f VOOR POPERINGE EN IEPER 't Zal toekomende Jaar nog iets anders zijn Dadizele beleefde een grote dag Luisterrijke H. Bloedprocessie te Brugge Rood Kruis 12 Dodelijk Verkeersongeval te Wevelgem Jaarlijkse Veertiendaagse van het Oe plechtige hernieuwing der doopbeloften KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN Toespraak van de H. Vader ter gelegenheid van het 1 Meifeest Duizende bedevaarders openden de Maria maand in tegenwoordigheid van Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge Eén dag vroeger Vlashandelaar uit St-Elooïs-Winkel om het leven gekomen BUITENLANDS OVERZICHT Blijde intrede van Kanrng Boudewijn te Hasselt Koning Boudewijn naar Oostende IVSeivaart der K.B.M.J.- Westvlaanderen naar Dadizele Overdracht der lonen van grensarbeiders HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 1L - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever. J. Samen. Gasthuisstraat 19, Poperinge 49' JAAR. N' 19. HET WEKELIJKS Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG MEI 1953 ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR1 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 91 fr. Andere landen 4fr. p. week Aangesloten hij het Verhoud der Belgische Periodieke Pers. VERLEDEN week, Woens dagavond, kwam Fiel overgestoken. Pé, gaat ge mee naar Dezele overmorgen? - Daar wordt 1 Mei gevierd zoals het past! Ja! Men had daarover een woord gezegd op de predikstoel en 'k ver nam dat Meester op school die be devaart naar Dadizele had aanbe volen. Daar had Fiel me nu te pak ken; we gingen, of beter we... bol den zo dikwijls saam naar O. L. Vrouwken op 8 September; maar ik had aan die 1 Mei niet gedacht! *t Is maar, zei Fïel, dat ik nu eindelijk weet waar naartoe op die dag; t is een betaalde feestdag; we moeten niet werken en vorige jaren peuterde ik in de lochting. Voor «ons»was er niets te doen, maar 't is veranderd en danig goed ver anderd. Verdraaid, ge hebt het zelf geschreven, dat O. L. Vrouwken daar zelf wel... onder zit, bij dat vieren van 1 Mei, om ons de gele genheid te geven van die dag een O. L. Vrouwe-feestdag te maken. In stad en in sommige gemeenten zul len dien dag wel stoeten uitgaan we kennen die rode stoeten! Er zul len vergaderingen gehouden worden en vlammende rode redevoeringen daveren. Men zal de vuisten om hoog steken en... eisen! En toeko mend jaar en de volgende jaren wederom eisen! Daar is er een groot deel paaipap bij en comedie! Maar wij, Pé, sullen niet eisen, wij zullen onze vuisten niet ballen, we zullen onze keel niet hees schreeuwen. Wij zullen knielen, Pé, en van O. L. Vrouwken... vragen, vragen voor ons zelf, voor ons gezin, voor de groten en de kleinen. Daar hebben .wij niet te eisen, maar we weten zo goed dat een paternoster meer effect maakt dan gebalde vuisten en grote span doeken. Moederke luistert zo aan dachtig en geeft zo geren, te Dezele! Wij bolden naar Dadizele, in de vroege morgen. Ik twijfelde wel of er veel volk zou zijn op die eerste 1 Mei-bedevaart. Maar hoe meer we naderden, hoe dikker de fietsen, bromfietsen en auto's dezelfde baan opgingen! We waren juist op tijd voor die Bisschops-mis en von den nog een plaatsje. Ziet ge wel Pé, zei Fiel, dat er velen zijn lijk wij, die op vandaag hier Moederken komen groeten en vereren? Bussen op bussen kwamen toe; groepen gingen al bidden de kleine of de grote... ommegang naar de kapellek es en de kerk liep nog eens vol voor de Hoogmis. De Dadizelenaars deden mee. Hoe zou het anders mogelijk zijn ge weest die processie te laten uitgaan? Luister, zei Fiel, daar horen we weer die echte processiemarch Lieve Vrouw van Vlaanderen een march die werkelijk een gebed is; Pé, dat is onze Vlaamse proces- sie-muziek, dat hebben ze elders niet. Denkt dan maar dat de be kende Harmonie «Ridder Jans Zo nen daar voltallig was, de groepen op hun best en dat alles in een he mels weertje! Hoevelen waren we daar wel op t plein voor de kerk om te bidden en te zingen onder het Lof? We gingen nog eens naar dat nieuwe speelplein kijken, waar het zwart zag van kinders en ouders, zwart zag niettegenstaande... alle kleuren. We... bolden weg... Dat is 1 Mei vieren, te... Moe ders, zei Fiel, vieren zoals het past. Wie dees Jaar kwam, keert toeko mende jaar terug en wie een beetje wantrouwig was om te komen, wil toekomend jaar onder de eersten aankomen, net als in een velokoers. 1 Mei is voor een groot deel van onze provincie een Dezele-dag geworden. Ik peize dat Fiel over schot heeft van gelijk! We kregen op de terugreis nog een vlage op onzen hals. maar 't was maar een kleine geseling na een grote kermis. Ge zult toekomend jaar nog iets anders zien, zei Fiel, als we af scheid namen. Ik peize dat hij we derom overschot van gelijk heert. O. L. Vrouwken van Dadizele heeft. God zij dank, nog zoveel trouwe kinders in de streek. Dat moest Ik toch zien! OnzeBoeren zouden bede vaarten. Zou toet Boereweerzijn, lijk te Roeselare verleden Jaar? Wat hadden de boeren zitten schaven en kruien de laatste dagen. Zou den ze t'halvent de week tijd vin den om naar... Moeders te gaan? De zon bleef thuis Woensdag, maar de boeren niet. Zij waren te Dadizele! Ik keek naar dat escadron rui ters. Een vijftigtal jonge boeren. En die... reden de grote omme gang. Een nieuwigheid? 't Kan zijn, maar die nieuwigheid zal... traditie worden hoop ik. Fiere, jon ge kerels op fiere lopers of mach tige boerenpeerden. Weet ge nog wat het was als ergens bij een plechtigheid bereden gendarmen voorop reden? Dan weet ge welke indruk het maakte dit escadron boerenruiterij te zien voorbijtrek ken, tuchtvol, al bidden. Om in uw handen te klappen wanneer die ruiters terug bij de kerk kwa men. Maar daar stond Mgr Quae- gebeur die ruiters en rijdieren te zegenen. Tegenover de jonge man nen, want wie met een peerd uit gaat, gaat met zijn meester uit, zegen over de dieren, de kostbare hulp van de boer... onze hoeven zijn te klein voor die mastodonten, die logge traktoren! Intussen hadden de boeren, fond hun vlaggen geschaard, eveneens hun bedevaartweg afgelegd. Man nen, die de paternoster in de hand luidop bidden, dat is werke lijk muziek. Mannen die werk la ten staan en naar Moeder komen om, ook op straat te tonen hoe ze van Moeder houden, dat is nog iets anders dan muziek! Dat gaat die per dan in uw oren. Mannen? Voor veertig vijftig jaar zagen on ze... boerkes er misschien wel an ders uit; och kom dan zag men misschien smalend op onze boer kes Wat heeft die fameuze Boe renbond fameus werk verricht. Boeren? Onze Westvlaamse boeren weten dat ze voor geen boeren ter wereld onderdoen. Zij weten het. Zo veel is veranderd bij hen, al leen 't binnenste veranderde niet, God zij dank! Dat zag Dadizele die Woensdagnamiddag. De basi liek vol, heel vol, biddende boeren. Hoeveel honderden? En in die vol le kerk dreunde, donderde na het Lof: «O. L. Vrouw van Vlaande ren Aan oude hoeve, huis of tronk komt men U, Maria tegen. Maar niet alleen aan... onze hoe ven: dat weten we, dat zien we. Oude en nieuwe kapellekes, oude en nieuwe Lieve Vrouw-beelden staan onder de hoede van de Vlaamse hoeven, waar onze boeren weten dat... wederzijds hun hoeve, hun doening onder de hoede staat van de Lieve Vrouw. Dat tonen ze thuis iederen avond bij 't avond gebed. Dat toonden ze te Dadizele. Het blijve zo! dan blijft het goed in onze Vlaamse gouwe. PÉ VLAMYNCK. Behandelt het probleem van de arbeid. Op 1 Mei sprak de H. Vader 4.000 arbeiders uit Zuid-Italië toe die Hij op die dag in audiëntie had ontvangen. In deze rede verklaarde de H. Vader o.m.: De wereld viert heden, op de eer ste Mei, het feest van de arbeid. Wie beter dan de .waarachtige