Bezoek aan de Oostenrijkse Steyr-Fabrieken ...HEBBEN EEIOBR0N VAN ENERGIE NODIG I De Wetgevende Verkiezingen in Duitsland maakt aiies extra- Wie is Adenauer WoimOpmsmoM Uw kinderen in voile groei... Triomf voor Dr Adenauer die met de Christen- Demokratische Partij de volstrekte meerderheid behaalt. Communisten en Neo-nazi's verpletterd De betoging van IJzerfront OFFICIËLE UITSLAGEN ZETELVERDELING Nieuwsjes in 'f korf Stort 46 fr. Nationaal Muzlektornool 1953 te Antwerpen j J - hmt mi bekommen no» «rtw, 4t« Worn,*»- Sri-'* kg 8S'i* k» MKMr «wS Reni«« mlt 58$ St St Se» fk*i&«fs S<sfcn« ge- M'kft# Wis kg feaiie»? Stew! «S>-'sa.««! SS UW Sefet- «#*Süf <tw. S«mm«lts Kj-iskaifcivek»? Sutler *y ïvV k* V >aT'' v -£* v ii v1 v<'^ V v v"?^' «HET WEKELIJKS NIEUWS». Zaterdag 12 Sept. 1953. Biz. 9. (Vervolg van 1* blad) heinde en verre de sympathie van al wie zich toentertijd een toon aangevende sportwagen aanschaf fen kon. Zo werd er voorcgewerkt tot in 1934... toen de fusie kwam met twee andere fabrieken, fabrieken die we hier even onder de loupe zullen nemen. Daimler Op het ogenblik dat de Steyrfa- brieken zich in het bouwen van auto's specialiseerde (1918 - 1920) bestond er reeds te Wiener-Neu- stadt een autofabriek die, in 1898 door Edward Fischer gesticht, zich de naam toegeëigend had van de Osterreichische Daimler Motoren A. G. Het feit dat in 1898 een ze kere Gottlieb Daimler zijn brevet aan de fabriek afstond lag aan de basis van de benaming. Na 7 jaar werken onder het Daimler-brevet achtte Fischer zich evenwel sterk genoeg om op eigen houtje te be ginnen. De daarop geproduceerde Daim- ler-sportwagen wist in alle landen de ene zege na de andere te beha len en bracht er niet weinig toe bij om de gewone Daimler-wagen over al zeer gevraagd te maken. Ook de Daimler-vrachtwagen en automo- trices voor de spoorwegen, stonden internationaal hoog geprezen. De Amerikaanse concurrentie liet zich in de Jaren 1925-1930 evenwel sterk voelen en Daimler kreeg het hard te verduren. Zo goed als het kon werd evenwel voortgeprodu- ceerd tot in 1934... het Concern tot stand kwam. Puch In 1896 had Johannes Puch de basis gelegd van de later goed be kende Puch-Werken, gevestigd te Oraz. Deze Puch, een der baan brekers op gebied van de voortbe wegende machine, droeg er o. a. veel bij tot het ontstaan van de moto. Reeds in 1901 bracht het huis Puch een lrcy Under moto op da markt, in 1908 gevolgd door een macblne met 2 cylinders. Een Puch-zege in de Cordon-Bennett- wedstrijd, waaraan de gekendste Franse en Engelse fabrieken deel namen, deed de Puchfabrleken meer en meer de nadruk leggen op de fabricage van moto's en de Puch-Werken te Graz mogen ten- dage onder de alleroudste motofa- brieken ter wereld worden gerekend. Deze fabrieken hebben zich ech ter ook vele jaren beziggehouden met de fabricage van auto's en vrachtwagens, maar na de oorlog, in 1918, werd teruggekeerd naar de fabricage van moto's en velo's. In 1920 werd er de beroemde motor met twee tijden en dubbele piston gebouwd. Dit model kende een hele reeks elkaaropvolgende uitgaven om heden ten dage een hoogtepunt te kennen met de types Puch SGS Puch 175 SL en Puch 150 TL Van een arbeider kregen we een propagandavlugschrift, zoals de Bussen ze rondspreidden. Boven voorkant, onder rugzijde. Het geheel vertoont trouw nagebootst een bankbriefje van 100 Shilling. BOVEN: het nationaal kenteken, de vrouwenfiguur, werd veran derd in een lachend en bedrukt figuur. Het engeltje links (op de offi ciële bankbrieven met de fruithoorn in handen) trekt hier evenwel een muil naar de ingebrachte figuur. ONDER: Voor 100 Shilling hebt U bekomen in 1949 (toen de Bussen er waren) en in 1952 (met de Amerikanen)... en ze drukken dan het verschil van rantsoen aan brood, deegwaren, suiker, melk, boter, kolen en cokes. Het resultaat luidt: Stemt voor de Volksop- posltion (communisten)... maar de arbeider is blij dat hij bij de Amerikanen en niet bij de Bussen zit. vele machines zagen we met eigen «Nu nog,» zo ging die werkman ogen koperen plaatjes erop aange bracht waarop, vertaald, te lezen staat: Heropgebouwd dank zij de medehulp der bevrijdende Ameri kaanse LegersDie koperen plaatjes worden dagelijks door de werkmensen opgepoetst opdat ieder bezoeker aan de fabriek ze zien zou,» wist ons een arbeider te ver tellen, die dank zijn we die men sen wel verplicht,voegde hij er glimlachend aan toe. Inderdaad, wanneer men nadenkt wat al werk en nood gelenigd werd door deze tegemoetkoming, dan kunnen we best begrijpen dat de arbeiders hun bezetters in ere houden. Laat ons echter terugkeren tot het brokje geschiedenis der Steyr- fabrieken. Een richt op 3 reusachtige persen. Ze wegen elk meer dan 130 ton, kosten per stuk rond de 60 millioen en geven een druk van 100 kg. per cm2 op een platteau van 2 meter vierkant. 