VOOR POPERINGE EN IEPER Zeker, Meester, en... geren 8 Alexander Rode wiens Mgr Ie Smedt op de Gouwdag van let Algemeen Westvlaams Toneel te Rumbeke 1 E. H. Kan. Van Besien benoemd tot Diocesaan Proost van het N. C. M. V. Z. E. H. O. Verbek© Ontzettend verkeersongeval te Kortrijk 16 f O 1© Het Prinselijk huwelijk te Luxemburg Vererende benoeming voor standbeeld dit jaar te Rumbeke onthuld wordt KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank APRIL 1953 BUITENLANDS OVERZICHT Blind was hijzelf, maar zijn leven was een licht voor anderen Personenwagen komt in de ieie terecht. Vier inzittenden verdronken Slechts één drenkeling kon zich redden LENTEGOUWDAG DAVIDSFONDS HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZETURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PEGTOR, Leiestraat 1L - Tel. Komen 49L Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever. J. SansenGasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER Xmet Wervik en randgemeenten). ROESELAR" (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK XVeurne-Nleuwpoort-Dlksmulde en randgemeenten) 49* JAAR. Nr 16. POSTABONNEMENT 1953: Belgi# (tot einde 1953) 102 fr. Andere landen 4fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. IK was ook uitgenodigd geweest en ik ging naar die heel bij zondere. vergadering. 't Was bij Meester te doen. Ik vond daar Fiel, de smid, een paar boeren, evenveel werklie den en burgers. Daar waren ook vier of vijf jonge kerels bij. Ik kon me maar niet indenken wat Mees ter nu wel in zijn mouw of in zijn kop had. Maar wat ik wel zag en nog meer ondervond, dat hij goed 7ijn «mannetjes» gekozen had. Dat was eigenlijk de «kruim» van de parochie, beste volk, geen trun- taards, ge moogt het geloven. Ge weet wel zelf genoeg hoe dat gaat: eerst waren we verwonderd daar mekaar te ontmoeten, kenden mekaar echter goed genoeg om de «klap» in 't land te brengen. Hoe weinig nieuws er ook op een rustige stille parochie ls, ge kunt er altijd ten minste spreken over 't slecht weder op Pasen en over Parijs-Rou- baix. Zodat we allicht op dreef ge raakten en Meesters beste kamer stilaan vol pijperook hing. Waarom waren wij daar nu eigen lijk uitgenodigd? Meester had ons laten klappen; zo was niet alleen het ijs gebroken, maar was een gezelligheid ingetre den. Ja, Meester kent niet alleen schoolkinders, hij kent evengoed de doening van de grote mensen. Zou dat zo danig veel van mekaar ver schillen? En dan. viel Meester met de deur in huis. Dat wordt vanavond eigenlijk een... propaganda-vergadering, zei hij; en we moeten heel de parochie bewerken. Wijmoeten de man nen en 't jong mannevolk aanpak ken en we zullen dat doen, met lief de dan nog en bovendien heel se cuur. Ge ziet wel dat heel de paro chie vertegenwoordigd is, zelfs de verschillende wijken, dat zal de werking gemakkelijker maken, het werk is op voorhand reeds verdeeld. We keken eens naar mekaar. Dat was Iets nieuws bij ons! 't Gebeur de wel dat de werklieden saam kwa men, dat deden de boeren ook nog onlangs voor de geteisterden, imaar dat was nog nooit gebeurd dat die... verschillende soorten... mensen sa men kwamen voor... propaganda! En welke propaganda zou dat nu zijn? Propaganda voor 30 April, zei Meester! 