...HEBBEN maakt a\\es extra-voe ons VOGËlHOEKJt NIEUW! 'MULTIGAZ' HANEKOP 7BR0N VAN ENERGIE NODIG Nieuwpoort's Hoogfeest met de Pinksterdagen Burgemeester Louis Robbe feestelijk gehuldigd te Zillebeke leperse Sportkrabbels DE KOEKOEK Uw kinderen in volle groei Kweekkalverkorrels HANEKOP Veefokblokjes HANEKOP ROESELARE WERVIK electriciteitsdienst' «SékWIÖ Groothandel O. S A GROEN INGESTRAAT 29 E Y ZONEN FRIGIDAIRE IJSKASTEN Stevens Gebroeders Z. E. H. DENEWETH FEESTELIJK ALS NIEUWE HERDER INGEHULDIGD TE NIEUWKAPELLE Schutterskoningen te Poperinge HONDERD resultaten van tevreden kliënten getuigen dat de voor hun kalveren betekenen: Uitstekende groei; Kloeke benen en gezondheid. 'Aan het einde van de 3e maand wordt overgegaan naar een ander extra voeder en ook niet duur! N.V Veldstraat, 79 Tel. 376 - 1047. (c-2522) Men kan best begrijpen dat er ln liet leperse heel wat Interesse be stond voor de Boute de France gezien GERARD PYPE deel uitmaak te van de Noord-Franse ploeg. Maar groot was de verbazing van onze sportliefhebbers toen zij taal noch teken over Gerard vernamen en dit na een viertal ritten. Langs alle kan ten rees de vraag: «En Pype? Wat is. er van hem geworden? Wij hebben onze voelhorens langs enkele zijden opgestoken en het geen wij vernamen komt hierop neer: tijdens de tweede rit, nl. van St Quéntïn naar Oostende, de zwaar ste van de zeven etappen die reeds tot het verleden behoren, heeft Pype heel wat tegengekomen. Zo voorzag hij z'n ploegmaten die beter ge plaatst stonden van wielen en ver loor hierdoor zeer veel kostbare tijd, dit hebben onze sportmensen bij de doortocht van het Westland best kunnen waarnemen. Daarbij deed Gerard nog een val en werd aan de elleboog gewond en om alles te ver beteren door Dame Fortuna met en kele bandbreuken bedacht zodat hij zonder tuben viel. Te leper echter trok de Route vóór de woning van z'n familie in de Oude Veurne- straat en daar stapte Pype van zijn flets om twee tuben in ontvangst te nemen. Tevens herstelde hij en bood nog een helpende hand aan z'n stal- maat Léocat, die aohteraf zou bege ven. Aldus mogen wij aannemen dat Gerard zoveel tijd verloor dat hij uit koers werd genomen ofwel door te genslag overmand opgaf, maar zeker Is het dat hij er te Chaumont, dus bij de aankomst van de 5° rit, niet meer bij was gezien de ploeg van het Franse Noorden tot drie elementen was herleid, nl. Huyghe, Baele en Spicarolen. Comini, Pype en Léocat waren dus niet meer van de partij. Geen reden tot wanhopen echter want Gerard is nog bitter Jong, am per 20, en het was met een vleugje blijheid dat wij z'n buiten strijd «Steeds heb ik met smaak en ge noegen het bier van Aigle-Belgica gedronken. Ik ben ervan overtuigd dat dit steeds bijgedragen heeft om mijn goede gezondheid te bewa ren. Ziedaar de verklaring van een levendige honderdjarige: Me vrouw Clémence de Bock, geboren te Lokeren, op 21 Maart 1853 en er gehuisvest Bergendriesstraat 69. AIGLE-BELGICA: Het bier der honderdjarigen. (2597) zijn vernamen, want wij hebben ons dikwerf afgevraagd of die zware ronde geen gevolgen zou hebben op zijn verder presteren. Maandagnamiddag was GERARD INDEVUYST terug thuis met als zeer goed resultaat: 12» ln het algemeen klassement en tevens eerste uit ons gewest en van de Titan-ploeg. Ge rard is fel door die zware ronde dat was zij inderdaad getekend en ook z'n gewicht heeft een deuk gekregen, maar nu had hij een hele week voor zich om eens goed uit te blazen. Indevuyst bekende zonder blikken noch blozen dat het lastig was, doch alles bij mekaar heeft hij het er tooh goed vanaf gebracht en enkel tweemaal moest hij een nieu we tube leggen. En de toekomstplannen? Ja, heden Zaterdag naar Izegem, Zondag waar schijnlijk naar Pervijze en Sinksen- Maandag in onze wedstrijd te Moor slede waar hij samen met Luclen Taillieu, Bertje Vandevoorde e. a. aan de slag ligt. Graag nam Gerard te vens aan een wedstrijd ln het bui tenland deel en zo viseerde hij Pa- rijs-Reims, maar de datum past slecht gezien Maandag 29 Juni de negende proef van ons kriterlum te Zillebeke-Hooghe doorgaat