Thuur Cleenewerck Ronde van Frankrijk-ploeg heeft een moeilijk kraambed bracht ons nieuwe gezichten, schone strijd, maar opnieuw als overwinnaar Vijfde Kriterium-Proef van onze WILLY TRUYE zorgde voor spanning en bezieling Nieuwsjes rondom de Ronde van Frankrijk te LO te üeksijde kart in de Tour voor de verrassing zorgen RONDE VAN FRANKRIJK 1953 ULETZ^> Dertien renners aangeduid waaronder twee Wesfviamingen Thuur CSeenewerck en Hilaire Couvreur Ockers en Rosseel geweerd De 13 aangeduide mogelijke Rondemannen TELEVISIEPOST SLAAPKASVfEïR MONCAREY SIGARETTEN VAN TRUYE TOT TAILLIEU DROOGTURBINE F. VAN RENTERGHEM FORD DEVOS DEWANCKEL UITBLINKERS EN PECHVOGELS ROBERG CENTRAL'S LAGER BIEREN HOOVER WASMACHINE STEVENS CAMERLYNCK'S KOFFIES 6* ProefZondag 14 Juni 1953 T ProefMaandag 15 Juni 1953 1950Kriteriumwinnaar 1953 Naar de Ronde van Frankrijk VOOR DE GOLF- BILJART VALCKE [RUSELj STRAATSBUR^/ NANTES ST- ETIENNE 'BORDEAUX IÖNACÖ XMTERET: LUCHON CARPRESS MONTLUCON 11Tijdrrt Kortnijk-Popepioge TjJcïën taillieu i Nog nooit heeft een Ronde van Frankrijk-selectie meer stof doen opjagen dan deze, die Zaterdag is geschied en Maandagnamiddag be rend' gemaakt werd. Sinds is een ?olf van kritiek, van verwondering, ontgoocheling of enthousiasme op gegaan, naargelang de favoriet van ,1e streek er bij was of geweerd «rerd. Het is de karakteristieke tijd lie wij ieder jaar beleven, maar die iit jaar de passies hoger heeft doen spjagen. Wat moeten wij over dit alles keggen? j Eerstens verheugen wij er ons >ver dat Thuur Cleenewerck onder |3e dertien geselectioneerden zit, eerst en vooral omdat hij een kind ■s uit de streek, maar ook en even- teer omdat wij weten dat hij deze '•electie heeft verdiend. Verdiend, ioor zijn vele en goede prestaties In dit voorseizoen, verdiend omdat .lij sinds het begin van zijn ren- lersloppbaan blijk heeft gegeven, liét alleen van grote kunde, maar i'ooral van een taaie onverzettelijk- aeid, van een levensernst, van een levensblijheid, die wij maar zelden lij renners vinden. Zijn recupera- 'ievermogen, zijn wilskracht en zijn kameraadschappelijke omgang, zo joed in de Westhoek gekend, moe- en van hem een degelijk rondeman (naken. 1 Öe andere Westvlaming is Cou- "reur. Rosseel is er immers niet 'neer bij, spijts hij voor enkele we ten reeds officieel weerhouden was geworden. Een groot ronderenner Jaeh wij in Rosseel niet. Ook de 3.W.B.-leiders zijn daarvan over tuigd, maar hij werd aangeduid op ;rond van zijn rittenoverwinningen lil de voorbije jaren. Ook dergelij ke renners zijn er in de ploeg v.an- 'loen, want een ploeg die niets vèr- 'iient heeft geen moreel. Men heeft 'emeend hem thans niet te moeten [veerhouden, denkelijk op grond van pijn min goede uitslag in de Omloop 'an het Zuid-Oosten. Maar mag nen van een renner, die zich in de iloeg weet, en zich voorbereidt, al e groté inspanningen verwachten? Couvreur neemt dan maar de ilaats in van Rosseel. Heel onge- ufckig is de keuze niet, want de 3ruggeling is een rondeman, die eeds een mooi palmares kan voor leggen. Gedienstig, blij, graag zijn ugen kansen opofferend, is hij een fedroomd helper. Een rondewin- iiaar is hij echter niet. i Het princiep van de verjonging, kerleden jaar ingezet, werd dus ver- Ier gehandhaafd. Ieder rechtgeaard sportman zal dit toejuichen, omdat iet de enige kansen biedt om in de toekomst weer grote ronderenners >n rondewinnaars te maken. Zeven /an de dertien zijn jongeren die ïog nooit in de Tour zaten en voor vie de deelname het avontuur be- ;ekent. De meesten maakten echter ■eeds kennis met de cols in de Rou- ,e de France of in de Omloop der 5es Provinciën, zodat ze weten wat ren straks zal voorgeschoteld wor- len. Stuk voor stuk zijn het jonge- ■en met heel wat kunde en een hele oekomst voor zich, die onder een iegelijke leiding heel wat kunnen iresteren. Silveer Maes is een be- iwaam en beproefd leider genoeg j Sm te weten wat ze te doen en te .aten hebben. Stan Ockers is er niet bij. Wij hadden er ons aan verwacht en verschieten er dus niet eens in. Bij vele anderen zal dit evenwel niet het geval zijn en er zal