met Chlorophyl is het hoste middel voor 'n festijn in een oogwenk klaar] Perspectieven voor Verkeersver- beteringen in Westvlaanderen i»iEOTi:<Toitisi:i:itwij Alexander Rodenbach, Plechtige inhuldiging van Z. E. H. Thiers als pastoor te Oostnieuwkerke Wilt U dat Meer melk geef Meer koter geef houdt uw mond reukvrij heel de dag door Z. E. H, Vereecke benoemd tot pastoor te Zweveqem-Knokke Z. E. H. Pastoor Versteele van Nieuwkapelle thans benoemd te Leffinge Verdelg de SLAKKEN Iets Nieuws wiens standbeeld dit jaar te Rumbeke onthuld wordt Gibbs tandpasta bevat actief" Chlorophyl CHICKEN SOUP Het Chlorophyl ln Gibbs is de meest opzienbarende substantie die ooit In een tandpasta werd verwerkt Het is "actief" Chlorophyl! het Chlorophyl dat U al de voordelen schenkt van dit wonder der natuur. Dodelijke aanrij ding te Roeselare Belgiselie verSiezesi De WesfvSsiesms© Boemgacsrdenïers kernen bijeen W-Wi Bij een Jaarverslag de Kamer van Ambachten en Neringen VERGELIJK HET RESULTAAT 0e flron van het (Succes tstnVw bereik, 9>laar stel vooral niet langer uit.Bjj* (Vervolg van Wad) van de roggeoogst (1846), het uit breken en woeden van de typhus dompelden Vlaanderen in een zo afgrijselijke ellende, dat wij ons daar thans geen denkbeeld kunnen van vormen. Mensen vielen dood van ontbering, op hun werk of langs de straat. In de Kamer liet Rodenbachs gezaghebbende stem de noodkreet van Vlaanderen horen. Hij be kwam leningen en toelagen. Doch hij trachtte vooral onophoudend de ministeriële bevoegdheden er van te overtuigen dat Vlaanderen niet voldoende kon geholpen, noch waarlijk gered worden met gelde lijke ónderstand, dat alleen werk verschaffing het ware redmiddel was. Dit was schering en inslag van de meer dan twintig redevoe ringen welke Alexander Rodenbach deswegen in 's lands Kamer uit sprak. Hij drong vooral aan op het leggen van de spoorweg Brugge- Kortrijk-Ieper die in 1846-47 ge legd werd met drogen broodzo als de mensen toen zeiden; op het verbreden van de staatsbaan Roe- selare-Ingelmunster, het kanalise ren van de Mandel, het invoeren van nieuwe nijverheden en alles wat maar werkgelegenheid kon bij brengen. BURGEMEESTER TE RUMBEKE Bij Koninklijk Besluit van 15 October 1844 werd Alexander Ro denbach tot Burgemeester van Rumbeke benoemd. Reeds sloop de nijpende nood als een giftige slang de gemeente binnen en de nieuwe burgemeester wist het. Hij stelde zich onmiddellijk aan 't werk om de ramp te keren. Na één jaar be stuur (1845) gelukte hij erin al de leidende en gezagvoerende elemen ten van de gemeente eendrachtig hand in hand te doen gaan om de openbare ellende te bestrijden. Met welke edelmoedige zelfopoffering werkten allen mede tot het verzor gen van de zieken, het milderen van de armoede, het verschaffen van werk. In dit laatste zag men Alexander Rodenbach nogmaals als een stuw- krachtige vooruitstrever. Hij sticht te een weefschool iets enigs op het platte land te dien tijde die zorgde voor betere hoedanigheid van het werk en voor afzet van de voortbrengst. De Rumbeekse school werd zelfs ln 1848 verheven tot kantonnale werkleerschool. Om ten dele de bedreigde vlasnijverheid te vervangen, werd ér aangestuurd op clchoreiteelt. Zo zag men te Rum beke de eerste cichorel-asten tot stand komen! Onder het bestuur van Alexander Rodenbach werden te Rumbeke de eerste gemeentelij ke steenwegen aangelegd. In 1867 liet de blinde burgemeester een algemeen plan van rooiing opma ken voor de kom van de gemeente, dat goedgekeurd