8e Nationale Prijskamp voor Kweekvarkens te Anderlecht STEVENS Gebr. DE GRAANKAI ANDER Calcaro Magnesien La Floridienne MERCEDES-BENZ De Motor j in het Landbouwleven Gent Melotte Surge-Melotte Een grote vijand van de landbouwer TEGEN ALLE VERRAS SINGEN EN OM ZEKER TE WERKENGEBRUIK 50 KALKCARBONAAT 40 MAGNESIUM- CARBONAAT Tentoonstelling van Brouwgerst te Veurne SCHUIF Dodelijke konijnenziekte In Frankrijk Hoge opbrengst en bacteriënleven Nationale Legwedstrijd - Roeselare Gewestelijke Rijks tuinbouwscholen HIT:' WEKELIJKS NTEUWS Zaterdag 28 Sept. 1983. Bte. 12. Glno 15-8-49.1115 O V 61, zoon van Jan 6 V 102 en van Frida» Eigenaar Kamiel De-wulf nit Eke. D it dier, uit Westvlaams bloed, be haalde de Kampioenstitel '53. (5' Prijskamp «Veredeld Landsvarken»). 4' Pri jskamp Beren geboren van 1-9-80 tot 81-8-81 19 Inschrijvingen. In de vierde prijskamp behaalde Westvloanderen een eerste prijs imet Master van de Rocste Scheure aan Coens André van Oedelem (Mas ter, die een afstammline Is van Je- vlat, ls als type beer onklcvpbaar, kan echter nog Iets meer achterhand heb ben). Op Zaterdag 13 September 11. ging op de Rooseveltlaan te Vil voorde de Nationale Prijskamp door voor Kweekvarkens van het ras «Veredeld Landsvarken» alsmede van het ras Groot Yorkshire Ditmaal hadden de inrichters hun prijskamp dus overgebracht van uit een der Eeuwfeestpaleizen te Brus sel naar de brede Rooseveltlaan te Vilvoorde. Een tweede nieuwigheid die we een gelukkig feit mogen noemen was dat de prijskamp op één dag zijn beslag kreeg zodat alle kwekers nog dezelfde dag naar huls konden terug keren. De organisatie te Vilvoorde Was perfect en schijnt dermate voldoening te hebben ge geven dat we geen heimwee onder vonden naar de Eeuwfeestpaleizen. Van in de vroege morgen werd Vilvoorde ingenomen door grotere en kleinere wagens, volgeladen met varkens, die allen dezelfde weg op draaiden naar de feestelijk bevlag- de Rooseveltlaan. Het lossen der dieren en het opzoeken der genum merde hokken verliep zeer vlug. Al spoedig kon de Jury dan ook haar werkzaamheden aanvatten. Voor het ras Veredeld Landsvarken werden twee commissies van drie Juryleden aan het werk gezet; voor het Groot Yorkshire-ras moest de Heer Willis M. White uit Spal ding, de gewoonte getrouw, dit al leen opknappen. Het feit van als enige Jury te moeten optreden, legt wel een zeer grote verantwoor delijkheid op de schouders van die- gene die met deze taak wordt belast en vergt van hem een aanhoudende en gespannen aandacht. Deze werk methode brengt echter dit grote voordeel dat er eenvormigheid is in het beoordelen en het klasseren der dieren, zodanig dat de toeschouwer een duidelijk beeld krijgt van het type dat door de Jury als ideaal wordt aanzien. Deze enige Jury geeft dus een aanschouwelijke les en staat dus in nauw en bestendig contact met de fokkers. Daar deze les nu van zeer grote invloed is op de kweetaïohttng, die de fokkers zullen inslaan, begrijpt men best welke verantwoordelijkheid aan dergelijke les is verbonden. Derge lijke eenvormigheid is niet to ge makkelijk te-, toereiken, wanneer een commissie uit verscheidene Juryle den is samengesteld; en dit bijzon derlijk wanneer1 men (zij het nu misschien om eventueel regionalis me te voldoen) deze commissie sa menstelt, proportioneel verdeelt over de verscheidene provincies. Dit brengt onvermijdelijk met zich mee al kan men geen enkel Jurylid van kleingeestigheid betichten) dat elk klassement het resultaat is van een soort beperkte gedachten,-worsteling om «het voor zijn eigen uitge maakt» ideaal type naar voren te brengen. Het resultaat van dergelijks ge dachten-worstelingen. kon men wel in meerdere of mindere mate ln en kele klassementen ontwaren. Over zijn geheel beschouwd mógen we toch tevreden zijn óver de rang schikking, waar ieder Jurylid^ te genover zijn ideeën wat watër in zijn wijn deed. Latërt we nu aan de hand der verscheidene prijskampen van het Veredeld Landsvarken even vluchtig overlopen, wat West- vlaanderen hèeft gepresteerd. 