0RAN6INA dat m de teep De Provinciale Landbouwonder nemingsdagen te Roeselare GEEN LAST MEER MET DE AARDAPPELEN! AARDAPPEL MANDEN 5f lEVW ™ua s p-0912 sn. «wwNBBsimiwwiiw» GEBROEDERS Koloniale Loterij Kerkelijk Nieuws Engelse touringcar tegen een paal te Westende De Volksheilige van de week: De drank der JONGEREN VOLKSZEQ EN VOLKSGELOOF STEVENS Cebr. bieden U als reklaam, gedurende de maand Augustus, GEGALVANISEERDE STALEN aan ongelooflijke prijzen. Ziehier: Mand inhoud 25 kg.: 65 fr. Mand inhoud 30 kg.: 75 fr. Mand inhoud 35 kg.85 fr. zijn beurt hulde te brengen aan de geallieerde gesneuvelden en zijn dank tegenover Nieuwpoort uit te drukken. Als laatste herdenking lewam het IJzermonument der Belgische ge sneuvelden aan de beurt. Daar werd een minuut stilte in aoht geno men, tot nagedachtenis van de ge sneuvelde vrijwilligers van het Bel gisch Koreabataljon. Daarna kwam de Hr Seeldrayers, Voorzitter van de N.S.B. Antwer pen aan het woord om, na een hulde gebracht te hebben aan de Hr Burgemeester voor zijn ont vangst en voor de grote rede, die hij had uitgesproken, ook zijn verontwaardiging uit te drukken over de vandalenstreek van het vernielen der vlaggen. Hij besloot met te beklemtonen dat de oproep van verleden jaar, om deze plech tigheden nog uit te breiden door een groter aanwezigheid, ruim schoots beantwoord was en hij vroeg dat dit een teken van groeiende eendracht zou mogen betekenen. VIERING EN ONTSPANNING Daarna werd het een ware over rompeling van de stad, door die duizenden vreemdelingen, die elk een plaatsje zochten te bemachti gen om hun inwendige mens te versterken. 's Namiddags gaf de muziekkapel van de Zeemacht dan een concert op de Badplaats, waar het meren deel der gasten naartoe getrokken waren, om op die mooie dag ook eens van de zee te genieten. Een groot aantal oudstrijders trok eveneens 's namiddags naar Duinkerke, waar zich opnieuw een plechtigheid afspeelde. Die groep werd door het stadsbestuur aldaar ontvangen, waarna een Frans-Bel gische vriendsohapsmanifestatie ge houden werd, die besloten werd met een bloemenhulde aan het oor logsgedenkteken. Zo zijn, dit congres en dit hulde betoon, die dit jaar in het teken stonden van de oudstrijders, uit gegroeid tot een machtige vader landse manifestatie. (Vervolg van 1* blad) Na een tweede muziekuitvoering, kwam de Hr Burgemeester Ghee- raert aan het woord. Vooraf stelde hij in heftige bewoordingen het feit aan de kaak, dat gedurende de vorige nacht onverantwoorde ele menten ai de Belgische en Geal lieerde vlaggen, waarmee het mo nument versierd was, losgescheurd en vernield hadden. Deze daad be stempelde hij als een laffe aan slag op de vaderlandse gevoelens van al degenen die hier de helden van de oorlog kwamen gedenken. Dit protest werd nog kracht bij gezet door het spelen van het Va derlands Lied en door de instem mende toejuichingen der aanwe zigen. Daarna vervolgde de Hr Burge meester zijn toespraak met een boeiend overzicht te geven van de vreselijke Ijzerslag gedurende de vorige oorlog, die gewonnen werd, dank zij het openzetten van de sluizen te Nieuwpoort, waardoor gans de IJzervlakte overstroomde en de vijand in zijn stormloop te gengehouden werd. Hij besloot tmet een oproep tot de jongeren vooral om dit aandenken in de toekomst te bestendigen. Na het last postgeschal, werd on der het weerklinken van het stem mige Largo van Handel, een prach tige bloemenhulde gehouden, waar door het standbeeld haast in een bloemenpark herschapen werd. Terwijl dan de harmonie van de N.S.B. uit Moeskroen de march van de N.S.B. uitvoerde, werden er aan de vaandels van de N.S.B. herin- neringsstri'kken gehecht. Klaroengeschal