CHEVROLET 1 ONS ffy VOGELHOEKJB Ets Paul Demeulenaere Roose SEE3 VAN TOP TOT TEEN NIEUW ONTWORPEN Sier- Zangvogels radican 1 Nr 23 DE KWIKSTAART roeselare MATCHEN VOOR ZONDAG 12 APRIL 1953 Koersultslagen MERCATOR 1/ CHEVROLET /l Officiële Dealers ITPER s C. MOTTRIE, Garage Moderne. Maloulaan 28-30 - TeL 149 ROESELARE t GABRIEL VEREENOOGHE. Bruggesteenweg, 153-155-Te!. 131 VEURNE i GARAGE AMERY, De Pannestraat 31 - TeL 310 Famlliezorg Westvlaanderen 72, Leenstraat te Roeselare DE GROOTSTE FIRMA VAN HET LAND OP GEBIED VAN OCCASIE-AUTO'S DE SCHOONSTE - DE BESTE DE GOEDKOOPSTE Voor 't ogenblik in voorraad behoudens verkoop; Zo juist binnengekomen EASY |H mei droogapparaal en autom. pomp CC7 1». «35m«n(J.voorj<fi.557f» Contant 15.950 fr. THOR met droogapparaal en aulom. pomp CCO 1— «35 maand. voor$cK.553ir sr. Contant I5.800fr. NIAGARA me! elect, wringapparaal, 220 volli *5*5; A 35 maand, vooneh. 336 W Contant 9.600 Ir. GOBLIN II mei Aemewrmgapparaat only, motor 1% O A A I„ 35 maand, trooricfc. 244 lr ^§5 Ir. contant 6.950 irSgi. SAM I! 130 220 V. 35 maand, voorj'-h. 220 f» Contant 6.250 fr. FLANDRIETTE »H1 geêmailleerd-alle yoltagei 4Q7 «35 maand, voofith. 197 If IT/ Tr. Contant 5.600 Ir. |§|L HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag II April 1938. BI*. 11. I' Afdeling S.C. Charleroi Berchem Sp. Antwerp F.C. S.C. Anderlecht Daring Brussel La Gantolse icac. Gent Rac. Meohelen P.C. Mechelen Ttlleur F.C. Standard Cl. L. Beerschot A.C. P.C. Luik P.C. Beringen "n. St-Glllls Ol. Charleroi II' Afdeling Lyra White Star A.C Th. Waterschei Llerse S.K. llac. Tienen St-Niklaas S.K. Uade Leuven Kortrljk Sp. Un. Doorulk A.S. Oostende C.S. Vervlers F.C. Boom St-Trulden V.V. F.C. Brugge Racing Brussel F.C. Ronse III" Afdeling B F.C. Iüegem Daring Leuven A.A. La Louvlêra Rac. Doornik A.V. Denderraonde Un. Namen C.S. Brugge Ukkel Sp. V.G. Oostende S.K. Beveren Jn. Halle A.E.C. Bergen Boussu-Eois C.S. Schaarbeek Eendr. Aalst Vig. Hamme Nationale Bevordering A Rac. Lokeren F.C. Roeselare Exc. St-Niklaas F.C. Meulestede S.V. Waregem Kapellen F.C. St. Moeskroen S.K. Geraardsbergen Stade Kortrljk F.C. Eeklo S.K. Koboken Rac. Borgerhout S.V. Oudenaarde Germ. Ekeren S.V. Wevelgem S.K. Roeselare I" Provinciaal S.C. Menen Ol. Ingelmunster F.C. Tlelb Dar. Blankenberge C.S. leper Aalbeke Sp. Un. Herzeeuw Zwevegem pp. F.C. Knokke - Eendr. Wervlk S.C. Oostrozebeke Rac. Harelbeke S.V. Blankenberge Voorw. Oostende W.S. Lauwe F.C. Torhout II" Provinciaal A G.S. Mlddelkerke St-Jorls Sp. S.V. Veurne V.V. Koksljde S.V. Koekelare F.C. SIJsele S.V. Bredene Rac. De Panne S.K. Den Haan F.C. Helst S.K. Steenbrugge F.C. Lissewege S.V. Nleuwpoort S.K. St-Kruls E.G. Gistel Conc. Brugge II® Provinciaal B F.C. Komen S.K. Vlamertlnge V.C. Ardoole Exc. Zedelgem St-Eloots Sp. Toek. Menen S.C. Le Blzet F.C. Llchterveldo S.K. Torhout S.V. Moorslede F.C. Poperlnge Ol. Ledegem V/.S. Houthulst W.S. leper S.V. Moorsele Brlelen Sp. II' Provinciaal C Lendelede Sp. F.C. Meulebeke V.C. Aarsele A.A. Moeskroen DottenlJs Sp. F.C. Wakken S.K. Arelgem