BëWM, schaakbord tussen Oost en West Duizenden Oudstrijders verwacht te Nieuwpoort VI. - Een kijkje in Oost-Sector Kon. Harmonie va n de Congregatie te Izegem vierde 100-Jarlg bestaan Bisdom Brugge PRIESTERBENOEMINGEN Burgemeesters benoemingen Hationaal Congres en Nationaal Huldebetoon op 1 en 2 Augustus Groote Sinte-Annafeesten bij de Vereniging der Meester-Kleermakers van Roeselare en omliggende MEDISCHE W.P. INTEKENBILjET aan Boekhandel 't Leieschip Gewestelijk Verbond der Albertisten van het Kanton Roesbrugge-Haringe in feest te Westvleteren kers een prijskamp op de golfbil jart. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 1 Aug. 1655. BI*. 8. Van vredewas er weinig sprake in Oost-Berlijn, toen de arbeiders, tijdens de jongste oprocrdagen, met stenen en stokken de Sovjet-tanks aanvielen, die in de Oostsector liet oproer moesten bedwingen. zwarte doeken behangen en Russi sche soldaten hielden de erewacht. Iedereen was verplicht een foto van de grote man aan zijn venster ruit te kleven. De haat tegen Amerika is in Oost-Berlijn zo groot, dat in een dancing te lezen stond: «Boogie- Woogie en Amerikaanse dansen zijn streng verboden in de grote straten zijn luidsprekers aange bracht die de ganse dag propagan daliederen dreunen en anti-Ameri kaanse programma's uitzenden. Of zij verhalen van de bacteriologi sche oorlogsvoering in Korea en de dreigende dood van de Rosenbergs. Over de ganse Oost-Sector han gen enorme transparenten en piak katen met koppen van Stalin, Le nin, Pieck, Grotewohl en dergelij ke grote bonzen. De meest voorko mende slogans zijn: «De dienst in de Volkspolitzei is een eredienst voor Duitsland Leve onze gro te vriend, de Sovjet-Unie Het Communisme is almachtig omdat het waar is Op een circus stond geschreven: «Ons circus is de wegbereider van een nieuwe kul- turele waarheidVoorwaar een geleerd circus ofwel een belache lijke waarheid...? Goebels heeft eens gezegd dat de propaganda alom tegenwoordig moest zijn om goed te zijn. In Oost-Berlijn is het aldus. Zij is op straat, in de werkhuizen, het post kantoor, de winkels, het sportter rein, op tram en autobus, in elk dagblad, in elk theater en in elke filmzaal. Wij woonden een toneel voorstelling bij in het Maxim-Gor- ki theater. Het ging over hatelijke Amerikaanse milliardairs die de arbeiders uitbuitten, aan niets dan de verwoesting van Moskou dach ten bij middel van atoombommen, en over de Paus, die duizend keren een dienaar van Wall-Street werd De Oost-Sector van Berlijn noemt zich zelf de «Democrati sche Sectorevenals Oost-Duits- land zich noemt de Deutsche De mocratische RepublikWij we ten echter dat de communisten onder democratie iets geheel an ders verstaan dan wij. Hoe ziet het leven er dan uit in die «De mocratische Sector»? Heel vaak wordt de vraag ge steld of het mogelijk is de Oost- Sector te bezoeken. Ja! Of er ge vaar aan verbonden is? Dat hangt van het humeur der Russen en der Volkspolitzisten af, maar de mogelijkheid van eventuële onge makken is nooit ten volle uitge sloten. Bij de aankomst te Berlijn wordt een stempel op uw paspoort gedrukt in het Russisch, Frans, Engels en Duits. Dit is de officiële toelating der Geallieerde Komman- dantura te Berlijn, om zich in alle sectoren te begeven, doch sinds de Russen de Kommandantura verla ten hebben erkennen zij de geldig heid hiervan niet meer. Niettemin wordt elke buitenlander er vrien delijk bejegend (meestal) en kan hij er alles kopen in tegenstelling met de West-Berlijner, die er al leen propaganda-litteratuur krij gen kan. Er bestaan verschillende moge lijkheden om zich naar de Oost- Sector te begeven. De veiligste is de Ondergrondse (Untergrund) en de tram (Strassenbahn). Van de personeelswisseling werd in een vorig artikel al gesproken. De an dere mogelijkheid is individueel de grensposten voorbijgaan. Onge merkt zal niemand van de ene sector in de andere verdwaald ra ken, want overal zijn grote borden aangebracht, die er in verschillen de talen op wijzen welke sector U verlaten gaat. Trouwens aan beide zijden der grens staan politieagen ten om er U aan te herinneren en eventueel een