't Is toch geen nieuws meer dat op Mei-avond, 30 April, in al de pa rochies een buitengewone plechtig heid doorgaat. Ge hebt dat verno men wanneer de Vastenbrief werd afgelezen. Onze Bisschop wil dat op de vooravond, van Mei in al de pa rochiekerken, wij grote mensen, plechtig onze «Doopbeloften» ver nieuwen. Goed en wel, maar dat moet voorbereid worden. Daar moet volk zijn in de kerk dien avond; en de mensen moeten weten wat zij daar eigenlijk komen doen. Ge komt gij, die hier nu bij mij thuis uw pijpe rookt, soms wel bijeen in «De Kroon» of in «De Leeuw», kwestie van een glas te drinken of een boom te kaarten. Maar buiten een toneelavond of de feestdag van de fanfare, ziet ge malkaar nooit op... propaganda-vergadering. Boe- rengilde, Werkersverbond, Midden stand... verschillende dingen met verschillende mensen! Zo gezeid verschillend, want we zijn allen... dezelfde: gelovige mensen. Is 't alzo niet? Maar we kijken te veel naar onze dagelijkse doening en bedrij vigheid, weten beter wat ons ver deelt dan wat ons samenbindt. We zijn allen... gelovige mensen en op de parochie zijn er nagenoeg geen andere. Maar we denken daar te weinig aan. Kom, we weten niet hoe rijk we zijn. We hebben 't grootste erfdeel te verwachten en we denken er niet genoeg aan, we zijn de ge lukkigste mensen ter wereld, want we geloven en «moeten tasten noch zoeken naar de waarheid, en we zijn het zo gewoon dat we er nooit aan denken. Als 't plechtige communie is zijn we wel een beetje ontroerd als wij de kinderen naar de doopvont zien gaan. Dan leest er een- van de jon gens de «Vernieuwing der Doop beloften voor. Meester had dagen nodig om een van de jongens zo ver te brengen dat hij die «Vernieu wing zou voorlezen zonder ze hele maal te... radbraken. Op Sinksendag wordt ons die «Vernieuwing» voorgelezen van op de predikstoel. We draaien dan on ze stoel om, knielen en... laten voor lezen. We weten allen dat dit ééns in 't jaar gebeurt en zouden onze stoel keren voor dat de pastoor het ons vraagt; want wij weten dat dit manosuver bij die lezing past! Maar nu wensen onze Bisschop pen dat wij, grote mensen, die ver nieuwing, zonder manceuver, maar in alle ernst zouden doen. We zijn gedoopte mensen, een schat die nog aan een milliard mensen niet ge schonken werd. Om dat christelijk geloof over de wereld te dragen, zwoegen duizenden zendelingen, verstijven aan de Noordpool of wor den nagenoeg verbrand in de tro pische streken. Om dat geloof stier ven, om dat geloof sterven nu nog duizenden mensen. Om dat geloof zijn duizenden opgesloten in gevan genissen of werkzaam als slaven in de mijnen. Dat christen geloofmeedoen met God, vechten tegen het kwaad; kunnen iets doorstaan voor dat ge loof, kunnen en durven tonen dat we christen mensen zijn, dat geloof belijden en beleven, het kwaad be strijden in ons zelf, in ons gezin, op het werk, in ons midden: dat zou ieder christen mens moeten doen. Ziet ge? Wanneer we op 30 April gezamenlijk die doopbeloften ver nieuwen, dan beloven we eenvoudig dat wij zullen meedoen «met God en vechten tegen al wat kwaad is. Meester kende zijn... propagan disten... Nu zult ge in uw bonden uw man nen aanspreken; in de bestuursver gadering allereerst; van daaruit de propaganda bij de leden. Het spreekt toch van zelf dat al wie in een christelijke organisatie is, die avond met hert en ziel moet mee doen. Er volgde dan een bespreking, vriendelijk gemeend zei ieder 't zij ne! Ze zouden inderdaad, ze zullen inderdaad de hele parochie bewer ken. Ja, ze zullen, en die 30 April- avond zal inderdaad een gebeurte nis worden op ons klein nest. Gij Pé, zei Meester, gij zult daar over schrijven. Zeker, Meester, en... geren! PÊ VLAMYNCK. IN NEDERLAND 100%. IN BELGIE 50 Onze rode landgenoten, In zonderheid gezel Missiaen, "be weren te pas en te onpas, dat de «Staatskas geplunderd wordt ten voordele van het katholiek onderwijszoals zij dit in hun bargoens uit drukken. Het baat niet dat hun be weringen regelmatig rechtge zet worden in de katholieke pers. Zij gaan voort met de waarheid geweld aan te doen. Het gaat er immers om de Kerk in een verkeerd dag licht te stellen. Wij hebben echter van het Paasreces ge bruik gemaakt om ons licht te gaan opsteken