V.V. Dentergem Deerlijk Sp. B.S. Avelgem S.V. Kortrljk Mol. Ingelmunster Hulste Sp. P.C. Lulngne Kuurne Sp. F.C. Otegem Beroepsrenners Bergen: 1, Emmanuel Thoma; 2. Vanden Branden; 3. Walschot; 4. Close; 5. Versohueren P.; 6. Van Kerokhoven; 7. Verachueren St.; 8. Van Staeyen; 9. Verhaert; 10 Jef Jansen; 11. Versohueren M.; 12. De- meulenaere André; 13. Walkowlak; 14. Derous. Liefhebbers Vtclite: 1. Planokaert J.; 2. De- muynck; 3. Amellnck; 4. Verhoeg- straete: 8. Vanthuyne; 6. Vanwelden; 7. Vandamme; 8. Baudewyn; 9. Vah- bruane; 10. Maerten. Nieuwelingen Poperlnge: 1. Pattyn Edgard; 2. Ide; 3. Quart,ier; 4. Crabeels: 5. Ver weiden 6. Vankemmel; 7. Desmedt; 8. Reynaert; 9. Gouwy; 10. Decrock. lVervtk: 1. Grysdn Aloïs; 2. Be- kaert; 3. Durnez; 4. Depoorter; 5. Bossuyt; 6. Hespeel: 7. Decock; 8. Vandamme; 9. Sermout; 10. Verfall- lie. Hooglede: 1. Vandenbrouoke P.: 2. Soenen; 3. Behaeghel; 4. Casteleyn; 5. Dumortler; 6. Masschelein; 7. Meeuws; 8. Verstraeten. Izegem: 1. Dejonckheere Marcel; 2. Verhaeghe; 3. Degryse; 4. Maddens; 5. Degraride; 6. Van Compernolle; 7. Vanneste; 8. Ronse; 9. Vanliee; 10. Dehaene. Beselare: 1. Vanwynsberghe: 2. Carton R.: 3. Malfait; 4. Demeyer; 5. Masschelein; 6. Verstraete; 7. Py- cke; 8. Verstraete. Poperlnge: 1. Pattyn Edgard; 2. Cnyzele: 3. Lamaire: 4. Crabeels; 5. Desmedt; 6. Vankemmel; 7. Ide; 8. Decrock; 9. Logte; 10. Cool. Torhout: 1. Lamote Cam.; 2. Cat.- teeuw; 3. Degroote; 4. Portier; 5. Degrande; 6. Logghe; 7. Dekeyzer; 8. Jacques; 9. Vandendriessche; 10. Ploreal. GENEEST OF HOUDT UW canaries, vinken, parkieten enz. GEZOND met Verkrijgbaar bij uw Apotheker zoniet bij G. Demyttenaere Apotheker - Geluwe. 25 Ir. de fles, tegen rembours 30 Ir. <5221 Verzekeringsmaatschappij fRANKRUKLEi 33. ANTWERP!!* Werkzame agenten zijn steeds we" om. Vraag inlichtingen. DESGRANGES-COLOMBO- BEKER Petrucci afgetekend leider. Na de twee betwiste koersen (Mi laan - San Remo en de Ronde van Vlaanderen) ziet de stand er als volgt uit: 1. Loretto PETRUCCI 2. Valeer Ollivier 3. Wim Van Est 4. Désiré Keteleer 5. Giuseppe Minardi 6. Bernard Gaut.hler 7. Germain Derijcke en Louison Bobet 9. Jacques Dupont 10. Nino Defilippis 11. Raymond Impanis en Redolfi Attilio 13. Jean Robic 14. Roger Walkovlak en Hilaire Couvreur 16. Fausto Coppl en. Stanislas Bober 18. Ferdi Kubler 19. Rik Van Steenbergen en Roger Decock 21. Luc. Magginl en Jos De Feyter 23. Maurits Mollin 24. Pettlnatl en Basiel Wambek» 26. Itriek Schotte In de Landenklassering leidt BelgiS (90 p.), voor Frankrijk (73), Italië (72), Nederland (20) en Zwitserland (6 p.). COMPLEET INSTRUMENTENBORD 1. Starter bediend met contactsleutel 2. Verlichting 3. Handrem 4. Ruitenwisser 5. Ventilatie 6. Asbakje 7. Sigaren-aansteker 8. Handschoenenkastje De Chevrolet 1953 met zijn nieuwe, lage lijn is een meesterstuk van moderne automobieltechniek. Deluxe en verfijnde afwerking van de nieuwe interieurs maken de Chevrolet tot "de" wagen van het jaar Bovendien werden er aan de Chevrolet nog talrijke technische verfijningen aangebracht. Raadpleeg nog vandaag de