Uit het Menense Te Voormezele geven hemel en aarde mekaar de hand De Vriendenkring der Zelfstandigen» kwam bijeen te leper KONINKLIJKE IEPERSE SCHAAKKRING K. V. C. S. IEPER W. S. IEPER ZITDAGEN van Volksvertegenwoordiger FEERNAND LEFERE Schone en goedgelegen EIGENDOM OVER TE NEMEN ZUIDSCHOTE BIKSCHOTE BOEZINGE LANGEMARK MOORSLEDE KEMMEL ELVERDINGE ZILLEBEKE MESEN NIEUWKERKE WIJTSCHATE GELUWE LOKER WERVIK EENDR. WERVIK MENEN TOEK. MENEN FRIGID AIRE IJSKASTE N Stevens Gebroeders Auto door foorreei te S¥Sen@gi Talrijke personen als bij wonder ontsnapt. 100-JARIG BESTAAN VAN DE MEISJESSCHOOL DER EE. ZZ. VAN DE Ste-UNION DU SACRÉ CCEUR GEVIERD TE PLOEGSTEERT Diamanten Kloosterjubileum van Eerw. Moeder Marie-Theotime gevierd. HET WEKELIJKS NIEUWS Zafenïar SO Mel 1853. Blz. T. Op Zondag 17 Mei, werd ln de bovenzaal van Patrlate leper, pen lnllohtlngsvergaderlng gebonden door het voorlopig arrondissementeel comité van de Vriendenkring der Zelfstandigen Op het podium wa ren aanwezig, dhr Volksvertegen woordiger P. Lefère, Senator G. Fe- ryn en de leden van het Comité, c'oorgezeten door dhr L. Maes, Provin ciaal Eaadslld. Burgemeesters, Sche penen, Gemeenteraadsleden en voor aanstaande personaliteiten uit het arrondissement, vormden een talrijk, uitgelezen en belangstellend publiek. De eerste spreker dhr E. Seys, Se cretaris van het Comité, schetste het ontstaan van de groep (21-11-52 na cie gemeenteverkiezingen) waarna hij enkele principiële punten aanhaal de en commenteerde om de stelling van de groep duidelijk te maken. De Vriendenkring der Zelfstan digen wü alle landbouwers en mid denstanders verenigen om samen de gelijklopende politieke belangen van allen te verdedigen. De actie der zelfstandigen moet strikt ln het ka der van de C.V.P. bewegen, want verdeeldheid ware katastrofaal voor al de katholieke krachten. De zelf standigen moeten eindelijk begrijpen dat slechts eendracht en samenwer king hun politiek aanzien en mede zeggenschap kan doen winnen. ZIJ moeten durven de politiek beïnvloe den willen ze niet voort de speelbal zijn van de politiek en politiek on machtig blijven en derhalve ook sociaal benadeeld. Volksvertegenwoordiger F. Lefère kwam dan aan de beurt mét een i'ljkjredocujnenteerde conferentie. «Wij zelfstandigen.» zegde hij o. m.: zijn diegenen die ln de dage lijkse strijd om het leven, met voort durende persoonlijke Inspanning, op eigen risico en verantwoordelijkheid, onze zaken leiden en beheren. Wij zijn de landbouwers, de ambachts lieden, de kleine en middelgrote ntj- veraars, de handelaars, de uitoefe naars van de vrije beroepen en al diegenen die sparen en die derhalve de werking van de zelfstandigen ge negen zijn. Hoeveel zelfstandigen zijn er wel ln België? Er zijn 251.852 onderne- inlngshoofden plus 220.000 helpende familieleden, samen dus 470.000 ac tieve zelfstandigen in de landbouw alleen. Er zijn 393.459 alleenstaande handelaars en 159.264 alleenstaande ambachtslieden, samen 552.723. Er zijn 128.131 werkgevers met min dan 50 arbeiders ln dienst. Er zijn 40.000 helpers ln ambachten en klei ne nijverheid en 125.000 in de han del (maximum 10 per zaak). Alles samen kan men dus zeggen dat er 1.335.000" actieve zelfstandi gen zijn. Dit is een massa die ver bazend opweegt tegen de massa der tewerkgestelden 1.680.000 eenheden groot. Wat ls het economisch belang van de zelfstandigheden? In de landbouw ztjh werkzaam: 500.000 Belgen: ln het ambachtswe zen: 200.00Ó: in de handel (alleen staanden): 520.000: ln de nijverheid (maximum 50 arbeiders): 750.000. Dit ls samen 1.970.000 mensen of de 2/3 der actieve bevolking van België. Spijts hun numeriek, economisch en sociaal belang worden de zelf standigen verwaarloosd bv. ge zinsvergoedingen, ouderdomspensioe nen, enz. Waarom? Men mag aan nemen dat de massa der loontrek- kenden (1.680.000) vertegenwoordigd ls door 129 Volksvertegenwoordiger; de massa der zelfstandigen (1.335.000) door 83 Volksvertegenwoordigers of 1 voor 130.000 loontrekkenden tegen 1 voor 160.000 zelfstandigen. Waar de wetten worden gemaakt zijn de zelfstandigen niet ln even redigheid met hun numeriek belang vertegenwoordigd. Waar ligt de op lossing? Geen splitsing van de ka tholieke krachten, maar meer actieve deelneming van de zelfstandigen aan het leven van de C.V.P. Christe lijke arbeidersbeweging en beweging der zelfstandigen hebben elkaar no dig en moeten kunnen samenwer ken. Noodzakelijk is het dat de zelf standigen meer contact onder elkaar hebben. Ze zijn genoegzaam sociaal en economisch georganiseerd, niet genoeg politiek. De Christelijke zelf standigen moeten elkaar ontdekken en blok vormen en hun plaats her overen ln de C.V.P. Dhr L. Maes, Voorzitter, trekt het besluit uit de twee spreekbeurten. Een eerste contact werd heden tot stand gebracht onder de zelfstandi gen; dit contact moeten we met zorg bewaren en uitbreiden. Te dien einde zullen we ln de loop van de zomer reeds, en meer nog vanaf September plaatselijk in de gemeenten verga deringen beleggen waar al de bran dende kwesties zullen bestudeerd worden, en waar de zelfstandigen el kaar zullen leren vinden. Al de aanwezigen zullen propagan disten worden van die gedachte: de zelfstandigen verenigen ln de C.V.P. CLUBKAMPIOENSCHAP Eindrangschikking 2" klasse. 1. BOLLAERT 16 14 0 2 14 (kampioen 2* klasse. Promoveert naar 1' klasse) 2. Duhameeuw 16 12 1 3 12,5 3. Knockaert 16 10 1 5 10,5 4. Lemenu 16 8 2 6 9 5. Vandenhoven 16 8 o 8 8 6. Pvck 16 7 1 8 7,5 7. Grymonprez M. 16 4 111 4,5 8. Devacht 16 3 0 13 3 9. Decorte 16 2 2 12 3 SLITZTORNOOI - FLNAALREEKS Een dertigtal spelers namen deel aan dit tornooi. De finale zag een fel le tweestrijd Laconte-Dewllde. Lacon- !e nam de leiding, doch verloor eer der op ongelukkige wijze tegen Jude, waarna Dewilde tot dc laatste partij op kop bleef. De laatste partij bracht dan ook werkelijk de finale van de- re finale». Laconte versloeg Dewllde on behaalde alzo dit seizoen zijn der de titel. Eindrangschikking van de finaalreeks. 