Cn moest lih 'an utt linnengoed ftagen? 'Mevïouif, Rusland wint Punten y&ïit yq 71 CANADA of NEW-YORK êsfevw 0 RAN GIN A ROAD-PENN Wie gaat er mee naar aan De drank der JEUGD Dag van het Vlaamse Lied te Brussel verboden Brussel is ook van ons Toren, Beiaard en Vismijn te Nieuwpoort door Mgr De Smedt ingewijd "JL arcMi&veuusa<?n DWAAS! KOLONIALE LOTERIJ MILLI0NNAIR TE WORDEN Kerkelijk Nieuws De Juhelprocessïe vein liet H. Bleed had een gr@fe bij val te Woermezeïe Hevige botsing te Menen Uw keuken, Uw taal aan boord. Wrnieugi "at EN Doos a fr, 18,- verkiezingen te KoekeEare Natuurlijk oranjesap -f Spa water Brief uit Brussel 100% PUHE PENNSYLVANIA NOG VERDER I HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 20 Juni 1953. Blz. 2. '/EEK VAN 20 TOT 26 JUNI 1953 ,De dagen lengen met 3 minuten. WEERSPREUK Ms St Jan ons regen biedt, •Veertien dagen duurt 't verdriet. ZATERDAG 20 JUNI .I.H. Silveer, Aldegonde van Dron gen, Ida. Zon op te 4.17 u., onder te 21.06 u. 1507: overlijden van de Nederlandse zeevaarder Willem Barentsz. 1629: overlijden van de Nederlandse vlootvoogd Plet Hein. 1819: geboorte van de Duits-Franse componist Jacques Offenbach. 1870: geboorte van de Franse letter kundige Jules de Goncourt. ZONDAG 21 JUNI Vierde Zondag na Pinksteren. H.H. Aloysius v. Gonzaga, Engelmond, Allee, Martlnus, Bisschop van Ton geren. Zon op" te 4.17 u., onder te 21.07 u. 1646: geboorte van de Duitse wiskun dige en wijsgeer Gottfried Wil helm von Leibnitz. 1876: geboorte van de Nederl. na tuurkundige" W.-H. Keesom. die voor het eerst Helium in vaste toestand bracht. 1986: geboorte v. de VI. letterkun dige Lode Monteyne, die zich vooral verdienstelijk maakte als historicus van het toneel ln Vlaanderen. 1908: overl. v. de Russische compo nist Rimsky-Korsakoff. MAANDAG 22 JUNI H.H. Paullnus, Albaan, Hidulf. Zon op te 4.17 u., onder te 21.07 u. 1527: overlijden van de Italiaanse schrijver Nlcolo Machlavelli, auteur van het invloedrijke boek «H Principe». 1805: geboorte van de Italiaanse re- volutionnair G. Mazzlni. 1858: geboorte v. de Italiaanse opera componist G. Puccini, auteur van «La Bohème», «Tosca» en Madame Butterfly 1869: geboorte van de Nederlandse staatsman Henri Colljn. DINSDAG 23 JUNI HH. Edeltruide, Maria v. Oignies. Zon op te 4.18 u„ onder te 21.07 u. 1774: geboorte van de Nederlandse taalkundige Matthijs Siegen- beeck, auteur van de spelling die. in voege bleef tot de spel ling De Vries en Te Winokel. 1866: geboorte van de Vlaamse folk lorist Jozef Cornelissen, auteur van «Volkshumor op stad en land». ■1880: overlijden van de Vlaamse let terkundige Albr. Rodenbach, voorman en bezieler van de Blauwvoeterie. WOENSDAG 24 JUNI Geboorte van St Jan de Doper. Misdag voor Borstel- en Houtbewerkers. Zon op te 4.18 u., onder te 21.07 u. 1650: geboorte van de Engelse veld heer Marlborough. 1789: geboorte van de Italiaanse let terkundige Silvio Fellico, de auteur van Mijn Gevange nissen 1846:. overlijden van de Vlaamse let- tèrkundlge Jan Fr. Willems, vader van de Vlaamse Bewe ging 1850: geboorte van de Engelse veld heer en staatsman lord Kttche- ner, die betrokken was in de Boérenoorlog en die in 1914 minister van oorlog was. 1950: Heiligverklaring van de Ita liaanse H. Maria Goretti. DONDERDAG 25 JUNI HH. Wilhelm, Prosper, Adelbert, Fe- bronla. Zon op te 4.18 u., onder te 21.07 u. 1625:. geboorte van de Nederlandse staatsman Cornells de Witt. .1822: overlijden van de Duitse novel list en musicus Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, auteur v. Udine 1885: overlijden v. de Vlaamse taal geleerde Z. E. H. De Bo, deken te Poperinge samensteller van het Westvlaaoms Idioticon. 1939overlijden van de Franse hu moristische schrijver Georges Courellne. VRIJDAG 26 JUNI HH. Joannes en Paulus, David, Ru- dolf, Frederik. Zon op te 4.19 u„ onder te 21.07 u. 1891: geboorte van de Amerikaanse toneelschrijver Sidney Howard. 