E Met onze Renners doorheen onze gouw GEUR EN SMAAK If VAN VERS-GEOOGSTE ASPERG VELOUTÉ D'ASPERGES DE GEELGORS VOETBALSPORT Nr 37 KOERSUITSLAGEN m in RÖYS0 Velouté d'Asperges Germonprez, Vercruyss© J., Herman, Beweer en Merssens Nationale Athlefiekkamploenen De Ronde van Frankrijk te Moorslede Aai^gekenciigcfe koersesï Schifflngsreeksen voor de Beker van België in Wesfvla an deren HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 18 Juli 1953. Blz. 13. BIJ DE BEROEPS RENNERS Ahreer Pwcal thans te Brussegem. De Bekegemnaar Pascal, die on- «erste krlterlumwlnnaar werd, inelt momenteel op volle toeren. Sn de zegepralen blijven niet uit. Te Brussegem, waar meer dan 100 ösroepsrenners aan de start waren, «tsronder heel wat Westvlamingen (er waren geen koersen ln West- vlsuideren tijdens het Jongste «iet-end), leverde hli alweer een jtt flinke koers, ontsnapte naar h«( «inde toe met Braeckeveldt en fflteys, en klopte zijn twee gezellen. In de spurt. Aldus ging de haver naar de beste paarden, Braecke- tf«d tweede. In de spurt werd een flink marcherende Derycke geklopt door Jochums, terwijl Dré De- clerck, Roger en Gilbert Desmedt, ndelé en Schotte met mooie ere plaatsen de Westvlaamse triomf onderlijnden. Daar is Thuur Cleenewerck. Te Komen konden alleen Willy deem en daarna Vander Veken, Taeldeman en Henrl Denys wat leven in de brouwerij brengen. Het jerd anders een rap verreden Icoers, waarin Schotte op het laatst rtch ds sterkste toonde, maar niet los geraakte. Ten slotte ging het met 20 man naar de meet toe waar de spurt tot eenieders verwondering vewonnen werd. door Thuur Clee newerck, die 100 km. lang had moeten inspanningen doen om na herhaald defect weer aansluiting te krijgen. Valeer Ollivler, Schotte, mdecasteele, e.a. werden met ta twee meter geklopt. Flink wérk van Thuur. Ahveer Bral, thans te Sleidlnge. Enkele Westvlamingen trokken naar Sleidlnge ln Oostvlaanderen. Daar werd het een bewogen wed strijd waarin enkele diurvers ten slot» werden beloond. Bij deze be- hoorden de Westvlamingen Pascal, alweer hij, en Jos. Lefevere. Samen met A. Ryckaert, Bral en Buyse betwistten deze knapen de eind spurt en het was de aalvlugge Bral die zijn zoveelste spurtzege behaalde. BIJ DE ONAFHANKELIJKEN Blomme doet zijn trui eer aan. De Westvlaamse kampioen Dré Blomme heeft te Luingne alweer bewezen dat hij werkelijk de beste Westvlaming is. Aan de grens werd het een zeer zware wedstrijd en in dergelijke omstandigheden was het olie die kwam boven drijven. De zege van Blomme is natuurlijk he lemaal geen verrassing, evenmin als de derde plaats van Van Mas- senhove, die in de jongste weken heel flink marcheert. Malfait, Cal- lebout en Willy Jacob leverden er een beste prestatie, net als Michel Lapauw en Monchy, twee liefheb bers die aldaar voor de eerste maal bij hun zwaardere broers aan de slag lagen. Westvlamingen geslagen te Bossuit. Daags daarop was het in het na bije Bossuyt te doen. Alwie daags voordien te Luingne gereden had, kreeg niet veel ln de pap te brok ken en het waren frisse mannen die met de buit aan de haal gin gen. Fons Jacobs veroverde de ze ge en de eerste Westvlaming was Amelinckx, nog een nieuwbakken indé. Verder treffen wij Dufour, een fel verbeterde Decraeye, Dré Blom me, Beckaert. Monchy, e.a. op de ereplaatsen. De hoogvogels gingen echter naar de andere provincies. Becltaert primus te Zandvliet. De Wevelgemnaar houdt er dit jaar een forme op na, die hij bij de liefhebbers maar zelden trof. Te Zandvliet bijvoorbeeld toonde hij zich de beste van een lot renners, dat wel niet zo heel groot was, maar waarin mannen met naam zaten. Met zeven renners was hij voorop geraakt, maar op het laatst liet hij iedereen in de steek om afgescheiden te zegevieren. Karei Vanhoutte was bij het volgend groepje, terwijl Dré Blomme, De- voldere, Monchy en. Dufour binnen de elf eersten eindigden. BIJ DE LIEFHEBBERS Voor ons Westvlamingen hebben de nationale athletiekkampioen- whappen die Zondag te Brussel werden betwist heel wat belang, ge had. Grote verwachtingen stelden wij Immers in onze vertegenwoor digers, die, laten wij het aanstonds ten volle bevredigd heb- derm on pres, Jacques en Roland Vercruysse de drie raa-athleten van Kortrljk Sport, die aan de nationale kampioenschappen te Brussel leven en bezieling gaven. het niet kunnen bolwerken tegen de kundige Moens, wiens tijd, 1.55.6, evenwel verre van fameus is. De- muynck zowel als Moens kunnen heel wat beter en de Kortrijkzaan bewees het nog enkele dagen voor dien door in Finland 1.51.7 te lo pen, wat werkelijk een goede In ternationale