onderzoek in uw baggage te doen en uw paspoort te controleren. Tussen de politie agenten van Oost en West is het al vaak tot schietpartijen gekomen en reeds verschillende hebben er het leven bij ingeschoten. VOLKSPOLITZEI De Oost-Berlijnse politie behoort tot de zo beruchte Volkspolitzei Deze Volkspolitzei werd in 1948 op gericht voor geheel de Russische zone en de Oost-Sector van Ber lijn. Ze bestond werkelijk uit po litieagenten, die tot taak hadden de openbare orde te handhaven. In 1950 echter werd ze tot «Kazer- nierte Volkspolitzeiherdoopt, die onder de dekmantel van een poli tiekorps reeds een militaire macht van 150.000 man vertegenwoordigt. Het zwaartepunt van dit apparaat ligt in het Noorden, aan de Balti- sche Zee. Deze militaire macht be schikt thans reeds over duikboten en het zou de bedoeling zijn haar getalsterkte tot 200.000 manschap pen op te voeren. (Nu spreekt men al van vermindering. Kwestie van politiek aanpassingsvermogen). De algemene dienstplicht bestaat niet in de Sovjet-Zone, doch allerlei middelen bestaan tot onrecht streekse dwang. Het meest cou rante middel is de werklozen voor de keus te stellen tussen dienst in de Volkspolitzei of arbeid in de uranium-mijnen van Opper-Silezié. Mannen en vrouwen worden zon der onderscheid aangeworven en zijn zelfs bij de oefeningen niet gescheiden. De uniformen zijn olijfgroen evenals de Russische en zelfs de snit is een perfecte weer gave van het rode leger. De in structeurs zijn hoofdzakelijk oud militairen van het Duitse leger en oude SS-mannen. Deze mensen heulen mee uit vrees dat zij voor Nazi-activiteit zouden veroordeeld worden. Eén ding is zeker, vroeg of laat worden zij geliquideerd om plaats te maken voor mannen die thans in de communistische jeugd organisaties tot latere leiders uit gebouwd worden. DE FREIE DEUTSCHE JUGEND Wie de jeugd langs zijn zijde heeft kan op de toekomst rekenen! Dat weten de Sovjets beter dan wie ook. De zorg die zij aan de po litieke scholing der jeugd besteden is dan ook tot het uiterste geper- fectionneerd. Een gevolg hiervan is het algemeen verschijnsel dat jonge lieden die de zone verlaten hebben, na zekere tijd tonen. Zij gaan zich totaal verlaten en alleen gevoelen. Zij krijgen de indruk dat niemand zich om hun lot bekom mert In het vrije Westen, terwijl op hen beslag gelegd werd van de vroege morgen tot de late avond. Dit heeft zijn diepe psychologische reden. Het nimmer in spanning houden van de jonge man in zijn vormingsperiode belet hem langs een andere richting te denken en te handelen dan de officiële partij discipline hem voorschrijft. In dat opzicht passen de Communisten het regime van de Hitlerjugend toe in al zijn volmaaktheid. Het doel der Freie Deutsche Jugend is de jeugd politiek te scholen om later als volwaardige burgers de Socialistische Staat te dienen. De waarde van het individu wordt dus reeds bij de jeugd vervangen door deze van het abstracte Staatsbe grip. Practisch komt het er op neer dat de gehele zaak een mili taire voorbereiding voor het leger is. De meeste bezigheden der orga nisatie bestaan in het leren schie ten, valschermspringen, scheeps- modelbouw, leren zweefvliegen, enz. Officieel heet zoiets Techni sche Sport». Verder is het de taak der Freie Deutsche Jugend de politieke theorie, welke op school geleerd werd, in politieke activi teit om te zetten. Dit bestaat meestal in het inrichten van prachtige parades en spbrt-tor- nooien, het aanwerven van nieuwe jongeren, het aanplakken van pro- paganda-affiches in de West-Sec tor, enz. DE VREDESCAMPAGNE Niettegenstaande dit alles wordt in de Russische Zone en in de Oost-Sector, meer dan waar ook van vrede gesproken en geschre ven. De dagbladen schotelen het voor alsof het Oosten in een be stendige staat van gevaar verkeert door het Westen aangevallen te worden. Oorlog wil men niet, wel de vrede. Doch deze laatste moet met man en macht verdedigd wor den tegen...? Wellicht tegen West- Duitsland dat zonder leger staat, terwijl het Oosten een Volkspolit zei bezit? Of tegen de geringe troe penmacht der geallieerden in de bezettingszones? Of tegen net ijle spook van