smuM, schaakbord tussen Oost en West .mmllïfw.; 3 6 V. Een modern epos De Luchtbrug Qkkasie Personenwagens en Ganionnetten Beria aan de kant gezet hel ix de bron mmran wv succes Hulde aan Burgemeester Logghe te St-Jacobskapelle Grootse dag voor het A.C.W. te Zandvoorde [^PROTECTOR-VOEDERS m PRÖT E CTO RA/O EDERS^ WERELDNIEUWS TOMBOLA-UITSLAG Fietser gedood te Wielsbeke Autobotsing te IVIerkem-BCSppe Uit het Staatsblad GARAGE DEVGS DEWANC&EL 33 Frenchlacan - I E P E R - Tel. 55 in ZES WEKEN geneest THEE EUYSE alle RHEUMATIEK SCI ATI EK Apotheek M. BUYSE, Statiestraat, EERNEGEM EGYPTE «HET WEKELIJKS NIEUWSf, - t*W«I»* M MW* Bï*- 13 Het is wellicht niet nutteloos het verleden op'te frissen. De ge schiedenis leert ons zoveel heden daagse toestanden begrijpen. La ten we dan eens een blik werpen op het eerste grote aanvalsplan der Sovjets op het Berlijnse schaakbord en op de tegenzet der Westersen. Enerzijds de blokkade, anderzijds de luchtbrug! BLOKKADE! De avond van 16 Juni 1948 liet zich in Berlijn door niets van de gewone dagen onderscheiden. Hij was nochtans een mijlpaal voor het verder lot der West-Berlijners. Op die avond verliet de Russische Generaal-Majoor Alexander G. Ko- tikow plotseling de zitting der geallieerde Kommandantura voor Berlijn. Dit betekende echter niet de eerste openbare vijandschap. Misschien ligt de eerste oorzaak der blokkade reeds in December 1947 als de Conferentie der Minis ters van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Verenig de Staten en Rusland in bittere stemming en zonder oplossing te Londen uit elkaar ging. Of in Ja nuari 1948, als Sovjet-soldaten voor het eerst de Britse militaire trein tussen Berlijn en West-Duitsland onderzochten en twee personenwa gens afkoppelden? Of een maand later, als een Amerikaanse kolon- ne urenlang aan de Russische slagboom te Helmstedt wachten moest? Historici zullen misschien beweren dat de blokkade begon op 20 Maart 1948 als Generaal So- kolowskl de Conferentie der Ge allieerde Controleraad voor Duits land verliet. Of was het op 1 April 1948, als de Westerse geallieerden officieel medegedeeld werd dat voortaan alle transport aan Rus sische controle onderworpen werd? Van dan af stonden soms dagen lang goederen te bederven aan de controleposten, in plaats van naar Berlijn te worden gevoerd. Zoals elke grootstad kan Immers ook Berlijn op zichzelf niet bestaan. 5 April bracht de onderbreking van het verkeer te water, door technische moeilijkheden aan de sluizen, beweerden de Russen. Het werd de geallieerden en de Berlij- nera immer klaarder dat het lot der stad op het spel stond en dat de Russen tot het ergste in staat waren. Dagbladprotesten en offi ciële nota's bleven zonder gevolg. Het Kremlin had zijn besluit ge nomen. 16 Juni verliet Kotlkow de Kommandantura en 23 Juni werd elk transport naar Berlijn verboden. Het was de totale af zondering tot de overgave of de hongerdood. Zlchtje op het Gatow-vliegplein van Berlijn, dat door de Britten druk gebezigd werd voor de aanvoer van allerlei levensmiddelen en an dere goederen, bestemd voor de Berlijnse bevolking van de Westerse zones. Vooraan een paar transporttoestellen. duldelljken denke men zich een benzinevat: 100 m. doorsnede en de hoogte van de Dom te Keulen (157 m.). Vergeet verder niet dat 75.000.000 1. benzine naar Berlijn gevlogen werd om de plaatselijke behoeften te voldoen. Volgens internationale overeen komst hadden de Westerse geal lieerden alleen drie luchtcorridors ter beschikking, elk van 30 km. breedte. Daar de meeste vliegtui gen de snelheid van 250 per uur bereikten was het gevaar voor schending der Sovjet-zone uiterst groot. Voeg daarbij dat de Russen grote lucht-manoeuvres aankondig den en hun Jachtvliegtuigen ge vaarlijk dicht de grenzen van de corridors naderden. Éénmaal vloog een jachtvliegtuig een Amerikaans toestel aan; beiden stortten te pletter. Na het probleem der vliegtui gen stelde zich verder een veel neteliger vraagstuk Vliegvel den! West-Duitsland leverde weliswaar negen goede vliegvel- DE LUCHTBRUG Het technisch wonder der lucht brug is ontstaan in een streng bewaakt, ondergronds bureau in het Berlijnse district Dahlem. In dit vroegere luchtafweer-komman- do voor Centraal-Duitsland had de Amerikaanse legerstaf zijn hoofd kwartier gemaakt. Generaal Lu cius Clay sprak er met Washing ton rechtstreeks bij middel van een electrische ver-schrijfmachine en op een scherm kwam het ant woord, dat 6.000 km. verder gege ven werd, te lezen. Clay's voorstel was duidelijk. Een gepantserde trein zou West- Duitsland verlaten met bestem ming naar Berlijn. Bij moeilijk heden van Russische zijde zou dadelijk het vuur geopend wor den. De Generaal