in Neder land waar, zoals onze lezers weten, de katholieken slechts een bepaald procent van de bevolking vertegenwoordigen. De uitslag is verrassend. In het lager onderwijs wordt door de Belgische Staat aan de leerkrachten die in ge meenschap leven, dit zijn onze broeders en kloosterzus ters, slechts 50 van de normale wedde uitgekeerd en geen pensioen. In Nederland ontvangen ze dezelfde wedde als de leke leerkrachten en zowel de socialistische als de {protestantse ministers achten dit volkomen verantwoord. Voor gelijk werk, gelijke ver diensten. Het is te begrijpen dat de Belgische socialisten verrast waren over de geest van ver draagzaamheid die hun zoge naamde Nederlandse, Skandi- naafse en Britse geestesgeno ten ten overstaan van de Kerk betonen. REALISME ADENAUZR HAD SUCCES Do West-Duitse Bondskanselier ■was d( laatste in de reeks der West-Europese staatslieden, die eens op visitie gegaan zijn naar Washingtc Wij zouden zeggen met de Engelsen: the last but not the least» de laatste, maar niet de minste. Inderdaad, geen enkel ander be zoek heeft zoveel nieuwsgierigheid gewektzoveel belangstelling ge kend en, blijkbaarzoveel succes gehad. De oorzaken daarvan zijn me- nigvuldi In de eerste plaats was het de eerste maal sedert het einde van de tweede wereldoorlog dat een Duitse staatsman van dat gehalte een reis naar Amerika ondernam. Ten tweede was er het pikante dat Adenauer de vertegenwoordi ger is van het gewezen vijandelijk land en ook dat prikkelt de nieuwsgierigheid. Verder is er de faam van goede Europeerdie Adenauer vooraf gegaan was aangezien West-Duits- land tot nu toe het enige land is dat het verdrag betreffende de Europese Verdedigingsgemeen- schav heeft goedgekeurd. Als men nu weet dat de doorsnee Ameri kaan uit de politieke sferen even stellig gelooft in de heilsformule Europaals een kindje in Sint Niklaas, dan kan men zich inden ken onder welk gunstig gesternte Adenauer daar is aangekomen. En wat de belangstelling op de Zondag, 21 Juni van dit jaar, wordt te Rumbeke het bronzen standbeeld onthuld van Alexander Rodenbach die zich zelf noemde: de blinde van Roeselare. Hij werd te Roeselare geboren in 1787, was in 1830 lid van het Nationaal Congres, Volksvertegenwoordiger ge durende 37 jaar en Burgemeester van Rumbeke gedurende 25 jaar. En deze man was blind vanaf 11 jaar. Van hem dichtte Guido Gezelle ia zijn Kleengedichtjes Ziet gij traagzaam heenbewegen Dienen man, die wandelen gaat Langst de groene wentelwegen, Waar zijn woonstee neffens staat? Ziet gij dat Edel hoofd omhooge Recht op zijne schouders staan. En die altijd opene oogen Zoekend naar den Hemel gaan? Ziet gij dat grootmoedig treden, 't Edele zwaaien van dien stok, En den eenvoud van die leden In dien simpelen zwarten rok? Ziet gij?... dankt nu God en looft Hem Want, die man daar, dien gij ziet, Hij en ziet u God beroofde hem Van het licht 'n ziet niet. EEN SPELENDE KNAAP WERD BLIND Alexander Rodenbach werd op 28 September 1786 geboren te Roe selare als derde kind in het gezin van Petrus Rodenbach en Anna Degeest. Zijn door en door christe lijke ouders gaven Alexander een goede opvoeding en nadat hij zijn eerste jongensbroeken versleten had bij de Grauwe Zusters op de Grote Markt, trok de kleine, in gezelschap van zijn oudere broer Ferdinand, naar het College der Paters Augustijnen. Roeselare-Kermis van het jaar 1798. Kermisgenoegen waar ieder een het hart aan ophaalde, ook de levenslustige Alexander Roden bach. Wat is er plezieriger voor een knaap dan in een schiettent te staan kijken hoe grote mensen pij pen en popjes aan stukken schie ten. Maar op deze kermis zou er iets verschrikkelijks gebeuren met Alexander. Een afschampende ko gel trof hem in het linkeroog. De