christen zou aan dit feest een die pe zin kunnen geven? Want voor de christen is dit een dag, waarop hij intenser dan anders de God- Mens vereert en aanbidt: Onze Heer Jesus Christus, die, om ons ten voorbeeld te zijn, en tot onze troost en heiliging het grootste deel van Zijn leven een eenvoudige werkman was die een handwerk uitoefende. Het is de dag, waarop eenieder, die in staat is om door middel van zijn eigen werk in het onderhoud van zich en zijn gezin te voorzien, God dankt. Het is de dag, waarop sterker dan ooit de wil leeft, om alle strijd en klassenhaat te overwinnen door sociale gerechtigheid, door weder zijdse waardering en door broeder lijke liefdadigheid uit liefde tot Christus. Het is de dag, waarop alle gelo vigen de plechtige gelofte hernieu wen om met het werk van hun geest en van hun handen een be schaving te scheppen ter ere Gods. een beschaving die de mens niet van God verwijdert, maar hem in tegendeel steeds nader tot God brengt. Maar door het feest vande ar beid mag niemand het probleem van de arbeid als zodanig uit het oog verliezen. Al te velen lijden on der de gesel van de werkloosheid. Het probleem van de arbeid is he den oneindig groter geworden: een brandend vraagstuk van Europese solidariteit. De huidige pogingen om Europa te verenigen en alle middelen en wegen zijn goed, die tot dat doel leiden moeten noodzakelijkerwijze rekening hou den met een vernieuwing der voor waarden voor de economische ont wikkeling van dit continent. Alleen dan mag men hoop koes teren dat het probleem der werk loosheid zal worden opgelost. DONDERDAG e. k., 11, Mei, O. L. H. Hemelvaartdag, wordt er in onze drukkerij niet ge werkt. We drukken dus aanstaande week op: WOENSDAG onze Roese- laarse- en Kustuitgave, om dan, als naar ge woonte de VRIJDAG onze uitgave leper-Poperinge te druk ken. Onze Verkopers gelieven daar rekening te willen mee hou den Wat de NIEUW SIN ZEN DIN GEN en AANKONDIGINGEN betreft, deze moeten, onaf ge zien de datum van verschij ning, voor alle uitgaven EEN DAG VROEGER dan naar gewoonte ingestuurd worden. Met dank bij voorbaat. DE UITGEVER. Vrijdag 1 Mei, eerste dag der Massa-bedevaart naar O. L. Vrouw te Dadizele is nogmaals een groot succes geworden. In de bevlagde Westvlaamse gemeente kwamen reeds vroeg in de morgen talrijke bedevaarders en bedevaarsters uit alle Westvlaamse parochies aan, die zich in groep naar de Basiliek begaven, waar talrijke communie missen werden gecelebreerd. Dit jaar mochten de vele bedevaarders zich verheugen in de aanwezigheid van onze geliefde Bisschop, Mgr De Smedt. Bij zijn aankomst werd de Bisschop verwelkomd door Z. E. H. Deweer, pastoor van Dadizele. Te 7.30 u. werd een pontificale H. Mis opgedragen door Mgr De Smedt. Tijdens deze H. Mis reikte Monseigneur, samen met E. H. Pas toor Deweer de H. Communie uit aan de bedevaarders. Te 10.30 u. werd een plechtige H. Hoogmis ge zongen door Z. E. H. Verbrugghe, met als assistenten: als diaken E. H. Lodewyck, pastoor van Rollegem- Kapelle, en onder-diaken E. P. Hil- debert. Tijdens deze Hoogmis hield Mgr een indrukwekkend sermoen tot de bedevaarders. Na de Hoog mis begaf Mgr De Smedt zich ze genend naar de pastorij. Talrijke bedevaarders deden de ommegang van O. L. Vrouw der Zeven Weeën. In de namiddag ging te 3 uur een grote Mariale Processie uit langs de bijzonderste straten der gemeente van het Maria-Genade- oord. De eerste dag van deze Massa- Bedevaart werd besloten met een Pontificaal H. Lof in open lucht, gezongen door Z. E. H. Vroman, deken van Menen. Talrijke bede vaarders woonden nogmaals deze grootse plechtigheid bij. Z. Exc. Mgr De Smedt, de geliefde Kerkvorst en Bisschop van Brugge en Z. E. H. Kan. Mestdagh, secretaris van het Bisdom Brugge, midden talrijke bedevaarders gekiekt bij het buitenkomen uit de