was ervan over tuigd dat de Russen toegeven zou den, omdat zij nu geen oorlog wensten. Washington wou echter het risico niet nemen en het voor stel werd verworpen. Doch met een neen werd het probleem geenszins opgejost. In West-Ber- lijn moesten dagelijks meer dan 2.000.000 mensen gevoed. Dit bete kende een dagelijks verbruik van 9.000 ton levensmiddelen en kolen. Op dit ogenblik had de stad 36 dagen voorraad aan levensmidde len en 45 aan kolen. Bij de Generale Staf bevond zich gelukkig voor Berlijn Generaal Albert Wedemeyer. Hij had het grootste deel van de oor lóg het ravitailleringswerk voor de Amerikaanse troepen in de Stille Zuidzee geleid, en dit vooral met vliegtuigen van uit Indië over Bir ma. In een paar uren overtuigde de Generaal de Staf om een lucht brug te doen bouwen, die het meest noodzakelijke naar de ge- isoleerde stad vliegen zou. Wel licht had toen nog niemand een idee van wat de onderneming wor den zou. Toen enige maanden la ter de Generaal gevraagd werd, of hij ooit aan het welslagen der luchtbrug had getwijfeld, ant woordde hij: «Ik heb nu nog niet de tijd gevonden om ze volledig te bestuderen, hoe zou ik dan de tijd gehad hebben eraan te twij felen? Tijd had men inderdaad niet. Dadelijk beval Generaal Clay alle experten te ontbieden. Iedereen moest zijn lijst opmaken: Welke levensmiddelen heeft de stad het dringendst nodig? Hoeveel? Hoe veel brandstof? Hoeveel medica menten? Hoeveel olie en benzine? Hoe stond het met de electrische stroom? Alles moest op zijn mi nimum berekend worden. NOOD AAN VLIEGTUIGEN EN VLIEGVELDEN Vervolgens ging een hulpkreet over gans de aardbodem: «Vlieg tuigen! In West-Duitsland waren alleen 82 transportvliegtuigen ter beschikking, terwijl bij het einde van de oorlog er 3 000 in Europa vertoefden. Daarbij waren die 82 oude kistenmet een ladings capaciteit van slechts 3,1 ton. Men had behoefte aan meerdere en grotere vliegtuigen. Washington was dadelijk bereid het voorstel te steunen en ook Londen voegde zich er bij. Uit alle hoeken der aarde kwamen vliegtuigen naar West-Duitsland gevlogen. 12 Sky- masters uit de Panama-kanaal zone, 19 uit de Hawaï-eilanden, 18 uit Texas, 24 uit Californië, 9 uit Alaska, 7 uit Tokio... De Britten alleen stuurden er 225 en hun Dominiums 110. De brandstofmassa die deze vliegtuigen onder de luchtbrug gebruikten is ongelooflijk grool. Om de enorme hoeveelheid ta ver- den, doch Berlijn slechts één en kel bruikbaar op dit ogenblik: Tempelhof. Op dit oud-militair paradeplein hadden de Amerika nen een vliegveld met beschei den afmetingen aangelegd. Thans moest het verruimd om de lan dingsmogelijkheid te vergroten. Een ander vliegplein lag onbruik baar in de Britse sector: Gatow. Met man en macht werd koort sig gearbeid tot ook daar kon ge land worden. Britse water-vlieg tuigen landden op het Wannsee- meer en brachten het kostbare zout naar de stad. Ieder huis vrouw weet best hoe smakeloos elke spijs is zonder dit product. Gewone vliegtuigen bleken veel schade te lijden bij transport van dergelijk goedje en water-vlieg tuigen veel min. Doch dit alles volstond niet. «Meer landingsmogelijkheden moe ten we hebben!» was het bevel van Generaal Clay en Burgemees ter Reuter. Een derde vliegplein werd gebouwd in de recordtijd Van 92 dagen. Uit Amerika en En geland kwamen experten en inge nieurs gevlogen om het plan op te maken en de werken te leiden. Bulldozers en hefkranen ontbra ken in deze stad. Een S.O.S.-be- richt ging dadelijk naar Washing ton. Men herinnerde zich daar een man met name H. P. Lacomb, welke de bijzondere behendigheid bezat machines te demonteren. Dadelijk werd hij naar West- Duitsland gevlogen en ging aan de arbeid. Bulldozers en hefkra nen werden onder zijn ervaren lei ding uit elkaar genomen, naar Berlijn gevlogen en ginds weer samengelast.. Tn de drukste dagen arbeidden 20.000 Berlijners en een paar honderd geallieerde technici Duitsers? dë" prïjs* van" hun leven" zillë, suiker uit Cuba, bloem uit Mineapolis, rijst uit Italië, vis uit Noorwegen en Engeland, vlees uit Beieren... Immer maar luidde het bevel: «Meer en sneller!» 