Met het Rood Vlaams Ras naar de Nationale Veeprijskamp te Brussel De Alexander Rodenbach- Provinciaal Tornooi der feesten te Rumbeke Westvlaamse Rood-Kruis afdelingen te Roeselare VOCHTIGHEID WREE17 Gemakkelijk en toch zo veel meer doeltreffend De Afdeling Boezinge wint de wisselbeker vóór Poperinge en Westende VERKEER TIJDENS LAATSTE WEEKEIND op 20 en 21 Juni 1953 Vlasschuur uitgebrand te ÏRumbeke WERELDNIEUWS EN T KORT De elecÜiUdie djioagJmAe ^atvPiptm^ J ii «HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 27 Juni 1953. (Vervolg van 1' blad) en Alexander in het bijzonder. Hij kwam ontelbare malen tussen wan neer het ging om de hernieuwing van het hoger onderwijs, het in richten der eerste spoorwegen in ons land, de herwording der Leu vense hogeschool. Besluitend richt spreker zich tot de familie Rodenbach: gij hebt het recht fier te zijn op wat uw ge slacht geschonken heeft aan Vlaan deren, aan België en aan gans de wereld. Gedenk de glorietitels van uw geslacht om steeds op het peil van deze grootheid te blijven. Na deze feestrede werden drie liederen uitgevoerd door het Blin- denkoor van Brugge. Stormachtig toegejuicht door het publiek wer den de knapen heel speciaal door dhr Van Cauwelaert geluk gewenst. EEN LICHT VOOR ANDEREN Deze zeer geslaagde feestzitting werd besloten met een toespraak van Mgr Quaegebeur, die op deze plechtigheid Z. Hoogw. Exc. Mgr De Smedt verving. Aan het eigen der Mis van deze Zondag ontleende de gewijde spre ker de woorden De Heer is mijn licht en mijn heilen pastte deze toe cp Alexander Rodenbach, die een lichtdrager geweest is en een man was der Voorzienigheid. In het leven van Alexander Roden bach stipt spreker aan hoe Roden bach een voorbeeld was voor de priesters met wie hij omging. Hij citeert de betrekkingen van deze grote staatsman met Mgr de Haer- ne, evenals Rodenbach, lid van het Congres. Mgr Quaegebeur deed tenslotte een beroep op allen om trouw te blijven aan hetgeen Rodenbach vroeg in zijn politiek testament: Medeburgers blijft trouw aan uw land en trouw aan uw godsdienst Met een dankwoord door dhr Van Cauwelaert, die deze Acade mische zitting prachtig leidde, nam deze vergadering een einde. In 't Sohaek vergaderden de ge nodigden rond de feestdis tijdens dewelke Z. E. H. Albrecht Roden bach, pastoor van St Pieterskapel- le, de vooraanstaanden dankte na mens de familie voor de hulde die aan de Rodenbachs en meer be paald aan hun grote voorzaat Alexander gebracht werd. DE ONTHULLING VAN HET STANDBEELD Vanaf 14.30 u. 'had door de be- vlagde straten der gemeente een optocht plaats waaraan al de plaat selijke maatschappijen deelnamen en waarbij zich de overheden en de familie Rodenbach aansloten. Te 15 u., nadat de genodigden op de tribune hadden plaats genomen, kon dan de onthullingsplechtigheid beginnen. Na hiertoe door de onvermoeiba re heer Jos Delbaere, voorzitter van het Feestcomité te zijn uitge nodigd, trad Ridder P. van Oufïy- ve d'Ydewalle, Gouverneur der Pro vincie naar voor om tot de onthul ling van 'het standbeeld over te gaan. Na gewezen te heben op de betekenis van Rodenbach, die voor ieder een voorbeeld was van bur gerdeugd, verwijderde