VOOR POPERINGE EN IEPER 12 Hoe kon dat zó lang duren O. L VROUW VAN Sr JAN Alexander Rodenbach Dag van het Vlaamse Lied Toren, Beiaard en Vismijn te Nieuwpoort door Mgr De Smedt plechtig ingewijd Massabetogingen van arbeiders groeien uit tot opstand OA Het Merghelynck Eeuwfeest plechtig gevierd te leper wordt te Rumbeke gestandbeeld Blinden brengen hulde aan een hunner grootste weldoeners door burgemeester van Brussel verboden Historicus en weldoener der beide Nationale Academiën dankbaar herdacht leper: KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladxijdan PRIJS t JUNI 3 Frank 1953 BUITENLANDS OVERZICHT De Luisterrijke Processie van TE POPERINGE ZONDAG 5 JULI, TE 10 UUR SCHITTERENDE UITBEELDING VAN Maria's leven, van het groot Mirakel (14 Maart 1479) en van de verering tot de grote Beschermster van het Westland. MORGEN ZONDAG 21 JUNI VLAMINGEN WORDEN UIT BRUSSEL GEWEERD Rode vlaggen gescheurd, gebouwen geplunderd, Communisten afgeranseld. - ALGEMEENE STAKING UITGEROEPEN Russische tanks schieten op menigte Roden geven 3 doden toe Staat van beleg afgekondigd door de Russen. De eerste betoging Vrijheid en verkiezingen geëist HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. Tel. Komen 401. Veurnei M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat Verantwoordelijke Uitgever: 1. Saruen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR' (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Dlksmulde en randgemeenten) 49' JAAR. N' 25. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 90 fr. Andere landen 4 fr. p. week Aangesloten hij hot Verbond dor Belgische Periodieke Pers. VS HOE kon dat toch zo lang duren? Is er een volk dat meer van... vieren houdt dan wij? Van vieren, feestvieren, inhalen, in de bloemen zetten. Sla gelijk welk dagblad open, ge ziet er foto's van alle mogelijke en onmogelijke vierin gen en feesten: van gaaibolders en schutters, van biljartspelers en van vinkeniers, van dullemanillers en kruisjassers. Er is dan een... hogere categorie, waar er meer ru moer bij is, van voetbalkampioenen en renners! We laten nog de ju bileums van kant: van jubilerende leden van fanfare of harmonie, van leden van de brandweer, van de voorzitters van al de mogelijke verenigingen en de gouden en diamanten jubilé's van ouden van dagen. Ons volk viert doodgeren! En toch! Ons volk vergeet soms te vieren als 't zou moeten vieren dat het kraakt en spookt. Dat gebeurt meest wanneer het gaat om men sen waarvoor ons volk te veel eer bied heeft, zodat niemand uit de straat, uit de wijk of uit het dorp of stad er «diuxft» aan denken. Met al onze Breugelse en Tenier- se uitbundigheid blijven we te dikwijls beschaamd..., gegeneerd zo als we dat zeggen. Onze mensen zijn niet bang van hun gelijke, te meer van de anderen. Zo vergeten we, tot onze schande, de verdienstelijken, de groten uit ons volk te... huldigen! Bij ons volk wordt er een oneindig groot verschil gemaakt tussen vieren en huldigen. Van 't eerste zijn ze dol, van 't andere zijn ze benauwd. Dat «huldigen» ligt buiten de lijn, de mensen weten niet boe zij dat moeten vastpakken. mm* Zo was ik werkelijk verrast, aan genaam verrast, zo dat ik zei: Hoe kon dat toch zo lang diuren? Dat verrassend nieuws kwam van de Scheldestreek, uit Avelgem. «28 Juni wordt te Avelgem Stijn Streuvels gehuldigd.» 't Leek me bijna een eerherstel; en waar achtig, 't is er een. Streuvels! Die naam klinkt als een klok; en niet alleen in het Vlaamse land, waarlijk! Zijn boe ken zijn vertaald in 't Frans, in 't Engels, in t Duits en nog wel in andere talen. Onze grote schrijver is hij, met wereldnaam en wereldfaam. Sedert jaren woont hij te Ingooi- gem, op zijn Lijsternestvan waar hij een enig zicht heeft op dit heerlijk hoekske van Zuid- Vlaanderen. Moet ik u toch zeggen dat Stijn Streuvels Frank Lateur heet, dat zijn moeder, Louise, de zuster was van Guido Gezelle en dat hij ge boren werd te Heule? Wie daar meer over weten wil, leze Streuvels' boek «Heule». 