bekwaamste oogmeesters wer den geraadpleegd, er werd heelkun dig ingegrepen, doch niets kon het getroffen oog redden. Tegenwoordig zou men een ver loren oog verwijderen om te be letten dat het andere oog, door hetgeen men noemt sympathie ook zou verloren gaan, maar in die tijd was de geneeskunde nog zo ver niet gevorderd en al was het dan ook nog baron Dubois, de eigen heelmeester van Napoleon, die een vierde heelkundige bewer king zou wagen, de kleine Roden bach werd eveneens blind op het goed gebleven oog. IN DE BLINDENSCHOOL TE PARIJS Vader Rodenbach, die voldoende bemiddeld was om er een fortuin op te wagen ten einde zijn blind kind toch nog een sprankel geluk te geven, bracht zijn zoon naar Parijs, waar Valentin Haiiv pas een speciale school voor blinden gesticht had onder de zonderlinge benaming Museum voor Blinden Sedert het ongelukkig gebeuren was 4 jaar voorbij gegaan. Vier jaar onderwijs moest goed gemaakt worden. Was Alexander dan ook verstoken van het licht der ogen, zijn verstand was zeer begaafd. Hij was een knap student en haal de vlug de jaren in die hij ver loren had. In tegenstelling met de andere HET WOONHUIS VAN ALEXANDER RODENBACH blinden toonde hij zich niet afge trokken van vermaak en ontspan ning, hij nam turnles, leerde dan sen, schaatsen en zwemmen, hij leerde zelfs paardrijden. Roden bach wilde zich ontwikkelen precies gelijk ieder man van stand het toen deed. In 1806 sloot het Museum voor Blinden zijn deuren, toen kwam de 20-jarige Rodenbach naar Roe selare terug en werkte er samen met zijn vader die chirurg was en een stokerij uitbaatte. In 1820 stichtte hij, na de dood van zijn vader, samen met zijn moeder, broers en zuster de heden nog zo befaamde Brouwerij Rodenbach onder de titel Brouwerij Alexan der Rodenbach en Co BEROEMD STAATSMAN Zijn blindheid kon niet beletten dat Alexander Rodenbach in de bres sprong toen in 1830 ons land voor historische gebeurtenissen van verdragende betekenis stond. Hij was een voorman in de omwente ling die ons land losscheurde van Nederland en werd door Roeselare aangeduid als lid van het Congres. Daarna zou hij gedurende 37 jaar onafgebroken volksvertegenwoordi ger zijn van het Arrondissement tot hij in 1868 zijn ontslag zou ge ven daar zijn gezondheidstoestand hem niet langer toeliet zich hele maal aan deze taak te geven. Vooral dient hier gewezen op het prachtig werk dat Alexander Ro denbach verrichtte om in de kri- tische jaren, die onmiddellijk volg den op de gebeurtenissen van 1830, in Vlaanderen de verzoening te be werkstelligen tussen liberalen en Katholieken. EEN BAANBREKER VOOR BLINDEN EN DOOFSTOMMEN Niemand beter dan Alexander Rodenbach had ondervonden dat een degelijke opvoeding nog veel kan goedmaken wanneer een mens door blindheid getroffen is. Hij wilde daarom voor zijn lotgenoten en tevens voor de doofstommen nuttig werk verrichten. In de Ge meentewet van 1837 deed hij in artikel 131 volgende paragraaf in schrijven: De onkosten van opvoeding en onderwijs van de onbegoede blinden en doofstommen, moe- »ten door de gemeente gedragen worden, met toelagen van Staat en Provincie Voordien had hij reeds enkele werkjes uitgegeven over deze mis deelde mensen. In 1843 verscheen van zijn hand een standaardwerk betiteld Les Aveugles et les Sourds-MuetsHet verschijnen van dat boek was voor die tijd een zo ophefmakende veropenbaring over het leven, de bekwaamheden en de toestand van deze twee soor ten van gebrekkigen, dat de schrij ver uit alle hoeken van de wereld de schoonste lof- en dankbetuigin gen ontving en door bijna alle staatshoofden van Europa, ja zelfs door Z. H. Pius IX, in de rangen van hun Nationale Orden opgeno men werd. EEN BEVOEGD ECONOMIST De belangen van de vlasnijver