nog heel wat inkt over vloeien. Waarom hij er niet hij is, dat zullen de selectie heren wel weten en de Stan zelf nog het best van allemaal. Sport mannen, die een beetje intiemer in de dingen van de sport zijn inge wijd, weten maar al te wei hoe de Stan het aan boord legt om als eer ste Belg te eindigen en om toch niet te winnen. Meer zullen wij hierover niet zeggen, maar Silveer Maes moet er des te meer over weten. Wie met vuur speelt, verbrandt zich de vin geren en op twee paarden Ineens wedden dat gaat niet. Ook niet in de sport. Maar daarmede al staan wij met een ploeg van dertien renners, zo dat er nog drie dienen geweerd te worden. Officieus zouden Neyt en Couvreur als invallers aangeduid staan, terwijl Martin Van Geneug- den, die slechts in allerlaatste in stantie zijn kandidatuut stelde, als elfde effectief is komen opdagen. De opgave van Karei Borghmans in de Omloop van Bevrijd Dauphiné zal denkelijk een welgekomen gele- se aan de kant te zetten en hem door Van Geneugden te vervangen. Natuurlijk, nu er dertien op gelijke voet bekend gemaakt werden, staat de deur voor Couvreur en Neyt nog altijd op een kier en hebben de se lectieheren uit opportuniteit niet ineens de vaste ploeg willen opstel len en aldus de dondervlaagin twee keren willen splitsen. Zo ver staan we nu. Inmiddels moeten wij getuigen dat men te Brussel van een grote onafhanke lijkheidszin heeft' getuigenis- gege ven. Of men het er helemaal bij het reohte eind zal hebben gehad is echter een andere vraag. Er is een spreekwoord dat zegt: «Die niets waagt, niets winten die geen ver antwoordelijkheid moet dragen, roept allicht het luidst van al. Daarom dat wij niet willen vitten en ons vertrouwen in de selectie willen stellen en hopen dat de toe komst hen gelijk moge geven. Als wij dan toch enkele beschouwingen willen geven, dan is dit omdat wij menen dat ze gedeeltelijk grond van waarheid bevatten: 1. Adriaenssens, Van Geneug den en Van Genechten zouden wij niet aangeduid hebben, om dat ze nog zo bitter jong zijn, en dit spijts hun rondckwaliteiten. 2. Impanis zou op grond van zijn vroegere Tour-verrichtingen geen nieuwe kans meer gekregen hebben. 3. Rosseel moest behouden wor den, omdat hij nu eenmaal sedert weken aangeduid was geworden en hij als rittenwinnaar de ploeg veel van dienst kan zijn. 4. Couvreur moet er hij zo hij van de geneeskundige dienst he lemaal fit bevonden wordt. Men vergete niet dat h<i in zijn vroe gere Ronden van Frankrijk her haaldelijk met zweren af te re kenen had. Wat zegt U erover, Vriend Lezer? JODEC. Namen ADRIAENSSENS Jan BORGHMANS Karei CLEENEWERCK Arthur CLOSE Alexander COUVREUR Hilaire DE BRUYNE Alfred DE HERTOG Alois DE SMEDT René IMPANIS Raymond NEYT Maurits VAN DER STOCKT Robert VAN GENECHTEN Richard VAN GENEUGDEN Martin Geboortedatum 19- 6- 9-11- 4-11 26-11- 22- 9- 21-10 9- 8- 11-10- 19-10- 13- 1- 11- 5- 23- 7- 29- 1 1932 1929 ■1928 ■1921 ■1924 ■1930 1927 1931 •1925 -1928 1924 1930 1932 Provincie Antwerpen Antwerpen W estvlaanderen Namen Weslvlaanderen Oostvlaanderen Antwerpen Oostvlaanderen Brabant Oostvlaanderen Henegouwen Brabant Limburg de «squadra azurra» pas na 14 juni gevormd Alfredo Binda heeft het niet ge makkelijk om een ploeg samen te it ellen. Candidaten genoeg, maar ?erst dient de weg, van veel onder linge naijver en vijandschap on der de renners, nog geëffend. Dit schijnt voorlopig althans nog niet te zijn geschied, want zopas heeft Binda beslist eerst na de derde nelectieproef voor het Italiaans wegkampioenschap. die op 14 Juni verreden wordt, zijn ploeg samen te stellen. Tegen die datum hoopt bij met Bartali, Coppi, Magni en andere Fornara's over 'n accoord- je te kunnen gooien. geen internationale ploeg De jongste berichten die ver spreid werden over het oprichten van een internationale ploeg, zijn volledig uit de lucht gegrepen. De inrichter, Jaak Goddet, houdt zich Dij zijn eerste ploegen-indeling, nl. van 7 nationale ploegen (België, Balie. Frankrijk. Zwitserland. Lu- KSmburg, Nederland en Spanje) en 5 regionale ploegen, alle van tien rennets. Meer dan 120 renners zul len er niet