Oe grootste üeclamestoet van het land Royco Personenauto uit Poelkapelle botst te Gent op kamion uit Houthulst Driejarig knaapje dood in een regenput aangetroffen te Menen ALLE OGEN 'nfestgn..jneefioot)mnkkloar STEVENS Gebroeders LA NDBOUWERS, weest Economisch De Vlaamse Zonen vieren feest te Rumbeke ter gelegen heid van hun Vlaggewijding GHICKEN SOUP Aanstelling van Mevr. H. Loones tot Burgemeester van Oostduinkerke 300 verongelukten tijdens weekeind in U.S.A. Mond- klauwzeer Onthulling van een oorlogsgedenk teken te Rumbeke OOSTENDE Zondag 14 Juni te 15 uur Constructie C. VERHAEGHE, Rollegem-Kapelle Everest-expeditie De furiBiei onder de Schelde Lijk aangespoeld fe Helst DE VOORUITZIENDE LANDBOUWERS Ontr©mer J HELOTTE Surge MELOTTE Burgemeesters benoemingen leper Poperinge Voniiis over de alcolioldiefsfal fe La Gorgue SPECIAAL VOOR U. OE PIKBINDER 830 voor paarden Nieuwsjes En 't kort LIBERALEN EN BELGISCHE EENHEID Onze oudere lezers weten hoe de liberalen sedert 1914 zich altijd hebben willen voor doen als de enige Belgisch- nationale partij, de partij van 's Lands eenheid, de partij die het zich tot taak stelde alle Vlaamsgezinde katholieken als scheurmakers en slechte va derlanders voor te stellen. Thans zijn de bordjes ver hangen. De Waalse libera len, vooral de verkozenen van Luik en Charleroi, zijn beslis te voorstanders van het fede ralisme, d.i. de verbrokkeling van het land in een Waalse en een Vlaamse miniatuur- staat met wellicht daarenbo ven nog een Brusselse dwerg staatje. Het liberale separatisme kwam nogmaals tot uiting op het nationaal congres van de Liberale Jeugd te Antwer pen. Ook de voorzitter van de Lib. Jeugd, dhr Van Crom- brugge, had het manifest on dertekend waarin Waalse en Vlaamse separatisten verzoch ten met 's Lands eenheid op te doeken. Oud-Minister Liebaert, voor zitter van de liberale partij, verklaarde zich persoonlijk te genstander van het federalis me... maar dit woord is aldus dhr Liebaert voor velerlei uitleg vatbaar en de goede bedoelingen van dhr Van Crombrugge waren bo ven elkp twijfel verheven. De gewezen minister heeft natuurlijk de waarheid willen verdoezelen. Dhr Van Crom brugge is ten zelfden titel een separatist als de andere on dertekenaars van het Waals- Vlaams manifest. De liberale partij is echter zodanig door het separatisme aangevreten, dat het haar onmogelijk is zich nog langer hooghartig met de driekleur te bedekken. En die heren durven ande ren betitelen als behorende tot de partij van het incivis- me. De woorden schijnen wer kelijk hun betekenis verloren te hebben. OP ZONDAG 7 JUNI 1953 Mevr. HONORÊ LOONES (Rosa Dewitte). 190 door verkeersongevallen. Het totaal aantal personen dat tijdens het week-end van «Memo rial Day» verongelukt is. bedraagt 299, van wie 191 het slachtoffer zijn geworden van verkeersonge vallen, 66 verdronken zijn en 42 bij andere ongevallen om het le ven zijn gekomen. Volgens door bevoegde autoritei ten medegedeelde cijfers, zijn in iZ stallen in 20 plaatsen van W.- vlaandèren. gevallen van mond- en klauwzeer vastgesteld. 