Het huwelijk van Prinses Joséphine-Charlotte mei Erfgroothertog Jan van Luxemburg De Provinciale Studiedagen der B. J. B. Westvlaanderen ingezet te Roeselare ZUIDSCHOTE BOEZINGE LANGEMARK AANDACHT! KUIKENKWEKERS! kwaliteit - veiligheid - matige prijs. VOEDERS HANEKOP VELDSTRAAT, 79 ROESELARE Tel. 376 - 1047 MOORSLEDE VLAMERTINGE BRIELEN ZILLEBEKE HOLLEBEKE A.W.T.-RUBRIEK LOKER DE POTASMESTSTOFFEN gebruikt tegen 600 tot 700 kg. CHLOORPOTAS 40 of 1.200 tot 1.500 kg. SYLVINIET 17% per Hectare, VERHOGEN DE OPBRENGST, HET GEHALTE DER SUIKERBETEN EN HOEVEELHEID SUIKER PER HA. VOORT GEBRACHT. Indien U een samengesteld meststof gebruikt, voor de suikerbeten, eist dan een POTASRIJKE SAMENSTELLING. BESELARE ZANDVOORDE (leper) GELUWE MESEN KOMEN LOKER NIEUWKERKE WIJTSCHATE RENINGELST WATOU WOESTEN ROULATEX DONKERSTRAAT 17, (Paterhoek) WESTVLETEREN WESTVLETEREN Coiidén Klooster jubileum te Kortrljk ROF.SBRUGGE GROOT NIEUWS IN DE STREEK TONEEL TE BEVEREN-aan-IJZER PEEGSE van de Mieuwmarkf ROESBRUGGE-HARINGF Süwt 102 fr. POLLINKHOVE OOSTVLETEREN 1000® K.S.A.-er voor Lourdes WEan onder trein te Gistel Gedood bij onbewaakte overweg Verkeersongeval len met cl© Pdcis- drukte te Be Panne DIAMANTEN BRUILOFT TE ROESELARE Sfort 102 fit a Zaal- en Wellanden Zaal- en Weiland Zaai- en Weiland HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 11 April 1953. Blz. 6. Werk van den Akker. Op Zondag 12 April, te 18.30 uur, algemene vergadering bij one Bcssaert Henri, In e t Vosje u*i Ud E1J het gewone dagorde krijgen we een voordracht door dhr Demonie Marcel. Er ls ook een grote gratis tombola voor de aanwezige leden. Alleen deze die hun lidgeld betaal den. krijgen een ultnodlglngsk >.\rt Deze die ten achter zijn. of die be geren lid te worden, aanzien dit als uitnodig'.ig Aden vriendel'jk uitgenodigd. Voetbalnieuws. S, K. Elverclivge 1 0 Sassp. Boeeinge. Zondag hebben onze reserven een bekerwedstrijd .gespeeld tegen S. K. Elverdlnge en na een extra-time be zweken met 1-0. Prachtig Jongens, goede uitslag, met Us uitblinkers Steyaert, Verhoye, Van- derstlchelen en Plovier, die waarlijk de ster van het veld was; alsook De- eender, die voor zijn eerste optreden een goede aanwinst blijkt te zijn. Spijtig van zijn kwetsuur, die hij ln de eerste helft opliep. Zondag spelen wij onze laatste wed strijd van het Kampioenschap, de derby tegen onze buren Elverdlnge. Ploeg: Spriet; Notredame, Dezeure; Pyck, Heughebaert, Clarysse; Petllllon, MigOm, Bouckenpoghe, Van Kelrsbllck, Vanoverberghe. Hier enige van de Jongste kweekresultaten tilt uw streek: Verecke, Beveren-IJzer, 500 G. Red. 4 w. sterfte 3 Vandenbroncke, Beveren-IJzer, 500 W. Ded. 5 w. sterfte 2 Geldhof, Krombeke, 500 W. Red. 5 w. sterfte 1 Delombacrde, Hoogstade. 800 W. Red. 8 w. sterfte 2 Van tamme, stavele, 1000 W. Red. 3 w. sterfte 3 Verhaeghe, St-Jan-Ieper, 500 Bast. 10 w. sterfte 1 Gebruikt alleen het voedermerk HANEKOP, het betekent: (0-1179) Burgerstand. Geboorten. - Hoorelbeke An drea. d. v. Daniël en Wybo Laura. Decadt Yves, z. v. Maurits en Brysbaert. Margareta. Overlijdens. Depuydt Asteria, 65 j., wed. Allewaërt Zabulon. Landuyt Gerard, 25 j., echtg. Le- noor Agnès. z- Deroo Emile, 79 j., ongehuwd. Filmleiding. ZAAL RIO: DE VROUW VAN HET JAAR - Voor volwassenen met streng voorbehoud. Bl.J de Jeugdclub. Uitslag van de prijskaarting ln het manlllen. gegeven in de jeugdclub. Ziehier de uitslag na een vinnige betwisting. 1. Michel Bourdeau en Gilbert Vanbelleghem; 2. Leon Ghekiere en Mare Ghekiere: 3. Marcel Demuynck en Robert Vandenbuss.che; 4. Michel Compernolle en Roger Paelinck. Keiberg- Ommegang. Zondag 12 en Maandag 13 April, Keiberg-Ommegang. Zondag 12 April te 15 u.: Koers voor onderbeginnelingen onder de 18 jaar. met 1.200 fr. prijzen. Maandag 13 April te 15 u.: Koers voor Nieuwelingen B.WJB. met 2.500 frank prijzen. Tevens allerlei ver makelijkheden en groot bal ln de tent. Bij onze renners. Rondelé was aan de slag ln de Ronde van Vlaanderen en werd er dertigste. Te Moorslede voor eigen volk reed Florent een goede koers en werd tweede in de ploegkoers met Ollivier. Sieuw die op oefening een val j deed, moest noodgedwongen belet geven te Moorslede voor eigen sup-1 porters. i De jonge Depraetere werd te Moeskroen veertiende en 's ande- rendaags te Beselare. na bandbreuk achtste. Zondag start Depraetere op de Keiberg. en Rondelé denke- lijk in de grote klassieker Parijs- Roubaix. Bij S.V. Moorslede. Na de gedwongen rustdag staan voor S.V. driq verplaatsingen voor 'de deiir,. Zpndag gaat het naar het flinke Torhout. Vertrek te 13.45 u. aan het lokaal. Dezelfde jonge ploeg, die tegen Komen speelde, werd begrijpelijker wijze niet ge wijzigd. We verwachten van deze jongeren een nieuwe goede presta tie. Bij De Folitieliond Zondag 12 April geeft De Poli tiehond haar feest in de zaal Rio, dit met het orkest Galle Gebroe ders. Iedereen welkom. Supportersclub Th. Clcenewerck. Tn de Ronde van Vlaanderen was Muur ln de eerste koershelft een der hoofdfiguren. Op de bergen klas seerde hij zich goed, doch een val partij kwam alles verbrodden. Aldus verloor bij een schone plaats, toch reed hij zijn koers uit en eindigde 3?'