BEPMJN, schaakbord tussen Oost en West Politieke koerswending Oost-Duitsland in III. - Berlijn bouwt op Spaarkas Obligaties Geldplaaisingen Hypothekett Algemene Hypotheek- Kredietkas De oorlog in Korea Hoerengilde viert haar zilveren Jubileum te Proven De inhuldiging van Dhr Flamez ais Burgemeester te Moorsele De Regeringscrisis in Frankrijk Nieuwe zuivering in Sovjet-Unie De Sovjet-Turkse spanning Auto-ongeval te Eizele 16 Missionarissen door roden vrijge laten in Indochina Hevige ontploffing te Halewijn-SVaenen WERELDNIEUWS IN 'T KORT «HET WEKELIJKS NIEUWS». Zaterdag 20 Juni 1953. Blz. Innsbrucker Platz. Het eerste ln de Westerse Sector gebouwde «Hochhaus» na de oorlog 1940-45. EERST DOELLOOS... Wij zijn heden acht jaar na de onverantwoordelijke overgave van het derde rijk. Naar de be lofte van zijn leider zou het dui zendjarig zijn, doch de feiten hebben bewezen dat het daartoe negenhonderd acht en tachtig jaar te kort schoot. De ondervin ding heeft ons ook geleerd dat een paar jaar volstonden om van deze trotse hoofdstad en het ge hele Rijk een puinhoop te ma ken. We herinneren ons nog de grootspraak van de eens zo ge vreesde führer: Niet één vijan dig vliegtuig zal Berlijn over vliegen! «Inderdaad, alleen kwam geen enkel, doch ze kwamen bij honderden... Doch dit alles is gelukkig voor bij en een nieuwe tijd brengt nieu we zorgen. Na de ruïnes wordt langzaam opgebouwd. 8 Mei, de grote V-dag! Over de ganse vrije wereld luiden de klokken, is er vreugde en feest.. Te Berlijn heerst daarentegen een ontzetten de ellende, gepaard mc|; de diepe ontgoocheling, welke alleen een overwonnen volk kenmerkt. De eerste jaren na de capitulatie wa-1 ren deze van de strijd der Berlij- ners om het naakte bestaan. Voor opbouw had men weinig of geen tijd. Het zijn de jaren, waarin elke man of vrouw, tot zelfs kinderen, puin gaan ruimen en stenen schoonmaken. Op vele plaatsen en pleinen liggen heden nog reus achtige hopen dezer stenen opge stapeld, die thans voor de weder opbouw gebruikt worden. Het ove rige puin werd tot zand of kiezel gemalen en aangewend tot het herstel der vernielde straten en het vervaardigen van mortel, een teer kostbare stof in deze stad. DE GROTE SPOORSLAG: DE SOVJETS In 1948 komt de blokkade. De weinige hoop die de Berlijners zich van het leven reeds gemaakt hadden, schijnt te verdwijnen. Zul len de opruimingswerken en de stille wederopbouw van enkele particulieren nutteloos geweest zijn? Zal dit vrije lapje Duitse bodem in de Sovjet-Zone inge schakeld worden? Generaal Lucius Clay heeft be weerd dat de blokkade de Berlij ners wakker geschud heeft en weer heeft doen hopen en arbei den. Dit schijnt wel juist té zijn! Voor het gevaar van een totale uithongering geplaatst is Berlijn, als 't ware door een zweepslag aangespoord, voor goed ten arbeid getogen en heeft het grootse plan nen opgevat voor zijn opbouw en industriële heruitrusting. Zonder ling mag het wel heten dat de macht die Berlijn verzwelgen wil de, haar energie en arbeidslust heeft aangespoord... Ook het Kremlin kan zich weieens misre kenen. Zohaast de blokkade was inge zet arbeidden duizenden Berlij ners aan de uitbreiding van het beroemde vliegveld Tempelhof aan de bruikbaarmaking van het vliegplein Gatowen aan de aanleg van een volledig nieuw TegelDank zij deze arbeid werd de landing der vliegtuigen mogelijk en was de luchtbrug een succes. Anderzijds spanden de Bor- sig- en de Siemensbedrijven zich in om bestellingen uit het buiten land te krijgen, ten einde de leef baarheid van zoveel mogelijk ar beiders te verzekeren. Met recht matige fierheid droegen deze pro ducten het opschrift: Made in Germany - U.S.A.