbij kwam velde hij haar neer en sloeg er op tot de ongelukkige geen teken van leven meer gaf. Dan had hij het lijk in de gracht gesleept en be dekt met afgehakt hout. Na zijn misdaad, bedreven in een "wilde sadistische bui, was hij kalm naar het gesticht terugge keerd, zonder enig tegen van ont zetting over wat hij had bedre ven. Hij was er zelfs rustig gaan siapen, en had ook goed geslapen, 's Anderendaags kon niemand iets zonderlings aan zijn houding mer ken, tot het gerecht kwam en hem zijn afgrijselijke misdaad deed be kennen. De jonge moordenaar, een kind werd naar de gevangenis van Den- dermonde overgebracht. Cachrij'ItoTceUvarf 12 fcathefi Doosje van 2 cachet, voor het ha ïabietten: koker vanïi4 tabletten Met producten van r.dslwJa, - twijfelachtige herkomst^^®&* h" Joopt uw kunstzilverwerk altijd gevaar.- Alleen een kwaliteitsmerk L - SILVO - kan uw kostbaar zilverwerk «HuEpii de echte glans geven, die U fn het uitstalraam van de zilversmeden bemerkt. Silvo laat geen reuk of smaak achter en mijn jarenlange ervaring heeft mij geleerd dat Silvo het zilverwerk niet aantast. Probeert U het eens I Voor 't groot Woluwe I BIJ orkaan In India en Pakis tan werden 35 mensen gedood en 700 gewond. 15.000 personen zijn er met een dakloos geworden. Berichten uit Berlijn melden dat bij een ongeluk ln de Oost-Duitse uraniummijnen er 60 doden zouden te betreuren zijn geweest. Bi] een \orlge ramp zou het aantal doden 80 hebben bedragen. De "SILVER POLISH" der zilversmeden hoogte was van de eigenlijke bezigheden van Pollet en die wist dat hij aan het hoofd stond van een dievenbende en het blauwen alleen maar beoefende om de men sen zand in de ogen te strooien en om een verklaring te kunnen geven voor zijn grote 'vrijgevigheid wanneer hij in de herbergen trakteerde. Abel Pollet wist van de andere kant ook heel goed dat hij zich de vijandschap van zijn eigen vrouw op de hals haalde en dat zulks hem wel eens noodlottig kon worden. Hij vond het daarom beter dat Louisa uit het beluik verdween en besloot voor haar een bediening als herbergmeid te zoeken. Zij had hem dit trouwens zelf reeds voorgesteld. De geschikte plaats vond hij in de nabij gelegen herberg «A l'air des champs», een herberg die uitgebaat werd door Constant Camerlynck, een mijnwerker afkomstig uit St. Sylvester-Capelle. Deze laatste woonde daar samen met zekere Debril Marie, af komstig uit Quaedyper en gescheiden van haar man. Reeds meermaals kwam het tot vechtpar tijen tussen de vrouw van Abel en Louisa Matoret. Abel zette dan ook haast achter zijn plan en deed Louisa haar intrek ne men in de herberg. Abel Pollet had Camerlynck reeds vroeger in het vertrouwen genomen en hem inge licht over zijn dievenleven. Camerlynck was zelfs een paar maal opgetreden als verheler van gestolen goed. Van de andere kant durfde de herbergier aan Pollet niets wei geren, want hij had er een goede herberg bezoeker aan, die regelmatig een rondje gaf, hoeveel volk er ook in de herberg aanwezig was. Abel maakte zelfs van A l'alr des champsin zekere zin de vergaderplaats van de bende en ontmoette er regelmatig leden van zijn bende. Daaruit is voor verschillende herbergbe zoekers een moeilijke toestand voortgespro ten want velen, die regelmatig deze herberg bezochten maar daarom met de bende Pollet nog geen uitstaans hadden, zijn door deze herbergbezoeken later in moeilijkheden ge raakt en zelfs verdacht geworden van mede plichtigheid. Het is ook in deze herberg dat Abel Pollet dikwijls de schoenmaker Broucquet ont moette die er zich 's avonds, als hij van zi.in werk kwam, door Abel Pollet liet be schenken en dan dikwijls meer van zijn tong liet rollen dan hij zelf wel zou gewild hebben in nuchtere toestand. gekocht om ze elders aan de man te bren gen. De aankomst van Abel Pollet en zijn ge zin verwekte veel belangstelling op de koer van het beluik Clairewaar de nieuwe bewoners duchtig over de tong genomen werden. Vooraan in het beluik, het eerste huisje links, woonde het gezin Matoret, waarvan de enige dochter Louisa aan haar buren wist te vertellen dat het de strafste blauwer van heel de streek was die daar kwam wonen. Jerome Broucquet, een schoenmaker af komstig uit de Belgische grensstreek, en de Italiaan Bartholozi, beeldenmaker en leurder, hadden de eerste avond Abel Pollet reeds ontmoet in een herberg die vlakbij langs de baan lag en hadden ondervonden dat hun nieuwe gebuur zeer royaal trak teerde. 