1934: DE SAMENSMELTING De wereldcrisis der Jaren 1930 gaf aanleiding tot een samenwer ken tussen Daimler en Puch en in 1934 sloot ook Steyr daarbij aan. Aldus ontstond de Steyr-Daimler- Puch-Aktiengesellschaft en heden ten dage een der grootste indus triële groepen van Oostenrijk. De samensmelting liet de drie onder nemingen toe zich te reorganise ren met het oog op de steeds toe nemende productie. De Daimler- groep verdween helemaal, terwijl de Steyr-werkhuizen te Steyr en te Oraz een geleidelijke ontwikkeling kenden, zodat er een volmaakte harmonie heerste tussen deze twee industriële eenheden. Terwijl de Puch-Werken meer en meer de productie van moto's en velo's opdreven en bijna tot de perfectie brachten, breidden de Steyr-Werken hun mogelijkheden uit en werd de fabricage aangevat van alle mogelijke vrachtwagens waarvan het Jongste type 630 de laatste verwezenlijking is. Het was In 1934 dat de wagen type 100 op de markt kwam, de eerste die naar het principe der stroomlijn werd gebouwd. Het sukses was enorm. Aantrekkelijker modellen zagen daarop later het licht, zoals de Steyr Babies», types 50 en 65, kleine wagens voorzien van een «Boxeur »-motor die gemaakt wer den op grote schaal. Deze wagen bracht het eerst in de wereld de stroomlijn tot stand en de grote revelatie was wel het openschui vend bovendek. Dan kwam in 1938 de bezetting van Oostenrijk. In 1940 volgde de oorlog en na de oorlog de ontman teling door de Russen. NA DE TWEEDE WERELDOORLOG In 1945 was het Steyr-Concern het einde van zijn bestaan nabij. De oorlog, gepaard aan de zware bombardementen, door de Russen uitgevoerd, hadden de fabrieken van Steyr en Graz totaal in as ge legd. Niet één atelier kon nog ge bruikt worden; niet één machine was nog in staat behoorlijk werk te verrichten. Van heropbouw was er in den beginne geen spraak, niemand durfde zich dit inbeel den... en de miserie der arbeiders die dagelijks in groten getalle hun oude fabrieken kwamen bezoeken met hoop op werk was hartver scheurend. Ook onder de ontmanteling hadden de Steyrfabrieken enorm te lijden. Het Steyr van heden ligt in de Amerikaanse sector... Vroe ger echter, kort na het einde der vijandelijkheden, zaten de Russen tot aan de Steyr en vielen de fa brieken in hun gebied. Meer dan zes weken heeft dit niet geduurd... maar in die zes weken werden door de Russen alle nog rechtstaande machines gedemonteerd en wegge voerd dieper het Oosten in. Een akkoord tussen Amerikanen en Russen werd bereikt en de Rus sen zouden zich tot op 4 km. van de Steyrrivier terugtrekken. Twee weken tijd hadden ze om dit te doen. In twee weken echter kan men niet veel machines demonte ren en een eenvoudig en sneller middel werd er op gevonden. Op bun. geheel werden de machines op geladen, en konden ze door de grote toegangspoorten van de fa briek niet, dan werd eenvoudigweg de muur opengekapt, en zo werden de zwaarste stukken weggesleept. Het volk en de arbeiders zagen bit met lede ogen... stil wenend ge beuren, maar niemand durfde het aan ook maar één woord te rep pen... de ontvoering stond hen zelf te dicht bij. En toch herbegon Steyr, eens de pussen achteruitgeschoven waren. Zeker was de hulp der Amerika an daar niet vreemd aan en op METAALARBEIDERS DIE HUN EIGEN FABRIEKEN BOUWEN Onmenselijke krachtinspanningen ten spijt, werden door de arbeiders toch de fabrieken heropgebouwd. Metaalbewerkers geneerden zich niet schop ep truweel te hanteren en in plaats van Ijzerhoudende ert sen aan te voeren, brachten in den beginne de veel Ingezette vracht wagens stenen, cement en zand aan. Ze wisten maar al te wel, wat de heropbouw voor hen betekende en voelden aan dat het zekere dag met stenen en cement gedaan zou zijn en dat him kamions an dermaal met rijke ertsen zwaar be laden de fabriekspoorten zouden vervoegen. Zo werden in 1949 de hoogovens