VOOR PGPERINGE EN IEPER 16 in 14 Goede raad is goud waard P Poperingenaar doet, bij het per fiets afdalen van de Rode Berg, een dodelijke val BERLIJN, schaakbord tussen Oost en West ALARM Parochiekerk van St Eloois-Winkel in de nacht van 8-9 Juni totaal uitgebrand H. Bloedprocessie te Voormezele Nig zelfde avond in de kliniek overleden in de Onderwijswereld II. - Anti-Communisme in volle Oostzone Alexander Rodenbach wordt te Rumbeke gestandbeeld KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN onze 3 uitgaven: zaterdag Bladzijden PRIJS JUNI 3 Frank 1953 maandag 15 juni 19531 [plechtige BUITENLANDS OVERZICHT Drie brandweerkorpsen konden alleen de sacristie en de omgeving der kerk, die totaal uitbrandde, vrijwaren omhaling voor de basiliek van koekelberg i¥l€«n in zandjpuf verstikt te üoksijde Athifürdtn I RIEDEN! HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 18. TeL 8. Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper; P. BRAS-DEKLERCK, de Stuerastraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 1L Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nleuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever. J. Sansen. Gasthuisstraat 19, Poperinge ET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARi (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 49' JAAR. Nr 24. POSTABONNEMENT 1853: België (tot einde 1953) 80 fr. Andere landen 4fr. p. week Aangesloten hij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. 't wordt hoog tijd, zei Meester. Wij hadden zitten pra ten, een hele avond aan één stuk, over school en onderwijs. We hadden, dat spreekt vanzelf, de artikels gelezen die ver schenen waren in Het Wekelijks NieuwsMeester had al een paar keren zijn kop geschud: Zwijg mij ervan, zei hij, hoe meer men over school en onderwijs schrijft en... spreekt, hoe gekker het begint te worden. Ik zal niet beweren dat het in mijn tijd de oude tijd de perfectie was, verre zij van daar, maar nu wordt het een echt zotte- spel. Het onderwijs is In de eerste plaats de zaak van de kinders zelf. Ge moet me goed verstaan, Pé. Dat wil niet zeggen dat die kleuters zelf hun mening moeten doen gel den, maar wel dat het onderwijs van de kinders op het eerste plan komt. Die kleinen moeten gewa pend worden voor het leven van morgen. Dat is het eerste doel van onderwijs en opvoeding. De kleinen van vandaag moeten morgen hun man kunnen staan gelijk uit welk midden zij komen, gelijk in welk midden zij morgen staan. Ouders en onderwijskrachten moeten daar mede akkoord gaan. En nu lees ik dat men een soort onderzoek instelt bij de ouders. Hebt gij die vragen gelezen, Pé? Er zijn daar vragen bij die zeker aan de ouders mogen gesteld worden. «Wanneer moet het groot verlof be ginnen? Ja, waarom zou men dat niet vragen! Er kwam nog een an dere bij: «Moet het verlof voor al de kinderen even lang duren? Dan heb Ik mijn kop geschud, bijzonder wanneer ik sommige antwoorden las. Zeker is het voor inspectie en programma veel beter wanneer de verlofdagen overal op zelfde datum beginnen. Beter is het zeker, in de snikhete hondsdagen de kinders met verlof te zien dan ze te horen ronken of woelig te zien in klas. Maar ik keek vooral naar de ant woorden op die tweede vraag: «Moet het verlof voor al de kin ders even lang duren?Er was geen enkel antwoord te vinden dat eigenlijk over het kind zelf liep. Ja het was beter, omdat de hele familie dan voor zelfde tijd met verlof ging. «Neen», omdat men thuis veel te lang geplaagd en... ge plakt zat met die ondeugende klein tjes. Al de ja en al de neen draaiden rond 't zelfde. Maar wat is er beter voor de kin ders zelf? Is het niet voldoende twee maanden verlof te geven om te maken dat een groot aantal