en Inde vuyst heeft nu eenmaal dit televi sie-toestel in z'n kijker. Parijs-Relms wordt inderdaad op 28 Juni verre den. Nu uitgesteld is niet verloren... Met RAF GHISQÜIERE gaat het stillekens aan beter. Hij heeft reeds de training hervat zodat wij ons bin nenkort aan zijn heroptreden mogen verwachten. Hopen wij met hem dat de tegenslagen eens een tijdje weg blijven, want dan pronostikeren wij hem primus in meer dan één wed strijd. Intussen heeft hij wijselijk onze raad gevolgd en een paar we ken deugddoende rust genomen. Flink zo, Raf. En EDGAKD PATTYN dan! Wat zegt ge daarvan? Laat ons maar eer lijk bekennen dat wij een dergelijke prestatie van onze nieuwe crack niet hadden verwacht, en wie zou het wel? Na een puik debuut te Vlamer- tinge, tweemaal negende, lag hij met O. H. Hemelvaart te Geluveld aan de slag en Edgard deed het zeer flink. Zo flink zelfs dat hij op de meet uit het peloton 3 km. van «rong met Roger Leenknecht, uit Koolskamp, aan het wiel. Geen enkele keer nam die brave Jongen over en Edgard was er bij de eindspurt aan voor z'n moeite. Maar hij nam een schitte rende weerwraak en wel te Deerlijk, waar 43 mannen aan de start kwa men. Samen met zelfde Leenknecht sloeg hij andermaal op de vlucht, maar liet nu eveneens de man uit Kootókamp ter plaatse, om met meer dan één minuut boni z'n eerste zege bij de purs te behalen. wij wensen voor hem en z'n Ijve rige supporters dat het niet de laat ste weze, LEON VAN OPLINUS, onze «Ouwe Taaie», trok verleden Zondag weer naar het Franse Noorden, om er te VSAdin te kampen. HIJ wérd eervol elfde. Maar bij z'n terugkeer werd hij aan de Rljselpoort te leper aan gereden door een auto, die een twee de wagen wilde voorbijsteken, met het gevolg dat Léon een tuimelperte van belang maakte en naast talrijke kneuzingen eveneens met een ont redderde flets stond. De aanrijder, waarschijnlijk een Franse wagen, maakte zich uit de voeten. Spoedig hersteld, zal Léon wel op nieuw naar het Noord-Franse win gewest trekken om er z'n oogst op te doen. HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 23 Mei 1983. Bis. 8. yO 1/4 kg Solo gooit S 1 /2-maal méér energlo dan dezelfde hoeveelheid kallslever. Uw kinderen verbruiken veel energle~ help te deze spoedig terugwinnen I Alléén met goed, degelijk voedsel kunnen uw kinderen blljgemoed. gezond en sterk blijven. Degelijk voedsel wil echter niet zeggen overdadig of duur voedsel I Met degelijk voedsel wordt verstaan voedsel dat bij elke maaltijd, elke dag. alle elementen bevat die voor een uitstekende gezondheid onontbeerlijk zijn... vetstoffen, vitaminen, minerale zouten... Met Solo Is U zeker I Want Solo is samengesteld uit zeer rijke oliën, 5SS geperst uit de voedzaamste vruchten die de natuur ons geeft. En Solo bevat bovendien, in ideale verhoudingen, de zo waardevolle vitaminen D en A - volstrekt onontbeerlijk in de groeiperiode... de natuur zélf levert niets beter! Neem Solo voor alles wat U in de keuken bereidt. Uw gerechten zullen voedzamer zijn èn ook smakelijker... Uw kinderen zullen met dubbel zoveel appetijt smullen! SO 124 A-01913 BFl U. M. 0. - MBRKSEM (Vervolg van 1" blad) BURGERSTAND Geboorten. Vandammo Chris tine en Mia, d- v. Marcel en Wyokaert Simorwe. Zoutard Patrlk. z. v. EJmiie en De Fever Rosette, Ser- ruys Rita, d. v. Daniel en Marcus Martha. Daenen Marc, z. v. Mar cel en Delchambre Adrienne. Cap- poen, Marie-Thérèse, d. v. Camllle en Gesquiere Denise. Victoor Alain, z. v. Camille en Vanaerde Madeleine. Huwelijk. Haubourdln Michel, wever, en Decroix Madeleine, fabriek werkster, b. v. Wervik. Huwelijksafkondigingen. René Kamaut, rijkswachter, v. Etterbeek, en Volckaert Marie-Claire, naaister, v. Wervik. Deweer Jean-Pierre, geneesheer, v. Oudenaarde, en Devos Thérèse, z. b„ v. Wervik. Sabbe Florent, berelder, v. Kortrijk, en Feys Emma, naaister, v. Wervik. Ver- eeoke Leon, smid, en Deput, botoljn- ster, v. Wervik. Caignie Ferdinand, landbouwer, v. Wervik, en Lemaire Monique, z. b., v. Nieuwkerke. APOTHEKERSDIENST Wachtdienst voor de week van 24 tot 31 Mei 1953: dhr Desmadryl F„ Molenstraat 