Zebrit Sint'Michielsmesdag REINIGT HET ORGANISME EN VERWIJDERT DE TOXINEN. Druk russisch diplomatiek gedoe Koloniale Loterij Ter aandenken aan een geliefde Koningin Adieu, Vaderlandse boetgezanten Vrouw met jachtgeweer neergeschoten te Menen ondagsermMtJ 1 MISSIENIEUWS Brief uit Brussel SCHUIF Stormweder dit volk zo vroom en vro. SPA REINE «HET WEKELIJKS NIEUWSSaterdag 2fl Sept. 1953. Bla. 1 WEEK VAN 26 SEPTEMBER TOT 2 OCTOBER 1953 De dagen korten met 25 minuten. WEERSPREUK October met groene blaan, Duidt een strenge winter aan. ZATERDAG 26 SEPTEMBER HH. Cyprisan, Justina, Z. Walter. Zon op te 6.31 u., onder te 18.31 u. 1580: geboorte van de Spaanse letterkundige Francisco de Quevedo. 1889: geboorte van de Duitse wijs geer Martin Heidegger. 1898: geboorte van de Vlaamse schilder Val. de Saedeleer. ZONDAG 27 SEPTEMBER 18° Zondag na Pinksteren HH. Cosmas, Damiaan, Delphina, Eleazar. Zon op te 6.33 u., onder te 18.29 u. 1627: geboorte van de Franse kan selredenaar Bossuet. 1826: geboorte v. de Westvlaamse letterkundige Deken De Bo. 1849: geboorte van de Vlaamse schilder Emlle Claus. 1862: geboorte van de Zuid-Afri kaanse staatsman L. Botha. MAANDAG 28 SEPTEMBER HH. Wenceslaus, Marcus, Lieve (Livljne, Lioba). Zon op te 6.35 u., onder te 18.26 u. 855: dood van Lot.harius, klein zoon van Karei de Grote. 1803: geboorte van de Franse let terkundige Pros. Mérimée. 1881: geboorte van de Frans-Bel gische schrijver Fr. Hellens. 1895: dood van de Franse genees kundige Louis Pasteur. DINSDAG 29 SEPTEMBER HH. Michaël (Aartsengel), Lud- wijn, Everard. Zon op te 6.36 u., onder te 18.24 u. Laatste Kw. der Maan te 22.51 u. 1518: geboorte van de Italiaanse schilder Tintoretto. 1547: geboorte van de Spaanse schrijver Cervantes. 1867: geboorte van de Duitse so cioloog Walther Cervantes. 1921: dood van de Vlaamse taal kundige Prof. Lecoutere. WOENSDAG 30 SEPTEMBER HH. Hieronymus (Jerome), Celes- tina. Zon op te 6.38 u., onder te 18.22 u. 1871: geboorte van de Nederland se schrijver Jan Fabricius. 1883: geboorte van de Vlaamse schrijfster Zuster Maria-Jo- sepha. 1897: dood van de H. Theresia van het Kind Jezus. 1913: dood van de Duitse Inge nieur Rudolf Diesel. DONDERDAG 1 OCTOBER HH. Remi, Bavo (van Gent), War- nulf. Zon op te 8.40 u., onder te 18.20 u. 1551: geboorte v. de Vlaamse hu manist Leonardua Lessius. 1684: dood van de Franse dichter Jean Racine. 1873: geboorte v. de Nederlandse romancier Israël Querido. 1887: geboorte v. de Nederlandse dichter Pieter van Eyck. VRIJDAG 2 OCTOBER HH. Engelbewaarder, Geerwin, Leodgar. Zon op te 6.42 u., onder te 19.17 u. 1847: geboorte v. de Duitse veld maarschalk P. Hindenburg. 1869: geboorte van de Indische vredesapostel Gandhl. 1878: geboorte van de Vlaamse - priester-dichter Jan Ham- menecker. 1941: dood v. de Vlaamse beiaar dier Jef Denijn. WEEKSPREUK Altijd voort maar klagen, Is alles wat de zwakken wagen. OCTOBER Bruine ridder op vurig ros, Rijdt er kranig en fier op los! Verft den akker en verft het bos Bruin is hijzelf In 't donker mos! Trekt gezwind over d'aarde uit, Maakt gans de wereld tot z'n buit! Heeft idealen, poer en kruid, Oud van dagen, toch jong scha- [vuit! Maakt alle dichters woordenrijk, Sleurt alle schilders door het slijk! Schept een heelal van brons en eik Schalt en jubelt en... neemt de [wijk... L. M. d'Osterwyvers. (Vervolg van 1* blad) gehaast te zijn om in Europa po sitie te kiezen: de bestaande bin nenlandse en buitenlandse moei lijkheden der Westersen kunnen alleen koren op zijn molen zijn. Hoe groter de spanning, rond Triëst, hoe liever; hoe meer getalm en geharrewar rond de Europese Verdedigingsgemeen schap, hoe beter/ En waar het kan, het spel nog toespitsen! Dat wil zeggen dat de U.R.S.S. even afwachtend mag toezien op het Europees plan; zijn actie verlegt het echter met veel genoegen naar de Koreaanse kwestie en de er mee in verband staande vraag stukken. DE KOREAANSE CONFERENTIE Zoals bekend moest op de wa penstilstand in Korea, op 27 Juli li. ondertekend, binnen de drie maand een politieke conferentie volgen. Rond de manier waarop en in aanwezigheid van wie die conferentie zou moeten plaats grijpen, dat is het juist hetgeen waarvan Rusland gebruik maakt om zich diplomatiek kapitaal te verwerven. Het wil zich doen door- aan als het enig land dat begrip eeft voor de Aziatische vraag- k: - - ji eLe. cJt dv%. CONGRESDAGEN VOOR HET VROUWENVERBOND VOOR K. A. TE GENT op 26 en 27 September 1953. Onder het motto: «Het Geloof In de Vrouwengilde», worden op 26 en 27 September de congresda gen gehouden voor het Vrouwen- verbond der K. A., dit te Gent en wel voor de beide Bisdommen Brug ge en Gent. PROGRAMMA Zaterdag 26 September. Te 14.30 u.: Studievergaderingen. (Lo kaal: Diocesaan Secretariaat, Pe perstraat, 23, Gent). Inleiding door Z. E. P. Devoldere, Prof. aan de Universiteit van Leuven: «Heden daagse Godsdienstigheid en Gezins opvoeding. DaarnaVijf Carre- fours of geleide besprekingen: 1. Gebed en Geloofsleven' 2. Gezin en Geloofsleven. - Parochie en Ge loofsleven; 4. School en Geloofsle ven: 5. Grootmachten en Geloofs leven. Zondag 27 Septemhcr. Te 9.30 u.: Plechtige Hoogmis in het Gesticht St Bave Reep, 4, te Gent. Te 10.45 u.: Massavergadering in de Handelsbeurs, Kouter. Gent. De Grondslag van ons Geloof door Z. E. H. Kan. Philips. - Ver slagen over de 5 Carrefours. Te 14.30 u.: Feestzitting onder Voorzitterschap van HH. HH. Exc. Mgr Calewaert en Mgr De Smedt. Verslagen over de Diocesane wer king. «De Gelovige Vrouw», door Mevr. Advocaat Dehem. Geloof en Apostolaatdoor Z. E. H. Kan. Van Besien. Toespraak van onze Bisschoppen. N. B. De inschrijving voor het Congres bedraagt 20 fr„ te storten op P. R. V.V.K.A. Gent. met mel ding: Deelname aan het Congres. Congresboekje en kenteken zullen .nn-ioft worden. Vc n oh tingen: Congres-Se- cretari Peperstraat. 