1873: geboorte van de Nederlandse schrijver en Journalist M. J. Brusse, auteur van Boefje 1838: overlijden van de Franse dich ter Claude Joseph Ropget de Lisle, auteur van de Mar seillaise geboorte van de Vlaamse let terkundige Theo Bogaerta. WEEKSPREUK Geen vrienden heeft alleen HIJ die geen vriend kan zijn» Ogen hebben en niet den, oren hebben en niet horen, kansen hebben op fortuin en ze niet grijpen! DE biedt U de schoonste kansen, om, met een beetje geluk TREKKING TE LUIK OP ZATERDAG 27 JUNI a.s. (3X14) zeggen dat kg. linnengoed wast, op ooi- maakte wijze en zonder slijtage. Electrisehe wasmachine van hoge kwaliteit, leverbaar zonder of met vcr'.rarm'ngstoestel op stads- of butaangas, dat toelaat het linnen te koken. Demonstratie en verkoop 34, Veldstraat CENT. Tel. 316.51 Verdelers gevraagd voor de Vlaanderen. (Vervolg van 1' blad) over deze stad af te smeken en met nogmaals zijn herhaalde dank uit te spreken voor deze prachtige ontvangst. Deze receptie werd besloten met het drinken van de erewijn. OPTOCHT EN WIJDINGEN Mgr de Bisschop begaf zich dan naar de toren, waar hij aan de voet de inzegeningsgebeden uit sprak. Daarna stelden de overheden zich op een tribune op voor het stadhuis, vanwaar zij een stoet in ogenschouw namen. Deze bestond uit het muziek, al de scholen, heel wat stedelijke verenigingen met vaandel en afvaardiging, de vissers en enkele groepen met betrekking op de visserij, uit de folkloristische stoet van tweede Pinksterdag. Na het voorbijtrekken, sloten de Bis schop met de overheden zich aan bij die stoet, die zich naar de vis mijn begaf. Nadat al die groepen zich opge steld hadden op het nieuw par keerterrein, wijdde Mgr de nieuwe vismijn, omringd door een massa kijklustigen. Daarna trok hij ook langs de nieuwe kaaimuur om de haven en de visserssloepen te ze genen. Ondertussen was de stoet reeds opnieuw in beweging gezet voor de terugtocht tot aan de pastorij en weer opnieuw stonden overal gre tige kijkers verlangend uit te zien naar een glimlach van hun Bis schop, wat hij met ware gulhartig heid in overvloed gunde. Dit bisschoppelijk bezoek werd dan besloten met een intiem feest maal in de pastorij, wat door de stad betreurd werd. Immers Mgr moest 's namiddags aanwezig zijn te Roeselare voor de H. Hartpro- cessie. Dit hoog bezoek zal zeker een diepe indruk nalaten bij alle in woners, van welke gezindheid ook; die werkelijk niet uitgepraat ge raakten over de sympathieke ver schijning van Hem, die als een wa re herder tot zijn kudde gekomen is. CONCERT 's Avonds werd dan nog als bij komende feestelijkheid een ge mengde uitvoering ten beste gege ven; De H. Uten, beiaardier van Brugge, bespeelde de beiaard en de Santhooftchorale onder leiding van de H. N. Nuttin, zong liederen uit haar repertorium, terwijl tussenin een gezamenlijke uitvoering gege ven werd. Dit concert was zeer kunstig uitgevoerd en voor de eer ste maal dat het plaatselijk zang koor zich laat begeleiden door bei aardspel, verdient dit opzet alle lof, daar het volledig geslaagd is. Dat belooft voor de toekomst. (Vervolg van blad) Benoemingen Z. H. Exc. Mgr. De Smedt, Bis schop van Brugge, heeft benoemd: Tot Pastoor te Desselgem: E. H. Dubeaucage, aalmoezenier aan het Rijksweldadigheidsgesticht te Kuiselede. Tot Onderpastoor te Lulngne: E. H. Versaille, leraar aan het Col lege te Menen. H. Bloedmaandag was wederom een Hoogdag voor het Ieperse en omstreken! Maandag 15 Juni is voor de ge meente Voormezele de grote dag geweest, dit ter gelegenheid van de jaarlijkse ommegang der vermaar de H. Bloedprocessie. Reeds van in de vroege morgen kwamen de eerste bedevaarders te Voormezele aan. Te 9.30 uur werd in de parochie kerk een plechtige H. Mis gezon gen, die door talrijke bedevaarders werd bijgewoond. In de namiddag was het een drukte van belang. Niettegenstaan de het wankelbaar weder, stroom den de godvruchtige bedevaarders toe uit alle gewesten van ons land. Zelfs uit Frankrijk kwamen vele mensen naar deze H. Bloeddag. Niet alleen op de dorpplaats, waar duizende mensen waren samenge stroomd, dit in afwachting dat de Jubelprocessie zou voorbijtrekken, maar ook langs de verschillende straten stond een talrijke menigte de stoet af te wachten. Te 16 uur werd in de kerk een plechtig Lof gezongen. Daarna volg de de optocht van de prachtige Jubelprocessie, die geschiedkundige en godsdienstige taferelen uitbeeld de. De H. Bloedprocessie werd ge sloten door de kerkelijke over heden, gevolgd van Z. E. H. Ver- haeghe, Deken van leper, met de relikwie van het H. Bloed, omringd door talrijke priesters uit de omlig gende gemeenten. De optocht van de processie nam een einde op het Dorpsplein, waar de zegen gegeven werd met de re likwie. Zo is H. Bloedmaandag te Voor mezele nogmaals uitgegroeid tot een Hoogdag van het godsdienstig leven. Een drietal gekwetsten. Vrijdagnacht 12 18 Juni, rond 23.35 uur, deed er zich een ernstig verkeersongeval voor aan het kruispunt der leper-, Wervik- en Wahisstraten te Menen. Twee moto's, bereden door