(In het ge blokkeerde Berlijn gefabriceerd). Door het technisch wonder der luchtbrug werden ze tot de verste bestemmingsplaatsen gevlogen. Zo kwam er langzaam schot in de na-oorlogse productie en de lei dende kringen van handel, in dustrie en bestuur staken, door de omstandigheden gedwongen, de hoofden bij elkaar om de zaken te coördineren. Mei 1949 brengt het einde der blokkade. West-Duitsland genoot reeds sinds 1948 van de Ameri kaanse Marshall-hulp, en nti de poort weer openging kon de dollar ook West-Berlijn binnen. De munt- sanering was in een paar weken gebeurd en met nieuwe moed ging men thans planmatig aan de ar beid. EN OOST-BERLIJN? Zoals bij elke gebeurtenis moet ook voor de opbouw een onder scheid gemaakt tussen Oost en West. De zoeven geschetste ont wikkelingsgang loopt tot de blok kade vrijwel paralleel, doch eens deze phase bereikt hebben we an dermaal de volledige scheiding. Het is overigens vanzelfsprekend dat de Marshall-gelden niet ge bruikt werden lot het oprichten van bedrijven in de Oost-Sector. De Russen hadden gepoogd de bevoorrading van West-Berlijn door de blokkade onmogelijk te maken. In die dagen hadden zij een grootse propaganda gevoerd bij de West-Berlijnse vrouwen om hun inkopen in de Oost-sector te doen. Aldus zou de luchtbrug een nutteloze geldverspilling betekend hebben en zou hun wil, van Ber lijn in de Sovjet-zone geïnterneerd te zien, een voldongen feit zijn. Na de munthervorming viel van deze propaganda niets meer te bespeuren, daar de wisselkoers te dien tijde zelfs 1-15 bedroeg. Later werd het kopen in de Oost-sector verboden, zoals in een vorig arti kel uiteengezet. Wat de dollar voor het Westen deed, heeft de roebel voor het Oosten gedaan. Oost-Berlijn is voor het communistische regime de propagandastad bij uitnemend heid. Door het eigen bezettings statuut kan de toerist er gemak kelijk een bezoekje brengen. Men zorgt dus dat zijn indruk gun stig zij. Men voelt het aan bij het over schrijden der sectorengrens: «Op bouw betekent hier propaganda en niets anders.» Van industriebedrij- ven is geen sprake, doch wel van imponerende parken en huizen blokken met staatsmagazijnen langs onder en vijf a zes verdie pingen. In deze imposante gebou wencomplexen is veel interessants op te merken. Zij zijn in stipte navolging der partijrichtlijnen ge bouwd en doen eerder denken aan luxueuse cellen dan aan een pret tige huisvesting. Zij hebben een minimum aan uitgangen, zodat bij eventuele razzia's een paar Volks- politzisten volstaan om het ont vluchten er uit te beletten. De meeste binnenmuren bestaan uit een licht kartonnen beschot, zo dat elk luidop praten zonder de minste moeite gehoord wordt. De waarheid langs de radio horen is zeer gevaarlijk in een totalitaire Staat. Daarom fabriceert derge lijke Staat alleen kleine ontvangst toestellen met beperkte golfleng ten of wordt, zoals in deze gebou wen, meestal een systeem van ra diodistributie gebruikt met beperk te keuze van programma's, door de partijdictatuur nauw bepaald. BEREIKTE RESULTATEN Het vroegere hartje van Berlijn was Unter den Linden met de slagaderstraten «Friedrichstrasse» en Charlottenburger Chaussee Dit stadsgedeelte ligt echter vol ledig in puin. De Sectorengrens loopt er overigens dwars doorheen, zodat men er tevergeefs de vroe gere drukte gaat zoeken. Nieuwe centra Zijn echter ontstaan. In West - Berlijn de Kurfürsten- damm»; in Oost-Berlijn: de Sta- lin-AlleeRond deze twee cen trale punten bouwt men twee Ber- lijns, die gevaarlijk van elkaar dreigen te vervreemden. Laten wij het bij West-Berlijn houden. Wat heeft de arbeid der Berlij ners en de hulp uit de Bondsrepu bliek en de Verenigde Staten er reeds verwezenlijkt? De bouwnijverheid heeft, zoals te veronderstellen, de hoogste vlucht genomen. De huizenbouw heeft er van de .modernste Ame rikaanse procédés der préfabrica- tie gebruik gemaakt en de uitsla- weinig ontwikkeld, althans niet de groothandel. De doelmatigheid ervan hangt hier te zeer van het toeval af en van het humeur dei- Russische autoriteiten aan de Zo- negrens. De kleinhandel daaren tegen leeft voorspoedig in het Wes ten, en alles is er verkrijgbaar. De prijzen zijn zelfs een ietsje la ger dan bij ons, daar men ze aan passen moet aan de levensstan daard van deze eilandbewoners. Niettegenstaande de grote in spanningen tot opbouw en pro ductieverhoging, blijven niettemin 250.000 Berlijners werkloos. Dit betekent haast een tiende der be volking. Zulks is geen wonder als men weet dat de stadsgrenzen her metisch gesloten zijn van de Rus- sische-Zonegrenzen, waardoor elke arbeid buiten de stad onmogelijk