Met onze Renners doorheen onze gouw INDEX VAN DE KLEINHANDELSPRIJZEN OP BETON. KARTON. ZINK OF HOUT Kosteloze documentatie Koersulfeflegen Aangekondigde koersen Fransman Ancfwetil won de Landenprljs €r@$sw@dsf rijden ie Hoytem-Weurne (Wordt vervolgd) MONITAIRE TOESTAND onae btH«tt*ndrculfttl» binnen neer korte tijd sal teruggetreden eljn binnen zeer normale perken. Hoewel op dit ogenblik het reeul- taat van de berekening voor de maand September, wat betreft de index van de kleinhandelsprijzen nog niet la verschenen, mag uit de betrouwbare berichten worden afge leid dat de Index een sprong zal maken van 2,6 punt. Dit betekent ln één maand tljds een verhoging van 0,7 en de verhoging van het cijfer tot 418,5. Vanzelfssprekend Is deze verhoging te wijten aan de gewone seizoenschommellngen. of schoon deze .schommelingen dit laar wel wat zwaarder op de maag vallen dan wij gewoon zijn, want verleden Jaar konden zij worden uitgedrukt door een stijging van 5 punten glo baal, zegge van 412 naar 417. Dit Jaar Is er de plotse en gevoelige stij ging van het varkensvlees bijgeko men om de normale evolutie een krachtig Impuls bij te zetten. Wij hebben natuurlijk nog hogere punten gekend als thans. Zo noteer den wij tov. begin 1952: 424, maar daarop volgde vrij spoedig een da ling tot 412 in de Lente van dit Jaar. Wij kregen toen sterk de In druk dat de bevoegde Instanties hun best deden om te beletten dat de kosten van levensonderhoud zouden dalen tot 410. ten einde te vermij den dat een loonsvermindering hier het gevolg zou van zijn. wat na tuurlijk nooit zeer aangenaam ls ln de werknemerskringen. Of deze zelfde overheid er thans zal ln ge lukken de index beneden de 420 te houden mag als onwaarschijnlijk wórden beschouwd. Het gevolg hier van moet natuurlijk zijn dat er vrij spoedig een algemene loonsver hoging van 4 tot 6 zal mosten toegepast worden. Dat komen wij werkelijk nog tekort, nu het pro bleem Nr 1 van onze uitvoer en de struikelsteen Nr 1 op de weg naar Benelux precies ons hoge loonsnl- veau ls ln vergelijking met de bui tenlandse concurrentie. In de maand October worden de eieren gewoonlijk duurder en de zui velproducten eveneens. Het ls mo gelijk dat de verhoogde toevoer van slachtvee wegens het van de welden halen van de runderen deze nor male stijging geheel of gedeeltelijk zal kunnen opvangen, mede dank zij de Invoer waartoe de regering besloten heeft, om de prijzen ln dalende zin te beïnvloeden. De weekstaat van de Nationale Bank die thans voorligt en afgeslo ten werd op 24 September 1953, zijn de met ln het onmiddellijk vooruit zicht van de vervaldag van einde der maand en terzelfder tijd van einde het trimester, draagt natuur lijk de sporen van deze bijzonder heid. Onze degelijke muntdekklngs- elementen ondergaan slechts geringe schommelingen. De op termijn te leveren deviezen en goud stijgen met 47 millioen, hoogstwaarschijnlijk ln verband met een buitenlandse le ning van de schatkist. De goudvoor raad daalt met 2 millioen en de dollarvoorraad stijgt met 5 millioen. Per verschil lopen wij dus thans circa 45 millioen achteruit. In het kader van de Europese Be talingsunie stijgen onze schuldvor deringen met 192 millioen en stij gen eveneens onze verplichtingen tegenover dezelfde partners met 144 millioen. Wij hebben deze week dus een klein overschot van nagenoeg 50 millioen. Sedert begin van de maand Sep tember staan wij ln bonte voor 380 millioen, maar tot beloop van 250 millioen ls de Nederlandse terugbe taling van een vroegere lening hier voor verantwoordelijk. Ons zuiver commercieel overschot beloopt dus tot hiertoe 130 millioen. Dit ls na tuurlijk niet zo slecht maar wij mogen niet vergeten dat er gewoon lijk belangrijke rectificaties plaats vinden einde der maand, zodat deze 130 millioen wel volledig zullen weggevaagd worden en een klein de betsaldo zelfs niet uitgesloten is. Maar toch' schijnt er een verbetering merkbaar ten opzichte van verleden maand. De Inhoudingen op het exportpro venu hebben voor deze week 122,5 millioen opgebracht. Er hebben zich geen