M Valeer O dopt 10 man in de spurt iedere dag een rit Uitslagen der ritten Beroering achter het IJzeren Gordijn Auto Sensation Race WESTOUTER LS MEDE DE SERVEL EN ÜODSNBERG Het GROOT AMERIKAANS SPEKTAKEL Nr 36 Biz. 6. z"°.oYTeTozBON S GROTE MARKT, 7 TE ROESELARE DE STAND NA DE 6e RIT: NIEUWE REGERING IN HONGARIJE Belooft revolutionnaire veranderingen aan het binnenlands front. OP ZONDAG 19 JULI 1993 TE 15 UUR: VOOR DE EERSTE MAAL IN VLAANDEREN Het meest opwindende vertoon dat U ooit zag: onder leiding van FRITZ BERTRAND, de gekende auto renner, op een enig mooi terrein, in een strijd op leven en dood! Hef wildsfropersdrama te Oostduinkerke tot latere datum uitgesteld. DUITSERS HOUDEN VAN HARING ■c HET WEHCHTLIJICS NU'UWE i - ^ws». Zaterdag 11 jull ^ss. LABRADOR 60 LRers m«t flas NESTOR MARTIN ,«X"2^ It2 fr. PRESTC0LDS.311 100Uters #nat motor MMnandruklca* 2) X 18» fr. 389 fr. «I «1.100 fr. £D£M SötRèfs X J91 fr. 2». H, ft 8.J00 try FRIGOS 4, Kleine Zavelplein te Brussel U zuTl een volledige en geïllustreerde documentatie ont- g vangen, betredende de apparaten waarin U belang stelt. tic verlang gedocumenteerd te worden over, Naam PHILCO 7 1 2 200Liter? met motor-samendrukken IS X 429 Fr. 624 Fr. oI 17. 995 Fr. DE SPECIALIST VAN HET HUISHOUDELIJK COMFORT IARD KOERSVERLOOP IN DE ACHTSTE OMLOOP DER ZUID-WESTVLAAMSE BERGEN TE POPERINCE Afscheiding in het zicht der meet. iior We zegden het verleden week ln nze aankondiging van de koers at alleen een groot kampioen de sroepsrennerskoers te Poperinge Un ln de wacht slepen, en de chtste uitgave heeft dit alweer be- itstigd. Het was alweer Valeer Ollivier, s winnaar van 1951, die zijn naam ii de erelijst heeft geplaatst, een 'Ilivier die weer de grote forme 8 pakken heeft en voor het sei- leneinde nog best een hele resem egepralen kan aan elkaar rijgen, len zal wel zeggen dat het alweer n de spurt ging, maar men ver ste niet dat slechts 11 renners sa- len naar de eindmeet zijn gegaan. >e anderen werden losgereden, de i vroeg, de anderen laat en on- deze laatsten noteren wij toch 'eppers als Schotte, Jonekheere, Thoma, Demulder, Deprédhomme n Walschot. Toch de eersten de besten niet, Alleen maar om te zeggen dat er hard gereden werd. Men versta ons oed, wij bedoelen de laatste 60 km. want wat er voordien werd opge dist was dezelfde plat die wij over- 1 te zien krijgen: tempo-rijden. Wel zagen wij een uitloper van lander Janssens en Vandecastee- i!e, zagen wij tot twee maal toe een Oeorges Vermeersch voorsprong nemen, zagen wij een felle wip van 'Me Vanderveken en zagen wij herhaaldelijk Rondelé ln de vuur- inie, maar het gold hier slechts '"emlejacht of een ondoordachte sprong. De feitelijke koers begon maar op het laatste van de derde nrnde toen Polle Degraevelyn er vandoor trok, vast besloten zijn Prestatie van vorig jaar te vernieu wen. Hij ging de eerste kleine ron de in met 4 seconden voorsprong, 'ie tweede met 20 en dan, dan was liet uit met zijn rijk. Het peloton 'vas echter, ln de felle jachten die np zijn uitlopen volgden, van 50 man op 33 teruggevallen. Dan volgde de verpozing en deze ivas voor velen welgekomen. Toen meende Jos. Lefevere dat zijn tijd "ekomen was. Zijn sprong was machtig en gemeend en de 25-kop- Hige groep, die eerst meende niet onmiddellijk te moeten reageren, had weldra 30 sec. in het zicht. De otrijd ontbrandde in volle hevig- oeid toen de grote bazen zich met het spelletje begonnen te moeien. Ronde van Frankrijk 11 Juli: Rustdag te Bordeaux. 