besloot dan dit indrukwekkend huldebetoon. HERDENKINGEN De overheden begaven zich ver volgens naar het monuméht der Engelse gesneuvelden, waar, onder het spelen van het Engels volkslied bloemen neergelegd werden. Vandaar ging het verder naar het monument van de Franse 81° D.I.T. waar een Franse afge vaardigde het woord voerde oïn op sfin iira - ,r- rrr rr r r r r<~r-r rrnur -.r-Ll-H IJ nrr* 9, Vanden Peereboomplaats I E P E R 40, Veurnestraat POPERINGE (3723) DE BESTE ROOI- en OP RIJLEGMACHINE VOOR AARDAPPELEN PRIJSVERMINDERING Type: MINOR: 1 paard. STANDAARD: 2 paarden, TRACTOR: half gedragen. Verdeler: TRUST METALLURCIQUE ELECTR. ef IND. 168, Koninklijkestr., BRUSSEL, tel. 17.17.55 (3 lijnen). RELIGIEUS TONEEL TE BRUGGE De winnaars van de 10* schijf getrokken op 18 Juli 1953 te Kuurne Ter gelegenheid van het Interna tionaal Congres voor Religieus To neel, dat tijdens de maand Augus tus te Brugge wordt gehouden, zal het Gezelschap van het Heilig Bloedspel» een reeks openluchtop voeringen gegeven van het Myste riespel van De Zeven Blijdschap- pen van Maria(tekst van Jozef Boon; muziek van Meuie- mans). Er treden een 250 spelers op in dit spel. Dit zal wel voor gans het land een verrassing zijn, en een ieder, die het Heilig Bloedspel heeft gezien, zal gaarne dit gezelschap van het H. Bloedspel dat de bezie ling uitmaakt van het ontworpen COngres, aan het werk willen zien in deze enige openluchtvertoning. De opvoeringen hebben plaats op het schilderachtige Jan Van Eyck- pleln; op volgende data: 9. 14, 16 en 17 Augustus, telkens te 21 uur. De prijzen der plaatsen zijn voor de tribune 100 en 75 fr.; voor ge wone zitplaatsen 50 en 35 fr. (groepen van minstens 20 personen krijgen 10 t. h. korting). Kaarten te bestellen bij: Secre tariaat van het H. Bloedspel. Oude Burg 15. Brugge. Tel. 324.64. P.C. 3028.23 Internationa al Con gres voor Religieus Toneel, Brugge) KQER5AUTO KOMT TUSSEN TOESCHOUWERS TERECHT TE KASSEL Bestuurd door Oostrozebekenaar. Te Kassei (Frans-Vlaanderen) heeft zich tijdens een jeep-auto- cross, een wedstrijd waaraan ver scheidene Belgische en Franse autorenners deelnamen, een onge val voorgedaan. Door een stuurbreuk is de auto, bestuurd door Gaspar Carlier, 34 j. oud, uit Oostrozebeke, tegen de ba len stro gereden. Daarna ging de wagen door de prikkeldraad, die een tweede versperring vormde, om daarna tussen de toeschouwers te recht te komen. Er zijn vier gewon den, die na de nodige verzorging huiswaarts konden keren. Dank zij de aangebrachte ver sperringen zijn geen doden te be treuren. Talrijke gewonden, van wie vier zwaar. Een Britse toerauto met Schotse toeristen, die van een rondreis door Spanje en een bedevaart van Lourdes terugkeerde, reed langs de Koninklijke Baan uit de rich ting Nieuwpoort. De bestuurder, eveneens een Engelsman, die voor de eerste maal doorheen ons land reed, stuurde zijn wagen recht op een paal, welke zich in 't midden van de dubbele verkeersweg be vindt, op de plaats waar de tram te Lombardsijde de weg verlaat om door de duinen te rijden. Ver moedelijk werd de man misleid door de trambaan in kasseien, die bij nacht midden van de zwarte asphaitweg zeer bedriegelijk is, zodat een autorijder die met deze plaats niet vertrouwd is, de indruk kan krijgen dat hij de tramsporen volgen moet. Toen de eerste hulp opdaagde werden elf gekwetsten uit de zwaar beschadigde toerauto ge haald. Zes ervan werden naar de H. Hartkliniek te Oostende over gebracht. Twee hunner mochten 's anderendaags het ziekenhuis verlaten en de vier anderen ble ken zwaar gewond te zijn aan hoofd en benen. De gekwetsten die niet naar de kliniek werden overgebracht, liepen