vertrekken. Daar in Frankrijk reeds 52 van de 60 deel nemer-) werden aangeduid, is er van veranderingen geen sprake meer. DE FRANSE uitverkorenen V i d? f' Franse deelnemers tljn er reeds a2 aangeduid gewor den. Na de Omloop der Zes Pro vinciën, was een eerste selectie van dertien renners geschied, waarbij volgenden werden weerhouden: Es- nault, Rastlanelli, Colette, Fores- tier, Larbertonnière, Malléjac, Mi- rando, Marree, Paret. Privat, Rot- ta, Quennehen en Sabbadini. Voor enkele dagen werden nu 39 anderen weerhouden, nl.: Baffert, Barès, Bauvin, Bober, Jean en Louison Bobet, Buchaille, Caput, Dacquay, Darrigade, Deled- da, Desbats, Diot, Dot.to, Dupont, B. Gauthier, Geminianl, Guéguen, Guérinel, Le Guilly. Hassendorfer, Kebaili, Lauredi, F. Mahé. Mat- téoli, Molineris, Fontet, Prouzet, Redolfi. Rémy. Renaud, Robic, A. Rolland, Rouer, Teisseire, Telotte, Tonello, Vamajo en Zélasco. Dit alles maakt dat er maar acht plaatsen te begeven zijn. On der de candidaten die nog op een plaatsje hunkeren, treffen wij o.m. Barbotin, de Noord-Franse jonge re Platei, Michel, Canavèse, Polo, veropenbaring in de Ronde van het Zuid-Oosten, Vivier en Bertaz. Marcel Bidot, technisch leider van de nationale ploeg, zal eerst zijn keus mogen doen, waarna Fer- nand Mithouard, Guiramand. Le Calvez, Ducazeaux en Paul Maye, allen voormalige wielerkampioenen, hun ploegen, lie de France. Zuid- Oosten, het Westen, het Noord- Oosten en het Centraal Zuid- Westen sullen kunnen samenstel len. De HH. Valcke, der Caféspelen te Heule, en Van Renterghem, der droogturbines Thomas, waren in hun nopjes. Onder de 39 vertrek kers van de eerste Kortrijk-Pope- ringe zat werkelijk het kruim-uit der Westvlaamse liefhebbers. Stipt te 14 uur zonden koersafgevaardig- den Soenen en Deivaux de renners de baan op. Twee sportieve politie agenten per flets deden de renners uitgeleide tot aan de Menensteen weg, alwaar het eigenlijk vertrek sein werd gegeven. Dit was het teken tot het ont branden van een sportieve strijd, een koers van het bovenste for maat, Aanvankelijk zou Knockaert zich de grootste geweldenaar to nen, daarna waren het Dré Gryson en Raf. Ghisquière die de trom gingen roeren, maar ontegenspre kelijk was het Willy Truye, die het meest bezieling aan de koers gaf. Een mooi renner, die Truye, die dit jaar reeds een heel stelletje eerste plaatsen bijeen fietste en op zeker ogenblik de indruk liet ook Kortrijk-Poperinge op zijn naam te schrijven. De overwinnaar heet echter niet Truye maar Talllieu; laat ons eens nagaan hoe dit ge beurde uit de 1* Prijs: BARCO waarde 15.000 fr. FILM VAN DE WEDSTRIJD We waren nog niet helemaal vertrokken of enkele renners lie ten reeds hun maats in de steek. Er zat dus onmiddellijk vaart in en de renners kregen natuurlijk heel wat bekijks. Te Bissegem kwamen Nolf, Daniel Pattyn en Peeters in aanraking met een auto, gelukkig zonder erg, maar Peeters had een lekke band en mocht op zijn stappen terug keren. Nolf pikte onmiddellijk weer aan maar Pat tyn moest er heel wat uithalen om weer bij te peddelen. Wij rijden aan 45 km. per uur en volgende renners liggen voorop: Dré Gryson, Truye, Rebry, Van- tieghem, Planckaert, Holvoet, Ver- beke Roger, Victoor Lucien en De- boodt. Daar zit heel wat zwaar kaliber ender en natuurlijk dat Taillieu dit zo niet verstaat. Hij komt bijgesprongen met Buddy De- munster in het wiel, juist daar waar Raf. Ghisquière wegspringt. We naderen Menen en da-ar ligt zwaar lood te verdienen. Raf schaaft de premie van 200 fr. weg, geschonken door de lokale verkoper der droogturbines Tho mas. Heel lastig heeft hij het niet om zijn inspanning tot Geluwe door te voeren en ook daar een identieke premie in de waeht te slepen. Nog voor Geluwe stapte Messelis af met gebroken voet- haak, maar hij komt weer bij. Aloïs Gryson nadert zijn streek en hij gaat een poosje voorop rijden, maar het is Knockaert die tegen Geluveld verrassend wegschiet. Spijts een hardnekkige jacht, die fataal is voor Vercruysse. houdt hij vele kilometers zijn 200 meter voorsprong. Te leper is dan echter alles te