256 stuks groot vee, 39 varkens en 6 schapen zijn, door de ziekte aangetast. Grote feestelijkheden en machtige installatiestoet Programma der feestelijkheden. Te 14 u.: Verzameling en vor ming van de stoet te Oostduinker- ke-Bad, richting Duinpark. Te 15 u.: Afhaling van de Bur gemeester door de gemeenteraad, begeleid van de plaatselijke muziek maatschappij en plaatsneming in de stoet. Aftocht van de stoet in volgende richting: Albert I laan, Leopoldlaan, Dorpstraat, S. De- clerckstr., Al. Boudrystr., Vrijheids straat, Noordstraat, Nieuwpoortse steenweg, Weldadigheidstr., Polder straat, Noordstr., Dorpstr. en terug langs de Ser. Declerckstr. naar het gemeentehuis, alwaar de Burge meester en genodigden de stoet zullen in ogenschouw nemen. Omstreeks 16 u.: Intrede van de Burgemeester ten gemeentehuize. - Toespraak van Mevr. de Burge meester, vanaf het balkon. - Ere- wijn aan de invité's. Bezoek van de Burgemeester, sa men met de gemeenteraad en de genodigden, aan het gedenkteken der gesneuvelden, neerlegging van bloemen. De bevolking wordt uit genodigd te vergezellen. Daarna bezoek van Burgemeester en overheden aan de overige wijken en straten der gemeente, nl. rond rit langs Monoblok en Groenendijk naar Zevecote, Westhinder, Pyly- serlaan, Piet Verhaert en Schepen straat. Na deze blijde intrede is er Ban ket in het «Hotel Gauquié». Te 20 u.: Concert door de Har monie Eendracht en Hoop op de Dorpplaats. Te 22 u.: Groot vuurwerk op de Dorpplaats, waarna volksbal. De bevolking wordt uitgenodigd te bevlaggen en te versieren. Zondag 7 Juni wordt aan het kasteel te Rumbeke een monument onthuld ter nagedachtenis van de gesneuvelde soldaten van het 1° Re giment Grenadiers, gevallen tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940. Volgorde der plechtigheden: Te 14.00 u.: Verzameling en vor ming van de stoet op de Plaats. Te 14.20 u.: Bezoek aan gedenk steen 1914-1918 en bloemenhulde. Te 14.30 u.: Optocht naar het kasteel in de Moorselestraat. Te 15.00 u.: Onthullingsplechtig- heid. 1. Toespraak door Generaal Van Sprang. 2. Toespraak door Hr Victor Gil bert, Voorzitter der Verbroede ring van het 1° Reg. Grenadiers. 3. Toespraak door Hr Burgemeester G. Verstraete. 4. Inwijding van het monument. 5. Bloemenhulde. 6. Vaderlands Lied. Te 16.30 u.: Terugtocht naar de Kerkplaats, Te 16.45 u.: Ontvangst van Bur gerlijke en Militaire Overheden op het Gemeentehuis. Te 17.00 u.: Muziekconcert. ngericht door de Handelska mer en het Comité der Week- Ends uit Oostende, onder de bescherming van het Ge meentebestuur en van het Commissariaat voor Toerisme. (2.678) esüs U Royco CfakSuim Groot en klein komt onweerstaanbaar het water in de mond bij haar appetijtelijke geur... En wat wordt er van gesmuld! Royco Chicken Soup is inderdaad allerfijnst... hoe lekker is die smaak van echt kippenvlees meesterlijk gekruid en wat zijn de noedels heerlijk mals! De kippensoep Royco is in een oogwenk klaar en ze is waarlijk onovertroffen. U moogt gerust zijn met deze soep zult U niets dan lof en succes oogsten want zelfs de fijnste lekkerbek is er gretig naar. Elk uur van de dag is Royco Chicken Soup welkom. Zorg dat U steeds enkele pakjes in voorraad hebt. R 28 A- 01 418 BFL U. M. B. - MERKSEM Vrijdag jl., 29 Mei, werd de grensstad Menen in rep en roer ge steld door een tragisch geval. In de Kortrijkstraat wonen de echte lingen Maurice Vindevogel, uit Me nen en zijn echtgenote, zekere Lu cia Hendschke, 31 jaar, afkomstig van Berlijn. Donderdagavond, rond 11 uur, ontdekte een familielid van de fa- KOOPT Gavero PRAKTISCH, LICHT STERK, GOEDKOOP Kar, 2,5 