Weldra twee mooie Wielerkoersen in de Rodenbachstede Houdt de Leeuw wakker HANEKOP Zilveren Priester- A. W. T. - RUBRIEK jubileum te Loker WESTOUTER HOUTHULST WOUMEN VLAMERTINGE DADIZELE DAAROM ZEGGEN WIJ U «Laaf NU reeds uw waterleiding plaatsen en wacht niet tot';wij overlast zijn door de vele aanvragen. WATERLEIDINGEN j! 4 CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIE DffilcIBcesfr. 65 - Vlamingsfr. 7 I POPERINGE- Telef. 203. BEVEREN-a.-d.-IJzer PROVEN Verlaging van benzine-prijs met 5 centiem de liter ROESBRUGGE KROMBEKE OOSTVLETEREN Va!Sre' r,': ,(l- Vanitreve- "s Jw., Polliiiihove. HONDERD resultaten van tevreden klienten getuigen dat de Kweekkalverkorrels HANE KOP voor hun kalveren betekenen: Uitstekende groei, Kloeke benen en gezondheid. Aan het einde van de 3e maand wordt overgegaan naar Veefokblokjes MANEKOP een ander extra voeder en ook niet duur! GEMEENTE PROVEN Op Koekezondag 31 Mei GROOT BAL IN DE FEESTZAAL BIJ MARCEL SWAELS. (c-2818) RENINGELST Togo Veldstraat, 79 OP ZONDAG 28 JUNI: Kampioenschap van Westvlaanderen voor Liefhebbers OP ZONDAG 26 JULI: 9' Grote Prijs Valeer Ollivier voor Beroepsrenners. Li M BAN E-productesi van de Cie Anversoise. VAN IMSCHOOT VALENTIN, De begunstigden van de velksvacantie Geldigheidsduur van de biljetten der N.M.B.S. Nieuwe klokken gewijd te Veurne Het Vissersleven te Nieuwpoort KLERKEN Zaterdag 30 Mel 1953. Biz. 5. 1 het wekelijks nieuws». Rennersnieuws. Onze lokale lioop Maurits Mael- fait begint terug de forme te krij gen en zie, hij werd mooi tweede te Proven. Maurits, wanneer uw eerste? Kcrniisnicuws. Zondag 31 Mei en volgende da gen zal het er lustig toegaan te Westouter. Wie de pittige aanplak- brief reeds geraadpleegd heeft, kan reeds getuigen van de waarde der feestelijkheden. De liefhebbers van de Siskerwietshebben een zet ting met 600 fr. prijzen in het lo kaal van De BergvinkHet Watergatbij R. Keygnaert. Wie verbetert het record van Miel in de loopkoersen, de tour van de bergen met de medewerking van Cercle leper? Inschrijving bij M. Baert, start te 14.30 u., prijsdeling bij Jerome Zyde. Te 16.30 uur optocht en verbroe deringsfeest van de muziekmaat schappijen. Volgende zeven mu- ziekeii zullen een mooi geheel vor men: Boeschepe. Dranouter, Gode- waersvelde. Kemmel, Sint Jans- Cappel, Vlamertinge en Westouter. En de kermis gaat verder. Maan dag 1 Juiii gedenken we de over leden parochianen in een dienst te 9 uur. 's Namiddags te 17 uur, ballon wedstrijd voor kinderen. Inschrij ving bij A. Hoornaert. Na de klei nen ook vermaak voor de groten. Te 18 uur vertrekt uit De Can- tieneen prachtige Maskerade. 1.000 fr. prijzen voor de beste ty pering en verkleding. Leute en ple zier voor iedereen. Woensdag 3 Juni. de traditionele duivenvlucht uit Arras bij Jerome Delanghe. Donderdag 4 Juni, laatste dag van de kermis. Te 9 uur dienst voor de gesneuvelden. 's Namiddags te 14 uur. grote onafhankelijk-enkoers, 12.5C0 fr. prijzen. Ingericht door de wieler club De Westvlaanise Bergen met medewerking van Rik Cousin uit Wevelgem en de garage Mot- trie uit leper. Voor de T Prijs voor Onafhankelijken worden veel ren ners verwacht. Willy Jaccb debu teert er in deze categorie. Filmnieuws. Cinema PRINTANIA (30-31/5) «HET ONSTUIMIG HART». Ie dernier voyage, met Patricia Neal en Ronald Régan. Voor vol wassenen met voorbehoud. Ongevallen. In de Nieuwstraat had er een botsing plaats tussen 2 auto's, waarbij gelukkiglijk geen gekwet sten te betreuren vielen, doch zware stoffelijke schade. De vis handelaar Sidon Vandamme, wo nende in de Zegestraat, kwam uit de richting Zarren op de uiterste rechterkant der baan. Aan de bocht die naar de Terreststraat leidt, werd hij aangereden door de oud ijzerhand-elaar Barbary Marcel, Houthulststraat, Jonkersho-ve. Het voertuig van Vandamme werd erg beschadigd. Emma Vanbrabant, wonende in de Terreststraat, deed in haar café een val en werd hierbij de pols gebroken. Wielernieuws. Raf Jonckheere werd in Parijs - Valenciennes tiende na met twee bandbreuken bedeeld te zijn ge worden, Waarlijk Rafaël mag geen geluk kennen in de koersen. Te Moorslede in de velodroom klas seerde hij zich mooi samen met Labaere en individueel eveneens. Knockaert Lucien werd te Meen tweede, Hosten Roger reed te Adinkerke, kreeg drie lekke ban den maar reed toch zijn koers en werd dertiende. Plechtige Ere-Communic. Op H. Sacramentsdag zullen vol gende jongens en meisjes hun Ere- Communie en hernieuwing van de doopbeloften doen in de parochiale kerk van St Andreas. t,e Wpumen. Jongens: Buïckc André. Bulèke Paul. Defever Robert, Desmedt, Omer, Maddelein Gilbert, Timper man Hugo. Vanassche Gabriel, Vandenberghe Achiel. Meisjes: Beeckaert