12 22 O Kruise den Vlaming door Moeders hand Revolutie en Contra-Revolutie in Iran Vlaanderen herbouwt zijn Toren Twee Duizend doden en Tien Duizend daklozen bij aardbevingen langsheen de Griekse kust Eerst werken en dan discussiëren we zegt Laniël maar...ondertussen gaan de Mgr De Smedt droeg een Plechtige Hoogmis op in de puinen van de oude Abdijkerk Ter Duinen te Koksijde Mossadegh, na het Staatsroer volledig in handen te hebben gehad, tot vluchten gedwongen Sjah Pavlevï, na eerst te zijn gevlucht, door zijn aan hangers terug aan de macht gebracht. 300 Doden bij vuurgevechten in Teheran De 2ó* Ijzerbedevaart op Zondag 23 Augustus e.k. stakingen voort en is het Franse volk z'n zelfmoord aan 't voltrekken Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG AUGUSTUS 1953 BUITENLANDS OVERZICHT Adjunkt van Mossadegh, Minister Fatemi, aan stukken gescheurd DE EERSTE BEURT WAS VOOR MOSSADEGH De Sjah op de vlucht. Mossadegh alleen aan het roer. Door Sjah nieuw aangestelde premier Zahedi opgespoord. In het spoor van St Bernardus Eerste Minister Van Houtte en de Minister van Verkeerswezen, dhr P. Segers, woonden de plechtigheid bij m De Eilanden Cefalonia en Zante door 22 aardschokken totaal verwoest da mtMmwkfWi* Je hereilt uèelmeer liefieiiers en de verkogpf>ri/feg iyn zo veel hoger] ÜAT BRSNGT OP.:, HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE POPERINGE 49' JAAR. N' 34. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 58 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheckr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge ZONDAG, de bedevaart naar het Kruis aan de IJzer! De... bedevaartI De bedevaart van een volk dat niet enkel huldigt, maar werkelijk bidt. Die mis in open lucht, gezongen door die vele duizenden, is en blijft de grote ge beurtenis op die dag. Alles wat die mis storen zou betekent ontwijding en ergernis. In die mis bidt een volk, bidt voor hen die vielen uit liefde voor volk en land, bidt voor het behoud van volk en land. Zolang dat gebeuren zal ln alle waarachtigheid en deemoed, in diep geloof en vast vertrouwen, blijft die bedevaart de grote gebeurtenis in het Jaar. «Lacht ge op een volk, het bloeit [in roem en ere. Keert gij uw blikken, 't stort in ['t zand Wie op bedevaart gaat, bedenke, overwege die twee verzen uit de «Psalm» van Rodenbach. Ik zie niet geren dat «trekkers en toeristende bedevaart in schakelen ln een dag die ten slotte niets meer zou overhouden van een bedevaart. 23 Augustus, dag van ingetogenheid en overweging. Dag van innig contact met die koene reine jongens uit de modder en het slijk van de loopgrachten; wijl nu zoveel modder en slijk wordt... gezocht om niet langer fier en rein te zijn! Dag van overweging: om hoog te houden het Ideaal van die jongens. «Voor Christus en Vlaan deren! Neen, het mag niet verworden tot toerisme. Wij, vooral wij in Westvlaanderen, die nu genoeg le ven in de schaduw van het IJzer monument, moeten dat verhoeden. Wij moeten zorgen dat die dag er een blijft van diepe wijding, van Vlaamse vroomheid, een dag van gebed. Daarom moeten wij, met dulzen den,... daar zijn! Dat is plicht! Is er een jaar geweest zonder dat er herrie werd geschopt rond die Vlaamse bedevaart? Haat, onbegrip, dwaasheid heb ben er hun deel aan. Maar meest nog de... haat en wel de haat, niet tegen de Vlamingen, maar tegen dat...Kruis! Hoe hoger dat Kruis rijst, hoe feller de haat oplaait. Of gelooft ge mij niet? Ik spreek van... ondervinding! Het is ook wel uw ondervinding. Had men te Diksmuide Miss Vlaanderen» of haar... nichtje op gebouwd, we zouden al die herrie niet hebben beleefd. Meent ge het ook niet? Als de communisten be togen om ons