een Europees leger? Neen, volgens de propaganda gaat het tegen het Amerikaanse impe rialisme en kapitalisme, dat de vreedzame uitbouw van het Sov jet-paradijs over de ganse wereld verhinderen wil. Op zeer vele plaatsen komt men U een bus on der de neus steken: «Voor de vre de, a.u.b. Op sommige luxe-arti kelen ligt een speciale taxe: «Vre- des-verdedigings-taxeAls men daar, hier te lande, eens aan den ken moest? STADSBEELD Het stadsbeeld van Oost-Berlijn is al in een aardig communistisch kleedje gestoken. Straten met na men als Stalin-Allee, Lenin-AUee, Marx Engels Platzzijn courant. Op de Marx Engels Platz is een vredesmonument geplaatst met de bekende vredesduif van Picasso bekroond. De Stalin-Allee is met een 4 a 5 m. groot standbeeld van kameraad Stalin verrijkt. Het was omringd met een rode bloemenzee ter gelegenheid van zijn afsterven. De lantaarnpalen waren met genoemd. Het geheel werd met een daverende internationale besloten. LEVENSVOORWAARDEN Terwijl ln West-Berlijn de rant- soenkaart reeds tot het verleden behoort, is Oost-Berlijn voor nog zeer vele verbruiksgoederen ge rantsoeneerd. Handel en Industrie zijn grotendeels reeds genationali seerd. De kleinhandel is omzeg gens nergens te vinden. De grote staatsmagazijnen Handels-Organi- sationen genaamd (H.O.), bezitten het monopolium van prijzen en waren. De lonen zijn niet bijster hoog. Een gemiddelde arbeider verdient 28 Mark per week. Geld krijgt hij zelden in zijn handen, want voor zeer vele goederen wordt een systeem van afhouding op het loon toegepast. De gehele economie wordt door het Vijfjaren-Plan beheerst. Dit is een door de staat geschapen en beheerde, alles-omvattende, onder- nemings-planning; waarin alles hiërarchisch geregeld is. Als num mer één staat thans op het pro gram de landbouwhervorming in de Zone (Kolchosen-Systeem), nummer twee is de verhoging der productie en slechts nummer drie de verbetering van de levensstan daard. In de verwezenlijking van het plan zijn de eerste punten de dringendste en worden de laatste desnoods opgeofferd om de eerste te bereiken. De staat maakt het plan op en de ganse natie zorgt voor de uitvoering. Aldus is eik privaat initiatief niet alleen nutte loos, maar zelfs een aanslag op de souvereiniteit van het staatsor gaan. Of er veel werklozen zijn? Als men er duizenden ontvoerd of als dwangarbeiders gebruikt in ura nium-mijnen en anderen in de Volkspolitzei dwingt, is het oplos sen van het arbeidersprobleem na tuurlijk kinderspel. Maar waar blijft hier de waarde van de mens en zijn zoveel geprezen recht op arbeid, waar hij het wil? Totalitai re staten hebben met werkloosheid nooit geen moeilijkheden. Had Hitier er soms? DE VOEDING? Het ziet er uit als in onze oor logstijd. Voldoende, maar niets meer. Geïmporteerde eetwaren zijn er practisch onverkrijgbaar. Kleine kinderen, die met hun ouders naar West-Berlijn gevlucht zijn, weten dan ook niet eens wat een appelsien of een banaan is, en spreken van chocolade als van een soort karamel Als vreemdeling kan men nochtans goed en goed koop eten in het Oosten, tengevol ge van de geldkoers. Een diner met gebraden kip komt op 20 Bel gische frank. Ten gevolge van ae vlucht der landbouwers ziet net er naar uit dat men volgend jaar een grote crisis in de voeding gaat be leven, misschien wel hongersnood. Wellicht wreekt zich hier de ge schiedenis. Door de blokkade wil len de Russen West-Berlijn uit hongeren, misschien krijgen ze nu honger ln eigen huis zonder blok kade. Ziedaar een korte schets van het leven in de Oost-Sector en Je Oost- Zone, waar de toestanden nog veel scherper zijn. In Berlijn leidt de vergelijkende tabel tussen Oost en West tot zeer vele conclusies. Een van deze is zeker dat de zogenaam de Democratische Sector met ons begrip van democratie al heel wei nig te maken heeft en dat degenen die een dergelijk regime in ons land wensen in te voeren, best doen met een paar weken in Oost- Berlijn te gaan wonen om van de ziekte te genezen. DE JUBILERENDE HARMONIE VAN IZEGEM Zondag jl. was het volop feest te muzikanten werden vervolgens ere- Izegem. Onder een stralende Zo merzon vierde