I Vrije Beroepsschool I SINT JOZEFj BERLIJN, schaakbord tussen Oost en West TENTOONSTELLING op 11-12-13 JULI AMEWKAANSEZONE IV. - Vluchtelingen naar een verwoeste stad Landdag van het Vlaams Comité Provinciale Gouwdag te Brugge op 11 en 12 Juli 1953 De gedachte karton te gebruiken kan slechts bevallen om een barak te bedekken. a IBcy< trrut ryeta Cf. ^$4'^ is 4U' ^1-,/rèr STEENWEG OP OUDENAARDE, 168 K O R T R IJ K j Plechtige kerkwijding te Kaaskerke SCHUIF KOSTELOZE DOCUMENTATIE Marlastoet en Helligdomvaart te Tongeren Zwaar verkeersongeval te Oosfduinkerke Zware aufobotsing fe Deerlijk Wc Eervolle onderscheidingen Auto "m de gracht fe Dzendamme Oude vrouw verstikt te Koksijde Examenuifslageu GEEN GRIJZE HAREN MEER DE WEDERSAMENS TELLING VAN HET DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE HARELBEKE in ZES WEKEN geneest THEE BÜYSE alle RHEUMATIEK SCI ATI EK Middelbare Vakschool: Mekaniekers Electriekers Houtbewerkers Wevers Schilders Metselaars. Garagehouders - Plaatbewerkers Wevers Monteerders Schrijnwerkers - Meubelmakers - Modelmakers Schil ders Decorateurs. Middelbare Technische Scholen: Techniekers Gereedschapsmaken - Tekenen Radio - Televisie. INTERNAAT EXTERNAAT DIPLOMA'S ERKEND DOOR DE STAAT. ,S7//f/ Grenzen van 1938. ■nw— Huidige grenzen Door de Sovjet-Unie geannexeerd Hair&wg V-Sfp oor Polen >xeerd "Frankfort- BERL'JI AM. ZONE München '^THËT WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 4 Juli 1953. Blz. 9. Er Is in Berlijn een probleem hangend, dat dringend op een «eer goede organisatie en vooral op een doeltreffende oplossing wacht. Hierbij wordt bedoeld het vraag stuk der vluchtelingen. De com plexiteit van de zaak is niet te onderschatten en vooral de onre gelmatigheid waarmede de men sen naar Berlijn vluchten, hindert het oprichten van een vaste orga nisatie ten zeerste. Berlijn, dat door zijn centrale positie in de Sovjet-zone het ge schikte oord van toevlucht Is voor deze mensen, kan ze natuurlijk niet blijven herbergen. Hier moet de Bondsrepubliek tussenkomen en misschien ln de nabije toekomst het ganse West-Europa. Een daad werkelijke hulp onder de naties ter oplossing van dat probleem zou wellicht een grotere stap voor uit zijn naar de éénmaklng van Europa, dan het eeuwig gezwets ln vele conferenties en bljeenkom- «ten. Vergeten wij echter niet dat deze golf van vluchtelingen niet de eerste la voor deze stad. Een andere is haar voorgegaan reeds in 1944 en 1945. DB EERSTE GOLF: 1944—1945 Het zal U wellicht bekend zijn dat het huidige Duitsland een flink stuk van zijn Oostgebied verloren is ten voordele van Polen. Dit is een lange geschiedenis die noch tans de moeite loont eens nader onderzocht te worden. Ze zal voor velen een klaarder licht werpen op de volksverhuizingen in Cen- traal-Europa na deze oorlog. In 1943 reeds had Stalin van de Westersen geëist dat bij de neder laag van Duitsland Rusland een grondgebied - uitbreiding zou krij gen aan zijn Westgrenzen. De Westerse geallieerden die op dat ogenblik de hulp van RuBland hard nodig hadden, gaven toe en aldus werd de bekende Curzon-Linie de nieuwe grens tussen Rusland en Polen. De kleine Baltlsche Staten Letland, Estland en LItauen wer den eveneens door Rusland opge slokt. Aldus was de oude droom van Peter de Grote eindelijk werkelijkheid geworden: Rusland kreeg uitweg langs de Baltlsche Zee! Rusland wilde echter Polen voor zijn gebledsverlies vergoeden, te meer daar onder de oorlog een voorlopige regering voor Polen te Moskou was opgetimmerd en Sta lin met zijn onmiddellijke nabu ren altijd goede vriend heeft wil len zijn. Nu was de