WmMappêm aSi 0RANGINA Br© wit Gavere, de weergalm Westrozebeke van De Oost-Duitse Vluchtelingen en het Werk van Oostpriesterhulp Politiek is Moeilijk De ideale drank voor KINDEREN Ook te Brussel floreert het Toerisme IS TOCH NOG BETER KOLONIALE LOTERIJ Legernieuws Bedevaart naar Banneux MISSIENIEUWS Kerkelijk Nieuws Brief uit Brussel Natuurlijk oranjesap Spa water met suiker vervaardigd Stort 58 fr. Wereldmissiedag op 18 October Een bezoek aan de Westvlaamse Proeftuin BeStem «jPSAS 'S EEN FEIT IN 'T KAPER VAN ZIJN TIJD fmWwpw'ï VEEK VAN 23 TOT 28 AUGUSTUS Da da-gen korten met 24 minuten. WEERSPREUK De oogst geschoren De winter geboren. ZATERDAG 23 AUGUSTUS KH. Tlmotheus, Symphoriaan. Zon op te 5.33 u„ onder te 18.53 u. 1338: overlijden van de Vlaamse ket terse schrijfster Bloemardlne. 1833: geboorte van de Engelse schil der Edward Burne Jones. 1874. geboorte van de Duitse wljs- geer Max Scheller. 191X: overlijden van de Franse let terkundige Ernest Plccharl. ZONDAG 33 AUGUSTUS 13" Zondag na Pinksteren. TH. Philip Benetlus, Sldonlus, Sldo- nle, Zacheus. 5on op te 5.35 u„ onder te 19.60 u. 1803: geboorte van de Vlaaimse schil der Gustaaf Wappers. 1884: geboorte van de Griekse staats man Venlzelos. 1878: geboorte van de Vlaamse kerk voogd van Luik Z. H. Mgr Kerkhofs. MAANDAG 24 AUGUSTUS HH. Bartholomews, Alldor. Zon op te 5.37 u.. onder te 19.48 u. Volle maan te 21.21 u. 1899: geboorte van de Nederlandse romanschrijver Joh. Fabrlclus. 1906: overlijden van de Vlaamse schilder Alfred Stevens. 1929: overlijden van de Vlaamse dichter Karei van de Woes- tljne. 1930: Onthulling t« K&sskerk» van het thans vernielde IJzerkruls. DINSDAG 23 AUGUSTUS HH. Lodewljk. Koning van Frank rijk. Patricia, Adelbert. Zon op te 5.38 u„ onder te 19.46 u. 1723: dood van de Nederlandse na tuurkundige en bioloog Anto- nle van Leeuwenhoek. 1744: geboorte van de Duitse letter kundige Joh Gottfried Herder. 1868: overlijden van de Nederlandse romanschrijver J. van Lennep. 1903: overlijden van de Duitse wijs geer Frledrich Nleteche. WOENSDAG 26 AUGUSTUS HH. Zephyrln, Geneslus, Samuel, Baldwin. Zon op te 5.40 u., onder te 19.48 u. 1743: geboorte Van de Franse schei kundige Antolne Laurent La voisier. 1830: geboorte van de Vlaamse his toricus Lodewljk Mathot. 1885: geboorte van de Franse letter kundige Jules Romains. 1896: overlijden van de Vlaamse schilder Hendrik Leys. DONDERDAG 27 AUGUSTUS HH. Cesar, Ellsa, Euthall», Jozef Calasanea. Zon op te 5.43 u., onder te 1941 u. 16.35: dood van de Spaanse drama turg Lope da Vaga. 1770: geboorte van de Duitse wijs geer Georg Hegel. 1809: geboorte van de Vlaamse strij der Philip Blomimaert. 1899: overlijden van de Vlaamse dichter Emmanuel Hiel, VRIJDAG 28 AUGUSTUS BH. Augustinus, Gustaaf, Hermes. Zon op te 5.44 u„ onder te 19.39 u. 1645: overlijden van de Nederlandse rechtsgeleerde en staatsman Hugo de Groot. 1748: geboorte van de Duitse dichter Johan Wolfgang Goethe. 1871: geboorte van de Franse staats man Albert Lebrun. 1910: overlijden van de Zuid-Afri kaanse generaal Louis Botha. WEEKSPREUK Niemand kent zijn eigen goed, Voor hij t eenmaal missen moet. HEEFT DE MORGENSTOND GOUD IN DE MOND, GOUD IN DE HAND «HET WEKELIJKS NIEUWS S. Zaterdag 92 Au*. 1053. Bis. 2. ®SS D E biedt U de beste kansen om fortuin te maken en al uw wensen te verwezenlijken. Trekking op Zaterdag 29 Augustus TE DE1NZE (4026) MAMWIAMWWWWWWWWWW* De Volksheilige van de Week: H. AUGUSTINUS Vrijdag 28 Augustus. De H. Augustinus Werd geboren te Tagasta (Noord-Afrlka) in 354. Zijn moeder, de H. Monloa, deed hem wel aannemen als cathecumeen, maar zlju doopsel werd verschoven tot la ter, gelijk in die tijden dikwijls ge beurde. Zijn vader, Patriclus, droom de voor zijn zoon een schitterende toekomst en zond hem reeds van zijn 13" Jaar naar Madaura en later naar Carthago om te studeren. Augusti nus bezat schitterende talenten, maakte buitengewone vorderingen en werd tot leraar in de welspre kendheid bevorderd. Gelijk hijzelf in zijn Belijdenissenverhaalt, gaf hij zich in zijn Jeugd aan allerlei uitspattingen over en leidde een on gebonden leven. Zijn vrome moeder bad dag en nacht voor zijn beke ring en niet tevergeefs. Op het Paasfeest van 387 werd hij door de H. Bisschop Ambroslus te Milaan gedoopt, en volgens de over levering zou bij gelegenheid van Augustinus" doop het Te Deum (de Ambrosiaanse lofzang) zijn sa mengesteld, waarvan de H. Ambro slus en de H. Augustinus beurtelings een vers zouden gebeden hebben. In 388 keerde Augustinus naar Afrika terug; in 391 werd hij priester ge wijd en ln 395 tot Bisschop Hippo verheven. 35 Jaar lang was hij tie grote kampvechter der Goddelijke Waarheid. Zijn schriften tot bestrij ding der ketterijen zijn zeer be roemd. HIJ overleed te Hippo op 28 Augustus 430. St Augustinus wordt gediend tegen het flerecljn. HIJ is de patroon der boekdrukkers en godgeleerden. Oefening strijdkrachten voor luchtverdediging op H, 15 en 16 October. .