Basiliek. Inzet: Z. Exc. Mgr De Smedt reikt de H. Communie aan de talrijke bedevaarders. Frankrijk onder de Schijnwerper DE GEMEENTEVERKIEZINGEN EN DE WESTERSE VEILIGHEID In Frankrijk heeft men verle den week da gemeentebesturen vernieuwd. Over de uitslagen is niets bijzonders te zeggen. De verdwijning van de R.P.F. (de Gaulle) stond bij voorbaat vast, gezien de algemene beslis sing cue door die beweging on langs genomen werd. Dat de kiezers van de R.P.F. niet naar socialisten of commu nisten zouden overlopen, maar naar rechtse en ultra-rechtse for maties was ook bij voorbaat ze ker. De politieke aardrijkskunde is dan ook niet grondig veranderd. De socialisten hebben een klein beetje bijgewonnen, dank zij hun oppositie die ze nu al jaren vol houden en die hen de handen vrij laat. Ze zijn er nochtans niet ingeslaagd de communistische par tij af te knagen. Deze keer zo goed als vroeger heeft één Franse kiezer op vier voor de partij van Moskou gestemd. Dat is de spijtige constante die wij nu al sedert acht jaar in Frankrijk vaststellen, in tegen stelling met wat in de andere Westerse landen het geval is. Bij ons en elders hebben de commu nisten in de eerste na-oorlogse tijd bij verrassing en door bedrei ging en misleiding een bepaalde macht in handen gekregen. Doch gaande-weg is die afgebrokkeld om ten slotte samen te schrompe len tot een heel miniem stukje van de bevolking. In Frankrijk daarentegen blijft de macht van de Sovjetpartij zeer sterk en bestand tegen elke aan val. Dat is voor Frankrijk een be denkelijk geval. Maar het is te vens angstwekkend voor geheel West-Europa. In het jongste nummer van het Amerikaans tijdschrift U. S. News vinden wij die zorg op zeer concrete manier als volgt weergegeven: De vraag die door deze ver kiezingen wordt gesteld is deze: kunnen de Verenigde Staten voort gaan met op een dergelijke basis te bouwen... Indien één Fransman op vier communistisch stemt, dan moet men vrezen dat men er over al zal vinden, in de nijverheid, de havens, het leger en vooral in de geheime strijdkrachten die voor elke sabotage gereed staan... De Fransen verzekeren wel dat die vijf millioen communistische kie zers zich, in geval van crisis, als loyale burgers zullen gedragen en dat de politie bij machte is om alle sabotage te verhinderen, maar niemand gelooft daar helemaal in. Dat is inderdaad de grote vraag: kan men Frankrijk als Westerse partner betrouwen in geval er ooit een crisis uitbreekt t En hoe eigenaardig het nu ook klinke, maar dit is voor ons een supplementair argument om het tot stand brengen van een Euro pees leger te wensen. Dan zullen we in elk geval nooit een Frans leger hebben dat in zijn geheel niet zal doen wat men ervan ver wacht. De divisies zullen kunnen dooréengegooid worden zodanig dat desnoods anderen in de plaats kunnen gezet worden van Franse divisies die door communistische sabotage onbruikbaar zouden wor den. Wij verhelen ons niet dat, aan de andere kant, daarmee ook een zeker gevaar geschapen wordt voor het gehele Europees leger, maar wij geloven niet dat dit ge- ADMIRAAL JOHAN DANIEL U.N.O.-afgevaardigde die de uit wisseling der gewonde en zieke krijgsgevangenen tot een goed ein de bracht. vaar zeer groot is, ten ware de communisten er zouden in slagen ernstige invloed te veroveren in de hoogste legerleiding. Daarmee denken wij echter te rug aan de jaren 45-1,6, toen wij voorhielden dat Frankrijk ons geen geschikte partner leek voor onze veiligheid, precies omdat het van binnen uit door het commu nisme is uitgehold. Wij stelden toen voor een blok te vormen met Engeland, waarbij dan later Duitsland kon komen. Wij blijven nog overtuigd dat dit een betere oplossing zou geweest zijn. Maar het was onmogelijk omdat men de beste kansen op een politieke eenwording van Be nelux heeft verkeken, omdat onze