heid, toen nog als de slagader van het economisch leven in Vlaande ren, heeft Alexander Rodenbach steeds met kennis van zaken en gezag voorgestaan en verdedigd. Maar vooral in de bange jaren van hongersnood en typhusziekte (1846- 1848) heeft hij de volle maat van zijn bezorgdheid voor het arm Vlaanderen gegeven en zijn klaar doorzicht in de noden van ons zwaar beproefde bevolking ver toond. Door het invoeren van het mechanisch spinnen in fabrieken, vielen op de Vlaamse buiten tien duizenden handen werkloos. Met de werkloosheid waarvoor toen geen steun bestond sloop de armoede binnen. Het mislukken van de aardappeloogst (1845) en (Zis vervolg blz. 3) Hierboven het woonhuis van Alexander Rodenbach te Rumbeke, zo als het er vroeger uit zag. M menteel zijn nog alleen de twee koton- nen aan de bi gang bewao*. I, zoals op deze foto te zien is. Het gebouw zelf, waar de instelling Onze Kinderenthans is ondergebracht, onderging reeds belangrijke wijzigingen. Hieronder publiceren wij het vol ledig programma en nadere gege vens betreffende de Prov. West- vlaamse Toneeldagen, ingericht door het Nationaal Vlaams Kristelijk Toneelverbond, Prov. Westvlaan- deren. ZATERDAG 18 APRIL 1953 Te 17 uur: Studievergadering met voordracht door dhr A. Vandenbak der Koninkl. Nederlandse Schouw burg te Brussel. Hij behandelt: «Hoe een toneel stuk instuderen? - Aanpassing voor realistisch en modern decor. Regie. Daarop spreekt dhr J. Deibaere over Honderd jaar toneel bij de Verenigde Vrienden te Rumbeke. Te 18.30 uur: Geleid bezoek aan het Kasteel. Te 20.30 uur: KUNSTAVOND met volgend programma: li Koor Hemellawerkenuit Roeselare. 2) Juffr. Th. Rommens, uit Roe selare, declameert. 3) Opneming in Sint Genesius- gildvan spelende leden der Verenigde Vriendendoor chr Gilbert Libbrecht. 4) Tweede optreden van het koor Hemeilawerken 5) Tweede optreden van Juffr. Th. Rommens. 6) Humoristische nummers door de Verenigde Vrienden ZONDAG 19 APRIL 1953 Te 9.30 uur: Plechtige Mis met kanselrede door Weleerw. Heer Alb. Maertens, proost A.W.T. Te 10.30 u.: Optocht door de stra ten van Rumbeke. Te 11 vu; Akatlemiiohe zitting in de feestzaal 't Oud Stadhuis on der voorzitterschap van Mgr De Smedt, bisschop van Brugge. Dagorde - Openingsrede door dhr M. Sercu, Nat. Voorzitter N.V.K.T. - Jaarverslag door dhr J. Declercq. Alg. Propagandaleider der A.W.T. - Feestrede door dhr M. Balfoort, regisseur K.N.S.-Antwerpen. - Opname St Genesiusgild - Uit reiking diploma's. - Uitslag categorie-indeling. - Slotwoord door Mgr De Smedt, bisschop van Brugge. Zal op de academische zitting ook aanwerig zijn: dhr Paul Rock, directeur van de Dienst der Volks opleiding, afhangende van het Mi nisterie van Openbaar Onderwijs. Verder dhr J. Storme, Bestendig Afgevaardigde en leider der Kultu- rele Diensten der Provincie West- vlaanderen. Verder dhr Staf Bruggen, die de toneelopvoering van 's namiddags regisseert van «Souper» en «Een. twee, drietwee merkwaardige satyren. Te 12.30 u.: Ontvangst op het ge meentehuis voor de congresserende leden van het Gouwbestuur A.W.T. Te 13 u.: Democratisch banket in het lokaal Verenigde Vrienden Te 15 u.: Toneelopvoering van Souperen Een, twee, drie twee eenakters met satyrische in slag. Alle katholieke toneelliefhebbers op Zaterdag 18 en Zondag 19 April e.k. te Rumbeke. Het wordt stellig een hoogdag van het Westvlaamse Liefhebberstoneel. Alle inlichtingen op volgend adres: Hoogstraat 13, te Sllffiës!» Dhr ADENAUER knappe verdediger der Duitse zaak. spits heeft gedreven, was ten slot te het feit dat het Kremlin precies in die laatste dagen nieuwe hoop gewekt had op een hereniging van Duitsland, zodanig dat men zich afvroeg of de Duitse Bondskanse lier zich te Washington niet ging