Officiële Dealer en maak een proefrit Bel Air 4-deurs Sedan MEER DAN 27 MILLIOEN VOERTUIGEN VERKOCHT TOT OP «EDEN GEMAK VAN BETALING i Speciale voorwaarden voor 6 maand krediet. Vrije keus onder meer dan 30 modellen. DIENST i Kosteloos, aflevering en normale Installatie met eardverbinding.practische demonstraties een huis. 2 WAARBORGEN i Die van de constructeur en die van MAGEC. De kosten voor de arbeid en de verplaatsin gen die normaal voor rekening van de klant zijn, zullen in geval van toepassing van de waarborg van de constructeur geheel door MAGEC gedragen worden. 9 R li-i iN 7'.'T''NAhuVRUCt-*BI:RU,t;ly j(3UAbt;rIbii<\H Cv -V DE PANNE; ^ELSENE - GENT HASSÉtT iÉPER'- JEMAPPE5 LUIK.UW' I ui-MllNtN ROEbELAERE RONSE SiNT-NIkLAAS -TURNHOüf In het Jaar 1952 heeft Familie- zorg een grote bloei en uitbreiding gekend. De Familiale Helpsters door de dienst uitgestuurd hebben 710 in nood zijnde gezinnen gehol pen, met een totaal van 116.000 uren prestaties, 't zij meer dan het dubbel van 1951. Gezinnen uit alle standen doen beroep op Familiezorg, in geval van ziekte van de moeder, over spanning, en vooral bij een ge boorte. Twee opleidingscursussen werden ingericht, die het aantal Familiale Helpsters deden stijgen tot 85. Maar dit getal is nog niet vol doende om te beantwoorden aan de talrijke hulpaanvragen. Ter inlichting: De eerstvolgende opleidingscursus voor Familiale Helpsters zal gehouden worden van 18 Mei tot 11 Juli 1953, te Brugge, Biskajersplaats 3. De leerlingen verblijven er In internaat van de Maandagmorgen tot de Zaterdagmiddag. Onkosten voor verblijf en lessen: 3.000 frank. Voorwaarden tot aanneming: Minstens 18 jaar oud zijn; Middelbare studies gedaan heb ben; Een goede gezondheid bezitten; Huishoudelijke aanleg hebben; Het beroep van Famiale Help ster aanzien als een taak van toewijding en sociaal dienstbe toon. Prospectus en verdere inlichtin gen te bekomen op het Provinciaal Secretariaat, 3, Biskajersplaats, te Brugge. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden. Dit alles scherpte de achterdocht der po litie, die verschillende landbouwers en an dere inwoners van Poperinge, waar de laat ste tijd konijnen gestolen werden, ontbood om konijnen van de oude Guyard van dich terbij te bekijken. De schifting was nogal gauw gedaan en het kwam uit dat geen enkel der langoren eigenlijk rechtmatig aan Guyard toebehoorde. Er bleken daaren tegen een zeker aantal vermisten te zijn, dié vermoedelijk reeds voortverkocht warén. Wanneer aan de oude Guyard om uitleg verzocht werd, bracht hij zelf zijn zoon in hot gedrang en deze gaf op zijn beurt toe dat zijn vriend Leo Galliaerde was mee gegaan om in twee nachten tijds niet min der dan 25 konijnen buit te maken. Henri Guyard beweerde zelfs dat zijn zoon hem bedreigd had het hoofd in te slaan, indien hij aan iemand een woord over deze dief stallen durfde reppen. Lapar kreeg 22 maanden, terwijl zijn vader en zijn moeder er elk 6 kregen. Veel goesting om zijn straf uit te zitten was er bij Lapar niet en hii wist een kans te benutten om naar Frankrijk