klaar gemaakt en werden de eerste machines zelf gegoten; machines die ze verder zouden aanwenden tot het vervaardigen van hun eigen producten. Treffend is wat een arbeider ons daaromtrent vertelde. We wisten, zo sprak hij, dat ons geen hoge lonen zouden kun nen uitbetaald worden wanneer we als metselaars onze eigen fabrie ken opbouwden. We verdienden nauwelijks 4 tot 5 Shilling (1 Shil ling 2 Belgische fr.) per uur. Maar geen een van ons durfde er aan te denken het werk te weige ren, alhoewel de Russen met strooi briefjes ons poogden op te hitsen, i Ze spraken van hongerlonenpletten, tot enkele centimeter verder, «Is ons loon niet te verge lijken aan dat bij U in België uitbetaald. Aan onze hoogovens ver dienen wij hier 8 tot 10 Shilling (16 tot 20 fr.) per uur. We weten dat meer eisen voor ons de armoe de betekent... aber wir brauchen nicht soflel wie ihiïfo, Osterreich is sehr arm... en vragen we meer, onze producten zouden aan kost prijs stijgen en meteen zou alle uitvoer onmogelijk worden. Wij moeten werken opdat Oostenrijk weer rijk worde, dan zal het land ook niet vergeten dat het door ons werk zijn rijkdom herwonnen heeft, en zal het, wanneer het meer kan, zeker ook wel aan ons denken. In die ogen lag een zelfvoldoe ning, op dat wezen speelde een glimlach van geluk, fierheid en zelfvoldaanheid. Als we dat hoorden rijn we even stilgehouden en hebben een beetje verder nagedacht op... dingen die we allemaal hier nier, mogen schrij ven. Doordesemd van die mentaliteit kon het niet anders, of Steyr zou er komen... en het kwam er. Alle gebouwencomplexen werden heropgebouwd... en van de gelegen heid werd gebruik gemaakt deze uit te werken naar de meest moderne opvattingen. Deze complexen staan vol van moderne machines, zelf gemaakte en andere, en tussen al die machines staan de arbeiders, fier om hun prestaties, overtuigd van wat werk -"oor hen betekent. Zware autokamions, tractoren en lichtere auto's verlaten koortsig de fabrieken. 60 van hun werk gaat het buitenland in. Neen, niet alleen auto's verlaten de fabrieken, ook moto's, rijwiélen en kogellagers. De kleinste vuurslag wordt er gefabriceerd tot de zware 60 HP tractor die in afwerking en in de gelijkheid een juweel in rijn genre is. D&t is de geschiedenis van Steyr. Een geschiedenis door alle arbei ders in een gezond «medebeheer- schapopgebouwd, want rij rijn het die met hun eigen handen de fabrieken opgebouwd hebben om er later... werk en loon uit te halen. HET BEZOEK AAN DE FABRIEKEN Kom met ons mee, vriend lezer, we zullen die machtige fabrieken met U bezoeken. U vertellen wat we daar allemaal gezien hebben kunnen we U niet... omdat we er slechts drie uren in rond «gelopen» hebben... wanneer in feite om alles nauwkeurig af te zien, zelfs drie dagen niet volstaan zouden. We hebben er persen gezien die een platte stalen plaat ln één slag tot motorkappen, tot halve carros serieën, tot spatborden omtoveren. Persen, 6 meter hoog die een druk (en dit op een platteau met opper vlakte van twee vlerkante meter) van 100 kgr. per cm2 daarstellen en 30,000.000 Shilling per stuk 60 millioen Belgische franken kosten. Een man bedient ze, een druk op de knop en daar komt het logge gevaarte naar beneden, de druk duurt misschien 1 seconde en daar verdwijnt de pershamer de hoogte in, de stalen plaat in de moule nalatend in de vereiste vorm. We hebben de smederij gezien waar tientallen hamers van hon derden kilo's van 4 tot 5 meter ln lange gleuven op het gloeiend Ijzer nedervallen en er staven van 10 cm2 ln twee tot drie sterk gespierd lichaam te be speuren... wat aan een landbouwer de opmerking liet ontvallen: «Heb je die kerels gezien, wij klagen soms als we in de zomerhitte zwetend op ons land werken, maar zij, ik heb er geen een gezien die nog een rieme vlees in z'n nekke heeft. Met dit rake beeld werd er niet gelachen, iedereen voelde er de volle waarheid van aan... en auto matisch drong zich een zeker sym pathie met medevoelen op voor die arbeider voor wie het leven zeer karig is en wiens beroep on der de allerhardste moet gerang schikt. De lokalen die we verder bezoe ken zijn heel wat luchtiger. Honderden machines staan erin opgesteld, honderden arbeiders wer ken elk aan hun machine. De ruwe gegoten stukken worden er ge schaafd, gedraaid, gepolierd, kort om ondergaan er alle bewerkingen