de zegeningen te be loven van het nieuw barbarendom, hebt ge ooit ergens vernomen dat het Comiteit van waakzaamheid... wakker wordt? Maar, te Diksmuide staat een Kruis, op de weide wordt mis gedaan en wordt inderdaad mis... gehoord; waarachtig, mis ge hoord en meegezongen. Men zou er zelfs nog een godsdienstig lied zin gen; zelfs O. L. Vrouw van Vlaanderen». Dat is al meer dan genoeg om alles wat... anti-clerl caal is te doen recht springen van gramschap en alles wat anti Vlaams of dwaas is, mee te slepen. Maar 't is niet tegen de godsdienst, dat moet ge niet geloven. Ze ge ven er de bewijzen van, bij de vleet. Wordt er een oud-strijder begraven in de kerk, zij zijn aan wezig in de lijkstoet, zorgen voor tijdig binnen te lopen aan de of ferande en zorgen er voor onmid dellijk weer... buiten te zijn. De stoet naar het kerkhof mag een... eeuw duren. Feest van 't oud regiment? Nog bijgewoond, zult ge vragen? En of! Kijk, daar is ook al een mis bij, er zijn nog oud-aalmoezeniers! De kleermakers maken echter de broekzakken niet meer diep genoeg of naaien ze op de verkeerde plaats. Handen vouwen? Hebt ge daar nog zien... bidden? Voor 't Vaderland bidden? Maar dat doet men te Diksmuide Jawel, voor dat Comiteit van waakzaamheid, voor die anti-cleri- calen ware 't oneindig beter ge weest, zo er te Diksmuide 'n «Miss Vlaanderenwas opgericht ge weest. En niemand had het ooit in zijn kop gekregen die eerbiedwaar dige Miss in de lucht te doen vliegen. Zoudt gij me nu geloven? Te Diksmuide wordt de eed van trouw hernieuwd. En wel voor dat Kruis, zij het nu nog een stomp van het Kruis Denken wij er wel aan?... de eed bij en voor het Kruis! Wat moeten wij dan wel denken? Wat moet O. L. Heer wel denken? Hoeveel Vlaamse volkeren zijn er wel? En nochtans! O. L. Heer ziet en weet dat 's anderendaags reeds de enen zulkVlaanderen willen dienen, de anderen hunVlaan deren willen dienen en onder elkaar overhoop liggen! Wat blijft er dan over van die trouw? En zo gaat Vlaanderen zijn weg voort in Jammerlijke versple- tenheid; en is er zelfs geen verbon denheid om 't Kruis te verdedigen. Wie herinnert zich nog de verzen: En steek de leeuwenvaan bij het [Kruis dan zijn we weer in Vlaanderen [thuis Dat oud lied schijnt vreselijk nieuw! Vindt ge 't ook niet? Zondag zingt men ook op de weideO Kruise den Vlaming Mocht men meer doen dan... zin gen! 't Gaat wel om het... Kruis, gelooft gij het? PE VLAMYNCK. Politiek is Moeilijk EEN RONDE OF EEN VIERKANTE TAFEL? Pan Moendjon is achter de rug. De krijgsgevangenen worden uit gewisseld. Er zijn incidenten. Er zijn honderdduizenden ongelukki- gen in Noord en Zuid en in de 16 landen die troepen in het verre Korea hadden. En er zijn geluk kigen: de afzwaaiende soldaten. Maar er zijn er ook die verveeld zitten. Niet alleen Synghman Rhee omdat hij niet mocht voort vech ten, maar alle politieke leiders die nu de zaak politiek moeten oplos sen. De politieke conferentie, voor zien Wj het wapenslilstandsver- drag, moet beginnen. De vraag is: wie zal er aan deelnemen t In alle geval de oorlogvoerende partijen. En dat zijn eigenlijk: Noord Korea en de U.N.O. China had alleen vrijwilligers en Rusland had zogezegd met die oorlog geen uitstaans. China zal er echter bijkomen. En het is wel daarom dat zij vrijwilligersgestuurd hebben. Om te kunnen meepraten bij het einde van de oorlog. Maar nu wil Engeland en de Commonwealth er een ronde-tafel conferentie van maken en ook neutralen, zoals Rusland en India, mee laten aanzitten. De States zijn echter niet voor die afgeronde hoeken. Zij zouden liever een vierkante tafel zien vastgesteld van diegenen die het wettelijk Parlement verkozen bo ven de Hr