33. Gent, - VaL aUA-to stukken en rechten en dat deze ïn een juist daglicht stelt door alle zaz. neutrale Aziatische landen bij de conferentie te betrekken. Met dit doel wil het een ruime conferentie, een ronde tafel »- conferentie, waar de vraagstukken op een enigszins breder plan dan het zuiver Koreaanse zouden wor den gesteld en besproken in aan wezigheid van nog andere landen dan de oorlogvoerenden, en op de eerste plaats in tegenwoordigheid van India. Dat was ook de bedoeling van Visjinsky op de voorlaatste verga dering van de V. N., namelijk bekomen dat India en andere neutralelanden aan deze con ferentie zouden mogen deelnemen. Hij heeft gestuit op verzet voorna melijk, en begrijpelijkerwijze, van wege de V. S., en zijn voorstel werd afgewezen. Op de laatste ver gadering kwam hij, met zijn ge wone heftigheid, op dit punt terug en heeft wel een manceuver willen uitvoeren om het debat omtrent dit punt te heropenen, evenwel eveneens zonder hierin te slagen. Toch heeft Rusland zich een po litiek succes weten te bezorgen door de mogelijkheid willen tot stand te brengen om de Aziatische landen hun woord te laten mee spreken. Lezen we de redevoering van de Minister-President van In dia: Pandit Nehroé; er ligt veel verbittering in ten opzichte van Amerika, aat zich in deze kwestie, welke hij «een Aziatische aange legenheid noemt, absoluut wei gerend heeft aangesteld. Nehroe verklaarde: «Ik heb grote eerbied voor Amerika, maar de meerder heid van Europa en de totaliteit van Azië wilden Iets dat de beide Amerika's niet wilden. Maar de zaak waarom het ging was boven al een Aziatische aangelegenheid! Mag men zo de stem van Europa en van Azië uitdagen!Visjinsky heeft zeker een punt voor zijn land gewonnen. CHINA EN DE VERENIGDE STATEN Een ander aspect der Verre- Oosten-politiek van Rusland is de op de voorlaatste vergadering der V. N. hernieuwde poging om com munistisch China in de V. N. te laten zitting nemen. Ook dit was volledig tevergeefs, maar die po ging heeft weer vruchten afgewor pen: aan de Aziaten de indruk ge ven dat de niet-communistische landen zich aan hen niet willen interesseren en dat de V. N. stil aan beginnen te gelijken op een gesloten familie van Westers ge richte en anti-communistische we zens, die zelfs met de Chinese werkelijkheid geen rekening hou den. Het bewijs hiervan vinden we in de reeds aangehaalde rede van Nehroe; Het gaat, zo zegde hij, niet om de vraag of China tot de V. N. moet worden toegelaten het is er oorspronkelijk lid van maar om de vraag wie China ver tegenwoordigt: M'ao Tse Toung of Tsjang Kai Shek! En wie durft 'beweren dat de regering van For mosa China vertegenwoordigt? Het is oppervlakkig té zeggen dat Chi na vertegenwoordigd wordt door iemand, die in naam van China geen besluiten kan nemen, noch in naam van China kan spreken; die alleen zijn afkeuring over China kan geven. Het is niet de kwestie dat men meer voelt voor dezen of genen, maar een kwestie van tastbare realiteit!... Door Chi na tot de V. N. niet toe te laten vereeuwigt men een klaarblijkelij ke dwaling. Dat betekent dat de internationale aangelegenheden meer en meer van ae werkelijk heid en van het gezond verstand vervreemd worden...Is dit geen goedkeuring van de zogezegde rea listische politiek van Rusland in het Verre Oosten en een critiek op de V. N., die öp de duur hun doel zouden missen, namelijk de tegen stellingen tussen landen en we relddelen uitvechten met woorden in een vergadering, omdat bepaal de gewichtige tegenstanders er be wust buiten worden gehouden. Het communisme, dat in Azië het gro te gevaar uitmaakt, heeft hier ze ker de wind in de zeilen. STEUN AAN NOORD-KOREA Om haar pogingen in verband met de Koreaanse conferentie en zijn besprekingen in de vergade ring der V. N. kracht bij tè zet ten, gaat de Sovjet-Unie over tot daden, die het geheel nog in een gunstiger daglicht stellen voor de Aziaten. Daar zijn wel de onder- duimse steun op militair gebied aan de bevriende Aziatische lan den, maar officieel wordt zulks nooit toegegeven. Doch na het Ko- reaans bestand heeft Rusland met N oord-Koreaanse vertegenwoordi gers en het waren wel dé lei ders onderhandelingen gevoerd die tastbare resultaten hebben op geleverd, zeer gunstige trouwens 'voor Noord-Korea. Zelfs als we ons houden aan wat officieel aan de wereld werd bekend gemaakt, is de uitslag indrukwekkend. Een milliard roebel voor de heropbouw van