tijd is. Demuynck lijkt ons momenteel nog te onregelmatig om werkelijk reeds nu een vedette te zijn. Dit komt echter wel. Wij willen even terugkomen op de prestatie der Kortrijkzaan ln de sprfntnummers. Wij weten beter dan wie ook dat de Belgische spur- tersschool sinds het jammerlijk heengaan van Julien Saelens, geen grote toppen meer heeft geschoren.. Nu ook nog Braeckman over zijn jaren heen is en de spikes heeft opgeborgen, hebben wij alleen nog een Deroy die een beetje klas heeft en die het als het past eens aan de Vercruysse's en Germonprez kan lastig maken. De Kortrijkzanen staan dus alleen, en spijts de afwe zigheid van vreemde tegenstanders behalen ze zeer behoorlijke resul taten, iets wat ons hoopvol stemt ln het vooruitzicht van volgende internationale ontimoetingen. Zo moeten alle drie eens dat ze wer kelijk tegenstrevers van gehalte hebben het record van Saelens over de 200 meter kunnen evenaren of zelfs overtreffen. Het feit dat Germonprez ln de 200 meter werd uitgesloten heeft heel wat beroering verwekt. Het publiek en de sportpers staan hele- maal op de hand van de athleet die zijn vriend en clubmaat een nationale titel gunde, en aldus blijk gaf van lofwaardige gevoelens van vriendschap en fairheid, gevoelens die wij maar al te vaak zelfs onder clubmaten moeten missen. Wij vin den het zeer jammer dat de aan- komstreohter meende het bij de let ter van het reglement te moeten houden, liever dan zidh door de geest er van te laten Inspireren. ben. Kon de zege van Frans Her man in ie 1.50O meter bijna niet ontgaan, en was het te verwachten dat Herssens weinig tegenstand zou kennen, nu Delelienne niet van de partij was, dan was het hoege naamd niet zeker dat Deweer een titel zou veroveren en waren wij benieuwd of de Kortrijkse spurters, de gebr. Vercruysse en Germon prez, hun prestaties van estafette kampioenschappen zouden kunnen bevestigen, en of Demuynck aan de Racingman Moens geen te kwa de dobber zou hebben. De Waregemnaar Deweer ont popte zidh aanstonds tot een echt specialist en won de 3.000 meter steeple met een verbazend geimak en ln een goede tijd, zonder noch tans ooit bedreigd te zijn gewor den door Claessens en Schoonjans die tweede eindigden. Over de 100 meter vlak wonnen de drie Kortrijkse athleten alvast hun schiftingsreeks en kwamen met Deroy en Gosset ln finale. Het moest natuurlijk een Kortrijkse ze- .?e worden en het was de jeug dige Germonprez, reeds kampioen bij de juniors die de titel behaalde, teer nipt voor de belde Vercruysse's. De bereikte 10 sec. 9/10 zeggen heel wat, daar er een hevige wind op kop zat. De 20» meter zouden een herha ling worden van wat de 100 meter on» bood. Opnieuw lagen de drie Kortrijkzanen op lijn en zag het er naar uit of Germonprez de zege ?ou halen, toen deze zioh zichtbaar inhield en de zege aan zijn club genoot Jacques Vercruysse liet. Germonprez werd onmiddellijk ge declasseerd tot grote verontwaardi- ïlng van het publiek. In de 800 meter heeft Demuynck DRÊ NOYELLE fel in verbetering. Indevuyst op zijn best. Oostende - Lauwe is een zware koers geworden, vooral omdat de wind het de renners uiterst lastig maakte. Het werd dan ook een wedstrijd voor de sterke bazen: In- devuyst, Victoor Luclen, Messelis en Muylle. Indevuyst stekte er de bloemen, aldus in een van stad tot stadmet zeer flinke deelna me, willend bewijzen dat zijn plaats wel in het kampioenschap van België ware geweest. Hij zou ten andere nog in de koers te Beitem bewijzen tot wat hij eigenlijk wel in staat is. Graag wijzen wij op de stijgende conditie van Victoor I.ucien. WIJ ho-pen dat de sympa thieke Oekenenaar weer eerstdaags moge vlammen als verleden jaar. Dcblacre steeds even sterk. Reeds gans het seizoen rijdt De- blaere als een kampioen in de dop. Regelmatig haalt hij zijn slag thuis, zonder daarom de gemakke lijkste wedstrijden te zoeken. Te Harelbeke moest hij de verenigde krachten afslaan van Truye, Lucien Demunster en Rosseel. maar hij deed dit met brio en zijn zege was dan ook een beloning van de sterk ste. Torlioutnaar Brke dc beste te Leisele. Spijts de zeer zware concurrentie kreeg het afgelegen Leisele toch neg achttien renners aan de start. De afwezigheid van zware mannen zorgde voor homogeniteit in het deelnemersveld, zodat het toch een spannende wedstrijd werd. Ten slotte werd het pleit in de spurt be slecht en het was de olijke Beke die de anderen het achterwiel toonde. Leenknecbt rarmer dan Stofferfs te Pittem. De mooie athleet Leenknecht schijnt eindelijk bepaald te zullen doorbreken, in elk geval voor eigen volk leverde hij een