Zij die afzwaaien en... zij die binnen moeten M Steeds onenigheid over oplossing Koreageschil Reusachtige Volkstoeloop bij de Wijding van de Grofkape van Broeder Isidoor te Kortriik Stijn Streuvels 16 M J$ Bermuden - Con ferentie uitgesteld Autocar botst Vrachtwagen op stilstaande te Koolskamp Avelgem vierde Autovoerder rijdt twee uitwijkend voor een bromfietser komt hij, na deze aangereden te hebben, op bet voetpa waar bij een vrouw tegen de muur doodpiet Popennge-Ommegang Luisterrijk Prewsir De Gouverneur van West vlaanderen en de leden van de Bestendige Deputatie bezochten de Picanol-werkhuizen te leper mensen dood te Kortrijk Nieuwsblad voor Wesfvlaanderen ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG Bladiijd» PRIJS JULI 3 Frank 1953 In het Jubeljaar van de K.S.A. Z. E. H. Kanunnik K. Dubois vereremerkt ZONDAG 5 JULI, te 10 u. BUITENLANDS OVERZICHT GEEN UITVOER... DUS WERKLOOSHEID FRANSE REGERINGS CRISIS OPGELOST Duizende bedevaarders kwamen de heilige levenswandel van de dienaar Gods verheerlijken Een dode en 16 gekwetsten onder de Snzêttenden allen gepensêonneerde mijnwerkers uit d@ Borinage BERMUDEN-CONFE- RENTIE UITGESTELD DE OORLOG IN KOREA Genkplaat onthuld waar Streuvels werkte, leefde, brood bakte en... zijn eerste werken schreef ftUg i f' i J HOOFDBUREEL «n REDACTIE: Poperlnga Gasthulsstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare.' J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1528. leper: P. BRAS-DKKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1100. Wervlk: ROGER PECTOR, Leleetraat 11. - Tel. Komen 461. Veurna: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nleuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat Verantwoordelijke Uitgever: J. Sausen, Gasthuisstraat 19, Papering e HET WEKELIJKS POPER1NGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE POPERINGE - IEPER - WERVIK 49* JAAR. N' 27. POSTABONNEMENT 1953: BelgM (tot alnda 1963) 70 fr. Andere landen 4 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. zjn jongen moet naar 1 leger! Tc Hore dat so dikwijls. Ja, 'k weet het, het Is voor allen gelijk; maar niettemin. En voor so vele maanden. Waar moet hij naartoe? T'enden de wereld, entwaar In Duitsland? En, 't leger is 't leger! Jongens van negentien, twintig jaar, mos sel noch vis, ver van huis weg, ver van moeder? Ge weet zelf wel, de kameraden, heel dat kazer- ne-gedoe; we hadden tot nog toe nooit te klagen over hem. Ik kan er niet van slapen als Ik er aan denk Ik heb, *k weet niet hoe dikwijls, moeders en vaders aldus horen spreken: gij ook ten andere zo ge zelf in 't geval niet waart. Boven dien, die bezorgdheid is gemeend en 't is maar redelijk ook dat de ouders bezorgd zijn. De Milac verricht danig goed werk bij onze soldaten, maar 't is en het blijft waar dat de jongens soms ver van huis zijn, uit de ogen van de ouders. 't Brengt kommer mee en zorg wanneer de jongen naar 't leger moet. Hoe zou het anders? Maar er is een heel leger dat... afzwaait; een heel leger. Het leger van die jongens en meisjes die veertien jaar oud geworden zijn, niet meer schoolplichtig zijn. Hebben de ouders die zelfbe- kommernis voor DIE... kinders, als voor1 de jongen die binnen moet? en nochtans! «Jongen, 't is gedaan met naar school te gaan; nu moet ge geld verdienen! We horen dat zo dik wijls niet meer, maar we horen het nog te veel, veel te veel. Die jongens en meisjes zijn zelfs nog geen