nodig voor de vele kleine onderde len van motoren waarop ze aange wezen zijn. Het krioelt er als in een mierennest, alles draait. Stukje voor stukje wordt aangepast, op gesteld en ineengestoken, de motor groeit van bank tot bank, langs de andere kant komen de motorblok ken aangeschoven. Ze worden ge monteerd: paswerk doen die man nen. De tractoren groeien, de wie len komen er onder, ze komen door honderden handen die er elk het hunne op vastvijzep... en in de laatste zaal wordt er de electrische montage op aangebracht. Phares worden beproefd, motoren worden ln gang gestoken en spu wen hun eerste verkoolde gassen uit. Met het pistool worden ze ge- schllders en dicht bij de deur wordt aan leder machine die het atelier verlaat een Steyr-kenteken op aan gebracht met het klein bedrukt briefje Made In Austria Daar staat dat pronkstuk klaar. De boeren kijken er hun ogen uit. De onze is ook nog zo geweest, zegt er een... en hij eindigt met een veelzeggend glimlachje. Een arbeider zet zich in het zadel. Kontact aan, en daar schuift de tractor luid brullend de poort bul ten naar het testterrein. Daar zal de motor geprobeerd worden om dan bij het binnenrijden een brief je te krijgen dat alles klaar is. Hij wordt in de rij geschoven naast vele anderen die wachten op hun bestemmingsoord. Zo komen er uit dat koortsig handenwerk een 50-tal tractoren, auto's, Ja zelfs zware Steyr-vracht wagens per dag naar buiten. Daar heb Je dan de algemene in drukken ln grote lijnen van dat alles waarmee wij kennis maakten. Wij rijn ervan overtuigd dat het deugd gedaan zal hebben dat dhr De Lille uit Maldegem, samen met de Imiportfirma S. O. B. E. M. A. I. (Antwerpse steenweg 395) uit Brus sel, dewelke de Steyr-tractoren in voert, een 50-tal vooraanstaande landbouwers en verdelers vandaag naar de moederstad Steyr heeft overgebracht, al was het alleen maar om de achting van onze men sen voor hun kostbaar materiaal te verhogen. Buiten aan de fabriek wachtten ons een paar bussen op die ons t/4 k» SoU «M* S 1/2mnmI mtér Uw kinderen verbruiken veel energie» help >e deze spoedig terugwinnen I Alléén tnet goed. degelijk voedsel kunnen ow kinderen bliKjetnoed. gezond en sterk blijven. Degelijk voedsel wil echter niet xeggcn overdadig of duur voedsel I Met degelijk voedsel wordt verstaan i voedsel dat bij elke maaltijd, elke dag, alle elementen bevat die voor een uitstekende gezondheid onontbeerlijk zijn vetstoffen, vitaminen, minerale routen.» Met Solo Is U zeker I Want Solo is samengesteld uit zeer rijke oliën. geperst uit de voedzaamste vruchten die de natuur ons geeft. En Solo bevat bovendien, in ideale verhoudingen, de zo waardevolle vitaminen D en A - volstrekt onontbeerlijk in de groeiperiode... de natuur zélf levert niets beter! Neem Solo voor alles wat U in de keuken bereidt. Uw gerechten zullen voedzamer zijn én ook smakelijker... Uw kinderen zullen met dubbel zoveel appetijt'smullen! SO 124 A—01913 BH zouden brengen naar het hotel. Toen we daar aankwamen had Steyrvoor de verrassing ge zorgd en een fijngedekte reuzetafel wachtte op rijn welkome gasten. Voordien werd er in de har nog een fijn glaasje geproefd en terwijl al- maardoor over het bezoek en over alles wat we zagen lustig doorge praat werd... kwamen de spijzen op tafel en werd het vrij laat, ver schoten we zelf als we zagen dat de wijzers van onze horloge tegen middernacht draalden, toen dat alles een einde kreeg. Velen trokken naar boven, an deren deden nog een verkwikkend avondwandelingske eer ze hun moegetobde ledematen op een bed gingen uitstrekken. Het appèl was bepaald op mor genvroeg 7 uur... dan zouden we e bergen intrekken, ditmaal ais toeristen, maar daarover vertellen we meer aanstaande week, als de lezer althans zoveel geduld nog kan beoefenen. J. 8. NOTA: Bij de opsomming van de Westvlamingen die met ons de reis meemaakten, hebben 'We verleden week een persoon vergeten. Het be treft hier dhr Om-er Claerhout, Professor aan de St. Jozefs Vrije Vakschool te Kortrijk. Hij neme ons dit verzuim niet kwalijk. De Zondag jevende verkiezingen op jl. gehouden in West- En na de laatste oppoets verlaten blinkende tractoren de grote montagezaal. slagen yr dik. Een atelier waar onderdelen van motoren gemaakt worden. en noemden ons slaven van de Amerikanen. Staken moesten we volgens hen en ons inschrijven