't Gezin verhuisde naar Avelgem. Wie 't begeert, leze zijn boek «Avelgem». Streuvels is nu 82 jaar en wekelijks fietst hij tweemaal van Ingooigem naar Avelgem. Daar immers liep hij als student naar St Jan Berchmans- gesticht. In die tijd waren daar een paar «Middelbare Klassen», benevens de landbouwschool, want te Avelgem was... 't boerecollege. En dan werd hij bakker en was tot in 1905 de man van de trog en van de oven. Ik heb nog horen... vertellen dat 't een priester-leraar Was die in Streuvels niet alleen een bakker vond, maar een... pro- za-schrijver. Is 't waar? Dat zou E. H. Declerck geweest zijn, van Beveren - bij - Roeselare, die leraar was te Avelgem, later onderpas toor te Bellegem en Zonnebeke en pastoor te Mannekensvere. Hij stierf nog tamelijk jong in een kliniek te Kortrijk. 'k Weet niet of dat Evangelie is. Maar wat ik wel weet? Dat er een oneindig lange weg en verschil ligt tussen Streuvels eerstelinigske Pijp of Geenein Biekorf van 't jaar 1897 en zijn Vlasch aard die tot nog toe op meer dan 200.000 exemplaren werd gedrukt. Zijn eerste werk «De Oogst» was werkelijk een openbaring. Daar gaf Streuvels ons een beeld van onze «Fransmans», van onze landarbeiders die naar Frankrijk gingen om... de oogst te doen. In al zijn andere werken blijft Streuvels bij 't doen en laten van onze boeren en onze arbeiders, van ons eigen volk met zijn felle pas sies en zijn grote gaven. Was het Pater Janssens niet, de gekende Jezuïet, die schreef dat Streuvels «de grote Katholieke romanschrij ver wasStreuvels werd ere- dokter» van de Leuvense Univer siteit, lid van de Vlaamse Acade mie en ere-doktervan buiten landse Universiteiten. STIJN STREUVELS Gehuldigd? Dat werd hij wel, in kleine kringen... ongeren. Want Streuvels is als zijn volk. Vieren en meevieren? Ja, maar gevierd of... gehuldigd worden? Daar had hij een oomke aan dood. En toch! Hoe kan dat zo lang duren? Kijk! 't Ware toch te erg ge weest, onverantwoordelijk geweest, zo ons volk die plicht over het hoofd had gezien. Streuvels behoort niet enkel toe aan de Academie, of aan een groep dichters of schrijvers, maar aan heel ons volk. Nu moet hij ook t'midden «zijn» volk, verdragen dat hem hulde wordt gebracht en dat nog wel te Avelgem, waar hij zo lang thuis was en nog thuis is. Een pluimke voor Avelgem, en 't mag zelfs een grote pluim zijn! Het Davidsfonds Avelgem pakte die... viering aan en gewestbond Kortrijk sprong bij. 't Zal gaan; dat weten we. Ik kreeg het programma nog niet onder ogen. Maar 't zal u ze ker worden meegedeeld. Maar ik vernam toch dat die Streuvels- hulde een voornaam feest worden zal; en dat voor slot van die dag het Vlaams volkstoneel van Brus sel een openluchtspel zal opvoeren. Avelgem hale eer van de Streu- vels-hulde. Want, naar mijn me ning heeft die gemeente aan de Schelde recht op dank; die hulde is inderdaad ook een daad van eerherstel. Te Avelgem zouden die 28 Juni vele, heel vele Vlamingen deel moeten nemen aan die Streuvels- hulde. De oude, maar nog immer jeugdige schrijver, moet die dag kunnen zien dat zijn volk dank baar is om al het schone en heer lijke dat hij ons schonk. Hij moet zien dat zijn volk hem dankbaar is omdat hij de roem van ons volk en van onze eigen taal tot ver over onze landsgrenzen droeg. Hoe kon het toch zo lang duren? De eer is voor Avelgem! Vergeet niet: 28 JuniDan wordt de schrijver