's Avonds was het drietal arm in arm terug naar het beluik gesukkeld. Noch Broucquet, noch Bartholozi hadden er enig vermoeden van dat zij te doen hadden met de grootste bandiet uit de streek. Voor hen was Pollet de grote blauwer die altijd be taalde voor zijn vrienden als hij geluk ge had had in zijn zaken. voelden de dieven zich in veiligheid en gin gen zij aan de kant van de weg zitten om de buit te verdelen, Vromant en Dehouck kregen elk 115 fr.; August had 100 fr. we ten aan de kant te steken buiten het we ten van de anderen en had zich vooruit reeds 380 fr. toegeëigend. Op de hofstede had Quintin vruchteloos alarm gegeven, want niemand in de omge ving scheen iets te bemerken. Quintin vond het vreemd dat ook de boerin zo vast scheen te slapen en begaf zich naar de slaapka mer van zijn meestères. Juffrouw Appour- ceau was nog steeds bewusteloos en Quin tin kon haar slechts met moeite weer bij brengen. Het slachtoffer was aan het hoofd en de keel gekwetst. Toen de vrouw 's an derendaags ondervraagd werd over dit nach telijk avontuur, kon zij over de identiteit van haar aanranders geen enkele goede in lichting verstrekken. IN HET BELUIK CLAIRE Buiten Hazebrouck, rechts van de steen weg die naar Belle leidt en dicht bij de steenweg naar Steenvoorde, lag een groep van acht huisjes, het zogenaamde beluik Claire Deze huisjes deden vroeger dienst als kazerne voor tolbeambten, maar in de jaren 1900 werden zij verpacht aan werk mensen tegen een huur van 7 frank per maand. Langs de voordeur van deze hui zenrij lag een koer van 7 meter breed, die gemeenzaam was voor de 4 aan 4 rechtover elkaar liggende woningen. Vanaf de grote baan was het de voorbij gangers niet mogelijk deze woningen te on derscheiden. Een nauwe gang leidde er naartoe en deze huisjes schenen zelfs niet de minste gemeenschap te hebben met de andere woningen die langs de baan gele gen waren. Abel Pollet, die de streek goed kende, had er lang op gezind zich daar te vestigen. Het was een afgelegen en rustig wonen en ook zijn vrouw had er op aangestuurd om bij haar zuster Angèle en Canut Vromant weg te geraken. Het laatste huis rechts was vrij gekomen en Abel Pollet nana er met zijn gezin zijn intrek. Canut Vromant was de hoofdman bij zijn verhuis behulpzaam en had hem de dien sten aangeboden van zekere Karei Vande veïde, die als voddenopkoper in de streek bekend stond. Abel kende Vandeveïde reeds van vroeger want in de tijd dat Pollet zich nog veel met wildstropen bezig hield, had Vandeveïde dikwijls konijnen van hem op Belde konden het ten andere goed gebrui ken dat er iemand anders was die er voor instond hun pinten te betalen. Broucquet ging bij dag te Hazebrouck als schoenmaker werken bij een baas en deed 's avonds thuis nog wat werk voor eigen klanten, dit om de twee eindjes van het jaar fatsoenlijk aan elkaar te kunnen kno pen. De Italiaan Bartholozi was voor de in woners van het beluik een mysterieus per soon, te meer nog daar hij zich zeer ge brekkig uitdrukte, zowel in het Vlaams als in het Frans. Niemand had ooit een voet in zijn huis mogen zetten, of liever in de twee huizen die hij betrok en waarvan het ene als werkplaats, het andere als woning was ingericht. Toen Abel de eerste avond dronken was thuis gekomen, had hij nog een andere in woonster van het beluik leren kennen, de 19-jarige Louisa Matoret, die vrouw Pollet een handje was komen toesteken om het huishouden in orde te brengen. Ah, madam heeft al een maarte, had Pollet gespot, toen hij binnen kwam en hij het jonge meisje bemerkte dat zijn vrouw behulpzaam was. Gij waart beter thuis gebleven, in plaats van te gaan drinken, schimpte Julienne te rug, de mensen gaan hier allicht denken dat wij millionnairs zijn als zij u zo op zwier zien gaan. Allez toe, niet beginnen te zagen, vrouwtje. Haal liever de glazen boven, ik tracteer. Pollet had inderdaad een fles cognac bo ven gehaald en schonk de druppelglazen vol... Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden. te***»;:1 Waar is uw geld? vroeg Abel. 'k Heb geen geld in huis, antwoordde de vrouw, die het hoofd verschrikt omdraai de en haar aanranders in het aangezicht keek. Pollet doorzag het inzicht van de vrouw, die poogde de wezenstrekken van haar aan randers goed op te nemen. Het hoofd naar de muur draaien, riep Abel Pollet. De vrouw wendde de blikken af en keek starlings naar de muur. Pollet had onder tussen de kaars uitgenepen die hij in de hand hield en had een lamp ontstoken die op de tafel stond. Moet ik ze de keel toeduwen, baas? vroeg Dehouck, die niet goed wist wat hij verder moest uitvoeren. Laat dat voorlopig maar, zij moet ons eerst zeggen waar haar geld ligt. Zorg er alleen voor dat zij niet kan schreeuwen. Dehouck «duwde nog wat harder op de keel van zijn slachtoffer. Het koud zweet brak Juffrouw Appourceau uit en met een zucht viel zij in onmacht. Zonder zich verder om het slachtoffer te bekommeren had Abel zich tot bij August Pollet en Canut Vromant begeven, die in de keuken reeds bezig waren met het door zoeken van de kassen. Wachten, commandeerde Abel, wij moeten eerst de knecht vinden, want die kan ons ven-aden. Zij doorzochten al de ka mers maar nex-gens was de knecht te be speuren. Tei-wljl Dehouck bij de boerin blijft, moet Vromant buiten de wacht houden voor het geval dat de knecht, die wij nergens vinden en hier toch in huis moet zijn, zou proberen te vluchten om ons te verraden. Canut ging tenig buiten en ondertussen begonnen August en Abel ieder meubel te doorzoeken. Reeds hadden zij heel wat geld gevonden toen plots een schril gefluit van buiten uit tot de dieven doordrong. Ook Dehouck had het teken gehoord en vluchtte uit de slaap kamer weg. Toen Abel, August en Dehouck op de koer kwamen, zagen zij in de halve maneklaarte Vromant wegvluchten, gevolgd door een andere persoon die dreigend met een geweer zwaaide en aldoor moord, moord» tiei-de. De achtervolger, die Vromant door de openstaande hofpoort zag verdwijnen, zag het nutteloze in van verder de dief achter na te zetten en bleef besluiteloos staan. Dan draaide hij zich om en begaf hij zich naar de stallingen, waar hij de paarden onrustig had horen stampen. 't Is Quintin, de knecht, fluisterde Pol let, die van in de deuropening der woning heel het spel had afgeloerd. Toen Quintin in de stallingen verdwenen was, deed Abel teken aan zijn mamien en al wat de benen geven konden, renden zij naar de hofpoort. Een weinig verder zagen zij Vromant die hen wachtte. Terwijl de bende verder het hazenpad koos, hoorden de dieven achter zich een paar geweerscho ten lossen. Het was Quintin die alarm gaf, zelfs het klokje dat boven op het dak be vestigd was, begon te kleppen. Pas tussen het Nieppebos en de statie van Steenbeke Pas sedert enkele weken woonde Abel Pollet ln het beluik Claireen hij was er reeds goed ingeburgerd. Alhoewel deze groep van afgelegen woningen een ideale verblijfplaats scheen te zijn voor een ro versbende en August reeds voorgesteld had dat de andere leden van de bende zich daar ook zouden trachten te vestigen, was Abel op dit voorstel niet ingegaan en had hij liever de zaken hun beloop te laten gaan zoals het nu was. In het gezin Matoret had hij gauw vaste voet in huis en was hij een welkome gast. Maar dit was dan weer nadelig in het gezin van Abel, waar Julienne Platteel het met lede ogen aanzag dat haax man al te vrien delijke omgang had met Louisa Matoret. Louisa was de enige onder de inwoners van het beluik Clairedie helemaal op CANUT VROMANT 'c HET WEKELIJKS NIEUWS F, Zaterdag 21 Maart 1953. Blz. 9.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9