Bij een Selectie Zarren Moorslede SOLEIL wast veel witter DEZE PROEF ZAL U OVERTUIOEN in twee tijden Aangekondigde Koersen dat Soleil veel witter wast Een paar beschouwingen Bekercompetitie Roger Desmedt Zondag 16 Oogst Maandag 17 Oogst VOOR DIT GROTE GEZIN is de was geen kleinigheid I Koersultslagen MOTOCROSS Zware Ronde van België was onze renners niet gunstig De B.W.B. heeft dus de knoop niet doorgehakt. Verleden Vrijdag werden immers twaalf naimen voor uitgezet van beroepsrenners en lief hebbers. Onder deze zullen de twee ploegen van aoht later worden sa mengesteld. Hieronder geven wij de belde samenstellingen ln alphabe- tische volgorde: BEROEPSRENNERSBrankart, Close, Debaere, Derijeke, Ockers, Peetera, Bondelé, Schils, Schotte, Van (ienechten, Van Geneugden, Van Steenldste. LIEPHEBBERS: Albert Ernest, Baetslé, Indevuyst, Machiels, Noy elle, Van Aerde, Vancauter, Van Looy, Vanmeenen, Vannltsen, Van Schil, Victoor Luclen. Onze mening over deze belde ploegen? Dat de B.WH. getracht heeft goed werk te doen en er ook gedeeltelijk ln geslaagd is. We zeg gen gedeeltelijk, want er zijn toch Wel een paar ernstige opwerpingen te maken. BRAECKEVELDT, R. DESMEDT EN OLLTVTER, GEWEERD Wij weten het maar al te wel dat het met acht plaatsen moeilijk valt om iedereen te voldoen en dat men steeds op alles kan vitten. Wij schrijven deze lijnen dan ook niet op een neerhalende toon. Toch moet het ons van het hart dat de drie Westvlamingen die ten dage het best marcheren er helemaal niet bij zijn. Zelfs niet onder de reserven. Wij bedoelen Roger Desmedt, Omer Braeckeveldt en Valeer Olli- vier. Laatstgenoemde rijdt weer goed en bewees b.v. in een Milaan- San Remo meer dan een kermis- koerser te zijn. Braeckeveldt is ze ker onze beste en zekerste beroeps renner van het jaar, beschikkend over forme, macht en vechterstem perament. Roger Desmedt ten slot te geniet een reuzeforme, heeft reeds een benijdenswaardige sei zoen-erelijst en moet ongetwijfeld onder de allerrapste spurters van het land geteld worden. Of dit drietal de vergelijking niet kan ondergaan met een Brankart, een Peeters, een Van Genechten en Van Geneugden? Of zij er alle drie niet ver boven uitsteken? Wie er zal geslachtofferd worden? Ward Peeters zal er denkelijk wel bij zijn, terwijl Van Geneugden en Van Geneohten er vermoedelijk maar werden bijgehaald om de se lectieheren van de Ronde van Frankrijk een beetje te dekken. Te hopen dat men de opgave van Wies Van Steenkiste ln de Ronde van het Westen niet al te zwaar op neemt. We wisten nog Belgische kampioenen thuisblijven. JAMMER DAT PLANCKAERT ER NIET BIJ IS Bij de liefhebbers hebben wij drie Westvlamingen: Noyelle, Indevuyst en Victoor Lucien. Laatstgenoemde brak zich verleden week het sleu telbeen en denkelijk zal hij niet op tijd hersteld en gereed zijn. Blijven dus Noyelle en Indevuyst. De Poel- kapellenaar gaf in de Jongste da gen blijken van felle beterschap, maar zal toch wel zijn aanduiding aan zijn Olympische titel te danken hebben. Zijn seizoen was doorspekt met hoogten en laagten, daarvan VOETBALSPORT Zondag 16 Oogst wordt dus de eerste reeks wedstrijden voor de Beker van België betwist, dit onder de elftallen van I* en 2" Provin ciaal in ieder Provincie. Voor Westvlaanderen staan er voor Zondag heel wat belangrijke wedstrijden op het programma. Al de matchen beginnen te 15 uur. Hieronder het kalender: S. V. Moorsele 8. K. Staden. V. V. Koksijds St. Kortrljk S. V. Koekelare F. O. Bendelede S. K. St Kruis S. V. O. IngelmUnst. Toek. Menen V. C. Ardoolo S. V. Kortrljk S. K. Den Haan C. b leper E. Wervik Har. Blankenberge Zwevegem Jabbeke S. V. Knokke K. F. O. P. C. Tielt S. Torhout R. C. Bissegem Dottenl.1» Sp. St Joris Sp. 8. V. Veurns Aa'beke Sp. Nleuwpoort 8. V. F. O. Otegem St Elool Sp. 3. V. Bredene P. O. Komen S. V. Moorslede S. V. Blankenberge 5. K. Voorw. Oostende H. Oostende E. G. Gistel M. S. Ingelmunster