in de Communistische Volksopposi- tion Partei». Maar hun propagan da gaf ons moed, verbeten moed, want wij wisten maar ai te wel dat onze bedrijfsleiders ons niet meer betalen kon-den... tot op de dag dat er wederom zou kunnen geprodu ceerd worden. Die 4 tot 5 Shilling aanvaardden wij met dank, alhoe wel het voor ons huishouden verre van breed was, maar we snoerden onze buikriem toe omdat we wisten dat na die periode een andere van hogere welstand zou volgen. Drie jaren hebben we het zo volgehouden... tot onze hoogovens werkten, tot onze eerste draaiban ken en persen klaar stonden, tot de eerste productie op de markt kwam. Ons verbeten werk met ka rig loon is de basis van onze wel stand geworden. Nu krijgen we de normale lonen uitbetaald, en had den we vroeger zelf onze fabrieken niet opgebouwd dat leefden we stellig thans in de grootste armoe de want... ons land is niet riik ge noeg om werklozensteun uit te be talen aan hen die geen werk hebben We hebben er zo assenzien kloppen van 10 tot 30 cm. dik. In dat staal hebben we zo met één slag gaten zien kloppen van 10 tot 15 cm. doorsnede. Dat werk ge beurde terwijl wij met alles wat we bezaten aan vingers onze oren stop ten om door dat hels lawaai gaaf en gezond heen te geraken. Moe ten we U het woord indrukwekkend neerpennen om er U, och een toch zo onbeholpen indruk van na te la ten. Reusachtig is dat alles. We zijn voorbij die hoogovens getrokken, waar gloeiend lava in poederige vormen liep. Het was er verschrikkelijk warm en het stof joeg er meters hoog op telkens het ziedend staal in de vormen ver dween. Met een guitig glimlachje keken die arbeiders ons aan... of we in die verzengende hitte soms niet smelten zouden. Ze stonden daar, met naakt zwart bestoven bovenlijf. Alleen het wit van hun ogen teken-de sterk af in hun dik met stof gevulde oogkassen. Mager van het werk en van die bestendige hitte waarin ze werken behandel den ze die gloeiende vuurmassa's met tangen en dikke handschoenen. Ieder postuur op zijn eigen was een beeld van pezige taaiheid, geen gram overtollig vet was op hun Protest van C.V.P.-Diksmuide De C.VP. Diksmuide deelt mede: De Algemene Raad van de C.V.P., afdeling Diksm-uide, verga derde op 4 September 19-53. Neemt met verontwaardiging kennis van de zogezegde manifes tatie van eerherstel die op 18 Oc tober 1953 doorgaat te Diksmuide op initiatief van het beruste linkse en anti-Vlaamse Comité d'Appel au Pays». Stelt vast dat dit comité in sa menstelling, werking en inspiratie in de hoogste mate anti-Vlaams en anti-Belgisch is waar het een ne faste rol heeft gespeeld in de ko ningskwestie, in de afbouw der re pressie, en ln het partij kiezen voor de moordenaars van de rechter Dupont-Lacroix. Stelt vast dat het bewuste Comité in geen geval kan spreken ln naam van het Vlaamse volk, daar het soort mensen die dit comité samen stellen (d-e Vlaamse franskiljons in-begrepen) ten alien tijde blijk geven van bun misprijzen voor de Vlaamse taal; die zij nooit spreken, en voor de Vlaamse cultuur waar van ze geen flauw besef hebben. Stelt vast dat de ganse agitatie van het comité ingegeven is door de nijd en jaloersheid veroorzaakt door net succes der Ijzerbedevaar ten bij het Vlaamse volk en de Vlaamse oud-strijders, dat dit co mité nog nooit enig protest heeft aangetekend tegen de separistische betogingen die elk jaar te Waterlo plaats hebben, en waar een Franse nederlaag wordt beweend en be treurd. Is van oordeel dat de spijtige in cidenten van de laatste Ijzerbede vaart, waarin slechts een uiterst klein getal aanwezigen betrokken waren, noch de bedevaart noch het bedevaartcomité compromitteren dat gezegde incidenten in elk geval geenszins te beoordelen vallen door anti-Vlaamse predikers van de haat en de wraak, die zetelen in het Comité d'Appel au Pays Neemt acte ervan dat de Brus selse Patriottards van het comité hoogstens spreken in naam van de anti-Vlaamse en anti-christelijke oud-strijders; dat de Vlaamsvoe- lende oud-strijders en patriotten één zijn in denken en voelen met het Comité van de Ijzerbedevaar ten, dat vooral uit Vlaamse oud strijders en Vlaamse politieke ge vangenen is samengesteld. Stelt vast dat het IJzerfront voor België als Vlaamse benaming van een franskiljonse onderneming gebezigd wordt «pour les besoins de la cause en dat aangekondigde