1. DUIVENSPORT Bij De Volksvrienden Uitslagen van Zondag 17 Mei 1953: Dourdan, 160 duiven: 1. Morisse Gerard; 2. Hollefoeke Gebr.; 3. Valére Brouokaert; 4. Cam. Brouckaert; 5. Vansuyt Simon; 6. Bonduelle Dan.; 7. en 8. Devrekere Denis: 9. en 10. Benoit Hilaire. Breteüil, 442 duiven: 1. en 2. Van- wildermeersch W.; 3. Deschrljver J.; 4. Vandamme Cam.; 5. Defossez G.; 6. Stragier H.; 7. Debacker Ch.; 8. Deput Achiel; 9. Desmarets Gebr.; 10. Verstraete M. Bij De Toekomst Op Zondag 24 Mei 1963, grote prijs- vluchten uit Orleans en Breteuil, tel kens 4.000 fr. waarborg. Inkorvlng: Orleans, Vrijdag tot 19 uur. - Breteuil: Zaterdag tot 17 u. Omtrek: Breteuil: Wervik, Komen, Waasten, Houtem, Hollebeke, Zand voorde. Orleans: vermelde gemeenten en Geluveld, Menen, Dadizele, Ledegem. EENDR. WERVIK W. S. Lauwe 35 Een dr. Wervik Zondag Jl. was Eendracht te gast bij W. S. Lauwe. Deze wedstrijd was van veel betekenis in het verloop van de geweldige degradatiestrijd die gelevérd wordt tussen Wervik, Hnrel- beke en Voorwaarts Oostende. Wervik had immers de puntjes meer dan nodig en heeft ze dan ook na een spannende partij op zak ge stoken. In de eerste helft speelde Wervik met windvoordeel en opende algauw de stand. Kort daarop maakte de thuisploeg de gelijkmaker en nam zelfs voorsprong aan de 30° min. op een strafschop. Dat kon Wervik niet verkroppen en in 10 min. tijd doelden zij drie- maai zodat de stand tot 24 werd herleid. Dit was de genadeslag voor Lauwe die ook in de tweede helft aan de meerderheid van Eendracht moest geloven. Wervik Won zeer ver diend déze partij. Zondag speelt Eendracht zijn laat ste wedstrijd tegen D. Blankenberge en zal heel waarschijnlijk de beide puntjes thuis houden. Het moet im mers zo. anders wordt het vast en zeker een reisje naar II" Provinciaal. Bulten deze overwinning die Wer vik moet behalen, moet dan ook nog Har el bek e of Oostrozebeke volgende VAri Uffm csrft jifoRdffAotrti I* Provinciaal te kunnen Wijven. Laat ons dus hopen dat Moeder Fortuna Zondag e. k. aan Wervikse zijde is. Week van 23 tot 30 Mei 1953: dbr Vandamme Louis, Ten Brielenlaan 68 Wervik, tel. Komen 555, Op de werkdagen, na 17 uur, zich wenden Gasstraat 3, Wervik, tel. Ko men 53. RERUM NOVARUM Van een viering gesproken, zie dat was er nu een die kon tellen en zelfs de druilige regen die gans de voor middag neerzijpelde op 14 Mei heeft niet kunnen beletten dat de plaat selijke Rerum Novarumvierlng is uit gegroeid tot een der mooiste arbei dersoptochten ooit te Wervik ge houden. Natuurlijk stapte weer aan 't hoofd van de eindeloze stoet, de machtige Kon. Harmonie Onder Onsdie overal zoveel indruk maakt. Daarop volgden groepen met mutsen van alle soorten en kleuren, grijze, rode, blauwe, witte, enz. en toen kwamen de turners voor de eerste maal, ver gezeld van hun jeugdige maar kra nige trommelaars en trompetters. We zullen nog horen van die mannen. Het aantal mannen en vrouwen die in de stoet opstapten moet zeker wel de 400 benaderd hebben en wat opviel, was hun waardige en fiere houding. Aan 't monument der gesneuvel den legde de voorzitter van 't Chris ten Werkersverbond de Hr Jozef Storme een bloemtuil neer en toen ging het kerkewaai'ts voor een Plech tige Hoogmis met kanselrede door E. Pater Osmandus, Passlonist. De optocht door enkele straten alsook het concert van Onder Ons» werden jammer genoeg ge stoord door de harder plassende re gen, zodat menig feesteling druip nat naar huls trok 's middags. De feestviering 's namiddags ln de zaal van de Gilde was een reuze- sukses en als haringen in een ton Zie vervolg hiernevens De versmelting van deze twee zal gebeuren in de Langestraat, van waar de stoet verder zal trekken langs de Marktstraat naar -de Markt, voor het défifilé voor de per sonaliteiten. Vandaar naar de Kerkstraat, de O. L. Vrouwstraat, de Willem de Roolaan, de Pieter Braeckelaan, Van Clichthovenstr., Gasstraat, Coppieterstraat, de Roo laan, Langestraat, Arsenaalstraat om te ontbinden op de Willem de Roolaan. Daar deze stoet slechts na de in huldiging van de vismijn, dus rond 15.30 u. zal