de Koninklijke Har monie der Jongelingencongregatie van Izegem het Jubileum van haar honderdjarig bestaan. Zaterdag reeds werden de fees telijkheden ingezet. Te 18 uur, on der het feestelijk geluid der klok ken van de St-Hiloniuskerk, werd de jubilerende maatschappij aan haar lokaal in de Kerkstraat afge haald door twee zustermaatschap pijen van stad: de Koninklijke Harmonie Leo XIII en de Stads- fanfare. De Congregatie bood een feestelijke aanblik, bloemen, vlag gen en nog eens vlaggen. Nadat Z. E. H. Pastoor Sobry het nieuwe O. L. Vrouwbeeld, werk van de Brugse Beeldhouwer Dupon, bo ven de ingangspoort van de con gregatie had ingewijd, had een feestelijke optocht plaats naar het gedenkteken van de gesneuvelden, waar namens het Bestuur der Har monie bloemen werden neergelegd. Te 18.45 uur werd de Harmonie ten stadhuize ontvangen door het Stadsmagistraat. Toespraken wer den gehouden door Advocaat Fer- nand Sagon, Voorzitter der Har monie, door Senator E. Allewaert, Burgemeester, en door dhr Cyriel Staes, oud-burgemeester en pre fect der Congregatie. Aan een 20- tal verdienstelijke bestuursleden en tekens uitgereikt, 's Avonds werd op de Koornmarkt, onder grote volkstoeloop, doorlopend concerten gegeven door drie muziekmaat schappijen van stad, nl. de Kon. Harmonie Leo XIII, de Peter Be- noitkring en de Stadsfanfare. Zondag echter bereikte de feest viering haar hoogtepunt. Te 9.30 uur hield de jubilerende maat schappij een feestelijke optocht door enkele belangrijke straten van stad. Aan het hoofd van de stoet weiden de vier vlaggen gedragen, die gedurende honderd jaar ach tereenvolgens het symbool waren der Harmonie. Daaronder bemer ken we de prachtige, gloednieuwe jubileumvlag, die straks zou gewijd worden. De 65 muzikanten waren voor de gelegenheid uitgedost in een zwart costuum met grijze das. Te 10 uur had in de St-Hilonius kerk een plechtige dankmis plaats, die opgedragen werd door E. H. Joris Leuridan, Directeur van de Congregatie, met pontificale assis tentie van Z. H. Exc. Mgr Catry, titelvoerend bisschop van Semta. Het St-Gregoriuskoor der Hoofd kerk voerde de 4-stemmige In Honorem Jesu Infantlsvan D. Clement uit. Het gelegenheidsser moen werd gehouden door E. H. Pieter Declercq, onderpastoor te Brugge. In het 'hoogkoor bemerkten we Z. E. H. Geil. M. De Keyaer, afgevaardigde van Z. H. Exc. Mgr De Smedt, alsook de Weledele Heer Baron Raf. Gilles de Péllchy, ere president der Harmonie. De mis besloot met een plechtig Te Deum. Te 11.30 uur had in de feestelijk versierde concertzaal van de Con gregatie een academische zitting plaats, waar het woord werd ge voerd door dhr Voorzitter Advocaat Fernand Sagon, die namens de Ju bilerende maatschappij alle aan wezigen van harte verwelkomde. Daarna droeg E. H. Jozef Geld hof het historisch venslag voor. De feestrede werd gehouden door dhr Jozef Storme, lid van de Be stendige Deputatie van Westvlaan- deren. In een zeer merkwaardige rede bracht hij hulde aan de leden van deze maatschappij en onder lijnde hij het onversaagd streven naar meer en beter van hun Be stuur en leden. Na een vurig dankwoord van de Directeur besloot de academische zitting met korte toespraak vanwe ge de Z. E. H. Vic. Generaal. Aan het jubileumbanket, dat te 13 uur volgde en waaraan 200 man aanzaten, werden enkele toespraken gehouden, o.m. door Z. E, H. Vlc. Gen. De Keyzer, Weledele Heer Baron Raf. Gilles de Pélichy en door President Fernand Sagon. Vanaf 15 uur defileerden dan door da straten van Man nle; minder dan 6 Westvlaams* mu- zlekmaatsohappljea, &L da Bpeei schaar der Xaveriaoen uit Bruggt de Kon. Fanfare Ridder Jeowonei uit Dadlsele en de Kon. Btodshar monle uit Roeselare. Ieder maat schappij gaf vervolgens een Icunsi vol concert met een ultgelesaa pro gramma op de kloeken der Grot Markt en de Koornmarkt. Tot he: laat ln de avond bleef era gro: massa belangstellenden die merk waardige prestatie van 4» bes: llefhebbersmaatsohappijesi Uit 1 streek volgen. Aldus ls de gro; jubeldag van de Koninklijks Har monle der Congregatie mtgsgroei tot een wear kunstfestljn dat he Bestuur der Harmonie waarlijk ter ere