enkel onge vaarlijke schrammen en vleeswon den op, die door bijgeroepen ge neesheren werden verzorgd. De eigenaar van de autocar, J, Harkins, uit Glasgow, van welke stad ook alle toeristen afkomstig zijn, maakte geen deel uit van' het gezelschap. Naar blijkt zou tijdens de bezet ting een zelfde ongeval zijn over komen aan een camion van de be zetter en tegen dezelfde paal. Om een herhaling van dergelijk ongeluk te voorkomen ware het niet misplaatst op de eerste paal, bij nacht een licht te plaatsen, te meer dat deze paal tussen de kas seien is opgesteld. AANRIJDING TUSSEN TWEE WIELRIJDERS TE AVELCEM H. LAURENTIUS (Maandag 10 Augustus) De H. Laurentlus was aartsdiaken der Kerk van Rome. Toen Paus $lx- tus H ter dood gebracht werd, eiste de stadsprefekt dat Laurentlus hem de gouden en zilveren vaten en sie raden der kerk zou overhandigen, hetgeen deze weigerde. Hij werd ver oordeeld om op een rooster door een langzaam vuur verbrand te worden. Te midden der hevigste folteringen schitterde zijn gelaat van hemelse vreugde en biddend voor de stad Rome, gaf hij de geest (258). Een bekeerde olpler, Hyppolltus genaamd, die later ook de marteldood stierf, begroef zijn overblijfselen op de Via Tlburtlna, op welke plaats later door Keizer Constantijn een kerk ge bouwd werd, bekend als de t San Lorenzo fuorl le mure(Kerk van de H. Laurentlus bulten de muren). In Rome zijn zeven kerken hem toe gewijd. De H. Laurentlus ls de patroon der koks en herbergiers, glazenmakers, steenhouwers, schrijvers, boekhou ders, klerken, studenten en scholle ren. HIJ wordt afgebeeld ln het ge waad van diaken, met een rooster en een palmtak, het zinnebeeld van zijn martelaarschap. In ons land wordt de H. Lauren tlus druk vereerd. Meer dan zestig kerken zijn hem toegewijd. HIJ wordt gediend tegen brand wonden, huidziekten of puistachtige ontstekingen van het vel, door het volk brandook Laurentlus- blftrengenoemd: tegen koortsen, vliegend vuur, blindheid, oogziekten, lamheid en vallende ziekte. Hij wordt aanroepen te Hove (Antwerpen), Wolvertem (Brabant) en ln de bei de Vlaanderen te Alveringem, Beke- gem, Brugge (Sint - Janshospitaal), Klerken, Koolgem, Dlksmulde, Ena- me, Gent (Wenemaarshospltaal), Kemmel, Kortrljk, Lokeren, Nieuw poort, Oostende, Polsele, Poperlnge (St-Janskerk), Ramskapelle, Sint- Laurelns, Steenkerke, Tlelt, Verre broek, Westende, Wlelsbeke, leper (O. L. Vrouwhospitaal), Zedelgem, Roeselare (Kapel der Grauwe Zus ters), Haaltert, enz... Te Brussel, ln de Slnte Gudulakerk, wordt Sint Laurens aanroepen tegen kliergezwellen. HIJ heeft van Sin ter Goelenzeggen de Brusselse volksmensen, van een kllerlijder spre kend. Slnt-Laurentiusgensters of Sint- Laurentlustranen. Rond dit tijd stip van het jaar en wel het meest rond 10 Augustus, heeft een merk waardig natuurverschijnsel plaats, nl. een regenvan sterren. Onder deze regen van vallende of ver schietende sterren aanriepen onze voorouders de H. Laurentius voor het bekomen van allerlei tijdelijke goe deren en gunsten. Vandaar ook de benaming Sint Laurentiusgensters at «Sint Laurentlustranen Vrouw loopt dubbele beenbreuk op Maandag-voormiddag kwam Mevr. Michel Vandekerckhove-Sercu Ger- maine, wonende Raaptcrf te Avel- gem, langs haar woonst per fiets de baan opgereden, om zich eens tot bij haar gehuwde dochter te begeven. Zij had niet bemerkt dat een knaapje per rijwiel in grote snelheid op de weg kwam afgehold, zodat zij door deze aangereden werd en met volle geweld op de straatstenen ten val kwam. Daar de vrouw kermend van pijn bleef liggen en niettegenstaande de onmiddellijk opdagende hulp on mogelijk recht kon, werd genees kundige hulp