P. C. Sljsele P. C. Helst F. C. Torhout W. S. Desselgem Concordia Sp. Lichtervelde P. C. U. s. Herzeeuw P. C. Meulebeke Ol. Ledegem W. 8. leper A. A. Moeskroen W. S. Houthulst R. C. Harelbeke R. C. Do Panne W. S. Lauwe S. K. Vlamertlnge B. S. Avelgem Kuurne Sp. P. C. Lulngne S. V. Plttem S.C. Oostrozebeke S.K. Steenbrugge Deerlijk Sp. Wakken P. C. P. O. Poperlnge S. K. Avelgem Exc. Zcdelgem S. V. Wcvelgem zal het wel niet zijn voortgekomen. Laat ons hopen dat hij in zijn for me van verleden jaar aan de start moge komen. Indevuyst won de voorbereidings- groef te Wevelgem. Zijn aanduiding i zeker te verrechtvaardigen. De Ieperling is sterk, oersterk en kan de grote verrass g brengen. En ik dan? Wij horen het De- blaere, Taillieu, Messelis, Truye en andere Demunsters roepen. Moesten wij de selectie hebben gedaan, wij bekennen het eerlijk, dat wij lang zouden hebben getwijfeld. Mis schien zouden wij er Taillieu heb ben bijgenomen, en bijna zeker De- blaere, omdat wij ze het ganse sei zoen wisten goed rijden en onder de sterksten van het land rekenen. En Dré Messelis? Ons dunken klimt hij niet goed genoeg om zich op een bergachtig parcours te kunnen on derscheiden. Wij kunnen mis zijn, maar de toekomst zal het uitwijzen. Wie wij zeker zouden bijgeno men hebben, is Jos Planokaert. Mo menteel adhten wij de Otegemnaar de sterkste Westvlaming en mis- sohlen een der sterksten van het land. Niet alleen zijn bijna onge looflijke voorprongzege in Gent- Lauwe dient ons hierbij tot leid raad. WIJ zagen hem andere koer sen betwisten, waarin hij het puik van ons liefhebberskorps van het leer gaf. Hij klimt daarbij met een verbazend gemak en vermits de om loop te Lugano vrij bergachtig moet zijn, had hij er zeker zijn kans ge had. Planokaert zal er niet bij zijn. Wij vinden het werkelijk Jammer. Daarom dat wij ons afvragen op welke wijze er tewertk gegaan werd om de jongeren te wikken en te we gen. Er werd slechts één selectie- proef verreden, wat zeker onvol doende ls en op de vele liefhebbers- koersen, die wij dit jaar reeds bij woonden, zagen wij tot nog toe geen enkele van de verantwoordelijke instanties om met eigen ogen na te gaan wat, wie en. hoe. Wij vinden dit werkelijk jammer. Er valt daar anders heel wat te zien en... te le ren. JODEC. De gelukkige Willy Jacob zag er na zijn ritzege te Lenze nog heel wat frisser uit dan zijn ploegmaat Vliegen, die hem aan de meet kwam gelukwensen. De Ronde van België voor onaf- hankelijken is een zware brok; na vijf ritten is het aantal deelnemers juist op de helft gevallen. Het spreekt voor zichzelf dat in derge lijke gevallen alle omstandigheden gunstig moeten zijn om het tot een goed einde te brengen. Aan de rustdag te Remouchamps was er nog een Westvlaming in koers: Marcel Bekaert, die ook pradhitig de eerste rit met voor sprong had gewonnen, in de derde rit zo ziek was als een hond, maar nadien genoeg recupereerde om nog op een mooie plaats te staan ln het klassement. De vijfde rit Tienen - Remouchamps met zijn zware heuvelruggen, bracht de op gave van Vanhoutte, Van Houtte- ghem, Van Assche en Dré Blomme, nadat daags voordien ook Willy Jacob, Verbeke en Callebout huis waarts waren gekeerd. Verscheidene dezer Jongens kun nen nochtans op zeer verzachtende omstandigheden rekenen. Blomme Anclré kwam ziek aan de startlijn en moest zich bovenmenselijk in spannen om iedere dag op tijd bin nen te lopen. Een ander geval was het met Willy Jacob, die verras send maar enig mooi de tweede rit te Leuze had gewonnen. De Pope- ringenaar, in laatste instantie bij Huret-Vonny ingelijfd, was er zo wat het zwarte schaap in de ploeg. Aldus verloor hij ln de eerste rit heel wat tijd door op ploeggenoten 17/8: Wervik. - 175 Km. - 26.000 fr. - Aanzet te 13.30 u. 18/8: Torhout. - 165 Km. - 26,000 fr. - Aanzet te 14 u. 10/8: Rulselede. - 150 Km. - 26.000 fr. - Aanzet te 14 u. 20/8: Izenberge. - 161 Km. - 25.000 fr. - Aanzet te 13.30 u. Liefhebbers 15/8: Izegem. - 120 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 14.30 u. Poperlnge. - 110 Km. - 6.500 fr. - Aanzet te 14.15 u. - Zlllebeke. - 115 Km. r 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. 