Met onze Renners doorheen onze gouw Dré Blomme een waardig Westvlaams kampioen der Onafhankelijken te Menen steeds 't voordeligst De Nachtzwaluw N" 35 Gierzwaluwen Beroepsrenners fe De Panne Stort 78 Ir. Koersulfslagen «het wekelijks nieuws». Zaterdag Assisenhof van Wesfvlaanderen Bij de aankoop èn bij 't gebruik is Verleden week gaven we in onze uitgave Veurne-Nieuwpoort-Diksmul- a» volledig relaas van de Beroepsrcnnerskoers aldaar gehouden, Woensdag der voorbije week. Het was de Oostvlaming Bral die met ■do bloemen ging lopen na een bewogen spurt met valpartij, waarin Maurice Blomme uit Roeselare het sleutelbeen brak. We zien hier de overwinnaar in de bloemen gezet. Nevens hem Burgemeester Ge. vaert uit Do Panne. BU DE BEROEPSRENNERS Alweer Roger Desmedt! To Maldegem onderstreepte Ro- ?er Desmedt alweer zijn flinke conditie. Thans bepaalde hij zich niet tot een spurtzege, maar hij stond er in de aanvalslijn van halfweg koers. De grote aanvaller was er ongetwijfeld de Nederlan der Voorting, die reeds vroegtijdig aan de haal was gegaan en achter af slechts door vier renners werd vervoegd: die vier waren Desmedt Roger, Delathouwer, Roks en Mat- thys. Roks stapte af om drinken te halen, wijl Delathouwer nog voor het einde begaf. In de spurt was het de Waregemnaar die de anderen geen schijn van kans liet. ïoor de vierde plaats was het Ka- rel Debaere die de anderen te vlug af was en vijftien man achter zich hield. Degraevelyn, Desmedt Gil bert, Braeckeveldt, Gentiel Ver meersch waren hierbij de ver- iienstelijksten, wijl een derde :roep met Minne, Wambeke, Vuyl- ïteke en Thoma In de spurt door Marcel Ryckaert werden geklopt. Dré Maelbrancke voor eigen volk! Dré Maelbrancke, wel eens onze meest beloftevolle Westvlaamse renner, thans bij de categorie der ouderen Ingelijfd, heeft voor eigen folk nog eens zijn klauwen uitge slagen. Al kregen de Torhoutse In richters enkel 34 renners aan de start, ze kregen een fel bewogen vu gesmaakte koers. Wat onze me- ling kracht bijzet, dat men meestal net weinig renners mooier sport :e zien krijgt dan met een grote ïoop. Vanderveken en Plander Jans- ;ens waren met Salembier en De- -otis aanvankelijk de eerste aan vallers, maar beide laatstgenoem- ien vielen door breuk weg. Joye en Maelbrancke kwamen echter me- ie vooraan, maar konden niet he etten dat nog een 6-tal renners lijpikkelden: Proot, Mertens, Ver- 'aillie, Labaere, Decock en Gentiel /ermeersch, Dit tiental beheerste le koers en waar iedereen zich aan ven spurt verwachtte, sprong Mael- iraticke gepast weg om met voor sprong te winnen. Vanderveken naaide weer eens zijn rapste benen boven en klopte Labaere en Mer- ens zeer nipt,- maar zeer ver- ienstelijk. Jos. Lefevere voor eigen volk. Kruishoutem kreeg wel een mooi Dt renners, maar daarom nog geen ■oelende wedstrijd. Wel probeerden 0 nu en dan een paar renners om 'eg maar het lukte natuurlijk niet. in toch werd het geen massa- purt, want de jongens van de treek, Lefevere en Wambeke, na ren opeens 100 meter en verde lgden die zo hardnekkig dat ze op e meet juist voldoende voorsprong adden om de massaspurt te ont ijken. Dat er geduwd en gedrumd erd onder de 40 anderen, moet len niet vragen. Het was alweer ■oger Desmedt die zich de baas >onde voor rasspurters als Thoma, yckaert, Ollivier, e.a. De zege van Lefevere is er een ia ledereen verheugen zal. Het is vn beloftevol renner die eindelijk illedig doorbreekt. De klasse zit in en komt er uit. BU DE ONAFHANKELIJKEN Malfait deed. Zondag de ver- aatshttg naar het verre Horion- ozemont en behaalde er een zeer irtasteUjke vijfde plaats. Lan- lyt, Dré Blomme en Vanhoutte aren aan de slag te Herderen en lsten er op ereplaatsen beslag te ggen. De anderen waxen aan de ag op het velodroom te Moen en 'rkozen uit te rusten voor het estvlaams kampioenschap dat insdag te Menen verreden werd. Mus kwam het dat ook Maandag 1 Opwijk slechts één Westvlaming aan de «tart kwam. nl. Georges Decraeye, die naar de goede con ditie aan het zoeken is en deze maar niet vindt. HIJ eindigde wel veertiende, maar op meerdere mi nuten van dev overwinnaar Wyck- standt, die een "afgescheiden zege behaalde. BIJ DE LIEFHEBBERS Vandevoorde kampioen. In een andere plaats In dit blad vindt U nadere beschouwingen over het kampioenschap dat te Roese lare werd verreden. Wij verheugen ons er op dat de kampioen van Westvla anderen een renner is uit ons criterium. Ook Indevuyst was met de goede ontsnapping mede, maar werd bulten koers gezet we gens ongeoorloofde bevoorrading. Soldaat Mans de baas te Rollegem-Kapelle. De Oostvlaming Mans, te Wevel- gem gekazerneerd, behaalde een nette voorsprongzege te Rollegem- Kapelle, waar 62 renners aan de start kwamen. Zo heel bewogen was de koers niet, maar er werd een hoog tempo op na gehouden dat menig renner fataal werd. Een ultieme poging van Messelis, Nolf en Knockaert (drie mannen van ons criterium) bracht niets op en het was de pittige en stijlvolle Mans die de massaspurt ontweek en met 100 meter voorsprong ze gevierde. Een fel verbeterde Lucien Victor klopte de rest voor de twee de plaats ook al noemden zijn on middellijke tegenstrevers nu eens Lucien Demunster, Baetslé, Nolf, Lapauw en Dhondt, al mannen die In de laatste meters toch uit de voeten kunnen. Amelinckx te Rollegem. Te Rollegem bij Moeskroen was het de Moeskroennaar Amelinckx, die zich 25 meter voorsprong kon verschaffen en aldus een nette ze ge behaalde. Die Amelinckx gaat stilaan maar zeker zijn weg en weet op tijd en stond een zege binnen schot te nemen. Onder de uitblinkers vernoemen wij graag Norbert Kerckhove, Vanneste en Parmeniter. Philips aan de eer te Gijverinkhove. De mannen uit Gijverinkhove troffen het niet. Ze verdienden werkelijk meer dan 10 renners aan de start. Méteen konden ze op geen bewogen koers aanspraak maken. Drie renners vielen weg door pech en de anderen betwistten de eind spurt die natuurlijk door de rappe Philips werd gewonnen. De zoveelste voor Lucien Demunster. Te Otegem stonden vier renners met kop en schouders boven de anderen. Planckaert, Buddy en Lucien Demunster, en Decocker trokken er reeds in de eerste kilo meters vandoor en werden nooit meer teruggezien. De rest van de deelnemers er waren 18 vertrek kers bood zich niet min dan 21 minuten na de eersten aan om de spurt voor de vijfde plaats te be twisten. De rappe Lucien Demun ster was Inmiddels reeds met de zegebloemen naar huis, nadat hij in een harde spurt Planckaert met een half wieltje had geslagen. En daar is Muylle weer. Muylle onderscheidt zich door gaans in lange en zware koersen, maar bleef thans te Nieuwpoort aan de winnende hand. Hier wer den de aanvallers beloond, want Muylle, Denys en Meulemeester trokken er zeer vroeg van door en werden niet meer teruggezien. Meulemeester viel spijtig genoeg weg door val. Kan de zege van Muylle ons verheugen, dan doet de tweede plaats van Denys dit even zeer. De Zarrenaar komt er beslist door. Dré Noyelle spurtte mooi eerste van de groep, spijts er heel wat rappe bazen in zaten. Zie vervolg hiernevens ons m vomlhoekje op postcheckrekening 47.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons biad tot einde 1953. Beroepsrenners MALDEGEM: 1. Roger Desmedt; 2. Mathys Lucien; 3. Voorting; 4. De baere; 5. Schapens; 6. Oreel; 7. De- graeveleyn; 8. Decmulder; 9. Vander- voorden; 10. Desmedt G.; 11. Roks; 12. Braeckeveld; 17. Vermeersch Geo. TORHOUT: 1. Maelbrancke André; 2. Vanderveken; 3. Labaere; 4. Mer tens; 5. Proot; 6. Joye; 7. Verfaillie; 8. Vermeersch G.; 9. Vandewalle; 10. Decock; 11. Vandaele; 12. Pascal; 13. Vandecasteel; 14. Derous; 15.Dhaene- klndt; 16. Demeulenaere. ST NIKLAAS: 1. Debaere Karei; 2. Vander Eist; 3. Bral; 4. Bogaert; 5. Van As; 6. Vandenbrouck; 7. Bau- wens; 8. Brusselmans; 9. Denll; 10. Debeule. KRUISHOUTEM: 1. Lefevere Jos.; 2. Wambeke; 3. Desmedt R.; 4. R1J- ckaert A,; 5. Thoma; 6. Vandycke; 7. Oreel; 8. Ollivier; 9. Braeckeveld; 10. Desmedt G.; 11. Lameire; 12. M. Ryckaert; 13. Gelijk een groep van 30 man. Onafhankelijker) OPWIJK: 1. Wijckstandt Roger; 2. Debock; 3. Temmermans; 4. Vanhols- beke; 5. Verbeleu; 6. Vangompel; 7. Helrwegh; 8. Beckaert; 9. Wieme; 10. Maes; 14. Decraeye. BRÜSSEI.