de gouver neur het doek dat het standbeeld bedekte. De vlaggen bogen, het va derlands lied weerklonk, de klokken luidden in triomf en groot en klein bracht bloemen aan. Bij het onthulde standbeeld van Alexander Rodenbach werd ander maal met lof gesproken over deze grote figuur. Staatsminister Van Cauwelaert bracht een zeer ontroerende hulde namens het Parlement, waarvan Alexander Rodenbach gedurende 38 jaar lid was na eerst als lid van het Congres mede aan de basis te zijn geweest van 's lands onafhan kelijkheid. Zijn scheppende geest dwingt nog ieders bewondering af. Op zijn beurt bracht Mgr Van Waeyenbergh hulde aan Roden- dach die bij de heropstanding dei- Leuvense hogeschool een grote rol speelde. Doch hoe voornaam deze spre kers ook waren, het meest ontroe rend ogenblik was zeker toen twee blinden hun weldoener kwamen huldigen. Dhr Jarvis, alhoewel En gelsman, deed dit beurtelings in het Frans en het Nederlands en wist zijn toehoorders diep te ontroeren. Dhr Van Anderlecht, blinde leraar aan het Koninklijk Instituut voor Blinden en Doofstommen, te St- Lambrechts-Woluwe, sprak vervol gens in het Nederlands een huide woord aan de grote weldoener van Blinden en Doofstommen. Ten be hoeve dezer laatsten werd deze toe spraak dadelijk in gebarentaal overgezet door E. Broeder Majori- nus. Dhr De Nolf, Burgemeester van Roeselare, sloot zich bij dit hulde betoon aan namens de stad Roese lare en hij nodigde de aanwezigen uit in 1956 de grote huldiging van Albrecht Rodenbach te Roeselare te komen meevieren. Nadat dhr Jos Delbaere, voorzit ter van het inrichtend Comité al len dankte die deze verwezenlij king mogelijk maakten en hij na mens het comité het gedenkteken van Alexander Rodenbach aan de goede zorgen van het Gemeentebe stuur toevertrouwde, sprak dhr G. Verstraete, Burgemeester van Rum beke, het slotwoord en bracht hij een warm toegejuichte hulde aan dhr Jos Delbaere, de onvermoeiba re Gemeenteontvanger van Rum beke, die de grote bezieler was van deze Rodenbachhulde. De onthullingsplechtigheid liep aldus ten einde, doch reeds weer klonken de eerste tonen van het Muziekconcert door het Blinden- muziek van St-Lambrechts-Wolu- we. De zeer talrijke menigte mocht van een. prachtige muzikale presta tie genieten en aldus ervaren dat er onder de blinden werkelijk kunstenaars zijn. GEDENKPLAAT ONTHULD BIJ «ONZE KINDEREN» Het feest was nog niet ten einde al was de weermaker van oordeel dat hij best, na een warme namid dag met stekende zon, voor 'n ver frissing mocht zorgen onder vorm van een lelijke onweersbui. Te 18 uur moest in het woon- en sterf huis van Alexander Rodenbach, daar waar thans de stichting On ze Kinderenis ondergebracht en gelegen in de Alexander Roden- bachstraat, een gedenkplaat ont huld worden en waarvan het op schrift luidt: Hier woonde en overleed Alexander Rodenbach Weldoener van de blinden en doof stommen 1786 - 1869 Geboren te Roesela,re in 1786 Blind op elfjarige leeftijd Lid van het Nationaal Congres in [1830 Volksvertegenwoordiger van 1831 [tot 1868 Burgemeester van Rumbeke van [1844 tot 1869 Schreef hier in 1853 zijn stan daardwerk Les Aveugles et les [Sourds-Muets De wijze