Ton 14.000 fr. f Wagen, 5 T. 25.000 fr. Halfgedragen kip wagen (gebreve- teerd) 4 T. 22.000 fr. Kipwagen langs 2 zijden, 5 T. 30.500 fr. VRAAGT INLICHTINGEN AAN HET GROOT AANTAL GEBRUIKERS DOORHEEN GANS HET LAND, VAN HET MATERIAAL CAVERO. ZIJ ZULLEN U OVERTUIGEN. Ons overgroot succes op het laatste I/andbouwsalon te Brussel is het beste bewijs. Tel. 222 Ledegem. (2920) De top van de Everestberg bereikt door Britse expeditie. De Britse Everest-expeditie die trachtte de top van. de hoogste berg ter wereld te bereiken, is in haar opzet gelukt en kon het wel slagen berichten daags voor de Kroningsfeesten van Koningin Eli sabeth. De overwinnaars zijn: de Nieuw Zeelander E. P. Hillary en de be kende gids Tensing, die vrijwel aan alle Everest-expedities heeft deel genomen. Het was de elfde poging tot het bestijgen van de Everest. De berg werd aldus veroverd 32 jaar na de eerste poging die hier toe gedaan werd. De expeditie die de Everest, in het Himalaya - gebergte overwon, stond onder leiding van Kolonel John Hunt. Zondag 24 Mei zijn in de twee richtingen zowat 14.000 voertuigen door de tunnel onder de Schelde gereden, waaronder 13.354 auto's en autocars. Zowat 25 voertuigen reden per minuut de tunnel in! Herkend als dat van de Oostendse loods Coucke. Het lijk van de Oostendse loods Odilon Coucke die enkele we ken geleden spoorloos verdween van boord van de Franse cargo Oradour is thans aangespoeld op het strand te Heist. maken hun boter zelf, en Êt i waarvan al de delen die in i aanraking komen met de pcrfekte melking. Dit wordt bewezen door bet feit dat reeds talrijke land bouwers bun andere melkmachines lieten vervangen door SURGE MELOTTE. Bij Koninklijk Besluit zijn tot Burgemeester benoemd: Arrondissement Brugge. Lisse- wege: dhr Rossen Fr. Arr. leper. Wijtschate: de hr J. Catteau. Arr. Kortrijk. Rekkem: de hr Declercq G. Arr. Veurne. Ramskapelle: de hr Vandenbroucke O. milie Vindevogel, in de openliggen de regenput der woning van de echtelingen, het lijkje van de drie jarige Patrick Vindevogel, die men overal gaan zoeken was, gezier. men hem in de woning niet aan trof. Het knaapje werd dadelijk aan de oppervlakte gehaald en eer geneesheer werd haastig verwittig; Deze kwam spoedig ter plaatse, doch alle zorgen bleven vruchte loos, zodat de geneesheer nog en kel de dood van het kindje kon vaststellen. De politie werd dade lijk van het feit op de hoogte ge steld en ging ter plaatse. Gezien de duisterheid rondom deze geheim zinnige verdrinking, werd het Par ket' van Kortrijk dadelijk verwit tigd en stapte neg dezelfde nacht ter plaatse af. Men acht het feit onverklaar baar dat de regenput zo lang open bleef zonder de aandacht van de moeder te trekken en ook dat deze geen kreten gehoord heeft. Nie mand kan met juistheid bepalen hoe deze verdrinking zich heeft voorgedaan. Men vraagt zich even eens af, wie de regenput opende, gezien het deksel van de put veel te zwaar was, om door een kind weggetrokken te worden. Langs de andere kant vraagt men zich af of het deksel van de regenput met opzet opengelaten werd, terwijl het kind achter de woning speelde. Mevr. Hendschke werd voor on dervraging naar het politiebureel overgebracht, en vervolgens werd zij naar Brugge overgebracht waar zij in een gezondheidsinstelling werd ondergebracht. De vrouw, die van Duitse nationaliteit