CAVERO Indrukwekkende Westvlaamse Jeugdoiymplade der V.K.A.J. te Izegem LANDBOUWERSDENKT NA! Proeftijd Eén jaar Constructie CAVERO Diksmulde viert zijn Paters Melotte Surge-iVleiotte MÏNQtLWERK: HET V/EKELUKS NIEUW5 «HET WEKELIJKS NIEUWSS. Zaterdag IS Sept. 1958. >- Blï. 10. biedt U goede waar voor weinig geld ('t enige dat telt) ...ZIJ Tlljdft rich naast hem neer ra legde haar hoofd tegen rijn schonder, Gerald rioeg rijn arm om haar heen... l KARREN2,5 Ton 14.000 fr. WAGENS5 Ton 25.000 fr. HALF GEDRAGEN KIPWAGENS 4 Ton 22.000 fr. KIPWAGENS5 Ton 31.000 fr. OP ALLES 2 JAAR WAARBORG Te verkrijgen bij agenten door gans het land. ROLLEGEM-KAPELLE. - Tel. Ledegem 222 ons m vogelhoekje Gerald Vandenbergh is een jonge Canadese millionnairszoon die zich voorgenomen heeft zijn vader aan te tonen dat hij niet de verwende slappeling is waarvoor deze hem houdt. Hij wil daarom gedurende één jaar in het oude Europa zelf zijn kost verdienen. De illustratie toont hoe dit avontuur eindigt. Gerald is ge trouwd maar wie is zijn jonge vrouw Is het Helen Richworth, de knappe aristocratische dame die hem van zijn wilde plannen hoopt af te bren gen Is het de eenvoudige, sympathieke schippersdochter die hij op zijn zwerftocht in Europa ontmoet Of is het misschien de .vrolijke Mia die hij, als hij moeizaam als camionchauffeur zijn kost verdient, leert kennen? Wie is deze gelukkige jonge millionnairsvrouw U zult het te weten Komen bij het lezen van de nieuwe vervolgroman die vanaf 8 September in Libelle verschijnt De naam van de schrijver is U waarschijnlijk wel bekend Louis van Orden die U reeds boeide met voorgaande werken zoals «Ook voor jou, Margaretha» en «Huibert Kollewijn's Opgang». Volg in Libelle de nieuwe succesroman van Louis Van Orden PROEFTIJD EEN JAAR LIBELLE is verkrijgbaar bij iedere gazetverkoper. Postabonnementen 70,Fr. per drie maanden, 140,Fr. per zes maanden, 275,Fr. per jaar, kunnen iedere week ingaan. Vraag proefnummers aan Uw gazetverkoper of aan Administratie LIBELLE, Van Schoonbekestraat, 36, Antwerpen. TeL: 38JS3.89 - P.CJt 66.28. In verband met het ophalen In het Sommgebled werden van bankbiljetten uit het wrak 12 gevallen van kinderverlamming van de cargo Flying Enterprise vastgesteld. uitte kapitein Carlsen, die meer- dere dagen aan boord van dat schip bleef toen het slagzij maakte fïïll jjii 11 I 1 j§ J en tot het zonk, zijn verbazing en H 3 w 11111 11 3 V 'l.„8 f verklaarde niet te geloven dat die bankbiljetten van zijn schip kwa- yfRTTiainBWHf"1 *11^ 1 Jgm Enkele weken geleden werd te Engelmanshoven een klein meisje vermoord door een zekere Vrouw Bergmans. In verband met deze moord werden thans nog vSy, ,3^7 aangehouden, de grootvader van tv het vermoorde meisje, zekere Van v\ aft [j iSsfflA;/ Stapel, die betrekkingen zou heb- H flwl ben onderhouden met de moorde- j TH nares, alsook een andere vrouw. A Wm I' V' tT'jgjnms de weersomstandigheden, 5 Ame- Nfi A rikaanse straaljagers te pletter, k,.. Mt ,r F Een toestel bleef vermist. Vier der v t j}) KV Ij |J piloten wisten zich te redden bij vil, Iff |f] *F\( Tl ffiSjj r middel van hun valscherm. Jdi, l\iLVi i A JLl/W M l! WAAROM AARZELEN? KALFSVOEDSEL De ontromers en de melkmachines zijn gewaarborgd door de vermaarde Melottefabrie-' ken en door de Hoofdver tegenwoordigers: Samengesteld voedsel voor kalveren en varkens. Spoediger en spaarzamer vetten. Witter vlees. Noordsfraat 38, Roeselare Staal an gabrulicswljxa SONNEVIESTRAAT. 