Staatsman, Burgemeester en Weldoener overleed hier op 17 Augustus 1869 Tot blijvend aandenken 21 Juni '53 Het slechte weder bracht enige vertraging mede doch meteen was het een gelegenheid voor de geno digden een bezoek te brengen aan de prachtige inrichting van Onze KinderenZij werden er rondge leid door Heer en Mevrouw Jos. Camerlynck. Doch eens dat het onweer voor bij was kon het intieme feest be ginnen waarbij alleen de familie Rodenbach, de leden van het in richtend comité en enkele geno digden aanwezig waren. Ontroerende gelegenheidsliederen werden uitgevoerd door de kinde ren der stichting, o.m. het ontroe rende Ziet gij traagzaam heenbe zie vervolg hiernevens UK" Karton is niet aangewezen als dakbedekking winter, provinciaal voorzitter; een afgevaardigde van Oostvlaanderen Carlens, provinciaal secretaris, enz. De jury had het niet gemakke lijk om de winnende ploeg aan te duiden, want iedere groep spande zich in om de opgelegde thema's met de vereiste ernst en vaardig heid uit te voeren. Gedurende ruim drie uur hebben de vele toe schouwers die op de Grote Markt te Roeselare verzameld stonden, kunnen zien tot wat het Rood Kruis in staat is en wiens enig ideaal het is diegenen te helpen die in gevaar verkeren. Hetgeen Zondag door de leden van het Rood Kruis te Roeselare is ge presteerd geworden, is de vrucht van vele avonden geduldig oefe nen, van een grenzeloze offervaar digheid en belangloze toewijding voor deze edele zaat van maat schappelijk dienstbetoon. Het was reeds 17.30 uur toen in de feestzaal van het stadhuis de uitslag werd bekendgemaakt. De ploeg der afdeling Boezinge behaalde het hoogste aantal pun ten en werd aldus voor de tweede opeenvolgende maal provinciaal kampioen vóór Poperinge en Westende. Dr Dewinter, provinciaal voor zitter, overhandigde de beker aan de winnende ploeg onder storm achtig applaus van de aanwezi gen. Boezinge kreeg eveneens het gouden plaket, terwijl Poperinge het zilveren veroverde en Westen de het bronzen toegewezen kreeg. De leden van de andere deelne mende ploegen mochten een diplo ma in ontvangst nemen. Na een hartelijk woordje van de Hr Lambin werd deze vergadering besloten. Het défilé van de deelne mende groepen dat daarna voor zien was, kon wegens de aanhou dende regen niet dorgaan. Onze hartelijke gelukwensen aan Mevr. de Thibault de Boesinghe, voorzitster van de wakkere afde ling, alsook aan de winnende ploeg, en deze van Poperinge en Westen de om deze flinke prestatie. Op Zondag 21 Juli ging onder een stralende zon op de Grote Markt te Roeselare het provinciaal tornooi door voor ambulanciers van het Rood Kruis, dat jaarlijks door het provinciaal comité wordt ingericht, om te kunnen nagaan tot welke prestaties de verschei dene afdelingen in staat zijn, en in geval van ramp en ongeval en tevens om hun geest van initiatief en hun technische onderlegdheid te constateren. Het tornooi kende dit jaar een ruime belangstelling, want niet minder dan 18 ploegen waren in geschreven. De afdeling Oostende was er vertegenwoordigd met drie ploegen," Poperinge met twee en de afdelingen Boezinge, Brugge, Ingelmunster, Izegem, Koksijde, Komen, Kortrijk, Meulebeke, Nieuwpoort, Westende, Wevelgem