. Paasmaandag toonde hij zich heel hersteld, want in de punten- koers. waar hij eerste en in snelheid e,n afvalling tweede eindigde, was hij heel sterk. In de ploegkoers had Schotte aan Thuur een uitstekende ploecmaat en hun vijfde plaats be loonde hen niet naar hun werk. In Diksrauide viel hij halfweg koers uit door bandbreuk. toen hij deel uitmaakte van het peloton. Zondag a.s. is hij zeker vertrekker in Parijs-Roubaix. Duiven. ARRAS: 1. Gillioen G.; 2. Pottilltus T.: 3. Heyte R.; 4. Verstraete L.: 5. Beheyt G.: 6. Vanrobaeys M.; 7. Pot- tlilius T.; R. Vermeersoh M.; 9. Pot- tillius T.: 10. Beheyt G. LE TOUQUET: 1. Santy G.; 2. Var. Engelandt M.; 3. Santy G.; 4. Van Engelandt M.; 5. Gruwler G.; 6. Pot- tilUus T.: 7. Verstraete L.; 8. Gru- wier G.; 9. en 10. PottHli'us T. Zondag a.s. prijsvlucht uit Arras er. Breteui). Inkorvlng tot 4.30 u. Ellce Donderdag en Vrijdag leer- viucht uit Romarin en Le Bizet. Feestcommissie. Verleden Dinsdag werd een voorlo pig bestuur gekozen onder het voor zitterschap van Meester Mulle. De volgende vergadering, waar het feest programma zal vastgelegd worden, zal doorgaan de 21 April. De vereni gingen zullen per uitnodiging ver wittigd worden. Al de maatschap pijen, die ter gelegenheid van de ker mis een of andere feestelijkheid in richten, gelieven hieraan mede te Werken. Sportkring. S. K. V. 6 3 F. C. Persliore Door het slechte weder was het slechts voor een matige opkomst dat deze match, die een grotere strijd was dan de uitslag laat vermoeden. Miel wint de toss en wij starten met windvoordeel. Reeds aan min. tl opent M. Hof op voorzet van G. Par- reln de stand, om deze enkele minu ten later te zien opvoeren tot 2-0 langs Pertry. van heel ver met een gemeten schot. Aan min. 28 weet Newman de stand te milderen, doch wanneer de Engelse doelverdediger de bal lost op een kogel van Marcel, heeft Hof het niet moeilijk om de ruststand te verwezenlijken; 3-1. De koffie schijnt echter de club mannen wakker gemaakt te hebbpn en het halfuur na de rust geeft hen de gelegenheid om gelijk te stellen langs Griffin aan de 4" en 12'- min. Aan de 35" min. haalt G. Parre'n e»n Verloren bal op, zendt ze naar bin nen en W. Allaeys geeft met een grondscherend schot zijn ploeg voor sprong. Enkele minuten voor het ein de zorgen Pertry en Parreln er voor dat de stand tot 6-3 opgevoerd wordt. Het was een aangename wedstrijd en de Engelsen waren gepaste tegen strevers, een groot geluk dat Sport kring kon rekenen op Marcel en Georges, die er een mooi combineren de voorlijn van maakten. Zondag a.s. ontmoeten wij de Ko- menaa.rs. die schijnbaar ln de laat ste weken heel wat flauwer zijn. Ver trek van de autobus te 13.30 u. Het nummer 1371 van de tombola geeft recht op de tweede prijs. Gelie ve zo vroeg mogelijk af te halen. Toneel, Op Zondag 12 April brengt de Studentenbond In Hou ende Trouin de Patronaatzaal, voor bet voetlicht: Meneer Klaproos -», een onvergetelijke klucht in 3 be drijven, door Gerard Nielen. Kaarten te bekomen bij de Stu denten aan 15 en 10 fr. Numme ring der kaarten, Zondag a.s., in de zaal van 9 tot 12.30 u. Deuren open te 17.30 u. Gordijn te 18 u. etipt. Rood Kruis. Onze 2" lessenreeks, gegeven door Mevrouw Maes, verpleegster, gaat. door op Zaterdag 11 April, te 19 uur. Voetbal. Sport onderneemt Zondag a. s. «Je verplaatsing naar Moorsele. Vertak..ta_12.3Q_uur., Burgerstand Maart. Huwelijksafkondigingen. Carton Maurice, landbouwer v. Zandvoorde, en Provoost Irene, landbouwster v. Zillebeke. Taillieu Romaln, kleer maker v. Beselare, en Wullepit Maria, z. b. v. Zillebeke. Leterme Arthur, kleermaker v. leper, en Garrein Agnès, haarkapster v. Zillebeke. Vandewalle Roger, fabriekweiker v. Zillebeke, en Boidin Georgine, z. b. v. Zonnebeke. Overlijdens. Hoorelbeke Irma, 52 j., echtg. v. Kino Henri. Breyne Maria, 80 j., z. b„ ongeh. Garreyn Irma, 43 j., echtg. v. Frlmo-ut Henri. Velokoers. Op Zondag 12 April, to 15 uur, ter Dorpplaats, grote velokoers voor be ginnelingen niet-B.W.B. - 40 km.; 1.200 fr. prijzen en premiën: derail- leur niet toegelaten. Inschrijving en aanzet bij Maurice Vandamme. Na de koers, prachtig bal in de zaal 't Hoekje». Sportnieuws. Op Zondag 19 April, te 15.30 uur, grote velokoers voor onderbeginne- llngen, onder de 15 jaar, niet aange sloten bij de B.W.B. - Afstand: 55 km. goede baan. Deze koers wordt begiftigd met 1.800 fr. prijzen. Inschrijving op Zondag 19 April, vanaf 14.30 uur bij Reynaert Henri. Aankomst bij Dierynck André. Prijs- ultdeling in de herberg Het Stad huis bij Garain Jules. Seffens na de koers, groot bal ten voordele van de veloclub, in. de zaal Welkom bil Leroy Almé. Sportliefhebbers, steunt onze club. Nu we reeds een paar maal aan de lijve ondervonden hebben dat de zon nestralen meer en meer warmte be ginnen te verspreiden, is ook voor de toneelmensen het ogenblik daar, waar op het einde van het seizoen om het hoekje komt gluren. Zonder fatsoenlijke apotheose gaat dit echter niet en hierom komen we nog eenmaal samen met al onze broe ders en zusters uit het A.W.T. en dit te Rumbeke op Zondag 19 April, ter gelegenheid van ónze jaarlijkse gouw dag. In 1948 werd deze gouwdag gehou den in ons gewest, na Brugge, Kort- rijk, Tielt, De Panne en... Rumbeke anno 1953, zijn wij volgend jaar weer aan de eer. Laten wij allen er in de mate van het mogelijke naar streven om de traditie, in ai die jaren gevestigd en gehandhaafd, dat het gewest leper - Poperinge - Wervik het sterkst verte genwoordigd is, alle eer aan te doen. Dit jaar vooral dan... gezien wij volgend jaar weerom de gastheren zullen zijn. Raadpleeg het bestuur van uw kring nopens de verplaatsingsmogelijkheden en... wees te Rumbeke als één man present. Kennersnieuws. Onze flinke belofte, Malfalt Mau rits, leverde een prachtige wedstrijd te Beselare, en legde beslag op een mooie derde plaats. (d-1962) Burgerstand der maand Maart. Geboorten. Decuypere Eddy en Jonny, z. v. Odile en Vermeersch Marcella. Debut Joseph, z. v. An- tolne en Deiiem Andrea. Soet-e Patrick, z. v. Karei en. Engels Anna. Soenen Marleen, d. v. Raphael en De Beuckelaere Lia„ D'Hellem Ar- lette, d. v."Jerome en Vanderlinden Augusta. Verdonck Lena, d. v. Cyrlel en Vanderjeugt