1, Laconte, 8 p.; 2. Dewilde, 7; 3. Duhameeuw, 5.5; 4. Dubrulle, 5; 5. Vandenhoven en Bollaert, 4; 7. Baert on Jude, 3,5; 9. Deroo, 2; 10. T'Jonck, 1 punt. JAARLIJKSE ALGEMENE STATUTAIRE VERGADERING op Dinsdag 9 Juni, te 20 uur. Dagorde: 1, Woord van de Voorzitter; Verslag van de Secretaris; •VVerslag van de Schatbewaarder; 4. Verslag van de Jeugdleider; 5. Verslag van de TornoOilelder en hulde aan de Laureaten 1952-53; 0. Herkiezing va-f het bestuur (Voor zitter en Jeugdleider); 7. Voorbereiding seizoen 1953-54: a) Clubkampioenschap; voorlopi ge Indelingen. b) Beker; voorstel van de Hr Jude: u itschakell ngssysteem cl Blltztornooi. d) Jaarboek nr 4. e) Landentörnooi op Zondag 13 September 1953. f) Interpellaties. g) Mededelingen. JEUGDSCHAKEN Koninklijk Atheneum Eindrangschikking kampioenschap 1. Buytaert, 30 p.; 2. Vanholst, 29,5; 3. Bossaert en Herreman, 24,5; 5. Louagle Willy, 23,5; 6. Van de Voorde, 21,5; 7. Caignie, 20,5; 8. Mariën, 20; 9. Louagle Wilfried, 19,5: 10. Pyck, 19; 11. Coppyn, 18,5; 12. Vandaele en Ghesquièré, 12,5; 14. Vandamme, !2; 15. Pottel, 7,5; 16. Van Nieuwen- hove, 6; 17. Decrock, 2; 18. Vallaeys, 1,5 p. St-Vincentiuscollege. (Paard van Troye). Finale Clubkampl oenschap Zondag 31 Mei De Heer La-conte zal tevens een sl- multaanvoorstelUng geven tegen de beste spelers vanhét Paard van Troye I» PROVINCIAAL C, S. leper 30 Un. Herseeuw. Verleden Zondag viel voor de rood- Jes het doek over de compctitiestrijd 1952-1953. Het weder was snikheet en de op komst, evenals het vertoon, matig. Voor belde comparanten ten andere hadden de punten geen voorname waarde meer. De rood-witten vooral gingen bij de aanhef traag op de bal en abso luut niet op de man. Ze sobenen te tromen van een gebruikelijk Pink- iterenuitstapje, dat thans door het lang aanslepen van de competitie uit liet programma diende geschrapt te worden. Zo hielden de ook al niet te vurige Unionisten aanvankelijk de touwtjes. Verschillende keren werd :ie Cercle-achterhoede ln nauwe -choentjes gebracht en er was een briljante Frammout nodig om Ver- f eleven en Cle van rozen af te houden. Jerole's portier stopte tijdens het 'erste halfuur werkelijk op verbluf fende manier een viertal kanjers van belang en zou zijn beste wedstrlld le veren sinds hij bij rood-wlt aangeslo ten is. Tussenin vielen de Cerclisten ook Wel eens schuchter aan. Een vrije schop door Parr.sin genomen bracht niets op. terwijl naarmate de poos naderde er toch wat meer vaart kwam ui het Cercle-gedoe. Het resultaat 'liervan was dat de plaatjes op 1-0 f tradon ln het lokale voordeel en met i deze. voor rood-wit Ietwat vleiende stand, werd de rust bereikt. Na de citroentjes namen de roodjes de zaken een weinig ernstiger op. Er I werd nu bestendig druk uitgeoefend ■on cle Herzeeuwse verdediging. Doel- sehoten bleven geenszins uit de lucht zodat keeper Vervaeke okkasie kreeg om zijn vaardigheid te laten bewon deren. Met het uitgespeeld zijn van i de bezoekende kauthalfs Cremers R. en Decruyenaere, voelden lnsldes Oarpels en Devos zich ongebreideld, lm paar maal knalde Devos nipt naast, om kort nadnt de rood-witte voorsorong was verdubbeld geworden, met een nulk schot de reehterpaal te treffen. Vervaeke diste nog verschil lends knappe savesop, zonder "venwel te' kunnen beletten dat 25 minuten voor het Inrukken de sco re 3-0 werd. Reeds 99 goals! Wie zou net 100" doelpunt aantekenen? Nie mand! Tot hst einde zou Cercle de blak zwaaien en herhaaldelijk schoen d» groen-wlttc portier de val nabij, f,och door het doelvnk geraakte de bal niet meer. Bil Cercle waren de bosten Fram- mout, Vand.enbossche en Carpels, daar waar Vervaeke, Cremers M. en 3sys bij de gasten uitblonken. De hiding van dhr Montaigne (R. C. De "hnne) valt te loven. Trainingen. De trainingen zijm. stopgezet tot halfweg Juli. Klacht, Op verzoek der fanlonspelers zal de klacht door Cercle ingediend in ver band met de match van I" Prov. Afd., S. C. Oostrozebeke - K.V.C.S. leper, niet verder meer worden doorgevoerd. Derby. In de eerste helft van Juni wordt door de Firma Picanol opnieuw een sporthoogdag ingericht en dit met een derby Cercle-Whlte Star op het programma.. De beker van België. Ten titel van proef wordt volgend seizoen uitgepakt met een afvallings- eompetitle De Beker van België K.V.C.S. leper neemt er aan deel en krijgt haar eerste match hiervoor te betwisten op 17 Augustus aanstaan de. De tegenpartij zal worden aange duid door loting. Ja, een korte rust periode in het verschiet! II" PROVINCIAAL, Toek. Menen 2 iff. S. leper Het voetbalseizoen 1952-1953 ls achter de rug, althans wat de kom petitie betreft. Het gordijn is geval len na het laatste bedrijf. Het schouwspel waarin White Star de hoofdrol op sublieme wijze vertolkte, ls dan ook geheel iu het teken van onze gesternden verlopen. Een kampioenschap winnen op zichzelf is al een gehele prestatie. Maar wanneer men er dan nog in slaagt ditzelfde kampioenschap op een zodanige overtuigende wijze 12 punten voor op de tweede zijn wel het sprekend bewijs te beha len, mag men zich wel meer dan rijp voor cle overgang naar I" Provinciaal beschouwen. Wat nu de wedstrijd van Zondag laatst betreft, na een korte bloemen hulde namen onze gesternden spoe dig een besluit en zetten Toekomst reeds van op de eerste minuut met 1-0 in het krijt. Toekomst Het zich echter door dit vlugge succes van onze Stars niet ontmoedigen. Ze slaagden er in Pol Verhaeghe aan de tand te voelen. De wedstrijd, die snel heen en weer golfde, en beide ploegen beurtelings in de aanval zag, was zeer aangenaam om volgen. Geen van belde ploegen slaagde er echter ln een overwicht af te dwingen. Menen zou er aan de 30° minuut dan ook in slagen de gelijkmaker te gen Pol's netten te stampen, doel punt dat ze trouwens wegens hun ge- lijkopgaand spel wel verdiend had den. G. Ennaert nam daar echter geen vrede mee en amper 8 minuten latei- werden langs