kans daar om zulks te doen op de rug van het verslagen Duitsland. Hij sloeg dan ook voor het Oostelijk deel van Duitsland aan Polen toe te wijzen als vergoeding. Aldus ontstond de zo zeer besproken Oder-Neisze Li nie, die een vijfde deel van Duits land aan Polen toekent. De Wes terse mogendheden gingen echter op het voorstel niet in en Stalin liet de zaak onbesproken. In 1944 kwam de Conferentie van Yalta. Er werd slechts heel terloops over de zaak gesproken. Churchill vroeg Stalin wat het uit drijven der Duitsers uit hun Oost- gebied betekende, er was toch over deze zaak nog niets beslist? Sta lin antwoordde daarop koel weg dat de Duitsers zelf gevlucht wa ren uit vrees voor het rode leger. «Ik vraag me af of er wel plaats genoeg voor hen allen zal zijn in het overige deel van Duitsland? had Churchill even koel geant woord. POLEN lijden en ellende hebt gij al niet gezien. In dit centraal bureau worden de vluchtelingen geboekt en naar verscheidene «Lager» in West-Ber- lijn verwezen. Legerauto's en zelfs particulieren helpen mee. Deze Lagerzijn meestal gebombar deerde of gedemonteerde fabrie ken en werkhuizen. Met honderden leven de menBen er vier a vijf weken. Op stro en matrassen lig gen kinderen te slapen of te hui len. Over dag mogen de mannen bij hun vrouw komen, 's Nachts volledige scheiding. Het eten wordt op een binnenplein uitgedeeld in eetketeltjes. Soms ontbreken vor ken en lepels. Epidemieën en kin derziekten zijn geen zeldzaamheid: mazelen, roodvonk, griep... Ondertussen worden de dossiers en de verklaringen dezer mensen onderzocht Hier levert de Kampf- gruppe schitterend werk. Soms zijn spionnen onder de gevluchten, gewoonlijk drie tot vijf procent. Is het geval onderzocht dan wor den die mensen naar de Bondsre publiek gevlogen in de mate dat er legervliegtuigen beschikbaar zijn. In West-Duitsland is het pro bleem ontzettend. De kampen in Beieren en Hessen zijn reeds over vol. Wat nu met deze nieuw aan komenden gedaan? En te denken dat er in Frankrijk hoeven ver laten liggen... De meeste vluchtelingen behoren tot de landbouwersstand. De grote hoeven der Sovjet-zone worden onteigend en tot kolchosen omge vormd. Dit zijn een soort land bouwondernemingen, die staats eigendom zijn en waarop een groepje mensen geplaatst worden, die gezamenlijk de hoeve onder staatscontrole bewerken. Allen zijn onderling verantwoordelijk voor de goede gang van zaken en voor het onderhoud der landbouwwerktui gen en dieren, welke eveneens de Staat toebehoren. Deze mensen worden als gewone dagarbeiders oord v-ast r betaald en hebben niet bet minste Toen de Conferentie van Pots- d® -.(V.K echter hun «norm» vervullen, t.t.z. ruggegaan zijn, werden tot nog toe zeer goed behandeld in de Rus sische zone. Zij dienen immers als propagandamiddel voor de inwo ners aldaar. Als zij terugkeren be tekent dit veel beter dan honder den slagwoorden dat de toestand in het gehate Westen veel slechter is. Sommigen kereh dus de weg terug. Iedereen wordt hierin de volledige vrijheid gelaten. Tot op heden zijn reeds 620.000 vluchtelingen te Berlijn geregis treerd geworden. De meesten wer den naar de Bondsrepubliek ge vlogen, enkelen hebben te Berlijn een werkgelegenheid gevonden, an deren zijn teruggekeerd. Weerom zovelen die slechts als spionnetjes gediend hebben in het enorme schaaktornooi dat te Berlijn tus sen Oost en West gespeeld wordt. Het spel gaat verder door. Dage lijks komen nieuwe ongelukkigen toe, het hart gemengd met droef heid en nieuwe hoop. Oberbürger- meister Reuter vloog een paar maanden geleden naar Washing ton om het probleem te bespreken. Spreekt men. er thans over in de conferentie voor de veiligheid van het Duitse luchtruim? In Berlijn hoopt men maar en wordt geduld geoefend. Daar is men nu al aan gewoon geworden. ('t Vervolgt.) Copyright Het Wekelijks Nieuws». Zoals wij gemeld hebben In een gedeelte van onze vorige editie werd Donderdag 25 Juni de kerk van Kaaskerke plechtig gewijd door Zijn Hoogw. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge. Op de foto hierboven zien wij de Bisschop bij het verlaten der kerk. Wij bemer ken van links naar rechts: Z. E. H. Kan. Carpentier, Secretaris van het Bisdom en Bewaarder der HH. Relekwieën; Z. Hoogw. Exc. Mgr De Smedt en Z.E.H. Kan. Vanden Abeele, Pastoor-Deken te Diksmulde. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN VAN BELGIE PROGRAMMA Zaterdag 11 Juli 1953: Te 9.30 u.: Ontvangst van de congressisten aan het station. Parkeerplaats van de auto's op de Oude Stationplaats (Zand). Geleid bezoek aan de stad Brugge. Te 14.30 u.: Studievergadering in de gothische zaal van het stad huis. Te 17.30 u.: Bloemenhulde aan de helden van 1302. Standbeeld van Breydel en De Conlnck. Te 17.45 u.: Verder bezoek aan de stad en daarna avondmaal. Te 20 u.: Feestavond aangeboden d>oor het stadsbestuur van Brugge in de koer van de stadshallen. Voorbehouden plaatsen voor de congressisten. Te 21.45 u.: Geleld bezoek aan de feeërisehe verlichting van de stadsmonumenten en mooie hoek jes. Zondag 12 Juli 1953: Te 9.15 u.: Receptie op het stadhuis. Te 9.30 u.: Ontvangst van de congressisten aan het station. Op tocht naar de kathedraal. na lezing, ons blad ln de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. Te 10 u.: Plechtige H. Mis ln de kathedraal, opgeluisterd door het zangkoor onder leiding van Z. E. H. Frangois. Te li u.: Machtige optocht door de voornaamste straten van de stad. Te 11.20 u.: Bloemenhulde aan het gedenkteken van de gesneuvel den. Te 11.30 u.: Academische zitting in de Stadsschouwburg. Te 12.30 u.: Kosteloze tombola aangeboden aan al de aanwezige leden in de Stoet. Te 13 u.: Feestmaal bij inschrij ving in het hotel De Gouden HoornKostprijs 80 fr„ alles in begrepen. Te storten op P. R. van het gewest Brugge-Zuid. Nr 4046.37. vóór 1 Juli. Het aantal beschikbare plaatsen is beperkt. Te 16 u.: Muziekconeert op de Grote Markt. LIJST DER PRIJZEN I. Bromflest Thoria, 7.500 fr. 2. Bromflest Thoria 7.500 fr. 3. Gasvuur «Hofmann», 4 vuren, 7.525 fr. 4. Keukengarnituur. 5. Een prachtige Bekamatras. 6. Een prachtige zetel, 2.000 fr. 7. Een zetel, 2.000 fr. Op 12 Juli 1953 worden al de le den van geheel de Provincie te Brugge verwacht. De gelijkschake ling van de gezinstoelagen voor al le gezinnen is er de inzet van. KARTON ZWELT OP. SCHEURT AF. VERROT. DE NAGELS ROESTEN. HET BITUME VLOEIT IN DE ZOMER. BARST IN DE WINTER MET RUTEX 2100 m2 in een enkele afdeklaag uit caout chouc. stevig 'en eenvormig, zonder roestende nagels, wonder voegen die barsten, zonder vloeiende bitumen. 2100 xal bedekt in enkele üren. 2100^ ml welke noch door de rorst noch door de zon kun nen aangetast worden. 100 m2 die absoluut onvergangkelijk zijn door afdekking met caoutchouc. 