16 JU VOOR POPERINGE EN IEPER z Hulde aan Vorst en aan... 'ons, missielegioen Drieluik van Inhuldigingen te Nieuwpoort bracht met de Pinksterdagen ons Westkusthavenstadje in vol ornaat De Kroningsfeesten in Engeland Blijde intrede te Brugge van Koning Boudewijn Kr Paul Raynaud wordt investituur geweigerd Motorijder uit bij botsing te Kemmel verongeluk op personenwagen Voormezele Lustrum-Boerenbedevaart te Izenberge tot een traditie uitgegroeid - een Toren met zangerige Beiaard - een luchtig Stadspark - een moderne Vismijn hoofd BUREEL en REDACTIE: ZATERDAG Bladzijden PRIJS MEI 3 Frank 1953 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Zondag 31 Mei BUITENLANDS OVERZICHT op Dinsdag 2 Juni e. k. ZONDAG 31 MEI e.k. Eerste officieel bezoek van de nieuwe jonge Vors! aan Westvlaanderen Gevaarlijk kruispunt betekent voor ieder weggebruiker een bestendig gevaar In aanwezigheids van Mgr De Smedt en van Staats minister De Schrijver togen ruim 600 bedevaarders naar O. L. Vrouw van Barmhartigheid Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever; I. Santen. Gasthuisstraat 19, Poperinge 49* JAAR. N' 22. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 91 fr. Andere landen 4 fr. p. week Aangesloten bij het Verboni der Belgische Periodieke Pen. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR" (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 'ONDAG 31 Mei. Op die dag zouden tve wel te Brugge en te Brussel moeten aanwezig zijn. Te Bragge komt Koning Boudewijn op bezoek; de blijde in trede van de Vorst in de aloude, ;oede Brugse stede Koning Boudewijn? Is Vlaande ren niet het Boudewijnland Zo vele van onze eerste graven droegen Immers die naam. Een was de stich ter van dat graafschap, opvolger van de Forestiers en jaren blijft de geschiedenis van Vlaanderen ver bonden met de Boudewijns, tot de laatste Keizer werd van Konstanti- nopel. Is het dan te verwonderen dat die naam ons zo sympathiek is? Er is een dag, zo goed in 't geheu gen vastgezet van de inwoners van Brugge, van alle Vlamingen en alle rechtschapen mensen in België; die dag waarop Koning Leopold aan het volk rondom hem geschaard, verklaarde waarom hij gecapitu leerd had en waarom hij bij zijn volk wilde blijven... Mei 1940! Mei 1953. De jonge Koning be zoekt diezelfde stad. De jonge Vorst met oude ervaring! Want hij heeft de gevangenschap gekend, hij heeft de ballingschap gekend. Niet langs rozenpaden werd hij tot de troon geleid, maar wel langs wegen van nood, kommer en... verdriet. Dat is immers... historie Maar daarom ook houden wij, Vlamingen, van die jonge Koning, zoals we van zijn vader hielden. Als volk hebben ook wij geleden, ook wij zijn miskend geweest, behandeld als derderangs burgers. Leopold III was de eerste Koning van België die in onze moedertaal met ons kon spreken. Hij vermoordde onze taal niet zoals sommige grote mannen wanneer zij zich... geweerdigen over de radio ter wille van het Vlaamse volk, Vlaams te... stotteren. Te goed we ten wij hoe Koning Boudewijn... perfekt onze taal spreekt. En dan zou er geen vriendschap, familie- vriendschap bestaan tussen volk en Koning? We hielden van die Koningin, die inderdaad de lands-vrouwe gewor den was, die nobele Koningin As- trid. Het scheen ons of we in ons land oude geschiedenis tot nieuwe mochten maken; de regering van Albrecht en Isabella. Het mocht jammer, niet. Maar de eerbied, ge negenheid en liefde die wij Leopold en Astrid toedroegen, dragen we nu over on Koning Boudewijn. Zo zal Vlaanderen Koning Boudewijn ont vangen te Brugge, de aloude goede stede, de perel van Vlaanderen, de schoonste «Kunststad» van het oude Euronese Westen. En. wordt hier bij ons minder luid geroepen «Leve de Koning!», wij menen het te meer wanneer we bid den: «Heer, bewaar onze Koning! 