1* Prijskamp Beren geboren van 1-9-52 tot Ï8-8-58 12 inschrijvingen.. t>e eerste prijs werd behaald door Kees Dl, aan Van Donlnck .uit Elsein- Geel. Naar inljn bescheiden mening was dit geen gelukkige keus; deze beer was ver van Ideaal op rug en lenden en verloor zeker veel punten voor zijn slechte benen. Om deze re den had lk liever Nr 2 aan Nandta Edward van Oost-akker zien winnen. In deze categorie behaalde West- vlaanderen: De 5" prijs met Nemrod. aan Van landschoot Gerard van OedeOem; De 6* prijs met Narco, aan Denolf Jules van Lichtervelde. Algemene beoordeling der catego rie: geen topdler; kon beter. 2* Prijskamp Beren geboren Tan 1-3-52 tot 31-8-52 16 Inschrijvingen. De eerste prijs werd toegekend aan Tonny 2 A 118, van Bax Albert uit Schoon broek (Oud Turnhout). Deze beer, prachMg van type. met gezonde benen en sterke achterhand, had geen concurrentie. HIJ werd reservekam pioen. Voor Westvlaanderen noteren we: 8" prijs met Maf, aan Debleeker Gerard uit Oostkerke; 14* prijs met Nero, aan Vlaene Je- room, uit Deerlijk, Algemene beoordeling der catego rie: goed. 3* Prijskamp Beren geboren van 1-9-51 tot 28-2-82 13 Inschrijvingen. De eerste prijs werd behaald door Baaiel, aan vangoetsenhoven Bené, uit Kessel-Lo, die wel voldeed en breed was, maar min gelijnd was en dus min adel had. Westvlaanderen presteerde: 2* Prijs met Nlrak, aan Bllcke Mar cel, uit Hulete (Nlrak Is een zoon van Herkuul en kwam mooi bulten); 4* Prijs met Marnlx (zoon Jojype), aan Deoleroq Ernest, uit Schuffers- kapelle; 6* Prijs met Matador, aan WlUaert H. uit Ardoole; 7* Prijs met Moker, aan. WlUaert H. uit Ardoole. Algemens beoordeling der catego rie: sterk. 3* Prijs, met Marouh (zoon Klep- :r), van Eggermont Daniël, uit Öostrozebeke (deze beer bleek uit form te zijn); 8* Prijs, met Lord (zoon Jlmko), aan Denolf J. uit Lichtervelde. Lord, die niet ln topconditie verkeert en eerder mager was, werd te ver geklas seerd. Graag zagen we hem terug met vijftig kilo vlees bij. Hoeveel plaat sen zou hij winnen? Algemene beoordeling der oatego- rie: sterk, 8* Prijskamp Beren geboren voor 1-9-80 15 Inschrijvingen. De eerste prijs werd toegewezen aan Glno, van Dewulf C. uit Eke. De ze beer, die de kamploenentltel zou behalen, stamt af van Jan 6 V 102 en ls dus uit Westvlaams bloed. Met zijn sterke achterhand, zijn manne lijkheid en zijn onovertroffen diepte ls hij zijn titel waardig. In deze reeks behaalde Westvlaan deren: 3* Prijs, met Keizer 't Ravennest, van Demuyt A. uit Oedelem, uit de zelfde Jan als de kampioen Glno. 5* Prijs, met Uvenal 't Ravennest, van Brille J. uit Rekkem. 6* Prijs, met Kodak, van Arpoele, aan Demeyere L. uit Rulselede. 10* Prils, met Lorejas aan Maon- houdt Alf., uit Brugge. Algemene beoordeling der catego rie: sterk. Hiermede ls de korte troepen- schouw der beren ten einde. PRIJSKAMPEN VOOR ZEUGEN Hier mocht Westvlaanderen vol gende uitslagen noteren: 6* Prijskamp A Zengein geb. van 1-11-52 tot 28-2-88 12 inschrijvingen. O* Prijs, met Nurne, aan Ooens A. uit Oedelem. 7* Prijs, met Norma, aan Ooens A. Uit Oedelem. Belde zeugen zijn afstammelingen van Monark. 8* Prijs, met Nurse (doohter Mar nlx), aan Declercq E„ uit Schuifers- kapelle. 8« Prijskamp B Zengen geb. van 1-9-52 tot 81-10-82 11 Inschrijvingen. 4* Prijs, met Nara, aan Deoleroq X. uit - - nark), aan 7* Prijs, met Ninette (dochter Mas ter), aan Vermeersch O., Ichtegem. 7« Prijskamp A Zengen geb. van 16-5-52 tot 81-8-88 14 Inschrijvingen. Geen deelnemers uit Westvlaande ren.. 7* Prijskamp B Zengen geb. van 1-3-52 tot 15-8-82 18 Inschrijvingen. 3* Prijs, met Nemea (dochter Job), aan, DesrumeaUx A, uit Aalbeke. 8* Prijs, met Marltza van Bevaren (uit Major), aan Dobbelaere O. uit Bevefen-Roeselare. 4* Prijs, met Melodie, aan Van Rol lagere J„ uit Passendale. 10* Prijs, met Mosa (uit Angelus), aan Coens A, uit Oedelem. 11' Prijs, met Nelt, aan Desru- meaux A., uit Aalbeke. 13* Prijs, met Nussa, aan Outtler O., uit leper. 14* Prijs, jnet Nirvana, aan De- schepper L., uit Moerkerks. 8« Prijskamp Zengen geb. van 1-9-51 tot 28-2-52 16 Inschrijvingen. 1* Prijs, met Musette 't Ravennest (uit Kodak), aan Coens A„ uit Oede lem. 2* Prijs, met Margot (uit Herkuut), aan Berssdhaert C., uit St Kruis. 