-HOKIO-HOZ13MONT: 1. Vanbelle Jan; 2. Verschueren G.; 3. Verhelen; 4. Medaets; 5. Malfait; 6. Briesen; 7. Op 't Einde; 8. Janssens M.; 18. Wyckstandt. HERDEREN: 1. Pierre Lowie; 2. Molenaers; 3. Hein; 4. Ceulemans; 5, Van Vllerberghe; 14. Landuyt; 18. Blomme en Vanhoutte. Liefhebbers GIJVERINKHOVE: 1. Philips Jo zef: 2. Hosten; 3. Beke; 4. Denijs D.; 5. Decuypere; 6. Mahieu; 7. Verwelr- der; 8. Degrande; 9. Devriendt; 10. Decorte. OTEGEM: 1. Demunster L.; 2. Planckaert J.; 3. Deoocker; 4. De munster B.; 5. Parmentler; 6. Ver- hougstraete; 7. Baert; 8. Vanden- broucke; 9. Vanschoorlsse; 10. Van- CorseJ jg NIEUWPOORT: 1. Muylle René; 2. Denys D.; 3. Noyelle A.; 4. Delanoye; 5. Taecke; 6. Beke; 7. Vanbossel; 8. Meulemeester; 9. Seynaeve; 10. Bae- len. KNESSELARE: 1. Salembier W.; 2. Baetslé; 3. Demeyer; 4. Deblock; 5. Verplaetse; 6. Vandevelde; 7. De- poorter; 8. Sterckx; 9. Vivey; 10. Wille. SINT-ELOOIS-VMVE: 1. Van Aerde M.; 2. Stofferis; 3. Truye; 4. Van Me nen; 5. Parmentler; 6. Verhegge; 7. Decocker; 8. Neyt; 9. Van Santber gen; 10. Lapage; 11. Vanneste; 12. Vancompernolle. LEDEGEM: 1. Rebry Gaston; 2. De- blaere; 3. Leenknecht; 4. Indevuyst; 5. Messelis; 6. Brlon; 7. Reynaert; 8. Lapauw; 9. Vlctoor; 10. Rosselle; 11. Mans; 12. Crabbe; 13. Sabbe; 14. Brulé; 15. Gryson. Nieuwelingen 4 Juli 1933. Hls. IS. Dré Blomme, de nieuwe kampioen van Wesrtvlaan deren voor Onaf hankelijken, ontvangt zijn trui uit de handen van dhr Vandekerck- hove, Afgevaardigde-Generaal van VVestvlaandereru De vier dingen die ons het meest zijn opgevallen ln dit West vlaams kampioenschap waren 1° de initiale vlucht van Willy Jacob, Dufour, Verbeke en Orlans, die omtrent 40 kilometer duurde; 2° de geweldige dondervlaag die een kwartuur duurde, en die niet eens vermocht de strijdlust der renners af te koelen; 3° de ontsnapping van Christiaens in de laatste ronde en die slechts op 1 kilometer van de eindmeet werd ingedijkt en 4° de eindspurt die nipt gewonnen werd door Dré Blomme voor Mar cel Janssens, en die meteen aan de beste Westvlaming van het jaar de titel van kampioen bracht. Bij dat alles moeten wij vermel den dat slechts een drietal van de 29 vertrekkers werden leeg,, reden en dat de anderen die niet meer bij de hoofdgroep behoorden meestal door tegenslag werden geremd. On der dezen noteren wij Robert De- four, die werkelijk goed reed, Ro ger Devolder, de kampioen van Vlaanderen, Georges Decraeye, De- paepe, Landuyt en Malfait. Onder de gelosten van de aller laatste meters noteren wij Roger Verbeke, die pas in het zicht der eindmeet moest lossen, tot op drie meter terug kwam maar niet meer bijgeraakte en Roland Callebout uit Le Bizet. Deze jongen, die na omtrent één jaar stoppen hier zijn vierde wedstrijd betwistte, werd slechts door de afstand overmand na een goede prestatie te hebben geleverd. Eerstdaags zien wij Cal lebout weer presteren als in zijn beste tijd. Dré Blomme is een waardig kampioen. Wij gunnen hem de ze ge en de titel van harte. Hij is zon der twijfel de regelmatigste West vlaming van het jaar. Zijn hardste tegenstanders waren eerst en voor al Willy Jacob, die bij iedere ont- ontsnapping van de partij was en zeer sterk eindigde. Honderd me ters voor het spandoek zat hij nog op kop en werd slechts ln de laat ste meters door enkelen geremon- teerd. Van Houtteghem (Herzeeuw) verbetert met de dag, zijn vierde plaats getuigt dit. Devoghel, Van houtte, Beckaert, Van Massenho- ven en Vanassche waren de andere Westvlamingen die flink meegin gen en slechts in de spurt werden geklopt. DE UITSLAG 1. ANDRE BLOMME (Brugge) de 154 km. in 3 u, 57 min.; 2. Mar cel Janssens, op halve lengte; 3. P. Bronselaer; 4. Marcel Van Houtte ghem; 5. Edgard Bauwens; 6. Wil ly Jacob; 7. Gerard Devoghel; 8. Charles Vanhoutte; 9. Marcel Be ckaert; 10. Bernard Simons; 11. John Ceulemans; 12. Jos Van Bael; 13. Albert Van Massenhove; 14. J. Hinsen; 15. Paul