opgeroepen. Dokter Lobel, welke spoedig ter plaatse was, bracht de ongelukkige vrouw voor verpleging naar de plaatselijke kliniek, waar werd vastgesteld dat zij een dubbele beenbreuk opgelopen had. VROUW ERNSTIG VERBRAND TE BEVEREN-ROESELARE GEVAARLIJKE KONIJNENPLAAG IN NOORD-FRANKRIJK den 125.898 volwassenen en 186.297 Petroleumvuurtje ontplofte kinderen gedoopt. m Er zijn nog 9.323.232 heidenen in Toen Mevr. Paul Fieuw-Donatus Congo, 694.918 protestanten én de, spijzen aan 't bereiden was op 83.489 mohamedanen. ffi* petroieumvuurtje, schoot plots Wij kunnen besluiten dat de stel in brand. De vrouw wilde Kerk groeit en bloeit ln onze kolo- JPeL een ,za'S vlammen doven, nie maar dat, van een andere kant, doch gevolg daarvan was een hevi- Congo een belangrijk missiegebied ge ontploffing. Het vuurtje werd blijft, dat nog vele zielenoogisters skuk geslagen en spatje brandend kaii gebruiken. Utteeti. De vrouw werd hevig ver- brand aan gezicht, armen en benen en moest onmiddellijk naar een Door het geweld der ontploffing heelkundig gesticht te Roeselare werden eveneens de pannen van overgebracht worden, waar ze ge- het dak van het achtergebouwtje lukkig aan de beterhand is. losgeslagen. vervolg vorige kolom. Reeds herhaaldelijk werd van Franse zijde bericht dat aldaar de myxomatoseplaag woedde onder de konijnen. Voor de kleine kwekers zou het een werkelijke ramp wor den. Thans wordt bericht dat de ziekte zich plots onrustwekkend heeft veropenbaard ten Noorden van de weg van St Omer naar Po perlnge. Hopen we dat men een af doend middel heeft gevonden eer de ziekte onze streken moge be reiken. Of liever, dat wij er van gevrijwaard worden. ver Oranjesap - SPA WATER Met suiker vervaardigd (4589) De zomer is er weer. Met zon en zweet, met werk meer dan ons lief is, met kracht en weister overal. De zomer waarnaar we allemaal zo geweldig hebben verlangd. Doch die zomer brengt ook zijn gesel mee. En dat is de donder en bliksem. Op menig schouwke prijkt het beeldeke van Sint Donatus, de patroon tegen don der en bliksem. Dat is goed, en het zal ons nog allen deugd doen Sint Donatus te dienen in zijn heiligdommen te Dik- kebus, Reninge en Wielsbeke (ook te Knokke en Beveren-bij-Roeselare). En ik heb nog een oud beeprentje gehad van St Donatus uit Beerst... doch 't ging verloren, Donatus was een bisschop ten tijde van de Romeinse keizers. Hij werd om 't gelove onthoofd ten jare 362. Zijn feestdag valt op 7 Augustus. Toen zijn relieken overgebracht wer den naar Munster-Eiffel brak een schrik kelijk onweer los. 't Volk riep Donatus aan, en 't onweer ging plots over. Wat bewijst dat Sint Donatus ons vertrou wen verdient. Hem niet vergeten 1b 't beste! Er zijn christelijke gebruiken intijde van onweer: wijwater, Sint-Jansevange lie, enz. Er zijn ook heidense gebruiken, en su perstities. Over de volkse dondergebruiken oud tijds (en sommige ook nu) willen wij hier nog verder een woordje zeggen. achter het kruisbeeld boven de haard, tot asse in het haardvuur of gebruikt om wijwater te sprenkelen in de hoeken van alle kamers on vertrekken. Ook vogels worden aangewend als bliksemafleiders. En hierbij wordt dan vooral gelet op de rode pluimen die zij dragen. In aanmerking komen aldus ze ker de ooievaar en de specht, maar ook de kraan die Donarsvogel was; en de zwaluwen, die tegen de dakgoot hun nesten bouwen. Opmerkenswaard in dit verband is ongetwijfeld ook het feit dat de boeren soms een uil of een vledermuis als af weermiddel tegen de deur van hun huis of tegen de poorten van hun schuren spijkerden. Als geschikt afweermiddel wordt ver der beroep gedaan op een el dat op Witte Donderdag werd gelegd. Dit