4* Pi-ijs, met Madelberta, aan Schotte J., uit Gits. 6* Prijs, met Marenta van Rozen- dale, aan Kerokhove Fr„ uit Velde- gem. 7* Prijs, met Molly, aan Persyn A., uit Harelbeke. 9* Prijskamp A Zeugen geb. van 1-4-51 tot 31-8-51 14 inschrijvingen. Uit deze categorie werd BI arem ie van Matthys L. uit Eeklo reserve- kaïmploene. Ze stamt af van de reeds hogervennelde beer uit Westvlaande ren, nl. Jan 6 V 102. Naar de provincie kwamen volgen de prijzen: 2* Prijs, met Mie 't Ravennest (uit Krltzer), aan Coens A., uit Oedelem. 6" Prijs, met Mooie 't Ravennest, aan Coens A„ uit Oedelem. 6* Prijs, met Manse (uit Klepper), aan Landbouwschool Roeselare. 9* Prijskamp B Zengen geb. van 1-9-50 tot 31-3-51 17 inschrijvingen Hier behaalde Désabusée van Dewilde Prudent, uit Jodolgne, de eerste prijs en tevens de titel van kampioenzeug. Deze zeug heeft als vader de vroegere Westvlaamse beer Raf 1 B 15 Vermelden we verder: 6* Prijs, met Leona, aan Vandesom- pele C., uit Westkapelle. 10* Prijs, met Madelre, aan Van- denberghe M., uit Dottenljs. 10* Prijskamp Zengen geboren voor 1-9-50 19 Inschrijvingen. 8* Prijs, met Lotte, aan Outtler G., uit leper. 7* Prijs, met Korenbloem, aan De meyere L., uit Rulselede. 8* Prijs, met Magall, aan Dejae- ghere A., uit Btasegem. Zie vervolg hiernevens 8W~ WAAROM AARZELEN? De ontromers en de melkmachines zijn gewaarborgd door de vermaarde Melottefabrie- ken en door de Hoofdver tegenwoordigers: leper - Poperinge Als de oogst weg is van de vel- den, heeft de landbouwer andere zorgen, wil hij zijn graan in goe de staat bewaren. In de eerste plaats is daar natuurlijk dat op tijd en stond moet nagegaan wor den of het graan niet aan het verhitten gaat. Gelukkig is dit jaar de oogst zeer droog in de schuren gegaan, maar voor de partijen die met de pikdorser werden afgereden dient men zich toch in acht te nemen. Of het graan niet aan het ver hitten gaat, is iets dat iedere zorg zame landbouwer nogal gemakke lijk eens zal controleren. Terecht, want er hangt er zeer veel van af. Er is evenwel een andere vijand, aan dewelke wel eens minder wordt gedacht, maar daarom niet minder nadeel kan berokkenen. We bedoelen hier de door iedereen gekende graankalander. Door ledereen gekend, wil daar om niet zeggen, door iedereen be streden, want over het algemeen wordt daar weinig of geen aan dacht aan besteed. Dit zou zeker niet het geval zijn als men wist welke enorme schade de graan kalander wel veroorzaakt. DE LEVENSWIJZE Leren wij dit vraatzuchtig diertje even beter kennen. Het is een bruin-zwart snuitke- vertje van 3 tot 5 mm. lang, waar van het halsschild bijna even groot is als de dekschilden. Vliegen kan het niet, want de vleugels zijn bijna niet ontwikkeld. Het is hard, zodat het kraak als men het plet. Het moeilijk van het mannetje te onderscheiden wijfje boort met haar scherpe monddelen een klein gaatje in de graankorel, legt er een eitje in en maakt de opening weer dicht met een vocht dat on middellijk verhardt. Na enkele da gen komt uit dit ëitje een larve, dat onmiddellijk aan de kern van het graan eten gaat. De larve froeit, vervelt, verpopt en ontwik- :elt zich ten slotte tot een vol wassen kever, die de graankorrel verlaat als deze reeds half is uit gevreten. De duurte van de ont wikkeling verschilt volgens de tem peratuur van 34 tot 115 dagen tijdens wajmteschommeling van 27 tot 15 graden Celsius. In een gemiddeld klimaat moet men re kenen op twee generaties, in war me zomers echter kunnen het er tot vijf zijn. Men heeft berekend dat één wijfje normaal 1000 na komelingen heeft, in gunstige om standigheden kan ook het haast fantastisch getal van 300.000 be reikt worden. Beneden de 6° be wegen de kevers niet, ze zijn KALKARME GRONDEN LIJ DEN GEWOONLIJK EEN GROOT GEBREK AAN MAG NESIUM. (4456) j lt n (t a d w wiHilWMAIIAftnnflllMVMMWlflnflflniHiOftrtflflflflflfti Ras Groot Yorkshire 1* Prijskamp Beren 10 inschrijvingen. 1* Prijs, met Door aan Van Exem A,, uit Westvleteren. 10» Prijs, met Saciy's Turk I, aan Alleln A., uit Reninge. 3» Prijskamp Beren 7 inschrijvingen. 5" Prijs, met Turk 24, aan Elevage des Pommlers, uit Oostkamp. 