Maria. Decae- stecker Jèanny, Defever Lea, De- groote Marie-José, Dubreu Geor gette. Jaecques Jacaueline. Tanghe Nicole en Vanbiervliet Godelieve. We wensen aan deze gelukkigen en hun familie hartelijk proficiat op deze blijde dag. Twee jonge Nederlanders opgeleid. Twee jonge Nederlanders boden zich in het St-Jozefsgesticht te Woumen aan. Zij moesten geld in zamelen voor een of ander gods dienstig werk. De zusters waren achterdochtig en verwittigden de veldwachter. Door het telefoonge- rinkel opgeschrikt, namen de twee jonge aftroggelaars de vlucht. Gelukkig werden de twee door het spoedig optreden van de veld wachter en de rijkswacht van Dik- smuide, die ook werd verwittigd, spoedig gevat. Ze werden in bewa ring naar het rijkswachtgebouw te Diksmuide overgebracht. Bliksem ingeslagen. Gedurende het hevig onweer dat in de nacht van Maandag on Dins dag woedde, heeft de bliksem in twee plaatsen ingeslagen: bij Cyriel Geldof viel de bliksem op de elec- trische stoof, in de kerk sloeg de bliksem in op de sakristie. Het orgel hield op de slag op met spelen. In beide plaatsen werden de plombs beschadigd. Te 19 uur, om te schaterlachen. Uitdagingswedstrijd boven water. Ik of gij, of allebei. 500 fr. prijzen. Inschrijving bij A. Hoornaert. Om te sluiten te 20 uur fakkel tocht met muziek en volksbal. Laten we hopen op een prach tig weertje. Dan zal het een vro lijke kermis zijn voor alle West- outernaren, van de plaats, de Bra bant, de Zwarte en de Rode berg. Ook voor de Rodeberg, want men vergeet maar al te rap dat de Ro de berg ook bij Westouter hoort. Sportkring. Houthulst 2-4 S. K. Vlamertinge. Deze wedstrijd was voor onze kleuren een belangrijk treffen, aangezien er in de gewestelijke reeksen zeven ploegen moeten da len. Wij moesten dus in Houthulst minstens een puntje bemachtigen, wilden wij toekomend jaar in de zelfde serie uitkomen. Het is aan onze spelers gelukt en ze dienen dan ook hartelijk gefeliciteerd. De thuisspelers kunnen ter ver ontschuldiging beroep doen op het in lijn stellen van enkele reserven maar plaatsvervangers die wij de Woudsporters benijden. Vooral in de eerste helft stonden zij voortref felijk hun man, en alswanneer aan de rust de stand 1-3 was, langs Al- laeys (2) en Vandromme J., dan hadden zij er geen schuld aan. De zegelust der Sportkringers om het behoud stuurde hen ten aanval. Na de rust was de fut er uit, enerzijds 't warme weder en ander zijds het seizoen-einde, beperkte beide ploegen tot een stug verde digen om te houden wat ze hadden. Hoorelbeke en Vandemaele zorgden nog voor elk een doelpunt, zodat de 2-4 uitslag juist mag genoemd worden. Aan alle Sportkringers, Spelers en Bestuur een goede rust en toeko mend jaar een tikje geluk! En Thuur...! Verleden Zondag reed Thuur 7l' in Parijs-Valenciennes, een eervol le plaats als wij in aanmerking ne men dat hij de hele koers uitreed met gebroken kader, wat hem dus heel zekerlijk niet aanzette tot krachtpatserij. Maandag' te Moorslede bewees hij niet erg vermoeid te zijn, want wanneer hij met G. Derycke de ploegkoers niet gewonnen heeft, dan is het niet bij gemis aan kun de, maar wel door de pedaalbreuk van zijn ploegmaat. Thuur moest zijn koers regelen op een futloos peloton en Olliver-Rondelé mieken een ronde goed (450 m. a.u.b.). Zon der pech waren ze onklopbaar en met de overwinnaars de bezielers. Vinken! Uitslag: 1. Boy: C. Dcwulf. 402; 2. Alberie: Depreeuw V., 349: 3. Ekster: Bondue C., 345; 4. Tempi- co: Buytaert M., 343; 5. Achiel: Bouttery J„ 338; 6. Doris: Logie J., 324: 7. Carlos: Cauliez G., 322; 8. Clovis: Buytaert A., 260; 9. Caput: Leroy J., 217; 10. Blomme: Debru'y- ne G.; 11. Beston: Buytaert A., 180: 12. Picanol: Bouttery J„ 161. Koningschap in 2 wedstrijden: 1. Boy: Dewulf C., 705; 2. Tempico: Buytaert M., 629; 3. Achiel: Bout tery J., 624; 4. Carlos: Cauliez G., 550: 5. Ekster: Bondue C., 501: 6. Caput: Leroy J„ 480; 7. Doris; Lo gie J-. 468; 8. Blomme: Debruyne G.. 385: 9. Egli: Leroy J.. 358; 10. Alberie: Depreeuw V., 349. Duiven. Uit St Denis: 1. en 2. Van Com- pernolle; 3. Huyghe M.: 4. Ryon L.; 5. Lietaert P.: 6. Verstraete L.; 7. Huyghe M.; 8. Carpentier L.; 9. Verstraete C.; 10. Ryon L. Uit Arras: 1. Louwagie G.; 2. Pottillius: 3. Soenen C.; 4. Crick A.: 5. Merveillie G.; 6. Louwagie A.; 7. Devos J.: 8. en 9. Louwagie A.; 10. Debal O. Uit Orleans: 1. Vanhee D.; 2. Peiren C.: 3. Coppenolle L.: 4. G. Claeys; 5. Lefevere A.: 6. Vandaele J.: 7. en 8. Huyghe-M.; 9. en 10. Derdaele E. Met Muziek. Muzikanten, familieleden en al wie gaarne reist, zet uit met het muziek op Zondag 14 Juni naai de zee. Burgerstand. Geboorten. Nadine Serruys, d. v. Maurits en Anna Vander Hevden. Greta