strekt. Maandagavond te X m wade de feestelijkheden besloten me: het groots Jubileum concert gege ven door de jubilerende maat schappij. Wederom heeft de bevol king van Izegem en omJ' door een massale opkomst hoe geliefd de Kon. Harmonie van de Congregatie ls. We feliciteren nogmaals de jubi lerende maatschappij en wensen haar nog veel jaren van bloei er oprecht kunstvermaak toe, de re- liefde congregatie en gans het kunstminnend Izegem ten bate. Werden benoemd tot onderpas toor: Te Poperinge ('t Vogeltje)E. H. A. Boydens, onderpastoor te Aarsele Te Tielt (St Petrus)E. H. M. Vertriest, onderpastoor te Ou denburg; Te Oudenburg: E. H. L. Pauwe- lijn, leraar aan het College te Diksmuide. Bij koninklijk besluit zijn naver- melde personen tot burgemeester benoemd Arrondissement Diksmuide. Diksmuide: Van Coillie J. Arrondissement Kortrijk. Lau we: Verhoeve R. Arrondissement Tielt. Rulsele- de: van Pottelsberghe de la Pot- terie W. VISSERSBOOT UIT ZEE- BRUGGE VERGAAN De vissersboot Z429 uit Zee- brugge geraakte in moeilijkheden op 80 mijlen ten Noorden van Oostende. Andere vissersboten bo den hulp. Zoveel mogelijk werd het water uit de boot gepompt, maar wegens zwaar weder moest het schip worden verlaten. De beman ning werd gered, maar de boot zonk. NATIONAAL CONGRES DER N.S.B. Het nationaal huldebetoon aan Koning Albert en de helden van de IJzer, dat elk Jaar doorgaat op de eerste Zondag van Augustus, zal dit jaar voor het eerst in het teken staan van het strijdersverweer. De N.S.B. zal te dezer gelegenheid een nationaal congres houden voor de generatie van 1940-45, onder het motto Congres der Jongeren Dit congres zou zeker op geen betere plaats kunnen gehouden worden dan te Nieuwpoort, aan de boorden van de IJzer, symbool van oorlogs ellende en heldenmoed, in de stad, die in zijn geschiedenis zeker het rijkst is aan oorlogen, belegeringen en vernielingen en waar ten slotte het grootste standbeeld staat van de overwinnaar in de vorige strijd, Koning Albert. Dit congres zal ln het teken staan van de verovering der rechten van de jongere generatie Oudstrijders. De werkzaamheden van het con gres zullen plaats grijpen in de feestzaal van de stadshalle en aan vangen op Zaterdag 1 Augustus te 15 uur. Daar zal de Hr Michel Vandebor- re uit Zwevegeim handelen over de strljderskaart en de voorzorgen, die de Oudstrijders moeten nemen om er na 1953 nog aanspraak te kunnen op maken. De Hr Cllcteur, voorzitter 40-45 van het Noorden, zal het hebben over de verbeteringen, die de dien sten van het N.W.O.S. (Nationaal Werk voor Oudstrijders) nog kun nen ondergaan. Het derde programmapunt: ver- minderingskaart op het spoor, zal besproken worden door de Heer DHooge. Ten slotte zal Kapitein Vandom- mele spreken over de plichten der Oudstrijders van de jongste oorlog. Tot opsluit van deze congreszit ting zal dan nog een film afgerold worden over verschillende vader landse plechtigheden, o.a. de fak kelloop van Nieuwpoort naar Brus sel. Voor en na deze zitting zullen on getwijfeld veel deelnemers gebruik maken van de gelegenheid oim het historisch museum te bezoeken, dat op enkele meter daarvan in het stadhuis is ondergebracht. Na het congres zal er dan een ge- Een vraagbaak voor elk huisgezin EEN GENEESKUNDIGE ENCYCLOPEDIE VOOR IEDEREEN samengesteld door meer dan 70 be kende doktoren uit binnen- en bui tenland, onder wie vele beroemde specialisten onder hoofdredactie van Prof. Dr P. Govaerts (Brussel), Prof, Dr J. W. Duyfï (Leiden), R.L. Clark Jr. M.D. (Ver. St.), R.W. Cumley, Ph. D. (Ver. St). Compleet in twee delen op groot formaat, bevattende 1100 pa gina's grotendeels op kostbaar kunstdrukpapier, met ca 1000 unieke illustraties, foto's en platen, waarvan vele in kleur gebonden in fraai buckram. Teken nu reeds in, desgewenst met maandelijkse stc van 60 frank. Gratis uitgebreid prospectus op aanvraag ELSEVIER - BRUSSEL Markt, 7, KQRTRIjK Ondergetekende Adres: Woonplaats: teken in op ex. van de «MEDISCHE WINKLER PRINS in 2 delen k 360 fr. per deel. (Deze prijs wordt bij het verschijnen van deel I met tenminste 40 fr. ver hoogd). Voor leden van de Winkler Prins