vrijgevingen voorgedaan, ver mits die slechts plaats hebben op de 101' en de 25° van elke maand. Het globaal bedrag van de export- Inhoudingen beloopt hiermee 3.116 millioen. Wat betreft de financiering van de particuliere sector onzer econo mie stellen wij vast dat het gedis conteerd handelspapier met 417 mil lioen terugloopt, terwijl de voor schotten op overheldsfondsen met 144 millioen stijgen. Inzake het ge disconteerd handelspapier mogen wij in de eerstvolgende dagen een be langrijke stijging verwachten want naast de behoeften van de nakende trlmestriële vervaldag staan de so ciale verplichtingen weer ln het vooruitzicht en vooral de vereffening van de P.T.T.-lenlng die zoéven ge plaatst werd door de banken. Een eerste gevolg hiervan was reeds dat de sohatklst tot een vrij belangrijke terugbetaling van aflo pend schatkistpapier werd verplicht en derhalve haar debetpositie tegen over het uitglfteïnstltuut heeft moe ten verzwaren met 120 millioen, of schoon voor haar de vervaldag nog 10 dagen verwijderd is. De thesaurie- positie van de schatkist dreigt thans weer in nauwe schoenen te geraken want op dit ogenblik is haar be schikbare marge nog slechts één milliard wat voor een trtmesterelnde zeker zeer weinig is. De blllettenomloop ls met 332 millioen gedaald en teruggevallen op 8.501 millioen. Een vrij bevredigend verschijnsel, want hierdoor blijkt dat het terugvloeien van de toeristi sche hlllettenultzet zich normaal verwezenlijkt. Het huidige eireula- tlepell ls reeds ongeveer dat van einde Juni en wij bevinden ons zelfs 700 rnlUloen lager den op de overeenstemmende datum van 1952. Wij mogen dus verwachten dat dit terugvloeien zal aanhouden en dat en Kwik Van Kprckhoven, die het op hun beurt hadden beproefd. De spurters lagen immers op de loei en zorgden er voor dat de brokken op tijd aan elkaar werden gelijmd. Ten slotte kwam dan de eind spurt, waarvan wij hoger schre ven. Spijt alles kunnen wij ons wel verheugen in het feit dat voor al de jongeren ten aanval zijn ge togen. Ook al lukten zij niet in hun opzet, ze hebben bewezen uit net goede hout gesneden te zijn. DE UITSLAG 1. René Mertens, de 237 km. in 6 u. 16 min. 2. R. Desmet. 3. Marcel Ryckaert. 4. E. Sterckx. 5 A. Rosseel. 6. A. Noyelle. 7. Vanden Branden Alfons. 8. R. Decorte. 6 Vander Eist; 10. Keteleer; 11. Jochums; 12. De Valck; 13. De- mulder; 14. Storms; 15 Gelijk: Matthys, Loyaerts, Schils, Van Dommel, Delathouwer en Decock; 21. Tonello iFr.); 22. Van Kerck- hove; 23. Van Roosbroeck; 24. Braeckeveldt; 25. Desmedt Gilb.: 26. Vlaeyen André; 27. ïmpanfs, 23. Sterckx Frans; 29. Bral; 30. Ceulemans; 31. Mariën Désiré; 32. Vermeersch: 33 De F'eyter; 34. Pertryn (Fr.) op I'll"; 35. De loor A.; 36. Plas op 1'40"; 37. Kern- per Janssens, op 2*29"; 38. Bran- kart; 39. De Baere; 40. Guerrini (It.)- 41. Rondelé: 42. Vermaelen; 43. Neyt; 44. Gandini (It); 45. Vande Velde; 46. Mariën Jos.; 47. Buysse M. vormt een stevige eenvormig* onvcrslijtbare en onbeperkt waterdichte caoutchoucbedekking. Blijft soepel en weerstaat aan zon en vorst. Gemakkelijk en zeer snel te plaatsen. Is de doeltreffendste uitzetttngsvoeg en w «fuurzaamsl* dichtstopptngsmiddel voor glazen daken. RUTEX. is 40 aoedkoDer en biedt.- 100 meer «ramt stand 4. rat dm Droixh*. Lalk. Tét. doelde obligatiën slechts voor uitbe taling van de vergoeding ln aanmer king komen wanneer het gaat om een schade die reeds hersteld ts, want an ders zou het bouwbedrijf hierdoor ge remd worden. En ook de personen die kredieten hebben opgenomen op hun reeds toegezegde oorlogsschade, zullen er onrechtstreeks door begunstigd worden want de Staat zal hun ver bintenis overnemen. Er zijn natuurlijk nog een reeks de tails aan verbonden van minder be lang die wij omwille van de duidelijk heid achterwege laten. Zo b.v. kan het gebeuren dat een oorlogsschade gedeeltelijk ls hersteld door eigen middelen en voor het ander gedeelte aangewezen ls op de schadevergoeding. In dat geval zal de uitbetaling deels in obligatiën en deels in klinkende munt gebéuren. Het grote nadeel dat aan deze