70. Polncorélaan. BnmoL T. 21.70.lt 2l.20.3S 4. Bu« de Drolxhe. tuft. T. 43.55.89 - 43.09.45 dam kwam na de overgave in 1945 stond men voor het fait ac compli Stalin die de techniek zo goed verstond om de feiten vóór de onderhandelingen reeds te schikken, had hier eens te meer zijn meesterschap In het vak ge toond. Truman, die toen voor het eerst op het politiek toneel ver scheen, was over deze handelswij ze ten zeerBte geërgerd. Stalin ver klaarde dat hij de zaak niet als definitief beschouwde en bereid was later te onderhandelen. Tru man hernam het woord dadelijk: «De Sovjet-Unie ls dus niet gebon-' den door het feit? Neen sprak Stalln. Sindsdien lt de zaak doodgezwegen. Tot hier de officiële kant van het geval. Doch wat al kommer en ellende heeft dit gebeuren niet verwezen lijkt in Centraal - Europa. Aldus zijn 11.500.000 Duitsers uit hun va derland verdreven. Van eigendoms vergoeding is niet de minste spraak geweest Meestal kwamen Polen en Russen de mensen als vee samen drijven op de dorpsplaatsen. Der tig minuten werd gegund om het meest noodzakelijke samen te ga ren. Toen begon de lange lijdens weg naar het Westen, tot over de Oder-Nelsze-Llnie. Te voet langs de zandige wegen van dit uit gestrekte en vruchtbaarste deel van Duitsland kroop de karavaan vooruit. Velen zijn onderweg ge storven van uitputting en honger. Talrijke andere mensen werden het Oosten opgedreven naar de uitgestrekte Siberische vlakten om er ln de goud- en uranlummijnen te werken als dwangarbeiders. Het grootste deel der mensen massa naar het Westen zakte op Berlijn af. De zwaar gehavende stad kreeg nu nog het onderhoud dezer mensen ten laste. Na de overgave werden de meesten naar West-Duitsland getransporteerd en leven thans ln kampen ln Beieren en Hessen als displaced person Voor die mensen vooral komt de «Spekpater» aan de deur kloppen. DE TWEEDE GOLF Onzs tijd leeft echter vlug en Intensief, Sindsdien trekt reeds een nieuwe golf van vluchtelingen de aandacht: zij die de Sovjet-zone verlaten voor een vrijer bestaan. Als vrije stad in de Sovjet-zone ls Berlijn de hoop voor deze men sen. Het centrale bureau waar al len heen moeten ls Kuno Fischer- strasse, 15Die naam ligt op al ler lippen in de zone als Die Strasse letzter Hoffnung Wij ko men er aan om zeven uur in de morgen. Het ziet er zwart van mensen op wier gelaat de ellende van de laatste dagen te lezen is. De straat is door politieagenten afgezet. Er moeten er vandaag zo wat 1500 zijn zegt een agent. Een bediende leidt ons binnen. In de gangen zitten mensen neer gehurkt. Aan vrouwen met kinde ren op de arm wordt melk en brood uitgedeeld. Reisgoed heeft haast niemand bij. Het is veel te gevaarlijk aldus hierheen te ko men, men zou dadelijk opgemerkt worden. Op een stoel zit oen kloe ke, forse man vóór zich uit te staren. Hij gaat aan 't vertellen. Ik ben een landbouwer. Zij hebben verleden week mijn grond onteigend en in een kolchose (ge meenschapshoeve) omgevormd. Ik heb geen recht meer omdat ik grootgrondbezitter was, zeggen ze. Toen ben ik naar Berlijn gevlucht. Mijn broer is ginder gebleven, hij wou niet' mee komen. In een hoek zit een vrouw met een jongen van een vijftal jaar. Zij schreit bij pozen erbarmelijk. «Vraag haar maar niets. Zij vluchtte deze nacht over de grens met haar man. Onder haar ogen werd hij neergeschoten... En de man begint zelf te wenen. Kuba Ekcherstr^aso i Wat al. na de oogst de wettelijk bepaalde hoeveelheid graan leveren. Kunnen zij het niet, dan worden zij meest al als saboteurs van het regime aangezien en kan de toestand zeer gevaarlijk worden voor het vol gende jaar. Voor de kleine privaat ondernemingen wordt de norm zo hoog gesteld dat hij practisch niet te bereiken valt. Alsdan gaat de regering tot onteigening over, onder voorwendsel dat men ten gevolge van slechte arbeidsmetho- des en kwade wil de norm niet verwezenlijkt heeft. Het kolchosensysteem en de ont eigening hebben in Oost-Duitsland reeds talrijke landbouwers tot «agraar-proletariërs» gemaakt. De bevolking van de buiten, die zo zeer aan het land gehecht ls, wordt het