bevinden tegenover staatslieden die plots geen lust meer gevoelden nog zeer positieve verklaringen af te leggen en verplichtingen op te nemen in afwachting dat onder handelingen met Rusland zouden beginnen. Ook was men nieuwsgierig om tg zien wat er zou gevraagd en verteld worden voor het geval het Europees Defensieverdrag niet zou ondertekend worden, en of er zou gesproken worden en in welke zin over de Saarkwestie. Welnu, die veelzijdige belang stelling is niet teleurgesteld ge worden. Adenauer is een zeer verstandig man en een zeer handig politicus. Hij weet hoe hij met de Amerika nen moet spreken en hoe hij, in verklaringen te Washington afge legd, voorstellen kan formuleren, die ook voor andere kanselarijen bestemd zijn. In het eerste, het hoofdprobleem, nl. de positie tegenover Rusland, heeft Adenauer het niet zeer moei lijk gehad omdat hij dezelfde taal gesproken heeft als Eisenhower. De hereniging van Duitsland, zegt Adenauer, zeer goed; wij wensen niet beter. Maar, heren van het Kremlin, bewijs eens door daden dat ge werkelijk een verenigd en democratisch Duitsland wenst, en begin dus met in Oost-Duitsland echt vrije verkiezingen te organi seren. Zolang de Sovjets dcit niet doen, zijn al hun voorstellen maar praat jes en moet het Westen zich dus niet tot confereren laten verlei den. Zo spreekt ook het Staatsde- partement. West-Duitsland en de States zijn het dus daarover eens. En dat betekent dan meteen dat zij het eens zijn om de ingeluide politiek van Westerse beveiliging en Europese integratie verder door te zetten. Elke schrik dat de U.S.A. zich door Russische praatvoorstel- len zou laten verlokken mag dus weggecijferd worden. Ten slotte is in dat opzicht ook verworven dat Amerika geen ver drag over Duitsland met Rusland zou ondertekenen zonder dat West- Duitsland geraadpleegd wordt. Daarmee is dan ook uitgesloten dat Duitsland bij een eventueel vredesverdrag verplichtend zou geneutraliseerd worden en van de wereld afgezonderd. Over hetgeen zou te doen zijn in geval Frankrijk het Europees Defensieverdrag niet zou goedkeu ren, werd officieel niets bekend ge maakt. Heeft men er niet over ge sproken? Wij menen van wel en elkeen weet zo ongeveer wat er in dat geval zou gebeuren. Maar het mocht vanzelfsprekend niet gezegd worden enerzijds om geen koren te brengen op de molen der Fran se tegenstanders en anderzijds om zich niet officieel te binden aan een oplossing die nog maar een zuivere hypothese is. De Saarkwestie integendeel werd aangesneden en blijkbaar met het doel Frankrijk op dat stuk zo wei nig mogelijk zeer te doen, Duits land tezelfdertijde genoegen te doen en tevens de Verenigde Sta ten te bewijzen welke uitstekende en breeddenkende inzichten en op vattingen Duitsland er dienaan gaande op nahoudt. In 't Vlaams zou men zeggen: drie vliegen in één slag. En zelfs vier. Kijk maar: Voor de Fransen: Wij zijn accoord met een proeve tot Euro- peanisatie van de Soar, zoals in een Frans plan voorzien werd». (Zie vervolg blz. 2) Erfgroothertog Jan en Prinses Josephine-Charlotte, thans Erfgroot- hertogin van Luxemburg, groeten de menigte vanaf het balkon van het Groothertogelijk Paleis. Gewezen Principaal van het College te Oostende, benoemd tot Inspecteur van het materiaal voor de Colleges en Kloosters van het Bisdom. tot 1930 professor van talen In het college te Moeskroen, werd hij naar Tieit verplaatst als professor aan de Rhetorika alwaar hij in 1934 Principaal aan ditzelfde college werd benoemd. Dit college werd onder zijn be stuur gans verbouwd. Na de oorlog in 1944 werd hij benoemd als Prin cipaal aan het college te Oostende, dat door de oorlog gans geteisterd was. Daar heeft hij zich door eigen scholing ontpopt als de priester bouwer