is. zou in 1944 te Berlijn in het huwelijk ge treden zijn met dhr Vindevogel, afkomstig van Menen. Daar kregen ze hun eerste kindje Gisèle, dat nu ongeveer 7 jaar oud is. De ech telingen hadden daarna nog twee kinderen die zeer jong dood in hun bedje aangetroffen werden. Het Parket van Kortrijk gaf bevel de overschotten van beide vroeger overleden wichtjes te ontgraven op het stedelijk kerkhof. De lijkschouwing van de kleine Patrick werd eveneens gedaan. Volgens zekere verklaringen van onderhoorde personen leefde Mevr. Vindevogel-Hendschke in afzonde ring, en koesterde heimwee naar Duitsland en naar verluidt was zij vaak neerslachtig. Zoals men kan denken, heeft dit pijnlijk geval grote opschudding verwekt in de grensstreek. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet om klaarte te brengen in deze duistere zaak. WORDEN VLAAMSE GEMEEN TEN TERUG TWEETALIG? Senator De Man heeft in de Se naat een nieuw amendement in gediend. Hierin wordt voorzien dat be paalde staatsdiensten, bvb. Brug gen en Wegen, Spoorwegen, e.a., over geheel het land zouden wor den gemachtigd tweetalige aandui dingen te plaatsen. Gemeentebe sturen, bvb. de toeristische ge meenten, zou het ook mogelijk worden mits toelating te worden verleend, hun aanduidingen voor het publiek in twee of meer talen aan te brengen. De kwestie is nog in bespreking in de Senaatscommissie, WORDT BRUSSELSE AGGLOMERATIE ZELFSTANDIGE PROVINCIE? België verdeeld in elf Provincies? Naar een Brussels avondblad zou door het Harmel-centrum (cen trum van onderzoek voor de natio nale oplossing van de sociale, po litieke en juridische vraagstukken in de Vlaamse en Waalse Gewes ten) in een rondschrijven gericht tot zekere instanties van het Ko ninkrijk, een grondige hervorming van 's lands indeling worden voor gesteld. Door dit centrum zouden gron dige hervormingen worden aanbe volen, o.m. de indeling van België in 11 Provincies, nl. 5 Vlaamse, 5 Waalse en een centrale provin cie Brussel. Verder nog de oprichting van een arrondissement Moeskroen dat alle Frans - sprekende gemeenten van het Zuiden van Vlaanderen zou groeperen en dat bij Henegouwen zou worden gevoegd. Waasben en Moeskroen zouden twee gerechte lijke kantons vormen. Gebeurlijk zou een nieuwe provincie worden gevormd met de arrondissementen Doornik, Aat en Moeskroen. De Brusselse agglomeratie zou de centrale provincie vormen. De Nederlandse gemeenten van Hene gouwen zouden worden gevoegd bij Oostvlaanderen. Nog meer hervormingen werden voorzien. Officiële bevestiging hiervan werd evenwel nog niet verstrekt. Na de plechtigheid in de kerk trok de feestvierende groep der Vlaamse Vriendenin stoet door de Rumbeekse straten, spijts de neerplassende regen. Men bemerkt o.m. HH. Van Moen, Baert, Gaston Martens, Sercu e.a. Ontromers en melkmachines vertrouwen overwaard. MELOTTE zijn uw Alle inlichtingen worden U graag verstrekt door dc I oofd vertegenwoordigers lie zich steeds ten dienste houden van de landbouwers. Nog enkele agenten gevraagd voor het arr. leper. (d-757) Leurders uit Houthulst en Poelkapelle zwaar gekwetst. Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld boe de personenwagen tussen muur en camion versplinterd werd. De wagen werd omzeg gens helemaal vernield. (Cliché «Het Volk») Vrijdagnamiddag 29 Mei deed er zich te Gent op de kruising van de Krijgs- en Burggravenlaan een zwaar verkeersongevcal voor, waar bij twee personen tamelijk zwaar werden gekwetst. Het toeval wilde dat zowel de aangereden personen wagen als de zware aanrijdende vrachtwagen door Westvlamingen werden gestuurd. Toen aan genaamde kruising de personenauto, gestuurd door de 27-jarige leurder Leon Tant, wo nende Dorp 49 te Poelkapelle, en waarin tevens de 25-jarige leurder Albert Debruyne, wonende Leegte straat te Houthulst, gezeten was, in de richting van het St-Pieters- station reed, werd hij gegrepen door een zware vrachtauto met aanhangwagen, geladen met 17 tor, potas en ijzerslakken en bestuurd door de 24-jarige Robert De Caeste- ker, wonende Zonnebekestraat te Langemark, die van het Park in de richting van de Kortrijksteen- weg reed. Het logge gevaarte greep de per sonenwagen in volle zijde, sleepte hem mede tot tegen de spoorweg berm, alwaar de lichte personen wagen tussen de ringmuur en de vrachtauto versplinterd werd. Men spreng onmiddellijk de in zittenden ter hulp. Zowel Tant ais Debruyne werden ernstig gekwetst uit hun wagen gehaald, en moesten onmiddellijk en bij hoogdringend heid naar een kliniek gevoerd worden. Op Zondag 31 Mei, waren de le den der toneelmaatschappij De Vlaamse Zonen in feeststemming ter gelegenheid van hun vlagge- feest. Dit feest is uitgegroeid tot een hulde aan een toneelgilde wel ke reeds bijna dertig jaar kunst en ontspanning bracht in de ge meente. Daarom nam het bestuur van het Algemeen Westvlaams To neelverbond deel in deze feestvie ring. We zagen de HH. Marcel Ser cu, R. Decock, G, Libbrecht, J. Vandenberghe en M. Lybeer. Nog mochten De Vlaamse Zonen steun en sympathie genisten van het gemeentebestuur, de geestelijke overheid en de toneelmaatschappij D Verenigde Vrienden die allen het hunne hebben bijgedragen tot het welgelukken van dit schoon feest. Te 10 uur waren de hogerge- noemde feestvierenden in de kerk om er de plechtige vlaggewijding en de hoogmis bij te wonen, die mede ter intentie der feestvierende gilde werd opgedragen, en waarin het St-Gregoriuskoor en de gelegen heidspredikant E. H. Fenaux, de stemming en luister verhoogden. Na de hoogmis werden de perso naliteiten en De Vlaamse Zonen op het gemeentehuis ontvangen. In 'een kernachtige toespraak druk te Burgemeester G. Verstraete zijn vreugde en waardering uit om de geleverde prestaties van De Vlaamse Zonen en hoopte dat zij de ingeslagen weg zouden blijven bewandelen. Voorzitter dhr Michiel Baert dankte het gemeentebestuur voor de hulde en de steun en gaf de verzekering dat De Vlaamse Zonen in de toekomst Burgemees ter^ hoop niet zullen beschamen. Hierop werd de erewijn gedronken en ontving de vaandrig van De Vlaamse Zonen» de nieuwe vlag uit de handen van Burgemeester Verstraete. Zo werd de optocht in gezet en zowel de medevierenden als De Vlaamse Zonen volgden deHarmonie Ste Cecilia door heen de bijzonderste straten naai de nieuwe eestzaal van het Oud Stadhuiswaar de feestzitting doorging. Voorzitter dhr M. Baert verwel komde de personaliteiten, feestvie renden en medevierenden. Al deze sympathie rondom ons, aldus dhr Baert, bewijst dat De Vlaamse Zonen goed aangeschreven staan. Hij sprak vervolgens over het nieuwe vaandel, symbool van een heid en macht, welke in alle om standigheden moet gevolgd worden. Nu kwam dhr Marcel