mossel noch vis Het zijn nog kinders! Hebt gij er nog uw slaap om ge laten? Om te denken wat zal ik met mijn Rik of mijn Rose-Ma- rietje aanvangen? Waar naartoe er mee? Jawel, die kinders blijven onder uw ogen wanneer en zo lang ze thuis zijn. Maar op het werk? Heeft onze Bisschop, met het Rerum Novarumfeest te Brugge, niet gewezen op het vreselijk ge vaar dat kinders bedreigt, niet al leen in de fabrieken. Men moet al het kwaad op de fabrieken niet leggen. Er zijn magazijns, er zijn grote winkels, er zijn kantoren waar 't bederf even dik ligt als in de fabrieken. Daar zijn uw jongen of uw meiske niet onder uw ogen, en ze zijn amper veertien jaar! Er zijn wel een aantal school verlaters die middelbare scholen zullen volgen. Met vreugde zal het nieuws in Westvlaanderen. worden ontvangen dat Z .E. K. Kan. Dubois verere merkt werd tot Ridder in de Kroonorde met Zwaarden. Wij bieden aan de stichter en Gouwproost van de jubilerende K.S.A. onze oprechte gelukwensen om deze hoge onderscheiding. Op Zondag 9 Augustus wordt Z. E. H. Kan. Dubois geestdriftig gehuldigd op de Jubelfeesten van de K.S.A. te Roeselare, in aanwe zigheid van duizenden studenten, hun ouders en alle oud-K.S.A.-ers uit Westvlaanderen. Giften voor het geschenk dat hem op die dag zal aangeboden worden, worden door de Westvlaamse K.S.A.- gouwraad dankbaar aanvaard op P.C.R. 45.66.45 van E. H. Roger Claeys, Klein Seminarie te Roese lare. Maar t ia nog een heel leger, van tienduizenden, die in. 't ar beidersmidden zullen staan. Nu wenste ik maar dat de ouders zo bekommerd waren om die schoolverlatenden, ais om hun jongen die naar 't leger moet... ten minste zo bekommerd. Er is verschil, maar 't valt uit ten bate van de ouders. Een deug delijke vermaning als de soldaat vertrekt, een regelmatige brief wisseling met 't nieuws van thuis. 't is alles. Maar die schoolverla tenden; neen, 't leger pakt ze niet weg, gij doet nog wat gij wilt, zij zijn nog helemaal de uwen. De eerste vraag nu is wel: wat wordt uw jongen of meisje? Hebt ge aan een beroep, aan een stiel gedacht? En de schoolverlater zelf? Heeft die geen voorkeur? Dan komt een andere vraag: Zijt gij er recht op? Of is uw... kleine er recht op? Voorkeur hebben, wil nog niet zeggen aan leg hebben. En zelfs die aanleg kan soms nadelig zijn, voor de ge zondheid, bij voorbeeld, van uw jongen of meisje. Hoeveel sukke laars lopen er niet die over twintig dertig jaar op een ambacht of een bedrijf vielen dat niet paste, ze bleven er... plakken en waren de eerste... werklozen! Hebt gij een bureel voor be roepsoriëntering geraadpleegd? Die burelen zijn geen nieuwigheid meer, zij hebben proeven geleverd, "t Gebeurt wel dat sommigen van die burelen niet houiden, omdat zij hun zin niet kregen en 't onder zoek bewees dat de jongen niet ge schikt was voor 't bedrijf, dat papazijn jongen wenste op te leggen. Maar kent gij een inrich ting die het zonder critiek stelt? Veertien jaar? Dat is geen onderdom om kin ders op de markt te gooien. Want: ge zijt zo bekommerd, bang-bezorgd misschien, om die kerel van negentien - twintig jaar, die naar 't leger moet. En ge zoudt minder bezorgd zijn om een kind dat aan veertien jaar het volle leven» in moet? In hoeveel geval len kan dat schaap zelf oordelen over zijn eigen toekomst?In hoe veel gevallen weten de ouders het? Komt goede raad, dan vooral, niet te pas? Laat die halve mensen nog enkele jaren naar een beroeps- school