schitterende wedstrijd waarin hij met een 6- tal anderen weggeraakte. In de spurt klopte hij niemand minder dan de flinkrijdende en snurtende Stofferls en Norbert Planckaert. Hopen wil voor de Koolskampe- naar dat hij de ingeslagen weg voort moge betreden. De zoveelste voor Vandevoorde te Wijtschate. Voor hun rijkbegiftigde koers te Wijtschate kregen de inrichters geen renners genoeg op het appel. Enkel 12 deelnemers! Jammer. Berten Vandevoorde maakte er ge bruik van om zijn zoveelste zege binnen schot te halen, nadat hij met Edgard Pattyn, meer dan 3 minuten op hun andere tegenstre vers had uitgelopen. Werner Nolf klopte de anderen in de spurt voor de derde plaats. Moeten wij wijzen op de mooie vijfde plaats van de Jonge debutant Mahieu uit Geluwe? Elke lepel Royco Aspergesoep heeft de volle, heerlijke smaak en hei fijn aroma van uitgelezen jonge en malse asperges. Neen, hei is geen inbeelding wat U proeft is de smaak van lenteasperges, vers van 't veld. Wat 'n verleidelijke geur... en hoe meesterlijk is die soep gekruid! Alle fijnproevers zijn er verlekkerd op Ja 'n echte luxe-soep. Mevrouw, en zo matig van prijs dat U ze zich nu gemakkelijk kunt veroorloven. Bij gelijk welke gelegenheid is Royco Velouté d'Asperges welkom Zij maakt het meest alledaags diner tot een festijn! Royco een echt feestelijke soep Zorg «r voor altijd enkel* pakjes in huls te hebben. U xult «r blij om xljn! RA 29 A - 01416 br U. m. B. - MERKSEM RENNER VANDENBROUCKE AAN DE BETERHAND In een gedeelte van onze vorige uitgave meldden wij hoe liefheb ber Vandenbroucke, uit Meulebe- lce, in de koers te Loker, bij het afdalen van de Zwarteberg, zwaar ten val kwam, waarbij hij aan een snelheid van 60 km. eer uur met het hoofd op een stenen dam te recht kwam. Aanvankelijk werd het ergste gevreesd, maar in het hospitaal te Poperinge stelde men vast dat de verwondingen niet van zo erge aard waren. Met een maand rust komt hij er gelukkig van af. B eroepsrenners BRUSSEGEM: 1. Pascal Julien; 2. Braeckeveldt; 3. Olaeys; 4. Jocliums; 5. Derycke; 6, Brusselmans; 7. De- baere; 8. Declerok A.; 11. Rondelé; 12. R. Desmedt; 13. G. Desmedt; 14. Schotte en Wamiheke. KOMEN: 1. Cleenewerck A.; 2. Ol livler; 3. Scbotte; 4. Vandecasteele; 5. Plovie; 6. Denijs; 7. Derycke; 8. Gelijk: 13 renners w.o. Degraeyelyn, Braeckeveldt, Decook, Geers, Joye, Vuylsteke, Desmedt R. en G. Jonck- heere, Dré Declerck, Mommerency en Vander Veken. SEEIDINGE: 1. Bral Firmin; 2. Buyse; 3. A. Rijokaert; 4. Pascal; 5. Lefevere; 6. Mathys; 7, Lameire; 8. Vandewiele; 9. Vande Steene; 16. De- Vos Boude wijn. Qnafhankelijken LUINGNE: 1. Blomme André; 2. Van Steentoruggbe; 3. Van Massen- liovc; 4. Dons; 5. Decraeye G.; 6. De- coninck; 7. Malfait; 8. Wljns; 9. Cal- lebaut; 10. Van Sohoortsse; 11. Del- porte; 12. Jacob W.; 13. Lapauw; 16. Beckaert; 17. Monchy; 19. Verbeke; 20. Devoghel; 23. Vanhoutte. BOSSUIT: 1. Jacobs A.; 2. Deboeck; 3. Deolerck R.; 4. Simons; 5. Ame linckx; 6. Löwle P.; 7. Callaërts'; 8. Defour; 9. Decraeye; 12. Blomme A.; 15. Beckaert; 16. Monchy; 19. Devo- gihel; 20. Malfait; 23. Vanhoutte; 24. Verbeke. ZANDVLIET1. Beckaert M.; 2. Dons; 3. Vangeel; 4. Simons; 5. Van houtte; 6. Van Steenbrugghe; 7. Blomme; 9. Devoldere; 10. Monchy; 11. Dufour. Liefhebbers HARELBEKE: 1. Deblaere A.; 2. Demunster L.; 2. Truye; 4. Rosseel; Op het ogenblik dat we deze re gels laten verschijnen, onderhan delt Stadion St Acharius Moor slede te Luchon met de bijzonder ste rondemannen. De grote Wielergala zou door gaan twee dagen na de Ronde, nl. Dinsdag 28 Juli. Naast de Belgische ploeg met Impanis, Close, Van Genechten, Couvreur, Desmet, enz., Bartali, de mogelijke overwinnaar, Magni enz., zou ook beroep gedaan worden op Van Steenbergen, Ockers, Rondelé, Ollivier, Cleenewerck. Een Omnium tussen de misken den Ockers - Cleenewerck - Rondeié tegen Close-Impanis-Van Genech ten, zou stellig een puik nummer zijn. We houden onze lezers op de hoogte van deze grote Wielergala, die in het vooruitzicht gesteld ïs te Moorslede. 5, Dhondt; C. Callewaert; 7. RosseJlc; 8. Rebry G.; 9. Decooker; 10. Vander- meersoh; 11. DeleersniJder; 12. Mo reel O.; 13. Moreel G. OOSTENDE-LAUWE: 1. Indevuyst G.; 2. Victoor Lucien; 3. Messelis; 4. Muylle; 5. 