werd bij K. B. van 6 Mei 1868. Aldus begon reeds vóór 85 jaar de urbanisatie van dit dorp. Alexander Rodenbach overleed godvruchtig ln zijn herewoning te Rumbeke, op 17 Oogst 1869. Zijn uitvaart leek een ingetogen triomf tocht van het sterfhuis naar de kerk en van de kerk naar het Do denveld van Roeselare. Aldaar werd door Mgr De Haeme een treffende lijkrede uitgesproken, waarin deze de vruchtbare en voor beeldige loopbaan van zijn duur bare vriend en collega schetste. Deze schets van Alexander Ro denbach is wellicht te onvolledig om de grote verdiensten van deze veelzijdig ontwikkelde man te schetsen. Wij kijken graag op naar grote figuren uit de geschiedenis en mis schien hebben wij vaak het meest bewondering over voor hen die in de vreemde baanbrekend werk ver richt hebben, dit op gevaar af onze eigen beroemde mannen uit het oog te verliezen. Daarom is het een zeer gelukkig initiatief te noemen dat Rumbeke de herinnering aan zijn grote Burgemeester, die Blinde Roden bach was, zal vereeuwigen door hem op het kerkplein een stand beeld te schenken, GEMO. Verleden Zondag was heel Oost nieuwkerke in feest, ter gelegen heid van de aanstelling van Z. E. H. Thiers als nieuwe pastoor. Ver scheidene dagen lang werd koort sig gewerkt aan de 27 praalwagens en aan de versiering van huizen en straten. Oostnieuwkerke bood dan bok op deze heuglijke dag een feestelijke aanblik. Omstreeks 14 uur kwam Z. E. H. Thiers, in gezelschap van Z. E. H. Deken Vervenne en de twee getui gen, Z. E. H. Hillewaere, pastoor te Zwevegem St Amandus, en E. H. Er. Thiers, onderpastoor te Aart- rijke en kozijn van de nieuwe Her der, op de grens Roeselare-Oost- nieuwkerke aan. Hier werd hij op gewacht daar de priesters der pa rochie, de gemeente-overheden en de kerkraad. Kort daarop zette de machtige stoet, bestaande uit niet minder dan 40 groepen, zich in beweging en bezorgde onze nieuwe Herder een onvergetelijke intocht m zijn nieuwe parochie. Na de voorhaamste straten der gemeente doorkruist te hebben, werd de stoet door Z. E. H. Pastoor en tal van geestelijke en wereld lijke personaliteiten in ogenschouw genomen. Hierop volgden de ge bruikelijke liturgische plechtighe den in de kerk, waarna een vrien denmaal aangeboden werd in de lokalen der meisjesschool. Het woord werd gevoerd door Z. E. H. Deken Kan. Vervenne, de voorzitter van de kerkraad; dhr C. Vandenbulcke; dhr Burgemeester Goddeeris, de voorzitter van de kerkraad van Zwevegem; dhr De Man, oud-minister, en Z. E. H. Pastoor van Zwevegem. Allen ty peerden zil Z. E. H. Thiers als de gemoedelijke mens, de noeste wer ker en de grote volksvriend. Ten slotte kwam de nleuwe Her der zelf aan het woord die ont roerd dankte om de oprechte blij ken van genegenheid die hij nu reeds mocht ondervinden van zijn nieuwe parochianen. De talrijke Knokkehaars hebben waarlijk met spijt afscheid genomen van hun pastoor, maar «We willen hem di rect weer meenemen! zegden ze. Een prachtig vuurwerk besloot deze schone dag, die lang in Ieders geheugen zal geprent blijven. De overheidspersonen tijdens de verwelkoming van Z. E. H. Thiers. Wij bemerken hier v. 1. n. r. dhr Burgemeester Goddeeris; E. II. Deken Kan. Vervenne; E. H. Thiers, onderpastoor te Aartrijke; Z. E. H. Hillewaere, pastoor te Zwevegem St Amandus, en Z. E. H. Thiers, de nieuwe Herder van Oostnieuwkerke. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 18 April 1931 Blz. S. voSkemosB nMAffiiëse verfrist de mond en houdt hem reukvrij heel de dag door; versterkt het tandvlees bestrijdt op afdoende wijze tandbederf en maakt de tanden wonderbaar wit. 1 Neem bijtijds een nieuwe tandenborstel!... en kies dan vooral een Gibbs Soupiet. Met zijn lange, afgeronde en soepele haren reinigt «Gibbs Soupiet de tanden grondig, polijst het email zonder het te schrammen en masseert uw tandvlees zonder het te prikkelen. GC9 01423 Ba THIBAUD GIBBS O. N. V. BRUSSR Als een lopend vuurtje deed het nieuws Vrijdagavond 10 April te Staden de ronde dat de graag ge ziene Onderpastoor, Z. E. H. Ver eecke, door Z. Exc. Mr De Smedt, tot pastoor te Zwevegem-Knokke werd benoemd. De harde werker die Z. E. H. Vereecke steeds geweest is, was te Staden een graag gezien figuur. Ziehier van hem een korte levens schets. Geboren te Waregem op 24-3-04 als oudste van 8 kinderen in een bakkersgezin, deed hij gedurende de oorlog 1914-18 zijn eerste stu dies bij de E. P. Pater Oblaten te Waregem. Vandaar uit mocht hij naar het St-Amandscollege ver trekken te Kortrijk. Einde studies aldaar, ging het vervolgens de ge wone weg van Klein Seminarie te Roeselare en Groot Seminarie te Brugge. Op 10 Oogst 1929 werd hij priester gewijd en vervolgens als professor aangeduid in het Sint- Amanduscollege te Kortrijk alwaar hij vroeger zelf student was. Hij verbleef er aldaar tot in 1932. In Maart 1932 riep Mgr hem naar Risquons-Tout (Moeskroen) om er als onderpastoor bij de grens dienst te doen. In 1935 werd hij tot on derpastoor benoemd te Ruiselede. Drie jaar later moest hij vertrek ken naai* Beernem als onderpas toor. Toen kwam de mobilisatie. Op 1 September 1939 tot na de ca pitulatie' (1940) werd hij als leger- Z. E. IJ. VEREECKE. aalmoezenier opgeroepen. Hierna mocht hij terug komen naar Beer nem. Tot in 1946 verbleef hij er. tot het besluit van Mgr de Bis schop hem naar Staden als onder pastoor deed verhuizen. Er werd vernoemd dat E. H. Vereecke gedu rende zijn ganse priesterloopbaan, proost was der werkliedenorganisa- ties. Te Staden heeft Z. E. H. Ver eecke reuzewerk verricht. Hij bracht er de werklieden- en vrou wenorganisaties tot ongemeen hoge bloei. Staden ziet zijn ijverige on derpastoor met leedwezen heen gaan. Zondag 26 April grijpt te Zwe vegem-Knokke de plechtige aan stelling plaats van de nieuwe Her der. Talrijke Stadenaren zullen er aan houden hun ijverige priester een waardig uitgeleide te doen. Te Zwevegem-Knokke wacht Z. E. H. Vereecke nog zwaar werk. Deze parochie, op 8 km. van cen trum van Zwevegem, werd in 1938 gesticht door Z. E. H. Thiers, nu pastoor te Oostnieuwkerke. De pa rochie van Zwevegem - Knokke strekt zich uit over gedeelten van vier gemeenten; Zwevegem, voor deel. St Denijs, Moen en Heestert. Ze telt een bevolking van ongeveer 1.100 zielen, overwegend werklie denklasse. Een enig mooie noodkerk verrees er en prachtige scholen, doch aan Z. E. H. Vereecke komt thans de taak toe een nieuwe en definitieve kerk te bouwen. Met de onderne mingsgeest die hem bezielt staat de nieuwe herder hier voor een taak die hij zeker tot een goed einde zal brengen. *1 kik uur van de dug is J Roijco Chicken Soup j ivclgekomcn. Zorg dat LI steeds J enkele pakjes in voorraad hebt. «24-01418 BF1 De soep waarop elke fijnproever verlekkerd is... Ja, klein en groot snuiven met welbehagen die verleidelijke geur op zodra Royco Chicken Soup op talel komt. Onweerstaanbaar komt ieder het water in de mond. En U moet niet vragen met hoeveel appetijt gesmuld wordt van deze heerlijke soep met haar (ijne, echte kippensmaak. Uitmuntend is zij... voedzaam tevens... en nog verrijkt met malse noedels die smelten in de mond. En wat 'n tijdbesparing voor U, Mevrouw In een oogwenk hebt U 'n allerfijnste soep klaar iets waarmee U pronken kunt. MEKKSEM graag gezien werd. Leffinge, ln het Noorden, bereidt hem een hartelij ke ontvangst. De plechtige a anstelling te Lef - finge zal geschieden op Zondag 26 April. Z. E. H. VERSTEELE. Ter opvolging van de onlangs overleden Pastoor van Leffinge, Z. E. H. Jos. Gheeraert, werd Z. E. H. Versteele benoemd, voorheen pas toor te Nieuwkapelle. Z. E. H. Oscar Versteele werd ge boren te leper op 1 April 1892. Hij werd te Brugge priester gewijd on 20 December 1920, van 1920 tot '2™ was hij leraar aan het St-Lode- wijkscollege te Brugge. Vervolgens werd hij in September 1923 be noemd tot onderpastoor te Westro- zebeke. waar hij zich aan het pa rochiaal leven toewijdde tot in De cember 1940. toen hij benoemd werd tot pastoor van Nieuwkapelle. Nieuwkapelle ziet een geliefde Herder heengaan die door iedereen met 100 doeltreffend Voor 't groot HU. FLEURIM Niet giftig Woluwe I Z. E. U. Deneweth Pasmoor benoemd te Nieuwkapelle Z. E. H. Deneweth, onderpastoor der H. Hartparochie te Oostende, werd door Z. Exc. Mgr De Smedt benoemd tot Pastoor te Nieuwka pelle. Hij werd geboren te Meuiebeke op 2 April 1902 en studeerde aan het St-Jozefscollege te Tielt en het Klein Semizzarie te Roeselare. Op 2 Juni 1928 werd hij te Brugge priester gewijd. De jonge priester begon zijn apostolaat als coadjutor te Wijnen- dale. Vervolgens werd hij leraar aan het Klein Seminarie te Roese lare en dan achtereenvolgens on derpastoor te Ingooigem, Houthulst, Hooglede, Aarsele en, sedert 27 Fe- bruari 1948, op de H. Hartparochie te Oostende. Nieuwkapelle bereidt zijn nieuwe pastoor een geestdriftige ontvangst voor. Deze plechtige aanstelling gaat door op Donderdag 14 Mei, feest van O. H. Hemelvaart. Oude vrouw met geweld door auto gevat toen ze de steen weg overstak. Kort nadien in het ziekenhuis overleden. Donderdag 9 April jl. was de Hoogledesteenweg te Roeselare het toneel van een vreselijke aanrijding, waarbij een oude vrouw op Jam merlijke wijze om het leven kwam. Het was omstreeks 1030 u. in de voormiddag toen de 79-Jarige Loui se Bossaert, weduwe van Alfons Dupon en alleen wonende, Grote Bassinstraat 13, te Roeselare, de hoeve van landbouwer Desmet ver liet, waar ze wat leverzsmiddelen had gehaald. Niettegenstaande haar hoge leef tijd was Louise Bossaert nog flink te been en goed gezond en wanneer het weder gunstig was begaf ze zich ziu en dan bij een nabij wonende landbouwer om wat levensmiddelen, want met het karig pensioentje dat ze sedert het overlijden van haar man ln 1936, genoot, moest ze zui nig omgaan. Deze morgen had ze wat aardap pelen gehaald bij landbouwer De smet langs de baan naar Hooglede. Na nog wat gepraat en een tas warme melk te hebben gedronken, haastte ze zich. met haar vracht aardappelen naar huis want het zou reeds ver over elf uur zijn wan neer ze haar woning zou bereiken en ze moest nog haar noenmaal be reiden. Zoals altijd stapte ze met vlugge tred door, verliet de veldwe- gel van de hoeve en stak de steen weg over om het rijwielpad te be reiken. DE TRAGISCHE AANRIJDING Op hetzelfde ogenblik kwam uit de richting van Roeselare de perso nenwagen gebold, bestuurd door Louis Debeil, wonende Noordstraat te Roeselare. Toen hij de lichte bocht voorbij was, merkte dc auto voerder plots de