4» Prijskamp Beren 12 inschrijvingen. 7» Prijs, met Feldmarshal 55, aan Vandecaveye Cl., uit Westvleteren. 6" Prijskamp A Zengen 10 inschrijvingen. 2», 3". 4» en 7° Prijs, aan Alleln R., uit Reninge. 5" Prijs, aan Desseln C„ uit West vleteren. 6» Prijs, aan Van Exeim A„ uit Westvleteren. 8», 9» en 10* Prijs, aan Elevage des Pommlers, uit Oostkamp. 7« Prijskamp A Zeugen 10 Inschrijvingen. 7* Prijs, aan Vandecaveye, uit Westvleteren. 7* Prijskamp B Zeugen 11 inschrijvingen. 9» Prijs, aan Elevage des Pommlers, uit Oostkamp. Als slotbeschouwing kunnen we verklaren, dat .de prijskamp in zijn geheel is gelukt. Misschien had.1 er wel meer volk kunnen zijn, maar we weten bij ondervinding hoe moeilijk het is de mensen naar een varkens prijskamp te krijgen. Wat echter wol tegenviel, is het feit, dat geen enkel officieel persoon naar de prijskamp is komen zien om zijn interesse voor de varkenskweek te tonen. Of speelt de varkensuitbating geen grote economische rol in de landbouw-economie? Wij zijn van het tegenovergestelde overtuigd en menen dat ook onze varkensfokkers recht hebben op aanmoediging. Westvlaanderen is goed uit de strijd gekomen en heeft ruim zijn deel aan prijzen; maar de werking moet doorgezet worden en hier en daar kan nog wel wat aan verbe terd worden. We gaan dus maar met dezelfde ijver weer aan 't werk. Proficiat kwekers 1 Do Fokker. Een viertal beelden over het ontwikkelingsproces van de graan kalan der. Boven linies: een eitje wordt zo in de graankorrel gelegd. Midden: de larve vreet het binnenste van de korrel uit, zich steeds ontwikke lend. Rechts: de volwassen kalander verlaat de korrel Onder: de vol wassen graankalander: men ziet duidelijk hoe het kopschild omtrent even groot ls als de vleugelschilden. schijndood. Dit legt uit waarom ze in de koude winterdagen niet te zien zijn. Daar de temperatuur ook de elerafzetting beïnvloedt, geschiedt de meeste schade in de zomer, en vooral In warme graanhopen. DE SCHADE De kalander tatst alle gestockeer de graansoorten aan. De kever, maar vooral de larve, vreten de graankorrels uit. Een eerste gevolg is natuurlijk gewichtsverlies, dat begrijpelijkerwijze in evenredig heid is met de aantasting. Erger is echter de waardevermindering der granen. Bij zaaizaad betekent dit grote vermindering van de ge middelde kiemkracht. Aantasting maakt de partijen broodgranen voor menselijke voeding onge schikt. Verhoging van vochtig heidsgehalte, en van temperatuur zijn er onmiddellijke oorzaken van, wijl de lijken der diertjes en hun uitwerpselen een gunstig midden scheppen voor andere schadelijke organismen als: mij ten, schimmels en bacteriën. Gerst, fel aangetast, wordt waardeloos voor de brouwerij die dergelijke partijen beslist zal weigeren. Partijen die door de felle aan tasting beginnen muf te rieken en zouden bederven, zijn ook min geschikt voor dierenvoeding. Het staat vast dat ze oorzaak kunnen zijn van ernstige stoornissen bij de dieren, vooral bij zwijnen en paarden. Uit dit alles blijkt dat men de graankalander zekerlijk niet moet onderschatten. Men zal er dan ook best aan doen zoveel mogelijk zijn voorzorgen ter bestrijding te ne men. HOE BESTRIJDEN? De bestrijding van de graanka lander valt niet gemakkelijk. In de gestockeerde hopen huist hij niet in de buitenste lagen, wel dieper in, waar het warmer is. Op ledige zolders en stapelplaatsen verschuilt hij zich in spleten en barsten, in ratten- en muizenga ten, in stofferige hoekjes en gaat jes in de muren. De bestrijdingsmiddelen zijn tweeërlei. Eerstens hebben wij de preventieve bestrij dingsmethoden, die er in bestaan alle stapelplaat sen, zolder, enz, waarin graan wordt gestort zo zindelijk mogelijk te houden. Gemakkelijk is dit ze ker niet daar op onze weinig mo derne hoeven vooral de zolder met de plankenvloer als stockeerplaats dient. Ten tweede hebben wij de recht streekse bestrijdingsmethode. Deze geschiedt ofwel door middel van producten, samengesteld op basis van DDT en HCH die onder het graan worden vermengd, ofwel bij middel van vergassing. Bij de eerste methode worden de vrij rondlopende kevers gedood, de larven die