Nationale Kaderdag van het N. C. M.V. te Brussel aan Noodlottige afloop van gewoon Verkeersongeval te Keieni Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge als Prins ontvangen te leper Australisch Ambassadeur in Frankrijk bezocht de oude Frontstreek en Militaire Begraafplaatsen Op de vooravond van 1 Mei KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR PÖPÈRINGE - IËPER - WERVfiT EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank ONZE 3 UITGAVEN: BUITENLANDS OVERZICHT t Vrijdag 1 Mei geen onthoudingsdag Seizoenarbeiders vergaderden te Korteniark Duidelijke eisen aan de legering gesteld Mgr De Smedt ©p 1 Mei te Dadizele Hoog bezoek aan de Westhoek H. Bloedprocessie te Brugge HOOFDBUREEL en REDACTIE Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. 49* JAAR PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK. de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 1L - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 91 fr. Andere landen 4fr. p.week POPERINGE en IEPER [(met Wervik en randgemeenten). ROESELAR~ (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK XVeurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) Aangesloten W1 het Verbond der Belgische Periodieke Pers. Verantwoordelijke Uitgever; 1. Samen, Gasthuisstraat 19, Poperinge GENOEG PUBLIEKE MANIFESTATIES nifestaties, laat ons vertrouwelijk praten. PAN MOENOJON EN LAOS Intussen tast men in Oost-Azië naar de werkelijke communistische inzichten in de feiten. De uitwisseling der zieke en ge wonde krijgsgevangenen verloopt (Zie vervolg blz. 2) zoon - Bisschop, o m onmiddellijk daarna het hoofd te buigen om Moeders zegen te ontvangen. Aloud Vlaams gebruik! Verleden week kwamen bij ons twee solda ten met verlof uit Duitsland. Aan de bus wachtten de Moeders. Moe der een Kruiske! En 't Kruiske werd gegeven op straat... daarna klonk een zoen; We vonden het zo natuurlijk en zo... schoon. Prachtig voorbeeld, jongens, zei ik. Pé, kreeg ik tot antwoord, hoe zou ik anders? 't Weet wel, er zijn er die Mamaomhelzen, drie vier zoenen geven; maar een col lectie zoenen hebben ze ook voor anderen over en... Moeder alleen geeft een Kruisken. Dat komt uit haar hert en gaat tot het hert; als ge maanden van huis weg zijt voelt ge zo diep wat Moeder en wat Moeders zegen in uw leven betekent. MOEDERKESDAG! Ja wel, we doen mee; want die Amerikaanse juffrouw had gelijk: men kon niet te veel houden van Moeder. Wij doen mee, omdat wij In Vlaanderen zoveel van Moeder... hielden en 't ons een nieuwe ge legenheid biedt ons eigen Moeder in de bloemen te zetten en hulde te bieden, zo hertelijk gemeend aan die duizende echte Moeders en Moederkes! PÉ VLAMYNCK. We kregen verleden week de grote rede van president Eisen hower. En deze week kregen we de volledige publicatie ervan in de officiële Sovjetkrant, de Prawda samen met een commentaar dat blijkbaar door het Kremlin is ge dicteerd. U leest zeker dit antwoord elders in dit blad. De diepere zin ervan kan echter in een paar zin nen Morden samengevat: er kan geen spraak zijn van voorafgaan- delijke condities Amerika zou er goed aan doen zijn eigen da den in overeenstemming te bren gen met zijn woorden het drei gen met de atoombom is niet zeer van aard om te doen geloven in de vredelievende intenties van de U.S.A. (vooral na de rede van Dulles die het plan van Eisenho wer betitelde als een soort ulti matum. De reactie nu op dit officieus antwoord is zeer gevarieerd en zeer uiteenlopend. Voor de enen is het .loopvol, voor de anderen desillusionerend. Wij vinden het integendeel nor maal en menen dat niet kon ver wacht worden dat Malenkov zou antwoorden: Goed, meneer Eisen hower, wij zijn akkoord, en we zullen doen wat gij zegt. Er is toch geen mens, zo na'ief, om te denken dat het zo zou verlo pen. Zoals er geen ernstig man Waar men gaat langs Vlaamse wegen Oude hoeve, huis of tronk Komt men U, Maria, tegen Staat Uw beeltenis ten pronk. (Aug. Cuppens.) Vrijdagnamiddag 24 April deed zich op de werven van de mili taire gebouwen, langs de Kemmel- steenweg te leper, een jammerlijk arbeidsongeval voor waarbij een arbeider het leven inschoot. De 57-jarige Raymond Pertry, wonende Basculestraat te leper, was op een hoogte van 6 meter boven de begane