vrouw op, die en kele meters voor zijn wagen de steenweg overstak. Hij trachtte de ze nog te ontwijken, remde uit alle macht en zwenkte met zijn wagen naar rechts af, die aldus op het rij wielpad terechtkwam. De aanrij ding kon echter niet meer verme den worden en met volle geweld werd de oude vrouw door de auto gegrepen en de hoogte ingeslingerd; ze kwam terzslotte een twintigtal meter verder over de gracht in het veld terecht, waar ze kreunend bleef liggen. Men vermoedt dat het oudje, dat wat hardhorig was, in een ogenblik van onoplettendheid de aanrollende auto niet heeft bemerkt, die met grote snelheid naderde. Door de geweldige slag opge schrikt, kwamen de aanpalende bewoners toegesneld en boden de eerste ïiulp aan het slachtoffer, dat in zorgwekkende toestand verkeer de. Naast een gebroken arm en lin kerbeen, had het vrouwtje talrijke inwendige kneuzingen en ernstige verwondingen aan het hoofd opge lopen. De politie alsmede een genees heer werd inderhaast opgebeld, terwijl een voorbijfietsende semi narist zich naar Roeselare begaf en een priester verwittigde. E. H. Beyaert, onderpastoor op de Sint Amandsparochie, die bij een dienst in de kerk assisteerde, kwam spoe dig op de plaats van het ongeval aan en het slachtoffer, dat nog het volle bewustzijn behield, kon nog de laatste H. Sacramenten ontvan gen. Enkele ogenblikken later was een geneesheer uit Roeselare en een uit Hooglede eveneens ter plaatse en dienden het slachtoffer de no dige zorgen toe. Het vrouwtje werd naar het ste delijk hospitaal te Roeselare over gebracht, waar het ongeveer een half uur na zijn aankomst aan de gevolgen van de opgelopen verwon dingen is overleden. De stedelijke politie stelde het nodige onderzoek in terwijl om streeks 14 uur het parket ter plaat se is afgestapt om de nodige vast stellingen te doezi. Zatez-dag te 9.30 u. had in de pa rochiale kerk van St Amand te Roeselare de plechtige teraardebe stelling van het slachtoffer plaats. Z, JE. H. DENEWETH. Elf doden, 16 gewonden en 1 vermiste Het Belgisch vrijwillzgersbatallon op Korea onderging zware verlie zen tijdens de gevechten, die tegen de Chinezen geleverd werden van 5 tot 8 April. Sergeant Fernand Pollet uit Brugge, werd gewond op 5 April. Op 6 April sneuvelde soldaat Jean Watrisse uit St Servais, en werden drie vrijwilligers gewond. Bij het afweren vazi een hevige Chinese aanval op 10 April werden tien vrijwilligers gedood, o.zn. Os car Demol uit Stene, Claude Comp- tard uit Moeskroen en Marcel Jas- paert uit Ploegsteert. Op 8 April werden twaalf vz*ij- willigers gewond, waaronder we no teren: soldaat Gaston Vandelanot- te uit Roeselare. Door de Westvlaamse Pomologi- sehe Vereniging wordt op Zaterdag 18 April te 14.30 u. zeer stipt, in de lokalezi van de nieuwe Kursaal, te Oostende, een buitengewone alge mene vergadering belegd, waarop aan de winnaars van de boomgaard- prijskamp 1951-'52 de voorziene premiën zullen worden uitgereikt. Het volgend programma werd hieromtrent opgesteld: 1. - Welkomwoord door de Heer Olivier, lid van de Bestendige De putatie. Voorzitter. 2. - Verslag over de boomgaard prijskamp door de Heer Verhoug- straete. secretaris. 3. - Commentaar over de boom gaardprijskamp door dhr Cumps, Rijkstuinbouwconsulent. 4. Vertoning van een paar korte films over de fruitteelt. 