Rosez, d. v. Michel en Clara Lagrou. Hilda Broucke, d. v. Jules en Agnes Dumon. Arm gebroken. Zaterdagvoormiddag, omstreeks 11 uur, was de smid, Goemaere Mar cel. het paard van Ghesquière Jan aan 't beslaan, toen hij plots door het paard aan de arm geraakt werd. Een bijgeroepen geneesheer stelde een armbreuk vast. Eerste prijs. De Koninklijke Fanfare Ridder Jans Zonenbehaalde in de grote muziekwedstrijd te Waregem, de eerste prijs en kreeg een nationaal diploma, uitgegeven door het Mu- zickverbond van Brussel. Hartelijk proficiat aan bestuur en muzikanten. Dat de aanstaande declamatie- schiftingswedstrijd heel wat be langstelling wekt, kunnen we best bemerken aan de inschrijvingen die we reeds mochten boeken. Het is ons een vreugde U te kunnen mededelen dat niemand minder dan onze nationale voor zitter dhr SERCU M. het voorzit terschap van de jury zal waarne men. Deze innemende, maar tevens gezaghebbende, persoonlijkheid zal samen met de andere Heren Jury leden er voor instaan dat de be oordeling op volstrekt neutrale manier zal gebeuren zonder het minste vooroordeel. Op Zondag 28 Juni te 17 uur, wordt in het Gasthof Patria een uitzonderlijke krachtmeeting gehouden om uit te maken wie de eer van ons gewest zal hooghouden te Rumbeke In. October a.s. EEN PAAR GREPEN UIT HET REGLEMENT Het voor te dragen werk mag niet indruisen tegen de christelij ke moraal en moet een zekere op voedkundige waarde hebben. Maximum duur van de voor dracht 5 minuten (minimum drie minuten). Zijn toegelaten: Gedichten: Proza-stukjes (uittreksels uit boeken e.a.) Alleenspraken uit toneelstukken (zonder costumering of beno digdheden echter). De inschrijving' moet gebeuren uiterlijk op 7 Juni op het secreta riaat: Masscheleinlaan, 52, leper. Alleen A.W.T.-ers kunnen deel nemen en ook de niet-leden, mits ze voorgedragen worden door een kring aangesloten bij het A.W.T. De inschrijving is kosteloos, maar slechts geldig' mits 3 getypte exemplaren van het voor te dragen werk in te dienen op hogervermeld adres. Langs deze weg zullen na 7 Juni de namen van de deelnemers be kend gemaakt worden, evenals de titels van de voor te dragen wer ken. Door wie zal ons gewest te Rum beke vertegenwoordigd worden? Door welke kring? Aan U het antwoord. 'De laatste oorlog en vooral de herrieschopperij die er onmid dellijk op volgde, heeft ons, Vlamingen, een lelijke duw gegeven. Want toen de oorlogswapens werden neergelegd, kwamen die van de Vlaamshaterlj met des te meer hardnekkigheid weer boven. Het ging zover dat iedereen die eerlijk voor zijn Vlaamse overtuiging durfde uitkomen, met schande bezwadderd werd. Het ergste is dat we die schop onder onze broek practiscli zonder meer verdragen hebben. We hebben niet meer gedaan dan af en toe eens gebruld, om dan lijk tamme leeuwen ln onze hoek te kruipen. We hadden beter gebeten! Erg ls het dat zeer veel van diegenen die ln het harte Vlaams voelen, wier gehele leven een stralend getuigenis zou kunnen uit maken van volkse, Vlaamse levenskracht en levensadel, hun over tuiging in laffe vrees hebben versmacht. Och de Vlaamse strijd!... en ze halen mismoedig de schou ders op. Ze doen aan niets meer mee. Laat hen gerust. Ze leven alleen nog voor hun commerce, hun gezin en zijn toekomst. En voor de rest... laat Bourgogne maar waaien! De Vlaamse strijd ls nog niet uit.. Integendeel! Want de vijanden zijn ln aantal verdubbeld en bedreigen ons van langs alle kanten. Het front is geweldig verbreed. Nu gaat het niet alleen meer tegen de oude aftandse franskiljons. Veel dreigender is het gevaar langs de zijde van diegene die de geesteskracht van ons volk met de bacteriologische wapens van gedaohten- en gees- tesverwarring trachten te ondermijnen. Voor de zedelijke gezond heid van onze mensen dienen alle weerbare krachten ingezet; van onze jeugd vooral, die voor een groot deel ln plat materialisme verzinkt. Vergiftig het openbaar leven! Vergiftig de ontspanningsgele genheden, om aldus de gewetens te doen uitteren en rem de maat regelen die mogelijks genomen worden om de openbare zedelijke gezondheid te beveiligen. Het ls de duivelse tactiek van de loge mannen die achter de politieke schermen der linkse oppositie de hoofdtouwtjes van het marionettenspel ln handen houden. De loge ls duivelswerk, dat alles regisseert en waarvan het Socialisme profiteert. Want eenmaal de geestelijke ruggegraat gebroken, is ons volk slap en willoos en valt als vanzelf ln zijn vangarmen. Tegen die aanrukkende vijand, tegen die geestesmoordende mentaliteit, die onze mensen aanvreet, dient onverwijld de Vlaamse strijd Ingezet. Ik zeg de Vlaamse strijd, want als wij bij onze mensen de zedelljk-onwrikbare rechtgeaardheid kwijtspelen, clan mogen Roeland en Nele ook voor Vlaanderen de endeklokke luiden. Het ls niet het werk van enkelen, zich hees te schreeuwen en kapot te werken voor de goede zaak. Het ls de plicht van allen in de bres te springen, want allen zijn ln gevaar. Wat zal het baten zijn eigen gezin angstvallig te bewaken en voor be smetting te vrijwaren, als overal rondom de epidemie dood en vernieling zaait. Onvermijdelijk worden wij vroeg of laat ln de gemeenschappelijke val meegesleurd, zo we ons nu niet te weer stellen. Wie egoïst is ln clle zaken, tekent zijn eigen doodvonnis. I l\\V?