voornoemde speler de bordjes terug met 2-1 ln ons voordeel verhangen. Een voorsprong, die we aan de rust wel gewettigd konden noemen. Hadden onze Stars van op de eer ste minuut van de eerste helft reedt succes, na de citroentjes moohten de Toekomstnaren reeds vroegtijdig ju belen. want op de derde minuut, na een misverstand tussen onze verde digers, was de stand alweer ln even wicht gebracht. G. Ennaert was er natuurlijk weeral niet mee eens en zou er 7 minuten later reeds 3-2 van maken. De gesternden. die nu wegens hun overwicht voortdurend voor de muit van Mpiien zaten, hamerden er duch tig op los en de Toekomst-doelman kreeg gelegenheden bij de vleet zich te onderscheiden. Toch zou hij zich, weeral langs Ennaert, gewonnen die nen te geven. Met deze 2-4 uitslag kwam dan ook het einde van deze kompetitie. Het past hier een kleine hulde te brengen aan het elftal dat met zo veel brio zijn proef aflegde voor het overgangsexamen. Het volledige team van spelers onder de kundige leiding van trainer-speler Bovy gaf geduren de het ganse seizoen het beste van zijn kunnen. Een hartelijk proficiat aan onze wakkere Prezen Debem, aan al cle Bestuursleden en vooral aan Captain Bovy en zijn mannen. Zondag aanstaande: Alhoewel de kompetttiestrljd ten einde ls dienen onze Stars nog de finale te spelen voor het kampioen schap Westvlaanderen. Nog twee wed strijden staan op het programma en wel een op verplaatsing voor .Zondag a.s. naar het verre Steenbrugge en een aan huls voor een latere datum tegen Kuurne Sport. Aan onze ge sternden nu. benevens de titel van hun reeks, ook nog deze titel aan hun palmares toe tè voegen. Voortaan zal Volksvertegenwoor diger Fernand Leferë zitdag hou den olkc Vrijdaijnamidda.il, van 2.30 ii. tot HM v. in zijn burelen. Ga.rtonstraat .9.7, te leper. Verder blijft het secretariaat geopend elke voormiddag van 9 u. lot. 11 u. Telefoon leper nr 756. UIT DE HAND TE KOOP TE IEPER: bestaande uit burgershuis met ma gazijn en inrijpoort, druiven serre, 200 m2 hoenderhokken. Groot 46 a beplant met fruitbomen. Geschikt voor alle handel. Adres ter Drukkerij. (1-191) 1. - Streek Ronse: HOEYE. 22 Ha. - Eén eigenaar. - Eén blok (plat). 2. - Streek Ronse: 7 Ba, - Voor- daliaa zaak. Werk van de Akker, Op Zondag 31 Mei, te 19 uur, al gemene vergadering bij ons lid Decoodt Michel. In de dagorde is begrepen een voordracht door Mr Pattijn Hilalre over kleinveeteelt, en kosteloze tombola voor de aan wezige leden. (Afzonderlijke prij zen voor de vrouwen.) Allen vriendelijk uitgenodigd. Burgerstand. Geboorten. Ameye Carmen, d. v. Andre en Deman Andrea, Leie straat 29. Buytaert Martine, d. v. Armand en Devos Julia. G. Ge- zellelaan 59. Desimpelaere Gre ta, d. v. Robert en Vandoorne An na, Gullegemstraat 258. Huwelijksafkondigingen. René D'Hespeel, wever, Iepérstr. 154 en CooLs Denise, dm.. Kortrijk. Huwelijken. Volckaert Lionel, fotograaf, Lauwe en Leien Anaïse, z. b., Stationstr. 80. Germain Duyck, beroepsm., Kortrijkstwg 207 en Vansteenkiste Denise, z. b., Gullegemstwg 31. Overlijden. Verkouille Mau- rits, gep., 55 j„ echtg. De Gryze Georgine, G. Gezellelaan 26. Ere-Communie. Zondag laatst hebben, in onze parochiale kerk, 34 jongens en meisjes hun Ere-Communie ge daan. Het was schoon en indruk wekkend in zijn eenvoudigheid. De jongens in hun Zondagspak, nieuw natuurlijk, en de meisjes allen in 't wit, doch gelijk, zonder uitzon dering t.ussèn arm en rijk. De kin- ders en de ouders waren gelukkig, dat kon men op de wezens zien. De grote lering, waarin de ere- communicanten om best deden, is dus gedaan. Hier geven we iets van de uitslag: Jongens: 1. Luo Cailliau; 2. Michel Steyaert.; 3. Geert Bonte; 4. Daniël Provoost; 5. Walter Claereboudt; Meisjes: 1. Edith Carpentier: 2. Maria Van- houdt; 3..Simonne Decoodt; 4. Er na Dequidt; 5. Eliane Verhack. Boerengilde. Zondag 31 Mei, algemene verga dering voor de leden, te 8.30 uur, bij A. Ampe, met belangrijke dag orde. Zitdagen. Volksvertegenwoordiger Jerome Stubbe zetelt in De Zwaanbij Eug. Coulier, heden Zaterdag 30 Mei, te 17 uur. Senator Feryn op Zondag 7 Juni, te 11 uur. St-Jorisgilde. De handboogschutters vieren op H. Sacramentsdag, te wet.en Don derdag 4 Juni, met een Hoogmis te 9 uur, feestmaal en prijsschie- ting. Burgerstand maand April 1953. Geboorten. Ligneel Frieda, d. v. Roger en De Deyne Ivonne. Le- cluse Raoul, z. v. Maurice en Se- deyn Bertlia. Fecceu Guido, z. v. Adrien en Desmet Florida. Huwelijken. Schoutteten Ro bert, mekanieker, v. Poelkapelle en Ouvrein Agnes. Deseck Gerard, beroepsmilitair, y. Beauvechain, en Legrou Julienne, huishoudster. Schackman Jules, fabriekwerker, en Vanderjeugd Georgette, fabriek werkster, b. v. Langemark. Ugil- le Lucien. landbouwer, v. Beselare, en Hoorelbeke Magdalena, dienst meid. v. Langemark. Maricihal Michel, bakker, en Vandecavije Ma ria. b. v. Langemark. Canepeel Robert, seizoenarbeider, en Cauliez Lucienne, fabriekwerkster, b. v. Langemark. Verkoelen José, staatsbediende, v. Kortrijk. en Se- gaert Monique, dienstmeid. Overli.idens. Dewilde Hector, echtg. Sinnaeve Felicie. Lecoin- tre Renatus, wed. Maddelein Ma- ric-Louise. Cherf Theophilus, echtg. Gunst Eugenie. Vanneste Helena, ongeh. Swaels Elodie, wed. Fasseel Theo. Middenstanders naar Brussel. Op 21 Juni is er een Midden standscongres te Brussel. Uw aan wezigheid is er nodig ter verdedi ging uwer belangen. Reiskosten: 60 fr. voor eerste lid, 70 fr. voor tweede lid en 80 fr. voor niet-leden. In te schrijven bij de bestuurs leden. Bocrinnenbond. Reis naar Holland op 18 Juni. Nog enkele plaatsen zijn beschikbaar. Schrijf aanstonds in op de pastorij. Bij de Muziekmaatschappij. Op Zondag 31 Mei trekken onze muzikanten naar Moorslede om er deel te nemen aan het muziekfesti val. Vertrek te 13.45 op de Dorp plaats. Voetbal. S. V. Moorslede 72 Exc. Zedelgem Tegen het nochtans flinke ploegje van Exc. Zedelgem heeft S. V. een grote overwinning behaald en zo schitterend het