Sercu, voor zitter van A.W.T., aan de beurt. Hij handelde over de rol van een i christelijke en Vlaamse toneelgilde. die in haar optreden deze beide princiepen moet verdedigen. Dhr M. Sercu besloot met een hartelijk dankwoord aan dhr Burgemeester Verstraete cn het gemeentebestuur om de grote steun aan de Rum beekse toneelverenigingen geschon ken. Hierop werd het woord verleent aap dhr Gaston Martens, feestre denaar. Deze Vlaamse toneelschrij ver, destijds goed bevriend met de overleden stichter van De Vlaam se Zonen», dhr Robert Buyse, ver telde over zijn ervaringen als to neelauteur. Van hem vernamen we enkele bijzonderheden over het ontstaan en het succes zijner wer ken: «Paradijsvogels» veroverde ook het Parljse publiek, en Het Dorp der Mirakelen beleefde ook succesvolle opvoeringen in Zweden. Dhr Jules Desal, secretaris van De Vlaamse Zonen schetste het ont staan en de groei van De Vlaamse Zonenen gaf een beknopt over zicht van hun prestaties. Twee leden, welke reeds meer dan 25 jaar toneel spelen:'dhr G. Van Móen en dhr N. Vanhuyse, werden Yervolgêös gg&ul&gfl de Na? tionale Voorzitter van het Sint- Genesiusgilddhr G. Libbrecht, die beide tonelisten in dit eregild opnam en hun het eremerk en di ploma van verdienstelik speler schonk. Als slot der feestvergade- ring werd door Voorzitter Baert M. een rouwhulde gebracht aan de Hr Jozef Maertens, de overleden On dervoorzitter en animator der VI. Z. Als erkentelijkheid werd aan zijn Zie vervolg hiernevens fPF"" Straffen van 5 jaar tot 5 maand voor de daders. De rechtbank van Hazebrouck heeft vonnis geveld in de zaak van de bendeleden van La Gorgue, vonnis dat sedert 12 Mei in beraad was gehouden. Wat de stokerij aangaat is de rechtbank van oordeel, dat de eis van de indirecte belastingen ont vankelijk Is. De diefstal, waarvan zij het slachtoffer was, kon geen geval van heirkracht zijn en had kunnen vermeden worden door een ernstig toezicht. De 12 Franse beklaagden werden veroordeeld tot straffen gaande van 5 jaar tot 5 maand gevangenis en talrijke boeten. De Belgische beklaagden liepen volgende straffen op: Dilies 3 jaar gevangenisstraf, Mevr. Fontaine, 1 jaar en 1 dag gevangenisstraf: Christiaens. Van der Heeren, Van Insberghe, Roelens en Lievens wer den vrijgesproken. De leider der bende, Vandamme, kreeg 5 jaar gevangenis. Het totaal van de boeten be draagt meer dan 2 milliard Franse frank. De stokerij van La Gorgue is veroordeeld tot een belastings boete van 330.318.300 Franse frank. zoon André Maertens, een mooie foto als aandenken geschonken door de VI. Z. Te 13 uur nam het banket een aanvang, waaraan alle feestvieren den deelnamen. Te 18.30 begon het avondfeest in de zaal van het Oud Stadhuis Hier werd de talrijke aanwezigen een zeer verzorgd afwisselend pro gramma aangeboden dat heel flink verzorgd was. Zang, dans en humor, zowel in solo als in groep kwamen tot hun recht., een bonte avond waarvan de VI. Z. eer halen. We voegen gaarne onze geluk wensen bij al de hulde van deze schone dag en besluiten: «Vlaam se Zonen» houdt uw schone vaan hoog! DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 17 tot 23 Mei jl. werden, ten overstaan van de vooraf gaantfelijke week, een vermindering vastgesteld van 2.116 volledige werklozen cn van 9,892 tijdelijke werkloosheid. TOESTAND RAMPENFONDS Actie op 30 Juni