Vanassche; 16. A. Christiaens; 17. Roger Verbeke, op 150 meter; 18. Roland Callebout; 19. Robert Dufour; 20. Robert De- paepe; 21. André De Bondt; 22. G. Decraeye. schuTF na lezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. De moord op jachtwachter Legein te Oostduinkerke opgeroepen op 6 Juli. De zaak ten laste van Kaanlel Anseeuw, beschuldigd van, moord op de 63-jarige jaohtwachter Louis Le- gein, uit Oostduinkerke, zal op 6 Juli opgeroepen worden voor het Assisenhof van Westvlaanderen. Louis Legein werd op 7 October 1948 in de duinen te Oostduinkerke om het leven gebracht. De dader kon slechts op 3 December 1952 worden aangehouden. Het Assisenhof van Westvlaande ren zal voor de behandeling van de ze zaak, die waarschijnlijk drie da gen in beslag zal nemen, voorgeze ten worden door raadsheer Sante n-a ire. De zetel van het Openbaar Ministerie zal bekleed worden door dhr Vandermeersch. WATOU: 1. Degraeve; 2. Remmerie; 3. Patteeuw; 4. Carton; 5. Durnez; 6. Geldof; 7. Vanassche; 8. Carton. R.; 9. Six. SXADEN: 1. Costeur; 2. Desmedt; 3. Behaeghe; 4. Verstraete; 6. Gelr- naert; 6. Carpentler; 7. Stevens; 8. Borry; 9. Vanderhaeghe; 10. Hen- drickx. JONKERSHOVE: 1. D. Logle; 2. Verhaeghe; 3. Ronse; 4. Zwaenepoel; 5. Dooms; 6. Carton; 7. Azou; 8. Lanssens; 9. Bruneel; 10. Verwelrder. WINGENE: 1. Depaepe; 2. Plovie; 3. Claboux; 4. Demeyer; 5. Vanpou- cke; 6. Dhaeneklndt; 7. Devoogt; 8. Longuevllle. VLADSLO: 1. Rlvlère L.; 2. Ampe; 3: Dewilde; 4. Vanslembrouck; 6. Coucke; 6. Vanryckegtoem. ROESELARE: 1. Deblauwa Wflly; 2. Maddens G.; 3. Lanssens; 4. Bos- auyt; 5. Ghyseiinck; 6. Degryse W.; 7. Azou; 8. Ronse; 9. Monchy; 10. Doom; 11. Volokaert; 12. Vanderstrae- ten; 13. Caxron. IZEGEM: 1. Verbyggihe Gilbert; 2. Dumortier; 3. Vanwynsberghe; 4. De- brussohere; 5. Roose; 6. Vandemoor- tele; 7. Dufour; 8. Vaneeckhout; 9. Declercq; 10. Vandecasteele. BEVEREN-IJZER: 1. Reynaert; 2. Devos; 3. Logle; 4. Cools; 5. Lamalre; 6. Derljcke; 7. Vanneste; 8. Vanden- Cl 1*1 PSLKfV) P HOOIEN: 1. Decnock G.; 2. Opll- nus; 3. Misseeuw; 4. Bamme; 5. Van- damme; 6. Harteel; 7. Verslype; 8. D'Alleine. BEVEREN-LEIE: 1. Notte M.; 2. Vandamme; 3. Gheluware; 4. Des- camps; 5. Verfaillie; 6. Sabbe; 7. Van- steenkiste: 8. Catteau. KORIEMARK1. Verfaillie W.; 2. Meerschaert; 3. Boussou; 4. Vlncke; 5. Verlinde; 6. Hoste; 7. Declercq; 8. Wybo. WINGENE1. Devooght R.; 2. De paepe; 3. Plovie; 4. Vanpucke; 5. Tranché; 6. Loos; 7. Huvaere. ELVERDINGE: 1. Ide M.; 2. Cay- zele; 3. Vankemmel; 4. Claeys; 5. Ver welrder; 6. Lenolr; 7. Desmedt; 8. Bruneel. ST-JAN-IEPER: 1. Levecque; 2. Delbecque; 3. Dubois; 4. Claeys; 5. Notredame; 6. Vermeersch; 7. Du- pril; 8. Vaneeckhoutte. Eindelijk weer Gaston Rebry. Gaston Rebry reed in de laatste weken niet te best. Te begrijpen, als men weet dat de tegenslagen hem keer op keer in de weg kwa men te staan. Daarom dat we hem zijn spurtzege te Ledegem van har te gunnen. Verdiend zal ze wel zijn, als men weet dat zijn tegenstrevers, Deblaere, Leenknecht, Indevuyst, Messelis, e.a. noemden, en als men weet dat al dezen zeer flink mar cheren en in de spurt flink hun woordje kunnen meepraten. EEN LEVER PRODUCT VG 68 - 01420 BFL SAVONNERIES LEVER FRÊRES, BRUSSEL Vandaag wil lk het hebben over rtog twee soorten zwaluwen: 1. DE GIERZWALUW. Ze komt voor overal waar hoge gebouwen ge groepeerd staan, dus boven steden en grotere dorpen. Tooh gebeurt het dat er een paar te lande opgemerkt worden. Ik zag er deze week een paar maal, en ik hoorde van een boer volgende weerspreuk; 't Were ga veranderen, 'k en. van die grote tor- rezwomen èzlen. En inderdaad hun voorkomen in de volle bulten ls dik wijls een voorspelling van onweder. De gierzwaluwen komen gewoon lijk aan ln het begin van de Mei maand; dus een paar weken nk de andere zwalmen. Ze zijn goed te her kennen aan hun lange vleugels die de vorm hebben van gehaakte sik kels. Hun staart ls ook gevorkt maar gaat tijdens het vliegen voortdurend open en toe als een snijdende schaar. Ge begrijpt dan ook waarom deze zwaluwen