MERCEDES-BENZ De ideale drank voor KINDEREN PATEX VernietiGT DotMN18M^ De Grondwetsherzien Parochiekerk van St Eloois Winkel totaal uitgebrand Natuurlijk oranjes,ap Spa water met suiker vervaardigd Br8eff uit Brussel Omhaling in de kerken liit het Staatsblad IDJESEÈ. Geen visum meer veer Duitsland VOLLEDIGE ZEKERHEID EENVOUDIGE BEHANDELING UITSLUITENDE VERDELERS VOOR BELGIE: Pï A i I li A U I W 1072 - Waversteenweg - AllDERGNEIVI-Brussel - TeL 34.57.06 en 33.17.21 Erge verglftiglngs zcicsk te IVSesien HET GROOT VERTREK NADERT Koop een biljet van de 9" schijf van de KOLONIALE LOTERIJ aV 7 (Vervolg van blad) Hulp aan de geteisterden van de watersnood VASTHEID VAN BEDIENING Naar mijn bescheiden mening moet de Minister eerst dat Konink lijk Besluit van 28 December 1928 vervangen door een statuut van vastheid van bediening voor de on derwijzer. Zowel uit oogpunt van zijn belangrijk ambt, als omwille van de traditie, is dit noodzakelijk. Dat er alleen vast benoemd wordt na grondig onderzoek van de toe stand, is redelijk, maar dat een onderwijzer ieder jaar met de schrik op 't lijf voor zijn positie voor zijn klas staat, zou zeker een funeste invloed op zijn opvoeders- werk uitoefenen. Graag bewaren we van de Mees ter van de gemeente, dat beeld van vastheid, dat gedurende een generatie zijn stempel slaat van doorgehouden toewijding, raadge ver van oud en jong, vriend van groot en klein, principiële voorman, rechterarm van de pastoor. Maar dat kan hij enkel, als hij onbezorgd voor zijn positie, zich heel kan weg schenken aan zijn invloedrijk werk. En daarom hebben we een lans gebroken voor onze goede gemeen te- en vrije onderwijzers! Want God spare ons van alleen functio narissen in de schoolDat zou volgens mij even erg zijn, als de WEEK VAN 13 TOT 19 JUNI De dagen lengen met 4 minuten. WEERSPREUK Hoort ge in Juni de donder kraken Dan maakt de boer ook goede zaken De uitdeling der gelden, die ver zameld werden voor de geteister den bij omhaling in de kerken, ge schiedde als volgt: 5 millioen werden naar de Bis schoppen van Nederland verzonden. 25 millioen bestemd voor België werden als volgt verdeeld, rekening houdend met het aantal geteister den en de omvang der geleden sohalde: 10 Va millioen voor het bis dom Meehelen; 9 Va millioen voor het bisdom Gent; 5 millioen voor het bisdom Brugge (benevens de som van 3 millioen van in den be ginne reeds uitgedeeld te Oostende en Bredene). Deze fondsen zijn bestemd om alle geteisterden te helper) wat ook hun politieke, philosophische of godsdienstige overtuiging zij. In het bisdom Brugge is de som bijna volledig uitgedeeld. Aan alle geteisterde gezinnen werd een forfaitair bedrag toegekend reke ning houdend met de verschillende categorieën geteisterden. Bovendien werd rekening gehouden met de bijzondere gevallen van grotere teistering, verlies van broodwin ning, zware familiale lasten, enz. In. de twee andere bisdom men echter werden deze slechts ge deeltelijk uitgedeeld om rekening te kunnen houden met de zwaarst geteisterden waarvan de toestand nog niet met zekerheid kon be paald worden ingevolge de duur van de overstromingen in zekere streken. Er werd reeds een gedeelte op forfaitaire basis uitgegeven aan al de geteisterde families met uitzon dering van deze die reeds meer ont vingen dan de ge') den schade. De overblijvende gelden zullen