van ons bisdom. Geheel het college van Oostende werd her bouwd en vergroot en is thans uit gegroeid tot het modernste, belang rijkste en meest bevolkte college van het bisdom en telt heden 1.500 leerlingen. Voor al deze grote ver diensten is deze benoeming zeer vererend voor deze self-made man. Wij wensen Z. E. H. Odiel Ver- beke van harte geluk en zijn ervan verzekerd dat hij met grote kennis van zaken zijn nieuwe taak zal waarnemen. Z. E. H. Odiel Verbeke zal zich vestigen te Lendelede in de Oostrozebekestraat. Z. E. H. KAN. VAN BESIEN Z. E. H. ODIEL VERBEKE Zaterdag 11. heeft Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop te Brugge, Z. E. H. Odiel Verbeke, principaal aan het college te Oostende, be noemd tot Inspecteur van het ma teriaal voor de Colleges en Kloos ters van het bisdom Brugge. Deze nieuwe functie werd in het leven geroepen naar aanleiding van de talrijke kloosters en colleges die verbouwingswerken dienen te on dergaan en waar men de nodige kennis in deze moeilijke zaken van verbouwingswerken mist. Dat de keuze van Z. E. H. Odiel Verbeke een zeer gelukkige benoeming is, bewijst zijn vruchtbare loopbaan. Geboren te Waregem op 16 Sep tember 1897, werd hij Priester ge wijd in 1923, studeerde te Leuven en behaalde er de kandidatuur in wijsbegeerte en letteren. Van 1925 Z. Hoogw. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, heeft be noemd tot Diocesaan Proost van het N.C.M.V., Z. E. H. Kan. Omer Van Besien, doctor in Wijsbegeerte en Godgeleerdheid, Ere-Kanunnik van de Kathedraal te Brugge. De Christen Middenstand mag terecht fier zijn deze hoogstaande figuur uit het kerkelijk leven in het bisdom Brugge tot Proost te hebben. Z. E. H. Kan. Omer Van Besien werd geboren te Heist-aan-Zee op 4 October 1905. Hij is de neef van Pater Gratianus van Sluis, Capu- cijn, die gedurende 31 jaar, van 19.19 tot 1950, leraar was in Maat schappelijke Wetenschappen aan de Universiteit St Appollinaris te Rome; hij is eveneens de neef van Z. E. H. Kan. Deschepper, Pastoor- Deken van O. L. Vrouw te Brugge, en van Z. E. H. C. Van Besien, voorheen pastoor te Moerkerke, thans rustend pastoor te Westka- pelle. Van 1917 tot 1918 studeerde Z. E. H. Van Besien aan het St-Lode- wijkscoUege te Brugge en van 1919 tot 1923 aan het O. L. Vrouw Col lege te Oostende. Hij was primus perpetuus in zijn studiejaren. Na een jaar Klein Seminarie te Roeselare, werd hij van 1924 tot 1931 naar Rome gezonden, waar hij, met de hoogste onderscheiding en onder toekenning der gulden médaille van Pius XI, als eerste met het maximum der punten op 200 concurrenten uit alle landen, het Doctoraat in de Wijsbegeerte behaalde. Eveneens te Rofne pro- ■j in de Godgeleerdheid. Eens deze schitterende studies achter de rug, werd de jonge Pries ter van September 1931 tot Mei 1933 leraar in de Derde Latijnse aan het Klein Seminarie te Roe selare en van Mei 1933 tot Juli 1934 leraar in de Wijsbegeerte aan hetzelfde Klein Seminarie. In deze laatste periode werd hij tevens Dio cesaan Proost der Knapen en Jong- Knapen in de K.S.A. Van Juli 1934 tot in 1943 werd Z. E. H. Van Be sien bestuurder der Afdeling Wijs begeerte en stippen wij hier aan dat hij van 1940 tot 1943 tevens bestuurder was der Kostschool O. L. Vrouw Middelares, de Burger school, te Roeselare. In September 1943 werd hij benoemd tot Be stuurder van de Dames van Sint Andreas te Brugge en van de Nor maalschool voor Kloosterzusters. Ondertussen was hij in 1942 aan gesteld tot Diocesaan Proost van het Vrouwenverbond voor Kath. Actie, in Maart 1949 tot Diocesaan Proost van het Wit-Gele Kruis van Westvlaanderen en in Januari 1951 tot Diocesaan Proost van Familie- zorg Westvlaanderen. Op 23 September 1952 benoemde Mgr De Smedt