manifestatie van 18 October een belediging is voor het Vlaamsvoe lend en Vlaamsdenkerwfc christelijk Vlaanderen. Besluit dan ook met alle midde len deze betoging van de haat, de nijd en de wraak te bekampen MODERNISERING VAN DE VROUWELIJKE RELICIEUZE ORDEN Een Congres te Rome. Kardinaal Valerio Valeri, prefect van de congregatie der religieuzen, heeft het tweede nationaal congres van de vrouwelijke religieuzen in Italië geopend. Ongeveer 250 alge mene oversten en novicemeesteres sen nemen deel aan dit belangrijk congres, dat geheel in het teken staat van de aanpassing en ver nieuwing, die de H. Stoel wenst door te voeren in de orden en con gregaties. gehioi Duitsland, hebben een triomf be zorgd aan Dr Adenauer, Bonds kanselier en leider van de West- Duitse Christen Democratische Partij. Deze verkteringan bezorgden im mers de Christen Democraten de volstrekte meerderheid in 't West- Duitse Parlement, nl. 244 zetels op 487, en betekenden meteen een goedkeuring door het Duitse Volk van de politiek door Dr Adenauer zowel op binnenlands ais op buiten lands gebied gevoerd. Weken lang werd door alle par tijen een drukke kiespropaganda gevoerd. Hoofdzakelijk ging de strijd evenwel tussen de Christen Democratische Partij en deze der Socialisten. De Neo-nazistische par tijen maakten ook heel wat drukte en verhoopten flinke successen te kunnen behalen. Van Communistische zijde werd hulp verleend van over het IJzeren Gordijn. Duizenden communistische propagandisten werden van uit Oost-Berlijn naar West-Berlijn ge stuurd, voorzien van geld en pro pagandamateriaal, om herrie te verwekken op de dag der verkiezin gen. Men hield zelfs voor dat en kele hunner tot opdracht hadden West-Duitse politieke personalitei ten uit de weg te ruimen, stembu- relen te overvallen, en dies meer. Het merendeel werden echter op gevangen op de grens en terugge stuurd of voorlopig ingerekend, na ontlast te zijn geworden van hun propagandabrief j-es. In W. - Duits land zelf namen verschillende bur gerlijke groeperingen het op zich de stemlokalen te beschermen te gen elke communistische aanval. Een uitlating van de U.S.A.- Minister voor Buitenlandse Zaken, dhr Poster Dulles, die te Washing ton op Donderdag 3 September jl. aan perslieden mededeelde dat een verlies van de coalitie onder Dr Adenauer voor Duitsland ramp spoedige gevolgen hebben kon, ver wekte een felle reactie in Duite land. Die mededeling van de Ame rikaanse staatsman werd er immers aanzien als een Inmenging in de Duitse binnenlandse aangelegenhe den. De Socialisten maakten er dankbaar gebruik van om er pro paganda mee te voeren terwijl de Christen Democraten vreesden dat die verklaring wellicht voor hen nadelig zou uitvallen. De laatste pronostieken gaven tussen 34,5 38,5 aan de CD.U. (Christen Democraten); 27,5 k 31,5 procent aan de Socialisten, enz.. Meer dan 33 millioen Duitsers waren stemgerechtigd, waarvan 18 millioen vrouwen. Veel jonge kie zers waren daarenboven bijgeko men sedert de jongste verkiezingen, zodat met spanning uitgezien werd naar de houding die zowel de vrou' Hier volgen de volledige officiële uitslagen van alle 242 Westdultee kiesdistricten. Aantal uitgebrachte stemmen 28.468.064. Aantal kiesgerechtigden 83.039.978. Opkomst 86.2 procent vergeleken bij 78.5 procent ln 1648. Geldige stemmen 27.541.049. Partij Stemmenaantal Percentage Percentage '49 Christen democraten 12.440.799 45.2 31 Socialisten 7.939.744 285 292 Liberalen 2.628.146 9.5 112 Vluchtelingen 1.614.474 6.9 Duitse partij 897.952 3.3 4 Communisten 607.413 25 5.7 Beierse partij 465552 1.7 4.2 Duitse eenheid 318.323 12 Reichspartij 295.615 1.1 Centrum 217.342 0.8 3.1 Nat. eenheid 71.032 0.2 Zuidsleeswijkse partij 44.633 0.1 0.3 Rekening houdend met de vermeerdering van het aantal zetels in de Bundestag, zijn de volgende betrekkelijke wijzigin gen ingetreden in de samenstelling van het parlement, als ge volg van de verkiezingen van 6 September: Vorig parlement: 402 zetels; aanpassingscoëfïicient 1.21. Nieuw parlement: 487 zetels. Bundestag Bundestag Bundenstag Verschil 1949 1949 aangepast 1953 Christen democraten 139 168 244 -f 76 Socialisten 131 159 150 9 Liberalen 52 63 48 15 Duitse partij 17 21 15 6 Vluchtelingen 0 0 27 27 Centrum 10 12 3 9 Verscheidene (1) 53 64 64 Totaal 402 487 487 (1) K.P.D. 15; B.P. 17; W.A.V. 12; D.R.P. 