politici niet bereid waren zich in te schakelen in de Britse Common wealth en ten slotte omdat Enge land beslist heeft zich verder van het Continent in zekere mate af te zonderen. Het helpt nu niet te mijmeren over vergane dromen. We zijn nu de Europese weg opgegaan. En het is in dat kader dat het Frans communistisch gevaar moet bezworen worden. TUNIS EN LAOS Intussen zit Frankrijk ook met zware moeilijkheden in zijn we reldrijk. In Tunis gingen Zondag jl. ook verkiezingen door, maar dat werd een mager beestje.. In de steden ging omtrent niemand naar de sfbmbus en de maximale percen ten, die op verre buitengemeentjes werden behaald, waren 60 Daarentegen steeg het aantal moorden en dynamietaanslagen onrustwekkend. De Bey deed wel een oproep tot kalmte, maar in Tunis voelt elkeen dat dit slechts gebeurde onder Franse drukking en dat de sympathie van de Bey eerder gaat naar de aanranders dan naar de slachtoffers. In Tunis is inderdaad, onder lei-, ding van de neo-Destour en van Bourguiba met zijn U.G.T.T. Uni on Générale des Travailleurs Tu- nisiens), een nationalisme wakker geworden dat men niet meer zal kunnen aan banden leggen. De Franse regeringsmilieux moe ten zelf toegeven dat de daders van de jongste aanslagen geen betaalde moordenaars zijn, maar idealistische nationalisten. Het slachtoffer Gerard MASSCHELEIN. Ter hoogte van de vlasroterij van dhr E. Bekaert te Wevelgem, langs de staatsbaan Menen-Kort- rijk, deed zich Maandagvoormid dag, omstreeks 10 uur, een dodelijk verireergoflgs y»l. ywt.y De 34-jarige Gerard Masschelein, vlashandelaar te St-Eloois-Winkel, kwam er met zijn licht motorrij wiel langs voornoemde baan gere den. De motofrijder stak een stil staande vlaswagen voorbij, doch bemerkte te laat dat enkele meters verder een vrachtwagen, deze van dhr Vanhauwaert uit Kuurne, uit- zwenkte om de koer van de feterij op te rijden. Gerard Masschelein botste met zijn motorrijwiel tegen de indraai ende vrachtwagen en wel zo onge lukkig dat hij, bewusteloos en bloe dend uit neus en oren, langs de baan bleef liggen. Een haastig bijgeroepen genees heer bracht de gekwetste onver wijld naar de kliniek van Maria's Voorzienigheid te Kortrijk. De echtgenote van het slachtof fer werd omzichtig van het ge beurde op de hoogte gebracht en bracht haar man een bezoek in de kliniek. Dhr Masschelein kwam echter niet meer tot het bewust zijn terug en overleed rond 15 uur. De politie deed ter plaatse de nodige vaststellingen. Het parket kwam nog dezelfde dag ter plaatse. Het ongeval verwekte grote ver slagenheid te Sint-Eloois-Winkel, waar dhr Masschelein een graag gezien persoon was. De veronge lukte laat vrouw en twee kinderen achter, >- - Schitterende ontvangst in de Limburgse hoofdstad. Zondag 3 Mei deed Z. M. Koning Boudewijn zijn blijde intrede te Hasselt, wat meteen een blijde in trede was in de provincie Limburg. Na een triomfantelijke tocht van de grens der provincie tot aan haar hoofdstad werd de Vorst verwel komd door dhr Burgemeester Bol len op het Stadhuis te Hasselt en na de middag door dhr Gouverneur Roppe op het Provinciaal Bestuur. In St-Quintinuskerk woonde de Koning te 11 uur de H. Mis bij, die gevolgd werd door een plechtig Te Deum. In de namiddag trok een enig mooie feeststoet door de stra ten der aloude stad, waarin de ge schiedenis van stad en provincie uitgebeeld werd. Als geschenken ontving de Vorst vanwege de stad een prachtig li keurmeubel, voorzien van likeuren door plaatselijke stokerijen voortge bracht. Namens de provincie wer den tinnen schotels aangeboden met de wapenschilden der aloude steden van het Graafschap Loon. BELGIË EN HET EUROPEES LEGER Juristen verklaren Grondwet herzien Een commissie van hoogleraren van de vier Rijksuniversiteiten door de regering belast met de studie der evolutie van het inter nationaal