vertrekken en reeds vóór 17 u. moet geëindigd zijn te gen dat het groot concert begint, is het mogelijk dat enkele straten uit deze reisweg zullen vervallen. Te 16 u„ de grote folkloristische stoet wordt op de markt door de overheden in ogenschouw men. Te 17 u., Beiaardconcert door de Heer Staf Nees, Beiaardier en Be stuurder van de Beiaardschool te Mechelen. Te 17.30 u., groot concert. Ge zamenlijke uitvoeringen door de: Muziekkapel der Gidsen, onder lei ding van Ct Poulain; Zangchorale «Cantores» van Brugge, onder de leiding van A. De Haene; Meesters- Beiaardiers Géo Clément en E. Uten. Te 19.30 u., opnieuw optreden der zangchorale. Te 20 u., de beiaardvirtuoos Staf Nees zal zich opnieuw laten horerj aan de beiaard. Tussenin zullen nog enkele uitvoeringen geschieden door het muziek der Gidsen en dit laatste concert komt ten einde met een drietal marchen uitgevoerd door de muziekkapel. Te 21 u., steeds op de Markt plaats, volgen dan gedurende een uur tijds, volksdansen uitgevoerd dbor plaatselijke en vreemde groe pen. Te 20 u. komt het kunstige spek takel van levende beelden en plas tische figuren, weer gevolgd door de algemene verlichting van de to ren, stadshalle, het stadhuis en oorlogsgedenkteken. Eindelijk zal rond 22.30 u. het grote volksbal kunnen aanvangen, gênö- zal duren tot middernacht en deze grootste dag besluiten. Zoals men ziet is het gans de dag door vanaf 10 uur 's morgens tot ling van feestelijkheden. Alles kan 's avonds laat, een aaneenschake- er kosteloos gezien, gevolgd, beluis terd worden. Het is ook wel daarom dat dul- zende en nog dulzende mensen zich dien dag naar Nieuwpoort zullen begeven en er genieten van een gebeurtenis, werkelijk «ENIG AAN DE KUST Burgemeester Robbe aanhoort rechtstaande van op de tribune de hul de, hem gebracht door de schoolkinderen. Van links naajr rechts bemerken wij: Best. Afgevaardigde J. Storme, E. H. Onderpastoor Vanmackelbergh, Z. E. II. Pastoor Priem, Burgemeester Robbe, Mevr. Robbe en Senator Rob. De Man. 3 modellen 10 verschillende types. De Harkmachines MASSEY-HARRIS beantwoorden aan de behoeften van alle landbouwers, welke ook de arbeids voorwaarden zijn: platte of ronde tanden, normale of gereduceerde tussenruimte, werkbreedte klein, gemiddeld of groot. De tanden van de Harkmachines Massey-Harris zijn uit mangano-staal. Zij zijn soepel, niet voor vervor ming vatbaar, cn praktisch onbreekbaar. Hun curve die het voorwerp uitgemaakt heeft van speciale studies, iaat een onberispelijke en uitzonderlijke arbeid toe Zijn gebreveteerd opheffingssysteem is zeer speciaal en verdient uw bijzondere aandacht. De beste, na aankoop georganiseerde dienst Permanente stock van oorspronkelijke wisselstukken zaten de mensen opgestapeld. Volksvertegenwoordiger Stubbe J. sprak een woord tot de feestvier ders nadat de jeugdgroeperlngen van 't Christen Werkersverbond enkele nummers hadden opgevoerd. Een prachtige tombola besloot do viering in de zaal. Hier zijn de winnende nummers: 3187 2676 3058 2832 2828 1792 600 3765 937 2657 3359 2602 974 1525 793 2677 3347 2858 2649 3755 1032 308 359 3063 2692 3446 130 1278 2986 3527 3452 47 1070 1405 361 709 3793 2834 1541 2613 GASS SÏADSG7 EN GASST BLKTAA ÏN NU... GASSTOVEN ARTHUR MARTIN Nu kunt U een gastoestel kopen dat naar wens zowel op stadsgas als op butaangas brandt. Geen probleem meer wanneer U moet verhui zen. Is er geen stadsgas, dan kunt U aan hetzelfde gastoestel een butaanfles aankoppelen zonder iets aan de gasstoof te veranderen. Enkel moeten de gicleurs geregeld worden. Deze nieuwe gastoestcllen worden verkocht aan DEZELFDE PRIJZEN der gewone stadsgas- toestellen. Eist van nu af een Multigaz gastoestel ARTHUR MARTIN. Vraagt inlichtingen aan Uw gewone leverancier. - K O R T R IJ K ■SV.Y- Te Dampremy heeft een man, bij ruzie met zijn vrouw, deze met een kacheiijzer op het hoofd gesla gen tot de ongelukkige ineenzeeg. Toen heeft hij haar gesleurd naar de waterput en wierp haar erin, al hoewel zij nog leefde. Hun drieja rig zoontje, dat wakker werd door het gevecht, begon te schreien, waar op de onmens het