leven dan ook practisch onmogelijk gemaakt. Velen verkie zen de vlucht, in de hoop dat het Westen hun betere arbeids voorwaarden bieden zal. Een feit waarvan de dagbladen weinig gewag maken is dat 10 h 15 dezer mensen terugkeren naar de Sovjet-zone. Zonderling, heel zeker. Doch niet onverklaarbaar. Ten eerste hebben deze mensen hun woonplaats verlaten voor bete re arbeidsvoorwaarden. Zij vluch ten dus in de overtuiging dat het Westen hun iets beters aanbieden zal. Doch wat zien zij? West-Ber- lijn alleen telt 250.000 werklozen en ook de Bondsrepubliek weet met het vluchtelingenprobleem niet goed wat aan te vangen. Er wacht dus het kampleven in Zuid-Duits- land. Verder speelt het helmwee, en dit vooral bij Duitsers, een zeer grote rol. Eens weg van huis, met het somber vooruitzicht van de werkloosheid, denkt men dat men er misschien nog beter aan toe was in de zone. Daar was men thuis en kon men werken. Voeg daarbij de grote propagan da door de Sovjets gemaakt om deze mensen terug te lokken ten einde de leefbaarheid hunner kol chosen te verzekeren. Zij die te- Op Zondag 12 en 19 Juli a.s. her denkt Tongeren de plechtige Kro ning van zijn eeuwenoud miraku- leus Lieve-Vrouwebeeld en viert tevens zijn zevenjaarlijkse Heilig domvaart met Reliekentoning, de enige die in België bestaat. Die dagen trekt een ongeëven aarde, luisterrijke processie door de algemeen versierde straten van de stad. Zij is samengesteld uit drie wel onderscheiden delen: de Mariale ostet, de Reliekenstoet en de Historische stoet, waaraan niet min dan 2.000 personen deelnemen. Deze feestelijkheden, werkelijk enig in het land, zullen vele dui zenden personen lokken. Ook uit Westvlaanderen zullen tal van autobussen naar het oude Tonge ren optrekken. Rond 16 uur Zondagnamiddag, had een zware aanrijding plaats op Oostduinkerke-Bad. Van Oostduln- kerke-dorp kwam een Fransman met Renault aangereden en wilde de Koninklijke laan oprijden toen uit de richting Koksijde een Simca, eveneens met Franse eigenaar, kwam aangestormd. De wagens konden mekaar niet ontwijken en een hevige slag liet tot ver in de omtrek horen dat ze zaten Onmiddellijk waren een hele boel nieuwsgierigen bij de deerlijk gehavende wagens. De inzittenden waren tamelijk erg gekwetst. Een bewusteloze vrouw moest, met ge broken schouderblad, naar de kli niek worden overgebracht. Apothe ker Maillard verleende de eerste zorgen. Beide voertuigen liepen Zie vervolg hiernevens Bestuurders uit Meulebeke en Kortrijk. De autobestuurder Snoeck uit Meulebeke reed uit de richting Be- veren. Bij het gevaarlijk kruispunt der Harelbekestraat kwam hij in botsing met het voertuig van Ver- hoye uit Kortrijk. Door de hevige schok slingerde een der auto's tegen de seinpaal. Deze brak af en werd met geweld door het uitstalraam geslingerd der electriciteitszaak A. Vandendries- sche. Een der geleiders is licht ge kwetst, maar de schade is groot, zo wel aan de voertuigen als aan de winkel. zeer zware schade op. De politie deed de gebruikelijke vaststellingen. Naderhand bleek dat de automa tische lichtinstallatie op dat uur niet in werking F"" HÊNAS V^RWEYLÈWEGHÊN wn V. L S2 run 4 u Ch i>\. Qr»tnmt>nl 'UJLY V /M axi j&c/s $ei.r}4>. cr «U.OHM u/èxdtA. u.t a/a.'