9* Rit: Zondag 12 Juli: Bordeaux - Pau 197 km. Na een gesmaakte rust en in het vooruitzicht van de bergritten krij gen de renners eerst nog een rit door de gekende Franse Landes, een streek van bossen en... bossen. Het terrein is er vlak. Controles te Langon (km. 38) Roquefort (km. 90) en St Sever (km. 135). Bevoorra ding aan km. 121 te Mont-de- Marsan. 10* Rit: Maandag 13 Juli: Pau - Cauterets 100 km. Eens te meer werd dit Jaar de fameuze Pyreneeënrit Pau - Luchon ln twee delen gesneden. In de rit van vandaag treffen wij enkel maar de Aubisque (1704 m. hoog), maar deze berg ligt vrij dicht van de aankomst lijn, zodat er reeds zekere afscheiding ter aankomst zou kunnen geboekt worden. Con troles te Eaux-Bonnes (km. 41) en te Argèles (km. 83). Geen bevoor rading. 11" Rit: Dinsdag 14 Juli: Cauterets - Luchon 115 km. Nog een korte bergrit, maar dan Eveneens viel ons op dat Roger en brak. Nog 10 km. en elf renners I Decock weer flink marcheert en zaten vooraan. Die 11, men vindt zijn periode van mindere forme te ze weer in de uitslag op de eerste plaatsen. Elf flinke kleppers, waar onder vijf felle spurters. Dat moest beslist iets uit het bovenste schof worden. Valeer Ollivier liet echter niemand in de onzekerheid en won met opvallend brio. Voor de twee de plaats ging het echter niet zo gemakkelijk. Derijcke en Roger Desmedt vlogen omzeggens gelijk over de meet en de uitslag werd dan ook, in afwachting dat men de foto's ter inzage kreeg, maar ten voorlopige titel opgemaakt. In het tweede peloton was het de koene Manlel Thoma die zich als de rapste aanmeldde voor Jonek heere en Bral. De besten Ongetwijfeld de man nen van het eerste peloton; voor de anderen is er geen excuus in te roepen. Wat ons erg opviel was de terugkeer van Valeer Ollivier en Rosseel die in de loop van de koers materiaallast hadden, en in een minimum van tijd weer aanpikten. Zelfde prestatie kregen wij te be wonderen vanwege Raf Jonekheere, die best marcheerde en grote in druk liet, net ten andere als De graevelyn en Lefevere. Flink werk kregen wij eveneens vanwege Wies tn dergelijke omstandigheden was Van Steenkiste, die méér reed dan er voor de slanke Krulshoutemnaar voor de eer en zijn driekleurige maar weinig kans. Dus toch een trui alle eer aan deed. In zelfde zin massaspurt? Bijlange niet, daar zou 'ie kampioen van België, Wies Van steenkiste ln eigen persoon voor mrgen. In de kronkelstraten van Poperinge ging hij zo hard en zo 'ang op kop tot het peloton rekte zouden wij kunnen getuigen van Willy Geers, van Gilbert Desmedt, de kleine Rodenbacher die zich niet liet pramen en naarstig zijn deel naast de groten deed. Zio vervolg hiernevens 1W* boven is en dat Henri Denijs weer rond draaide als in zijn beste da gen. Hun uitslag is ten andere het beste bewijs van hun prestatie. Onder de ongelukkigen noteren wij graag Armand Baeyens, Dré Pieters, de Engelsman Reeves, Ro ger Vuylsteke en Boudewljn Devos, al jongens die bandbreuk leden en hierdoor teruggeworpen werden. De grootste ongelukkigaard was even wel Thuur Cleenewerck die in de voorlaatste ronde, toen hij nog in de grote groep zat, ten val kwam en zijn voorwiel brak. Een schone koers, een schone overwinnaar. Wij gunnen Valeer Ollivier graag zijn zege. DE UITSLAG 1. VALEER OLLIVIER, de 185 km. in 5 u. 30 min.; 2. Roger Desmedt; 3. Derijcke Germain; 4. Decock Roger; 5. Rosseel André; 6. Degraevelyn Leopold; 7. De smedt Gilbert; 8. Denijs Henri; 9. Braeckeveldt Omer; 10. Declerck André; 11. Van Steenkiste Wies; 12. Thoma Emmanuel, op 20 sec.; 13. Jonekheere Raf; 14. Bral Firmin; 15. Geers Willy; 16. Demulder Mar cel; 17. Rondelé Florent; 18. Nolf Werner; 19. Proot Urbain; 20. Wal schot René; 21. Deprédhomme Pr 22. Schotte Alb.; 23. Claeys Rob.; 24. Mertens René; 25. Verfalllie An dré (los); 26. Maelbranqke André; 27. Sieuw Gabriel; 28. Vandecas- teele Odiel; 29. Devos Boudewijn. heel wat zwaarder dian deze van gisteren. De Tourmalet (2115 m. hoog), de Col d'Aspin (1489 m. hoog) en de Col du Peyresoude (1563 m.) zullen heel wat renners zwaar op de maag liggen. De aankomst ge schiedt heel dicht na de Peyresoude. Controles te Bareges (km. 38) en te St-Marle-de-Campan (km. 56). Bevoorrading te Arreau aan km. 82. 