hem tot Ere-Ka nunnik van de Kathedraal te Brugge. Het waren geen louter titels die door deze zeer geleerde priester gedragen werden. Hij leidde tevens een ongemeen bedrijvig leven. In een 25-tal tijdschriften verschènen artikels van zijn hand, dit vooral op gebied der Katholieke Actie. Thans is hij nog steeds lid van de redactie-raad van «De Weg». In het bijzonder voor wat de stichting van het Wit-Gele Kruis betreft, predikte hij in circa 200 narochies. Op talrijke bijeenkomsten voor Ka tholieke Actie was hij altijd een graag beluisterd spreker. Samen met Z. E. H. Kan. Dubois was hij medestichter der Knapen en Jon.g-Knapen. van de K.S.A.- tijdschriften «Richten» en «De Klaroen dat thans als titel draagt Trouw Verschillende malen trad hij op als spreker in het Davidsfonds om er de grote figuur van Pius XII en van zijn sociaal apostolaat toe te lichten. Hij specialiseerde zich in de studie van de kerkelijke toe standen over gans de wereld, vooral van de Missie-actie en de her enigingsactie. Als dusdanig predikte hij dit jaar de Internationale Bid week te Roeselare. Deze zeer actieve priester werd thans benoemd tot Proost van de Middenstand. Deze benoeming be wijst dat Z. Exc. Mgr de Bisschop de Middenstand een warm hart toedraagt. De middenstanders zul len er hun Bisschop dankbaar om zijn. Voor de tweede maal dit jaar heeft zich aan de voorlopige Leie- brug in de Noordstraat te Kortrijk een dodelijk verkeersongeval voor gedaan doch ditmaal werd het een ware ramp. In de nacht van Maandag op Dinsdag, omstreeks 1 uur, kwam uit de richting van de Beheerstraat een personenwagen in grote snelheid aangereden. De autogeleider, de 21-jarige soldaat Florimond Maes de Leie terecht. uit Harelbeke, scheen het flikker licht, dat de automobilisten waar schuwt, niet te bemerken en in plaats van links te zwenken om de houten noodbrug over te rijden, stuurde hij de wagen rechtdoor. Zelfs 'n hoop grint en kasseistenen scheen voor de snelrijdende wagen geen hindernis. Hij beukte vervol gens nog een houten afsluiting in en kwam in een razende vlucht in De witte pi,11 duldt de plaats aan langs waar en waar de auto ln de Lele reed. Inzet: de wagen die ,/a morgen» vroeg opgevist wsal ga waarin mentlriS-iuks» vaad. In de auto zaten, benevens de autogeleider, nog twee militairen, John Catry, caféhouder te Kortrijk, en de 21-jarige Gustaaf Verspaille, eveneens caféhouder te Kortrijk, alsmede twee meisjes, de 22-jarige Liliane Labarque uit Kortrijk en de 18-jarige Francine Beyls uit Komen, beide verkoopsters in een waren huis te Kortrijk. Slechts Verspaille en Catry slaag den erin uit de auto te komen toen deze reeds onder water verdwenen was. Al zwemmend spanden zij zich in de oever te bereiken. Verspaille kon tot bij de schoorpalen geraken, die de vaargeul afbakenen en werd daar uit zijn netelige positie bevrijd door de twee politie-agenten Valcke en Vantomme, die bij de plaats der ramp op dienstronde waren. Catry werd ongelukkigerwijze door een bloedopdrang getroffen toen hij zich trachtte in veiligheid te brengen en verdronk jammerlijk. De drie overige personen slaag den er niet in zich uit de wagen te bevrijden, 's Anderendaags ontdekte men hun lijken toen de auto met een hijskraan op het droge getrok ken werd. Uit het onderzoek, dat Dinsdag voormiddag door het parket ge opend werd, bleek dat de auto juist naast de paal met het flikkerlicht in de Leie was terecht gekomen. De soldaten, die in de auto had den plaats genomen, waren op weg naar Wevelgem, waar één hunner zijn eenheid in de kazerne moest vervoegen. Op 19 APRIL 1953 te ROESELARE GROOTSE van het Westvlaamse In het teken van HULDE aan de VLAAMSE MISSIONARIS SEN.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1