Stichting: 300 fr. per deel. De betaling geschiedt: a) bij ontvangst van het werk b) met maandelijkse afkortingen van fr. (minimum 60 fr.) vanaf heden. Doorhalen wat niet past. Datum en Handtekening (3778) De Sovjet-vlag, die als een symbool der Rode overheersing wapper de boven Brandenburger-poort, werd op 17 Juni, tijdens het oproer neergehaald. Hier ziet men jonge mannen de vlag in brand steken. Maandag 27 Juli 1953! Voor de 34» maal reeds vierden de Vereni ging der Meester-Kleermakers van Roeselare en Omliggende, de Da mesafdeling en het Jeugd verbond, hun jaarlijks traditioneel Ste-An- nafeest. Om kwart voor 9 uur werd de stoet gevormd; het schild en de vlaggen voorop, gevolgd door het fiere Muziekkorps van de Meester- Kleermakersbond, dat zich eens te meer van zijn beste zijde toonde. Te 9 uur had in de dekanale kerk van Sint Mlchiel een Plechtige Bondsmis plaats, dit jaar in het 'oij zonder voor dhr Adelson M-ont- merency, uit Torhout, overleden in de loop van het voorbije jaar. Na deze Plechtige Bondsmis, trok men in stoet naar de respectievelijke lo kalen, alwaar voor de aanwezigen een prachtige gratis tombola plaats vónd, en voor de jonge kleerma- Wij bemerken er het feestvierende Gewestelijk Verbond der Albertisten van het Kanton Roesbrugge- Haringe met hun prachtige nieuwe vlag. Vooraan bemerken wij het ijverig bestuur en de vooraan staande personaliteiten, waaronder wij herkennen: Baron d'Udekem d'Acoz, ere voorzitter van het, Gewestelijk Verbond: Barones d'Udekem d'Acoz, meier van de nieuwe vlag; Kolonel Graaf de War land, nationaal beheerder van het Verbond der Veteranen van Albert I: dc Hr De Heyn, vertegen woordiger van het Federaal Bestuur der Veteranen van Leopold II en Albert I; de Hr Arrys, pro- vineiaal beheerder der Veteranen van Albert I; de Hr Burgemeester Romaln Debergh; de Hr Alfons Leekens, gewestelijk afgevaardigde der Veteranen van Leopold II en Albert. I; de leden van hi t Ge westelijk Bestuur der Veteranen van Albert I. namelijk de Hr Karei Verfaille, voorzitterde Heren Wcrrcbroxick Roger, Provoost Robert en Vandcnbcrghe Albert, ondervoorzitters, en de Heer Andró Vander mar lier csecretaris. Verleden Zondag was het Ver-1 bond der Albertisten van het. Kan- bond der Veteranen van Albert 11 ton Roesbrugge-Haringe in grote en kamerheer met kap en degen feestviering ter gelegenheid der in- van Z. H. de Paus; de Plr Duvu huldiging van de prachtige nieuwe j vier, vertegenwoordiger van de Mi- vlag van het Verbond. nister van Landsverdediging; de ÜWkrW wijze naar het gemeentehuis, waar een plechtige ontvangst plaats had. Daar werden nogmaals verschil lende toespraken gehouden, 's Middags werd in het lokaal Te 9.30 uur vergaderden al de Heer Joyeux, nationaal voorzitter een groot banket aangeboden aan leden en vooraanstaande persona- I van de Veteranen van Albert I; 'al de Albertisten van het Verbond, liteiten in het lokaal, herberg «De de Hr De Heyn, vertegenwoordi- EngelStoetsgewijze ging men gcr van het Federaal Bestuur der dan naar do parochiekerk, waar te Veteranen van Leopold II en Al io u. een plechtige Dankmis werd bertisten; de Heer Arrys, provin- opgedragen voor de Albertisten. I ciaal beheerder der Veteranen van Ti idens deze Heilige Mis werd het Albert I. Verder verschillende bur- nieuw vaandel door Z. E. PI. Pas toor gewijd. Een kanselrede werd gehouden door E. H. Baert, onder pastoor te Oostvleteren en gewe zen aalmoezenier. Na de kerkelijke plechtigheid namen de personaliteiten plaats op het verhoog dat op de Dorp plaats opgesteld stond. Onder de bijzonderste personaliteiten waren aanwezig Commodore Timmer mans, afgevaardigde van de Ko ning, Matoor Geerts, van het. vlieg- wezen; Kolonel Graaf de Warland, nationaal beheerder van hel Vur- gemeesters van het Kanton Roes brugge-Haringe. Op het podium werden verschil lende toespraken gehouden, onder meer door de Hr Romain Debergh, burgemeester van Westvleteren; commodore Timmermans, die de gelukwensen van de Koning over maakte, en Kolonel Graaf de War land. Na deze redevoeringen werd de prachtige nieuwe vlag door de Hr Burgemeester Debergh overhan