/ I|I firn BtaUH UUWI «P.V.B.A j \l\Aff/ SPECIALISTEN OP GEBIED VAN j! •fc-2262) J WWWMfWVWWWUWVWWVUWWWMVMWWWWWVW Grootse Moedcrluildc. De Bond der Kroostrijke Gezin nen, afdeling Proven, brengt op Donderdag' 4 Juni, een grootse hul de aan 12 moeders van kroostrijke gezinnen, waarvan er nog 8 kinders in leven zijn, nl.: Mevrouwen Lu cien Alleweireldt. Marcel Camer- lynck, Arthur Dehondt,: Wed. Pie- ter Devos, René Devos, André De- graeve, G. Feryn, André Laseure, André Peperstraete, Wed. Ser. Van- der.bussche, Cyriel Veniere, Henri Vermeulen. Volgend degelijk programma werd opgesteld: Te 9 u.: Solemnele Dankmis met sermoen door Z. E. H. Deken Gel dof uit Poperinge. Te 10 u.: Officiële ontvangst van de gevierde moeders ten gemeen tehuize; toespraak door dhr Bur gemeester; erewijn. Te 10.30 u.: Academische zitting in de patronagezaal met bloemen hulde, aflezing van bondsverslag, feestrede door dhr Vrederechter Van Louwe, Ondervoorzitter van de Nationale Bond K. G.; slotwoord door Z. E. H. Pastoor, en tombola. Te 13 u.: Feestmaal. Dinsdag 2 Juni herdenkt Z. E. H. Denorme, Pastoor te Loker, zijn 25-jarig Priesterschap. De bevol king van Loker zal die dag innig medeleven met haar geliefde Herder. Kindje gewond. Het 22-maanden oude kleintje ran landbouwer Van-d-enbussche uit Beveren-IJzer, kreeg Zondag jl., bij het spelen ln de weide, een stamp of stoot van een dier. Het Mndje moest bij hoogdringendheid naar de kliniek te Poperinge wor den overgebracht, waar het wegens darmdoorboring een. heelkundige bewerking moest ondergaan. Het kindje is thans aan de beterhand, nemer Beun, tot het verbeteren van de weg der Tuinwijk, in dezelfde zin van de Boll-estraat. We vernamen later dat bestek en prijs, betreffende punt 2 (buiten dagorde) ondertussen reeds in spe ciale gemeenteraadszitting werden goedgekeurd. Bij de Muziekmaatschappij. Op Zondag 19 Juli 1953 reist de muziekmaatschappij naar Antwer pen, waar ze deel zal nemen aan een groot muziekfestival. Wie dus goesting heeft onze havenstad eens te bezoeken, doet er dus goed aan van nu reeds die datum vrij te houden. Pensioen. Op Zondag 7 Juni 1953 gaat in het gemeentehuis de maandelijkse zitdag door voor het innen der pensioenbijdragen dter Vrij-verze kerden geboren in Mei. Ook de verplicht-verzekerden kunnen er hun vervallen pensioenkaarten in dienen. Uitzonderlijk gaat deze zitdag niet door tot 11 uur, zoals dit gewoonlijk het geval is, maar slechts tot 10.30 uur. II. Vorming. Op Dinsdag 2 Juni in de voor middag, komt onze geliefde bis schop Mgr De Smedt, onze paro chie bezoeken, ter gelegenheid van de H. Vorming. Peters, meters, ouders en familieleden der vorme lingen worden dringend verzocht in de kerk te willen tegenwoordig zijn. Het past dat alle straten op die dag zouden bevlagd worden. Filmlciding. CINÉ GOUDEN AREND HET VOLK TEGEN O'HARApoli tiefilm met Spencer Tracy. Voor volwassenen. Advocaat Psj&tyne verdedigt de «t'Hara. Hij ls overtuigd van de oasciïuJci "la BiJn klient. Er is even wel cea bezwarende getuige én Cur- tayne koopt hem om. Als dit bekend geraakt, wordt O'Hara veroordeeld. Curtayne slaagt er nochtans ln een goed alibi voor zijn klient voor te leggen, en weet de schuldige te doen bekennen. Hij wordt korte tijd na tten zelf neergeschoten. Interessant vertrekpunt. Spencer Tracy op zijn best. Nogal veel ge praat. Uitslag prijskaarting op O. H. Hemelvaart van A.C.W. 1. Behaeghel Ch. en V.-d.-broucke. 2. V.-d.-marlier A. en Maekelberg. 3.1>enecker M. en Maea Edg. 4. Samoye Odiel en Behaeghel J. 5. Slosse Marcel en Dewulf André. fi.Deloz Jerome en Christ.iaens G. 7. Mares Emiel en Denneltin A. 8. Coevoet Cam. en Porrye Leon. 9. Coevoet Henri en Dhondt Fel. 10. Swertvacgher A. en Depovcr A. Prijskamp biljart A.C.W. 1.-2. Samoye Odiel; - 3.-4. De- pover Antoon; - 5. Top André. D uiveiuiieuws. Westertweeverbond. ARRAS, 14 Mei: 1. Deloz E., Roesbr.; 2.-3. Slosse M., Roesbr.; 4. Maerten J., Roesbr.; 5. Declerck G., Proven; 6. Rubrecht C., Beveren; 7. Reme- rie G., Roesbr.; 8. Dewulf Alb., Roesbr.; 9. Vermeulen H., Proven; 10. Schoonaert M., Roesbrugge. DOURDAN, 17 Mei: 1. Thomae- re R., Leisele; 2. Devreker A., Gij- verinkhove; 3. Leroye J., Roesbr.; 4. Maea F., Roesbr.; 5. Savyen M., Roesbr.; 6. Slosse M., Roesbr.; 7.