herdoen. Rijcksrs, Rosseel, Ghisquière, Dré Gryson, Verbeke, Holvoet en Vic toor Lucien rukken zich echter onmiddellijk los, maar ook de reac tie is even heftig als onverbidde lijk. zodat te Vlamertinge de ben de weer aaneengeplakt zit. Te Po peringe, waar reeds heel wat volk langs de baan is, gaat Dré Gryson aan de haal. Spijts zijn gebroken voethaak springt Messelis hem op het wiel en een weinig verder is ook Raf. Ghisquière van de partij. Op de lastige weg van Reningelst naar Loker wordt Gryson door het tweetal achtergelaten, dat de eerste beklimming van de Rodeberg aan vat. De Ieperling is effenaf gewel dig en laat Messelis in de steek tijdens de beklimming. De eerste doortocht ziet er als volgt uit: 1. Ghisquière; 2. Messelis; 3. Dré Noyelle, die heel rap klom; 4. Planckaert; 5. Truye. Messelis wordt spoedig bij de lurven gevat, terwijl Ghisquière ook voor het jagende peloton moet zwichten. Een nieuwe ontsnapping met Muylle, Victoor Lucien, Tail lieu, e. a. wordt even spoedig ge kortwiekt en wij moeten tot in de straten van Poperinge wachten om Truye, Knockaert en Rosseel te zien uitlopen. Dit drietal heeft vrij rap 300 meter boni op een noch tans niet slapende groep waaruit Pattyn en Desloover moeten los laten. Te Reningelst springt De- munster weg en even later volgen Vandevoorde en Bryon dit mooie voorbeeld. Wij krijgen nu een hels stukje koers waarbij de Rodeberg voor de tweede maal beklommen wordt, met volgende doortocht: Raf. Ghisquière, Holvoet en Dré Gryson verliezen voeling, maar de twee laatstgenoemden pikken weer aan in de afzink. Inmiddels zien wij dat Vandevoorde, Bryon en Demunster werden tot de orde ge roepen en dat Truye zijn beide maats in de steek liet. Weldra is hij de enige die nog voorop ligt. maar hij is gewoonweg formidabel en vergroot gaandeweg zijn voor sprong. Te Poperinge vallen nog drie kleine ronden af te leggen, zegge ongeveer 40 km. Tussen Po- peringe en Westouter is het velo- pad eng en slecht en er wordt ge blazen en gezweet. Niet voor Bryon en Brouwers die. aan de haal gaan en voor Muylle clie daarop alleen wegspringt. Dré Ncyelle en Taillieu voeren echter de jacht en de drie weglopers worden gekortwiekt. Ghyllebert mag een bandje ver leggen. Na de eerste ronde telt Truye 2» Prijs: waarde 7.600 fr., geschonken door MEUBELINDUSTRIE POPERINGE nog steeds meer dan 1 min. voor sprong, maar het ziet er ernstig voor hem uit als Vandevoorde al leen de jacht inzet. Sabbe en Dré Noyelle vallen nu plat en met laatstgenoemde is meteen een grote kanshebber uit koers verdwenen. Ock Deboodt en Romain Desmedt mogen een ander bandje leggen. Inmiddels hebben Brouwers en Dré Gryson voeling verloren en is Planckaert bij Vandevoorde geko men. Dit is meteen een gevaarlijk duo en Demunster en Delannoye achten het beter ook maar de ben de in de steek te laten. In dit ge weld verliest Truye veel veld en te Reningelst is hij tot de orde ge roepen. Eerst worden Demunster en Delannoye vervoegd en nog voor we terug te Poperinge zijn zit weer alles samen. Alleen Roger Verbeke heeft nog voeling verloren. Daar gaan wij het laatste ron- deke in met achttien renners aan de leiding. De strijd is verre van geluwd eh vele renners hunkeren naar het einde. Vanneste springt weg, op het ogenblik dat Victoor Lucien voeling verliest. Bryon en Rebry rijden plat en Denijs en Ros seel verliezen voeling. Zeker ogen blik liggen ook Vanrijssel en Luc. Knockaert los maar beiden pikken kranig weer aan. Als Buddy De munster van de fiets gaat is met een weer een grote favoriet uitge schakeld. Dit alles maakt dat er nog der tien renners in koers zitten en naar de meet stormen. Lucien Taillieu toont zich nu op zijn sterkst en controleert de hele koers, zodat er ook maar niemand nog een kansje krijgt. Het pleit zal dan maar in de spurt beslecht worden. Vande voorde trekt van heel ver de spurt aan, maakt er een brok lastig werk van, zodat meer dan één felle spur ter geen kans krijgt, maar het is toch Taillieu die in de laatste zes tig meter onweerstaanbaar naar voor komt en netjes afgetekend wint. BELGA de sigaret van DE SPORTMAN verleent