gaan, en daar geschoold worden in hun vak als arbeider en als mens... gevormd worden. Dan kunnen ze tegen een duw wanneer zij op de arbeidersmarkt komen waar rijp en groen door mekaar loopt. Dénkt niet aan dat «seffens geld verdienenDat seffens geld verdienen is misschien aanlokkend, maar seffens geld verdienen kan heel wat anders betekenen. Het kan voor een minder knappe, min geschoolde, betekenen: gauw... werkloos worden en dan de suk kelweg beginnen om eender waar, als sjouwer, in miserie aan de kost te geraken. Ge zijt zo blij als uw soldaat bij zijn eerste congé vertelt dat hij goede kameraden heeft en goed bevriend is met de aalmoezenier. En ge hebt dan alle redens om blij te zijn. Hebt ge dezelfde reden niet om blij te zijn als ge weet dat uw veertienjarigen goede maten vin den bij en in «onze» jeugdbewe gingen en bij uw eigen priesters? Veel vergaderingen zegt ge mis schien? Kijk dan maar eens waar de anderen naartoe lopen, de Zon dagavond bij voorbeeld, van zodra zij... menen dat zij «groot» ge worden zijn. En nu zijn ze gauw... groot. Dat weet iedereen. 't Is wel waar. Over enige da gen zwaait een heel leger... kin ders af. We moeten ten minste zo bekommerd zijn om diegenen die afzwaaien, als voor diegenen die... binnen moeten! PÊ VLAMYNCK. met het Mirakuleus beeld van O. L. Vr. van St Jan. Schitterende uitbeelding: van het groot Mirakel (14 Maart 1479;: van de verering tot O. L. Vr. en van het leven van de Moe der Gods. Franse Regeringscrisis opgelost Hr Laniel, Onafhankelijke, wordt Eerste-Minister. De regeringscrisis in Frankrijk is einaeiijk opgelost geraakt. Na het falen van meerdere politieke lei ders, die er niet in slaagden de in vestituur te bekomen van de Franse Nationale Vergadering, werd de lei der der Onafhankelijken, de Hr Jo seph Laniel, door President Auriol verzocht het op zijn beurt te wa gen. De Hr Laniel aanvaardde de opdracht en verscheen Vrijdag' 26 Juni voor de Nationale Verga dering. Na uiteenzetting van zijn pro gramma besloot de Assemb!ée Na tionale hem de investituur te ver lenen, dit met 398 stemmen tegen 206. Afgezien van de Socialisten (105) en van de Communisten (101) bekwam de Hr Laniel nagenoeg de stemmen van al de andere groepen met inbegrip van de voormalige Gaullisten. Dhr VINCENT AURIOL Frans Minister-Président, vond na 37 dagen regeringscrisis eindelijk een Premier die het ver trouwen kreeg. Bij de overheden die de openluchtmis bijwoonden, bemerken wij op de eerste rij v.l.n.r.: Stadssecretaris Caveye, Schepene Mayeur, Z. E. II. Pastoor, Burgemeester Coussens, Burgemeester Van Rae, Minister Dequae, Minister De Taeye, Z. E. H. Pastoor van Vrasene. Schepenen Baeckeiandt en Lambrecht. Achter de beide burgemeesters zien wij de broer en de zuster van Broeder Isidoor. Inzet: In de stoet der priesters zien wij Mgr Cruysberghs, Mgr Quaegebeur en Z. E. Pater Bernardiiius. Hoe buitengewoon volksgeliefd Broeder Isidoor doorheen het ganse land geworden is, valt moeilijk te beschrijven. Zondag, van in de vroege morgen ver drongen zich reeds honderden autocars met bedevaarders op de Veemarkt, aanpalende straten en lanen en on de parkcerpleinen te Kortrijk. Uit treins, trams en autobussen, stroomden gans de Vrijdagnamiddag 26 Juni was de grote baan Adinkerke-Gent, op het grondgebied der gemeente Kools kamp, het toneel van een tragische botsing, die zich in haast onbegrij pelijke omstandigheden voordeed. Op de