kleuters helemaal vergeten wat zij na maanden hebben geleerd? Is het niet oneindig beter dat er wel verschil wordt gemaakt tussen de lagere klassen, tussen de lagere scholen en de andere? Heeft men dat reeds onderzocht? Na al die onderzoeken, na al dat vraagsteerten, vond men een meer derheid voor 'k weet niet meer wel ke schikking. Want ik oordeelde aldus: weet die meerderheid nu wel of zij uitspraak deed, in het belang van de kinders, al dan niet? Het eigenbelang sprak ongetwijfeld het grote woord. Zwijg me van die nieuwerwetse... opiniepeilingen. Peilt dón eerst, wanneer de mensen degelijk inge licht zijn. Anders is dat staan vis sen in een waterloop waar de vis... ontbreekt... een slag in 't water! nere dorpen zullen we jongens en meisjes van twaalf jaar met de trein of de bus naar stad zien af reizen dag aan dag; en de grote brok opvoeding zien missen die ze vooral in die jaren thuis bij... moe der krijgen. Waarom zou men die scholen op onze gemeenten... ontvolken? Kan men die algemene vakken die in middelbaar en technisch on derwijs gegeven worden, niet over laten voor onze vierde graad? En zullen het dan alleen de... verachterde of de zwakkere leerlin gen zijn, die tot 15 jaar onze scho len zullen volgen?... Merci! Ik ben eigenlijk van huis weg, zei Meester. Maar, ziet ge, als er spraak is van onderwijs dan komt het oud bedrijf weer boven, dan ben ik met hert en ziel weerom meester lijk voor vijftien jaar. Ik zei, Pé. dat het hoog tijd was! Hoog tijd om een bijzonder woordje te richten tot de ouders d'ie een of ander van hun kinders de school zullen zien verlaten. Dat is een geweldige gebeurtenis voor het kind. Zonder hulp van de ouders kan het nu niet weg en, jammer genoeg, in yele gevallen te 16 uur 1 kunnen de ouders evenmin weg, zonder de hulp van anderen. Die anderen zijn de onderwijzers of on derwijzeressen en de... priesters van de parochie. Voortstuderen? Goed en wel. Maar is het kind er toe bekwaam? Waar moet het naartoe? Er zijn maar weinig ouders die op die vra gen zelf afdoend kunnen antwoor den. 'k Spreek nog over verstandige ouders die niet verblind zijn in hun Toontje of Marieke. Voortstuderen blijft nog voorbe houden voor enkelen. De vakschool of de huishoud school blijft de uitkomst bieden voor het grootste aantal. Voor de meisjes biedt de huishoudschool altijd kans. Maar voor het tech nisch onderwijs? Er zijn nog altijd mensen die zelf willen beslissen en... missen! Pé, dat wilde ik u op het hert drukken: Raad als 't u belieft aan die ouders aan met hun jongen of meisje een bureel voor beroeps- oriëntering op te zoeken. Er zijn er genoeg in onze provincie. In onze tijd mogen de ouders geen risico's meer oplopen. Daar zal men zeg gen welk beroep, welke stiel of am bacht past en welke niet. Er hangt te veel van af, om dat te verwaar lozen. Ge weet wel wat er van af hangt: een toekomst of een mis lukking. En iedereen, maar in de eerste plaats de ouders zelf, moeten meehelpen om de toekomst van hun eigen kinderen te verzekeren. Dat is nog meer nodig dan lid te zijn van een... ziekenbond. Pé, zei Meester, gij zorgt dat uw lezers dat onder ogen krijgen. Dank je! Meester, zei ik, dank je, goede raad is goud waard. PÉ VLAMYNCK. VREDE IN ZICHT EINDELIJK AKKOORD IN KOREA Nu may men redelijker wijze verhopen dat binnenkort de ka nonnen in Korea zullen zwijgen. Na twee jaar onderhandelen kwam er inderdaad een compromis tot stand inzake dc krijgsgevangenen. De thesis waarvoor de U.N.O. op het diplomatiek plan, geduren de al die tijd gevochten heeft, heeft ten slotte gezegevierd: dc krijgsgevangenen zullen niet ge welddadig gedwowen worden naar hun land van herkomst terug te keren. Zij die niet onmiddellijk naar huis toewillen zullen