traditiegetrouw zijn flinke medewerking DE UITSLAG 1. TAILLIEU LUCIEN (Menen) de 127 km. in 3 u. 32 min.; 2. Van devoorde Albert (Kemmel), op 1 meter; 3. Delannoye Daniël (De Panne), op 1 wiel; 4. Truye Willy (Zwevegem); 5. Planckaert Jos. (Otegem) en Nolf Werner (Moor- sele)7. Vantieghem Norbert (Ha- relbeke)8. Muylle René (Brede- ne)9. Knockaert Lucien (Hout hulst) 10. Vanrijssel Jules (Rolle- gem-Kapelle)11. Rosseel Leopold (Meulebeke)12. Vanneste Henri (Kortrijk)13. Gryson Alois <Be- selare); 14. Victoor Lucien (Oeke- nel, op 2 min. 15 sec.: 15. Bryon André (Beselare), op 2 min. 20 sec.; 16. Denijs Daniel (Zarren); 17. De munster Buddy (Waregem)18. Deboodt Michel (Foelkapellei19. Desmedt Romain; 20. Rebry Gas ton (Wevelgem); 21. Fremault (Komen)22. Desloover Jozef. 22. 24. 25. 26. 28. 29. 33. 34. KLASSEMENT NA DE 5" PROEF Taillieu Lucien Vandevoorde Albert Indevuyst Gerard Knockaert Lucien Delannoye Daniel Muylle René Brouwers Leon Nolf Werner Noyelle André Rebry Gaston Deboodt Michel Peeters Leon Deblaere Adhemar Taecke Karei Ghisquière Raf Verbeke Roger Messelis André Truye Willy Palmer Iirulez Monchy Julien Planckaert Jozef Paret Andries Vantieghem Norbert Denys Daniel Bryon André Rebry J. Vanrijssel Jules Rosseel Leopold Vanneste Henri Desmedt Gilbert Philips Jozef Gryson Afoïs Deceuninck Roger Noyelle Roger Pattyn Daniel Victoor Lucien Demunster Buddy, De smedt Romain, Vanden- broucke, Beke, Proot, Pinteion, Crabbe, Ros- selle, Clinckemaillie, Meulemccster 73 p. 62 p. 46 p. 37 p. 36 p. 35 p. 26 p. 24 p. 23 p. 21 p. 20 p. 16 p. 14 p. 13 p. 12 p. lip. 9p. 8p. 7p. 6p. 5 p. Feitelijk misten wij slechts een vijftal renners om alle goede lief hebbers van Westvlaanderen aan de start te hebben. Gerard Indc vuyst, Stoffrris en Armand Desmet startten ie Herenthals. Met Kerck- hove, Saltvibier en Leenknecht, waren zij de bijzonderste afwezi gen. Maar de rest was er. Naaast de ons beter beleende, omdat wij ze regelmatig aan de trok zien. meldden mannen als Truye. Plan ckaert, Demunster Buddy. De smedt, Seynaevc, Vantieghem, Vic toor Lucien en Ghyllc bert zich aan. Voeg daarbij Noyelle, Tail lieu, Rebry. Muylle. Deboodt. Kno ckaert, Delannoye, Nolf Brou wers, r.a.. en men kan zich te recht afvragen waar men nog ren dergelijk lot santi n kriigt. Werke lijk de: eerste, Kortrijk-Poperinge was een sukscs. (waarde 5.200 fr.) geschonken door Noordstraat - KORTRIJK Lucien Taillieu na zijn schitterende spurtzege omringd door vrienden en supporters. Boven-rechtsdhr Van Renterghem der Droogturbines Thomas de mooiste sportieve klasse wagen bij uitstek. GARAGE Frenchlaan - IEPER Truye en Taillieu, wij zouden ze graag de twee sterkste liefhebbers van het ogenblik noemen, ware het niet dat er nog enkele ande ren hun vinger zouden opsteken. Taillieu, groot en slank, kloekge bouwd, cn mooi athleet; Truye kleiner en slanker, maar even mooi van zit en van tert. Truye was de grote uitblinker, maar Tail lieu ivon de koers. Tussen het ene en het andere ligt een hele af stand. Tot aan 100 km. gaf Taillieu de indruk niet in zijn dagje te zijn. Het was eerst naar het einde toe dat hij zich opdrong, maar dan op een wijze die ons onmiddellijk van hem onze favoriet deed ma ken. Voor Berten Vandevoorde was het jammer dat hij juist, in die laatste'période meende te moéten in de aanval gaan. Met een Tail lieu op zijn best krijgt men maar weinig kans, te meer dat. de Me nenaar aan Dré Noyelle, vóór zijn bandbreuk, een goede hulp had. Taillieu won ten andere op over tuigende wijze de sprint, daar waar op 50 meter van de meet hem niemand nog enige kans gaf. Daaruit moeten wij beslissen dat hij zijn koers flink overlegde, toe sloeg waar het hoorde en verdiend won. Truye deed dit niet, overschatte zijn eigen kunnen en onderschatte de zwaarte van het koerseinde. Dat hij echter nog met. de kop groep binnenliep, wijst op zijn ver mogen, al moest hij normaal dich ter van dc vierde plaats geëindigd zijn. Het hoofd cn dc benen! Pechvogels f Wij noemen hen: Peeters, die uitgeschakeld werd vóór de koers was begonnen: Mes selis, de vechtjas bij uitstek, die