drie soldaten gehecht aan het vliegplein van Evere, botsten er aan het ge meld kruispunt op een auto ko mende uit de Wervikstraat en ge voerd door dhr Lucien Valcke, wo nende Moorselestraat te Menen. De eerste moto botste tegen de kop van de auto en de soldaat welke het voertuig bestuurde, werd met zijn moto verscheidene meter ver weggeslingerd. Hij liep kwetsu ren op aan het linkerbeen. De tweede moto, bestuurd door zekere Antoine Ghesquière uit Moeskroen, met op de duozitting soldaat Devallé uit Desselgem, botste tegen het linker portier van de auto van dhr Valcke. Beide mo torijders stuikten ten gronde. De voerder werd aan het voorhoofd ge kwetst, terwijl soldaat Devallé over hevige inwendige pijnen 'Sloeg. De politie werd dadelijk verwit tigd en was spoedig ter plaatse, evenals Dokter Armand De Weerdt uit Menen, welke op de hoogte werd gebracht. Na ter plaatse de eerste zorgen 'aan de slachtoffers toegediend te hebben, werd soldaat Devallé naar de Kliniek Dokter De Weerdt overgebracht. Men vreesde voor ribbenbreuken doch 's ande rendaags kon men zijn toestand als minder ernstig opgeven: hij liep alleen erge kwetsuren op aan de borstkas. De beschadigde moto's werden naar het Stadhuis overgebracht Het onderzoek wordt dool' de DO- utie voortgezet. Neem dan een van de mooie en gerieflijke schepen van de _en gij zult een gezellige en aangename reis doen. Voordelige prijs: vanaf 8.125,- Fr. Wend U voor nadere inlichtingen tot Kosmos-Toerlsme, Grote I °rkt, leper. N. Duthoy, Rljselstraat 227, Menen. G. Lenolr, Universum-Relsbureau, Bruggesteenweg 134, Roeselare. wij hier geschreven dat men er zich niet moest aan verwachten dat Rusland zou doen datgene ivat de U.S.A.-president gevraagd had want d::t dit zou overeengekomen hebben met het zich neerleggen bij een werklijh ultimatum. Indien de Verenigde Staten nu formalistisch xvillen zijn kunnen ze zeggen: wij onderhandelen niet, want aan de voorwaarden door Eisenhower gesteld werd niet vol daan. Dat ware echter zeer gevaarlijk, niet alleen omdat Engeland en Frankrijk en men mag zeggen Commonwealth en Europa dan zeer zeker ontevreden zouden zijn maar ook omdat het dan werke lijk het uitzicht zou krijgen dat Rusland wél en Amerika niet op het vestigen van de vrede is ge steld. Het geheel dus van die blijken van goede wil van Russische zijde in Europa is bijgevolg een goed berekende aanval. EEN POLYVALENTE INSPUITING Zoals een inspuiting (of een ander geneesmiddel) meer dan één ziektekiem kan aanvallen (en daarom polyvalent genoemd wordt) zo werkt ook de communistische vredesinspuiting in Europa op zeer verschillende plannen. Het internationaal aspect ervan hebben we daarjuist onderlijnd. Maar het werkt ook en vooral Europees, en in Europa, heeft het diverse uitwerkingen in de ver schillende landen. Over het algemeen gezien brengt het de kwestie van het Europees leger in een moeilijk parket, zo danig zelfs dat mensen, zoals de Belgische Senaatsvoorzitter er naïef weg toe gebracht worden het Russisch gevaar plots totaal weg te goochelen en dus de ge dachte aan het Europees leger on nodig te verklaren. In Frankrijk moet het vanzelf sprekend de moeilijkheden in ver band met het Europees leger en dus met de vorming van een nieu we regering verhogen. En die re geringsloosheid speelt dan natuur lijk weer in de communistische kaart, zowel binnen de Franse grenzen als op internationaal plan ivant dit leidt naar aftakeling van de democratie, naar economische verzwakking en financiële onder gang, eerst in Frankrijk, en, bij terugslag, in geheel West-Europa. In West-Duitsland brengt het Adenauer en diens politiek in een geweldig lastig parket. Het werpt geheel de aangenomen werkme thode omver. Die methode bestond hierin: West-Duitsland integreren in Europa en het aldus gelijkbe- rechtigen met de overwinnaars van gisteren. Aldus herrezen uit zijn puin zou het een onweerstaan bare aantrekkingskracht uitoefe nen op Oost-Duitsland en de la tere hereniging van het rijk zou een werkelijke bevrijding geweest zijn door het Westen gerealiseerd. Thesis van Ollenhauer (leider van de West-Duitse socialisten) is tijdens de debatten in de Bundes- rat over de Europese Verdedi gingsgemeenschap geweest: geen Europees leger, want dat staat de hereniging van het rijk in de weg. Nu staat men in West-Duitsland voor nieuwe verkiezingen. Het is nu duidelijk dat de alles prime rende wens van de Duitse massa's nog steeds is: hereniging van het rijk. Door