5. Mededeling van de volledige uitslag van deze boomgaardprijs- Zie vervolg hiernevens u Wij Bullen zeker niet de enigen zijn geweest in onze provincie die dezer dagen met een waar genoe gen kennis hebben gemaakt met. een waardevol economisch studie document dat niet zou mogen ont snappen aan de aandacht van wie zich oprecht bekommert om het huidig en toekomstig zakenleven in Westvlaanderen en met kennis van zaken een oplossing wil hel pen nastreven voor de huidige en geleidelijk ernstiger wordende eco nomische noden van onze gewes ten. Er zijn eigenlijk verschillende redenen waarom wij dit Jaarver slag sympathiek vinden en er een korte bespreking aan wijden wil len: de nederigheid van zijn pre sentatie; de verzorgdheid van de uitgave die onder deze beschei denheid niet geleden heeft, wel integendeel, en ten slotte de be voegdheid waarmede de opstellers gegrepen hebben naar de kern van de zaak, naar de ware oor zaak van onze deficiënte West- vlaamse conjunctuur en de ra dicale maatregelen, lapmiddelen daargelaten, die dringend geboden zijn indien wij de achterstand nog willen inlopen die onze gouw gaan deweg voor lief moet nemen, ten opzichte van de overige gebieden des lands, hoewel zij wellicht de belangrijkste bijdrage levert tot de algemene welvaart van onze nationale gemeenschap, n.l. door haar arbeidslust en gezonde demo grafische positie, door haar rijk dom aan arbeidskracht en haar spaarzin. Dat dit verdienstelijk jaarver slag uitgaat van een organisme vrij onbekend bij wie er buiten staat, te weten de Kamer voor Ambachten en Neringen van West vlaanderen, te Brugge, en gericht op een zeer specifieke doelstelling die wij niet nader hoeven te be lichten, mag voor onze leidende industriëlen en zakenlui, onze po litieke mandatarissen en andere verantwoordelijke instanties, geen reden zijn om dit tijdsdocument voorbij te zien. Als zij contact wil len houden met de klein-industrie, de ambachtelijke en handelsonder nemingen die in ons globale be drijvencomplex van maatgevende betekenis zijn, als zij blijvend de polsslag willen voelen van het ganse Westvlaamse volk dat diep ln de zorgen zit en worstelt zo wel met de moeilijkheden van het ogenblik als met de vraag: wat zal het lot van onze kinderen zijn, dan zullen zij er goed aan doen het huidig jaarverslag van onze provinciale Kamer voor Ambach ten en Neringen ter hand te ne men en de nodige attentie te ver lenen voor de publicaties- die wij uit dezelfde bron met belangstel ling tegemoet zien. Eigenlijk staan wij hier reeds voor een tweede jaarverslag. Het eerste bereikte ons verleden jaar, rond dezelfde tijd en was hoofd zakelijk gewijd aan de uiteenzet ting van de beginselen waarop de door de wet van 2 Mei 1949 in het leven geroepen Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen werd gegrondvest. Het gaf ons boven dien een beknopte maar rake kijk op dè toestanden in d.e door het nieuwe organisme omvatte be drijfstakken. Het liet ons boven dien toe kennis te maken, voor de eerste maai althans, met de lijst van de reeds voldoende bekende personaliteiten die. het bureau van de Kamer uitmaken en dit man daat zullen uitoefenen tot einde 1954. Wij kunnen volstaan met het citeren van hun naam: Voorzitter: Hr Omer Decuypere; - Ondervoor zitters: Heren Victor Coussée en Gaston Van Biervliet; - Leden: Heren Renaat Demets, Julien Den Dooven, Victor Lozie, Aimé Rosseel, Florent Vandenbroucke en Achiel Vermeulen- ten slotte do Secretaris: Hr E. Geysen, die zeker niet de minst verdienstelijke zal zijn van deze mooie ploeg. In het thans besproken jaarver slag werden de bakens reeds ver zet en het blikveld al merkelijk verruimd. Er klinkt