12* Rit: Woensdag 15 Juli: Luchon - Albi 228 km. Wij verlaten het gebergte en gaan naar het binnenland, in plaats van zoals vroeger de kust van de Mid dellandse Zee te Montpellier te gaan bereiken. Het terrein is heu velachtig maar van cols is er geen sprake meer. Deze rit is traditioneel bdjna zonder geschiedenis: de ber gen wegen in de benen. Controles te St Gaudens (km. 42), Muret (km. 111), Lavour (km. 168) en Graulbet (km. 189). Bevoorrading te Toulouse aan km. 131. 13" Rit: Donderdag 16 Juli: Albi - Béziers 189 km. Alvorens de renners te Béziers de Middellandse Zee te bewonderen krijgen, moeten ze nog eerst een heuvelachtig gebied door. De Col de Fauredon (3" categorie) is de voornaamste hindernis (800 m.) want de Col des 13 Vents de tweede zwaarste brok is enkel nog 600 m. hoog. Voor renners die de Tourma let en andere voorbij zijn, telt dat zelfs bijna niet meer. Controle ge schiedt te Casters (km. 41), te La Salvetat (km. 90), te Lamalou (km. 144) en te Murviel op 15 km. van het einde. Bevoorrading te Murat-sur-Vèlères aan km. 111. 14? Rit: Vrijdag 17 Juli: Béziers - Nimes 214 km. Tamelijk lange rit die de ren ners weer tijdelijk het binnenland invoert en alleen dicht bij de kust vlakke wegen vertoont. De Col du Vent (770 m.) en de Col de Roque (589 m.) zijn de hoogste punten. Controles hebben plaats te Peze- nas (km. 22), Gignac (km. 49), Ganges (km. 124) en te St Hippo- lyte du Port (km. 131). Bevoorra ding te Le Vigan aan km. 107. 1" Rit: Straatsburg - Metz 1. Sóhaer Frits (Zw.); 2. Wagt- mans; 3. Roks; 4. Lauredi; 5. Du- pont J.; 6. Astrua; 7. Vossello; 8. Geminiani; 9. De Hertog; 10. Serra. De andere Belgen eindigden 29" met de groep. Fel betwiste rit. De beslissing werd uitgelokt door Wagtmans en 25 renners geraakten voorop. De andere Hollander Roks zorgde voor de eindfaze door aan een gesloten overweg weg te wippen. Schaer, Wagtmans en Lauredi konden nog aanpikken en het spel was ge speeld, Schaer, de rapste van de vier, won voor de uitblinker Wagt mans. Een tweede groep met De Hertog eindigde op 3 minuten, maar de grote bende had bijna 10 minuten goed te maken. 2" Rit: Metz - Luik 1. Schaer Frits; 2. Wagtmans; 3. Bartali; 4. Koblet; 5. Robic; 6. Magni; 7. Close; 8. Astrua; 9. Ros- sello; 10. Ernzer; 18. Couvreur; 19. Impanis; 44. Van Genechten; 58. Van Geneugden; 63. Vander Stockt; 83. Adriaenssens; 84. De Hertog. Opnieuw de twee zelfde gezich ten vooraan, en alweer met Wagt mans, de geweldigste van het lot. Het was de Hollander die de ont vluchting uitlokte met Schaer. Des bats en Hassenforder. Spijts de groten het tegenoffensief met volle geweld aanpakten konden Schaer- Wagtmans na hun gezellen los te hebben gegooid gaandeweg meer voorsprong nemen. Te Luik was het alweer de Zwitser die het haalde. 3" Rit: Luik - Rijsel 1. Bober St.; 2. Rolland; 3. Close; 4. Grosso; 5. Hassenforder; 6. Renaud; 7. Serra; 8. Tonello; 9. Meunier; 11. Impanis; 24. Gelijk met de groep onze landgenoten bui ten 91. Desmet. Alweer een fel betwiste rit waarin een groep renners 8 minu ten voorsprong wisten te nemen in het laatste gedeelte van het zwaar parcour». Close en Impanis onder scheidden zich terdege, net als Couvreur, maar deze had pech en verzeilde terug naar de groep. De algemene rangschikking onderging geen wijzigingen, maar Close en impanis deden een mooie sprong vooruit. 