Noord-Korea, inbegrepen de industriële In richtingen, als de electriciteits- fabrieken op de Yalu. Het zenden van experten, uit rusting en materieel voor de restauratie. Het sturen van verbrulksgoede- ren en bevoorradingsmiddelen. Uitstel van terugbetaling der reeds vroeger verleende kredie ten, en gemakkelijkere voor waarden voor deze terugbetar lingen. Dit betekent wel een grote ma teriële hulp, maar dan ook een hulp met zware betekenis en ge volgen: een rechtstreeks antwoord aan de V. N. en in 't bijzonder aan de V. S.. die economische en fi- nantlële hulp aan Zuid-Korea ver lenen; de terugkeer tot de recht streekse invloed van Rusland op Noord-Korea, terwijl men dacht dat de invloed van China, die min gevaarlijk en minder mach tig is, en die gich gedurende de oorlog heeft gemanifesteerd, zou hebben voortbestaan; een aanlok kingsmiddel voor andere landen, aan wie dergelijke of gelijkaardige hulp werd beloofd zoals Oost- Duitsland; een hulp met terug werkende kracht voor wat betreft in het verleden toegestane flnan- tiële voordelen. Ter gelegenheid van het sluiten dezer onderhandelingen heeft Ma- lenkov een rede uitgesproken, waarin hij in 't voorbijgaan de sa menwerking tussen de democra tische landen looft, waarin hij ook op zijn beurt heftige en aan vallende critiek uitoefent op de V. S., die de Korea-conferentie met beperkte leden wil houden en communistisch China buiten de Verenigde Naties verbant. Deze zienswijze, door de opperste Sov jet-leider vooruitgezet, betekent dus ook: onenigheid van voor de aanvang van elke Koreaanse con ferentie! Zal hij ze durven bij voorbaat doen mislukken? In ieder geval zal ze nooit tot de eenma king van Korea Malenkov's grote vrees en Singman Rhee's 'grote hoop - kunnen leiden. Als ze maar cie heropening der vijan delijkheden belet, mag ze reeds een succes heten. Maar de mate riële steun aan Noord-Korea is on dertussen door Rusland verzekerd, en dat zal het vertrouwen der Oosterse en Westerse communisti sche satellietstaten in de Sovjet- Unie versterken en verstevigen, en op de zogezegde neutrale landen verlokkelijk werken. BESLUIT Het is klaar dat de niet-commu nistische landen op deze verlei- dingspolitiek van de U.R.S.S. in het Verre Oosten reageren, en zo veel mogelijk met gelijkaardige middelen. Maar hun pogingen rond Korea worden sterk gehan- dicapeerd door de Zuid-Koreaan- se premier Singman Rhee. Het heeft al veel gekost om deze man akkoord te doen gaan met de wa penstilstand in Korea. Maar zijn houding weegt als een zware hy potheek op de geallieerden en meer bepaaldelijk op de Ameri kaanse politiek in het Verre Oos ten. Het is voornamelijk omwille van Rhee dat de Koreaanse con ferentie als ze tot stand komt zal beginnen als een tweezijdi ge conferentie, met zeer beperkte dagorde. Korea zal dus geen ruil object kunnen vormen in de Ara bische kwestie; zulks beantwoordt wel aan de Zuid-K oreaanse ver langens, maar bemoeilijkt het ganse geval. Nochtans moet rekening gehou den worden met de aspiraties der Aziaten, en vooral met het mede zeggenschap der Aziaten, zoals Nehroe het heeft laten aanvoelen. Kan men misschien naderhand een ruimere conferentie voorstel len met meer algemene dagorde, die naast de eerste zou werken of de eerste bij eventuële mislukking zou opslorpen. Dan zouden Com munisten en Indiërs voldoening krijgen en het standpunt van de V. S. ten opzichte van Rhee zou goed verdedigbaar zijn, want hun eerste doel zou toch in uitvoering geweest zijn. Intusen heeft Amerika zijn toe stand ten opzichte van India na het weren van dit land uit de Ko rea-conferentie wat verzacht door de zuster van de Indische premier, Mevrouw Pandit Nehroe, te hel pen doen benoemen tot voorzit ster van de algemene vergadering der V. N. Dit is zeker een compen satie. Finantiële en economische hulp aan de bevriende Aziatische landen zal het effect van de Rus sische politiek wellicht kunnen afstompen. Maar het verschil in mentaliteit zal blijven! De Russen schijnen nu eenmaal dichter te staan bij hun Aziatische geburen. De niet-communistische landen moeten hun speciale aandacht en hun bijzondere welwillendheid la ten gaan naar de zogenoemde neutrale Aziatische landen. Dit is het enig middel om de Russi sche propaganda in de U.N.O. en elders tegen te werken; wellicht kunnen deze landen nog een grote rol spelen bij de verdediging' van de vrede. Aan dit doel moet alles ondergeschikt blijven, zelfs al kan het kosten. 