van het glo- rieuse licht door zijn volk in... het licht gebracht. PÉ VLAMYNCK. RUSLAND WINT PUNTEN doet haar Jaarlijkse Ommegang AANVAL OP ALLE FRONTEN Wanneer men de wereld over- schouwt, dan kan men de toestand op dit ogenblik bijna als volgt sa menvatten: Rusland valt aan op alle fronten en verhoogt aldus minstens de schijnkansen op vrede. En het eigenaardige is dat die aanval zowel gebeurt door te vech ten als door vredelievende geba ren. In Korea hebben de communis ten, na twee jaar discussie, toege geven in de kwestie der krijgsge vangenen. Dat is vredesoffensief Maar nu de wapenstilstand vir tueel gesloten is voeren zij groot scheepse aanvallen uit. Dit zal hen toelaten op het ogenblik van de werkelijke wapenstilstand zich voor te doen als de grootmoedigen die, niettegenstaande zij aan dc winnende hand zijn, toch de strijd bijl begraven. In Indo-China daarentegen wordt er verwoed doorgevochten, want daar gaat het tegen Frankrijk. En in Frankrijk heeft de reeds drie weken aanslepende regeringscrisis overduidelijk aangetoond dat de Fransen niet opgewassen zijn voor de dubbele opdracht: vechten in Indo-China en daarnaast de ge wenste uitgeruste divisies ter be schikking stellen van de Europese verdediging. Men weet op het Kremlin dat Frankrijk het Indo- Chinees geval wil oplossen door éen politieke overeenkomst, dra gende op het geheel der Aziatische problemen. Het is duidelijk dat de DHR GROTEWOHL Oost-Duits Eerste Minister, wiens positie met de huidige troebelen in Oost-Berlijn wel eens hachelijk zou kunnen worden. Franse vertegenwoordiger op de Bermuda-conferentie op een vier- landengesprek zal aandringen. En hoe meer het persoonlijk in de penarie zit, hoe sterker het zal aandringen. Daarom dusdoorvechten in Indo-China om het Franse aan dringen des te dringender te ma ken. En dan geeft Amerika toe en komt de zaak voor mekaar. Of wel weigert Eisenhower en dan mag het Kremlin hopen op een verkoeling der Frans-Amerikaanse verstandhoudingwat voor Rus land ook van belang is. In Europa integendeel valt Rus land overal aan met de fluwelen handschoen. Met Turkije regelt het plots in een handomdraai een paar terri toriale kwesties. In Oost-Duitsland begint plots een grootscheepse dc sovjetisering. In Oostenrijk heft men verkeersmoeilijkheden op en wordt men ongeveer zo liberaal als de drie Westelijke bezetters. Met Tito, die men jaren achtereen de meest ongehoorde scheldwoor den naar het hoofd heeft gegooid en die men op alle mogelijke ma nieren heeft trachten klein te krij gen, worden plots weer normale diplomatieke betrekkingen aange- knoop t. Het is onmogelijk dat nog alle maal te negeren of niet te willen zien. Eisenhower heeft in zijn fameu ze rede van 16 April gezegd dat hij bereid was met Rusland te on derhandelen op voorwaarde dat het Kremlin voorafgaandelijk door bepaalde daden bewees dat het hem ernst was met zijn vredes- woorden. Enkele weken geleden hebben (Zie vervolg olz. 2) De Dag van het Vlaamse Lied moest Zondag jl. op de Grote Markt te Brussel plaats grijpen. Met bijzondere ijver was dit feest voorbereid geworden. Herhalingen bij de vleet werden door vele groe pen gehouden en duizenden Vla mingen hadden alle voorbereidin gen getroffen om de reis naar Brussel te maken en er zo als me dezangers of als toehoorders het feest mee te vieren. Te leper werd Zaterdag 14 Ju ni op grootse wijze het eeuwfeest gevierd van Arthur Merghelynck. Honderd jaar geleden werd Jonk heer Arthur Merghelynck gebo ren; hij stierf in 1908, nauwelijks 55 jaar oud. Deze man, in leven achtereen volgens stadsarchivaris te leper en later Burgemeester te Wulve- ringem, is een self-made man die zich opwerkte tot een