wijk Vuilpannewaar de brede betonbaan tussen Kools kamp en Lichtervelde kaarsrecht loopt en niets het uitzicht belem mert, stond de vraohtwagen van dhr Georges Van Acker uit Emel- gem langs de rechterkant gepar keerd. Tussem het zeer drukke verkeer, dat deze baan kenmerkt, kwamen rond 15.30 uur drie autocars opda gen van uit de richting Lichter velde. De drie voertuigen waren bezet door éénzelfde gezelschap, nl. 65 gepensionneerde mijnwerkers uit Philippeville, die 'n plezierreis naar Nieuwpoort gemaakt hadden. Som migen onder hen waren vergezeld van familieleden. Begrijpelijkerwijze reden de drie cars zoveel mogelijk in file Bij het voorbijsteken van de ge- E arkeerde vrachtwagen, waarvan oger sprake, gebeurde dan het on begrijpelijke ongeluk. De twee eer ste autocars weken normaal uit om de vrachtwagen voorbij te steken. De derde evenwel, met de genaam de René Sehryn uit Neuville aan het stuur, bemerkte de hindernis te laat en, alhoewel de geleider nog ■öe rechterkant van de bus is totaal ln de vrachtwagen gedrongen. Hier vond dhr Lefèbvre de dood. een uiterste zwenking uitvoerde, botste de car met volle geweld op de vrachtwagen. De schok was zo hevig dat de vrachtwagen opgelicht werd en een tiental meter vooruit geduwd werd op de baan. Talrijke bewoners van de omlig gende huizen snelden dadelijk ter hulp om de inzittenden uit hun netelige toestand te bevrijden. Drie geneesheren snelden ter plaatse om de gekwetsten de eerste zorgen toe te dienen. Ziekenwagens voerden de onge- lukkigen weg, de enen werden naar de kliniek te Tielt, de anderen naar Roeselare overgebracht. Slechtst van al was 't gesteld met de 70-jarige Hubert Lefèbvre uit Velaine-sur-Sambre, die kort na zijn overbrenging in de kliniek te Tielt bezweek aan de gevolgen van een dubbele dijbreuk. Ook Jos. Bouchart uit Auvelais en Valerie Defrenne uit Velaine-sur-Sambre waren er zeer erg aan toe. Beiden liepen erge beenbreuken op. Men telde daarbij nog 14 minder erg ge kwetsten. In korte tijd was de rijkswacht van Ardooie ter plaatse en nog de zelfde avond kwam het parket uit Brugge. De bestuurder van de autocar kon geen uitleg verschaffen over het ongeval. Hij verklaarde alleen in de mening te verkeren dat de vrachtwagen nog in beweging was. Men kan dit ongeval alleen uitleg gen door het feit dat de derde car te dicht volgde op de tweede en dat de geleider een ogenblik moet ver strooid geweest zijn, zodat hij te laat het uitwijkingsmanoeuver van zijn voorganger bemerkte. De autocar, die de aanrijding veroorzaakte, liep zware schade op aan de voorzijde. De vrachtwagen was evenwel totaal onttakeld, in zoverre dat twee zware hefkranen nodig waren om het voertuig terug huiswaarts ta slepen. dag door duizenden gelovigen naar de St-Antoniuskerk, der Paters Passionisten. Zelfs talrijke Oostvlamingen, mensen uit alle gouwen, Nederlanders, Fransen en ook Engelsen kwamen piëteitsvol de zaligverklaring van de Dienaar Gods afsmeken. DE OPENLUCHTMIS Vanaf tien uur stroomde een grote menigte samen op het Groe- ningeplein en de ringlanen, die op het altaar uitzicht gaven voor de openluchtmis. Te 11 uur kwam de priesterstoet opgestapt naar het altaar bezijden het Groeningemo- nument. Wi.i bemerkten o.m. Z. E. P. Bernardinus, provinciaal der Belgische Passionistenprovincie; Z. E. P. Stanislas, provinciaal der Ne derlandse provincie; Z. E. P. An gelus, postulator voor de heiligver klaring te Rome. Z. E. H. Deken