nu die hereniging weer in het vooruitzicht te stellen en Duitsland een nationale bewape ning te beloven, vjil het Kremlin ongetwijfeld, bereiken dat Ade nauer bij de a.s. verkiezingen zou geklopt worden en dat bijgevolg de Amerikaanse politiek een veeg uit de pan zou krijgen. Indien dit moest volgen op de minder gunstige uitslagen van de verkiezingen in Italiëdan zou dit al een prestige-overwinning van het Kremlin op het kapitool zijn. En wie ziet dan niet dat nog verdere ontwikkelingen mogelijk zijn: Europees leger door Dtiits- land gestemd doch met een nieu we regering die het verdrag niet wenst uit te voeren. Verdere aarzelingen en moeilijkheden in Frankrijk, België om dwaze bin nenlandse motieven op een lang baantje... Zou het dan zozeer te verwonderen zijn dat de anti- Europeanen het in de States halen en dat Eisenhower zijn divisies van aan de Elbe moet terugne men Misschien durft Moskou zijn hoop zover laten gaan en dat zou natuurlijk een Russische overwin ning zonder voorgaande worden. Maar zelfs indien de verwachtin gen zo hoog niet gespannen zijn, het Kremlin mag al zeer tevreden zijn wanneer het de oprichting van het Europees leger en de ge plande Europese integratie in de war kan sturen. WAT NU GEDAAN? Moeten wij nu aannemen dat de inzichten van Rusland werkelijk vredelievend geworden zijn? Kan men met hen een vertrouwensvolle samenwerking aangaan t Wij zouden daarop antwoorden met de bedenkingen van Tito die de mannetjes van Moskou van dichtbij kent. En wat zegt dief Ongeveer dit: ik neem de diploma tieke betrekkingen met Rusland terug op, maar ik zal maar gelo ven dat er iets veranderd is wan neer de politieke sabotage op houdt, wanneer de economische boycott wordt stopgezet en wan neer de militaire drukking aan onze grenzen verdwenen is. Dat is het gezond verstand. Praten met de Russen en trach ten positieve resultaten te berei ken. Maar intussen niet beaat weg donken dat de vrede er reeds is. Voortdoen met ons stevig uit te rusten. Forstcr Dulles heeft gelijk: wan neer Rusland thans soepeler wordt dan is het te danken aan het feit dat het Westen harder geworden is. Maar dat mag geen aanleiding zijn om met Rusland nu niet te praten wanneer het daartoe be reid schijnt. De conclusie blijft dus altijd dezelfde: hopen dat alles zal ver anderen, maar voortdoen alsof er niets zal veranderen. De pompiers mogen slechts vertrekken wan neer er ook geen smeulende asse meer is. 17-6-1953. V. WESTERLINCK. Bij de Gemeenteraadsverkiezin gen, die Zondag 28 Juni, te Koeke- lare worden gehouden, zullen twee lijsten worden voorgedragen, nl. die van de C.V.P. en die van de Gemeentebelangen met Liberale en Socialistische kandidaten. ,-.«Y v met suiker vervaardigd Daar waar wij vroeger samen met hen de heerlijke droom van ons volk in een nationaal zangfeest uit galmden, hadden wij ons juist om die anti-vaderlandse geest van hen losgerukt. Wij willen én tegenover Vlaanderen én tegenover België met zuivere handen en een eer lijk geweten staan. Dat konden de anderen niet ver kroppen. Dat zij echter zover zou den gaan van de Judasrol te spe len teneinde De Dag van het Vlaamse Liedte kelderen had niemand in Vlaanderen durven ver wachten. Zij hebben ermee beves tigd hetgeen we aarzelend in hen vermoedden: dat ze voor niets te rugdeinzen om hun doel te berei ken, ook voor het gemeenste niet, voor het laagste. Thans weten wij waartoe ze bereid zijn. Zij hebben publiek zichzelf bevlekt eri veroor deeld. Het resultaat van hun kuipen en konkelfoezen kennen we allen. Zon dag 14 Juni is een dode dag ge weest voor Brussel daar waar het een jubel- en een triomfdag moest zijn. Hoe zij daartoe kwamen is echter nog even het bedenken waard. Naarmate De Dag van het Vlaamse Liednaderde stak er een storm op vooral onder diege nen van wie we huilconcerten en revolutionair geschreeuw tegen al wat Vlaming is en Kerks gewoon zijn. Socialisten, liberalen en com munisten, alles was weerom koek en deeg en veroordeelde met een heilige verontwaardiging en 'n aan roering dit feest van verraders. Het comité voor waakzaamheid en de oude aftandse franskiljons raaskal den en dreigden gealarmeerd. De aanleiding tot dit alles? De lont en het vuur die deze ontploffing ver oorzaakten? Een naamloos en vuig vlugschriftje dat «De Dag van het Vlaamse Liedaankondigde als een feest van de weerwraak met veêl amnestiegesohreeuw en extre mistisch gebrul. Niemand wist van wie het uitging. Tot het eindelijk gebleken