bekwaam historicus. Zijn werk op gebied der geschiedenis van onze stre ken en dat berust in de Konink lijke Bibliotheek te Brussel, be wijst heden nog de beste dien sten aan de geschiedkundigen. Merghelynck was ook een wel doener voor de twee Academiën die ons land heeft. De Konink lijke Vlaamse Academie kreeg zijn prachtig kasteel Beauvoorde te Wulveringem, terwijl de Franstalige Academie het Mer ghelynck Museum te leper kreeg toebedeeld. Beide Academiën maakten er «en punt van eer van hun Wel doener mede te leper te komen huldigen, terwijl de Vrienden van het Merghelynck Museum ook het Comité Flamand de France hadden uitgenodigd voor leze viering. Bedoeld comité is hnmers ook ecuwciing, zodat de !wee vieringen best samen gin gen. In een geest van allerbeste verstandhouding werd het een prachtig feest. De handen tussen Frans- en Westvlaanderen, waar zo talrijke gemeenzame herinne ringen leven, werden nauwer toegehaald. Boven: de voorzitterslafcl tijdens de academische zitting waar wij v. 1. n, r. bemerken Mgr Dupont, hulpbisschop van Rijsel; Mgr Detrez, Voorzitter van 't Comité Flamand de France; Minister Har- aiel; dhr Coppieters de Gibson; dhr Tourneur en dhr van Renynglie de Voxvrie. In de inzet links: Mgr Detrez door Minister Harmei vercremerkt; in de inzet rechts: dhr Juiien Kuypers tijdens zijn toe spraak te Beauvoorde. Onder: de hr Gouverneur, Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, legt bloemen neer op het graf van Arthur Merghelynvk. DE ACADEMISCHE ZITTING Te 11 uur ging in het Merghe lynck Museum, waar onder leiding van dhr van Renynglie de Voxvrie, reeds degelijk herstellingswerk uit gevoerd werd, de Academische zit ting door, Twee salons, die op de binnen koer uitgeven, waren voor dit doel in gereedheid gebracht en op de binnenplaats zelf waren zitplaat sen aangebracht voor de zeer tal rijke aanwezigen. Onder het zeer talrijk publiek vermelden wij: Mgr Dupont, hulp bisschop van Rijsel; Dom Neve, Abt van St Andries; Mgr Detrez, Voorzitter van 't Comité Flamand de France; Z. E. H. Kan. Sobry, hoogleraar; Z. E. H. Deken Ver- haeghe; dhr Harmei, Minister van Openbaar Onderwijs; Ridder Pier re van Outryve d'Ydewalle, Gou verneur van Westvlaanderen; dhr Leo van Puyvelde van de Konink lijke Vlaamse Academie voor Taai en Letterkunde; de HH. Ch. Van den Borren, Prof. F. Mayence, Vic tor Tourneur, Prof. Jean Dabin van de Academie Royale des Sciences des Lettres et des Arts»; dhr Ala- brune, Frans consul te Kortrijk; dhr Jottard, Belgisch consul te Rijsel; Z. E. H. Kan. Wannyn, Aal moezenier van het Werk der Vla mingen te Rijsel; dhr Vander- ghote, Burgemeester der stad leper en talrijke vooraanstaande perso naliteiten. Verschillende voor aanstaande uitgenodigden hadden zich laten verontschuldigen, daar zij door ambtsplichten belet waren. Nadat dhr Coppieters de Gibson achtereenvolgens in het Nederlands en in het Frans de aanwezigen verwelkomde, gaf dhr van Renyn- ghe de Voxvrie, Conservator van het Merghelynck Museum, een overzicht van het werk dat Arthur Merghelynck presteerde. economische evolutie in onze streek tijdens voorbije eeuwen. Als histo ricus Verzamelde Merghelynck zeer kostbare gegevens in de niet min der dan 1555 boekdelen, hand schriften en folio's die thans nog in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel bewaard worden. Over de meeste WeStvlaamse families be zorgde hij zeer merkwaardige no tities. Daarbij moet vermeld dat Mer ghelynck zijn levenswerk volein digde met twee belangrijke stich tingen: nl. het aloude kasteel van Beauvoorde, daterend uit de 16° eeuw en dat door hem met zorg hersteld en bemeubeld werd, en het in 1774 gebouwde familiever- blijf