seizoen besloten met de eervolle vijfde plaats, wat gezien de vele soldaten en vele tegenslagen nog goed te noemen is. Aan dc rust wees het scoorbord 2-2. Doelen genet voor S. V. door Lecluyse Modest, terwijl Deketelae- re tweemaal onze verdediging op misverstand wist te kloppen. In de tweede helft kwamen de be zoekers er eenvoudig niet meer bi.i te pas en nog vijfmaal mocht de bezoekende nortier zich omdraaien. Doelen genet door Lecluyse, die zo een hat-trick lukte. Verholle, (27 en Gilbert en Mare Verduvn elk één. Zondag gaat dan de allerlaatste match door. namelijk een vrienden- ka mo tegen R. C. Bissegem, kam pioen van 3" Afdeling, en dit op het terrein van Bissegem. Wielcrnicuws. Rondelé reed in Parijs-Vaïencien- nes een beste koers, moest twee maal afstappen wegens buikoijn, doch zonder bevoorrading werd Fin- rent toch nog schitterend derde. Tc Moorslede, on de niste voor eigen supporters, werd Flnrent met zijn vriend Valeer Ollivier schitterend eerste. Sieuw was aan de slag te Steen- hulze-Wijnhuize en werd er 26" en te Moors1 ede werd Gabriel zesde met Alberic Schotte. Doortocht beroepsrennerskoers. Zondag 31 Mei komt de koers van Meulebeke voorbij in onze gemeen te, komende van Beselare naar de baan van Roeselare. Twee preiniën zi.jn te betwisten te Moorslede aan hét Oud Stadhuis en een op de Markt bij Fl. Rondelé. Burgerstand. Overlijden. Boudry Julien, 54 j., echtg. Arnout Orinda. Huwelijk. Ve-meersch Roger met Vandamme Alice, b. v. Kem- mel. Duivcnnieuws. Kermisvlucht uit St Denis, 191 duiven, snrihrid: 1128 m. Uit slag: i. Delaey; 2. Ennaert G.: 3. en 4. Lel on g Jercme; 5. Castel Ju lien; 6. Wybo Gerard; 7. Bendue Om er; 8. Maerten Jules; 9. En naert G.; 10. Maerten J. Sport. Bertje was eerste te Izcgem en te Moorslede (op piste). Proficiat. Schlcting. Wij hebben dus op 7 Juni te .14.30 uur cle grote jubilecmschie- ting aan de staande pers. Er zijn 3 spelen te schieten (niets te vér- loten) en daar is geld te verdienen: toppen 250 fr.; 180 fr.; 150 fr.; de zijden 125 fr.: d fr.; de kallen 90 fr.; 70 fr.; lioekvcgels 70 fr.; 60 primé's van 60 fr. POEIER 4200 is en blijft steeds het enig afdoen de geneesmiddel tegen kieken- en hoehderziekten. I» aJlfi Apotheken. (C-27S1) Gemeenteraadszitting. Na de voorlezing en goedkeuring van het verslag van de voorgaande zitting, worden volgende punten der dagorde afgehandeld: 1. - Regularisatiewedde van de hr Secretaris. 2. - Betreffende de vacantiepre- mie gemeentepersoneelworden punten 2 en 3, bij wettelijke bare- ma's vastgelegd, algemeen goedge keurd. 3. - Kermisfeestelijkheden: aan vragen tot het bekomen van een gebeurlijke gemeentelijke toelage moeten vóór 1 Juni a.s. schriftelijk ingediend worden bij het gemeen tebestuur. 4. - Aanvraag door de C.O.O. tot aankoop in herbeleg van bouwland te Vlamertinge: goedgekeurd. 5. - Bespreking der wegen: Er wordt besloten een bestek te doen opmaken voor het baantraject, gaande vanaf de Poperingestraat, doorheen het Galgebos tot aan het grondgebied Vlamertinge (deel van Elzendamme- en St-Pieterstraat). Buiten de dagorde worden vol gende punten ook afgehandeld: 1. - Goedkeuring van toelage van 1.500 fr. aan «De Lentevinktot het aanschaffen van een vlag. 2. - Op vraag van dhr Marico Roger wordt besloten onmiddellijk bestek en prijs te vragen aan aan- Aanrijding. Te 14.15 uur had op de Menen steenweg een botsing plaats tussen twee personenwagens, respectieve lijk bestuurd door Ampe Jozef uit Halluin. en Delannoy Georges uit Moeskroen, Stoffelijke schade. Plechtige Communie. Zondag 31 Mei, doen alhier 22 jon gens en 13 meisjes bun Plechtige Communie. De dagorde ziet er uit als volgt: Te 6.45 u.: inhaling der plechtige communicanten. - Te 7 u.: Gezongen H, Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der plechtige communicanten en hun ouders. - Te 10 u.: Plechtige Hoogmis voor de pa rochianen mét vernieuwing van cie doopbeloften. - 's Namiddags is iedereen vrij; er is GEEN Lof. Gevallen. Derycke Godelieve deed een val met haar fiets, zodat ze met een wonde aan het oog naar het O. L. Vrouwziekenhuis te leper moest overgebracht worden. Burgerstand. Huwelijksbelofte. Vandewalle Pierre, en Vercruysse Mariette. Sport. Gouwy Roland: Bizet: 4"; Vla mertinge: 1°; Moorsele: 2". Cool Georges: Bizet: 3°; Vlamer tinge: 7"; Wevelgem: 12". Korte Nieuwsjes. De Staenijzerstraat is terug open voor het verkeer. Zondag 31 MeiPlechtige Ere- Communie te Wijtschate. Burgerstand. Geboorten. Philippe Vanden- berghe, z. v. Paul en Gabrielle In- gelbeen. Christian Vandenbul- cke, z. v. Raymond en Erna Co- meine. Huwelijken. Fieve Gustaaf v. Lauwe met Degeeter Andrea. Delporte Germain v. Dadizele met Deleu Jeannette. Espeel Geor ges v. Passendale met Goemaere Simonne. Grymonprez Gaston v. Mooi'slede met. .Penet. Hilda. Overlijdens. Marie Vanhoutte, 78 j., wed. v. Aloïs Rebry. Ed- mond Laperre, 84 j., wed. v. De- caluwé Marie. Bij onzen rnners. Verleden Zaterdag werd Hugo Durnez andermaal geklopt door A. Bekaert, uit Wervik, en dit te Le Bizet; Maandag behaalde Hugo een 6" plaats. Jan Louage reed Zondag 3" en Dinsdag 6" te We velgem. Bij de nieuwelingen reed Willy Desmet. 2" aan de Pa- nemolen te Gcluwe. Duivennieuws. Lokaal De Hoop Vlucht uit ARKAS met. 240 duiven: 1. Ver haeghe L.; 2. Godderis A.; 3. Mas- selis C.; 4. Deprez J.; 5. Vandoo- laeghe R.; 6. Verstraete H.; 7. De- beuf R.; 8. Debeuf N.; 9. Lazou R.; 10. Denys A. Vlucht uit CRE1L met 310 dui ven: 1. Godderis A.2. Lernou H.; Terrie H.; 4. Defieuw H.; 5. Nuyttèns A.; 6. Debosschere A.; 7. Dierinck A.; 8. Verhaeghe J.; 9 Lecointre H.; 10. Descamps M. Vlucht uit DOURDAN met 273 duiven: 1. Vanneste J.; 2. Van- halst. R.; 3. Dierinck A.; 4. Kerck- hof J.; 5. Bonte P.; 6. Masselis C.; 7. Verhaeghe H.; 8. Debeuf R.; 9. Emerick L.; 10. Verhaeghe G. Kerkelijk nieuws. Zondag 31 Mei: 7 u., gez. mis voor Leopold Lamerant. Dinsdag 2 Juni: 8 u., pl. mis voor de zieken met algemene Communie en zegen van de zieken. 