22-9-1953. ZEGER. GROTER AANTAL LOTEN GROTERE LOTEN VERHOOGDE KANSEN VERGELIJK OUD PLAN NIEUW PLAN Bedrag der loten: 18 millioen Bedrag der loten: 24 millioen 1 lot van 2.500.000 2 loten van 1,000.000 2 loten van 2.500.000 15 loten van 15 loten van 45 loten van 60 loten van 240 loten van 240 loten van 600 loten van 3.000 loten van 30.000 loten van 100.000 40.000 20.000 10.000 5.000 2.500 1.000 500 200 1 lot van 2 loten van 16 loten van 16 loten van 56 loten van 80 loten van 200 loten van 240 loten van 800 loten van 4.000 loten van 40.000 loten van 1.000.000 500.000 100.000 50.000 25.000 10.000 5.000 2.500 1.000 500 200 Prijs der biljetten onveranderd. Het biljet: 100 fr. Het tiende: 11 fr. 14* tranche: TREKKING WOENSDAG 7 OCTOBER TE WILRIJK (45921 WWVWWWWWWWWWWMWWVWWVWWtfWMWWWW Mgr Assarm uit Zweden, is voor 't ogenblik op rondreis in Westvlaan- deren en vraagt ons volgende brief te willen opnemen. Wanneer een Zweeds katholiek België bezoekt, ls hij tei} zeerste on der de Indruk van de schitterende inrichting van de katholieke scholen. Wat een tegenstelling bij in Zwe den! In ons land zijn ongeveer 18.000 katholieken, 16 parochies en 3 kleine lagere scholen. En dit ls alles in een land dat 7 millioen Inwoners telt. Tot zelfs de vroomste ouders zijn om allerhande redenen, onder meer de afstanden verplicht hun kinderen naar staatsscholen te stu ren waar er, over het algemeen, een grote onverschilligheid heerst op godsdienstig gebied. Gelukklglljk worden deze kinderen buiten de school door onze priesters in de ge loofswaarheden onderwezen, doch het is voor die kleinen dan ook niet gemakkelijk in het katholieke geloof te volharden. Veelal verlaten ze op gevorderde leeftijd de godsdienst hunner ouders, om een protestantse familie te stichten. Hetgeen met zich brengt dat ons reeds klein aantal katholieken vermindert ln stede van te vermeerderen. Wil onze Kerk ln Zweden enige kans op slagen hebben, dan ls het onontbeerlijk, dat vóór alles, katholieke scholen worden op gericht die de vergelijking met de staatsscholen kunnen doorstaan. Vandaar dat onze Doorluchtige Apostolische Vtkarls, Mgr Muller, die sinds 1923 onze Bisschop ls, sinds lang er naar streefde een representa tieve als moderne lagere school te Gothemburg te bouwen, waar hij reeds een mooie kerk, aan Christus Koning toegewijd, liet oprijzen. Be roep werd gedaan op kloosterzusters MERGHELYNCK MUSEUM TE IEPER Jaarlijkse statutaire vergadering Op Zaterdag 26 September, te 11 uur, wordt in het Merghelynck Museum te leper, de jaarlijkse sta tutaire vergadering gehouden. Talrijke Belgische en Franse personaliteiten zullen er aan deel nemen. Op de dagorde komt: een uiteen zetting over de werking der vereni ging; - verslag over het huldebe toon aan dhr Merghelynck op 13 Juni 11.; - overzicht der reeds gedane werken in het Museum: - plannen en voorstellen voor de toekomst» Te 12.30 uur: gemeenschappelijk noenmaal in «Hótel Brittannique Te 14.30 uur: bezoek aan de geestelijke sieraden der kathedraal. Aanstaande week geven wij ver slag over deze vergadering. uit Munich dia met bijval te Go themburg werkzaam zijn, vooral de bewondering van de bevolking gaan de maken om de prachtige kinder tuin die ter voorbereiding van de lagere school werd opgericht. Een terrein, nabij de kerk gelegen, werd beschikbaar gesteld voor de geplande school. Alleen het gebouw ontbreekt, en zulte uit hoofde van de geldelijke moeilijkheden, ln acht genomen dat het optrekken van de school op een millioen Zweedse Kronen geraamd wordt. Het gebouw heeft niet alleen tot doel een eerste representatieve katho lieke school te zijn, doch tevens de nagedachtenis aan Koningin Astrid in haar geboorteland te vereeuwigen. Want ook bij ons ls de herinnering het dierbaar aandenken aan deze edele als welbeminde Prinses nog ten zeerste levendig. Zweden gaat er fier op, een zo uitmuntende Koningin aan België geschonken te hebben. Tot nog toe draagt geen enkel ge bouw ln ons land de naam van deze edele koningin. Wij hebben dan ook besloten dat de op te richten school te Gothemburg, de stad die zij ver liet vooraleer zich definitief ln Bel gië te vestigen, haar naam te laten dragen. Gothemburg zal eerlang een Koningin Astrid-Scliool zien oprich ten! Het spreekt vanzelf dat de hulp uit België onontbeerlijk ls. Met dit doel werd te Brussel het Werk van de Koningin Astrld-School gesticht, onder voorzitterschap van de Prinses Reginald de Croy. Secretaris van dit Werk ls Kolonel van Pottelsberghe de la Potterie, schatbewaarster Mevr. De Smedt, schoonzuster van Z. H. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, De stichting staat onder de hoge bescherming van Z. Elm. Kardinaal Van Roey, Primaat van België en van het ganse Belgisch Episcopaat. Prinses Joséphine-Charlotte, dochter van onze steeds betreurde Koningin Astrid, blijft bschermster van het Werk, terwijl Konln Boudewijn zich gewaardigde het Gulden Boek der op te richten school te tekenen. We zijn dan ook overtuigd dat gans Katho liek België zijn steentje zal bijdra gen ter bereiking van het doel: een lagere Katholieke School te Gothem burg ter nagedachtenis van wijlen Koningin Astrid. Ook tn het Bisdom Brugge was onze betreurde Vorstin zeer geliefd en dit bisdom zal thans nog door daden bewijzen dat het een bijzon dere belangstelling koestert voor dit Werk, terwijl Koning Boudewijn zich van mlssiellevend bisdom handhaven. Giften hoe gering ook kunnen gestort worden op postrekening 7813.46 Werk van de Koningin Asteid-School Deken Boonestraat 6, Brussel 4; of op het Secretariaat der Missiewerken, 16, Kastanjeboom straat, Brugge, postrekening 332101. Het Katholieke Zweden dankt van harte! Mgr DAVED ASSARSON, Pastoor te HSlslngborg, Zweden. Vertrek van Missiezusters naar Kongo Op Woensdag 23 Sept. Jl. rijn te Meisbroek volgende missiezusters van het