Georgette. Kelrsbllck Marc, z. v. Georges en Bonte Dina. Overlijden. Bruggeman Theo- phile, 72 J. Langs de Provinciale Baan. Eindelijk zijn ze weg. Zo zucht men in het bebouwd gedeelte der gemeente, waar men, begonnen ls de bomen te vellen. De provinciale dien sten hebben veel tijd nodig gehad om tot dit besluit te komen. Het was werkelijk een onhebbelijk vuil voor de bewoners, waar men tot in de slaapkamers toe geplaagd was met katjes, bloeisel, bladeren en rupsen. Het verdwijnen der bomen zal, langs de grote baan waar er niet gebouwd is, zeker een grote leemte ln ons zicht scheppen. Nu kan men ook zien dat vlakke en volle gevels, waarop stedebouw het zo gemunt heeft, zeker het uitzicht niet ver fraaien. Aan de andere kant valt ook op te merken dat vandalen met Mole naars-ommegang aldaar, twee ver keerstekenen hébben beschadigd. De politie heeft de nodige vaststellingen gedaan en het ware' tevens te wen sen dat de einders konden gekend worden. Boetetocht. De boetetocht op Goede Vrijdag, zette goed ln toen verscheidene hon derder. mensen uit de kerk vertrok ken en de prachtige kruishaar door straten gingen begeleiden. Toen men in de Schoolstraat kwam, begon het te regenen en was men genoodzaakt de weg ln te korten, terwijl het voor velen reeds een echte boete was om met natte klederen, thuis te komen. Laten we hopen dat het toekomende jaar kan hernomen warden met beter weder. Boerenjrlltle. Op Zondag 12 April e.k., te 11 u., na de hoogmis, gaan twee voordrach ten door in "t lokaal Gildenhof bij Jules Demaii Het onderwerp Maïsteelt wordt behandeld door dhr Bouciqué uit Zillebeke, en dhr Ducatteeuw, schoolhoofd te Wakken, komt een voordracht houden met film over de GoudontledingEr volgt een tombola onder de aanwezi ge leden. ledereen welkom! Burgerstand. Geboorten. Atlain Verstraete, z. v. Henri en Gnbrlelle Vandamme. Rosa Vantomme, d. v. Henri en De smet Joanna. HuweliJsalkondlgUvgen. Marcel Clarysse, v. Ztedelgein, met Corneille Jacqueline, v. Gel we. Seghers Raphael, v. Rekke-m, met Debeuf Ivette. Overlijden. TTrbanie Serrus, 81 J., wed. v. Oscar Va.ncleeasteele. Voel bal. Met Pasen speelden onze Sport- kringers, versterkt door Plllaert van Wervik, een vriendenwedstrijd tegen een Engelse ploe-g, nl. F. C. Water- Orton Londen. Het werd een 5-1 overwinning dier onzen. Op Paas- Maandag stonden Oinze Jongens an dermaal in liet gelid, ditmaal tegen de oud-leerlingen der Vakschool uit Menen. Deze maal speelde Jantje Demeulcnaere van Toek. Menen als back bij ons. Ook deze wedstrijd werd' door Geluwe gewonnen met 5-2. Zondag a.s. worden de kompetitie wedstrijden voortgaset.Geluwe speelt aan huis tegen hun geburen uit Da- dizele. Het gaat om de tweede plaats. Begin te 15 uur, Wielrennen. Zondag werd Hugo Durnez derde te Wervik en Louag-e zesde. Maandag kwam deze laatste «ls vierde over de meet te Lede^e-m. Bij de onderbe- gmneülngen reed Defever een schit terende wedstrijd «an De Nachte gaal te Wervik, Hij werd er derde op 33 deelnemers. Goed zo. Jongens! Uitslag karabtjnsehiet ing. 1. Paul CUnckemaiUe. met beker; 2. Georges Sairnijri.; 3. Jullen Verol- leman; 4. Joseph Mahleu; 5. Leo pold Laevens: 6. Omer Cardlnael; 7. René Mettiilus; 8. Juul Plateau; 9. Maurice Lemaüre; 10. Roland Laevens. Belangrijke Filmavond. Woensdag 18 April, te 19.30 uur, in de gemeenteïeestzixal. Marktplaats, heeft er een belangrijke filmavond plaats, ingericht door de plaatselijke B.J.B. Op het programma: de prach tige kleurenfilm éi* ons de schoon heden leert, kennen van Westvlaan- deren met zljm Vlïaamso bergen, zijn verscheidenheid van teelten en nij verheden, het roofi veeras en de Pro vinciale Veeprijskaxnp van Roeselare. Xoegang .vrij. Burgerstand. Geboorten. Nadia Lehoucq, d. v. Valère en Goudeseune M.-A., Nieuw- kerke. Régine Pauwels, d. v. Jo seph en Baelen M.-Louise, Schoon- veldstraat. Claire Dubois, d. v. Jules en Parreyn Marcelle, Dode Leiestraat. Nadlne Decloedt, d v. Daniël en Paulette Deschodt, Drie hoekstraat. Bernard Ghesquière, <L v. Léon en Gullbert M.-L., Neder- Waasten. Marie-Lise Dauchy, d. v, Roger en Vandenbussche Paulette, Komen (Fr.). Luc Vermander, z. v. Omer en Bouqulllon Irène, Mesen straat 20. Maria Ghesquière, d. y. Louis en Laevens Madeleine, Wer- vikse Steenweg 89. Chantal Ro marin, d. v. Arthur en Delloye Louise, Malèvres. Nelly Berten, cl. v. Jo seph en Roussel Marguerite. Houtem. Overlijden®. Marie Deblauwe, 55 j., echtg. V. Jacques Pierre, Korte Straat 15. Louis Garreyn. 75 j., echtg. v. Demey M., Ten Brielen- straat 142. Huwelijken. Michel André, lint wever v. Komen (Fr.), met Lydie Minnekeer, v. Komen. Cyrille Brackx. gepenslonneei'de v. Komen, met Maes Marie, Z. b. v. Poperinge. Huwelijksbeloften. Casier Paul, mekanieker v. Komen (Fr.), met Georgette Vandoolaeghe, v. Ten Brie- len. Roger Persljn, landbouwer v. Kruiseke, met Gisèlle Collie, land bouwster v. Ten Brielen. Michel Spriet, chauffeur v. Hollebeke, met Odette Ramon, z. b. v. Ten Brielen. Raphael Vuylsteker, bediende, met Paula Verbeke, z. b., b. v. Kruiseke. - Roger Kerkhof, wever, met Dob bel.® Elsa, modiste, b. v. Kruiseke. Deleye Eric, metser, met M.-L.sWelle- can, z. b., b. v. Ten Brielen. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Komen zal zitting houden op Zaterdag 11 April, te 15 uur, met volgend dagorder. 1. - Interpellatie tot de Burge meester nopens zijn rondschrijven tot de bevolking ter gelegenheid van zijn benoeming. 2. - Staat van de gemeentekas op 31 Maart 1953. 3. - Rekening 1951 en budget 1953 van de Kerkfabriek Het Heilig HartKruiseke. 4. - Budget 1953 van de Kerkfa briek St Chrysolle Komen. 5. - Rekening 1952 en budget 1953 vau de Kerkfabriek St Elol s>, Ten Brielen. 