4" Rit: Rijsel - Dieppe 1. Voorting Gerrlt: 2. Mirando; 3. Lauredi; 4. Audalre: 5. Darri- gade; 6. Nolten; 7. Koblet; 8. Magni; 9. Robic; 10. Vander Stookt; 13. Gelijk een ganse groep met al onze andere landgenoten. Een felle rit is dit niet geworden, maar alweer kregen wij een ont snapping van enkele renners die tot een goed einde werd gebracht. Voorting, Lauredi, Audaire en Mi rando liepen 5 minuten uit op de groep waarin al onze landgenoten zaten en het was de rappe Hollan der Voorting die het pleit won, al dus het flink presteren van de Hol landse ploeg onderstrepend. 5" Rit: Dieppe - Caen 1. Malléjac; 2. Hassenforder; 3. Debruyne; 4. Diot; 5. Morvan: 6. Guérioel; 7. Molinerls; 8. Walko- wiak; 9. Koblet; 10. Magni; 13. Een ganse groep waaronder al de an dere Belgen. Deze rit stond in het teken van onze landgenoot Debruyne die de hele tijd op het voorplan stond en de beslissende ontsnapping uitlokte. Hij kreeg gezelschap van de veel belovende Elzasser Hassenforder en een zestal andere renners waaron der de man van de streek Malléjac. Onder hun achten konden zij niet min dan 8 minuten voorsprong ne men. Malléjac rukte zich lichtjes los en won, terwijl Hassenforder de gele trui aan de Zwitser Schaer ontnam. Debruyne komt meteen i de 18" plaats innemen in het klas sement. 6" Rit: Caen - Le Mans. 1. Van Geneugden (Belg); 2. Ca put; 3. Deledda; 4. Mahé; 5. Van Breenen; 6. Bauvin; 7. Lazaridès; 8. Hein; 15. Gelijk: gans de groep, waaronder alle Belgen uitgenomen De Hertog die te laat binnenkwam. Eindelijk een Belgische zege. Het begin van de rit was vrij heftig, vooral toen leider Hassenforder zelf was ontsnapt met Close. De grote bazen echter waakten en trokken bij. Rond km. 125 ontsnapten acht man en spijts heftige reacties van de groep geraakten deze omtrent vijf minuten voorop. Onze landge noot Van Geneugden won de spurt voor rappe sprinters als Caput en Deledda. 1. HASSENFORDER 33 56 27 2. Schaer Fritz 33 57 15 3. Wagtmans Wout 33 56 17 4. Renaud Jacques 34 00 45 5. Roks Thys 34 01 10 6. Bauvin Gilbert 34 01 55 7. Meunier Georges 34 01 66 8. Van Est Wim 34 02 41 9. Close Alex 34 02 54 10. Robic Jean 34 03 15 Astrua Glancarlo Anzile Hugo 13. Ernzer Marcel 34 03 20 14. Voorting Gerrlt 34 03 23 15. Diot Maurice 34 04 22 16. Mahé Francois 34 04 36 17. Lauredi Nello 34 05 17 18. Caput Louis 34 05 17 19. Tmoanis Raym. 34 05 20 20. Serra José 34 05 39 21. Debruyne Alfred 34 05 48 27. Van Geneneden M. 34 09 07 34. Couvreur Hilaire 34 11 00 38. Van Genechten R. 34 14 20 49. Vander Stockt R. 34 17 23 51. Desmet René 34 18 39 54. Adriaenssens Jan 34 20 02 Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of watt Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons blad! (Vervolg van 1* Wad) meerdere spoorlijnen in zoverre dat de treinen met herstelladlngen, be stemd voor de Sovjet-Unie, Duits land niet meer kunnen verlaten. De opstand zou zijn begonnen op 20 Juni toen het optreden van de Berlljnse arbeiders vernomen werd. Te Krakau zou het stadhuis zijn bestormd geweest en de ge vangenissen geopend, Communisti sche rechters en gevangenisbewa- kers opgeknoopt, partij be ambten ingerekend, enz. De opstandigen zouden de vrij heid en het vertrek der Sovjel- legereenheden eisen. Van uit Oost-Duitsland werden tank-eenheden weggetrokken en overgebracht naar Polen. De Poolse Communistische radio heeft evenwel gelogenstraft dat enig oproer of onlusten ln het land zouden zijn ontstaan. Op Donderdag 2 Juli Jl, nam de Hongaarse Regering Rakosi