*,4*. tfitfr» ■not -Af&iA e« mn ctJjfflt. ji/'rt.) t/fMj JeJ' JtoyU. o»„ .rny,, «WW AcA, J Wegens heldhaftige feiten tijdens de oorlog. UITREIKING TE BRUGGE OP ZONDAG 5 JULI Op de Grote Markt te Brugge heeft op Zondag 5 Juli een grote militaire plechtigheid plaats, tij dens welke eervolle onderscheidin gen zullen uitgereikt worden voor heldhaftige wapenfeiten, verricht tijdens de oorlog. Van nu af zal trouwens elk jaar een dergelijke plechtigheid in elke provincie worden ingericht. De eretekens zullen overhandigd worden door commodore Timmer mans, provincie-commandant van Westvlaanderen en bevelhebber van de Belgische Zeemacht, die tevens de Minister van Landsverdediging zal vertegenwoordigen. Aan deze plechtigheid zullen tal rijke afvaardigingen van vader landslievende verenigingen en mi litaire eenheden uit Westvlaande ren deelnemen. Ook de muziekkapel van de Zee macht zal van de partij zijn, ter wijl de leden van het opleidings centrum van de Zeemacht te Sint- Kruis, tot besluit een défilé zullen houden. Hieronder volgen de namen van de personen, die sullen onderschelden worden: Ridder in de Kroonorde met palm en oorlogskruis 1940 met palm: Adolf Malherbe, Kortrijk. Ridder in de orde van Leopold 11 met palm en oorlogskruis met palm: Yvonne-Martha Dewllde, weduwe Po- peller, Moorslede; Jozef Decour, De Panne; Roger Vermet, Roesbrugge- Harlnge. Militair ereteken 1' klas met palm en oorlogskruis 1940 met palm: An- dré Camelbeke en Arlstlde Pottlllus, Menen. Militair ereteken 2klas met palm en oorlogskruis 1940 met palm: Léon Cremer, Stavele. Oorlogskruis 1940 met bronzen leeuw: George# Casler, Menen; Ferdi nand Gulllemyn, Lauwe; Leopold He- laers, Glts; Marcel Scholl&ert, Hout hulst. Belgische leeuw op lint non de Her inneringsmedaille 1940-1945: Antolne Cosyns, Lauwe; Gilbert Van Dorpe, Harelbeke. NA OVERLIJDEN Na overlijden Bullen anderdeels vol gende eretekens uitgereikt worden: Ridder in de Kroonorde met pal men, oorlogskruis 1940 met palm, me daille van het verzet en Herinnerings medaille 1940-1945: Camllle Dewulf en CyrlUus Segers, Izegem. Ridder in de ordé van Leopold 11 met palmen, oorlogskruis met pal men, Herinneringsmedaille 1940'1945 en Medaille van het verzet: Hllalre Cloet, Roeselare; Oscar Cornlllle, Emelgem; Hendrik Coryn, Langemark; Marcel Deman, St-Idesbald-Koksijde; Maurice Demeulenaere, Hooglede; Ju- Uen Deleu, Izegem; Marcel Demeester, Izegem; Roger Deschrljvere, Izegem; Hllalre Desmet, Izegem; Daniël De- moen, Emelgem; Joseph D'Höndt, Izegem; Thomas Everaert, Izegem; Ba sils Lootens, Passendale; Marcel Maertens, Izegem; Michel Noliet, Emelgem; Gustaaf Nyffels, Izegem; Julius Van Cauwenberghe, Wlngene; Camlel Van Hee, Emelgem; Roger Vansteenklste, Izegem; R. E. Van- steenklste, Izegem; Joseph Verstraete, Izegem; Hypoliet Windels, Izegem. Ridder in de orde van Leopold II: André Feys, Izegem. Zondagmiddag 28 Juni jl. kregen de vele kustbezoekers een sensa tioneel toneeltje te zien langs de baan Ieper-Veume: toneeltje dat hen stellig ertoe zal aangezet heb ben kalm en oplettend hun verder autorijden in deze zonnige namid dag voort te zetten. Rond 13.30 uur ongeveer kwam uit de richting van de kust, Poperingewaarts, de kleine personenwagen aangereden van dhr A. Couwet, beroepsmilitair te Lom- bardsijde en te Nieuwpoort wonen de. Gekomen ter hoogte tussen de twee bruggen te Eisen damme is de kleine wagen, heel waarschijnlijk wegens stuurdefect, de diepe rech-, tergraoht ingebold. De menner had gevoeld dat zijn stuur niet meer aan zijn bewegin gen gehoorzaamde en dat de wa gen geleidelijk naar rechts zwenkte. Hij legde het contact af en remde, gelukkig niet te forsig, want hoe de wiagen in die minstens drie me ter diepe gracht op zijn pootjes te recht is gekomen, dat blijft en zal steeds een raadsel blijven. Geluk kig voor hem echter en de nog 7 andere inzittenden, waaronder zijn vrouw en 6 kinderen. Zonder al te grote schokken kwam de klei ne wagen in een poelachtige gracht terecht om