obli gatiën ls verbonden, ls wel dat zij althans voor het ogenblik niet ter beurs zullen worden genoteerd.. Mis schien kan er op dat gebied wel Iets veranderen ln de toekomst, maar dit ligt ln elk geval nog niet ln het voor uitzicht. Dit eerder geringe nadeel, verbonden aan de obligatlën, wordt ln de eerste plaats al verzacht door een tamelijk Interessant aflossingsplan dat aan deze obligatie-uitgifte ls ver bonden. D,e Autonome Kas voor Oor logsschade zal natuurlijk net als in hét verleden gespijsd worden door re gelmatige dottatles van de Begroting benevens uit de eventuële wederop- bouwleningen. Wat hiervan vrijkomt, na devergoeding ln specie, kan dan dienen voor de geleidelijke terugbeta ling van de obligatiën, op grond van een aflossingsplan dat werd voorzien en in het zelfde nummer van. het Staatsblad werd gepubliceerd. De af lossing zal eerstens gebeuren bij wijze van terugkoop van de obligatiën. Voor elk milliard ln omloop zal na het eerste jaar de terugkoop reeds 15 mil lioen beslaan; 16 millioen het tweede jaar; 17 millioen het derde Jaar en zo verder stijgend tot 62 millioen ln het dertigste Jaar. Mocht er voor een bepaald Jaar re denen tot uitloting bestaan ter aan vulling van de Jaarlijkse aflossing der uigegeven obligatlën, b.v. wanneer de Autonome Kas over meer middelen zou beschikken dan thans reeds op grond van een voorzichtige schatting wordt aangenomen, dan geschiedt de ze uitloting volgens het gewoon me- •chanisch pocédé en per groep van obli gatiën die globaal een nominaal ka pitaal van 1 millioen vertegenwoor digt. Deze groep wordt dan samengesteld uit niet afgeloste obligatiën met een gelijke nommale waarde en met num mers in opgaande volgorde waarvan de eerste werd uitgeloot. Zoals ln dergelijke gevallen altijd gebeiu't zal de lijst van de uitgelote obligatiën in het Staatsblad verschij nen, gevolgd van de vroeger afgelos te en nog niet voor terugbetalingen aangeboden effecten. De dagbladen hebben de gewoonte dergelijke publi catie over te nemen. Ten slotte weze nog gezegd dat een Brusselse grootbank zich bereid heeft verklaard deze obligatlën ten belope van 5 in garantie te aanvaarden voor het toestaan van kredieten. Wij hoeven deze bank niet te vermelden omdat het meer dan waarschijnlijk is dat haar voorbeeld navolging zal vin den over gans de lijn. SCHATKIST CERTIFICATEN 1943 In het Staatsblad van 26 Septem ber verscheen een Koninklijk Be sluit van 29 Augustus 1953, waarbij de houders van de ln 1943 uitge geven schatkistcertificaten met 5, 10 of met 20 Jaar 'looptijd ln de mo gelijkheid worden gesteld de terug betaling van hun effecten te vra gen na een termijn van 15 Jaar. Het gaat hier naar wij reeds be grepen hebben over de schatkistcer- ïlficaten uitgegeven binst de oorlog tegen een rente van 3,5 en waar van de rente bij een besluit van de Regent met ingang 15 October 1948 op 4 was gebracht. Thans werd beschikt dat deze schatkistcer tificaten met 5, met 10 of met 20 jaar looptijd naar keuze van de houders terugbetaalbaar zijn na een termijn van 15 Jaar. Zegge dus op 15 October 1958 met een premie van 6,5 op het nominaal kapitaal. De terugbetaling van deze certifi caten op 15 October 1958 zal op 15 October 1958 en dus lopend tot zicht geschieden gedurende een tijd perk van één maand, Ingaande op 34 November 1958, Voor deze perio de van één maand wordt geen rente vergoed en een.s deze termijn van één maand verstreken, wordt aange nomen dat de houder afgezien heeft van het recht op vervroegde terug betaling en in dat geval lopen de stukken dus door tot na het twin tigste Jaar aan dezelfde rente. DE OBLIGATIËN VOOR OORLOGSSCHADE Wij menen onze lezers reeds vol. doende ingelicht te hebben over de aanmerkelijke verbetering die onlangs gebracht werd aan de wet op de oor logsschadevergoeding ten voordele van de lagere middenklasse onzer bevol king, die doorgaans tot de categorieën A. B. en C. van de bedoelde wet be horen. De verbetering zit namelijk ln de toepassing van het abattement dat vroeger naar gelang de categorie (3.000 of 10.000 of 20.000) werd toegepast op de waarde 1939 en voortaan zal toe gepast worden op het bedrag van de definitieve toewijzing, d.w.z. nadat de waarde 1939 met een bepaald coëffi ciënt is vermenigvuldigd geworden. Het is niet moeilijk te concluderen dat hieruit een winst voortspruit van 10.000 Of 27.000 of 48.000 fr. naar ge lang men tot de categorie A., B. of C. behoort. De wet hieromtrent is op 13 September ln het Staatsblad versche nen en daarnaast kreeg deze zelfde wet op de oorlogsschadevergoeding een andere zeer gunstige verbetering van haar definitieve vorm. Wij bedoelen de uitbetaling van sommige schade vergoedingen door middel van obliga- tlën. Wij hoeven niet meer te vermelden dat de afwikkeling van de dossiers beduidend wordt geremd door de eer der karige middelen die de Autonome Kas voor Oorlogsschade ter beschik king heeft. Deze hinderpaal wordt nu ■uit de weg geruimd dank zij een stel sel van obligatiën met 30 Jaar looptijd en een rente van 5 die aan som mige getelsterden zullen worden af geleverd. Vanzelfsprekend zullen be- MOTO-CROSS T£ OUTRI)VE ONTSIERD DOOR TWEE ZWARE ONGEVALLEN Drie erg gekwefsfea dienden naar kliniek overgsbrachf. M. Blom me en René Desmet xwaar geslagen De Grote Landenprljs is zon der de grote vedetten verreden ge worden. Maurits Blomme was er sa men met zijn eeuwige tegenstan der Berton de grote favoriet, terwijl andere als Jean Bobet en Dupont bij de ernstige outsiders werden ge rekend. Geen enkele van die vier heeft echter gewonnen. De zege ging op afgetekende wijze naar de bijna 20- jarige Bretoen Anquetil, die de an dere Franse belofte Creton met meerdere minuten voorafging. Ber ton had meer dan zeven minuten achterstand, Blomme bijna elf. Dat zijn uitslagen die tellen. Blomme klaagde erover dat hij niet meer gewoon was te rijden met een verzet. Dat is best mogelijk, maar dat hij te kleine versnellin gen op had kunnen wij niet aan vaarden. Wie reeds vijfmaal de Landenprljs reed, moet weten wat hij steken moet. Die Anquetil is ten andere, hoe wel bij ons min bekend, reeds een hele baas. In de jongste paar jaar betwistte hij, meestal als onafhan kelijke, reeds een drietal tijdritten, die hij telkens met groot brio wist te winnen. Als men bedenkt dat hij Zondag jl. een uurgemiddelde be reikte van 39 km. 630 en slechts 35 seconden boven het record van Koblet bleef, dan heeft men reeds Iets voor handen dat het overden ken waard is. DE UITSLAG; 1. JACQUES ANQUETIL, de 140 km. 300 in 3 u. 32 njin. 25 sec. 1/10 (gem. 39 km. 630); 2. Creton, in 3.39.06.5; 3. Coletto (Italië) 3.40.00.4; 4. Berton, 3.40.02.5; 5. Ma,ur. Blom me, (B.), 3.43.21.6; 6. Jean Bobet, 3.43.50.3; 7. Jacques Dupont, in 3.44.30.4; 8. Marree, 3.45.53.5; 9. Chavy, 3.46.43.4; 10. Mei, 3.48.12.2; 11. Dussault, 3.48.17; 12. René De smet, (B.), 3.50.35.1; 13. Bastianelli, 3.51.43.3; 14. Maitland, (Gr. Br.), 3.51.58.9; 15. Ken Joy, (Gr. Br). 3.52.48.116. Metzger (Zwitserl.), 3.55.16.3; 17. Huot, 3.56.07.3; 18. Brun, (Zwitserl.), 3.57.05.5. Gaven op: Nolten (Holland) en Forestier (Frankrijk). In de gemeente Outrijve had Zondag jl., ter gelegenheid van de kermis, voor de eerste maal een moto-cross plaats. Deze moto-cross kende waarlijk niet de minste mee val. Talrijke kijklustigen waren opgekomen om het spectakel te aanschouwen, doch twee ongeval len die drie zwaar gekwetste slacht- offers maakten, kwamen deze aan gename namiddag ontsieren Het eerste ongeval gebeurde tij dens de derde ronde van de finale. Moto-crosser Schepens raakte in de bocht aan de Rijt, zijn meester schap over zijn stuur kwijt en kwam in volle geweld midden de toeschouwers terecht. Pol Vercout- tere uit Outrijve en Mevr. Desmedt uit Kerkhove, die door de moto ge raakt werden en zwaar gekwetst waren, dienden overwijl naar de kliniek van Avelgem overgebracht. Na de eerste zorgen werd hier vastgesteld dat Pol Vercouttere het been op twee plaatsen gebroken was wijl Mevr. Desmedt inwendige kneuzingen en verwondingen had opgelopen. Nog was dit niet genoeg, want tijdens de laatste ronde van de fi nale, slipte in de bocht aan