te vluch ten, doch daar hij ginder moest werken om aan zijn brood te komen, verkoos hij naar België terug te keren en ziin tijd t.e gaan uitzitten. Daarmee kwam voor een tijd de rust in de streek terug. Wanneer Lapar terug op vrije voeten kwam. werd de dievenstiel hernomen, maar het dient gezegd dat Lapar het voorzich tiger beeon aan boord te leggen en dat hii terzelfdertijd begon te blauwen. Zo kon hij zich altijd min of meer verrechtvaar digen. Leo Galliaerde, waarvan wij hoger spra ken, en die geboren werd te Poperinge, op 21 November 1865, stak Lapar een handje toe en samen trokken zij 's nachts op de baan, ofwel om te blauwen, ofwel om te stelen. Voor Galliaerde zou het echter spoedig noodlottig worden, zich 's nachts met an dermans zaken te gaan bemoeien. Tijdens de nacht van 1 Februari 1896 was hij er met Lapar op uit getrokken om bij zekere Pieter Cauwera, wonende in de richting van Abele, konijnen te gaan stelen. Galliaerde was bezig de konijnenhokken ledig te maken, die buiten de stallingen waren opgetimmerd. De bewoner van het huis was gewekt ge worden door geblaf van honden in de om geving en was opgestaan om te vernemen of er ergens onraad was. Van uit het venster bemerkte Cauwera hoe bij de konijnenhokken een man bezig was met het een na het andere de diertjes uit het hok te halen om ze vervolgens In een zak te laten verdwijnen. Hij zag ook een tweede dief die juist met een zak op de rug achter de stallingen verdween. Cauwera vond het jammer de dieven zo maar ongestoord met zijn konijnen te laten aan de haal gaan en greep zijn geweer. Hij legde aan in de richting van de dieven en haalde de trekker over. Het schot trof Gal liaerde in het hoofd. Zonder naar zijn mak ker, die ten gronde stortte, om te kijken sloeg de andere dief ijlings op de vlucht en nam zelfs niet één der zakken met ge stolen goed mee. Het dodend schot had Galliaerde de her- De baas begreep dat hij met een blau wer te doen had en toen hij vernam dat het er een uit Frankrijk was, vroeg hij of hij soms zijn diensten mocht aanbieden. Bah, zei Pollet, 'k geloof niet dat ik u nodig heb om iets over te brengen naar ginder, 'k zou eigenlijk liever in betrek king komen met een zekere Lapar. Die komt hier toch regelmatig? Lapar? Als gij die moet spreken, dan moet gij hier maar even wachten. Ik ver- wp.cht hem hier ieder ogenblik en het ver wondert mij zelfs dat hij hier nog niet is. Kijk, ginder komt hij af. Neem uw pint mee en wacht in de kamer hiernaast. Blau- wers gelijk Lapar zijn altijd wantrouwig om over hun zaken te spreken in het publiek. Abel Pollet deed hetgeen de herbergier vroeg en pas was hij in de aanpalende kamer verdwenen of hij hoorde Lapar de herberg binnenkomen. Pollet kon wel veronderstellen dat de her bergier en de nieuw binnengekomene in gesprek waren, maar verstond er geen woord van. Plots ging de deur van de kamer open en de herbergier liet een kort gestuikte kerel binnen, met zeer verwaarloosd voor komen. Pollet keek de man, die zonder een woord te spreken binnentrad, vrank in de ogen. Zijt gij Lapar? Ja, wie