kleintje beetnam en het eveneens ln de waterput wierp, waar het samen met zijn moe der verdronk. De dader werd aan gehouden. «Lang leve Louis», stond het ln bloemen geschreven op de achterzijde van de schutterswa- gen, een der vele feestelijk ver sierde wagens uit de stoet die Zondag jl. door Zillebeke trok, burgemeester Louis Robbe ter ere. Dat klonk hartelijk en ge meend. Zo gemoedelijk was trou wens overal de stemming te Zil lebeke, want de inwoners staken het niet onder stoelen of banken 'j dat zij trots zijn op burgemeester Robbe die er zijn tweede ambts periode als burgemeester begint. Op onze burgemeester rijn wij Jpreus Want hij is groot, kloek en streus Rap in alles wat hij doet Sapristi, ja dat is goed, PLECHTIGHEID IN KERK EN GEMEENTEHUIS Het feest der aanstelling van burgemeester Robbe begon reeds in de voormiddag, wanneer te 9.45 u. «de burgemeester plechtig aan huis werd afgehaald en men stoetsge wijze naar de kerk trok, de muziek maatschappij Ste Ceciliaop kop. Z. E. H. Pastoor Priem droeg een plechtige H. Mis op, die be sloten werd met een dankbaar Te Deum Op het gemeentehuis had ver volgens de overhandiging plaats van de symbolische sleutels der gemeente door eerste schepen Sercu. Ondertussen werd nog flink yer- sierd aan de huizen, werden nieu we bloemen aangebracht daar waar de wind te baldadig te werk ging en hadden de verantwoordelijken voor de feeststoet de handen vol om de laatste schikkingen te tref fen die een goed verloop van de verdere feestelijkheden moesten verzekeren. DE FEESTSTOET Vanaf 14.30 uur kwam er leven in de brouwerij. Wagens en groe pen trokken op naar Het Land van Beloftewaar de stoet ge vormd werd, want van daaruit moest deze blijde intrede gebeuren. Stipt te 15 uur begonnen de wagens te rollen en stapten de groepen op terwijl twee muziek maatschappijen, Ste Cecilia uit Zillebeke en Onder Onsuit Wervik, voor het nodige rhythme zorgden. Gans de dorpplaats werd doortrokken, aan het einde van de stoet volgde burgemeester Robbe, vergezeld van Z. E. H. Pastoor Priem en van Oud-Minister Sena tor De Man, in een open wagen. Gebouwd door - - GENERAL MOTORS verkocht door - IEPER - POPERINGE Op O. L. II. Hemelvaart had te Nieuwkapelle, bij Lo, de plechtige aanstelling plaats van Z. E. H. I>eneweth, voorheen Onderpastoor op de H. Hartparochie te Oostende. Nieuwkapelle bezorgde zijn Her der een groots onthaal. Hierboven enkele beelden pit deze plechtige MASlfilUDX»., Onderweg werden aan de gevierde burgemeester bloemen aangeboden. Aan de Brikke maakte de stoet halt en kregen de overheidsperso nen gelegenheid terug te keren naar de dorpsplaats om er op de tribune plaats te nemen en de te rugkerende stoet ln ogenschouw te nemen. Benevens de reeds hogerver- noemde overheidspersonen bemerk ten wij hier eveneens Volksverte- genwpordigèr Stubbe, Bestendig Afgevaardigde Storme en talrijke vooraanstaanden uit Zillebeke en omgeving. Burgemeester Robbe werd door elk dér voorbijtrekkende groepen nogmaals gehuldigd en, zowel let terlijk als figuurlijk, in de bloemen gezet. Mevrouw Robbe, die naast haar echtgenoot had plaats geno men, deelde natuurlijk in de eer en in de bloemen. 't Was natuurlijk een gelegen heid, voor de ene of andere maat schappij, met een voorzichtige wenk voor de dag te komen. De kaarters draaiden er zelfs geen doekjes rond: Hier zijn de lustige kaarters, Zij zouden kaarten dag en nacht Heer burgemeester neem daarom Nooit 't sluitingsuur in acht. Het was een lust voor oog en oor, het voorbijtrekken van de feeststoet te volgen. Zingende schoolkinderen en dansende meis jes gaven keurige nummers ten beste; de muziekmaatschappijen een keurige serenade. De boerenwagens, waar gedorsen en gesproeid werd, bedachten het publiek met water en kaf en zelfs de burgemeester, de pastoor en al len die op de tribune zaten moes ten er aan geloven. Voeg daarbij dat de clown van de cabaretgroep De Nachtvlindersde burge meester zo hartelijk omhelsde, dat men na de omhelzing nog moeilijk kon uitmaken wie van beide het best geschminkt was. 