de Rijt de moto van crosser Albert Debae- re, waardoor deze laatste tegen een boom geslingerd werd. De ongeluk kige crosser diende eveneens per Rode Kruiswagen, met een gebro ken knoesel, naar de kliniek te Avelgem voor verdere verpleging overgebracht te worden. Zondag krijgen we de laatste Franse klassieker: Parijs - Tours. Niet min dan 17 Italianen, 34 Bel gen en de bloem van de Franse rennersgeneratie zal er de strijd aanbinden. Kubler vertrekt vast en wordt meteen groot favoriet. Er is sprake van dat toeko mend jaar een rit van de Ronde van Frankrijk te Brasschaat zal toekomen. Rocky Marciano, wereldkam pioen aller gewichten, heeft met succes de aanval van zijn challen ger La Starza afgeweerd. Laatstge noemde, beter bokser dan de titel houder, kon aan dezes mokerslagen niet weerstaan, hield moedig vol tot in de elfde round, maar werd dan zonder naar het vilt gegaan te zijn, verliezer door k.o. uitgeroepen door de scheidsrechter. Vermoedelijk zal de kamp die Sneyers tegenover Famechon moet stellen, op Zaterdag 13 October a.s,, wegens ongesteldheid van de Frans man worden uitgesteld. De Gebroeders Vercruysse zijn er Zondag niet ingeslaagd het tot een zege te brengen op Duits grondgebied. Te Keulen werden ze j inderdaad geslagen door de Duit ser Futterer die de 100 m. liep in 10 sec. 5/10, wat werkelijk een schitterende tijd is. LANGE MARK1. Beckaert A.; 2. Vancompernolle; 3. Ide; 4. Desmedt; 5. Decrock; 6. Bruriéèl; 7. Vankem- mel; 8. Vandendrlessche. PASSEND ALK: 1. Monchy D.; 2. Carpentier; 3. Knock.aert; 4. Dhey- ghere; 5. Azou; 6. Vandecasteele; 7. Bastiaenssens; 8. Desmet. WEST VLEIEREIS: 1. Lams J.: 3. Durnez; 3. Mahleu; 4. Vanassche; 5. Delbaere; 6. Soenen; 7. Barbier. MOOSfIKLE: l. Vandamme; 2. Verhelst: 3. Behaeghe; 4. VerfaJllle; 5. Deyghere; 6. Costeur; 7. Spille been; 8. Bultlnck. IN GELMUNSTER: 1. Deceuninck José; 2. Depaepe; 3. Vaneeckhoutte; 4. Anno: 5. Vandaelé; 6. Roelstrae- te; 7. Geldof; 8. Baert. I Noordstraat 38, Roeselare Alle Bank-, Beurs- en Wissel verrichtingen. ZWARE BOTSING TUSSEN VRACHTWAGEN EN PER SONENAUTO TE VEURNE Een zwaar gekwetste. Ter hoogte van de hoeve van Cv- riel Vandenbussche, 's Herenwil- lems 12, op de baan Pervijze- Veurne, reed Woensdagavond 23 Sept. jl. de vrachtwagen van de N. V. Noordermetaal te Veurne en. bestuurd door Devos, uit Kaaskerke, Uit tegenovergestelde richting naderde een kleine personenwagen, bestuurd door Pierre Ureel, uit Diksmuide. Denkelijk door de kop lampen van de tegenligger ver blind, botste de kleine wagen tegen de vrachtwagen. Pierre Ureel werd een 20-tal me ter ver uit zijn wagen geslingerd, wijl Devos gelukkig geen letsel op liep. Dr Verhamme, uit Izegem, die toevallig langs de plaats van het ongeval voorbijreed, bracht Ureel, die bewusteloos was en in zeer be denkelijke toestand verkeerde, naar de St-Augustinuskliniek te Veurne, waar men ernstige inwendige ver wondingen vaststelde en een breuk van de linkervoet. De vrachtwagen was zwaar ge havend en de auto van Ureel vol ledig ingedeukt. Voordelige voorwaarden. Op Zondag 11 Oct.. te 2 u., twee de internationale athletiekcross, in gericht door Sport Veredelt van Houtem-Veurne, sectie Union Spor tief Westkust, Koksijde, met mede werking van het Gemeentebestuur, het Feestcomiteit, verschillende Fir ma's en Brouwerijen Er zijn 3.000 fr. prijzen en 7 be kers interclub. Kadetten, scholie- juniors-seniors, dames. Beker individueel voor miniemen en een voor schoien-colleges. Drie ereplak- ketten voor de eerste militairen, alsook beker interregimentair voor de militairen. .Programma: miniemen 200 m.; dames 250 m.; kadetten 1.000 m.; scholieren 2.000 m.; juniors, seniors en militairen 5.000 m. Deelname van Ray Jansen, kam pioen van Noord-Frankrijk en van Fernand Ma.es, kampioen der Vlaanderen, is reeds verzekerd. Inschrijvingen kunnen van nu af reeds gezonden worden naar 't lo kaal bij O. Van Imschoot, Dorp 28, Houtem-Veurne. JONGE DRENKELING UIT DE LEIS OPGEHAALD TE MENEN Op Maandag 28 Sept. jl. werd na lange opsporingen uit de Leiewaters ter hoogte van de