zijt gij? Pollet antwoordde niet, maar deed de baas van de herberg teken dat hij hen zou alleen laten. Moet er niets meer te drinken zijn? aarzelde de herbergier. Ja, 't is waar ook, breng twee flessen wijn en glazen, hiér is geld... Rinkelend viel een goudstuk van 5 fr. op de tafel. Of neemt gij misschien geen Frans geld aan van uw klanten? De herbergier had het goudstuk opge raapt en het keurend langs beide zijden bekeken. Knipogend naar Lapar had hij gezegd: Dat zijn gezonde hé! Daarop was hij om het gevraagde gegaan en had hij beide mannen alleen gelaten. Gaat gij mij nu allicht zeggen wie gij zijt? vroeg Lapar, wanneer zij alleen waren. Pollet, Abel Pollet, wedervoer de an dere kortweg. Pollet... dacht Lapar, die naam komt mij niet vreemd voor. Pollet.. Ja, daar had hij het vast. Madeleine Deroo, het meisje uit Meteren waarmede hij in kennis was, had hem die naam nog genoemd al3 deze van de grootste blauwer uit de streek. Kent gij mij misschien reeds? vroeg Pollet. Min of meer toch, alleen van horen zeggen. Blauwer, geloof ik... Het ijs tussen de twee mannen was ge broken en zij werden vertrouwelijk. Abel werd vrijmoediger en besloot zonder om wegen aan Lapar te zeggen waarvoor hij gekomen was. Deze scheen er hoegenaamd niet in te verschieten, toen hij vernam dat Pollet zich niet alleen met blauwen, maar ook en voornamelijk met stelen bezig hield. Lapar verschoot er toch van dat Pollet zo rechtuit sprak eii begon te veronderstel len dat Pollet reeds min of meer op de hoogte moest zijn van de diefstallen die Lapar vroeger gepleegd .had. Maar vermits hij toch reeds meer dan eens veroordelin gen had opgelopen, vond hij daar geen erg in. Pollet sprak anderzijds zo met over tuiging, dat Lapar iedere argwaan liet va ren en reeds heel vertrouwelijk met Abel begon te onderhandelen over het gezamen lijk plegen van diefstallen. Zij kwamen overeen dat zij zouden samen werken zowel in België als in Frankrijk. Om het gerecht zoveel mogelijk op een dwaalspoor te brengen, zouden de Fransen even goed in België komen stelen als de Bel gen in Frankrijk. Hebt gij ook mannen die u helpen? vroeg Pollet, nadat hij reeds een en andér over de wederwaardigheden van zijn bende verteld had. Lapar noemde een paar namen, maar voel de wel dat'hij de mindere was tegenover Pollet. Als wij gelijk delen ln de buit, dan moogt gi.i gerust de hoofdman van de bende zijn, zegde hij aan Pollet. Gij zult het u niet beklagen, als gij mij laat doen. Alles wat wij verdienen, wordt eerlijk gedeeld. Pollet had reeds bemerkt dat Lapar bijna niet dronk en slechts af en toe de lippen aan het glas zette. 'k Geloof dat gij het niet gewend zijt van wiln te drinken. Als gij een beetje in Frankrijk zult geweest zijn, dan zult gij dat wel leren. 