Mossadegh, die het po litiek roer in handen had. Het was dan ook niet te verwonderen dat Iran is weerom volop ln de bran ding komen te staan ingevolge de politiek gevoerd door de Hr Mossa degh, die zich volledig 's lands be leid wilde toeëigenen. Wij meldden reeds dat hij zelf een volksstemming in het land had uitgeschreven om de Iranen te doen kiezen tussen hemzelf en de Maljis (het Parlement). De stemming was allesbehalve geheim; wie voor of tegen Mossadegh was moesten gaan stemmen in afzonderlijke stembu- relen. Zo werd ieders eenzelvigheid 2.036.097 stemmen uitgebracht wer den voor de Iraanse premier en. slechts 1207 tegen hem. De politieke verwikkelingen in het land hebben dan Zondag Jl. ge leid tot een staatsgreep. De berich ten daaromtrent waren zeer ver ward en uiteenlopend. De staats greep leidde in ieder geval tot de In gans de Kerk en bepaald in de kloosters van de Cisterciensers, wordt dit jaar de H. Bernardus herdacht, naar aanleiding van zijn 800-jarig overlijden. Geen beter gelegenheid kon Mgr De Smedt aangrijpen, dan op het feest van O. L. Vr. Hemelvaart in de oude kerk, waar St Bernardus tot twee maal en mls-chien drie maal geweest was, te komen of ficiëren. Ongeveer 3.000 mensen tartten de weelderige Zomerzon en wachtten Monseigneur op. Inge leid door de Gemeentelijke Har monie, deed de Bisschop zijn in trede in de kerk van de oude ab dij. Glimlachend en zegenend na derde hij het altaar. Op twee tribunes hadden intus sen volgende personaliteiten plaats genomen. De Heren Ministers Van Houtte en Segers, de Heer Sena tor - Burgemeester Van Buggen- hout, de Senatoren Desmedt, So- bry en Feryn, Volksvertegenwoor diger Goetghebeur, de Heer Ronse, Voorzitter van de Provinciale raad, Gedeputeerden Smissaert en Olivier, de Heer Rutsaert, Raads heer bij het Beroepshof te Brus sel, Heer Decuyper, Procureur des Konings, Heer Valcke, Voorzitter van de Rechtbank, de Heer Van Elslande, Arrondissementscommis saris, Generaals Leboutte en Tim mermans, Kapt. Groensteen, de Schepenen, Raadsleden en Secre taris van Koksijde. Monseigneur werd bijgestaan door Z. E. H. Deken Vandenber- ghe en Z. E. H. Decuyper, Pastoor te leper, Z. E. H. Pastoor Gheere- b&ert en Z. E. H. Verhelst., Kape laan te Koksijde-Bad. Heer War land assisteerde als kamerheer van zijn Heiligheid de Paus. Indrukwekkend was werkelijk de aanblik van deze ceremonie en we dachten terug aan de plechtig heden twee jaar geleden, toen Mgr Lamiroy pontificaal assisteerde tijdens de H. Mis opgedragen door de Z. E. Abt van Westvleteren. De liturgische gezangen werden ingetogen uitgevoerd door het zangkoor uit Veurng. Na het Evan gelie predikte de Bisschop in bei de landstalen. Met bezieling sprak hij over Sint Bernardus, de Ma- ria-Heilige en wist zijn beminde broeders dichter te brengen bij Maria op deze Hemelvaartdag. Na de Mis drongen de moeders met hun kinderen tot bij de geliefde Bisschop. Nadien bezocht Mon seigneur het museum van de op gravingen. Mocht Koksijde en de streek nog meermalen zulke grootse plechtig heden beleven in het enige kader van het herboren Ter Duinen. ERICH OLLENHAUER leider van de Sociaal-Democrati sche partij, die de hereniging van Duitsland voor alüe andere pro blemen plaatsen wil. De Sjah Pavlevï van Iran, die zijn land verliet, als gevolg aan de machtspolitiek van dhr Mossadegh, en thans terug aan het bewind komt. waaraan alleen de oorlogvoerende partijen zouden deelnemen. Reeds werd aangekondigd dat zij op de U.N.O.