en Zeebrugge, ieder met één ploeg. In de voormiddag ging voor de deelnemende groepen in de feest zaal van het stadhuis een verga dering door, waarop dhr Carlens, de ijverige provinciale secretaris de mededelingen verstrekte nopens het verloop van het tornooi en te vens bij uitloting de volgorde van optreden voorstelde. Te 14 uur nam het tornooi een aanvang dat vanwege het publiek een grote belangstelling genoot. Naast de voorzitters der deelne mende Rood-Kruis afdelingen be merkten we nog de HH. De Nolf, burgemeester van Roeselare; Lam bin, a&junkt-directeur generaal van het Rood Kruis van België; De- Gebruik een sterke en gelijkmatige rubberlaag om voor altijd Uw daken te dekken en voor het water ondoordringbaar te maken. RUTEX is ondoordringbaar en elas tisch. RUTEX is onverwoestbaar en blijft gelijkmatig onveranderlijk in de koude en in de warmte. RUTEX is isolerend en bes tand tegen bijtende stoffen. RUTEX is 40 beterkoop en biedt 100 meer weerstand. Vraag documentatie aan, om het J werk goed uit te voeren en om uw ^«§5 geld niet te verliezen. wms prospectus em inlichtingen kus, onze gewestelijke verdelers of aan 20 doden en 18 zwaar gewonden. Volgens een voorlopige statistiek hebben de verkeersongevallen tij dens het afgelopen week-end 20 slachtoffers geëist en werden 18 personen zwaar gewond. KOSTELOZE DOCUMENTATIE 70, Poincarélaan, Brussel, Telefoon 21.70.11 - 21.20.35 4, Rue de Droixhe, Luik, Telefoon 43.55.83 - 43.09.46 20. Gekl.: Olga I. R., Donatus Kinders, [Beveren-Roeselare. 21. Gekl.:Oda v. d. Leugenboom, Mon- [tagne Rich., Koekelare. 22. Gekl.: OUva v. d. Groene Wal, Go- [deris H., Boezinge. 23. Gekl.: OUva v. 't. Moerhol, Ver- [meesch R., Veurne. 24. Gekl.: Onda, Vandenberghe J., Pol- [Unkhove. 23. Gekl.: Olga v. St Henri, Proot G., [De Moeren. 26. Gekl.: Olga v. 't Kasteelhof, Van- [denberghe L., Boezinge. 27. Gekl.: Orga, Decloedt L„ Zandvoor- [de-Oostende. 28. Gekl.: Odette v. Rozendael, Claris- [se R., Wlngene. 29. Gekl.: Odette, Goderis I., Leffinge. Fafnilieprijskamp Lot gevormd door ten minste zes en ten hoogste twaalf dieren die on derling tot de vierde graad met elkaar verwant zijn. 1. Lot op Izaak 46/198. 2. Lot op Kampioen Leugenb. 48/146. 3. Lot op Economist 42/114. 4. Lot op Gaspar Lange Dreef 44/86. 5. Lot op Ivo 46/40. 6. Lot op Izaak 46/198. 7. Lot op Izaalc 46/198. 8. Lot op Kampioen Leugenb. 48/146. 8. Gekl.: Lot op Kamp. Leugenboom 9. Gekl.Lot op Izaak 46/376. [48/146. 10. Gekl.: Lot op Ideaal Beekh. 46/276. Loten van vier vrouwelijke dieren. Ieder lot mag enkel uit vrouwelijke dieren bestaan, toebehorende aan de zelfde eigenaar en op zijn naam Inge schreven ln het Syndlkaat sedert ten minste twee maand voor de Prijskamp. 1. Degheele Marcel, Alveringem. Louise v. d. Beekhoek 50/4633. Lotte v. d. Beekhoek 49/5607. Klaudine v. d. Beekhoek 49/5611. Justine v. d. Beekhoek 48/3413. 2. Pauwelyn Georges, Oostvleteren. Julia v. Elzendamme 49/1567. Huguette v. Elzendamme 46/1269. Omega v. Elzendamme 53/353. Opera v. Elzendamme 53/5155. 