ontslag dat door het Staatshoofd aanvaard werd. Vrijdag daarop kwam het Hongaarse Parlement bijeen om over de crisis te beraadslagen. Daags nadien, zijnde Zaterdag 4 Juli, verkoos het Parlement een nieuwe regering onder leiding van dhr Imre Nagy. Opvallend was dat de voormalige Minister-President Rakosi geen deel uitmaakt van de nieuwe regering en dat dhr Nagy voor het Parlement een zware kri tiek uitbracht op het werk van de afgetreden regering. Hr Imre Nagy, de nieuwe pre mier, is van ouds een landbouw- specialist, hij werd Communist na dë eerste wereldoorlog. Kort na de tweede oorlog werd hij als minister belast met de verdeling der gron den onder de boeren, maar sinds 1949 had men nog weinig van hem vernomen, wijl alsdan Rakosi een schrikbewind ln het land bracht. Voor het Parlement ontwikkelde nu de nieuwe Premier zijn pro gramma, waarbij hij revolution naire veranderingen op het bin nenlandse front aankondigde, o.m. door het afleggen van. mooie be loften. Die beloften behelsden o.m.: De overdreven Industrialisatie ls niet gerechtvaardigd, inzonderlijk zo het land de benodigde grond stoffen ontbreekt. Het bouwen van de zware industrie moet geremd worden wijl nadruk dient gelegd op de voedingsnijverheid. Daaren tegen moet hét landbouwprogram ma op hoger peil worden gebracht. Inzake landbouw moeten de fou ten van het verleden worden ge- Ukwideerd. De landbouw werd ver waarloosd. De individuele boerde rij, grondvest van de economie van het land, moet bevorderd. De Re gering wenst de oogst van de boer en zijn eigendommen te waarbor gen. De lijst der Koelaks(rijke boeren) moet vernietigd en de ac tiviteit der coöperatieven vermin derd. De leden van de coöperatie, die individuele boeren willen wor den, kunnen dit doen. Diegenen die hun land de Regering aanboden, kunnen het terugkrijgen en op de hulp der overheid rekenen. De op gelegde boeten aan de boeren wor den vervallen verklaard. Individuele kleinhandel en am- 2® PSÏoten 20 Wagens Algemene inkom: Slechts 30 fr.; kinderen 15 fr. (moeten vergezeld zijn van hun ouders). (3524) bachtem worden opnieuw toegelaten en de betrokkenen kunnen hun winkels weer openen. Hoge prijzen moeten verlaagd en de lonen verhoogd. Disciplinaire maatregelen tegen de arbeiders moeten afgeschaft. De vrije tijd van de arbeid moet gewaarborgd. De Regering wil de veiligheid waarborgen. De ruwe gedragingen van de bureaucratie moet gedaan zijn. De wettelijkheid nioet her steld. Zij die de veiligheid van de staat niet in het gedrang brengen, moeten vrijgelaten. De interne ringskampen zullen worden afge schaft, amnestie verleend. De per sonen die*een verplichte verblijf plaats werden toegewezen worden weer vrij en mogen in bet gehele land reizen. De arbeiders moeten weer vrij kunnen kiezen waar zij willen werken. De leden van het Parlement heb ben dit programma met geestdrif tig handgeklap begroet. Zo dit programma geen keten van mooie beloften is, dan bete kent het in ieder geval een radi- kale wijziging van net Communis tisch regiem ln Hongarije. Afwach ten blijft thans de boodschap om na te gaan in hoeverre de beloften zullen worden vervuld en tot welkt gevolgen op internationaal plan die politieke ommekeer in Hongarije, en ook ln andere satellietstaten van Oost-Europa, leiden zal. VOEDSELRANTSOENEN ONVERWACHT VERHOOGD IN ROEMENIE Uit vrees voor moeilijkheden? Door Radio-Boekarest werd bij de vroege morgen van Zondag Jl. onverwacht afgekondigd dat de voedselrantsoenen voor de bevol king zullen worden verhoogd en dat de voedselreserves zullen wor den vrijgegeven. Naar verluidt zou deze rantsoen- verhoging gebeurd zijn uit vrees voor binnenlandse