der familie Merghelynck dat hij zich terug wist aan te schaffen om het vervolgens tot een merk waardig museum in te richten. Dhr van Renynghe de Voxvrie bracht vervolgens hulde aan het Comité Flamand de Francedat zijn 100-jarig bestaan viert en hij wees op de nauwe banden die de Vlamingen uit onze streek verbin den met deze van over de grens. Kunstwaardering kent geen ver deeldheid en geen grenzen. Besluitend met een wenk over het herstel van het Museum had spre ker een speciaal woord van dank voor dhr Gustaaf Verhaeghe, vóór de eerste wereldoorlog bewaker van het museum en die tijdens de tragische dagen veel kostbaarheden wist- te redden. Ook de Heren Ma- hieu en Siroux, die zieh speciaal inspanden voor de wederopbouw van het museum, werden in deze hulde betrokken. Dhr Victor Tourneur beklem toonde op zijn beurt het hoog staand historisch werk van Mer ghelynck en wees er vooral op dat in het zogenaamde Merghelynck- fonds een allermerkwaardigste ge- Door anderen was het feest even wel met lede ogen tegemoet gezien en werd er van verschillende zijden gedreigd met herrie en geweld daden. Provocerende strooibriefjes kondigden het feest aan als Zang feest van de Weerwraaken dies meer. Bij de Burgemeester van Brussel werden stukken ingebracht als zou de Vlaamse Militanten- Orde e.a. zware jongens opge trommeld hebben om met geweld de plechtigheid te storen. Op Vrijdag 12 Juni nam Baron Van.de Meulebroeck, Burgemeester van Brussel, het ongelukkig besluit het feest te verbieden, beslissing die voordien reeds voorbarig was afgekondigd door Le Soir Door het Comité van de Dag van het Vlaamse Liedwerd bij communiqué volgend dit verbod verstrekt: De Burgemeester van Brussel heeft het ongelukkig besluit geno men dat de «Dag van het Vlaamse Nooit hebben wij een klets in het gezioht ontvangen die zo vernede rend was; nooit een dolksteek die zo het hart benaderde. Het moge een slag zijn die lang blijft nazin deren, een schop die ons eindelijk eens voor goed wakker en weerbaar maakt, want langer dulden zonder terug te bijten en ons te handha ven ware zelfmoord plegen. We kennen allen het opzet van «De Dag van het Vlaamse Lied». De Vlamingen bijeenbrengen om er hun overtuiging uit te zingen in de eenvoudige schone liederen ge vloeid uit het kunstenaarshart van onze eigen Vlaamse meesters; hun overtuiging omtrent het leven met zijn vreugdige- en zijn schaduw zijden, zijn arbeid en zijn rust, hun gehechtheid aan Vlaanderen waar in ze leven, werken en zichzelf wil len blijven. Zingen maakt van ge dachten krachten. Wie zingt ver meil nat ae «.uag van neo viaamse Bterkt zijn geloof en zijn iiefde in Lied», die op 14 Juni op de Grote het leve^ i?et land enJhet volk. Dank zij het werk van Merghe- schiedkundige documentatie zit op- lynck kunnen wij ons thans een geborgen. beeld vormen van de sociale en I (Zie vervolg blz. 6) Markt moest plaats hebben, te ver bieden. Het comité heeft zich tot het uiterste verzet; tegen deze be treurenswaardige beslissing, die een kaakslag betekent voor alle op rechte Vlamingen. Ingevolge deze beslissing zien wij ons verplicht het voorgenomen feest uit té stellen. Het comité laakt met afschuw de gemene en lage methodes die door sommige van onze eigen Vlaamse mensen, hand in hand met Waalse extremisten, werden gebruikt om deze zuivere culturele Vlaamse manifestatie in verden king te brengen, en die het verbod van de Burgemeester van Brussel tot gevolg hadden. Het comité doet ten slotte een dringende oproep tot alle Vlamin gen om zich te scharen rond het opzet van de Dag van het Vlaam se Lied Begrijpelijker wijze bracht dit verbod grote verontwaardiging en beroering teweeg in het Vlaamse