is dat het kwam van die verbitterde Vlamingen die zich de Vlaamse Concentratie heten. Naamloos! Ze wisten zelf hoe oneerlijk hun spel was tegenover De Dag van het Vlaamse Lied en hebben anderen met hun eigen vuil willen bezwadderen. Naderhand is nog gebleken hoe flink de rollen in dit duistere kom- plot waren verdeeld. Sommige men sen werden aangewezen en waren ertoe bereid schriftelijk, onder een schuilnaam, de vijanden van Vlaan deren uit te nodigen dit Vlaamse feest te kelderen. Er gingen brie ven naar de communisten, naar de studenten van de vrijzinnige Brus selse universiteit, naar,, het comité voor waakzaamheid om hen aan te zetten uit alle macht De Dag van het Vlaamse Liedte saboteren. Hun opzet is geslaagd! Vlaamse Concentratie! Mensen, waarvan de meesten zich katholiek noemen, hebben zich in hun ver blindende verbittering en hun haat tot hun eigen vijanden gewend, tot diegenen die Vlaanderen niet kun nen «rieken!», die hun geloofs overtuiging met alle mogelijke mid delen bevechten en belagen, die straks zeker hun eigen zangfeest zullen tegenwerken, om hun eigen broers te doen bekampen. Vlamin gen hebben alle mogelijke anti- Vlaamse krachten wakker geroepen en samengebundeld in één horde om volksgenoten te ontgoochelen en te grieven. Concentratie van het verraad! Zo ging Judas eens naar de Fari- zeërs. Zijn naam. staat vereeuwigd in de geschiedenis en zelfs diegenen die tegen ons staan gebruiken hem als scheld- en smaadwoord! We kunnen ons nog afvragen of Baron van de Meulebroeck wel moest wijken voor de bedreigingen gebundeld in een lijvig dossier; of hij niet veel groter ware geweest moest hij zich voor die herrieschop- perij niet willen buigen hebben; geweigerd hebben hun marionet te zijn. Daar zijn toch zelfs revolu tionaire wanordelijkheden geweest, b.v. rond de Koningskwestie, waar tegen hij niets ondernam en die in volle glorie doorgingen. Hier ging het enkel om een feest van zin gende Vlamingen! Nu is hij groot voor diegenen die hem het vuur aan de schenen en in de broek gejaagd hebben. Dat er mensen als Demany in «Le Peuple» hem gelukwensen en roepen Bravo BELACHELIJK EN TRIESTIG In de Kamer heeft de oppositie de Minister van Binnenlandse Za ken in de haren gezeten. Aan de Hr Moyersoen werden de meest uiteenlopende verwijten gemaakt in verband met de onlangs gedane benoemingen van gouverneurs in de provincies Luik en Luxemburg. Zoals men weet had Minister Moyersoen het eerst opgevatte plan om de Hr Lobest te benoemen al3 gouverneur van de provincie Luik laten varen en deze candi- daat benoemd tot gouverneur van de provincie Luxemburg, terwijl hij de gouverneur van Luxemburg benoemde als gouverneur van de provincie Luik. Daarmede was dan een C.V.P.-er benoemd en een ge wezen V.D.B.-er. Men herinnert zich welke herrie ln de Luikse provincieraad werd gemaakt en op welke onbetamelij ke wijze de uittredende gouverneur zich had aangesteld. Ondanks alles hebben de socia listen toch hun zin niet gekregen en daarom hebben zij de Heer Moyersoen in de Kamer geïnter pelleerd. Hun grootste ongenoegen is hieraan te wijten dat de Minis ter te Luik geen socialist heeft be noemd, natuurlijk hun candidaat Je Hr Troclet, gewezen Minister van Arbeid e.n Sociale Voorzorg. Maar eigenlijk hadden hun op werpingen en bezwaren tegen de gedane benoemingen weinig om het lijf. De socialisten hadden wel iswaar hun grr...ote man, de Heer Spaak, opgecommandeerd, maar zijn logica was niet verpletterend. De man bracht er van alles bij te pas. Vooreerst was daar het argu ment dat de gouverneur moet be horen tot de meerderheid van de provincieraad. Maar dat is vol strekt geen gevestigde traditie en dan zou men trouwens ook niet begrijpen waarom er in ons land twee liberale provinciegouverneurs zijn. Dat de uittredende gouver neur socialist was is nog geen ar gument om hem te vervangen door een candidaat van dezelfde poli tieke kleur. De Hr Spaak sloeg de bal glad verkeerd toen hij aan de Heer Moyersoen verweet geen begrip te hebben voor Waalse toestanden en voor de verzuchtingen der opposi tie, want men herinnerde hem on middellijk aan de benoemingen i van socialisten die indertijd door al viSm^ YltezieT bewIren zoak de v,aminK Van Glabbeke in Wal- V volksziel bewaren zoals lonl0 waren gedaan. zal niemamf^onJ beletten^ok' die- Het eindo was belachelijk en genen niet die zich Vlaams noemen Baronis maar een vege decora tie des te meer omdat ze van De many komt. Voor ons is hij