VerheLst, bijgestaan door E. P. Bruno, eerste consulator der pro vincie, en E. P. Bruno, overste te Ardooie, celebreerde het misoffer. Vooraan de machtige schare ge lovigen, bemerkten wij de Minis ters Dequae en De Taeye; Burge meester Coussens met het volledig Schepencollege der stad Kortrijk; Burgemeester Van Rae van Vra sene, het geboortedorp; Z. E. H. Gossens, pastoor te Vrasene, en de familieleden van Broeder Isidoor, onder wie Alfons en Stephanie De Loor, diens broer en zuster. Spijt de stikhete middagzon volgden tal rijke zieken van op draagberries de dienst. In een korte kanselrede schetste Z. E. P. Angelus het stichtend of ferleven van de Dienaar Gods. «Wat kunnen pijnen en kwellingen opwegen tegen het einddoel van de (Zie vervolg blz. 6) Derhalve werd hij aangeduid als hoofd van de 19" Franse regering sedert de bevrijding. Op Zondagmorgen maakte de Hr Laniel reeds de samenstelling van zijn nieuwe regering bekend. Het nieuwe kabinet, waarin o. m. zes oud-premiers zetelen, telt 22 Minis ters, waarvan er 9 zetelden in de afgetreden regering Mayer. Zeven partijen, in plaats van zes ln de vorige regering, zijn vertegenwoor digd in het nieuw kabinet. Voor de eerste maal nemen leden van de voormalige R.P.F.-partiJ in het ka binet deel. Communisten en Socialisten blij ven in de oppositie. Omdat Churchill een maand rust moet nemen. INTUSSEN VOORBEREIDENDE BIJEENKOMST DER GROTE DRIE TE WASHINGTON Te Londen werd op Zaterdag 27 Juni jl. bekend gemaakt dat Sir Winston Churchill aan overver moeidheid lijdt en een maand rust nodig heeft. Zijn reis naar de Ber muden voor de conferentie met President Eisenhower en de Fran se Premier werd hem door de dok ters afgeraden, met als gevolg dat deze voorziene conferentie ander maal werd uitgesteld. Uitstel werd dan besloten na overleg met Was hington en Parijs. In zekere kringen werd de ziekte van de Hr Churchill eerder als een diplomatieke ongesteldheid aanzien, daar men in het Westen rekening houdt met de incidenten, voorgeval len o. m. in Oost-Duitsland en men wenst te zien hoe de toestand ir, Oost-Europa zich verder zal ont wikkelen. Ten ware, wordt ook voorgehouden, dat de Bermuda conferentie thans als niet-dringend zou worden beschouwd. Op het Foreign-Office werd daar entegen verklaard dat geen enkele politieke betekenis diende gehecht aan het uitstel. In het Lagerhuis te Londen werd dan Maandag door de plaatsver vangende Britse Premier Hr R. A. Butler medegedeeld dat in afwach ting van de Bermuda-conferentie een voorbereidende bijeenkomst der Ministers van Buitenlandse Za ken der Drie Grote Westerse Mo gendheden zou worden gehouden. Te Washington werd naderhand bekendgemaakt dat ook Frankrijk erin toegestemd had aan dergelijke bijeenkomst deel te nemen en dat die vermoedelijk te Washington zal worden gehouden op 10 Juli e. k. Op deze conferentie der Ministers van Buitenlandse Zaken zal hoofd zakelijk de Duitse kwestie worden besproken. In verband met de ziekte van Sir Winston Churchill, weze nog mede gedeeld dat Sir Winston Churchill lijden zou aan hersenanaemie, ziek te waarvan hij best genezen kan, maar hem, gezien zijn hoge ouder dom, na genezing niet meer in staat stellen zal om zijn vroegere won derbaarlijke activiteit voort te ont wikkelen. Onderhandelingen Rhee-Robertson mislukt? GENERAAL CLARK VRAAGT AFSLUITEN VAN BESTAND MET SINO-KOREANEN, MAAR DEZE VERWERPEN U.N.O.