is. Voeg daarbij de verdwijning van veler werkgelegenheid door de verwoestingen en de stroom vluchtelingen uit de Sovjet-Zone die dagelijks West-Berlijn binnen stroomt. Berlijn kost diensvolgens het Westen dagelijks millioenen. De Bondsrepubliek, die het zelf niet al te breed heeft, bezorgt de stad talrijke hulp, maar zulks vplstaat lang niet. Zonder Amerikaanse Bestand nog niet ondertekend. Zware gevechten op het front. De Bestandscommissie kwam voor het eerst sedert het akkoord over de krijgsgevangenen getekend werd, te Pan Moendjon bijeen op Woensdag jl. Intussen werden de tailkwesties geregeld door officie ren behorend tot beide afvaardi gingen. Toch wordt verwacht dat het wapenbestand binnen enkele da gen zal kunnen worden gesloten. Donderdag werd bericht dat een akkoord over de demarcatielijn was bereikt. Een verrassing dezer dagen was evenwel een grootscheepse aanval door Chinese troepen ingezet op een front van ruim 80 km. breed,, inzonderlijk gericht tegen de stel lingen .gehouden door Zuid-Ko- reaanse troepen. Mogelijks hebben de Sino-Koreanen dergelijke aan val ingezet om de Zuid-Koreanen te doen beseffen dat een verzet te gen een bestand nutteloos is, ofwel om bij de afbakening van de be standslinie, betere stellingen te kunnen innemen. Het werpen van 1.200.000 pond bommen belette hun vooruitgang niet. Niettegenstaande tussenkomst en bombarderen van een 500-tal vlieg tuigen van de U.N.O., wisten de Sino-Koreanen, die in opeenvol gende golven de vijandelijke stel lingen aanvielen, de Zuid-Korea nen te doen wijken en meerdere stellingen te veroveren, inzonder lijk op de Vingerheuvelen an dere. De Zuid-Koreanen werden genoodzaakt nieuwe stellingen te betrekken langs de Paekhan-rivier. Woensdag jl. bleek de strijd evenwel te zijn gestabiliseerd en zouden de Zuid-Koreanen een deel verloren terrein hebben heroverd. Te Seoel blijft Synghman Rhee zich verzetten tegen het bestand dat de U.N.O. sluiten wil. Betogin gen tegen dit akkoord blijven er doorgaan. Synghman Rhee zelf kreeg volmachten vanwege het Parlement en er was zelfs spraak dat hij akkoord sluiten wil met Tchang-Kai-Shek. Te Poesang de den zich ook opstootjes voor, voor de Amerikaanse ambassade. Op Donderdag jl. werd zelfs ge meld dat de Zuid-Koreanen de niet-communistische krijgsgevange nen die in hun handen waren, in vrijheid hebben gesteld. Een «Blockhaus» uit de Russische Staiinallee, waar thans vóór een paar dagen de oproer begonnnen is. gen zijn schitterend te noemen. Het opbouwprogramma voorziet voor einde 1954, de opbouw van 20.000 woningen. De urbanisatie- mogelijkheden in deze zwaar ge havende stad zijn zeer groot en laten de architecten de stoutste verwezenlijkingen toe. De «Kur- fürstendamm t> laat zich in niets van een moderne Europese groot stad onderscheiden en zijn verlich ting is tiptop modern. Het Shiller Theater, hetwelk het grootste po dium in Europa bezit, is een ju weel van moderne bouwkunst. Het Titania Palastis volledig her steld en heeft de grootste dirigen ten ter wereld reeds ontvangen... Industrieel gezien staat Berlijn in een zeer slechte positie. De ge ringste spanning op internationaal gebied hindert de ontwikkeling zeer gevoelig in deze stad, die mid den in de Sovjet-Zone ligt. Niette min leeft, na de ontmantelingspe riode, de machinebouw weer op. De overvloed .aan schroot en oud ijzer in deze wereldstad wordt door de hoogovens van Siemens en Borsig stilaan verslonden en in. bevoegde kringen breekt men zich reeds het hoofd over de mo gelijkheid ijzererts uit de Bonds republiek aan te voeren. De kos ten zouden aanzienlijk zijn, doch de leefbaarheid van een vrije stad midden in de Sovjet-Zone is het Westen veel meer waard! aldus een Britse autoriteit. Een nijverheid met hoge vlucht is ongetwijfeld de electrotechniek. De Duitsers met hun gekende begaafdheid voor kleinmechaniek hebben zich in Berlijn hierop spe ciaal toegelegd. De:— nijverheid verwerkt immers kleine hoeveel heden grondstof, neemt weinig be slag in bij vervoer en vertegen woordigt een bom gelds in klein volume. De handel heeft zich in Berlijn Het moderne Schillertheater in de Westerse