land. Over de houding der herrie schoppers laten wij nog volgende beschouwingen volgen: Nog zo heel lang niet geleden schreven wij dat de Vlaamse strijd niet uit is en maanden we dringend aan: houdt de leeuw wakker! Zo gij niet wilt dat Vlaanderen en de op rechte, eerlijk-menende Vlamingen onder de voeten gelopen en met een kleine dienst begraven worden, weest dan wakker van overtuiging en bereid uw mening te verdedi gen met hand en tand. De kaakslag die wij zo juist ont vingen in betrekking met De Dag van het Vlaamse Liedonderlijnt pijnlijk scherp deze woorden. De Vlaamse strijd is niet uit. We heb ben zelfs de indruk dat hij pas nu in volle vreselijke hevigheid op laait, nu er naast het front van de franskiljons en de anti-klerikale Vlaamshaters een tweede vuurlinie bijgekomen is: die van het vuige verraad in de eigen Vlaamse ge lederen. het leven, het land en het volk 'Daar was geen bijbedoeling mee gemoeid, geen anti-vaderlandse ver bittering, Op verre na niet! Wel wisten we dat er anderen waren die mét een nijdig oog heel ohzè doening bekeken. Vlamingen die in hun hart de angel van de mistevredenheid, van de haat en de tweespalt dragen en voeden. (Zie vervolg bïz. 2) Het te onhullen beeld van «Blinde Rodenbach». Zondag 21 Juni wordt voor Rum beke een grote dag. Er werd met ijver en zorg gewerkt en gewroet opdat de onthullingsdag van het standbeeld van Blinde Rodenbach een dag zou worden, waardig van de gevierde. Het laat dan ook geen twijfel dat de inrichters een reuze- sukses tegemoet gaan, want 'het programma der feestelijkheden is werkelijk puik samengesteld. Hieronder geven wij ten andere de volgorde der feestelijkheden zo als zij door de inrichters voorzien zijn: Te 9.15 uur: Orgelmuziek door Paul Barras, blinde orgelvirtuoos, laureaat van het Lemmensgesticht te Mechelen: Praelude en fuga in mi bemol, van J. S. Bach. Te 9.30 uur: Solemnele Hoogmis, tot zielelafenis van alle overleden Blinden en Doofstommen, opge dragen door Z. E. H. Albrecht Ro denbach, pastoor van Sint Pieters Kapelle, achterkleinneef van Ale xander Rodenbach. De mis Missa Salvatori voor drie stemmen, onuitgegeven werk van Herman Roelstraete, wordt gezongen door het Blindenkoor van het Koninklijk Instituut voor Blinden, Doven en Zwakzichtigen te Brugge. Gelegenheidssermoen door Eerw. Heer Arnold Ghesquiere, algemeen Proost en Secretaris van het Blin- denwerk Licht en Liefdete Brugge. Onmiddellijk na de Mis: 10 mi nuten orgelmuziek door Paul Bar ras. In de Gemeentelijke Feestzaal, langs zuidzijde der kerk, V wijk, Nr 81: Te 11 uur: Academische Zitting voorgezeten door Heer Frans Van Cauwelaert, Voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Aanspraak door Z. Exc. Minis ter De Taeye. Feestrede door Senator Frank I Baur, leraar aan de Rijksuniver- i siteit te Gent. I Liederen gezongen door het Blin- I denkoor van Brugge: 1) Wiege- i lied; - 2) Gekwetst ben ik van binnen; - 3) Het Ros Beiaard. Slotwoord door Mgr Quaegebeur, namens Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge. In de Bovenzaal van «'t Schaek», Kerkplaats, 5' wijk, Nr 174. Te 13 uur: Lunch bij inschrij ving. Te 14.30 uur: Optocht. Verzame ling aan de noordzijd i der kerk en in de Roeselarestraat. Te vol gen weg: Hoogstraat, Leynstraat, Roeselarestr., Kerkplaats. Volg orde van de stoet: Harmonie «Ste Cecilia» van Rumbeke; - School kinderen; - Groepen Blinden en Doofstommen; - Plaatselijke Ver enigingen met vlaggen; - Pom piers, in uniform; - Gemeentebe stuur van Rumbeke; - Sympathi santen; - Leden der familie Ro denbach; - Leden van Uitvoerend en Erecomité. Op de Kerkplaats, zuidkant der kerk (op de eretribune: Overhe den, Leden van Erecomité, Fami