16 April 1949 was de recorddag: 1383 vliegtuigen vlogen in onon derbroken ketting naar de drie Berlijnse vliegvelden en brachten 12.850 ton! Alle 63 seconden land de een vliegtuig in de stad. Het gesteld minimum was aldus ver overschreden. De vele kleine voorvallen, die nochtans dit ganse raderwerk in stand hielden zijn niet te beschrij ven. Een Britse Luitenant op Ga tow maakte zich grote zorgen over de enorme hoeveelheden vo gels die zich voor hun herfstvlucht op het vliegveld verzamelden. Het was klaar, de vliegtuigen of de vogels moesten verdwijnen. Een draadloze naar Londen, en men stuurde uit Malta de op vogeljacht gedresseerde valken, die sneller dan mensenarbeid het probleem oplosten. Het vervoer van kolen was hinderlijk en vooral tijdrovend. Men probeerde het afwerpen ervan met parachutes, doch ze barsten tot gruis uiteen. Het kolenprobleem is het enige waar we geen bevredigende op lossing voor gevonden hebben, verklaarde men nadien. Berlijn heeft dan ook de ganse winter zonder vuur doorgebracht. Al leen families met drie kinderen en meer bekwamen een klein rantsoen; de rest diende voor de nijverheid en de electrici- teits- en gaswerken. Bevel werd gegeven de bomen van Berlijn om te hakken, doch in West- Berlijn wilde men do heftig: «Lieber freiren! Gelukkig was de winter uiterst zacht. Na een paar maanden blok kade boden de Russen aan de verzorging van melk op zich te nemen, doch in West-Berlijn wilde men de hand niet tot be delen uitsteken. De rode pro paganda tot het uitreiken van rantsoenkaarten aan West-Ber lijners om inkopen in de Oost sector te doen, leverde al even min succes op. Slechts 3 vroeg een kaart en de helft de zer mensen ging dan nog niets kopen uit eerlijke Bchaamte. Burgemeester Reuter deed een proef. Vrije rkiezingen in de Oost-Sector waren natuurlijk uit gesloten. Hij liet bekend maken dat elk Oost--Berlijner die wenste dat de geallieerden in West-Berlijn bleven op het einde der maand de souche van zijn rantsoenkaart in gesloten om slag naar het West-Beriljnse stad huis opsturen zou. In enkele da gen had men er reeds 20.000. De Sovjets gaven toen bekend dat elk Oost-Berlijner, bij inlevering van zijn souche, een paar sokken extra krijgen kon. Niettemin bleef de stroom aanhouden en reikte tot 40.000. CIJFERS Amateur-statistici hebben de ho ge cijfers berekend die onder de blokkade door de luchtbrug ver wezenlijkt werden. De getallen zijn zo astronomisch groot dat ze met moeite nog tot onze verbeel ding spreken. 2.324.257 Ton goederen werden in 279.114 vluchten naar de stad ge bracht: 67 bestond uit kolen, 24 uit levensmiddelen en 9 uit allerlei. 93.869 Mensen werden uit de stad gevlogen, vooral vluchte lingen. De vliegtuigen legden een gezamenlijke lengte van 175.000.000 km. af (4.375 maal de omtrek der aarde). Alle vluchturen samen- gerekend geven een vliegtuig dat 35 jaar ononderbroken in de lucht- blijven moet. De rekening van dat alles bedraagt voor de Amerika nen 345.000.000 dollar, voor de En gelsen 17.000.000 pond en voor de West-Duitsers 150.000.000 mark. De hoogste prijs echter betaalden 39 Engelsen, 31 Amerikanen en 9 Woensdag greep in Intieme kring de huldigingsviering van de nieuwe Burgemeester te St-Jacobskapelle, de Heer Omer Logghe, plaats. Op de foto zien we de Heer Burgemeester omringd door Z. E. H, Pastoor Coevoet, de echtgenote van de Burgemeester, Secretaris Decouttere, Veldwachter Sansen, Schepenen en Gemeenteraadsleden met hun echtgenoten. 25-JARIG BESTAAN GEVIERD. PRACHTIGE NIEUWE VLAG INGEHULDIGD. VERDIENSTELIJKE LEDEN VEREREMERKT. Verleden Zondag, 12 Juli, was het plaatselijk Christen Werkers- verbond te Zandvoorde in feest ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan. Te 9.30 uur werd in de pa rochiekerk een Plechtige Hoogmis opgedragen ter intentie der over leden leden van het A.C.W. Tijdens deze hoogmis hield Z. E. H. Ver- donck, onderpastoor op de Sint- Niklaasparochie te leper, een in drukwekkende kanselrede. In de namiddag had de Jubel viering plaats. Te 3 uur werd in de parochiekerk een Plechtig H. Lof gezongen, tijdens dewelke de nieuwe vlag van het A.C.W. door Z. E. H. Pastoor Tyvaert werd ge wijd. Vervolgens had een grootse optocht plaats door de bijzonderste straten der gemeente. Aan het mo nument der gesneuvelden werd door de Voorzitter Albert Vercaigne tijdens het spelen van het Natio naal Lied een mooie bloemtuil neergelegd. De optocht nam een einde aan de feestzaal «De Klok», waar een grote feestvergadering werd gehou den, tijdens dewelke dhr -Volksver tegenwoordiger Jerome Stubbe, op een bijzondere manier Jiulde bracht aan de vier Jubilarissen, die de pioniers en stichters geweest zijn van het A.C.W. te Zandvoorde. Bij het einde van zijn toespraak wer den de Jubilarissen vereremerkt voor de vele verdiensten, die zij gedurende 25 jaar aan het A.C.W. hebben bewezen. Deze Jubelviering werd besloten met een gezellig samenzijn in het lokaal voor de leden en familie van het feestvierende Christen Wer- kersverbond te Zandvoorde. PRgHjgTOI^VgEDERS^ 73 m O m Het speciaal «Protectorvoeder» voorkomt «n stopt de buikloop. DE MOLENS VAN DEINZE TE DEINZE (3585) tjSij*. mm Het feestvierende Christen Werkersverbond te Zandvoorde-blj-Ieper dat ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een