-VOORSTEL De houding van de Zuid-Koreaan- se President Synghman Rhee en van zijn regering, die anti-com munistische krijgsgevangenen in vrijheid deden stellen en weiger den een bestand mede te onderte kenen, is een zware hypotheek ge worden voor de toestand in Korea. Aldus vroeg de Hr Nehroe, de Indische Premier, dat de U.N.O. dringend zou worden bijeengeroe pen in Algemene Vergadering om de toestand in Korea te bespreken. Einde vorige week kwam de Hr Walter Robertson, bijzonder afge zant van President Eisenhower, naar Seoel om er de Hr Synghman Rhee te ontmoeten. Hr Robertson was drager van een boodschap van de Amerikaanse Staatssecretaris, Hr Foster Dulles. Tussen de HH. Rhee en Robert son werden dan onmiddellijk on derhandelingen ingezet over de Zuid-Koreaanse eisen zijnde: een (Zie vervolg blz. 7.) Boven: de bezoekers tijdens het bezoek aan de gieterij der fabriek. Wij bemerken van links naar rechts: de HH. Dehcm, Bossuyt, Gillon, Loncke, Smissaert, Storme, Olivier, Z. Exc. de Gouverneur, dhr B. Steverlynck en dhr Lommé. Onder: tijdens de vergadering in het bureel van dhr Steverlynck, v.l.n.r.: dhr Gillon, dhr Loncke, Z. Exc. de Gouverneur en dhr J. Storme. Sedert enkele tijd hebben bepaal de nijverheidssectoren met ernsti ge moeilijkheden te kampen. West vlaanderen heeft geen uitgebreide nijverheid en is dus het slachtoffer van een steeds meer voortwoeke rende werkloosheid. De massale af dankingen, waartoe de constructie werkhuizen voor weefautomaten Picanol te leper de jongste weken moesten overgaan, heeft dit pro bleem nog scherper gesteld dan vroeger. Picanol werkt nog, doch in sterk verminderd tempo. Hon derden werklieden zien met angst de ontwikkeling van deze toestand te gemoet. Als een liohtpunt bij dit alles kunnen wij aanstippen dat van overheidswege ruime belangstelling gewekt wordt en meer bepaald dat Langs de mooie en machtige Schelde, aan de voet van de prach tige Kluisberg en zijn heerlijke omgeving, daar ligt Avelgem. Hier heeft de grote Vlaamse schrijver Stijn Streuvels 17 jaren gewoond. Hij heeft hier aan het College gestudeerd, brood gebakken en zijn eerste werk, «Lenteleven», ter wereld gebracht. Dank zij het plaatselijke Davids fonds, heeft Avelgem dit alles her dacht met een grootse en treffende hulde, welke het op Zondag 28 Juni li. aan de 82-jarige Streuvels, de Rubens van het Vlaamse proza, bracht. 't Was alsof de hemel om deze hulde aan Streuvels ten zeerste te vreden was, want Avelgem kreeg een mooie zomerse dag en Streuvels zelf... die zond, gewoonte getrouw, zijn kat. Doch de aanwezigheid van Streuvels zoon, dhr Paul Lateur en de dochters Paula en Ida, alsmede de te Avelgem wonende schoon broers van Streuvels. de HH. Felix en Jules Staelens, deden het ont breken van de grote Vlaamse mees ter vergeten. Woensdag 1 Juli jl., rond de mid dag. kwam de Hr Edouard Ver- heughe, 71 jaar, gewezen leider van Bruggen en Wegen te Kortrijk en er wonende Beverlaan, per brom fiets uit de Moeskroenstraat gere den. Gekomen in de Zandstraat op een 30-tal meter van de grote tun nel, werd hij gevat door de auto van Hr Jacques Algoed, 20 jaar, meester-bakker, wonende Noord straat te Kortrijk, die uit de rich- ito i De plaats waar de noodlottige aanrijding zich voordeed. Men be merkt op het achterplan de auto, die het gaanpad opreed. Rechts het lijk van de Weduwe Bekacrt, bedekt met een doek. Onder op de muur ziet men aan de overgebleven bloedsporen hoe de ongelukkige