moeilijkheden In bet land immers zou de bevol king honger lijden en onlangs zou den Roemeense arbeiders en boe ren de voorraadschuren van 26 collectieve boerderijen udt de buurt van Boekarest hebben geplunderd. Naar andere berichten groeit het verzet op onrustbarende wijze in het land en kwam het reeds ette lijke malen tot botsingen tussen arbeiders en politie. In Hongarije, Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Albanië en Polen, zou als ln Roemenië overal groot te kort zijn aan voedingswaren en lijden de mensen gebrek, hoofdza kelijk als gevolg van de invoering en toepassing van de Communis tische leer. REGERING VAN TSjECHO-SLOWAKIJE DOET OOK TOEGEVINGEN Maatregelen tegen werkverzuim ingetrokken. Radio Praag maakte begin deze week bekend, dat de Tsjechische regering besloten heeft, het de vo rige week uitgevaardigde decreet, waarbij bet werkverzuim zonder goede reden voor de arbeiders tot een misdaad werd verklaard, weer in te trekken. Krachtens het regeringsdecreet werden de arbeiders, die zonder reden van het werk wegbleven, aan de openbare aanklager uitgeleverd en veroordeeld tot dwangarbeid. Het decreet was uitgevaardigd om het grote a-bsejjteïsme, dat ge volgd was op de ongeregeldheden en het oproer van 17 Juni, tegen te gaan. Tsj echo-Slow&kije is derhalve de vlèrdë Russische satellietstaat waar- het regime een wending van 180 graden in de politiek neemt, om de overwerkte, ondervoede en ongedu rige bevolking eronder te houden. Wesfv!«sanderen Voor Maandagvoormiddag 6 Ju li was voorzien dat het wildstro- persdama van Oostduinkerke, de persdrama van Oostduinkerke, de wachter Legein, voor het Assisen hof te Brugge in behandeling zou genomen worden. Reeds enkele dagen voordien de den geruchten de ronde over een mogelijk uitstel van deze zaak, daar de verdedigers van beschul digde Anseeuw in verbreking waren gegaan tegen het te vroegtijdig op de rol plaatsen van de zaak. Het is de eerste maal in de annalen van het Assisenhof van Westvlaande- ren dat iets dergelijks gebeurt. Op verzoek der verdediging heeft het Hof derhalve besloten de be handeling uit te stellen tot een vol gende zittijd, vermoedelijk in de maand October. De Duitse productie van gezou ten haring zal dit jaar ongeveer 550.000 tonnetjes bedragen. Dit neemt niet weg dat er nog 100 a 125.000 tonnetjes, waarvan 90.000 Hollandse zullen ingevoerd worden. p6 Pollet volgde deze raad op en ging alleen naar Vlamertlnge. Lapar had hem echter verwittigd dat er te Vlamertinge twee perso nen zouden wachten in een herberg, twee bendeleden uit het Kortrijkse, die vroeger nog met Lapar mede op rooftocht geweest waren, doch die voor Abel Pollet onbekenden waren. Op de aangeduide plaats trof de rovers hoofdman deze twee mannen aan en in hun gezelschap werd op het invallen van de avond gewacht. Bij duisternis zou Lapar eveneens naar Vlamertinge komen. Zo was onder hen afgesproken. Rond 10 uur ln de avond verliet Abel Pollet de herberg in gezelschap van zijn twee makkers. Pollet had die avond getrac- teerd doch er een beetje de maat in gehou den, want hij stelde er te groot belang in dat zijn mannen niet te erg onder invloed van de drank verkeerden wanneer zij op rooftocht moesten. De nacht was onheilspellend donker, zon der maan of sterren. Zwijgzaam stapte het drietal in de richting van Poperinge. Lang moesten zij niet wachten om Lapar te ontmoeten die stipt op tijd was. In de korte kcopmansvest, die hij had aangetrok ken, had Lapar een zwaar breekijzer ver borgen! Hij toonde het tuig aan Pollet met een veelbetekenende blik. Toen zij bij de woning aankwamen, waar zij hun plundertocht zouden