nieuwe vlag In huldigde. Vooraan bemerken wij de gevierde Jubilarissen, namelijk de H. Albert Vercaigne, voorzitter en de HH. Depoorter Jules, Valais Florent en Cardoen Camiel, bestuursleden. Zij zijn omringd door de H. Jerome Stubbe, volksvertegenwoordiger; Z. E. H. Tyvaert, proost; de-II. Julien Nuytten, arrondissementsvoorzitter van het A.C.V., en do H. Marcel Bode, arrondissementssecretaris van het A.C.V. FRANKRIJK OVERDRAGEN TE PARUS VAN OPPERBEVEL OVER NATOSTRIJDKRACHTEN Op de Shape te Parijs werd Za terdag jl. tijdens een korte plechtig heid, het opperbevel over de Nato stri jdkraohten door Generaal Ridg- way overgedragen aan Generaal Gruenther. Tijdens deze overdracht werd onder meer beklemtoond op de noodzakelijkheid voor de vrije Europese landen dm hun veiligheid te verstevigen. in T mm BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN VAN BELGIE aan het vliegplein. De meesten waren vrijwilligers, 60 mannen en 40 vrouwen. Het was een bonte mengeling van bureelbedien- dienden, handarbeiders, huisvrou wen, landbouwers en zelfs weten schapsmensen. Men gebruikte Ber- lijns puinen voor het gieten der betonnen startbanen. Een grote vliegtuighal werd gebouwd, 110 m. lang, 22,5 m. breed en 10 m. hoog. Aldus ontstond het derde vlieg plein in het vrije Berlijn: Tegel. Toen het vliegveld in gebruik genomen werd hinderden de zend- torens van de communistische Radio Berlijnde landingsope raties. De Franse Commandant, in wiens sector ze zich bevonden, vroeg beleefd de wegruiming er van, daar ze toch in onbruik wa ren. Toen ze toch bleven staan, deed het Franse leger ze eenvou dig springen, onder groot protest der Oost-Berlijnse pers. HET TECHNISCH WONDER Het grootste probleem dezer da gen was immer dezelfde vraag: «Hoeveel ton brandstof, levens middelen en medicamenten kun nen in 24 uur naar Berlijn gevlo gen worden?De experten had den uitgerekend dat het strikt mi nimum aan behoefte 1439 ton per dag was. De luchtmacht antwoord de kordaat: «Alleen 870 ton kun nen we brengen, geen kgr. meer Clay's bevel was echter wet, er zouden 1439 ton komen! En God weet hoe, maar ze kwamen er. De piloten en het grondpersoneel in West-Duitsland en Berlijn zet ten zich in met alle kracht. Elke vier minuten landde een vliegtuig op Tempelhof. Dag en nacht scheerden de vliegtuigen over de huizen van Berlijn en brachten hun lading veilig naar de stad. De ganse wereld kwam er bij te pas. Boter kwam uit Deivvnorken, melk uit Holland, koffio uit Dra- Na 327 dagen werd de blokkade opgeheven op 12 Mei 1949. De in ternationale diplomatie had zich uitgesloofd om de Russen tot be tere gevoelens te brengen. De com munistische partij leed een grote nederlaag bij de Italiaanse verkie zingen en de geallieerde tegenblok- kade langs de grens van West- Duitsland bleek efficiënt te zijn geweest. De vreugde in Berlijn was uit bundig. Het Westen stond niet meer schaak en kon op de volgen de zet wachten. ('t Vervolgt.) Copyright Het Wekelijks Nieuws Door auto van vriend. Maandagnamiddag, omstreeks 14 uur, verliet Jozef Blomme, 68 jaar, uit Oostrozebeke, per* flets een pri vate weg. Op hetzelfde ogenblik naderde een personenauto, bestuurd door en eigendom van G. Ledens uit Oostrozebeke, uit de richting Wielsbeke. De wielrijder wilde oversteken naar de rechterkant. Op hetzelfde ogenblik was de perso nenauto te zijner hoogte gekomen. De bestuurder deed het mogelijke om een aanrijding te vermijden, waarin hij echter niet slaagde. Het onvermijdelijke was echter gebeurd. Blomme viel, werd door de auto gevat en op de betonweg geslingerd, waarbij hij een schedel breuk opliep. Onmiddellijk was Dr Baillieu ter plaatse en bracht het slachtoffer naar de kliniek te Ize- gem, alwaar hij ten gevolge van de opgelopen verwondingen overleed. Het parket is afgestapt. Het slachtoffer was een intieme vriend van de autobestuurder, bij wie Hij zijn vrije. tijd. doorbracht, in de .werkwinkel. Officiële uitslag der tombola aan geboden aan de leden van de Bond van de Kroostrijke Gezin nen door de Provinciale Afdeling Westvlaanderen, ter gelegenheid van de Landdag te Brugge op 11 cn 12 Juli 1953. Nr 3549 aan M. Rodrick-Humblet, Avenue Reine Astrid, Stockay St Georges s/Meuse, lidkaartnummer 40/1445, wint bromfiets Thoria geschonken door de Firma Roelens Torhout Nr 6227 (winnaar tot op heden onbekend), wint bromfiets «Thoria» geschonken door het Provinciaal Comité B. K. G. Westvlaanderen. Nr 8296 aan Mw Blomme. Oost- endesteenweg 77, Brugge, lid- kaartnr 10/4591, wint gasvuur «Hoimann», geleverd door Firma Depiere, Brugge. Nr 6148 (winnaar tot op heden onbekend) wint keukengarnituur, geschonken door het VI. C. C. B K. G. Nr 0138 (winnaar tot op heden onbekend), wint Bekamatras, ge schonken door de Heer Bekaert, Zwevegem. Nr 5080 aan M. De Geyter Ri chard, Deftinge bij Geraardsbergen wint zetel, geschonken door de Fir ma Claeys, Zonnekemeers, Brugge. Nr 1082 dhn M De Jaegher Ju les, Dorp 27. Deurle, wint zetel, ge schonken door het VI. C. C. B. K. G. De prijzen kunnen afgehaald worden tot een maand na de trek king bij de firma's vermeld op het programma, tegen voorlegging van een bewijs van de Provinciale Se- rcetaris van de B. K. G„ Rijsel- straat, 198, te St-Mlchlels-bij- Brugge. De verzendingskosten van de prijs vallen desgevallend ten laste van de winnaar. De prijzen zijn voorbehouden aan de leden van de B. K. G, die hun lidmaatschap moeten kunnen bewijzen door het voorleggen van de lidkaart van 1953. De souchen van de winnende nummers zijn in hot bezit van de deurwaarder die de trekking ver richtte en mogen steeds door een ieder die er belang in stelt nagezien worden. (Deurwaarder Heer D. Sioen, Freren Fonreinstraat, 11, te Brugge). RESULTATEN WESTTOERISME De campagne van Westtoerisme voor het verlengd verlof heeft dit jaar weer uitstekende resultaten opgeleverd. Tijdens Mei en Juni, de eerste twee maanden die voor het premiestelsel van Westtoerisme in aanmerking komen, hebben 4.294 vreemde toeristen de premiën ge noten. Er werd hun in totaal frank 1.208.250 uitgekeerd. Deze toeristen hebben, volgens de statistieken. 38.458 overnachtingen en 42.752 verblijfdagen gemaakt aan de kust. Dit komt neer op een verteer aan vreemde deviezen van nagenoeg 12.825.600 frank. GRIEKENLAND. Overeenkomst met Bulgarije. Tussen. Griekenland en Bulgarije werd een overeenkomst bereikt inzake hun grensaXbakening, Beide landen eisten tot nog toe de bedding van de rivier Evros op en in de laatste maanden kwam het her haaldelijk tot Incidenten betreffende een eiland, dat ln die rivier ls gele gen. BIRMA. Grens geschonden. Uit Birma werd gemeld dat een Chi nese eenheid een vijftal Blrmaanse dorpen, langs de grens gelegen, heb ben bezet. Geen commentaar werd hierover gegeven. INDOCHINA. Trein op mijn. Op de spoorlijn Hanoi-Halptoong ls voor de tweede maal een trein op een mijn gelopen. Deze maal kwamen 30 soldaten van de Franse Unietroepen om het leven of werden zwaar ge wond. FRANKRIJK. De arbeidende be volking. Statistieken wezen uit dat er thans 5 arbeiders zijn op 10 Inwoners ln Frankrijk, tegen 4 op 10 In 185S. Dit zou hoofdzakelijk te wij ten zijn aan de vrouwelijke arbeids krachten. ISRAEL. Arbeidsdienst voor vrouwen. In Israël moeten thans de vrouwen, die om religieuze reden vrijgesteld zijn van legerdienst, ar beidsdienst verrichten gedurende 2 Jaar. DUITSLAND. Vrijgelaten. Door de Britten werd de gewezen Duitse Generaal von Falkenhorst, oud-opperbevelhebber van Noorwe gen, uit de gevangenis vrijgesteld. Dit was de laatste Duitse generaal die nog ln de Britse gevangenissen ver toefde. ENGELAND. Churchill enkele uren zonder spraakvermogen. Naar een Amerikaans tijdschrift zou Sir Winston Ohurchlll op einde vorige maand gedurende 24 uur het spraak vermogen verloren hebben, als gevolg van een lichte aanval van verlam ming. ENGELAND. Denatlonallsatle. De denatlonallsatle van de Britse staalindustrie wordt thans doorge voerd en de verkoop van aandelen ls begonnen. De Labourpartlj heeft evenwel gewaarschuwd dat, zo zij op nieuw de meerderheid mocht beko men in het land, zij opnieuw de na tionalisatie dier industrie zou door voeren. CHINA. Bloedige opstand. Berichten uit China wijzen er op dat op 1 Mei Jl. zich te Psoenoei een op stand zou hebben ontplooid. Ar beiders ener stokerij zouden ln sta king zijn gegaan, de fabriek hebben ln brand gestoken en met 4.000 een betoging hebben gehouden. Hierbij zijn zij gestuit op de politie, die op de betogers vuurde. Naar verluidt zouden er bij deze botsing 400 doden zijn gevallen en 1.000 gewonden moe ten zijn verzorgd. CONFERENTIE DER WESTERSE GROTE DRIE TE WASHINGTON Besluiten aan de Russen Conferentie der vier Ministers van Buitenlandse Zaken voor te stellen over Duitse en Oosten rijkse kwesties. De HH. John Foster Dulles en Bidault, Ministers van Buitenland se Zaken van de U.S.A. en Frank rijk, alsmede de Markies van Salis bury, vertegenwoordiger van de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, kwamen begin dezer week bijeen te Washington ter bespreking van de Internationale toestand. Tot slot van deze bijeenkomst werd Dinsdagavond, een communi qué verstrekt waarin o.m. verklaard werd: Aan de Sovjet-Regering zal voorgesteld worden in het begin van de Herfst een conferentie der vier land zou de Internationale spanning kunnen doen afnemen. Daarom voorstel aan de Russen tot het houden van een conferentie dei Grote Vier; Deze zal meteen de Oostenrijke kwestie ter hand kunnen nemen. De drie Ministers drukken hun bewondering uit voor de U.N.O.