6. - Goedkeuring van de elndreke- nlngen voor de straat Nr 125, Ko- men-Houtem. 7. - Aanvraag voor verlengtijd voor het afwerken van bovenvermelde straat. 8. - Aanvraag voor verlengtijd voor het afwerken van de straat Nr 127, Ten Brielen-Wervik. 9. - Bericht aan de gemeenteraad van het voorstel gedaan door een sociëteit van goedkope woningen voor het bouwen van een nieuwe reeks huizen te Komen. 10. - Modificatie van het Artikel 2 van het politiereglement nopens het stationneren der rijtuigen. 11. - Bergplaats van het pompier korps. 12. - Vergroting van het stedelijk kerkhof. Met gesloten deuren: 13. - Benoeming van de leden en plaatsvervangers voor de Commissie van Openbare Onderstand. 14. - Ontslag van de Commandant der pompiers. Kerkelijk nieuws. Zondag 12 April, Beloken Pasen. 7.00: Gez. Mis voor Achlel Arnout, vw. de Broederschap van het H. Hart. Woensdag 15 April. 7.00: Gez. Mis. 10.30: Plechtige Huwelijksmis voor Jacques Goudeseune en Andrea Del- porte. Donderdag 16 April. 7.00: Gez. Zeswekenmls voor Clementine Decaes- teker, wed. Lemalre. Zondag 19 April. 7.00: Gez. Mis voor Juül Lenoir en Febronie Platteau en hun kleinzoon Henri Thoris. Na de Vespers, Congregatie. De Paascommunie wordt aan de zie ken en ouderlingen gedragen: Maandag op en rond de plaats vóór de Mis van 7 u.; Dinsdag op de bulten na de Mis van 6 u. De overige dagen zijn de RH. Missen in de week te 7 uur. Weet gij: Dat onze kerk vijf schone schilde rijen bezit; dat de Christus op het kruis van het hoogaltaar een echt kunststuk is? Weet gij ook dat de Monstrans, die ln de processie wordt gedragen en op de Hoogdagen uitgesteld, een prachtstuk is van lepers zilverwerk uit de Jaren 1700? Daarover zal later eens wat meer ge zegd worden ln dit blad. Missie. De grote Missie nadert met rasse schreden. Ze begint met Pinksteren 24 Mei. Vergeet het niet. Sport. Tn de loop van de Zomer zullen ver scheidene velokoersen door onze ge meente rijden. Voor de eerste mRiil telt de koers van Kermls-Donderdag mede voor 't Krlterlum. 't Belooft dus lets to zijn. Burgerstand maand Maart. Geboorten. Carnel Nelly, d. v. Mlohei en Ferteln Irène. Ver meersoh Franolne, d. v. André en Verhllle Germaine. Lehouclc Na- dia, d. v. Valère en Goudeseune Ma- rle-Antolnette. Desprlngre Nicole, d. v. André en Borry Gaby. Huwelijksaankondiging. Btorme Albert met Minne Dlonysia. Overlijdens. D'Holne Irma, 74 J., wed. v. Vanhaecke Maurice. Derycke Léonie, 84 j„ wed. v. Gouwy Isidore. Lefebvre Ivo, 14 d., z. v. CIovls en Forceville Irene. Toneel. Op Zondag 12 April, te 18 u., gaat de tweede vertoning door van Een Vrome Leugen» en «Kan dat?». Kaarten op voorhand bij dhr J. Arnaert. Er wordt een gratis auto- busdienst ingericht tussen Nieuw- kerke en Dranouter. Filmleiding. Zaal Deschüdre Verloren Jeugd sociale film. Voor vol wassenen met voorbehoud. Elersmljtlng. Uitslag van de elersmljtlng der Javelotsvrlenden van 6 April. 1. Desodt Miohel, 14 elers; 2. La place Jules, 10; 3. Herman Maurice, 8; 4. Gouwy Jullen, 7; 5. Bintein Jacques, 7: 6. Herman Michel, 7; 7. Gouwy Noël, 6; 8. Verkindt Roger, 6; 9. Braem Albert, 6: 10. Bondue Omer, 5; 11. Gouwy Daniel, 4;, 12. Vanneste Georges, 4; 13. Bouten Mi chel, 4; 14. Cardlnael Victor, 3; 15. Deconinck André, 2; 16. Tafïin Da niel, 2: 17. Hessel André, 2; 18. Ma- ricou Jules, 1; 19. Vanthorre Mauri ce, 1; 20. D'Hondt Abel, 1; 21. Her man Remi, 1. Burgerstand. Huwelijken. Verkindt Fernand en Vlamynck Henrlette. Allewei- reld Remi en Bouten Anna. Oproep. Het gemeentebestuur doet een dringende oproep tot de bevolking en bijzonderlijk aan de Jeugd om de aangebraohte beplantingen, die dienen om onze gemeente te ver fraaien, te eerbiedigen. Burgerstand. Huwelijksbelofte. Louis Barbez, v. Reningelst, met Alida Delestrez, v. Vlamertinge. Duivennieuws. Uitslag vlucht uit Arras op Zondag 5 April: 1. Taillieu A.; 2. Louckaert Cyr.; 3. Willems Jos.; 4. Lesschaeve Kam.: 5. Theveiin Em.; 6. Lesschaeve Kam.; 7. Versavel Kam.; 8. Lesschaeve K.; 9. Taillieu A.; 10. Huyssen Herman. Uitslag vlucht uit Le Toucquet op Maandag 6 April: 1. Bervoet Kam.; 2. Theveiin Em.; 3. Taillieu A.: 4. Theveiin Em.; 5. Rijckeghem M.; 6. Taillieu A.; 7. Theveiin Em.; 8. jQreel Kam.; 9. Tail lieu A.; 10. Lesschaeve Kam. Botsing. Op de Ouderdom had een botsing plaats tussen de personenauto, be stuurd door J. Declerok uit West- outer, en G. Jacobs van de Ouder- domwljk zelf. Belde auto's werden beschadigd. Rennersnleuw». Roger Carton (Dorp) wist na een prachtig geleverde wedstrijd, beslag te leggen op een mooie, eervolle tweede plaats te Beselare. R. Carton (Ouderdom) behaalde een vijfde plaats te Kruiseke. Bulvenrubriek. De dulvenwagen is terug aan het rollen en de duivenliefhebbers geven zich weer aan hun geliefde sport. In Het Wekelijks Nieuwsvinden ze, zoals ieder jaar, de algemene rang schikking. Deze wordt opgemaakt met de uitslagen der twee eerst aan getekende duiven. Hier de eerste uitslag. Arras, 36 duiven; 1. Vallaey Pascal, Watou; 2. Bussohaert Oscar; 3. Jo seph Maerten; 4. France Gaston; 5. Bussohaert Oscar; 6. France Gaston; 7. Decae Ga/briël; 8. Decalf Prudent: 9. Bussohaert Oscar; 10. Derycke Marcel. Rangschikking: 1. France Gaston, Watou, 16 p.; 2. Vallaey Pascal, 12 p.; 3. Maerten Joseph, 12 p.; 4. De cae Galbrlël, 6 p.; 5. Busschaert Os car, 4 p.;6. Derycke Marcel, Proven, 2 p.; 7, Dègracve André. lp. Konijn te verhollen. Zondag 12 April 1953: een konijn van 3,5 kg. te verhollen hij Pattijn Jerome. Wlnnezeelstraat. Verder een bak West Ale of Pils naar keus van do tweede winnaar. Gegeven door Omer Leupe. (2018) Zitdag. Ten gerieve van de werkgevers en werknemers wordt op Zondag, 19 April, een zitdag gehouden bij Henri Loones, Grote Markt, Watou, waar alle formulieren voor R.M.Z. over het eerste kwartaal 1953 worden in gevuld en alle inlichtingen nopens deze zeer ingewikkelde wetgeving worden verstrekt. Open van 9 tot 12 uur. Bij T)e Grenssclmtters De maatschappij De Grensschut- ters sluiten een buitengewoon suk- sesvol seizoen en geven hun laatste schieting op Zondag. 