^ypsririg van de wet van 11 Juli 1953, zal op 14, 15 en 16 Oc tober a.s. een gezamenlijke oefe- 1 vaii, de luchtverdedigings strijdkrachten van het grondgebied plaats hebben. Deze oefening zal de naam van «Schild» dragen. Nemen hieraan deel: de ganse Belgische luchtmacht, met inbegrip van de eenheden tot verdediging der vliegvelden; de tot dus ver ge vormde eenheden van de territo riale luchtafweer, met inbegrip van de wachtdiensten; het regiment para-commando's en de logistiek- diensten, die nodig zijn voor de werking van deze eenheden. Oproeping reservekaders. De reservekaders en de niet- bestendige wachten, van de een heden, die aan deze oefeningen deelnemen, zullen op Maandag 12 October onder de wapens ge roepen worden. Zij zullen afzwaai en op Zaterdag 17 October. De op- roepfngsbevelen zullen eerlang ver zonden worden. De opstandige beweging en de onlusten, die zich in de laatste maairlm in de Oost-Duitse steden voorgedaan hebben mede de represailles, die erop volgden en waarvan nu ter tijd de omvang nog niet kan vastgesteld of voor zien worden hebben de West- Duitse Bondsrepubliek weer voor nieuwe problemen gesteld. Weer overschrijden Inderdaad dagelijks duizenden de grens tussen Oost en West en het heeft er zelfs de schijn van, dat voor bepaalde klassen der Oost-Duitse bevolking de kommu- nistlsche instanties blijk geven van een ongewone Inschikkelijkheid in verband met de toelating om te vluchten. Het kommunistische re- gieme in Oost-Duit sland vindt geen mogelijkheid of toch zeer moei lijk om de kleine burgerman,, de vrije beroepen en ook de boe ren in zijn systeem in te schake len. Het zijn bevolkingsgroepen, die zich uit Instinkt krachtdadig en voortdurend verzetten tegen de verproletarisering en derhalve de kernen vormen waaruit het verzet groeit. Ook al zouden slechts enkele honderden vluchtelingen per dag de West-Duitse Republiek betre den, dan betekent dit op een jaar weer een vermeerdering van dui zenden die meer moeten gevoed worden, ondergebracht en voor wie alle mogelijke sociale lasten door de inheemse bevolking hoeven ge dragen te worden. In 1951 was de trek van de vluch telingen naar het Westen ongeveer 15.000 personen per maand. Men beschikt nog niet over de Juiste cijfers van 1952, doch men weet, dat in het begin van dit jaar West- Duitsland reeds meer dan 10.000.000 nieuwe inwoners telde. Ruim 8.000.000 Duitsers, die ingevolge de bepalingen van de overeenkomst van Potsdam vroegere Duitse ge bieden en landen, die nu onder kommunistische kontrole staan, hadden moeten verlaten; boven dien 140.000 personen, die hun kommunistlsch vaderland ont vluchtten en niet wensen terug te keren; ruim 50.000 vervolgde poli tieke vluchtelingen onder asyl- recht en eindelijk de 1.600.000 Oost- Duitsers, die einde 1951 reeds een onderkomen in het Westen had den gezocht. De cijfers van 1952 zijn nog niet gekend en in 1953 wast de toevloed nog immer on rustbarender! Op een bevolking van 39 mil- lloen Inwoners betekent een aan was van meer dan 10 millloen ze ker een ondraagbare meerbelas- ting. Tien mlllioen: dat ls meer dan de bevolking van gans Nederland, meer dan deze van België, meer dan deze van het uitgestrekte Aus- stralië. De vluchtelingen zijn vrij ongelijk verspreid. De bevolking van Schleswig - Holstein bestaat thans b.v. voor meer dan een der de uit vluchtelingen; er ls echter in dit gebied geen Industrie, die voor arbeidsmogelijkheid zorgt. In de industrie - gebieden, waar het aantal vluchtelingen slechts 10 15 der bevolking vertegenwoor digt, kan er dan weer geen woon ruimte gevonden worden om er meer daarheen over te brengen: daar sloeg de oorlog immers de diepste wonden. De plaag van de werkloosheid treft natuurlijk de vluchtelingen op onerbarmelijke wijze: ruim 52% verjaagden en gevluchten moeten van een uiterst karige werklozen - ondersteuning leven. Meer dan 30 van al de werklozen der Bondsrepubliek re- cruteren zich onder de vluchtelin gen. Uitzicht op wijziging van die toestand is zeer gering. Een groot deel van de Inwijkelingen heeft de 60-jarlge ouderdom overschreden; de jeugd ls in al deze jaren van verwarring opgegroeid ver van ambachtsschool of enige beroeps opleiding. Voorlopig kunnen hier uit geen geschoolde arbeiders ge- rucruteerd worden. Alleen de speel goednijverheid en de textiel-indus- trle kon er enkele aan het werk zetten. Een zeer groot deel van de vluchtelingen woont in barakken, schamele krotten en op veel plaat sen ln daartoe aangepaste oorlogs bunkers. Stellig wordt er veel kri tiek uitgebracht op deze woontoe standen, die voor de zedelijke en zelfs lichamelijke ontwikkeling van de jeugd verschrikkelijk veel te wensen overlaat. Maar er is een voudig geen andere gelegenheid. 20 Van alle woonruimte werd door de oorlog totaal verwoest en de eigen werkende bevolking van de streek moet zich nog veelal met een primitieve woonst tevre den stellen. Het onderbrengen en verzorgen van deze gevluchten kost aan de Bondsregering ontzaglijk veel geld. Voor de jaren 1949, 1950, 1951 werd meer dan twee-honderd milliard frank hiervoor uitgetrokken... en het volstond nog niet eens voor het allernoodzakelijkste! Er moet inderda'ad niet alleen gezorgd worden voor het onder brengen, verpleging en kleding van de families; er moeten ook pen sioenen uitgekeerd worden: aan weduwen, aan wezen van verjaag den, aan oorlogsinvaliden en oude beroepssoldaten, verder uitkering van werklozensteun en zlekenhuis- verplegifig en alles, alles wat hier mede verband houdt. En wij rekenen hier niet wat door private liefdadigheid nog aan hulp wordt verstrekt aan deze on- gelukkigen. Bulten de hogerver- noemde getallen schat de Bonds