er tot boven de wielen in het water te blijven steken. Ge lukkig dient vermeld dat niemand de minste letsels opliep, wat de vele voorbijtrekkende toekijkers spon taan deed uitroepen: hoe is dat mogelijk! In de namiddag werd dan, altijd onder evenveel belangstelling en helpende handen, de wagen uit zijn ravijn bovengehaald. Het had zoveel slechter kunnen zijn. kfiJ ■mt/y #,1 i MM#),».. mmWiMiMWi-iWliKi Een verlofgangster uit Brussel, 91 jaar, en waarvan de naam niet werd bekend gemaakt, werd ver stikt aangetroffen in een apparte ment gelegen in de Koninklijke Baan. Zaterdagavond, omstreeks 17.30 uur, werd de bewoonster van de tweede verdieping een felle gas- reuk gewaar en vermoedende dat het uit de kamer der eerste ver dieping kwam, ging er even zien. Tot haar grote ontsteltenis zag ze de bejaarde vrouw roerloos in haar zetel zitten. Vlug werden de ven sters geopend, doch de oude vrouw gaf geen teken van leven meer en was zopas overleden. Met haar hondie bevond ze zich alleen op het appartement, daar haar doch ter en schoonzoon, alsmede haar kleinkinderen, op uitstap waren naar Noord-Frankrijk. Deze kwa men rond 19.30 uur thuis waar ze het droevig nieuws vernamen. De familie had het appartement gehuurd voor de maand Juni zo dat da vacantie op droevige wijze eindigde. YVESTVLAAMSE SCHOOL VOOR BESTUURSRECHT TOEGEKENDE DIPLOMA'S 2" Studiejaar. Met voldoening: o. m. Declercq Gustaaf, Roeselare; Depraetere Alfons, Kortrijk; Goe- maere Raymond, Kortrijk; Ledure Raoul, Menen; Van Siinaey Fer- nand, Gullegem. 3' Studiejaar. Met grote on derscheiding: o. m. Dewulf Roger, leper. Met onderscheiding: o. m. D'Hondt Marcel, Ingelmunster; Van Acker Luc., Ardooie; Vande- casteele Aené, Izegem; Vincke An- toine, Wevelgem. Met voldoe ning: o. m. Aerbeydt Roland, Roe selare; Desender Charles, Leke; Devynck André, Zwevegem; Vail- luchene Aureie. Oostiozebek?. goed opmaken hoe diep de gracht wel ls waarin de wagen terecht kwam. ANTIGRIS ZONDER VERVEN NATUURLIJKE HAARKLEUR TERUG To koop: bij Apotheken, Coiffeurs en CoiSeusen. Voor groothandel: Etabl. KIGGEN Co, N.V. Beverenstraat 13-15, ROESELARE. Tel. 530. (3388) Voor enkele dagen werd te Ha relbeke, te midden op de Grote Markt, de 50-jarige Baert Gustaaf door een auto aangereden. Dit ge beurde in de deemstering. Toen men de ouderling dood vond, had de auto de vlucht genomen. Van op tamelijk verre afstand echter had toevallig een 16-jarige knaap opgemerkt dat er iets moest ge beurd zijn. Hij naderde en zag een persoon terug in de auto kruipen en ermede doorrijden. De knaap hield echter het hoofd koel en bon nog juist op tijd de drie laatste cijfers van de nummer plaat opnemen. Deze waren 267. Onmiddellijk liet hij dit de politie weten en opzoekingen werden aan stonds ingesteld, ook dit feit werd seffens aan al de rijkswachtbriga des gesignaleerd. Zelfde avond nog werd de wagen ontdekt als zijnde deze van een inwoner uit Gent- brugge. Vrijdag 26 Juni jl. nu werd de wedersamenstelling te Harelbeke gedaan én met de getuige, auto en gevluchte autorijder. Hierboven foto van de wedersamenstelling. Boven zien we hoe een wielrijder de plaats inneemt van de doodgereden man. De auto is deze waarmede de aanrijding gebeurde. Onder: de jonge getuige (x) geeft uitleg aan politie en aan een lid van het parket, wijl daarachter, tussen twee rijkswachters opgesteld, de wegens vluchtmisdrijf aan. gehouden autorijder toekijkt. OOK DE PIJNLIJKSTE GEVALLEN. Deze KRUIDENKUUR ls verkrijgbaar: Apotheek M. BUYSE, Statiestraat, EERNEGEM (3012) indien niet bij uw Apotheker.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9