-8. Schoonaert M, Roesbr.; 9. Depezer R., Stavele; 10. Schoonaert M., Roesbrugge. BRETEUIL, 17 Mei: 1. Degryse A., Watou; 2. Dequidt G., Roesbr.; 3. Vanhoutte H., Roesbr.; 4. De- crock M., Proven; 5. Vandebroucke G., Haringe; 6. Vanhoutte H., Ha- ringe; 7. Pauwels E., Leisele; 8. Vandaele M., Haringe; 9.-10. De wulf G., Haringe. Vrouwenorganisatie. Voor de gewestelijke bedevaart- naar Banneux op Dinsdag' 23 Juni zijn er nog enkele plaatsen vrij. Het is een enig mooie reis waar van we niet elk jaar de keus krij gen, misschien wat duur, maar het loont de moeite. Wie nog goesting heeft, late zich onmiddellijk inschrijven. Alle ge wenste richtlijnen zullen op tijd gegeven worden. Uur van vertrek rond 5 uur per radiotrein uit Pope ringe. We worden ter plaatse afge haald met de autobus. Fcestvergadcring. Op Donderdag, Klein H. Sacra mentsdag. gaat ons jaarlijks kof- fiefeest door. 's Morgens commu- niemis te 7.30 uur. daarna ont nuchtering in de zaal. Gezellig sa menzijn, interessante voordracht en veel leute. Elk trachte erbij te zijn. Bericht aan de landbouwers. Op Zondag a.s., 31 Mei, te 8.30 uur ter herberg De Zwaan bij Jozef Carton, wordt er een land bouwvoordracht gegeven door Mter Walleyn. Onderwerp: «Bestrijding van Onkruiden en Verdelging van Schadelijke Insecten in de Land bouw Alle landbouwers worden uitge nodigd om deze voordracht te ko men beluisteren. Burgerstand. Overlijden. Leuridan Maria, 70 j., wed. Charles Maeyaert. Duivennieuws. BRETEUIL, 183 duiven: 1. Mau- ice Smagghe, Lo: 2. Sinaeve Wed., 'Jostvleteréii: 3. Pauwsls Leon; Re- tinge; 4. Borry Walter, Pollink- love; 5. Verkindt Louis, Elverdin- ïe: 6. Sinaeve, Oostvleteren; 7. Jelboo Maurice, Elverdihg?; 8. De- jeyzer Maurice, PoUhikhove; 9. Sedert Vrijdag is de prijs van de gewone en van de superbenzine met 5 centiem per liter verlaagd. Het betreft niet een verminde ring van de op de brandstoffen ge heven belasting, maar wel een prijsverlaging waartoe door de petroleummaatschappijen is beslo ten. In bevoegde kringen wordt vernomen dat deze verlaging een gevolg is van een beperking der winstmarge. Vechten is altijd lastig en met heldenmoed alleen behaalt men zelden de overhand. Het geweldig probleem waarmee wij, Vlamingen, zeer dikwijls te kampen hebben, ls: dat wij ons niet enkel op één front, dat van de hoofdvljand, te verweren hebben, maar dat wij omzeggens ook nog de wapens moeten roven waar mee wij onze veiligheid willen verdedigen. Mensen die ons als vrienden terzijde moesten staan ln de kamp op leven of dood, omdat zij dezelfde geloofs- en levens overtuiging dragen, onthouden ons, uit anti-vlaamsheid, juist datgene wat wij broodnodig hebben om te blijveen wat wij zijn: een schoon en sterk volk. Ge kent reeds het wetsvoorstel Jespers, dat tot doel heeft het filmbezoek voor onze jongeren beneden de 18 jaar te regle menteren. Prachtig! Want veel van de films die onze kinderen nu zo maar gaan bekijken, zijn voor hun hart en geest veel gif tiger dan arsenic. De slechte film: een van die bacteriologische wa pens van de vijand. Een dolk recht naar het hart van onze jon geren. Daaraan moet paal en perk gesteld. Na een lange kruis weg van discussies, kleinzielige en kwaadwillige vitterijen, krijgt het voorstel hopelijk over korte tijd zijn beslag. Maar... Als er een maar bijkomt dan deugt het gewoonlijk niet of maar half! Daar moet natuurlijk een controlecommissie komen, die cle films in kategorleën verdeelt: films die door minderjarigen be neden de 14 jaar mogen gezien worden; andere waarvoor men de ouderdom van 14 jaar moet bereikt hebben en een derde soort die men slechts mag gaan bekijken wanneer men minstens 18 jaar ls. Die commissie komt er. Daar zorgt de Minister van Justitie voor. Ze zal 57 leden tellen en... niettegenstaande herhaald aan dringen van verschillende invloedrijke kanten, zullen al die leden mensen uit het Brusselse zijn. Want, zo wordt er op ieder gebeur lijke opwerping geantwoord (in het Frans) de Minister volgt daarin het voorbeeld van zijn voorgangers! Punt!!! Andere lijn! Er zal van uit Brussel... door Brusselaars... door mensen, die de mentaliteit van onze Vlaamse jeugd noch van verre noch van bij kennen, gedicteerd worden welke films onze jongens en meis jes mogen zien. Mensen, die door het meer mondaine levensanidden waarin ze leven noodzakelijker wijze een wijder mouw en een lak6er geweten hebben dan de Vlamingen, zullen verkondigen wat er voor onze jeugd gevaarlijk ls en wat niet. Van uit Brussel zal het bericht komen dat films die met Brusselse