lie Rodenbach en genodigden). Te 15 uur: Onthulling van het Standbeeld van Alexander Roden bach door Ridder P. van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur van West vlaanderen: - Nationaal lied; Bloemenhulde en Koorzang. Aanspraken: 1) Door Hr Frans Van Cauwelaert, namens het Par lement; - 2) Door Mgr Van Waey- enbergh, namens de Leuvense Ho geschool; - 3) Door de Burgemees ter van Roeselare; - 4) Door d© Heer V. Van Anderlecht, blinde leraar aan het Koninklijk Insti tuut voor Doofstommen, Blinden en Gezichtszwakken te Sint-Lam- brechts-Woluwe. (Deze aanspraak wordt onmiddellijk door Broeder Majorinus, Secretaris van N.A.V. E.K.A.D.O.S., overgezet in geba rentaal, ten gerieve der aanwezige doofstommen; - 5) Door de Heer Moncomble, Bestuurder van «l'Tn- stitution des Jeunes Aveugles de Paris speciaal afgevaardigd door de Hr Minister van Volksgezond heid van Frankrijk; - 6) Door Hr Jarvis, namens «The National In- stit.ut for thé Blind» van Londen; - 7) Door de Heer Voorzitter van het Huidecomité; 8) Door de Hr Burgemeester van Rumbeke. Op de Kerkplaats: Te 16.30 u.: muziekconcert door het Blindenmuziek van het Ko- ninkliik Instituut voor Doofstom men, Blinden en Gezichtszwakken van St-Lambrechts-Woluwe. In 't St-Elisabethsgesticht (Alex ander Rodenbachstraat, 5° wi1k. nr 75): Te 18 u.: Onthulling van een ge denkplaat. Bezoek aan het ge sticht. Op de Kerkplaats: Te 20 u.: muziekconcert door de Koninklijke Stadsharmonie van Roeselare, onder leiding van de Hr Georges Verdonck. Zondag heeft Nieuwpoort nog een nasmaak beleefd van de luister rijke inhuldigingsfeesten van 2? Pinksterdag. Daar Mgr De Smedt op die dag niet kon aanwezig zijn, werd van de inwijdings plechtigheden van de nieuwe openbare gebouwen een afzon derlijk feest gemaakt, waarbij on ze Bisschop terzelfdertijd een of ficieel bezoek gebracht heeft aan de stad en de twee parochies. De gewoonte getrouw, had Nieuw poort voor die gelegenheid zijn feestelijkste uitzicht, wat opschik en versiering betreft. ONTVANGST In de vroege morgen was Oproer in Oost-Duitsland Uit West-Berlijn werd Dinsdag gemeld dat die morgen in Oost- Berlijn nagenoeg 20.000 Ocst-Ber- lijnse arbeiders een betoging heb ben gehouden welke was gericht tegen de Communistische regering en tot voor de Regeringsgebouwen doorging. De betoging vond haar ontstaan onder de vele arbeiders werkend aan de opbouw van meerdere ge bouwen gelegen langs de grete Stalin-laan. Opstappend naar de Regerings gebouwen riepen zij langs de ge volgde weg de aldaar arbeidende werklieden op om mede te betogen en zo groeiden zij aan tot een 20.000 man. De eisen der betogers luidden: loonsverhoging, prijsvermindering en afschaffing van de arbeidsnor- men (hun werd van regeringswege opgelegd hun productiviteit met 10 te verhogen). Verder riepen zij Algemene staking- Wij willen geen slaven zijn» - «Wij willen vrijheid - Wij willen geen Volksleger- Alle Duitsers rond een Conferentietafel- Wij wil len vrij verkiezingen- enz. De politie kwam de Dinsdag niet tussen. Wel trachtten Communis tische ambtenaren de betogers tot kalmte te brengen en hen terug naar het werk te doen gaan, maar meerdere hunner werden neerge slagen. De politie zelf kwam niet tussen om de betoging uiteen te drijven. Vóór de Regeringsgebouwen rie pen de betogers om Grotewohl en Ulbricht, maar deze verschenen niet, wel de Minister Selbmann. Gedurende 5 minuten kon hij zich niet verstaanbaar maken. Toen hij uitriep dat hij zelf een arbeider (Zie vervolg blz. 6.) Mgr De Smedt reeds naar de badplaats gegaan, waar hij zelf de H. Mis ce lebreerde. Onder deze plechtige H. Mis sprak hij de gelovigen toe en reikte hij zelf de H. Communie