Zone, dollars kon Ober - Burgermeister Reuter het wel opgeven. Generaal Clay verklaarde tijdens de blok kade dat West-Berlijn hem dage lijks 150.000 dollar kostte. Dat ver tegenwoordigt een ronde 7.500.000 frank. Zoiets kan alleen Uncle Sam 327 dagen volhouden. GEESTELIJK LEVEN Berlijn is jarenlang een burcht van Duitse wetenschap en kunst geweest. Deze traditie wil West- Berlijn beslist doorzetten. De oude von Humboldt - Universiteit ligt echter in de Oost-Sector. Tijdens de blokkade zelf hebben studenten en professoren een nieuwe univer siteit in het Westen opgericht in de lokalen van de Kaiser Wilhelm Akademie. Zij draagt thans de fiere naam: Freie Universiteit Berlins Talrijk zijn de studen ten en professoren, die hierheen gekomen zijn en de partij-cursus sen vaarwel gezegd hebben voor een onbevooroordeelde wetenschap pelijke studie. De grote triomf be leefde de jonge Universiteit, toen in 1950 de Deutse Hocheschule für Politik haar tenten bij haar kwam opslaan. Sindsdien werken beide institu ten samen om het geestelijk leven in Berlijn op peil te houden. De talrijke wetenschappelijke con gressen en de faam der professo ren en gast-professoren beant woorden hier ontegensprekelijk aan. Talrijke schouwburgen en con certzalen worden regelmatig door het publiek bezocht. Wilhelm Fürt- wangler en Jacob Böhm bezorgen de Berliner Philharmoniker nog steeds wereldfaam. De geallieer den hebben in Berlijn elk hun informatiecentrum dat kosteloos dagbladen, tijdschriften en boeken uit de vrije wereld ter beschikking houdt der West-Berlijners. Berlijn bouwt op, langzaam maar zeker. Het Westen in een sfeer van vrij initiatief, geholpen door staatstoelagen en Marshall-gelden; het Oosten in de volle greep van het staats-socialisme. De Stalin- Alleenoemt zichzelf De erste Socialistische Strasse in Ost-Ber- lin Twee experimenten wedijveren hier naast elkaar, zonder dat één van beide een duimbreed toegeven wil. Te Mandanapalle, nabij Madras, kwamen 50 mensen om het leven bij een spoorwegramp. Te Sao Paulo, Brazilië, brak brand uit in een feestzaal, wijl er een bal werd gehouden. Ingevolge paniek en brand kwamen hierbij 60 personen om het leven, wijl 70 an deren gewond werden. De slachtoffers waren voor het merendeel vrouwen. In 5 dorpen van de Nijldelta brandden 668 huizen op en 25 lieden kwamen er om ln het vuur. Verleden Zondag 14 Juni 1953 was de plaatselijke Boerengilde te Proven in feest ter gelegenheid der Jubileumviering van het 25- jarig bestaan der gilde, alsook ter gelegenheid van de inhuldiging der nieuwe Gildevlag. Te 2 uur vergaderden al do le den der jubilerende Boerengilde in het lokaal, herberg «De Barrière», bij Albert Deprez. Stoetsgewijze, met muziek vooraan, ging de vie rende gilde naar het gemeentehuis, waar de plechtig ontvangst plaats had door de gemeentelijke Over heid. Het was do Heer Burgemees ter Baron d'Udekem d'Acoz, die het welkomwoord toesprak en een welverdiende hulde bracht aan de jubilerende Boerengilde. Na de rede van de Heer Burgemeester werd de erewijn aangeboden aan al de aanwezigen. De Heer Senator Feryn dankte dan als Ondervoor zitter der feestvierende Boerengil de de Heer Burgemeester en het Gemeentebestuur voor de goede ontvangst en medewerking die ver leend werd aan dit feest. Na deze plechtigheid op het ge meentehuis ging men in stoet naai de kerk, waar een plechtig H. Lof werd gezongen, tijdens dewelke het prachtig nieuw Gildevaandel door Z. E. H. Pastoor Marques werd gewijd. Het gelegenheidsser moen werd gehouden door Z. E. H. Delanote, Pastoor te Brielen en Arrondisscmentsproost der Boeren gilde. Na deze kerkelijke plechtigheid had een optocht plaats met de nieuwe vlag door de bijzonderste straten der gemeente. Aan het Ge denkteken der Gesneuvelden leg de de Hr Maurits Ganne, Voorzit ter der Boerengilde, een mooie bloemtuil neer tijdens het. spelen van het Vaderlands lied. De stoet nam een einde aan de Patronaat zaal, waar een grote feestzitting werd gehouden. Na het welkom- woord van de Hr Voorzitter Maur. Ganne, volgde dan de toespraak door de Hr Senator Desmedt, die tijdens zijn rede hulde bracht aan de pioniers en stichters der Boe rengilde te Proven. De feestrede werd dan gehouden door Z. E. H. Defrancq, Diocesaanproost van de Belgische Boerenbond voor West- vlaanderen. Om te eindigen dank te de Hr Senator Feryn de ver schillende sprekers voor hun me dewerking, alsook de talrijke aan wezigen die eraan gehouden had den op deze jubelviering aanwezig te zijn. 