16/8: Kuurne. - 110 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. Langemark. - 128 Km. - 6.000 fr. - Aanzet te 15 u. Rumbeke. - 120 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. Zarren. - 110 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 14 u. 17/8: Bekegem. - 121 Km. - 6.000 fr. - Aanzet te 15 u. Moorslede. - 125 Km. - 8.000 fr. - Aanzet te 14.30 u. 18/8: Langemark. - 128 Km. - 5.000 fr. - Aanzet te 15 u. Nieuwelingen 15/8: Langemark. - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 15.30 u. - Marke. - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 15 u. - St-RIoots-Winkel. - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16.30 u. 18/8: Heestert. - 70 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 16 u. - Kortrljk. - 72 Km, - 2.500 fr. - Aanzet te 15 u. - Meulebeke. - 72 Km. - 2.500 fr. - Aanzet te 15.30 u. 17/8: Knesselare. - 70 Km. - 2,500 fr. - Aanzet te 14.30 u. te moeten wachten, wanneer hij ln de derde rit tweemaal slag op slag plat reed, kwam niemand van zijn gezellen hem ter hulp. Opnieuw door tegenslag overmand in de 4° rit, en opnieuw door zijn leiders en ploegmaten in de steek gelaten, verkoos hij de weg naar huis. De ronde zelf staat in het teken van de Italianen. De Zuiderlingen blijken heel wat meer aan de lan ge rittenafstanden gewend en be tonen daarbij een verbazende sa menhang en ploeggeest, die hen misschien wel de eindzege kan brengen. Aan Marcel Janssens, Ro ger Wyckstandt en Zen Florio krij gen ze echter nog heel wat tegen stand en het zou ons niet verwon deren moest de ex-kampioen van de liefhebbers, die met de dag dichter oprukt, ook met de eindze ge lopen gaan. NEEM twee vuile handdoeken, de vuilste die U kunt vinden. Was ze zoals gewoonlijk. Maar,was de ene handdoek met Soleil en de tweede met gelijk welk ander product. Eén van beide handdoeken komt beslist witter uil de was - oneindig veel witterHET IS DE HANDDOEK DIE MET SOLEIL GEWASSEN IS Het geheim van Soleil Solcil maakt miüioencn kleine zuurstof bellen vrij. Deze zuurstofbellen dringen door tot in de allerfijnste vezeltjes van het weefsel om er radicaal alle vuil, tot zelfs het kleinste vuildeeltje, te verwij deren. Daarom juist wast Soleil zoveel witter: Soleil maakt alles veel properder! Voor uw fijn linnen en wollen goed is Soleil ongeëvenaard Solcil is zacht, zeer zacht voor uw fijn linnen, zodat het altijd fris, fleurig en soepel blijft. Ook voor wollen gped is Soleil ongeëvenaard. De donzige zachtheid, die wol zo heerlijk warm maakt, blijft met Solcil volledig behouden. Ja, werkelijk, Soleil wast alles... heel alleen ook voor de machinewas is Soleil niet te overtreffen WESTVLAAMS BEROEPSRENNERSKAMPIOEN Roger Desmedt kreeg uit de handen van dhr Vandekerckhove de Westvlaamse ka.mploenentrui. Dhr Burgemeester Coussens overhan digde hem het erelint en de stadsmedaille en de prachtige beker. Kortrijk kreeg een schoon kam pioenschap van Westvlaanderen te zien. De koers zelf werd fel betwist en ter aankomst was er flinke af tekening. Het toeval wilde nu ook dat drie der sterkste renners de eersten eindigden: Roger Desmedt, Briek Schotte en Braeckeveldt, die met Verfaillie, Wamtaeke, Devoldere en Deeraeye de kopgroep hadden gevormd en het koerseinde hadden beheerst. Mooier klaverblad kan men zich momenteel moeilijk in denken, Desmedt en Braeckeveldt, beiden van de oude garde, vormen misschien wel het beste duo dat men voor het ogenblik zou kunnen bijeengaren. Briek Schotte staat gereed voor Lugano. Als het er lastig genoeg ls, zal Briek er weer gevaarlijk zijn. Zoekt g'iets t'huren o/ te kopen, Zoekt ge 'n meid. 'n plaats of wat? Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons bladI Het is liefhebber Daniel Denys, die aan de koers te Zarren zijn naam heeft geschonken. Nu dat hij weer er boven op gekomen ls, wordt hij beslist de grote attrac tie van de wedstrijd door de club Vriendensport Zarren Ingericht. Jammer dat de Inrichters zoveel concurrentie zullen te dragen heb ben. Kuurne, Langemark en Rum beke staan zelfde dag op het pro gramma. Toch hopen wij voor de inrichters dat zij een flink aantal vertrekkers aan de start krijgen. TECHNISCHE GEGEVENS Afstand: 110 km. over twaalf ronden. Prijzenbedrag: 6.000 fr. en tal rijke premiën. Palm aan eerste, be ker aan tweede. Prgchtbeker in drie spurten te betwisten. Aanzet te 14 uur. Inschrijving bij Callemeyn Omer, Statie. Prijs- uitdeling bij Talpe Georges. Het lijdt geen twijfel of de lief- hebberskoers te Moorslede zal heel wat belangstelling lokken. Daar zijn vooreerst de 10.000 fr. aan prij zen en premiën en daar is ook de prachtige en goedgekende om loop, dezelfde waarop het wereld kampioenschap werd verreden. Verder bestaat er heel wat kans dat er enkele vooraanstaande ren ners van buiten de provincie aan de start komen, zodat het een krachtmeeting van belang kan worden. TECHNISCHE GEGEVENS Afstand: 130 km. Prijzenbe drag: 10.000 fr. prijzen en premiën. OMLOOP: acht ronden over de omloop van de wereldkampioen schappen: Moorslede, Beitem, Sint Pieter-Ledegem, Moorslede (Plaats, Breulstr., Sparrestr., Dadizelestr., Nieuwstr.)tevens drie ronden over Passendale, Zcmnebeke, Beselare, Moorslede (Ieperstr., Dadizelestr., Sparrestr., Breulstr., Pater Lie- vensstr., Nieuwstr., Roeselarestr., Statiestraat.) Inschrijving vanaf 13.30 uur, bij Rondelé Florent. Vertrek te 14.30 uur. Zondag 23 Oogst. - POPERINGE. 10 u.: Tijdrit, 32 km. - 5.000 fr. 15 u.: Lljnkoers, 100 km. - 6.000 fr. Mevr. H. LATRÉ, Zandstappen- straat 83, Schoten,heeft zes kin deren. Denk eens na: wat een hoeveelheid was elke week! "Met Soleil gaat *1 zo gemakkelijk" zegt Mevr, Latré "en 'k ben altijd zo trots op *t resultaatik heb steeds de witste was tAVONNERIES LEVER FRÊRES. BRUSSEL, SE. W 01926 BFL «IN l«YS« PRODUCT DE MOTOCROSS VAN DE ZWARTE BERG op Zaterdag 15 Augustus. Alles heeft zich teil beste geschikt voor de moedige Ieperse club. Hun series van renners zijn tot op het maximum vervuld: niet minder dan acht slde-oaristen... en Dhont die het verleden week voor de eerste maal opnam met een driewieler bij de gro te bazen, deed dit met zeer veel brio en zal wel de 9» slde-carploeg vor men. Het ls met grote vreugde dat wij ook kunnen melden dat Roger Vanlerberghe (de favoriet) woord ge houden heeft en vast gecontracteerd ls voor de Zwarte Berg. Dus zijn de slde-cars: Brems, De- ryeke, Van Hove, Clneger, Van Geel, Cox, Vanlerberghe en Dhont. Bij de seniors zijn er zestien deel nemers: Dhont, Derycke, Smessaert, Brems, Tack, Haerinck, Coeckelbergs, Smet, Roes. Hermans. Cox. Vanler berghe Robert (Pr.), Chuckart (Pr.), Barbara (Pr.), Hoste en Fruythof. Valère Coekelbergs zal er duchtig op waken dat ze de kaas van zijn brood niet pakken. Er zijn 20 Juniors formeel inge schreven: Soenen, Vanderbeken, Van Hoof, Van Geel, De Cuyper, Moonen, Heydens, Jurlonf?), Dupont, Sneyers, De Feyter, Van de Vel, Dingenen, Van Obbergen, Adriaensen, Gernaert, Cal- le, Scref, Neri en laatst de Fransman De Doncker die de snee en de stijl heeft van Decoster ln zijn beste tijd en wel de beker over de grens kan slepen. Decoster geeft forfait, dat is begrijpelijk. Dus moet de koersdirecteur. Heer Matthu nu met pleeier zijn laatste bericht herzien en aanvullen: er zijn heel goede renners, en er zijn cr toch veel. Juist geteld 44. De dienst van het Rood Kruis wordt verzorgd door de afdeling Po- peringe en een Franse dokter heeft zich nog aangeboden om de dienst te versterken aan de Franse zijde. Zie vervolg hiernevens ftOSSEEL EN DEGRAEVELYN UITBLINKERS IN DE OMLOOP VAN HET WESTEN De