ÏEPER - WERVIK 12 8 Van een Moederke en haarvier Zendelingen V K.S.A.-Jubelfeesten te Roeselare Tragische Zwempartij te Westende Koning Garnaal Duizenden Oudstrijders trokken naarNieuwpoort voor het 18" Nationaal Huldebetoon aan Koning Albert en de Helden van de IJzer Twee Spitfires van de Vliegbasis te Koksijde komen met mekaar in botsing boven Woumen en storten neer te Merkem Zoon uit gezin van 14 kinderen door autorijder te Dadizele doodgereden IT WEKELIJKS NIEUWS gevierd te Mieks Garnaal, Koningin van een dag, in een zonnige jeugdige Oadstad Monitrice met 2 kindertjes jammerlijk verdronken Nieuwsblad voor Wesïvïaanderen Verschijnt om de week PRIJS t 3 Frank AUGUSTUS Op Zondag 9 Augustus 1953 REGEN EN ZON AAN DE KUST De aanrijder, door waanzin gegrepen, verdrinkt zich in de Leie te HareSbeke Beide piloten op slag gedood (f*, J lij spuwl zijn fiondfilsftoterie uiim. DRUKLETTERS m doet dob ut DAT BR6NGT OP... t/lT /IB HET WEKELIJKS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WEdVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE 49* JAAR. N' 32. Bladmydsn ZATERDAG 19S3 POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 58 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBUREHL EN REDACTIE: Poperlnge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postöhectkr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge AN hier naar Limburg ls het een hele reis. Maar deze keer zou het de moeite lonen: de moeite lonen: op 15 Augustus naar Hasselt! Op O. L. Vrouwdag wanneer het, van ouds bij ons althans, «Moe- derkesdagls, wordt te Hasselt inderdaad een Moederkesdag ge houden zo als er nooit gehouden werd en vermoedelijk nooit meer zal gehouden, worden. Wanneer ik schrijf: «Vermoedelijk nooit meer» moet ge niet veronderstel len dat ik overdrijf. Als ge op 't einde van mijn epistel komt, zult gij mij gelijk geven, ten ware gij overtuigd zoudt zijn, als ik ten andere, dat het nog meer ls dan een «Moederkesdag». 't lis een heel verhaal; een... heldenverhaal! Wij hoorden wel vertellen over de ongelukswet van 1879. Hoevele Vlaamse gezinnen werden dan niet gebroodroofd omdat zij hunne kin deren niet wilden sturen naar de... geuzescholen? Er zijn nu wel men sen te vinden die liever hebben dat daarover gezwegen wordt en velen onder ons hebben ongelijk dit stuk kerk- en arbeidersvervol ging te vergeten. Te Hasselt werd het gezin Leo Adons - Victorine Thys met vier kinderen op straat gezet. Vader Adons was In dienst bij Hatteel, een grote geneverstoker te Hasselt. Hij had te kiezen: de geuzeschool of zijn hroodwlnnlng te verliezen. De man verkoos de... miserie! En er kwamen nog vijf mondjes bij! In miserie groeiden... helden! Hadden vader en moeder Adons maar aan positie en geld gedacht, er ging nooit spraak zijn van die Moederkesdag! Zij rekenden op de Voorzienigheid en op hun eigen handen en poogden er zich door te slaan. Vier van de zoons gingen naar het St-Jozefscollege te Hasselt. Die vier broeders werden Minderbroe der. De oudste was geboren in 1872, de jongste in 1888. Die vier patens trokken allen naar China naar de beruchte bloe dige missie van ïtsiang. Hoe zou den ze bang zijn geweest voor... miserie? Moederke Adons werd er ziek van. Baar oudste naar China; en lh 1899, wanneer zo vele slechte maren kwamen uit dat land. t Was immers aan de vooravond van de bloedige Bokser-opstand. Maar Moederke Adons vermande zich. 0. L, Heer was daar nog en moe derke was aan zijn eerste offer niet! Die oudste, Pater Hubertus, ver toefde 52 jaar in China. Hij ken de er alles van... opstand, revo lutie, overstroming, hongersnood, besmettelijke ziekten. Hij kende er de roversbenden en het Com munisme, maar hij bleef ln «zijn» bergstreek, bij zijnvolk. Hij