uit. In de voormiddag kwam hij naai de stad, waar hij in de pastorij ver welkomd werd door Z. E. H. Pas toor Van den Abeele. Ondertussen had een lange haag schoolkinderen zich opgesteld langs de Willem de Roolaan, waarachter de menigte zijn sympathieke Bis schop afwachtte. Bij zijn optocht naar de kerk, begeleid door de gees telijkheid en de kerkraad, ging de voorliefde van Mgr zoals steeds naar de lieve kleintjes. Zelfs die op moeders arm kregen elk een kruisje. PLECHTIGE MIS Een plechtige Mis, gecelebreerd door Z. E. H. Pastoor, met ponti ficale assistentie van de Bisschop, was de aanvang van de grootse plechtigheden. Alhoewel heel wat stoelen bijgebracht waren, bood die ruime kerk nog geen plaats genoeg aan al de aanwezigen, zodat er heel wat moesten rechtstaan. Die plech tige Hoogmis werd muzikaal opge luisterd door een schola en de leer lingen van het College. Tijdens de Mis sprak Mgr, in groot ornaat, de gelovigen toe. Hij ontwikkelde het thema van onze edele dienst baarheid tegenover onze hemelse koning, waardoor wij de heilige vrijheid bezitten en de vreugde van te weten dat wij met God verbon den zijn. RECEPTIE Na de Mis trok Mgr naar het stadhuis doorheen een nieuwe nieuwsgierige menigte, die haar ge negenheid en dankbaarheid tegen over haar vriendelijke kerkvoogd niet kon verbergen. Men zag waar lijk op ieders gezicht dat hij reeds aller harten voor zich gewonnen had. Ondertussen weerklonken vro lijke beiaardtonen. In het stadhuis werd hij begroet door de gemeenteraad, die aan hem voorgesteld werd. In de raadzaal greep dan een plechtige receptie plaats, in aanwe zigheid van de gemeenteraad, dc, geestelijke en burgerlijke stedelijke overheden en de kerkraad. In een toespraak verwelkomde Burgemeester Gheeraert de hoge gast, terwijl hij zijn dank uitsprak voor die grote eer en dat genoegen. In hem begroette hij niet alleen de prins der kerk, maar ook de vader, die door zijn goedheid het hart dei- bevolking wist te winnen. Onze be volking is niet steeds gelukkig ge weest in de loop der jaren. Véél lijden en vernieling zijn over deze stad gekomen, waaronder de kerk wel nog het meest geleden heeft. Ook veel mensenlevens werden weggemaaid. Maar Nieuwpoort heeft een moedig volk en na meer dan 30 jaar rijst nu een nieuwe to ren op. Ten slotte dankte hij de plaatselijke geestelijkheid voor de verstandhouding, die er steeds ge heerst heeft mét het stadsbestuur. In zijn wederwoord danklc Mgi voor de doorvoelde verwelkoming en de hartelijke ontvangst, waarbij hij zijn vreugde uitdrukte om dit bezoek. Nieuwpoort noemde hij een stad, ver gekend om zijn tragedie in een verre geschiedenis. Hij drukte zijn bewondering en sympathie uit voor een stad als de ze, die wil leven. Met ware vreugde zou hij die inzegeningen doen. In de vismijn immers ligt het resul taat van dat stoere visserswerk, waarvoor hij veel eerbied koestert. Hier bracht hij hulde aan de na gedachtenis van de vele slachtof fers, die hun leven lieten bij dat werk. Klokken zijn er om vreugde te brengen en zelfs om lijden en droefenis te verzachten en ten slotte wijst de toren de hoogte in, als symbool van een hoog ideaal. Hij besloot dan met Gods zeger (Zie vervolg blz 2' Een drietal beelden uit deze Inzegeningsplechtigheden. Boven: Na de wijding van de vismijn, zegent Mgr de visserssloepen die aan de kaai gemeerd liggen. Onder linksMgr neemt de stoet in ogen schouw van op de pui van I:et stadhuis, met aan zijn rechterzijde Dhr Burgemeester Gheeraert en aan zijn linkerzijde Dhr Braet, eer ste schepcne. Onder rechts: Aan do ..et van de nieuwgebouwde Uokketvreu zegent Mgr de iweowe gebouwen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1