31 Mei te Brussel Hulde aan het glorieuse Belgisch legioen! Legioen? Niet aan dat legioen dat ergens in de lucht, ter zee of te lan de strijden zou met bommen, tor- pedos of kanonnen, maar aan dat legioen dat overal ter wereld, aan de pool of aan de evenaar, in dé brousse of in de woestenij, ter ver overing ging en gaat; zonder bom men, torpedos of mortieren; geen ander wapen kent als goedheid, er barmen en liefde. Gij weet wat ik bedoel. Dat le gioen telt 8.000 landgenoten, man nen en vrouwen! 8.000 zendelingen! Dit jaar wordt hun hulde ge bracht, 31 Mei te Brussel. Misschien oest te Brussel. Er is geen dorp in Vlaanderen dat geen legionair telt inder zijn bevolking. Maar te Brus sel weet men nog niet dat het de indelingen zijn die de eer van ons land hoog houden in het buitenland, in de Verenigde Staten weet men wie Pater Desmedt was, de redder van de rode huiden. In Amerika sveet men wie Pater Damiaan was. Maar er is te Brussel zelfs geen ?traat die de naam draagt van die reuzen. Men verkiest daar politieke dwergen! Daarom moest die dag doorgaan te Brussel. Dees jaar... 1953. In 1553 immers stierf op dat kleine eiland in 't zicht van het onmetelijke China, die gro te Missionaris, die in Indië, in Ja pan werkte en zwoegde, die globe trotter voor Christus, de H. Fran- ciscus Xaverius, van universiteits professor werd hij de leraar van de heidense sukkelaars. Het paste wel dat men ons le gioen huldigde. Men? Maar dat zijn wij zelf! Wij zelf, die te veel en te lang wachtten en zwegen. Kijk maar hoe dikwijls nog, in bladen en in tijdschriften, relaas wordt gegeven van de avon turen van een... jeep door de Sa hara, over de avonturen van ont dekkingsreizigers in Zuid-Amerika. De zendelingen zijn Gods avontu riers, waarover in alle talen gezwe gen wordt, zelfs door ons. Door die anderen uit moedwil, door ons om dat wij het avonturierschap van pa ters en zusters doodnatuurlijk vin den en omdat wij te bescheiden zijn. Achiel Denys zaliger zou ge zegd hebben en gezongen: 'k En boffe daar niet mee Maar wij hebben ongelijk en moeten op 31 Mei het besluit nemen in die zaak ons... leven te beteren. Daarom deed ons Westvlaams Davidsfonds zulk schoon werk met zijn Paas- gouwdag in het teken te stellen van een bijzondere hulde aan de West- vlaamse zendelingen die uit China werden verjaagd. Men zal te Brussel bovendien ver diende hulde brengen aan de Moe ders van onze zendelingen. Maar, voorzichtig als 't u belieft! Want onze Vlaamse moederkes zijn zo be scheiden en, God zij dank, zo een voudig en zo mild. In Limburg wa ren er vier gebroeders zendeling, de gebroeders Adons. In Westvlaan- deren gingen uit één gezin vijf ge- broers naar de Missies, de Maer- tens uit Ooigem. Wat heeft moe der daar anders gedacht en gezegd dan «zoals O. L. Heer het wil!» Zo zijn de moeders van Vlaamse zendelingen. Ik wenste dat die hul de te Brussel, groots, plechtig, on vergetelijk ware. Het zou werkelijk moeten een nationale hulde zijn. En toch! Ik hoop maar dat men te Brussel niet vergeten zal dat de zendelingen ook een., vader hebben! Vader die werkte, zwoeg de en een heel stuk