beëindigd. Het Rood Kruis deelt mede: De toestand van het Rampen fonds op 25 Mei wijst op een to tale ontvangst van 173.190,672 fr. Een som van 107.434.224 fr. werd aangewend voor het uitvoeren der fazen A en B, waarvan de afslui ting voorzien is voor 5 Juni. Faze O heeft, tot op 25 Mei, een uitgave van 20.850.233,65 fr. vereist, De onderzoekingen betreffende deze faze worden snel voortgezet door de zorgen van, de ministeriële diensten. Het Rood Kruis denkt dat deze actie op 30 Juni zal kunnen be ëindigd zijn en dat ze, rekening houdend met de speciale gevallen, het geheel van het nog beschikba re saldo zal opslorpen. Met de goedkeuring van de re gering, ls de einddatum voor het indienen van nieuwe aanvragen voor onderzoekingen in Faze C (stoffelijke schade), definitief op 15 Juni vastgesteld. De geteisterd en wiens eigendom men nog onder water staan, mogen vóór deze datum een aanvraag in dienen en deze vergezellen van een voorlopige schatting. GEEF ONS RIJWIELPADEN! In verband met de tussenkomst van dhr Verbaanderd, Volksverte genwoordiger, tijdens de bespreking in de Kamer van de begroting van Openbare Werken, drukken de Ko ninklijke Belgische Wielrijdersbond alsmede de Belgische Bond voor Rijwieltoerisme, in naam der drie millioen wielrijders, de wens uit, het voorstel Verbaanderd, zonder uitstel te zien voorgelegd aan de Commissie voor Openbare Werken van de Kamer van Volksvertegen woordigers. Wij houden eraan te herinneren dat het voorstel Verbaanderd, er naar streeft een politiek voor rij- wielpadenaanleg te scheppen en namelijk de noodzakelijkheid voor ziet terzelfdertijd de wegen voor auto's en de zijpaden voorbehou den aan de wielrijders, te verbe teren. HET PENSIOEN VOOR ZELFSTANDIGEN De Hoge Raad van de Midden stand bracht een uitvoerig advies uit over het pensioen voor de zelf standigen. Alle leden van de Raad min een er zijn 30 leden - spraken zich uit ten voordele van het principe van een verplicht en veralgemeend pensioenstelsel voor de zelfstandige arbeiders, op uit drukkelijke voorwaarde dat cle mo daliteiten, waarvan verder sprake, verwezenlijkt zouden worden. In dit stelsel worden eveneens de echtgenoten van de ondernemings- hoofden en de leden, helpers met fictief loon, betrokken. De carrière van de zelfstandigen werd bepaald op 40 jaar en de pensioengerechtigde leeftijd op 65 jaar. De Hoge Raad aanziet echter het pensioen als een hulpmiddel en niet een hulp op zichzelf, t.t.z. om de zelfstandige, In zijn oude dag, zo hij er niet in slaagde een patrimonium op te bouwen, het hoofd boven water te houden. De Raad wenste echter het pen sioen beperkt te zien tot 18.000 fr. per jaar. Het uniform pensioen zou moeten worden verworven na 40 jaar van stortingen, de«r bijdra ge door ieder te dragen. De bijdra ge zou forfaitair moeten zijn, las van het inkomen en zonder tussen komst bij inning van het beheer der belastingen. De pensioenen voor zelfstandigen zouden moeten worden beheerd door zelfstandige organisaties, burgerlijk verantwoor delijk en onderworpen aan bepaal de wijze van beheer. De Raad meent anderzijds dat wat het verleden betreft hiervan de last niet kan worden geheveld op de rug van de huidige zelfstan digen, maar zou moeten worden gedragen door de gehele gemeen schap. Het pensioen zou daarbij moé ten worden aangepast aan de schommelingen