digd. Vervólgen» ging men stoetsge- alsook aan de vooraanstaande per sonaliteiten en afgevaardigden uit de verschillende gewesten van het land. In de namiddag had een grote optocht plaats door de biizonder- ste straten der gemeente. De stoet werd van op de tribune in ogen schouw genomen door de aanwe zige personaliteiten. Daarna volgde een grootse bloe menhulde aan het Gedenkteken der Gesneuvelden en op het Bel gisch Militair Kerkhof. Daarna werden verschillende eretekens uitgereikt aan verschil lende verdienstelijke oudstrijders. Deze vaderlandse plechtigheid werd besloten met een grote tom bola voor al de leden van het Ver bond Roesbrugge-Haringe. Vervolgens had een korte optocht plaats in stad met bezoek aan de leden-herbergiers. Te 13 uur had in de ruime lokalen van het Beurs- hotel een banket plaats met niet minder dan 150 deelnemers. We bemerkten onder de genodigden dhr Burgemeester De Nolf; dhr Omer Decuyper, voorzitter van de Kamer van Ambachten en Nerin gen: dhr Theo Decoster, ondervoor zitter van de Nationale Federatie; dhr Marcel Beyens, ondervoorzit ter van het Provinciaal Verbond der Kleding van Westvlaanderen, en verder diverse Voorzitters en Bestuursleden van de Westvlaamse Meester-Kleermakers Verenigingen. Op dit banket werd hulde ge bracht aan enkele verdienstelijke leden wegens 25 jaren onafgebro ken lidmaatschap of wegens 10 jaar onafgebroken lid van het bestuur. Ontvingen de welverdiende on derscheiding der Beroepsvereniging: Het ereteken van 1° Klasse: dhr Maurice Vandendriessche, gewezen bestuurslid en 25 jaar vaandrig van de vereniging. Het ereteken van 2° Klasse: dhr Frans Lioen, Ardooie, 10 jaar be stuurslid; dhr Gaspar Vanhoutte- ghem, Lichtervelde, 10 jaar be stuurslid; Georges Devaere, Kools kamp, 10 jaar bestuurslid; Delos Octaaf, Kortemark, 10 jaar be stuurslid; Herman Paul, Korte mark, 25 jaar lid en bestuurslid; Verfaillie Gerard, 10 jaar bestuurs lid; Boso- Alpino, Roeselare, 10 jaar bestuurslid; Dupon Alfons, Roese lare, 25 jaar lid; Coppens Gerard, Menen, 25 jaar lid; Van Lauwe Ju- lien, Izeg-m. 25 jaar lid; Wancour André, Koolskamp, 25 jaar lid; Vanderkinideren Napoleon, Bavik- hove, 25 jaar lid. Na het tweede gerecht kwam de apotheose van het Ste-Annafeest, toen dhr Burgemeester namens Zij ne Majesteit Koning Boudewijn, aan de verdienstelijke Voorzitter, dhr Victor Noseda, de Gouden Pal men der Kroonorde op de borst spelde. De langdurige ovaties wa ren niet uit de lucht. Na reeds tal van onderscheidingen ontvangen te hebben als de Gouden Medaille van Leopold II, als het Ridderschap in de Leopoldsorde, mocht deze kranige en steeds nog zo actieve voorzitter zich verheugen in deze nieuwe mooie onderscheiding. Ook de leden van het hoofdbe stuur en enkele verdienstelijke kleermakers mochten een zeer vlei ende decoratie ontvangen. Dhr Frits Van Moerbeke, eerste ondervoorzitter, mocht de Gouden Medaille van Leopold II ontvangen voor 35 jaren activiteit in het be roep. Dhr Robert Maes, tweede on dervoorzitter en secretaris van het P.V.K. Westvlaanderen. Dhr Alidor Lamote, schatbewaarder van de Vereniging. Dhr Georges Vanden- bussche, bestuurslid, Hooglede. Ontvangen het Nijverheidsteken 1° Klasse: Mej. Antoinette Scheldeman, Ize gem, ondervoorzitster; Mej. Marie- Louise Scheldeman, Izegem; Mevr. Deforsche-Delaer, Izegem; de HH.: Alpino Boso, Roeselare; Degroote Livien, Torhout; Delos Octaaf, Kortemark; Devaere Georges, Pas- sen-dale; Herman Paul, Roeselare; Kimpe Georges, HeuleLioen Frans, Ardooie; Mestdagh Marcel, Ingelmunster; Verfaillie Gerard, Ingelmunster; Vuylsteke Gustaaf, Meulebeke; Coppens Gerard, Me nen; Deryckere Jules, Roeselare; Dupon Alfons, Roeselare; Vander- kinderen Napoleon, Bavikhove Vandendriessche Maurice, Roesela re; Van Lauwe Julien, Izegem; Wancour André, Koolskamp. Namens het bestuur mochten de echtgenoten van de gedecoreerden een mooie bloemtuil in ontvangst nemen. Weldra werd de feesttafel een waar bloemenpark. Iedereen wilde de gedecoreerden feliciteren. De HH. Van Obberg, Theo Decos ter en Marcel Beyens, voor de on derscheiden verenigingen die zij vertegenwoordigden, brachten hul de aan de Voorzitter dhr Victor Noseda, en aan zijn naaste mede werkers. Namens het Jeugdvei*bond werd eveneens hulde gebracht aan de pioniers van de beroepsvereniging. Het werd een enig hartelijk ver broederingsbanket. 