toekomst bouw de op een zoon die... over zee in de brousse verdween. Vader, die niet veel zegde, eerder onverschillig scheen dat schijnt er immers meer mannelijk uit maar daar binnen iets voelde wegscheuren en 't leed verkropte! m Kom, niet alleen op 31 Mei, m-aar die dag zij een gelegenheid om aan de besten onzer broeders en zusters en aan hun ouders hulde te bren gen. Hulde van 't Vlaamse volk aan Gods avonturiers: de zendelingen! Hulde aan ons legioen PÊ VLAMYNCK. SCHOORVOETEND VOORUIT DE 260* MAAL Vandaag, Woensdagmoesten de plaatsvervangers van de Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, voor de tweehonderd zestig ste maal bijeenkomen om over het vredesverdrag met Oostenrijk te debateren. De vergadering is echter niet doorgegaan. Dhr Malik, de nieuwe Sovjet-ambassadeur bij Koningin Elisabeth had immers laten weten dat hij niet kwam. En de Pravda had wereldkundig gemaakt dat een dergelijke conferentie geen nut meer kon opleveren, dat het lang uitblijven van dit vredesver drag te wijten was aan het Westen en dat het maar best zou zijn dit geval langs de gewone diploma tieke weg te behandelen. Voor sommigen betekent dit dat het al weer gedaan is met de Rus sische \redesgezindheid, dat de redacteur van de Tabbett wel ge lijk zou kunnen hebben wanneer hij verleden week beweerde dat Malenkov reeds onttroond was door Molotov en Beria en dat we dus'terug naar een harde Kremlin- politiek gingen. In elk geval, aldus sómmigen, blijkt het duidelijk dat de Rus sen niet ernstig willen onderhan delen, aangezien het vredesver drag met Oostenrijk precies één van de punten was door President Dhr REYNAUD die zich de investituur geweigerd zag vanwege de Franse Assemblée. Onder: de overheden en de genodigden tijdens de toespraak van Burgemeester Gheeraert (rechts) op het ogenblik dat deze de historiek geeft van de toren en beiaard. Boven links: Minister De Taeye knipt 't, lint door dat dc vismijn afsluit, dit terwijl Jef Verbande, bestuurder der vismijn, en zijn dochtertje Vera, dat de schaar aanbood, aandachtig toekijken. De N. 825, een mooie vissersboot uit de feeststoet, die voor bij de typische geveltjes der Grote Markt trok. Alle goede dingen bestaan uit drie. De sympathieke Burgemeester van Nieuwpoort, dhr Gheeraert, is zich voorzeker dit oud gezegde in dachtig geweest toen hij, samen met zijn medewerkers, de plannen opmaakte voor het drievoudig feest dat Pinkstermaandag Nieuwpoort in rep en roer zette en dat zowel aan de inwoners der goede stede als aan de bezoekers een aangename dag bezorgde. Inhuldigingen en officiële plech tigheden hebben vaak iets vervelend en langdradig. Dat vooral wilde men te Nieuwpoort niet want het verliep er allemaal zo vlot en gesmeerd dat men geen ogenblik tijd had om zich te vervelen. Zowel inhoud als orga nisatie der feestelijkheden waren beide knap werk. Dinsdag 2 Juni wordt een nationale feestdag voor het ganse Britse volk. Die dag hebben de luisterrijke kroningsplechtigheden van Koningin Elisabeth plaats. Sedert maanden heeft het Britse volk op (leze plechtigheden gewacht, en de voorbereidselen hebben iedereen in spanning gehouden. 