el wordt over de nok van het huls gewor pen en daarna begraven ter plaatse waar het neerviel. Ten slotte neemt men nog zijn toe vlucht tot donderstenen, gevonden in de heide die, volgens de volksopvatting daar neervielen uit de hemel en dus rechtstreeks van Donar afkomstig zijn. Typisch nog ls het volksgezegde dat de bliksem nooit inslaat ln een huis waar een kind aanwezig is, dat nog niet spreken kan. Welke uitleg hiervoor kan gegeven worden, kon ik echter niet ach terhalen. F. R. BOSCHVOGEL. weer werd eertijds de klok geluid. De kosters vonden in het contract van hun benoeming steeds een stipulatie waarin hun sterk op deze verplichting werd ge wezen. Daarenboven hing in de meeste kerktorens dikwijls een klok die hier voor speciaal was aangeduid en gewijd. Klokinschriften als bv. «fulgura frango» wijzen hierop. Heidens van oorsprong, doch gedeel telijk verchristelijkt, is het gebruik als afweermiddel tegen bliksemgevaar van verscheidene planten. Wij denken hier in de eerste plaats aan de donderbaar, eertijds Donarsbaard (Barba Jovls) ge heten, die men doorgaans aantreft op de daken van woningen, schuren en stal len. Ook aan verscheidene rode bloemen, bv. de klaproos en de ridderspoor. Deze bloemen ontlenen hun afweerkracht aan hun rode kleur, de kleur van de Donars baard en van het vuur. Enigszins ver christelijkt werden de bloemen en krui den geplukt op Sint-Jansdag, midzomer dag dus, en die Sint-Janskruid wor den geheten. Ten slotte is daar de palm, op Palmzondag gewijd, die op het dak en op de schoorsteen gestoken wordt of van de volger van Donar de duivel, of een demon. Daartegen nemen zij diens volgens best hun toevlucht tot christe lijke afweermiddelen. En onder deze komt het kruisteken natuurlijk op de voorgrond te staan. Talrijk zijn nog al tijd de mensen die bij elke bliksemstraal vluchtig een kruistekenmaken. Naast het kruisteken worden als af doende verweermiddelen beschouwd: de gewijde kaars, de christelijke huiszegen, de Hemelbrieven en de klokken. Wat die klokken betreft, dient aller eerst herinnerd te worden aan de oude opvattingen volgenp dewelke de demo nen door het maken van lawaai op de vlucht gedreven konden worden. Denk bijvoorbeeld maar aan het lawaai dat gemaakt wordt tijdens de nieuwjaars nacht, wanneer dc demonen bijzonder bedrijvig zijn om hun invloed te doen gelden op het komende jaar. Speciaal wat de klokken betreft, zien wij deze opvatting in de praktijk omgezet bij het luiden tijdens een begrafenis, daar de demonen dan fel ln aktie treden om de ziel van de aflijvige te bemeesteren. Welnu, ook bij het naderen van een on- Donar en donder werden in de volks opvatting zozeer vereenzelvigd dat de god een baard van vuur, een hevig-rosse baard kreeg toegewezen. Ook de hamer die hij in de handen vasthoudt, geldt als symbool van de bliksem. En ten slotte staat zelfs het woord donder waarvan o.m. het woord Donder dag» afkomstig ls rechtstreeks met hem in verband. Donar hanteerde zijn bliksemwapen als strafmiddel voor al de vergrijpen tegen de door hem gestelde wetten, doch in de eerste plaats bij vergrijpen die zijn vruchtbaarheidszegeningen misken den. Zo werd vooral getroffen de on voorzichtige mens die geen eerbied ken de voor het brood, die het met de voe ten trad of de kruimels ervan tot ballen kneedde. Niettegenstaande de verohristelijke op vatting van de oorsprong der bliksem schichten, bleef de oudheidse opvatting in de meeste gevallen nochtans onbe wust gehandhaafd. De mensen beschou wen de bliksem meestendeels nog als een kwaad op zich zelf, als een ver schrikkelijk strafmiddel in de handen

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2