grond werkzaam en stond op een betonnen plaat die, volgens berekeningen, nor maal 200 kgr. moest kunnen dra gen. Ten gevolge van tot nog toe ongekende oorzaak brak de be tonnen plaat plots middendoor met het ongelukkig gevolg dat Pertry naar beneden stortte en op een hoop stenen terecht kwam. Zijn werkmakkers snelden dade lijk de ongelukkige ter hulp en alarmeerden de geneeskundige diensten. Het nodige werd gedaan om het slachtoffer zonder verwijl naar het O. L. Vrouwhospitaal over te brengen, doch onderweg bezweek de ongelukkige aan de opgelopen verwondingen. Men stelde een dubbele schedelbreuk en breuk van de rechter arm vast. Dit tragisch ongeval verwekte een diepe ontroering op de betrok ken werkplaats. Voegen wij eraan toe dat Pertry daar slechts sedert twee dagen te werk gesteld was. DHR DAG HAMMERSKJÖLD opvolger Van Trygve Lie als Se cretaris van de Ü.N.O., krijgt geen gemakkelijke taak op te knappen. Vlees eten toegelaten. Het aartsbisdom Mechelen be vestigt thans het bericht waar bij gemeld werd dat Z. H. de Paus heeft toegestaan dat Vrij dag 1 Mei a.s. geen onthoudings dag zal zijn. Er zal op die dag derhalve geen vlees moeten ge derfd worden; deze dispensatie geldt dus ook voor de andere Bel gische bisdommen. is die niet inziet dat de geste van Eisenhower niet evenzeer ingege ven was door beschouwingen en motieven van binnenlandse aard als door overwegingen van inter nationale politiek. Wat men moet inzien is dat het niet bij middel van openbare redevoeringen en krantenartikels is dat er ooit een overeenkomst tussen Oost en West zal kunnen tot stand gebracht worden. Na deze publieke manifestaties van goede wil, moet, zo er enige confirmatie komt in de feiten, èen periode van diplomatieke on derhandelingen volgen om te zien of het zin heeft dat de vier gro ten opnieuw zouden samenkomen. Daarom is het niet van belang ontbloot dat er waarheid zou schuilen in het bericht dat Chur chill persoonlijk contact zou ne men met Malenkov om te zien of een .vierledig contact kan tot stand gebracht worden. En we moeten ons geen illusies maken: indien er een akkoord tot stand komt dan zal het niet 100 volgens het plan Eisenhower zijn. Rusland zal bv. niet goedschiks zijn Oost-Europese satellieten vrij laten. En Rusland zal altijd eisen dat Mao Tse Toeng zou erkend worden en opgenomen in de U.N.O. Eisenhower is niet zo blind om dat niet in te zien en te we ten. Het komt er echter op aan daarmee te kunnen akkoord gerak^y,. En om dat te kunnen weten, zou moeten bekend worden v;elke toegevingen Rusland wil doen. Welnu om tot daar te geraken zijn geheime besprekingen nodig en geen getelevisioneerde reden of geen journalisten-proza. Zijn de vredelievende inzichten van weerskanten echt, dan moet men zeggen: genoeg publieke ma- Alvorens naar de beten-campagne te trekken, die eerstdaags een aanvang neemt, vergaderden Woens dag 22 April, een 25-tal seizoenarbeiders te Kortcmark, waar de Z. E. H. De Jaeger, hun Hoofdaal moezenier, zijn mannen hartelijk toesprak. De HH. Leon Bruggeman en Daniël Balcaen verstrekten practische inlichtingen voor het komend seizoenwerk. Hierboven de seizoenarbeiders van Kortcmark door onze reporter op de gevoelige plaat gebracht. Links, rechtstaande: Z. E. H. De Jaeger, de sympa thieke en steeds glimlachende «Paster van de Fransmans»; rechtstaande rechts: E. H. Onderpastoor Van de Waetere, plaatselijk proost van het A.C.V. Zittend, tweede van links: dhr Leon Bruggeman; tweede van rechts: dhr Daniël Balcaen. Massa-Bedevaart uit alle Westvlaamse Parochies naar Maria-Genadeoord De vrome Mariaviering der Meimaand wordt dit jaar te Dadizele ingezet in tegenwoor digheid van onze geliefde Bis schop Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge. De plechtigheden van deze 1 Mei te Dadizele zijn als volgt voorzien 7.30 u.: H. Mis door Mgr De Smedt. 8.30 u.: H. Mis. 10.30 u.: Plechtige Hoogmis met Pontificale As sistentie en sermoen door Mgr De Smedt. 15,00 u.: Grote Processie. 