in de graankorrel verblijven, worden echter niet ge raakt, zodat de bestrijding niet volledig is en er toch een zeker schade kan worden aangericht. De bovenaangehaalde producten be houden echter gedurende maan den hun werkende kracht. Er is evenwel een ander bezwaar. Hoewel de meeste verkopers be weren van niet, is het bewezen dat het verbruik van aldus behan delde granen stoornissen kan ver wekken in het menselijk organis me. In sommige landen is het ge bruik van die DDT- en HCH- poeiers zelfs officieel verboden. In andere moeten aldus behandelde broodgranen voor het malen weer gereinigd worden. Het staat thans ook vast dat sommige dieren, voor al paarden, door het gebruik van dergelijke granen stoornissen kun nen oplopen. De methode der vergassing is veel effectiever. Gebruikte "pro ducten zijn o.m. zwavelkoolstof, Methallylchloride, Methylbromide en Acrylonitride, welke zuiver of vermengd in de handel te krijgen zijn. Het zijn zware gassen die in een bekken uitgegoten op de graanhopen worden gezet. De gas sen dringen door de kleinste ope ningen door en hun werking is kompleet. Ze vormen echter een zwaar vergift voor mens en dier, men moet speciale uitrusting (on der ander gasmasker) hebben, en de plaatsen moeten luchtdicht kunnen gemaakt worden. Op de hoeve beschikt men meestal niet over een dergelijke luchtdichte kamer, zodat ook van deze me- grote brandgevaar dat er door ont staat. Wie van bovenstaande grote methodes geen gebruik kan of wil maken, hèeft echter nog andere, zij het kleinere middelen ter be schikking. Hij houde eerst en vooral een oog ln het zeil of er kalanders ln zijn graan huizen. Hiervoor neme hij op tijd en stond een handvol graan uit het midden van de hoop, schudt het uit over een zeef en zo zal hij de diertjes zien er door vallen. Of hij werpe een handvol graan ln water; de aangevreten korrels zullen boven blijven drijven, wijl de andere naar de bodem gaan. Een hulpmethode tot de bestrij ding kan er in bestaan zijn graan te laten trieeren. De rondlopende diertjes gaan er beslist uit. Een beste voorbehoedsmiddel wordt ook geboden in het aan leggen van goede stapelplaatsen. Vooral bij nieuwbouw is dit het geval Men zorge voor een plaats met cementen vloer en late de muren met cement bestrijken en houde de plaats steeds proper. Het ls een beste waarborg. Ook is het aan te raden bij het aankopen van vreemd graan eèns na te gaan of dit wel kalander-vrij is. Beter te voorkomen dan te genezen. Men bedenke het immer welwie er eens mede besmet ls, geraakt er moeilijk van af. DE ORAANBOER. Met het doel de afzet van de brouwgerst te bevorderen, wordt er te Veurne, op Dinsdag 13 Octo ber e.k. een tentoonstelling van brouwgerst gehouden. De brouwgerst wordt thans aan dezelfde prijs betaald als voeder- gerst en het valt niet te betwijfe len dat die toestand een nadelige weerslag zal hebben op de verdere uitzaai; tenzij de verkoopprijzen opnieuw lonend zouden worden. De aandacht van mouters en brouwers dient op die toestand ge vestigd te worden en daarom la het dat de Brouwgerstvereniglng van Veurne-Ambacht, in samen werking met het Landbouwcomice voor de eerste maal met een brouwgersttentoonstelling van wal steekt. De landbouwers en handelaars die eraan wensen deel te nemen worden verzocht zonder uitstel hun namen aan te geven bij de Heer Jules Morlion te Veurne, of bij gelijk welk lid van de Inrich tende Commissie. Er wordt verhoopt dat de deel neming talrijk zal zijn en dat vele beste partijen brouwgerst zullen tentoongesteld worden. De belanghebbenden zullen ver der persoonlijk bericht ontvangen nopens reglement en voorwaar den. PROVINCIALE LANDBOUWKAMER VAN WESTVLAANDEREN Toelagen aan vermenigvuldi gers van veredelde graszaden R. V. P. Melle OOGSTJAAR 1954 na lezing, ons blad ln de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. GROTE PROVINCIALE PAARDENPRIJSKAMP TE OOSTENDE Op Zondag 4 October a.s., te 10 uur, op de Wellington-renbaan te Oostende, grote Prov. Paarden- prijskamp voor veulens, w.o. acht tien- en dertigTnaanders, alsook driejaarsè paarden, zowel heng sten als merriën en verder een ca tegorie van oudere merriën, uit sluitend 1* en 2" prijzen uit de ca tegorie van 4 Jaar en meer der Staatsmerrleprljskampen ln West vlaanderen vanaf 1945. Om te kunnen mededingen moe ten de paarden ingeschreven zijn ln het Belgisch Studbqek en tevens toebehoren aan leden van de Paardenkwekersbond van West vlaanderen. 