in sommige streken schaarzwaluwen genoemd worden. Hun kleur ls volledig zwart, zowel onder als boven. Ze hebben welis waar een witachtig keelvlekje, maar ge moet ze in de hand hebben om dit te zien. Gewoonlijk vliegen ze heel hoog, zodat hiervan niets te bemer ken valt. De gierzwaluw ls de beste lucht acrobaat die bestaat. Ze ls een eohte luchtvogel die de aarde niet nodig heeft; op de grond ls de vogel zo onbeholpen als een vledermuis. Haar pootjes zijn te kort om zich te be wegen, of liever ze heeft er geen. In het latijn (naar het Grieks) noemt de vogel: zonder poten, wat heel Juist ls want de klauwfenen zijn als het ware tegen het lijf be vestigd. Hiermede kan de gierzwaluw zich gemakkelijk aan de muur vast klampen, doch niet op de grond ko men. Als het gebeurt dat een gier zwaluw door een zware dondervlaag op de grond wordt geregend, dan moeten wij haar helpen om weer op de vleugels te geraken; het volstaat de vogel af te drogen en de lucht ln te werpen. Het bijeenzamelen van nestmate riaal gebeurt in de vlucht; grasjes en pluimen, door de wind opgedreven, worden ln scheervlucht onderschept. Het gebeurt zelfs dat een ander nest- dragende vogel eenvoudig zijn bouw materiaal ontnomen wordt of wat nog erger ls dat het nest van een ander vogel (bv. het zwart rood- staartje) eenvoudig afgenomen wordt. Het voorkomende nestmateriaal wordt met speeksel bevochtigd zodat het weldra een samengeplakte harde massa vormt. Het nest van de gierzwaluw komt altijd zo hoog mo gelijk voor; nogal dikwijls in de opening (waar een steen ontbreekt) van een muur. Vandaar de volks naam: steenzwaluw. De Jonge zwaluwen, gewoonlijk blijven 40 tot 50 dagen ln het ouder lijk nest, wat uitzonderlijk lang is. Intussen zijn ze volwassen geworden en bestand tegen alle wederwaardig heden van het leven. Want, evenals onze boerenzwaluwen, keren de Jon ge gierzwaluwen, eenmaal dat ze bet nest verlaten hebben, nooit meer naar de nestplaats terug. Ook wor den ze tijdens de vlucht niet meer gevoed. Gedurende de dag cirkelen de steenzwaluwen hoog in de lucht elk op zijn eentje; tegen de avond be ginnen ze elkaar na te Jagen ln ra zende vaart (60 70 in/sec.) en la ten ondertussen een scherp (soms vervelend) srie, srie, srle, srie weer klinken. Hieraan zijn ze hun naam gier-zwaluw verschuldigd. Dit gieren duurt tot de nacht In valt. Niemand heeft onze gierzwa luwen beter beschreven dan onze grote natuurdichter, Guldo Gezelle. We geven gedeeltelijk dit minder bekende gedicht dat nochtans niet moet onder doen voor zijn verzen over de Nachtegaal en de Merelaan. Bemerk dat dit gedicht klankna bootsend is; door het herhaalde wiewordt het afnemend gieren van de zwaluw weergegeven. Piepende en krlepende zwak en gezwind; haaiende en draaiende, rap als de wind; wiegende en vliegende, vlug op de vlerk, spoelen en roeien ze rlngsom de kerk. Leege nu zweven ze, en geven z» bucht; hooge nu hemelt hun' vlerke, ln de lucht: amper nog hoor ik... en, die 'k niet en zie, lij veil Jk zingen ze: «Wie??? wie?? wie? wie...» De zwaluwen zijn de lucht in; Ge zelle hoort ze pog, maar ziet ze niet meer... Waar zijn ze naartoe? Waar vernachten de gierzwaluwen? Zie daar een vraagteken dat ook de vo- gelkundigen sedert Jaren reeds stel len. Sedert 1950 ls een tipje van het (jonker doek opgelicht; het schijnt vast te staan dat de gierzwaluwen slapen al vliegen of vliegende slapen. Ze cirkelen 's avonds de lucht ln. tót boven de windlagen en blijven daar lichtjes fladderend rusten op de vleu gels tot ze met de eerste morgensche mering neerdalen naar hun broed- of levensgebied. Is het niet wonder dat Gezelle dit wondere feit. over meer dan 50 jaar, reeds had vastge steld? Hoe wij dat weten kunnen? Er werden elektrische contacten aange bracht aan de bekende nestplaatsen; het feit dat ze niet tekendén bewees dat de zwaluwen niet op de nest plaats waren komen vernachten. Daarnaast ls het bekend dat nog nooit een slaapplaats van gierzwalu wen, zoals die voorkomen bij de boerenzwaluwen, werd aangetroffen. We kunnen niet langer over de steenzwaluwen bezig zijn indien we nachtzwaluw, een zeldzame verschij ning waarover ik niet zou hebben geschreven was het niet dat een 'goe de kennis uit Vlamertinge mij ge vraagd heeft: «Waar, wanneer en hoe ik in ons gewest die .vogel kan waarnemen. 