gedurende, 90 dagen toevertrouwd worden aan een neutrale commissiebestaand' uit vertegenwoordigers van Indië Polen, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. Tijdens die periode zullen ze voorlichting mogen krij gen door Chinese en Noórd-Ko- reaanse afgevaardigden, dit in het bijzijn van neutrale controleurs. Na die 90 dagen zal een ■politieke conferentie het probleem binnen de 30 dagen trachten op te lossen. Na die 30 dagen zullen de krijgs gevangenen die non ni-t naar huis toegegaan zijn, ter plaatse worden vrijgelaten. De U.N.O. krijgt dus gelijk: een krijgsgevangene is geen stukgoed dat aan zijn eigenaar moet terug besteld worden. Het is zelfs een in breuk op de gewone, politiemaat regelen van 'ie communistische landen waar men in grote geur van partijheiligheid moet staan om zich naar een ander land te kunnen begeven. Tn dc toekomst zullen velen uit die landen mis schien wensen krijgsgevangen te DHR BIDAULT die evenmin als (le HH. Reynaud en Mend es-» mee, de investituur kon bekomen van de Nationale Franse Vergadering. Ter stemming Woensdagavond bekwam hij hier voor een stem tekort, nl. 313, wijl er 314 nodig waren. De crisis duurt dus voort. Geen enkel inwoner van St- Eloois-Winkel zal nog ooit de tra gische nacht van Maandag 8 op Dinsdag 9 Juni jl. vergeten, de nacht toen de geliefde parochiekerk als een toorts in de nacht stond te laaien en een akelige gloed ver spreidde die uren ver zichtbaar was. Ze zullen het nooit vergeten, zij die daar wenend op het dorps plein stonden en machteloos moes ten toezien hoe hun vertrouwde dorpskerk ten gronde ging. Dit is de ergste ramp die St- Eloois-Winkel ooit heeft getroffen. BRAND IN DE KERK Omstreeks 12.30 u. werd Z. E; H. Pastoor Hemeryck, die pas hersteld is van een langdurige ziekte, ge wekt door een vreemde klaarte. In de mening dat er wellicht nog licht brandde in de vlakbij gelegen pa rochiekerk, riep de priester: Maria, ik geloof dat er nog licht brandt in de kerk. De huishoudster, gewekt door het van Z. E. H. Pastoor, ging jk zien wat er haperde en be- -merkte met ontzetting dat vlammen Het onderwijs zal verplichtend hoog opsloegen uit het dak van de worden tot 15 jaar. Ik vind dat uitstekend, maar zal dat wel... onderwijs zijn? Meester schudde weeral zijn kop. Na 't zesde studiejaar mogen de kinders nu reeds naar 't middelbaar onderwijs overgaan, ook naar het technisch onderwijs. De fameuze vierde graad valt dus weg. 'k Ga er niet te veel mee bof fen,. maar zeker is het wel dat de jongens b.v. na 't zevende studie jaar beter bevoorraad waren om middelbaar onderwijs aan te van gen; de wonderkinders daarge laten die zelf nog dikwijls in de la tere jaren de weerbots gevoelen. 'k Ga de nieuwe moeilijkheden niet aanhalen: Wat zal er gebeuren met de onderwijzers die jaren lang in die hogere klassen van onze la gere scholen degelijk onderwijs ga ven en nu zonder leerlingen vallen? Maar in onze gemeenten en klei- kerk aan de kant van het hoog koor. Ijlings liep de huishoudster naar buiten om de buren te verwittigen. Zij bonsde op de deuren om alarm te geven. Korte ogenblikken later had iemand, die over telefoon beschik te, de brandweer verwittigd en huilde de sirene door de nacht. Inmiddels was de Z. E. H. Pas toor naar de kerk gegaan en had hij de hoofdingang geopend om mogelijks nog een en ander te red den. Helaas, op dat ogenblik reeds joeg een verstikkende rook iedereen terug. De oude priester stend we nend bij de kerkdeur en moest door medelijdende mensen terug huiswaarts geleid worden. GEBREK AAN WATER Inmiddels had de brandweer van St-Eloois-Winkel zich te weer ge steld tegen het onheil. Nauwelijks vijf minuten na het eerste alarm was de brandweer met volledig materiaal ter plaatse