Stedelijke Zwem kom, het lijk van een drenkeling opgehaald. Het betrof hier de 24- jarige Rigobert Demuynck, wonen de Guido Gezellestraat te Menen. Zondagavond hadden wandelaars langs de Leie hulpgeroep gehoord, doch een eerste onderzoek door de politiediensten bracht geen resul taat. gehouden daar de gebroeders Pollet hem formeel van medeplichtigheid beschuldigden. De roverhoofdman werd van langsom praatzieker en verhaalde de gepleegde dief stallen met zulkdanlge nauwkeurigheid, alsof zij pas gebeurd waren. Hij gaf blijk van een zeer scherp geheugen en een goede opmer kingsgeest. Vele feiten verhaalde hij met alle bijzonderheden zonder dat de onderzoeks rechter hem vragen hoefde te stellen. Terwijl hij zijn diefstallen verhaalde wist hij op zeer handige wijze zijn daden in een romantisch daglicht te stellen en zich zelfs te doen doorgaan voor een wreker van armen en ongelukkigen. Volgens hein was het de natuurlijkste zaak ter wereld dat hij ging stelen bij personen die zeer rijk waren en die van hun geld slechts gebruik maakten om hun fortuin nog te vergroten. HIJ bofte er zelfs mede rijke eigenaars bestolen tc hebben die hun dienstboden slecht behandel, den. Eens gebeurde het zelfs, aldus verhaalde Abel Pollet, dat hij met zijn mannen een in braak pleegde bij mensen waarvan achtera! bleek dat zij doodarm waren. Pollet Het twee dagen voorbij gaan en ging dan gedu rende de nacht terug naar de woning waar hij gestolen had om er twee bankbriefjes var; 100 frank onder de deur te steken. Het was een zeer handige zet van Abel Pollet zich in een dergelijk romantische at mosfeer te plaateen. Van zijn standpunt uit gezien, was dit ten andere het enige middel om, mede door zijn bekentenissen, te red den wat nog te redden was. Gedurende de verschillende verhoren be kenden de dieven over het algemeen de hun ten laste gelegde feiten, maar ter zelfdertljd beschuldigden zij elkaar en beproefden de ergste feiten op elkanders nek te schuiven. De bandieten bekenden de misdaden te Lo- con, Vlolaines, Krombeke en Poliinkhove. Ten gevolge van deze bekentenissen volg den steeds nieuwe aanhoudingen. De eerste die aldus weer aan de beurt kwam, was de 40-jarige voddenkoopman Vandevelde Karei uit Hazebrouok. Op 26 Juni 1900 wss «en bljaondere som- missaris der Veiligheid bij het parket te Béthune naar Hazebrouck gezonden om er ln tegenwoordigheid van gendarmen huiszoe - king te verrichten WJ Karei Vandevelde. De voddenkoopman was afwezig, alleen «4Jn vrouw was thuis en deze keek heel verwon derd toen zij hoorde dat Abel Pollet hen van medeplichtigheid aan diefstal betichtte. De uitleg van vrouw Lagache scheen noga! redelijk te zijn. Zij verklaarde daarbij dat zij over de herkomst van deze zakuurwerken niets afwist en niet eens had kunnen ver moeden dat er een diefstal mee gemoeid was. Hoe schoon dit allemaal ook klonk, werd wouw Lagache toch geconfronteerd met Abel Pollet, ten einde hierover meer te vernemen. De vrouw was hevig verontwaardigd toen zij uit de mond van Abel Pollet de beschuldi ging hoorde dat zij zeer goed op de hoogte was over het doen en laten van Abel Pollet en dat zij dus wist dat de zakuurwerken af komstig waren van diefstal. Vrouw Lagache ontkende stellig de gezeg- d:n van Pollet, maar deze hield staande dat zij op de hoogte was van alles wat er in de bende gebeurde. Toen aan vrouw Lagache gevraagd werd wat zij met de zakuurwerken gedaan had, verklaarde zij deze in het water gesmeten te hebben van zohaast zij de aanhouding van Abel Pollet vernam. Ziet gij nu wel/riep Pollet uit, dat zij van alles het fijne wist! Waarom moest zij die zakuurwerken wegmaken indien zij toch onplichtig was. Abel Pollet scheen er een duivels genoegen in te vinden z'n medeplichtigen aan te klagen. Grijnzend keek hij toe hoe vrouw Lagache terug naar de gevangenis werd geleid. Zij bleef aangehouden, beschuldigd een verheel ster van de bende te zijn. Locon gepleegd te hebben waar de oude heer Leng'emetz gedood werd. Ik heb die oude man tegen mijn wil ge dood, verklaarde Abel. Het kon voor mij en mijn