vair de levensduur te. wiens bedrijf het aanschaffen van een traktorpikbinder of pikdorser niet wettigt, heeft Massey-Harris een geheel nieuwe, modern gebouwde en mecha nisch volmaakte pikbinder ontwor pen... Zes Italianen, die een granaat hadden geworpen Ir een processie die te Garegglo uitging, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen rn tot 13 Jaar. Te Anzegem werd een beenhouwer gevat met de hand ln een vleesmolen. Om de man vrij te maken, moest de molen middendoor gezaagd worden, wat 2 uur duurde, wijl intus sen de man onbeschrijfelijke pijnen doorstond. Een vliegtuig van het ty pe Douglas D.C. 6 B.van het Amerikaanse vllegwezen. heeft zonder tussenlanding de afstand Los Angeles-Parljs af gelegd, 't zij 9.173 km., in. 20 u. 31 min. Het toestel vestigde biermede een nieuw wereld- rekord. In verband met de ont dekking van geheime zenders te Lier, werden nagenoeg ore' geheel het land nieuwe huis zoekingen gedaan. Bijna 1.100.000 trossen bananen werden la «en da? op Guatemala door eea tro- penstorm vernield. Die hoe veelheid ls ongeveer 66 t.h. van de voor de uitvoer bestem de oogst. Te Sohevenlngen werd ®P Vrijdag 29 Mei JL, de eerst' verse haring van het nleW seizoen binnengebracht. TC dier gelegenheid hadden aldaar feestelijkheden plaats ln te- VOORDELEN: Beslagen staal in plaats van giet ijzeren hoek- en andere stukken. Lasverbindingen in plaats van bou ten en klinknagels. Tandwielen en overbrenging in ge slepen staal in plaats van gietijzer. Stalen precisie-roikettingen. 25 kogel- en rollagers. STERK - LICHT GEEN VERVORMING ZUIVER IN ELKAAR GRIJPEN REGELMATIGE WERKING GEMAKKELIJK TE TREKKEN De beste, na aankoop, georganiseerde dienst. Wisselstukken regelmatig in voorraad. genwoordlghcld van Koning!" Julilana. Het eerste tonnetl' haring werd haar aangeboden: Koning Boudewijn werd even eens met een tonnetje bedaoM door een Belgische visser. In Augustus 1962 kwsm zekere Siegers, uit Hamont met zijn auto, waarin zij» vrouw en drie kinderen zate®, in de Zuid-Willemsvaart (Ne derland )tereöht. Zijn vro'J* en kinderen verdronken, Sie gers zelf kon zich zwemmen» redden. De man werd destij®' aangehouden onder verdenking zijn familie de dood te hebben ingejaagd met opzet, mss' wegens onvoldoende aatwl.- zlng van schuld, werd Ml thans op vrije voeten gestel» Te Oostende kwam een auto ln de Spuikotm terecM- De voerder, O. Verleye '»:'- Oostende, kon uit de wagen geraken wijl diie aan het tin ken was en werd dank zij tussenkomst van een moed'ld Jonge man op het droge gf' braoht. Te Mello werd het tóof; ter der EE. PP. Josefleten dof' brand geteisterd. Er ls belang- rijke schade. Te Oostende, bi.) zws" botsing tussen 2 auto's, wtf' den 4 personen erg gewond. Te Londen, ln de na» vóór de Kroningsfeesten, wö» binnengebroken ln de wen» van de Hertog van Sutherlw" en een bult gemaakt aan welen ter waarde van ongave'- 6 millioen Belgische frank, Te Adegem ontplofte ff- ralkoholvuurtje waardoor woning en de Inboedel fri erg beschadigd werden. De Mistral-trein ke de verbinding ver»*;, tussen Parijs en Nice, legt.» ze afstand, zijnde 1.088 t- af ln 11 u. 10 min., en PtfJL Lyon, 512 km., ln 4 u. 1LO m- 't ZIJ een wercldanelhel^ kord voor treinen op w» Stolid, HET WEKELIJKS NTEUW8 Zaterdag Juni 1953. Blz. C-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 6