weigerde naar België terug te ke ren. Maar de communisten maak ten hem alle werk en... *t leven onmogelijk. Hij stierf op Paas avond 24 Maart 1951, ln zijn mis siepost Tantzesjan, Pater Juliaan vertrok in 1905. In 1922 werd hij ln zijn missie van Sjien tiën pa vermoord door een bende geest-soldaten dat waren kerels die zich zelf voor onkwets baar hielden. Pater Juliaan werd afgemaakt met 73 lans- en mes steken. Pater Marien volgde in 1909. Hij oelandde ln het gevaarlijkste mis siegebied, dat Immers reeds ver schillende martelaren telde. Bond Pasen 1931 werd hij nabij Patoeng, langs de Blauwe Stroom, door oom- munisten neergeschoten. Bood of... dood! ...Moederke Adons was dan 81 j. oud! «Als het voor de eer van O. L. Heer is, dan mag Hij ze alle vier komen halen.Denkt ge dan niet terug aan die moeders uit de eer ste eeuwen van de Kerk? Dan was immers de vierde, Pa ter Elisée, ook reeds 'in China en wel sedert 1919. Die was -brancar dier en later aalmoezenier geweest bij ons Belgisch leger. Een uit de loopgrachten en de modder van het front aan de IJzer. We kennen dat... ras! Hij had onze front kerels gekend, ermeê gem-akkerd. Twee-en-dertig jaar China! Zijn oudstrijders - temperament maakte dat hij de goê vriend was van de christenen en zelfs van de hei denen. Dan kwamen de Jappen. Pater Elisée werd aangehouden en ver toefde twee jaar en half in het oonoentratiekamp van Sjanghai. De Amerikanen kwamen hem be vrijden en de Pater Ijlde naar zijn missiepost. Maar nu zou de miserie eerst beginnen. De communisten zouden ook hem het werken on mogelijk maken. Jaren duurde dat spel. Eindelijk werd hij aangehou den en ter dood veroordeeld. Maar had Pater Elisée te veel gelegenheid gekregen om een ko gel te krijgen? Aan de IJzer had hij dagelijks die kans. Het waren nu de heidenen die zo sympathiek stonden tegenover die bruine Pater, dat de roden er de voorkeur aan gaven hem te ver bannen. 22 Maart 1953 werd hij verdreven uit China. Banneling! Ge moet toch wel zendeling zijn om u als banneling te aanschouwen, wanneer ge naar *t eigen land terugkeert. En toch... want Pater Elisée behoorde, als zijn broers, aan China toe en aan de Chinezen! W-at zoudt ge nu denken van dat verhaal? Haalt me nog dergelijk gebeuren aan! Dat is alléén mo gelijk in China zelf of in... Vlaan deren. Herinnert gij u dat wij, in dit Xaverius-jaar, te Brussel de moe ders van de zendelingen hebben ge huldigd? En dat moedertje Adons, dat vier zonen schonk aan O. L. Heer, die alle vier in 't Bijk van Draak de grote draak gingen tartenVier, waarvan twee als martelaar vielen. Vier, waarvan drie in China be graven liggen. Aan dèt moederke en aan die vier zoons richt Limburg een mo nument op. Men wilde er niet lan ger meê wachten en Pater Elisée zal dat monument zien... t zijne, zijner broers en van moeder. Limburg heeft een hert... een hert als dat Limburgs moederke! We leven in de tijd van de goed kope... helden, die vooral in zeer heldhaftige omstandigheden... geld verdienen. Die paters verkozen de hemel hierboven en hier een... graf te verdienen, zoals vader en moe der vroeger, in 1874, de miserie ver kozen. En zou, wie op O. L. Vrouwedag er uit wil trekken, niet naar Has selt gaan, naar het land van de purperen heide en de zwarte mij nen? Naar de streek van moederke Adons en haar vier zonen, om met duizenden Vlamingen hulde te brengen aan dat eenvoudig Vlaams vrouwtje, symbool van Vlaanderens grote liefde voor O. L. Heer. liefde die voor geen offers wijkt. O. L. Vrouwe, die meer dan wie ook weet wat offer betekent, zegene ons kleine Vlaanderen om wille van moederke Adons en die vele andere moeders, die het beste dat zij be zitten aan O. L. Heer schonken en... schenken. Naar Hasselt? Z. E. H. KAN. DUBOIS