en konden de blussingswerken worden ingezet. Hoe moedig de brandweer ook te werk ging om het onheil te keren, toch moest zij wijken voor het noodlot want na enkele minuten was de watervoorraad totaal uitge put. Het vuur. dat door een scherpe Noord-Oostenwind werd aange wakkerd en over de totale lengte van de kerk in de richting van de toren gejaagd werd, kreeg nu vrij spel om zijn vernielend werk tot het uiterste door te drijven. Als een kreet om erbarming klonk het klokje dat midden het knetteren der aanstormende vlam men één uur sloeg. Het midden schip der kerk stond in lichtelaaie. Dringend ter hulp geroepen kwam de brandweer van Izegem op dat ogenblik op de plaats der ramp. Een nieuwe leiding werd aange legd, 600 meter ver naar de vlasfa briek van de Gebroeders Seurinck. Eindelijk kon men over een behoor lijke voorraad water beschikken, doch het vuur had reeds de toren bereikt, waardoor het, ais door een reusachtige schouw, de hoogte in joeg. Rond 1.30 u. was ook de brand weer van Roeselare met volledige uitrusting en brandladder ter plaat se. Het torenuurwerk is stil geval len, reeds is het prachtig nieuw or gel totaal vernield. Door de galm gaten zien de mensen de vlammen door de toren schieten, de klokke- stoelen branden en plots is het of alles begeeft, want met een donde rend gedreun storten de drie klok ken naar beneden. Honderden mensen, door de ter plaatse gekomen Rijkswacht van Izegem cp afstand gehouden, vol gen met beklemd gemoed de teloor gang van hun kerk. Velen staan te wenen alsof hun eigen huis ver nield werd. De klokken hebben in hun val talrijke brandende balken meege sleurd. In het portaal der kerk, waar zij terechtkwamen is een nieuwe brandhaard ontstaan, de in gangsdeur der kerk begint te bran den. Ondertussen is de toren één laai ende vlam. Brandende stukken hout vliegen door de lucht en komen in (Zie vervolg b!z. 2) worden genomen om aldus in ivcr- kelijke vrijheid te geraken. Anderzijds vrezen wij dat een deel van de voorlichting door Chi nezen en Noord-Koreanen gegeven eenvoudigweg hieruit zal bestaan: als ge niet terugkeert zullen er sancties genomen worden tegen uw familieleden. En al wie fa milieleden heeft zal vermoedelijk terugkeren om J—'cwellicht in concentratiekampen te verdwijnen. Daartegen is de U.N.O. onmach tig en het is al heel wat dat de Sovjets practisch hebben toegege ven dat de krijgsgevangenen vrij zouden kiezen. En dat, tegen de kleine toegeving dat Chinezen en Noord-K or eanen de krijgsgevange nen zouden mogen voorlichten. Daarmee zal die oorlog dus uit de voeten zijn. Waarom? Omdat China er ge noeg van heeft. Het ziet dat het die oorlog niet kan winnen en dat het tezelfdertijd de industriële weder opbouw en uitrusting van het land tegenhoudten omdat Amerika ook wenst er een punt achter te zetten, al ware het maar om de verkiezingsbelofte van Eisenhower teer aan te doen. En in de grond ook hierom: om dat de uitrusting van de Aziati sche ruimte maar goed kan gebeu ren met behulp van het Westen en omdat dit Westen, onder im puls van Engeland wel graag nor male handel met China zou drij ven. Zolang de oorlog duurde was er geen kans toe dat Mao Tse Toeng ooit door andere lan den zou erkend worden en was het ook uitgesloten dat er goede han delsbetrekkingen met China kon den tot stand komen. Dat is de ondergrond van de wapenstilstand in Korea. Maar om het qven hoe het komt: het is een blijde gebeurtenis. En het is meteen ook een goed punt. cn een stap vooruit in het kader van een vierledige bespre king over de wereldvrede. Dal Eisenhower die besprekin gen in dc grond van zijn hart ivel wenst, leiden wij eens te meer af uit de boodschappen die hij tot de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee richtte om die cr van te overtuigen zijn zotte tegenstand tegen een wapenstilstand op te geven. De Amerikaanse president wijst er inderdaad op dat hereniging van Korea niet iets is dat door ivapengeweld moet bereikt noor den, maar door politieke akkoor den. En hij voegt er aan toe dat die politieke besprekingen onmid dellijk na de wapenstilstand zul len ingezet noorden. Het is nu duidelijk dat dit Ko- rea-probleem op het politieke plan niet onafhankelijk kan behandeld worden. Het is een stukje van het groot Aziatisch probleem dat zelf niet los te maken is van de we reldverhoudingen tussen Oost en West.. (Zie vervolg blz. 2) Zondag 14 Juni, zal in alle kerken van ons land een om haling plaats hebben, ten voordele van de Basiliek van het H. Hart te Koekelberg. Zoals men weet, werd de basiliek in 1951 door Kardi naal Van Roey ingezegend. De lasten van het comité voor de voltooiing van de basiliek zijn nog steeds zeer groot en er blijft neg veel te doen om het monument volledig te vol tooien. De gevaarlijke afzink Rode Berg in de richting der «Hoekjes» is andermaal het to neel geweest van een tragisch ver keersongeval. Het gebeurde Donderdagavond 11 Juni. De veehandelaar André Soenen, zoon van Victor en van Leontine Legrand, geboren op 3 Oogst 1928. en bij zijn ouders wonende Brugge- straat 58, te Poperinge, was samen met zijn broer rond 15 uur van huis vertrokken voor zaken. Tot Westouter hadden zij samen per fiets gereden om dan elk afzonder lijk verder hun kliënten te gaan opzoeken. Rond 18 uur maakte André aan stalten om huiswaarts te keren. Van de top van de Rode Berg moest hij de afzink volgen in de richting van de «Hoekjes». Aan 'de eerste bocht van de af zink, die zeer snel geschiedde, is dan het fatale ongeval gebeurd. Uit de bocht komend, ongeveer ter hoogte van de herberg De Rode Berg gehouden door André Billiet, moet de jonge man naar zijn muts ge grepen hebben die dreigde af te waaien, terwijl hij met de andere de hand de voorrem van zijn fiets toe- Maandagnamiddag omstreeks zes uur deed er zich te Koksijde, in de duinen achter de Hogen Blekker, een dodelijk ongeval voor. De Hr Emmanuel Dehombreux, ingenieur, 29 jaar oud, wonende in de Brussel- straat te Tweebeek (Tubize) en die alhier samen met zijn vrouw en kind tot 15 Juni zijn verlof door bracht. was in een duinenpan aan het spelen met zijn driejarig kind- Zijn vrouw en zijn moeder zaten een tiental meter verder achter een oever. De man had in het zand een put gegraven en almeteens wer den beide vrouwen opgeschrikt door de kleine die riep dat zijn vader niet meer te zien was. Ze liepen naar de plaats toe waar de Hr De hombreux, door een instorting, on der het zand bedolven was. Terwijl zijn echtgenote het zand verwijder de, riep zijn moeder om hulp. Een in der haast bijgeroepen geneesheer paste nog de kunstmatige ademha- Jing toe, doch niets mocht baten, daar het slachtoffer reeds overleden was. Het parket stapte ter plaat se af. haalde. Dit manceuver moet te brusk geweest zijn, want hij sloeg in volle vaart over zijn fiets heen. bleef in het rijwiel haperen en slierde nog een vijftiental meter verder om links van de baan, juist voorbij de woning van Jozef Lam- bry zieltogend op de rug met de armen open te blijven liggen. Maria Keygnaert, echtgenote van Jeremie Vandromme, zag het onge val gebeuren van in haar tuin. Zij zag de ongelukkige over zijn rijwiel heen slaan en riep bij geburen om hulp. Vrouw Georges Lambrey, die naast het huis woont waar de on gelukkige was terecht gekomen, liep spoedig priester en dokter waar schuwen. Weinige ogenblikken later was Z.E.H. Pastoor Denorme uit Loker ter plaatse die aan de zwaar ge kwetste het H. Oliesel toediende. Dr Larmuseau diende