's Avonds werd dit Zilveren Ju bileumfeest besloten met een groot feestmaal voor de leden en geno digden der jubilerende Boeren gilde. Aan het bestuur en leden der feestvierende Boerengilde bieden wij onze beste gelukwensen. Heer André-Marie waagt het op zijn beurt. Nadat dhr Bidault met een stem te kort moest verzaken aan de in vestituur, werden de HH. Pleven en Pinay op het Elisée ontboden, maar geen van beiden wou de op dracht aanvaarden met een nieuwe regering te verschijnen. Daarop ontving dhr André-Marie op zijn beurt opdracht tot rege ringsvorming. Deze heeft dan contact genomen met de verschillende partijbestu ren, behalve dezer der Communis ten en Socialisten, en hopend in zijn taak te kunnen slagen, besloot hij de investituur te verzoeken en voor de Kamer te verschijnen op Donderdag 18 Juni. Door de Voorzitter van de Ban- que de France werd thans een brief gericht tot de huidige rege ring om te wijzen op de hachelijke financiële toestand, de onmogelijk heid om nieuwe kredieten de Rege ring ter hand te stellen en de nood zakelijkheid nieuwe belastingen te heffen om aan de nodige gelden te geraken. Hoogste communistische leid er van Oekraïne ontslagen. Door het Kremlin werd medege deeld dat de hoogste Communisti sche leider van de Oekraïne, Mel- nikov, weggezuiverd werd en met een beschuldigd van zeer ernstige economische en culturele fouten. Melnikcv was de eerste secreta ris van het centrale comité van de Oekraïnistische Communistische partij en aspirant-lid in het pre sidium van de Communistische partij van de Sovjet-Unie. Vroegere eisen vaarwel gezegd, behalve deze betrekkelijk de Dardanellen. het statuut der Dardanellen. Sovjet-Regering Sedert de oorlog waren de be trekkingen tussen Turkije en de Sovjet-Unie zeer slecht geworden, wat naderhand leidde tot Ameri kaanse steun aan Turkije. Van Sovjet-zijde was toen van Turkije namelijk de afstand geëist van zekere gebieden, zelfs van en kele die steeds Turkse geweest wa ren, en meteen een herziening van De Sovjet-Regering zou thans aan de Turkse ambassadeur hebben medegedeeld dat Rusland afziet van alle territoriale eisen welke vroeger gesteld werden, maar een herziening wenst van het statuut der Dardanellen, die de Zwarte Zee afsluiten van de Middellandse Zee. Verleden week brachten wij uitvoerig verslag van de installatiefeesten van Dhr Flamez als Burgemeester van de gemeente Moorscle. Hier een zicht op de eretribune tijdens de feestelijkheden. V. 1. n. r.: Dhr Vancraynest, schepene; Z. Exe. Minister De Taeye; Dhr Burgemees ter Flamez; Z. E. II. Pastoor Verhamme; Dhr Depaepe, schepene en Z. E. H. Debeuf. Op de tweede rij de ouders en familieleden van de nieuwe Burgemeester. OOSTENRIJK NIEUWE WESTERSE POGING INZAKE HET VREDESVERDRAG De drie Westerse grote mogend heden hebben aan de Sovjet-Rege ring een nieuwe nota doen gewor den niet verzoek aan de Russen om hun inzichten omtrent Oosten rijk te laten kennen. YOUGO-SLAVIE TITO WIL TRIEST NIET PRIJSGEVEN In eeli belangrijke rede. gehou den te Pianza, heeft Maarschalk Tito beklemtoond dat Yougo-Sla- vië Triest niet kan prijsgeven. Wel wil dit land het vrijgebied aan vaarden, maar kan niet de Ita liaanse aanwezigheid dulden. RUSSISCHE AMBASSADEUR NAAR YOUGO-SLAVIE Uit Belgrado werd gemeld dat Yougo-Slavië ingegaan is op een Russisch voorstel, om opnieuw een ambassadeur uit te wisselen. Sedert 1948, toen een breuk ont stond tussen het Kominform en Maarschalk Tito, werden beide lan den met elkaar slechts vertegen woordigd door zaakgelastigden. INDO-CHINA KONING VAN CAMBODJA GEVLUCHT De Koning van Cambodja is met een gans gevolg' gevlucht naar Bestuurder van Vlaamse Brouwerij te Lauwe gewond Hr Christiaens, bestuurder der Vlaamse Brouwerij te Lauwe, is langs de baan Nederbrakel-Ronse, te