klooster O. L. Vrouw ten Bunderen» te Moorslede, voor de tweede maal naar Belgisch Kongo vertrokken: E. Z. Praxedls (Mej. Elodle Persyn uit Wingene) met 27 jaar missieleven; E. Z. Eudoxle (Mej. Allee Broekman uit Luik) met 25 jaar missieleven, en E. Z. Marie-Louise (Mej. Jenny Delporte uit Mesen) met 16 jaar missieleven. Deze Zusters zijn bestemd voor het Apostolisch Vicariaat Basan- kusu, dat onder de leiding staat van de Missionarissen van Mill-Hill. POOLS BISSCHOP DOOR DE RUSSEN TOT 12 JAAR GE VANG VEROORDEELD De Poolse Katholieke Bisschop Czeslaw Kasznlarck, beschuldigd van spionnage en propaganda voor U. S. A. en Vatikaanwerd door een rechtbank te Warschau veroordeeld tot 12 jaar hechtenis. De vier medebeklaagden liepen eveneens zware gevangenisstraffen op. UIT HET STAATSBLAD Rechtelijke benoemingen Bij Kon. Besl. is benoemd: tot deurwaarder bij de rechtbank van eerste aanleg te leper, de Heer Vancappel R. A. J. A., candidaat- deurwaarder te leper. Hartelijk proficiat. AKTE VAN BEROUW Sedert enkele tijd ls de kaste der paria's van de slechte Belgen ln aantal toegenomen. Deze uitge stotene verworpelingen genieten nu de twijfelachtige eer in hun midden het gezelschap te genieten van twee eminente Westvlaamse slechte Belgen: de ministers De- quae en De Taeye. O trotse, trotse ceder, hoe stort gij dus ter neder. Aldus Immers is besloten door Generaal Louveau, voorzitter van de oudgtrljdersverenigingen, die zijn met Sidol opgekuiste koperen banbliksems geslingerd heeft over die ministeriële onverlaten die het gewaagd hebben naar de Ijzerbedevaart te gaan. Ze hebben het lelijk zitten en ze zijn er erg aan toe die twee ministers. Men zegt dat De Taeye er de griep van gekregen heeft en Dequae grijs haar. Want boven hun ministeriële hoofden hangt bovendien een vreselijke bedrei ging: Generaal Louveau heeft zijn vaandels opgerold in de mottebol- len en ze komen niet meer bulten alvorens de twee ministers open lijk schuld bekend hebben en boete gedaan. NA! Naar verluidt zijn de belde mi nisters al bezig hun akte van berouw op te stellen. (Vervolg van blad) Och arme, ze kende Zebrit nieit na lezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. RECKITT PRODUCTE GEMAKKELIJK, SNEL, ECONOMISCH Eis overal en altijd ZEBRIT Met Zebrit blinkt uw fornuisplaat als een spiegel I plaats genomen, en met een uit dagende stem zegde hij: Laat het ons nu maar uit vechten. Vandevelde, die er geen lust voor voelde zijn Zondagavond door een vechtpartij te bederven, liet de vechtjas praten. Delrue werd evenwel zo opdringerig dat Kamiel Vandenbussche, uitbater der herberg, het nuttig oordeelde Delrue aan de deur te zetten. De vechtlustige man werd beleefd buiten gezet. DE VERRADERLIJKE OVERVAL Ogenschijnlijk was de rust in de herberg teruggekeerd, maar toch was niemand der verbruikers er helemaal gerust in da't Delrue, bekend als een opvliegend man, het daarbij zou laten. Een paar vrienden waarschuwden zelfs Van develde, doch deze nam de zaken heel kalm op en bedankte zijn vrienden voor het aanbod dat zij dedén hem huiswaarts te verge zellen toen de kolenhandelaar en zijn vrouw rond middernacht aan stalten maakten om de herberg te verlaten en naar huis te gaan. Door de donkere avond trok het tweetal huiswaarts. Zeer lang was de weg niet, want aan het einde van de Guido Gezellelaan begint de Dadizelestraat en precies in de eerste huizen daarvan woont Van develde. Een vriend, Adolf Van Keirs- bilck, had na het echtpaar de her berg eveneens verlaten en volgde op zeer korte afstand. Nauwelijks waren de wande laars een 50-tal meter van de her berg verwijderd toen plots van de rechtse kant der straat, van uit een in opbouw zijnde woning, iemand kwam toegelopen. In het duister scheen het dat deze per soon met een stuk zwaaide. Vandevelde bleef staan en keek verrast toe. Geen twijfel mogelijk: Delrue kwam daar aangestormd gewapend... met een tweeloop. Ook Van Kelrsbilck had dit bemerkt en daar hij terecht er om bevreesd was dat de in de herberg begon nen ruzie wellicht weer zou op laaien en op een noodlottige ma nier zou uitgevochten worden, sprong hij moedig op Delrue toe om hem tot reden te brengen. Delrue verstond het zo niet en duwde Van Keirsbilck ruw weg zodat deze struikelde en aan de kant van de weg neerviel. Hierop richtte de aannemer zijn wapen dreigend naar Vandevelde. Haar man in gevaar ziende snelde Agnes Vandewiele op de aanrander toe, om het wapen af te wenden. Dit werd de vrouw noodlottig, want op hetzelfde ogenblik ging een schot af en stortte de vrouw kermend ten gronde. DE MOORDENAAR ONTWAPENT Het noodlottig schot was het sein tot een verschrikkelijk ge vecht tussen Delrue en Vande velde. Deze laatste had zich woe dend op de laffe aanrander ge worpen, ten einde hem te ontwa penen. Uit de herberg De Sperre waren verbruikers, bij het horen van het schot, toegesneld en droe gen de dodelijk gekwetste Agnes Vandewiele de herberg binnen, waar een haastig ontboden dok ter nog enkel de dood kon vast stellen. Een lading schroot had het slachtoffer in de buik getrof fen en de lever doorboord. Vandevelde was er ondertussen in geslaagd Delrue