uitgedeeld worden, rekening hou dende met de onderzoeken, door de plaatselijke comité's gedaan, en mits inachtname van volgende nor men: loonverlies, schade aan eigen dommen, bijzondere gevallen, enz... De verschillende uitdelingen wer den gedaan of zullen gedaan wor den, hetzij door tussenkomst van de pastoors of de parochiale comité's, hetzij door de plaatselijke comité's. ZATERDAG 13 JUNI H. Antonius van Padua, de grote wonderdoener. Zon. op te 4.18 u., onder te 21.03 u. 832: Geboorte van Frankische ko ning Karei de Kale. 1913: Overlijden van de Frans- Belgische letterkundige Ca- mille Lemonler. 1932: Overlijden van de Vlaamse priester - dichter en proza - schrijver Jan Harnmenecker. ZONDAG 14 JUNI (3" Zondag na Pinksteren) Hiï. Basiei, Valeer en Bullen, Hartwig; Z. Adelwijn van Gent. Zon op te 4.18 u., onder te 21.04 u. 1647: Overlijden van Philips de Goede, Hertog van Boergon- dië en stichter van de Orde van het Gulden Vlies. 1594: Overlijden van de Henegouw se componist Orlando di Las so. 1769: Geboorte van de Vlaamse grootnijveraar Lieven Bau - wens, die hier de mechani sche katoenfabricatie invoer de. 1907: Overlijden van de Vlaamse priester en democratische voorman E. H. August Daens. 1936: Overlijden van de Russische romanschrijver Maxim Gor- Benoeming van Burgemeester In het Staatsblad van 5 Juni verschijnt een koninklijk besluit, waarbij tot burgemeester wordt be noemd Provincie West - Vlaanderen. Ooigem: A. Maertens. 'n Kleine ZOEKER in ons blad/ Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meld, 'n plaats of watf Wacht niet langer, plaats nog heden MAANDAG 15 JUNI HH. Vitus, Modest, Crescentia, Aleidis. Zon op te 4.17 u., onder te 21.04 u. 1834: Geboorte van de Nederland se litteratuurhistoricus en ro mancier Jan ten Brink. 1843: Overlijden van de Noorse musicus Edvard Grieg, com ponist van Peer Gynt 1858: Overlijden van de Hollands- Franse schilder Ary Scheffer, bekend om zijn werk Mo nica en St Augustinus». 1865: Geboorte van de Vlaamse musicus Paul Güson. ivi/hiiyi'. Vaste motor, uiteraard geschikt voor landelijk gebruik: boerderijen, hoeven, landbouwinrichtingen, enz. Electriciteitsgroepen voor boerderijen en landbouwinrichtingen, van 7 tot 800 KVA, stroom en kracht aan de laagste prijs. Nadat vóór enige dagen in som mige bladen nog werd gewag ge maakt van het verstrekken van een kosteloos visum, staat het nu bepaald vast dat de formaliteit van het visum van 1 Juli e.k. af door de onderdanen van de E.O.E.S.- landen, waartoe België behoort, die naar Duitsland reizen, niet meer dient vervuld te worden. Omtrent de wederkerigheid voor de Duitsers is vooralsnog geen be slissing getroffen. Komt speciaal in aanmerking voor vaste en beweegbare landbouwtoestellen. Alle mo tortypes van 10 tot 1.000 P.K. DINSDAG 16 JUNI H. Lutgardis, Patrones der Vlaam se Taal en Beschermelinge der Vlaamse Jeugd. Zon op te 4.17 u., onder te 21.05 u. 1313: Geboorte van de Italiaanse novellen - schrijver Giovanni Boccaccio. 1464: Overlijden van de Vlaamse schilder Rogier Van. der Weyden. 1824: Geboorte van Constance Teiohmann, die de naam ver wierf van «Engel van Ant werpen 1860: Geboorte van de Vlaamse musicus Moortgat, componist van het Marlaspel van Halle. 1932: Overlijden van de Nederland se letterkundige Frederik van Eeden. WOENSDAG 17 JUNI HH. Adolf, Avitus, Manuel. Zon op te 4.17 u., onder te 21.05 u. 1604: Geboorte van de Nederland se Prins Jan Maurits van Nassau. 