recht met betrekking tot de grondwetsbeginselen heeft haar besluiten aan de Eerste Minister voorgelegd. Hierin zou de Commissie als advies hebben uitge bracht dat de bekrachtiging van het verdrag, houdende instelling van de Europese Verdedigingsge meenschap, een herziening van de grondwet vergt. DE 1 MEI-VIERING In de meeste steden van het land werd het Feest van de Arbeid op Vrijdag 1 Mei gevierd, meestal met optochten, betogingen, verga deringen en feestelijkheden. Meest al door de Socialisten. Te Gent hield de Christelijke Centrale der Metaalbewerkers een welgeslaagd jubelcongres, waaraan 12.000 christelijke gesyndiceerden deelnamen. Do Communisten hielden ecfc betoging te Brussel, hun rangen waren heel dun en zij sloegen ma ger figuur. ONZE BEVOLKING 5.000 GEBOORTEN MEER IN 1952 DAN IN 1951 Het voorbije jaar 1952 heeft op demografisch gebied een vrij gun stig en bemoedigend verloop ger kend. Voor het eerst sinds 1946 is er een gevoelige stijging van het geboortecijfer vast te stellen, ter wijl anderzijds het aantal sterfge vallen het laagste is dat sinds 1938 werd geboekt. De enige schaduw zijde ligt in een nieuwe daling van het aantal huwelijken, dat sinds 1946 regelmatig met enkele duizen- Hierover nadere cijfers Geboorten per 1.000 inw. 1930 - 1934 gemid. 142.564 17.39 1935 - 1939 128.545 15.34 1940 - 1944 113.505 13.72 1945 129.503 15.52 1946 151.635 18.08 1947 148.828 17.48 1948 149.030 17.32 1949 146.469 16.97 1950 144.316 16.68 1951 140.906 16.19 1952 voorl. 143.255 16.46 Huwelijken 1931 - 1935 63.861 1936 - 1940 56.058 1941 - 1945 59.003 1945 83.077 1946 90.909 1947 83.665 1948 79.737 1949 73.453 1950 72.023 1951 68.795 1952 66.318 Overlijdens per 1.000 inw. 1930 - 1934 106.556 13.— 1935 - 1939 109.355 13.09 1940 - 1944 123.642 14.94 1945 122.847 14.72 1946 112.405 13.40 1947 110.890 13.03 1948 106.630 12.40 1949 109.619 12.71 1950 106.880 12.35 1951 108.356 12.45 1952 104.759 12.04 De door Parijs voorgestelde de mocratisering van het bestuur valt i.i Tunis niet in goede aarde. Men vraagt geen stukje medezeg genschap meer, maar eist volledig zelfbeschikkingsrecht. Anderzijds staat de Franse re gering zeer aarzelend tegenover de nieuw geschapen toestand. De kopstukken ontvoeren maar de Bey en zijn omgeving gerust la ten, zoals men tot nu toe gedaan heeft, schijnt geen resultaten op te leveren. Maar anderzijds aan de Bey raken zou kunnen beteke nen het vuur voorgoed aan de lont steken. En toegeven schijnt men ook niet te willen doen omdat het spel dan aanstekelijk zal werken op Marokko en andere gebieden. Intussen zitten de Tunesische ministers erg op hun ongemak. De jacht op collaborateurs schijnt ingezet. Elk van hen is elk ogenblik in doodsgevaar. Zo danig dat reeds geruchten door zijpelden over een collectief ont slag van de regering, wat Parijs dan voor een zeer lastig dilemma zou stellen: ofwel toegeven aan de eisen van de nationalisten, ofwel de toestand met geweld beheersen. Nu de vlam echter hoog oplaait zou een militair ingrijpen vermoe delijk niet meer baten. We staan voor een chronisch en goedgeorga niseerd terrorisme, zoals we het vóór enkele jaren in Palestina hebben gekend. In Tunis krijgt men de indruk dat Frankrijk niet meer in staat is de orde te handhaven. Slotindruk: het gaat berg af. Tunis is voor Frankrijk verloren op korte of langere termijn. En hoe langer men talmt om de rea liteit in te zien, hoe brutaler en grondiger de breuk zal zijn. Wij schreven het hier reeds meer dan eens: indien men te lang weigert een volk zich zelf te laten zijndan verliest men alles. Daarmee ook kan Moskou zo gemakkelijk gebruik maken van de nationalistische stromingen in al die oude koloniale gebieden. Het jongste geval is Laos waar over thans dagelijks in de kranten kaartjes verschijnen waarop men lean zien hoever