- strijdkrachten ln Korea. De pogin gen tot het sluiten van een wapen bestand zullen door hun regerin gen gesteund worden: De huidige politiek tegen Com munistisch Ohina moet worden voortgezet. Mochten de Chinezen, na het sluiten van een wapenbe- Drie gewonden. Zaterdagvoormiddag, rond 9.30 u., had te Merkem, aan de Kippe, een tamelijk ernstige botsing plaats tussen de bestelauto /an dhr De- meyer, Koloniale Waren, te Pete- gom-Delnze, vergezeld van zijn zoon en een paar vrienden, die van leper naar Diltsmuide reed, en de per sonenwagen van dhr Jules Verhoest, die met zijn vrouw en hun zoon hoogstudent, van Beveren-Roese- lare, naar Noordsohote reden naar een begrafenis. Oorzaak was de on oplettendheid van de jonge heer Verhoest, die te rap de provincie- baan heeft gedwarst. De beide auto's hebben zware schade opgelopen en drie personen liepen min of meer erge wonden op. Vrouw Verhoest werd met een neusbeenbreuk naar de Kliniek Maria's Rustoordte Roeselare overgebracht, terwijl de zoon De- meyer de pols verstuikt was. De vriend van Demeyer, Jan Deschuy- ter, werd uit de auto geslingerd en de voet verstuikt, terwijl hij ook een paar, gelukkig onbeduidende, hoofdwonden had opgelopen. Naar we hoorden, heeft vrouw Verhoest slechts vier dagen in de kliniek moeten verblijven en een bijzonderheid is Wel, dat juist 20 jaar geleden de familie Verhoest eveneens in een erg auto-ongeval betrokken was, waarin zelfde Heer Verhoest het neusbeen brak en een paar armbreuken opliep. RECHTELIJKE ORDE Bij K. B. ls benoemd: Tot plaatsvervangend rechter in het vredegerecht van het eerste kanton leper, de Heer Spotbeen, ÏW.-A--C, ftdyqsaat to lepe* GROTE KEUS VAN in goede staat en aan voorde lige prijzen bij de 8 (Vervólg van blad) len had gebruikt om de vri met de Sovjetrepublieken të onder mijnen, de verdeeldheid hebben wil len zaaien onder de volkeren van de U.S.S.R., de activiteit van de bourgeois-nationalisten te hebben gesteund, opzettelijk de uitvoering van besluiten getroffen door het hoofdbestuur en de Regering te hebben geremd, dat hij het com munistisch bewustzijn had verlo ren, een huurling van de buiten landse imperialisten te zijn, en uit eindelijk het herstel van het kapi talisme te hebben beoogd. Naderhand werd in het buiten land evenwel beweerd dat Beria reeds op 27 Juni jl. was aangehou den, in de vroege morgen, en wel door het leger. 50-JARIG BESTAAN VAN DE CHRISTEN MIDDENSTAND TE MENEN Op Zondag 2 Oogst a.s. Op Zondag 2 Oogst a.s. zal te Menen het 50-jarig bestaan worden gevierd van de lokale afdeling van de Christen Middenstand. Te 9.30 u. plechtige Dankmis in de dekanale kerk, opgedragen door Z. E. H. Kanunnik Vroman, Pas toor-Deken. De H. Mis zal worden opgeluisterd door het mannenkoor van de St-Vedastuskerk. Kansel rede door Z. E. H. Kanunnik Van Besien, Provinciaal Proost. Aanwe zigheid van Mgr Quaegebeur, afge vaardigde van Mgr de Bisschop. Te 10.45 u. optocht naar net Middenstandshuis. Te 11 u. Akademische zitting in de feestzaal van het Middenstands huls, met feestrede van Mr A. De- elerck, Volksvertegenwoordiger. Op zelfde dag zal het Zesde Fa miliaal Zomerfeest doorgaan van de Middenstand, in aanwezigheid van Z. Exc. Minister Dequae. Beria, geboren in 1899, begon zijn loopbaan in Georgië en is dus een Streekgenoot van Stalin. Van jongs Ministers van Buitenlandse Zaken te houden, om de Duitse en Oos- stand ln Korea, hun agressie her- tenrijkse kwesties te bespreken; beginnen, dan zullen de drie Wes- De drie Ministers zijn ervan terse grote mogendheden, als leden overtuigd dat de vrede slechts kan van de U.N.O., weder bijdragen tot opgebouwd worden door gemeen- 1 het herstel van de vrede en de vei- sohappelijke actie, om een einde te maken aan de verdrukking; De drie Regeringen zullen hun politiek van Noordatlantische sa- menwerking voortzetten. Zij zullen voort ijveren voor de gemeenschap pelijke verdediging, die onontbeer lijk is c •ijk len; om het evenwicht te herstel- De Europese gemeenschap zal de Atlantische gemeenschap ver sterken; De kwestie van de eenmaking van Duitsland werd onderzocht in het lioht der gebeurtenissen welke ziöh laatst hebben voorgedaan, wel ke een bewijs waren van de onaf- hankelljkheidswil en de gehecht heid aan de vrijheid van het Duit se volk. Een hereniging van Duits- ligheld De strijd gevoerd in Indodhlna is voor de vrije wereld van groot belang. Met voldoening werd ken nis genomen van de jongste Franse beslissingen tot onderhandelingen met de drie landen van Indodhlna, Maatregelen