stichter van de K.S.A., van wiens werk de jubelfeesten de bekroning zijn. Wie zal er niet willen bij zijn? Te oordelen naar de reacties die dagelijks het secretariaat van deze Jubelfeesten bereiken, moet het iets enigs worden: uit de meest ondenk bare hoeken van het land kwamen brieven en kaartjes toeIk zal er zeker zijn»... «Zend me wat in lichtingen «Ik ben er gelukkig nog in geslaagd mijn verlof op nieuw te schikken zodat ik er nu ook zal kunnen bij zijn»... «Mijn reis naar Zwitserland heb ik maar wat uitgesteld»... «Ik was zinnens rond die datum naar Spanje te vertrekken maar ik moet eerlijk be kennen dat ik niet kan weerstaan aan de bekoring een dag door te brengen midden die ouwe trouwe vrienden Wie er op 9 Augustus NIET bij is zal iets hebben gemist... en 25 jaar wachten om het opnieuw te beleven is óók niet alles! Voor wie het nog niet langs een andere weg vernam, geven we hier nog eens het PROGRAMMA: Te 10 u.: Plechtige Hoogmis, met pontificale assistentie van Mgr E. De Smedt, op de Grote Markt. Te 11.15 u.: Feestzitting in het Klein Seminarie en huldiging van Z. E. H. Kan. K. Dubois, gouwproost. - Welkomwoord door dhr L. Van ackere, gouwleider; - Hr G. Vandeputte, oud-gouw leider, schetst de geschiedenis van de beweging; - De feestrede wordt uitgespro ken door Z, H. Exc. Mgr E. De Smedt, bisschop van Brugge; - Daarna hulde aan Z. E. H. Kan. Dubois, stichter en bezieler van de beweging. Te 12.30 u.: Feestbanket bij in schrijving. Te 13.30 u.: Gespreide optochten in stad, fanfares en harmonieën vooraan. Te 14.30 u.: Jubeimaele in het Klein Seminarie. - Als de kerels tegare rijn een bont en familiaal programma met optreden van Jong knapen, K.S.A.-Harmenie Zimpe- zel-e, vend-elzwaaiers, volksdansers en interviews met oud-K.S.A.-ers, o.a. Minister A. Dequae, Pater Crevits, Frans Tanghe. Volksverte genwoordiger Degryse, Stef. Tessier, André Coucke, Gaby Gyselin, Volks vertegenwoordiger A. De Clerok, Albert Van Houtte, .Dr Jos. Van- denbroecke, Maurits Galle, Michiel Neyrinck en Valeer Arickse. Te 20.30 u.: Kampvuuravond op het Polenplein. Dat is wat de K.S.A. op Zondag 9 Augustus aan haar leden-studen ten, aan hun ouders, aan de oud leden en aan de Roeselaarse bevol king wenst te schenken. Practische schikkingen: - Voor het banket wordt vooraf de som van 150 fr. (wijnen en dienst inbegrepen) gestort op P.C. 45.66.45 van E. H. Roger Claeys, Klein Seminarie te Roeselare. Op zelfde P.C. worden met dank de giften aanvaard voor het geschenk dat aan Z. E. H. Kan. Dubois op die dag wordt aangeboden. - Als toegangsbewijs voor alle feestelijkheden geldt ae program ma-brochure die ter plaats kan aangeschaft worden tegen de prijs van 10 fr. - Parkeergelegenheidvoor de speciale bussen die t'allen kante worden ingelegd: O. L. Vrouwplein. Voor de persoonlijke wagens: St- Amandsplein, Hof van 't Henneken en Zuidstraat. Stalling voor fietsen: in het Klein Seminarie. VROUW DOOR AUTO GEGREPEN TE ZILLEBEKE Slachtoffer liep schedelbreuk op en bezweek aan opgelopen wonden. Vrijdagavond, 31 Juli, rond 17 u., had de 53-jarige Madeleine Gar- reyn, echtgenote van Henri Derud- der, wonende Wervikstraat 64, te Zillebeke, haar woning per fiets verlaten om op de Dorpplaats en kele boodschappen te doen. De vrouw hield de uiterst rechtse kant van de steenweg. Ter hoogte van de Pappotstraat, die rechts op de Wervikstraat uit komt, kwam een auto, bestuurd door M. Lagrou uit Zillebeke, uit tegenovergestelde richting opdagen en maakte aanstalten om de Pap potstraat in te rijden met het on gelukkig gevolg dat de wielrijdster door de wagen gegrepen werd en ten gronde werd geslingerd. Het slachtoffer, dat bewusteloos ten gronde lag en erge hoofdwon den opliep, werd in een nabijgele gen