de Vietminh- strijdkrachten reeds doorgedron gen zijn en waarover de legerbe- richten zeer pessimistisch zijn. Alles laat voorzien dat Laos bin nen korte tijd in twee stukken gesneden zijn en dat de Yietminh daarmee drie vliegen in één klap zal slaan: aan de grens staan van Thailand, wat interessant is voor de wapensmokkel, vóór het regen seizoen een vruchtbare streek in handen hebben, en ten slotte een tegenregering in het leven roepen. (Zie vervolg blz. 2) Z. Exc. Mgr De Smedt droeg voor het eerst als Bisschop v n Brugge de kostbare relikwie door de aloude stede. Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, draagt de kostbare rijve waarin de Relikwie van het H. Bloed bewaard wordt. Met waarlijk Middeleeuwse luis ter trok Maandag 4 Mei, andermaal de traditionele H. Bloedprocessie door de straten van Brugge. Voor het eerst sedert zijn aanstelling tot Bisschop van Brugge, droeg Z. Exc. Mgr De Smedt de kostbare relikwie door de straten der stad. Op de tribune, vanwaar de proces sie werd in ogenschouw genomen, bemerkte men onder de geestelijke Hoogwaardigheidsbekleders: Mon seigneur De Smedt, bisschop van Brugge; Mgr Callewaert, bisschop van Gent; Mgr Joliet, hulpbisschop van Gent; Mgr Seunens, en Mgr Schoenmaeckers, hulpbisschop van Mechelen; Mgr Morel, titelvoerend aartsbisschop van Enon; Mgr La- gae, titelvoerend bisschop van Tric- ca; Mgr Catry, titelvoerend bis schop van Semta, en de Hoogeer waarde Abten Dom Neve van Sint- Andries, Dom Lambrecht van Steenforugge, en Dom Deleye van Westvleteren. Een speciale tribune was voor zien voor talrijke wereldlijke over heidspersonen. Talrijke ministers hadden er plaats genomen, senato ren, volksvertegenwoordigers en burgemeesters. Men bemerkte er eveneens meerdere buitenlandse ge zanten. Alhoewel het weder eer koel was, kwam toch af en toe de zon door de wolken kijken. Van heinde en ver was een overtalrijke menigte naar Brugge gekomen om deze grootse processie te bewonderen. Van 3 tot 17 Mei a.s., richt het Rood Kruis van België zijn «jaar lijkse veertiendaagse propaganda in. De bevolking zal er zich mis schien over verwonderen nogmaals deze oproep van 'het Rood Kruis te vernemen, na deze laatste weken, tijdens dewelke gans de Natie zich zo vrijgevig heeft getoond tegen over de slachtoffers der jongste overstromingen. Het is dus nodig dat wij de toe stand van het Rood Kruis nader bepalen. De gelden, die gedurende de laat ste maanden ingezameld werden, zullen uitsluitend de geteisterden te goede komen. Om dit werk van solidariteit te verwezenlijken, heeft het Rood Kruis, met de meest vol ledige onbaatzuchtigheid, de wel willende medewerking ingeroepen van zijn centrale diensten en van zijn provinciale en lokale afdelin gen. Deze lange en veelvuldige tus senkomsten zullen van het Rood Kruis zeer zware offers vergen. Welnu, het Rood Kruis moet on onderbroken zijn gewone, traditio nele en statuaire activiteiten kun nen verzekeren. Men verwacht van het Rood Kruis de uitbreiding en verstevi ging van zijn nationale dienst voor Bloedtransfusie. De voorbereiding van het droge plasma zal nieuwe propaganda-inspanningen en nieu we inrichtingskosten vergen. Zijn ambulantiewagens zullen zich aan het vervoer van sommige speciale categorieën van zieken moeten aanpassen, namelijk van de vroegtijdig geboren kinderen. De lessen over zorgen aan de haard zullen moeten veralgemeend wor den. Voor de propaganda voor goe de melk zal de daadwerkelijke 12 CONGOLESE INLANDSE PERSONALITEITEN OP BEZOEK IN BELGIË Op 28 Mei e.k. zal een groep in landse personaliteiten Belgisch Congo verlaten, om een bezoek te brengen aan België. Het bezoek zou een maand duren. (Zie vervolg blz. 2) geestdrift van zijn jeugd-afdelin- gen nodig zijn. Zijn 100 diensten voor uitlening van gezondheidsmaterieel en zijn 52 hospitaalboekerijen