een klein baronneke, bevreesd om krachtdadig en kordaat de orde te handhaven teneinde eerlijke Vlamingen te verdedigen en te be schermen. Voor ons heeft hij als burgemeester van België's hoofd stad een potsierlijke zwakheid be gaan en een onrecht geduld dat Brussels naam eens te meer in de schaduw stelt. En toch zullen we niet toege ven. Nu zeker niet! Vooral omdat we die smaad willen uitwissen. We komen naar Brussel om er op de Grote Markt De Dag van het Vlaamse Liedte houden en ons geloof in en onze liefde voor Vlaanderen uit te zingen. Ook dan zullen er geen bijbedoe lingen bij zijn, zelfs geen wraak gevoelens. Eerlijk en oprecht te en het niet meer zijn, die zich met deze laatste daad Vlaams-onwaar dig hebben gemaakt. Wij komen terug naar Brusse1 met Jef Van Hoof als dirigent di: zich in gans deze beroering zo kra nig heeft gehouden, die met Vlaam se fierheid en hoofseminatóhtin? verradersgeld afwees. Op de markt te Brussel of ner gens! Wij komen! triestig toen de Hr Spaak met veel geveinsd misbaar de Waalse grie- ventrommei meende te moeten roeren. Zelfs zijn eigen partijgeno ten namen hem niet meer ernstig op. Er werden aan Minister Moyer soen ook nog velerhande bezwaren gemaakt in verband met burg», meesterbenoemingen, maar dat be hoort blijkbaar tot de gewone pe rikelen van het ministerieel b». staan in de periode die op de ge- meenteverkiezingen volgt. DE AANSTAANDE GRONDWETSHERZIENING De regering heeft dus besloten de nodige maatregelen te treffen voor een grondwetsherziening ln verband met de goedkeuring van de Europese Defensiegemeenschap en de mogelijkheid in het vooruit zicht gesteld dat deze kan gevolgd worden door Kamerontbinding en vervroegde algemene verkiezingen, Daaraan was kennelijk niet te ontkomen. Het enige punt waarop tussen d» meerderheid en de regering nog verschil van mening bestaat ligt besloten in de omstandigheid dei de socialisten er zo vlug mogelijk willen mede gedaan maken en zo spoedig mogelijk weer eens te her kansen voor de verkiezingen, ter wijl de regering en de meerderheid er op aandringen in deze hoogst belangrijke grondwetsherziening vooral niet overhaast te werk te gaan. Daarbij komt nog dat in de schoot zelf van de meerderheid uiteenlopende meningen bestaan omtrent de wenselijkheid zélf van deze Europese Defensiegemeen schap. De Minister van Buiten landse Zaken en sommige C.V.P.- ers zijn warme voorstanders ervan en hopen op de spoedige totstand koming van dit verdrag. Anderen, zoals de Hr Struye, hebben er neen goed oog in en vrezen dat wii te recht of ten onrechte een groot deel van onze souvereiniteit zullen prijsgeven ln een internationaal verbond waar wij maar het vijfde wiel aan de wagen zullen zijn, Sommigen stellen hun hoop op de jongste ontwikkeling van de inter nationale toestand en verwachten dat de verheugende ommekeer, waarvan in het Oosten de eerste voortekenen zijn te onderkennen, vaste vorm zullen aannemen en wel dermate dat een aaneenslui ting van het Westen met al de hieraan verbonden bezwaren, ten enenmale overbodig zou kunnen worden. Op de Ijver van de meest voort varende partijgangers werd reeds een domper gezet door Ka mervoorzitter Van Cauwelaert die openlijk verklaard heeft dat de procedure tot herziening van de Grondwet eerst na het reces kan worden aangevat. Het blijft een open vraag of men de leden van de Hoge Raad er zal kunnen toe bewegen in vervroegde zitting bij een te komen zodat de werkzaam heden, die naar men verwacht on geveer zes maanden zullen duren, reeds in September zouden kunnen aangevangen worden. EEN SLECHT PUNT VOOR DE BARON Baron Vande Meulebroeck heeft het Vlaamse Zangfeest te Bruseel bijgevolg verboden. Dat ls niet schoon van de Jef. Te meer omdat hij wist dat er voor een ordedienst was gezorgd. Maar daar veegt de baron zijn hielen aan, mltsgadere aan al de hoge pieten die bet Vlaamse Zangfeest hebben gepv troneerd. Alles bijeen toch maai een nlksmandalletje voor de bur gemeester van Brussel. Wij zijn ais Vlamingen en Bru»- selaars natuurlijk kwaad op de» niet te verantwoorden verbodi- maatregel. Maar we zullen er ons niet al tl dik over maken. Het Nationaal Comité van it C.V.P. heeft, reeds de houding van Vande Meulebroeck ln een com muniqué gewraakt. Dat is een goe de zaak en wij hopen dat dit een begin is en niet het. slot van deze aangelegenheid. Wij verwachten bijvoorbeeld dat de Vlaamse Ka- mergroep deze zaak eens zal be spreken en in haar midden de le den aanwijzen