-vergadering, die juist begonnen is, een motie in die zin zouden neerleggen, terwijl de Russen en hun satellieten laten horen dat zij meer voelen voor een ronde tafel. Natuurlijk! En wel om twee re denen: 1) omdat zij er dan recht streeks bijzitten en 8) omdat zij aldus het meningsverschil tussen Engeland en de Verenigde Staten kunnen doen aangroeien. Het ziet er dus naar uit alsof de States het lastig zullen hebben om hun standpunt te doen zege vieren. Persoonlijk geloven wij ook niet dat ze gelijk hebben. Het gaat er in feite toch om een geschil tus sen de vrije wereld en het Sovjet- Imperium en niet om een oorlog van Noord tegen Zuid Korea. Waarom zou men zich dan ver zetten tegen de aanwezigheid van Ruslandf Anderzijds zal er ook geen regeling kunnen tot stand komen zonder dat Moskou het er mee eens is. Waarom dan ver stoppertje spelent En ten derde is het ondenkbaar dat de politieke conferentie alleen en uitsluitend over Korea sou lo pen. Waarom dan niet wensen dat Malenkovs afgezanten, zo goed als die van Pandit Neru er zou den aanwezig zijnt Engeland schijnt trouwens meer en meer beslist zijn eigen weg te willen gaan of in elk geval niet steeds te knikken voor de wensen van Washington. Wat er zal uit voortvloeien t Zien, zei de blinde. Maar in elk geval vaststellen dat, zo de oorlog lastig en tra- gisch is, politiek ook zeer moei lijk is. ZIEKER DAN IN 1789 EN DICHT BIJ 1936? Ook in Frankrijk 'is het moei lijk aam politiek te doen. Propa- gandasohrijvers en diplomatieke journalisten hebben mooi te schrij ven dat Frankrijk eigenlijk poli tiek zeer stabiel tg aangezien de regeringen altijd uit de zelfde parlementaire meerderheid komen. Dat is een smoesje voor dilettan ten en brave kinderen. Met een dergelijke politieke sta biliteit moeten wij toch constate ren dat onze Zuiderbuur al min stens S maanden op de 8 die we dit jaar ver zijn, niet geregeerd werd. En de staking die thans aan gangis heeft de Franse Staat reeds 90 milliard Franse frank ge host. Maar dat is nog niet alles. Wat Frankrijk daarmee aan pres tige verliest is nog veel erger. Een Amerikaamse Senaatscommis sie die juist uit Frankrijk in de States terug is besluit eenvoudig weg dat Frankrijk in doodstrijd verkeert en dat elke dollartrans fusie onbegonnen werk is zolang het land zelf niet beslist gezonde wegen te gaan bewandelen. Men geeft wel toe en er zou maar dat aan mankeren dat de tweede wereldoorlog en de thans vijf jaar oude oorlog in Indo-China voor Frankrijk gewel dige aderlatingen betekenen, maar dat neemt niet weg dat onze Zui derbuur het wat al te gemakke lijk neemt. Het is een eohte schande: een fand bezitten dat zo groot en zo rijk is en alles inhoudt wat de bevolking nodig heeft en er nog niet komen.' O-een wonder dat Paul Reynaud onlangs zei dat Frankrijk thans meer behoefte heeft aan hervor mingen dam in 1789 (Franse Re volutie). Dat is allemaal zeer mooi, maar vam die hervormingen komt er niks in huis. In een der eerste kronieken die we voor dit blad schreven hadden wij het over de nieuwe Framse grondwet van 191/6. Toen riep alle man dat men niet mocht terug vallen in de vergissingen van 1878. Maar wij schreventoen: het zal niet baten de letter van de grond wet te veranderen als men de po litieke zeden niet wijzigt. En de bewijzen zijn - -. Frank rijk is minstens zo or ranrbaar geworden als in de fameuze tijd vam het volksfront onzaliger ge dachtenis, anno 1936. Dacsrom vrezen dat we voor een nieuw volksfront zouden staan is ondenkbaar, omdat alle Westerse socialisten het vam zich zelf niet meer zouden gedaan krijgen sa men met de communisten te re geren. Maas- het is een veeg teken dat het land zodanig in partijtjes ver snipperd is dat het niet meer mo gelijk is een gezonde meerderheid en een stabiele regering te heb ben. Wat moeten die mensen ons be nijden, die sedert vier jaar een homogene regering bezitten.' Het