regering, dat er nog circa één mil lloen vluchtelingen op illegale wij ze ln de Bondsrepubliek ronddo len... Wij hebben hier ook niet ge wezen op de kosten, die volgen uit de religieuze verzorging van deze millioenen Katholieken en ande ren. Priesters en kloosterlingen, die tot het uiterste overlast zijn en tot taak hebben de verstrooide vluchtelingen in kampen en nieu we woonplaatsen te bezoeken, te steunen, te helpen en troost te brengen, moeten geholpen worden. Scholen en kursussen moeten In gericht worden om de verwilderde jeugd op te vangen en sociale In stellingen van allen aard Opge bouwd worden, voor blinden, voor zuigelingen, voor zieken en voor de vele oorlogsverminkten. Men begrijpt nu wel, dat OOST PRIESTERHULP, dat een zo ruim mogelijk aandeel heeft ln de hulp verlening uit krlstelijke naasten liefde op elk gebied, dat kerken en scholen moet bouwen, dat met bergen voedselpakketten Ietwat de levensverhoudingen moet verbete ren, dat jonge moeders, hongeren de kinderen en ouderlingen onder zijn hoede moet nemen, priesters steunt en er nieuwe scharen moet opleiden, men begrijpt dus wel dat dit hoogste werk van vrede en barmhartigheid, de OOSTPRIES TERHULP heet, voortdurend en herhaaldelijk een beroep moet doen op de liefdadigheid van onze medeburgers. Helpt voortdurend Oostpriester hulp te Tongerlo, p.c.r. nr 4694.29 en helpt voornamelijk met klederen en onbederfelijke eetwaren zijn ma gazijnen te Antwerpen vullen: Brus selse straat 27 (Zuid). VERTREK WITTE PATERS NAAR KONCO Maandag zijn te Meisbroek o.m. volgende Witte Paters naar de Kongolese missie afgereisd: Juliaan Leuleman, Moorsele, der de vertrek. Deze missionaris werkt reeds 40 jaar in Kongo en is thans professor aan het Groot Seminarie te Boudewijnstad. Dries Bebeir, Tielt, tweede ver trek, als schoolopziener naar Ka- songo. Juliaan Martens, Dudzele, eerste vertrek, naar het Groot Seminarie te Boudewijnstad. Broeder Baldewijn (Albert Soryn, Harelbeke), eerste afreis naar Kitega. PRIESTERWIJDINGEN IN DE KATHEDRAAL TE BRUGCE Op Zondag 23 Augustus, te 8 uur, zal Z. Exc. Mgr De Smedt, bis schop van Brugge, in de St-Salva- torkathedraal te Brugge, de Hei lige wijdingen toedienen aan 22 nieuwe priesters, 3 diakens en 1 subdiaken. Op Zondag 30 Augustus ek. reist een Westvlaamse één-dag-bedevaart naar Banneux waarvan de plechtig heden zullen samenvoegen met de vijfdaagse zleikenretralte van het honderdtal Westvlaamse zieken, al daar ln de Marla-Hospltaliteit on dergebracht. Afsluiting der In schrijvingen op 23 Augustus e.k. De Inschrijvingen worden aange nomen aan volgende adressen: Te Poperlnge: Juffr. A. Opsomer, Boesohepestr. 81. Te Vlamertlnge: Juffr. Soetaert, Plaats. Juffr. Bouckenhove, Plaats. E. H. Dewilde, Onderpastoor, Juffr. Bouton, Brandhoek. Te leper: Juffr. Delva, de Stuerstraat 24. Te ZHlebeke: Juffr. Cecile Bastyn. Mevr. Delannoo. Te Hollebeke: Mevr. Nackaert. Te Houtem: Mevr. Deorolx-Pattyn. Te Komen: Juffr. Blanche Collie. Juffr. Amelie Polderman. E. H. Van Colllle. Te Wervlk: Z.E.H. Desmedt, Pastoor St Med. Z.E.H. De Vllegher, Pastoor Plonlerp. Z.E.H, Grymonprez, Krulseke. Te Veurne: Juffr. Cecile Trypsteen, Zuidstraat 18. Mevr. Th. Vandenbrouöke - Dewltte, Zuidburgstraat 35. Te Diksmuide: Juffr. Irène Van Parijs, Esenstr. 19. Te Rocselare: Juffr. L. Bertheloot, J. Mahleustroat. Juffr. Dupon, SpanJestraat 68. Juffr. M. Peeters, SpanJestraat 117. Jur. R. Declerck, Gravenstraat. E, H. De Geeter, Onderp. 8t Jozef. Juffr. Suz. Carbonez, H. Verrleststr. Juffr. E. Ooghe, Noordstraat 42. Te Kortrijk: Hr A. Feys, Kerkstraat 1. Hr A. Feys, Longesteenstraat 80. Juffr. H. Maertens, WiJngaardstr. 37. Hr G. Vangheluwe, Handboogstr. 28. Juffr. Deleu, St-Rocihuslaan 17. Juffr. J. Lybeer, Walle 9. Juffr. Van Den Bossche, Doornlkstwg, Juffr. M.-L. Wullaert, DoornikwlJk 20. Juffr. M. Catteloln, DoornlikwlJk 111. Hr A. DecoCk, Melweg 25. Juffr. M. Vereecke, 11 Julllaan 98. Hr R. Terrle, Dennenlaan 24. Hr F. Dejongtoe, St-DeniJsstraat 89. Juffr. A. van de Westelaken, Boer derijstraat 82. Juffr. Th. Deraeve, Guldensporenl. 16. Hr W. Maertens, Veldstraat 147. Juffr. S. Shlissinger, Pluimstraat 4. Juffr. E. Vandevyvere, Oudenaarde steenweg 225. Hr M. Reynaert, P. Jan Davldstr. 8. Juffr. C. Janssens, S. Stevlnstraat 88. Te Heule-Watermolen: Juffr. A, Blomme, Izegemstraat 165. Juffr. H. Delbeke, Izegemstraat 26. Te Heule: Juffr. Delombaerde, Vredel&an 79. REISREGELINGEV De radiotrein vertrekt uit Kort rijk te 6.45 u. en bereikt Kortrijk te 21.29 u. Aansluitingen als volgt: Poperlnge-Ieper. - Heenreis: Pope- ringe 5.08 u. - leper 5.34 u., enz... Terugreis: Kortrijk 21.53 u. Roeselare-Kortrljk. - Heenreis: ge wone trein Roeselare op Kortrijk te 5.67 u. - Overstappen te Kortrijk. Terugreis: per radiotrein tot Roese lare te 22.12 u. Adinkerke - Veurne - Diksmuide - Deinze: speciale trein. - Heenreis: Adinkerke te 5.10 u. - Aankomst te Deinze te 6.56 u. - Overstappen op radiotrein. Terugreis: overstappen van radiotrein te Deinze te 20.55 u. Terug Adinkerke te 2287 u. (Vervolg van 1" blad) pensioenen, 4.000 tijdelijke staats- agenten aan de kant zetten, enz..., blijft nog altijd dat men niet alles in eens kan doen en dat men een klein beetje geduld zou moeten hebben om het geheel vdn de be- sparingspolitiek te kunnen beoor delen. En dat men een