houden, fluis terde Pollet aan Lapar dat hij ditmaal zelf op wacht zou staan en dat Lapar de leiding van de onderneming op zich zou nemen. Lapar wenkte de twee andere dieven die Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden hem zwijgend volgden in de richting van het bureel der gebroeders Veys, waarvan de ingang zich zijdelings van de woning be vond. Boven de vensterluiken van het bureel bemerkte Lapar de telefoondraden. Dat moet eerst weg, opperde Lapar en hij deed een van zijn helpers leertje staan tegen de muur. Met een forse slag van het breekijzer knapten de draden door. Gerust gesteld dat er aldus minder ge vaar te duchten viel voor een verrassing van bultenuit, begon Lapar met het breek ijzer aan het venster te werken. Een ijzeren baar, die hier voor alle veiligheid was aan gebracht, plooide wel, doch brak niet. Zij gaven dit plan dan maar op en beproefden het bij de deur van het bureel. Na enkele pogingen met het breekijzer begaf de deur en waren de dieven in de gang waar de eigenlijke bureeldeur op uitgaf. Het openbreken van de voordeur had ech ter meer gerucht gemaakt dan zij zelf wilden en zelfs in zoverre dat de meid der heren Feys, Julie Capelle (zijzelf stierf in 1952 te Oostrozebeke) wakker werd. Ver moedend dat er onraad was, verwittigde zij haar meesters en haastte zich dan langs de trappen naar beneden. Lapar en zijn twee spitsboeven hoorden het gerucht op de trappen en sloegen ijlings op de vlucht Beneden gekomen bemerkte de meid dat de buitendeur openstond. Hierop vluchtte zij naar boven, roepend dat er dieven in huis waren. Op dat ogenblik trok dhr Jozef Veys een venster open dat uitgaf op de achterzijde van het gebouw en loste verschillende re volverschoten in de lucht. Zijn broer deed vruchteloos pogingen om een raam aan de voorzijde open te krijgen en schoot dan door de ruiten heen. Pollet, die de laatste op post gebleven was, beantwoordde deze schoten en vuurde een paar maal zijn revolver af. Op dat ogenblik zag de heer Georges Veys twee dieven wegvluchten langs het Hogewegeltje dat langs de witte molen loopt. Ontsteld door dit onverwacht nachtelijk avontuur kwamen de bewoners van het huls beneden en stelden dan vast hoe zij slechts op het nippertje aan een ware plundering ontsnapten. Uit de gang, tot waar de dieven waren doorgedrongen, had den de deugnieten twee regenschermen meegenomen. Ondertussen waren de dieven op de vlucht zonder dat zij de buit, waarvoor zij er wa ren op uitgetrokken, hadden kunnen be machtigen. POLLET STEELT TE BAVINCKHOVE Het mislukken van de diefstal te Vla mertinge dreigde tweespalt te brengen in de bende Pollet. Abel Pollet beschuldigde Lapar ervan dat hij te Vlamertinge veel te geweldig was te werk gegaan en te veel gerucht gemaakt had. Slecht gehumeurd trok de hoofdman nog dezelfde nacht de grens over, terug naar Hazebrouck. Thuis gekom°n besprak hij 's anderen daags de mislukte onderneming met Louisa Matoret en met vrouw Quaeghebeur, die hem vertelden dat er wellicht nog iets zou te verdienen zijn in Frankrijk zelf, want dat Vromant iets had afgesproken met Pol let August, de broer van de hoofdman, die nu ook meer bedrijvigheid begon aan de dag te leggen. Nog dezelfde dag, Zaterdag 13 Januari 1906, kreeg Abel Pollet reeds meer inlich tingen hierover. August Pollet, vergezeld van Vromant, kwam hem opzoeken. Abel Pollet wilde zo gauw mogelijk zijn achtereenvolgende mislukkingen vergeten en stemde zonder aarzelen in met het plan dat Vromant voorstelde. Deze was inderdaad afkomstig uit Ba- vinckhove en stelde voor dat er de echtge noten Maerez, winkeliers en beenhouwers, wonende op de dorpplaats aldaar, te