2 Juni wordt een dag die ieder Brit zich steeds zal blijven geheugen. België zal op de plechtigheden vertegenwoordigd zijn door Z. K. II. Albert, Prins van Luik, en Eerste-Minister Van Houtte. Op de foto: een herinnering aan het huwelijk van dc toenmalige Kroonprinses. Elisabeth met I'ljülip Mountbatten, thans Prins-Gemaal. TOREN, BEIAARD EN STADSPARK Reeds te 10 u. begaf een afvaar diging van het Stadsbestuur zich onder leiding van Schepen Demar- cke naar het stadspark, waar als inleiding tot de verdere feestelijk heden de bloemenmarkt werd ge opend. Te 11 u. begon men met de af werking van het grote inhuldigings programma waarbij toren en bei aard het eerst aan de beurt kwa men. Burgemeester Gheeraert vees in zijn toespraak de toehoorders op het verleden van deze toren, die tijdens de eerste wereldoorlog ver nield werd en 33 jaar op zijn weder opbouw moest wachten. Maar de Nieuwpoortse traditie wil een bei aard in de toren en ook deze bei aard kwam er. Hier werd naar het allerbeste gezocht wat er tegen woordig op gebied van beiaarden bestaat en op aanraden van specia listen kreeg de nieuwe toren een diachromatische beiaard. Onover trefbaar mooi wat de klank betreft en enig in zijn soort in ons land. Nadat dhr Soetewey, vertegen woordiger van de Minister van We deropbouw, op verzoek van de Bur gemeester, tot de inhuldiging van toren en beiaard overging, en nadat de Philharmonie van Nieuwpoort de Brabanconne had uitgevoerd, voer de de beiaard op zijn beurt even eens het Vader'ands Lied uit. Van de toren begaven de geno digden zich naar het stadspark voor de inhuldigingsplechtigheid. Waar eens een barakkenwijk stond, die het uitzicht van een moderne stad als Nieuwpoort ontsierde, is thans een prachtig park aangelegd, het Leonold II park. dat od keurige wij ze door dhr Serru uit Veurne van een aangepaste beplanting voorzien werd. Terwijl dhr Keil. namens de Minister van Landbouw de ope- ningsnlechtigheid verrichtte, stond een grote menigte te wachten om een bezoek te brengen aan het park en aan de bloemenmarkt, die er ge houden werd. Langs keurige wett- sand banen rieden de genodigden en het oubliek een rondgang door het park. DE LUNCH Met deze twee inhuldigingen was het voormiddagprogramma afge werkt. Ondertussen hadden de bei aardiers Uten, Clément en Degroot beurtelings plaats genomen aan het klavier van de beiaard en klonken zilveren klanken over de stad. Ge deeltelijk werd dit programma in rechtstreeks relais uitgezonden door het N.I.R. Na een aperitief ten stadhuize werd te 12.30 uur, in de Stadshal- len een banket aangeboden, waar dhr Minister De Taeye en Gouver neur Ridder van Outryve d'Yde- walie medeaanzaten, benevens tal rijke vooraanstaande genodigden. In een toespraak bracht dhr Bur gemeester hulde aan allen die me dewerkten aan hetgeen te Nieuw poort verwezenlijkt werd. (Zie vervolg blz. 3) Eisenhower vooropgesteld om eens te zien of de Russc.i wel degelijk met goeie intenties bezield zijn. Van een beaat optimisme vallen vélen nu weer in een somber pes simisme. Wij hebben van onze kant het eerste niet gedeeld en we wijzen ook het tweede af. Wie uit diplo matieke epistels de waarheid wil leren, moet tussen de lijnen kun nen lezen. En hoe zit dat nu met het Oos tenrijks geval. Wel, in de eerste piaats hebben ij nooit geloofd dat het Kremlin voorafgaandelijke vredesdaden zou stellen zoals Eisenhower het vroeg en in alle geval niet die daden die uitdrukkelijk door de V.S.A.