12 dezer, in het gewoon lokaal bij de kampioen voor 1953, Loones Henri. Het jaarlijks feesthal, dat vroeger werd afgelast, gaat door op Zondag 19 April. Onder het motto Wij staan in voor allenwerden Dinsdag 7 April de provinciale studiedagen der Westvlaamse B.J.B. ingezet, die doorgingen in de lokalen van het Klein Seminarie te Roeselare. Deze studiedagen werden ge opend met een plechtige H. Mis opgedragen door E. H. Goethals, gewestproost, waaronder E. H. Re- maut, diocesaan proast, 'n passend gelegenheidssermoen hield, waarin bij de betekenis van deze studieda gen onderlijnde. Ongeveer 250 B.J.B.-ers kwamen te 11 uur bijeen in de grote ver gaderzaal voor de eerste vormings- les. Na een welkomwocrd door de diocesane voorzitter, dhr R. Ghey- sen, hield E. H. Verstraete, land bouwingenieur, een interessante uiteenzetting over de economische uitbating van onze landbouwbe drijven, gezien in het licht van het economisch leven van West- Europa. Op bevattelijke en ruim gedocumenteerde wijze schetst de Burgerstand. Geboorte. Eddy Mosfcaérdt, z. v. Marcel en Aernouclt Rachel. Huwelijken. Roger Coppenölle. v. Woesten, met Jacqueline Longue- vllle, v. Oostvleteren. Jozef Ver- cruysse, v. Oostvleteren. met Antoi nette Decaestecker, v. Woesten. N.C.M.V. De secretaris houdt zitdag bij A. Böudry, op 15 April, van 9 tot 10.15 uur. Dergelijke zittingen hebben plaats Iedere derde Woensdag der maand. Werk van den Akker. Vergadering op Zondag 12 April, te 19 uur bij Vr. Jan Bulens. Spre ker: M. Deblauwe. Voetbal. Op Zóndag 12 April, doen onze jongens de verplaatsing naar W. S. Passendale. Jongens voor de laatste match van dit seizoen, verwachten we het beste van U. Vertrek te 13 u. OPENING TEXTIELHANDEL Dekens - Bedspreien - Witgoed - Wolartikelen Confectie Alle Textielartikelen. - GESCHENK wordt aangebo den aan ieder kliënt. (c-2023) Burgerstand. Geboorten. Rik Carton, z. v. Leon en Maria Delaplace. Mia I.aniaire, d. v. Maurice en Godelieve Depuydt. Huwelijken. Verplanckën Gil bert, v. Ronse, met Boussemaere An drea, v. Westvieteren. Huyghe Ju llen, v. Poperinge, met Meeuw Marie- Thérèse, v. Westvieteren. Allewei- reldt Roger met Klho Georgette, b. v. Westvieteren. Toneelavond. De B. J. B. - afdeling Van Renlnge komt op Zondag 12 April, te 19 uur, een prachtige toneelavond geven te Westvieteren, in de St-Maartenzaal, Met het stuk Het Spel van de Sleutelhebben zij reeds op ver schillende plaatsen een verheugend sukses mogen boeken. Een prettig blijspel zal deze mooie avond be sluiten. Prijzen der plaatsen: 15 én 20 fr. GEMEENTE PROVEN Zondag 12 April GROOT BAL in de feestzaal bij Marcel Swaels. Begin te 18 uur. Iedereen welkom. (c-1933) CINÉ GOUDEN AREND: «LIEF DE EN CAMERA komische film met Red Skelton. Voor allen met voorbehoud. De fotograaf Rusty, die in de pena rie zit, is verliefd op de rijke Lucle, hoofd van een bouwonderneming. Hij moet de opening filmen van nieuwe gebouwen en schiet hierbij heel wat kemels, die echter tot gevolg hebben dat de oneerlijkheid van Lucie's ver trouwensman aan de dag komt. Na allerhande voorvallen kunnen zij de man doen aanhouden. Geslaagde gags van Red Skelton. Onschadelijk thema. Bonfe avond. Op Maandag 13 en Dinsdag 14 April, telkens te 7.30 u., wordt door ae Koninklijke Muziekmaatschappij L'Union haar tweede bonte avond aan de ereleden en hun gezin aange boden. Deze bonte avond wordt verzorgd door de toneelgroep Do Jonge TroostverwachtersDe voorbehou den plaatsen worden gegeven op Pa sen en tweede Pasen, telkens vanaf 10 u„ in het lokaal De Gouden Arend mits 1 fr. per plaats. Op Dinsdag 14 April c.k., viert E. Z. Marie Raphaëlle in het Kloos ter van St Jan, Recollettenstraat te Kortrijk, haar Gouden Kloos terjubileum, en aldaar zal een Plechtige H. Mis worden opgedra gen. In de wereld noemt ze Eudoxie Delrue, in 1880 te Westkerke ge boren. verhleef zij er tot haar 21" jaar. Toen trad ze in het Klooster der Zusters van Liefde van Maria te Heule, en heeft 45 jaar ononder broken haar beste krachten besteed aan de opvoeding der jeugd. Gedu rende 25 jaar stond ze in het on derwijs te Passendale en was er gekend als de goede Zuster Door haar onverstoorbaar optimis me en haar zonnig karakter, wist ze alle lijdenden en beproefden op te monteren en meer of nieuwe levensvreugde mee te geven. Thans is de Eerwaarde Zuster op rust De geachte Jubilarisse weze hrr van harte gefeliciteerd en mocht zo nog lang van deze verdiende rust geniet"n. Verscheidene van haar familieleden zijn thans woon achtig te Westende. In de Zaal «LUSTHOF», bij Robert Maelstaf, op ZONDAG 19 APRIL 1953, te 19 uur, opvoering van door het toneelgezelschap «Hoger Op» van KORTEMARK. To neelbewerking Willem Putman, naar het volksboek van Willem Denys. 3 Vs uren lachen, lachen, schaterlachen. Van heden af kaarten genummerd v. 25 fr. bij Robert Maelstaf, Beveren-aan-IJzer. - (bc-1826> Reis! Oostakker - Gent - Brugge - Gistel. Op Donderdag 7 Mei, riebt de Boerinnenbond Leuven, een Boerin- nendag ln te Gent! Programma Hoogmis en bede vaart. - Feestzitting door Mgr Cruys- berghs. - Bezoek aan tentoonstelling der Landelijke Woning in De Beurs te Gent. De plaatselijke afdeling legt een autobus ln naar deze Boerlnnendag. De terugreis gaat langs Brugge en Gistel. Alwte verlangt deze aangename en leerrijke reis mee te maken, gelieve zich zo spoedig mogelijk te laten Inschrijven bij de schrijfster der gilde, Juffr. A. Wullus. Ook niet- leden worden aanvaard. Prijs: 90 fr. (C-1999) op postcheckrekening 4.7.