10 u„ pl. dankmis ter gelegenheid van het zil veren priesterjubileum van Z. E. H. Pastoor. Aan de offerande worden ge dachtenissen uitgedeeld. Donderdag 4 Juni: H. Sacraments dag: 8 u„ g'ez. mis voor de overleden ouders van Henri Delannoy en huis vrouw en hun dochter Madeleine. Vrijdag 5 Juni: 7 u.. gez. mis tot, welzijn van de vormelingen. Te 16 u. komt Z. Exc. Mgr De Smedt het H. Vormsel toedienen aan onze kin deren. Zaterdag 6 Juni: 9 u.. huwelijks mis voor Jeroom Louchaert en Si monne Duhayon. Zondag 7 Juni: 7 u., gez. mis voor Adrienne Vervlsoh, huisvr. v. René Dondeyne. Algemene Communie voor de H. Hartebond, de Eerste Vrij- dagbond en alle parochianen. 8.30 gez. mis voor de overleden familie Deweerdt. 14.30 u., siotpreek. Pl. H. Sacraments- en Kruisprocessie. Voor al het andere onder de Missie, raadpleeg uw programma. Allerlei nieuws. Zondag 24 dezer. Hoogdag van Sinksen, deden volgende kinderen hun ere-communle: Jozef Luyssaert, Julien Deberdt, Gilbert Duhayon, Rosette Lenoir, Maria Huyghebaert, Agnes Dumon, Monique Lambrey, Chrlstiane Arnout, Martha Vaneeck- houtte, Andrea Vandenabeele. Donderdag 28 dezer naderden volgende kinderen voor de eerste maal ter H. Tafel; Norbert Duhayon, Michel Lamerant, Jacques Liefooghe, Eddy Leeuwerck, Jacques Vaneeck- houtte, Rosette Baecker, Ginette Co- vemaecker, Chrlstiane Chrlstaen, Le na Lambrey, Yvette Pacquet. Op Vrijdag 5 Juni komt Z. H. Exc. Mgr De Smedt voor de eerste maal naar onze parochie. Het be taamt dat de huizen langs de weg vanaf de Hoekles tot en met de Dorpskom bevlagd worden. Monseigneur zal aan onze kinders cn deze uit Dranouter te 16 u. het H. Vormsel toedienen. HIJ zelf zal ln de kerk het sermoen prediken. HIJ verwaoht dan ook dat de ouders van de vormelingen ln de kerk zouden aanwezig zijn, alsook alle parochia nen die weg kunnen. Na de plechtig heid vormen de gevormden de haag tot aan de pastorij. BIJ het voorbij gaan knlèisn ze om zijn zegen te ont vangen. Mgr verlahgt ook dat de moe ders met hun kleine kinders op de arm daar zouden staan. Zij moeten niet knielen en hij zal de kleiner, zijn zegen geven. Moeders, met kleine kinders. op post, om cle zegen van onze geliefde Bisschop té ontvangen. Zondag 31 dezer, rond 15.30 u. trekt de Omloop Mandel-Lele-Schel" devoor Beroepsrenners door onze gemeente. Over de Rode Berg trekken ze naar Njeuwkerke. Nu ze bergaf ko men naar Dranouter toe, zal er ze ker wel gesprint, worden. Voor cle maand Juni zijn er dan Ook weerom een vijftal koersen aan gekondigd. De eerste is op Donderdag 4 Juni, cle Kermis-Donderdag van Wcstouter, voor Onafhankelljken. Het vertrek is vastgesteld te Westouter te 14.30 u. Driemaal doen ze de omloop Westouter. Reningelst, Klljtte. Hoek jes, Rodenberg, Zwarteberg. Westou ter. Vervolgens achtmaal Westouter Reningelst, Klljtte, Hoekjes, Westou ter. En eindelijk, om het kaf uit het koren te ziften, cle grote omloop over Loker naar Nieuwkerke en verder zie vervolg hiernevens BURGERSTAND Geboorten. Deleu Rita, d. v. Remi en Bucket Scholastlque. Vanraes Johnny, z. v. Roger en Vandemeulebroucke Maria. Gry- zon Hugo, z. v. Noé en Leroy Bea- trixe. Overlijden. Vansuyt Henri, 85 j., wed. v. Delva Marie. Huwelijken. Vanthuyne Ro ger, brouwersgast, en Leroy Alice, scheerster, b. v. Wervik. Cousin Henri, fabriekw. v. Komen, en Ver- brugge Frangoise, v. Wervik. Verhelle Michel, mekanieker v. Me nen, en Ccsteur Denise, fabriekw. v. Wervik. Neyrinck Michel, metserdiener, en Verhaeghe Geor gette, spoelster, b. v. Wervik. Vanrobayes Remi, fabriekwerker, en Téuwen Adriana, huisvrouw, b. v. Wervik. Apotheker van dienst Wachtdienst voor de week van 31 Mei tot 7 Juni 1953: dhr Deleu R„ Ooievaarstraat. electriciteitsdienst Week van 30 Mei tot 6 Juni: dhr Koopman Pierre, Gasstraat 3. - Tel. Komen 53. DUIVENNIEUWS Uitslagen van Zondag 24 Mei. Maatschappij De Toekomst BRETEUIL - 778 duiven: 1. Van- denbulcke Orner; 2. Vanwilder- meersch M.; 3. Six Daniel; 4. Van damme Jerome; 5. Brouckaert Ca- miel; 6. Vanhee Gerard; 7. Pype Jerome; 8. en 9. Hollebeke A. en A.; 10. Six Daniel. ORLEANS - 195 duiven: 1. Staes- sen Julien; 2. Vincke Abel, Geluwe; 3. Desmarets Albert en Georges; 4. Brouckaert Camille; 5. Vincke Abel; 6, Capon Armand, Waasten; 7. Bousse Henri; 8. Casier Roger; 9. Talpe Odiel, Dadizele; 10. Der- vaux Frans. Uitslag van Woensdag 27 Mei. Bij Denis Devrekere, Speiestr. ARRAS - 51 duiven: 1. Leyn An- toon; 2. Depuydt Jerome; 3. Ver haeghe Cam.; 4. Deneut Arsène; 5. Leroy Emile; 6. Vanacker Cam.; 7. Debacker Ch.; 8. Deltour Fr.; 9. Depuydt Jer.; 10. Verhaeghe C. Duivenmij De Volksvrienden Bij O. Vervaeke, Cruyseckestr. Op Zondag 31 Mei ('t Park Ker mis) grote gewaarborgde prijs- vlucht uit Breteuil. Aangeboden aan de volgende gemeenten; Wer vik, Komen-ten-Brielen, Zandvoor de, Waasten, Neerwaasten, Mesen, Wijtsohate, Wulvergem, Nieuwker ke, Le Bizet, Ploegsteert, Houtem en Hollebeke. - 13.600 fr. gewaar borgd, onverschillig het getal. WIJKKERMIS St-Jansparochle. Op 30 en 31 Mei en 1 Juni gaat de jaarlijkse wijkkermis door op de St-Jansparochie Op het programma staan, buiten twee prachtige wielerkoersen, aller hande attracties en ook een grote braderie, kosteloos aan alle winke liers die wensen er aan deel te ne men. Allen naar cle grootste wijkkermis van de stad Wervik. TOMBOLA Uitslag van de tombola ten voor dele van het Werviks pompiers korps. 