'Planokaert; 6. Wartel; 7. Meulemeester; 8. Verlioye; 9. Deblock 10. Noyelle A.; 11. Desmet A.; 15. Brulé. LEISELE: 1. Beke Roger; 2. Sey- naeve; 3. Decuyper; 4. Crabbe; 5. Philips; 6. Taecke; 7. Knockaert; 8. GhyUebert; 9. Delannoye; 10. Ver warder; 11. Vandecasteele; 12. De nys D.; 13. Dhondt; 14. Lamote; 15. Devriendt; 16. Pattyn E. PITTEM: 1. Leenkneoht; 2. Stoffe- rls; 3. Kercfchove; 4. Verltnde; 5. Hebb; 6. Lapëre; 7. SaftVbe; 8. Van- rijssel; 9. Rosseel; 10. Beke; 11. Huy- vaert. WAREGEM: 1. Demunster L.; 2. Balcaen; 3. A. Desmedt; 4. Vanthuy- ne; 5. Van Vynokt. WI JTSCHATE: 1. Vandevoorde A.; 2. Pattyil E.; 3. Nolf; 4. Ghlsquière; 5. Matoieu; 6. Pattyn D.; 7. Vermeu len; 8. Bryon; 9. Caste-leyn; 10. Ver cruysse; 11. Gryson A,; 12. Bril. Nieuwelingen LANGEMARK: 1. Vancoppenolle; 2. Declerck; 3. Gyselinek; 4. Lanssens; 5. Yde; 6. Cayzeele; 7. Durnez; 8. Moriohy; 9. Detroch; 10. Salomé. OOSTNÏEUWKERKE1. Verfaillie; 2. Verstraete; 3. Bruwier; 4. Vande- moortele; 5. Desmet; 6. Oauwelier; 7. Vermeerseh; 8. Vandekerckhove; 9. Noppe; 10. Therry. IKPER: 1. Vankemmel; 2. Calle- bout: 3. Carton; 4. Pierpont; 5. De- puydt. BENDELEDE: 1. Patteeuw D.; 2. Remmery; 3. Vandamme; 4. Des- camps; 5. Vervaeeke; 6. Desmet W.; 7. Desmet W.; 8. Bultlnck; 9. Baert; 10. Sabbe. WINGENE: 1. Demuynck; 2. De- baene; 3. Plovie; 4. Devooght; 5. Van Meenen; 6. Spiessens. AN ZEG EM 1. Devrieze R.: 2. Dhae- ne; 3. Debacker; 4. Wielemaris; 5. An- drles; 6. Bruneel; 7. Devrieze; 8. Pan- necoucke; 9. 't Klnt; 10. Devolder, STEENKERKE: 1. Vanrijsselber- ghe; 2. Logle; 3. Zwaenepoel; 4. Gys- sels; 5. Devos; 6. Portier; 7. Cools; 8. Vandamme; 9. Deruyck; 10. Moerman. IZEGEM: 1. Lambert; 2. Volekaert; 3. Devos; 4. Vanwynaberghe; 5. Azou; 6. Verfaillie; 7. Soenens; 8. Vanden broucke; 9. Dhaene; 10. Vanhee. EMELGEM: 1. Geldof; 2. Vervae- oke; 3. Debussohere; 4. Roose; 5. Ver lens; 6. Dumortier; 7. Ameye; 8. Van- /Ippo c f*pal p TGELMTJNSTER1. Deconincfc; 2. Netezone; 3. Wille; 4. Viane; 5. Rey- naert; 6. Delaere; 7. Vanderkeren; 8. Declerck. ST-ELOOIS-WINKEL: 1. Verstrae te; 2. Behaeghe; 3. Desmet; 4. Car- pentier; 5. Vanwynsberghe; 6. Cos- teur; 7. Vandenbroucke; 8. Bultynck. MENEN: 1. Jonckheere Marcel; 2. Sabbe; 3. Durnez; 4. Dusquesne; 5. Demuynok; 6. Vandewinckele; 7. Bos- toen; 8. Dorme; 9. Klnt; 10. Sey- naeve. Zie vervolg hiernevens JJEgT" B eroepsrenner s .19/7: Oedelem. - 206 Km. - 30.000 fr. - Aanzet te 12.30 u. 21/7: Brusscl-Izegem. - 30.000 fr. Onafhankelijken 19/7: Antwerpen. - Kampioenschap van België. 23/7: Berehem. - 140 Krv. - 12.500 fr. - Aanzet te 14 u. Liefhebbers 19/7: Kortrljk. - 100 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 15.30 u. - LefTinge. - 105 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. - O edele m. - 108 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. - Poi.ilnkhove. - 110 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 14.30 u. 20/7: Iehtegeni. - 130 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. - leper. - 117 Km. - 8.000 fr. - Aanzet te 15 u. - Oekene. - 126 Kin. - 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. 21/7: Bissegem. - tijdrit. - 45 Km. - 6.000 fr. - Aanzet te 14,15 u. - Roeseiare. - 11.0 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 14.30 u. 22/7: Westrozebeke. - 120 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 14.30 u. Nieuwelingen 19/7; leper. - 68 Km. - 3.000 fr. - Aanzet te 16 u. - Kortrljk (Ste Anna). - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 15 u. - Langemark. - 70 Km. - 2.500 fr. - Vertrek te 15 u. - Mannekensvere. - 72 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 15.30 u. - Meulebeke. - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16 u. - WIngene. - 80 Km. - 3.000 fr. - Aanzet te 15.30 u. 20/7: Westrozebeke. - 60 Km. - 2,500 fr. - Aanzet te 15.30 u. - Torhout. - 75 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16 u. 21/7: Diksmuide. - 72 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 15,30 u. - Geluwe. - 75 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16 u. - lzegem. - Kookelare. - 80 Km. - 4.000 fr. - Aanzet te 15 u. - Lombardsijde. - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16 u. - Meulebeke. - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16 u. - Wulvergeni. - 65 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 15 u. 23/7: Diksmuide. - 72 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16 u. ST JULIA AN; 1. Lanssens; 2. De- clercq; 3. Oool; 4. Monchy; 5. La- maire; 6. Callebout; 7. Lenoir; 8. Bo- terman. MANNEKENSVERE: 1. Boudt A.; 2. Tempelare: 3. Devos; 4. Houvenae- ghel; 5. Ollivier; 6. Zwaenepoel; 7. Depoorter; 8. Gyssels. KOEKELARE: 1. Ongenae M.; 2. Verhaeghe; 3. Decaluwé; 4. Lescrau- waet; 5. Jacques; 6. Declercq; 7. Van- compernolle; 8. Decan. IZEGEM: 1. Azou R.; 2. Soenen; 3. Devos; 4. Vansteenktste; 5. De smedt; 6. Dhaenen; 7. Baert; 8. Sa- myn. ons m