3. Vanslambrouck Oktaaf, Zwevezele. Gaby 45/5473. Irma 47/933. Jenny 49/2155. Orfée 1.1.120. Deze prijskamp, welke om de twee jaar plaats grijpt in de ruime Eeuwfeestpaleizen te Brussel, werd dit jaar terug met spanning ver wacht door onze Westvlaamse kwe kers. Iedereen die een beetje met de atmosfeer rond een prijs kamp vertrouwd is, weet met welke zorg de dieren behandeld worden, welke in deze prijskamp tentoon gesteld worden. De lading der dieren in de on derscheidene stations, welke reeds Vrijdagmorgen gebeurde, kende een vlot verloop. En wanneer 's na middags de stallen spoedig bezet werden met hun logés, voelde iedereen zich seffens thuis en vorm den onze boeren rap een ganse fa milie. De individuele prijskampen gre pen plaats de Zaterdag en werden van dicht gevolgd door een enorme massa Westvlamingen. De tribune was in kortè tijd volzet en ook de omheining kreeg rap een drie- viertal rijen toeschouwers rond zich. Welk een morele ranmoedi- ging voor de tentoonstellers en voldoening voor de leiders! Deze prijskampen, welke vlot verliepen, bewezen nogmaals de grote uni formiteit van het rood ras. 1. - Stieren geboren vóór 1 Juli 1950. Buiten prijskamp: Kampioen Leu genboom (10-9-46), Syndlkaat Lichter- velde-Kortemark-Torhout. 1. Kampioen Rood Ras 1953: Nardus 't Geysenhof, Devreese M., Zevekote. 2. Marot Bazelare, Syndlkaat West- [outer-Reningelst-Loker. 3. Max Bazelare, Syndlkaat Boezinge. 4. Nobel v. d. Noordhoek, Syndlkaat [Stasegem (Harelbeke). 5. Mldas 't Duivennest, Leurldan G., [Bulskamp. 6. Max, Syndlkaat Lichtervelde-Kor- [temark-Torhout. 7. Novo, Syndlkaat Stuivekenskerke. 8. Nico, Syndlkaat Llchtervelde-Kor- temark-Torhout. 9. Normand, Syndlkaat Ruiselede. 10. Nero, Maes Gebr., Sehore. 11. Napoleon, Leys R., Roesbrugge-Har. 12. Nero, Syndlkaat Westrozebeke. 13. Natal, Syndlkaat Nieuwmunster. 14. Max, Vanderheeren G., Emelgem. 15. Nestor, Syndlkaat Boezinge. 16. Mars, Mouton Charles, Torhout. 17. Gekl.: Nazar, Syndlkaat Beerst. 18. Gekl.: Mops van de Beekhoek, Syn- [dlkaat Geluwe. 2. - Stieren geboren tussen 30 Juni 1950 en 1 Juli 1951. 1. Orton, Steelandt H„ Vlamertlnge. 2. Omar v. d. Zulddorpe, Roelens j., [Llchtervelde. 3. Oktaaf, Kerckaert M. - Devreese H„ [Oostkamp. 4. Onsras, Deleplancque A., Nleuw- Ikerke (leper). 5. Oswald van 't oud Swaenhof, Syn- [dtkaat, Lendelede. 6. Oasien v. d. Gr. Heerlijkheid, Ver- [trlest R., Ruiselede. 7. Oxo Klare Wal, Verstegen J., Slljpe. 8. Gekl..Oran van 't Baanhof, Syn- [dikaat, Ketem. 9. Gekl.: Obus v. d. Verbrande Molen, [Cornette J., Krombeke. GEBEDSDAG VOOR DE VREDE IN DE VER. STATEN Op voorstel van President Eisenhower. President Eisenhower zou het ini tiatief willen nemen om een oproep te richten tot de burgers van de Verenigde Staten op 4 Juli, de na tionale Amerikaanse feestdag, als gebedsdag door te brengen. Een katholieke studentenafvaar diging uit Tulsa (Oklahoma) heeft zich bij de Amerikaanse President aangeboden met een verzoekschrift van 12.000 katholieke studenten cm dergelijk plan door te voeren. Alverlngem: Phlllbert Bailleul, private onderneming beheerd ooor het koninklijk resxuh van 15 dec. 1934 Dorp 2. Beitem-Rnmbekc: rA Alb. Vanelslahder, '«"Al 1 Kerkhofstr. 134. xfct JKtf» "V> Beveren-Roesbr.: lp% Robert Lepée, Hondschootestr. 