- President nevorderd werden. Waarom nietf Omdat dit een echte capitulatie zou zijn op een soort Amerikaans ultimatum. Men moet nu wel zeer naïef zijn om ooit één ogenblik te geloven dat dit ooit zou kunnen gebeuren. Inderdaad. Laten wij kijken hoe dat in mekaar zit met het verdrag met Oostenrijk. In Maart 1952 deden de Weste lijke mogendheden een voorstel voor een beperkt vredesverdrag. Dit op aanwijzing van de U.N.O. Dit voorstel behelsde slechts 8 ar tikelen in plaats van de 53 van het oorspronkelijk ontwerp. Zeven van die acht artikelen waren 'slechts de consecratie van zaken waarover reeds een akkoord, he ston Maar het artikel 6 gold de zgn. Duitse goederengelegen in de Russische zone en waaraan de Russen hadden moeten verza ken. Vit die Duitse goederen halen de Sovjets nu geweldig voordelen (bv. de petroleum van Zisterdorf en de Donauscheep- vaart) Als de Russen daarop neen zeg gen dan is het omdat zij dj eni gen zouden zijn die toegevinnen moeten doen. Het vredesverdrag ondertekenen betekent voor hen trouwens Oos tenrijk evacueren en het dus vol ledig in Westerse sfeer en allian ties laten opqaan. En het betekent tevens hen 'de juridische grond ontnemen voor hun aanwezigheid in Hongarije en Roemenië, aange zien de aanwezigheid van hun troepen aldaar berust op de nood zakelijkheid hun verbindingswe gen met bezet Oostenrijk in stand te houden. In die omstandigheden is het klaar dat Moskou niet wenst een geste te doen met het Oostenrijks vredesverdrag zoals Eisenhower dat wenst, maar eerder de Oosten rijkse kwestie wenst geregeld te zien in het kader van een alge mene regeling betreffende Cen traal Europa waarbij de West machten bv. zekere toegevingen zouden doen inzake Duitsland. Men moet bijgevolg in de wei gering van Malik, om het Oosten rijks vredesverdrag te bespreken, geen bewies trachten te nnden van een nieuwe koerswijziging der Sovjetpolitiek. Indien men met een tegenstander een akkoord wil afsluiten dan mag men niet beginnemet. één van de hangen de kwesties te isoleren. Zo 'n ak koord kan slechts tot stand ko men op 'n breed plan. Het is, naar ons oordeel, tijd dat men zich op dat plan gaat plaatsen. DE CONFERENTIE DER BERMUDEN Een van de goeie gevolgen van de speech van Churchill is ge- 1veest; dat hij er toe geleid heeft (Zie vervolg blz. 2) De Franse Nationale Vergade ring, alhoewel zij herhaaldelijk de kandidaat Eerste-Minister dhr P. Reynaud tijdens de uiteenzetting van zijn politieke vooruitzichten had toegejuicht, heeft Donderdag jl. evenwel geweigerd hem de vraagde investituur toe te wen. Hr Reynaud kreeg slechts een relatieve meerderheid van 276 stemmen tegen 235. Voor de inves tituur had hij 314 stemmen. Na de plechtige intrede van Z. M. Koning Boudewijn te Antwerpen, Hasselt en Bergen, zal nu op Zon dag 31 dezer Westvlaanderen te Brugge op plechtige wijze zijn Vorst ontvangen. Brugge, de Parel van hét or den het hart van het bedrijvige Westvlaanderen. de stad van kunst- De Kruisstraat te Voormezele, waar de baan leper - Kemmel doorsneden wordt door de baan Vlamertinge naar Voormezele is, Vrijdagavond voor de tweede maal, het toneel geworden van een geweldige botsing. Een moto rijder, komend uit de richting leper is er te 17.50 uur, op een personenwagen gebotst die van uit de richting Vlamertinge de hoofdbaan overstak. De baan leper - Kemmel heeft inderdaad de voorrang op de an dere baan en de gewone drie hoeksignalen duiden dit aan. Tot verleden jaar was trouwens de baan Vlamertinge - Voormezele in dergelijke slechte toestand dat het zelfs overbodig was de onder geschiktheid van die haan aan te duiden. Doch daar kwam veran dering in en vanaf de Café Francais rijdt men er nu over een mooie betonbaan die zelfs de baan leper - Kemmel in de schaduw stelt. Het