vogelhoekje IkwM deze week aan het wandelen een avondwandellnfcje lang* de grote baan. In de verte hoorde lit een. koekoek roepen enwa.t naderbij was een merel zijn avondlied aan het fluiten. Terwijl Ik luis terend en genietend verder wandelde, hoor de lk opeens dichtbij, ln de graskant, een zacht - melodieus lied, dat mij onbekend was. Die zang had Iets weg van die van de leeu werik, maar geleek ook op het frazelen van een kneuter. Ik bleef staan om alles goed op te nemen en ln af wachting de vogel te zien te krijgen; daar hij gedoken bleef wierp lk voorzichtig 'n steen tje naar de plaats van waar de zang kwam. Tot mijn grote ver wondering dook een geelgors op, maakte een korte boogvlucht en viel een eindje verder weer ln de gras kant neer om er zijn liedje voort te zetten. Dat had lk nog nooit ge hoord. Thuis gekomen, eens de boe ken nagegaan alleen de Engelse schrijver Wltherby gewaagt van grond-zang. In elk geval had lk weer Iets bijgeleerd en Is de geelgors se dertdien nog lu mijn achting geste gen. Mogelijks dat er onder mijn lezers zijn die denken: «geelgors», al goed en wel, maar lk heb die naam nog nooit gehoord, 't Kan zijn! En toch kent ge de vogel; dat ls wel 't bizon- derste; maar ge noemt hem gers- plet - gersrul - garsfreunsel - gars(k)ronkel - gersüoeten Allemaal namen die ztnspëlen op zijn broedgebied, want hij nestelt op de grond tussen het gras of tegen de graöhtkant. Het nest is vervaardigd uit gras, worteltjes, mos en blade ren; alles slordig bijeengebracht. De binnenbekleding bestaat voor het merendeel uit paarden- en koeihaar. De vier vijf vuilwitte eieren zijn geheel beschreven mét paarse lijntjes en kronkeltjes; deze eitjes bezorg den de vogel ln sommige streken (Kempen) de bijnaam van «schrij vertje wat niet zo slecht gevon den ls. De vogel zelf, die Iets groter ls dan een mus, is aan de kop, borst en on derzijde citroengeel met een grau wige ring onder de keel; de vleugels en bovenzijde zijn roodbruin; de bruinzwarte staart is betrekkelijk lang en vertoont, tijdens de vlucht, witte vlekken aan de buitenzijde. De algemeen Nederlandse naam geel gors duldt dus op de kleur van de vogel die een lid ls van de grote gorzen-familie. Voorgaande beschrij ving geldt echter alleen voor de mannetjes die veel kleurrijker zijn dan de wijfjes; bij hen is het geel grauwaohtiger en het roodbruin min der levendig. De geelgors ls een gewone ver schijning op de bulten, vooral ln de zandige streek, waar het open veld begrensd ls door struikgewas en droge graskanten. We treffen haar geregeld aan op telefoon- en stroom draden, ook nog op de kop van een tak, waar hij, met de snavel ln de hoogte, zijn eentonig, steeds her haald wijsje voordraagt; het klinkt ongeveer: tji-tjl-tji-tji-tjl - tjteie de eerste klanken op gelijke toon hoogte en dan de laatste gerekt, en kele tonen lager (of hoger). Dit voortdurend herhaald lied kan op den duur vervelend lijken. Ook heeft de Vlaamse volksmond op deze gemakkelijke na te bootsen zang wijze woorden geplaatst die precies niet al te vleiend zijn voor onze landbouwers. U moet lmmea-s weten dat onze geelgors in Holland noemt hij hierom gerstrvlnk en gerst kneu verlekkerd ls op rljpworden- de gerst. Wordt de vogel van het veld verdreven dan gaat hij ln de buurt op zijn uitkijkpost, de boer schelden! de boeren, de boeren stlénken Er wordt zelfs verteld dat ln de tijd dat de vogels nog spraken de geelgors herberg hield. De kwakkel stond bij haar ln 't krijt. Zekere dag kwam de kwakkel opnieuw dorstig binnen. De geelgors wilde van geen liefde weteneerst 't geld van mijn bier! De kwakkel was doof op die oor. De geelgors werd driftiger: Geef mij 't geld van mijn bier! De kwak kel zag dat het mening was en wilde langs het gootgat ontvluchten doch werd bij zijn staart gevat. Sedertdien roept onze geelgors nog' altijd over het veld: «Geef me 't geld van mijn bier! en vraagt de kwakkel eeuwig verder: kwijt me dit, kwijt me dat. 