een stem door die ordevol en met. autoriteit de voornaamste actuele problemen aandurft die de toekomst van ons gewest helpen bepalen en die reeds vroeger door de Bank van Roeselare en door het Vlaams Economisch Verbond, Gewest Roe- selare-Tielt-Izegem, naar het voor plan werden gebracht. Onnodig te zeggen dat al deze aspecten van onze huidige Westvlaamse econo mische toestand bekeken worden van uit het standpunt van het ambachtelijk en middenstandsbe- drijfsieven. Zij vormen trouwens, wat wij zouden kunnen noemen: de logische inleiding tot de uitge breide behandeling, in de hoofd stukken II tot on met VI van de zuivere middenstandsvraagstukken op economisch, sociaal en fiscaal plan, van de rol en de werking die - e bedoelde Kamer zich tot taak heeft gesteld, van de orga nisatie en andere technische ge gevens over het leven der Kamer, van de betrekkingen met, het. Pro vinciaal Bestuur van Westvlaan deren en de Hoge Raad van de Middenstand. Om dan ten slotte te leiden tot. de samenvattende eindbeschouwingen. Het is vrij moeilijk een behoor lijke greep te doen uit. dit omvang rijke documentiemateriaal, zonder het gevaar te lopen een slechte dienst te bewijzen aan het geheel, door het breken van het verband. Maar wij kunnen toch niet weer staan aan de verleiding enkele pa- kamp; prijsuitreiking. 6. - Geleid bezoek aan de Kur saal-inrichting. Alle belangstellenden worden op deze interesyuitf bijeenkomst ver wacht. De toegang is vrij en kosteloos voor iedereen, ragrafen aan te halen, waar het gaat over bepaalde suggesties In- sake de industrialisatie van West vlaanderen en de strijd tegen de plaag van de werkloosheid die ons zo ernstig teistert. Hoewel wij niet blind, zijn voor de snelle opgang van het baanver- keer, aldus het verslag, blijft het niettemin waar dat er bezwaarlijk over beschikbare en geschikte in- dustriegronden kan gesproken wor den, wanneer deze niet ln de on middellijke nabijheid van een mo derne waterweg zijn gelegen. Het zal ongetwijfeld nog een heel eind aanlopen, vooraleer zware en mas sagrondstoffen beterkoop en ge makkelijker over de baan zullen kunnen vervoerd worden dan over de waterwegen. Denken wij maar aan Lot Rijnzand. De stad Brugge heeft dat reeds ingezien en een nieuwdok van 1.500 m. bij de Brugse haven laten aanleggen. Al dus kwamen er ongeveer 45 ha. degelijke industriegrond vrij, waar van reeds een beduidende hoeveel heid zijn afgestaan aan grote nij verheidsondernemingen die aldaar een nieuw exploitatiecentrum wen sen tot stand te brengen. Zonder dit nieuw dok zou er natuurlijk ook geen sprake geweest zijn van deze bemoedigende vooruitzichten voor het Brugse zakenleven en deze nieuwe bronnen van werk verschaffing. Deze thesis behoudt overigens haar volle bewijskracht, waar wij die overbrengen op het provin ciaal plan. De ontwikkeling van het Kortrijkse en vooral die van het Roeselaarse is zeker niet vreemd aan de aanwezigheid van een geschikte waterweg. De ver binding van Roeselare naar Kort rijk, via de Leie, zou echter moe ten gemoderniseerd worden. leper daarentegen blijft in een economische rustperiode. Het telt thans nog ongeveer het zelfde aan tal inwoners als in 1860. Tal van inwoners uit dit gewest moeten dan nog een werkgelegenheid gaan zoeken in Noord-Frankrijk. Het hoeft niet gezegd dat deze werk nemers aldaar belangrijke aanko pen doen die voor onze midden stand verloren gaan. In dat ver band breekt het verslag trouwens een lans voor de vaart van leper naar Komen, waar