2. DE NACHTZWALUW is een vo gel die met het Invallen van de avond zijn rustplaats verlaat en in geruisloze vlucht op jacht gaat naar vlinders en kevers. Van zohaast het daglicht door breekt gaat hij terug naar zijn rust plaats; de zandige of droge grond van het bos waar hij tussen dorre bladeren, afgestorven takjes, enz... neerligt en betrouwt op zijn 'schut kleur die wonder overeen stemt met het midden waar hij zich ophoudt. Om. een nachtzwaluw aan te treffen moet ge dus naar het bos, bij voor keur ln een zandige «treek en waar open kapplaatsen met weinig bodem- beroellng voorkomen. Groeien daar partijen lorken (lariks) of sparrebo- men dan vermeerdert uw kans er de vogel aan te treffen. Begin echter niet het zoeken gedurende de dag; het ls onbegonnen werk. Ga op een windstille avond het bos ln; hoort ge daar een dof ratelend geluid (iets als het aflopen van een wekker) dat een paar minuten of nog langer aan houdt, dan hebt ge zekerheid dat daar een nachtzwaluw voorkomt. Het is het mannetje dat zijn zang voor draagt. Eens dat ge dit weet, dan kunt ge een andere avond terugkeren naar de plaats waar het geluld van daan kwam en toezien of ge in de schemering boven de open plaatsen geen vogel ziet vliegen even vlug en levendig als de andere zwaluwen. De nachtzwaluw is zo groot als het steenuiltje en heeft wit-gele vlekken aan het staartuiteinde. Toevallig heb ik eens een nacht zwaluw opgeschrikt in de bossen van het Couthof te Proven. Op een kamp vuur te St Sixtus (Westvleteren) zag lk er een drietal Jagen achter de in secten die op de lichtgloed kwamen toegevlogen. Ook weet ik dat in do bossen van de C.O.O. van leper te Zillebeke en op de Kemmelberg af en toe zo een geitenmelker voor komt. Verwonder U niet over dezè benaming die dezelfde vogel bedoelt. Dat hij met geiten en nog veel min der met het melken ervan, niets te maken heeft zult U wel zelf uitma ken. Deze naam stamt uit de tijd der Romeinen die wel erg bijgelovig of lichtgelovig moeten geweest zijn. Best dat die tijd voorbij is en de vogel gebleven. A. D. Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden Dit laatste had de oude Logle verstaan, want hij rechtte het hoofd en riep; Geld zult gij niet hebben. Het antwoord van de dieven Het niet op tlch wachten. Wij zullen eens zien of wij hier geen geld krijgen, brulde Pollet en gelijk losge laten duivels begonnen de dieven op de kermende man te slaan. De vrouw maakte hiervan gebruik om een poging tot ont vluchting te doen, maar Marcel Deroo greep haar bij het haar en trok haar terug in de keuken. Vrezend voor haar leven, smeekte dc vrouw om medelijden. Laat ons in leven en houdt op met slaan, kermde de vrouw, 'k zal zeggen waar ons geld verborgen is. Zij duidde dan de plaats aan op de zolder waar zij geld ver borgen had. De dieven hielden onmiddellijk op met slaan en Abel Pollet ging boven op de aan geduide plaats zoeken. Hij vond er een som van 250 frank, bestaande uit een bankbriefje van 100, twee van 50, stukken van vijf frank en kleingeld. Het geld kwam voort van de verkoop van twee varkens. Pollet doorsnuffelde nog verder de meu bels die zich ln huis bevonden, doch vond niets anders meer dan een geldtas met een bedrag van 1,80 fr. Ds dieven waren nog niet tevreden met de buit en terwijl Pollet nog verder vruchte loos zocht ging Theofiel Deroo tot bij de vrouw en vroeg haar: Waar zit het overige van het geld? Daar is nog goud in huis, wij moeten het hebben. Beide slachtoffers beweerden geen geld meer te bezitten. Uw geld, schreeuwde Pollet, of uw laatste ogenblik is gekomen. Laat ons gerust, zuchtte de vrouw, wij hebben niets meer. Gij hebt ons alles ont nomen wat wij bezitten. Theofiel Deroo keek naar Pollet: Moet ik het hun nu maar geven? Ja, antwoordde Pollet, sla