009 259 088 160 036' 299 117 081 278 130 232 029 193 063 244 109 005 253 013 110 229 038 282 082 003 Prijzen afhalen bij Maelbrandke E., Menensteenweg, vóór 1 Juni '53. Eendr. Wervik 2-1 D. Blankenberge. Voor deze laatste wedstrijd had Eendracht zijn beste mannen in lijn geroepen en ze deden het goed. In de eerste helft waren ze ontegensprekelijk de besten en konden aan de rust met een 2-0 voorsprong op 't gemak hun potje koffie drinken. Ook in de tweede helft deden ze het goed, doch Blankenberge kon toch de eer redden. Wervik won verdiend. Spijtig genoeg is die laatste zege onvoldoende geweest om Wervik van het afdalen te redden, want zoals we verleden week schreven, moest Wervik niet alleen winnen, doch ook Harelbeke ofwel Oostro zebeke dienden te verliezen om Eendracht in I" Prov. te kunnen houden. Dus ook deze ploegen wa ren op hun hoede en haalden de nodige puntjes thuis. Met S. C. Menen als overwinnaar en met Wervik, Voorw .Oostende, W. S. Lauwe en Ol. Ingelmunster als af dalers, is het doek gevallen over dit vinnig kampioenschap in I" Prov. Westvlaanderen. Eendracht werd dus definitief veroordeeld. Spijtig, maar er zijn nu eenmaal goede en ook slechte jaren voor 'n club. Treur niet, Eendracht, misschien is 1954 weer een van die goede ja ren. Dit wensen we van harte! AUTO TEGEN TRAM Aan de kerkomtrek werd Zater dag jl. de auto van dhr Karei Ei sen, uit Elverdinge, door de tram der lijn Menen - Kortrijk gevat en tegen de muur gepletterd. De auto werd zwaar beschadigd. BUITENGEWONE DRUKTE AAN DE FRANS - BELGISCHE GRENS Gedurende het prachtig week end van Sinksen heerste er aan de Frans-Belgische grens te Menen- Halewijn, een buitengewone druk te ten gevolge van de honderden auto's die over de grens trokken, zowel van als naar Frankrijk. De tolbeambten kregen hun handen vol voor het nazicht dezer voer tuigen, waarvan het merendeel naar onze Belgische kust trokken, waarvoor de Franse een grote voor liefde koesteren. Deze grote drukte der Sinksendagen belooft voor een prachtig zomerseizoen aan onze kust. WIELRIJDER DIE VAN GELUK MAG SPREKEN Dhr R. Malfait, wonende te Ge- luwe, kwam verleden week Vrijdag per rijwiel door de Rijselstraat ge reden in de richting der Grote Markt. In de nabijheid der Sint- Vedastuskerk gekomen, deed hij plots een val. Op hetzelfde ogen blik kwam uit de Sint-Jans-Molen- straat aldaar een auto aangereden. De voerder die de wielrijder ten gronde zag vallen, kon dadelijk remmen en hield zijn voertuig stil op ongeveer één meter van de ge vallen wielrijder, die aldus aan een erg ongeval ontsnapte. Dhr Malfait liep in zijn val verwondingen op aan de handen en knieën. Na de eerste zorgen van een geneesheer ontvangen te hebben, werd hij huiswaarts gevoerd. HET HAD ERGER KUNNEN ZIJN Een taxivoerder uit Halewijn had op Vrijdag 22 dezer zijn auto gestationneerd in de Rijselstraat in de nabijheid der St-Vedastus- kerk. Op het ogenblik dat hij op nieuw in zijn voertuig wou stap pen, kwam een schalie, die losge komen was van de kerktoren, plots op de achterkant van zijn auto te recht. De schade was niet erg, maar het had erger kunnen zijn, moest het vallende voorwerp op een persoon terecht gekomen zijn. ge zien het drukke verkeer aldaar. Met aandrang werd dan cok door de parochie-overheid gevraagd dat men ten spoedigste zou aanvang maken met de nodige herstellingen aan de kerktoren van de Sint-Ve- dastuskerk. BOTSING In de Kortrijkstraat, ter hoogte van de werkhuizen Laminoirs de Thimeon», deed zich Vrijdag 22 dezer een botsing voor tussen de auto's respectievelijk van dhr No taris Naudt uit Komen en van dhr Valeer Vandamme uit Mcorsele. Alles bepaalde zich bij stoffelijke schade. VALS BRIEFJE VAN 100 FRANK In het hulppostkantoor van het gehucht der Barakken werd een vals briefje van 100 fr. ter betaling aangeboden door een persoon die de stad bewoont, doch wiens goe- dertrouw niet in twijfel wordt ge trokken. S. C. MENEN GEHULDIGD Tijdens de laatste voetbalpartij in de Eerste Provinciale Reeks van Westvlaanderen, kon de Menense voetbalploeg' aan de kust te Knok- ke een gelijk spel afdwingen en werd meteen Provinciaal Kam pioen om volgend jaar terug haar plaats in de Bevorderlngsreeks in te nemen. De geleverde kamp te Knokke werd door ongeveer 800 Menense supporters toegejuicht. Bij hun aankomst aan het verenigingslo kaal der Bruggestraat te Menen, werden de spelers met kapitein Verbanck, die te Knokke een leeu wenaandeel had in de scoorloze draw, aan het hoofd, in de bloe men gezet. Talrijke supporters vormden een stoet cn aan het Do- dengedenkteken op dc Grote Markt werd onder het spelen van de Na tionale Hymne een bloemengarve neergelegd dcor kapitein Verbanck. Tct "laat in de nacht duurde de hulde aan de nieuwe kampioenen. Mesen. Wijtschate. Voormezele, Dlk- kebus naar Westouter. Op Zondag 7 Juni komt dan de koers Kortrljk-Poperinge en de Ber gen rond 17 u. aan de Hoekjes voor bij. De andere ln de maand Juni zul len ook tijdig aangekondigd worden. De sportliefhebbers zullen^dit Ja$r bun gading krijgen. AUTOBOTSING In de Rijselstraat deed er zich Maandag jl. een botsing voor tus sen een auto gevoerd door dhr Fé- ragalo Alexandre, wonende te Hel- lemmes (Fr.) en een andere auto gevoerd door dhr Roger Vanden- bulcke uit Ruinbeke. Beide voertui gen werden beschadigd, doch ge lukkig werd niemand gekwetst. STADSFEESTEN Vanaf Zaterdag 30 Mei tot Dinsdag 2 Juni zal de jaarlijkse kermis der Sint - Jansmolenstraat doorgaan. MAN VALT VAN EEN DAK Toen de genaamde Van Heeke, wonende in de Moeskroenstraat, Maandag 25 dezer alhier op de wijk der Nieuwe Brug een dakgoot wou reinigen, verloor hij het even wicht en stortte in de diepte. Als bij wonder liep hij slechts opper vlakkige verwondingen op. OPENBARE AANBESTEDING Op Maandag 1 Juni zal in een der zalen van het Stadhuis op het Eerste verdiep de aanbesteding plaats hebben van een lot van 6 woonhuizen, op te richten in de Geluwestraat voor een raming van 846.648 fr. Inlichtingen zij te be komen bij dhr G. Bcghemans, ar chitect, wonende Ieperstraat. BOTSING In de Kortrijkstraat kwam het einde verleden week tot een bot sing tussen twee auto's respectieve lijk gevoerd door dhr Raymond Herzeele uit Anderlecht en door Demyttenaere uit Wervik. Alles bepaalde zich bij lichte stoffelijke schade. DUIVENNIEUWS Het Menens Verbond ARRAS, 510 duiven: 1. Vanden Berghe Alfons; 2. Clerick A.; 3. A. Gryson; 4. Feys-Bousse; 5. Geld hof Gebr.; 6,Laflere A.; 7. Teugels O.; 8. Lesage P.; 9. Debunne A.; 10. De Taevernier C. CREIL, 959 duiven: 1. Vantom- me Alfons; 2. Louagie J.; 3. Ram- mant A.; 4. Delodder J.; 5. Mig- neau R.; 6. Van Craeynest J.; 7. Declerck K.: 8. Vlaemynck A.; 9. Vanoorden C.; 10. Deman E. DOURDAN. 