'k en ên geen steert meer in m'n gat». (Kwijt scheld me kwijt). De geelgors is bij ons standvogcl. Zij overwinteren in groepen, gewoon lijk ln gezelsahap van leeuweriken en vinken. Het gebeurt wel dat wij in het najaar gasten uit het Noorden krijgen; dit zijn hoofdzakelijk door trekkers. De geelgors wordt ook soms in de volière gehouden; het is een mooi® vogel en zijn lied heeft een eigen bekoorlijkheid. BRIEFWISSELING Ik mocht van een pao.r lexers vernemen dat. nop prote broedko- lonies van huiszwaluwen voorko men te: Loker, hofstede Specenier, 27 nesten. Poperinge, de Juge's reke in de Reningelststr., 10 nes- ten. R. R. Menen, Alleen de meest voorkomende en de gemak kelijkst te onderscheiden vogels worden hier behandeld: de gras mus komt nog aan de beurt, Voor tuin fluit er, braamsluiper, enz. zie vogelboeken, G. G. Emelgem. Het gevon den nest is dit van een winterko ninkje: zie onze bijdrage van 17 April 10SS in «Hst Wekelijks Nieuws Zoals de voetballiefhebbers reeds zullen vernomen hebben wordt dit jaar, buiten de gewone competitie, eveneens een bekerkampioenschap ingericht. De schiftingsreeksen in de lagere afdelingen dienen afge werkt vóór de aanvang van de gewone competitie en wel op de Zondagen 14, 23 en 30 Oogst. De reeksen werden samengesteld zo als hieronder volgt: ZONDAG 16 AUGUSTUS Eerste Scliïftingsreeks 1. Moorsele S.K. Staden 2. Koksijde Stade Kortrijk 3. Koekelare Lendelede 4. St Kruis S.V. Ingelmunster 5. Toek. Menen Ardooie 6. S.V. Kortrijk Den Haan. 7. C.S. leper Eendr. Wervik 8. Dar. Blankenberge Zwevegem 9. Jabbelce F.C. Knokke 10. F.C. Tielt S.K. Torhout 11. Rac. Bissegem Dottenijs 12. St Joris Veurne 13. Aalbeke Nieuwpoort 14. OtegemSt Elooi 15. Bredene Komen 10. Moorslede S.V. Blankenb. S.V. 17. V. Oostende Hermes Oost. 18. Gistel Molensp. Ingelmunster 19. Sijsele Heist 20. Torhout F.C. Desselgem 21. Concordia Lichtervelde 22. Herzeeuw—Meulebeke 23. Ledegem W.S. leper 24. AA. Moeskroen Houthulst 25. HarelbekeDe Panne 26. W.S. Lauwe Vlamertinge 27. B.S. Avelgem Kuurne 28. Luinge S.V. Pittem. 29. Oostrozebeke Steenbruggc 30. Deerlijk Wakken 31. Poperinge Avelgem S.K. 32. Zedelgem S.V. Wevelgem ZONDAG 23 AUGUSTUS Tweede Schiftingsreeke I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. XIII. XIV. XV. XVI. Winnaar 26 Winnaar 12 Winnaar 21 Winnaar 8 Winnaar 30 Winnaar 22 Winnaar 10 Winnaar 20 Winnaar 11 Winnaar 19 Winnaar 13 Winnaar 27 Winnaar 6 Winnaar 18 Winnaar 16 Winnaar 5 tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen tegen winnaar 29 winnaar II winnaar 17 winnaar 24 winnaar 31 winnaar 25 winnaar 32 winnaar 15 winnaar 28 winnaar 4 winnaar winnaar winnaar winnaar winnaar winnaar 23 ZONDAG 30 AUGUSTUS Derde Schiftingsreeks A. Winnaar VIII teg. winnaar XIII B. Winnaar I tegen winnaar II C. Winnaar VI tegen winnaar V D. Winnaar XIV tegen winnaar IX E. Winnaar XVI tegen winnaar IV F. Winnaar VII tegen winnaar X G. Winnaar XV tegen winnaar III H. Winnaar XI tegen winnaar XVI MÏN^ELWERK: het wekelijks nieuws Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden Niet ver v-an Hav-erslcerke, nauwelijks drie kilometer van St Venant en deel uitmakend van deze laatste gemeente, ligt het gehucht Bas-Hamel. Er staan weinig huizen en dan nog tamelijk ver van elkaar verwijderd. Het is er landelijk stil. Langs een wegeltje, dat aan zijn ene zij de afgeboord is met een rij bomen, komt men bij een eenvoudige woning, opgetrok ken in plakmuren en voorzien van een strooien dak. Vier vensters en een deur gapen donker in de wit gekalkte muur. Aan de voorkant ligt een hoveken, netjes onderhouden en beplant met wat sierstrui- ken, alleen het midden bleef vrij om er wat groenten te laten groeien. Achter de wo ning loopt een beekje en dan verliest de blik leder houdvast, want eindeloze velden strekken zich aan de overkant verloren uit tot in een verre horizont waar de hemel de aarde raakt. De woning is netjes onderhouden, zolde ring en muren wit gekalkt en langs onder een brede zwarte band in glimmend pik. Sedert ruim 40 jaar is deze eenvoudige doening eigendom der familie Camelot. Twintig jaar geleden overleed het hoofd van het gezin, zijn echtgenote, Rosine Bec- cart, bleef weduwe met twee kinders, een zoon en een dochter. De kinderen traden in het huwelijk, doch Rosine Beccart wilde de eenvoudige, maar gezellige woning niet verlaten. Haai- zoon en haar schoonzoon kwamen haar dikwijls bezoeken en voor de kleinkinderen was het een tweede tehuis geworden. Zolang haar man leefde was er een ze kere welstand geweest en al sparend en werkend hadden de eenvoudige mensen ge noeg weten te vergaren om in de omgeving enkele bijzonder goed gelegen landerijen te kopen. De pachtprijs van deze landerijen bracht voldoende op om de weduwe Beccart een onbekommerd leven toe te laten en zelfs had zij de naam over een aardig potje spaarpenningen te beschikken. Zaterdag 13 Januari 1906, alvorens van het werk op het land huiswaarts te gaan, was haar zoon nog even voorbij gekomen, bleef wat bij zijn moeder praten en nodigde haar uit om 's anderendaags, de Zondag, bij hem te komen doorbrengen. Voor hem, zijn vrouw en kinderen, zou het een feest zijn. De oude vrouw verheugde er zich in een aangename dag bij de haren te mogen doorbrengen. Een brutale hand zou helaas deze schone plannen komen verstoren. 