ogen en Brusselse gewetens gecontroleerd werden, abso luut geen schade kunnen doen aan onze kinderen. Kunt ge U iets dwazer indenken! Wie kent er beter het zedelijk draagvermogen van het hart van ons volk? Het hart van onze Jonge mensen is nog gaaf. Wij willen het niet laten bezoedelen door onverantwoordelijk gekeurde films, door films waarmee de jeugd uit de grootsteden zich wel licht ongedeerd kan amuseren, maar die voor onze kinderen ver gift zijn. Wij zijn, God zij gedankt, nog geen zo ver geëvolueerd en gemoderniseerd als de Brusselaars. Wij kunnen tegen minder en het is onze vurige hoop dat we nooit méér zsullen kunnen verdragen. Laat de Brusselaars gerust oordelen over hetgene zij zonder gewetensbezwaar aan hun kinderen zullen laten zien, maar laat een Vlaming ook datzelfde recht voor zijn eigen volk. Waarom zou men in- de controlecommissie geen vertegenwoor digers uit ieder provincie opnemen? Begrijpt ge waarom wij beweren dat de Vlaamse strijd nog niet uit is? Waarom we roepen «houdt de leeuw wakker!»'? Daar waar onrechtmatig anti-flamingantisme het oog kortzichtig maakt en het hart barrikadeert, moeten wij luidop protesteren. We heb ben reeds veel rechten geëist en 'er veel ook verworven. Hier wordt gepoogd ons een wapen te ontfutselen dat ons onontbeer lijk ls ln de strijd voor de zedelijke vrijwaring van onze jeugd en dat alleen wij doelmatig kunnen hanteren. We willen die troef kost wat kost ln handen hebben, omdat we niet zullen dulden dat Vlaanderen onttakeld wordt. Omdat we bovendien zeker zijn dat Brussel ons, door onhandigheid en al te grote toegevendheid, daar zij de mentaliteit van ons volk niet kennen en alles be kijken door een Brusselse bril. een kool zal stoven. Houdt de leeuw wakker! Wij oordelen zelf over het geestelijk voedsel waarmee we onze jonge mensen groot brengen en... dat Brussel er zich toe beperke zijn eigen koeken te bakken. KWAPENNINCK. Begin 18 uur. Iedereen welkom. Gouden Bruiloft. Maandag jl. vierden de echtelin gen Jules Carton en Marie Lee- werek de vijftigste verjaardag van hun huwelijk. De jubilarissen had den zelf de wens uitgedrukt dat deze herdenking in alle eenvoud zou plaats hebben. In de parochie kerk van Reningelst werd te 10 uur een dankmis opgedragen, waarna de echtelingen zich samen met hun kinderen naar de ouderlijke woning begaven. Plechtige Communie. Verleden Zondag' had de Plech tige Communie plaats vap elf jon gens en zeven meisjës. Hét werd een innig mooi feest, begunstigd door een prachtig zo merweertje. Duivenrubrick. Uitslag der prijs vlucht uit Saint- Denis met 249 duiven: 1. Taillieu Achiel (sn. eerste duif: 1034,27 m.); 2. Versavel K.; 3.. 4., 5. Carpentier M.; 6. Six R.; 7. Taillieu A.; 8. Van Eeckhout; 9. Carpentier M.; 10. Taillieu A. Rennersnieuws. R. Carton (Dorp) had Zondag jl. met bandenpech af te rekenen. Maandag te Langemark werd hij uitgeschakeld door een val. R. Carton (Ouderdom) viel Maandag te Proven plat. De Klijtte Kermis. Per uitzondering is de kermis op De Klijtte op de tweede Zondag van Juni en niet op de derde Zon dag zoals gewoonlijk. De grote ve- iokoers is dan ook op Zondag 14 Juni vastgesteld. Deze koers kent jaarlijks een groot succes; dit is vooral te danken aan de stuw kracht en de populariteit van de flinke voorzitter van de Wielerclub, Cyriel Delestrez. Zoals ieder jaar zal er een groot lot renners starten. (c-2522) Al is het wielerseizoen reeds een drietal maanden geleden van wal gestoken, de stedelijke wielerfans kregen tot nog toe, buiten enkele passages en een tweetal beginne- iingenkoersen, nog maar weinig koegsvertoon voorgeschoteld. Binnen een paar weken komt daar niettemin een gunstige ken tering in, gezien op 28 Juni met de Vierde Grote Prijs Franqois Plancke, waaraan tevens de trui van West.vlaams kampioen wordt verbonden en op 26 Juli de Negen de Grote Prijs Valeer Ollivier of Roeselare - Ath en terug, worden betwist. Twee beslist mooie wed strijden, waarop we op tijd en stond zullen terugkomen en waar van hier reeds de eerste details volgen. OP ZONDAG 28 JUNI te Roe selare, kampioenschap van West vlaanderen, Vierde Grote Prijs Franqois Plancke, voor liefhebbers B.W.B. Ingericht door de Wieler en Supportersclub Roeselare met de medewerking van het Stadsbe stuur, Bank van Roeselare, Brou werij Rodenbach, enz. 7.000 fr. prijzen en premicn. Af stand 152 km. over een grote ron de langs Poperinge, de Vlaamse Bergen en leper naar Roeselare (91,600 km.) en viermaal Roese lare, Hooglede, Sleyhaeghe, Roe selare (60,400 km.) in tot. 152 km. Verplichtende inschrijving tot Vrijdag 26 Juni te 12 uur, te stu ren Hector Martin, café Sport-, wereldG rote Markt, Roeselare. Onnodig naar de start te