is zeker te be treuren dat men bij het uitvoe ren dezer werken geen gebruik maakte van 'n rondpunt - over gang» of ten minste flikkerlich ten plaatste ter duidelijke waar schuwing. TERUG VAN DE DAGTAAK De pannendekker Julien Boudry, wonende Lokerstraat 189, te Kem mel, echtgenoot van Aernout Orin- da en geboren te Kemmel op 16 Maart 1899, had sedert een dag 't Was inderdaad een lustrum bedevaart die Vrijdag 22 Mei door de landbouwers ondernomen werd naar het genadeoord van O. L. Vr. van Barmhartigheid te Izenberge. Een lustrum omdat precies vijf jaar geleden de landbouwers van Veurne-Ambacht voor het eerst deze bedevaart als dusdanig onder namen en er de naam aan verbon den van Boerenbedcvaart. Vijf jaar na de inzet is deze tocht reeds een traditie geworden, de traditie van een vrome bedetocht en tevens van een algemene vergadering waar boerenbelangen door de belangheb benden zelf besproken worden. Wij zagen er mannen die de eer- De personaliteiten tijdens de Boerenbcdevaart naar Izenberge. Wij herkennen bier van links naar rechts: Z.E.H. Deken Vandenberghe uit Veurne, Z.E.H. Mombacrs, Z. Hoogw. Excel. Mgr De Smedt, Volksvertegenwoordiger De Nolf (op de tweede rij)Staatsminister De Schrijver, Provinciaal Afgevaardigde Maurice Vandamme, Burgemees ter G, Rooryck en Senator Sobry. ste bedevaarten mede maakten maar wij zagen er ook talrijke nieuwe gezichten, want niet alleen het Arrondissement Veurne was vertegenwoordigd, doch ook uit an dere streken van Westvlaanderen werd de tocht naar Izenberge in gezet, zelfs van uit het Brugse. Geen wonder dat de mooie kerk van Izenberge te klein was, dat de kapel van O. L. Vrouw overrompeld werd en dat de ruime vergaderzaal met een stukje op straat moest vergroot worden. Ruim 600 bede vaarders is reeds heel wat en de inrichters zullen volgende jaren voor een paar ernstige problemen staan als deze aangroei zo voort gaat. MONSEIGNEUR DE SMEDT OP DE BEDEVAART Traditiegetrouw was Izenberge voor deze 5» Boerenbedevaart in feeststemming, vlaggen en wimpels wapperden aan de huizen. De wit blauwe Mariale kleuren overheer sten. Vóór de aanvang van de H. Mis, die te 9.30 u. werd opgedragen door Z. E. H. Pastoor Vanhaverbe- ke, werd Z. Exc. Mgr De Smedt bij de kapel verwelkomd door dhr Bur gemeester Rooryck, omringd door talrijke vooraanstaanden waaron der wij bemerkten Staatsminister De Schrijver, Senator Sobry, Volks vertegenwoordiger De Nolf, dhr Maur. Vandamme, Provinciaal Af gevaardigde en Arrondissementeel Voorzitter van het inrichtend Co mité, dhr Conix, ondervoorzitter van de Belg. Boerenbond. In het koor der kerk bemerkten wij naast Monseigneur de Bisschop, (Zle yervolg blz. 10) zijn fiets thuis gelaten om weer de verplaatsingen naar zijn werk per moto te doen. Momenteel werkte hij te St Jan-ter-Biezen voor re kening van aannemer Menu uit Mesen. Aan een matige snelheid reed hij met zijn oude moto huis waarts. Aan het voormelde kruispunt is dan het fatale ongeval gebeurd. Komend uit de richting leper had de motorijder zeker geen vrij uit zicht op het gedeelte van de dwars straat dat rechts gelegen is, ver mits de herberg Kruisstraat er de rechterhoek vormt, doch hij had voorrang volgens het verkeersre glement. Op het ogenblik dat de motorij der naderde, kwam uit de richting van Vlamertinge de personenwagen Ford-Vedette met nummerplaat 748741, toebehorende aan de aard appelhandelaar Gheysen uit Ko men en gemend door de bediende van deze