verpletterd werd. ting van de Aalbekesteenweg op dook om zich naar de Noordstraat te begeven. Algoed die met het autorijden niet erg vertrouwd bleek te zijn, had nog gepoogd Verheughe te mij den met bruusk naar links te zwen ken, zo kwam hij op het smal voet pad met het ongelukkig gevolg dat hij een vrouw Benonie Devis, Wed. Kamiel Bekaert, die daar juist voorbijkwam, tussen zijn auto en de muur verpletterde. De vrouw werd bet hoofd ingedrukt en een been letterlijk afgerukt. Ze bleef op slag dood. Zij was slechts een 40-tal meter van haar woning in de Mag- oalenastraat verwijderd en was juist een boodschap gaan doen. Wat E. Verheughe betreft, deze bekwam ook een schedelbreuk be nevens een indrukking van het bekken. Hij ademde nog lichtjes, en werd dadelijk door voorbijgangers ir. de naburige apotheek Galloo binnengedragen: 10 minuten later zou ook hij daar overlijden. Beide slachtoffers zijn personen van gevorderde ouderdom. Mevr. Bekaert is 69 jaar en E. Verheughe 71 jaar oud. Dit vreselijk ongeval had een grote menigte ter plaatse gelokt. Twintig minuten later kwam het Parket ter plaatse, intussen was de autovoerder, die zeer onder de indruk bleek te zijn, een eerste on dervraging afgenomen. Pijnlijk detail, dhr Verheughe kwam juist van de begrafenis van de vrouw een zijner vrienden. Dhr Verheughe was een zeer gekende figuur ln de stad en nog een zeer vitaal persoon voor zijn gevorderde ouderdom. Dit jammerlijk ongeval verwekte grette PAtoefisa WIJDING DER NIEUWE DAVIDSFONDSVLAG Aan De Gilde werd er 's mor gens vergaderd en van hieruit leid de de keurig uitgedoste Koninklijke Harmonie De Verenigde Vrien den», onder de leiding van dhr René Seynaeve, de aanwezige Da- vidsfondsers en de andere sympa thiserende verenigingen, voorafge gaan door een machtige groep van plaatselijke vlaggen, ter kerke. Door Z. E. H. Deken Dhondt van Avelgem, werd de nieuwe vlag van het Davidsfonds tot vane Gods ge wijd. E. H. Dupon, proost van het plaatselijke Davidsfonds, droeg de Plechtige H. Mis op ter ere van St Lutgardis. Het vernieuwde Avel- gemse St-Martinuskoor, onder de zeer kundige leiding van dhr Julien Colpaert, en aan het orgel dhr Omer Cuvelier, zong op knappe wijze de Missa in Honorem B. Ma- riae Immaeultae van F. Mawet, wijl Mej. Cuvelier onder de offer- gang op ontroerende wijze Panis Angelicus zong. De kanselrede welke ieder aan wezige recht in het harte trof, werd uitgesproken door Eerwaarde Pater Brauns, S.J. AAN DE BAKKERIJ LATEUR Na de Plechtige H. Mis ging de optocht, «waarbij zich nu de vrije katholieke scholen van Avelgem gevoegd hadden», naar de Door- nijkstraat waar aan de bakkerij Seynaeve, door de Voorzitter van de plaatselijke Davidsfondsafdeling, dhr Marcel Dekeukeliere, een ge denksteen onthuld werd, waarin zo treffend gebeiteld staat: Hier leefde, bakte en schreef Stijn Streuvels. - 1887-1905 De gelegenheidstoespraak werd gehouden door dhr Simoens, ge west-voorzitter van het Davids fonds, die verklaarde dat Streuvels veel verschuldigd was aan Avelgem, want hier in dit huis, aldus spre ker, heeft hij een bijzondere vor ming gekregen waarvan men nu nog de w.eerslag kan zien en voe len ln zijn werken. (Zie vervolg blz. 2) de Gouverneur van Westvlaande ren zich persoonlijk van deze toe stand heeft willen op hoogte stel len met het doel het zijne bij te dragen ten einde passende redmid delen te vinden. Met dit doel bracht Ridder Pier re van Outryve