komen, die niet ingeschreven is. Rugnummers van 12 tot. 13 uur, café «Beige», Zuidstraat, bij Leon Martin. Aanzet te 13.30 uur, Sint- Michielsplaats, café «Vieux Rou- lersAankomst aan café Sint Christophe Menensteenweg. Prij- zendeling café St Michiel Sint- Michielstraat, In afwachting gedurende de grote ronde der juniors: Derde Grote Prijs Georges Vanhee, voor nieuwelingen B.W.B. 3.000 fr. prij zen. Afstand 70 km. Inschrijving van 12 tot 13 uur, café St Jozef Menensteenweg. Aanzet te 13.45 u. café DetroitMenensteenweg. Prijsuitdeling café De Wacht zaal Menensteenweg. OP ZONDAG 26 JULI: Negende Grote Prijs Valeer Ollivier voor Beroepsrenners, Roeselare - Ath - Roeselare en drie ronden ter plaatse. Ingericht door de Wieler en Supportersclub Valeer Ollivier, met medewerking van het Stads bestuur, De Gilde, Bank van Roe selare, enz. 30.000 fr, aan prijzen en talrijke premicn worden uitge loofd. Aan de overwinnaar: Ere- iint der Stad Roeselare, Beker Prosper Goethals en bloemtuil. In schrijving bij Val. Ollivier Café de l'Europe Ooststraat 121. Start te 12.30 u. aan Café l'Universel Gasstraat 9. Aankomst aan Café Canadien Noordstraat. WEGWIJZER: Km. Uur Voor de tweede maal had Zon dag 10 Mei jl, te Roeselare, de plechtige Dodenherdenking plaats ter eerbiedige nagedachtenis van al degenen, inzonderheid voor alle Westvlamingen die, in de laatste jaren, voor Vlaanderen gestorven zijn, hetzij rechtstreeks, hetzij on rechtstreeks. Het mooie en kunstvol geschil derd kerkje van de Paters Re demptoristen liep bomvol-voor de H. Mis van 10.30 uur. Negenhon derd taaie Vlamingen, uit alle hoe ken van de provincie gekomen, waren hier bijeen. Er was jeugd, er waren de jongeren, er waren er de mannen van de oude garde. En iedereen zong de Mis mee. Op het hoogzaal, met aan het orgel de 85-jarige immer jeugdige toon dichter Meester Remi Ghesquiere, zong een flinke groep voorzangers het proprium van de Mis. Ik vernam dat. menig aanwezige op sommige ogenblikken ontroerd was door dat mooie, machtige kerkgezang. Een Pater Redemp torist zei: dat is onze schoonst gezongen Mis van geheel het jaar. De zeer rijk aan inhoud en tref fende kanselrede van Eerw. Pater A. Dumon, van de Abdij van Steenbrugge, over een van de grote vizioenen van de Profeet Ezechiël in de Babylonische ge vangenschap, sloeg diep in. Hij had het gemoed van allen geraakt. Na de Consecratie zong het Gu- drunkoor, onder de kundige lei ding van dhr Paul Bourgeois, het vierstemmig motet: Exe quomo- do morltur Aan het einde van de Mis weer klonk een machtig O Kruise den Vlaming Na deze godsdienstige plechtig heid ging de herdenking op de zelfde sobere en stemmige wijze verder, in een mooi opgesmukte en vlakbij eelegen zaal. Het Gudrunkoor leidde ze in met de Psalm van Rodenbach. Na en kele inlichtingen en mededelingen, o.a. een brief van i edevoelen van acht Westvlaamse Scheulisten uit Leuven, volgde het Gebed voor het Vaderland van Gaston 'ere- mans. Dan spi'alc Dr Leo Wouters de gelegenheidsrede uit. Hij gaf een historiek van de Vlaamse beweging vanaf de fijn zinnige Vlaming - Priester - Dichter G. Gezelle, aiover de aristocravi- sche Pastoor van te lande Hugo Verriest, naar do Vlaming, naar de geestdriftige bezieler en leider Berten Rodenbach, allen kinderen van het gave en stoere Westvlaan deren, met zijn warmkinppe.d Vlaams hartRoeselare, de baker mat van de Vlaamse beweging, met later een Verschaeve, een Dom Modest Van Assche, eon Tol- lenaere en tal van andere. In de loop der tiiden heeft gans Vlaanderen, en Westvlaanderen niet het minst, grote en zware offers moeten brengen. Weest al len ervan overtuigd dat geen en kel offer, eender waar en wanneer en door wie voor Vlaanderen ge bracht, zinloos noch nutteloos is geweest. Alle offers, met een goed inzicht gepleegd, brengen vruchten voort. Alleen wanneer wij on trouw worden en ons geloof in de zending welke wij als Volk van onze Schepper gekregen hebben niet levendig bewaren, zijn wij verloren. Vlaanderen werd in zijn schone en stoere families diep ge slagen, doch het zal leven. Een eerste vereiste om te kunnen le ven is, ais Volk, over zijn eigen lot beschikken. Dat te bereiken i« ons aller levenstaak. Tot. bezegeling van deze diep in drukmakende rede en plechtig heid, weerklonk als een slotgebed «Mijn Schild en Mijn Betrouwen en «De Vlaamne Leeuw Allen werden voor dc volgende V.';.'