Ronde van het Westen kende Dinsdag haar rustdag. Het respijt dat de renners gegund werd, was mner dan verdiend, want een ge makkelijke ronde is het niet ge worden. Net als voorzien zijn het alweer min bekende regionalen die er de plak zwaaien. Een Siguenza, een Prlvat of Stablinsky zijn nog geen namen als klokken, ook al kunnen die jongens meer dan men weet. Op de vierde en vijfde plaats prijken onze landgenoten Rosseel en Degraevelyn met een achter stand van vier en zes minuten. Beiden menen nog. een kans op de eindzege te hebben en wij achten hen daartoe vrijwel ln staat. Vooral Degraevelyn vertoont een opvallende regelmatigheid, en zon der een noodlottige bandbreuk in de rit van Maandag zou hij twee de gestaan hebben, op enkele se conden van leider Siguenza. Van onze andere landgenoten wisten Debaere en Demulder zich enkele malen in vedette te stellen, maar Baeyens, Denys, Sorgelcos en voor al Germain Derycke stelden er te leur. Ze zijn niet de enigen, want ook een Ferdi Kubler bvb. moet er zich met een tweede planrol tevre den stellen. Zou de Zwitser werke lijk zo op de terugweg zijn, of houdt hij zich in reserve voor de laatste ritten? De Heer Burgemeester heeft een goed plan bestudeerd om alle opstop pingen te voorkomen en de evacua tie van cle autovoertuigen ln een re cordtempo te verzekeren. Aan de leden van de Auto-Moto- Club wordt er herinnerd dat zij gra tis binnen mogen. Beroepsrenners EKSAARBE: 1. Mertens Ren6; 2. Vandewlele; 3. Cleenewerck; 4. Van- dervoorde; 5. Neyt; 6. Vermeersch Gentlel; 7. Blomme: 8. Vanstayen; 9. Jonckiheere: 10. Depoorter j.; 11. Proot; 12. Vandesteene; 13. Joye; 14. Vanderveken; 18. Desseyn; 19. Ver- falllle. Hl.(1ST)EN: 1. Hendrickx Marcel; 2. Adrlaenssens J.; 3. Bral; 4. Denijs; 5. Van Kerrebrouek; 6. Van As; 7. Braeokeveldt; 8. Delathouwer; 9. Schaeoken; 10. Maés; 11. Labaere; 12. D'Haene. Liefhebbers GENT-LAUWE: 1. Planckaert Jos.; 2. Truye; 3. Demunster L.; 4. Deco- cker; 5. Thlelemans; 6. Degrvse; 7. Vanwelden; 8. Vandewalle; 9. Meule- meester; 10. Salembier; 11. Taillieu; 12. Desmedt: 13. Pattyn E. KORTRIJK: 1. Ghlsqulére Raf.; 2. Vantleghem; 3. Deleersnijder; 4. Cal- lewaert; 5. Hillewaere; 6. Deblauwe; 7. Ongenae; 8. Vermeersch; 9. Lapei- re; 10. Brulé. KLERKEN: 1, Pattyn E.: 2. Meule- moestor; 3. Ghlsqulere; 4. Demun ster L.; 5. Planokaert: 6. Truye; 7. Salembier; 8. Indevuyst; 9. Vsihieste H.; 10. Decockcr; 11. Ongenae; 12. Deblauwe. Nieuwelingen WERVIK: 1. Duqucsne; 2. Bos- suyt; 3. Ghysellnck; 4. Decan; 5. Ver- haeghe; 6. Vancolllle; 7. Verstraete; 8. Bruneel. I'OELKAl'ELLE1. Declerck O.: 2. Desmedt; 3. Azou; 4. Logle; 5. Cor- selis; 6. Monchy; 7. Devos; 8, Vol- ckRGrt< ZWEVEGEM (Knokke): 1. Vervae- cke Et.; 2. Noppe; 3. Balcaen; 4. Bru neel; 5. Dhaene; 6. Vanoverbergbe; 7. Casteleyn; 8. Vanoverbergbe R. KLERKEN: 1. Riviere L.; 2. Decar- ne; 3. Verlinde: 4. Vanderbeken; 5. Boutlegler; 6. Verelype; 7. Debruyne. KORTEMARK: 1. Bcmaaoinr W.: Thiers; 3. Stevens; 4. CWpMrt; Noppe; 6. Vlaemynck; T. Vanhouttf 8. Beusellnck. ARDOOIE: 1. Deceunlnct JJ i Dumortler; 8. Defraeye; 4. Vudulr 5. Vandekerkhove; 6. Dmpellt; Deanouck: 8. Desmet. WERVIK: 1. Costeur R,; l.taw 3. Seynaeve; 4. Bekftert; J. Dejotick heere; 6. Vandamme; 7. House; Vansteenklste. INGELMUNSTER: 1. Dufout J.: Delaere: 3. Pleters; 4. Speleers; Claes; 6. Demuynck; 7. DeböMerc Roelslraete. HEVERKN-ROESELARE: 1. Dumo: tier; 2. Depaepe; 3. Verstraete: Colpoert; 5. Taillieu; 6. Vsndaele;1 Noppe; 8. Pauwela. WERVIK: 1. Duquesne; 2, Bwtj: 3. Dejonokheere; 4. Ide; 5, Volckas: 6. Seynaeve; 7. Bekaert; 8. Loontten.' KLERKEN: 1. Stevens L.: 2. fa derjeugd; 3. Beusellnck; 4. vertinde» 5. Clauw; 6, Rivlére; 7. Claeys; 8. De bruyne. HEERST: 1. Mussceuw Q,; 2,1(1» 3. Proot; 4. Lagrou; 5. Serpleter? 6. Siembrouck. HEDEN ZATERDAG: ZWARTE BERC 8 Sidecars 16 Seniors 20 juniors 25 frank entree, A.M.C.Y.