tot steun werden over wogen. Aldus een beknopte samenvat ting van het verstrekte coarniu- niaué. Sedertdien werden te Washing- ton, Londen en Parijs nota's ver strekt aan de Russische ambassa deur, de Sovjet-Unie uitnodigend om deel te nemen aan een confe rentie der Vier Ministers van Bui- tenlandese Zaken, over de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken. DE OORLOG IN KOREA Synghman Rhee zou beloofd hebben wapenstilstand te eer biedigen. Besprekingen te Pan Moendjon hervat. De Communisten ontketenen massa-aanval op Centraal Front. De lastige onderhandelingen ge voerd tussen de afgevaardigde van President Eisenhower, Hr Walter Robertson, en de Zuid-Koreaanse President Synghman Rhee, blijken te hebben geleid tot 't overhandigen door de Hr Rhee aan de Ameri kaanse onderhandelaar, van een schriftelijke verklaring. In deze ver klaring zou de Zuid-Koreaanse Pre sident de belofte hebben gegeven dat Zuid-Korea de wapenstilstand zou eerbiedigen en geen geweld zou gebruiken ter hereniging van gans Korea, zonder evenwel af te zien van de eis tot deze hereniging. Rhee zou ook beloofd hebben geen anti communistische gevangenen meer in vrijheid te stellen. Er bevinden zioh nl. 8.000 dier ge vangenen in de kampen. Aan journalisten verklaarde de Hr Rhee evenwel dat hij het be stand niet zal erkennen, doch ge durende een periode van drie maand er zich evenmin tegen zou verzetten en binst die tijd geen ini tiatief te nemen. Nadien zou hij evenwel de toestand opnieuw onder zoeken. In politieke kringeen werd hier over de mening uitgedrukt dat de ze persverklaringen in tegenstrijd zijn met de beloften die Rhee ga! aan de Hr Robertson. Hr Robertson is intussen naar de U.S.A. teruggekeerd. Te Pan Moendjon werden intus sen de onderhandelingen in de schoot van de wapenstilstandskom missie hervat, maar leidden tot nog toe niet tot een definitief vastleg gen van de definitieve tekst van de wapenstilstandsovereenkomst. Een bijstandsverdrag tussen beits landen zou verder in het vooruit zicht zijn gesteld. Op het front anderzijds hebben de Communisten een groot offensief ingezet in het Oosten van de cen trale sector, tussen Koemhwa en de Poekhan, over een breedte van on geveer 40 Km. In deze sector hebben zij een hels artillerievuur Ingezet en 80.000 Chi nezen en Noord-Koreanen in het vuur gedreven. De aanval richtte zioh hoofdzakelijk tegen 5 Zuid- Koraanse divisies. Na verbitterde gevechten, waarbij vele duizende Communisten sneuvelden, wisten de Sino-Koreanen terreinwinst te boe ken en op een punt de Zuid-Ko reaanse linies te doorbreken en 6 kilometer diep het geallieerd binnen te rukken. DE TOESTAND ACHTER HET IJZEREN GORDIJN STAAT VAN BELEG OPGEHEVEN len, suiker en verse groenten, die in TE OOST-BERLIJN de meeste steden bijna catastrofe hoewel nog stakingen zouden zijn dJL gehouden door arbeiders die de daan aan de °°st-Duitse oveiheden vrijlating eisten van hun gevangen genomen makkers. De staat van beleg werd er geheven en het ver keer tussen de Oost- en Westsecto ren is er hersteld. De wijken met de Regeringsge bouwen blijven daarentegen onder bewaking. Naar een verklaring van Minis ter-President Grotewohl, werd de grote meerderheid der aangehoude nen van 17 Juni jl. in vrijheid ge steld. owragcuuuii vau ommi. v au DOOr de Westerse bevelhebbers te „.lit. He AmeHlranrn VnolUmM. KGG1QC 1T.1J H3/3/2T BclréOe LCIU^ WJlftT V3.IT Q.0 ^GRllGStGGlC16 RluGlQGrS, \A7cct An TTcitifcvnnvon waar 7Ü hij zioh bezig hield met de oprioh- waarvan naar verluidt nog 10.000 se vyest: en uo&r,grenzen, vaar aj ting van de politiediensten. Van bleven aangehouden, toen af speelde hij een grote rol in In totaal zouden 63 lieden, die be de Gepeoe. Weldra trok hij naar sphuldigd werden ln verband met Moskou waar hij in 1938 Jagov op- de incidenten van 17 Juni, over heel volgde aan het hoofd van de Gepeoe het land, zijn terechtgesteld gewor- tot het zenden van voedsel naar Oost-Duitsland. Door de Sovjet- Minister van Buitenlandse Zaken, Hr- Molotov, werd dit aanbod even wel verworpen en als een uitdaging bestempeld, met daarbij nog de be wering dat er geen gebrek heerstin het betrokken gebied en dat Rus land n immer in gebreke is gebleven om hulp te verstrekken in de toe komst, waar het passen zou. Oak Grotewohl wees het Ameri kaans aanbod van de hand. Niettegenstaande deze, afwijzin- waar hij werk verrichtte dat ten zeerste door Stalin werd op prijs gesteld. Zijn concentratiekampen bezorgden de Russische staat koste loze arbeidskrachten. Velen werden zijn slachtoffers. Sedertdien was zijn ster nog steeds aan het rijzen gegaan tot hij na de dood van Sta lin lid werd van het heersende drie manschap om nu door