477 duiven: 1. Geor ges Cnockaert; 2. Vanden Bulcke G.; 3. Leconte L.: 4. Declerck G.; 5. Poelman E.; 6. Defraneq Gebr.; 7. Debois R.; 8. Defraneq Gebr.; 9. Debois R.; 10. Degraeve H. Toek. Menen 34 W. S. leper. Van bij de aanvang en voor een zeer talrijke menigte gingen de Witte Sterren onmeedogend ten aanval en midvoor Ennaert slaagde erin met de tweede minuut reeds de stand te openen. Daarna ver dedigden zich de Toekomst-boys schitterend en aan min. 30 konden zij gelijkstellen langs Corneillie. De Iepsrllngen konden echter pas even voor de rust nogmaals langs zelfde Ennaert aan keeper Vantrois het nakijken geven. Hoewel kapit?in Deneckere en Vanhot voor de lokalen nog doelen gingen aantekenen gedurende de tweede helft, zouden Ennaert en zijn maats ook nog tweemaal de weg der netten vinden om tot slot nipt te zegevieren. BEROEPSRENNER DECRAENE J. ZOU DE WAPENS OPNIEUW OPNEMEN Dit jaar zagen wij onze beroeps- renner Jozef Decraene, wonende in de Moeskroenstraat, opnieuw voor het eerst actief in de kermisprijs te Lauwe. Hij werd er door defect uitge schakeld, doch het schijnt vast te staan dat Decraene de wapens op nieuw zal opnemen en actief in de wielersport zal komen. Wie onder onze lezers is er nooit jong geweest en heeft nimmer met kinderlijke argeloosheid de grote geheimnisvolle hemel ginder aan de einder zien neerdeinen, zodat in zijn jonge nieuwe gedachten de vraag ging opleven naar de plaats waar de hemel de aarde raakt. En hoe mysterieus het daar moet zijn in dat oord en welke grote gehei men er moeten geopenbaard liggen. Misschien hebt gij dan gelopen tot aan gindse molen die wenkte of tot aan deze opbultende heuvel, die ten dele de hemel tegenging, om getuige te zijn van deze myste- rieuse ontmoeting. En toen, helaas, toen is het wel nooit gebeurd, dat gij kwaamt aan die schone plaats, waar gij yan droomdet in uw jonge verbeelding. Op het laatst moet gij wel gedacht hebben, dat het nooit gebeurt, dat hemel en aarde elkaar ontmoeten. En toch! Te Voormezele geven he mel en aarde elkaar de hand. Luister even: het gebeurt niet, zoals gij u toen hebt voorgesteld. Nooit ziet ge met de ogen van uw lichaam het felle licht des hemels op de donkere aarde geplant. Het gebeurt helemaal anders. Ik moet het u vertellen. Van die man in wiens bloed de ziekte was gekropen, loens en on zichtbaar eerst, maar zuigend aan zijn levenskracht lijk een vals en onverbiddelijk monster. Hij lag te bed en in huis was het somber. Da gen gingen, weken kropen, maan den sleepten, en in zijn ogen glom een somber vuur. Toen hoorde hij over de relikwie van het Heilig Bloed onzes Heren te Voormezele. In zijn hart, waaruit alle hoop op wetenschap en geneeskunst uitge trokken was, ging een schijnbaar vermetel vertrouwen opbloeien. Hij deed een novene voor dat kostbaar bloed. Hij wist niet wat er gebeu ren zou, maar hij bad. En zie, daar kwam uit de hemel een wondere heelkracht in hem. Hij rilde uit zijn slepende ziekte op, won aan kracht cn genas. Nu werkt hij weer met dat lichaam, waarin de hemel is gekomen, lijk de zon om te doen leven en gedijen. En van die andere man moet ik ook vertellen, die zo erg bloed spuw de, dat zijn familie er hartzeer van had en dat dg geburen bedenkelijk het hoofd schudden. Was er geen hoop meer voor heim? Er werd met veel stemmen gefluisterd. Neen, er zou we maar één hulpe meer zijn: de relikwie van het Heilig Bloed onzes Heren te Voormezele. En men trok er heen. Daar smeekten die dunne lippen, waaraan zo dikwijls bloed had gekleefd, tot Hem, Wiens bloed hier werd bewaard. En ge troost is hij naar huis teruggekeerd. De hemel heeft zijn lippen gezoend en nimmer heeft er nog bloed over gevloeid. Zeggen we dus niet met recht, dat hamel en aarde elkaar te Voor mezele ontmoeten? En dat gebeurt in de lichamen van zieke mensen. Voormezele is een heel klein beetje als Palestina. Daar is iets van de Heiland en daar is Zijn hulp. IETS VAN PALESTINA Richt uw blik naar het Zuid-Oos ten. Laat de film der honderde ja ren geschiedenis terugdraaien. Daar was een volk, dat de dood eiste van een Man, die rond was gegaan in de dalen, aan de stran den en in de steden, al predikend en wonderen verrichtend. Hij was een onbeschrijfelijk heer lijk mens: schoon van gestalte, on weerstaanbaar redenaar, eenvoudig met de eenvoudigen en hulp bie dend tot in het wonderbare. De menigte liep Hem als gefascineerd achterna. Duizende mensen volgden Hem soms dagen naeen over de we gen, waar Hij ging'. Ze verlangden er naar im-et hoopvolle hunker Zijn macht te zien en Zijn verlichténd Gebouwd door GENERAL MOTORS verkocht door 1 IEPER - PO PER IN GÉ Zondagavond, rond 22.30 uur, kwam de auto gevoerd door dhr Leon Delvallé, wonende te Doornik, uit de richting van Geluwe, in de Ieperstraat te Menen, aangebold. Opeens werd de spoorwegbarreel van de overweg der Ieperstraat toegedraaid. De personenwagen waarin ver scheidene personen bevonden, kwam niet tot stilstand en reed de bar- reel langs de kant van het Stads centrum stuk. Dit bracht bet geluk voor de autovoerder en de inzitten- 'den, die als bij wonder aan een schrikkelijke botsing met een in aantocht zijnde trein ontsnapten. De auto werd de linkerzijde inge drukt. woord te horen. Maar wat gebeu ren moest, gebeurde. De naijver van koude trotse mannen bracht dat volk tot moord. Bloed vloeide. Bloed van een Mens die God was. Bloed van Hem, Wiens dood een kare zegepraal was. Heilig bloed... geronnen in d'aar- de van die droevige stad Jeruzalem, waarover de nacht kwam in de dag. Vrouwenhanden hebben met on eindig tere schroom de aarde met dat kostbaar bloed opgenomen. Onderwijl verrees de heerlijke Dode in al zijn onuitsprekelijke glo- met een ijver die niet versaagde, rie. En