Elzele, met zijn auto tegen een boom terechtgekomen. Hr Chris tiaens, alsmede zijn echtgenote die hem vergezelde, liepen hierbij bei den zware verwondingen cp. Vernomen wordt dat de.Indochi- riese rebellen E. P. Cadière en 15 andere zendelingen, die zij sedert 1946 gevangen hielden, hebben vrij gelaten. De priesters zijn Donderdag te Donghoi in Midden-Vietnam aan gekomen. Thailand en verklaarde vrijwillig in ballingschap te willen blijven tot overeenstemming met Frank rijk is bereikt, om aan zijn land onafhankelijkheid te waarborgen. De houding van Koning Norodom Sihanouk r-i Cambodja bezorgt zware nieuw zorgen aan Frank rijk, dat het reeds zo hard te ver duren heeft bij de strijd in Indo china. De Koning van Laos zijnerzijds, vertoeft in Frankrijk. COLUMBIA MILITAIRE STAATSGREEP Luitenant-Generaal Gustavo Ro- jas Pinilla, opperbevelhebber van het Columbiaans leger, voerde een staatsgreep uit en wist zich mees ter te maken van het President schap. De uitvoerende macht heeft hij op zich genomen. Hij heeft reeds een nieuwe Regering aange steld. Alles schijnt zonder bloedvergie ten te zijn verlopen. Voor de gevluchte afgezette lei ders, werd verklaard dat zij in alle vrijheid en zonder vrees naar het land mogen terugkeren. ENGELAND KONINGIN ELISABETH SCHOUWT VLOOTPARADE Aan boord van het adviesjacht Surpriseheeft Koningin Elisa beth Maandag jl. een grootse vloot- parade in ogenschouw genomen. Er waren niet min dan 206 oor logsbodems, van 22 verschillende naties,, aanwezig. Onder de schepen bevond zich o.m. het Belgisch fre gat Victor Billietde Russische kruiser Sverdov de Britse pant serkruiser Vanguard die 10 mil- lioen heeft gekost, het Britse vliegdekschip Eggledat een vliegdek heeft van 1 ha. groot, en zoveel andere boten. Door een 200 oorlogsbodems wer den 21 saluutschoten afgevuurd cn op elk schip werd bij het voorbij- stevenen van de Surprise drie maal een Hip, Hip, Hoera aan geheven. De schepen lagen opgesteld in 12 rijen. Op de kust volgden een millioen toeschouwers de parade. Hiermede werden de kronings feesten besloten. V. S. VAN AMERIKA DE ROSENBERG'S KRIJGEN ANDERMAAL UITSTEL De Rosenberg's, de atoomspion nen, die ter dood veroordeeld wer den wegens spionnage en wier ex ecutie voor dezer dagen was voor zien, hebben andermaal uitstel ge kregen bij beslissing van de Rech ter Douglas, van het Opperste Ge rechtshof.. De feestvierende Gilde van da Boerenbond, te Proven, met in het midden haar prachtige nieuwe Gildevlag. Vooraan bemerken wij het ijverig Bestuur der jubilerende Boerengilde en de Gemeente lijke Overheid, waaronder wij herkennen de Heer Maurits Ganne. Voorzitter; de Iir Senator Feryn, Ondervoorzitter; dc Heer Burge meester Baron d'Udekem d'Acoz; Z. E. H. Defrancq, Diocesaan proost van do Belgische Boerenbond; Z. E. H. Delanote, Arrotiditt- sementsproostde Hr Santor Desmedt; de He,er Valeer Lefcbvrc, Becrctaris-Schamewaardcï; dc Heren Schepenen Karet Verfaillic en Har cel Dcnuelin, cn dv iir "Willy haws, Gemeentwcretwis, Bediende van de gasdienst ernstig verwond. Een hevige ontploffing verwekte grote beroering ln het kwartier der Vredestraat te Halewijn, nabij de Frans-Belgische grens. In de wo ning betrokken door Mevr. Wed. Daussy was een bediende van de Gasmaatschappij, dhr Roger Gallé, 18 jaar, wonende Leiestraat te Ha lewijn. bezig met het wegnemen van de gasmeter in de gang der woning cn had de gastoevoerbuis zorgvuldig' afgestopt. Om zich er van te vergewissen dat er geen gas- ontsnapping was, stak de werkman een lucifer aan. Dadelijk deed er zich een vreselijke ontploffing voor waardoor gans het benedenverdiep omzeggens stuk werd geslagen ruiten, deuren, meubelen enz. vlo gen stuk en kostbare vazen, luch ters enz., werden verbrijzeld. De jonge werkman werd echter ongelukkiglijk erg aan het aange zicht verbrand door de ontploffing en diende de dringende zorgen te ontvangen van een geneesheer. Mevrouw Daussy, welke in de eet zaal werkzaam was, werd als bij wonder niet gekwetst. De politie opende een onderzoek. De schade, welke tot hiertoe nog niet volledig kon worden vastgesteld, is zeer aanzienlijk. 