woning binnen gedragen, waar Z, E. H. Pastoor Priem haar het H. Oliesel toediende. Inmiddels was de dringend opge roepen Rood Kruis-wagen van leper ter plaatse gekomen om de gekwetste vrouw, die overvloedig bloed verloor, naar het O. L. Vrouw Hospitaal te leper over te brengen. Zonder tot het bewustzijn terug te keren, overleed de vrouw in de nacht van Zaterdag op Zondag, aan de gevolgen van een erge schedelbreuk. Door de Rijkswacht van leper werden ter plaatse van het ongeluk de nodige vaststellingen gedaan. Het slachtoffer laat echtgenoot en drie kinderen achter. Ut* k De laatste dagen van Jull brachten koud weer en regen. Vrijdag 30 Juli werden de badgasten en verlof gangers verrast op ettelijke buien, zodat In vele badsteden straten onder water Hepen. Dit was o.m. het geval te Knokke. Gelukkig heeft Oogst, zon en warmte meegebracht. De toevloed van verlofgangers was de eerste Oogstdagen dan ook buitengewoon groot. MADELEINE GARREYN Pfi VLAMYNCK. Koning Garnaal zwaaide verle den Zondag als een onbetwist heer ser de scepter over Oostduinkerke. Garnaal op het strand, in de netten van grote en kleine kruiersdie wedijverden om de beste vangst; garnaal aan tafel, rood, dampend en van pas gezouten; garnaal, reu zegroot afgebeeld in de versiering van de huizen en als feestmotief in de stoet. Ten slotte was er Mïekc Garnaal, een lieftallige juffer, die tijdens het voorafgaand avondfeest deze titel veroverde en met haar twee eredames de ereplaatsen be zette tijdens dit vrolijk garnaal- feest, dat voor Oostduinkerke een traditie geworden is. MIEKE GARNAAL De traditionele verkiezing van Mieke Garnaal had reeds Zaterdag avond plaats. Wij noemen het een zeer gelukkige afwijking van de re gel die vorige jaren geldde. Toen werd tot deze keuze pas overgegaan de Zondagavond, dus na het Gar- naalfeest, thans werd het een zeer geslaagde inleiding. Onder een stralende zon stroom de Zondag reeds van in de vroege Morgen een ware mensenmassa toe in het feestelijk versierd IJzer- stadje. Nagenoeg al de zijstraten in de stadskom waren spoedig ge vuld met autocars, die duizenden oudstrijders aanbrachten uit alle hoeken van het land. Immers, ter wijl de vorige jaren alleen de oudstrijders uit Westvlaanderen tot deze grootse plechtigheid uit genodigd werden, werd deze oproep dit jaar voor de eerste maal uit gebreid tot alle N.S.B.-ers van gans het land. H. MIS Terwijl de talrijke overheden op het stadhuis ontvangen werden, werd stipt op tijd een stoet ge vormd van al de deelnemers, die, onder muziekbegeleiding, naar de kerk trok, gevolgd door de perso naliteiten. Hoe ruim ook, toch was de grote Parochiekerk niet groot genoeg om die vele vreemdelingen een plaats te bezorgen voor het bijwonen van de H. Mis. OPTOCHT EN DÉFILÉ Na de H. Mis werd een prachtige <toet gevormd, die gedurende twin tig minuten in aaneengesloten rijen van zes onafgebroken defileerde voor de overheden. Onder die per sonaliteiten bemerkten we: Lt-Ge- neraal Leboutte, Vleugeladjudant, Vertegenwoordiger van Z. M. de Koning; Majoor Demeuse, Verte genwoordiger van de Hr Minister van Landsverdediging; Lord Jelli- cie, Vertegenwoordiger var. de Ge zant van Engeland; Luitenant Li mousin, Vertegenwoordiger van de Gezant van Frankrijk; de Heren Senatoren Sobry en Van Buggen- hout; de Hr Smissaert, Bestendig Afgevaardigde; Majoor Goris, Ver tegenwoordiger van de Provincie commandant; de Hr Van Elslande, Arrondissementscommissaris; de Hr Burgemeester en Gemeenteraads leden van Nieuwpoort en vele Af gevaardigden van de N.S.B. en an dere Vaderlandslievende Vereni gingen. Die grandioze stoet werd inge leid door de stadsvlag eu de vaan dels van de verbroedering der Va derlandslievende Groeperingen van Nieuwpoort, gevolgd