1618: Geboorte van de Vlaamse to neelschrijver Willem Ogler, auteur van de reeks spelen over de Seven Hooftson- den 1882: Geboorte van de Russische musicus Igor Stravinsky, auteur van de «Vuurvogel». 1886: Geboorte van de Nederland se letterkundige Willem Nieuwenhuis. DONDERDAG 18 JUNI HH. Ephrem van Syrië, Arnold, Marcus en Marcelliaan. Zon op te 4.17 u., onder te 21.06 u. 1756: Overlijden van de Nederland se toneelschrijver Pieter Lan- gendijk, auteur van Het Wederzijds Huwelijksbedrog». 1868: Geboorte van de Hongaarse staatsman admiraal Horthy. 1883: Geboorte van de Vlaamse letterkundige Herman Bac - caert, auteur var) een studie over Peter Benoat. 1920: Geboorte van de Vlaamse ro manschrijver Aster Berkhof. VRIJDAG 19 JUNI HH. Juliana van Falconieri, Ger- vaas en Protaas, Alena van Dilbeek. Zon op te 4.17 u., onder te 21.06 u. I» kwartier der maan te 13.01 uur. 1624: Geboorte van de Franse wijsgeer, wiskundige en na tuurkundige Blaise Pascal, auteur der Pensees 1782: Geboorte van de Franse schrijver H. F. Pr. de Lam- menais 1867: Overlijden van de Keizer van Mexico, Maximiliaan van Oostenrijk, die huwde met de Belgische Prinses Charlotte. WEEKSPREUK Voeg bij het kleine dikwijls wat Zo wordt het een grote schat! (Vervolg van blad) opgelopen, kan men zich nog toe, dat aan de Vietminh een werkelijke onafhankelijkheid moet gegeven worden. Zoals trouwens in Tunis opnieuw met de nationa listen moet gesproken worden in plaats van ze in de bak te draaien. Na de wapenstilstand in Korea, na de eerste vruchten van Chur- chills politiek en met een duidelij ke verwijzing naar de Bermuda- Conferentie moeten dergelijke ver klaringen ongetwijfeld goede in druk maken zowel in Amerika als in Frankrijk zelf. En nog een ander feit willen wij onderlijnen. Raynaud had voorgesteld: elk parlement dat een regering wil doen vallen voor ze achttien maand aan het bewind is, gaat zelf naar huis. Bidault zegt: neen; vooraleer nieuwe middelen te eisen moet men de middelen die voorhanden zijn uitgeput hebben. Welnu de grondwet voorziet dat de regering het niet moet aftrappen wanneer alleen de gewone meerderheid te gen stemt. Hij zal het alleen af trappen wanneer 3Ij leden tegen stemmen zoals bij de grondwet voorzien is. Dit gebaar moeten we toejui chen, want indien onze democrati sche instellingen overal tekenen geven van verval dan is dat in de eerste plaats te wijten aan het feit dat de politici ze niet meer eerlijk beleven en een heel stel politieke gewoonten hebben inge voerd die de instellingen zelf ver krachten. Ook bij ons mocht men in da.t opzicht wel eens tot een geweten- onderzoek Overgaan. 10-VI-S3. V. WESTERLINCK. parlement de investituur vraagt, i En het is de derde week dat de crisis duurt. Twee vragen moeten daarbij ge steld worden: wat zal Bidault ver tellen en hoe zullen de groepen, groepjes, liga's en partijen reage ren. Vooraleer dit blad gedrukt is zullen beide zaken waarschijnlijk al. bekend zijn en ergens in een rïiprick der Laatste Berichten opgenopien. We loppn er dan ook niet op vooruit met een pronostiek, al heb ben wij de indruk dat Bidault veel meer kansen heeft dan Raynaud en Mendès-France ooit hebben ge had. Al lean men in dat opzicht in Frankrijk niet veel gissingen meer maken omdat