19. BRUSSEI Agentschappen: IEPER, Diksmuidestraat 22. VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamingstr. 35. TIELT, Grote markt 24. Op het eiland Man stortte een Brits legervliegtuig te pletter; vier doden vielen hierbij te betreuren. Te Oostkamp is een 3-jarig jongentje in een regenput geval len en erin verdronken. Te Jeumont is een 5-jarige jongen overleden na kampernoe lies te hebben gegeten. De Franse paketboot Liber- témetende 51.840 ton en zijnde het grootste Franse schip en het vierde grootste passagiersschip ter wereld, liep vast op een mod der- bank na de haven van Le Havre te hebben verlaten. Door sleepbo ten kon het naderhand weerom vlot gemaakt worden en zijn weg vervolgen. Het schip had 1.075 pas sagiers aan boord. Alle Bank-, Beurs- cn Wissel verrichtingen. Voordelige voorwaarden. Te Mc Chord, U.S.A., moest een super-constellation met 32 in zittenden aan boord, een noodlan ding maken, maar vatte hierbij vuur. Dank zij het moedig optre den van enkele mannen konden alle inzittenden gered worden; slechts enkele dezer liepen brand wonden op. Door Sir Edmund Hilary, de Brit die de top van de Everestberg bereikte, werd thans medegedeeld dat hij bovenaan de hoogste berg ter wereld een kruisje heeft neer gelegd, dat vooraf door de H. Va der was gewijd en dat hem ter hand was gesteld door een katho liek priester. ontgaan maar de woede van Angèle Platteel scheen hiermede verre van gekoeld te zijn. August Platteel hóefde zelfs niet vee] vra gen te stellen en kreeg, zonder dat hij ver der aandrong, een bevestiging te horen van hetgeen de vrouw reeds gezegd had. Ja, een moordenaar is het, een dièf en een moordenaar, die te Violaines drie men sen van kant maakte om hun geld. Toen Angèle Platteel deze beschuldiging had uitgebracht scheen het of haar woede gekoeld was en of zij er reeds zelf spijt van had, want ontwijkend voegde zij er aan toe; Zo zegt Abel ten minste zelf. Vromant zou hem daarbij geholpen hebben. Tegen de avond was August Platteel ver trokken. De vreselijke onthulling had hem overstuur gebracht. Een mededeling aan het gerecht van het geen hij vernomen had moest onvermijde lijk zijn eigen zuster in het gedrang brengen maar terzelfdertijd spookte het door zijn hoofd dat de familie Lecocq een bedrag van 250 frank had uitgeloofd aan deze die de moordenaar van Violaines zouden kenbaar maken. Door de Franse Overheden was met hetzelfde doel een even grote premie uitge loofd. Platteel besloot Abel Pollet aan te klagen om aldus de beloofde premie op te strijken. Eerst schreef hij een naamloze brief naar de gerechtelijke Instanties te Béthune, waar in Abel Pollet van de drievoudige moord be schuldigd werd. Een huiszoeking bij Abel Pollet volgde doch er werd niets gevonden dat enige aan duiding kon bevatten. Geen enkel bewijs was voorhanden, er werd geen goud, geen geld, geen enkel voorwerp der familie Lecocq aangetroffen, hoegenaamd niets dat Abel Pollet in het gedrang kon brengen. Pollet had reeds meermalen gendarmen in huis gekregen voor onderzoek en daar hem geen nauwkeurige vragen gesteld werden kon hij niet vermoeden waarover het eigenlijk ging. August Platteel was ontgoocheld door de uitslag van zijn naamloos schrijven en be sloot op 30 April 1906 zelf naar het Paleis