't Ging er gemoedelijk aan toe en in dergelijke omstandigheden kan men best begrijpen dat de deelnemers aan de stoet er al eens vergaten aan te denken dat de overheden op de tribune hun beste Zondaagse kleren hadden aange trokken. In de stoet werd zo wat aan al les herinnerd. Het scheen zelfs de mannen van St Sebastiaan zwaar op de maag te liggen dat de bur gemeester geen ridder is van pijl en boog: Hier de wagen van St Sebastiaan Ter uwer ere in orde gedaan Zeker, de gemeente kunt gij goed [beboeren Maar van schieten... weinig ge- [zien van uw toeren. Er werd herinnerd aan de jeugd van de burgemeester, toen hij het in 1928 waagde op een koersvelo om zich met zijn vrienden te me ten op een kermiskoers. Zij reden allebei mee in de stoet, de wiel renner van 1928 in rennerstrui en ook de burgemeester van 1953 met de burgemeesterssjerp om de len den. Daar was lach en leute, maar daar was ook ernst. Daar waren de wagens van het boerengezin, het kroostrijk gezin, de wagen der meisjesschool en ten slotte die prachtige wagen van het A.C.V., omgeven door de vlaggen dei- plaatselijke verenigingen. Na het voorbijtrekken van de stoet ging de burgemeester bij het gedenkteken der gesneuvelden en legde er bloemen neer. Vervolgens had in de feestzaal een receptie plaats tijdens dewelke schepen Sercu de burgemeester geluk wenste met zijn aanstelling. Diep ontroerd dankte dhr Robbe om de hem gebrachte hulde. Vervolgens overhandigde dhr Jcs. Puype. ge meenteraadslid uit leper, namens het A.C.V. een prachtige schilderij aan de nieuwe burgemeester, een voorstelling' der kerk vén Zillebeke. Ondertussen ging buiten 't feest verder. De muzikanten van «Onder Ons» uit Wervik gaven een concert ten beste vanaf 17.30 uur en te 19 uur traden de St Micliiels Turners uit leper op met hun beste nummers. Het was een gemoedelijk feest te Zillebeke. Burgemeester Louis Rob be heeft zijn ambtsperiode megen inzetten te midden der geestdrift zijner medeburgers. Wij wensen er hem van harte proficiat om en sluiten ons aan bij de wens der Zillebekenaren opdat hij Zijn ge meente, met wijs beleid besture zoals hij dit reed# vorige jaren Al» d» koekoek roept |ln 't woud Verheugt zich Jong en [oud. Eén zwaluw maakt de Lente niet, schreef ik de vorige keer. De echte boodschapper van het zonnige lenteweer, mot zijn groen en bloe menweelde, ie de koe koek. Voor veel van on ze landse mensen bete kent zijn blijde roep zoveel ais: Koekuit, kousen uit, Barrevoets, blootsekop. Eens dat we de koe koek gehoord hebben mogen we de dikke wlnterklederen afleg gen, want de warme dagen zijn ln aantocht. De koekoek is een zomervogel, die vanaf half- April tot begin-Mei terugkomt uit Midden-Afrik-. Enkele van mijn le zers hebben mij laten weten wan neer ze dit jaar voor het eerst de koekoek hebben gehoord: 8 April, Roeselare-Rumbeke; 11 April, Stave- le; 12 April, Zandvoorde (leper). Ook bij dit soort komen de mannetjes het eerst terug. Lang kan de koekoek zich niet verborgen houden want zijn roepen verraadt hem en toch blijft hij een verborgen leven lelden. Het is een blauw-grljze vogel met gesperwerde borst, (t.t.z. met zwarte en witte dwarsstrepen), en een lange donkere staart waarvan de elndzoom wit is. Het pas teruggekeerde koe koekmannetje kiest zich een bepaald levensgebied uit bij voorkeur een loofbos: ook wel een stuk landschap waar bomen en boomgaarden ln voor komen. In dit levensgebied, dat tien tallen Ha. kan bestrijken, duldt hij geen soortgenoten: voortdurend vliegt hij zijn domein af. Zo komt het dat we de koekoek het ene ogenblik rechts van ons, schijnbaar veraf, ho ren roepen om hem dan een paar ogenblikken later heel dichtbij, doch nu links van ons, te horen. We zul len hem alleen te zien krijgen wan neer we hem nieuwsgierig kunnen maken door zijn roepen na te boot sen. ofwel op zijn uitverkoren zang- post. Daar kunnen we hem onder het roepen zien bulgen en de staart opensprelden. Een paar weken na de mannetjes komen de wijfjes aan deze zijn kleiner en meer rossig aan- de nek; zelfs zijn er wijfjes waarvan de bo vendelen roodbruin zijn. Naast het gewone «koekoek» (ook wel eens