's Anderendaags was het kermis in de woning' van de .zoon Camelot, grootmoeder werd er ieder ogenblik verwacht. De kinde ren waren tegen het middaguur, wanneer zij wisten dat grootmoeder wel haast moest aankomen, haar een eind tegemoet gegaan. Ontgoocheld kwamen zij echter terug, Grootmoeder was nog niet te zien. De zoon Camelot begon te vrezen dat er iets moest haperen bij zijn moeder en be gaf zich op weg naar het gehucht Bas- Harmel, steeds tussen hoop en vrees dat hij wellicht moeder nog onder weg zou ont moeten. Op een honderdtal meter afstand van de woning bemerkte hij reeds dat er iets niet in de haak was, de ruit van de slaapkamer was gebroken. De voordeur was gesloten. Hij riep aan het verbrijzelde venster, doch kreeg geen antwoord. Zonder aarzelen kroop de man door de in het venster gemaakte opening naar binnen. Een afgrijselijk toneel deed hem met ont zetting achteruitdeinzen. Zijn ongelukkige moeder lag daar op de grond langs het bed, wit en stijf, alleen een hemd om het lijf en een slaapmuts hele maal over het gezicht getrokken. Het li chaam was krampachtig samengetrokken. Haast waanzinnig van verdriet bij het zien van dit akelig schouwspel begon de man om hulp te roepen. Buren kwamen toegelopen en stonden verslagen bij het zien van het droevig toneel. Camelot dacht nog steeds dat zijn moeder een natuurlijke dood gestorven was, doch wanneer hij zijn kalmte herwon en aan dachtig begon rond te kijken, zag hij hoe kassen en schuiven waren opgebroken. Iemand der geburen wilde zich vergewissen of de vrouw wel dood was en had de over het gezicht getrokken slaapmuts verwijderd. Pas dan kon men bemerken aan de uit puilende ogen welke verschrikkelijke docd de vrouw gestorven had. In de wijd open gespalkte ogen lag nog de angst te lezen door de vrouw in haar laatste ogenblikken doorstaan. Aan de hals was een blauwe streep zichtbaar, zij duidde de plaats aan waar de oude vrouw met een koord ge wurgd werd. De meier van St Venant, dhr Vanhoucke, werd van het gebeurde op de hoogte ge bracht. Samen met de veldwachter kwam hij ter plaatse om een eerste onderzoek in te stellen. De geneesheer die inmiddels het lijk onderzocht, bestatigde de dood, veroor zaakt door wurging. Toen de gendarmen uit Lillers aankwa men voor het onderzoek, bleek het dat de talrijke nieuwsgierigen de omgeving van het huis zodanig betrappeld hadden dat het onmogelijk was nog afdrukken te nemen van voetsporen. Het enige wat men omtrent de moord duidelijk kon vaststellen was dat de koord, waarmede het slachtoffer gewurgd wer.d, aan twee ringnagels ln de muur was vastgemaakt. De onderzoekers waren van mening dat de moordenaar niet vreemd was aan de streek en dat hij vermoedelijk wel op de hoogte moet geweest zijn van het feit dat het slachtoffer pas een paar dagen voor dien een aanzienlijk bedrag ontvangen had, voortkomend van de inning van verschillen de pachten. Tegen een zekere Pruvost werden ver moedens opgevat en deze persoon werd zelfs aangehouden. Hij loochende echter hard nekkig iets met deze moord te maken te hebben, LOUISA MATORET MEDE OP ROOFTOCHT Louisa Matoret was meer en meer op de hoogte gekomen over het doen en laten van de bende Pollet. Abel Pollet liet haar regel matig' meedelen in de buit. Herhaaldelijk had zij bij de hoofdman aangedrongen om bij de ene of andere ge legenheid mee te gaan op rooftocht. Pollet had zich altijd tegen dergelijke voorstellen verzet omdat hij deze tochten te gevaarlijk achtte voor haar. Hij wilde Louisa Matoret aan geen enkel gevaar bloot stellen. Een andere reden was het verzet dat meer dan eens van zijn makkers was uitgegaan te gen het feit dat deze jonge vrouw te goed op de hoogte was van hetgeen er in de bende omging. Opnieuw was zij komen aandringen bij de hoofdman om toch eens te mogen mee gaan en eindelijk had Abel er in toegestemd dat zij zou meegaan naar Richebourg-Sint- Vaast. Zij vertrokken op 17 Januari vroeg in de namiddag, Pollet, Louisa Matoret en Vro- mant, van Hazebrouck naar Riehebourg- Sint-Vaast. Pollet had er vroeger reeds ge poogd in te breken bij de weduwe Quéniart maar zag zijn poging toen mislukken. Zij waren rond 6 uur aangekomen en ver kozen zich nog wat te verbergen in een hooischelf. Rond 8 uur kwam Abel Pollet en Vromant te voorschijn. Zij lieten Louisa Matoret achter en gingen onder bun beide het huis bespieden waar zij zinnens waren in te breken. Reeds waren zij op het punt met de in braak te beginnen toen Vromant Pollet te genhield en hem wees op het licht dat