16.00 u.: Lof in open lucht. In een hotel der middenstand woord die de hoofduiteenzetting zou ging Zondag jl. te Brussel de Na- geven in de plaats van dhr G. Van- tionale Kaderdag door van het deputte, die, alhoewel op de verga- N.C.M.V. Alhoewel slechts bestuurs- dering tegenwoordig, om gezond- leden hiertoe uitgenodigd waren, heidsredenen deze taak niet op zich was de belangstelling zeer ruim te kon nemen. noeunen, ook van parlementaire zij- De redenaar onderzocht eerst wat de. de regering tot nog toe verwezen- Dhr Santens, Nationaal Voorzit- lijkte voor de middenstand en stip ter van het Verbond, leidde de ver- te met voldoening aan dat er op fis- gadering en kondigde aan dat deze caal plan reeds heel wat bekomen zou gewijd zijn aan de verhouding werd. De regeringsverklaring van van parlement en regering tot de 22 Januari 1952 voorzag trouwens middenstand daar tegenover dit een goed middenstandsprogramma, punt een ware crisistoestand is ont- waarvan helaas nog bitter weinig staan. verwezenlijkt werd. Op het fiscaal Vervolgens kwam dhr Eeckmans. plan wordt thans met nadruk ge- volksvertegenwoordiger, aan het vraagd dat naar forfaitaire bepa ling van de inkomstenbelasting ge streefd wordt, dit in samenwerking met hetgeen het N.C.M.V. daarover vooruitzet. Wat de sociale vraagstukken be treft, streeft het N.C.M.V. naar ge lijkheid met de loontrekkenden. Vooral het pensioenstelsel en dit der gezinsvergoedingen wordt hier bedoeld. Voor beide wordt gevraagd dat de bedrijfsinkomsten als basis voor berekeningen zouden genomen worden. Spreker is gekant tegen de thans voorgestelde regeling van het ge waarborgd weekloon en. vraagt dat het structuuronderscheid van kleine en grote bedrijven zou in acht ge nomen worden. Onder de economische problemen is het vooral dit der grootwarenhui zen dat de aandacht trekt en be klemtoond wordt dat er tegen deze economische machtsmisbruiken nog geen voldoende regeling getroffen werd. Ten slotte dringt spreker aan op de verwezenlijking van de vesti gingswet, die de noodzakelijke sa nering moet doorvoeren. Tijdens de bespreking, die op deze uiteenzetting volgde, is het tot scherpe uitingen van mistevreden heid gekomen ten overstaan van de C.V.P.-regering. Dhr Dua, provinciaal voorzitter van Oostvlaanderen, stelde zelfs de vraag of de C.V.P. nog langer kan beschouwd worden als de bouw meester van de middenstand. Deze aarzelende stemming tegen over de C.V.P. kwam eveneens tot uiting in de besluiten van deze ka- derdag. voorgedragen door dhr Van- deputte en waarin er o.m. op ge wezen wordt dat het N.C.M.V. wel de eenheid van alle christelijke krachten wil blijven verdedigen, maar niet ten allen prijze. Ten slotte wordt er in de beslui ten op gewezen dat een nota. door 31 C.V.P.-mandatarissen onderte kend, met de eis tot oprichting van een afzonderlijk ministerie van de middenstand, dadelijk na deze ka derdag aan de Eerste-Minister zou overhandigd worden. Het slachtoffer A. PERDU Vrijdag, 24 April jl., rond 18 u., had er op de baan van Leke naar Keiem een schijnbaar heel gewoon verkeersngeval plaats. De 53-jarige Arthur Perdu, han delsreiziger, wonende in de Grauwe Broedersstraat te Diksmuide, kwam per moto van zijn dagelijkse reis huiswaarts gereden en volgde de personenwagen van de handelaar Lievin Van Hille, wonende in de Eernegemstraat te Westkerke. Ter hoogte van de wijk Zouten- daele zwenkte de automobilist links om het voorplein van een hofstede op te rijden, doch hij bemerkte op dat ogenblik dat het hekken nog gesloten was en moest dus plots remmen, terwijl zijn wagen reeds dwars over de baan stond. De motocyclist, die de auto wilde voorbijsteken, werd door dit plots remmen enigszins verrast en kon niet meer beletten dat hij met het linkerbeen aan de auto haperde üiet hpt gevolg dat hij weggesliii- Op Maandag 4 Mei a.s., te 10.30 uur, zal de eeuwenoude H. Bloed processie te Brugge uitgaan. Herinneren we er aan, dat zit plaatsen langs de omloop tot uitputting van de voorraad kun nen voorbehouden worden door storting van 25 fr. per plaats op postcheckrekening Nr 197.33 «Ge meentebestuur Brugge Te dier gelegenheid zullen de monumenten en reien op 2, 3 en 4 Mei a.s. worden belicht, zodat die genen die de verplaatsing doen, én de Processie kunnen bijwonen, én 's avonds de enig mooie wandeling langs de belichte reien maken. Voor alle verder verlangde in lichtingen, wende men zich tot de Stedelijke Dienst voor Toerisme, Markt Brugge, tel. 333.87.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1