- heid te Bf' de vierde Zondag van Mei rjoL VOOR SCHONE VLASVELDEN EN PEULVRUCHTEN bestrijd hun vijanden door bestuivingen of besproeiingen met SMAAKVRIJE, REUKLOZE, NIET-GIFTIGE Invoerders der CELA-producten, INGELHEIM, DUITSLAND. Voor bestellingen, bestuivingen, inlichtingen: Phyto-Pharmaceutische Producten DORP 28, HOUTEM-VEURNE. - Tel. Leisele 216 (bc-2612) In het Staatsblad van 7 Mei is een bericht verschenen volgens hetwelk de Raad van Beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen beslist heeft een geldigheidsduur van twintig dagen te geven aan dc 3° klasse heen- en terugbiljetten uitgereikt tot 31 October 1953 aan de begun stigden van de wet op de volks- vacant.ie en aan de agenten van de openbare diensten. Het voordeel wordt, verleend aan de begunstigden van de wet op de volksvacantie .op vertoon van hun kaart voor maatschappelijke zekerheid of van elk ander offi cieel document ondertekend door de werkgever, aan de agenten van de openbare diensten op voorleg ging van een getuigschrift onder tekend door hun onmiddellijke chef en aan de Belgische grens arbeiders op vertoon van hun kaart van grensarbeider en een attest ondertekend door hun werk gever. Al deze documenten moeten de data vermelden van de aanvang en het einde van het verlof, even als de burgerlijke stand van de belanghebbenden en eventueel de samenstelling van hun gezin. Het voordeel wordt ook toege kend aan de echtgenote en de minderjarige kinderen die zich samen met de begunstigden ver plaatsen. De echtgenoten en min derjarige kinderen mogen afzon derlijk de terugreis afleggen, voor zover zij het document kunnen vertonen dat voorgelegd werd om het biljet te bekomen. De werklieden van de privaat- nijverheid, in het bezit van het bijzonde.' identiteitsbewijs voor ge abonneerd werkman, kunnen hun biljet bekomen op vertoon van dit bewijs en van hun trouwboekje wanneer ze samen met vrouw en kinderen reizen. Een boete van 200 fr. zal geïnd worden van de reiziger die ten on rechte de bedoelde biljetten gc vraagd heeft. De N. 136 Roger-Irma van schipper Isidoor Seys, was op gar naalvangst voor Middelkerke, toen zijn net opeens haperde aan een wrak. Uren lang is het daar blijven vastliggen, tot ten slotte de kabels doorbraken, waardoor het net met al de toebehoorten verloren ging. Met het vooruitzicht op de Pinksterdagen zijn de garnalen flink in prijs gestegen. Ze klommen zelfs van 25 tot 39 fr. Gelukkig voor de vissers dat de vangsten die dagen ook zeer goed waren. Met de vis was het juist an dersom. Nu de Oostenwind verdwe nen was, was de aanvoer flink ge stegen, terwijl de prijs merkelijk daalde. Dit is ook een gewoon ver schijnsel voor grote dagen. Dan wordt de gewone vis minder ge geerd, wat ook begrijpelijk is. Duivensport. Lokaal De Welkomuitslag van Zondag' 24 Mei, vlucht uit Ar ras: 1„ 2. en 3. Verhelst R.; 4. G. Doom; 5. Geldof L.: 6. en 7. Lan- duyt P.; 8. Doom G.; 9. Beauprez M.; 10. Landuyt P. Motosport. Roger Vanlerberghe heeft het met de Pinksterdagen weer zeer flink afgebracht. Zondag werd hij 2" te Oostrozebeke na Frenay. Maandag werd hij groot over winnaar te Oedelem na alle drie de reeksen voor zijn rekening ge nomen te hebben. Zondag zal Ro ger bij de sidecaristen de strijd op nemen in eigen streek en wel te Roeselare Honderden Klerkenaar-s zullen hem natuurlijk vergezellen naai' «De Cross der Duivelsbeek Een beeld uit de Plechtige Wijding van de nieuwe klokken. Z. E. H. Deken Vandenberghe bidt dc liturgische gebeden. Talrijke bewonderaars zijn deze klokken nemen in het christelijk week naar St-Niklaaskerk getogen leven van de parochie. Zij juichen om er de nieuwe klokken te gaan bij geboorte, eerste communie, hu- bezien. Nu werden de klokken met welijk en andere feesten; zij treu- bloemen en groen versierd om de ren mede bij overlijden en ram- Plechtige Wijding op Sinksendag' pen; zij roepen de gelovigen samen veel luister bij te zetten. tot het gebed. Toen Z. E. H. Deken Vanden- 't Ware veel te lang de verschil- berghe, samen met de EE. HH. lende delen dezer plechtigheid te Onderpastoor Lambrechts en Van- beschrijven, maar men leefde de deputte, de Plechtige wijding be- boetzangen, het wassen der klc-k- aon, was de kerk volgelopen met ken met wijwater, de zalvingen met Veurnaars die kwamen om bij de H. Olie en chrisma en het opwaai- wijding tegenwoordig te zijn. Wij en der wierookwolken mede. bemerkten de meters: Mevrouwen Deze klokkenwijding zal nog lang Declerck en Verstele: de peters: aangenaam herdacht worden door de HH. Dotbelaere en Huyghe; al de parochianen van St Niklaas. We de HH. leden van de Kerkraad, wachten nu met ongeduld het dhr Burgemeester Van Hee. de ogenblik af dat de nieuwe klokken, HH. Schepenen Gesquiere en Bail- samen met 't Boontje, de feeste- leyl Z. E. H. de Spot en enkele lijkheden van Véurne-kermis op de priesters. De h •-. olkiug scheen te laatste Zendag van Juli zullen aan- besrijpea wciK «^oa.audccl de kondigen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 5