laatste, Henri Lefevere. De autovoerder bemerkte te laat de motorijder, zodat te midden van het kruispunt zich de noodlottige botsing voordeed. De moto botste tegen de auto aan, ongeveer ter hoogte van het linkerspatbord. De schok was zo geweldig dat de nummerplaat, vooraan op de moto bevestigd, af gerukt werd om in het spatbord van de auto te dringen en er te blijven insteken. Terwijl de moto verwrongen werd door de slag der botsing, werd de motorijder tegen de auto geslingerd en kwam met het hoofd tegen de linker ventila- tieruit en tegen het bovenste koetswerk terecht. De ongelukkige werd vervolgens een 3-tal meter verder tegen de grond geslingerd. (Zie vervolg blz. 2) schatten en meesterwerken, heeft zich gereed gemaakt om haar Vorst een waardige ontvangst te bezorgen. Officiële gebouwen zijn opgefrist geworden, het koninklijk wapen schild werd opgehangen aan 1iet belfort, ja zelfs het standbeeld van Brevdel en de ver sierd. De provincie heeft aan de Koning een waardig geschenk willen aan bieden en heeft zijn keuze laten val len op een kunstalbum, waaraan niet minder dan IE arbeiders, een schrijver, en een twintigtal kunste naars hebben medegewerkt. Letter kundige André Demedts zorgde voor een passende tekst, wijl er an- derziiris 28 illustraties zjin aange bracht,. Volgende knnstpnaaars le verden er werk van bun band: Luc. De .Tae°"her. Jul'S Gouthier, Rik S'abb1'nek. Dora Rn"rm«l»»re, Aimé Van Belleghem. Jef Rouriens aiPn uit Brugge: Arno Brvs f Oosten dpi; Albert s»toH fRt Whie'isiMan- rits Boel en In Maes (balde uit. (Postende!Roger Vanrlawegbo (uit Beerneml: Leo Van Paemel 'Rlan- kenbergei; Louis Verbep"k (Knok kel; AHons Blomme (Roeselare! Tuieren* Ran Sfe°ukiste pc^nerl1 Hi. 'aire CJaiUrmV (WervikV Rrpri Wal- leean (MeupoV Mar^H ^Totpbz«rt en Jos. Van Sneybrouck (Kortrijk! Tedere kunstenaar zorgde voor e°n of meer tekeningen of snhilde- riien van tvpische gezichten uit zijn woonstreek, zodat het album, in kalfsleder gebondPn. een over zicht, biedt van de ganse gouw. Het liidt peen twijfel riat, rie ont vangst van Zijne Majesteit Koning Boudewijn een massa volk naar de hoofdplaats van Westvlaanderen zal lokken. Ten einde de orde te verzekeren en terzelfdertijd om de erehaag te vormen zullen soldaten over de ganse doortocht opgesteld worden. De kleine Boudpwi.jn Leien, waarvan de Koning een drietal maanden geleden het peter.schap aanvaardde, zal aan Zijne Majes teit voorgesteld worden bii de in gang van de haven. Hieronder volgt nu het feestpro gramma. 10.15 u.: Aankomst van Z. M. de Koning in het station. Begroeting door de Heer Gouverneur en de Heer Burgemeester. 10.20 Ti.: Vertrek naar het stad huis over: Koning Albertlaan. Het Zand (weg vóór hotels), Noord zandstraat, Geldmuntstraat, Eier markt. Markt (Noordkanti. Phi- lipstockstraat. Burgstraat. Burg. 10.35 u.: Aankomst aan het stad huis. Ontvangst van Z. Majesteit in de Gotische Zaal. 11.10 u.: Vertrek naar de kathe draal over: Brevdelstraat. Markt Steepstraat. Zuidzandstraat. 11.20 u.: Aankomst in de kathe draal voor het bijwonen van een H. Mis gevolgd door Te Deum. (Zie vervolg blz 2) Boven: een algemeen zicht op de plaats van het ongeval aan het beruchte kruispunt. Onder links: de auto na de aanrijding; hoven het voorwiel de nummerplaat van de moto, die in de slijkweerder drong. Onder rechts: de vernielde moto, met op het voorplan een wieldeksel van de auto.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1