staking van U, uren houdt, akkoord, maar het gehele land gedurende weken lam leggen en aldus een nieuwe put van 100 milliard graven naast die van 800 die al bestond, is een eigenaardige manier om het land er boven op te helpen en voor betere levensvoorioaarden te zor gen. Politiek is moeilijk, vooral als men af te rekenen heeft met een genletersmentaliteit enerzijds en met syndikaten anderzijds. Welnu de regering Laniel moet de strijd aanbinden tegen de Franse levens wijze die er een is van genieten zonder werken en ze is tevens zodanig samengesteld dat ze op niet de minste syndilcale steun moet rekenen. En wat dat betekent weet ieder een, zelfs in België... Een mens begint zich dan ook werkelijk af te vragen of er van Frankrijk nog ooit iets goeds zal terechtkomen. We hopen het, maar zien niet hoe. En dat is ook slecht voor ons, want dat doet de Amerikanen hoe langer hoe meer hun geloof ver liezen in een werkelijke wederge boorte van West-Europa. In alle geval zal Frankrijk tus sen dit en vijf jaar niet moeten klagen wanneer Duitsland het weer op alle gebied zal overvleu geld hebben en niet meer zo han delbaar zal zijn als het nu is. Naast Italië, dat ook in moei lijkheden geraakt, biedt West- Europa met zijn Frans abces wer kelijk een treurige aanblik. En morgen kunnen de broeien de onlusten in Marokko en Tunis geheel Noord-Afrika in lichte laaie zetten... en er zal geen Franse re gering zijn om ernstig te reageren. KOORDJES TREKKEN IN MOSKOU Nu we 't over Duitsland heb ben, daar zijn dus Zondag 6 Sep tember, dus over 'n goeie veertien dagen, parlementsverkiezingen. En de grote vraag voor Duitsland en voor ons is of Adenauer het zal kunnen houden. Tot nog toe heeft de man zeer sterke troeven in de hand, maar het zal er toch hard gaan. En aangezien hij nu niet de vriend der Russen is, want hij is christelijk sociaal en voorstander van een integratie van Duitsland in een verenigd Europa, wil Mos kou ook zijn duit in het zakje doen om het Adenauer te lappen. Op het communistisch paard wedden doet Malenkov niet, wa/nt dat is schier onbestqande, maar op Ollenhauer, de socialist. Waarom t Omdat die tegen het Europees leger is en niets wil doen of zien gebeuren dat een ak koord met Rusland over de her eniging van Duitsland in de weg staat. Ollenhauer moet dus in do plaats komen van Adenauer. Dat is een kaart meer in han den tegen Amerika. Vandaar dan da nieuwe Sovjet- nota waarin ze zich. akkoord ver klaren op een conferentie der Gro te Vier in verband met de hereni ging van Duitsland. Vandaar het feit dat een Oost-Duitse dele gatie naar het Rode Mekka is af gereisd om er zeer gewichtige ba- sprekingen te voeren (lees: in structies te krijgen). En de Russen nemen het ge makkelijk: ze kondigen dit alle maal aan in de tweede helft van Augustus wanneer de verkiezingen op 6 September zijn. Dus alle hoop is weer toegelaten en de Duitse so cialisten kunnen het dankbaar uit- Maar de conferentie zou pas in October plaats hebben. Dat wil zeggen: eens de Duitse verkiezin gen voorbij doen we nog wat we willen. We hopen maar dat de West- Duitsers klaar zien in het spel... en dat er uit Amerika nog een goede tegenzet komt. Ja, politiek is moeilijk... Tenzij men doet zoals Mossadegh in Iran en 99,98 van de stemmen behaalt, dat is meer dan Hitler of Stalin er ooit gehaald hebben. Maar dat wordt dan eerder tuchthuisbe kwaamheid dan politieke kunde. (18-8-5S) V. WESTERLINCK. ZIJ BUIOEN ALS EEN KNIPMES Vacantie is thans als vanzelf sprekend synoniem geworden van evasie, van ontsnappen uit het gewone dagelijkse milieu, uit het dagelijkse werk naar andere en dus betere oorden. De grote va- cantietrek gaat natuurlijk in alle richtingen, Frankrijk niet te na gesproken. De vacantlegangers hebben Brussel verlaten voor de kust, de Ardennen of andere liefelijke oor den, terwijl de vreemde en andere toeristen onze hoofdstad komen vereren met hun bezoek nan de Grote Markt, Manneken-Pis en andere bezienswaardigheden. Ons land en de hoofdstad varen niet slecht met de flauwe grap van de Franse stakingen en vormen een troostprijs voor de vele En gelsen en Duitsers of Scandina- viörs die hun reisplannen naar het land van Marianne op het. laatste ogenblik in duigen hebben zien vallen. Zij grommelen mis schien wel wat tegen deze onver wachte tribulatiën, maar zij laten Laniel in de leeuwenkuil toch liever alleen stoven ln zijn vet, zijn stakingen en zijn syndicalis tische mizeries. Evidement, zeggen de Brusselse hoteliers, en zij buigen als een knipmes voor de vreemde toeris ten en branden in gedachten al op postcheckrekening 47,63.60 van Het Wekelijks Nieuwe Poperlnge, en U ontvangt ons blad tot einde 1953. DE MODERNE METHODE MYOPLASTIC-KLEBER versterkt de verzwakte buikwand en houdt de organen, zelfs ln de moeilijkste gevallen, op hun anatomische plaats met zachtaardigheid en zonder hinder, ZOALS MET DE HANDENDe veiligheid op deze wijze verzekerd, kunt U zonder gevaar zwaar werk doen of alle vermoeienis onder gaan. Buigzaam, licht, wasbaar, onopvallend, wordt MYO- PLASTIOgemakkelijk door iedereen en in alle seizoenen gedragen. Gecreëerd en gefabriceerd door het INSTITUUT HERNIAIRE DE LYON (Frankrijk), wordt het toegepast in België sedert 1951, na Finland, Italië, Portugal, Zweden, Zwitserland. V kunt gratis proeven nemen bij