sukkelde met een gebroken voet- haak; Rebry, die zo flink reed doch plat viel; Buddy Demunster, tot driemaal toe in de aanval; Ghyllebert, Deboodt, Sabbe, De smet Romain en Bryon, al jongens die tot de besten uit koers behoor den maar dobr breuk allerhande uit koers werden geslagen. UitblinkersGraag vernoemen wij naast de overwinnaar, de kun dige Truye; Lucien Knockaert, die een flinke koers leverde; Delan noye, die er stukken op verbeterd is en eerstdaags zijn koers ivint,; Muylle, meerdere malen in de aan val en nooit uit de eerste gelede ren wegBrouwers die echter zijn eigen krachten overschatte, net als Raf Ghisquière, die het echter meer op de premiën dan op de prijs gemunt had; Werner Nolf, die iedere koers iets beter rijdt en nooit in moeilijkheden verkeerde en ten slotte Berten Vandevoorde, die een zijner mooiste koersen reed, voor eenmaal zijn defensieve rol aflegde, en zich ongebreideld in de aanval wierp. Misschien trok hij de spurt van te ver aan. Mis schien zeggen wij, want zoals hij het nu deed. schakelde hij rappe spurters als Truye, Vantieghem en Planckaert uit. Ook dit wil reeds heel wat zeggen. Alles bij elkaar genom.cn eindi gen wij met te zeggen dl t de, eer ste Kortrijk-Poperinge een schla ger is geivorden en met te hopen dat de reeks toekomend jaar wor de voortgezet. De vele honderden sportmannen die hem meeleefden zullen ons denkelijk wel bijtreden. DE VAN DE SPORTMAN! CENTRALE BROUWERIJ IEPER Eist ze overal! 3' Prijs: 5.200 fr. 800 fr. 6.000 fr., geschonken door Fa IEPER - POPERINGE SPANNEN OVERAL DE KROON! Primaproducten aan schappelijke prijzen Eist de producten CAMERLYNCK De stede waar Keizer Karei eens voorbijkwam, pakt op Zondag 14 dezer uit met een prachtige lief- hebberskoers. Deze is niet alleen begiftigd met 6.000 fr. prijzen, maar een aantrekkelijke premie is het biljet van 1.000 fr. dat door de Poe ders Dr Mann aan de overwinnaar wordt uitgeloofd. Voor zulk een bagatelzal er nog een aardig stukje gekoerst worden. Het loont de moeite waard ook. Wij hopen op een flink stel ren ners, spijt de voorbereidende en verplichtende proef voor het weg- kampioenschap, die te Zwevezele doorgaat, wel enkele gekende na men zal vastleggen. TECHNISCHE GEGEVENS Afstand: 125 km. Wegwijzer: Lo, Babbelare, Oude- kapelle, Nieuwkapelle, Hazewind, Lo. Pri.jzenbedrag: 6.000 fr.; 1.200 fr. premiën. Inschrijving bij Dedeyne René. Vertrek te 15 uur. Uitbetaling bij Lucie G. Maandag 15 Juni zijn wij te Kok- sijde te gast. Koksijde, gemeente van bloemen en gemeente waar de sport haar juiste plaats inneemt. Wij zijn aan de kust en dat wil zeggen dat er rap zal gereden wor den. De vlakke banen en het goede wegdek lenen zich wonderwel tot een vluchtkoers. Een grote attrac tie zijn natuurlijk de vele soldaten- renners, die er een beetje voor eigen publiek rijden en aan hun oversten willen tonen dat ze uit de voeten kunnen. Met een concurrerende wedstrijd (Ardooie) moet Senator-Burgemees ter Van Buggenhout een flink stel renners kunnen de baan opsturen. TECHNISCHE GEGEVENS Afstand: 120 km. Wegwijzer: 12 ronden van 10 km. in open achtvorm op het grondge bied van de gemeente zelf. Prijzenbedrag: 6.000 fr. en mini mum 1.200 fr. premiën. Inschrijving in café «De Ster», Noordstraat. Vertrek te 15 uur aan De Sport vriend Zeelaan. Aankomst in de Zeelaan. Prijsuitdeling: Café «Football», Zeelaan. Terwijl dhr Jan Sansen met Thuur Cleenewerck herinneringen a het opdiepen is, zit onze sportreporter deze naarstig voor onze lezi neer te krabbelen. Op reportage gaan bij Thuur Cleenewerck? Niets zo gemakkelijk, wij kennen hem immers sedert hij zijn eerste stappen in de wieier- wereld zette, wij hebben hem im mers gevolgd doorheen de jaren dat hij koerste, we kregen hem eenmaal als overwinnaar van ons Liefheb- berskriterium en het jaar daarop werd hij mooi tweede. Thuur Is voor ons meer dan een doodgewoon renner, hij is een goeie kennis, een toffe vriend. Nu hij echter naar de Ronde van Frankrijk gaat, konden wij wel niet verder dan hem in zijn nieuwe ho me gaan opzoeken. Dat zijn wij on ze lezers-sportmannen en zijn sup