de partijverbrokke ling zo groot is en omdat men zelfs in de schoot der partijen en groe pen bij elke stemming om de in vestituur verdeeld stemt. In zijn regeringsverklaring her haalt Bidault onvermijdelijk de essentiële zaken die zijn twee voor gangers voor het voetlicht hebben gebracht: politieke stabiliteit en ecenomische wederopleving door een zekere austerlteit. Wat wij uit de voorafgaande verklaringen van dn candidaat- premier kunnen opmaken is in een bepaald opzicht wel interes sant en afwijkend van zijn twee voorgangers, nl. in verband met. de Franse bezittingen over zee en met de vrede over het algemeen. Mendès-France had gezegd dat de oorlog in Indo-China een van de oorzaken van Frankrijks moeilijkheden moest beëindigd worden door onderhandelingen met de Vietminh. Bidault zegt: neen, maar door een algemene confe rentie over de problemen van het Verre Oosten. En hij voegt èr aa.n de omgeving terecht. Groot is het gevaar geworden voor de omliggen de huizen en talrijke inwoners zijn op hun daken gekropen, gewapend met emmers water om iedere be dreiging af te weren. Ook de brand weer waakt om nog groter onheil te voorkomen want de woningen liggen tamelijk dicht bij de bran dende kerk. Angstig zijn alle ogen gericht op het kruis van de toren. Het wan kelt op de brandende torenspits tot plots de brandende balken in el kaar storten en het kruis naar be neden valt, vlak naast de ingang van de kerk. Dat is de voltrekking van het bit tere drama. De torenspits is weg, de daken zijn verdwenen. Alleen blijft nog een laaiende vuurpoel te midden van de vier muren waar stoelen en andere kerkmeubelen een gretig voedsel vormen voor de vuurgloed. Alleen aan de achterzijde van de kerk heeft men toch iets kunnen redden. Terwijl de sacristi) der mis dienaars aan de linkerkant van het koor gelegen, met het overige van de kerk uitbrandt heeft men toch de grote sacristij aan de rech terkant van het koor, kunnen vrij waren. Terwijl te kwart voor twee kruis en torenspits begaven, was de sa cristij nog steeds behouden. Daar er langs buiten geen toe gangsdeur is voor de sacristl.i was men verplicht het ijzeren afsluit hekken van een der vensters door te branden. Alhoewel een verstikkende rook het gebouw vulde drong de brand weerman Odiel De Coene uit St- Eloois-Winkel moedig door het venster naar binnen en reikte de heilige vaten en het Allerheiligste, die er geborgen waren, over aan Eerwaarde Pater Ddonysius, Fas- sionist uit Kortrijk, die op de pa rochie dienst deed bij afwezigheid van de E. H. Onderpastoor, momen teel op bedevaart naar Lourdes. Al le misgewaden en vele kostbaar heden konden aldus gered worden. EEN RAMP ZONDER VOORGAANDE Het is voor St-EIoois-Winkel een ramp geworden zonder voorgaande. De prachtige St-Elooiskerk, waar van de eerste steen gelegd werd in 1755, is totaal vernield. De muren en het stenen onderstel van de te ren staan nog recht, zwart berookt en totaal doorbrand. In 1943 werd het orgel der kerk, dat zwaar beschadigd werd in 1940, totaal vernieuwd. Onlangs nog was er een geluidsversterking geplaatst en was er centrale verwarming aangelegd. De muurschildering was pas volledig herdaan en twee nieu we klokken waren na de oorlog de enige klok, die van de oorlogsroof nog overbleef, komen vervoegen. Het is precies deze oudste klok die thans vernield werd. Over de scha de, door de twee andere klokken na lezing, ons b'ad in de handen van een vriend of gebmir die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. P.8. Over de Italiaanse ver kiezingen is op dit ogenblik nog te weinig gekend. Wii komen er aanstaande week op terug. 