welke de Minister van Binnenlandse Zaken ter zake zullen interpelleren. Brussel is immers zowel van ons als van die tricolore nietsnutten van Ros en zijn bende. En Jef Vande Meulebroeck moet dat ein delijk eens aan zijn burgemeester- lijk baronnenverstand gebracht worden met goesting of met tegen- goesting. PAS. V 53-0920 BEL SAVONNERIES LEVER FRERES, BRUSSEL Thans is een der Wjzo-nderste vragen over een ontworpen reis: Hoeveel kilo meters zullen we afleggen? Het is deze moderne kilometervreterij die een niet alledaagse lezer van «Het Wekelijks Nieuws» tot de vraag roept: Wanneer naar de maan? De aarde is hem niet groot genoeg. We ee.nvoudig deze koelende en be- sjechts een bepaalde temperatuur Men tracht een buitenwand te ver- schap. Want men moet rekening houden klemmende vraag beantwoorden met de verdragen, hij is aan de zwaartekracht vaardigen, die een groot terugkaatsend ci,«j riot* tyirvrixirwo, wolftrtcnVion rvtnxv vtiuiivgwLi "v uuwui vciuftwuu vaaiuLgi-ii, lvu giuw uci up.naaLOUiui lju u llc uiUhUiijKiiuiG v cm ooaj suana aer moaerne weuenscnap -over nep onderworpen en hij moet afdoend be- vermogen heeft en gecombineerd is met met dwalende hemellichamen. Ofschoon reizen naar de maan uiteen te zetten. - - snelling is die de mens kan verdragen. Dit probleem is belangrijk, want het vliegtuig moet in zeer korte tijd grote snelheden kunnen bereiken om te ont snappen aan de invloed van de aardse aantrekkingskracht. Overigens zonder zeer grote snelheid zou een interplane taire reis eindeloos duren. Het probleem der brandstof kan mis- - sohien opgelost worden door de atoom- met de mogelijkheid van een botsing energie. Doch het is eveneens mogelijk schut worden tegen gevaarlijke uitstra- een systeem dat de temperatuur stabiii- de astronomen - aannemen dat een inter SlÏJrl^ lingen. Hij loopt ten slotte gevaar op seert. Dit systeem zou erin bestaan een horil luchtstenen te stoten die de interplane- gas of vloeistof te laten stromen tussen taire ruimte doortrekken. de koude wand en de hete wand van Zoals men hierboven vermeldde, zijn het interplanetair vliegtuig. dat hun bloed zou beginnen te koken bij de gewone volume aannemen, indien ri nrohlpmen betreffende de zuurstof en was en de atmosferische voorwaarde van de aardoppervlakte bleef behoudem beletten dat de bemanning van een ln- Hij* ve7iiesT*^7n"*evenwïcltszinr De***Ii- vauu tAW\ln«intnm trlinn-riiin- (-«f o r, irerWrnnHt of De uitrusting van de methode die moet vall een dergelijk vliegtuig' ondervindt. dat men aanzienlijke verbeteringen aan- i brengt aan de klassieke brandstoffen, planetair vliegtuig jaren kan vliegen Een derde opiating zou deze zijn van zonder noodzakelijkerwijze hindernissen Dr Pritz Zwicky van het Technologisch te ontmoeten, zullen de eerste astronau- Instituut van Californië. ten het risico moeten nemen. Dr Zwicky is van oordeel dat het mo- atawaa «v. fm-a* viv BPuwuMiviui»- verband met de kosmische stralen ig de electriciteit die in de hojfe gen gesproken die de reiziger aan boord andera gevaarlijke uitstralingen, atmosfeer voorhanden is, te benuttigen. tracht de huidige wetenschap apparaten Deze electriciteit is afkomstig van de te vervaardigen en methoden uit te ionisatie der atmosfeerlagen door de werken die zowel mens als boordinstru- ultra-violetstralen van de zon. Deze ment beschutten. stralen schenken aan de moleculen een Twee andere belangrijke problemen belangrijke electrisehe lading door de inInzich 1UgediI^deSlk^m^jdspairnen terpl£ïïfla:JlieAtuig tot Bs rerb-randt of chamen"«vallenpr^ch'ln'allé'rich- (ongeveer een halve minuut) te onttrek- °?enW'kkelijk bevroren wordt is, naar tingen. Hij moet er zich gewoon aan ken aan de invloed van de zwaarte- J*511 zegt, heel wat ingewikkelder. Maar maken de intensiteit van zijn bewegln- -- kracht- de centrifugale kracht die door r -'n Beleerden op de goede g-en te verminderen en de impulsie van hebben betrekking cp de vaartversnelling electranen in de luchtmoleculen te ver- luwu., uo pwmuuswc uoui. weg om een oplossing te vinden. --» *- - <--<•----- -----■ de snelheid van het vliegtuig voortge bracht wordt, weegt op tegen de aan trekkingskracht van de aarde. zijn spieren te beteugelen. De eenvoud!