de eerste zorgen toe aan de ongelukkige waarvan de rechterzijde van het hoofd was ingedrukt. Hulpvaardige handen hadden on dertussen het slachtoffer binnen gedragen in de woning van de Wed. Lambrey-Woussen. De inmiddels verwittigde Rood - Kruisdiensten van Poperinge lieten het slachtof fer per ziekenwagen naar de Kli niek te Poperinge overbrengen. Toen wij ter plaatse kwamen vonden wij er de eenvoudige bui tenmensen nog diep onder de in druk van het gebeurde. De Wedu we Lambrey vertelde ons hoe dit reeds het derde ongeval is, dat aan een wielrijder overkomt sedert Maart van dit jaar. Het derde zegde zij ons. maar wel het ver schrikkelijkste, want de man is er toch zo erg aan toe De Rijkswacht van Loker kwam de nodige vaststellingen doen. Even buiten de voornoemde bocht vond men de muts van het slachtoffer. Langs de baan bemerkte men nog een paar plaatsen waar stenen los gerukt werden door de voorbijslie- rende fiets. In zorgwekkende toestand en he vig bloedend uit de rechterkant van het hoofd werd de ongelukkige naar de kliniek te Poperinge overge bracht, waar hij zelfde avond nog rond 9.45 uur overleed. André Soenen is de tweede oud ste zoon van het gezin Soenen dat uit 1 doohter en 3 zonen bestaat, André was de derde in ouderdom. Wij bieden de familie onze kris- telijke deelneming aan bij dit zeer pijnlijk verlies. SPIONNAGESTAD Ik wou u, geachte lezers, eens meenemen naar een ongekend oord in deze stad. In een verloren straat in West-Berlijn, staan een paar gebouwen waarvan ik u de plaats niet vermeiden kan. Deze huizen, die uiterlijk van de andere in de omgeving niet verschillen, verbergen nochtans binnen hun muren de zeer belangrijke activi- 4. - Slotbeschouwingen DE KOE BIJ DE HORENS VATTEN! In voorgaande bijdragen, wezen we er op, dat het vraagstuk van het lager onderwijs veel aspecten heeft, maar vooral veel te maken heeft met schoolgelijkheid. We zul len niet in herhaling vallen, spijts de Minister nog niet teruggekeerd is op zijn ongelukkig besluit, met September leerkrachten te onthef fen uit hun dienst. Ten gerieve echter van onze lezers kunnen we enkele alarmerende cijfers en voor beelden aanhalen. De voorbereidende afdelingen van de middelbare scholen in ons land, tellen samen 43.939 leerlingen. Daarvoor zijn er 1.888 leerkrach ten. Het vrij- en gemeentelijk on derwijs tellen samen natuurlijk veel meer leerlingen. Maar... ver onderstel, dat het gemeentelijk en vrij onderwijs juist zoveel leer lingen zou tellen, dan zouden ze, volgens de huidige wetgeving, maar 1.332 leerkrachten benoemd krijgen, zegge 556 leerkrachten min voor evenveel leerlingen! Is dat geen flagrante ongelijkheid? En het, toppunt is, dat er in die benadeel de scholen, nog zullen afgeschaft worden! Mijnheer de Minister moet niet verwonderd zijn, dat, bij het lezen van zulke vergelijkingen, de haren te berge rijzen van verwon dering (bijna bewondering) van de linksen, en van ontzetting bij onze christelijke gemeente- en vrije on derwijzers. Als we verder bedenken, dat het gemiddelde aantal leerlingen per klas voor gemeente- en vrij onder wijs samen genpmen voor heel het land 25,55 is (officiële statistieken) en dat het gemiddelde voor de voorbereidende afdelingen van Eco- les Moyennes maar 23.10 is. En dit percent is nog sterk beïnvloed bij de gemeentescholen door de vele éénklassige schooltjes in kleine ge meenten. De eenvoudige burger ziet seffens in, dat Minister Harmei zijn besparing zezr gemakkelijk zou kunnen halen, met eerst de twee soorten onderwijs gelijk te berech- tigen. Om het absurd: van de getroffen maatregel eens klaar te belichten, het volgende nog: Gemeentelijke Jongensschool te Knokkc: 189 leerlingen - 8 onder wijzers. Voorziene afschaffing met 