3 personen aangetast, waar onder één levensgevaarlijk. De gerechtsdiensten van Menen werden Dinsdag 9 dezer verwittigd van een erge vergiftigingszaak, welke zich heeft voorgedaan in een woning, gelegen in de Wervik- straat 74, betrokken door de ech telingen Deryckere-Pollie. Inderdaad werd er de 66-jarige moeder Malvina Pollie plots onwel zoals hare twee twintigjarige doch ters. Een geneesheer werd bijge roepen en er werd vastgesteld dat het hier een zware vergiftiging gold na inname van bederfbare waren. Politie en Parket van Kortrijk werden hiervan op de hoogte gebracht daar de moeder in levensgevaarlijke toestand ver keerde, terwijl haar twee dochters slechts in lichtere mate zijn aan getast. Naar zou zijn vastgesteld werd deze vergiftiging veroorzaakt door het innemen van bederfbare vleeswaren. Een onderzoek gaat verder om de herkomst ervan te bepalen. DE VACANTIES ZIJN DAAR! Het is nog tijd om een goed gevulde porte-feuille te winnen! TREKKING TE LUIK op 27 JUNI (2984) Ste-LUTQARDISDAG DE VOLKSHEILIGE v/d WEEK V/oensdag 17 JuniH. Avitus. De H. Avitus was een. zoon van aripe ouders uit de streek van Or- léans. Samen met zijn vriend Ca- rifelus bood hij zich aan in de ab dij van Marmin, aldus genaamd naar de stichter: St Marmin us. Na de dood van de stichter koos men Avitus tot abt. Doch Avitus ver koos de eenzaamheid boven dit ere-ambt en vertrek naar zijn vriend die in een kluis leefde. Daar leefde hij lange jaren in vol komen eenzaamheid. Een stomme zwijnenhoeder die in de wildernis verdoold was binst een onweder vond een schuilplaats bij Avitus. De kluizenaar gaf hem de spraak terug. Nu werd Avitus to de streek bekend en velen kwamen zich on der zijn leiding stellen. Aldus ont stond een nieuw klooster, dat de naam droeg van Cellen van St Avitus». De heilige kluizenaar overleed in 530. Zijn vrtend, de H. Carifelus trok zich verder terug in het woud der Maine. Het lichaam van Avitus werd naar Orleans overgebracht. Koning Chadebsrt liet boven het graf dat nabij de poort van Orleans gele gen was. een prachtige kerk bou wen. Zij treedt het klooster binnen. En alle die met haar leven, zijn zeer ingenomen met haar stil en heilig leven. En zo komt de dag dat er in dit kloos ter Ste-Katelijneklooster is de naam een nieuwe priores moet verkozen wor den. De keus valt op Lutgart. Ach, dit staat haar zeer tegen. Het is met tra nen en zuchten dat zij dit ambt van ere vervult. En een heilig priester, Jan van Lier, geeft haar tot raad: Lutgart, verlaat dit klooster en ga naar Aqulvia. Kort nadien legt Lutgart het ambt van priores neder en gaat naar een kloos ter van Waalse nonnen, te Aquiria in 's Hertogen van Brabant land. Lutgart kon geen Frans spreken. En vaak moet zij een tolk bijroepen, ofwel het gaat met tekens als zij met haar medezusters wil spreken. Doch lang huist zij niet in dit klooster, of allen prijzen de grote heiligheid van deze Lutgart van Tongeren. De priester die de mis leest en haar biecht overhoort, zegt eens tot haar: O, Lutgart van Tongeren, de zusters

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2