'k Drink weinig, antwoordde Lapar. Wie zich nooit zat drinkt, zal zich ook nooit ver klappen. Regelmatig een goede pint bier. dat wel, maar voor de rest laat lk dat gerust. (Wordt vervolgd) Ik hoorde deze week herhaalde lijk een hard tsiwiet - tslwiet door de lucht weerklinken. Mijn eerste gedacht was telkenszou het geen zwaluw zijn? U zult be grijpen waarom. Er bestaat immers een volkslegende die wil dat de zwa luwen met de Goede Week, en nog meer bepaald met Goede Vrij dag, het Heilig Land moeten verla ten, uit straf, omdat ze, over zoveel honderden jaren ge zongen hebben ter wijl de Zaligmaker te sterven hing aan het kruis. En inder daad, we bemerken nog al eens de eer ste zwaluwen rond Pasen. Mag ik mijn trouwe lezers vragen er eens op te letten wanneer ze dit Jaar de eerste zwaluw opmerken: de landbouwers voor al kunnen dit gemakkelijk we ten. Het zou Interessant zijn eens die data te ontvangen om ze dan te verwerken, binnen een paar weken in onze bijdrage over de zwaluw. (Schrijven: Vogelhoekje, «Het We kelijks NieuwsGasthuisstr. 19, Poperinge). Ik schreef dus dat lk herhaalde lijk een hard tsiwiet - tsiwiet hoorde weerklinken; een roep als die van de zwaluw. Doch als ik op keek, bemerkte ik een koppel lang staarten die schokkend mekaar achterna vlogen. Het waren kwik staarten, die hun mooie baltsvlucht of paarvlucht aan het houden wa ren. De grijze kwik, die aan het me rendeel bekend ls onder de naam paardewachtertj e of nog cham- petterkels gemakkelijk te ken nen aan zijn wit-zwart-grijze kleu ren, doch vooral aan zijn lange staart die nooit stilstaat; die als van kwik is. De naam is dus een zinspeling op het meest opvallende deel bij de vogel. De grijze (of witte) kwikstaart ls een algemene broedvogel in ons land. We kunnen hem dus overal aantreffen; in de stad zowel als op de bulten. Toch vertoont hij een zékere voorliefde voor de hofstede met haar omgeving en ook voor het moeras- en watergebied. Deze voor keur houdt verband met zijn voed sel, dat uitsluitend bestaat uit In secten, hoofdzakelijk vliegen, mug gen, spinnen en allerlei larven. Overal waar dit ongedierte voor komt, of beter verontrust wordt, ls de kwik erbij om het op te ruimen. Hij volgt de ploeg van de landbou wer, de spade van de tuinier, de zeis van maaier; de egge in de zaaitijd, de vork en de rakel tijdens de hooi tijd; evenzeer de slijbmachien op de vlaschaard, als de rooier op het aardappelveld. Alle veldwerk maakt hij mede; zelfs het steken van een mol, die hij soms begeleidt tijdens het graven van zijn onderaardse gangen, om de blootgeworpen in secten weg te happen. Ook in de weide zullen we hem het vee zien volgen dat gehuld is in een zwerm vliegen. Het ls een aardig zicht onze kwik telkens opnieuw in s cheer- vlucht over de hoge ruggen te zien zwenken op vliegenjadht ofwel om hem over de kortgewreten weide te zien de grazende koeien achternalo pen en er de opgeschrikte sprink hanen snappen. Is het na deze op somming van zijn vele en verschei den levensgedragingen dan nog te verwonderen dat de volksmond onze kwikstaart ook als eens akker mannetje, ploegdrijverke en koe- wachterke noemt? En nog ls niet alles gezegd! Want de grijze wip staarten zijn bovendien nog echte water- en moerasvogels. Als wij ze aan de waterkant zien rondrennen, dan herinneren ze ons, in houding en manieren, telkens aan steltlopers (aan de oeverlopertjes en