door de plaat selijke Phiiharmonle en bloemen- dragende meisjes. Daarop volgden de vaandels van de geallieerden met hun leden en deze van de afvaardigingen van het Belgisch Leger. Daarna kwamen de vaandels en honderden afgevaardigden uit ver schillende afdelingen van 24 ver schillende Vaderlandse Groepe ringen. De talrijke groep, die nu volg de, bestond uit nagenoeg 4.000 oud- strijders met hun vaandels, die meer dan 100 verschillende afde lingen vertegenwoordigden. Voor afgegaan door het muziekkorps van de N.S.B. uit Moeskroen stapten zij in dichte gelederen voorbij. Als laatste groep kwam de ver broedering van de Opnemingsdienst van de Artillerie, die tijdens de stoet bloemen neerlegde aan het gedenkteken voor het Vredegerecht. Na dit défilé begeleidde de mu ziekkapel van de Zeemacht de overheden naar het Nieuwpoortse Oorlogsgedenkteken, waar bloemen werden neergelegd, waarna ze zich bij de optocht aansloten en zich eveneens naar het Koning Albert- monument bega/ven. De volkstoeloop was zo groot dat de plechtigheden aldaar slechts met een ruime vertraging konden aanvangen. HULDEBETOON Het groot monument was nu in een ware mensenzee herschapen. Omringd door honderden vaandels, stak het ruiterstandbeeld hoog bo ven de duizendkoppige menigte uit. Als inzet van de plechtigheid speelde de Zeemaoht de march der Vuurkruisen. Lt-Generaal Ridder van Stry- donck de Burkel, Voorzitter van het Nationaal Verbond van het Aandenken, nam dan het woord in het Frans. Hij dankte al de hoge personaliteiten voor hun aanwezig heid en ook de oudstrijders, die aldus hulde wilden komen brengen aan Koning Albert en de vele slachtoffers van beide oorlogen. Hij ontwikkelde dan in het kort enkele episoden uit de vorige oor log om te besluiten met een oproep tot vertrouwen in de toekomst en in onze jonge vorst. (Zie vervolg blz 2) De Jury kreeg tussen 17 kandida- i ken om getuige te rijn van de prijs- ten te kiezen, allen als typische vis- serinnetjes gekleed. Zij moesten na tuurlijk bewijzen iets van garnaal af te weten en op drie vragen ant woorden, namelijk op welke wijzen men garnaal vist, wanneer men het best vist en rij moesten ten slotte het verschil aanduiden tussen on gekookte en gekookte garnaal. Mej. Jeannine Vanhove uit Rijsel, 19 j. oud en die reeds sedert 17 j. een trouwe bezoekster is van Oostduin kerke, veroverde het hoogst aantal punten en werd dus uitgeroepen tot Mieke Garnaal 1953. Tot eredames kreeg zij Mej. Elisabeth Brunetti, van Italiaanse afkomst, doch ver blijvend te Brussel, en Mej. Ma- riette Dorne uit Oostduinkerke. HET GARNAALFEEST De inzet van het feest was ge daan. Een prachtig zeeweertje ver welkomde Zondag de toeristen die naar Oostduinkerke waren geko men om het hoogtepunt van het Garnaalfeest mee te vieren. Te 10 u. werden de journalisten in hotel Gauquie verwelkomd door Burgemeester Mevr. Loones, bijge staan door de Schepenen Dorne en Cloet, dhr Honoré Loones, voorzit ter der Vereniging voor Vreemde lingenverkeer, en de Heren Jonck- heere, Vandenbussche, Reynebau, Ferrand, Ollieu, Peremans en De- vocht, leden van het feestkomiteit. In haar toespraak herinnerde Mevr. Loones aan het zware werk der garnaalvissers die, storm of geen storm, regelmatig naar zee trekken voor de garnaalvangst te paard. Te Oostduinkerke is deze traditie, die tot het beste van onze folklore behoort, trouw in ere ge houden. Na de erewljn was het tijd om de garnaalvissers te zien voorbijtrek ken. Met muziek op kop, gezeten op hun ruige paarden en uitgerust in hun typische visserskledij trokken de stoere «kruiers» doorheen een dichte haag van juichende badgas ten, die mede het strand optrok- kamp in het garnaalvissen. Ook voor de jeugd was er een prijskamp, namelijk in het «hand- kruien het vissen naar garnaal met een handnet. De uitslagen zouden zelfs bewij zen dat de kleine gasten het lang niet slecht deden. (Zie vervolg blz. 2) Rond 16 uur Zondagnamiddag, waren een vijftiental kinderen on der de bewaking van drie monitri- een, Oostwaarts van de golfbreker tegenover de Lac aux Dames aan het baden. De kind-eren waren sinds enkele dagen opgenomen in het tehuis Hulp aan de kind-eren des Land-s», gehuisvest in het Ho me des Invalides, Meeuwenlaan, thans veranderd in Hotel Albert I. Deze meisjes van 9 tot 12 jaar, waren kinderen van oorlogsslacht offers. HOE HET ONGEVAL ZICH VOORDEED Op die heerlijke zonnige namid dag, en bij lichte Westerbries, wer den 9 van de 15 kinderen met Mej. d'Huart, monitrice, omvergeworpen door een kanttij, zoals onze zeelie d-en dit noemen, t.t.z. een sterke terugzuigende golf of stroming wel ke zich vooral voordoet bij opko mende tij. Van die 9 kinderen ge raakten 5 onmiddellijk recht en 4 kwamen in moeilijkheden. Door enkele personen in de nabijheid werd het gevaar ingezien. Zo sprong de 17-jarige Jozef Voghels, uit het tehuis Vacarsa aldaar en afkomstig van Antwerpen, een kind achterna, dat nog betrekkelijk ge makkelijk -op het droge werd ge bracht. Dhr Hanlet, fabrikant van piano's te Brussel, had het heel wat moeilijker. Ondanks een vroe ger opgelopen kwetsuur aan d-e voet, ging hij te water en gelukte erin een tweede kind te vatten. Een geweldig duel ontstond waarbij die redder aan het hoofd, armen en benen talloze schrammen opliep, d-och uiteindelijk gelukte hij er in Boven: Op weg naar zee werden de voorbijtrekkende garnaalvissers hartelijk toegejuicht, ook door de gemeenteoverheden en door Mieke Garnaal omringd van haar eredames. Wij zien hier van links naar rechts: Mej. Mariette Dorné, eredame; Mej. Jeannine Vanhove, die de titel verwierf van Mieke Garnaal; Mej. Elisabeth Brunetti, ere dame; dhr Marcel Cloet, schepen van Financiën; Mevr. Loones, bur gemeester en dhr Georges Dorné, schepen van Openbare Werken en van Toerisme. Onder: zeven van de dertien kruiers te paard, tij dens de prijskamp in het garnaalvissen; in de achtergrond het mooie strand van Oostduinkerke. het kind behouden op heit droge te brengen. Heel wat dramatischer was het verder gebeuren. Mej. d'Huart, een beste zwemster, zelf door de kant tij meegezogen, zwom de kleine Sarlette en Goffin achterna en ge lukte erin ze te snappen. Ze tilde de beide kinderen enigszins om hoog, doch door de paniek aange grepen, omknelden deze hopeloos hun redster, die in al haar bewe gingen werd verlamd. Als een men selijk kluwen werden ze alle drie samen de zee ingedreve-n. HOE VERDERE HULP OPDAAGDE Dokter Muchez uit Brussel, be merkte van uit rijn villa langs de Koning Rid-derdijk, het gebeuren en alarmeerde l-an-gs d-e politie om de reddingsdienst. In min dan vijf minuten wist de 25-jarige Charles C-alcoen zijn reddingsboot 500 me ter stroomopwaarts te sturen. Toen reeds waren de slachtoffers een 200 meter ver in zee gedreven. Bij rijn aankomst ter plaatse kwamen deze juist voor de derde maal boven. Het gelukte de koen-e redder aldra de drie lichamen moeizaam in zijn boot te tillen. Ze werden op het strand nabij de plaats van het ongeval af-gezet en t'allenkante zag men spoedig hulp opdagen. De eerste was Dr Jannes uit Mid-delkerke ter plaatse, gevolgd van Dr Van Damme, eerste schepen der gemeente, die d-e lei ding n-arn van de te treffen maat regelen, Dr Loones, Dr Muchez en zijn schoonzoon, eveneens dokter uit Brussel. Dr Devel uit Deurne, Dr D-evel uit Brussel, Dr Gand uit Brussel, en Mevr. Stassin uit de apotheek van Westende-Bad. Af wisselend werd door die dokters en andere helpers d>e kunstmatige ademhaling toegepast gedurende drie volle