5; Onafhankelijken 4. Nota van de redactie: Om de vergelijking tussen de uitsla gen van de verkiezingen van Zondag en deze van 1949 mogelijk te maken, werden in de kolom «Bundestag 1949 aangepast» de totalen vermeld, die in 1949 bereikt zijn, indien het aan tal parlementsleden toen hetzelfde was geweest als in 1953, nl. 487 in plaats van 402. Nabij Berchtesgaden stortte een autobus in een 55-meter diepe ravijn. Zes der inzittenden werden gedood en 15 gewond. Te Slough, Engeland, werden de resten ontdekt van een mam- moeth, die vóór 100.000 jaren zou geleefd hebben. De slagtanden wa ren 75 cm. Konrad AdenauerKanse lier van West - Duitsland, werd op 5 Januari 1876 ge boren te Keulen, waar zijn vader kanselarijraad was. Hij studeerde in de rechten aan de universiteiten van Freiburg, München en Bonn en trad in de magistratuur, die hij evenwel spoedig weer verliet, om in de politiek carrière te maken. Nadat hij van 1906 tot 1917 ad junct-burgemeester van zijn geboortestad was geweest, ■werd hij met eenparigheid van stemmen tot burge meester verkozen. Tot in 1938 bleef hij in functie, maar toen werd hij op be vel van Goering geschorst. De nazi's namen trouwens geen genoegen me' zijn af zetting en deden hem tot tweemaal toe aanhouden, de tweede maal na de mis lukte aanslag op Hitler, in Juli 19),!,. Toen kwam de West-Duitse Bondsrepubliek tot stand C7i dadelijk toog dhr Adenauer aan het werk om haar een grondwet te schenken, die hijzelf plechtig afkondigde op 23 Mei 19J/9. Op 15 Septe7nbcr van hetzelfde jaar werd hij Kanselier. Adenauer is een van de meest vooruitstrevende politie kers van de laatste jaren. Spijts de tegenwerking van de niet te onderschatten socialistische partij en het overal opduikend en hem niet gunstig gezinde neo-nazisme, heeft hij met vaste hand de politiek van West-Duitsland geleid in de richting ran de opname van West-Duitsland in een Verenigd Europa. Wie de mentaliteit van de Duitser kent, weet welke inspan ning van hem gevraagd wordt om dit te aanvaarden. Adenauer is hierin gelukt. Spijts hij op 5 Januari 78 jaar zal worden, is Adenauer een jong man gebleven. Terloops kan gezegd dat slechts Winston Churchill een paar jaar ouder is dan de West- Duitse leider. Alle andere politieke aanvoerders zijn jonger. Stalin is dood op 7Jrjarige ouderdom, de Gasperi verdween op 72-jarige leeftijd van het politiek toneel. Eisenhower is slechts 63 jaar, Franco 61 jaar. Die hoge leeftijd belet echter niet dat Adenauer zo van geest als van lichaam een jong man blijft. Steeds deftig maar niet weelderig gekleed is zijn optreden overal als dit van een vijftigjarige. Gemiddeld slaapt hij niet meer dan 7 uur per dag, de andere uren is hij meestal aan de arbeid. Toen onlangs het Duits Parlement een belangrijke zitting hield, bleef hij gedurende 20 uur aan een stuk ter plaatse, alles noterend en zijn tegensprekers van a7itwoord dienend, dit alles wijl heel wat jongere parlements leden in hun zitbank zaten te slapen. Alles laat voorzien dat de wilskrachtige figuur van Adenauer voort de politiek van West-Duitsland zal blijven bepalen. Nu hij weet dat de helft vam. het Duitse volk achter hem staat, en hij over een parlementaire meerderheid beschikt, zal hij voort zijn eigen lijn trekken: samenwerking met het Westen, bestrijding van het communisme en hereni ging van het ganse Duitse Rijk. De zege van de eeuioig-jonge Adenauer is een zegen voor de toekomst van West-Europa. wen als de jonge kiezers zouden aannemen. Een nieuwe kieswet was trouwens ook voor de eerste keer van toe passing gebracht, die in het bijzon der was ingevoerd om de verbrok kelingen ln talloze partijen te ver hinderen. Bij de nieuwe kieswet, laatste Zomer goedgekeurd, wordt de kiezer twee stemmen verleend, een voor de rechtstreekse aandui ding van de candidaat zijner keuze en een die naar de lijst gaat die door de aan de kiesstrijd deelne mende partijen wordt opgemaakt en naar dewelke zijn keus gaat. De kiezer is evenwel niet verplicht rijn twee stemmen uit te brengen. Daarbij werd bepaald dat par tijen die minder dan 5 van het totaal aantal stemmen verkrijgen, niet in aanmerking konden komen voor vertegenwoordiging, behalve zo een van haar candidaten recht streeks werd verkozen. Het aantal vertegenwoordigers te verkiezen voor het West - Duits Parlement werd anderzijds ge bracht van 402 tot 484 leden. In zeer groot getal togen de Duit se kiezers en kiezeressen Zondag jl. naar de stembus om hun kies plicht te vervullen. 