De Peronosporct in de Hopteelt Het groot belang van het ruiteren der erwten Bijzondere zorgen aan Brouwgerst ZIJN KOLONIEHOKJES ONMISBAAR VOOR DE PLUIMVEEHOUDERIJ? Even nakaarten over de Nationale Rundveeprijskamp 1953 te Brussel PEULVRUCHTENHOEKJE Kosteloze voordrachten over Landbouw en Veeteelt De erfpachten Waarom belastingen op premies voor stamboekvee? Hier is uw landbouwbladzijde. Van nu af zal die maandelijks verschijnen, en trachten nuttig te zijn. De schare medewerkers zullen er aan houden, door de verscheidenheid hunner inzendin gen, uw belangstelling te verdienen en U te helpen in het betrachten van vooruitgang en welstand. Iedereen is ermede akkoord dat de provincie West- vlaanderen, onder opzicht van ontwikkeling van haar landbouw, aan de spits staat en succesvol de vergelijking kan doorstaan met gelijk welk ander gewest in de wereld. Door noeste arbeid en steeds aandachtige belang stelling in de wetenschap, brengt gij uw bedrijven op een hoger peil. De tijdspanne tussen de twee oorlogen was reeds een periode van grote vooruitgang. Waar is de tijd, ruim dertig jaren geleden, toen de eerste landbouwleergangen ingericht werden en dat de landbouwingenieurs met U in nauwe voeling kwamen! Toen was de vulgarisatie nog eenvoudig en moest in veel gevallen de kennis van de meststoffen nog aangeleerd worden. Het grote deel van de landbouwers waren sul- faatboeren* en kweekten vruchten met een schoon uit zicht, doch met een teleurstellend rendement. Dattel, Semel en Stand-Up waren de gekende tarwe- soorten en in de Polders had men nog de Baardtarwe. Oudere landbouwers kunnen de vergelijking met de tegen woordige toestand goed maken. De ziekten van de landbouwgewassen waren zovele tbeuningen*, verschroeidheden door de zon of door de Noorderwind of veroorzaakt door een of andere noodlot tige maneschijn! Er lag wel schoonheid in, in de gelatenheid waarmede de landbouwers al die plagen ondergingen. Doordien men niet beter wist, verliep alles alsof het zo moest zijn. Er was niets aan te doen en vele opbrengstdervingen gingen als onopgemerkt voorbij. Het was ten andere de tijd dat het boekenver- stand van de gestudeerden, door velen, en in alle geval door de doorgaans welbespraakte welweters, in het bela chelijke werd getrokken. Wat voor wen werd er sedert niet afgelegd. Met reden, en het pleit voor hun klaar inzicht, zendt td wie kan zijn ktnders naar de vakscholen, en de land bouwers de hunne naar de landbouwscholen, die thans in eenieders bereik liggen. Bestonden er over dertig jaren nagenoeg geen be roepsverenigingen in t merendeel van de gemeenten bestond zélfs geen hoerengilde thans zou men moeten zoeken om een gemeente te vinden waar die niet bstaat. Er werd reeds een grote weg afgelegd. Maar van langs om meer blijkt dat boeren een kunst is en dat hard werken niet voldoende is om het hoofd boven water te houden. Het verstand, de geest komt er bij te pas en onont- wtkkelden kunnen niet meer mee. De evolutie van wetenschap en techniek gaat zo snél dat men in weinige jaren achteruttboert indien men zijn vakkennis niet geregeld op peil houdt en uitbreidt. Men wil thans veel meer van het land en uit de stal len halen dan vroeger, en het is nodig ook. Hij die nu nog boeren zou als voor 25-30 jaar, zou rap aan de balie han gen mijn verontschuldigingen voor het lelijke woord! Dat vele landbouwers een vakblad trekken en mo gelijks ook lezen, is geweten, maar er zijn er nog zo velen zonder, en zowel de eerste als de laatste kunnen niet an ders dan er bij winnen door tussen het nieuws van ker missen, geboorten, huwelijken en everlijdens, ook nog iets te vinden dat rechtstreeks tn verband staat met hun landbouwsttel. De opstellers van de artikels, allen technici uit de provincie, op de hoogte van het landbouwvak, zullen er aan houden hun opstellen aan te passen aan de tijdsom standigheden en eigenschappen van de streek. De geachte lezers kunnen meehelpen door desgewenst vragen te stel len die langs de weg van het blad zullen beantwoord wor den. Het is in alle geval een gelukkig initiatief van Het Wekelijks Nieuwszijn talrijke lezers-landbouwers te willen dienstig zijn door het laten verschijnen van een landbouwbladzijde, die voorzeker zal uitgroeien tot de bericht- en verslaggever van alles wat in de streek op landbouwgebied van belang is. U. SIMOENS, Provinciaal Directeur. Het is de beste gekende, de meest gevreesde en de gevaarlijkste Blekte welke in de hopteelt voorkomt. Het is ook de Peronospoi? welke het grootste gedeelte van de kosten der ziektebestrijding in d< hopteelt ln beslag neemt. Ze werd voor het eerst waargenomen ii Japan ln 1905, ln de U.S.A. in 1909, in Engeland in 1910 en kort na dien op het vasteland (Duitsland, Frankrijk en België). Waarschijn lijk ls ze met de transport van stekken uit Japan rechtstreeks naar Engeland overgebracht geworden. Het Provinciaal Comité voor Landbouw zal, gedurende het a.s. Winterseizoen, voor zoveel de beschikbare