'n Kleine ZOEKER in ons blad! Zoekt p'iets t'buren of te kopen, Zoekt yc 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht.niet.langer, plaats nog heden vanaf 3 4,50 C/o vanaf 3 c/o tot 4,50 'fo o yo in i" Hypotheek N. V. Schuttershofstraat 5, Antwerpen - Tel. 32.95.70. Private onderneming beheerd door K.B. van 15 December 1934 Hoofdagent OOSTENDE: Aug. Simoen, Steenweg op Torhout 370. Agenten: GELUWE: Victor Ghesquièrr. Vrouwstraat I. GISTEL: Oscar De Keyser, Kerkstraat 19. HOOGLEDE: Paul Buysse, Ieperstraat 55. IEPER: Mevr. Marie Roose, Slachthuisstraat 6. KOEKELARE: Mevr. A. Baeckelandt, Dorpstraat 37 A. KOKSIJDE: Urbain Houbaert, Zeelaan 299. LICHTERVELDE: Mevr. A. Maescele, Bevcrenstraat 247 A. MIDDELKERKE: Arthur Simoen, Duinenstraat 280. TTELT: Hubert Vercruysse, Gruuthuyssestraat 1. VEURNE: Gilbert Dubois, Duinkerkekeiweg 12. Ernstige personen kunnen ecu agentschap aanvragen. C33.39) KOTO- EA.LER flLHS- I CHALMERS1 op luchtbanden, met aftakas of met hulp motor - met balen teller. Aangedreven door aftakas van een MIDDELMATIGE TRACTOR. Ronde, zeer handige balen nemen MINDER plaats in en.u ...bewaren al de frisheid van het hooi, het stro, de klaver, enz. Vraag nog vandaag de KOSTELOZE en geïllustreerde documentatie en alle verdere inlichtingen aan onze gewestelijke verdelers of aan GESTICHT IN 1898 F— Gewestelijk agent voor Poperinge en Omstreken Firma R. MILLEVILLE, Gasthuisstr. 65, tel. 233, POPERINGE. Verdelers voor leper en Omliggende. Wed. J. COVEMAECKER-DEGRIJSE, 23, Veurne- steenweg, tel. 73, ELVERDINGE. MEERDERE SOVJETISERINGSMAATREGELEN INGE TROKKEN. Oost-Duitsland is dezer dagen hét toneel geworden van een reeks gebeurtenissen welke alle tekenen inhouden van een politieke koers wending' en in het Westen de gro te aandacht hebben gewekt. Dit alles werd ingeluid in de nacht van Woensdag 10 op Don derdag 11 Juni jl. bij een commu niqué inhoudend dat het Com munistisch Politburo van Ocst- Duitsland een aantal nieuwe en verstrekkende maatregelen had ge troffen welke er in feite op neer kwamen op het afschaffen van de vroegere genomen schikkingen om Oost-Duitsland communistisch in te richten. Deze maatregelen werden afge kondigd juist 5 dagen na de aan komst uit Moskou van de nieuwe Russische Hoge Commissaris voor Oost-Duitsland, de Hr Vladimir Semonov. Alles wees erop dat deze met nauwkeurig omschreven orders uit Moskou was vertrokken voor een nieuwe strategie in het Oost- Duitse gebied. In het communiqué van het Po litburo werd de Oost-Duitse rege ring de raad gegeven een reeks maatregelen te treffen ter verbe tering van de levensstandaard van de bevolking en voor versteviging van de eerbied voor het recht. Dc regering werden een reeks fouten aangewreven, o. m. de afschaffing van de ravitailleringskaarten. de verbeurdverklaring van de land bouwbedrijven, de strenge metho des inzake verzameling van de landbouwopbrengst, dc inning van de belastingen, het benadeligen van boeren, bedrijven, ambachtslieden, winkeliers cn intellectuelen. Het Politburo verklaarde verder dat liet doel barer resoluties is het herstel van de Duitse eenheid, als mede de toenadering van de twee delen van Duitsland. Het maakte meteen bekend dat een einde moest worden gemaakt aan het collectieve landbouwstel- sel, dat iedereen die naar West- Duitsland terugkeren mag om in vrijheid zijn wérk voort te zet ten, dat kredieten moeten ter be schikking gesteld worden van za kenlieden, dat de vluchtelingen die terugkeren hun inbeslaggenomen goederen moeten terug in bezit ge geven worden, dat een uitgebreide amnestie diende verleend en dat allen, ook diegenen welke hun rantsoenkaarten ontnomen werden, in liet bezit dienen gesteld van dergelijk dokument. Begrijpelijk verwekte dit com muniqué grote sensatie, zo in Oost als in West. OOST-DUITSE REGERING VOERT BEVOLEN MAATREGELEN UIT Door de Oost-Duitse regering- werd de Vrijdag daarop eveneens een communiqué verstrekt waarin het kabinet betoogde dat zij de voorstellen van het Politburo aan vaardde ten einde de vergissingen door de regering en haar instanties op velerlei gebied begaan, onge daan te maken. Zonderling werd het dat van dan af de