100.000 fr. prijzen en eremetalen. Inlichtingen bij Jos. Vandemoor- tele, Frère Orbanstraat 11, Oost ende. N. p. Bij gelegenheid van de ze prijskamp, toekenning der Nationale Premiën aan de ras- hengsten. Aanvang te 9 uur. Mededelingen vanwege het Ministerie van Landbouw. Komen ln aanmerking voor het toekennen dezer toelagen, de hier- navermelde graszaadvarlëtelten: 1. - Engels Raaigras, hooi- en weidetypp R. V. P. Melle. 2. - Beemdlangbloem R. V. P. Melle. 2. - Lammerstaart hooitype R. V. P. Melle. Bedrag der toelagen voor 1954: Binnen de perken der beschikba re kredieten worden deze toege staan als volgt: Engels Raaigras R. V. P. Melle, Hooi of Weidetype of Beemdlang bloem: eerste Jaar van de zaad- oogst: maximum 3.000 fr. per ha.; volgend jaar van de zaadoogst: maximum 2.000 fr. per ha. Lammerstaart R. V. P. Melle, Hooitype: eerste jaar van de zaad- oogst: maximum 4.000 fr. per ha.; volgend Jaar van de zaadoogst: maximum 8.000 fr. per ha. VOORWAARDEN: De vermenigvuldiger dient, bij zijn aanvraag om toelage aan de Provinciale Landbouwkamer, de factuur van aankoop van stam- zaad bij te voegen Indien het een eerste zaadoogst betreft, ofwel het keuringsverslag van de Natio nale Dienst voor Afzet van Land en Tuinbouwproducten over het Jaar 1953, wemneer het een vol gend Jaar van zaadoogst betreft. De Inschrijvingen van de land bouwers bij hun Provinciale Land bouwkamer zijn verplichtend. ZIJ zullen gesloten worden op 15 Oc tober 1953 en vóór 30 October '53 aan het Departement van Land bouw worden overgemaakt, het welk de beschikbare kredieten on der de Provinciale Kamers zal verdelen overeenkomstig het aan tal hectaren beteeld met de voor noemde variëteiten. De Provinciale Landbouwkamer zal het gebruik der toelagen die nen te rechtvaardigen ten laatste op 80 September 1954 (voor de zaadoogst 1954) door het indienen, voor elke rechthebbende, van de volgende documenten: A. - Indien het een EERSTE ZAADOOGSTJAAR betreft: 1, - De factuur van aankoop van het nodige stamzaad voor de bezaaiing afgeleverd door het Rljkstation voor Plantenverede ling te Melle. 2. - De uitslag der keuring uit gevoerd In 1954 afgeleverd door de Nationale Dienst voor afzet van land- en tuinbouwproducten. B. - Indien het een VOLGEND ZAADOOGSTJAAR betreft (bv. 2' of 3*): 1. - De uitslag der keuring voor het saadóogstjaar 1953 afgeleverd door de Nationale Dienst voor af zet van land- en tuinbouwproduc ten. 2. - De uitslag der keuring afge leverd door voornoemde Dienst voor hst jaar 1954. VANDEMOORTEhE JOB. Frère Orbanstraat, 11, OOSTENDE. ln bevroren staat, «m het gevaar voor besmetting (medebrengen. In België werden evenwel nog geen gevallen van myxomatose »- besmetting door deze Australische konijnen gemeld. Belangrijke bron van inkom sten in gevaar. De myxomatose de dodelijke konijnenziekte, die veroorzaakt wordt door een nog niet afgezon derd ultra virus, woedt thans ln 19 Franse departementen en treft Bo wel de hulskonijnen als de wilde. Met angst zien de landbouwer» en fokkers hoe de plaag zlcti met d» dag uitbreidt, ondanks de genomen maatregelen. Een belangrijke brom van Inkomsten dreigt hier inder daad ten onder te gaan: in 1952 heeft Frankrijk voor een miHJerd 700 imillloen fr. konijnenvellen uit gevoerd zonder die welke op de bin nenlandse maikt gebruikt worden en waarvan het bedrag nog heel wat hoger ie. Tot op het «Inde van verleden Jaar was de konijnenplsag ln Frankrijk onbekend. ZIJ heerste daarentegen ende misch ln Zuid-Amerika, voorname lijk ln Uruguay, maar de diertjes uit die streek bleken bestand tegen de riekteklemen. ZIEKTE VRIJWILLIG INGEVOERD IN AUSTRALIË De myxomatose deed voor het eerst van zich spreken drie Jaar geleden, maar dan onder minder dramatische omstandigheden. In Australië, waar 160 Jaar geleden het konijn werd binnengebracht door