nog brandde in de keuken. De dieven keken aandachtig toe en zagen de weduwe Quié- nart in de hoek zitten langs de haard, in een zetel terwijl zij haar rozenkrans bad. Geen van beide dieven sprak een woord, doch zij volgden aandachtig iedere beweging van de vrouw. Wanneer haar gebed ten einde was, stond de weduwe op uit de zetel. Zij blies het licht uit en verliet de woning langs de achter deur die zij zorgvuldig sloot. Pollet en Vromant hadden zich tegen de haag teruggetrokken en zagen de vrouw die geen onraad vermoedde, rakelings langs zich voorbijgaan en zich tot aan de woning van haar dochter begeven. Pollet schudde het hoofd ontkennend toen Vromant hem met de arm aanstiet om te beduiden dat zij met de inbraak zouden beginnen. Daar is zeker geen frank te vinden in heel de doening, want ik ben er zeker van dat zij de nacht gaat doorbrengen bij haar dochter. Moest er geld in huis zijn, zij zou haar woning niet alleen laten. Beide keerden naar Louisa Matoret terug. De dieven lieten er zich niet aan gelegen dat- de tocht mislukt was en beraamden wat zij verder deze nacht zouden doen. Pollet stelde voor samen naar Estaires te gaan waar hij nog een zekere Bailleul wist wonen waarvan hij de gewoonten goed kende. Pollet wist dat Bailleul 's morgens heel vroeg vertrok om bij een gebuur, land bouwer Quenelle, te gaan werken. Eerst had Pollet tegen deze nachtelijke tocht opgezien omdat Louisa Matoret hen vergezelde, maar toen deze zelf aandrong, togen zij op weg. Niet ver van de woning van Bailleul trokken zij de wacht op in een schuur om er het overige van de nacht door te brengen. Toen het dag werd, zagen zij Bailleul vertrekken zoals zii verwacht hadden. Tot op een honderdtal meter van het huis mocht Louisa Matoret meegaan. Daar moest zij blijven tot de anderen zouden terugko men, Behoedzaam naderden zij het huis. Vromant, die er zeker door niemand ge kend was, ging langs achter aan de vensters kijken of er niemand meer in huis was. Toen hij teken deed dat alles veilig was, naderde Pollet en begon hij, geholpen door Vro mant, de houten staven van het venster uit te breken. Pollet en Vromant waren zo zeker van hun stuk dat niemand van hen beide bui ten op wacht bleef staan, doeh dat zij bei de door het venster naar binnen kropen om het huis te plunderen. Het waakhondje, dat op de koer aan de keten lag, had geblaft, doch Pollet had het diertje van de keten losgedaan en in een konijnenhok opgesloten. Niettemin was er toch eer. getuige, die van verre onraad bemerkt had. Landbouwer Quenelle, die niet ver van daar woonde, had twee personen naar de woning van zijn werkman zien sluipen. Hij verwittigde Bailleul hiervan en deze, ver moedend dat er konijnendieven aan het werk waren, haastte zich naar zijn woning'. Toen hij bij het huis kwam, ging hij da delijk naar de stal waar de konijnenhokken waren opgesteld. Daar vond hij zijn hond, opgesloten ln een der hokken, doch verder was er niets abnormaals te bemerken. Terwijl hij het dier bevrijdde hoorde hij plots haastige voetstappen op de koer. Te gen dat Bailleul terug uit de stal kwam, was er reeds niemand meer te zien. Dc vogels waren gaan vliegen. Pas dan kwam Bailleul tot de ontdekking dat hij gevaarlijker bezoekers dan gewone konijnendieven gekregen had. Hij zag het vernielde venster en begon dadelijk na te zien wat er gestolen was. Gelukkig voor hem hadden de dieven slechts over weinig tijd beschikt en was er maar 3 frank verdwenen. In hun overhaaste vlucht deden zij al lopend teken aan Louisa Matoret dat het meer dan tijd was om op de vlucht te slaan. Ook deze dieventocht was op een mis lukking uitgelopen voor de bende Pollet. DRIEVOUDIGE MOORD TE VIOEAINES Uit hetgeen wij vooraf verhaalden, blijkt dat de bende Pollet er op uit was zoveel mogelijk diefstallen te plegen en dat de dieven, wanneer iets hun plannen dwars boomde, er niet voor terugschrikten zelfs tot gewelddaden over te gaan, Abel Pollet gaat in al zijn misdaden met zakelijk overleg te werk. Hij is de spil dei- bende waarrond alles draait. Zijn makkers zijn slechts meelopers die niets anders te doen hebben dan zijn bevelen uit te voeren. Hoe brutaal een Pollet, een Vromant, een Lapar of een Deroo ook te werk gingen ln hetgeen wij voorafgaandelijk hier beschre ven, toch was dit alles een schaduw wan neer men daartegenover de gruwelijke moordpartij stelt van Violaines, waar drie onschuldigen ten offer vielen aan de roof zucht van Abel Poilet. Eigenlijk begon heel de droevige zaak van Violaines met August Pollet. (Wordt vervolgd)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 13