22 Dlksraulde: /5 M' G. Van Nevel- jÉpSI® Meire, ivrs': IJzerlaan 4. fc/'-w Hooglede: 1 Jjfi Marle-L. Pleters, Roeselarestr. 8. M leper: I"* Aug. Hendrlckx. 3|§M| Dikkebusstwg 150. Ingelmunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. LAkGE HIEUWSTRA1T 40 Izegem: Rafaël Parret, St-Crispljnstraat 19. Kemmcl: Leo Duplacle, Renlngelststraat 63. Koekelare: Mr Jozef Bulcke. Ichtegemstraat 12. Koksijde: Walckiers F. en J., Zeelaan 260. Krombeke: Mej. Maria Denys, borpplaats. Leke: Mr A. Denolf. koster, Nieuwstraat 21. Loker: W' l. Dousy-Mortreu, Dorp 52. Mcsen: Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Aclilel Goemaere. Dadizelestraat 32. Nieuwpoort Mr Alfons Depelchin, Kokstraat 36. Dinsdagvoormiddag tijdens de schaftijd van 9 uur is brand ont staan in de grote vlasschuur dei- Weduwe Vermandere, Abelestraat, te Rumbeke. De arbeider die de reepmachien opnieuw ging in gang brengen, merkte daar juist vlam men. Spoedig werd de schuur toe gesloten wijl de brandweer van Ize gem en Rumbeke werden opgebeld. Ook werd de aanpalende hangaar geledigd en het vlas uit het aanpa lend zwingelkot in veiligheid ge bracht. De grote voorraden ruw vlas, kro ten en afval uit de brandende schuur moesten als verloren worden beschouwd, benevens de reepma chien, terwijl het dak eveneens werd vernield. De schade beloopt zeer hoog. In de late avond waren pompiers nog steeds bezig het smeulend vlas te bedwingen. gesticht in 1903 Veurne: Bureel Pinson Sporkljnstraat 23. tel. 168 Warneton: Pierre De Simpel VVervlk: Valêre Verfalllle. Molenstraat 49. Westrozebeke: Mr Aurele Van Da mme Statiestraat 136. Westvleteren: Ma], A. Quaghebeur. Poperlngestraat 71. Woesten Mr Gast. Verfaillle, Steenstraat 34. Woumen: Mr Maurice Debruync Dorp 114. VVulverlngem: Michel Duron. Goudenhoofd 38, Vinkem Zillebekc: Mevr. Germ. Coudron- Dorp 46. Vandamme. Oostvleteren: Mej. Y. Van Houtte, Henrl Deberghstr. 6. I'oelkapelle: M» W» M. De Sutter- De Wilde. Plocgsteert: Victor Menet, r. d'Armentlères 110. Proven Mej. Noëlla Prlnzle Statiestraat, 55. Poperinge: Paul Devos, Komstraat 36. Michel Maes, Westvleterenstw 25 Roeselare: NEDERLAND. Meer deviezen voor toeristen. Voortaan zullen de Nederlandse Ingezetenen zonder on derscheid van leeftijd voor iedere reis r.aar diverse landen, waaronder Bel gië, de tegenwaarde" van 1.000 gulden kunnen opnemen, plus de tegen waarde van 400 gulden per reis aan extra-deviezen, wanneer de reis per auto wordt gedaan. Deze regering is van toepassing sedert 15 Juni. CAMBODGA. De Koning terug. Koning Norodom Sihanbek van Cambodga, die plotseling zijn hoofd stad verlaten had om te vluchten naar Bangkok in Slain, is thans even onverwacht naar zijn land terugge keerd. Naar zijn hoofdstad is hij niet gegaan cn verklaart deze niet te wil len betreden zolang de Fransen de onafhankelijkheid van zij» land niet sullen liebbe» verleend. Roesbrugge-Ilarlnge: Gerard Delplace, Gemeentesecretaris. St Jdesbaia-Koks.: Er. Van Eecke-Deleu, Villa K. rkepanne Frankrljklaan 9. St-Pieterskapelle- Lcke Dorp 12. Mr André Provoost kunstige i'ersunen kunnen een agentschap aanvragen

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 7