Hr Walter Ulbricht, Onder voorzitter van de Raad en Alge meen Secretaris van de Communis tische Eenheidspartij, niet meer vermeld werd als deelnemende aan de uitvoering' van de nieuw geno men beslissingen. Zijnerzijds zou de Sovjet-Ambas sadeur Semjonow een toespraak hebben gehouden waarin hij aan wijzingen verstrekte over de nieu we Russische politiek in Oost- Duitsland en over de wijziging van het geldend bezettingsstatuut, o. m. dat de Russen zich niet meer zou den mengen in de aangelegenheid van Duitse regering en bevolking. Zelfs werd verklaard dat hij con tact zou hebben gezocht ter voor bereiding van een bijeeffkomst met de Franse. Amerikaanse en Engelse Hoge-Commissarissen. De Oost-Duitse regering voerde harerzijds nagenoeg alle door het Politburo aangestipte maatregelen uit. D? West-Eerlijners hunnerzijds mochten weerom naar hartelust gaan eten in restaurant* gelegen in Oost-Berlijn, zonder rantsoen- ticketten en zonder hun eenzclvig- heidskaart te moeten tonen. De Oostmark verhoogde van waarde, maar liet toch een winst marge over voor wie naar de Oost-zone kopen ging. De winke liers van de Oost-zone werd het weerom toegestaan West-Berlijners te bedienen. Hr Otto Grotewchl, Minister-President der Volksdemo- cratische Republiek, deelde mede dat het onderwijs zich niet meer zou moeten schikken naar de richtlijnen van de Communistische Jeugdorganisaties en dat honder den afgedankte onderwijzers terug in dienst zouden kunnen worden genomen. De Ocst-Duitse boeren inzonder lijk trachtte men van de nieuwe goede wil te overtuigen en aan de vluchtelingen werd voorgeschoteld dat al hun aangeslagen goederen terug' zouden gegeven worden en dat zij hun werk vrij mochten her vatten. Rechtbanken spraken boe ren vrij van beschuldigingen over -tekortleveringen. Met de Prote stantse Kerk werd een akkoord gesloten. In het officiële blad van het rode leger in Duitsland, de Taeglische Rundschau» beschuldigden de Rus sen er zichzelf van fouten te heb ben begaan bij het beheer in Oost- Duitsland, maar ook de Oost-Duit se regering. Nog zouden een aantal hoge Communistische ambtenaren van de collectivisering van het boeren bedrijf zijn gearresteerd. Een bc- lastingshervorming voor de eige naars van landbouwbedrijven werd afgekondigd. Door Die Weltwerd afgekon digd dat, om een betere verstand houding met het Westen te bevor deren, met 1 Augustus e. k. een 40.000 man van de Volkspolitie,. die 120.000 man sterk is, zouden af zwaaien om te worden geplaatst in de nijverheid. Een 4.000 gevangenen, veroor deeld wegens schending van Com munistische wetten, werden weer vrijgelaten. Maandag jl. werd dan afgekon digd dat de werfkantoren voor de Volkspolitie in Oost-Duitsland wer den afgeschaft, in vele plaatsen toch. en dat de dienstneming bij dat korps nu geheel vrijwillig werd. Bevel werd gegeven de aange legde voorraden aan te spreken. BELGISCHE AMBASSADEUR BIJ RUSSISCHE HOGE-COMMISSARIS De Belgische Ambassadeur te Bonn, Baron de Griiben, is de eerste Westerse diplomaat, die een onderhoud had. met de Sovjet Hoge-Commissaris Hr Semjonof. Tijdens het onderhoud onder streepte de Russische vertegen woordiger dat de belangrijke be sluiten in Oost-Duitsland getroffen een uiting zijn van een nieuwe politieke koers voor dat gebied. CHINA. Millioenen ('lilliezen met hongersnood bedreigd. Uit Pe king werd bericht dat millioenen Chinezen bedreigd worden met hon- geisnood, ingevolee droogte en vorst in uitgebreide gebieden, gelegen ten Noorden van de Jangtsé. Een heel stel boten en schepen zou opgeëist zijn door de Communistische over heden, om voedingswaven naar de bedreigde gouwen te zenden. TSJECIip-FLOW'trr.'V. Straat gevechten."Iu de Pravdaeen communistisch blad dat te Pilsen. ln West - Tsjecho - Slowakije, verschijnt, werd toegegeven dat zich te Pilsen incidenten hebben voorgedaan, als gevolg van de doorgevoerde munt- ontwaardlng. Arbeiders zouden er op stootjes hebben verwekt, portretten van de rode leiders verscheurd, dat van Benesj hebben goh' - r rede de Amerikaau.se vlo;.,. s ohie:» hebben geleverd nre|, de politie,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 6