gaan plunderen. Tegen de avond vertrokken zij met drieën naar Bavinckhove waar Vromant aan Abel en August Pollet de bedoelde woning aanwees. Verborgen in een hooischelf aan de buitenkant van de dorpplaats, hielden de dieven zich schuil tot kort vóór midder nacht. Dan naderden zij de woning van Maerez, Vromant trok vooruit op verkenning om zich er van te overtuigen dat er niemand meer op was. Abel Pollet begon dan de winkeldeur te bewerken, waarvan het bovenste gedeelte uit glas bestond. De brokkelige mastiek van de grote middenruit bood geen weerstand aan de vlijmscherpe dolk van Abel Pollet. In enkele ogenblikken had de hoofdman de ruit uitgenomen en haar een paar meter verder tegen de muur gezet, 't Was alles geruisloos gebeurd. Het volgend ogenblik konden de rovers reeds binnen, want Abel Pollet had de grendels kunnen wegschuiven. De winkel werd systematisch geplunderd, zelfs suikergoed werd meegenomen en in grote zakken geborgen die zij ln de winkel vonden. Abel Pollet had zich bezig gehou den met het plunderen van de schuif waar in het geld stak. Vromant stond langs Abel en bemerkte dat deze een paar bankbriefjes in zijn zakken wegmoffelde, terwijl hij het overige geld in een lederen beurs stak. Vromant veronderstelde natuurlijk dat Abel Pollet van plan was de bankbriefjes voor zich te houden zonder met de andere te delen. Denkt gij misschien ons straks met een aalmoes naar huis te zenden? snauwde Vromant de bendeleider toe. Deze laatste verschoot van deze stoute taal, deed wel met de hand teken dat er geen gerucht mocht gemaakt worden, maar stak dan toch maar de bankbriefjes ln de gemeenzame beurs, waarvan de Inhoud later zou verdeeld worden. Gelukkig kwam August Pollet tussen bei de, anders was het wellicht nog op een vechtpartij uitgedraaid, maar op hetzelfde ogenblik begon de hond te blaffen. Zonder een vin te verroeren bleef het drietal staan en bekeken de dieven elkaar. De hond scheen weer gerust gesteld te zijn, want hij hield op met blaffen. Behoedzaam opende August de deur van de beenhouwerij die naast de winkel lag. Hier werden ganse stukken vers varkens vlees geroofd. Ongestoord konden de deugnieten er van onder trekken. Onderweg werd geen woord gesproken, zelfs niet toen zij reeds een heel eind weg waren. Toen zij thuis kwamen werd de verdeling gedaan. Daarbij waren ook Vrouw Quaeghe beur en Louisa Matoret aanwezig, die rijke lijk voorzien werden van suikergoed en snoeperijen. Zelfs de geburen mochten delen ln de buit en kregen ganse brokken varkens vlees van Pollet. Niemand waagde het aan de dief een woord uitleg te vragen en niemand zou ook maar één onvoorzichtig woord gelost heb ben. dat de bende kon in gevaar brengen. Daarvoor was Abel Pollet te zeer gevreesd door allen die hem kenden. OUDE VROUW GEWURGD EN BESTOLEN TE ST VENANT Terwijl Abel Pollet zijn geboortestreek opnieuw onveilig maakte door zijn plunder tochten werd, in dezelfde nacht dat hij ln gezelschap van zijn broer August en Canut Vromant te Bavinckhove een winkel leeg plunderde, een gruwelijke moord gepleegd te St Venant, op 20 kilometer afstand van Bavinckhove. Was er te St Venant een handlanger van Pollet aan het werk? Was het een verlopen persoon, die vroeger met Abel Pollet op rooftocht was geveest en nu op eigen hand een waagstuk uithaalde? Het gerecht heeft er nooit klaarte in kunnen brengen. Wij geven hieronder de feiten weer met de vaststellingen die na de moord gedaan werden. Later komen wij op deze gruwe lijke moordzaak terug. Denkt gij misschien ons straks met een aalmoes naar huis tc zenden? (Wordt vervolgd)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9