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt o; s J)laa..tot..eijp40J)53.y' Zangcrochet. Op Zondag 12 April, te 7.30 u. stipt, bij Leon Cloet, luisterrijk zangcrochet met 1.000 fr. prijzen. Daarna prachtig bal ten voordele van de Wielerclub. Gedurende het bal trekking van de vele schone prijzen der tombola. Burgerstand. Huwelijk. Coppenolle Roger, makelaar', met Longuevllle Jacqueli ne, haarkapster. Toneel. Wist U reeds dat het reizend stu dententoneel uit Brugge komt op Woensdag 15 April, te 19.30 uur? Op hun menu staat het prachtig MarlaSpel«Onze Lieve Vrouw en de arme straatzangeren als dessert een hartelijke studentenklucht. Steunt de Lourdesbedevaart der katüoil6ka-&tu.deatefl vaa uw etreekl spreker de huidige toestand van de zogenaamde groene pool en toont o.m. aan hoe dê hoge levensstan daard in de Belgische industrie enerzijds en de relatief lage lonen anderzijds in de Zwitserse landen en ook in Nederland aan de Belgi sche landbouw niet toelaten het progressistisch voorstel Mans holt te aanvaarden. Na deze uiteenzet ting volgde een bespreking. De namiddagvergaderingen wer den voorbehouden voor het vraag stuk van de ontspanning en op voeding. Dhr Sercu, Nationaal Voorzitter van het N.V.K.T., wees in zijn uit eenzetting op de opvoedende taak van het üefhebberstonsel waaraan hij zware eisen stelt om het nage leefde doel 'te helpen verwezenlij ken, nl. de culturele opvoeding en het onderricht der spelers en pu blick en dit in een geest van wa re liefhebberij. Daarna handelde dhr Deylgat, declamator, over de techniek van het toneel. Deze voor dracht werd door hem op passende wijze geïllustreerd. Ondertussen hield E. H. Martin in een andere zaal een zanguurtje in voorbereiding tot de dag van het Vlaamse lied te Brussel op 14 Juni 1953. Tot slot gaf E. H. Claes, Natio naal Proost van de B.J.B., de tweede vormingsles waarin hij handelde over het moreel aspect van het ontspanningsprobleem. De spreker schetst de toestanden in zake ontspanning, en de onvermij delijke problemen die hier moreel gezien, zich opdringen. Deze eerste studiedag werd be sloten met een filmavond. Woens dag werden de studiedagen voort gezet met drie vormingslessen over De geestelijke waarden in dienst van ons volk door E. H. Remaut, diocesaan proost. Tijdens de vier de les handelde dhr F. Tanghe, nationaal secretaris der C.V.P., over De politiek in dienst van het volkIn de namiddag sprak Z. E. H. Kan. Dubois, algemeen proost der K.A. in het bisdom Brugge over Onze trouw aan Vlaanderen Deze vruchtbare dagen van stu die werden Donderdag-voormiddag besloten. Na een laatste vormings les door Z. E. H. Kan. Vanbesien over Onze Verbondenheid met de Kerkwordt het slotwoord uitge sproken door Mgr De Smedt, bis schop van Brugge of zijn afgevaar digde. Ter gelegenheid van het Jubel jaar richt de K.S.A. «Jong Vlaan deren van 24 tot 31 Juli een Lourdesbedevaart in. Het secretariaat (College - Ize- gem) meldt met blijdschap dat op Paasmorgen de duizendste deelne mer officieel werd ingeschreven. Het gaat hier om: Hernieuwer Ta- verniers Wilfried, Lancierslaan 1, te Tienen, student aan het O. L. Vrouwcollege aldaar. Gouw Brabant proficiat. Tijdens en onmiddellijk na het Paasverlof worden nog tal van in schrijvingen verwacht. Propagan disten aan het werk. De schilder Kamiel Depcorter. Kasteelstraat, werd Maandagavond aar, de onbewaakte overweg van de Snaaskerkestraat te Gistel, door de trein van 8.15 u. uit Torhout ver rast. De ongelukkige werd op een gro te afstand meegesleept en verplet terd terug' gevonden. Niettegenstaande de honderden en nog honderden autowagens, die ons kuststadje in- en uitreden, wer den zeer weinig verkeersongevallen gemeld. Slechts een drietal waren noteren, waarbij alleen stoffe lijke schade gemold werd en waar van de aanrijding tussen een auto wagen met geleider, afkomstig uit Brussel, en de autowagen geleid door de eigenaar Hr Myny. onder nemer. de ergste was, gezien deze van de eigenaar uit Brussel, een nieuwe wagen merk Citroen, gans ingedrukt werd. Wanneer deze ongelukken tot een minimum herleid werden, is het werkelijk te danken nan het nraehtig verkeerssysteem die onder de leiding werkt, vqn dhr Adjunct- Commissaris Callfiert. (Vervolg van 1* blad) rood en blauw marokijn uitgevoer de kerkboeken; de Luxemburgse kolonie van New-York een auto; de in Frankrijk verblijvende Belgen een luxueus wandtapijt en een klok en nog zoveel andere prachtige ge schenken. DORPS ONDERWIJZE,RES UITGE NODIGD OP BRUILOFTSFEEST Prins Jan van Luxemburg, die in 1944 als officier verbonden was aan de Irish Guardswerd ir. December 1944 ingekwartierd, samen met een andere officier, in het huis van een onderwijzeres te Geleen, in Limburg. Deze onderwij zeres kreeg dezer dagen een offi ciële uitnodiging om deel te nemen aan de huwelijksfeesten te Luxem burg. NAAR HET NIEUWE VADERLAND Prinses Joséphine-Charlotte ver liet Woensdag, rond het middaguur, ons land met de koninklijke trein, die haar naar Luxemburg bracht. Nadat de trein even vóór 12 uur het Zuidstation te Brussel verliet, met alleen enkele personaliteiten van het Hof, stopte hij. aan het ver sierde station te Laken, waar de Koninklijke Familie in de trein plaats nam. Ze vormde een werkelijk aangrij pend groepje: Koning Leopold en Koning' Boudewijn, beiden in leger uniform; Prins Albert stemmig in donker; Prinses van Retie in een zwart geheel; Prins Alexander in wit matrozenpak en ten slotte Prin ses Joséphine-Charlotte. Zij