20.000 Duitsers die voordien naar het buitenland waren vertrokken, hadden reeds tot op Zaterdag 5 September hiun stem mogen uitbrengen in speciale kiesburelen in de stations. De verkiezingen liepen in kalmte af over het hele West-Duits gebied. Met spanning werd gewacht naar de uitslag ervan. Van zohaast de eerste uitslagen bekend werden, bleek dat de Christen Democrati sche Partij een succes tegemoet ging, maar de eindcijfers Maandag jl. bekend, wezen dan, tot verras sing zowel in West-Duitsland als in het buitenland, op een echte triomf voor Dr Adenauer en de C.D.U., zijn partij. Uitslagen delen wij mede in afzonderlijke kader, waarbij ook winst en verliezen de.r verschillende partijen worden ver meid. Door de uitslag werd bevestigd dat het Duitse Volk de Europese politiek van Dr Adenauer steunt en hem dankbaar was voor zijn binnenlandse politiek, die sedert de oorlog Duitslands economisch her- Dr Adenauer zal vermoedelijk een nieuwe regering vormen in sa menwerking met de partijen die voordien ook deel hadden in het West-Duits kabinet. Men voorspelt zelfs dat hij zal kunnen rekenen op de 2/3 van het nieuwe parlement om desgevallend grondwetswijzigin gen te kunnen doordrijven. op postcheckrekcning 47.63 60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt on« blad tot einde 1953. stel wist te bewerkstelligen. Voor de Socialisten en hun leider, Dr Ollen'hauer, die de hereniging van Duitsland als eerste en voornaam ste punt van hun politiek hadden gesteld, werd het een nederlaag, en een bittere ontgoocheling. De Neo-nazi's, alsmede de Com munisten, werden volledig verplet terd. De Duitse kiezer Bevestigde hierbij dat het van het nazi systeem afwilde, maar ook dat West-Duitsland het minst-commu nistisch land van'West-Europa was geworden. In de Westerse landen werd over het algemeen de uitslag der Duit se verkiezingen met genoegen ver nomen. Achter het IJzeren Gordijn moet de uitslag een koud bad heb ben betekend. Zo houden de Oost- Duitse Communistische leiders nu staande dat de verkiezingen in W. Duitsland verliepen onder terreur. Van vele zijden werden geluk wensen gestuurd naar Dr Adenauer. Dhr Robert Schuman, gewezen Frans Minister van Buitenlandse Zaken, noemde de triomf van Dr Adenauer en van de C.D.U. een schitterend resultaat dat de Euro pese gemeenschap moet te goede komen. Ook de C.V.P. zond een te legram van gelukwensen» Vijf muziekkorpsen nemen Zon dag 13 September deel aan de eerste kamp van het Nationaal Muzlek tornool, dat dit jaar door de Stad Antwerpen wordt ingericht. De optredenden zijn: De Kon. Kath. Harmonie Sinte Cecilia», van Poperinge; De Kon. Harmonie De Kunst vrienden van St-Niklaas; De Kon. Fanfare Moed en Vol harding», van Heist-op-de-Berg; De Harmonie Vooruitvan Lier; De Kon. Fanfare «Echo d'Avig- non van Nismes. Het tornooi heeft plaats van 14 tot 19 uur op de Grote Markt, waai een speciale kiosk wordt opgesteld Bij ongunstige weersgesteldheid zullen de uitvoeringen nochtans plaats hebben in de Handelsbeurs (ingang Twaalfmaandenstraat). De toegang is gratis. Zitplaatsen zijn te huur tegen de prijs van 5 fr. per plaats ln de kantoren van de Dienst voor Propaganda en Toeris me, Pelikaanstraat 6, alle werkda gen tussen 9 en 18 u en op Zondag 13 Sept. tussen 10 en 14 uur. Het programma van de onder schelden uitvoeringen ls als volgt samengesteld. 1) Te 14 u., door de Kon. Kath. Harmonie Ste Cecilia van Poperinge: 1. Finlandia, J. Sibelius 2. Carmen Festivum, P. Gilson 3. La Feria, p. Lacome 2) Te 15 u., door de Kon. Har monie De Kunstvrienden van St-Niklaas: 1. Symphonische Beweging, M. Poot 2. Binche, p. Gilson 3. De Twee Duiven, A. Messagei 3) Te 16 u., door de Kon. Fan fare Moed en Volharding van Heist-op-de-Berg: 1. Eeuwfeest Ouverture, P. Gilsor 2. Racoczy Ouverture, Keler Bels 3. Ouverture 1812, P. Tchaikowsky 4) Te 17 u., door de Harmonie «Vooruit» van Lier: Floraliën, J. Van der Meuler 2. Tartarin de Tarascon, M. Poot 3. Riënzi Ouverture, R. Wagner 5) Te 18 u., door de Kon. Fan fare «Echo d'Avignon var Nismes: 1. Ouverture Séculaire, P. Gilsor. 2. Marche Slave, P. Tchaikowsky 3. Binche» T. Gilsor.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9