te overmeeste ren en in bedwang te houden. Wanneer de rijkswacht, ongeveer een 20-tal minuten na het nood lottig schot, ter plaatse kwam, kon zij de vechtenden van elkaar scheiden. Delrue had trouwens van zijn tegenstander een harde afstraffing gekregen, want vast gesteld werd dat zijn rechterarm gebroken was en dat hij slagen opliep in het gezicht dat dik ge zwollen was. Gejukkig nog dat omstaanders tijdens de vechtpar tij Vandevelde in de mening lie ten dat zijn vrouw slechts licht gekwetst was, anders ware de woede van Vandevelde wellicht noodlottig geworden voor Delrue. De moordenaar werd door de rijkswacht weggebracht en ont ving de nodige geneeskundige zor gen, waarna hij werd opgesloten. MET VOORBEDACHTEN RADE? NOQ MEER AMBRAS Sommigen beweren «elf» tei Berin opzettelijk uit Rusland Is ontvlucht om onne onvaderlands* minister» te komen vertellen boe zij aan zelf critiek moeten doen tn in vermorzeling der harten het boetekleed aantrekken en de ue* op hun hoofd, of op hun grlji haar atroolen. Want dat blijkt nu te grote moeilijkheid te djn. Meneer de generaal ofte boetge zant zegt wel dat de eminente zondaar» tegen het vaderland boe te moeten doen, maar hij vertelt niet hoe zij hierbij te werk moe ten gaan. Moeten zij eega half uur met hun ministeriële knieën ln trico lore kloefen knielen voor de Con greskolom? Moeten zij vendel- zwaaien met de driekleur of op hun kneukel» krijgen ofwel moe ten zij straf schrijven? De ambrasmakende vaderland se sociëteiten hebben vergeten dat er bij te zeggen en ge ziet van hier dat dit nu nog veel meer am- bras geeft Zoveel zelfs dat het gezwam van de vaderlandse wind makers hoe langer hoe potsierlij ker wordt en de zekere en onher roepelijke daad tegemoet gaat van alles wat zichzelf belachelijk maakt. ADIEU, BOETGEZANTEN Intussen is het wel een wijn beslissing geweest om de vaandels van de fraternellen ln de motte- bollen weg te bergen. De manns- tjes gaan zich een welverdiende winterslaap gunnen en ze hebben het nodig, even erg nodig als ds vetbetaalde sinecuren en peben- den die zij uit protest nog steeds niet geweigerd hebben. Wij hopen nu maar dat ds mannen van Ros en zijn bende, de Waak en Sluiters, Fosty, Nyst- hoven en zijn baby en alle anders representatieve vaderlandse vo- gelpikverenigingen en resistentia- listische tafelspringers eveneens hun boeken zullen toedoen en hun vaandels zullen wegrollen in de mottebollen zolang de ministeriële IJzerbedevaarders niet openlijk hun mea culpa geslagen hebben. Dat zal nog niet voor morgen of overmorgen zijn en dan kun nen wij ten minste nog eens een paar dagen onder ons betijen zon der vaderlandse boetgezanten die alleen maar prediken in de woes tijn van hun seniele verbeelding. Adieu, vaderlandse boetgezan ten, rust in vrede tussen de mot tebollen! PAS. 's Maandags is het parket ter plaatse gekomen voor de nodige vaststellingen. De arm in een plaasterverband en het hoofd om wonden werd Delrue op de plaats van de moord gebracht waar de hoger verhaalde feiten zich voor deden. De man scheen diep onder de indruk van het gebeurde en weende. Hij hield staande dat het noodlottig schot buiten zijn wil afging en dat hij Vandevelde al leen maar wilde bang maken... Delrue staat bekend als een wildstroper. Het wapen dat hij meedroeg dien avond was een wiidstropersgeweer dat in twee afzonderlijke stukken kan geschei den worden en aldus gemakkelijk in de binnenzakken van een vest geborgen wordt. De voorhanden liggende feiten wijzen op een dui delijke voorbedachtheid. Alleen tracht men nog op te lossen hoe Delrue zich zo vlug wist te ver plaatsen over en weer naar zijn woning, die ruim 2 km. van De Sperreverwijderd ligt. Hij schijnt wel per fiets naar zijn wo ning gereden te zijn doch is blijk baar tg voet teruggekeerd, want de rijkswacht heeft Maandag vruchteloos naar de fiets van Del rue gezocht ln de omgeving van de plaats waar de moord zich af speelde. Een andere bijzonderheid is dit dat men na de feiten nog één ge laden patroon in het Jachtgeweer gevonden heeft. Het gerecht onderzoekt dit alles zeer zorgvuldig en hoopt spoedig klaarte in dit geval te brengen. begrijpelijkerwijze verwekte het gebeuren heel wat opschudding te Menen. GEMO. Windsnelheid van 80 km. per uur aan de kust. Schip vergaan. Aan de Belgische kust woedde Maandag Jl. een hevige storm. De wind bereikte een snelheid van 80 Km. per uur. Uitgevaren vissers vaartuigen keerden zohaast moge lijk terug naar de haven. Zondag jl. reeds werd een zeer hoge waterstand vastgesteld. Aan de Britse kust bereikte de wind een snelheid van weieens 130 Km. per uur en richtte er veel L schade aan. Op 700 mijl van de Engelse Westkust is het Liberia&ns schip Greenvillevergaan. De Ile-de-France bood hulp en wist de bemanning van de «Greenvil lete redden, behalve een matroos die uitgleed en in de kolkende gol ven verdween. Op de United Statesliep een matroos een gebroken been op en werden enkele passagiers ge kneusd. Voor Guernesey is een vis sersboot gezonken. In de luchtha ven van zelfde plaats stortte een vliegtuig te pletter, maar de in zittenden bleven ongedeerd. een der heerlijkste