een spe cialist van 0-12 uur en van 14-18 uur, te Roeselare: bij dhr VAN DE WALLE, 26, Markt, Dinsdag 25 Augustus. Veurne: bij dhr VERSTEELE, 27, Noordstraat, g Woensdag 26 Augustus.!; HET ONDERZOEK VAN DE AFGROND VAN PIERRE-ST MARTIN Lijk van Loubens niet bovengehaald. Bij het nieuw onderzoek van de afgrond en grotten van La Pierre- St-Martin, aan de Frans-Spaanse grens, is een der onderzoekers, de Spanjaard Garcia, in een 17-meter diepe put gevallen. Slechts na 4 u,ur werken kon hij terug opgehaald worden. Hij was gewond aan het hoofd en een been, maar zijn toe stand was niet onrustwekkend. De onderzoekers hebben ander zijds moeten afzien van het naar boven brengen van de Belg Lou bens, die vorig jaar in de afgrond te pletter viel, daar die onderneming een te groot gevaar opleverde voor de speleologen. Door dg onderzoekers werd een diepte bereikt van ongeveer 650 meter. 92 MILLIOEN KATHOLIEKEN ACHTER IJZEREN GORDIJN Luidens de laatste inlichtingen zouden thans 92 millioen katholie ken vertoeven in de landen achter het IJzeren Gordijn. Hiervan leven 10 millioen in de gebieden die bij hetzij 11,90 per duizend (12,77 - - - NIEUWE AUTOPLATEN IN ALUMINIUM Een letter en vier cijfers. Naar het schijnt zou besloten zijn tot de vervanging van de hui dige autoplaten door platen in alu minium van 27,5 cm. breedte bij 11 cm. hoogte. Op deze platen, met wltgeverfde rand, komen een met rode verf aangebrachte letter en vier cijfers, in reliëf, voor. Het blad voegt er aan toe, dat de letter R het eerste aan de beurt zal ko men. De plaat, die 1 mm. dik is, kost aan de staat 11 fr. per stuk. De firma, die met de fabricage belast is, zou over 90 dagen beschikken om dê partij van 44.889 platen te leveren. FISCALITEIT EN WONINGBOUW In het Staatsblad van 14 Augus tus is de wet verschenen waarbij gedeeltelijke vrijstelling van belas ting wordt verleend voor de winsten welke binnen twaalf maanden na de afsluiting van het boekjaar wor den aangewend voor het toekennen van aanvullende leningen aan le den van het personeel die een goed kope woning bouwen. 25.554 NIEUWE HUIZEN IN 1952 Gemeenten van 2 tot 5.000 inwoners bouwen meest. Tijdens het jaar 1952 nam het aantal gebouwen, uitsluitend of hoofdzakelijk voor huisvesting be stemd, toe met 25.554 eenheden, de Sovjet-Unie werden ingelijfd, millioen in Oost-Polen ingelijfd bij de U.S.S.R., 50 millioen in de sa tellietstaten en 25 millioen in de Poolse Volksdemocratie i per dui- Over de gehele wereld zal op Zondag 18 October a.s. de Wereld missie-dag gevierd worden. Deze dag is in de verschillende missionerende landen gekenmerkt door gebed en offer. Ter voorbereiding heeft in België, van 11 tot 18 October, in alle katholieke scholen de Spaar - week voor de Missiess> plaats. duizend in 1951 en 16,40 per zend in 1950). Deze vermeerdering wordt als volgt ingedeeld: 24.903 hulzen wer den gebouwd en 1.883 weiden we- deropgebouwd; 180 bestaande ge bouwen, niet voor hulsvesting be stemd, werden verbouwd om ze uitsluitend voor huisvesting ge schikt te maken; 1.464 gebouwen verdwenen, zij werden verwoest of gesloopt. Voor 1952 wordt anderzijds vast gesteld dat per groep van gemeen ten, deze met 2.000 tot minder dan 5.000 inwoners, de belangrijkste be trekkelijke aangroei boekt (14.45 per duizend tegen 15.38 per duizend in 1951 en 18,38 per duizend in 1950). HOEVEEL FIETSEN ZIJN ER IN BELGIE Antwerp. Brabant West-VL Oost-Vl. Totaal 1952 529.598 416.202 511.427 559.070 Henegouw. 354.719 Luik 222.053 Limburg 217.273 Luxemb. 75.339 Namen 110.814 Totaal 1951 525.767 414.753 507.074 552.446 352.967 228.520 208.408 75.630 111.661 Totaal 1939 486.026 486.616 438.654 457.538 374.079 224.092 186.899 73.573 114.968 Het Rijk 2.996.495 2.977.226 2.842.355 BELGIE TREKT ZICH TERUG UIT U.N.O.-COMMISSIE VOOR NIET-ZELFBESTURENDE GEBIEDEN De Belgische Regering heeft be sloten dat ons land zich zou terug trekken uit de U.N.O.-Commissie voor niet-zelfbesturende gebieden, als zijnde onwettig, onbevoegd, bevooroordeeld en nutteloos NIEUWE MAALBOOT OP DE LIJN OOSTENDE-DOVER Het Ministerie van Verkeerswe zen heeft een nieuwe maalbocvt, bestemd voor de lijn Oostende- Dover, besteld. De prijs van deze nieuwe eenheid wordt op 225 mil lioen frank geraamd. HET VERKEER TUSSEN OOSTENDE-DOVER Tijdens de maand Juli 1953 heb ben de paketboten der lijn Ocst- ende-Dover in de beide richtingen 130.748 passagiers, 3.833 auto's en 806 ton goederen vervoerd. In ver gelijking met dezelfde maand in 1952 is het reizigersverkeer toege nomen met 19,66 GURE WINTER? In de provincie Henegouwen wer den dezer dagen op verscheidene plaatsen een grote vlucht ooievaars opgemerkt. Slecht voorteken, me nen de kenners. Want gewoonlijk trekken deze steltlopers slechts op het einde van September naar warmere oorden. En de veronder stelling volgt dan; we zouden een gure winter kunnen krijgen. Dinsdagnamiddag bezochten tal rijke genodigden, waaronder afge vaardigden. van de pers, de West vlaamse Proeftuin te Beitem. Na een welkomwoord door Be stendig Afgevaardigde Olivier en terwijl het weder even opklaarde, werd het 6 hectaren groot domein met zijn prachtige fruitaanplantin- gen bezocht. Dhr Cumps, technisch adviseur bij de raad van Beheer, gaf aan de bezoekers uitleg over het groot aantal frultvariéteiten die alhier gekweekt worden