twee Jagers, heerst thans een ware konijnenplaag. Mettertijd heeft dat huisdier zl^h daar denmate verme nigvuldig, dat er haast geen graj meer ls voorschapen en runderen, Het graaft holen waarin de paar den zich de poten breken; Kortom, het Australische konijn had zich onmogelijk gemaakt en een stelsel matige Jacht werd ingezet. Specia listen kregen oen premie voor elk konijn dat zij dópdden. klopjach ten en valstrikken volstonden niet zodat et aan gedaoht wérd, uit Ame rika do mykohiatose ln te voeren. Met de ëtber van zieke konijnen heeft men ejikele koppels besmet, welke vervolgens ln vrijheid wer den gelaten daarbij rekenend op een grote uitbreiding van de be smetting. De eerste uitslagen waren bemoedigend, mftar pas over enkele Jaren zal men weten of de konij nenplaag ln Australië al dan niet overwonnen la. OP ZOEK NAAK ENTSTOF In Frankrijk weet men volstrekt niet hoe de ziekte ln heit land mag zijn gebracht, hoewel men zich af vraagt of zij niet vla Amerika uit Australië werd overgebracht. Tot staving van die veronderstelling wijst men op een ander gelijkaardig geval. Tijdens de oorlog werden met Australische konvooien in Egypte toevallig enkele zaden overgebracht van een plant, welke ln de woestijn /eer goed tiert. In drie jc-ar tijd was de Egyptische woestijn met de tot dusver onbekende groene plant overdekt. Enkele zaden volstonden dus om die overplanting te bewer ken. Het Pasteurinstituut is than* op zoek naar de bacil van de myxoma tose. Zolang het virus dus niet zal afgezonderd en vervolgens aange kweekt asljn, ls het onmogelijk de passende entstof samen te stellen, Begrijpelijkerwijze volgen landbou wers, kwekers en Jagers met gTote belangstelling het verloop van het onderzoek. Op grond hiervan heeft het Bel gisch Departement van Landbouw besloten, de Invoer van bevroren ko nijnen uit Australië te verbieden. De invoer van zieke konijnen, zelfs "TjPQ Zie vervolg vorige kolom. dg gemaakt worden, voor moderne silo's en opslagplaatsen is deze methode echter ten zeerste ge raadzaam. Men moet echter in ieder geval acht geven op het Om voort te brengen, moet de grond leven, de FERTICI- LINE, een organische basis, die wetenschappelijk werd be reid, verhoogt het bacteriën- leven in de grond en bezorgt de onmisbare spore-elemen ten aan de planten. Landbouwers, om voort te brengen, gebruikt de volledige meststoffen BATTAILLE, zij zijn op basis van FERTI- CILINE. (4602) MOTOREN SPECIAAL ONTWORPEN VOOR DE LANDBOUW ELECTRICITEITSGROEPEN VAN 14 TOT 1000 KVA Volledige zekerheid INVOERDERS VOOR BELGIE: M ATI N AUTO P.V.B.A. 1072, WAVERSTEENWEG - OUDERGEM (Brussel). - Tel. 34.57.06 en 33.17.21. Agentschappen te begeven voor vaste- en zeemotoren. (4696) Opsomming 1952-1953 Ingebrachte hennen Teruggestuurde hennen Gestorven hennen Hennen 250 7 30 Getal eiert 48.373 915 2.679 Overblijvende hennen EINDCIJFERS NA Gemiddelde leg per hen Gemiddeld elgewicht Beste legster na 336 dagen Beste toom (7 beste hennen) gemiddeld Gemiddelde eierprijs Meelvoeder verbruik Graanvoeder verbruik Sterfte EINDKLASSEMENT (7 213 44.779 11 MAANDEN 210 eiers 58.7 gr. R.I.R. 292 eiers 263.7 eiers 1.98 fr. 72.8 gr. 60 gr. 12 beste hennen uit ieder lot) A. - Lichte rassen. Eieren Qem. gew 1. W. L. Do Rycke Oscar Machelen 1.775 55.4 gr. 2. Claeys Jeroom Westrozebeke 1.613 58.6 3. Derveaux Marcel Zwevegem 1.544 59 4. Hoornaert V. Anzegem 1.498 58.6 5. Vandamme O. Westrozebeke 1.495 58 6. Govaert O. Komen 1.402 58.4 7. Weghsteen Oct. Kortemark 1.395 54.6 8. Vande Vyvere O. Schuiferskapelle 1.384 60.6 9. Joye Cyr. Lichtervelde 1.194 60.6 B. - Zware rassen. 1. R.I.R. Lenaerts J. Waver 1.846 62 gr. 2. Baron de Vinck Zillebeke 1.838 59.1 3. Persyn H. Wingene 1.813 55.1 4. Desmedt J. Westrozebeke 1.737 58.5 5. Aldenhoff J. Clermont 1.722 57.6 6. A. Le Grelle Pulle 1.698 58.7 7. A. Le Grelle Pulle 1.695 60.9 8. Degelle Jos. Beauvechaln 1.606 58.5 9. Van Kesteren J. Halle (K.) .1550 58.5 10. N, Hamps A. De Ruyck Ertvelde 1.502 58.4 11. R.I.R. Dobbelaere O. Beveren 1.094 60 12. L. De Boesinghe Ruddervoorde 1.480 61.8 DE BESTE LEGSTERS NA 336 DAGEN Lot 17 Nr2 R.I.R. Lenaerts P. Waver 292 Lot 23 Nr 6 Le Grelle A. Pulle 286 Lot 19 Nr 3 Baron de Vinck Zillebeke 285 Heropening der cursussen. Op ZONDAG 4 OCTOBER, te 9 uur, worden de cursussen her vat in de volgende Gewestelijke Ri.i kstuinbouwscholen BRUGGE, in de Stedelijke Aca demie, Ste-Katelijnestr. 