zijn nog lang niet toereikend om, in al de streken van het land, het comfort te ver schaffen aan de zieken die zijn hulp inroepen. Nochtans hebben de jongste over stromingen klaar en duidelijk doen uitschijnen dat het Rood Kruis van België altijd en overal moet paraat staan. Ziedaar de werkelijke taak die door de omstandigheden aan ons Nationaal Rood Kruis wordt opge dragen. Het Rood Kruis moet overal over een veel betere technische en fi nanciële organisatie beschikken het moet tevens overal zijn effec tieven verhogen, en te dier gele genheid herinneren wij aan zijn Kruistocht voor 100.000 helpers Het moet ook meer materieel en meer hulpdepots hebben. Doen het is vooral nodig dat onze landgeno ten steeds meer begrijpen dat de tussenkomsten van het Rood Kruis goed moeten voorbereid worden. Zijn officieren- en vrijwilligers- kaders moeten stélselmatig in gans het land opgericht worden. Zijn mobiele hulp- en stransportkolon - nen moeten methodisch gevormd en geoefend worden. Het is aan de versteviging van zijn actiemiddelen dat het Rood Kruis, in de loop van dit jaar, het voornaamste van zijn inkomsten zal besteden. Welnu, dit volhardend werk kan slechts in de nodige geestdriftige atmosfeer uitgevoerd worden, in dien de ganse bevolking zijn wer kelijk belang begrijpt en met ver trouwen gevolg geeft aan al de op roepen die haar tijdens de Veer tiendaagse, van 3 tot 17 Mei, zullen gedaan worden. Te Oostende wordt vernomen dat Koning Boudewijn zich in de loop van de volgende week naar Oostende zal begeven. Hij zou een bezoek brengen aan de vlooteenhe- den uit Noorwegen, Groot-Brittan- nië, Nederland en België, die van 6 tot 16 Mei deelnemen aan inter nationale vlootoefeningen in de Noordzee. In al de kerken van het Bisdom Brugge had Donderdag 30 April, de vooravond der Meimaand, de plechtige hernieuwing plaats der doop beloften. De gelovigen hebben overal talrijk aan de oproep van hun Bisschop geantwoord. De Geestelijke Overheid had trouwens in iedere parochie er voor gezorgd dat deze plechtigheid een zeer feestelijk karakter droeg. De foto hierboven werd tijdens deze plechtigheid ge nomen in St-Janskerk te Poperinge. op het ogenblik dat Z. E. H. Pastoor Dc Brie aan de gelovigen uitleg verstrekt over het vernieu- Op DONDERDAG 14 MEI e.k., O. H. Hemelvaartdag, houdt de Ka tholieke Burgers- en Middenstands- jeugd van Westvlaanderen zijn tra ditionele Meibedevaart naar het genadeoord van O. L. Vr. te Dadi zele. DAGORDE: 10.00 uur: Ommegang van de ver schillende afdelingen. 11.00 u.: Plechtige Hoogmis in de basiliek, met kanselrede door Z. E. H. Kan. O. Van Besien, diocesane proost van het Na tionaal Chr. Middenstandsver- bond van Westvlaanderen. - Offergang. - De K.B.M.J. Me nen zingt het proprium. 12.00 u.: Plechtige hernieuwing van de toewijding aan Maria. 12.30 u.: Middagmaal. 13.30 u.: Feestvergaderlng. - Inleidingswoord door Voorzit ter Victor Claes. - Jeugd en Lente: zang, muziek en declamatie door K.B.M.J. Izegem. - Feestrede door Z. E. H. De- jaeger, directeur van de Ho gere School voor Maatschap pelijk Dienstbetoon, te Roese lare, over De sociale zin van de K.B.M.J.er - Slotwoord door Z. E. H. Van- denbussche, gouwproost. 16.00 u.: Volley-baltornooi tussen de verschillende K.B.M.J.-afdelin- gen; - Wisselbeker Ministex Dequae; - Voetbalmatch. Wisselkoers voor Mei ongewijzigd. De werkgevers van de Belgische grensarbeiders hebben bericht ont vangen van de betrokken diensten dat de overdracht der lonen van de grensarbeiders ongewijzigd blijft tot nader bericht. Bijgevolg is het nog steeds het barema nr 2 van 22 September 1949, opnieuw in ge bruik genomen op 22 Maart 1953, dat van kracht blijft voor de om zetting der lonen van Franse in Belgische munt gedurende de maand Mei.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1