bende geen kwaad dat hij in leven bleei en ik had geenszins het inzicht hsm het leven te ontnemen. Aan de vrouw bracht ik enkel een vuistslag toe zodat zij ten gronde viel. Wij hebben dan licht ontstoken, al de meu bels doorzocht en een som van 600 fr. gesto len die wij onder elkaar gedeeld hebben. Wanneer de onderzoeksrechter aan Abel Pollet de namen van zijn medeplichtigen vroeg, antwoordde deze dat hij te Locon ver gezeld was van Guyard (bijgenaamd Laparl, en van twee andere Belgen wiens namen hij niet kende, daar zij onder het bevel van Lapar stonden. Na deze bekentenissen, de eerste sedert zijn aanhouding, vroeg Abel Pollet nogmaals met aandrang dat het gerecht medelijden zou hebben met zijn vrouw en kinderen. Hoe meer het onderzoek vorderde, hoe meer Abel Pollet aan het vertellen geraakte over de samenhang van de bende waarvan hij be kende de hoofdman te zijn. Nu Abel Pollet zich toch gevangen wist en hij aan geen ont komen meer moest denken, had hij zelfs voor de onderzoekers van die verhalen ten beste, die een vreemd licht wierpen op zijn persoon en zijn levenshouding. Zeer kenschetsend was zijn houding tegen over Louisa Matoret, wiens leven hij, naar Abel Pollet zelf verhaalde, tegen de andere bendeleden herhaaldelijk moest verdedigen. Zo verhaalde Abel Pollet hoe Lapar, na de misdaad te Locon gepleegd, er bij de rover hoofdman op aangedrongen had, opdat hij Louisa Matoret uit de bende zou verwijderen. Lapar en de andere Belgische bendeleden waren van oordeel dat Louisa Matoret te veel wist over de bende en vroeg of laat er de schuld zou van zijn dat gans de bende werd aangehouden. Gij zult zien, hadden zij hem herhaal delijk gewaarschuwd, dat vrouwspersoon zal uw ongeluk zijn en het onze. Zij zal u de kop doen afkappen! Zij is te veel imet onze zaken gemoeid en loopt ons in de weg! Wij zullen er ons van ontmaken! Lapar en de andere ontevredenen hadden dan Abel Pollet het brutale voorstel gedaan dat zij Louisa Matoret naar een eenzame plaats zouden brengen om haar daar te ver drinken. Abel Pollet had zich verontwaardigd tegen dit voorstel verzet. Toen enkele dagen na dit onderhoud Abel Pollet naar Duinkerken vertrok om er zijn 28 dagen bij het leger te doen, was Lapar hem daar speciaal komen opzoeken en had hij weer eens de zaak van Louisa Matoret opgerakeld. De weigering door Lapar opgelopen was meteen oorzaak dat het stilaan tot een slech te verstandhouding kwam in de bende. Het kwam weliswaar niet tot volledige breuk, naar Abel Pollet verklaarde, was het om die reden dat Lapar niet mee gevraagd werd naar Vlolaines. Abel Pollet wilde de opmerkingen van La par ontgaan betreffende Louisa Matoret en had daarom. Lapar buiten enkele zaken ge houden. Nadrux zelfs gedeeltelijs ten strengste verboden Meer dan een uur lang volhardde Abel in deze houding die weer niets anders dan een hardnekkig loochenen scheen te voorspellen, maar dan scheen er plots Iets in zijn bin nenste te begeven. Onrustig waarden zijn blikken in de kale spreekkamer rond. De onderzoeksrechter had. de verandering bij de bandiet bemerkt en ver brak de stilte niet die als een onmenselijk gewicht op Pollet scheen te drukken. Dan plots, verbrak Abel Pollet zelf de pij nigende stilte: Heb medelijden met mijn vrouw en met mijn kinderen, mijnheer de onderzoeksrech ter. Zij hebben niets misdaan, ik alleen ben plichtig. Mijn vrouw zit in de gevangenis sa men met haar jongste kind. Laat hen vrij. De onderzoeksrechter nam deze plotse ken tering bij Pollet te baat om hem op zachte toon het leed te verwijten dat hijzelf aan zijn vrouw en zijn kinderen had aangedaan. In hun voordeel, Abel Pollet, vraag ik u de volledige waarheid te verklaren over alles wat u ten laste gelegd wordt. Pollet aarzelde een ogenblik en beloofde dan te zullen spreken. Verlangt ge dat een advocaat u bijstaat, Pollet? Een advocaat? Wat duivel zou ik daar mee doen? Ik zal mijzelf verdedigen. Nog voor Keen enkele rechter was ik tot nog toe bang sn voor 't Assisenhof zal ik dat evenmin zijn. Dan deed Pollet aan de onderzoeksrechter het verhaal