's Avonds had het Jaarlijks wijd en ver gekend Ste-Annabal plaats, jeugd alen. I pi vooral zijn hartje Er waren ruim 700 waar de kon opha: aanwezigen. Dinsdag jl. trokken 2 volle auto cars nog niet-moe-gevierden naa: de verwoeste gewesten, naar Hol land, en terug langs Bergen-op Zoom en Antwerpen. Ste Anna is weer voorbij! Het was voor de ridders van naald en draad een prachtig Pa troonsfeest. Kan het ook anders met zo een prachtig programma en met de enthousiaste medewerking van alle trouwe leden. samenlijke uitstap ingericht werd® naar Koksljde, met Bezoek m& dt opgravingen van de oude abdij vandaar naar de Mell te Adtnkerfc* 's Avonds ls er een gezamenlijk avondmaal voorzien in het hotel De Pelikaan lokaal der MB, O. L. Vrouwstraat. Ook ls er f voor logement voor al de mers. NATIONAAL HULDEBETOON Op Zondag 2 Augustus gaat dan het Nationaal Huldebetoon door »m Koning Albert en de helden van de IJzer. Verschillende speciale treinen en autocars zullen ongetwijfeld, als elk Jaar, duizenden Oudstrijden van uit de verste hoeken van het land naar Nieuwpoort brengen, c er hun jaarlijkse hulde te brengen aan hun aanvoerder, de Koning- Ruiter Albert I en om er de nage dachtenis te gedenken van de velen die hun leven veil hadden voor on; ze vrijheid gedurende de vier ban ge oorlogsjaren aan de IJzetboor- den. Een paar Jaar na de jongste oor log heeft het stadsbestuur de orga nisatie van dit feest op zich geno men en elk jaar is de deelneming groter en talrijker uitgegroeid, Zn komen uit vele afdelingen niet al leen vaandels en afgevaardigden, maar ganse groepen leden dit hui- debetoon bijwonen. Dit jaar zal niet alleen de mu ziekkapel van de Zeemacht m Oostende, maar ook de harmonie van de N.S.B. van Moeskroen dit feest helpen opluisteren. Daar reeds veel N.S.B.-ers op de vooravond ter plaatse zullen zijn voor het nationaal congres, wordt er dit jaar nog meer volk verwach Daarom werd een rijk gevul feest- en herdenkingsprogramma voor die dag opgesteld. Te 9.30 u.r Vergadering op de Markt en ontvangst der overheden in het stadhuis. Te 10 u.r plechtige H. Mis ln de O. L. Vrouwkerk. Te 10.45 u.r Défilé voor de over heden op de Marktplaats. Vandaar optocht naar de sluizen. Te 11 u.: plechtigheid aan het ge denkteken van Koning Albert I aar, de boorden van de IJzer met mu ziekuitvoeringen, toespraken er bloemenhulde. Te 11.40 u.: Herdenkingsplechtig heid aan het gedenkteken der En gelsen, der 81" D.I.T. en aan hei IJzermonument, waar telkens een bloemenhulde zal gehouden worden Er wordt voorzien dat het geheel van deze plechtigheden rond de middag zal geëindigd zijn. 's Namiddags zal de flim over derlandse plechtigheden opnie»' afgerold worden in de feestzaal de stadshalle. Te 15 u.r Concert op de Markt door de Harmonie van de N.S-B- van Moeskroen. Eveneens 's namiddasrs zal er een uitstap gedaan worden door de Oud strijders. Deze gaat naar Duinkerke, waar de aankomst tegen 16 u. be paald werd op de Place de la Ré- publiqueDaar zal een grote Frans-Belgische vriendschapsmani festatie gehouden worden met een officiële receptie door de Duinkerk se stadsoverheden en plechtigheden aan de oorlogsgedenktekens tf Duinkerke. Met zo een rijk gevuld program ma zullen deze dagen zeker uit groeien tot een grote vaderlandse 'manifestatie, die terzelfdertijd, als het weder meewil, aan het kusttoe risme rijkelijk zal ten goede PERSONENWAGEN RIJDT TE PLETTER TEGEN PAAL TE MENEN Twee Brusselse jockey's gekwetst Gedurende de nacht van P Woensdag reed een personemW' en op de staatsbaan Menen-Kort" ijk, aan het gehucht Posthoorn Menen, tengevolge van waarschi.-"-; lijk stuurdefekt te pletter tege" een paal der elektrisch» tramm eling. De twee inzittenden, Kkf M. K. en B. M„ belden Jockey's u Brussel, werden gekwetst en 1 verzorging naar Bt-JoriskUniek Menen overgebracht. De auto zwaar beschadigd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 8