- van het interplanetair vliegtuig en op de plaatsen. Dr Zwicky is van oordeel dat Het interplanetaire vliegtuig dat zich ge beweging die erin bestaat een boek brandstof die gebruikt dient te worden, deze electriciteit een bestendige bron met zeer grote snelheid van de aarde op te lichten, bvb. zal voor gevolg heb- Ofschoon men op dit gebied belangrijke van energie, nodig voor de propülsie van Volgens luchtvaartdeskundigen, zal de verwijdert of er heen vliegt, ontwikkelt ben het boek ln de hoogte te wei-pen, vorderingen maakt, heeft men nog op het interplanetair vliegtuig, zou kunnen vervaardiging van werkelijke Interplane- door wrijving in de atmosfeer tempera- maar insgelijks de persoon die de be- verre na de uiteindelijke oplossingen uitmaken. taire vliegtuigen weldra tot het domein turen die 1.000 gr. C° overschrijden. Het weging uitvoert. Er bestaat maar één niet gevonden, Men weet thans dat zelfs Deze zou de electriciteit der hogere der mogelijke verwezenlijkingen behoren, ts dezelfde hitte die ln de aardatmosfeer oplossing voor dit vraagstuk, nl. de pas- wanneer het vliegtuig zich tegen zeer sferen gebruiken als. voornaam ontwikkeld wordt door de aardsteden sagiers en de bemanning voor de Inter- ----- - - -- ----- - Maar er blijft echter een vraagstuk op te lossen, nl. de physische die deze doortrekken. weerstand van die mens gedurende de interplanetaire vlucht. grote snelheid verplaatst, de passagiers planetaire vluchten geleidelijk op te lei- geen onbehaaglijk gevoel ondervinden. Wanneer een interplanetair vliegtuig den en ze voor te bereiden tot de bij- in de ruimte geworpen wordt, is het zondere voorwaarden van zulke vluchten. De interplanetaire reiziger blijft steeds enerzijds blootgesteld aan de stralen der Nog lang zal het Interplanetair vlieg- onderworpen aan de voorwaarden der zon en anderzijds aan de koude van het wezen meer een kwestie van toeval zijn In andere woorden gezegd, men moet over. Ja, ze zoeken. Als er kaartjes te krijgen zijn om mee De enige te overwinnen moeilijkheid te reizen, laten we het u weten, 't Zal is de gewenste snelheid te bereiken in Het Wekelijks Nieuwsin grote zonder nochtans de reizigers te hinderen, letters te lezen staan! Sla dus geen week aarde; hij moet kunnen ademhalen. Hij luchtledige. dan wel van behendigheid en weten- vaststellen welke de maximale vaartver- F. R. BOSCHVOGEL. LIEFDE TH HET WEZEN VAN HET CHRISTENDOM Het waarmerk van de ohrllta 14 de Liefde, Daar is moed nodig tegen woordig om goed te zijn, om chris ten te wezen. Tijdens de oorlog waren er men sen die meenden christenen te tij» zonder katholieken te wezen. Tl»» ontmoeten we korrekte katholieken- maar die geen christenen zijn. Zij handhaven katholieke princiepen, maar zonder christelijke geest,. Het zwaard van de waarheid mo'1 gedragen worden ln de hand van liefde: dan kan het een werKu'? van vrede zijn. In. de hnnden van haat of wraakzucht wordt het een moordtuig. Daar zijn mensen die de Cateehl'j mus van buiten kennen, maar M' Evangelie vergeten hebben. Het wezen van het Christen dom ls de Liefde. Dit ls oneindig meer dan allo mogelijke menteUl" kwaliteiten. Sympathie kan nuttig zijn, alle'" ls zij ontoereikend! zij is wiseellj»' veranderlijk, meer zin dan ziel, me" temperament dan karakter, »ee' drift dan deugd. Liefde gaat 00» naar antipathieken. Vriendschap kan goed en hel"; zijn: zij ls meer gelijkgezindheidW zielen dan harmonie van tempel' menten. Liêfde moet ook naar eil anden gaan. Mi Phllantroplo of menslievend»';, is edel. Liefde moet ook gaan taf het onder- en onménselijke: op ga treurige afvall van het mensellj»' kan een weelde van liefde bloeien. Welwillendheid en beleefdheidWJ! nen echte bloesems van Caritas W: zij kunnen ook papieren bloeit'® zijn. Onze aarde zou ongeveer woonbaar worden, ais mensen beleefdheid willen doen, wat zij L Caritas niet vermogen. Maar o»*; wereld zou een hemel-op-aarde F" den. als mensen uit. Caritas wj* doen, wat zij nu uit beleefdheid doe Volksverbondenheld, patriotism'' solidariteit, of hoe men het noem' wil. kunnen echte vruchten Liefde zijn, zij kunnen ook riam«° sel wezen. Men kan zijn meclem».. sen beminnen uit liefde voor yb, men. kan ze ook beminnen uit togen God. Zo «bemint» de dm de mensen. Liefde bemint God in de m'jh(r en de mensen in God! ZIJ 14 dan een menselijke kunst: een KJ. delljke Gunst. Onze christelijk' fttas is wezenlijk verschillend elke andere vorm van menseijl; goedheid. Zij is een ingestorte d"«y iets van Gods eigen hart, om en de mensen te beminnen. Do». heilige geest die ons doet blo Broeder en Zuster «(t Die Liefde ls het wezen v»« eeuwige CbristeaUoim..

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2