86 KORTRIJK, Middelb. Tuinbouw school, Filip v.d. Elzaslaan 35; ROESELARE, Middelbare Tuin bouwschool, Zuiüstraat 67, Het uitgebreid programma loopt over 2 studiejaren en omvat vol ledige cursussen over groenteteelt, fruitteelt, bloementeelt, planten kunde, bemestingsleer, planten ziekten en insectenbestrijding. Het onderwijs is kosteloos en toegankelijk voor iedereen. Offi ciële bekwaamheidsgetuigschriften worden afgeleverd op het einde van het tweede studiejaar. Inschrijvingen op de dag der heropening van da school, Sinds 1944 heeft de mecanisatie Van de landbouw buitengewone en snelle vordering gemaakt. De machine heeft zich in hoeve en boerderijen ingeworteld, en hun uitbating grondig gewijzigd. Zelfs het beroep van de landbou wer heeft geëvolueerd in deze zin, en de landbouwer zal thans tevens mcchanieker hoeven te zijn. Vanzelfsprekend heeft het in voeren van het motorgebruik hier en daar tot teleurstellingen ge leid. Het geldt echter hier uitzonder lijke gevallen van landbouwers welke uit het oog verloren dat de mechanisatie van bepaalde hoeven vraagstukken vormde, welke éérst en vooral hun oplossing eisten alvorens een beslissing kon geno men worden. Deze proefperiode ligt reed» lang in het verleden, ondanks zij die ter goede trouw denken dat de mechanisatie geen uitweg brengt in het moderne landbouwleven. Uit de opgelopen ondervinding blijkt dat talrijke elementen in de modernisatie van het land bouwbedrijf een rol spelen, ele menten met dewelke dient reke ning gehouden om een doelmatig mechanisme te verwezenlijken. De tractor is de basis zelf van onze mechanisatie en het ls inder daad hij die in zekere zin, onze verouderde arbeidsmethoden ver worpen heeft, en tot onbeperkte mogelijkheden het leven heeft ge schonken. De motor heeft het paard over troffen. Hij vermeerdert onze ar- beidsmogelijkheid en ontlast ons, in talrijke gevallen, van het vraag stuk der gespecialiseerde werk kracht welke voor menige land bouwer een nachtmerrie is. Zal het paard vervangen wor den door de motor? Zonder twij fel. Doch, hier dient niet uit het oog verloren, dat paard en motor eigen hoedanigheden en mogelijk heden bezitten, en voornamelijk dat een volkomen uitschakelen van het paard moeilijkheden kar veroorzaken. OndervindingswijK kan echter beweerd worden dal motor en paard elkaar aanvullen hoofdzakelijk ln kleine en gemid delde boerderijen en landbouwe- rljen. In feite ls zulks klaar en duide lijk wanneer van de aangepaste tractor gebruik gemaakt wordt met het paard als «reservekracht» Vaak en terecht wordt van dr hulpmotor, op het landbouwtuig aangepast, gesproken en wellicht om zijn drie grote voordelen; ge mak, uitslag, spaarzaamheid. Wat de spaarzaamheid betreft zullen wij heèl in Bijzonder het gebruik van «je Dieselmotoren ver melden, waarvan enkele 'namen Mercedeis-Benz, M.A.N„ ABC, end- onweerlegbaar het nuttig gebruik bevestigen. Daarenboven, Indian de motori- satie op de tractor de gedaohten vestigt, bewijst de motor dé groot ste diensten ln de blnnenhuier- werkzaamhéden, welke een ge wichtige rol spélen ln het dage lijks leven van een landbouwer We zullen slechts het behande len van melk, landbouwproducten aandrijven van vast getuig, eigen en goedkope verlichting, en», ver melden. Om deze redenen, wanneer men van motorisatie ln het veld ge wag maakt, moet ook aan spaarza me en eenvoudige binnenhulswer ken de grootste aandacht geschon ken worden. Welke oneindige e: talrijke diensten kan ook hier dr motor bewijzen. In menige gevallen hoeft meeha nlsatie onder dit standpunt be schouwd te worden, Als slotwoord, motorisatie is eers: en vooral - vereenvoudiging van de arbeid - beter werkverdeling, - grote geldspaarzaamheid, - vermindering van werkkrachten en zal aldus dè beste knecht van de landbouwer zijn. (Mei.)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12