moge nu ook waar zijn dat de regering Daniel het enigszins onhandig heeft aangepakt door eerst besparingen te willen doen aan de kamt van de kleinen: stij ging vam de prijzen doch blokke ren der lonen, vermindering der (Zie vervolg blz. 2) Onder het motto Vlaanderen herbouwt zijn Torengaat Zon dag 23 Augustus de 26' Bedevaart door naar de Graven aan de IJzer. Voor de duizenden bedevaarders zal de Dodenvlakt.e weer het uit zicht hebben van een werkterrein waar zonder versagen gebouwd wordt aan Vlaanderens IJzerto- ren. Het Heldenhuldekruisje, verle den jaar door de storm vernield, werd herbouwd. Op de betonnen peilers werd de betonplaat gego ten die de nieuwe IJzertoren moet dragen. Vlaanderen bouwt weer en vergeet zijn doden niet. Uit alle gouwen van het Vlaam se land worden bedevaarttreinen ingericht, duizenden bedevaarders zullen per auto, per fiets of te voet naar Kaaskerke optrekken. Westvlaanderen, dat de IJzerto ren op zijn grondgebied heeft, moet het talrijkst te Diksmuide vlucht van d« Sjah, wijl de Hr Mos sadegh alle gezag tot zich toe haalde. Volgens Mossadegh en zijn aan hangers hebben officieren gepoogd de Regering omver te werpen en de (Zie vervolg blz. 7) Uit de enkele berichten die wij verleden week konden geven over de aardbevingen die de Ionische Eilanden, behorend tot het Grieks grondgebied, teisterden, kon reeds worden opgemaakt dat men hier Bovenstaande greep uit het nabije Oosten toont ons duidelijk de ligging aan van Iran, het petroleumland bij uitstek. voor een der ergste natuurrampen der laatste jaren stond. Thans blijkt dat het vooral de eilanden Cefalonia en Zante zijn die het zwaarst getroffen werden. Reeds Woensdag werden vier schokken waargenomen, doch in de nacht van Woensdag op Don derdag werden 22 schokken gere gistreerd waardoor voornoemde eilanden totaal verwoest werden en t'allen kante branden uitbra ken. Op Cefalonia werden, bene vens de hoofdstad Argostolion, nog zes dorpen vernield. Zante, hoofdstad van het gelijknamig eiland, werd eveneens vernield. Tot overmaat van ramp werden al de putten, die enige watervoor raad bevatten, door de hevige grondschokken in slijkpoelen ver horen links: Z. II. Exc. MgT De SmefTt ff.fdens Tiet H. Misoffer aan het attaar. Rechts Z. E. H. Deken Vandcnberghe uit Vcurnc. Boven rechts: de Bisschop op zijn troon bij het begin der H. Mis. Links ziet men dhr Warland, geheim Kamerheer van Z. H. de Paus, en Z. E. H. Decuyper, pastoor van St Niklaas te leper. C :i een blik en de aanwezigen tijdens deze grootse openlvhtplcchiigheid. Ln de inzet: de Ovcrheif! son en waar wij van links naar rechts herkennen: Senator Van Bug- «.«Hiout, burgemeester van Koksijde, fierste-Ministcr Van Houtte en Minister Segers. De stakingen in de Franse open bare besturen houden steeds aan. Einde vorige week bleek de sta kingsbeweging te worden uitgebreid tot de partikuliere sector, maar werd weinig gevolgd. De stakers werden alleen gezocht in de post, de mijnen, de spoorweg, de openbare diensten en de genatio naliseerde bedrijven. De vakbonden traden in contact met de Regering op Vrijdag 14 Augustus jl. maar Maandagavond Jl. hield de Eerste-Minister. Hr Laniel, een radio-toespraak waarin hij me dedeelde dat die besprekingen afge lopen waren, dat moesten de ge stelde eisen worden ingewilligd, zulks slechts zou kunnen geschieden .met waardeloos geld. Meteen deed hij een dringende oproep tot de stakers om 's anderendaags het werk te hervatten. De vakbonden hunnerzijds heb ben het afbreken der besprekingen aangeklaagd en hun leden aange spoord tot verder staken. Dinsdag bleek dan ook weinig verandering te zijn gekomen in de toestand, al hoewel uit Parijs