van de driedubbele moord te Violaines. Hij verhaalde hoe de tocht naar Violaines werd voorbereid en hoe de inbraak geschiedde. De moord op Juffrouw Lecocq nam hij op zich en hij verhaalde hoe zijn slachtoffer ge smeekt had het leven te mogen behouden, waarop hij geantwoord had: 'k Maak u van kant gelijk de andere. Hierop had Abel Pollet de ongelukkige de schedel verbrijzeld. Mijn broer August was verkend geweest, vervolgde Abel zijn bekentenis aan de onder zoeksrechter. Het was voor ons te gevaarlijk iemand in leven te laten. Indien wij iemand gespaard hadden, was het met ons gedaan geweest... wij waren verloren. Daarom hebben wij hen alle drie om het leven gebracht... het was inderdaad wreed om zien. Abel Pollet vervolgde zijn bekentenis; De avond na de moord ben ik te voet naar Hazebrouck teruggekeerd, 's Anderen daags ging ik naar Poperinge, naar de her berg van vrouw Parret. 'k Heb aan die vrouw gevraagd een Frans briefje van 1.000 fr. te wisselen. Daarna keerde ik naar Hazebrouck terug. Een paar dagen later vroeg Vromant mij of ik zijn briefje van 1.000 fr. wilde wis selen. Ik aanvaardde dit, het briefje werd ge wisseld door Louisa Matoret. Voor mijn moei te behield ik 500 fr. en gaf het overige aan Vromant. Korte tijd nadien ben ik opnieuw naar Poperinge geweest, ditmaal om 'n brief is van duizend frank te wisselen voor mijn broer August. Het was dezelfde vrouw Parret die mij daarin hielp. Voor haar moeite gaf ik haar 100 fr. Dikwijls kreeg deze persoon van mij gouden juwelen, voortkomende van diefstallen, dit omwille van de vele goede in lichtingen die zij aan de bende verstrekte no pens de personen en plaatsen waar wij een slag konden slaan. Abel Pollet gaf vervolgens toe de moord te NIEUWE AANHOUDINGEN Met de bekentenissen van Abel Pollet was een grote stap gezet op de weg van de ont sluiering der misdaden die zo Tang verdoken bleven. Behoudens kleine bijzonderheden, stond het thans vast in welke omstandigheden de moorden te Violaines en te Locon gepleegd werden. Over de andere misdaden maakte het gerecht zich voorlopig nog niet druk, want na de bekentenissen van de hoofdfeiten, door de verschillende bendeleden, mochten reeds een succes genoemd worden en waren toch reeds een flinke aanwinst te noemen. Tijdens het laatste onder hoor van Abel Pollet had deze na zijn bekentenissen aan de onderzoeksrechter, eveneens uitleg moeten verstrekken over hetgeen er met de buit ge beurde die de bende te Violaines veroverde. Op deze wijze was Marie Lagache, herber gierster in De Nieuwe IJzerweg te Haze brouck, in het gedrang gekomen. Abel Pollet had verklaard dat hij aan haar twee zak uurwerken, voortkomende van de diefstal te Violaines, had afgegeven. Een aanhoudingsmandaat werd uitgevaar digd en op 6 Juni 1906 verscheen vrouw La gache voor de onderzoeksrechter. De aangehoudene bekende dat zij Inderdaad twee zakuurwerken van Abel Pollet ont vangen had, maar dat Pollet blijkbaar ver geten had aan deze verklaring toe te voegen dat hij zodanig veel schulden gemaakt had in de herberg van vrouw Lagache, dat hij wel verplicht geweest was deze voorwerpen ln pand te geven. Niemand werd door de gebroeders Poliet gespaard. Tijdens het verhoor over de misdaad, ge pleegd te Merville ten huize van juffrouw Ap- pourceau, werd de 32-jarige Alfred Dehouck, werkman en blauwer, wonende te Oud- Berkijn, door August en Abel Pollet aange klaagd als medeplichtige. Dehouck werd te Oud-Berkijn op 13 Juni 1906 aangehouden. Dehouck werd onderhoord en beweerde eerst de gebroeders Pollet niet te kennen. Na veel loochenen en omwegen moest hij echter toegeven dat hij vader Pollet dikwijls be hulpzaam was geweest bij het blauwen en bij het puiden vangen. Hij bekende ook, onder de druk van al te duidelijke bewijzen, dat hij in de nacht van 31 Maart op 1 April 1905, voorbij de hofstede van Appourceau was ge gaan en dat hij slechts 's morgens vroeg was thuis gekomen. Hij loochende Iedere medewerking aan de aldaar gepleegde misdaad, doch hij bleef aan

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 11