bladzijden vult in de annalen der hemelse historie, dwong al ler bewondering af. Zijn beeld staat te schitteren in de middeleeuwse kathedra len, ja, tot op de tinnen van het Brus selse stadhuis, dat eenmaal door Victor Hugo «la plus belle tour de l'EuropeGoed zo. En het blijve zo, want ons beeld gezien. Op twee kilometer van de September). Door dit voorschrift wer- vreesde man pest, dood en sterfte onder als zij een kobbe ln de eikel verborgen vonden was het een teken van ongeluk kig jaar; was hij droog langs binnen, het zou een droog jaar zijn; was hij nat, dan volgde regenachtig weer. Zat er een vlieg in, dan was het een middelmatig jaar teweeg, een worm of made voor spelde eem goed jaar. Was hij ijdel, dan werd genoemd. volk wist hoe zeer het Sint Michiel no- Op vanen en retabels, op schild en dig had: zijn woord, zijn daad, zijn een vijftig meter hoge rots omhoog, Michielsdag gegroepeerd, blazoen, op miniatuur en wiegedruk, voorbeeld! Normandische kust in Frankrijk rijst den tal van oude gebruiken rond Sint- het vee. Vele eikcis voorspellen veel sneeuw. waarvan de legende verhaalt dat er Nog andere redenen, waarom zijn he- Aan de feestdag van Sint Michiel overal vinden we de grote Sint Michiel Ons volk heeft, reeds vroeg, zoals in vele eeuwen geleden zich omendom tekenis groter werd: Sint Michiel was hebben we nog een paar mooie dagen te terug. Want hij is het overweldigend Frankrijk, der Kerke oudste dochter, een woud uitstrekte. Monniken kwamen de patroon van het rijk van Karei de danken en die worden met recht het voorbeeld van de reinste strijd tegen de Sint Michiel als peter en patroon van er zich vestigen en leidden er een Grote: Sint-Michielsdag was het einde Sint-Michielszomertje geheten, duivel, hij ls Gods zegevierende aarts- dorpen, wijken, kerken en namen gege- vroom en godvruchtig leven. van de oogsttijd: op Vastenavond werd De boeren zeggen raak: «Op Sint Mi- engel, de eerste Zegen ofte Victor, die ven. Bij Brugge ligt Sint-Mlchiels, be- Vele jaren later het moet in de 8° de ploeg uit de stal getrokken, op Sint chiel verdwijnt de hitte Lucifer neersloeg, ter verheffing van roemd geworden Bedert zijn knappe eeuw gebeurd zijn verhief zich de Michiel opnieuw in de stal geduwd. Maar dan moeten wij er ons ook naar God, ons Begin en ons Einde. burgemeester een paard aan de koning zee in een woedende storm en beukte Meteen begint ook een donkere tijd: kleden en op rijm voegen zij er dan aan Op tocht door Veurne-Ambacht, liep schonk. Te Avekapelle, Boezinge, Kort- dreigend tegen de kust aan, waar ze in de boer duidt het aan op de volgende toe: Sint Michiel, verbiedt den witten ik laatst dit kleine doch mooie kerkje rijk, Kuurne, Roeselare, e.a. wordt Sint een ommezien het woud overstroomde manier: de lantaarn, die zijn knecht hoc 1 en de linnen kiel van Avekapelle binnen. Ge kent dat Michiel vereerd met octaven en loven, en wegvaagde. Alleen het klooster, sterk hem op Sint Pieter heeft overhandigd Zoveel dagen als 't voor St.-Michlels- dorpje wel. 't Ligt daar neergestreken voor wilskracht en standvastigheid in en stevig op de rots gebouwd, had stand (omdat zij overbodig was geworden) dag regent, zoveel dagen het rijmt en als een streepje geluk dichtbij de baan het geloof. Iets wat we zo nodig hebben gehouden en stak als een tempel Gods geeft hij terug dat betekent dat het koud ls na St.-Jorlsdag (23 April). Diksmulde-Veurne. Het is één bekoor- als brood, want deze belde zijn op heden boven de golven uit.. licht zal moeten gebruikt worden bij het Als ge nu wilt weten of de winter lijkheld; het oude ongeschonden molen- onze stut en onze hoop. Valt. het u moeilijk om te begrijpen werk om het met een oude spreuk te streng en koud zal zijn, of de koude zich tjp, zijn poppige dorpplaats, de kerk er Gezelle tekent heel wat Vlaamse na- waarom de bisschop de abdij onder de zeggen: Sint Michiel steekt het licht nu gauw zal laten voelen, dan let ge achter ligt als weggekropen in een vro- men op, doop- en familienamen, in ver- bescherming van de aartsengel Michaël aan, Maria Boodschap blaast het uit. maar op deze aanduiding van de land- me rust, achter een zachtruisende ring- band met Sint Michiel: Naast Michiel plaatste? De verklaring is eenvoudig: Terzelfdertijd zal men ook weer met man: Vallen de eikels voor Sint Michiel, krans van tedere lindenboompjes, de dus hebben we Chiel, Chlelen, Chlelens, zoals Sint Michaël zegevierde over de de huiselijke winterse bezigheden be- dan is '1; vroeg winter. Veurne-Ambacht.se weien, die bijna op Michels, Mlchielsen (of Michlelsone). duivel en zijn aanhangers, zo zou ook ginnen. Vroeger werd het spinnewiel te Maar de zomer kan nog een hele poos 't kerkhof kruipen, en die gelukzalige Als meisjesnaam: Micheline. (Vinden we het klooster op de rots, door zijn patroon voorschijn gehaald: Sint Michiel steekt duren als Sint-Michielsdag zonnig weer vrede in het klare kerkje, dat nog een die naam ook niet terug ln verband met beschut en beschermd, de overwinnaar het licht aan, de vrouw wil weer aan brengt'. drietal niet onaardige barokschilderijen mazouttrelntjes en snorrende autoban- blijven