porters wel verschuldigd. Wij deden het ten andere graag, omdat wij wisten dat de neo-cafébaas nog steeds dezelfde rondborstige joviale kerel gebleven is die hij eens bij de Liefhebbers was, nog voor zijn kun de hem in de klassiekers en in de Ronde van Frankrijk zou voeren. Het was Moeder Cleenewerck die ons gul ontving en meldde dat Thuur ieder ogenblik kon binnen komen. Juist tijd genoeg om eens rond te neuzen aan de vele foto's langs de wanden, of daar was hij. Men ziet het hem subiet aan dat hij in goede konditie steekt: hij staat scherp, met al het overtollige vlees en vet (als men bij Thuur wel van vet mag spreken) er af gereden. Een ferme handdruk en een kwinkslag en meteen zaten wij bij een ferme pot en haalden herinneringen bo ven. SUPPORTER, SOLDAAT EN RENNER Van Thuur kan men niet zeggen dat hij vanaf zijn prilste jeugd in de koersen verslingerd geraakte. Wel trokken de koersen hem aan en zo kwam het dat hij als hevige supporter van zijn dorpsgenoot Meersseman aan een koersrijwiei geraakte. Van koersen evenwel geen sprake. Van thuis zou hij niet ge mogen hebben en daarbij de ge dachte kwam nooit in hem op. 't Was al soldaatje spelen te Brug ge dat hij het eerst het stalen roszou bestijgen. Dat kwam zo. Hij was er bevriend met Henri Tytgat, de sympathieke beroepsren ner uit Torhout, en het Was deze die Thuur aanzette zich als renner aan te geven, toen de «.eerste Piet» kwam informeren wat zijn mannen zoal op sportgebied presteerden. Koureurzei Thuurten zonder blikken nocfh blozen en om het te bewijzen bracht hij bij de volgende congé zijn koersfiets mede. Voor Thuur was het natuurlijk met het inzicht nu en dan een namiddag vrijaf te krijgen en als het paste eens van een extra-congétje tfe ge nieten. Leer uw plan trekken bij den troep had Vader Cleenewerck die als timmerman zijn brood ver dient, aan zijn spruit gezegd. En de spruit trok zijn plam meer dan het bij hem thuis wel lief was. En het ordewoord kwamMet de fiets te rug, of allebei in Brugge blijven Voor de brave Thuur was dit na tuurlijk een hele tweespalt, maar de coureurmicroob had hem te pakken en hij bleef te Brugge met zijn velo. Vader en moeder trokken aan het kortste eind, het ouderhart was teerder dan de wil om renner te worden en de verzoening kwam al gauw. Ge zult dat toch allemaal In de gazet niet zetten?vroeg Moeder Cleenewerck van uit de keukendeur, wat zullen de mensen van ons wel peinzen? Maar 't was al lachend dat het er uit kwam. Thuurten die lachte inmiddels niet en deed zijn uiterste best om er te komen. Hij werd derde in het legerkampioensohap wij spreken van het jaar 1949 derde in het kampioenschap der Ambachten, won een paar koersen bij alle be ginnelingen, zegde adieu ende salut aan de troep en stapte op aanraden van Tytgat over naar de Liefheb bers. Mijn eerste koers vergeet ik van ze leven nietzegt Thuur, ik los te wel twintig malen, zweette water en bloed, maar beet op de tanden. Ik arriveerde achttiende». LIEFHEBBER EN... KRITERIUMWINNAAR Kwam dan 1950 en dat jaar bracht de bevestiging' van zijn kunnen. On middellijk kon hij met de besten mede en het was maar nati dat hij al zijn mogelijkheden inzet te in ons Regelmatigheldskriterim Bracht het seizoen hem maar drie eerste plaatsen (Poperinge, Vlamer tinge en Marke-Ieper-Marke) dan was hij uit de eerste gelederen niet weg te slaan. Dertigmaal eindigde hij in de eerste tien en won met klank ons kriterium omdat hij zo niet de briljantste, dan toch de re- gelmatigste der deelnemers was ge weest. Zijn Radio Barco, die hij ali prijs ontving, prijkt nog steeds bij "hem in de keuken. Die verkoop ik niet, zegt Thuur, sedertdien won ik er nog een paar en In de hoek van mijn café staat een moderne pick-upp. Neen, die eerste radio, dat is een souvenir, die gaat hier niet meer buiten». Het bilan van 19518 eerste plaat sen (Poperinge, Vlamertinge, Pil- kem, Proven, Proven, Koksijde, Esen, Komen) en 50 maal in de tien eersten. In ons kriterium werd hij tweede achter Berten Vandevoorde, nadat hij wegens een valpartij een paar proeven had gemist. Thuur Is daarover nu nog steeds