Hij keerde tot Zijn eeuwige Vader in de hemel terug. En met oneer piëteit nog werden de relikwieën bewaard... blauwe zomer over vlaanderen Zelfs uit de geheimste schuil oorden der bossen was de heiden heen. En door het van vroomheid rillend hout der stugge bomen, galmde het vredig kloosterklokje. De zware handen van de Augus tijnermonnik trokken het klokzeel met een ijver die niet versaagde. Alles kwam vol klank; de klei van de grauwe kloostermuren ging blij- der schijnen en het leek of de hemel blauwer werd en de zon zon niger. Ginder over het fleurige groen kwam de stoet statig aan. Achter hem helmden de vele klok ken van het trotse Ieperen. Magere mensenhanden droegen het Heilig Bloed van hun Schepper aan. Uit het oude Rome had de proost Isaac van de proostdij van Voormezele het aangevoerd. Uit de handen van de Paus had hij het ontvangen. Immerdoor klepte het abdijklokje zijn welkom. In de kapel kwam de stoet en daar te midden der blijde vrome kloosterlingen zou de reliek rusten. Wel degelijk waren hemel en aarde te Voormezele samengevloeid. Toen was het 29 Juni 1152. Ruim achthonderd jaar zijn sinds dien voorbijgeschoven. Vele men sengeslachten hebben de reliek met vroom vertrouwen vereerd. Veel kloosterlingen hebben ze op hun knieën vereerd. Hoeveel honderde keren werd ze processiegewi.ize rondgedragen over de smalle aarde wegen van het oord. En telkens was het of de rondgang van de Meester in het verre heilig land herleefde: de vrome pelgrims stapten het Hei lig Bloed achterna. Maar ook vijanden zijn gekomen, net als toen. Doch de relikwie is niet door hun boosaardige handen verloren gegaan. De Geuzen, die in onze streken hun rebellie begonnen, mochten de relikwie niet schenden. Ze was binnen de muren van Iepe ren, in de réfugié In de beloken tijd verdween helaas de abdij, door de heiligsehennende handen der sansculotten. Maar de relikwie was in veiligheid, te leper. Gedurende de eerste wereldoor log werd ze tot het verre Lourdes gevlucht. En binst de tweede we reldoorlog werd ze binnen leper bewaard. Maar telkens kwam ze terug naar Voormezele. En ieder jaar mag het een blau we zomer zijn over Vlaanderen in de dagen van de noveen voor het Heilig Bloed. buigen wij onze nukkige hoofden Vele eeuwen geleden gaf Paus Alexander VII zijn zegen over het Broederschap ter ere van het Aller heiligste Bloed Christi. Voormezele kreeg een abt... Geen wonder, dat de mensen van heinde en verre,af kwamen met vrome handen en bid dende lippen. Wie weet of niet elk van ons een voorzaat heeft, die er lafenis en troost heeft gekregen. En nu? Elke dag kunnen wij er met de kostbare relikwie gezegend worden. Elke Zondag en elke Vrijdag wordt ze ter verering uitgesteld. Elke Vrijdag wordt een plechtige H. Mis gezongen voor de over leden leden van de Broederschap (men kan er ter plaatse lid van worden mits een kleine bijdrage). Jaarlijks is een plechtige noveen, die begint op de Zondag van de H. Sacramentsprocessie. Dan is er elke dag een mis te 7.30 u. en lof te 16 uur. Op H. Bloed-Maandag, de laatste dag der noveen gaat na het lof een plechtige processie uit. Voormezele is de plaats waar de eenvoudige ziel gaarne naartoe gaat. Het is de plaats waar men met ver trouwen bidden mag Het ligt, ver scholen in 't Westland, ver weg van alle grote wegen, waar de vlugge auto's voorbijsnorren. Het is de plaats waar men naartoe gaat om te knielen voor het kleinood, waar in hemel een aarde verbonden zijn. Die nog het hoofd kan buigen in eerbied en geloof, mediteert er over het beeld van zijn eigen wezen, waarin stoffelijkheid en genade, waarin natuur en bovennatuur, waarin hst wereldse en het hemelse verstrengeld liggen. En dan mag hij opstaan, de heerlijke relikwie nog een blik toesturen en heengaan, veredeld en verrijkt. Voormezele, bedevaartoord! Rijk door het venerabel Bloed van de Koning der eeuwen! Daar reiken hemel en aarde él- kaar de hand. JAN VERBEKE. iföfiftswwóitiïfWtëwwAéwsiSwwiftnfviwAtwuvwftAn/wfWffWwwwn/vi Verleden Maandag 25 Mei was de gemeente Ploegsteert in feest ter gelegenheid der Jubelviering van honderdjarig bestaan der Meisjes school, bestuurd door de E. Zusters de la Sainte Union du Sacré Coeur». Tegelijkertijd werd even eens de 50° verjaring herdacht van de komst van Eerw. Moeder Over ste Marie-Theotime te Ploegsteert, alsook de 60" verjaring van haar intrede in het klooster. Te 9.45 uur werd de gevierde Eerw. Moeder en de overige Kloos terzusters aan het klooster afge haald. Stoetsgewijze met de plaat selijke muziekmaatschappij vooraan ging men naar de kerk, waar te 10 uur een plrchtige H. Mis van dankzegging door Z. E. H. Pastoor Vandenberghe wefd opgedragen. Na de H. Mis werd het Te Deum gezongen. Na deze plechtigheid in de kerk werd door de gevierde Eerw. Moe der een prachtige bloemenruiker neergelegd aan het gedenkteken der gesneuvelden. In stoet ging men dan naar de Patronaatzaal, waar een plechtige ontvangst plaats had. Daar werd op bijzondere wijze hulde gebracht aan de jubilerende Eerw. Moeder door de schoolkinde ren, die prachtige liederen zongen en talrijke bloemenruikers ten ge schenke aanboden. Namens het gemeentebestuur was het de Hr Burgemeester Victor Huys, die hulde bracht aan de Eerw. Kloosterzusters der Jubile rende Meisjesschool. In de namiddag werd deze jubel viering besloten met een grote feestvergaderlng voor de inwoners- van Ploegsteert en de familleleder der Eerw. Kloosterzusters der Ju bilerende Meisjesschool. mm misti Dc Eerw. Kloosterzusters van dc Meisjesschool der Eerw. Zusters van de Ste-Union du Sacré Coeur te Ploegsteert, die met veel luister het honderdjarig bestaan vierden van hun school. In liet mid den: Eerw. Moeder Overste Marie-Theotime, die op bijzondere wijze gevierd werd ter gelegenheid van haar Diamanten Kloosterjubileum. Zij is omringd van de Heer Burgemeester Victor Huys en de Heer Schepen Tneophlel Foupaert, I

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 7