maar toe. Pollet zelf gaf het voorbeeld dat opge volgd werd door Theofiel Deroo. Met geweld sloegen zij op de twee oude mensen tot de sukkelaars in bezwijming vielen. Te midden van een grote bloedplas lie ten de bandieten hun slachtoffers liggen en zij verlieten het huis nadat zij eerst hun bebloede stokken in een hoek van de keuken hadden gezet. De echtgenoten Logie bleven bewusteloos tot rond 9 uur. Met veel moeite kroop War den Logie tot bij de voordeur en wachtte daar tot er iemand voorbij kwam. Hoe deze misdaad toen bekend werd, le zen wij in het Annoncenbladvan 7 Ja nuari 1906. Dinsdagmorgen rond 10 ure kwam de briefdrager voorbij het hofstedeken be woond dpor de 70-jarige echtgenooten Logie-Annothé en zag de man van in de deur hem teeken doen met de hand. De briefdrager ging er naar toe en stond verstomd voor het vreeselijk schouwspel dat hij voor de oogen had. Geheel de plaats was in bloed; muren, grond, alles was bevlekt. Man en vrouw waren beiden onkenlijlc van de wonden en konnen geen woord spreken. In al- lerhaast liep de briefdrager om hulp in 't gebuurte, een geneesheer werd aan stonds bijgeroepen en in eenige oogen- blikken stond geheel het dorp in rep en roer... Wij lezen dan verder in hetzelfde blad de beschrijving van de daders en een en an der over d.e toestand der slachtoffers: De drie kerels zijn klein van gestalte, dragen alle drie moustaclien en zijn niet ouder dan 25 tot 30 jaar. Edward Logie is het neusbeen gebro ken en een deel der wang afgerukt, een oog zal waarschijnlijk ook verloren wor den. De vrouw draagt negen groote won den aan het hoofd en is aan de hersens gerocht. Men heeft haar Vrijdag avond de laatste Sakramenten toegediend en haar toestand is wanhopig. Een neerstig onderzoek is geopend en verscheidene mannen zijn reeds ondervraagd geweest, maar daar zij allen den uitleg van hun nen tijd konnen geven is nog niemand aangehouden. Men heeft de sporen der daders kun nen volgen tot op 't gehucht 't Vogel tje vandaar heeft men ze verloren Met de vrouw verliep het heel slecht, want wij lezen in het Annoncenblad van 14 Januari 1906: Gelijk wij verledene week meldden, heeft men Zaterdag namiddag de twee slachtoffers der laffe moordpoging te Crombeke naar het gasthuis van Pope- ringhe overgebracht. De vrouw is aldaar Woensdag overleden en is dezen morgen, Zaterdag, alhier begraven. De man ver keert nog altijd in gevaarlijken toe stand. De parketten van Yper en van Veurne zijn Vrijdag namiddag' te Pope- ringhc afgestapt om tot de lijkschou wing der vrouw over te gaan. De daders zijn tot nu toe nog niet ge kend, maar het is te hopen dat het neerstig onderzoek der politie met eenen goeden uitslag zal bekroond worden». Zo verliep de overval te Krombeke, de bloedigste door de bende Pollet in ons land bedreven. Iedereen in de streek was vergruwd dooi de akelige moord te Krombeke. Men voelde maar al te duidelijk dat een afschuwelijke bende misdadigers de omgeving' onveilig maakte en dat niemand er enig verweer te gen had. Men fluisterde en sprak over verdachte ke- rels, maar niemand kon duidelijke gegevens verstrekken. De bandieten, die te Krombeke deze weer zinwekkende misdaad bedreven, hadden na het verdelen van de buit, de streek verlaten en waren reeds in Frankrijk tooi. de zaak aan liet licht kwam. De gebroeders Deroo waren hun hoofdman over de grens gevolgd, het drietal was zelfs niet meer bij Lapar ge weest om hem verslag uit te brengen over het gebeurde. Lapar, die geen goede reputatie genoot, werd zelfs een ogenblik verdacht van iets met de moord en diefstal te Krombeke te maken te hebben, maar de sluwe vos had er op onopvallende wijze voor gezorgd dat hij MARCEL DEROO die, evenals zijn broer Theophile, deelnam aan de moordpartij te Kroynbeke een deugdelijk alibi kon verstrekken, zodat hij niet verder verontrust werd. Abel Pollet zelf was er niet helemaal ge rust in dat hij te Hazebrouck veilig was en dat niemand er hem zou komen lastig vallen. Hij was daarom verder doorgereisd naar Bethune, waar hij kennissen