-leden: grati Ingang: Turck. ZONDAG 13 SEPTEMBER: DE RODE BERGCR0SS, ook met Sidecars, inrichtingen van de A.M.C. Iep< zijn in hun genre de beste het land. (3» Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste verboden Angstig deed de vrouw teken aan Pollet hem te volgen en overhandigde hem een beurs met geld. Van een ogenblik onoplettendheid van Lapar maakte de oude Benit gebruik om langs de zoldertrap een ontvluchtingspoging te doen. Deklmpe sprong tussen en sleurde de man terug naar de keuken. Daar werden belde oude mensen samen gebracht en opnieuw bedreigd met de re volver. Wij zullen u dat weglopen wel afleren, spotte Pollet. Inmiddels had hij koorden gezocht, deed de belde slachtoffers plaats nemen op stoelen en bond hen zodanig vast dat zij niet meer konden verroeren. Met een groot mes in de hand hield Abel Pollet zelf de wacht bij de van angst be vende ouderlingen, terwijl de drie andere dieven verder het huls doorzochten. Vervolgens werden twee flessen wijn uit de kelder gehaald en door de bandieten leeggedronken. Ziende dat hun slachtoffers beefden van angst en er zo afgemat en verschrikt uit zagen, gaf Pollet aan leder een slok Jenever en ontdeed de ongelukkigen van hun koor den. Vervolgens duwde Pollet de ouderlingen in de achterkeuken, sloot de deur en sta pelde tafels en stoelen uit de herberg zo danig op voor de deur, dat Benlt en zijn zuster in de eerste uren zeker niet op ont snappen moesten denken. De beide sukke laars waren ten andere zo versuft van de angst dat zij helemaal geen weerstand meer boden en, meer dood dan levend, niets meer schenen te beseffen. Na een kwartier hoorde Benit dat het stil geworden was in huis. Hij wachtte nog een hele tijd om zeker te zijn van niet meer ln aanraking te komen met de brutale die ven, die hij ook voor zeer gevaarlijke moor denaars hield, en begon zich dan een uit weg te zoeken. Nadat de man zichzelf en zijn zuster uit hun gevangenis wist te bevrijden, trok hij op onderzoek uit om na te gaan wat de die ven geroofd hadden. Uit de toogschuif van de herberg was al het geld verdwenen, een som van bij de 600 frank, eveneens 600 frank uit de slaap kamers en uit de keukenkas 1500 frank, een uurwerk met keten, twee paai- kostbare oorringen en andere juwelen. Ook deze diefstal bleef voorlopig voor de gerechtelijke overheden een raadsel, dat pas heel veel later zou opgelost worden. MISDAAD TE THIENNES De overval te Dottenljs had veel opschud ding verwekt ln de streek, waar de slacht offers zeer gunstig stonden aangeschreven. Voor Abel Pollet scheen het ogenblik ge schikt terug de grens over te gaan naar eigen land, want hij had ln eigen streek een nieuwe ovex-val beraamd en wel te Thiennes, op twee uren afstand van Haze- brouck, waar de echtgenoten Depoix, res pectievelijk 76 en 65 jaar oud, de slachtof fers zouden zijn. Voor het eerst sedert lang liet Pollet thans twee vrouwen deel nemen aan een nachte lijke tocht der bende. Zijn eigen vrouw moest mede, evenals zijn zuster Celina; ook Theophiel Deroo was voor deze tocht uitge nodigd. Op 1 Maart 1906 was dit viertal samen gekomen in de woning van Abel Pollet te Hazcbrouck. Nadat Pollet inlichtingen gegeven had over de te plegen diefstal, vertrokken de twee mannen rond drie uur. Iets later volg den ook de twee vrouwen. Op de weg naar Arié kwam het viertal samen, om van daar naar Thiennes te gaan. Rond vier en half waren zij aan het Nieppebos aangekomen en wachtten daar de avond af. Eens dat het donker was begaf het viertal zich in de richting van het huis Depoix. De vrouwen moesten op bevel van Pollet in een schuurtje blijven wachten, terwijl de mannen dë woning van dichtbij gingen bespieden. Toen te acht uur het licht gedoofd werd in de woning, was dit het teken voor de dieven om uit hun schuilplaats te komen. Pollet en Deroo begaven zich tot bij de twee vrouwen om hen te waarschuwen dat het tijd was. De twee mannen maakten zich het aangezicht zwart en trokken