uren. Niets mocht baten. Waren verder ter plaatse gekomen, de reddingsploegen uit Nieuwpoort, Mid-delkerke en Oostende. DE SLACHTOFFERS Mej. Chantal d'Huart, van Tintigny bij Aarlen, kasteel van Villemont, wier ouders op reis zijn in Italië en die Dinsdag zouden terugkeren. Ze was slechts 22 jaar, en de nicht van Graaf G. du Pa-rc uit Vlam-ertinge, verbonden aan 's Konings Hof. Mej. Hélène Sarlette, geboren op 15 Juni 1942, en wonende Dorp straat te Faymonville, in d-e pro vincie Luik, nabij de Duitse grens. Mej. Eveline Goffin, geboren te Jette-Brussel op 11 December 1941, en wonende Zeven Sterren straat te St-Agatha-Berchem. ORDEDIENST -Door de plaatselijke politie, on der toezicht van Burgemeester Van Huffel, geholpen door d-e militaire politie van het kamp van Lom- bardsij-de, onder leiding van Kolo nel Cordonnier, werd de ordedienst waargenomen. AANGRIJPEND TONEEL Van bij het begin werden de priesters van de parochie op de hoogte gebracht van het tragisch gebeuren en E. H. Vanden Weghe, pastoor, diende d-e slachtoffers in extremis hie-t H. Oliesel toe. De drie lijken, in een deken gewikkeld, w-erd-en naast elkaar geplaatst op het strand nabij de plaats van het ongeval. Een vijftigtal personen, die allen hadden deelgenomen aan de red dingswerken, knielden eerbiedig rond de stoffelijke overschotten van d-e drenkelingen. Gebeden wer den luidop gelezen op initiatief van E. H. Herman, onderpastoor. Bij sommigen stokte de stem in de keel en sterke mannen pinkten, heimelijk hun tranen weg. Zo pijn lijk en aandoenlijk waren deze ogenblikken. Met d-e nodige omzichtigheid werden nog dezelfde avond de fa milieleden van de drie slachtoffers op d-e hoogte gebracht. Met de toe lating van het parket van Veuroe werden de drie verdronkenen ge borgen. ONDANKS VOLDOENDE TOEZICHT WAS HET EEN GEVAL VAN OVERMACHT Buiten de plaats alwaar geen reddingsdienst is ingericht, kan aan het bestuur van de Kinderko lonie geen verwijt gericht worden. (Zie vervolg olz. 2) DE OVERDRACHT VAN DE LONEN DER BELGISCHE GRENSARBEIDERS Wisselkoers voor Augustus, De werkgevers van de Belgische grensarbeiders hebben bericht ont vangen van de betrokken Franse diensten dat de overdracht der lo nen van de grensarbeiders onge wijzigd blijft v-oor de maand Augus tus tot nader bericht. Bijgevolg is het nog steeds bar.e- ma nr 2 van 22 September 1949 dht van kracht blijft voor die omzetting der lonen van Franse en Belgische munt. Te 11.50 u. voerden vier Spit- waardoor rijn vliegtuig stuurloos Het machtige Koning Albert-monument was Zondag weer het toneel van een onvergetelijke hulde van de oudstrijders aan hun dappere yoret-Leceraanvoerdcr, Vrijdagavond, omstreeks 19.30 u., werd het stille dorp in opschudding gebracht door een smartelijk onge luk, dat het leven kostte aan de 18-jarige jongeling Richard Polle- feyt uit Moorsele, die met enkele vrienden enige dagen had doorge bracht aan het meer te Overmere- Donck. Na de heerlijke kampeerdagen keerde Richard met rijn vrienden huiswaarts. Ze hadden genoten van de heerlijke kampdagen en fietsten lachend en opgewekt naar huis. Aan de eerste huizen van de gemeente Dadizele namen ze afscheid; Ri chard moest enkele honderden me ter verder tot aan de wijk De Ke- zelbergvan de gemeente Moor sele. De jongeling spoedde zich huiswaarts, doch gekomen ter hoog te van de Kasteeldreef, in het richt van zijn ouderlijk huis, werd het slachtoffer op het fietspad gegre pen door een auto en weggeslingerd in een diepe gracht, waar de onge lukkige zieltogend bleef liggen. De aanrijder, Karei Cardoen, landbouwer te Dadizele, had schijn baar niets gemerkt en reed door, doch hij werd achternagezet en in gehaald door de Hr Vandeputte uit RICHARD POLLEFEYT. Moorslede, die getuige