koekoekoek) horen we dan ook soms een laag en rauw «ga-ga-ga-ga-ga». Het is de paarroep van het mannetje dat het wijfje achterna vliegt. Dit be antwoordt de uitnodiging met een fijn en hoog kwlk-kwik-kwik-kwi heel snel naeen voortgebracht als een soort lachen. Er is echter bij de koe koeken geen spraak van gepaard sa menleven, evenmin als van nest bou wen en broedzorgen. Het gaat er zo als we het hebben gezongen ln onze Jonge Jaren: De koekoek is een slimme gasti Koekoek! Van zorgen heeft hij geen last! Koekoek! Over het wondere leven van de koekoek en zijn gedragingen zijn reeds hele bibliotheken boeken vol geschreven en nog is het laatste woord er niet over gezegd. We zullen hier bondig de voornaamste punten aanhalen zonder nochtans te durven beweren dat het altijd zo is en dat er geen afwijkingen voorkomen. Het koekoeksmannetje vliegt, zoals ik reeds zegde, regelmatig zijn le vensgebied af om zich te vergewis sen dat er geen indringers voorko men. Hiervoor kiest hij niet veel het, open veld nog nooit heb ik een koekoek op de grond zien voorkomen zijn verplaatsingswegen zijn de bomen en hagen die hij voortdurend afspeurt om te weten waar er nesten van lnsectenetertjes voorkomen. De kleine vogeltjes die zo'n inspec teur opmerken zullen niet nalaten de koekoek achterna to vliegen om hem uit te schelden. Dit kunnen we geregeld zien wanneer een koekoek aan de rand van het bos verschijnt, ofwel langsheen een haag vliegt. Het is alsof de kleine vogeltjes geen trouw hebben ln zijn aanwezigheid en hem willen verdrijven. En terwijl ze de mannelijke koekoek vervolgen komt het koekoekswljfje en legt haas tig haar ei in hun nestje. Is hun leg- sel voltallig, dap wordt één (of twee) eitje(S) eruit weggenomen; zijn er nog maar een paar eieren in dan wordt er geen uitgenomen. Naar het ei wordt verder niet meer omgezien. De koekoek, die een vogel is, zo groot als een merel (ongeveer 100 gr.) legt eieren die veel kleiner zijn als die van de merel; ze zijn zo klein als die van een huismuis. Toch is het koekoeksei nog groter dan de eieren van het vogeltje dat bedrogen wordt en dat wij mot een geleerd woord de waardvogél noemen. De kleur van het koekoekset en de tekening (vlek jes) die het draagt komen gewoonlijk goed overeen met die van do eitjes waarbij het gelegd wordt. Het schijnt zelfs dat een koekoek haar el legt in het nest van dit soort vogel waarbij DE KOEKOEK Een Britse expeditie heeft haar kamp opgeslagen aan de voet van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, met het doel een poging te wagen om de beklimming ervan te doen tot boven aan de top. Te Tourcol ng verscheen voor de rechtbank de Belg J. Van Lent, uit Antwerpen, die terechtstond om zijn verblljfskaart te hebben vervalst. Tijdens de reohtsztttlng Is de man echter plots ineengezegen en schie lijk gestorven. zij zelf werd grootgebracht tg spreekt men van een heggeom. koekoek, van een kareklet-koekod enz. Daarmede kent ge dan ooi rttii een paar vogelsoorten die met die os. dersohoven eieren bedacht wordt: Er zijn er nog veel meer. Men heeii niet minder dan vijftig waardvogti aangetroffen en geteld. Toch betalt» de heggemus, het roodborstje, éi grasmus, de kwikstaart, de roodstee» en de kleine kareklet voorzeker e hoogste tol aan de familie der iet. koeken. Gewoonlijk legt de koekoek hui el rechtstreeks ln het uttgeta: nest. Tooh gebeurt het dat ze ta leg. nood geraakt en van geen nest wei: In dit geval wordt het ei op de groti gelegd en nadien opgenomen la di grote snavel en meegedragen tljder de vlucht op zoek naar een nest, wit het ln kan geborgen worden. Hst beurt zelfs dat het el een tljdlss,- gelegd wordt ln een verlaten oi oni nest om dan later verdragen te w den ln een betrokken of be»o« nest. Zo ia het geen zeldauaM dat een kbekoek met een ei in ds bei vliegt. Wanneer nu zulke exempta: geschoten worden zullen onze jagen nogal gemakkelijk zeggen dat de ta koek een elerzulper en een rovers en toch ls het zo nletl Omdat alle eieren van eenrelfit koekoek dezelfde kleur en tekemlnt dragen ls het mogelijk na te ai: hoeveel eieren