kievitten). Ik heb ze zo dikwijls gadegesla gen en nagegaan te leper langs de vestingswateren, ook te Zillebeke en Dikkebus aan de ondiepe vijver randen. Soms gingen ze een paai centimeter diep het water ln, onj daar rond te speuren naar water- kevers en insectenlarven. Wanneei het kroos dicht gegroeid was, dan liepen ze met kleine pasjes en druk staartgewip over de grote bladeren en snapten naar de muggen die over het watervlak dansten, ofwel naar de waterjuffers, die de grote wit gele waterlelies kwamen bezoeken. Schuw zijn onze kwikstaartjes absoluut niet; zo komt het dat zö zelfs geregeld nestelen onder de dakpannen van onze woningen. Het slordige nest, gevoerd met paarden haar en plantenpluis, staat nogal dikwijls ln een houtmijt, boomspleet of muurholte. Hierin komen 5 tot 7 grijs-witte eieren met donker-as- grauwe vlekjes, die na veertien da gen uitgebroed zijn. Gewoonlijk worden twee broedsels grootge bracht per jaar; soms ook wel drie. Naast de grijze kwikstaart kun nen we soms ook de gele (zo ge noemd naar de heldergele onderzij de) kwik aantreffen. Dit zal vooral gebeuren ln lage welde- en hooilan den. De mensen ln die streken noe men hem dan ook gewoonlijk koei- waohtertje in tegenstelling met het grijze paardenwachtertje Beide kwikstaarten zijn trekvo gels die ons verlaten in September- October om terug te keren in April- Mei. Zeldzame exemplaren over winteren soms; zo heb ik deze win ter, op Nieuwjaardag, een grijze kwik opgemerkt op de sneeuw. Doch daarmee was dan nog niet uitge maakt of dit geen doortrekker was uit het Noorden, die was blijven hangen en dus toch geen standvo gel van alhier. Het kwikstaartje ls een mooi vo geltje, dat onder het lopen bevallig zijn kopke beweegt. Als zangertje nochtans komt het heel achteraan. Zijn liedje ls niets anders dan een soort babbelen en kwetteren, lij kend op het gezwatel van de zwalu wen, en dat soms onder het vliegen kan gehoord worden. Ik geloof dat het onmogelijk ls dit lnsectenetertje in gevangenschap te behouden. A. D. BEVERENSTEENWEG 123-125-189 - Tel. 87 PONTIAC 48-49-50-50-50 PEUGEOT 47 RENAULT 49 STANDARD 48 STUDEBAKER 50-50-51 VOLKSWAGEN 49 VAUXHALL 49 Camionnetten AUSTIN 1948 BEDFORD 1950 CHEVROLET 1949 BUICK 47-48-49 CITROEN 47-48-49-49 CHEVROLET 46-47-48-49-51 DELAHAYE 48 (type sport) FIAT 49-50 FORD 47-49 FORD-PREFECT 48-50 LINCOLN 50 MORRIS 48 OLDSMOmLE 48-49-49-50 OPEL-Kapltdn 50-50-50 OPEL-Olympia 50 EEN BUITENGEWOON AANBOD Enkele nieuwe personenwagens PONTIAC en DE SOTO 1952 (fin de série), alsook nieuwe personenwagens DE SOTO 1953, aan uiterst voordelige prijzen. (1496) senpan verbrijzeld. Nog dezelfde nacht kwam de politie ter plaatse nasporingen doen en 's anderendaags kwam ook het parket een verder onderzoek instellen. Cau wera werd niet vervolgd om deze feiten. Alhoewel de streek van een gevaarlijke dief verlost was, zocht men ijverig bewijzen om het vermoeden te staven dat Lapar de twee de dief was, die had weten te ontkomen. Bij gebrek aan bewijzen kon Lapar niet vervolgd worden, slechts vele jaren latei- zou hij zelf alles