op ver schillende onderstammen en vol gens uiteenlopende kweekwijzen. Op het oordeelkundig werk dat hier gepresteerd wordt, komen wij met een breedvoerig verslag en fo to's terug in ons volgend «Land bouwblad Alleen hierop willen wij thans vooral wijzen dat de proeftuin van Beitem, de enige dusdanige inrich ting die ons land bezit, reeds nu bewijst dat de beslissing, door. de Provinciale Raad van Westvlaande- ren getroffen op 30 Maart 1945 en waarbij deze stichting werd moge lijk gemaakt, zeer nuttige uitslagen afwerpt en op Uitstekende wijze de tuinbouw in onze gewesten dient. Ten einde de belangstellenden en vooral de studerende jeugd ver trouwd te maken met de aldaar ge dane opzoekingen, is deze proeftuin, gelegen bij het station te Beitem, iedere eerste Zondag van de maand, van Mel tot October, tussen 14 en 17 uur, toegankelijk. Groepsbezoe ken op andere dagen worden op afspraak toegestaan langs telefoon 1482 Roeselare. VLAAMSE BLINDEN HELPEN HUN LOTGENOTEN IN ZU1D-AFRIKA De blinde en. ge-zlchtszwakke Jon gens uit het Koninklijk Doofstom- men- en BHndengesticht te Brugge helpen een missionaris bij het op richten van een Blindeninstituut te Pietersburg ln Zuld-Afrika. Daartoe hebben zij een grote Provinciale Tombola Ingericht met vele en prach- V< wagen tlge prijzen, o.ra. een auto Volks- Öij kunt de Jongens steunen ln hun werk door U loten aan te schaf fen van de tombola waarvan de trek king plaat® heeft op 20 December 1953 in de feestzaal van het Konink lijk Doofstommen- en Bllndenge- stioht te Brugge. Loten zijn te bekomen door over schrijving op postcheck 512309 van E. H. Branders, Smaggaardstraat 6, Brugge, mits bijvoeging van 7 fr. voor verzendingskosten. 50 fr. voor een boekje van 10 loten. Wie 10 boekjes in eens bestelt krijgt een borstbeeld van L. Braille (uitvinder van het bllndenschrlft) ten geschenke. Aarzel niet uw steun te verlenen aan dit schoon missiewerk. een kaarske voor de H. Rlta, op dat het echoon weder én de Fran se stakingen nog lang mogen aan houden. NIET ZO BEST Intussen vergaderen de groto «n kleine gezagvoerdere van de C.V. P. om te beraadslagen met een bezorgd gezicht over de aanstaan de wederwaardigheden ln de poli tieke koordedans. Van de bespre kingen is vooralsnog weinig uitge lekt., maar ze houden blijkbaar wel verband met de eerlang te verwachten Kamerontbinding en dito verkiezingen. En het ls ln dit opzicht niet louter maneschijn en rozengeur. Zoals men weet ls een fkkoord bereikt, over de noodzakelijkheid om de grondwet te herzien in ver band met de goedkeuring van de Europese Defensiegemeenschap. Het een en het ander brengt ver vroegde Kamerontbinding mede en bij de hleropvolgende verkiezin gen, laat elke partij zich natuur lijk van haar beste zijde zien. En over die beste zijde maakt men zich ln de leidende kringen van de C.V.P. wel wat zorgen om- dat die nu eenmaal niet zo best ls. EEN NIEUW PROGRAMMA Om niet te vervallen ln dezelfde zonde die men de Socialisten aan wrijft: nl. dat zij geen program ma hebben, zouden de C.V.P.-lel- ders er ernstig aan denken een nieuw partijprogramma op te stel len aangezien het Kerstprogram ma van 1956 zogenaamd volledig ls verwezenlijkt Naar verluidt zou ook het plan bestaan om de unitaire partij structuur te versoepelen Inzonder heid met de bedoeling beter reke ning te houden met. de belangen van de diverse standen waarin de partij haar leden aanwerft en die niet alleen de arbeiderskringen omvat, maar tevens de kringen van de middenstanders. De alleen zaligmakende formule van de strakke unitaire partij heeft In de jongste tijd namelijk aanleiding gegeven tot wrijvingen in sommi ge kringen van middenstanders in het Antwerpse en men wil blijk baar hiermede rekening houden. Waarschijnlijk is ook de sane ring ter sprake gekomen op het gebied van de maatschappelijke zekerheid en de opneming van de misbruiken Inzake de werkloos heid. Voorts ls gehandeld over de verschillende punten die voor het parlementair verlof niet geregeld werden pf op een sisser zijn uit gelopen. Er ls sprake van de schoolontwerpen van Minister Harmei nog ter goedkeuring te onderwerpen aan de Kamer voor dat deze ontbonden worden even als het afgewimpeld ontwerp De- gryse en diverse andere epur&tie- ontwerpen, onder meer deze van Minister Duvieusart betreffende de Middenstand. Het brengt wel niet veel aarde aan de dijk of een partijprogram ma al dan niet melding maakt van de eisen op Vlaams gebied, die, nota bene, van belang zijn voor de meerderheid waarop de homogene C.V.P. heeft gesteund. Maar toch wordt hier aan de Vlaamse groep van de Kamer en van de Senaat nu een schitterende gelegenheid geboden om te doen blijken van haar bestaan en van de oprechtheid van haar tot nog toe niet zo aan het licht getreden daadvaardigheid. Misschien kun nen de vroede vaderen van deze Vlaamse groepen ln het nieuwe partijprogramma van de C.V.P. dé amnestie doen inschrijven als een te verwezenlijken doelstelling, Dat zou aan het krediet van de C.V.P zeker geen schade doen in Vlaam se kringen en het is ten slotte in hoofdzaak daarmede dat de partij moet voortboeren en rekening houden, veel meer dan met de Waalse verkozenen die een grote mond opzetten. NIEUWE VERKIEZINGEN BEGIN FEBRUARI Indien alles verloopt naar wens zou de Kamer opnieuw bijeenko men op 6 October