wets de bevalligheid zelf, smaakvol in een cocktaii-geheél met bijpassende bolero, een gedrapeerd zilvergrijs jurkje, zilvergrijze satijnen schoe nen en een perzikkleurig tokje. De trein was zeer stemmig ver sierd met rood fluweel en bijpas sende bloemen. Te Namen werd even halt ge maakt. De burgemeester der stad kwam de Prinses bloemen aanbie den. Naast haar vader, Koning Leo pold, kwam de Prinses tot in de deuropening van haar comparti ment. Een talrijke menigte Juichte haar toe. De Prinses was diep ont roerd en kon haar tranen niet be dwingen. IN HET GROOT HERTOGDOM Te 15.15 uur stopte de Konink lijke trein aan het grensstation te Kleinbettingen, Waar Prins Jan zijn verloofde verwelkomde en in de trein plaats nam. Vandaar ging de reis verder naar Luxemburg, waar een ontelbare menigte de Koninklijke Familie toejuichte. Koningin Elisabeth van België deed de reis naar Luxemburg per auto. Woensdagavond werd door Groot hertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg een gala-diner aan geboden ter ere van de prinselijke verloofden, waarop de leden van de Belgische Koninklijke Familie en de koninklijke en prinselijke gasten van het hertogelijk hof wa ren genodigd. Benevens de prinselijke persona ges .en hun,gevolg zaten mede. aan; Mgr Cento, apostolisch nuntius; de hoofden van de te Luxemburg geaccrediteerde diplomatieke mis sies; H.H. Van Cauwelaert en Struye, voorzitters van de Belgische Wetgevende Kamers; Van Houtte, eerste-minister; Van Zeeland, mi nister van Buitenlandse Zaken; Em. Reuter, voorzitter van de Luxem burgse Kamer; Dupong, eerste- minister, en de leden van de Groot- Hertogelijke regering; Fel. Weiter, voorzitter van de Raad van State, er, Hamilius, burgemeester van Lu xemburg. Op de vooravond van het prinse lijk huwelijk werd door dhr Du pong, Eerste Minister van Luxem burg, een ontroerende boodschap tot het volk gericht, waarin hij o.m. verklaarde: Edele Prins. Gij zijt de erfge naam van de grote deugden van uw eerbiedwaardige ouders. Wij kennen Uwe uitstekende hoe-danig heden, want Gij zijt in ons midden opgegroeid. De beproevingen zijn U niet bespaard gebleven. Thans brengen wij hulde aan het prach tig voorbeeld dat Gij hebt gegeven aan de jeugd van dit lend. Tn net verleden hebben wij vastgesteld dat Gij de weg volgt van de pljcht, Daarom zijn wij thans verheugd te kup.ne.fi verkon- digm dat Hij, die op zekere dag de lotsbestemming van het land in handen zal nemen, onze hoge ach ting en ons volkomen vertrouwen geniet. Ons volk heeft, snontaan de ge lukkige keuze van Uw gezellin be krachtigd. Op deze dag wensen wij U van harte geluk». De Eerste Minister richtte zich tot de Prinses als volgt: «Edele Prinses. Vandaag verlaat gij Uw vaderhuis. Gij verlaat Uw land dat Gij bemint en dat U be mint, Toch scheidt Gij U daarvan niet geheel. De nauwe banden die tussen ons Volk en het Uwe foe s'a an, zullen, dank zij U. zo moge lijk neg nauwer worden aange haald. Wij juichen dit van harte toe. V/ij achten ons gelukkig onder ons ds afstammelinge te ontvan gen van een dnoriuehrig Hu's,t het, kind van een luisterrijk volk. ».Het is ons ook aangenaam te wet"n dat Gij de onze wordt en De echtelingen Charles Ryckeboseh-Supply Leonie, Op Tweede Paasdag heeft er in de O. L. Vrouwkerk een dankmis plaats gehad bij gelegenheid van de viering van de Diamanten Brui loft (60 jaar) van het echtpaar Ryckebosch-Supply. De gevierden Charles Ryckebosch, thans 83 jaar, en zijn echtgenote Leonie Supply, 79 jaar, welke te Roeselare in het huwelijk traden en woonachtig zijn in de Herentals- laan, hebben deze gebeurtenis met de ganse familie gevierd. Na de H. Mis, welke te 9 u. plaats had in voornoemde kerk, is Sche pen Billiau, ambtenaar van de bur gerlijke stand, ten huize van de ge- vierden geweest en namens Zijne Majesteit Koning Boudewijn een boodschap met Zijn beste heilwen sen overhandigd, alsook een medail le met Zijn beeltenis. Hij bracht ook de felicitaties over namens de H. H. Burgemeester, Schepenen en Raadsleden, en overhandigde hen tevens het stadsgeschenk, bestaande uit twee zetels. 's Middags werd het feest voort gezet met een feestmaal voor de familie, in de zaal van café Sint Michielimmers ze hebben 5 bin ders, 9 kletnkinders en 7 achter- kleinkinders, waaronder 2 vlerge- slachten in vrouwelijke lijn, 's Avonds werd verder gefeest sa men met geburen en kennissen, Plet Wekelijks Nieuws neemt de gelegenheid te baat om langs deze weg de gevierden en hun fa milie hun beste wensen aan te bie de JuMirósen nog me- O]) posUchckirckeiMn;"' 47.63 60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en tl ou« vangt ons blad tot emde 1.753. SïMfHo v~'i ds Notaris CAtfSRLYNOK to Passendale. Instel: Y/cenr.-Jag 6 Mei 1953 to 15 uur, to OostniSuwkerke, in d'herberg 't Neerhof bij Mr Vandewélle; Toeslag: Woensdag 23 Mei 1953 t" 15 uur, le Oo-thlemvkorlce, in d'herbcrg Sjnte Cecilia bij Mr Van3tcclant, van: Gcnieontc OOS TNIEUWK ERKF, Langs de Icpcrslraat (Oollicmolen) 2 ha. 51 a. 5 ca. beste Verdeeld in 5 kopen. Huurders: MM. Maurice Beer- naert., Camiei Cappelle, André Goethals, Joseph Anyca. Langs de Iepcrstraat (Oollicmolen) 1 ha. 86 a. 35 ca. beste Verdeeld in 5 kopen. Huurders: MM. Joseph Anyca, Georges Kindt, Camiei Vanpete- ghem. Langs de Meiboomstraat. 1 ha. 56 a. 90 ca. beste Verdeeld in 2 kopen. Huurder Mr Georges Ferret. 