een en hetzelfde ree koekswijfje legt ln een seizoen, It- Engelse vogelkundlge telde er'17; u- deren spreken van 20. Dit optellen S natuurlijk zo gemakkelijk niet, m. een koekoek stopt nooit maar éés i in een nest. Waar er toch tweeta- koekseieren ln qen ne-lt voorkomt: dan ls dit het werk van twee ver- schillende wijfjes die ln hetzelfdelt- vensmidden voorkomen en die zelfde nest hebben gebruikt. Dit it- beurt het meest op het einde van be: broedseizoen (einde Juni). Dit tt! ons niet verwonderen als we welt: dat de koekoek een zwervende vogti is waarbij het levensgebied van mst- netje en wijfje niet noodzakelijk menvalt. Er zijn onder de koekoek: evenveel gevallen van veelmsnjtfii als van veelwijverij. Eenmaal het koekoeksei ln het ter ligt wordt het door de waardvogeltlts bebroed samen met de eigen eitje Het koekoeksei dat iets groter It ont vangt meer lichaamswarmte, zode: het gewoonlijk het eerskklpt; d»- bij komt nog dat het koekoeksei im 12 dagen en half moet bebroed wi den tegenover de andere eitjes J!i eerst na 13 of 14 dagen openbrelt: Wanneer de Jonge koekoek gebort: ls en een dag oud geworden, te gebeurt er iets afgrijselijks, alta volgens het oordeel der mensen, If onooglijk en naakt diertje begint!: het nest heen en weer te woelt: voortdurend schijnt het te tasten» de toppen der vleugels alsof het In den waren. Eindelijk slaagt het til' een van de eieren die nog in hettf liggen boven op zijn brede raf krijgen in een soort kuiltje (da" enkele dagen zal verdwijnen). Mr twee naar bovengerichte vleugels!: pen wordt het ei daar vastgehoui terwijl het onbeholpen dlertle gestrekte hal? en, poten naar ét ra:' van het nest traoht te kotira om üti cl over boord te werpen, Het lijkt er- hele inspanning waarbij de jongs vo gel telkens uitgeput een tijdje ma blijven rusten. Eén na ééh'wordein alle eieren (of Jongskes) uit het ne- geworpen zodat liet vraatzucht!: jong alleen overblijft en alle voed? alleen te verwerken krijgt. Aan voeden hebben de pleegouders mf last dan aan vijf eigen kinder?: Normaal kunnen onze insecteneter t-jes na 13 dagen reeds het nest W- laten; onze Jonge koekoek blijft f drie weken met een on'oedaarte honger alle zorgen opeisen. Into: zijn reeds al zijn slagpennen gejrof en kan hij vliegen, maar hij doet li' niet. HIJ gaat ergens ln de nabljK van het nest op een tak of op s paal zitten en bedelt er met wijd opengesperde snavel om voedsel is' alle voorbijvliegende vogels. Zo f het de Jonge koekoek nog gemakt lijk een drietal weken volhouden,er' dan op eigen vleugels het leven ln vliegen cn voedsel te zoeken. Hef einde Augustus verlaten de Jon?' koekoeken ons land. Tot daar het wondere leven vanr' koekoek, zoals het tot nog t-oe gekt: is. Maar, ik zegde het reeds vrow' er zl|n nog heel wat duistere punt op te helderen. En daaraan kan led' natuurliefhebber medehelpen, W wat kennis, veel geduld cn volbaf- ding. Konden al die boerenjonger1 die nu niet anders doen dan nesf vernielen eens aangezet worden de vogels en hun gedragingen te b' studeren, wat zou de wetenschan np vooruitgaan. Gelukkig daterrff' flinke onderwijzers bezig zijn 1®, rakkers ln de goede richting voe® te helpen. A. D- Op O. H. Hemelvaart werd bij een heropleving en tal van fL de beide handboogmaatschappijen schutters lieten zich aansluiten, en bij de kruisboogmaatschappij te titelstrijd om het konlngscl® Poperinge de koningstitel 1953 be- werd dan ook hardnekkig bei»-' twist. Alle drie deze maatschap- en gaf aanleiding tot mooie sp®1 nijen kennen in de jongste jaren Boven: hij de handooogmaatschappij «Willem Teil» was '1 Dcdrie Edward, die in dc achtste ronde de koningsvogel vele.?- Midden: dhr Gustaaf Salome, oudste lid van de maatschappij Joris», wist zich in de zesde ronde tot koning dezer kruisboo;f» tc schieten. Onder: bij de handboogmaatschappij St Sebastiaf was het dhr Licvols Remi, een der oudste schutters v&n die zich de titel toeëigende in de 4" ronde. Wi j zien de drie i« we. omringd door hun bestuur en medeschutters. Aan titk nrofieiatl

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 6