geme.d. werd dat reeds meerdere treinen konden wor den ingelegd naar de provincie. Intussen dreigt de staking de ge hele Franse handel stil te leggen. Veie producten noodwendig voor de dagelijkse behoeften van de bevol king worden niet aangevoerd en zijn in bepaalde gewesten schaars geworden. Winkeliers worden aldus bedreigd hun zaken te moeten slui ten bij gebrek aan de nodige wa ren. Voor de Hr Herriot, voorzitter van het Franse Parlement, werd het Bureau van de Nationale Ver gadering bijeengeroepen voor Vrij dag 21 Augustus e.k. Vijf agenten van de P.T.T. die geen gevolg hadden gegeven aan een opvordering werden veroordeeld tot 8 dagen gevang. De staking der douaniers, gaande van overdreven ijver tot openlaten der barrelen, bracht heel wat moei lijkheden bij aan de grens, eens tot opstoppingen kilometers lang, of tot het niet meer in regel zijn der auto mobilisten bij terugkeer. De Belgische bedevaarttrein van KA.V. en K.W.B. kwam goed toe te Lourdes, wijl de Vacantiekinderen der Christelijke Mutualiteiten best terugkeerden uit Melchtal (Zwit serland). Frankrijk ondervindt intussen schromelijke verliezen van milliar- den veroorzaakt door de staking, inzonderheid betreffende het toe risme. Voor de buitenlanders, die zich in Frankrijk bevonden werd het een ware uittocht. Op Woensdag Jl. heeft de M.R.P. een poging aangewend om de niet- communistische vakbonden in ver binding te doen treden met de Re gering. Deze inzet heeft echter wei nig aarde aan de dijk gebracht en bleef men even ver als voorheen. Hier en daar bleek de staking te verslappen, maar anderzijds werd voor enkele takken van de partiku liere sector stakingsordewoorden voor Vrijdag, 21 dezer, door de vak bonden gegeven. De Regering harerzijds maakte bekend dat zij niet in onderhan delingen wilde treden, zolang het werk niet werd hernomen. Te Parijs blijven militaire wa gens zorgen voor het vervoer van personen. Anderzijds staan er 400 autocars steeds ter beschikking voor het personenvervoer naar de provincies. Schepen bestemd voor Frankrijk werden afgeleid naar Antwerpen, waar hun waren zullen worden ge lost en doorgevoerd, naar Frankrijk. anderd. Hierdoor was er geen wa ter voorradig om branden te blus sen, evenmin als drinkwater. De vissersbevolking van deze eilan den zocht een veilig heenkomen in de bergen, doch was zonder le vensmiddelen. De eerste hulp werd verleend door de Britse torpedojager Da ring», die een lading van 200 ton geneesmiddelen aan land zette. Koning Paul van Griekenland en Koningin Frederlka hebben zich aan boord van de torpedo jager Pyrpolitisnaar het ge troffen gebied begeven, evenals Admiraal Mountbatten, opperbe velhebber van de geallieerde zee strijdkrachten ln de Middellandse Zee. De Griekse regering trof onmid dellijk maatregelen om de hulp te organiseren en slaagde erin de bewoners hun kalmte te doen be waren en te verhinderen dat de reddingsschepen, waarmede zieken en gewonden weggebracht werden, overrompeld werden. In de loop van Vrijdagochtend werden voornoemde eilanden, als mede het eiland Ithaca, andermaal door schokken geteisterd die even wel minder geweldig waren. Naar de Griekse seismoloog Ga- lanopoeios verklaarde is het epi centrum van deze aardbeving ge legen tussen het eiland Cefalonia en Ithaka. Reeds enkele maanden was voorzien dat er daar verschui vingen in de aardkorst mogelijk waren. Men durfde echter de be volking niet verwittigen uit vrees paniek te veroorzaken. In gans de wereld werd een uit gebreide hulpactie op touw gezet om de geteisterden ter hulp te snellen. Een groot aandeel hierin werd genomen door het Belgisch Rode Kruis dat met twee Sabena- vliegtuigen twee ton geneesmidde len van