1 September: 2 onderwijzers Daartegenover: Voorbereidende af delingen van middelbare scholen en Kon. Ath. van: Gent: 190 leerl. - 8 leerkrachten. Kortrijk: 179 leerl. - 8 leerkrachten Lessines: 167 leerl. - 8 leerkrachten. Leuven: 150 leerl. - 8 leerkrachten Mons: 171 leerl. - 8 leerkrachten Overpelt: 154 leerl. - 8 leerkrachten. Maar hier geen afschaffing voor zien In IZEGEM, in een Katholieke school met een gemiddeld aantal leerlingen van 30.4. kreeg het be stuur opzeg van 2 leerkrachten. In dezelfde stad is het gemiddelde in de staatsrnidd, school: 23,6. Maar natuurlijk... geen opzeggingen! We zouden tientallen zulke voor- bee'rlen kunnen opzoeken in de of ficiële statistieken. Maar deze vol staan. Wie de zaak verder wil uit diepen, zie maar eens naar de par lementaire vraag van de Hr Char- pentier van 1 April 1953. Neen, er is maar één oplossing: intrekken van deze ongelukkige ministriëie dépêche; - eerst wer kelijke schoolgelijkheid, inzake ge middeld aantal leerlingen en wed den en daarna verder gelijkberech tiging. (Zie vervolg blz, 2) Een troosteloos beeld van vernieling was het dat wij te St-Eloois-Winkel aantroffen. Boven links: een algemeen beeld der vernielde kerk langs de koorzijde gezien. Op het voorplan bemerkt men de sacristie die min of meer gespaard bleef en waarvan men het afsluithekken van het eerste vensterraam moest losbranden om het Allerheiligste en enkele kostbaarheden te redden. Boven rechts: de toren die brandde als een toorts cn de omgeving in een spookachtige gloed zette. Daaronder nog een op name van de vuurgloed: de brandende daken der kerk. Onder links: een voorzicht van de kerk na de brand, de mensen troppelen samen voor dc kerk en bespreken het droevig gebeuren. Onder rechts: van de prachtige ingangsdeur bleven enkel een paar brokjes verbrand hout over. In het por taal de drie klokken die te midden van het puin terecht kwamen. Verder ziet men het akelig beeld van een totaal uitgebrande kerk, In het midden van deze samenstelling het inooie kerkje van St-Eloois- Wihkel zoals het er vrofger uitzag, teit van een uitgebreid spionnage- net, dat zich tot doel gesteld heeft het communisme met alle midde len te bestrijden, het geweld uit gezonderd. Deze organisatie noemt zichzelf Kampfgruppe gegen Unmensch- iichkeit(Strijdgroep tegen de Onmenselijkheid) en staat thans onder leiding van Dr Ernst Til- lich, opvolger van de stichter der organisatie, Dr Linse, die verle den jaar door de Russen ontvoerd werd. Deze spionnage - organisatie is een niet-officiële Duitse organisa tie, hoewel de Amerikaanse dol lars er zeker heel wat meer van weten. Terloops weze hier gezegd dat in Berlijn zeer talrijke spion- nage-centra bestaan voor en tegen het communisme. Van deze wier activiteit zich tegen het commu nisme richt, is het Yougo-Slavi- sche spionnagenet het meest uit gebreide en het sterkste. Zulks kan u verwonderen, doch de oor zaak hiervan klimt op tot de breuk Tito-Stalin. Het communicatie-sys teem waaruit de breuk ontstond, lag noch in Moskou noch in Bel grado, doch wel in Berlijn, waar men onopgemerkter in de Russi sche Sector onderhandelt, dan langs de officiële diplomatieke weg. Toen Tito in Londen is geweest heeft hij waarschijnlijk niet alleen golf gespeeld, maar heeft Enge land misschien wel over eventuele samenwerking met de Intelligence Service te Berlijn gesproken. Deze Engelse semi-officicle organisatie is te Berlijn werkelijk beneden het peil dat haar overal elders ter wereld wordt toegeschreven. DE PROPAGANDA DER KAMPFGRUPPE De Kampfgruppe bewerkt het communisme vooral met propa ganda. Vooreerst worden bij gunstige windrichting, onzichtbare ballonne tjes opgelaten, gevuld met vlug schriften. Deze ballonnetjes ziin