reeds zoveel Inkt aan besteed werd. En ten slotte wordt de reeds tientallen jaren oude suggestie: een kanaal van Brugge naar Roeselare onder de loupe genomen en de mening bestreden van de economisten die bedoeld ontwerp voor het ogen blik van minder dringende aard achten, en willen vervangen door bepaalde herstellingswerken en het aanleggen van bruggen. Het kan niet geloochend woi* den, zo luidt ongeveer de thesle van het verslag, dat het Roese laarse industriebekken belangrijk zou gebaat zijn bij een korte uit weg naar de zee, waardoor met een een uitbreiding van de activi teit van Zeebrugge zou geboden worden en haast onbeperkte mo gelijkheden zouden opengesteld worden voor de industrialisatie van het Noorden, bepaaldelijk van het arrondissement Brugge. Voor al wanneer, hierbij aansluitend, het kanaal Gent-Brugge-Oostende zou bevaarbaar gemaakt worden voor Rijnschepen van 2.ÖOO ton. Wat de bestrijding van de werk loosheid betreft, merkt het ver slag zeer gevat op dat. het, niet aangaat dit probleem uitsluitend 'te willen bestrijden door middel van de zwaarindustrie. De aan dacht moet in dat verband eerder gevestigd zijn op het in stand hou den en de uitbreiding van het am bachtelijk bedrijf, waaruit dan ge leidelijk (het verleden heeft dit trouwens bewezen) belangrijkere industrieën ontstaan, zo b.v. de verschillende metaalverwerkende ondernemingen te Zedelgem. De specialisatie is, volgens het ver slag, de weg die door de kleinnij- verheid moet worden ingeslagen en dat dit te verkiezen is boven de zwaarindustrie ligt voor de hand, zowel van uit het standpunt van onze middenstand als om veel andere redenen die onze christe lijke levensbeschouwing raken. Het is aan de Kamer van Am bachten en Neringen natuurlijk niet ontgaan dat al deze sugges ties en redmiddelen uiteindelijk beheerst worden door de finan ciële kant van de zaak. Hqt spijt ons echter dit kapittel niet in zijn geheel te kunnen overnemen en de mening van de Kamer weer te geven, inzake de plaats die West vlaanderen inneemt, in het Bel gisch spaarwezen, doch meer be paald in het bezorgen van de fi nanciële hulpmiddelen waardoor de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid haar activiteit kan uitoefenen ten ge rieve van de Waalse bedrijven vooral en waar, op zijn minst ge zegd, maar al te veini; van terug komt naar Westvlaanderen. Natuurlijk moet hiervan niet ln de eerste plaats een verwijt ge maakt worden aan do Nationale Maatschappij zelf, daarom ook on derlijnt het verslag de ietwat, spe ciale instelling van onze West vlaamse zakenlui, ten opzichte van zo'n centraal staatsorganisme lijk de Nationale Maatschappij. Er zou inderdaad heel wat van deze on gerechtvaardigde, maar niet. weg te cijferen tegenzin overwonnen worden door de decentralisatie van de Nationale Maatschappij en haar splitsing in verschillende pro vinciale zetels, waar overigens mo menteel ernstig sprake van is. Waarlijk een zeer verdienstelijk verslag waar wij de opstellers op recht om geluk wensen en de le zing van aanbevelen aan leder een die door zijn functie of de liefde voor zijn streek in staat is om een handje aan te steken in de goede richting. DAN EN .kBH PROTECTOR VOEDERS 222 BlRMINGHAMSTRAAT BRUSSEL DE MOLENS VAN DEINZE TE DEINZE OM BUIKLOOP TEGEN TE GAAN!... vanaf de geboorte van het KALF, gebruikt he» PROPECTOR Voeder SPECIALdoor mengeling met melk. VEREN NIET MEER NUTTELOOS. VERLIES UW KAL- (1320)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 3