van Justitie te gaan. Hij gaf daar dusdanige aanwijzingen, aan de hand van gegevens die hij ondertussen verzameld had, dat er aan de hand van Abel Pollet en van Vro mant hoegenaamd niet meer te twijfelen viel. Namens het Frans gerecht vertrokken twee bijzondere commissarissen der algemene veiligheid, de Heren Vignolles en Forret, naar België om er de waarde te toetsen van de verklaringen door Platteel afgelegd. Ta Poperinge werd vastgesteld dat er daar In derdaad goudewerk verkocht was kort na de moord te Violaines en dat er rond dezelfde tijd een bankbriefje van duizend frank was uitgewisseld door verdachte personen. Zonder aarzelen gaf onderzoeksrechter Boudry uit Béthune bevel tot aanhouding tegen de gebroeders Abel en August Pollet, de vrouw van Abel Pollet, Vromant, vrouw Quaghebeur en Luisa Matoret. De aanhouding van Abel Pollet gebeurde niet zonder moeite. Op het ogenblik dat Pollet het gevang zou binnengeleid worden poogde hij te ontsnappen. De politieagent Derhille, die de boef moest opleiden, werd ten gronde gesmeten en gekwetst, doch de agent loste de moordenaar niet en toen agent Delmare ter hulp snelde, kon Abel Pollet veilig in het droge gestoken worden. Het nieuws der aanhouding van deze ban dieten verspreidde zich als een lopend vuur tje, zelfs tot over de grens. Vooral de Heer Vanhoutte, politiecommissaris te Poperinge, stelde er zeer veel belang ir. en dacht er ernstig over na of de aangehoudenen soms niet zouden betrokken zijn in de talrijke misdrijven de laatste tijd ln de streek ge pleegd. Temeer wekte deze aanhouding de aan dacht van de politiecommissaris daar hij wist dat Abel Pollet zeer veel op bezoek kwam bij Lapar die te Poperinge ook in geen geur van heiligheid stond. Hieromtrent gaf de heer Vanhoutte op 9 Mei 1906 zijn zienswijze te kennen aan de Prokureur des Konings te leper en ver noemde in dit verband ook de naam van vrouw Parret, die dé naam had van goude werk op te kopen. Ook hier werd een aanhoudingsbevel uit gevaardigd en op 11 Mei werd Lapar, die voor het gerecht geen onbekende meer was, in het gevang opgesloten. Lapar stond Juist op het punt» ln het huwelijk te treden met Madeleine Deroo uit Pradelles. Zijn huwe lijksplannen vielen met zijn aanhouding in duigen en zouden nooit ten uitvoer gebracht worden. Madeleine Deroo, die te Poperinge werd aangetroffen bij de aanhouding van Lapar, werd ook opgeleid. Men verdacht haar van medeplichtigheid doch 's anderendaags werd zij, bij gebrek aan bewijzen, weer ln vrijheid gesteld. Toen Madeleine Deroo te Pradelles bij haar moeder terugkeerde vernam zij met verwondering dat haar broeder Theophile door het Frans gerecht was aangehouden onder beschuldiging van moord en diefstal. De eerste roofoverval die ten laste gelegd werd aan Lapar was deze van Oostvleteren bij landbouwer Amand Bailliu. Desmadryl Henri, een werkman uit Oostvleteren ver klaarde inderdaad aan de politie dat hij Lapar, in gezelschap van nog twee andere kerels, ontmoet had de avond van deze dief stal en wel in de onmiddellijke omgeving der hofstede. Deze getuigenis was verpletterend voor Lapar en toen Desmadryl met de aangehou dene geconfronteerd werd, schopte Lapar woedend naar de getuige. Lapar loochende hardnekkig en volhardde hierin zelfs toen hij stellig herkend werd door Amand Bailliu en zijn dochter. Vruchteloos riep de bandiet de verklaringen