en onaantastbaar voor het ge- 't spinnen gaanToont. Sint. Michiel zich lustig en telt. Een mens kan er neerzitten en er den, dit misschien doelend op de rappe weid van de oceaan. Op vele plaatsen eindigden op 29 Sep- mooi dan duurt het zo vier weken voort het dorp vraagt het een balsemend vlucht als deze van een aartsengel?) De feestdag van Sint Michaël heeft tember de pachtovereenkomsten, van- Voor Sint Michielsdag moeten ook al Ave bidden. Daar we een dag of 3 later het feest zulke grote betekenis om volgende re- daar dat knechten cn meiden verhuisden de noten geplukt zijn en te drogen llg- In een raam rechts staat Sint Michiel der Engelen vieren, wordt de Sint Mi- den: en dat bij deze gelegenheid, na een gen. Het jaar van onze voorouders was ln smulpartij aan de Sint-Michielsgans, op Slnt-Mlchielsmesse (d.l. de mesdag van twee perioden verdeeld: zomer en win- feestelijke wijze afscheid werd gevierd. Sint Michiel) was voor de scholieren ten haar vloertje uitveegde, wat er van De suikerbakkers, kleermakers en ter. Bij het begin en einde van elk sei- Sint Michiel is dus het staartje van de een heerlijke dag. Dan begon de vacan- Sint-Michlelsdienst was overgebleven. weegschaalmakers vierden vroeger mes- zoen waren er feesten, die zij bijzonder zomer: tie, want het schooljaar duurde tot ein- 't Is de patroon van de parochie, mijn- dag (misdag!) en troffen meer dan eens in ere hielden. Nog lange tijd in de mid- Sint Michiel de September. deleeuwen hield men aan deze gebrui- Met zijn zomer op de hiel. Voor groot en klein was deze dag dus ken. Een bepaling uit deze voorbije Allerlei tekenen rond St-Michielsdag een datum die telde. Wat hebben wij eeuwen luidde: «De zomer zal beginnen speelden een grote rol in de volksweer- daarvan overgehouden? klaar en vechtlustig tegen de vijand van chlelsweke soms ook Engelweke ge- God. Ik vroeg aan een vrouw, die gela- noemd. ten haar vloertje uitveegde, wat er van De s Sint-Michlelsdlenst was overgebleven. weegsch 't Is de patroon van de parochie, mijn- dag (mi here, en al dienen ze hier meer Sinte het zo zalige en deugddoende Slnt-Mi- Apollonia, tegen de zere tanden, toch is chielszomertje. Sint Michiel nog niet vergeten, 't Is En dan is daar die beroemde Slnt-Mi- mesdag» op 29 September te Avëka- ehielsabdij. Misschien hebt gij haar op SInt-Pietersdag en zal eindigen op kunde: men placht eikels te beschou- pelle. reeds in een boek of op een prent afge- Sint Michiel (Dus van 29 Juni tot 29 wen om daaruit het weer te voorzeggen: F. R. BOSCHVOGEL. VERRUIMT UW LEVEN! Zonder het geloof ls het leven voor ons een duistere nacht. Wat weten wij van God, de H. Drievuldigheid, het eeuwige leven, het mysterie der Menswording en andere geopenbaar de waarheden... zonder het geloof? Met ons natuurlijk verstand kunnen wij sommige waarheden achterhalen: en het licht van het geloof bevestigt die waarheden. Maar, wat al waarheden, geheimen, zouden wij zonder goddelijke open baring nooit kunnen keunenl Het ge loof is ons een Licht in de duister nis van ons menselijk begrijpen. Het helpt ons God te erkennen ln de schepselen..., in de dagelijkse ge beurtenissen... Het groot tekort van ons natuurlijk verstand wordt door instorting van het geloof aangevuld. Hierdoor zelf wordt de kennis van ons natuurlijk verstand op wonder bare wijze verruimd. Waarnaar streeft een mens die de goddelijke hoop niet heeft?... Naar geld en goed, naar reputatie, enz... HIJ hecht zich aan een of ander stoffelijk, voorbijgaand goed. Maar. wat Is de gezichtseinder van die na tuurlijke hoop eng!... En hoeveel ruimer worden wij met de goddelijke hoop ln onze zielI'De goddelijke hoop trekt bet gordijn der eeuwigheid voor onze geest open... Met de goddelijke hoop ln de zie), werken wij, niet voor een voorbijgaand goed, maar voor God. een zee van goed! Wat zlj-n wij zonder de goddelijke liefde?... Zonder de liefde, zegt St Paulus, zijn wij als rinkelend me taal of als een klinkend bekken-", zijn wij niets...» «Al gaven *1] ook al onze goederen tot spijzig'11» der armen, zo wij ons lichaam over leveren om verbrand te worden.1H- dien wij echter de liefde niet hebben, baat het ons niets... De menselijke liefde is eo baat zuchtig, zo eng ten opzichte vana' broederband die de mensen onderling samenhoudt!... Zij zoekt zich «1™. Een handelaar die geen goddelijke liefde in de ziel heeft, ziet I" J' Congolees een caoutchouc-aanbren ger, een diamant-aanvoerder, 'n br™ van stoffelijke rijkdom. Een »W»2, naris, die de goddelijke liefde hew ziet voor alles ln de' Congolees. ander Ik de broeder ln cl"10 tus De goddelijke liefde verruimt b1?., De goddelijke liefde leert ons mensen beschouwen als kinderen v" God. Ris broeders ln Christus, en één familieband met de goede ®e sen van heel de wereld. Door de drie goddelijke 4eu??,.ie zien wij alles ln het breed. De goddelijke deugden zetten het 8.^ dijn van de eeuwigheid vo<*r_i||k- openZij zijn ons een nowlM»" beid om naar Clod te gas". j,ej christen mensen moeten wij leven heenstappen met en en liefde ln de ziel, om In. nl door God ts leven en te

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2