kredieten het zullen toelaten, in de Boeren- en Boerinnengilden nogmaals kosteloze voordrachten laten geven over landbouw en vee teelt. De aanvragen tot het beko men van deze voordrachten moeten door de plaatselijke bonden opgemaakt worden, en 't zij langs de Boeren-, Boe rinnen- of Eigenaars- en Dand- bouwersbond om, 't rij recht streeks Mj het Provinciaal Comité voor landbouw (Pro vinciale Technische Dienst, Wollestraat 53, Brugge), vóór 1 September a.s. ingediend worden. In deze verzoekschriften moet het aantal leden opge geven worden en moeten de naam en het adres van de voorzitter van de bond ver meld worden. Zoelet g'iets fhurtn of te kopen, Zoekt se 'n meid, 'n plaats of icatT Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons bladl Gezonde en rijke Ze vormen voor de Hu de nationale mijskamp een viertal weken tot hét verleden be hoort en de diverse reacties, na be kendmaking van de uitslag, door Meester Tijd tot hun bezadigde verhoudingen rijn teruggebracht, loont het wel de moeite even stil te staan bij deze tweejaarlijkse manifestatie. Zo kunnen we on middellijk drie vragen stellen: Wat was? Wat ls? Wat wordt het Bood Bas? wijst dat voor- of achteruitgang werd geboekt? Benevens het feit, dat het in richten van een prijskamp tussen de rassen, voor het Nationaal Kam pioenschap, meer een sportief ka rakter heeft en meer een demon stratieve attractie betekent dan dat het een technische verant woording in rich draag mag men niet vergeten, dat dergelijke natio- De Senaatscommissie heeft voorgesteld dat het voorstel van de Kamer, inzake erf pachten, zou worden vervan gen door volgende eenvoudige tekst: De pachtprijs verschuldigd voor de erfpachtovereenkoin- sten en, zo er een werd be paald, die voor de opstalover eenkomsten afgesloten vóór 1 Augustus 1939 wordt, met in gang van de eerste vervaldag volgend op het van kracht worden van de wet, verhoogd als volgt: voor de overeenkomsten gesloten vóór 1 Januari 1610, wordt het oorspronkelijk be drag vermenigvuldigd met 20; voor de overeenkomsten gesloten in 1919, wordt het oorspronkelijk bedrag verme nigvuldigd met 16; voor de overeenkomsten gesloten in 1920, wordt het oorspronkelijk bedrag verme nigvuldigd met 10; voor de overeenkomsten gesloten ln 1621, wordt het oorspronkelijk bedrag verme nigvuldigd met 8; voor de overeenkomsten gesloten in 1922, wordt het oorspronkelijk bedrag verme nigvuldigd met 7; voor de overeenkomsten gesloten in 1923, wordt het oorspronkelijk bedrag verme nigvuldigd m et 6; voor de overeenkomsten gesloten in 1924, wordt het oorspronkelijk bedrag verme nigvuldigd met 5; voor de overeenkomsten gesloten ln 1925, 1926 en 1927, wordt het oorspronkelijk be drag vermenigvuldigd met 4; voor de overeenkomsten gesloten bussen de Jaren 1927 en 1939, wordt het oorspron kelijk bedrag vermenigvuldigd met 3. men blijven dus dag en nacht open. Plotse veranderingen moe ten steeds vermeden worden. Men plaatst de koloniehokjes, van elkander verspreid, op een vers beloop. Een weide waar koeien grazen en nooit kippen liepen is zeer gewenst; afscher ming bij middel van pinnekens- draad gaat gemakkelijk, wanneer men de hokjes in een rij op één kant van de weide plaatst. Elke verdere omheining rond de hok jes is overbodig. De dieren ge wennen zeer vlug aan hun nieuwe slaapplaats. Men brengt ze daarom liefst in de namiddag in de hok jes, en sluit ze op tot 's anderen daags 's morgens. Dan worden de hokjes geopend en men laat de dieren gerust naar buiten komen zonder op te jagen. De rest gaat dan wel vanzelf. De Jonge poeljen profiteren al dus dag en nacht van de buiten lucht, beschikken over jong en fris gras. groeien krachtig op en pluimen flink in; kannibalisme is zo goed als uitgesloten. Daar de hokjes gemakkelijk verplaatsbaar zijn, bekomt men steeds een verse uitloop, het beloop wordt in zijn geheel benuttigd, en een gelijkma tige bemesting komt het weiland ten goede. Door het verwijderd houden van de oude kippen, ver mindert het besmettingsgevaar voor leucose; zodra de dieren de lcgrijpheid bereikt hebben, bezit ten ze immers in het algemeen een zekere weerstand tegenover deze zeer gemene en gevreesde kwaal. Voortijdige legrijpheid, mede door steeds voldoende graan toe te die nen, kan door deze opfokmethode vermeden worden. De kosten van deze eenvoudige hokjes hoeven zeker geen pluim veehouder af te schrikken. Met wat goede wil kunt u zelf gemak kelijk zelf zo 'n koloniehokje ma ken. Eenvoudig mag het wel zijn. Het voornaamste is dat er vol doende verluchting weze. De laatste tijd worden deze hok jes meer en meer in gebruik geno men, maar nog te weinig pluim veehouders beseffen de grote voor delen er van. Voor hen die de ko loniehokjes éénmaal gebruikten, betekenen deze een onmisbare hulp bij de opfok der poeljen. J. MISHJBW3. Zo ziet er een koloniehokje uit. De beschrijving en het nut ervan wordt duidelijk aangetoond io onderstaand artikel.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9