was van dit vreselijk gebeuren. Op aandringen van zijn achtervolger keerde land bouwer Cardoen terug naar de plaats van het ongeluk, waar hij even stil hield, verdwaasd een blik wierp op het slachtoffer en weer verder reed, eer dat iemand hem dit kon beletten. In der haast werd een geneesheer bijgroepen, doch geen hulp kon nog baten, de jongeling had reeds op gehouden te leven. De Rijkswacht en het Parket deden de nodige vaststellingen, waarna het lijk naar het dodenhuisje te Dadizele werd overgebracht. Dit ongeval verwekte diepe ver slagenheid in de streek waar de familie Pollefeyt, die veertien kin deren telt, al-genjeen geacht werd. Intussen was er geen nieuws over de aanrijder; hij, die door zijn dorpsgenoten algemeen werd ge acht. was door een waanzinnige schrik gegrepen en op de vlucht ge slagen. Zaterdagvoormiddag werd het lijk van de landbouwer opgehaald uit de Leie te Harelbeke, waar hij, ten prooi aan een vreselijke obsessie, zelfmoord gepleegd had. lires» van de basis van Koksijde oefenvluchten uit boven het grond gebied en op de grens van Woumen en Merkem. Bij deze oefening kwa men drie vliegtuigen met elkaar in aanraking. Twee vliegtuigen stort ten neer. Het eerste vliegtuig stort te te pletter in de landerijen van Guillaume Misplon te Merkem; het was bestuurd door Adjudant Ver scheur® Eric uit Brussel, 21 jaar. De piloot zat tussen de wrakstuk ken gekneld. Het tweede toestel, dat poogde een noodlanding uit te voe ren en bestuurd was door Sergeant Peeraert Jozef, 23 jaar, uit Hoog straten, is neergekomen in het ha verveld van Kam. Theetaert om dan te pletter te slaan in het aan palend pas ontgonnen bos, in de Diksmuidedreef op de wijk De Melane», op ruim 2 km. van het eerste vliegtuig. De wrakstukken lagen over 'n af stand van rui-m driehonderd me ter verspreid. De piloot werd let terlijk uit zijn machien geslingerd. HOE HET GEBEURDE! De ramming, veroorzaakt waar schijnlijk door verkeerde uitvoering van 'bevel of door misverstaan, had plaats op 3 4 km, van. de plaats d-er wrakstukken, ongeveer boven «De Kippe», waar stukken van een vleugel en van een stuurkabien te vinden waren. Het vliegtuig van J. Peeraert moet de top van de vleugel en de k-abien van V-erscheure hebben af gerukt, waarbij d-e piloot d-an reeds de dood móet gevonden hebben ea naar beneden is gekomen in de landerijen van Guillaume Mispelon, Langemar-kstraat te Merkem; na onder weg n-aar een ooggetuige vertelt nog een deel van een vleugel te hebben verloren. De mo tor is naar schatting 6 meters diep in d-e grond gedrongen. Het vliegtuig van J. Peeraert was nog bestuurbaar en de piloot heeft zeker gepoogd zijn vliegtuig door een noodlanding nog o-p de grond te zetten, wat hem eoliter mislukt is. Een ooggetuige die er dichtbij was, vertelt dat bij de landingspo ging d-e schroef en een deel van de vleugel werd afgerukt. Het vlieg tuig heeft zich opnieuw lichtjes opgeheven, heeft een boom afgesla gen om dan tegen de grond te slaan, waar het uiteengeslagen is, terwijl het verhakkeld lijk van de piloot een 100-tal meter verder ge slingerd werd. Telefonisch verwittigd door de hr Gomer Maes, waren in minder dan één uur de Opperbevelhebber van de basis van Koksijde, alsook Ma joor Geerts en Dokter Kol. Mooit- haem-ers aanwezig, terwijl het par ket, bestaande uit Kri.igsaud-lteui De Geest van Gent en zijn griffier, pas later voor onder-zoek is aan gekomen, alsook de Eerw. Heei Aalmoezender van Koksijde, die zich onmiddellijk naar Brussel en Hoogstraeten hééft begeven om de families op de hoogte te brengen. De lijken konden eerst te 8 uur geborgen worden, nadat een kraan van de luchtbasis was aangekomen qiü dg wra&tuJskeu -6e lichten,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1