grote waarde gezonden heeft. Over het aantal slachtoffers konden nog geen vaste gegevens verstrekt worden. Thans staat het evenwel vast dat het aantal do den de tweeduizend zal over treffen, terwijl het aantal gekwet sten nog niet te ramen valt. Meer dan honderdduizend personen zou den dakloos zijn. Z. H. de Paus heeft door bemid deling van Mgr Mario Macryoni- tis, aartsbisschop van Athene, zijn diep medevoelen betuigd met een zijn apostolische zegen gegeven aan de slachtoffers van de aard beving op de Ionische Eilanden. Anderzijds heeft de H. Vader de Congregatie voor de Oosterse Ri ten er mee belast, een belangrijke som geld voor hulp en bijstand aan de getroffenen te doen gewor den aan Mgr Macryonitis. vertegenwoordigd zijn. Voor ieder Westvlaming is het een punt van eer op Vlaanderens dodenakker aan deze vrome Bedevaart deel te nemen. Wij gaan daar bidden voor hen die vielen voor onze vrijheid. HET PROGRAMMA DER BEDEVAART ZATERDAGAVOND 22 AUG. Te 22.30 u.: Aan de voet van het IJzermonument: Muziekuitvoe ringen en volledige belichting van Paxpoort, Krypt en Puin. ZONDAG 23 AUGUSTUS Voormiddag. - Te 11 uur stipt: PLECHTIGE HEILIGE MIS in lucht, opgedragen op het puin van de IJzertoren, ter nagedachtenis van onze Gesneuvelden van beide wereldoorlogen en voor de We reldvrede. Onmiddellijk na de H. Mis: uitvoering van de IJzer- psalm(Ferd. Vercnocke - Arth. Meulemans) door het koor. Begin vam de IJzerplechtigheid: Bazuingeschal. 1. Proclamatie en inleiding door Voorzegger Hein Nackaerts. 2. Gezamenlijke uitvoering v. «De Blauwvoet» (Albr. Rodenbach - Emiel Hullebroeck). 8. Toespraak namens de Jeugd, door Robert Geysen. 4. Gezamenlijke uitvoering van «Vlaanderen» (Willem Gijssels - Renaat Veremans). 5. Toespraak namens de V.O.S. door Dr Adiel Debeuckelaere. 6. Gezamenlijke uitvoering van Het Lied der Vlamingen (Emm, Hiel-Peter Benoit). 7. Uitvoering door het koor van Feestzang (Th. Vonck - Staf ITggs) 8. HULDE AAN DE ÏÏZERSYM- BOLEN (tekst: Ant. Van Wil- derode). 9. BLOEMENHULDE VLAG- GENSPEL. Tijdens het Vlaggenspel en de Bloemenhulde worden volgende liederen gezongen: Door de massa: O Kruise den Vlaming Door het koor: Vaarwel n\ijn Broeder» (H. Waelrant 1517-95). Door het koor: «Vlaanderen dag en nacht denk ik aan U» (Hoff mann von Fallersleben - Fl. van Duyse). Door het koor: «Wilt heden nu treden» (A. Valerius). Door de massa: «O. L. Vr. ran Vlaanderen A. Cuppens - Lod. de Vocht). 10. Wekroep voor de Wederop bouw van de IJzertoren (tekst Anton Van Wilderode). Optrekken van de Provincie- vlaggen. 11. Gezamenlijke uitvoering van Groeninghe (Guido Gezelle - Jef Van Hoof). 12. Toespraak door Prof. Dr Fr. Fransen, namens het Bede vaartcomité. 13. Eed van Trouw aan Vlaan deren (Gezamenlijk door de massa herhaald). 14. Gezamenlijke uitvoering van «De Vlaamse Leeuw» (H. Van Peene-Karei Miry). HET VERSLAGBOEK DER XXV» IJZERBEDEVAART Ieder jaar geeft het Bedevaart comité naar de Graven ?an de IJzer een verslagboek uit over het verloop van de vorige Bedevaart. Ook dit jaar, op de vooravond der Ijzerbedevaart, verscheen het ver slagboek der XXV» Bedevaart, die verleden jaar doorging onder het motto Een volk zal nooit ver gaan Naast een trouw verslag van de vooravond en de dag der Bedevaart zelf, vinden wij er ook een mooi brokje geschiedenis over het ont staan van de IJzertoren, verslag over het derde Werkkamp der stu denten en over de 11 November - herdeniking, een in memoriam aan Dr Romboüts en de Kerstboodschap van. het IJzerbedevaartcomité. Het geheel is een geschiedkundig document van waarde dat met een rijke documentatie aan foto's werd geïliuistreerd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1