aan het licht brengen. Alhoewel het nachtelijk gebeuren veel be roering verwekte te Poperinge, scheen het op Lapar niet de minste invloed te hebben, want spoedig vond hij nieuwe medeplich tigen, die met hem mede op rooftocht gin gen als het nodig bleek. De dood van Vader Guyard, op 25 October 1904, werd voor Lapar een heel slecht keer punt. Van zijn vader had hij nooit veel goede voorbeelden gezien, maar toch had de oude Guyard een zekere invloed op zijn zoon uitgeoefend, ten einde deze zich te doen beperken tot nachtelijke inbraken, zonder dat het ooit tot gewelddaden kwam. Daar was wel het geval geweest met Leo Galliaerde, maar tot een echte bende, die gewapende overvallen pleegde, was het nooit gekomen. Toen de oude Guyard wegviel, kwam er daarin verandering. Lapar kwam in betrekking met Jerome Decocker, die in de Korte Reningelststraat herberg hield. Ook René Vandendriessche, eigen rechts- weir van Lapar, bezocht dikwijls deze her berg en daar werden vele plannen gesmeed tot diefstallen, die door de drie dieven sa men uitgevoerd werden. Het is dus bijna gelijktijdig, aan weerskan ten van de grens, dat zich twee benden ont wikkelden, deze van Pollet en deze van La par. Pollet had wel een aanzienlijke voor sprong, maar eens dat beide benden samen smolten. was er van dit verschil niet veel meer te bemerken. Lapar was de tegenhan ger van Pollet en zijn meelopers waren van geen tel, wanneer de grote bazen sa men op rooftocht waren. Abel Pollet had in de Zomer van 1905 nog een zeer gevaarlijk bendelid aangewor ven, de beruchte Theophile Deroo, die voor de gebroeders Pollet lang geen onbekende meer was, want reeds in 1899 had hij, sa men met August Pollet, enkele kleine kel- derdieften bedreven. Hij had niet veel uit zicht en was klein en tenger van gestalte. Theophile Deroo had ook zijn broeder Mar cel weten te overhalen om tot de bende van Pollet toe te treden. De gebroeders Deroo waren beiden Fransman van geboor te en afkomstig van Meteren. Toen zij ln 1905 met Abel Pollet ln betrekking kwamen, woonden zij samen met hun moeder en hun zuster Madeleine te Pradelles. een dorp dicht bij Hazebrouck. CAMIEL GUYARD (LAPAR) Het was de bendeleden van Abel Pollet opgevallen dat hun hoofdman de laatste tijd zo weinig van zeggen was en zij wa ren dan ook niet verwonderd, toen Pollet in het begin van Juni 1905 verdween, zon der dat iemand wist waar hij naartoe was. Julienne, zijn vrouw, wist alleen 'te vertel len dat haar man naar den overkant was. Broucquet begreep dat Pollet op zoek was naar Lapar. Abel was inderdaad naar Poperinge ge reisd om er Lapar te ontmoeten. Hij begaf zich naar de herberg, die hem door Brou cquet was aangewezen. Abel Pollet was er op dat ogenblik de enige bezoeker en nadat hij een pint besteld had voor zichzelf en er ook een betaalde voor de herbergier, kwam deze laatste bij hem aan een tafeltje zitten, want hij zag wel dat zijn klant hem iets bijzonders te vragen had. Gaat de commerce met ginder nog een beetje? begon Pollet het gesprek.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 11