genoeg' had om er zich enkele dagen schuil te houden. BUIT TE BETIIUNE Van de eerste nacht dat hij daar was, de nacht van 4 op 5 Januari 1906, trok hij ech ter, in gezelschap van een makker wiens naam tot nog too onbekend bleef, op dief stal uit. Zij gingen samen naar de winkel van vrouw Carette in de Rijselstraat. Zonder grote moeite klauterden zij over het afsluitmuurtje en kwamen aldus op de binnenkoer terecht. Abel Pollet trof de gewone voorzorgsmaat regel en ontgrendelde het poortje langs de binnenkant om zich in geval van nood een veilig heenkomen te waarborgen. Terwijl hij de grendel wegschoof, hoorde Pollet een hond grollen onder het naastlig gende afdak. Achteloos wierp hij een wit blokje naar het dier. Precies een stukje sui ker, dat onmiddellijk in de hondenmuil ver dween. De makker van Pollet keek niet be grijpend toe, doch begreep de bedoeling van de hoofdman toen hij zag dat de hond, zon der nog een kik te geven, neerzeeg. Pollet nam vervolgens een vensterluik af van het achtergebouw, brak een ruit, stak de hand door het slot en draaide de venster- kruk open. De dieven kropen binnen en door zochten de twee benedenplaatsen. De buit aan geld was maar mager, want in een geldtas ontdekten zij slechts 2 frank. In de lade van een schrijftafel legden zij ech ter de hand op talrijke gouden juwelen, met edelstenen bezet. Met grijpgierige handen namen de dieven tot het laatste juweel uit de lade, doch juist toen zij daarmede gedaan hadden, hoorden zij boven hun hoofd een gestommel dat hen verdacht voorkwam. Pollet had reeds teken gedaan aan zijn makker dat het tijd werd om de plaat, te poetsen, toen zij plots een vrouwenstem om hulp hoorden roepen. Vrouw Carette was inderdaad wakker ge worden door het gerucht dat de dieven maak ten. Zij had op haar dochter geroepen en deze was op haar beurt opgestaan, had een venster opengetrokken en was luidkeels om liuip beginnen te roepen. Terwijl zij nog steeds om hulp riep, zag het meisje plots de twee dieven langs het geopend poortje op de vlucht slaan. Toen de geburen ter hulp kwamen was het reeds onmogelijk geworden nog een spoor dei- dieven terug te vinden. Gans de nacht door werden nog vruchteloze nasporingen gedaan. Voor vrouw Carette was het een zware slag. De waarde der gestolen juwelen werd geschat op ongeveer 600 frank. VERJAAGD TE VLAMERTINGE Op hun nachtelijke tochten waren Lapar en Abel Pollet reeds meer dan eens voorbij de eigendom der gebroeders Georges en Jozel Veys, Hophandelaars te Vlamertinge, geko men. Wanneer zij van Poperinge naai- Iepèr gingen, hadden zij elkaar de grote doening aangewezen, gelegen aan de linkerkant dei- baan, rechtover de Witte Molen, juist bij het binnenkomen van Vlamertinge. In hun verbeelding hadden de dieven zich meer dan eens meester gewaand van dc brandkast die volgens hen zeker een goede inhoud moest hebben. Regelmatig immers werden de landbouwers er uitbetaald voor hun leveringen van hop. Herhaaldelijk hadden zij reeds overleg ge pleegd om daar een inval te doen, doch tel kens waren zij teruggeschrikt voor de moei lijkheden die dergelijke gewaagde onderne ming met zich bracht. De inbraken der laatste weken hadden hen echter stoutmoediger gemaakt dan ooit en enkele dagen na de moordpartij te Krombe ke was Pollet reeds naar Poperinge gekomen om met Lapar af te spreken voor een dief stal bij de gebroeders Veys te Vlamertinge Lapar was er trots op dat Poll-rt b-m de leiding van de onderneming had opgedragen en hij liet niets onverlet om deze te doen slagen. Op de gestelde dag, 12 Januari 1906, reisde Abel Pollet van Hazebrouck naar Poperinge, waar hij zich dadelijk naar de woning van Lapar begaf. Lapar ried hem aan zo onopvallend mo gelijk naar Vlamertinge te trekken, want hi) vreesde nog altijd, nu er door Politiekommis- saris Vanhoutte zo ijverig gezocht werd naai de dieven van Krombeke, dat het al te zee de aandacht zou trekken moesten zij mc! twee samen gezien worden langs de bp-an (Wordt vervolgd)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 13