om de wette» op de Europese Defensiegemeen schap te bespreken en goed te keuren en over te maken aan de Senaat, alsmede het ontwerp of de grondwetsherziening. Indien de Kamer met deze besprekingen klaar komt in October, kan de bespreking in November worden voortgezet in de Senaat. De Ka merontbinding zou dan uitgevaar digd worden tegen het einde van December en de nieuwe verklezln gen uitgeschreven voor het b van Februari. Indien alles ver loopt naar wens... PAS. eenmaker der La-ge Landen, de Gente naars versloeg bij Gavere. Een jaar lang was het bloedig schermutselen en ver nielen geweest. De hertog wist de hoofd macht van het Gentse leger door een list onder de muren van het kasteel van Gavere te lokken. Daar kreeg Gent de genadeklop. In de meersen van Westrozebeke had, ruim 70 jaar te voren, Gent een eerste gevoelige steek gekregen. Gavere bete kende de ondergang van de vrije en vroede zelfstandigheid van een stad. deed. Rebellensteden die overwonnen wa ren, werden meer dan eens door moord en brand ge-tclsterd. Je snapt wel wie er nu heer en meester is te Gent? Al gaat het niet zo hardhandig, toch gebeurd dit ook in andere steden. Hertog Filips wil niet alleen bij name, doch ook in feite meester zijn over alle steden en staten. Die staten hebben nog elk hun eigen bestuur. Doch Filips denkt al meer en meer aan een bestuur dat hetzelfde ls voor al zijn zo verschillende staten. De grootvader en de vader van de her- „.-.v. vx... bedienden. Het hof moet verder voor' Al heeft hertog Filips een groot inko- zijn naar hout en spijs. Beide troepen wZ,He tafel 6n keuken zorgen. Daar zijn brood- men van zijn domeinen, toch moeten de roven het vee uit het weiland, plunderen tog (Filips de Stoute en Jan zonder «iiï! wv, ffiUnT oe rtin o-eeHe cUnH meesters, schenkers, voorsnijders van steden hem geldelijk steunen uit alle kelder en schuur, en steken de rest in Vrees) waren er al mee begonnen, Filips J,""® vf((2L «„vtoiio hIw- 't vlees (nc® goen vorken aan tafel!) van macht. Zijn beden zijn zeer groot. brand, om niets aan de vijand over te doet er mee voort. Dat doet hij op raad uem, waar nij een scnonc jeuga a-oor- ieder so,ort; een vijftig. Gent moet speciale belasüngen betalen laten. De Fransen bemiddelen, de Engel- van zijn kanseliers Rollin, een wijs en ,.HMo «fÉvHon Aan het hoofd van h-et ke-ukenperso- op het zout en het gemaal. De Gentenaar sen helpen met Gent, doch het baat niet wilskrachtig man, die bij afwezigheid iteaens re overi r inps wnae ae sueaen neel gtaat de eerst.e keukenknecht, die is echter nog niet genezen van zijn ijze- want na ruim een jaar tijd worden die van de hertog alles te zeggen heeft, met niet langer neei en meester laten spe- verkozen wordt onder zijns ge- rén koppigheid. Hij antwoordt: Neen! van Gent bloedig verslagen bij Gavere, de Grote Raad van de hertog die uit jen, ais een sta,at binnen ae staat, u-ent Jjjken, Zo ver gaat het dat de wethouders, die daar waar het op-roer begon. edelen en rechtsgeleerden bestaat. Ze wilde daar me-t van weten. Het ambt van opperstalmeester is zeer het geraadzaam vinden toch te betalen, Da Gentenaars laten 16.000 man op volgen de hertog op zijn grote reizen, en En daarbij Filips had veel geld nodig, gewichtig. Hij draagt 's hertogs stan- gehangen worden door eigen stadsgeno- het slagveld. Filips de Goede kan er niet vergaderen als het past. Te Mechelen eerst voor zijn oorlogen, ook voor zijn daard. Hij moet uitmunten in wijsheid, ten. om ju-belen. Tot degenen die hem geluk- vergadert soms het Parlement, waar be- hofhoudlng. sterkte, rechtvaardigheid en dapperheid, De Gentenaars zijn geweldig gestoord wensen, zegt hij: Ik he-b verloren, wan-t langrijke vonnissen worden herzien. En Die hofhouding! Dit zijn vooreerst de tot het vermetele toe. Hij wordt bijge- tegen Filips. Niet alleen om de nieuwe die 16.000 waren allen de mijnen. te Mechelen komt ook een rekenkamer kanselier, de raadsleden, de kamerheren, staan door 60 dienaars, waaronder pages belasting, doch ook om al het nieuwe dat De Gentse achterhoede vecht nog. Uit bijeen, die moet zorgen dat zijn beden de rekenmeesters en scribenten, de biecht- en palfreniers, hoefsmeden en postiljon®, hij wil invoeren. Eeuwenlang zijn de deze strijd pikte Rodenbach zijn Sneys- worden ingewilligd. Vlaanderen, Brabant, vaders en de aalmoezeniers. Dan volgen En dan hebben we nog over de opper- grote Vlaamse steden zo goed als heer en sens op, de vaandrig die viel als een Zeeland, Henegouw, enz., ze deden het 16 lijfwachten, die naast de kamtr van stalmeesters en grootvalkenier niet ge- meester geweest in eigen huis. Nu zegt Leondd-as. elk afzonderlijk. Doch op 't einde van de hertog slapen en hem bewaken. Vier sproken! de hertog; mijn baljuw moet meer macht Gent legt het hoofd in de schoot en zijn leven zegt Filips: we zullen al de kamerknechten moeten voor de slaapka- De lijfwacht van de hertog bestaat uit hebben, de ambachten worden uitgesloten wordt hard gestraft: 2.000 Gentenaren Staten van mijn Landen van herwaarts nier zorgen: nummer 1 schudt het bed, zes wapenkoningen en acht herauten, bij de verkiezing der schepenen, en een moeten barrevoets en blootshoofds schuld over samenroepen, dat ze Ineens de bede nummer 2 legt er lakens en dekens op, ook twaalf trompetters, die elke morgen hertogelijk