spijtig, want hij had toch zo graag nog een twee de maal gewonnen. SCHEDELBREUK Cleenewerck was een geducht lief hebber geworden. En toch had het maar weinig gescheeld of wij had den hem nooit meer dan een paar koersen zden doen. Keren wij terug tot 1949. Thuur koerste dus, maar thuis wrong het schoentje nog al tijd. Slechter was het toen hij op zekere dag bij het naar huis komen van een koers te Brielen door een drietal velorijders werd aangereden en een zulkdanige val deed dat hij met een schedelbreuk werd wegge dragen. Vader en moeder zworen dat het nu met koersen gedaan was en al zijn vrienden en supporters waren daar heilig en gemeend van overtuigd. Iedereen was dus ak koord. maar Thuur dacht er anders over, hij genas en koerste opnieuw. Eerst in 't genien, zonder dat vader en moeder er iets van wisten, maar met de stilzwijgende en o zo ge waardeerde medehulp van zijn bei- do zusters, die in de combine hiel pen. Toen het toch uitkwam haalde Thuur zijn slag thuis. Vader en moeder schikten zich en thans ging het voor hem zelf zoveel beter. ONAFHANKELIJKE EN NAAR DE ROUTE DE FRANCE Thuur zette het seizoen 1952 in op een plechtige wijze. Hij nam een vergunning als onafhankelijke en won het clubkampioenschap van Het Vliegend Wiel to Vlamertin ge. Gemakkelijk had hij het in zijn nieuwe kategorie niet. De forme was weerbarstig, veel startgelegenheid was er niet en het zaad in het bakje bleef achter. Het was in die perio de dat hij een staaltje van zijn on verzettelijke wilskracht ten beste gaf. Hij plakte boven op zijn guidon een eindje rood plaklint en telkens hij in koers daarnaar keek, maakte hij zich kwaad: kwaad op zichzelf, kwaad op zijn fiets, op zijn slechte forme, op zijn maats, op iedereen. Een renner die kwaad is, kan meer dan een ander zegt Thuur, en in een, twee, drie had ik de forme beet en reed als de beste. Het was toen dat hij zegevierde te Izegem, Luin- gne, Bossuit, Nazareth en in een koers in het Noorden van Frankrijk. Die uitslagen vonden weerklank en het was helemaal geen toeval dat hij in de ploeg voor de Route de France geloodst werd. Deze koers staat nog te dioht in het geheugen om er te moeten op terugkeren. Thuur onderscheidde zich, reed er goed, klom gemakkelijk, maar had met tegenslagen af te rekenen. Zijn knechtenrol vertolkte hij zo goed dat alle bladen hem als een der grootste uitblinkers betitelden. De kennismaking met de Pyreneeën- reuzen als de Col de Peyresourde en Col d'Aspin, viel tamelijk goed me de en dit is de reden waarom Thuur hoopt goed te zullen klimmen. NAAR DE RONDE De Ronde? Ieder jong renner droomt ervan ze eenmaal te mogen betwisten, Het is het grote avon tuur, waarin roem en fortuin te vinden zijn. Velen zijn echter ge roepen, maar weinigen uitverkoren. Toen Cleenewerck zijn huidie seizoen als beroepsrenner Inzette, had hij zelf nooit gemeend dat hij enige kans zou hebben. Hij reed zijn koersen, ontpopte zich als ste vig beroepsrenner, trad van tijd tot tijd op het voorplan en liep vooral in Parijs-Nlzza in de kijker. Met een weinig meer doorzicht en wetende wat ik nu weet, won Ik deze koers op mijn één beenzegt Thuur. Wie de sympathieke krulle- kop kent, weet dat dit geen'holle woorden zijn. Thuur is geen groot spreker en het sukses ls hein nog niet naar het hoofd gerezen. Hoe hij Parijs-Nizza verloor wat Thuur van de Ronde denkt Ter tellen wij volgende week. Een herinnering «it een verleden dat nog niet zo ver af ligt Thntf won in 1950 ons criterium en de viering die nadien te ViamertiM* gehouden werd. groeide uit tot een prachtige hulde. OndergtM»' de foto ter dier gelegenheid genomen voor de woning van z'n ouderi op de Brandhoek, verenigde heel wat bekende gezichten Het klassement voor de Golfbiljart geschonken door dc Firma Valcke, Caféspelen te Heuleaan de renner die het meest aantal keren de ge le trui gedragen heeft in ons kriterium, ziet: natuurlijk, ook. Lucien Taillieu afgetekend aan de leiding met vier pun ten tegen Berten Vandevoor de 1. «HET'WEKELIJKS NIEUWS». Zaterdag 13 Juni 1953. Blz. 12.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12