sokken over hun schoenen. Abel Pollet gaf opdracht aan zijn zuster Celina buiten de wacht te houden. Zijn vrouw mocht mee naar binnen. Om geruisloos binnen te geraken, maakte Pollet gebruik van de zeer broze bouwwijze van de woning. Midden in de lemen muur maakte hij een gat bij middel van een breek ijzer, doch de rover kwam bedrogen uit en belandde in een klein kamertje, waarvan de binnendeuren stevig op slot waren en waar hij niets van waarde aantrof. Pollet kroop terug naar buiten en beproef de een nieuw gat te maken tussen de twee vensters van de keuken. Daar mislukte hij in zijn pogingen, de muur was er te hard. Met medehulp van Deroo begon hij dan maar het vensterraam uit te breken, dat in zeer slechte staat was. Zij gelukten in hun opzet en weldra hadden de dieven vrije toegang. Deroo ging hierop Celina, die een eindje ver der op wacht stond, verwittigen dat zij mee naar binnen zou komen. De vrouw van Pollet kreeg een kaars ln de hand om voor te lichten, terwijl de drie anderen zich naar de slaapkamer der echt genoten Depoix begaven. Deze kamer paalde aan de keuken. Vrouw Pollet bleef buiten de kamer en hield de brandende kaars boven de hoofden der drie dieven, die zwijgend naar binnen slopen. Pollet en Celina wierpen zich op de echt genoot. Pollet snoerde hem de keel toe, ter wijl Celina haar hand op zijn mond duwde om hem het roepen te beletten. De oude man, in zijn slaap verrast, staar de verschrikt, met wijd opengesperde ogen, naar de bandieten die hem in bedwang hiel den. Op hetzelfde ogenblik had Deroo zich op vrouw Depoix geworpen en haar bij de keel gegrepen. Waar is uw geld, brulde hij naar de ongelukkige. Wij hebben geen geld, zuchtte de vrouw. Zwijg, riep Deroo, wij zullen het dan zelf zoeken. Hierop viel de vrouw in bezwijming. De booswichten zagen dat er geen tegen stand was en losten hun slachtoffers. Al wat zij vinden konden aan kleren en beddegoed wierpen zij op hen. Terwijl de mannen het huis begonnen te doorzoeken, hielden de twee vrouwen nog enige tijd de wacht in de slaapkamer van hun slachtoffers. De koffer, die in de slaapkamer stond, werd naar de keuken gesleept en daar open gebroken. Er was geen geld in te vinden. Op de plaats waar de koffer gestaan had, bemerkte Pollet echter een oude schoen en vond er 95 frank ln verborgen. In de keu ken ontdekte Deroo een stenen pot met bo nen. Hij goot de Inhoud over de vloer en vond ln de grond van de pot een briefje van 100 frank. Zo werden er hier en daar, op onverwachte plaatsen, nog kleinere bedra gen ontdekt. De vrouw van Pollet had een armmand meegebracht en vulde deze met etensvoor raden, vlees, boter, eieren en al wat zij bruikbaars in huis aantrof. In een kast ontdekte Pollet zelfs een ge laden revolver. De dieven bleven nog gedurende twee uren in huis. Zij aten en dronken er alsof zij er thuis waren, doch toen zij aanstalten maakten om weg te gaan, was Celina Pollet toch nieuwsgierig om te weten wat er van de twee slachtoffers geworden was. Zij zag dat de hals van de vrouw Depoix gezwollen was. Zij ls dood, zegde zij aan Pollet. Pollet schokschouderde onverschillig: Zij Sal wel terug bijkomen, laat ze maar liggen. Onverschillig verlieten de rovers met hun buit de woning. Pas tegen de morgen kwamen de ouderlin gen tot het bewustzijn terug. ZIJ hadden geen enkel levensgevaarlijk let sel opgelopen. Bij geburen gingen zij om hulp, doch alle opsporingen bleven vruchteloos. Ongestoord waren de dieven ondertussen te Hazebrouck aangekomen en deelden er ten huize van Abel Pollet de buit. Deroo kreeg het briefje van honderd frank, het vlees en de revolver. Pollet behield het overige voor hem. VERLOF OM... TE IEPER TE STELEN In het begin van Maart 1906 moest Abel Pollet naar Duinkerke om er zijn 28 dagen te doen bij het 110° regiment. Wij schreven het reeds vroeger, dat Abel Pollet bij zijn militaire overheden zeer goed stond aangeschreven en dit had voor