0,50 Instelpremie. Recht van samenvoeging. Plakbrief met plan op aanvraag, dat U genegenheid hebt opgevi- voor Uw nieuw vaderland. Uw be. kooriijkheid heeft reeds de harter van onze landgenoten veroverd. weten dat Gij zijt opgegroeid ij beproevingen en dat Uw hart be. droefd is geweest door smartelijke rouw. Wij weten dat Gij began, zijt met het lot van de schameler. Wij beminnen U daarvoor des te meer. »T?rinses, op deze dag dat een Luxemburgse wordt, begroete; wij U van harte. Wij zijn trots U. Moge de Voorzienigheid lukkig maken aan de zijde van B» Prins. Moge zij U de kracht ken om met Uw doorluchtige echi- genoot het ideaal en de belicha- ming te worden van de verlangen van ons volk HET BURGERLIJK HUWELIJK Donderdag was het in het prach- tig versierde Luxemburg de laitg verwachte dag. Een dichte menigte had in de straten achter de nadar afsluitingen plaats genomen. De ordedienst werd waargenomer, door Luxemburgse gendarmes Ir, blauwe uniformen en door keursol daten van het Luxemburgse Ook erewachten van het leger stonden opgesteld. Te 10.15 uur begon in de feest zaal van het Luxemburgs stadhui! de plechtigheid van het burgerlijk huwelijk. Deze plechtigheid werö geleid door dhr Hamilius, Burge meester der stad Luxemburg. Nadat de ouders van de Primer, wederzijds hun toestemming tot he; huwelijk bevestigden, werd het bur- gerlijk huwelijk voltrokken. Vervolgens hield de Burgemees. ter een toespraak, waarin hij her innerde aan de geestdrift van he; Luxemburgse volk, toen het de ver loving van de Prins en de Primes vernam. Hij bracht vervolgens! de aan beide vorstenhuizen en sloot met de woorden: «plaats echtverbintenis onder de hoede de: Goddelijke Voorzienigheid, moge Zij ook waken over de lotsbestel» ming van het Luxemburgse volk, wiens toekomst voortaan zo nam aan de uwe verbonden is». BRUILOFTSSTOET Na de plechtigheid begaf ii Prinselijke Bruiloftsstoet zich naar de Kathedraal. De genodigden had den in auto's plaats genomen. Ko ning Boudewijn bevond zich in ge zelschap van Koningin Juliana van Nederland. Koningin Elisabeth was in gezelschap van Prins Felix Luxemburg. Prinses Joséphine- Charlotte werd vergezeld door haar vader Koning Leopold; Prins Jan door z'n moeder, de Groothertogin Bij de Kathedraal werden de ko ninklijke gasten verwelkomd door Mgr Lommei, hulpbisschop van Luxemburg. HET KERKELIJK HUWELIJK De Kathedraal van Luxemburg die als gebouw zeer stemmig aan doet en eerder sober van opvattin! is, was rijkelijk met rode tapijten en witte bloemen versierd. Te midden van een indruk* kende stilte begaf de bruiloffsstoi zich naar het koor waar rode tels stonden opgesteld. 0e bruids stoet deed .zijn intrede te 10.56 uil! De Prinses, in haar prachtig w bruidskleed, werd opgeleid dooi Koning Leopold. De jonge Prto Alexander, geholpen door twee hofdames, droeg de sleep van ha; bruidskleed. Nadat beide verloofden, neerge knield waren op de trappen van he; altaar, werden zij toegesproker door Z. Exc. Mgr Cento, Apostolisch Nuntius. De Kerkvorst, die de 11 Vader op deze plechtigheid verte genwoordigde. werd bijgestaan dot E. P. Brauns, Dominikaan en Hol- aalmoezenier bij het Hof te Brus sel en door Mg;r Schmidt, Pastoo: der Kathedraal. In zijn toespraak wees Mgr Cen to op de plichten der christen ge huwden en legde bij de nadruk o; het godsdienstig karakter van de ze plechtigheid. Hij wees er tev® cp hoe gans een volk zijn hom stelt op dit Vorstelijk Paar. Na deze toespraak gaven Prins en de Prinses elkaar liet ja woord, het was precies te 11.23 uu; Mgr Cënto droeg vervolgens tin H. Misoffer op. Na de H. Mis werd op ren tafeltje, dat in het kof wérd ongrsteld, de huwelijk»' getekend. D? huwëüjksacte werd medeof dertekend door de twee getuigen de Prins van Luik en Prins Kart van Luxemburg. Na de Mis begaven de jongg'' huwden zich met hun gevolg na»' het Groet-Hertcgelijk Palcis waa; een receptie plaats had. KULDE AAN 'T RRUIDSPA.W Alhoewel het weder gans (ie dn! zeer twijfelachtig was en de v slechts bij tussenpozen door dj wolken brak, begon het rond 131 uur hopeloos te regenen. De te bleef geduldig in de strat»1 wachten. Te 14.32 uur kwam dan voor bf' publiek het verwachte ogen# Op het brede balkon van 't, Groo] Hertogelijk Paleis verschenen f leden van de beide familifs (nstj1 hun midden Prinses Joseph® Charlotte en Prins Jan. Terwijl f menigte toejuich'e bogen bruid f bruidegom over het balken om tn een vriendelijk gebaar naar de w juichenden te wuiven. Prinses Josóp'rhie-Charlotts. d? er na de kerkelijke plechtighedf' zeer vermeid uitzag. h«d weer er- frisse kleur gekregen toen zij c' het balkon verscheen, DE AFREIS DER IIOGE GASTE' De Koningen Leopold en Boud' wijn, Prinses Liiiane, de Prins »r Lujk en Prins Alexander, verge®1' door de leden van hun gevolg, «f lieten te 16.57 uur het palels - Luxemburg en werden in geslot'1 koets naar het station gebract vanwaar zij met de Koninklijk trein terug naar België vertrokkf Omtrent hetzelfde uur verfW- Koningin Juliana en Prins Bert' hard per vliegtuig Luxemburg tf naar hun land terug te keren, PAUSELIJKE BOODSCHAP Z. H. Paus Pius XII zond volger de boodschap aan het Prinselij' echtpaar; Aan onze dierbare kinder: Erfgroothertog Jan van Luxeni# en Prinses Josephine-Charlotte v»: België: Op het ogenblik dat U voor Gc in de echt treedt, is heb ons grote vreugde Gods bescherming te smeken voor uw Koninküj Hoogheden en U met, onze opred- te wensen voor uw geluk en P de welvaart van Uw beider #1 den, onze bijzondere apostsjlw" zegen te zen-den. In het Vatlkaan, 9 April (get.) Pius P.P. XII.' INCOGNITO OP HUWELIJKSREIS Donderdagnamiddag vertrok V- Prinselijk Echtpaar incognito w huwelijksreis. Officieel werd bestemming aangeduid. Men net»;; nochtans aan dat zij naar kasteel van Fischbach vertroP" zijn. Naar verluidt zou hét senpaar zich naar Rome beg8', vanwaar zij, na een verblijf drie dagen, te Reggio di Ca)aD' zouden inschepen op een 3' voor een rondreis op de Mie ee.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 6