Malenkov aan de dijk te worden gezet. Begrijpelijkerwijze heeft de af stelling en aanhouding van Beria een grote weerklank gevonden in de hele wereld. Over de gevolgen zowel ln binnenlandse als op buitenlandse politiek der Sovjets van de afstel ling van Beria werden zeer uiteen lopende meningen uiteengezet. De daden welke de Russische regering in de eerstkomende tijden zal stel len, zullen hieromtrent een vinger wijziging moeten geven. In elk geval wijst deze gebeurte nis op een innerlijke en verbitterde strijd om de macht onder de Sovjet heersers. In verband hiermede werd zelfs halverwege deze week voorgehou den dat Malenkov Beria zou heb ben doen aanhouden met behulp van Maarschalken Vorosjilov, Boel- ganln en Zjoekoev, maar voor de ze medewerking een zeer zware tol hebben moeten betalen ln zoverre dat de drie maarschalken thans een echt militair triumviraat zijn gaan uitoefenen, met uitgebreide machten. In Georgië ls dezer laatste degen ook een zuivering doorgevoerd on der de vrienden van Beria; zo werd er Dekanazov, Minister van Binnenlandse Zaken van Georgië, ontslagen wijl ook Maloelov uit het hoofdbestuur der Communistische partij gesloten werd. OOK DE PIJNLIJKSTE GEVALLEN. Deze KRUIDENKUUR ls verkrijgbaar: (3012) indien niet bij uw Apotheker. den. Te Oost-Berlijn is Zaisser, het hoofd der Oost-Duitse politie spoor loos verdwenen. Men meent dat hij zou zijn aangehouden. DREIGENDE HONGERSNOOD IN OOST-DUITSLAND Amerikaanse hulpaanbieding van de hand gewezen. In een dringende oproep tot de bevolking van Oost-Duitsland heeft Premier Grotewohl naar vrijwilli gers gevraagd om hulp te bieden bij het binnenhalen van cie oogst. In Communistische bladen wordt daar bij bevestigd, dat er een tekort heerst aan bloem, vetten, aardappe- ter beschikking zullen worden gè- steld van de Oost-Duitse bevolking aan schappelijke prijzen. Een eerste schip is reeds vertrokken met voe dingwaren aan boord. MAATREGELEN TEGEN WERKVERZUIM INGETROKKEN IN HONGARIJE Naar het voorbeeld van Tsjecho- Slowakije heeft nu ook de Hon gaarse regering de wet ingetrokken waarbij straffen voorzien werden voor arbeiders die niet of te laat naar hun werk komen. De Hongaarse boeren werd tevens kwijtschelding verstrekt voor ach terstallige leveringen, wijl de ver plichte leveranties verminderd wer den met 10 De jongste berichten uit Hongarije wijzen er evenwel op dat er zich nieuwe ernstige botsin gen hebben voorgedaan tussen boe ren en rode politie. HEVIGE INCIDENTEN TE PARIJS TIJDENS 14 J U LI FEEST 7 Doden en 130 gewonden. aangevoerd. De politie moest ge bruik maken van haar vuurwapens Het slotbilan luidde: 7 doden en 13» gewonden, waarvan 30 politieman* nen. Anderzijds werd ln de Frans® hoofdstad met het 14 Julifeest ee>' grootse troepenparade gehouden tijdens hetwelk een «herboren Frans leger» een geweldige lndrU'- maakte op honderdduizenden gees'* Ter gelegenheid van het Frans Nationaal Feest, Dinsdag 14 Juli Jl., hadden de Communisten een afzon derlijke betoging op touw gezet, te houden tussen de Place de la Bas tille en de Place de la Nation. De betogers waren voor het merendeel Noord-Afrikanen. Een kleine scher mutseling met de politie ontaardde weldra in een algemene vechtpartij waaraan de betogers deelnamen. In allerijl werden politieversterkingen driftige toeschouwers. NIEUWE SPANNING MET DE BRITTEN Te ïsmaïlia, aan de Kanaalzone, werd een Britse soldaat-vlieger, ze kere Ridgen, door Egyptenaren ont voerd. De Britse overheden stuur den een schrijven &an de Egyptena ren waarin de eis werd gesteld dat Ridgen daags nadien, op een be paald uur, zou worden in vrijheid gesteld, en dat bij ontbreken be paalde maatregelen zouden worden getroffen. De Egyptische overheden werden nl. verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering daar een Egyp tisch officier bij de ontvoering zou zijn betrokken. Door de Egyptische overheden werd de brief als een ultimatum Kaïro over het gehele land. De Britse vlieger kreeg intuwr zijn vrijheid niet twug en te Is®9', lia zijn de Britten dan overgegaa» tot een toezicht over alle verkeer. Van Britse zijde werd er nader hand op gewezen dat het Bnj» schrijven in genendele een uit™* turn betekende en de Britse gelastigde had een vriendschaPP j, lijk onderhoud met Egyptische:n> nlsters. De Egyptenaren he"DC zioh rustig gehouden. WEST-DUITSLAND VERKIEZINGEN OP 6 SEPTEMBER bek: e mb«f Tn West-Duitslcnd werd ek*ndsemaakt dat op 0 ■H..JHIIRR. _.k. nieuwe parlement'ire v®rVr aanzien dat op krachtige wijze van zin^n zullen worden gchoUfle® h de hand werd gewezen. 2eHa werdvau 4üi ieuea va» da Alaiifttetaüit uitoueuen door 1 Rnnrjf^.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 10