d'Ydewalle, Gou verneur van Westvlaanderen, ver gezeld van de deputatieleden de HH. Storme, Olivier, Smissaert, Loncke, Bossuyt en Gillon, dhr Lommé, secretaris, en dhr Dehem, schepen der stad leper, een bezoek aan de firma Picanol. De bezoekers werden verwelkomd door dhr Bernard Steverlynck, Di recteur, de HH. Nuytten en Bon- duwé, leden van de ondernemings raad, en verschillende afdelings oversten der werkhuizen. Dhr Steverlynck zette, tijdens een korte ontvangst in zijn bureel, aan de bezoekers de moeilijkheden uiteen waarmede de fabriek thans te kampen heeft en die voor gevolg 'hadden dat de bedrijvigheid ge voelig moest verminderd worden. Ondier de voornaamste moeilijk heden vallen de hoge kostprijzen aan te stippen, wat voor gans ons land het geval is en de afzet na tuurlijk zeer lastig maakt. Meer bepaald zijn er echter de moeilijk heden inzake uitvoervergunningen. Er zijn inderdaad landen, o.m. de Zuid-Amerikaanse als Argenti nië, Uruguay, Brazilië, enz... waar voor voldoende bestellingen voor handen zijn, bestellingen die trou wens werkgelegenheid bieden voor een gans jaar, doch waarvoor geen uitvoervergunningen afgele verd worden, daar deze landen over geen Belgische deviezen beschik ken. Argentinië staat bijv. momen teel met een schuld van 800 mil- lioen Belgische franken tegenover ons land. Deze toestand is zodanig toegespitst dat bijv. naar een land als Uruguay zelfs geen wisselstuk ken voor herstellingswerken kun nen uitgevoerd worden. Deze kwestie werd reeds aan ho gerhand aanhangig gemaakt, o.m. tijdens een onderhoud dat dhr Steverlynck had met Eerste-Minis ter Van Houitte. Een nota hierovei werd trouwens aan de regering overhandigd en momenteel wordt dit brandende vraagstuk onder zocht om er een passende oplossing voor te vinden. Besluitend wees dhr Steverlynck op het belang van dit bedrijf voor de werknemers uit het Ieperse die hoge verwachtingen stellen op Pi canol. Zij kregen hier merendeels hun vorming en scholing. Zij ver vaardigden er weefautomaten die een wereldfaam hebben verworven en waarover ons land fier mag zijn. In zijn antwoord op deze uiteen zetting beloofde dhr Gouverneur dat hij zich terdege wil inspannen om ook het zijne bij te dragen tot oplossing van dit nijpend vraag stuk. Na deze vergadering brachten de genodigden een bezoek aan de fa briek in werking. Dhr Bernard Ste verlynck leidde zijn bezoekers zelf rond en verschafte hen de nodige uitleg. In iedere afdeling zagen wij bedrijvige mannen aan het werk. Overal echter zagen wij dat niet alles ingeschakeld was. Vooral in het grote magazijn der afgewerkte weefautomaten was het opvallend dat er iets haperde: gans een ma gazijn met prachtige machienen... die op verzending wachten. Laat ons voor de Ieperse arbei ders hopen dat er spoedig een op lossing kome voor deze noodtoe stand. De Westhoek heeft reeds zo weinig nijverheid, mocht tenminste de bestaande haar rol blijven voortspelen. Hierboven de eregasten bij de onthulling van de gedenkplaat aange bracht aan de muur van de bakkerij waar Streuvels jarenlang werkte. Men bemerkt v.l.n.r.: Z. E. II. Dupönt, Mevr. Lateur en de Heer Paul Lateur, kinderen van de gehuldigde. Z. E. II. Deken Dhondt, Z. E. I'. Braun, s.j. De gehuldigde zelf was er, de gewoonte getrouw, niet bij. Op de achtergrond enkele der talrijke vlaggen van do plaatselijke •ociate s» Mtume vereiiistoeen,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1