ambtenaar moogt ge om geen belijden. De Oudena-ardse poort, waaruit stemmen. Zo wordt er veel tijd gewon- nummer 3 sluit de bedgordijnen, num- met veel 1-awaal hun meester moeten enkele reden een steen, zelfs geen hartig de eerste rebellen oprukten tegen Filips, nen. Die Staten komen sa-men te Brugge mer 4 licht tc-e met een toorts. De her- wakker schetteren. Overal wordt de her- scheldwoord naar het hoofd slingeren. wordt dichtg-emetst. De trotse vaandels in 1463, en komen later nog samen: dit iog heeft ook 40 kamerdienaars (bar- tog gevolgd door 62 boogschutters, en in Gent vecht. Het overvalt het slot van der ambachten worden ln een kist ln zijn de Staten-Generaal. biers, kleermakers, bontwerkers, schilders, de vorstelijke intochten rijden 126 schild- Gavere c-p Goede Vrijdag 1452. Filips 't belfort gestoken. Gent mag niet langer Zo wordt de grondslag gelegd van een waaronder Jan Van Eyck!) Zes artsen wachten vooraan. laait van toorn als hij hoort dat zijn schrijven: «Wij, heren van Gent...». Ze centraal bestuur. moeten voor zijn gezondheid Instaan en De hertog heeft veel staten en veel za- goede stede Gent zo balsturig doet. Hij moeten 350.000 gouden ridders boete be- We kunnen besluiten. De betekenis van vier chirurgen dl-e hem vaak een ader- ken. Hij reist her en der, op de voet ge- zal hun mores leren! Hij snijdt alle we- talen en mogen voortaan geen enkel bevel Gavere is groot: lating geven. Deze artsen staan achter volgd door de sleep van heel deze hof- gen naar Gent af. Zijn mannen leggen in de stad uitplakken zonder oorlof van Gent werd gebroken, de oude trotse hem als hij eet, om te zeggen welke spijs houding. Hij toeft in v-ele steden. De beslag op man en wagen. Geen vracht, de baljuw. vechtstad; best past voor zijn gezondheid. vroedschap krabt in 'het haar als hun de hoe klein ook, mag naar Gent door. Zo De hertog zal zelf de schepenen benoe- een nieuw bestuur daagt op; Het eigenlijke hof wordt bestuurd eer te beurt valt het hertogelijk regiment hoopt hij de stad uit te hongeren. men. Hij zal zelf toezicht krijgen op de de figuur va-n de grote hertog van het door een groothofmeester, een indruk- te herbergen, te spijzen en te laven. Na- Zijn troepen zitten te Dendermonde en stadskas en de vonnissen der schepen- west-en w-ordt door deze slag opg-eroe- wekkend-e persoon. Achter hem staan vier dien sta-an zware posten in de s-tadsreke- te Kortrijk. Ze bejagen het land van bank zuilen door d-e Gerechtsheer v-an de hofmeesters. De fouriers moeten het pa- nlng te lezen: de poorter en de boer Waas, de Schelde- en Leievallelen om er hertog worden bekeurd, jeis rein houden. Ze hebben een leger krijgen bijzondere belastingen. de Genten-aars aan te treffen, die op zoek Toch moet gezegd dat Filips niet wreed pen in een van haar prachtigste fa cetten, doch het heldhaftige Gent eveneens. F. R. BOSCHVOGEL. IONDAGSERI EVANGELISCH LEVEN Sommige personen voelen ziek gé roepen de deugd op eeli buitenge*?' ne manier te beoefenen door «p Evan-gelisolie Raden van armoek zuiverheid en gehoorzaamheid te volgen. Die personen noemen geestelijke personen: kloosterling en priesters. Doc;h ook voor al christenen, die niet geroepen zijn W' de beoefening van de Evangelist»' Raden, ls een evangelisch leven nu>- *Wat betekent het voor de mei» los te zijn van geld en bezitting, j»11 familiebanden en van eigen wlW' schikking? Die Evangelische onthechting aardse goederen helpt de mens oj» zloh met God te verenigen door hoogste liefde, waarin dê voltna»1' held bestaat. Het maagdelijk le«£; los van alle familiebanden, het de mens mogelijk zich met onverdeelde liefde aan de dienst W God en aan het heil van de n®881: too te wijden. De onthechting W oigen wil breekt ln de mens ds geregelde zuoht naa.r zelfverhe»1!',, zij helpt de mens zijn eigen wil, zeiven aan God ten offer bren?'"1 De Evangelische Raden oflttreJfl»' de mens aan de wereldse kotnw"' Wie de Evangelische Raden bed»'; nen, ruimen de grote beletsden JJ' de volmaaktheid weg; voelen ^c, vrijer om tot God op te gaan... meer zij zlah los maken van aardse goederen, van de zlnne»]» hartstochten, van eigen wllsbesdrt, king; hoe inniger hun zieleleven God wordt, hoe hoger, hoe vol®8",:, ter hun leven lsl... En 't is ln innige vereniging van de ziel "l, God, dat de ware levensgrootheW- ware levensvreugde geleien lsl Ziet eens wat een zuivere ld,{ blijheid ln een Franclscus van slël HIJ had het vergankelijke aardse dingen begrepen, en iL duurzame van een leven met K - Ingezien. Uit geest van onthedu'^ begon hij alles weg te geven »&D,n armen. HIJ maakte zich los famlllé-bezlt en nam afscheid zijn vaders huls. HIJ kleedde armoedig, leefde van aalmoezen S1 verbleef ln de vervallen kerk v°D Damlanus... HIJ was gelukkig. Alles bulten God werd bijzaak l, Franclscus: het had slechts voor zoveel het hem dichter b .1 ea brengen kon. Het Innerlijk zlelri® met God was bij hem hoofdzaaf: eo Een H. Theresla van LlsleJ'* .t2 zo vele anderen hebben dezelfde tos uitgekozen. Allen hebben eenze zielevreugde bij hun Evangelie® ven genoten en uitgezongen, g- Vreugde is er ln de vrljwill ge ia moede van die mensen!... Vreufc hun levensstrijd tegen de ne*. gen...; vreugde in hun "Ja iet vreugde Ui ÜUU verzaking 8aIg <j, wil

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2