in van andere personen die moesten komen bewijzen dat Lapar te Po peringe was op het ogenblik dat de hofstede van Bailliu geplunderd werd. Abel Pollet en Theophile Deroo werden op hun beurt in het nauw gedreven door land bouwer Vercruysse die te Belle door de ban dieten bijna verwurgd werd met een koord. De man herkende met stellige zekerheid Abel Pollet en Theophile Deroo als zijn aanran ders. Zij loochenden evenwel hardnekkig. Slechts één der aangehoudenen bekende. Het was Louisa Matoret die toegaf deel ge nomen te hebben aan de moordpartij te Vio laines. VROMANT BEKENT Aan beide zijden van de grens werd het nieuws der aanhoudingen met opluchting vernomen. Als bij toverslag was het in de grensstreek gedaan met moorden en stelen. Dit feit alleen was reeds een aanduiding dat de gerechtelijke overheden de ware bandie ten te pakken hadden, niettegenstaande hun halsstarrig loochenen. Op 10 Mei 1906 stond Hazebrouök in rep en roer daar het bericht er de ronde deed dat Abel Pollet er voor de rechtbank zou verschijnen wegens slagen en verwondingen toegebracht aan de agent Derhille op het ogenblik van zijn aanhouding. Een grote menigte nieuwsgierigen was op gekomen om de rover te zien. doch iedereen werd ontgoocheld toen men vernam dat de Voorzitter van de rechtbank afwezig was en de zaak dus niet kon doorgaan. Tevens kwam bevel al de aangehoudenen naar Béthune over te brengen. Onder geleide van negen gendarmen wer den Abel Pollet en zijn vrouw, August Pollet, Vromant, Angèle Platteel en Louisa Matoret naar het station geleid. Het was een stoet van miserie en ellende. De vrouw van Abel Pollet en Angèle Platteel droegen ieder een kind van 1 maanden op de arm. Onder de plassende regen stapten zij voort, slordig gekleed en de haren in het ge zicht geplakt. Abel Pollet droeg een roda doek rond de hals waarvan de tippen als bloedvlekken op de borst lagen gespreid. De menigte Jouwde bij het voorbijtrekken der gevangenen. Abel en August Pollet ke ken iedereen uitdagend ln de ogen. Ook te Béthune, waar het gezelschap even na de middag per trein aankwam, was er veel volk te been. Enkele stemmen uit de menigte riepen: ter dood! Hierop draaide August Pollet zich om naar de schreeuwers: Ter dood?... mijn kop zal niet afgesne den worden. Dadelijk na hun aankomst op het ge rechtshof verschenen de aangehoudenen voor onderzoeksrechter Boudry, bijgestaan door griffier Dhenin. Louisa Matoret was de eerste aan de beurt om ln het bijzijn van haar medeplichtigen haar bekentenissen te bevestigen omtrent de moord te Violaines. Zij verklaarde de arm van Juffrouw Lecocq te hebben vastgehou den terwijl de anderen het slachtoffer dood sloegen. De bekentenis van Louisa Matoret scheen slechts op één der aangehoudenen enige in vloed uit te oefenen, namelijk op Vromant. Na veel omwegen bekende hij voor de on derzoeksrechter dat hij aanwezig was bij de moordpartij te Violaines. Hij loochende ech ter halsstarrig Iemand te hebben gedood. De beide gebroeders Pollet bleven hard nekkig iedere medeplichtigheid ontkennen. EEN KANDIDAAT DER BENDE GETUIGT Daags na deze ondervraging kreeg de heer Godefroy, dienstdoende onderzoeksrechter t« Hazebrouck het bezoek van de werkman Jan Looten uit Merris, die hem een zeer be vreemdende verklaring kwam doen. Jan Looten verklaarde Abel Pollet reeds sedert verschillende jaren te kennen al» blauwer. HIJ kwam er zelfs veel aan huls. Bij een van deze bezoeken, in Augustus 1905, had Abel Pollet aan Looten voorgesteld mee te gaan naar een gemeente, ergens in het departement Pas de Calais, om er in een herberg een oude man en vrouw te bestelen en desnoods te vermoorden. Er zou een bult te verdienen zijn van 20.000 frank. Looten kreeg enkel voor opdracht om, gewapend met een revolver, buiten de wacht te houden, terwijl Pollet met andere leden der bende de slag zou wagen. (Wordt vervolgd) Nadruk zelfs gedeeltelijk ten strengste .verboden Pas toen het klaarlichte dag wend durfde de weduwe Delhaye opstaan en haar kamer verlaten. Zij trof haar woning in de meest volslagen wanorde aan. Op aanraden van geburen, waar zij het gebeurde ging verhalen, diende zij klacht in bij de Rijkswacht. De weduwe Delhaye herstelde na enkele tijd van de doorstane schrik, doch durfde haar woning te Roesbrugge niet langer blij ven bewonen. ZIJ verkocht haar huis en haar meubelen en nam haar intrek ln een ge sticht te Poperinge. Deze overval der bende Pollet te Poperin ge was hun laatste misdaad. De maat was volgelopen en spoedig zouden de bandieten de een na de ander® ln handen van het ge recht vallen. Abel Pollet zou door zijn eigen familie verraden worden... HOOFDSTUK II DE AANHOUDING DER BENDE POLLET de persoon van August Platteel, mijnwerker te Nceux, en schoonbroer van Abel Pollet. August Platteel was zonder werk gevallen ten gevolge van de werkstakingen in de mijnstreek. Hijzelf voelde er weinig voor aan het stakingsgewoel mee te doen, want hij moest en vooral voorzien in het onder houd van zijn vrouw en zijn vijf kinderen. Het werk hervatten durfde hij echter even min uit vrees voor wraak vanwege zijn werkmakkers. Hij wendde zich daarom tot de meier van zijn gemeente en vroeg toe lating op de gemeente een ómhaling te mo gen doen. De vrijgevigheid van zijn mede burgers was echter gering en daarom trok hij naar Hazebrouck om bijstand bij zijn zusters te vragen. Toen hij bij Angèle Platteel, vrouw Qua- ghebeur, aankwam, trof hij er ook Abel Pollet aan en was er getuige van een hef tige ruzie tussen Angèle en Abel Pollet. Pollet kreeg verwijten naar het hoofd ge slingerd dat hij in het geld zwom en toch zijn familie liet omkomen van ellende. Tus sen de bitsige woorden door, hoorde August Platteel zelfs hoe Angèle Abel Pollet ver weet voor moordenaar. Het woord moordenaarklonk August Platteel vreemd in de oren. Een verschrik kelijk vermoeden rees bij hem op. Zelf was hij vroeger nog blauwer geweest en hij wist maar al te goed dat er door de gewone blau were, zoals hij er een geweest was, zodanig veel geld niet te verdienen was. De vraag pijnigde hem meer en meer of Abel Pollet wellicht zijn geld verdiend had met stelen en moorden. Abel Pollet was schokschouderend naar buiten gegaan om verdere harde woorden te HOE HET UITLEKTEJ Aan beide zijden van de grens, zowel in Frankrijk als in België, had men maanden lang vruchteloos gezocht naar de bende waardoor de streek geteisterd werd. In ge rechtelijke kringen was men er vast van overtuigd dat een goed georganiseerde bende aan het werk was, doch de landsgrens was een scheidingslijn die een doelmatig onder zoek erg bemoeilijkte. In Frankrijk zou het gerecht evenwel een onverwachte medewerker krijgen en wel ln

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 10