gevolg dat hij reeds op Zaterdag 10 Maart een dag verlof kreeg. Reeds de Zaterdagavond vertrok hij van Duinkerke recht naar Poperlnge, zonder zelfs te Hazebrouck halt te houden. Nog de zelfde avond was hij bij Lapar. De dieven lieten geen tijd verloren gaan en beraamden een diefstal die zij 's ander daags te leper zouden uitvoeren. De Zondagvoormiddag ging Pollet te Po perlnge enkele vrienden bezoeken en na de middag vertrok hij in gezelschap van Lapar naar leper. Te leper bezochten zij enkele drankgele genheden en waren 's avonds, rond acht uur, bij de woning van de Heer Leupe. Een duis tere avond vergemakkelijkte de uitvoering van hun plannen en liet hen toe de woning van het slachtoffer ongezien te bespieden. Zij waren er spoedig van overtuigd dat de bewoners afwezig waren en begonnen dan maar dadelijk met hun pogingen de woning langs achter binnen te dringen. Deuren en vensters waren goed op slot en daarom werd een ruit gebroken. Aan geld vonden de dieven niet veel en zij moesten zich met 12 frank tevreden stel len. Des te groter was evenwel de buit san juwelen. Met één slachtoffer waren de schurken niet tevreden en nog dezelfde avond drongen zij binnen bij de Heer Waterbley te leper, waar nogmaals een aanzienlijke hoeveelheid goud werk ln hun handen viel. De buit werd te Poperlnge gedeeld. Het geld hielden Lapar en Pollet voor zich en deze laatste behield eveneens wat goudwerk om het te Duinkerken aan de man te bren gen. Het overige van de juwelen werd aan vrouw Parret versjacherd, die er de dieven 30 frank voor gaf, terwijl het meer dan 150 frank waard was. TERUG TE POPERINGE De 72-jarige handschoenmaker Alois Du- rant, wonende ln de Rekhofstraat te Pope rlnge, was het volgend slachtoffer van de bende Pollet. Durant had de gewoonte de Zondagavond uit te gaan, om rustig op her bergbezoek. te gaan. Voor Lapar was het niet moeilijk ingelicht te zijn over de gewoonte van de alleenwonen de Durant en er van op de hoogte te zijn dat er rlaar geld in huis moest zijn, Trouwens had Durant enkele tijd voordien het bezoek gehad van vrouw Parret, die hem was komen spreken over de aankoop van schapenvellen. Het plan tot deze diefstal bestond reeds lang bij Lapar en deze sprak er Abel Pollet over, toen zij de twee hierboven verhaalde diefstallen te leper pleegden. De roverhoofd man beloofde zelfs de volgende Zondag terug naar Poperlnge te komen om deze diefstal te plegen. Lapar zou voor een helper zorgen. De berekeningen van Pollet vielen ditmaal echter verkeerd uit. Van verlof krijgen kwaffl er niets in huis en toen Lapar tot 7 uur vruchteloos gewacht had op de hoofdman, besloot hij de inbraak zelf te wagen ln gezelschap van een makker. De dieven hadden het Inzicht bij Durant langs achter binnen te breken en met dit doei moesten zij langs het hopmagazljn van Julien Vandooren, gelegen rechts van de wo ning van Durant. Aan de andere kant was een open ruimte, voortkomende van de afbraak van een wo ning. Deze open ruimte diende als uitwef voor de welde en de hof van Heer Marcel Vande Casteele. De vaart, die lang» de ach terkant der woningen van de Rekhofstraat loopt, scheidde deze woningen van voor noemde weide af. Een zware plank diende als noodbrug. Toen Lapar en zijn makker daar aankwa men, lag er geen plank over de vaart, doch om te doen geloven dat zij langs daar ge komen waren, legde Lapar een keper ever de vaart. De medeplichtige van Lapar had er Inder daad een gemakkelijker middel op gevonden om bij Durant binnen te dringen. Hij vits immers ln bezit gekomen van een sleutel die paste op de poort van het hopmagazljn, »- dat zij zonder enige moeite achter de woniM van Durant geraakten en zonder door Iemand te zijn opgemerkt. (Wordt vervolgd) SPORT HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 15 Aug. 1953. Blz. 5. Bekaert en Willy Jacob bezorgden ons toch een ritzege.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 6