voorzien van een lont, die na be paalde tijd ontbrandt en het bal lonnetje springen doet, met het gevolg dat de vlugschriften over de Oost-Zone en soms tot in Po len (bij grote windsnelheid) neer- dwarrelen. Deze vlugschriften zijn in het Duits, Pools of zelfs in het Rus sisch opgesteld. Soms bestaan ze uit aankleefpapiert jes, zodat de vinder ze daarbij nog rondkleven kan op lantaarnpalen, telefooncel len en andere goed zichtbare plaat sen. Bij dit ogenschilnlijk zeer een voudig gebeuren komt een gans stelletje deskundigen te pas. De windsnelheid moet. berekend, de windrichting, de lengte van de lont, de zwaarte der vlugschriften, want men wil natuurlijk deze re gen op de grote steden laten neer komen, en al deze factoren spelen een rol in de juiste bepaling hier voor. Het oplaten van deze ballonne tjes is voor de jeugd een hele ge beurtenis in het Westelijk deel van Berlijn, terwijl het er achter het ijzeren gordijn heel anders aan toe gaat. Meestal moet de commu nistische jeugdorganisatie ter ste de (het lidmaatschap is verplich tend om tot de school toegelaten te worden) deze brochuurtjes gaan ophalen in de straten en op de pleinen in plaats van na school tijd te gaan spelen... Zulks belet dat ook volwassenen ze lezen. De waarheid kennen is steeds gevaarlijk in een totalitair regime. Tl JDSCHRIFTENSABOTAGE Een stap verder gaande in haar strijd, maakt de Kampfgruppe veelvuldig gebruik van het sabo teren der officiële Oost - Duitse tijdschriften. Eén voorbeeld maar, waarvan u aan de hand van de hierbijgevoegde fotocopijen de waarheid kunt constateren. Onder de Oost-Duitse volkspolitzei wordt het blad Hefte der Kazernierten Volkspolitzeigepubliceerd. Wat doet nu de Kampfgruppe? Zij laat hetzelfde blad verschijnen met de zelfde foto's, met dezelfde titels, doch met anti-communistische ge dachten in de artikels. Deze bla den verspreiden zij in de kazernes in Oost-Duitsland. Komt nu de communistische politie de leeszaal onderzoeken dan is het voor haar soms zeer moeilijk te weten of het een echt of een gesaboteerd blad is, vooral als de agent in kwestie een Rus is, die van de Duitse taal alleen Jawohl en Nein af weet. Merk ten slotte nog op, dal als goede dienaars van het kapi talistische regime, de Kampfgrup pe het gesaboteerde blad altijc" een dag vroeger verschijnen laat zodat het meer kans heeft van ge lezen te worden. Of de Russen dus het Duitse re dactie-bureau van de «Hefte der Kazernierten Volkspolitzeiver trouwen kunnen? Ja, zoveel als een kat een hond. (Zie vervolg olz. 9) Het Toppunt van de Spionnagekoorts. Hierboven afbeelding van de «echte» en «valse» «Hefte der Kazernierten Volkspolitzei». Bo ven: hoe de «echte» Russische brochure er uit ziet. Boven rechts, de voorpagina van de beide uitgaven. Boven links, de twee midden bladzijden van de Russische propaganda-brochure. Onder: wat de Amerikanen ervan maakten. Vóór de Russische brochure verschijnt, voegden zij er een dubbel vouwblad tussen. Aldus lezen we op de Russische Alles fur den FRIEDEN en op de Amerikaanse Alles fur den TOD, Katyn, WarchauMeer bijzonderheden daaromtrent verneemt dc lezer in het artikel. Het was voor de steller van het artikel zeker een krachttoer om aan deze veelsprekende documentatie te geraken. Ze is er dan ook des te interessanter om. ■Zondag 21 Juni e.k. is het feest te Rumbeke In een ka der van grootse plechtigheden wordt er het standbeeld van Alexander Rodenbach onthuld In verband hiermede geven wij op blz. 8 van dit blad een historische studie over Alexander Rodenbach door Ere- Iloofdinspecteur Dochy. Het volledig programma der feestelijkheden van Zondag 21 Juni geven wij in ons blad van volgende week.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1